Aitäh, härra istungi juhataja! Head kolleegid! Lugupeetud minister ka, kui ta kusagil veel seda [istungit] jälgib! Ma pidasin oluliseks, et mõned riskid võiks ära markeerida, siis need oleksid ka stenogrammis olemas. Kui me kunagi hakkame ajalehest lugema, mis on juhtunud, siis saab retrospektiivse kontrolli teha.
Vähem kui kümme aastat tagasi püüti riigihangete puhul tegeleda sellise probleemiga, et hankijad ei peaks saama hinnaeelist sellega, kui nad alltöövõtjaid, ütleme, petavad – jätavad lõpuks midagi maksmata ja nii edasi. Tegeleti ka sellega, et töötasud oleksid makstud ausalt, et riiklikud maksud oleksid makstud ja nii edasi.
Nüüd meil siin minister ütles, et see on konkurentsi soodustav eelnõu, aga kui me nüüd mõtleme, mida ta soodustab, siis risk on päris suur, sest ta annab eelise ettevõtjatele, kes tegutsevad ebaausalt. See tähendab, et raskemaks läheb nendel, kes sooviksid ausalt tegutseda. Aga samas pole välistatud, et kuna ettevõtjad on arukad inimesed, nad vaatavad, kus see seaduse piir on, siis eks nad saavad oma tegevuses vastavaid korrektuure teha.
Teine asi. Riigikaitselistel eesmärkidel tuuakse sisse väljakuulutamiseta läbirääkimistega hankemenetluse võimalus. Nagu me teame, rohepööre on lõppenud. Euroopas leidub küll veel terve hulk poliitikuid, kes arvavad, et see nii ei ole, aga kindlasti on seal liikuv rahajõgi kokku kuivamas. Aga raha on vaja liigutada. Uus raha liigutamise koht ongi kaitsevaldkond.
Kusjuures, kui te arvate, et inimesed ei ole nutikad ja leidlikud, et kaitsevaldkonna piire laiendada, selleks et ise ka kvalifitseeruda, siis ma võin teile selle kohta näite tuua. Hiljaaegu avaldas üks Hollandi teadlane Financial Timesis arvamusartikli. No ju ta oli ökoloog või bioloog. Ja tema kirjutas, et ka soode taastamine tuleks lugeda riigikaitseliseks tegevuseks. Näete, varsti tuleb mõni valla- või linnapea ja ütleb, et tal on seal paar teed või mingi maja, see on ka riigikaitseline. Siis saab jälle otse hanke ära teha ja kiiresti [asjaga edasi] liikuda.
Jürgen Ligi siin ütles, et eesmärk on lihtsustamine. Aga võib-olla peaks selle kalkulatsiooni ära tegema. Ma ütleksin, et kui radikaalselt vähendaks ametnikkonda – eriti seda, kes hankemenetlustega tegeleb, nii hankeid korraldades kui ka seda kõike kontrollides –, siis hanked läheksid selliseks ... Näiteks Anti Allas siin teab, tema on linnapea olnud. Ta helistab sõbrale ja ütleb, et tahaks lasteaeda. Sõber ütleb, et no miljoniga teen ära. Anti vaatab, et seda on võib-olla palju, helistab teisele sõbrale ja ütleb, et 800-ga, ongi kogu menetlus, kõne lõpus kopp juba sõidab ja kõik kerkib. (Saalist öeldakse midagi.)
Ma lihtsalt tahangi ära markeerida, et vastutuse peatükk kaotatakse nüüd üldse ära. Tõepoolest, lihtsustumine toimub. Mina ei ole selle vastu, et ettevõtjatel oleks lihtsam tegutseda, aga lihtsalt ühiskonnana me peame neid riske hindama. Olgu see siin ära markeeritud. [Võib-olla] kahe-kolme-nelja aasta pärast Eesti Ekspressist loeme, et juhtus midagi.
Kaitsevaldkonna kohta ma tahtsin veel öelda seda, et varem oli nii, et energeetikavaldkonnas liikusid inimesed riigist erasektorisse, olles enne seaduslikku raamistikku aastate jooksul timminud, aga nüüd on nii, nagu uudistest saab lugeda, et kaitsevaldkonna inimesed liiguvad riigist erasektorisse, pooled jäävad küll ka riigisektorisse. Aga siis saavad juba vanad tuttavad seal lihtsustatult ehitada ja rajada. Aitäh!