Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

X Riigikogu, VII Istungjärk, täiskogu korraline istung
Neljapäev, 23.03.2006, 10:00

Toimetatud

Riigikogu juhatuse valimised

Aseesimees T. Veskimägi

Tere hommikust, austatud kolleegid! Alustame üheksanda töönädala neljapäevast istungit. Täna on meil päevakorras Riigikogu esimehe ja aseesimeeste korralised valimised. Lugupeetud Riigikogu liikmed! Vastavalt Eesti Vabariigi põhiseaduse §-le 69 valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Tulenevalt Riigikogu kodukorra seaduse § 6 lõikest 1 toimub Riigikogu esimehe ja aseesimeeste korraline valimine täiskogu töönädala viimasel istungil enne ühe aasta möödumist Riigikogu esimehe ja aseesimeeste eelmisest korralisest valimisest. See päev on täna, 23. märtsil. Tulenevalt Riigikogu kodukorra seaduse § 81 lõikest 2 ja § 82 lõikest 1 Riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimistel korraldab hääletamist, selgitab valimistulemused ning lahendab protestid Vabariigi Valimiskomisjon. Enne valimistoimingute juurde asumist lubage mul lühidalt tutvustada teile Riigikogu juhatuse valimisega seonduvat. Esmalt valitakse Riigikogu esimees. Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt pärast Riigikogu esimehe valimist. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatu peab andma kandideerimiseks isikliku nõusoleku. Hääletamine on salajane ning see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogul liikmel on üks hääl nii Riigikogu esimehe kui ka aseesimeeste valimistel. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protestid valimiste korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamistulemuse teatavaks tegemist. Valimistulemused kuulutatakse välja kohe pärast protestide läbivaatamist. Riigikogu esimeheks valituks osutub kandidaat, kes saab üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimiste lisavoor. Võrdse häältearvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirjas on ainult üks kandidaat, osutub ta valituks, kui saab rohkem poolt- kui vastuhääli. Hääletamise korda tutvustan enne hääletamise väljakuulutamist. Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi seni kõneldu kohta? Enne kandidaatide ülesseadmist on mul ettepanek teha kohaloleku kontroll. Palun kohaloleku kontroll! Riigikogu 101 liikmest on kohal 92, puudub 9. Ja nüüd võimegi asuda Riigikogu esimehe valimise juurde. Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu esimehe kandidaati üles seada? Ain Seppik, palun!

A. Seppik

Lugupeetud juhataja! Lugupeetud kolleegid! Esitan Riigikogu esimehe kandidaadiks Toomas Vareki.

Aseesimees T. Veskimägi

Ene Ergma, palun!

E. Ergma

Lugupeetud kolleegid! Res Publica fraktsiooni nimel esitan Riigikogu esimehe kandidaadiks akadeemik Peeter Tulviste. Aitäh!

Aseesimees T. Veskimägi

Kas kolleegidel on veel ettepanekuid kandidaatide kohta? Rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole. Härra Varek, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?

T. Varek

Olen nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale.

Aseesimees T. Veskimägi

Aitäh! Palun esitada oma nõusolek ka kirjalikult! Härra Tulviste, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?

P. Tulviste

Olen nõus.

Aseesimees T. Veskimägi

Aitäh! Palun ka teilt nõusolek kirjalikult! Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!Hääletustulemused Selle poolt on 90 Riigikogu liiget, vastu ega erapooletu ei ole keegi. Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri on suletud. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaatide nime kandmiseks hääletamissedelitele. Vaheaja lõppemisest annan kellaga märku. V a h e a e g

Aseesimees T. Veskimägi

Lugupeetud Riigikogu liikmed! Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu esimehe valimise. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle. Lubage mul tutvustada hääletamise korda. Valimiskomisjon annab Riigikogu liikmetele hääletamissedeli koos ümbrikuga nimekirja alusel. Seejuures palun Riigikogu liikmetel esitada hääletamissedeli saamiseks valimiskomisjonile oma isikut tõendav dokument, st Riigikogu liikme tunnistus, pass, isikutunnistus või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja. Hääletamissedel märgistatakse hääletamiskabiinis, Riigikogu liige märgistab hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui ühe kandidaadi nimi või millel ei ole märgistatud ühegi kandidaadi nimi, loetakse kehtetuks. Hääletamine korraldatakse Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletamisruumi saali tagauksest. Fuajees on üles seatud lauad, kust te saate isikut tõendava dokumendi esitamisel hääletamissedeli ja ümbriku. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsuse, asetate hääletamissedeli ümbrikusse ning suundute hääletamiskasti juurde, kus pärast ümbriku märgistamist valimiskomisjoni pitsatiga lasete oma hääletamissedeli isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli kogemata ebaõigesti täitnud või muul viisil rikkunud ning märkate seda enne selle hääletamiskasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel. Kas kolleegidel on küsimusi hääletamise korraldamise kohta? Küsimusi ei ole. Valimiste ajal tohivad hääletamisruumis viibida lisaks Riigikogu liikmetele ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Vastavalt Riigikogu kodukorra seaduse § 87 lõikele 5 on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on 10.14. Hääletamise lõppemisest anname kellaga märku, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali. Kuulutan välja vaheaja hääletamiseks Riigikogu esimehe valimisel. Koguneme saali kell 10.44. Aitäh! V a h e a e g

Aseesimees T. Veskimägi

Lugupeetud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, kas hääletamiskasti pitseeringut ei ole rikutud! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema! Lugupeetud kolleegid! Hääletamistulemuste kontrollimiseks Riigikogu esimehe valimisel annan sõna Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimehele Meelika Aavale. Palun!

M. Aava

Ma kontrollin siin teie ees avalikult, kas esialgsed tulemused vastavad tegelikkusele. See tähendab seda, et ma nimetan Riigikogu esimehe kandidaatide nimed selles järjekorras, nagu nad on hääletamissedelile kantud, ja loen ette nende poolt antud hääled. Toomas Varek: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 (aplaus), 52, 53, 54. Peeter Tulviste: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41. (Aplaus.)

Aseesimees T. Veskimägi

Teen teatavaks Riigikogu esimehe valimise hääletamistulemused, lugedes ette Vabariigi Valimiskomisjoni protokolli. Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu esimehe valimisel. "Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud: nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv - 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv - 95, hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv - 95, kehtetute hääletamissedelite arv - 0. Riigikogu esimehe kandidaatidele antud häälte arv: Riigikogu esimehe kandidaat Toomas Varek - 54 poolt antud häält, Riigikogu esimehe kandidaat Peeter Tulviste - 41 poolt antud häält. Protokoll on koostatud 2006. aasta 23. märtsil kell 10.58. Vabariigi Valimiskomisjoni esimees Heiki Sibul." Kas on proteste valimiskomisjoni protokolli kohta? Proteste ei ole. Valimiskomisjon vormistab otsuse valimistulemuste kohta, mille ma teile kohe teatavaks teen. "Vabariigi Valimiskomisjoni 23. märtsi 2006. aasta otsus nr 47 "Riigikogu esimehe valimise tulemuste kindlakstegemine". Riigikogu kodukorra seaduse § 7 lõikest 5 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Toomas Varek valituks Riigikogu esimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees." Lugupeetud Riigikogu esimees Toomas Varek, õnnitlen teid! (Aplaus.) Kas te soovite esineda sõnavõtuga puldist? Palun!

Esimees T. Varek

Austatud Riigikogu! Head kolleegid! Suur aitäh! Ma olen töötanud siin saalis koos teiega ja ka eelmise koosseisuga kokku seitse aastat. Kui parafraseerida meie seast äsja lahkunud klassikut, siis võin öelda, et olen näinud siin saalis higi ja pisaraid. Olen veel näinud, et siin isegi süüakse ja taastatakse energiavarusid, loetakse ajalehti, koguni Kroonikat. Vahel vajub siin mõni silm kinni ka. Aga ma tean, et see juhtub kõik suurest töötegemisest. Me oleme siin teiega veetnud külmi talviseid öid ja kuumi suviseid päevi. Põhiliselt me vaidleme. Vahel me oleme hambaid teritades ka üle piiri läinud. Meil kõigil on erinevad seisukohad. Aga see saal ja see Riigikogu, kõik need 101 isiksust ongi siin selleks, et erinevaid mõtteid välja öelda ja jõuda lõpuks seaduse vastuvõtmiseni. Head kolleegid! Meid on rahvas siia saatnud, et suudaksime ületada vastuolud, mida elu meie ette on pannud ja edaspidi paneb. Jah, alati me ei ole seda suutnud. Aga meil on ka ühiseid võite, mis on toonud kaasa ühiseid rõõme ja mis on hajutanud erakondlikud erimeelsused. Eesti valija tahab kindlasti näha, et meie, Riigikogu, oleksime töisemad ja tulemusrikkamad ning et riik ja rahvas saaksid meie töö üle uhkust tunda. Meid teiega ootab ees raske aasta. Ees on presidendivalimised ja juba praegu ma tunnen siin saalis järgmise kevade parlamendivalimiste pingeid. Kuid olles valinud poliitiku elukutse, ei saa me unistada sellest, et meie tee oleks kerge ja läheks alati otse. Ise oleme seda tahtnud. Mul on põhjust tänulik olla. Eelkõige tänan ma oma kolleegi ja senist Riigikogu esimeest Ene Ergmad. Sa tulid siia meie hulka täppisteadlaste ja akadeemikute hulgast ning sinust on siin kolme aasta jooksul saanud tubli poliitik. Küllap oled isegi aru saanud, et poliitika ja täppisteadus on üksteisest küll valgusaastate kaugusel. Aga vahetevahel on nad ka üksteisele lähemal, eks ju? (Aplaus.) Samuti on mul põhjust tänada teid, head kolleegid, selle eest, et me oleme jälle teinud ajalugu. Iseseisvuse taastanud Eesti sai täna neljanda Riigikogu esimehe. Selle esindusliku ametikoha vääriliseks olete pidanud mind. Ma ütlen teile lihtsalt aitäh! Me saame hakkama. Tänan! (Aplaus.)

Aseesimees T. Veskimägi

Aitäh! Palun Riigikogu esimehel asuda istungit juhatama!

Esimees T. Varek

Austatud Riigikogu! Riigikogu aseesimeeste valimisel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saadud häälte arvult teine kandidaat. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldatakse valimise lisavoor. Head Riigikogu liikmed! Kas on küsimusi? Ei ole. Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu aseesimehe kandidaati üles seada? Palun, kolleeg Väino Linde!

V. Linde

Auväärt Riigikogu esimees! Head kolleegid! Lugupeetud valimiskomisjon! Mul on suur au esitada Riigikogu aseesimehe kandidaadiks meie hea kolleeg Maret Maripuu. Aitäh!

Esimees T. Varek

Aitäh! Palun, kolleeg Peeter Tulviste!

P. Tulviste

Austatud esimees! Head kolleegid! Hea komisjon! Esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks senise esimehe Ene Ergma. Aitäh!

Esimees T. Varek

Aitäh! Kas on veel ettepanekuid? Rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole. Vastavalt Riigikogu kodukorra seaduse § 7 lõikele 2 kantakse kandidaatide nimekirja kandidaatide nimed, kes annavad nõusoleku kandideerida. Palun, proua Maret Maripuu, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

M. Maripuu

Olen nõus.

Esimees T. Varek

Palun ka kirjalikult! Proua Ene Ergma, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

E. Ergma

Jah.

Esimees T. Varek

Aitäh! Palun ka kirjalik nõusolek! Austatud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!Hääletustulemused Poolt hääletas 80 Riigikogu liiget, vastu ega erapooletu ei olnud keegi. Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri on suletud. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelitele. Vaheaja lõppemisest anname märku kellaga. V a h e a e g

Esimees T. Varek

Lugupeetud Riigikogu liikmed! Kuulutan vaheaja lõppenuks. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimist. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle. Hääletamise kord on sama, mis Riigikogu esimehe valimisel. Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi hääletamise korra kohta? Ei ole. Vastavalt Riigikogu kodukorra seaduse § 87 lõikele 5 on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on praegu 11.14. Hääletusprotseduur lõpeb kell 11.44. Hääletamise lõppemisest anname märku kellaga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali. Kuulutan välja hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimiseks. Vaheaeg 30 minutit. V a h e a e g

Esimees T. Varek

Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et pitseering hääletamiskastil ei ole rikutud! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema! Riigikogu aseesimeeste valimisel annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun, Meelika Aava!

M. Aava

Ma kontrollin siin teie ees avalikult, kas esialgsed tulemused vastavad tegelikkusele. See tähendab, ma nimetan Riigikogu aseesimeeste kandidaadid selles järjekorras, nagu nad on hääletamissedelile kantud ja loen ette nende poolt antud hääled. Maret Maripuu: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ja 61. (Aplaus.) Ene Ergma: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32. (Aplaus.) Kaks hääletamissedelit olid kehtetud.

Esimees T. Varek

Kolleegid! Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu aseesimeeste valimisel. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv - 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv - 95, hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv - 95, kehtetute hääletamissedelite arv - 2. Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Maret Maripuu - 61, Ene Ergma - 32. Kas on proteste? Proteste ei ole. Loen ette valimiskomisjoni otsuse valimistulemuste kohta. "Vabariigi Valimiskomisjoni otsus "Riigikogu aseesimeeste valimise tulemuste kindlakstegemine". Riigikogu kodukorra seaduse § 7 lõikest 6 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Maret Maripuu valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Ene Ergma Riigikogu teiseks aseesimeheks. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees." Austatud kolleegid! Uus juhatus on valitud. Palju õnne! (Aplaus.)


1. Eelnõu üleandmine

Esimees T. Varek

Lugupeetud Riigikogu liikmed! Juhatuse nimel olen valmis vastu võtma teie algatatud eelnõusid ja arupärimisi. Valitsus täna eelnõusid üle ei anna. Palun, kolleeg Helir-Valdor Seeder!

H.-V. Seeder

Aitäh! Austatud Riigikogu! Riigieelarve kontrolli komisjoni nimel annan üle Riigikogu otsuse "Riigikogu otsuse "Riigieelarve kontrolli komisjoni moodustamine" muutmine" eelnõu. Seoses Värner Lootsmanni ja Mihhail Stalnuhhini lahkumisega Riigikogust esitame eelnõuga erikomisjoni liikmeks Värner Lootsmanni asemel Tiit Kuusmiku ja asendusliikmeks Mihhail Stalnuhhini asemel Inara Luigase.

Esimees T. Varek

Aitäh! Rohkem ei soovita kõnetooli kasutada. Seega olen vastu võtnud ühe otsuse eelnõu. Kui see vastab Riigikogu kodukorra seaduse sätetele, annab juhatus selle kolme tööpäeva jooksul menetlusse.


2. Teated

Esimees T. Varek

Riigikogu esimees edastas Riigikogu liikmete Aivar Õuna, Tiit Niilo, Henn Pärna, Ants Paulsi, Andres Jalaku ja Indrek Raudse esitatud arupärimise peaministrile. Riigikogu esimees edastas Riigikogu liikmete Sven Mikseri, Katrin Saksa, Ivari Padari, Eiki Nestori, Jarno Lauri, Mark Soosaare ja Liina Tõnissoni esitatud arupärimise välisministrile. Riigikogu esimees edastas Riigikogu liikmete Ken-Marti Vaheri, Trivimi Velliste, Avo Üpruse, Urmo Kööbi, Mihhail Lotmani, Olari Taali, Peeter Tulviste, Indrek Raudse, Helir-Valdor Seederi ja Andres Herkeli esitatud arupärimise siseministrile. Kultuurikomisjoni esimees palub teatada, et kultuurikomisjoni istung algab täna kohe pärast täiskogu istungi lõppu. Meie tänane, neljapäevane istung on lõppenud. Kena päeva jätku! Istungi lõpp kell 12.01.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee