14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, head kolleegid! On rõõm teid kõiki istungjärgu avaistungil näha. Me alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu 1. töönädala esmaspäevast istungit. Ja nii nagu istungi alguses kombeks, head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll!
Ei tööta? Head kolleegid, katkestan kohaloleku kontrolli, et lahendada tehniline probleem. Kõrval töötab, jah? Selge. Aga siis, head kolleegid, palun uuesti sooritada kohaloleku kontroll. Kohaloleku kontroll, palun!
15:01 Kohaloleku kontroll
15:02 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on end registreerinud 81 Riigikogu liiget, puudub 20.
Järgnevalt asume päevakorra kinnitamise juurde. Nii, täpsustusi ja ettepanekuid ei ole, seega asume päevakorra hääletamise juurde. Austatud Riigikogu, panen hääletusele Riigikogu täiskogu V istungjärgu 1. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:04 Hääletustulemused
15:05 Esimees Lauri Hussar
Päevakorra kinnitamise poolt on 81 Riigikogu liiget, vastu ei ole kedagi, erapooletuid on 1. Päevakord on leidnud kinnitamist ehk päevakord on kinnitatud.
Nii, head kolleegid, nüüd on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Ning palun siia Riigikogu kõnetooli kolleeg Kalle Grünthali. Palun! (Saalis on sumin.) Head kolleegid, ma saan aru, et te ei ole ammu üksteist näinud, aga sellegipoolest, austagem kolleege! Ja palun, Kalle Grünthal, sõna on teil!
15:05 Kalle Grünthal
Aitäh! Lugupeetud kolleegid! Esitan käesolevaga [sellise] seaduse muutmise eelnõu, mis on olnud talumatult ebaõiglane paljude Eesti sõjaväelaste suhtes. Eelnõu on kaitseväeteenistuse seaduse muutmise [seaduse] eelnõu. Peale 2018. aastat ei ole reservväelastele õppekogunemisel osalemise eest makstavat toetust tõstetud, mis näiteks sõduritel on ainult 37 eurot [päevas]. Lisaks võetakse sellelt 37 eurolt veel ka maksud maha, nii et kätte saab tegelikult palju väiksema summa. See summa ei vasta elukalliduse tõusule ega muutustele majanduses, mistõttu jääb see tänapäeva tingimustes ebapiisavaks. Seni on seda makstavat tasu reguleerinud Vabariigi Valitsus oma määrusega, kuid kui kuus aastat, härra Michal, ei ole midagi ette võetud, ei ole tehtud ühtegi tegu meie sõdurite heaks, kes reaalselt lähevad kaevikutesse vaenlasega võitlema, siis peab selle asja võtma Riigikogu enda kätte ja selle toetuse indekseerima.
Head koalitsioonisaadikud, just teie kätes on praegu see, kas nende meeste tasu tõuseb või mitte. Tuletan meelde: mõelge, kui hea palk on teil, ja teie palka indekseeritakse. See eelnõu ongi mõeldud selle summa indekseerimiseks. Loodan, et te kõik toetate seda eelnõu. Aitäh!
15:08 Esimees Lauri Hussar
Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Vadim Belobrovtsevi. Palun!
15:08 Vadim Belobrovtsev
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on arupärimine lugupeetud peaministrile. Teemaks on Kopli komando sulgemine. Teame, et eelmise aasta riigieelarve koostamise käigus otsustas Siseministeerium kulude kärpimist põhjenduseks tuues panna kinni mitu päästekomandot üle Eesti, millest kõige rohkem küsimusi tekitas Kopli komando sulgemine Põhja-Tallinnas. Selle sammuga taheti säästa circa 800 000 eurot aastas ning vaatamata sellele, et tollane Tallinna Linnavalitsus oli valmis poole sellest summast katma, pandi see komando ikkagi kinni. Põhja-Tallinn on eriline piirkond, see on põhimõtteliselt poolsaar ehk siis päästjate võimalused sündmuskohale jõuda on piiratumad.
Eelmise aasta detsembris ehk nüüd juba eelmisel aastal tuli endine rahandusminister Mart Võrklaev välja uue infoga, et Siseministeeriumi eelarverealt "Päästmine maismaal ja siseveekogudel" jäi aastal 2024 kasutamata ligi 3,6 miljonit eurot. Nüüd on faktina tõestatud, et raha oli, järelikult ei saanud Kopli komando sulgemise põhjus olla rahapuudus, see pidi olema midagi muud, ütles Mart Võrklaev. Ja tuletan meelde, et 25. detsembril läks Põhja-Tallinnas Uus-Maleva tänaval põlema kortermaja. Selle tagajärjel said kaks inimest surma ja neli päästjat vigastada. See oli järjekordne näide, mis võib toimuda selles piirkonnas, ning see pani inimesi uuesti aktiivselt rääkima Kopli komando sulgemisest ja selle sammu tagajärgedest.
Nii et me küsimegi peaministrilt, mis on tema arvamus Kopli komando sulgemise saagast ja kas tema arvates oli see samm õigustatud või pigem mitte. Kas ta on nõus Mart Võrklaeva arvamusega, et tegelikult oli Siseministeeriumil raha Kopli komando jätkamiseks olemas, aga siseminister ikkagi otsustas komando kinni panna? Ja kas ta usaldab siseministrit, kes selliseid otsuseid teeb? Kokku on viis küsimust Keskerakonna fraktsiooni poolt. Aitäh!
15:10 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Ja palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Riina Solmani. Palun!
15:10 Riina Solman
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Austatud kolleegid siin saalis ja kes te vaatate meid toast, ja kõik inimesed, kes te jälgite meid interneti vahendusel! Ma esitan arupärimise Isamaa fraktsiooni poolt ja enda poolt ja see puudutab pensionäride tulu maksustamist. Kuigi saalis on ka peaminister ja tahaksin ka tema arvamust kuulda, on siiski minu arupärimine suunatud hetkel proua sotsiaalkaitseministrile Signe Riisalole, kes varasemalt on paistnud silma sellega, et on silmagi pilgutamata ära võtnud suurperede huvihariduse toetuse alates neljandast lapsest. Kooliealised lapsed said omal ajal veel huviharidusele tuge. See löök puudutab väga negatiivselt just maapiirkondade elanikke, peresid. Ka muid peresid puudutavaid kärpeid on sotsiaalkaitseminister teinud, aga täna ma tõepoolest keskendun pensionäride probleemidele. Nemad on teatavasti see sihtgrupp inimesi, kes on olnud juba enne neid ränkasid maksutõuse küllalt haavatavas seisukorras.
Ja tahangi teada järgmist. 2025. aastal tõusis tulumaks 20%‑lt 22%‑le. 2025. aastast ei rakendata enam keskmisele vanaduspensionile tulumaksuvabastust ning pensionäridele jäi kehtima eelmise aasta tulumaksuvabastuse tase. Sellega seoses on mul viis küsimust sotsiaalkaitseministrile ning loodan siiralt, et siin saalis istuv peaminister Kristen Michal jälgib, kas Sotsiaalministeeriumis halvendatakse meie vanema elanikkonna toimetulekut veel, kas tehakse midagi nende kaitseks, milliseid samme astutakse. Siin on peamised küsimused statistika kohta, aga on ka hinnangut [eeldavaid] küsimusi. Aitäh!
15:12 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Urmas Reinsalu. Palun!
15:12 Urmas Reinsalu
Lugupeetav rahvaesindus! Isamaa fraktsioon esitab Riigikogu otsuse eelnõu, et teha valitsusele ettepanek sulgeda Eesti Vabariigi ja Vene[maa] Föderatsiooni ajutine kontrolljoon. Soome Vabariik on rändesurvest ning hübriidohtudest tulenevalt [hoidnud maismaapiiri] Vene[maa] Föderatsiooniga suletuna juba alates üle-eelmise aasta lõpust. Selle aja jooksul on aset leidnud Venemaa eriteenistuste initsieeritud rünnakud nii Eesti kui ka meie liitlaste territooriumil. Nii partner[riikide] kui ka Eesti julgeolekuasutused on korduvalt hoiatanud Venemaa eriteenistuste sabotaaži ohu eest.
Vene föderatsiooni piirivalve on kõrvaldanud vaenuliku sammuna Narva jõelt piirimärgistuspoid ning detsembris möödunud aastal leidis aset ulatuslik terroriakt Soome lahel Eesti ja Soome veealuse taristu purustamiseks. Eesti valitsusametnikud ei ole korduvates avaldustes välistanud Eesti-Vene ajutise kontrolljoone sulgemist ja on kinnitanud võimekust ja õiguslikku pädevust seda vastavalt riigipiiri seadusele valitsuse otsuse alusel teha. Arvestades julgeolekuolukorda ning toimunud rünnakuid ja prognoositavat ohtu, oleks valitsusel asjakohane langetada lühikese etteteatamisajaga otsus Eesti-Vene maismaapiiri sulgemise kohta. Sellel otsusel oleks ka kaal vastusammuna Venemaa kasvavale vaenulikule tegevusele. Ja praktikas, mis puudutab kulusid, tähendaks see otsus jooksva ressursi kokkuhoidu politsei tegevuses tänu piiriületuse tehniliste ülesannete ajutisele lõpetamisele.
Riigipiiri seaduse § 17 lõike 1 punkt 1 annab Vabariigi Valitsusele õiguse riigi julgeoleku huvides peatada riigipiiri ületamine. Ja selle ettepaneku Isamaa fraktsioon ametis olevale valitsusele teeb. [Annan selle] julgeoleku küsimustes koostööd ja jõudu soovides [üle] Kristen Michali valitsusele Isamaa fraktsiooni nimel. Aitäh!
15:14 Esimees Lauri Hussar
Palun nüüd Riigikogu kõnetooli kolleeg Lauri Laatsi. Palun!
15:14 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Head inimesed, kes jälgivad meid interneti vahendusel! Täna soovin üle anda arupärimise peaminister Kristen Michalile ja teemaks on loomulikult Balti riikide koostöö energiajulgeoleku tagamisel. Teatavasti käesoleva aasta alguses teatas Leedu energiaminister, et teeb Lätile ja Eestile ettepaneku uue elektrijaama ehitamiseks, et tagada paindlik elektritootmine ja energiajulgeolek. Eesti kliimaminister Yoko Alender ütles, et Balti riikidel on küll hea koostöö, ka sünkroniseerimise osas, aga tema ikkagi leiab, et Eesti peaks oma energiatootmise arendamisega edasi minema, ja hetkel ta sellist koostööd ei näe, mille Leedu energiaminister välja käis.
Ja sellest lähtuvalt Keskerakonna fraktsiooni saadikud tahavadki selgust majja tuua. Me esitame viis küsimust. Alustame esimesest küsimusest: "Kas Vabariigi Valitsuseni on jõudnud Leedu ettepanek Balti riikide ühise elektrijaama ehitamiseks?" Teine küsimus: "Juhul kui selline ettepanek peaks Vabariigi Valitsuseni jõudma, siis kas see lükatakse tagasi, nagu väitis kliimaminister valitsuse nimel meediale?" Kolmas küsimus: "Milliseid arutelusid on Vabariigi Valitsus pidanud seoses täiendavate elektrijaamade rajamisega? Kas kaalutud on ka koostööd näiteks Läti ja Leeduga?" Neljas küsimus: "Millist mõju avaldaks energiajulgeoleku tagamise koostööst keeldumine Eesti suhetele Läti ja Leeduga?" Ja lõpetuseks sooviks teada, kas Vabariigi Valitsuse liikmed on informeeritud, kuidas jõudis riigieelarvesse 100 miljonit eurot, mis eraldatakse Eesti Energiale uue elektrijaama ehitamiseks. Aitäh!
15:16 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Ja nüüd palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Ants Froschi. Palun!
15:17 Ants Frosch
Austatud esimees! Head kolleegid! Mul on arupärimine, mis on adresseeritud rahandusminister Jürgen Ligile. Härra Ligi on kindlasti üks kõige informeeritumaid valitsuse liikmeid. Vahepeal jääb mulje, et ta on isegi rohkem informeeritud kui peaminister.
Aga küsimus on seotud tulumaksu tõusuga. Selle arupärimise on allkirjastanud Riigikogu liikmed Aivar Kokk, Riina Solman, Henn Põlluaas, Helir-Valdor Seeder, Andres Metsoja ja Jaanus Karilaid. Need kolm küsimust, mida me tahame härra Ligi käest küsida, on järgmised. Esiteks, kui palju laekus 2025. aasta jaanuaris tulumaksu absoluutsummas ning võrrelduna 2024. aasta jaanuariga seoses tulumaksu määra tõusuga 2025. aastal? Teiseks, kui palju füüsilised isikud maksid jaanuaris 2025 rohkem tulumaksu võrrelduna 2024. aasta jaanuariga seoses tulumaksu määra tõusuga? Ning kolmandaks, kui paljud inimesed hinnanguliselt said töötasu 2025. aasta jaanuari eest kätte 2024. aasta detsembris? Sellised küsimused. Aitäh!
15:18 Esimees Lauri Hussar
Ja nüüd palun kõnetooli kolleeg Jaak Valge. Palun!
15:18 Jaak Valge
Aitäh, härra eesistuja! Lugupeetud kolleegid, daamid ja härrad! Esitan enda ja Leo Kunnase nimel arupärimise kliimaministrile. See on kantud murest seoses plaaniga muuta Saaremaa läänerannik hiiglaslikuks tuuletööstuspargiks. Nimelt on valitsus oma korraldusega kinnitanud merealade planeeringu, millest lähtudes on algatatud hulk gigantomaanialikke tuugeniparkide arendusprojekte. Nende arendajateks on Norra, Hollandi, Inglise ja Prantsuse investorid ja Eesti riik, aga kava on see hoonestusluba maha müüa. Kui see plaanitu tõepoolest ellu viidaks, oleks tegemist maailma suurima meretuugenite pargiga, mis algaks kaldast umbes 11 kilomeetri kauguselt ja hõlmaks ligi 1200 ruutkilomeetrit mereala – see on pool Saaremaa territooriumist –, tuugenid oleksid kuni 310 meetri kõrgused ja neid kokku oleks umbes 500. Ja selle tuulepargi koguvõimsus oleks üle nelja korra suurem kui Eesti kogu energiatarvidus. See planeeritav tuulepark oleks mitukümmend korda suurem ja rannikule kolm korda lähemal kui seni suurim Läänemere tuulepark. Ma usun, et nüüd te saite kõik aru, et tegemist on tõeliselt gigantomaanialiku ettevõtmisega.
Ja sellega seoses on meil järgmised küsimused kliimaministrile. Kas kliimaministri arvates on senine meretuulepargi rajamine olnud piisavalt läbipaistev ja kaasav ja vastab meie planeerimisseadusele? Teiseks: missugusel põhjusel kavandatakse seda gigantset meretuuleparki rannale nii lähedale? Nii nagu Saare Rannarahva Selts ütleb, meres on ruumi ju küll, ja mina olen rannarahva seltsiga selles mõttes nõus. Ja kolmandaks: kas lugupeetud kliimaminister on nõus Saare Rannarahva Seltsi hinnanguga, et planeeritavatel tingimustel on tegemist Saaremaad ja kogu Eestit kahjustava neokolonialistliku projektiga?
15:21 Esimees Lauri Hussar
Teie aeg!
15:21 Jaak Valge
Kui jah, siis me küsime kliimaministri käest, miks ta ei ole teinud valitsusele ettepanekut see projekt katkestada. Aitäh! Vabandust! Paber kõigepealt.
15:21 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Järgnevalt palun Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja proua Heili Tõnissoni. Palun!
15:21 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud esimees! Head Riigikogu liikmed! Vabariigi Valitsus algatab täna neli seaduseelnõu. Esiteks, Rahvusvahelise Rekonstruktsiooni‑ ja Arengupanga põhikirja muudatuste heakskiitmise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust rahandusminister. Teiseks, Rahvusvahelise Demokraatia ja Valimisabi Instituudi põhikirjaga ühinemise seaduse eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust välisminister. Kolmandaks, kriminaalmenetluse seadustiku ja teiste seaduste muutmise seaduse (kohtumenetluse optimeerimine ja kohtulahendite avalikkus) eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust justiits‑ ja digiminister. Ja neljandaks, puuetega inimeste sotsiaaltoetuste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Nimetatud seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust sotsiaalkaitseminister. Kõik eelnõud on edastatud elektrooniliselt. Aitäh!
15:22 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kuus eelnõu ja viis arupärimist. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele.