Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

Eelnõude ja arupärimiste üleandmine ja eelnõude menetlusest väljaarvamine

Esimees

Tere hommikut, lugupeetud kolleegid, austatud Riigikogu! Võtame täna vastu kõigepealt Vabariigi Valitsuses algatatud eelnõud. Palun, proua Ülle Aaskivi!

Ü. Aaskivi

Austatud esimees, lugupeetud Riigikogu liikmed! Vabariigi Valitsus esitab täna Riigikogu menetlusse paketi tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõusid. Nimetatud lepingud on sõlmitud Eesti Vabariigi ja Poola Vabariigi, Eesti Vabariigi ja Islandi Vabariigi ning Eesti Vabariigi valitsuse ning Suurbritannia ja Põhja-Iirimaa Ühendatud Kuningriigi valitsuse vahel.

Esimees

Kõigi kolme eelnõu juhtivkomisjon on majanduskomisjon. Ja nüüd Riigikogus algatatud eelnõud või arupärimised. Kolleeg Ants Erm.

A. Erm

Austatud esimees, head kolleegid! 26. juulil k.a. peeti Mõisaküla kordonis kinni Eestist varastatud sõiduautodega BMW-735 ja BMW-730 riigipiiri ületada üritanud neli Leedu Vabariigi kodanikku. Autovargad olid ööbinud Tallinnas elava kaasosalise juures, kelle korterist leiti hiljem relvi, laskemoona, narkootikume ja raha. Avati kriminaalasi nr. 94741268. Keskuurimisbüroo direktori korraldusega lõpetati 8. augustil k.a. kriminaalasi ja kinnipeetud vabastati. Seoses ülalkirjeldatud faktiga on mul Eesti Vabariigi siseministrile järgmised küsimused. Esiteks. Millised õigusaktid olid härra Seppiku korralduse aluseks? Teiseks. Millised põhjused võisid härra Seppikul olla kõne all oleva kriminaalasja lõpetamiseks? Kolmandaks. Kas härra siseminister oli juhtumiga kursis enne arupärimise esitamist? Neljandaks. Kes on kontrollinud Keskuurimisbüroo ja selle peadirektori tegevuse seaduslikkust, millal ja milliste tulemustega? Viiendaks. Millised institutsioonid on veel pädevad kontrollima Keskuurimisbüroo tegevust ja saama selle kohta infot?

Esimees

Suuname arupärimise härra siseministrile seadusega ettenähtud korras. Kolleeg Ants-Enno Lõhmus.

A.-E. Lõhmus

Härra juhataja, lugupeetud Riigikogu liikmed! Toetudes Riigikogu kodukorra seaduse § le 30 ja riigiõiguskomisjoni 20. septembri koosolekul Eesti Pensionäride Liidu esindajatega saavutatud kokkuleppele ning meie komisjoni 10. oktoobri koosoleku otsusele, teeb riigiõiguskomisjon Riigikogule ettepaneku arvata menetlusest välja 28. juunil k.a. esitatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise ettepanek, 635 SE.

Esimees

Ma arvan, Kalle Kulbok, et enne oleks vaja kontrollida kohalolekut, muidu ei saa mikrofonigi sisse lülitada. Kohaloleku kontroll. Kohal on 62 Riigikogu liiget, puudub 39. Et kõigil oleks selge, kolleeg Kalle Kulbok, siis ma juhin tähelepanu sellele, et tõstetud käsi tähendab, et soovitakse öelda repliiki asjaajamise käigu kohta, s.o. päevakorrapunktide raames, või on märgatud protseduurireeglite rikkumist, see on kahe haamrilöögi vahel. Kumbagi varianti ei olnud. Ma oletan, et kolleeg Kalle Kulbok küsib protseduuri kohta. Kalle Kulbok.

K. Kulbok

Aitäh! Nimetatud eelnõu 635 ei ole eelnõu tunnustega, sellel ei ole ühegi Riigikogu liikme nime, sellel puuduvad ka teised eelnõu tunnused. Kodukorraseaduse kohaselt saame välja hääletada ainult eelnõusid, seetõttu me sattuksime kodukorraseadusega vastuollu.

Esimees

Kalle Kulbok, see ei olnud küsimus protseduuri kohta. Juhatusel ja Riigikogu esimehel ei ole mingit alust arvustada või kahelda riigiõiguskomisjoni pädevuses ja tema otsuste õigsuses. Meie asi on asi protseduuriliselt täitmisele pöörata. Lugupeetud Riigikogu, kes on riigiõiguskomisjoni protseduurilise ettepaneku poolt arvata menetlusest välja Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu 635? Selle ettepaneku poolt on 32 Riigikogu liiget, vastu on 3, 4 jäid erapooletuks. See ettepanek leidis toetust, 635 SE on menetlusest välja arvatud. Kolleeg Heido Vitsur.

H. Vitsur

Austatud esimees, lugupeetud kolleegid! Eelarve- ja maksukomisjon teeb ettepaneku arvata Riigikogu menetlusest välja seaduseelnõud nr. 642, 643 ja 644. Nimetatud eelnõud olid esitatud alternatiivsetena kohalike maksude seaduse eelnõule. Kuna põhivariant võeti vastu, siis ei ole mõtet neid alternatiivseid eelnõusid edasi menetleda.

Esimees

Lugupeetud kolleegid, me tuleme veel kolleeg Heido Vitsuri ettepaneku juurde tagasi. Kolleeg Liina Tõnisson.

L. Tõnisson

Lugupeetud härra eesistuja! Lugupeetud kolleegid! Majanduskomisjon palub pikendada Riigikogu liikmete Karin Jaani ja Vootele Hanseni algatatud maa hindamise seaduse muutmise seaduse eelnõu nr. 627 esimese ja teise lugemise vaheaega kuni täiskogu V istungjärgu 7. töönädalani. Ja teiseks palub majanduskomisjon pikendada Riigikogu majandus- ja põllumajanduskomisjoni esitatud riigi vara põhiseaduslike institutsioonide vahel jaotamise seaduse eelnõu esimese ja teise lugemise vaheaega Riigikogu täiskogu V istungjärgu 10. töönädalani.

Esimees

Lugupeetud kolleegid, me teeme nüüd viis hääletusvooru. Lugupeetud Riigikogu, kes on eelarve- ja maksukomisjoni ettepaneku poolt arvata menetlusest välja seaduseelnõu 642, tulumaksu muutmise seaduse eelnõu? Selle ettepaneku poolt on 31 Riigikogu liiget, vastu on 9, 3 jäid erapooletuks, see ettepanek leidis toetust. 642 SE on menetlusest välja arvatud. Lugupeetud Riigikogu, kes on selle poolt, et arvata menetlusest välja maksukorralduse muutmise seaduse eelnõu 643? Selle ettepaneku poolt on 27 Riigikogu liiget, vastu on 7, 2 jäid erapooletuks. 643 SE on menetlusest välja arvatud. Lugupeetud Riigikogu, kes on selle poolt, et arvata menetlusest välja maksukorralduse muutmise seaduse eelnõu 644? Samanimeline, aga teine seaduseelnõu. Selle ettepaneku poolt on 29 Riigikogu liiget, vastu on 7, 3 jäid erapooletuks. 644 SE on menetlusest välja arvatud. Ja nüüd esimese ja teise lugemise vaheliste tähtaegade pikendamised majanduskomisjoni ettepanekul. Lugupeetud Riigikogu! Kes on majanduskomisjoni ettepaneku poolt pikendada riigi vara põhiseaduslike institutsioonide vahel jaotamise seaduse eelnõu 293 SE esimese ja teise lugemise vahelist tähtaega kuni V istungjärgu 10. töönädalani? Selle ettepaneku poolt on 33 Riigikogu liiget, vastu on 1, 4 jäid erapooletuks. See ettepanek leidis toetust, 293 SE teise lugemise tähtaega on pikendatud 10. töönädalani. Ja teine majanduskomisjoni protseduuriline ettepanek. Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et pikendada maa hindamise seaduse muutmise seaduse eelnõu 627 esimese ja teise lugemise vahelist tähtaega V istungjärgu 7. töönädalani? Selle ettepaneku poolt on 36 Riigikogu liiget, vastu on 1, 3 jäid erapooletuks. See ettepanek leidis toetust, 627 SE teise lugemise tähtaega on pikendatud 7. töönädalani. Kolleeg Kalle Jürgenson.

K. Jürgenson

Austatud Riigikogu! Seoses mitmete ametnike puhul tekkinud ületamatute raskustega seaduste tõlgendamisel, mis on raskendanud uute ettevõtete asutamist, esitan menetlusse tsiviilseadustiku üldosa seaduse rakendussätete muutmise seaduse eelnõu. Aitäh!

Esimees

Juhtivkomisjon on õiguskaitsekomisjon.


1. Päevakorrast

Esimees

Lugupeetud Riigikogu, ma tutvustan teile tänase istungi võimalikku töökava. Me alustame 13. päevakorrapunktist, seejärel võtame arutusele 14., 15., 18., 19., 20., 21. ja 10. punkti. Kas see plaan on jõukohane, seda kohe kontrollime töös. 13. päevakorrapunkti arutelu on reguleeritud selliselt: me kuulame ära ettekande, esitame ettekandjale küsimusi, kaks suulist küsimust, läbirääkimisi ei pea ja võtame ülevaate teadmiseks. Niisugune on kord. Alustame.


2. Ülevaade seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohalike omavalitsuste õigustloovate aktide kooskõlast põhiseaduse ja seadustega

Esimees

Ülevaade seadusandliku ja täidesaatva riigivõimu ning kohalike omavalitsuste õigustloovate aktide kooskõlast põhiseaduse ja seadustega. Ettekande teeb õiguskantsler härra Eerik-Juhan Truuväli. Palun!

E.-J. Truuväli

Austatud esimees! Lugupeetavad Riigikogu liikmed! Daamid ja härrad! Asudes ülevaadet tegema, tutvusin ma möödunudaastase ettekande tekstiga. Möödunud aastal olin tööd teinud ainult neli kuud, ettekandmisele kulus 55 minutit. Täna paluksin 40–50 minutit.

Esimees

Suur tänu! Kodukorraseadus seda võimaldab. Nõustume sellega ja kuulame ettekande ära kolmveerand tunni jooksul.

E.-J. Truuväli

Kõrge kogu! Ülevaade on jaotatud kahte küsimusteplokki. Esimene käsitleb õigusliku baasi üldist olukorda, sellest tulenevaid probleeme, aga ka neid probleeme, mida õiguskantsler ja tema ametkond näeb lähiaastatel seoses Eesti üha suurema integreerumisega Euroopasse, ehk teiste sõnadega, euroõiguse võimalikku mõju meie õigussüsteemile, mis paratamatult toob kaasa terve rea uusi momente ja väga palju õppimist, omaksvõtmist ja ka uue tunnistamist. Teine plokk puudutab konkreetselt meie õigustloovate aktidega seotud küsimusi. Loomulikult pean ma tegema ka teatud reservatsioone, kõigepealt selle kohta, et antud aja raamides ei jõua ma kõikidel küsimustel peatuda, teil on võimalik täita oma võimalikke lootusi küsimuste esitamise korras. Peale selle ma püüan tuua võimalikult vähe konkreetseid näiteid, sest ettekanne on üldistav. Ja kolmandaks: loomulikult lähtub iga ametkonna vaatenurk, analüüs küll teatud objektiivsetest alustest, kuid sel on kindlasti ka teatud subjektiivsuse pitser, palun seda arvestada. Esimene küsimusteplokk: kuivõrd Eestis on põhiseadus rakendunud ja millises faasis see on. Ma olen siin puldis korduvalt rõhutanud, et õigusaktid on alati kindlas hierarhilises süsteemis. Selle tipuks on põhiseadus, sellele järgnevad nn. konstitutsioonilised seadused kui vundament, millele saab ehitada kogu õigusliku hoone. Paraku – see ei ole mitte ainult Eesti iseärasus, see on ka teistes õigussüsteemides nii – tekib tihtipeale enne üks osa katusest kui kindel vundament. Ja nii võib juhtuda nagu Tartu Ülikooli peahoonega, et keskosas ei olegi kannet, on ainult õhk. Kõigepealt vaatame nn. konstitutsioonilisi seadusi. Euroopas on levinud seisukoht, et konstitutsioonilised seadused on seadused, mis võetakse vastu kvalifitseeritud häälteenamusega. Seega need seadused, mida on nimetatud meie põhiseaduse § s 104 ja rakendusseaduse § s 8. Ja teiseks need seadused, mida põhiseadus otseselt ette näeb, tähendab, kui põhiseaduses on viide, et see või teine küsimus kuulub lahendamisele ainult seaduse abil. Kui vaadata kõigepealt esimest rühma, see on põhiseaduse § 104, siis võib öelda, et statistiliselt ei ole tulemused halvad. Riigikogu on kahe tegevusaasta jooksul valdava enamiku põhiseaduse § s 104 nimetatud seadustest vastu võtnud, kuigi mitte kõik neist ei ole jõustunud. Millised seadused on vastu võtmata ja millised § s 104 nimetatud seadustest ei ole veel täies vastavuses põhiseadusega? Vastu ei ole võetud veel Vabariigi Presidendi, Vabariigi Valitsuse liikmete kohtulikule vastutusele võtmise seadust, sellest on meil juttu olnud. Ei ole välis- ja siselaene ning riigi varalisi kohustusi käsitlevat seadust, ei ole erakorralise seisukorra seadust, mis on sisuliselt põhiseadus erakorralises olukorras. Ja neljandaks, ei ole rakendusseaduse § st 8 tulenevat rahvaalgatuse seadust. Selle seaduse puudumine on kahtlematult üks halvemaid märke ja puudusi, sest see õigus on ju rahvahääletusel antud rahvale kolmeks aastaks, järelikult jääb veel üks napp aasta, ja on ju avalik saladus, et rakendusseaduse kaks paragrahvi, presidendi otsevalimine esimesel korral ja rahvaalgatuse õiguse andmine kolmeks esimeseks aastaks olid, ma ütleksin, poliitilised lubadused, garanteerimaks põhiseaduse läbiminekut rahvahääletusel. Sellega ma rõhutan, et teie otsene kohustus on see seadus kiires korras vastu võtta. Teiseks, täies vastavuses põhiseadusega ei ole aktid, mis on vastu võetud enne põhiseaduse jõustumist: kodakondsuse seadus, Vabariigi Presidendi valimise seadus, Riigikontrolli seadus, mõned kohtukorralduse ja kohtumenetlusega seotud seadused. Võib lisada, et olulisi puudujääke on ilmnenud Riigikogu töö- ja kodukorra seaduste, Vabariigi Valitsuse seaduse rakendamisel, viimases teatavasti praktiliselt puudub valitsemist korraldav osa. Järgnevas analüüsis tuginen õiguskantsleri poole pöördutud kirjalikele avaldustele ja taotlustele. Kirjalikult on pöördutud õiguskantsleri poole selle ülevaateaasta jooksul 498 korral, 334 korral on pöörduja olnud füüsiline isik ja 158 korral riigiorgan, riigiasutus jne. Füüsilised isikud on 65% juhtudest pöördunud küsimustega, mis nõuavad õiguslikku ehk juriidilist konsultatsiooni ehk teiste sõnadega õigusabi küsimustega. 16% juhtudest on õiguskantsleri poole pöördunud üksikisikud, et õiguskantsler kontrolliks ühe või teise akti vastavust põhiseadusele ja seadustele. Nagu näete, pole enamik pöördumisi olnud seadusega kooskõlas, õiguskantsler ei ole juriidilise konsultatsiooni organ. Aga miks see nii on olnud? See räägib ühest väga elementaarsest ja väga selgest asjast: meie kodanike õiguskaitse on puudulik või paljudes lõikudes puudub. Riigiorganid, ametiisikud ja omavalitsused on pöördunud valdavalt palvega kontrollida ühtede või teiste õigusaktide vastavust põhiseadusele ja seadustele. Tõstatatud küsimuste sisu ehk temaatika, aga samuti pöördumiste põhjuste analüüs toob välja vajakajäämised või vähemalt problemaatilisuse kolmes väga olulises valdkonnas. Esiteks, isiku õigusi ja vabadusi garanteerivate seaduste puudumine või puudulikkus. Ennekõike puudutab see põhiseaduse § 13 ja § 14. Kõigis demokraatlikes riikides varustatakse niisugused paragrahvid eriseadustega. Eriseadustele eelneb isiku õiguste ja vabaduste kaitse kontseptsioon, mis ei ole vähem tähtis kui näiteks riigikaitse kontseptsioon. Paraku see kontseptsioon puudub ja sellest tekib kolm gruppi küsimusi, mida me peame kiiresti lahendama või vähemalt kiiresti tõstatama, enne kui me tahame saada üle ühendatud Euroopa lävepaku. Esimene küsimuste ring on seotud inimese turvalisusega ja omandikaitsega. Teine on õiguskaitse ehk õigusabi. Siin on probleem selles, et inimesed ei suuda oma õigusi kaitsta ainult kohtu kaudu, kuna see võtab aega ja nõuab suuri materiaalseid kulutusi. Peale selle, meil ei ole loodud riigi ega kohalikes omavalitsustes õigusabi ja õigusteeninduse süsteemi. Euroõigus nõuab, et nii nagu igal kodanikul on õigus teatud osale tervisekaitsest (näiteks kiirabi), haridusele (kohustuslik üldharidus), niisamuti peab tal olema ka õigus elementaarsele õigusabile, mille tagamine on kõigi ametiisikute kohus. Loomulikult on see seotud kvalifikatsiooniga, materiaalsete vahenditega. Tuletan meelde, et äsja teie poolt ratifitseeritud Euroopa kohalike omavalitsuste harta teeb ettekirjutisi õigusabi loomise süsteemi kohta. Eriti halb on see, et enamikul juhtudel isikute õigusi ja kohustusi lahendatakse või piiratakse üksikaktidega. Meil puudub institutsioon, mis teostaks järelevalvet üksikaktide üle. Muidugi on hea märkida, et üks menetluses olev seadus võimaldab luua vähemalt ühe, maakonna tasemel lüli, mis võimaldab isikutel pöörduda maavanema poole, et kontrollida üksikakti vastavust seadustele. See on apellatsiooniinstants ja see on ääretult vajalik, sest muidu kaotab inimene usu oma riiki, aga kaitsetu inimene on alati ettearvamatu. Kolmas probleem. Meil on viis inimeste kategooriat, kes on ajutiselt või alatiselt piiratud kodanike ja inimõigustega. Need on vangid, mitut liiki hoolealused jne. Euroõigus näeb ette, et niisuguste inimeste õiguste kaitse peab olema tagatud spetsiifilise õiguskaitseorganiga, nii nagu on Põhjamaades ombudsmani institutsioon. Järelikult on vaja ka see probleem kiiresti tõstatada ning leida lahendus. Kõige rohkem on õiguskantsleri poole pöördutud küsimustega, mis puudutavad omandisuhteid reguleerivaid seadusi. See on valdav temaatika, kõik ülejäänud küsimused on mitme suurusjärgu võrra vähemtähtsad. Selle küsimusteploki juures tsiteeriksin alustuseks Riigikogu 1992. aasta 1. detsembri otsust, see väljendab värskelt alustanud ja valimiskampaania õhetusest veel maha jahtumata kogu ühist seisukohta. Tsiteerin: "Arvestada seaduseelnõude ettevalmistamisel Eesti Vabariigis enne 1940. aasta 16. juunit kehtinud seadusi." Tolle aja Eesti Vabariigis loeti omandit rahva ja riigi heaolu, stabiilsuse, korra ja õigluse garantiiks ja aluseks. Nimetaksin selle aja omandisuhete alusprintsiipidest kahte, mille me oleme täiesti ära unustanud nõukogude korra "viljastavates tingimustes". Esimene printsiip: omand kohustab. Paraku puudub see printsiip ka meie põhiseaduses. Nii on omand meil kujunemas vaid õiguseks, mida peab loomulikult ikka rohkem ja rohkem olema, ilma et see paneks omanikule kohustusi. Omamine ei tähenda veel peremeheks olemist. Omand meil ei kohusta. Mõningaid näiteid. Üks minister konstateeris siinsamas Riigikogus, et riik on halb peremees. Aga maa on jätkuvalt riigi omandis. Riik ei ole määranud oma osa omandis, selle taga seisab munitsipaliseerimine jne. Teine näide. Teine minister tõdes alles hiljuti, et riik ei oska või ei suuda midagi ette võtta Vene armee varadega, isegi mitte seda, et vastata neile, kes varade kohta on pretensioone esitanud. Üks Lääne-Virumaa vald ootab juba poolteist aastat vastust "tohutu varanduse", ühe kahekorruselise nelja korteriga elamu endale saamise võimaluse kohta. Ja kolmas näide. Riigi lisaeelarvete maht võrreldes riigi aastaeelarve mahuga kõneleb minu arvates iseenda eest. Teine printsiip: igaühe omand on võrdselt kaitstud. Nii on ka meie põhiseaduses. Kui nii, siis tuleb 1940. aastal nõukogude võimu poolt õigusvastaselt sundvõõrandatud omand tagastada ka kohalikele omavalitsustele, Tartu Ülikoolile. Minu arust tuleb uuesti läbi mõelda menetlus teatud obrokimaaga, sest ma ei leia, et on ajalooliselt õige, kui maa tagastatakse rentnikule, mitte selle omanikule. Ma loodan, et Riigikogu suhtub täie tõsidusega omavalitsuste märgukirja, aga samuti tervesse hulka pöördumistesse, näiteks Tartu Ülikooli rektori pöördumisse. Leian, et poliitilist ja õiguslikku lahendamist nõuab ülikiirelt kujunev omanike-üürnike vastasseis, maareformi faktiline teostamine, mis nagu erastaminegi tuleb liigsest bürokraatiast ja tsentraliseerimisest vabastada. Viimati nimetatud protsessi kiirendamise abinõudest on meie arvates kõige olulisem detsentraliseerimine. Vabariigi Valitsus otsustab antud juhul maaküsimusi üksikute kinnistute kaupa, sest seda nõuab maareformiseadus. Nüüd, kus maakonna tasandil on olemas riigivalitsusasutus, see on maavanem, on ju võimalik teatud ulatuses detsentraliseerida nii erastamist kui ka muid küsimusi. Kolmas probleem, mis on üles kerkinud pöördumistest õiguskantsleri poole ja mille puhul õiguskantsler toimib põhiseaduse § 139 2. lõike alusel, on avaliku võimu, riigivõimu ja kogukondliku võimu teostamist reglementeerivad seadused, selle mehhanism ja praktika. Kõige üldisemad märksõnad avaliku võimu puhul, mis on Euroopas üldtunnustatud, on avalikkus, õiglus ja õigus, arukus, sealhulgas ka hinge haritus, ning möödapääsmatu ja täpne vastutus. Selle valdkonna juriidilise baasi "kolm vaala" on: Õigusloomeseadus, mis lisaks õigusakti menetlusele, protseduuridele ning normitehnilistele eeskirjadele garanteeriks seadusloome ja üldse õigusloome prioriteedid, tagaks vastavalt sellele ülesannete realiseerimiseks vajalikud organisatsioonilised abinõud ja materiaalsed ressursid, kaasaks sellesse protsessi võimalikult laia probleemidega seotud institutsioonide ja asjatundjate ringi, rääkimata kõrgemast võimukandjast, rahvast. Ja lõpuks – määraks õigusloomes osalejate õigused, kohustused ja vastutuse. Märgiksin seejuures, et just selle valdkonna probleemide käsitlemisega lõppes õiguskantsleri ülevaade aasta tagasi. Selles ma ütlesin, et ma ei usu, et keegi oleks huvitatud õigusliku nihilismi vohamisest või selle edukäigust, seepärast on meie ettepanek algatada õigusloomeseadus, milles on võimalik kõiki neid küsimusi reglementeerida. Vahepeal on küll Riigikogu juhatus vastu võtnud vastava valdkonnaga seonduva akti, s.o. õigusaktide vormistamise eeskirjad, kuid see ei lahenda olukorda. Märkimist väärib töö nn. seadusloome seaduse eelnõu väljatöötamisel. Kuid nagu juba pealkirjastki järeldub, ei hõlma see kogu õigusloomet. Küsimuse tähtsust ning vastava õiguskultuuri kogemusi ei tasu minna otsima kaugelt, olgugi et integreeruva Euroopa praktika ja ka teoreetiline mõte on oluline. Palju aitaks kas või see, kui me järgiksime neid põhimõtteid, mis on kirjas 1928. aastal tolleaegse Riigikogu poolt vastuvõetud nn. seaduste kokkuseadmise juhtnöörides, eriti selle § s 26. Tsiteerin: "Käesolevate juhtnööride järgi käidagu ka seaduste ja määruste kokkuseadmisel." Rääkimata sellest, et Vabariigi Valitsuse tähelepanu on tulnud korduvalt juhtida sellele, et ei täideta kehtiva määruse "Vabariigi Valitsusele esitatavate õigusaktide kooskõlastamise ja õigusekspertiisi korraldamise kohta" nõudeid. Teine seadus on Vabariigi Valitsuse seadus, mille väljatöötamise tegi Riigikogu valitsusele ülesandeks juba 1992. aasta oktoobris lisatingimusega, ma kordan, lisatingimusega, et juhindutaks 1938. aasta valitsemiskorra seadusest. Viimatimainitus, nagu ka tänapäeva Euroopa riikide analoogilistes õigusaktides, on aktsent valitsemist korraldavatel protseduuridel, s.o. lähtumine ametnikkonna formeerimisel professionaalsuse kriteeriumist. Alati annavad need seadused võimaluse igal õigusliku või riigiõigusliku toimingu või akti menetluse etapil täpselt kindlaks määrata, kelle käes menetluse järg on, kes on personaalselt vastutav. Kui niisugust korda ei ole, kui keegi ei tea, kust miski tuli, kus midagi muudeti, kus miski valmis sai, ei saa kõnelda ka personaalsest vastutusest, aga just nimelt need 1938. aasta valitsemiskorra seaduse põhietapid, põhinõuded puuduvad selles seaduseelnõus, mis on juba alates 1993. aasta 9. novembrist teie menetluses. Teatavasti võeti käesoleval ajal kehtiv Vabariigi Valitsuse seadus vastu 20. oktoobril 1992. Sellest, et see seadus on ebapiisav ja lünklik, saadi kohe aru, sellepärast tegi ka Riigikogu ainuõige otsuse, pöördudes valitsuse poole ettepanekuga töötada välja uus akt. Paraku aga juhtus nii, et 20. oktoobri aktiga jäeti tühistamata ja järelikult ka muutmata 1989. aasta 6. juunil Eesti NSV Ülemnõukogu poolt vastuvõetud Eesti NSV valitsuse seadus. Sellest tulenevalt tekkis paradoksaalne olukord. Ära kasutades 20. oktoobri seaduse lünklikkust, realiseerub ja rakendub meil ka 1989. aasta valitsuse seadus. Formaaljuriidiliselt on see kooskõlas põhiseaduse rakendamise seaduse § ga 2. Et see tõepoolest nii on, selle kohta ainult paar näidet. Kõigepealt, ministeeriumide põhikirjad või põhimäärused on reeglina koostatud 1989. aasta seaduse alusel, isegi Justiitsministeeriumi põhimäärus. Et 1989. aasta valitsuse seadus faktiliselt kehtib, selle näiteks piisab riiklike ametite või inspektsioonide pädevuse ja nendele antud õigusaktide andmise õiguse nimetamisest. Põhiseadus niisugust võimalust ette ei näe, järelikult on meil täitevvõimu struktuurid, mis ei tegutse kooskõlas põhiseadusega. Ja "kolmas vaal". Seni puudub riigi ja kohalike omavalitsuste ametnike õigusi ja vastutust reguleeriv seadus, avaliku teenistuse seadus. Et on reglementeerimata ka valitsemise korraldamise küsimused, on jätkuvalt võimalik vahetult realiseerida võimu suvaliste otsuste alusel, lähtudes "vajalikkusest", "otstarbekusest" ning kandmata seejuures vastutust. See on asja üks külg. Teisalt aga on ametnikud sundseisus, sest reaalsed suhted eksisteerivad ka siis, kui puudub õiguslik reglementatsioon. Ja veel. Puudub järelevalvemehhanism kohalike omavalitsuste täidesaatvate üksikaktide suhtes. Reguleerimata on kohaliku elu küsimustes korraldatava rahvaküsitluse, rahvahääletuse või -algatuse juhud ja kord, need, mida otseselt näeb ette teie poolt ratifitseeritud Euroopa kohalike omavalitsuste harta. Reguleerimata on kohalike omavalitsuste vastutus oma ülesannete täitmise eest See, millest ma rääkisin, on seadusandlik baas füüsilises mõttes. Kuid on veel teine ja tunduvalt raskem ülesanne, mis seondub eeskätt meie põhiseaduse edasise rakendumisega, eriti aga sooviga integreeruda avatud Läände ja astumine nn. euroõiguse mõjusfääri. See on aga meile kvalitatiivselt täiesti uus olustik, mis järelikult nõuab ka uusi õiguslikke arusaamu, kontseptsioone ja konstruktsioone. Selles valdkonnas on meile avaküsimus põhiseaduse § 3 teine lause: "Rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtted ja normid on Eesti õigussüsteemi lahutamatu osa." Me näeme, et selles lauses on õigussüsteem loetud koosnevaks kahest fenomenist: õiguslikust põhimõttest ja normist. Mis on norm, on meile kõigile selge, seda me loome ise. Kuidas aga tekib põhimõte ja kuidas seda tunnustatakse? Tunnistagem, et seni, kuni ühinemine rahvusvaheliste konventsioonide ja organisatsioonidega rahuldas eeskätt ja tihti meie kui iseseisva riigi tunnustamise ambitsiooni, ei tekitanud ülaltsiteeritud säte meile probleeme. Piltlikult öeldes, me olime tänulikud, et maailma avalikkus meid rahvusvaheliste lepingute ja konventsioonide osaliseks tunnistamisega andis meile põlvpükste asemele pikad püksid. Eesti–Vene 26. juuli lepingud, mis sündisid meie parimate lääneliitlaste heakskiidul, et mitte rohkem öelda, panid meid täiesti uude situatsiooni, ja mitte ainult mainitud lepped. Võimalik ühinemine Euroopa Ühendusega peaks veelgi selgitama, et iga välisleping toob alati kaasa piirangud, väikeriigi puhul aga eriti: tuleb maksta ja sageli mitte ainult kroonides, vaid meile milleski tähtsamas – iseolemisest teatud osa loovutamises. Järelikult on meil tarvis põhiseaduse § 3 ja § 123 osas selget kontseptsiooni, vähemasti etapiti kuni ühinemiseni Euroopa Ühendusega. See ei ole vähemtähtis kui näiteks riigikaitse kontseptsioon. Märkigem, et näiteks Ameerika Ühendriigid on vastavas küsimuses oma seisukoha avaldanud dokumentaalselt, s.o. fikseerinud oma õigussüsteemi põhimõtted ja need rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtted, mida Ameerika Ühendriigid aktsepteerivad ilma klausliteta või mida nad aktsepteerivad koos klauslitega. Kui probleemile läheneda metoodiliselt, siis kahtlemata on tarvis selgeks teha, mis on rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtted ning meie suhe ja võimalikud klauslid nende üldtunnustatud põhimõtete kasutamisel. Kardan, et enamasti on mainitud põhimõtted meile tundmatud, eriti aga nende tähendus ja rakendus õigusloomes ja õiguslikus praktikas. Kaks värsket näidet Eesti kohtute praktikast. Esiteks, Riigikohtu põhiseadusliku järelevalve kohtukolleegiumi otsus käesoleva aasta 4. oktoobrist. Sellega tunnistati kehtetuks asjaõigusseaduse rakendusseaduse § 25 3. lõige vastuolu tõttu põhiseaduse § ga 10, rahvusvahelise õiguse poolt üldtunnustatud põhimõttega, et seadusel puudub tagasiulatuv mõju. Meie põhiseadus teatavasti fikseerib selle Ja nüüd järgmise näidete rühma juurde, mis, kui ausalt üles tunnistada, oli selle teema tõstatamise eesmärk. Teesina formuleeriksin selle nii: kontra lihtsustatud ja lame legitemism ja primitiivne arusaam kontinentaalõigusest. Demokraatlikes riikides reglementeeritakse ühiskondlikke suhteid detailselt määratud õigusnormide ja tavadega, kordan, õigusnormide ja tavadega. Juhtisin sellele kahe sotsiaalse normi koostoime vältimatusele tähelepanu ka valitsuskriisi ajal käesoleva aasta jaanuaris. Rahvusvaheline õigus aktsepteerib tava, veelgi enam, põhiseaduse § s 3 fikseeritud rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtted on oma tekkelt enamasti tavad. Seega on tava sisuliselt aktsepteeritud ka Eesti põhiseaduses ja mitte ainult seal, seda on aktsepteeritud praktiliselt kõikides meie poolt ratifitseeritud konventsioonides, teiseks, mõningates meie õigusaktides, näiteks raamatupidamise seaduse § 3 punktides 12 ja 13, milles on kirjas meile niisugused tavatud asjad nagu "hea raamatupidamise tava", "rahvusvaheliselt tunnustatud arvestuse ja aruandluse põhimõtted". Ja on veel üks akt: Eesti sadamates lossimistööde aja määramise eeskirjad, mis lubavad lisaks kokkulepitud ajale teha lossimistöid ka sadamas väljakujunenud tavade järgi. Laenates korraks lähimate ja kaugemate riikide seadusi, näeme, et eraõiguslikud seadused lausa kubisevad tsiteeritud raamatupidamisseaduse sätetega analoogilistest sätetest. Lugupeetud Riigikogu liige härra Mereste võib minu sõnu kinnitada, et kaasaja pangandus-, kaubandus-, konkurentsi-, pankroti-, monopoli- ja korruptsioonivastased seadused isegi aktsentueerivad nimetatud tavade tähendust õiguslikus regulatsioonis. Meie põhiseadus tagab kohtuliku kaitse absoluutsuse, sellise garanteerituse puhul riikides juurdunud tavade inkorporeerimine meie õigusaktidesse vaid tõstab õigusliku regulatsiooni efektiivsust, ja mis eriti tähtis, aitab leevendada eetilist kriisi, mis praeguse perioodi kiirel üleelamisel on paratamatu kaasanne. Siinkohal on sobilik meenutada, et 1992. aasta 1. detsembri otsus kohustab seaduseelnõude ettevalmistamisel arvestama Eesti Vabariigis enne 1940. aasta 16. juunit kehtinud seadusi. Võin öelda, et nendes aktides oli rahvusvahelise õiguse üldtunnustatud põhimõtetel ja tavadel kindel ja kaalukas koht. Nüüd läheksin teise küsimusteploki juurde, mis käsitleb konkreetselt seaduste ja teiste õigusaktide vastavust põhiseadusele. Tahan rõhutada, et õiguskantsleri ülesandeks on kontrollida ja teostada järelevalvet seaduste, Vabariigi Valitsuse määruste, ministrite määruste, valdade ja linnade volikogude ning valitsuste määruste üle, mitte teiste aktide üle. Mulle on korduvalt esitatud arupärimisi üksikaktide kohta, see näitab, et vajadus selle järele on, kuid seaduse järgi ei ole õiguskantsler selleks pädev. Tihti nõutakse õiguskantslerilt, et ta kommenteeriks õigustloovaid akte, eriti veel jõustamata õigusakte. See ei ole õiguskantslerile lubatud. Esitatakse küsimusi, mis väljuvad õigusakti analüüsi raamidest ja on sisuliselt tõlgendamise nõuded. Selle vajaduse tingib soov "olla kaetud" õiguskantsleri seisukohaga õigustloova akti rakendamisel, eriti siis, kui akti tekst on mitmeti mõistetav. Riigikogu on oma kolmandal ja neljandal istungjärgul vastu võtnud kokku 190 akti, neist 157 on seadused. Kui neile lisada menetluses olevad aktid, millega töö praegu käib, siis võib töökoormust lugeda täiesti pretsedendituks. Võrreldes esimese ja teise istungjärguga, on märgatavalt tõusnud seaduste muutmise ja täiendamise osakaal. Täienduste ja paranduste hulk on suur, nende tekkepõhjused on järgmised. Esiteks, seadusandjal puudus piisav ja küllaldane alganalüütiline materjal ja ka baas, et saada reguleeritavast objektist täit analüütilist ülevaadet. See tähendab, et ei tuntud olustikku. Teiseks, kehtiva õigusliku normistiku lünklik tundmine, mis tavaliselt viib kollusioonile ehk teiste sõnadega, vastav seadus on juba vastu võetud. Kolmandaks, seaduse rakendamise materiaalne ja/või organisatsiooniline võimatus või piiratus, tavaliselt koostoimes ideoloogiliste, eetiliste ja muude teguritega. Olen korduvalt rõhutanud, et igal õigusaktil, eriti seadusel, on oma hind, seadust andes peab oskama arvutada. Paraku puuduvad eelnõudele lisatud seletuskirjades enamasti järgmised momendid: esiteks, milliseid kulutusi õigusakti realiseerimine kaasa toob ja millised on selle katteallikad. Teiseks, milliseid organisatsioonilisi meetmeid ja võimalikke ümberkorraldusi see nõuab täitevvõimu mehhanismis ning mis see maksab ja kui kaua see aega võtab. Kolmandaks puuduvad prognoosid sotsiaalsete ja muude tagajärgede kohta. Ometigi on need kolm nõuet, reeglit Lääne demokraatlikus riigikorralduses absoluutsed. Usun, et Riigikogus ei ole kedagi, kes neid kolme nõuet põhimõtteliselt heaks ei kiidaks. Nende nõuete aktuaalsuse kohta toon ühe näite. Seadus sätestab, et enne kolme aasta möödumist ei või õigusvastaselt võõrandatud elamu omanik üürilepingut lõpetada. Selle tähtaja möödumisel on tal õigus uut üürilepingut mitte sõlmida. Niisugusesse situatsiooni sattunud perekonda peab abistama kohalik omavalitsus. Järelikult peab kohalikul omavalitsusel olema piisavalt vaba elamispinda või ressurssi selle loomiseks. Mis see maksab? Seadus ütleb, et kui omavalitsusel vastav võimalus puudub, tulevad vahendid riigilt. Mis see maksab ja kust see tuleb? Pärnu linn on teinud vastavad kalkulatsioonid ja leidnud, et lisaks oma võimalustele, s.t. vabanevad pinnad pluss iga-aastased eraldused kohalikust eelarvest, vajab linn elamuehituseks ka riiklikke vahendeid. Rahandusminister vastas, et riigieelarves selleks vahendeid kavandatud ei ole, raha lihtsalt ei ole. Majandusministeerium vastas, et ta ei toeta tsentraliseeritult riiklikest vahenditest kohalikku elamuehitust, teiste sõnadega – ei täida seadust. Neljas oluline puudus: õigusloome efektiivsuse mõnede põhialuste eiramine või neile vähese tähelepanu pööramine. Kuna see grupp puudusi on tüüpiline mitte ainult seadustele, kuigi need paljus saavad alguse just seadustest, siis allöeldu laieneb õigusloome praktikale ka täitevvõimu ning kohalike omavalitsuste aktide puhul. Kordaksin siin seda, mida ma ütlesin aasta tagasi: seaduste puhul peaks regulatiivsus olema suurem. Teiseks, seaduses peaks hoiduma reguleerimast suhteid, mis ei ole selle seaduse objekt. Kolmandaks, seaduses peab täpselt fikseerima need seadused või seadusesätted, mis antud seaduse jõustumisel kaotavad jõu. Neljandaks, vastutust sätestavad sätted ja nende muutmine tuleks tellida nendelt komisjonidelt või nendelt gruppidelt, kes on välja töötanud kriminaal-, haldusrikkumise ja tsiviilõiguserikkumise normistiku, et vältida ebaühtlast, ebaefektiivset repressiivpoliitikat, et mitte jõuda niisugusesse seisu, nagu oli Nõukogude Liidus, kus inimese tapmise eest oli võimalik määrata 3 aastat vabadusekaotust, kolhoosiaiast nelja õuna varguse eest 25 pluss 5 aastat. Paraku niisugused tendentsid meil on. Õigussüsteemis on üldine, õiguse rakendamise seisukohalt aga juba kohati talumatuks muutunud üks puudujääk – legaaldefinitsioonide puudumine. Aga legaaldefinitsioone saab anda ainult üks organ, seadusandja, mitte keegi teine. Legaaldefinitsiooni puudumine toob kaasa selle, et seaduse rakendajad võivad sisustada mõisteid erinevalt, näiteks iga minister, ametnik, peadirektor, kohaliku omavalitsuse organ annab mõistele erineva sisu, millega reeglina käib kaasas õigustatud-kohustatud subjektide ringi kas kitsendav või laiendav määratlemine ning sellega koos ka õiguste ja kohustuste erinev jaotus. Niisugusel juhul ei saa õiguskorrast juttu olla. Teiseks, ametiredeli alumisel pulgal olev ametnik peab viimase häda sunnil otsustama oma parima arusaamise järgi, aga see on juba puhas suva. Mõned näited. Välissuhtlemise seaduses on jäänud välismaalase perekonnaliikmete ring ammendavalt määratlemata. Teistes seadustes on see antud, kuid kolmel erineval viisil. Parimal, ma rõhutan, parimal juhul teeb hästiinformeeritud ametnik oma valiku nendest kolmest määratlusest. On selge, et niisugusel juhul ei saa seaduse ühetaolisest rakendamisest juttugi olla. Ja teine näide. Põhiseaduse § 113 sätestab, et riiklikud maksud, koormised, lõivud, trahvid ja sundkindlustuse maksed sätestab seadus. See tähendab, et ennekõike tuleb anda neile mõistetele legaaldefinitsioon. Kuid pikaajaline määratlematus on toonud sellesse ritta ühe uue maksu või lõivu või makse, nn. teenustasu, mida nüüd võetakse riikliku toimingu pealt koos riigilõivuga. Rahvas ei räägi ilmaasjata: maksumaksja maksab riiklikke makse, et palgataks riigiametnikud, kes hakkavad maksumaksjatelt võtma teenustasu. Meeldiv on märkida, et Vabariigi Valitsus on mõistnud niisuguse tendentsi ohtlikkust ja on teinud ülesandeks välja töötada seaduseelnõu, mis välistab niisuguse põhiseadusega mittekooskõlas oleva teenustasu Järgmine üldine probleem, mis puudutab mitte üksnes seadusi, vaid ka kõiki teisi õigusakte, on kurikuulus delegeerimine. Euroõigus on ühesel seisukohal: delegeerimine saab olla ainult väga detailne, väga täpne. See tähendab, et andes seaduses delegatsiooni näiteks Vabariigi Valitsusele, määratakse kindlaks selle delegatsiooni ulatus ja maht, vältimaks, et seadust looks ka täitevvõim. Laia delegatsiooni andmine viib alati kiusatusse muuta õiguslikku reguleerimist hoopis teisesuunaliseks, nii nagu oli tavaline nõukogude õiguse ajal. Eriti ohtlik on nn. subdelegatsioon, s.t. seaduses delegatsiooni andmine täitevvõimule üle ühe või kahe astme. Näiteks kui seadusandja otse seaduses fikseerib, et selle või teise ülesande osas antakse õigus riikliku ameti juhile. Teatavasti riikliku ameti juht ei ole poliitiline isik, järelikult on välistatud tema poliitiline vastutus. Niisugust praktikat eitab otseselt ja kategooriliselt euroõigus. Määratlemata delegatsioonide tõttu, mis tihtipeale tuleneb lihtsalt sellest, et antud hetkel ei suudeta leida kõige sobivamat reglementatsiooni, võimaldab delegeerimine valitsusel anda määrusi Järjest olulisemaks muutub meil seadusekuulekuse probleem, aga seadusekuulekus on otseselt seotud ühe väga lihtsa asjaga, s.o. seaduste jõustamisega. Meil jõustub seadus Riigi Teataja seaduse järgi reeglina üks päev pärast selle vastuvõtmist või avaldamist. Õiguskantsleri Kantseleis tehtud analüüs näitas, et esimese korrespondendini, s.o. tavaliselt kaupluseni jõuab Riigi Teataja kõige varem 3 4 päeva jooksul. Kes on endale Riigi Teataja tellinud, see saab selle kätte nädala või kahe nädala jooksul. Mis sellest järeldub? Järeldub, et seadus kehtib enne, kui keegi sellest midagi teab. Ühelt poolt on selge, et niisugusel juhul on rikutud inimese õigusi, kuid teiselt poolt viib see õigusliku nihilismini. Hea küll, ei hakka täitma sel nädalal, siis teisel nädalal, kolmandal nädalal jne. 1993. aastal 139 st väljakuulutatud seadusest 65 ehk 46,8% on avaldatud ühenädalase tähtaja rikkumisega. Teine näide. 1993. aastal vastuvõetud seadustest on rohkem kui veerand jõustunud ajal, mil selle seaduse olemasolust ükski kohustatud ega õigustatud subjekt ei olnud informeeritud. Mõned märkused Vabariigi Valitsuse aktide kohta. Et põhiseaduses ettenähtud seaduste täitmise korraldamiseks annab valitsus seaduse alusel täitmiseks määrusi, eeldab see seaduse volitust ehk spetsiaaldelegatsiooni. Selle volituse realiseerimisel tuleb arvestada, et määrused on teisesed, nn. Vabariigi Valitsuse seaduse § 17 sätestab, et valitsuse korraldusega võib konkreetsete küsimuste läbitöötamiseks moodustada komisjoni. Peaminister määrab ministri, kes juhib komisjoni ja kannab valitsusele ette komisjoni töö tulemused. Tuleb märkida, et seaduse kohaselt on komisjoni pädevuses konkreetsete küsimuste läbitöötamine. Komisjoni ainus väljund on komisjoni juhtiva ministri ettekanne valitsusele komisjoni töö tulemuste kohta. Kõikvõimalikke valitsuskomisjone on moodustatud nii konkreetses seaduses sisalduva Ja viimane küsimus: kohalikud omavalitsused. Sissejuhatavalt peab rõhutama, et niisuguste volitustega, niisuguse õigusliku alusega ja võimalustega kohalike omavalitsuste süsteemi, kui on meil praegu, ei ole Eesti Vabariigis kunagi olnud. Tähendab, ajaloolist analoogi ei ole. See esmakordsus, aga samuti kaadri nõrkus tingib terve rea väga olulisi vajakajäämisi ja puudusi kohalike omavalitsuste õigustloovates aktides. Esiteks, nende põhimäärused ei ole kooskõlas kogu kehtiva õigussüsteemiga. Teiseks, kuna meil ei ole seadusandlikult antud üld- ja õigusakti legaaldefinitsiooni, siis on kohalikel omavalitsustel suuri raskusi üld- ja üksikakti vahekorra määramisel. Tihtipeale minnakse kõige lihtsamat teed: otsus langetatakse protokolliliselt, mis on vastuolus põhiseaduse ja seadusega. Praktikas ei järgita ka neid kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse sätteid, mis nõuavad õigusaktide jõustamist kindla korra järgi. Ja neljandaks, kohalike omavalitsuste volikogude ja valitsuste liikmed ning omavalitsuse teenistujad valdavad üsna puudulikult õigusaktide süsteemi ning spetsiifiliste õigusaktide keelt, mille tulemusena seaduste tekstid kehtestatakse üle. Omavalitsus võtab vastu määrusi, mis tegelikult kujutavad endast seaduse või Vabariigi Valitsuse määruse ümbertrükki. Tihtipeale lähtutakse õigusakti vastuvõtmisel kehtivuse kaotanud seadustest või nn. väljakujunenud praktikast. Siin on üks oluline põhjus see, et omavalitsustel ei ole vastav normatiivne baas kättesaadav. Ja viiendaks, kohalikud omavalitsused kipuvad tihti ise reguleerima küsimusi, mis ei ole nende pädevuses. Paraku ei ole meie õigusloome mitte ainult riiklike ja omavalitsuste prerogatiiv. Meie praktika näitab, et õigusloomega tegelevad need organid ja institutsioonid, kellel neid volitusi ei ole. Näiteks Tallinna Autobussikoondis kehtestas mitmel Tallinna bussiliinil autobusside kasutamise erieeskirjad. Tänan!

Aseesimees T. Kelam

Suur tänu, härra õiguskantsler! Küsimused Riigikogu liikmetelt. Kolleeg Jüri Toomepuu.

J. Toomepuu

Tänan, härra juhataja! Lugupeetud härra õiguskantsler! Mu küsimus on põhiseaduse § 104 kohta. See sätestab seaduste vastuvõtmise korra, täpsemalt selle, missuguse häälteenamusega võib mõnda seadust vastu võtta või muuta. Ühtegi sõna ei ole öeldud kehtivate seaduste kohta. Paragrahv 104 minu arusaamise järgi ei keela kedagi kasutamast seadust, mis on juba olemas, mis praegu kehtib, ükskõik, kuidas see on siis vastu võetud või kes selle on kehtestanud. Paragrahv 104 ilmselt ka ei tühista ühtegi kehtivat seadust. Nagu te ise olete meile varem selgitanud, kehtivad rakendusseaduse § 2 alusel kõik seadused, mis toimisid põhiseaduse vastuvõtu ajal, kui neid ei ole otseselt tühistatud, kuigi nad on vastuolus põhiseadusega või mõne põhiseaduse sättega. See tähendaks siis loogiliselt, et meil on võimalik võtta vastutusele president või valitsusliikmed kehtivate seaduste alusel, ja sellest on mu küsimused. Te olete väitnud, et me ei saa seda teha. Mispärast te niiviisi väitsite? On mu loogikas midagi viga?

E.-J. Truuväli

Ma saan aru, et siin on tegelikult mitu alaküsimust. Aitäh küsimuse eest! Ma tahaksin rõhutada ainult ühte momenti. Paragrahv 104 tõepoolest ütleb, et ainult Riigikogu koosseisu häälteenamusega saab vastu võtta ja muuta selles paragrahvis nimetatud seadusi. Siin ei ole tõepoolest räägitud konstitutsioonilisest seadusest, aga see on teoreetiline seisukoht. Kvalifitseeritud häälteenamusega vastuvõetavad seadused loetakse konstitutsioonilisteks seadusteks. Teie küsimus Vabariigi Presidendi ja valitsusliikmete vastutusele võtmise kohta on inimlikult täiesti mõistetav ja arusaadav. Paraku sätestab põhiseadus, et nende isikute vastutusele võtmise ettepanekuga saab välja tulla õiguskantsler. Meil ei ole ühtegi seadust, praegu kehtivat protsessisätet, kus õiguskantsler oleks fikseeritud kui protsessipool. Ma olin eile Riigikohtus ja me arutasime seda küsimust. Küsimus on selles, et kui see nõue on olemas, siis selle nõude täitmiseks peavad olema vastavad reeglid. See ei tähenda, et ei või algatada menetlust presidendi või Vabariigi Valitsuse liikme vastu. Küsimus on ainult selles, et see menetlus peatub seaduse puudumise tõttu kohtu ukse ees. Selles on küsimus, mitte milleski muus.

Aseesimees

Suur tänu! Kolleeg Kalle Kulbok.

K. Kulbok

Aitäh! Lugupeetud õiguskantsler! Sa rääkisid huvitavast teenustasust, mille on kehtestanud riiklikud ettevõtted või riigiasutused. Ka mitmed kohalikud omavalitsused on kehtestanud huvitavaid teenustasusid. Näiteks meil Narva linnas on järjekorras ettelaskmise teenus. Mõnedes linnades on korterivahetamise teenus jne. Abiellumismaksu meil ei ole, ent kas ei võiks rakendada tööle pasunapuhuja, kes iga abiellumise puhul puhub pasunat, ja kehtestada teenustasu 5000 krooni igalt abiellujalt? Kui ta seda teenustasu ei maksa, siis abielu muidugi ei sõlmita.

E.-J. Truuväli

Tänan, härra Kulbok! Ainukene asi, mis on maailmas piiritu ja äraarvamatu, on inimlik lollus ja seetõttu pole niisugune võimalus välistatud. Aga see, et niisugust asja ei juhtuks, on teie teha. Tuleb seadusega fikseerida, milliseid kohustuslikke makseid ja makse saab kodanikule või inimesele panna. Üks valitsuse viimastest määrustest nägi ette, et teenustasu tuleb sajaprotsendiliselt kanda riigieelarvesse. Minu teada on niisugune nõue omane ühele teisele asjale, riigilõivule. Tähendab, see on siis riigilõivu teine variant ehk teiste sõnadega kahekordne riigilõiv. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Eiki Nestor.

E. Nestor

Aitäh, härra esimees! Austatud härra õiguskantsler! Mõnikord tekib meil seadusandlikus töös probleeme ja segadusi. Üks põhjendusi nii mõnegi seadusandliku akti tunnistamisel põhiseadusega mittekokkukäivaks on olnud see, et põhiseadus on ühes või teises küsimuses lõplik ja seadusega üht või teist probleemi enam täpsemini seadustada ei saa. Samal ajal on olnud ka teistsugust lähenemist: põhiseadus annab asja tuuma, aga seadus viib seda edasi. Kas te selgitaksite oma seisukohti, millisel juhul on põhiseadus lõplik ja millisel juhul on võimalik seda siis seaduse abil täiendada, laiendada jne.? Aitäh!

E.-J. Truuväli

Tänan küsimuse eest! Teie küsimus on olnud õigusteoreetiliselt aktuaalne läbi kõigi aegade, ühest lahendust sellele ei ole. Niisugusel juhul, kui ühest lahendust ei ole või nagu öeldakse, ei suudeta anda definitsiooni, siis antakse töödefinitsioon, tehakse teatud piirangud. Ja üks piirangutest sisaldub ka meie põhiseaduses. Nendes küsimustes, kus vastavale õigusele või kohustusele ei ole lisatud, et seda või teist küsimust reguleerib seadus, ei ole otsest delegatsiooni. Põhiseaduse nendes lõikudes, kus on viidatud seadusele, on see võimalus olemas. See on üldine printsiip. Teine, mida võimaldab antud juhul ka põhiseadus, on see, et ühe või teise seaduse vastavust põhiseadusele on võimalik kontrollida Riigikohtu põhiseadusliku järelevalvekolleegiumi kaudu, sest temal on õigus lahendada küsimusi ka kooskõlas põhiseaduse mõttega. Nagu te panite tähele, pöörasin ma täna väga palju tähelepanu õiguse üldtunnustatud põhimõtetele ja tavadele. Ka rahvusvaheline õigus, see osa, mida meie oleme ratifitseerinud, on osa meie põhiseadusest. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Ants Erm.

A. Erm

Aitäh, härra esimees! Lugupeetud härra õiguskantsler! Ma tooksin kõigepealt ühe näite. Ütleme, et Riigikogu liige Ants Erm sooritab mingi raske kriminaalkuriteo. Kas ma saan teist õigesti aru, et menetlus peatub kohtu ukse taga, kuna puudub seadus, mille alusel õiguskantsler saaks Riigikogule teha ettepaneku minult saadikupuutumatus ära võtta?

E.-J. Truuväli

Aitäh, härra Erm! Kõigepealt ma muidugi loodan, et teiega niisugust õnnetust ei juhtu. Ja teiseks, te saite minust täiesti õigesti aru, nii tõepoolest praegu on. Seepärast ongi hädavajalik see seadus kiiresti vastu võtta.

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Jüri Toomepuu, teine küsimus.

J. Toomepuu

Tänan, härra juhataja! Lugupeetud härra õiguskantsler! Minu arusaamine on siiski niisugune, et kui kehtiva seaduse puhul õiguskantsler ei pea sekkuma, siis pole õiguskantsleril sellega midagi tegemist. Aga küsimus on paljude Riigikogus vastuvõetud ja presidendi poolt väljakuulutatud seaduste vastavuses põhiseadusega. Teie olete meile siinsamas saalis kinnitanud ja mujal kirjutanud, et riigi aktsiaseltside haldusnõukogus teenimine on teenimine riigiametis. Põhiseaduse § 63 ütleb sõnaselgelt, et Riigikogu liige ei tohi olla üheski muus riigiametis, ja § 64 ütleb sõnaselgelt, et Riigikogu liikme volitused lõpevad tema asumisega mõnda teise riigiametisse. Nagu mäletate, esitasin kunagi ametliku protesti selle kohta, et Riigikogu saalis istuvad ja teevad seadusi inimesed, kelle volitused Riigikogu liikmena on ammu lõppenud. See protest jäeti rahuldamata. Kas teil ei ole nüüd kohustus põhiseaduse § 142 alusel teha Riigikogule ettepanek viia põhiseadusega kooskõlla kõik need seadused, mis on siin vastu võetud põhiseaduse vastaselt? Kas teil ei ole ka kohustus teha ettepanek võtta Riigikogu juhataja kriminaalvastutusele võimu kuritarvitamise eest, kui ta säärase protesti jätab rahuldamata? Mida me saame ette võtta, et kuulutada õigustühiseks põhiseaduse vastaselt vastuvõetud seadused, ja mida teha selleks, et tulevikus võetaks seadusi vastu kooskõlas põhiseadusega? Aitäh!

E.-J. Truuväli

Tänan, härra Toomepuu! Seadused, mis on olnud vastuolus põhiseadusega, on Vabariigi President jätnud preventiivselt välja kuulutamata või on õiguskantsler pöördunud ettepaneku vormis Riigikogu poole viia põhiseadusega vastuolus olev jõustunud seadus põhiseadusega kooskõlla. Teatavasti on ju Riigikogus häälteenamusega võetud vastu õiguskantsleri ettepanek viia töökorraseaduse § 7 1. lõige, millest te äsja rääkisite, põhiseadusega kooskõlla. See otsus langetati möödunud aasta novembris. Praegu on oktoober 1994, paraku ei saa ma teile anda enam mingeid kommentaare ega vastust sellele küsimusele, kuna homme kell 13 arutab antud akti vastavust põhiseadusele Riigikohtu põhiseadusliku järelevalve kohtukolleegium. Nüüd langetab tema selle otsuse. Aitäh!

Esimees

Tuhat vabandust, ma rikun nüüd mängureegleid, aga kuidas on lood Riigikogu esimehe kriminaalvastutusega, kui ta ei rahuldanud kolleeg Toomepuu protesti?

E.-J. Truuväli

Nagu ma juba tuletasin meelde, on ka Riigikogu esimees Riigikogu liige ja temale laienevad needsamad piirangud, s.t. õiguskantsleri sekkumine tema vastutusele võtmisel. Kuid niikaua kui eksisteerivad mehed, eksisteerivad ka teatavad võimalused vastuolude likvideerimiseks, alates duellidest ja lõpetades...

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Andra Veidemann.

A. Veidemann

Tänan, härra juhataja! Lugupeetud õiguskantsler! Kuulasin teie ettekannet tähelepanelikult. Ma olen peaaegu sajaprotsendiliselt nõus kõigi nende seisukohtadega ja ka nendes sisalduvate teatavate etteheidetega. Nüüd aga teile võib-olla üldisem küsimus. Meie põhiseadus on sätestanud meile parlamentaarse demokraatia süsteemi ja sellest tulenevalt moodustab valitsuse parlamendivalimistel võidu saavutanud partei. Loomulikult on siiamaani olnud niimoodi, et valitsust toetab parlamendi enamus. Kui me räägime sellest, et parlamendist lähevad läbi sellised seadused, mida valitsus võib tõlgendada ja kohati ongi tõlgendanud valesti, siis tegelikult see vastutus laieneb mitte ainult valitsuskoalitsioonile, vaid ka opositsioonile, kes võib-olla kõige selle eest ja vastu on tõsiselt võidelnud. Olles ise veendunud parlamentaarse demokraatia pooldaja, tahan ma küsida teie arvamust. Kas te arvate, et Eesti ühiskond ei ole selliseks süsteemiks üldse küps? Aitäh!

E.-J. Truuväli

Tänan, proua Veidemann! Ma teen ühe väikse täpsustuse. Parlamentaarne riigikord on mitmesuguste nüanssidega. On nn. superparlamentarism, kus parlament on kõikide teiste riigiorganite pea, "keelab, käseb, poob ja laseb", ja on olemas nn. konstitutsiooniline parlamentarism. Minu arusaamist mööda on Eesti parlamentarism konstitutsiooniline parlamentarism, see tähendab, et valitsevad seadused. Ma saan aru, et teie küsimus jõuab välja iga parlamendiliikme konkreetse vastutuseni selle eest, mis parlamendis tehakse ja milliseid seadusi vastu võetakse. Selleks on olemas väga erinevaid mehhanisme, eriti väikeriikides. Islandis näiteks on seadusega sätestatud võimalus, et vastu hääletaja vabaneb moraalsest, poliitilisest ja materiaalsest vastutusest. Loomulikult on veel teisi võimalusi, aga ma arvan, et kõige olulisem, mis väldib niisuguste asjade tekkimist, on see, kui informatsioon ühe või teise seadusesätte kohta vastavas reglementatsioonis jõuab avalikkuse ette puhtalt, filtreerimata, tsenseerimata enne selle akti vastuvõtmist. Seepärast on paljudes demokraatlikes riikides, ja oli ka Eesti Vabariigis kuni 1940. aasta 16. juunini reegel, et teise ja kolmanda lugemise vahel peab olema pikk periood, lisaks sellele kohustus publitseerida, avaldada, selgitada ja kommenteerida eeskätt vaidlusaluseid küsimusi. Miks mitte kasutada seda praktikat tänapäeval. Tänan!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Paul-Olev Mõtsküla.

P.-O. Mõtsküla

Ma tänan, härra esimees! Lugupeetud õiguskantsler! Ma saan teid ainult tänada tänase ettekande eest ja avaldada kahetsust, et väga paljus olete te, võrreldes eelmise aastaga, "kaevu köhinud". Arvestades erilist tähelepanu, mida teile täna pühendatakse, ma kardan, et teie "köha" jätkub. Mul on väga kahju. Aga konkreetne küsimus: kuidas tuleks hinnata näiteks hiljuti vastuvõetud perekonnaseadust, mille § 1 räägib abielu sõlmimisest, aga kogu seaduse tekstist ei selgu, mis asi on perekond ja mis asi on abielu? Kuidas sellist seadust peaks hindama, võttes arvesse teie ettekandes käsitletud legaaldefinitsioonide teemat?

E.-J. Truuväli

Suur tänu, härra Mõtsküla! Enamiku inimeste tegevus ongi "kaevu köhimine", aga alati sõltub kõik "köhijast". Kui oled oma "köhas" järjekindel, küll siis tähele pannakse, ja ma olen optimist. Mis puutub teie küsimusse, siis, härra Mõtsküla, on see ju sama küsimus, millest ma rääkisin: puudub legaaldefinitsioon. See on elementaarne, et igas seaduses määratakse kindlaks põhimõisted, isegi väga halvas nõukogude seadusandluses tehti, hästi või halvasti, mingisugune legaaldefinitsioon või anti legaaldefinitsiooni asemel, ütleme, võimalike objektide, subjektide ringi loetelu, mille järgi võis teha legaaldefinitsiooni või määratluse. Kes on natuke tegelnud teadusliku tööga, see teab, et ei tule midagi head välja, kui ei lepita kokku, kui ei fikseerita põhimõisted. Kui seda on väga raske anda, siis antakse nn. töödefinitsioonid. Aga kuna legaaldefinitsiooni saab anda ainult seadusandja, siis on see teie esimene ja otsene ülesanne. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Arvo Haug.

A. Haug

Lugupeetud ettekandja! Tarbijakaitseseadus sätestas, et tarbijale müüdav kaup või teenus peab olema 1. juuliks 1994 varustatud eestikeelse teabega. Eesti valitsus aga kehtestas 20. juunil 1994, et teatud osas peab seadust täitma alates 1. juulist 1995. Esitasin arupärimise peaministrile, härra Laar tänas mind septembrikuus, teist korda oktoobrikuus ja kolmandat korda televisioonis ning teatas, et valitsuse määrust muudetakse. Nüüd valitsus lahkub, aga mingit teadet selle määruse muutmisest ei ole. Ma sain juba teada, et ma võin Laari kutsuda duellile, aga mida ma tegelikult selles olukorras teha saaksin?

E.-J. Truuväli

Aitäh, härra Haug! Selge on, et niisuguse nõude püstitamine 1. juuliks oli ebareaalne. Ei ole vist kellelegi mingi saladus, et vähemalt 99% kaupadest, mida praegu müüakse, on meie tarbijale praktiliselt tundmatu kaup, rääkimata arstirohtudest. Nõuda, et nii lühikese ajaga varustataks etikettide ja selgitustega nii suurt hulka kaupa, mille spetsifikatsioone ja isegi otstarvet tihtipeale müüjad ise ei tunne, on tõenäoliselt liiast. Tuletan meelde, et meil puudub tänapäevani Eesti põhiseaduse ametlik inglis-, saksa-, prantsus- jne. keelne tekst. Mis puutub sellesse valitsuse määrusesse, siis ma tean, et minu puhkuseloleku ajal asekantsler protestis selle ja ka härra Laar on mulle korduvalt lubanud, et seda määrust muudetakse. Ma tõstan selle küsimuse uuesti üles järgmisel valitsuse istungil ja kui seda muudetud ei ole, pöördun Riigikohtu poole. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Eiki Nestor, teine küsimus.

E. Nestor

Aitäh, härra esimees! Austatud härra õiguskantsler! Minu küsimus on seotud Riigikogu liikme Kalle Kulboki küsimusega ja teie vastusega sellele küsimusele. Minu andmetel on teie poole pöördutud põhjusel, et Narva linnas võetakse silla ületamise eest maksu. Ka teie olete selle protestinud. Teie protest ei ole olukorda muutnud. Mida te siis soovitaksite Riigikogu liikmetel Kulbokil ja Nestoril teha, millist seadusandlikku akti muuta, et Narva linnas silla ületamise eest enam maksu ei võetaks? Aitäh!

E.-J. Truuväli

Aitäh, härra Nestor! Tõenäoliselt on see minu ja minu ametkonna viga, et ma ei ole kontrollinud, sest minule niisugune lubadus anti. Ma võtan täna härra Murruga ühendust ja püüan selle küsimuse kohe ära lahendada. Enamikul juhtudel on Narva kõik protestitud otsused peatanud või tühistanud. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Enn Tarto.

E. Tarto

Aitäh, härra juhataja! Lugupeetud ettekandja härra Truuväli! Mu küsimus on praktilisest elust, aga ka praktiline elu on õigussüsteemi ja õigusaktidega vaieldamatult seotud. Me oleme täna pikalt rääkinud Riigikogu liikmete isikupuutumatusest ja seadustest, mis on sellega seotud. Kas te oskate öelda, kas ka kõrgematel politseiametnikel on isikupuutumatus? Inimõiguste Instituuti laekub virnade viisi avaldusi mõningate politseiametnike tegevuse kohta, mille puhul võib oletada, et tegemist on kuriteotunnustega. Me oleme korduvalt pöördunud prokuratuuri poole, meie avalduste põhjal on algatatud ainult üks kriminaalasi. Kõik see paberivärk ringleb juba aasta aega, mingit tulemust ei ole olnud. Milles teie arvates on viga, kas on mõni seadus puudu või on midagi paigast ära? Minu teada kõrgetel politseiametnikel isikupuutumatust ei ole. Aitäh!

E.-J. Truuväli

Aitäh, härra Tarto! Kõigepealt pean tegema ühe paranduse. Isikupuutumatus on iga inimese võõrandamatu õigus. Ma saan aru, et te peate silmas n. ö. privilegeeritute puutumatust. Niisugune puutumatus on põhiseaduse järgi ainult nendel isikutel, keda saab vastutusele võtta õiguskantsleri või Vabariigi Presidendi ettepanekul. Kõrgematel politseiametnikel niisugust isikupuutumatust ei ole. Aga bürokraatia on nähtus, kus kehtivad paraku ja tihtipeale oma reeglid, mis tulenevad mitte ainult vanast süsteemist, vaid ka uuest süsteemist – mida kõrgemal, seda karistamatumalt. Mida kõrgem, seda karistamatum. Demokraatlikes riikides on seesama probleem väga terav, kuid vastutuse määr ja vastutuse paratamatus kasvab selle järgi, mida kõrgemale ametiredelil mees tõuseb. Tuletame meelde möödunudaastast juhtumit, kus afektis Saksa politseinik laskis maha haavatud terroristi. Kohus mõistis õigeks afektiseisundis mehe, kuid siseminister astus tagasi. Ma arvan, et niisugune mehhanism tuleks ka meil välja töötada. See on ainus võimalus. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Kalle Kulbok, teine küsimus.

K. Kulbok

Aitäh! Härra õiguskantsler! Ma pöörduksin tagasi Arvo Haugi küsimuse juurde. Nimelt 1989. aasta 1. veebruaril jõustunud ENSV keeleseadus, täpsemalt selle § 33 sätestas, et kaubad peavad olema varustatud eestikeelse teabega. Pärast haldusõiguserikkumiste seadustiku jõustumist võis õiguserikkujaid karistada § 170 järgi. Kas tarbijakaitseseaduse paragrahv, mis sätestas tärmini, mis ajaks need asjad peavad olema kooskõlla viidud, muutis keeleseaduse § 33 ja kas sel hetkel, kui jõustus tarbijakaitseseadus, ei olnud võimalik näiteks enam karistada haldusõiguserikkumiste seadustiku § 170 järgi neid kauplusi, kes juba enne seda pidid oma kaubaetiketid seadustega kooskõlla viima?

E.-J. Truuväli

Tänan, härra Kulbok! See on selline üksikküsimus, millele saab anda esialgu ainult põhimõttelise vastuse, ja ka selles on kaks võimalikku lahendusvarianti. Üks lahendusvariant on see, et keeleseaduse võib tunnistada ülimaks seaduseks, konstitutsiooniliseks seaduseks, ja tarbijakaitseseaduse mittekonstitutsiooniliseks. Teine võimalus on käsitleda tarbijakaitseseadust eriseadusena, mis võib anda teistsuguse tähtaja. Siin ei ole tegemist niivõrd juriidilise probleemiga kuivõrd poliitilise otsustusega. Ma juhtisin juba eelmise küsimuse juures tähelepanu sellele, et kaupade mass, selle uudsus meie turul nõuab arukat, mitte dogmaatilist lähenemist. Ma ei ütle, et teie ettepanek ei ole arukas, aga teie peate poliitikuna langetama otsuseid, millise seaduse täitmist te nõuate, milline on prioriteet. Antud juhul keeleseaduse punkt-punktiline täitmine, julgen väita, viib selleni, et põhiosa kauplusi on homme hommikul suletud. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Uno Mereste.

U. Mereste

Lugupeetud esimees ja ettekandja! Eesti Vabariigi põhiseaduse 14. peatükk käsitleb kohalikku omavalitsust. 1938. aasta põhiseadus nägi ette ka kutseomavalitsusi. Kas see, et meie põhiseaduses kutseomavalitsusi ei ole ette nähtud, tähendab, et kutseomavalitsusi või kutsealade omavalitsusi meil ei tohi olla või võib neid seadusega kehtestada? See küsimus on tingitud sellest, et mitmesuguste kutsealade esindajate seas on tekkinud huvi organiseerida oma kutsealade ühinguid omavalitsuse printsiibil, et oleks võimalik teha kohustuslikuks sellel kutsealal töötavate inimeste kuulumine kutseala omavalitsuse liitu, oleks võimalik neid maksustada, tõsta nende kvalifikatsiooni ja jälgida jne. Nii on näiteks tekkinud idee, et kõik Eesti professorid võiksid moodustada vabariikliku Eesti professuuri, kasutades selle juures Eesti notariaadiseaduse eeskuju. On valminud isegi selline projekt, kus sõna "notariaat" on asendatud sõnaga "professuur". Kas te peate võimalikuks Eesti professuuri asutamist Eesti notariaadi õiguslikus staatuses?

E.-J. Truuväli

Ma tänan! Ma vastaksin kahes jaos. Esimene jagu on üldteoreetiline, esimene vastus on eeskätt üldteoreetiline ja õiguslikust praktikast lähtuv. Nimelt seisab asi selles, et kui niisugust sisuliselt analoogilise staatusega institutsiooni põhiseadus ette ei näe, siis ei ole selle moodustamine võimalik. Ma mäletan hästi, et ka põhiseaduse redaktsioonitoimkonnas oli see küsimus üleval, ja oli neid, nende hulgas ka mina, kes soovitas vastava institutsiooni sätestamist, kuigi me sel ajal ei kujutanud ette, kas niisugune asi võib üldse tekkida, kuigi kunagi oli see olemas. See hääletati välja. Nii et sellest aspektist lähtudes see võimalik ei ole. Mis puutub teise küsimusse, siis lubage, et ma vastan teile pärast järelemõtlemist ja uurimist. Aitäh!

Esimees

Suur tänu, härra õiguskantsler, rahvasaadikud rohkem küsimusi ei esita. Me täname ettekande eest.


3. Riigikontrolli seaduse eelnõu teine lugemine

Aseesimees T. Kelam

Lugupeetud kolleegid, me võtame arutusele Riigikogu majanduskomisjoni algatatud Riigikontrolli seaduse eelnõu. Algab teine lugemine ja ettekande teeb kolleeg Ivar Raig.

I. Raig

Austatud kolleegid, Riigikontrolli seadus, mille esitas menetlusse majanduskomisjon, on leidnud tunnustust: see on jätkuvalt menetluses ja selle kohta on esitatud arvukalt parandusettepanekuid. Jääb ainult üle tänada riigiõiguskomisjoni eelnõus tehtud täienduste ja paranduste eest. Tänu neile on Riigikontrolli seaduse eelnõu saanud kahtlemata paremaks. Siiski on seaduseelnõus veel mõningaid puudusi. Näiteks § 45 sätestab, et tehakse täiendused Eesti Panga seaduses, samas me teame, et Eesti Panga seaduses tehakse täiendusi ikkagi Eesti Panga seaduse muutmise kaudu. Seetõttu palun riigiõiguskomisjonil vaagida selle punkti jätmist seaduseelnõusse. Ülejäänud küsimustes majanduskomisjon põhimõtteliselt toetab riigiõiguskomisjoni ettepanekuid ning loodab, et seaduseelnõuga töötatakse edasi ning teine lugemine katkestatakse. Tänan!

Aseesimees

Suur tänu! Küsimusi ei näi olevat. Suur tänu, kolleeg Ivar Raig! Juhtivkomisjoni nimel teeb kaasettekande riigiõiguskomisjoni liige kolleeg Eiki Nestor.

E. Nestor

Aitäh, härra juhataja! Austatud Riigikogu! Lühidalt nendest muudatustest, mis eelnõuga on kahe lugemise käigus toimunud. Teiseks tahaksin juhtida teie tähelepanu parandusettepanekute tabelile, mis võib teid mõnes mõttes eksitada. Nimelt on tegu mingil määral ajaloolise eelnõuga selles mõttes, et selles tabelis on püütud lähtuda nendest põhimõtetest, mida me kodukorraseaduse eelmisel lugemisel siin saalis arutasime. Mitmed sätted, mis komisjonis toimunud hääletuse tulemusel on eelnõust välja jäänud, on tabelis kirjas. Palun sellest mitte segadusse sattuda. Eks siin on ka muud ajaloolist, kui te vaatate parandusettepanekut nr. 3. Eelnõus toimunud muudatused on põhiliselt järgmised. Paragrahvist 8 on ära jäetud komisjoni arvates tarbetud piirangud riigikontrolöri ametisse astumiseks. Teine põhimõtteline muudatus on § s 11, kus kolleeg Ermi ettepanekul on sätestatud Riigikontrolli õigus ja kohustus esineda ka kohtus. Muudetud on oluliselt peakontrolöri või riigikontrolöri asetäitja määramise korda. Eelnõu järgi määratakse üks peakontrolöridest riigikontrolöri asetäitjaks. Ka on välja jäänud Riigikontrolli nõukogu käsitlev peatükk, mitte seetõttu, et riigiõiguskomisjon ei pidanud seda vajalikuks, vaid esmajärjekorras seetõttu, et me leidsime, et selle nõukogu moodustamine ei ole seaduse objekt. Riigikontrolör võib sellise nõukogu moodustada ilma selletagi. Oluline on ka 24. parandusettepanek, selles on sätestatud, et riigivara hävimise, varguse ja muudest riigile varalise kahju tekitamise juhtudest peab teatama otse Riigikontrollile. Kahjumäära kehtestab riigikontrolör ise. Muudatus on ka § s 46. Riigiõiguskomisjon lähtus põhimõttest, et Riigikontrolli töötajatele sätestatavad piirangud peaksid olema analoogsed nende piirangutega, mis on kehtestatud avalikus teenistuses olijatele. Ja veel kahest küsimusest. Üks on seotud parandusega nr. 33, nimelt on § 48 välja jäetud. See paragrahv ei ole välja jäetud mitte seetõttu, et riigiõiguskomisjon oleks põhimõtteliselt selle idee vastu, vaid seetõttu, et see ei sätestanud mingit normi. Mul oleks väga hea meel, kui Riigikogu komisjonid, eelkõige eelarve- ja maksukomisjon ning majanduskomisjon mõtleksid selle üle, milline peaks olema Riigikontrolli ja Riigikogu vaheline koostöö, kuidas seda selles seaduses sätestada. Sellest koostööst, ma saan aru, on huvitatud nii Riigikogu kui ka Riigikontroll. Ja veel üks probleem, mille lahendamiseks ma palun teie mõtteid. Nimelt, selles seaduses on vaja sätestada, mis juhtub siis, kui Riigikontroll teeb ettekirjutuse seaduse või Vabariigi Valitsuse määruse najal ja need, kellele ettekirjutus tehakse, vaidlustavad selle, ühesõnaga, Riigikontroll tõlgendab ühtemoodi ja kontrollitav asutus või ettevõte tõlgendab teistmoodi. Niisuguse vaidluse lahendamise käiku praegu seaduses sätestatud ei ole. Riigiõiguskomisjon teeb Riigikogule ettepaneku katkestada teine lugemine pärast muudatusettepanekute hääletamist 8. töönädalani. Ootame teie parandusettepanekuid 27. oktoobriks kell 18. Tänan!

Aseesimees

Suur tänu! Kas kaasettekandjale on küsimusi? Kolleeg Kalev Kukk.

K. Kukk

Suur aitäh! Lugupeetud ettekandja, kuigi selle seaduseelnõu on esitanud majanduskomisjon, on mul sulle üks küsimus selles mõttes, et ma palun su isiklikku hinnangut. Paragrahv 5 ütleb, et Riigikontroll kontrollib riigiettevõtete (jätan siit nüüd vahele) majandustegevuse efektiivsust. Kas Riigikontroll on või üldse saab olla pädev hindama ühe või teise majandusorganisatsiooni majandusliku tegevuse efektiivsust? Ma saan aru, et ta saab kontrollida riigivara säilimist, kuid mille alusel ta hindab selle ettevõtte majandustegevuse efektiivsust? Kui ettevõte lõpetab näiteks majandusaasta kahjumiga, kas siis Riigikontroll hakkab tegema selle kohta oma järeldusi ja juhtkonda maha võtma? Mida sa mõistad selle all? Aitäh!

E. Nestor

Aitäh, härra Kalev Kukk! Eks efektiivsust hindab vist tõesti eelkõige majandus-, mitte Riigikontroll. Kui selle kohta on parandusettepanekuid, siis oleks väga hea, kui majanduskomisjon või Kalev Kukk neid esitaks. Komisjonis püüdsime § 5 sõnastuse arutamisel leida teid paragrahvi lühendamiseks, kuid esimesel lugemisel ei olnud selle kohta parandusettepanekuid ja seetõttu me ei hakanud seda lühendama. Teise lugemise katkestamisel on kõik parandused teretulnud.

Aseesimees

Suur tänu! Mulle näib, et rohkem küsimusi ei ole. Lugupeetud kolleegid, kas on soovi pidada läbirääkimisi? Kas me võime kokku leppida, et läbirääkimised on peetud? Keegi ei vaidle vastu, loeme läbirääkimised peetuks ja lõpetatuks. Kas kolleeg Ivar Raig soovib lõppsõna? Ei soovi. Siis ma palun, kolleeg Nestor, hakkame parandusettepanekuid läbi vaatama. Seejärel eelnõu lugemine vastavalt autori ja juhtivkomisjoni seisukohale katkestatakse. Parandusettepanekute tabel sisaldab 34 parandusettepanekut, nagu ma aru saan. Esimene on juhtivkomisjoni oma ja see on kooskõlastatud. Teine on kolleeg Eiki Nestori oma, Eiki Nestor ei nõua selle hääletamist. Kolmas ja neljas on Toomas Alatalu ettepanekud, neid on arvestatud. Viies on juhtivkomisjoni ettepanek, on autoriga kooskõlastatud. Kuues ja seitsmes on kolleeg Nestori ettepanekud, neid on arvestatud. Kaheksas on juhtivkomisjoni ettepanek, autoriga on kooskõlastatud. Üheksas on kolleeg Nestori ettepanek, seda on arvestatud, samuti 10. ja 11.

Esimees

12. ettepanek on kolleeg Ants Ermilt. Öeldakse, et on arvestatud osaliselt. 13., kolleeg Toomas Alatalu ettepanekut ei ole arvestatud. 14., riigiõiguskomisjoni ettepanek, arvestatud, samuti 15. 16., Eiki Nestori ettepanek, arvestatud. 17., Ants Ermi ettepanekut ei ole arvestatud. 18., Eiki Nestori ettepanek, arvestatud. 19. ja 20., Eiki Nestori ettepanekud, arvestatud. Ilmar Pärtelpoeg.

I. Pärtelpoeg

Lugupeetud härra esimees, lugupeetud ettekandja! Ma palun hääletada 19. muudatusettepanekut. Küsimus, kas Riigikontrollile üldse on nõukogu vaja, ei ole minu arvates õigesti püstitatud. See, et praeguses seaduseelnõus on see jäetud lihtsalt sisemiseks tööorganiks, ei välista, et Riigikontrollil ei peaks olema Riigikontrolli nõukogu, nii nagu see oli ette nähtud 1937. aastal kehtestatud Riigikontrolli seaduses. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Palun!

E. Nestor

Aitäh, kolleeg Pärtelpoeg! Riigiõiguskomisjon ei ole mitte üks raas Riigikontrolli nõukogu moodustamise vastu, kuid komisjonis hääletati see välja seetõttu, et me leidsime, et see on Riigikontrolli-sisene tööorgan, mille riigikontrolör võib ise moodustada ja seaduses seda sätestada vaja ei ole. Kui riigiõiguskomisjoni otsus jääb jõusse ning Riigikontrolli-sisest nõukogu ei ole olemas, annab see ju ka kolleeg Pärtelpojale võimaluse teha ettepanek moodustada see nõukogu 1937. aasta analoogide alusel või mingil teisel moel. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Paneme hääletusele. Lugupeetud Riigikogu, kes on 19. parandusettepaneku poolt? Selle ettepaneku poolt on 8 Riigikogu liiget, vastu on ka 8, 1 jäi erapooletuks. See ettepanek ei leidnud toetust. 20. on kolleeg Eiki Nestori ettepanek, on arvestatud. 21. on riigiõiguskomisjoni ettepanek, on arvestatud. 22. on Toomas Alatalu ettepanek, ei ole arvestatud. 23. on juhtivkomisjoni ettepanek, arvestatud. 24. on Toomas Alatalu ettepanek, on arvestatud redigeeritult. 25. on Ants Ermi ettepanek, ei ole arvestatud. 26. on juhtivkomisjoni ettepanek, on arvestatud, samuti 27. 28. on Toomas Alatalu ettepanek, on arvestatud sisuliselt. 29. on Eiki Nestori ettepanek, arvestatud. 30. on juhtivkomisjoni ettepanek, arvestatud. 31., 32., 33. ja 34. on Eiki Nestori ettepanekud, on arvestatud. Komisjon jääb oma arvamuse juurde? Arutelu katkestatakse ja parandusettepanekuid oodatakse 27. oktoobril kella 18 ni, jätkame 8. töönädalal. Suur tänu!


4. Maakonna valitsemiskorralduse seaduse ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu teise lugemise jätkamine

Esimees

Lugupeetud kolleegid, me võtame arutusele 15. päevakorrapunkti, kolleeg Heiki Raudla algatatud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja maakonna valitsemiskorralduse seaduse muutmise seaduseeelnõu. Teine lugemine jätkub ja ettekande teeb autor.

H. Raudla

Lugupeetud härra esimees, lugupeetud Riigikogu liikmed! Eelnõu 651 on pärast teist parandustevooru ühtlustunud ja täpsustunud. Parandusettepanekuid oli 11. Olulisi muudatusi võrreldes eelmise variandiga on kaks. Üks neist puudutab maakogu statuuti, teine aga osavaldade ja linnaosade tegutsemisvälja avardumist. Tervikuna on eelnõu minu arvates muutunud paremaks ja ma toetan riigiõiguskomisjoni üsna üksmeelset otsust eelnõu 651 täna pärast parandusettepanekute hääletamist vastu võtta. Tänan teid!

Esimees

Suur tänu! Küsimused. Kolleeg Ants Käärma.

A. Käärma

Tänan, härra esimees! Lugupeetud ettekandja! Küsimus on § 2 kohta. Kindlasti te konsulteerisite ja uurisite ka halduskohtumenetluse seadustikku. Kas on võimalik, et selle protesti, mille maavanem on andnud kohtusse mõne omavalitsuse õigusakti muutmiseks, lahendamine võib venida? Ja selle küsimuse teine pool: kas see omavalitsuse õigusakt on siis peatatud või peatatakse või see kehtib? Mõnikord võib mõni olla õige kiire iseloomuga. Kas see probleem on siin üheselt lahendatud? Aitäh!

H. Raudla

Aitäh! Nagu seadusest võib lugeda, pöördub maavanem kohtusse eelkõige siis, kui tema ettepanekut ei ole arvesse võetud. Teiseks, kohtus võib iga asi venida, niisugune on paraku meie elu ja nii on ka mujal. Väga raske on öelda, kas me saame kohtule sellist ettekirjutust teha, et ta vaataks kiiret lahendamist nõudva küsimuse väga kiiresti läbi. Ta võib seda teha.

Esimees

Suur tänu! Tundub, et rohkem küsimusi ei esitata. Ma tänan, kolleeg Heiki Raudla.

H. Raudla

Aitäh!

Esimees

Juhtivkomisjoni nimel teeb meile kaasettekande kolleeg Kalle Jürgenson.

K. Jürgenson

Austatud Riigikogu liikmed! Teile esitatud seaduseelnõu 651 teise lugemise jätkamiseks laekunud parandusettepanekuid vaagis komisjon kahel koosolekul. Võrreldes eelmisel lugemisel teie käes olnud tekstiga, on selles mõningad põhimõttelised muudatused, nagu kolleeg Heiki Raudla seaduseelnõu autorina märkis. Need puudutavad eelkõige küsimuste ringi, mis seostub maavanema ametisse nimetamisega ja maakogude rolliga selles. Komisjon jäi seisukohale, et see küsimus lahendatakse ühekordselt omavalitsuse esindajate kaudu. Teiseks lahendati selles eelnõus küsimus, kas osavallal ja linnaosadel on õigus anda üksikakte. Nimelt aktsepteeris komisjon parandusettepanekud nr. 9 ja 10, mille algselt esitas kolleeg Eino Tamm, ning koostas omapoolse redaktsiooni. Seda redaktsiooni toetas nii ettepaneku autor kui ka Tallinna Linnavalitsus, keda see küsimus arusaadavatel põhjustel kõige rohkem puudutab. Kokkuvõttes võib öelda, et nimetatud eelnõu oma praeguses valmidusastmes sätestab mitmed maakonnavalitsuse struktuuri puudutavad probleemid, mis siiamaani on lahtiseks jäänud, lahendab küsimused, mis on seotud maakogudega ning osavalla, linnaosa üksikaktidega. Samuti on lahendatud kohaliku omavalitsuse järelevalvega seotud probleemid. Komisjon on seisukohal, et pärast ettepanekute läbivaatamist, eeldusel, et Riigikogu need aktsepteerib, võib seaduseelnõu täna vastu võtta. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Küsimused. Kolleeg Ants Käärma, teine küsimus.

A. Käärma

Tänan, härra esimees! Lugupeetud ettekandja! Küsimus on § 2 kohta, mis sätestab § 9 1. lõike 5. punkti muudatuse. Kas te võiksite pisut rohkem lahti rääkida, kuidas informeerimine toimub? Kas need omavalitsused kutsutakse kokku või neile saadetakse kiri? Aitäh!

K. Jürgenson

Tänan! Kuna kolleeg Ants Käärmal on küsimuste limiit ammendatud, siis ma vastan ka küsimusele, mille te esitasite Heiki Raudlale. Nimelt on kohtul õigus peatada nimetatud akti toime päevapealt 15 päeva möödumisel halduskohtusse pöördumisest kuni kohtulahendi saabumiseni. See on vastus esimesele küsimusele. Vastuseks teie teisele küsimusele võib öelda, et küsimus on vaja lahendada tõenäoliselt maavanema ja kohalike omavalitsuste vahelise dialoogi kaudu. Nagu on aru saada, puudutab küsimus riiklikku regionaalpoliitikat, territoriaalplaneerimist ja kapitaalehitust, seega maakonnale globaalseid küsimusi. Lahendada on seda võimalik väga mitmel teel: omavalitsusliitude kaudu, loomulikult ka vahetutes kontaktides maavanema ja konkreetse omavalitsusüksuse esindajate vahel, juhul kui nimetatud probleemid puudutavad ühte omavalitsusüksust. Kui puudutavad mitut omavalitsusüksust, siis mitme omavalitsusüksuse esindajate kontaktides. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Tundub, kolleeg Kalle Jürgenson, et rohkem rahvasaadikud küsimusi ei esita. Tänan! Kas soovitakse pidada läbirääkimisi? Kas loeme läbirääkimised peetuks ja lõppenuks? Kolleeg Ants Käärma, kolmas arvamusavaldus.

A. Käärma

Härra esimees, lugupeetud kolleegid! Kui eelnõu esitati, siis põhiline probleem, mida ta reguleeris, oli kohalike omavalitsuste õigusaktide seaduslikkuse kontroll, kui need ei olnud seadusele vastavad, siis nende edasine käsitlemine. Nüüd on tulnud juurde mõned põhimõttelise tähtsusega lahendid. Üks nendest on maakogude likvideerimine. Maakogu oli seadusandluses tõesti väga puudulikult sätestatud ja ta rippus õhus, sellest tulenevalt maakogud õieti ei toiminud, oli mitmesuguseid tõlgendusi, ühesõnaga – asi oli halvasti lahendatud. Need ettepanekud, mis oleksid sellesse küsimusse pisut selgust toonud, lükati eelnõu arutamisel tagasi, ja nüüd, et sellest tülikast probleemist jagu saada, heidetakse ta lihtsalt kõrvale. Samal ajal ei ole seaduses sätestatud kohalike omavalitsuste liitude või ühenduste tekkimist, nende võimalusi, kohustusi, nende väljundit, see kõik on lahendamata. Korrektne oleks olnud, kui maakogu, kes oli siiamaani ainuke seaduslik omavalitsusi esindav institutsioon, olnuks mingilgi moel lahti kirjutatud, või siis selle asemel oleks välja pakutud teine, korrektselt seadustatud omavalitsuste esindus. Paraku seda ei ole tehtud ja see on selle eelnõu puudus. Võib-olla te mäletate, et kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja maakonna valitsemiskorralduse seaduse aruteludel räägiti maavanemast kui kubernerist. Siis autorid lükkasid kategooriliselt selle süüdistuse tagasi, väites, et demokraatia on tagatud maakogude kaudu. Nüüd ma ütlen, et maavanem on kuberner ja seda ümber lükata, ma usun, on siiski raske. Need on põhimõttelised asjad. Peale selle on tekstis paar küsitavust, mida, ma arvan, lugupeetud Riigikogu ei tohiks endale lubada. Paragrahvis 3, mis räägib maakonna valitsemise korralduse seaduse § 10 muutmisest, on öeldud, et maavanema kandidatuur kooskõlastatakse kokkukutsutud omavalitsuste esindajatega ja maavanema kandidatuur on kooskõlastatud siis, kui pooled kohalolijaist on sellega nõus. Ma küsin, mis saab siis, kui üks pool on vastu ja teine pool on nõus? Riigikogu praktika näitab, et kui ühe parandusettepaneku hääletamisel on vastu- ja poolthääled tasakaalus, siis see ettepanek pole toetust leidnud. Siin aga on seadustatud vastupidine. Ma arvan, et see ei ole päris korrektne. Teine probleem on sama paragrahvi 6. lõike sõnastuses. Sama jookseb ka muudest seadustest läbi, kaasa arvatud põhiseadus, aga ükskord võiks hakata asja korrektsemalt lahendama. Siin on öeldud, et maavanem ei või kuuluda tulundusettevõtte juhatusse. Kui maavanemal on aktsiaseltsi aktsiate kontrollpakk, siis see, kas ta kuulub juhatusse või mitte, ei määra mitte midagi. Nii et see on tegelikult silmakirjalik säte ja sarnaneb kangesti 12 aastat tagasi kadunud Juri Vladimiri p. Andropovi sõjaga suvilaomanike vastu, mille tõttu suvilad kirjutati ükskõik kelle nimele, aga omanik oli ikka sama. Miks meie peaksime seda asja siin samas vaimus sätestama? Ma arvan, et oleks korrektne, kui omavalitsuste ühendus on üks, kus on esindatud nii volikogud kui täitevvõim. Volikogud kindlasti, sest need on siiski rahva valitud. Teie, lugupeetud kolleegid, otsustate, aga mulle tundub, et sellisel kujul ei oleks seda seadust täna küll vastu võtta vaja, seda oleks vaja ikkagi korrigeerida, neidsamu hääletamist ja maavanema tulundustegevust käsitlevaid sätteid. Seetõttu ma teen ettepaneku katkestada. Aitäh!

Esimees

Suur tänu! Lugupeetud kolleegid, ma panen hääletusele kolleeg Ants Käärma protseduurilise ettepaneku katkestada käsiloleva päevakorrapunkti arutelu. Lugupeetud Riigikogu, kes on kolleeg Ants Käärma ettepaneku poolt katkestada käsiloleva päevakorrapunkti arutelu? Selle ettepaneku poolt on 8 Riigikogu liiget, vastu on 27, 5 jäid erapooletuks. See ettepanek ei leidnud toetust. Lugupeetud Riigikogu, kes on läbirääkimiste lõpetamise poolt? Selle ettepaneku poolt on 32 Riigikogu liiget, vastu ja erapooletuid rahvasaadikuid ei ole. Läbirääkimised on lõpetatud. Kas kolleeg Heiki Raudla soovib lõppsõna? Ei soovi. Aitäh! Kolleeg Kalle Jürgenson? Ei soovi. Arutame siis parandusettepanekud koos läbi. Lugupeetud kolleegid, esimene ja teine parandusettepanek on Kalle Jürgensonilt, neid on arvestatud. Kolmas ettepanek on kolleeg Arvo Valtonilt, ei ole arvestatud. Ei nõuta hääletamist. Neljas on Arvo Valtoni ettepanek, öeldakse, et ka ei ole arvestatud. Ei nõuta hääletamist. Aitäh! Viies, kuues, seitsmes, kaheksas on Kalle Jürgensoni ettepanekud, neid on arvestatud. Üheksas on kolleeg Eino Tamme ettepanek, on arvestatud. 10. on juhtivkomisjoni ettepanek, on arvestatud. 11. on Arvo Valtoni ettepanek, arvestatud osaliselt, parasjagu. Suur tänu! Kolleeg Kalle Jürgenson, kas komisjon jääb oma arvamuse juurde?

K. Jürgenson

Jaa.

Esimees

Paneme hääletusele. Lugupeetud Riigikogu, kes on selle poolt, et võtta vastu kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja maakonna valitsemiskorralduse seaduse muutmise seadus? Selle ettepaneku poolt on 29 Riigikogu liiget, vastu on 3, 4 jäid erapooletuks. See ettepanek leidis toetust, seadus on vastu võetud. Austatud kolleegid! Järgnevalt oli kavas arutada 18., 19., 20., 21. päevakorrapunkti. Kõigi nende otsuste eelnõude autor on kolleeg Kuno Raude. Kolleeg Kuno Raude palub neid päevakorrapunkte tänasel istungil mitte arutada. Juhatus ei vaidle vastu. Ka saalist ei tule proteste, ma tänan teid.


5. Riigireservi seaduse eelnõu teine lugemine

Esimees

Me võtame arutusele Vabariigi Valitsuse algatatud riigireservi seaduse eelnõu. Algab teine lugemine, me oleme osa ettekandest saatuse tahtel juba ära kuulanud, kuid siiski. Härra majandusministri asemel teeb ettekande proua reformiminister. Ma palun proua ministri kõnetooli.

L. Hänni

Austatud eesistuja! Lugupeetud Riigikogu! Peale riigireservi seaduse eelnõu esimese lugemise lõpetamist laekus majanduskomisjonile väga palju parandusettepanekuid. Ettepanekuid esitasid härra Vambo Kaal ja loomulikult tegi eelnõu kallal päris palju tööd ka juhtivkomisjon ise. Enamikku parandusettepanekuid on aktsepteerinud nii juhtivkomisjon kui ka eelnõu autorid. Võrreldes esimesele lugemisele esitatud eelnõuga, on seaduseelnõus toimunud mõned muudatused. Redigeeritud on julgeolekuvaru ja munitsipaalvaru mõisteid. Samuti on muudetud riigireservialase tegevuse koordineerimise ja korraldamise korda. Nimelt, Vabariigi Valitsuse esialgses eelnõus oli suurem vastutus riigireservi moodustamise ja korraldamise eest pandud Majandusministeeriumile, kuid nüüd on juhtivkomisjon selle rolli pannud Vabariigi Valitsusele tervikuna. Ka julgeolekuvarude koosseisu ja koguste iga-aastane määramine on selle eelnõu kohaselt Vabariigi Valitsuse pädevuses. Juhtivkomisjon on püüdnud täpsustada ka julgeolekuvarude nomenklatuuri, kuid praeguses eelnõus nimetatud nomenklatuur ei ole kindlasti veel täielik. Juhtivkomisjon on püüdnud täpsustada julgeolekuvaru finantseerimise korda, vastava fondi moodustamise allikaid, kuid ilmselt ka siin ei ole lahendus veel lõplik. Eelöeldust peaks selguma, et eelnõu kallal on vaja veel tööd teha ja seetõttu on igati otstarbekas seaduseelnõu teine lugemine katkestada. Aitäh!

Esimees

Pärast parandusettepanekute läbihääletamist, jah? Aitäh! Vaatame, kas meil on küsijaid. On. Kolleeg Lembit Arro.

L. Arro

Lugupeetud juhataja, lugupeetud ettekandja! Kas valitsuse juures moodustatakse eraldi mingisugune riigireservi hoidmise organ? Aitäh!

L. Hänni

Ei, seda küll mitte. Eelnõu kohaselt kehtestab tähtsamad otsused riigireservi moodustamise kohta Vabariigi Valitsus, kuid riigireservide hoidjaks on endiselt Riigiressursside Keskus. Minu arvates on eelnõu puuduseks veel see, et Riigiressursside Keskuse staatus on eelnõus avamata. Aga sellise institutsiooni staatuse seadustamine, kes hoiab, kes vastutab riigireservi moodustamise, selle täiendamise, uuendamise eest, on minu arvates äärmiselt oluline. Kuna teine lugemine ilmselt katkestatakse, siis on võimalik ka seda teemat veel põhjalikumalt käsitleda.

Esimees

Suur tänu! Tundub, et rohkem küsimusi ei esitata. Tänan! Juhtivkomisjoni nimel teeb kaasettekande kolleeg Ivar Raig.

I. Raig

Austatud juhataja, austatud kolleegid! Arutatav seaduseelnõu on kahtlemata üks nendest, millega jätkub Eesti riigi püsivuse vundamendi rajamine. Riigireservi seadus on eelkõige raamseadus, millega määratakse kindlaks riigireservi liigid ja valitsemise kord, nagu mainis eile juba majandusminister ja täna ka reformiminister. Seadusega jäävad lahtiseks mitmed küsimused riigi ja elanikkonna majandusliku toimetuleku vallas, näiteks: kuidas formeeritakse vahendid riigireservi moodustamiseks, riigi teraviljasalv kui riigireserv jne. Näiteks Soomes koosneb riigireservialane seadustik kümmekonnast seadusest, lisaks veel paarikümnest valitsuse määrusest. See on paarisajaleheküljeline dokument. Kuid on hea, et me oleme selles küsimuses alustanud. Kahjuks praegu ei ole Eesti Vabariigil veel majanduslikke eeldusi tulla toime kriisiolukorras, kas sõjalise interventsiooni korral, tuuma- või looduskatastroofi korral või muudes kriisiolukordades. Kõigil Euroopa Liidu liikmesriikidel on aga riiklikud vahendid majanduslikuks toimetulekuks kriisiolukorras vähemalt kolmeks kuuks, isegi kuni aastaks, rikkamatel riikidel aastaks, vaesematel riikidel, nagu Kreeka ja Portugal, kolmeks kuuks. Reformiminister ennist ütles, et täpne julgeolekuvarude nomenklatuur ei ole veel kirja pandud. Majanduskomisjon seda ei taotlenudki, sest seda ei olegi võimalik ühe seadusega teha. Näiteks Soome riigis on julgeolekuvarude nomenklatuuris 2000 nimetust. Meie eesmärk oli kirja panna peamiste julgeolekuvarude struktuur. Julgeolekuvarude suurus pole samuti seadusega, vähemalt selle seadusega sätestatud. Ma ütlesin, et rikkamates Euroopa riikides on aasta varu, näiteks Soomes on ühe elaniku kohta kütusevaru 1 kuupmeeter ja see paikneb maa-alustes hoidlates. Selle hoidmine on suuresti salastatud. 50% hoidlatest on riigiressursi keskuse käes ja teine pool lepingu alusel mitmesuguste ettevõtete käes. Meie riigireservi on vaid 2 3 nädalaks. Soomes on näiteks riigireservis kaupa 5 miljardi marga eest, lisaks veel teraviljareserv. See summa ületab tunduvalt Eesti riigi eelarve. See näitab, kui õhukesel jääl on praegu meie riigi iseseisvus. Põhilistel muudatustel, mis tehti esimese ja teise lugemise vahel, Liia Hänni juba peatus. Kui valitsuse eelnõu kohaselt oli põhiliseks riigireservi küsimuste lahendajaks Majandusministeerium, siis majanduskomisjon arvas, et seda küsimust peab lahendama valitsuse tasandil Majandusministeerium koostöös Kaitseministeeriumi, Põllumajandusministeeriumi ja kahtlemata ka Sotsiaalministeeriumiga. Komisjon täiendas oluliselt § 10 ning lisas julgeolekuvarude struktuuri, et meil oleks vähemalt teada, millistest varudest on juttu. Ma rõhutan veel, et nomenklatuur peaks kinnitatama valitsuse tasandil ja see koosneb sadadest nimetustest. Kolmanda muudatuse või õigemini teise muudatuse aluseks oli majanduskomisjoni nõue, et seaduses peavad olema sätestatud ka sanktsioonid käesoleva seaduse rikkumise eest. Majanduskomisjonil on juba kujunenud selline kogemus, et seaduse ühes paragrahvis nähakse ette sanktsioonid või õigemini vastutus seadusesätete rikkumise eest. Nii me tegime maakatastriseaduse puhul ja nii me kavatseme teha ka selle seaduse puhul. Meil on hea meel, et valitsuse esindajad on juba reageerinud meie taotlusele ning on teinud omapoolsed parandusettepanekud, mida me saame teise lugemise jätkamisel kasutada. Komisjon teeb üksmeelselt ettepaneku katkestada valitsuse algatatud riigireservi seaduse eelnõu lugemine pärast teise lugemise parandusettepanekute hääletamist ja anda üks nädal uute parandusettepanekute esitamiseks, sellise arvestusega, et jätkatakse ülejärgmisel töönädalal. Tänan tähelepanu eest!

Esimees

Suur tänu! Küsimused. Kolleeg Vambo Kaal.

V. Kaal

Aitäh, härra esimees! Austatud härra Ivar Raig! Mul on küsimus julgeolekuvaru ja mobilisatsioonivaru finantseerimise kohta. Mobilisatsioonivaru finantseerimine on jäetud riigieelarvesse, mida ma pean täiesti normaalseks ja loogiliseks. Julgeolekuvaru finantseerimine on viidud fondi tasemele, kusjuures fondi laekumised on kahel juhul riigieelarvest ja ühel juhul varude uuendamisel vana varu või mittevajaliku varu realiseerimisest saadavatest vahenditest. Miks tahetakse riigireservi finantseerimist viia n. ö. riigieelarvest väljapoole, riigieelarve kontrolli alt ära?

I. Raig

See küsimus tõstatus juba eile ja see puudutab, ma saan aru, § 15, julgeolekuvaru finantseerimist, kus on antud kolm julgeolekuvaru fondi moodustamise allikat. Selles on ette nähtud ka ühekordsed sihtotstarbelised eraldised riigieelarvest. Tõsi küll, järgmiseks aastaks neid eraldisi ei ole tehtud. Küsimus on selles, et julgeolekuvaru on meil mingil kujul praegu olemas, see tuli üle veel nõukogudeaegsest riigireservist. Selle täiendamiseks meil riigieelarves vahendeid ei ole. Raskusi on isegi olemasoleva varu haldamisega. Nähakse ette, et riigieelarvest tulevad sihtotstarbelised eraldised, mis laekuvad aktsiisimaksudest. Aktsiisimaksudest laekumine on samuti praegu õhus. Selle kohta ei ole meil seadusi vastu võetud, küll aga on näiteks Soomes kehtestatud selline kord, et teatud osa aktsiisimaksudest läheb otse riigireservi finantseerimiseks kas siis protsendina aktsiisimaksust või näiteks iga kütuseliitri müügist läheb 2–4 penni riigireservi ülalpidamiseks. Seda on vaja ka meil sätestada ning selles mõttes, nagu ma ütlesingi, on see seadus ikkagi raamseadus, mis annab võimaluse nende finantseerimisallikate leidmiseks, kuid finantseerimisallikat veel kuigi konkreetselt ei fikseeri. Ka teistes riikides on riigiressursi keskused juba isemajandavad, nad ei olegi otseselt riigieelarvest finantseeritavad, sellepärast et riigieelarve on avalik, kuid riigireserv jääb teatud ulatuses, peab jääma alati salajaseks ning nad peavad ise ennast finantseerima. Kuid isefinantseerimine tuleb kõne alla siis, kui tal on juba piisavalt raha käibesolekuks ja ta saab fonde uuendada, näiteks nagu Soomes on 5 miljardit. Meil on praegu riigireservi vist umbes 200–300 miljoni krooni ulatuses.

Esimees

Suur tänu! Kolleeg Vambo Kaal, teine küsimus.

V. Kaal

Härra ettekandja, ma tahaksin viidata teravilja riigireservile ja teraviljaseadusele. Teatavasti on praeguse käsitluse kohaselt tegemist puht julgeolekuvaruga, samal ajal teraviljaseaduses sätestatud riigireserv on tunduvalt laiema mahuga, see on ka majandusliku regulatsiooni ja stabiliseerimise vahend, mitte ainult julgeolekuvaru. Kas selle seaduse vastuvõtmisel ja nende teraviljaseaduse punktide tühistamisel, mida te ette näete, näete ette ka seda, et Eesti teravilja riigireserv muutub väga väikseks ja seda ei ole mõtet nii suurena hoida? Ja kas te majanduskomisjonis arvate, et teravilja riigireservi ei ole vaja kasutada majanduse regulatsiooniks? Aitäh!

I. Raig

See on kahtlemata põhjendatud küsimus. Seda on arutatud. Praegu on riigireserviseaduse ja teraviljaseaduse vahel tõesti konflikt. Kuid ma tahaksin rõhutada, et ka paljudes teistes riikides, kes nüüd ühinevad Euroopa Liiduga, näiteks Soomes, läheb teraviljasalv samuti riigireservi hulka. See tähendab, et see võetakse Põllumajandusministeeriumilt ära ja sellega tema roll n. ö. põllumajandussektori stabilisaatorina ja hinna tasakaalustajana või hinna stabiliseerijana ilmselt siiski väheneb. Meie ettepanek muuta teraviljaseadust peaks olema põhjendatud, kui me tahame Euroopa Liiduga ühineda, teiselt poolt on see ka meie enda seisukohalt põhjendatud, sest meil endal ei ole teraviljareservi ülalpidamiseks nii suuri vahendeid võimalik välja panna, kui see oleks põllumeestele vajalik. See on juba vana probleem.

Esimees

Suur tänu! Tundub, kolleeg Ivar Raig, et rohkem küsimusi ei esitata. Lugupeetud kolleegid! Kas soovitakse läbirääkimisi pidada? Kas loeme läbirääkimised lõppenuks ja peetuks? Läbirääkimised on lõpetatud. Kas proua minister soovib lõppsõna? Ei soovi. Kolleeg Ivar Raig, ma oletan, ka ei soovi lõppsõna. Kolleegid, võtame arutusele parandusettepanekute tabeli. Meil on teada, me vestlesime kolleeg Vambo Kaaluga, et ta ei nõua oma parandusettepanekute hääletamist. Neid on päris palju. Kas kellelgi teist, kolleegid, on esimese kolme ettepaneku suhtes eriarvamus? Ei ole. Neljas ja viies on majanduskomisjoni enda ettepanekud, valitsus toetab neid, ka 6., 7., 8. Kolleeg Vambo Kaalu ettepanekud on 9.–14., neid ei ole komisjon arvestanud, Vambo Kaal ei nõua praegu hääletusele panekut. Kas teie, lugupeetud kolleegid, soovite panna neid hääletusele? Ei soovi. 15. ja 16. on juhtivkomisjoni ettepanekud, valitsus toetab neid. 17., Vambo Kaalu ettepanekut ei toetata. 18. on komisjoni ettepanek, põhimõtteliselt on arvestatud, valitsus toetab. 19. ja 20., Vambo Kaalu ettepanekud, on arvestatud või osaliselt arvestatud. 21., juhtivkomisjoni ettepanek, arvestatud. 22.–24. on Vambo Kaalu ettepanekud, neid ei ole küll arvestatud, kuid me hääletusele ei pane. Majanduskomisjoni ettepanekud, 25.–27., on leidnud valitsuse toetust. Vambo Kaalu ettepanekud, 28.–30., on arvestatud osaliselt. Juhtivkomisjoni ettepanekud, 31. ja 32., on leidnud valitsuse toetust. Vambo Kaalu ettepanekuid, 33. ja 34. on arvestatud. 35., majanduskomisjoni ettepanek, on samuti arvestatud, valitsus on nõus. Vambo Kaalu ettepanek, 36., öeldakse, et ka sisuliselt arvestatud. 37., majanduskomisjoni ettepanek, on arvestatud. 38. ja 39., Vambo Kaalu ettepanekud – ühte arvestatud, teist mitte. 40., juhtivkomisjoni ettepanek, valitsus on nõus. Vambo Kaalu ettepanekud, 41. ja 42, öeldakse, et arvestatud osaliselt. Majanduskomisjoni ettepanek, 43., on arvestatud. Vambo Kaalu ettepanek, 44., ei ole arvestatud. Majanduskomisjoni ettepanek, 45., on arvestatud. Vambo Kaalu ettepanekud, 46., 47., 48., 49. – mõnda on arvestatud, mõnda mitte, kuid hääletusele ei panda. Niisugune on pilt. Ivar Raig, juhtivkomisjon jääb oma arvamuse juurde lugemine katkestada ja jätkata ülejärgmisel nädalal? Mis kuupäev see oli, millal ettepanekuid oodatakse?

I. Raig

Parandusettepanekuid ootame järgmise nädala kolmapäeva õhtuks.

Esimees

Kella kuueks. Tänan! Arutelu katkestatakse. Lugupeetud kolleegid, me võime siiski lugeda selle tõõnädala töö tehtuks ja plaani täidetuks. Ma tänan teid, kolleegid! Soovin komisjonidele head tööd. Head nägemist!

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee