15:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Jüri Ratas
Tere päevast, head ametikaaslased! Alustame Riigikogu täiskogu II istungjärgu neljanda töönädala esmaspäevast istungit. Kõigepealt palun registreeruda nendel Riigikogu liikmetel, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi! Palun, Kalle Laanet!
Kalle Laanet
Austatud istungi juhataja! Austatud kolleegid! Hea peaminister! Esitame arupärimise justiitsminister Rein Langile Justiitsministeeriumi tegevuse kohta kinnipidamisasutustes. Austatud justiitsminister on varasemalt välja toonud kinnipidamisasutuste füüsilise infrastruktuuri arenduskava. Samas puudub süsteemne tegevus vanglate põhieesmärgi saavutamiseks, milleks on kinnipeetavate suunamine õiguskuulekale käitumisele, areng sügavuti. Tundub, et justiitsministrile alluval ministeeriumil ja selle vanglate osakonnal ei ole probleemidest täielikku ülevaadet ja nende lahendamise rõhuasetused vajaksid korrigeerimist. Süvenev teenistuskoosseisu mittetäituvus, personali voolavus, keeleprobleemid vanglatöötajate ja kinnipeetavate vahel ning täitmisplaani ebaratsionaalne täideviimine, vähene tähelepanu narkoprobleemidele vanglates, kinnipeetavate selekteerimise puudumine lähtuvalt nende kuritegudest ja probleemidest, kinnipeetavate puudulik informeerimine ühiskonnas toimuvate muutuste kohta, vähene ettevalmistus vabanemiseks. Vanglasüsteemis on välja kujunenud olukord, kus noored eriharidusega vanglaametnikud (spetsialistid ja valvurid) ei oska vähese võõrkeeltealase ettevalmistuse tõttu piisavalt vene keelt. Tallinna Vanglas on ka inglise ja soome keele probleem. Vähese eesti keele oskusega kogenud kaadritöötajaid ootavad aga ees uued vallandamistähtajad olukorras, kus siiski veel suurem osa, 70–75% kinnipeetavatest on ainult vene keele valdajad. Selline olukord teravdab veelgi suhtlusprobleemi ja suurendab kiiresti niigi suurt vanglaametnike puudust. Seoses sellega on meil seitse küsimust. Ma ei hakka neid praegu aja kokkuhoiu mõttes ette lugema. Arupärimise esitajad on Kalle Laanet, Evelyn Sepp, Jaak Aab, Toivo Tootsen, Aivar Riisalu ja Lauri Laasi. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Evelyn Sepp, palun!
Evelyn Sepp
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! 26. septembril s.a tegi Riigikohus teatavaks otsuse, millega tunnistas käibemaksuseaduse § 15 lõike 2 punkti 6 osas senised põhimõtted põhiseadusvastaseks. Teatavasti on tegemist pikaajalise probleemiga, millest lähtudes Keskerakond tuli tagasi oma juba varem menetluses olnud idee juurde ja esitab täna eelnõu, mille mõtteks on kehtestada kultuuri- ja spordiüritustele ja ‑rajatistele madalam ühtne käibemaksumäär. Nimetatud seadusmuudatuse mõjul peaksid need teenused muutuma inimestele kättesaadavamaks. Samas on tegemist turismitoodetega, mis elavdavad nii regionaalarengut kui ka ettevõtlust laiemalt, ka väljaspool Tallinna ja selle lähiümbrust. Maksualandus ja kõigi kultuuriettevõtete võrdne kohtlemine annab meile võimaluse muu hulgas elavdada välisartistide etteastete korraldamisega Eesti kultuurielu ning toob koju kätte elamused, mis muidu enamikule eestimaalastele jääksid kahjuks kättesaamatuks. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Palun, Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnisson!
Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud juhataja! Lugupeetud Riigikogu ja peaminister! Vabariigi Valitsus algatab täna kaks seaduseelnõu. Esiteks, kaitseväeteenistuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust kaitseminister Jaak Aaviksoo. Teiseks, Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse seoses valitsusasutuste ühendamisega eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Rohkem kõnesoove ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu kolm eelnõu ja ühe arupärimise. Riigikogu juhatus otsustab nende edasise menetlemise Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse kohaselt.
Läheme teadete juurde. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja on määranud juhtivkomisjonid: Vabariigi Valitsuse s.a 26. septembril algatatud riigipiiri seaduse ning väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 26. septembril algatatud kindlustustegevuse seaduse, Finantsinspektsiooni seaduse ja isikuandmete kaitse seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on majanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 26. septembril algatatud Eesti Vabariigi ja Gruusia vahelise tulu- ja kapitalimaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ja selle juurde kuuluva protokolli ratifitseerimise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 26. septembril esitatud Riigikogu otsuse "Riigi 2006. aasta majandusaasta koondaruande kinnitamine" eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 26. septembril algatatud riigi 2007. aasta lisaeelarve seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 26. septembril algatatud 2008. aasta riigieelarve seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon.
Riigikogu juhatus on edastanud Vabariigi Valitsuse s.a 28. septembril esitatud Eesti seisukohad Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi, mis käsitleb tarbijate kaitset seoses osaajalise kasutamise õiguse, pikaajaliste puhkusetoodete edasimüügi ja vahetuse teatavate aspektidega, eelnõu suhtes Euroopa Liidu asjade komisjonile ning on määranud eelnõu kohta arvamust andma majanduskomisjoni. Arvamuse esitamise tähtaeg on s.a 11. oktoober kell 16. Riigikogu juhatus on edastanud Vabariigi Valitsuse s.a 28. septembril esitatud Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni teatise "Paindlikkuse ja turvalisuse ühiste põhimõtete poole: rohkem paremaid töökohti paindlikkuse ja turvalisuse kaudu" suhtes Euroopa Liidu asjade komisjonile ning on määranud teatise kohta arvamust andma sotsiaalkomisjoni ja õiguskomisjoni. Arvamuse esitamise tähtaeg on s.a 11. oktoober kell 16. Riigikogu juhatus on edastanud Vabariigi Valitsuse s.a 28. septembril esitatud Eesti seisukohad Euroopa Komisjoni rohelise raamatu "Turupõhised vahendid keskkonnapoliitikas ja sellega seotud valdkondades" suhtes Euroopa Liidu asjade komisjonile ning on määranud rohelise raamatu kohta arvamust andma majanduskomisjoni, rahanduskomisjoni ja keskkonnakomisjoni. Arvamuse esitamise tähtaeg on s.a 18. oktoober kell 16.
Riigikogu esimees on edastanud Riigikogu liikmete Karel Rüütli, Jaanus Marrandi, Mai Treiali, Tarmo Männi ja Ester Tuiksoo esitatud arupärimise justiitsminister Rein Langile.
Kolmapäeval, s.a 10. oktoobril osalevad infotunnis järgmised valitsusliikmed: haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas, põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder ja minister Urve Palo.
Teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll.
Kohalolijaks registreerus 77 Riigikogu liiget, puudub 24.
Läheme päevakorra kinnitamise juurde. Majanduskomisjon tegi ettepaneku viia Riigikogu täiskogu kolmapäevase istungi päevakorra kuues ja seitsmes punkt (eelnõud 109 ja 62) kolmapäevase istungi päevakorra neljandaks ja viiendaks punktiks. Juhatus on selle ettepanekuga nõus.
Panen hääletusele selle nädala päevakorra koos majanduskomisjoni muudatusettepanekuga. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused.
Poolt 73 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole. Selle nädala päevakord on kinnitatud.