Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

14:00 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Tere päevast, lugupeetud kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu I istungjärgu kuuenda töönädala kolmapäevast istungit. Kas head kolleegid soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi? Palun, Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnisson!

Valitsuse esindaja Heili Tõnisson

Austatud juhataja! Lugupeetud Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab kaks seaduseelnõu. Esiteks, liikluskindlustuse seaduse, kindlustustegevuse seaduse ja liiklusseaduse muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus seaduseelnõu menetlemisel esindab Vabariigi Valitsust rahandusminister Ivari Padar. Teiseks, korrakaitseseaduse eelnõu. Riigikogus seaduseelnõu menetlemisel esindab Vabariigi Valitsust justiitsminister Rein Lang. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Mailis Reps!

Mailis Reps

Lugupeetud Riigikogu juhataja! Head kolleegid Riigikogust! Täna esitab Keskerakonna fraktsioon koolieelse lasteasutuse seaduse § 27 muutmise seaduse eelnõu. Sisu on eelmisele ja üle-eelmisele Riigikogule ehk IX ja X koosseisule juba tuttav. Ma loodan, et ka praegune, XI koosseis saab endale selgeks lasteaiaõpetajatega seonduvad küsimused ja probleemid. Peamiselt seonduvad need lasteaiaõpetajate palgaga. Eesti Keskerakond on jätkuvalt seisukohal, et nagu ka kooliõpetajate palkade puhul peaks Vabariigi Valitsus kehtestama lasteaiaõpetajatele palkade alammäärad. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Palun, kolleeg Jürgen Ligi!

Jürgen Ligi

Austatud juhataja! Austatud kolleegid! Annan rahanduskomisjoni nimel Riigikogu menetlusse Riigikogu otsuse  "Stabiliseerimisreservi nõukogu liikmete nimetamine" eelnõu. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Juhatuse nimel olen vastu võtnud neli eelnõu. Juhatus otsustab eelnõude menetlemise korra Riigikogu kodukorra seaduse kohaselt.
Head kolleegid! Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja on määranud juhtivkomisjonid: Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni s.a 14. mail esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu probleemkomisjoni moodustamine ühiskonna lõimumise probleemide läbitöötamiseks" eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; Eesti Keskerakonna fraktsiooni s.a 14. mail algatatud avaliku teenistuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; rahanduskomisjoni s.a 14. mail esitatud Riigikogu otsuse "Hasartmängumaksust toetuste määramise nõukogu moodustamine" eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon, muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on s.a 17. mai kell 10; Riigikogu liikmete Tarmo Kõutsi, Trivimi Velliste, Mark Soosaare ja Imre Sooääre s.a 14. mail algatatud kalapüügiseaduse § 134 muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon;  Vabariigi Valitsuse s.a 15. mail algatatud liiklusseaduse ja palgaseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on majanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 15. mail algatatud Eesti Vabariigi lastekaitse seaduse, põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse, sotsiaalhoolekande seaduse, karistusregistri seaduse, erakooliseaduse, kutseõppeasutuse seaduse, koolieelse lasteasutuse seaduse, noorsootöö seaduse, karistusseadustiku, väärteomenetluse seadustiku ja huvikooli seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; Vabariigi Valitsuse s.a 15. mail algatatud vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on sotsiaalkomisjon; keskkonnakomisjoni s.a 15. mail algatatud jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon; Eesti Keskerakonna fraktsiooni ja Eestimaa Roheliste fraktsiooni s.a 15. mail algatatud looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon;  Vabariigi Presidendi s.a 15. mail algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon.
Lugupeetud Riigikogu! Täna pärast Riigikogu täiskogu istungit ei toimu IPU Eesti täiskogu istungit. Uue istungi toimumisest teatatakse täiendavalt. Nüüd palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll.
Kohalolijaks registreerus 88 Riigikogu liiget, puudub 13.
Head kolleegid! Päevakorra täpsustamine. Tänase päevakorra esimese punkti, eelnõu 16 esimesel lugemisel teeb algatajate ettekande justiitsminister Rein Lang.


1. 14:06 Keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise konventsiooni muudatuse ratifitseerimise seaduse eelnõu (16 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Alustame tänase päevakorra punktide käsitlemist. Algab Vabariigi Valitsuse algatatud keskkonnainfo kättesaadavuse, keskkonnaasjade otsustamises üldsuse osalemise ning neis asjus kohtu poole pöördumise konventsiooni muudatuse ratifitseerimise seaduse eelnõu esimene lugemine. Palun ettekandjaks justiitsminister Rein Langi!

Rein Lang

Väga austatud juhataja! Head Riigikogu liikmed!  Mulle on tehtud austavaks ülesandeks tutvustada teile väga head valitsuse esitatud eelnõu 16, mille sisu on lühidalt öeldes järgmine.
Eelnõu kohaselt ratifitseerib Eesti nn Århusi konventsiooni muudatuse, mille eesmärk on täpsustada konventsiooni osaliste kohustusi seoses üldsuse osalemisega otsuste tegemisel geneetiliselt muundatud organismide tahtlikul keskkonda viimisel. See muudatus võeti vastu konventsiooni osapoolte teisel kohtumisel 2005. aastal Kasahstanis ning nüüdseks on selle ratifitseerinud Luksemburg ja Taani. Euroopa Ühendus on samuti muudatuse heaks kiitnud, aga ta ei ole oma ratifitseerimiskirja esitanud, sest soovitakse, et 2007. aasta lõpus või 2008. aasta alguses esitaksid kõik Århusi konventsiooni liikmesriigid oma ratifitseerimiskirjad ühiselt.
Kui kehtivas konventsiooni tekstis tehakse GMO-de suhtes üldisest üldsuse otsustusprotsessi kaasamise korrast üks erand, mille kohaselt peavad riigid GMO-de osas üldsust kaasama üksnes vajalikus ja võimalikus ulatuses, siis kavandatava muudatusega nähakse ette kaasamise detailsem kord analoogselt muudes valdkondades vastuvõetavate otsustega. Muudatuse kohaselt tagab konventsiooni osaline enne GMO-de tahtlikku keskkonda ja turule viimise lubamist käsitlevate otsuste tegemist varajase ja tõhusa teavitamise ning üldsuse osalemise konventsiooni uue lisa Ia kohaselt. Siinjuures peab riik arvestama ka bioloogilise mitmekesisuse konventsiooni Cartagena bioloogilise ohutuse protokolliga. Eesti on selle protokolliga ühinenud. Uus lisa näeb ette, et üldsuse osalemine ja informeerimine peab olema piisav ja tõhus ning peab toimuma mõistliku ajavahemiku jooksul. Nähakse ette erandid, millal võib konventsiooni osaline üldsuse teavitamise ja kaasamise korrast loobuda. Selline võimalus on GMO tahtliku keskkonda viimise korral (välja arvatud turule viimine) vaid juhul, kui sellise keskkonda viimise kohta on olemas juba varasem kogemus võrreldavates tingimustes või kui konventsiooni osaline on sellise tegevuse juba varem võrreldavates tingimustes heaks kiitnud. GMO turule viimise korral võib konventsiooni osaline üldsuse osalemise korrast kõrvale kalduda üksnes juhul, kui sama GMO turule viimine on juba varem riigisisese õiguse alusel heaks kiidetud või kui turule viimise eesmärk on teadusuuringud või kultuuride kogu. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra minister! Kas on küsimusi ettekandjale? Palun, kolleeg Villu Reiljan!

Villu Reiljan

Hea minister! Kahtlemata muidugi teie asendamisvõimes, sest te olete väga kompetentne, küsin ma, milliste GMO-dega Eestis kõige suuremad probleemid on.

Rein Lang

Aitäh, hea endine kolleeg! Eestil ei ole GMO-dega mingeid probleeme, kuna Eesti ei ole minu teada lubanud turule ühtegi, välja arvatud üks maisisort. Euroopa Liit on lubanud ühte maisisorti. Seda Eestis ei kasvatata, kuna ei ole selleks vajalikke tingimusi.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mai Treial!

Mai Treial

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetud minister! Minu küsimus puudutab Ia lisapunkti 1, mis näeb ette üldsuse osalemise ja informeerimise, mis peaks olema piisav ja tõhus ning toimuma mõistliku aja jooksul. Kui nüüd proovida kuidagi lahti seletada, siis missugune on see piisav ja tõhus informeerimine ning mõistlik ajavahemik, mille jooksul peaks informeerimine toimuma?

Rein Lang

Aitäh! Selliseid termineid nagu "mõistliku aja jooksul" või "piisav" kasutatakse just nimelt Euroopa õiguses ja üldse rahvusvahelises õiguses küll ja küll. Nende mõistete sisustamine on tavaliselt alati vaidluste käigus kohtu pädevuses.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Villu Reiljan, teine küsimus!

Villu Reiljan

Hea endine kolleeg ja praegu vastutuse kandja! Eks neid probleeme Eestis ole ikka olnud ka mõne ristõielisega, aga tõsi on see, et teadlaste kõrval on ju palju alalhoidlikumaid seisukohti teada. Seal on ettekõndijad. Aga kas te arvate, et geenitehnoloogia komisjoni on vaja täiendada või üle vaadata seoses protokolli täiendusega?

Rein Lang

Tänan küsimuse eest! Ütlen siiralt: ei ole õrna aimugi.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Aitäh, härra minister! Ma palun järgmiseks ettekandjaks keskkonnakomisjoni liikme Mark Soosaare!

Mark Soosaar

Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Århusi konventsioon on üks päris hea asi, sest inimesed peavad teadma, kui nad jalutavad Sakala keskusest mööda, kas see tolm seal kahjustab tervist või parandab tervist. Samuti, kui meile tuleb metsas vastu üks eriti suur, inimesekõrgune jänes, siis peame teadma, kas ta on ikka seaduslikult sinna metsa lastud või mitte. Elu läheb edasi ja mis puutub geneetiliselt muundatud organismidesse, siis ka siin on väga tähtis, et ühiskond langetaks otsuse, kas ei või jaa. Kui jaa, siis peab meie inimestel olema võimalus kindlasti oma sõna sekka öelda.
Keskkonnakomisjon arutas Århusi konventsiooni muudatuse ratifitseerimise võimalust. Kõik liikmed olid kohal, kõik olid üksmeelsed, et tasub ja tuleb ratifitseerida. Nagu kuulsite eespool kõneleja sõnavõtust, on meil võimalus kolmanda riigina Euroopa Liidus ka see muudatus ratifitseerida. Niisiis, arutelu möödus ilma vaidlusteta. Ainuke särav küsimus oli keskkonnakomisjoni liikmelt Villu Reiljanilt, et kuidas ikkagi jääb nende Hollandi tomatitega. Aga eespool kõneleja ettekandest juba kuulsime, et turule toomisel praktiliselt muudatusi ei tule. Niisiis on keskkonnakomisjoni ettepanek lõpetada esimene lugemine. Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 25. mai 2007 kell 12. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh, kolleeg Mark Soosaar! Kas on küsimusi? Ei ole. Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad pidada läbirääkimisi? Ei soovi, läbirääkimisi ei avata. Määran eelnõu 16 kohta muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 25. mai kell 12. Eelnõu 16 esimene lugemine on lõpetatud.
Head kolleegid! Istung on lõppenud.

Istungi lõpp kell 14.15.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee