10:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Jüri Ratas
Tere hommikust, head ametikaaslased! Alustame Riigikogu täiskogu II istungjärgu esimese töönädala neljapäevast istungit. Kõigepealt, kes soovivad anda üle eelnõusid või arupärimisi? Kui on soov, siis palun! Jaanus Marrandi, palun!
Jaanus Marrandi
Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon soovib esitada Riigikogu menetlusse kaks eelnõu, mis puudutavad erakondade rahastamist ja mõlemad puudutavad ka erakonnaseadust. Miks on kaks eelnõu? Kaks eelnõu on sellepärast, et me ei soovi, et üks teema hakkaks teist segama, soovime, et mõlemaid teemasid saaks arutada n‑ö autonoomselt.
Kõigepealt esimene eelnõu. Selleks on erakonnaseaduse § 12 muutmise seaduse eelnõu. Erakonnaseaduse § 12 käsitleb riigieelarvest erakondade rahastamist. Eestimaa Rahvaliit teeb ettepaneku, et riigieelarvest erakondade rahastamisel arvestataks ka kohalike valimiste tulemusi, et registreeritud erakondadele läheks liikmete arvu järgi üks kolmandik, üks kolmandik proportsionaalselt viimastel valimistel saadud häälte arvuga ja kolmandik proportsionaalselt kohalike valimiste tulemustega. Meie arvates ei tehta poliitikat ainult pealinnas, vaid ka kohapeal ja sellega arvestamine on meie arvates äärmiselt oluline.
Teine eelnõu on natuke pikem. See puudutab nii poliitilist välireklaami kui ka valimiskampaania rahastamise avalikkuse ja läbipaistvuse küsimusi. Ühtlasi teeme ettepaneku moodustada sõltumatu komisjon, mis hakkaks erakondade rahastamist kontrollima. Meie käsitluses oleks see komisjon viieliikmeline. Ühe liikme esitaks riigikontrolör, ühe liikme õiguskantsler, ühe liikme kaitsepolitsei ning kaks liiget Maksu- ja Tolliamet. Seda komisjoni hakkaks teenindama Riigikontroll, kellel on selleks kõige paremad võimalused. Tänan tähelepanu eest!
Aseesimees Jüri Ratas
Rohkem eelnõude ega arupärimiste üleandmise soovi ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu kaks eelnõu ja nende menetlemine otsustatakse vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele.
Läheme edasi teadete juurde. Esiteks, täna pärast Riigikogu täiskogu istungi lõppu toimub Eesti-Portugali parlamendirühma moodustamine Riigikogu istungisaalis. Teiseks, täna pärast Riigikogu täiskogu istungi lõppu toimub Riigikogu kohvikus Eesti-Makedoonia parlamendirühma koosolek. Kolmandaks, täna pärast Riigikogu täiskogu istungi lõppu toimub Riigikogu kohvikus Eesti-Bulgaaria parlamendirühma koosolek. Nii et maitsekat moodustamist!
Teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll.
Kohalolijaks registreerus 89 Riigikogu liiget, puudub 12. Tänasel Riigikogu täiskogu istungil Riigikogu komisjonid eelnõude arutelusid planeerinud ei ole. Soovin teile edukat päeva fraktsioonides ja komisjonides! Ilusat istungi lõppu!
Istungi lõpp kell 10.04.