Austatud juhataja! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Oma eelmise aasta ettekandes tänasin Riigikogu õigus- ja põhiseaduskomisjoni selle eest, et nad pidasid 2006. aastal võimalikuks korraldada komisjonide laiendatud ühisistung, kus arutati koos õiguskantsleri, justiitsministri ja Riigikohtu esimehe ettekandes tõstatatud õigusprobleeme ja ettepanekuid. Lootsin, et ka 2007. aastal leitakse selleks aega, sest 2007. aastal võttis kohtunike täiskogu vastu kohtusüsteemi arengu põhimõtted. Arengupõhimõtete dokument on programmiline, pretsedendi tähendusega otsustus, millega kohtusüsteem iseseisva sõltumatu võimuharuna esmakordselt Eesti Vabariigi ajaloos sõnastas oma arengusuunad ja eesmärgid, ning selle dokumendi parlamentaarne arutelu oleks andnud kohtusüsteemile tagasiside selle kohta, millised on Riigikogus esindatud poliitiliste jõudude visioonid kohtusüsteemi arengust.
Kahjuks 2007. aasta jooksul Riigikogu selliseks mõttevahetuseks aega ei leidnud. Praeguseks on justiitsminister oma käskkirjaga moodustanud seadusloome töörühma, kelle ülesanne on uue kohtusüsteemi arengupõhimõtetele vastava kohtute seaduse eelnõu väljatöötamine. Eelnõu peaks esialgse kava kohaselt Riigikogu menetlusse jõudma järgmisel aastal. Ilmselt toimub siis sisuline arutelu, millises suunas peaks arenema Eesti kohtusüsteem, et rakendada põhiseaduses sätestatud võimude lahususe ja tasakaalustatuse ning kohtusüsteemi iseseisvuse põhimõtteid.
Mõne sõnaga seni esitatud ettepanekutest. Soovides mitte korrata varem tõstatatud probleeme, peatun põgusalt sellel, mis on saanud eelmise aasta ettepanekutest. Kõigepealt ettepanek, mille kohaselt tuleks Eestis rakendada rahvusvahelistele standarditele vastav kohtu statistiliste andmete kogumise ja töötlemise metoodika. Kohtustatistika peab olema usaldusväärne. Saan Riigikogule teatada, et ettepanek on leidnud toetust ja rakendust kohtute infosüsteemi arengu käigus. Kahjuks tuleb tõdeda, et kohtute infosüsteem on praegu küll võrreldes varasemate süsteemidega läbi aegade parim töövahend kohtustatistika koostamiseks, kuid selle täiustamine peab jätkuma.
Esiteks peab kohtustatistika saama objektiivseks baasiks kõigile ressursi jaotuse otsustele alates kogu kohtusüsteemi eelarve planeerimisest kuni iga kohtuniku töökoormuse hindamiseni.
Teiseks peab kohtustatistika andma objektiivse pildi kohtuasjade lahendamise kiirusest ja kohtulahendite õiguskindlusest. Praegune kohtustatistika nendele küsimustele veel kiireid ja selgeid vastuseid ei anna. Aastastatistika kokkupanek, andmevigade parandamine ja esmane töötlemine on selleks liialt aeganõudev.
On hea meel tõdeda, et ettepanekud, mis käsitlesid tsiviilkohtupidamist, on leidnud kajastuse tsiviilkohtumenetluse seadustiku muutmise eelnõus ja riigi õigusabi seaduse muutmise eelnõus. Ettepanekud, mis puudutasid Euroopa Parlamenti ja Riigikogusse üheaegse kuulumise keeldu ja ametivande andmise probleemistikku, on realiseerunud.
Nüüd kohtustatistikast. Eelmises ettekandes püüdsin konkreetseid statistilisi andmeid interpreteerides välja tuua avalikkusele huvipakkuvaid tendentse, mis iseloomustasid õigusemõistmise hetkeseisu ja arengutendentse. Kuna Justiitsministeeriumi kodulehel avalikustatud kohtustatistika on kättesaadav kõigile uurijatele ja analüütikutele ning kohtute tööd iseloomustav kokkuvõte on lisatud ka käesolevale ettekandele, siis piirdun aja kokkuhoiu mõttes üksnes mõningate tendentside ja probleemide esiletoomisega, mis puudutavad just nimelt esimese astme kohtute tööd.
Kriminaalmenetluse asjade koguarv kasvas 2007. aastal võrreldes 2006. aastaga 9,4%. Tuleb märkida, et kasv oli tingitud eelkõige eeluurimis- ja täitmiskohtunike töömahu kasvust. Nemad tegelevad vahistamiste põhjendatuse kontrolliga, alaealistele mõjutusvahendi kohaldamisega, kriminaalhoolduse ettekannete, rahvusvahelise õigusabi ja teiste sellelaadsete küsimustega. Samas tuleb märkida, et kõigis kohtutes lahendati kriminaalasju rohkem kui eelnenud aastal, mis tähendab seda, et sellise menetlustempo juures lahendamata asjade jääk enam ei kasvanud.
Probleemideks on esiteks küllalt suur lahendamata asjade jääk, mis on kohtusse saabunud enne 2006. aastat, ja teiseks keskmiste menetlusaegade suur erinevus maakohtute vahel. Kohtute menetluses oli 270 n-ö vana kriminaalasja, mis olid kohtusse saabunud vähemalt kaks aastat tagasi ja mille puhul 2007. aasta jooksul ei jõutud veel otsuseni.
Tsiviilkohtumenetluse asjade koguarv kasvas jõudsalt. Kokku esitati kohtutele lahendamiseks 67 242 avaldust, millest suure osa – 40 422 avaldust – moodustasid maksekäsu kiirmenetluse, menetluskulude kindlaksmääramise ja riigi õigusabi taotlemise avaldused. Viimati nimetatud menetlustega tegelevad laiendatud pädevusega kohtunikuabid, mis on võimaldanud kohtunike töökoormust mõnevõrra normaliseerida. Tsiviilasjade arv, mis kohtunikele lahendamiseks jagatakse, on juba teist aastat järjest vähenenud. See tendents on tingitud eelkõige 2006. aastal jõustunud tsiviilkohtumenetluse muudatustest, mis viitab kohtusisese tööjaotuse muutustele, mitte aga sellele, et tsiviilkohtumenetluse korras lahendatavate vaidluste koguarv ühiskonnas on vähenenud.
Kuna 2007. aastal kohtusse esitatud maksekäsu kiirmenetluse avalduste arv kolmekordistus (kokku esitati 32 821 avaldust), siis tuleb tõsise probleemina tõdeda seda, et kohtunikuabide menetluses oli 39 815 asja, millest aasta jooksul jõuti lahendini 10 499 asjas. Aasta lõpuks jäi lahendamata 29 881 avaldust. Mingist maksekäsu kiirmenetlusest ei ole põhjust rääkida, kui selline kogus lahendamata avaldusi on jäägis.
Teise tõsise probleemina tuleb esile tõsta suurt menetlusaegade erinevust maksekäsumenetluses eri kohtutes. See aeg ulatub 133 päevast 218 päevani.
Kolmas tõsine probleem on see, et maakohtutes on 1013 tsiviilasja, mis on kohtutesse saabunud enne 2005. aastat ja olnud seega rohkem kui kolm aastat lahendamata. Nii kriminaal- kui tsiviilkohtumenetluste andmed viitavad tõsisele probleemile nii ressursi- kui ka tööjaotuses esimese astme kohtute vahel. Seda ei tohi kohtute eelarve ja tööjaotuse planeerimisel tähelepanuta jätta. Halduskohtutesse saabus 2007. aastal kokku 2736 haldusasja, mis on 7,2% rohkem kui eelnenud aastal. Kuigi keskmine menetlusaeg halduskohtutes vähenes 28 päeva võrra, suutsid kohtud aastaga siiski menetleda vähem asju kui 2006. aastal. Lahenduse leidis 2471 haldusasja ehk teisisõnu, lahendamata kohtuasjade jääk halduskohtutes kasvas.
Kohtutes lahendatavate väärteoasjade arv kasvas suhteliselt jõudsalt: 7835 asja, mis on pea 34% rohkem kui 2006. aastal. Oluliselt kasvas aga ka lahendamata asjade arv. Lahendamata väärteoasjade jääk kasvas 2006. aasta lõpuga võrreldes 71,1%. Suur lahendamata väärteoasjade arv on murettekitav, sest ka siin on asju, mis on rohkem kui kaks aastat olnud kohtute menetluses ja pole jõudnud oma esimese lahendini.
Üldistatult saab teha järelduse, et esimese astme kohtutes muutusid 2007. aastal keskmised menetlusajad 2006. aastaga võrreldes mitmes valdkonnas pikemaks või jäid samale tasemele. On kohtuid, kus kohtumenetluse kestus ei mahu mõistliku aja piiridesse. Tuleb teha järeldus, et riik ei suuda veel kõigil juhtudel tagada igaühe põhiõigust, mille kohaselt tuleb kohtuasi läbi vaadata mõistliku aja jooksul.
Eelarvestrateegia menetlusest. Riigi eelarvestrateegia menetlusel peatumine ei ole tingitud üksnes käesoleva või järgnevate aastate eelarvemenetluse eripärast. Varasemate eelarvemenetluste käigus on tõusetunud rida põhimõttelisi küsimusi, mis vajavad selgeks rääkimist eelkõige põhiseaduslikust aspektist. Riigikohtus on valminud Eesti riigieelarve menetluse põhiseaduspärasuse analüüs, mille põhijäreldus seisneb selles, et kohtusüsteemi ei käsitata eelarvemenetluses iseseisva ja sõltumatu võimuharuna. Selline olukord ei ole põhiseaduspärane.
Tänavu 8. veebruaril Tallinnas toimunud kohtunike VII korralisel täiskogul arutati seda teemat rahandusministri osavõtul. Rahandusminister esines täiskogul ettekandega, selgitades riigieelarve koostamise põhimõtteid. Kogu lugupidamises ametis oleva rahandusministri vastu, kes on esimene rahandusminister, kes võttis vaevaks oma põhimõtteid ka kohtunikkonnale tutvustada, tuleb tunnistada, et nii riigi eelarvestrateegia kui ka iga-aastane riigieelarve menetlus on probleemne ja need probleemid on jäänud püsima. Kahjuks ei saanud täiskogule kutsutud Riigikogu liikmed ilmselt parlamendi tööga koormatuse tõttu reedesel päeval kohtusüsteemi oluliste küsimuste arutelust osa võtta. Tõsi, üks Riigikogu liige siiski oli kohal.
Nagu juba märgitud, algab eelarvemenetluse probleemide ahel sellest, et kohtusüsteemi ei käsitata eelarvemenetluses riigivõimu eraldiseisva haruna. Jättes kõrvale aastaid kestnud diskussiooni Eesti kohtuhalduse põhiseaduspärasusest, kus esimese ja teise astme kohtute rahastamisega tegeleb Justiitsministeerium ja Riigikohus on n-ö põhiseaduslik institutsioon, tuleb mõista, et kohtusüsteem on üks põhiseaduslik tervik, mida tuleb finantseerida funktsiooni-, mitte haldusalapõhiselt. Põhiseaduse kohaselt ei saa kohtusüsteem olemuslikult kuuluda mitte ühegi ministri valitsemisalasse, seda ka eelarvemenetluses. Praeguse lõhestatud kohtuhalduse puhul peab justiitsminister kaaluma eelarve prioriteete ministeeriumisiseselt, lähtudes oma poliitilistest eelistustest. Olgu siinkohal märgitud, et ametis olev justiitsminister on suutnud mõista kohtusüsteemi riigiõiguslikku olemust ja selle tõrgeteta ning stabiilse finantseerimise tähtsust. Selgitava näitena olgu toodud, et käesoleva aasta eelarvekärbete tegemisel suutis minister kohtute eelarves piirduda 3,5%-se kärpega, kuigi kogu valitsemisala eelarvet vähendati 7%. Õigusemõistmine on iga riigi põhifunktsioon ja selle toimimine ei saa sõltuda konkreetse ministri või erakonna poliitilistest eelistustest või hetkevajadustest. Toimuvat õigusemõistmist on ühteviisi vaja nii koalitsioonile kui ka opositsioonile – kõigile Eesti elanikele. Sellest tulenevalt peaks kohtusüsteemi eelarve küsimus olema kõigi parlamendis esindatud erakondade arutelu küsimus. Olgu märgitud, et viimati pälvisid kohtusüsteemi arengu ja rahastamise küsimused parlamendi üldist tähelepanu 2002. aastal, mil võeti vastu kohtute seaduse kehtiv redaktsioon.
Riigieelarve seaduses on sätestatud, et riigi eelarvestrateegia on aluseks riigieelarve eelnõu koostamisel. Eelarvestrateegia on üles ehitatud ministeeriumide valitsemisalade kaupa. Ei parlament ega ükski teine põhiseaduslik institutsioon, milleks kohtusüsteem vaieldamatult on, eelarvestrateegia menetluses ei osale. Eelarvestrateegia koostamine on seaduse tasandil reguleeritud üksikute sätetega, mille kohaselt Vabariigi Valitsus kiidab rahandusministri ettepanekul heaks järgneva nelja aasta eelarvestrateegia. Strateegia baasnumbrid on iga-aastase eelarve koostamise aluseks ka kohtusüsteemile, kelle arvamust õigusemõistmise finantseerimise vajaduste kohta mitte keegi pole ära kuulanud. Olen korduvalt kogenud etenduselaadseid läbirääkimisi Rahandusministeeriumis, kus Riigikohtu esimehe vastas istuvad viisakalt vaikivad ametnikud, kelle ülesanne on kõik eelarvetaotlused mahutada selle summa sisse, mille nad ise on Riigikohtu rahastamiseks planeerinud ja mille Vabariigi Valitsus on juba ette heaks kiitnud. Küsimus taandub sellele, kes planeerib õigusemõistmise finantseerimis- ja arenguvajadusi Eesti Vabariigis. Kui seda teeb RES-i kaudu Vabariigi Valitsus, siis on see selge täitevvõimu diktaat kohtuvõimu üle, mida ei saa põhiseaduspäraseks pidada. Kui seda teeb viisakalt vaikiv Rahandusministeeriumi ametnik, siis peaks tema ka võtma endale vastutuse õigusemõistmise korrakohase toimimise eest riigis. Olgu märgitud, et sellise olukorraga ei saa leppida.
Kokkuvõtlikult tuleb öelda, et eelarvemenetluses, mis on täitevvõimukeskne ja ilmselt peabki seda teatud mõttes olema, ei ole võimalik rääkida sellises situatsioonis kohtuvõimu sõltumatusest seni, kuni kohtuvõimul ei ole eelarvemenetluses väljundit parlamenti.
Riigikohtu ja esimese ning teise astme kohtute eelarve kulu kokku moodustab 2008. aastal riigi eelarvekulust 0,58%. SKT-st moodustab kohtutele ettenähtud kulu 0,2%, mis on teatavasti kümme korda väiksem summa kui riigikaitsele mõeldud kulutused. Eesti kohtusüsteemi mudel on võrreldes paljude teiste Euroopa riikide omaga, kus õigusemõistmisele kulutatakse üle poole protsendi SKT-st, oluliselt ökonoomsem. Eesti integreeritud kohtusüsteemis puuduvad eraldiseisev halduskohtute süsteem koos kõrgema halduskohtuga, meie kohtusüsteemis ei ole eraldiseisvat kõrgemat konstitutsioonikohut. Nende struktuuride puudumine ei tähenda seda, et riigi funktsioonid võiksid nendes valdkondades täitmata jääda.
Kui kohtunike arv on üldjuhul proportsionaalne Eesti rahvastiku arvuga, võrreldes teiste analoogiliste õigussüsteemidega Euroopa riikidega, siis kohtusüsteemi tugistruktuurid on meil sisuliselt välja arendamata. Kohtusüsteemile seadusega pandud ülesannete täitmine, milleks esimeses järjekorras on seaduste ühetaolise kohaldamise ja õiguse arengu tagamine, on raskendatud. Märksõnadena võib siin välja tuua kohtupraktika analüüsi vajaduse ja kohtunike tööd toetavate kõrge kvalifikatsiooniga nõunike vähesuse.
Läbi on arutamata, kas praeguse eelarvekulu proportsiooni juures on üldse võimalik tagada õigusemõistmise funktsiooni korrakohane täitmine ja selle arendamine. Õhukese riigi tingimustes kohtusüsteemi ilma õigusemõistmist kahjustamata enam õhemaks lihvida ei saa. Praeguse eelarveproportsiooni juures ei ole alust loota, et õigusemõistmise kiirus kasvab ja kvaliteet paraneb, sest enamikus õigusvaldkondades muutuvad kohtuasjad hoopiski keerukamaks ja mahukamaks. Samuti peavad kohtud üha sagedamini rakendama Eesti õigust koostoimes Euroopa Liidu õigusega. Suureneb analüüsi vajadus ja ajakulu.
Kohtusüsteemi palkadest. Kuna õigusemõistmise eelarvelistest kuludest moodustavad palgakulud suurima osa, siis peatun põgusalt ka sellel teemal. Juba aastaid arutelu teemaks olnud kohtuametnike palga küsimus peab leidma oma seadusliku regulatsiooni väljatöötatavas uues kohtute seaduse eelnõus. Kohtuametnike palgaregulatsioon peab olema suunatud kohtusüsteemis töötavate spetsialistide voolavuse vähendamisele ja kohtuasutuste töö stabiliseerimisele. Kohtuametnike palgatase peab võimaldama kohtuasutuste teenistusse võtta õigusemõistmist abistavaid ja korraldavaid ametnikke, kellel on kõrge kutseoskuste tase ja kes täidavad laitmatult kutse-eetika nõudeid. Kohtusüsteemil peab olema võimalus valida oma teenistusse ainult selleks sobivaid inimesi.
Kohtunike palk ja sotsiaalsed tagatised on kõige tugevam ausa ja õiglase õigusemõistmise garantii. Alates 2002. aastast, mil kohtunike palk reguleeriti seadusega ja viidi proportsiooni Riigikogu ja valitsusliikmete palkadega, on kohtuniku ameti maine ühiskonnas märksa tõusnud. On toimunud konkursse, kus ühele vabale ringkonnakohtu kohtuniku kohale kandideerib kümme isikut. Kohtusüsteem on saanud kuus aastat valida kohtuniku kandidaate kõrgesti haritud ja kõrgete kõlbeliste omadustega juristide hulgast. Selle aja jooksul kohtusüsteemi sisenenud kohtunike suhtes ei ole algatatud ühtegi distsiplinaarmenetlust, rääkimata kriminaalmenetlustest. Nende kohtunike peale ei ole Riigikohtu esimehele kaebusi laekunud. Praegu kehtiv kohtunike palga ja sotsiaalsete tagatiste süsteem vastab nii kohtuniku isikule kui ka kohtuniku staatusele esitatavatele nõuetele ja tagab kohtunikkonna kvaliteetse uuenemise. Kohtuniku palk, mis on juristide tööjõuturul konkurentsivõimeline, loob iseenesest eeldused õigusemõistmise kvaliteedi tõusuks.
Mõistes eelarvevahendite kokkuhoiu vajadust, mis tuleneb muutunud majandussituatsioonist, ei soovi ma väita, et need muutused ei võiks puudutada kohtunike palka. Nõutust tekitavad hoopis mõningate poliitikute meelevaldsed avaldused, mille sisuks on üksnes sõnum sellest, et kohtunike palgad ei tohiks sõltuda keskmisest palgast. Kahjuks ei selgu nendest avaldustest ühtegi ratsionaalset ettepanekut, milliseks peaks kohtunike palgasüsteem tulevikus kujunema, et tagada senise palgasüsteemiga saavutatud väärtuste säilimine ja õigusemõistmise usaldusväärsuse kasv. Kuna palgaküsimuse arutelus pole kohtunike arvamust ära kuulatud, pean vajalikuks siinkohal kasutada võimalust ja mõned mõtted Riigikogu ees välja öelda.
Pole tähtis, kas kohtunike palk on seotud Eesti keskmise palgaga või mitte. Ühelt poolt on riigiõiguslikult tähtis erinevate võimuharude vahel väljakujunenud palgaproportsiooni säilitamine, teiselt poolt on tähtis tagada kohtusüsteemi stabiilsus, mis tähendab seda, et kohtunike palk peab olema fikseeritud seaduse tasandil. Kolmandaks peab kohtusüsteem säilitama võimaluse valida eluaegseks kohtunikuks parimaid juriste, mis omakorda tähendab seda, et kohtuniku palk peab olema juristide tööjõuturul edaspidigi konkurentsivõimeline. Praegune kohtunike palga korraldus vastab nimetatud kolmele kriteeriumile. Uue palgakorralduse kehtestamisel nimetatud põhimõtetega mittearvestamine võib kaugemas perspektiivis oluliselt kahjustada õigusemõistmise usaldusväärsust ja autoriteeti.
Põhiseaduslikkuse järelevalvest. Põhiseaduslikkuse järelevalve küsimustes peatun kahel Riigikohtu üldkogu otsusel ja ühel lahendamata probleemil, mis seondub 1. mail 2007. aastal jõustunud riigihangete seaduse vastuvõtmisega.
Põhiseaduse §-d 148 ja 149 sätestavad kohtusüsteemi kolmeastmelise ülesehituse. Põhiseaduse kohaselt on esimese astme kohtuteks maa- ja halduskohtud ning ringkonnakohtud. Teise astme kohtutena vaatavad apellatsiooni korras läbi esimese astme kohtu lahendeid ringkonnakohtud. Riigihangete seaduses nähakse ette võimalus esitada vaidlustused Riigihangete Ameti juures asuvale vaidluskomisjonile ja sama seadus näeb ette ka vaidluskomisjoni otsuse peale ringkonnakohtusse edasikaebamise korra. Ringkonnakohtus kohaldatakse halduskohtumenetluse seadustikus sätestatud apellatsioonkaebuse läbivaatamise korda riigihangete seaduses sätestatud erisustega, mis ei asenda esimese astme kohtumenetlust, vaid kontrollib apellatsioonkaebuse raames vaidluskomisjoni otsuse õigsust. Halduskohus ei ole esimese astme kohtuna pädev nimetatud vaidlusi läbi vaatama, millest saab järeldada, et esimese astme kohtu menetlus riigihanke vaidlustes üldse puudub. Selline menetluskord ei ole kooskõlas põhiseaduse § 15 nõuetega, kuna isiku kaebus tuleb kohtus arutusele alles apellatsiooniastmes.
Kuigi riigihangete seadus sätestab, et vaidluskomisjon on kohtuväline vaidluste lahendamise organ riigivastutuse seaduse tähenduses, annab riigihangete seaduse § 129 lõige 1 vaidluskomisjonile sisuliselt esimese astme kohtu tähenduse. Siinkohal on kohane viidata põhiseaduse §-le 146, mille kohaselt õigust mõistab ainult kohus. Kuna ringkonnakohus on riigihanke vaidluste puhul esimene kohtuinstants, siis riivab riigihangete seaduse regulatsioon ka põhiseaduse §-s 24 sätestatud igaühe õigust tema kohta tehtud otsuse peale edasi kaevata, sest kassatsioonkaebuse esitamine Riigikohtule ei ole piiramatu.
Lisada tuleb veel seda, et kohtumenetluse seadused on põhiseaduse § 104 mõttes konstitutsioonilised seadused. Riigihangete seadus kui lihtseadus seda ei ole ja selle seadusega ei ole võimalik luua regulatsiooni, mis peab paiknema konstitutsioonilises seaduses. Halduskohtumenetluse seadustikku sellekohaseid muudatusi kahjuks tehtud ei ole. Kuigi riigihangete seadus võeti Riigikogus vastu koosseisu häälteenamusega, jääb see põhiseaduse mõttes ikkagi lihtseaduseks.
Eeltoodud argumendid annavad põhjust kahelda kehtiva riigihangete vaidlustusmenetluse põhiseaduspärasuses. Ajendatuna konkreetse kohtuasja menetlusest, kus vaidluse all olid üksnes riigihankemenetluses tekkinud õigusabikulud, informeeris Riigikohtu esimees 27. veebruaril 2008. aastal Riigikogu põhiseaduskomisjoni ja õiguskomisjoni ning õiguskantslerit ja justiitsministrit võimalikust põhiseaduslikkuse järelevalve vaidlusest, mis võib endaga kaasa tuua väga tõsiseid majanduslikke tagajärgi riigivastutuse seaduse mõttes. Pidasin vajalikuks sellel teemal oma ettekandes veel kord peatuda, sest vastused, mis laekusid Riigikohtu esimehe märgukirjale, ei sisendanud veendumust, et probleemi tõsidusest saadakse ühtemoodi aru ja püütakse seda võimalikult kiiresti lahendada. Mõningat optimismi sisendab teadmine, et Rahandusministeeriumis valmistatakse ette uut riigihangete seaduse eelnõu, kuid samas saab justiitsministri mahukast kirjast üksnes järeldada, et minister praeguses riighangete vaidlustamise korras põhiseaduslikkuse probleeme ei näe.
Kõik seadused on põhiseadusega kooskõlas seni, kuni neid pole põhiseadusvastaseks tunnistatud. Ma ei soovi siinkohal hakata ette ennustama Riigikohtu võimalikku lahendit põhiseaduslikkuse järelevalve vaidluses, kus keegi menetluse osalistest vaidlustab riigihangete seaduse põhiseaduspärasuse just kaebuste läbivaatamise aspektist. Kuid ma soovitan Riigikogul esitatud probleemidele teravdatud tähelepanu osutada, et vältida võimalikku majanduslikku kahju, mis võib tekkida riigihangete seaduse kaebemenetluse põhiseadusvastaseks tunnistamise tagajärjel.
Lühidalt olgu märgitud, et riigihankevaidluste kiire ja efektiivne läbivaatamine on põhiseaduspäraselt võimalik ka halduskohtus, kui selleks luuakse vastav menetluskord, spetsialiseeritud kohus ja tagatakse isikutele muud menetluslikud tagatised.
Aasta jooksul, mis on möödunud eelmisest ettekandest, on Riigikohus teinud mitu põhimõttelise tähendusega põhiseaduslikkuse järelevalve otsust. Peatun nendest esiteks õiguskantsleri algatatud erakondade rahastamise põhiseaduslikkuse kontrollil ja teiseks Alar Eiche kaebusel, millega vaidlustati AS-i Ühisteenused tegevuse põhiseaduspärasus väärteomenetluse läbiviimisel. Kuna mõlemad Riigikohtu otsused on pälvinud mõningast avalikkuse tähelepanu, siis pean siinkohal vajalikuks esitada mõningad selgitused.
Riigikohus menetles pool aastat õiguskantsleri taotlust tunnistada erakonnaseaduse sätted, milles ei sätestatud tõhusat kontrolli erakondade rahastamise üle, põhiseadusvastaseks ja kohustada Riigikogu looma kontrollorgan, mis vastab miinimumnõuetele. Tegemist oli erakordselt mitmekihilise ja keeruka õigusvaidlusega. Kohus pidi lahendama otsuse esiteks selle kohta, kas kehtiv erakondade rahastamist reguleeriv õigusnormistik on põhiseadusega kooskõlas, ja teiseks selle kohta, kas praegune kontrollorganite süsteem ja nende pädevus võimaldavad jõuda erakondade rahastamise tegelike allikateni või on Eestis tõesti tarvis luua laialdase pädevusega kontrollorgan, mis tegeleks eraldi erakondade rahastamise kontrollimisega.
Kohe tuleb rõhutada, et kohus ei andnud hinnangut, kas erakondade rahastamisega on asi korras või mitte. Selle hinnangu peavad andma kontrollorganid ja avalikkus. Kohus analüüsis õigusnorme ja jõudis järeldusele, et õiguslikke takistusi selleks, et jõuda erakondade rahastamise tegelike allikateni, ei esine. Kohus ei lahendanud ühtegi konkreetset avalikkuse ette toodud erakondade rahastamise juhtumit, vaid analüüsis abstraktse normikontrolli käigus kehtivate õigusnormide põhiseaduspärasust. Kuna viis kohtunikku jäid eriarvamusele, siis tuleb küllalt mahukat Riigikohtu 21. mai otsust lugeda koos eriarvamustega. Siinkohal ma tahaksin rõhutada, et Riigikohus konstitutsioonikohtuna ei juhi riiki, küll aga kontrollib, kas riiki juhitakse põhiseaduspäraselt.
Tahaksin juhtida, lugupeetud Riigikogu liikmed, teie tähelepanu sellele, et ettekanne on oluliselt mahukam, selle aasta valdkond oli tegelikult karistusõigus, mille kohta on tehtud terve rida ettepanekuid. Olen nõus vastama kirjalikult kõigile teie küsimustele, mis ettekande pinnal tekivad. Aitäh!