Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XI Riigikogu, III Istungjärk, täiskogu korraline istung
Neljapäev, 27.03.2008, 10:00

Toimetatud

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Kristiina Ojuland

Tere hommikust, lugupeetud kolleegid! Alustame Riigikogu neljapäevast istungit.


1. 10:00 Riigikogu juhatuse valimised

Aseesimees Kristiina Ojuland

Täna on meil Riigikogu esimehe ja aseesimeeste korraline valimine. Lugupeetud Riigikogu liikmed! Eesti Vabariigi põhiseaduse § 69 kohaselt valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 6 lõike 1 kohaselt toimub Riigikogu esimehe ja aseesimeeste korraline valimine täiskogu töönädala viimasel istungil enne ühe aasta möödumist Riigikogu esimehe ja aseesimeeste eelmisest korralisest valimisest. Tulenevalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 81 lõikest 2 ja § 82 lõikest 1 korraldab Riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimisel hääletamist, selgitab valimistulemused ning lahendab protestid Vabariigi Valimiskomisjon.
Enne valimistoimingute juurde asumist lubage mul lühidalt teile tutvustada Riigikogu juhatuse valimisega seonduvat. Esmalt valitakse Riigikogu esimees. Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt pärast Riigikogu esimehe valimist. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatu peab andma kandideerimiseks nõusoleku. Hääletamine on salajane ja see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogu liikmel on üks hääl nii Riigikogu esimehe kui ka aseesimeeste valimisel. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protestid valimiste korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamistulemuste teatavakstegemist. Valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist. Riigikogu esimeheks valituks osutub kandidaat, kes saab üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimiste lisavoor. Võrdse häältearvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirjas on ainult üks kandidaat, osutub ta valituks, kui ta saab rohkem poolt‑ kui vastuhääli. Hääletamise korda tutvustan enne hääletamise väljakuulutamist.
Kolleegid! Kas teil on seniöeldu kohta küsimusi? Kui küsimusi ei ole, siis tänan teid tähelepanu eest! Enne kandidaatide ülesseadmist on mul ettepanek teha kohaloleku kontroll.
Kohaloleku kontroll
Riigikogu 101 liikmest on praegu kohal 93 ja puudub 8.
Head kolleegid! Kas keegi teist soovib esitada Riigikogu esimehe kandidaati? Palun, kolleeg Mart Laar!

Mart Laar

Lugupeetud juhataja! Austatud kolleegid! Lugupeetud Vabariigi Valimiskomisjon! Mul on rõõm ja au esitada Riigikogu esimehe kandidaadiks Ene Ergma.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Kas on veel ettepanekuid? Rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole. Nüüd küsin ma proua Ergma käest: kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?

Ene Ergma

Aitäh! Olen nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Palun esitada see nõusolek ka kirjalikult!
Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!
Hääletustulemused
Selle ettepaneku poolt hääletas 88 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri on suletud.
Head kolleegid! Kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaadi nime kandmiseks hääletussedelile. Vaheaja lõppemisest anname märku helisignaaliga.
V a h e a e g

Aseesimees Kristiina Ojuland

Lugupeetud kolleegid! Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu esimehe valimist. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja sulgevad selle turvaplommiga.
Head kolleegid! Lubage mul nüüd tutvustada hääletamise korda. Valimiskomisjon annab nimekirja alusel Riigikogu liikmele hääletamissedeli koos ümbrikuga. Seejuures palun Riigikogu liikmel esitada hääletamissedeli saamiseks valimiskomisjonile oma isikut tõendav dokument, st Riigikogu liikme tunnistus, pass, isikutunnistus või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja. Hääletamissedel märgistatakse hääletamiskabiinis. Kuna Riigikogu esimehe kandidaate on üks, hääletab Riigikogu liige kandidaadi poolt või vastu, märgistades hääletamissedelil ristiga lahtri "Poolt" või "Vastu" kandidaadi nime juures. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui üks lahter või millel ei ole märgistatud ühtegi lahtrit, loetakse kehtetuks. Hääletamine korraldatakse Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletamisruumi saali tagauksest. Fuajees on üles seatud lauad, kust te saate hääletamissedeli ja ümbriku. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsuse, asetate hääletamissedeli ümbrikusse ning suundute hääletamiskasti juurde, kus pärast ümbriku märgistamist valimiskomisjoni pitsatiga lasete oma hääletamissedeli koos ümbrikuga isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli ebaõigesti täitnud või muul viisil rikkunud ning märkate seda enne selle hääletamiskasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel.
Kolleegid, Riigikogu liikmed, on teil küsimusi hääletamise korraldamise kohta? Küsimusi ei ole. Tänan teid tähelepanu eest!
Lisaks veel: valimiste ajal tohivad hääletamisruumis viibida lisaks Riigikogu liikmetele ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 87 lõike 5 kohaselt on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on praegu 10.11 ja hääletamine lõpeb kell 10.41. Hääletamise lõppemisest anname märku helisignaaliga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali. Kuulutan välja hääletamise Riigikogu esimehe valimisel.
V a h e a e g

Aseesimees Kristiina Ojuland

Lugupeetud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et hääletamiskasti turvaplomm ei oleks rikutud. Tänan! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Lugupeetud kolleegid! Palun tähelepanu! Hääletamistulemuste kontrollimiseks Riigikogu esimehe valimisel annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Selleks palun kõnetooli Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimehe Meelika Aava!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Meelika Aava

Ma kontrollin siin teie ees avalikult, kas esialgsed tulemused vastavad tegelikkusele. See tähendab, ma nimetan kandidaadi poolt ja vastu antud hääled. Ene Ergma. Poolt: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83. Vastu: 1, 2. Kehtetud hääletamissedelid: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Hääletamissedelid on kehtetud, kuna mõlemad lahtrid on märgistamata.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Head kolleegid! Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu esimehe valimisel. "Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu esimehe valimistel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 93, hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv – 93, kehtetute hääletamissedelite arv – 8, Riigikogu esimehe kandidaadile antud häälte arv: Riigikogu esimehe kandidaadi Ene Ergma poolt antud häälte arv – 83, vastu antud häälte arv – 2. Protokoll on koostatud 2008. aasta 27. märtsil kell 10.52. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Head kolleegid! Kas teil on proteste? Proteste ei ole.
Head kolleegid! Ma kuulutan välja valimistulemused. "Vabariigi Valimiskomisjoni 27. märtsi 2008. aasta otsus nr 93 "Riigikogu esimehe valimise tulemuste kindlakstegemine":  Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõikest 5 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Ene Ergma valituks Riigikogu esimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Lugupeetud Riigikogu esimees! Õnnitlen teid! (Aplaus.) Lugupeetud Riigikogu esimees! Ma kutsun teid Riigikogu kõnetooli teie kõneks.

Esimees Ene Ergma

Head kolleegid! Ma tänan teid kõiki! Meil on palju tööd teha ja ma loodan, et me teeme seda kõik koos. Suur tänu kõikidele ja aitäh kõikidele, kes mind toetasid! Aitäh veel kord! (Aplaus.)

Aseesimees Kristiina Ojuland

Lugupeetud esimees! Ma õnnitlen teid ja annan juhatamise teile üle.

Esimees Ene Ergma

Alustame Riigikogu aseesimeeste valimist. Riigikogu aseesimeeste valimisel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille me tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saadud häälte arvult teine kandidaat. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldatakse valimise lisavoor. Head kolleegid! Kas teil on küsimusi? Ei ole.
Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu aseesimehe kandidaati üles seada? Palun, kolleeg Keit Pentus!

Keit Pentus

Austatud Riigikogu esimees! Head Riigikogu liikmed! Reformierakonna fraktsioon arvab, et seni hästi hakkama saanud Riigikogu juhatus võiks sellises koosseisus jätkata. Mul on suur au ja hea meel esitada aseesimehe kandidaadiks Kristiina Ojuland.

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Vilja Savisaar!

Vilja Savisaar

Proua esimees! Head kolleegid! Mina esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Jüri Ratase. Ega ka Jüri Ratas ei vaja pikemat kiitmist ega teile tutvustamist, sest aasta tööd Riigikogu juhtimisel on näidanud, et Jüri suudab kindlakäeliselt ja tugevalt seda saali juhtida. Ma arvan samamoodi nagu kolleeg Keit Pentus, et sama Riigikogu juhatuse koosseis võiks jätkata ka järgmise aasta.

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Kas on veel ettepanekuid? Rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole. Proua Kristiina Ojuland! Kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

Kristiina Ojuland

Aitäh, proua esimees! Jah, ma olen nõus kandideerima aseesimehe kohale.

Esimees Ene Ergma

Palun ka kirjalikku nõusolekut! Härra Jüri Ratas! Kas te olete nõus kandideerima?

Jüri Ratas

Jah, ma olen nõus.

Esimees Ene Ergma

Palun nõusolek esitada ka kirjalikult!
Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 80 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud. Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri on suletud.
Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelitele. Vaheaja lõppemisest annan märku helisignaaliga.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud Riigikogu liikmed! Kuulutan vaheaja lõppenuks. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimist.
Head Riigikogu liikmed! Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja sulgevad selle turvaplommiga.
Hääletamiskord on sama mis Riigikogu esimehe valimisel. Rõhutan, et Riigikogu liikmel on hääletamisel üks hääl ja ta märgistab hääletamissedelil ristiga selle kandidaadi nime juures oleva lahtri, kelle poolt ta hääletab.
Kas, head kolleegid, on küsimusi hääletamise korra kohta? Ei ole.
Hääletamiseks on aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on 11.05, hääletamine lõpeb kell 11.35. Hääletamise lõppemisest anname märku helisignaaliga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali.
Kuulutan välja hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimistel.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et hääletamiskasti turvaplomm ei oleks rikutud! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Head kolleegid! Hääletamistulemuste kontrollimiseks Riigikogu aseesimeeste valimisel annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun, proua Meelika Aava!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Meelika Aava

Ma kontrollin siin teie ees avalikult, kas esialgsed tulemused vastavad tegelikkusele. See tähendab, ma nimetan Riigikogu aseesimeeste kandidaadid sellises järjekorras, nagu nad on hääletamissedelile kantud, ja loen ette kandidaatide poolt antud hääled. Kristiina Ojuland: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50. Jüri Ratas: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38. Kehtetud hääletamissedelid: 1, 2, 3. Hääletamissedelid on kehtetud, kuna märgistatud on mõlemad lahtrid.

Esimees Ene Ergma

Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu aseesimeeste valimisel: "Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu aseesimeeste valimistel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 91, hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv  – 91, kehtetute hääletamissedelite arv – 3, Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Riigikogu aseesimehe kandidaadi Kristiina Ojulandi poolt antud häälte arv – 50, Riigikogu aseesimehe kandidaadi Jüri Ratase poolt antud häälte arv – 38. Protokoll on koostatud 2008. aasta 27. märtsil kell 11.48. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Kas on proteste? Proteste ei ole.
Kuulutan välja valimistulemuse: "Vabariigi Valimiskomisjoni 27. märtsi 2008. aasta otsus nr 94 "Riigikogu aseesimeeste valimise tulemuste kindlakstegemine": Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõikest 6 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Kristiina Ojuland valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Jüri Ratas Riigikogu teiseks aseesimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Austatud kolleegid! Plaksutame! (Aplaus.)
Austatud kolleegid! Natuke läheb meil veel aega siin saalis.


11:51 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Head kolleegid! Alustame! Kas kolleegid soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi? Palun, Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnisson!

Valitsuse esindaja Heili Tõnisson

Austatud proua esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna kolm seaduseelnõu. Esiteks, maapõueseaduse muutmise seaduse eelnõu, seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust keskkonnaminister Jaanus Tamkivi. Teiseks, Eesti Vabariigi valitsuse ja Läti Vabariigi valitsuse vahelise endise NSV Liidu territooriumil täitunud kindlustusperioodide arvessevõtmise lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu, seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust sotsiaalminister Maret Maripuu. Kolmandaks, Eesti Vabariigi valitsuse ja Leedu Vabariigi valitsuse vahelise lepingu NSV Liidu kindlustusperioodide arvessevõtmise kohta ratifitseerimise seaduse eelnõu, seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust sotsiaalminister Maret Maripuu. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Karel Rüütli!

Karel Rüütli

Austatud eesistuja! Head kolleegid! Esitan julgeolekuasutuste seaduse § 36 muutmise seaduse eelnõu. Paragrahvi 36 täiendatakse uue lõikega ja sõnastatakse järgmiselt: "Riigikogu julgeolekuasutuste järelevalve komisjon teostab regulaarselt vähemalt kolme kuu tagant ja laekunud avalduse puhul erakorraliselt sideoperaatorite juures olevate logifailide läbivaatlusi."  Riik on aastatel 2005–2008 kulutanud ligikaudu 40 miljonit krooni seadmetele, mis asuvad sideoperaatorite juures. Soetatud seadmed ei ole seni leidnud piisavalt kasutust ei prokuratuuri ega ka julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjoni poolt, mis puudutab eeskätt tsiviilkontrolli teostamist. Muudatuse eesmärk ongi see, et anda inimestele kindlustunne, et tsiviilkontroll toimiks ja oleks piisav. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Olen juhatuse nimel vastu võtnud neli eelnõu. Kui eelnõud vastavad kodu‑ ja töökorra seadusele, siis juhatus otsustab nende menetlusse võtmise kolme tööpäeva jooksul.
Head kolleegid! Istung on lõppenud. Veel kord aitäh teile kõigile!

Istungi lõpp kell 11.54.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee