13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Suur rõõm on teid taas näha. Alustame kolmapäevase istungiga. Kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohale registreerus 80 Riigikogu liiget, puudub 21.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Martin Helme, palun!
14:01 Martin Helme
Aitäh! Head kolleegid! Mõne nädala eest pidasime erakonna kongressi, kus ma ütlesin oma kõnes, et kõikenägev kuri silm tuleb välja torgata. See totaalne jälgimisühiskond, mis Eestis on, on ammu üle piiri läinud ja see tuleb tagasi pöörata. No täiesti oodatavalt tuleb meile siis elust enesest teateid sellest kõikenägevast kurjast silmast. Põhja prefektuur tunnistab meile, et politsei, PPA käsutuses on 250 numbrituvastuskaamerat, millest töökorras on 228 ja need teevad enam kui 20 miljonit pilti ühes kuus, jälgides siis täiesti seaduskuulekate autode liiklemist Eestis, üle terve riigi, kõikides maakondades.
Ja mis on oluline? Sellist politsei käsutuses olevat kaamerate võrgustikku, mis registreerib auto lahkumise näiteks Tallinnast ja jõudmise näiteks Tartusse või ka mõnda teise riiki, pole Riigikogus või laiemalt ühiskondlikul tasandil Eestis kunagi arutatud ega ka üheski seaduses lubatud. Rääkimata sellest, et Riigikogu oleks langetanud sellise otsuse, mis lubaks väga tõsiselt eraelu puutumatuse põhiõigust riivavad süsteemid rajada. Meil puudub seega üldse igasugune regulatsioon, millega oleks kehtestatud taolise süsteemi opereerimise andmete kogumine, andmete kasutamine või selle piirangud.
Nüüd peaminister, siseminister ja justiitsminister, kõik ütlevad, et nemad ei tea asjast mitte midagi ja nemad ei ole seda kunagi heaks kiitnud ja neile see ei meeldi. Nüüd meile jääb mulje, kaks varianti on: kas poliitikud, valitsuspoliitikud valetavad, mis ei oleks ju kuidagi üllatav Eestis, või valitsuspoliitikud tõepoolest ei tea, mida jõustruktuurid meil teevad, ja need toimetavad omasoodu, (Juhataja helistab kella.) ilma poliitilise juhtimiseta, mis ei oleks ka meil Eestis üllatav. Igatahes on meil selle kohta peaministrile terve hulk küsimusi arupärimise vormis.
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Riina Solman, palun!
14:03 Riina Solman
Suur aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Austatud kolleegid siin saalis ja need, kes te jälgite meid interneti vahendusel! Meil on Isamaa fraktsiooni poolt üle anda arupärimine ja me ei tee seda sugugi mitte rõõmsal meelel, sest tegemist on arupärimisega seoses vaesuse levikuga Eestis. Nimelt, hiljuti on ajakirjanduses avaldatud sünged andmed ja tulevikuprognoosid, mille järgi neljandik Eesti inimesi vaesub ja enim saavad pihta noored pered.
Samas on juba 2015. aastal Ühinenud Rahvaste Organisatsioon seadnud eesmärgi kaotada kõikjal vaesus ning tagada väärikus ja hea elukvaliteet kõigile ja pannud ka saavutamise tähtaja: 2030. aasta. Selle sihini jõudmiseks on Eesti koostanud tegevuskava ja püstitanud mõõdetavad indikaatorid, mille saavutamist hindab Riigikantselei koos Statistikaametiga. Ja ülearu positiivseid tulemusi vaesuse kaotamise osas ei ole, seatud sihtideni ei ole jõutud absoluutse ega ka suhtelise vaesuse vähenemise osas.
Nüüd edasi. Reformierakond nimetab madalapalgaliste tulumaksusoodustuste süsteemi maksuküüruks ja on asunud seda väljamõeldud maksuküüru kangelaslikult kaotama, tekitades sellega iga aasta riigieelarvesse kahju üle 500 miljoni euro ulatuses. Tegelikult sai Reformierakond sellest ise ka aru ja lükkas niinimetatud maksuküüru kaotamise aasta võrra edasi. Mis takistab aga Reformierakonnal loobuda niinimetatud maksuküüru kaotamisest, mille tulemusena oleks vabanev raha hulk juba järgmisel aastal üle 500 miljoni euro, mis aitaks muuseas väga oluliselt lahendada inimeste vaesusprobleeme? Miks te tahate tekitada riigieelarvele üle 500 miljoni euro miinust juurde ja süvendada vaesust? Aitäh! Annan üle arupärimise peaminister Kristen Michalile.
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Lauri Laats, palun!
14:05 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Head inimesed, kes jälgivad interneti vahendusel! Täna soovin Keskerakonna fraktsiooni Riigikogu liikmete poolt üle anda kaks arupärimist. Mõlemad teemad on hästi aktuaalsed.
Esimene arupärimine puudutab rahvastiku vähenemist ja arupärimine on suunatud peaminister Kristen Michalile. Eesti rahvaarv pöördus langusesse ja Statistikaameti andmetel vähenes Eesti rahvaarv 2024. aastal 5402 inimese võrra. Languse peamiseks põhjuseks oli sündide arvu järsk vähenemine. Mullu sündis vaid 9646 last, mis on rohkem kui 1000 võrra vähem kui eelmisel aastal. Loomulik iive oli tugevalt negatiivne ning ka positiivne rändesaldo ei suutnud rahvaarvu vähenemist tasakaalustada. Negatiivne iive on Eestis olnud juba kümmekond aastat, kuid seni on positiivne rändesaldo selle ära katnud. Eesti riigi kestlikkus ja areng sõltub otseselt meie rahvastiku jätkusuutlikkusest. Vastavalt sellele me loomulikult juhime tähelepanu, et see peab olema prioriteet nr 1 valitsusel, ja vastavalt sellele on ka esitatud rida küsimusi.
Teine arupärimine puudutab tervishoiusüsteemi kestlikkust ja kättesaadavust. Siinsamas täna peaminister infotunnis sõnas järgnevat: "Peame riiki koos üleval! Sedasama imearmsat Eestit peame koos üleval!" See on stenogramm. "Selle jaoks on seda sotsiaalsüsteemi vaja. Eesti meditsiini- ja tervishoiusüsteem on üliefektiivne. Inimesed teevad väga head tööd. Arstid, tervishoiutöötajad, kõik teevad väga head tööd." See oli täna infotunnis peaministri välja öeldud.
Nüüd, kui me vaatame arvudesse sisse ja vaatame, mis siis tegelikult olukord on. Riigikontrolli 2022. aasta ülevaates hoiatatakse, et kui tervishoiusüsteemis ei tehta sisulisi muudatusi, siis võivad 2035. aastaks inimeste omaosaluskulud tervishoius kahekordistuda, ravijärjekorrad veelgi pikeneda ning Tervisekassa eelarve puudujääk ulatuda lausa 900 miljonit euroni.
Euroopa Komisjoni 2023. aasta andmeil oli Eestis Euroopa Liidu kõrgeim rahuldamata tervisekontrolli vajadus. 12,9% Eesti elanikest teatas, et nad on pidanud vajalikust arstiabist loobuma, kuna see oli kas liiga kallis, eeldas liigset sõidukaugust või olid väga pikad ootejärjekorrad. Tuletan meelde, et Euroopa Liidu keskmine näitaja on 2,4%, Leedus on 3,8%, Lätis 7,8%, Tšehhis vaid 0,4%. Meil on nende inimeste arv 12,9%, kes loobusid tegelikult tervishoiuteenusest nendel põhjustel, mis ma välja tõin. Ja siinsamas peaminister räägib, et meil on kõik hästi.
Ja siin on loomulikult ka muud asjaolud kõik välja toodud. Lisaks loomulikult on meil ka tervishoiutöötajate nappus, seda me teame, ja ka selles osas on Eesti näitaja üks kõrgemaid. Võrreldes meie naabritega väga palju asju on tervishoius tegemata lihtsalt. Ja loomulikult üheks põhjuseks on rahapuudus, millest ma ka rääkisin. Ja vastavalt sellele on meil jällegi koostatud küsimused, selle arupärimise esitame sotsiaalminister Karmen Jollerile. Aitäh!
14:09 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitüma! Head kolleegid, üks väike täpsustus. Lauri Laats oli väga korrektne. Aga edaspidi on palve, et kui on mitu arupärimist korraga üle anda, neid on võimalik järjestikku üle anda, aga teeme ikkagi arupärimine ja kaks minutit, arupärimine ja kaks minutit. Aga veel kord, mul ei ole ühtegi märkust Lauri Laatsile, kõik oli väga korrektne. Aga veel kord, kui edaspidi on mitu arupärimist korraga üle anda, siis me ei pane nelja minutit kokku. Meil siin üks selline mitte kõige parem praktika on sellest ka meeles, veel mul peas, seetõttu ikka arupärimine – kaks minutit, arupärimine – kaks minutit. Nii et võib korraga mitu tükki järjestikku üle anda.
Tõnis Lukas, palun!
14:10 Tõnis Lukas
Austatud juhataja! Head kolleegid! Juba kaks aastat tagasi moodustatud valitsuskoalitsiooni partnererakonnad etendavad meile siin kaks kuud kestvaid koalitsiooniläbirääkimisi. Küllap selleks, et kõik hüüatused, mis sealt kinnisest toast välja kostuvad, saaksid ka laiemat kõlapinda ja et avalikkus neile reageeriks, ja nii meiegi.
Sellega seoses Isamaa fraktsiooni grupi liikmete poolt annan ma üle arupärimise. Kuna me eeldame, et analüüsid koalitsioonileppe muutmiseks on tehtud, siis küsime konkreetselt selle kohta, et on plaan gümnaasiumid lahutada põhikoolidest, see tähendab gümnaasiumid anda riigi omandisse ja põhikoolid jätta omavalitsuse omandisse. Küsime, millisele tulemusele on jõutud gümnaasiumihariduse korralduses omavalitsustega läbi rääkides; millise muutuse toob gümnaasiumi- ja põhikooliastme planeeritav lahutamine nii gümnaasiumi- kui ka põhikoolivõrgule; millised kulud kaasnevad riigieelarvele seoses seni kohalike omavalitsuste pidada olnud gümnaasiumide riigi hallata võtmisega; kuidas kavatseb valitsus lahendada gümnaasiumihoonete omandi ja koolipidamiskohustuse ülevõtmise juriidilised küsimused, ka juhul, kui seni on gümnaasiumi- ja põhikooliaste olnud samas koolimajas; kuidas lahendab gümnaasiumide riigi vastutusele võtmine praeguse valitsuse poolt täitmata jäänud õpetajate palgatõusu lubaduse täitmise ja seega ka õpetajate järelkasvu küsimuse; mis saab maapiirkondades neist põhikoolidest, kus praegu on õpetajate koormus ja kvalifikatsiooni tase olnud konkurentsivõimeline just gümnaasiumi- ja põhikooliastme koosmõjus. Loodame haridus- ja teadusminister (Juhataja: "Aitäh!") Kristina Kallaselt neile küsimustele vastust.
14:12 Aseesimees Toomas Kivimägi
Evelin Poolamets, palun!
14:12 Evelin Poolamets
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Näib, et Reformierakonna juhitav valitsus on plaaniks võtnud, et peale neid ei jääks Eestis kivi kivi peale. Nüüd on asutud kallale väikemesinikele, neilt on ära võetud sellest aastast toetused. Toetuste kaotamine toob kaasa selle, et väikemesinikud ei registreeri enam ennast PRIA‑sse, ja see võib põhjustada probleeme mesilaste kaitsega ja haiguste leviku tõkestamise osas, kuna mesilate asukohti ei kajastata selles registris. Ja sellega seonduvalt on rida küsimusi regionaal‑ ja põllumajandusminister Hendrik Johannes Terrasele. Aitäh!
14:13 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, ma loodan, et minu rehkendus on õige, et olen vastu võtnud Riigikogu juhatuse nimel kokku kuus arupärimist.
Teated. Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis Intermariumi toetusrühma moodustamise koosolek, kokkukutsuja Anti Poolamets.