Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Skip navigation

Riigikogu

header-logo

11:58 Infotund

12:00 Esimees Lauri Hussar

Tere päevast, austatud Riigikogu! Tere, kõik, kes te jälgite tänast Riigikogu infotundi siit istungisaali rõdudelt ning ka sinise ekraani vahendusel! Me alustame 18. detsembri infotundi. Head kolleegid, alustuseks on mul teile palve, et teeme kohaloleku kontrolli. Kohaloleku kontroll, palun!

12:01 Esimees Lauri Hussar

Tänasesse infotundi on end registreerinud 15 Riigikogu liiget, puudub 86.

Tänases infotunnis osalevad järgmised valitsuse liikmed: siseminister Lauri Läänemets, kes on täna ka peaministri ülesannetes, kultuuriminister Heidy Purga ja välisminister Margus Tsahkna. Tere päevast, lugupeetud valitsuse liikmed! Meie infotunni reeglid on ikka samasugused nagu varasematel kordadel. Riigikogu liige võib registreeruda ainult ühe küsimuse esitamiseks. Küsimuse esitamiseks on aega kaks minutit ja vastamiseks kolm minutit. Lisaks saab Riigikogu liige esitada ühe täpsustava küsimuse ja üks Riigikogu liige saab selle konkreetse [teema] raames esitada veel lisaküsimuse. Meil on kokku kaheksa registreeritud küsimust.


1. 12:02 Turismistrateegia

12:02 Esimees Lauri Hussar

Esimene [küsimus] on kultuuriminister Heidy Purgale, küsib Riigikogu liige Tõnis Lukas ja teema on turismistrateegia. Tõnis Lukas, palun!

12:02 Tõnis Lukas

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud minister! Täna – enne jõule, rahulikul ajal – on haruldane [juhus], et küsimus kultuuriministrile ja tema vastus on tõesti pandud esimeseks. Me võime kultuuriga alustada. Nii et õnnitlen teid! Te ei ole kindlasti esimesena kunagi vastanud ja mina ei ole esimesena küsida saanud. Nii et kultuur on kõige tähtsam. Aga seda ei [peeta silmas] turismi arengukavas, mis on majandusministeeriumis koostatud ja millega on jõutud nüüd nii kaugele, et seda ka esitletakse. Ma olen kuulnud paari esitlust, majandusministeerium kultuurist seal praktiliselt üldse ei räägi. Samas vaatame, mille pärast turism üldse toimub. Ega oma raha eest keegi siia päikeseloojangut vaatama ei tule. Käiakse ikkagi vaatamas muinsuskaitseobjekte, mis on korda tehtud, või kontsertidel või teatrietendustel. Siseturism toitub suvekuudel väga palju just nimelt suveteatrist, kontsertidest, paljudest sellistest asjadest. On festivale, ja mitte ainult vaba aja veetmiseks, vaid ka tõsisema sisuga. Vaba Lava korraldab Narvas näiteks Vabaduse teatrifestivali, mille rahastust on järgmisel aastal miskipärast jälle vähendatud. Aga ka kultuuripiirkondade [inimesed] – Seto kuningriigi delegatsioon on täna Riigikogus, ka hiidlased tutvustavad siin oma kaupa – on väga aktiivsed mitte ainult Toompea lossis, vaid kõikjal.

Tegelikult on kultuuri panus turismindusse – et inimesed üldse Eestisse tuleksid, siseturism toimiks ja raha liiguks, et hotellid, restoranid ja transpordi[ettevõtted] saaksid kliente – ikkagi asendamatu, väga tähtis. Ja ma küsin, miks turismi arengukavas aastani 2035 ei ole kultuuril väärilist kohta.

12:04 Kultuuriminister Heidy Purga

Aitäh, hea kolleeg, küsimuse eest! Kõigepealt, alustuseks ma soovin siin puldis edasi anda tänusõnad teile, hea Tõnis Lukas, riigieelarve kolmandal lugemisel [tehtud] ettepaneku eest anda eesti raamatu aasta [tähistamiseks] lisaraha. See on väga tänuväärne ettepanek, mida on ka arvesse võetud, nii et eesti raamatu aasta korraldusmeeskond saab oma tegevust nüüd oluliselt tõhusamalt jätkata.

Aga turismist. Tänan veel kord küsimuse eest! Tõepoolest, Kultuuriministeerium on turisminõukoja liige. Räägime antud arengukavast ja strateegiadokumendist. Kultuuriministeerium on oma ettepanekud [saatnud], aga avaldame kahetsust, et meie ettepanekuid ei ole aegsasti arvesse võetud. Käesoleva nädala esmaspäeval saime saata oma sisendi, et kultuur oleks selles dokumendis ka mainitud. Nagu te ka ise välja tõite, kultuuriturism on kahetsusväärselt jäänud seal natukene vaeslapse rolli. See on väga populaarne turismiliik maailmas ja me oleme selle ühe fookusteemana välja toonud. Lisaks on kultuuriturismiga seotud aspekte avatud kultuuri arengukavas [2021–]2030. 

Millest meie ettepanekutes juttu on? Me oleme saanud Majandus‑ ja Kommunikatsiooniministeeriumilt juba kinnituse, et need ettepanekud, mille me oleme edastanud … Esiteks, kultuuriturismist peaks olema rohkem ja konkreetsemalt räägitud. Teiseks on ettepanek, et oleks [esile] toodud fookus ja kinnitus, et on seos kultuuri arengukavaga. Me räägime ka kultuuri ja pärandiga seotud turismist kõige laiemas ja üldisemas tähenduses ning oleme palunud kultuuri‑ ja päranditurismi [mõistet] täpsustada, seda teemat laiendada. Pärandi all peetakse silmas nii ainelist kui ka vaimset pärandit. Millest me oleme oma ettepanekutes veel rääkinud? Me oleme rääkinud rahvusvaheliste suhete ja Eesti rahvusvahelise nähtavuse parandamisest ning sellest, et Kultuuriministeerium on pannud oma eelarvedokumentides suure rõhu turismiga seotud meetmetele, nii spordi kui ka kultuuri toetusmeetmetele. 

Nii et küsimus on õigustatud. Kokku võttes: me oleme oma ettepanekud esitanud ja loodame, et neid ka kuulda võetakse.

12:07 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Tõnis Lukas, teil on täpsustav küsimus. Palun!

12:07 Tõnis Lukas

Jah, infotunni formaat ongi ju selleks, et infot saada. Kui ei saa infot vastustest, siis tuleb seda saada küsimustest. Selle nimel me siin ju tegutseme. See on tegelikult küll vapustav, et pikaajalist turismi arengukava juba esitletakse, seda on tutvustatud ilma kultuuriosiseta, aga alles nüüd küsitakse või Kultuuriministeerium alles nüüd saadab oma ettepanekud. See tähendab ainult seda, et kultuur ei ole sellele valitsusele nii tähtis, et teised ministeeriumid sellega arvestaks. See tuleks teil kindlasti ümber pöörata.

Mis puudutab kultuurirahastuse teisejärgulisust või selle mitteväärtustamist teiste ministeeriumide poolt, siis natukene on selles võib-olla süüdi ka see klassifikaator, mille järgi eelarveid tehakse nii rahvusvahelises plaanis kui ka Eestis. Nimelt, kultuur on arvestatud vaba aja kategooriasse, mis justkui ei ole nii tõsine asi. Aga kui me arvestame seda, et paljudes valdkondades on kultuuribaas, mille pärast me seda riiki [ülal] peame ja mis on ka üks majanduse turismisektori käivitavaid mootoreid, siis on niisugune klassifitseerimine kultuuri suhtes kindlasti ebaõiglane. Kultuuri rahastamine on tegelikult täiesti põhjendatav. Näiteks, kui oli koroonaaeg, siis Kultuuriministeerium – ma tean seda täpselt – taotles ja sai koroonarahastust päris palju, nii et turismisektor oli isegi kade meie peale. Aga selleks tuleb ikkagi valitsuses kogu aeg põhjendada, miks kultuur on tähtis.

Aga aitäh komplimendi eest! Head raamatuaastat ning head laulu‑ ja tantsupeoaastat teile ka! Ma küsin: mis teil on plaanis teha, et kultuuri sõna valitsuses siiski maksma panna?

12:09 Kultuuriminister Heidy Purga

Aitäh küsimuse eest! Alles möödunud nädalal võeti valitsuses vastu majanduskasvu plaan ning ajalooliselt esimest korda on kultuuriaspekti majanduses üldse arvesse võetud valitsuse laua taga. Seal on kultuurivaldkonna jaoks kaks väga olulist punkti. Esiteks suurendame Eestis toimuvate rahvusvaheliste kultuuri‑ ja spordisündmuste toetuse mahtu. Ilmselt te ka ise teate oma suhteliselt hiljutisest kogemusest [ministrina], kuivõrd olulised on riigi toetused meie professionaalsetele sündmuste korraldajatele, kes toovad majandustulu, mis on – Rahandusministeeriumi põhjalike analüüside tulemusel on see nüüd ära mõõdetud – lausa 1,5-kordne.

Mul on siinjuures hea meel teatada [ühest otsusest]. Kultuuriministeeriumis on majandusliku mõjuga [toetuse] taotlusvoor, mis käsitleb spordi‑ ja kultuurisündmusi ning mille maht on olnud 2 miljonit eurot. Juba mitmendat aastat on seda [toetust] üle taotletud. Ühesõnaga, me oleme palunud selle taotlusvooru mahu suurendamist ja valitsus on seda arvesse võtnud. Nii et meil on järgmiseks aastaks hea uudis neile sündmuste korraldajatele, kes muidu oleksid jäänud selles taotlusvoorus joone alla. Millest me räägime? Näiteks kooriühingu korraldatavast koorispetsialistide ja -muusika suursündmusest Leading Voices, mida peetakse Tallinnas, aga ka avamerepurjetamise regatist, mida korraldab Kalevi Jahtklubi, iluvõimlemise EM-ist ja teistest võistlustest. Kokku neli spordisündmust ja üks kultuurisündmus said sellest voorust raha juurde.

Teiseks soovime me majanduskasvu plaani kohaselt arendada Eesti loomemajanduse ettevõtjate ökosüsteemi, et loomemajanduses [tegutsemine] oleks konkreetsemalt võimaldatud nendele tegijatele ja potentsiaalsetele sektori [osalistele], kes võiksid seal Eesti riigile tuntavat kasu tuua. See on ametlikult esimene kord, kui kultuur on otsustatud majanduse osaks nimetada.

12:12 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Lisaküsimus, Helir-Valdor Seeder, palun!

12:12 Helir-Valdor Seeder

Aitäh! Auväärt minister! Minu küsimus on ka informatiivne. Ma küsin eelkõige kui spordiliidu Jõud president. Nimelt, teie juhitav ministeerium otsustas päevapealt võtta sellest aastast spordiliidult Jõud ära igasuguse toetuse ja samamoodi koolispordi liidult. Mõlemad organisatsioonid on jäänud ilma igasugusest riiklikust toetusest. Aga ma informeerin teid, et mõlemad organisatsioonid on elus ja tegutsevad. Jõud korraldab ka suve‑ ja talimänge, kus on enamasti isegi rohkem osalejaid kui Eesti meistrivõistlustel. Samuti korraldame jätkuvalt noortele koolispordivõistlusi eri maakondades. Nii et hea meel on tõdeda, et me oleme jätkuvalt elus. Aga ma loodan, et Kultuuriministeerium vaatab oma spordi rahastamise poliitika tulevikus ümber.

Ja mul on teile veel informatsiooni. 2019. aastal, kui moodustati koalitsioon, kirjutasin ma Isamaa esimehena koos EKRE esimehe Mart Helme ja Keskerakonna esimehe Jüri Ratasega alla koalitsioonilepingule, kus me leppisime kokku, et tulevikus on igas maakonnas jalgpallihall, mis on universaalne ja mida saavad kasutada ka teiste spordialade esindajad, näiteks kergejõustiklased. Tol ajal oli kultuuriminister Tõnis Lukas, kes täna esitas siin küsimuse. Esimese nelja halli ehitamiseks eraldati siis ka raha. Mul on hea meel, et selle projektiga on edasi mindud ja sellel pühapäeval avati juba kaheksas hall, [mis on] Paides. Sinna oli kutsutud kohale ka Kultuuriministeeriumi esindaja, kes ei saanud [osaleda]. [Mul oli] see au, Paide linn tänas Kultuuriministeeriumi ja andis ministeeriumile üle ka väärika tunnustuse – ma võtsin selle vastu. Ma siinkohal annan selle kuldse jalgpalli teile üle ootuses ja lootuses, et see projekt viiakse lõpuni ja tulevikus on kõikides maakondades taolised hallid.

12:14 Kultuuriminister Heidy Purga

Suur tänu selle kommentaari eest! Te kindlasti olete omal ajal teinud suuri tegusid ja väga olulisi otsuseid ning ma tunnustan teid selle eest. Nüüd me teeme pisut teistsuguseid otsuseid, niimoodi see poliitikas peabki käima. Mul on hea meel, et spordiorganisatsioon Jõud on jõu ja tervise juures. Kindlasti on neil väga oluline roll spordisündmuste läbiviimisel ja [spordi]harrastuse [edendamisel]. Ma loodan, et nad leiavad veelgi kindlama positsiooni sellel maastikul.

Mis jalgpallihallidesse puutub, siis nendega peaks olema kõik kenasti. Ma loodan, et ka Narva sissevajunud katusega jalgpallihall saab taastatud. Aga ma ütlen, et jalgpallihallide rajamise puhul on probleem olnud just kohalike omavalitsuste rahastamise küsimuses. Mõnikord võib keskvalitsus suunata küll suure hurraaga häid ideid edasi, kuid ei ole kokku lepitud, kas kohalik omavalitsus suudab kõiki neid ideid ka ellu viia.

12:15 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Me lõpetame tänase esimese küsimuse käsitlemise. 


2. 12:15 Riigieelarve kokkuhoiu võimalused

12:15 Esimees Lauri Hussar

Tänane teine küsimus on siseminister Lauri Läänemetsale peaministri ülesannetes, küsib Riigikogu liige Lauri Laats ja teema on riigieelarve kokkuhoiu võimalused. Lauri Laats, palun!

12:16 Lauri Laats

Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Hea siseminister peaministri ülesannetes! Nagu te juba teate, [tehti] otsus, mis puudutab koolipsühholoogide nõuandeliini 1226 rahastamise lõpetamist. Tegelikult on sellel vaja 30 000 eurot, aga ei sündinud otsust see [eraldada]. Nüüd otsib erasektor [võimalusi], kuidas seda probleemi lahendada. See on loomulikult väga kurb.

Aga mis puudutab üldist kokkuhoidu, siis Keskerakond on esitanud kaks väga olulist seaduseelnõu. Üks puudutas seda, et valitsuse liikmete esinduskulud võiksid olla läbipaistvad ehk te [võiksite] nende kohta aruandlust pidada, ja teine puudutas Riigikogu liikmete palka, mis võiks vastata nende tööpanusele. Mõlemad seaduseelnõud hääletati koalitsiooni jõul maha. Ma vaatasin "Reporterist" ühte huvitavat uudislõiku, kus küsiti ministritelt, mis nad sellest arvavad ning kas esinduskulud peaksid olema läbipaistvad või mitte. Sealt tuli päris huvitavaid vastuseid. Näiteks Piret Hartman isegi ei teadnud, et on olemas esinduskulud, ja [pidaski] seda palgalisaks. Kristina Kallas oli üldse huvitaval arvamusel ja ma arvan, et tegi sellega meie inimestele "natukene" liiga. Ta väitis, et tema ju dressides tööl ei saa käia. Kas tavainimese puhul tähendab see seda, et ta läheb ka tööandja juurde ja [ütleb], et tahaks nüüd esinduskulusid saada selleks, et endale riideid osta? See on tegelikult täielik naeruvääristamine, tema vastus oli tööinimese naeruvääristamine. Ma tahan teilt küsida, mille peale teil kulub iga kuu esinduskuludeks [mõeldud] 1500 eurot, 250 000 eurot aastas. Kas te ei näe, et sealt võiks ikkagi kokkuhoid tekkida ja ministrid võiksid ka vastavad kuludokumendid esitada?

12:18 Siseminister Lauri Läänemets

Aitäh selle küsimuse eest! Tõesti, erinevaid kärpeid ellu viiakse. Pean tunnistama, et isiklikult kuulasin ka üllatusega nii nagu psühholoogid [otsust selle nõuandeliini kohta]. See ja keskkonnaõppe raha vähendamine või äravõtmine on väga halvad uudised minu arvates. Minu arvates on see näide sellest, et kärped ei ole sellises suures ulatuses väga mõistlikud. Ma olen korduvalt öelnud, et need mõjutavad kõige rohkem keskmist Eesti inimest: noori, vanemaid inimesi, neid, kes tööl käivad, keskmist Eesti peret. Keskmine Eesti pere saab suurtest kärbetest alati kõige valusamalt pihta. 

See on põhjus, miks me valitsuses jõhkraid kärpeid kokku ei leppinud ja said oluliselt väiksemad kokkulepped tehtud. See on jätkuvalt ka põhjus, miks ma isiklikult ei ole toetanud ega toeta ka täna seda, et tehakse pimesi protsentuaalseid kärpeotsuseid, nii et me lepime lihtsalt kokku, et mingist valdkonnast või ministeeriumist kärbitakse, ma ei tea, 10%, 5% või 2%. Lõppkokkuvõttes valitsus siis ei teagi, kust kohast minister selle raha võtab. Ja me oleme järjekordselt selles kohas. Ma olen valitsuses mitmeid kordi selle probleemi tõstatanud, aga me ei ole saanud ülevaadet sellisel tasemel, nagu me meediast kuuleme. Kahjuks on haridusvaldkonnas tulnud ja tulemas päris palju negatiivseid otsuseid. Midagi rõõmustavat selles ei ole ja Eesti elu see kuidagi paremaks ei tee. Tõsi, Exceli tabelis riigieelarve [tegijaid] teeb see rõõmsamaks, aga mõtleme, kui palju inimesed panustama peavad. Lõppkokkuvõttes peavad nad panustama rohkem, kui selle mõneprotsendilise maksumuudatuse tõttu, millega seda kõike [püütakse] ära hoida. Selles mõttes ei ole suured kärped mõistlikud, mõistlikud on ainult bürokraatia vähendamisega seotud tegevused.

Mis puudutab ministri esinduskulusid, siis seda peab küsima erinevatelt ministritelt. Ma ei ole sellega kursis ja me ei pea kuskil arvet selle üle, mismoodi seda [raha] kasutatakse. Aga kui me räägime sellest, mis summas need peavad olema, siis [on asjakohane, et] valitsuse tööandja on parlament ja parlament neid otsuseid teeb. Tava järgi ei ole neid valitsuses kunagi tehtud, ei ole neid [esinduskulusid] seal loodud, ei ole kunagi ära võetud ega vähendatud. Nii et see arutelu peab toimuma siin.

12:21 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Lauri Laats, teil on täpsustav küsimus. Palun!

12:21 Lauri Laats

Hea minister, nüüd te panite küll mööda. Esiteks, mis puudutab meie seaduseelnõu, mille Keskerakonna fraktsioon esitas – just nimelt valitsuse liikmete esinduskulude läbipaistvaks tegemise eelnõu, see käis teil ka kabinetis –, siis valitsus võttis vastu otsuse seda mitte toetada, mitte kärpida, mitte muuta esinduskulusid läbipaistvaks. See on teie otsus! Seesama otsus oli meil komisjonis arutelu all, seal tutvustati valitsuse otsust. Koalitsioonisaadikud hääletasid komisjonis loomulikult täpselt samamoodi, nagu valitsus otsustas. Ja loomulikult Riigikogu võttis selle otsuse vastu täpselt samamoodi: koalitsioonisaadikud [hääletasid] nii, nagu valitsus oli öelnud parlamendi liikmetele, kes koalitsiooni kuuluvad. See ei vasta tõele, mis te räägite, et teie ei tea sellest midagi. 

Ja sellele küsimusele, mille peale teil see raha siis kulub, te jällegi vastanud. Tegelikult ei osanud sellele vastata ka valitsuse esindaja, kes meil komisjonis oli. Ja nüüd te räägite õiglusest, nüüd te räägite solidaarsusest, nüüd te räägite panustamisest erinevate maksutõusude ja uute maksude kaudu. Kas te olete nõus ise ka panustama? Te saate seda teha valitsuse otsuse kaudu, et te toetate Keskerakonna fraktsiooni algatust muuta teie esinduskulud läbipaistvaks. Tänu sellele, et need muutuvad läbipaistvaks, tuleb ka kokkuhoid. Te kulutate esinduskuludena 253 000 eurot ja samas sulgete väga olulise koolipsühholoogide nõuandeliini, millele [on vaja] 30 000 eurot. Sellele ma tahakski vastust saada: mis on konkreetselt teie kulud, mida te katate iga kuu 1500 euroga? Ja miks valitsus, arvestades seda, et te olete selgelt välja öelnud, et te peate olema solidaarsed, ei toetanud seda väga lihtsat, aga olulist seaduseelnõu?

12:23 Siseminister Lauri Läänemets

Jaa, suur tänu! Ma tõesti ei tea, mis valitsuse seisukoht selles küsimuses täpselt oli, mul ei ole seda siin ees. Te oleks võinud selle ka ette lugeda, siis me oleks sellega hetkel paremini kursis – tagantjärgi [ütlen].

Aga minu mäletamist mööda – minu mäletamist mööda! – on meil tava, et neid otsuseid, mida parlament teeb ehk mis on parlamendi enda [arutada] ja vastu võtta, et enda ja ka valitsuse tööd reguleerida, valitsus tavaliselt, reeglina ei kommenteeri. See ongi küsimus, mida peab parlamendis arutama, ja see on küsimus, mille üle parlament peab siis otsustama.

Millele kulub esinduskuludeks [mõeldud summa], seda tuleb tõesti erinevatel ministritel öelda. Ma ütlen jätkuvalt, et parlament on sellise süsteemi teinud. Ma mõtlen, mida see teistpidi tähendab. Me saame teha sellise süsteemi, et toome tšekke nii nagu Riigikogus. Jah, täpselt. See tähendab, et siis oleks vaja palgata inimene, kes tegeleb nende tšekkidega, vaatab ja kontrollib neid. Siis peaks Riigikogus ka komisjon sellega tegelema. Ka sedamoodi saab mõelda. Loomulikult, natuke bürokraatiat on võimalik sinna juurde ehitada. Aga see on lõppkokkuvõttes parlamendi otsus, valitsus seda ei tee.

Mille peale kulutavad seda erinevad ministrid? Ma võin lihtsalt avada, mis [kulud võivad olla]. Näiteks on eeldus, et minister kohtub inimestega – ettevõtjatega, vabaühenduste liikmetega või kellegi teisega. Kui ta ei tee seda ministri kabinetis, vaid kuskil kohvikus, siis võib-olla maksab ta kinni selle kohtumise kulud, mingisugused muud sellised asjad. Ma ei tea. Ma võin ainult oletada, aga ma ei tea, kus välisminister seda [raha] kasutab. Ilmselgelt ta ei viibi ainult Eestis, vaid väga palju ka teistes riikides. Ilmselgelt on seal kulusid. Kindlasti võib olla üks, teine ja kolmas kulu, mida me pole ette näinud, aga mida tuleb täpselt samamoodi teha. Aga millised need kulud ministritel täpselt on, ma ei oska öelda.

Mis puudutab Riigikogus tehtavaid otsuseid ning ka Riigikogu liikmete palka ja kuluhüvitisi, siis tava on meil olnud see, et valitsus siin seisukohta ei võta, see on Riigikogu enda otsustada.

12:26 Esimees Lauri Hussar

Mart Maastik, lisaküsimus, palun!

12:26 Mart Maastik

Härra eesistuja! Hea minister! Ma tulen Laurile natuke appi. Ilmselgelt on ju ministritel ka omad mured ja on vaja palgata suunamudijaid, mine tea, võib-olla ka mõnda muud mudijat või massaaži [tegijat]. Aga minu küsimus on teine. Teatavasti on valitsusel plaan jagada Eesti neljaks eritsooniks, kuhu [tahetakse] määrata niinimetatud eriesindajad, keda rahvas on hakanud kutsuma külvivolinikeks. Nad peaksid hakkama aitama edendada ettevõtlust ja majandust. Te räägite valitsuses kogu aeg kärpimisest. Aga Ida-Virumaa eriesindaja sai minu teada palka 5130 eurot. Korrutame selle 12‑ga, see on umbes 62 000 eurot aastas. Nüüd korrutame selle 4‑ga ja saame umbes veerand miljonit aastas, pluss veel igasugused lisakulud, mis sellega kaasnevad. Kas te peate mõistlikuks hakata praegu sellise raha eest ettevõtjatele õpetama, kuidas elada? Kuidas on see teie arvates riigieelarvele kasulik? Ja millega need niinimetatud külvivolinikud peaksid üldse tegelema hakkama?

12:27 Siseminister Lauri Läänemets

Suur tänu selle küsimuse eest! Alustan tagantpoolt. Mul tõesti läks meelest ära see, et mis puudutab valitsuse liikmeid, siis töötasude kärbe on tehtud – Lauri Laatsile vastuseks. Lauri Laats saab fraktsiooni esimehena tegelikult vist rohkem palka kui minister, või kui see ei ole veel jõustunud, siis järgmisel aastal [jõustub]. Tegelikult on see küsimus ikka parlamendi käes, teil on võimalik neid asju siin üle vaadata. Nii ta on. Ma meenutan, et jah, ministrite palkasid on tõesti vähendatud, palgatõusu on vähendatud. Jah, täpselt. Aga Riigikogu [liikme palga puhul] seda tehtud ei ole, Riigikogu läks kuluhüvitiste [vähendamise] teed. Selge.

Aga ma nüüd vastan küsimusele, mis [praegu] tuli. Esiteks tuleb meeles pidada, et kõigepealt koondas regionaalministeerium 30 inimest, kärpis 30 töökohta. Nende 30 inimese koondamise mõte on selles, et oleks võimalik teistele palka maksta, ja neli inimest võeti siis juurde, teise töö peale. Nende 30 inimese koondamine ei ole riikliku kärpeülesande osa, ma olen aru saanud. Seda esiteks. Ehk siis riigile kulu juurde ei tekkinud, vaid pigem tekkis võimalus palka maksta ja luua teisi töökohti, mida on rohkem vaja. Need inimesed kindlasti ei hakka mõnda ettevõtjat kuskil õpetama, aga nad on toeks. 

Selle loogika on lihtne. Kui te võtate kätte mõne Rahandusministeeriumi või mõne teise, ma ei tea, Praxise või Arenguseire Keskuse regionaalarengut puudutava uuringu, siis te saate sealt lugeda, miks seda on vaja, seda on väga konkreetselt kirjeldatud. Esiteks, kui paljud inimesed lahkuvad maapiirkonnast suurlinnadesse, siis see ei tähenda mitte ainult seda, et kedagi pole kohapeal tööd tegemas, vaid see tähendab ka seda, et teadmised liiguvad minema. Me räägime sellest, et majandusteadmised, teadmised, kuidas [saab] mingisuguseid võimalusi kasutada, ka kõik muud, on tegelikult maapiirkondades paljudest kohtadest ära liikunud. See on üks viis, kuidas riik saab teadmisi tagasi anda ja võimestada neid piirkondi. Seda ei ole võimalik ilma selleta teha, sest see on seotud inimestega, teadmised käivad tavaliselt inimestega kaasas. Põhimõtteliselt pole võimalik teha niimoodi, et me pakime mingisuguse faili kokku, saadame selle mööda Eestit laiali, ja olukord paraneb. Võib-olla kõige ilmekam näide on see, et eelmisel aastal jagati ligi miljard eurot ettevõtlustoetusi, Euroopa Liidu vahendeid, ja ainult 10% neist jõudis maapiirkondadesse. Ainult 10% jõudis maapiirkondadesse, ülejäänu koondus kõik kuldsetesse ringidesse. Nii et ma arvan, et neid inimesi ja seda tuge on maapiirkondadele väga vaja.

12:30 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Lõpetan tänase teise küsimuse käsitlemise. 


3. 12:30 Sekkumine Gruusia siseasjadesse

12:30 Esimees Lauri Hussar

Tänane kolmas küsimus on välisminister Margus Tsahknale, küsib Riigikogu liige Varro Vooglaid ja teema on sekkumine Gruusia siseasjadesse. Varro Vooglaid, palun!

12:30 Varro Vooglaid

Suur tänu! Mõne päeva eest saime meedia vahendusel lugeda, et Gruusia valitsus ütles, et kahjuks pole Eesti suutnud vabaneda Nõukogude mentaliteedist. See kommentaar oli tingitud paljuski teie kui välisministri tegevusest Gruusia suunal.

Mäletame, kuidas juunikuus te käisite Thbilisis opositsiooni meeleavaldustel osalemas, kutsusite inimesi üles seisma selle eest, et sisuliselt kukutada Gruusia demokraatlikult valitud parlament ja valitsus. Nüüd olete liikunud samas suunas edasi, kehtestades tervele reale Gruusia poliitikutele sanktsioonid. Kõigepealt oli vist 11 inimest, nüüd veel lisaks 14 inimest. Selle peale Gruusia valitsuse esindajad ütlesid, et nemad ei [kehtesta] Eesti ja Leedu suhtes vastusanktsioone. Samas avaldasid nad kahetsust, nagu juba öeldud, et Eesti ja Leedu pole iseseisvuse taastamise järel siiani suutnud vabaneda Nõukogude mentaliteedist. "Kuna austame leedulasi ja eestlasi, usume, et selline samm oleks põhjendamatu. Oleme otsustanud säilitada ühepoolse sõpruse mõlema riigiga, et vältida traditsiooniliste sidemete kahjustamist Gruusia, Eesti ja Leedu rahvaste vahel."

Minu küsimus teile seisneb selles: miks te tegutsete süstemaatiliselt selles liinis, et kahjustada Eesti ja Gruusia vahelisi suhteid? Seda tehes sõidate üle rahvusvahelise tavaõiguse elementaarseks osaks olevast ja diplomaatiliste suhete Viini konventsioonis sätestatud printsiibist, mille kohaselt peavad riigid hoiduma sekkumisest teineteise siseasjadesse. See, kuidas Gruusia korraldab oma siseasju, on ju nende asi, täpselt samamoodi nagu see, kuidas Eesti korraldab oma siseasju, on Eesti asi. Täpselt sama kohatu, nagu on Eesti poliitikutel sekkuda Gruusia siseasjadesse, oleks Gruusia poliitikutel sekkuda Eesti siseasjadesse. Miks te seda teete?

12:32 Välisminister Margus Tsahkna

Aitäh, hea küsija! Mul on hea meel, et te Gruusia teema siin tõstatasite, sellepärast et millegipärast ka Eesti meedia käsitleb [liiga vähe] neid õudusi, mida üks ebademokraatlikult valitud seltskond täna Gruusia rahva vastu toime paneb. Peaksime neid rohkem käsitlema siin saalis, aga ka Eesti ühiskonnas laiemalt.

See, miks te räägite neidsamu Kremli jutupunkte, on mulle arusaadav. Te lähete kaasa ka näiteks nende süüdistustega, kus Eesti [meelsust] võrreldakse peale 33 aastat iseseisvust Nõukogude-aegse mentaliteediga. Ma arvan, et see on kohatu. Võib-olla see on kuidagi seotud teie enda arvamusega, et ükspuha, mis lipp Pika Hermanni tornis lehvib, teile ei oma see tähtsust. Aga ma ei kommenteeri teid.

Nüüd, miks me teeme neid samme? Kõigepealt, Gruusia on Euroopa Liidu kandidaatriik. Me oleme toetanud Gruusia rahva soove sellel teel, kuid kahjuks nende valitsus, tänane režiim on valetanud eelkõige Gruusia rahvale, aga ka Euroopa Liidule ja meile. Nad on tegelikult liikumas hoopis teisel teel. Mitte ükski rahvusvaheline organisatsioon ei ole tunnistanud, et nende valimised oleksid olnud ausad ja läbipaistvad. Aga ma ei hakka täpselt seda kommenteerima, vaid ma kommenteerin pigem seda, mida viiakse hetkel läbi rahumeelsete demonstrantide, meeleavaldajate vastu, mida see režiim viib läbi omaenda rahva vastu: see on vägivald, see on ebaseaduslik vägivald. See on vastuolus kõikvõimalike inimõigustega, mis on rahvusvahelisel tasemel kokku lepitud. See on vaba sõna mahasurumine, see on opositsiooni mahasurumine, seal on piinamised, mida on kinnitanud ka Gruusia enda avalik kaitsja, avalik institutsioon.

Siin ei saa teistmoodi, kui tuleb reageerida. Me reageerime just nimelt seetõttu, et me toetame Gruusia rahva õigust määrata iseenda tulevikku, mitte et sekkuda Gruusia siseasjadesse. See on vähim, mida me saame teha. Mis puudutab sissesõidukeeldusid, mille Eesti, Läti, Leedu ja paljud teised [riigid] on tänaseks juba [kehtestanud] isikute suhtes, kes otseselt vastutavad selle vägivalla eest, on andnud korraldusi ja seda läbi viinud, siis seda teevad paljud Euroopa riigid ja see on meie kohustus.

Nii et ma tahan uuesti korrata, mis on meie kui Eesti rahva kohus: toetada Gruusia rahvast väga selgelt nende meetmete abil, mida on võimalik [kasutada], tuginedes rahvusvahelisele õigusele. Ja seda me ka teeme. Mul on väga tõsine mure selle pärast, et üks rahvas Venemaa külje all on [olukorras] – järjest on tulnud juurde [selliseid juhtumeid] –, et Venemaa viib seal läbi oma mõjutustegevust, mille tulemusena ei arvestata absoluutselt selle rahva soovi. Selle rahva soovi! Seda tehakse väga ebademokraatlikult, seda tehakse vägivaldselt, ja me ei saa sellega kuidagi nõustuda.

12:36 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Varro Vooglaid, teil on täpsustav küsimus. Palun!

12:36 Varro Vooglaid

Jaa. Muljet avaldav hulk loosungeid ja isiklikku hurjutamist – ma ei hakka sellele vastama. Aga väga paljude asjadega, mida te väitsite, ei saa mitte kuidagi nõus olla. Alustame sellest, et paljud teised Euroopa riigid teevad sama – ei tee! Paljude teiste Euroopa Liidu liikmesriikide välisministrid ei käi Gruusia opositsiooni meeleavaldustel, ei kehtesta Gruusia poliitikute suhtes sanktsioone. Ka Euroopa Liit ise ei ole seda teatavasti teinud, sellepärast et sellega ei olda nõus.

Te ütlesite, et Gruusia rahval on õigus määrata omaenda tulevikku. Aga kuidas seda tehakse? Seda tehaksegi ennekõike valimiste kaudu. Valitakse riigivõimu juurde need inimesed, keda soovitakse näha Gruusia tulevikku määramas. Ja Gruusia rahval on ka täielik õigus mitte liikuda edasi Euroopa Liiduga liitumise suunal. Kui ei taheta seda teha, siis ei pea seda tegema. Ja sellepärast ongi nende etteheide teile, et te peegeldate oma tegevuses Nõukogude mentaliteeti, igati asjakohane. Te ei aktsepteeri seda, et suure liiduga ei pea tingimata või ettekirjutatud tingimustel liituma. Täpselt nagu ei pidanud Nõukogude Liiduga riigid liituma, ei pea nad liituma ka Euroopa Liiduga. See on rahvaste enda valik, kas nad tahavad seda teha või ei taha. See on kohatu, kui seda surutakse peale. See ongi see Nõukogude mentaliteet, et ei hinnata mitte iseseisvust, vaid kuulekust, tublidust, eks ole. "Vaadake, kui tublid meie oleme, me hurjutame kõiki neid, kes ei ole suure liidu silmis nii tublid nagu meie."

Te süüdistasite [mind] siin Kremli jutupunktide edastamises. Milles see seisneb, milles seisnevad Kremli jutupunktid? Kas selles, et riigid peaksid olema vabad ja langetama ise oma otsuse, kas näiteks liituda Euroopa Liiduga või mitte või kuidas seda teha, millistel tingimustel seda teha? Sellel ei ole midagi pistmist Kremli jutupunktidega. Minule on täiesti mõistetav grusiinide soov, et neist ei tehtaks järgmist Ukrainat. Me oleme näinud, kuidas suur hool Ukraina pärast päädib sellega, et Ukrainasse tuleb suur sõda. Mina saan nendest küll täiesti aru. Ei taheta, et Gruusiast tehakse järgmine sõjatander Venemaaga sõja pidamiseks. Ei soovita seda! Ja selles ei ole mitte mingit Kremli jutupunkti.

Nüüd, minu küsimus teile konkreetselt seisneb selles. Te ütlesite, et Gruusias on võimule pääsenud ebademokraatlikult valitud seltskond. Palun esitage meile tõendid, mis kinnitavad, et Gruusias toimunud valimised olid ebademokraatlikud.

12:38 Välisminister Margus Tsahkna

Hea küsija! Ma ei pea üle kordama neid Kremli jutupunkte, mida te siin saalis juba teise küsimuse käigus täpselt jutustasite. See [jutt] algab sellega, et paha Euroopa Liit on sundinud ühte või teist rahvast endaga liituma ja seetõttu Venemaa viib läbi näiteks agressiooni Ukrainas: tapab kümneid tuhandeid inimesi, küüditab – meile on nad nimeliselt teada – üle 20 000 lapse, [saadab korda] neid õudusi. Täpselt see ongi Kremli jutupunkt ja seda te olete rääkinud kogu aeg, kõik need aastad. Selles mõttes pole teile siin mitte mingit uudist ja ei ole see ka Eesti rahvale uudis, et te edastate Kremli jutupunkte – väga selgelt, väga osavalt ja argumenteeritult. Aga need argumendid on valed, need on lihtsalt täiesti valed.

Teiseks, te tahate mingit tõestust, et Gruusia rahvas soovib liikuda Euroopa Liidu suunal. Euroopa Liit ei ole mitte midagi peale surunud. Kuidas te selgitate seda, et sajad tuhanded inimesed on päevade kaupa tänaval, ka tulevikus, ja protesteerivad selle seltskonna otsuste vastu, kes tüürib neid sellelt teelt eemale? Kuidas te seletate seda, et Gruusia põhiseadusesse on just nimelt rahva tahtel ja rahvahääletusega pandud sisse eesmärk saada Euroopa Liidu liikmeks, aga tänane seltskond, kes on tulnud võimule ebademokraatlike valimiste kaudu, seda ei järgi? Gruusia rahvas on tänavatel, Gruusia rahvas talub peksmist, vangistamisi, piinamisi, talub seda, et vaba sõna on kinni keeratud – see on Gruusia rahvas! Ärge võtke Gruusia rahva [nimel] sõna, vaid rääkige siis nendest inimestest, kelle jutupunkte te edasi annate. See on tegelikult tõde ja seda on võimalik kõigil jälgida.

Nüüd üks väga praktiline näide sellest, mida erinevad Euroopa riigid teevad. Sellel esmaspäeval oli Euroopa Liidu välisasjade nõukogu [kohtumine], kus mul oli võimalus Eesti esindajana osaleda. Seal arutati Gruusia teemat. Seal oli kaks riiki, kes blokeerisid erinevate isikute sanktsioonid. Euroopa Liidus on sanktsioonide kehtestamiseks vaja kõigi 27 liikmesriigi nõusolekut, see on konsensusotsus. Seal oli kaks riiki, kes seda selgelt [blokeerisid]. Aga me saime näha, et Gruusia peaministri ametikohustusi täitev – ma ei nimetaks teda otseselt selle ameti[koha] täitjaks – Gruusia Unistuse partei esimees [esitas] avalikult nimeliselt riikide nimekirja, kes kõik nende režiimi toetavad. Aga nad kindlasti ei ole seda teinud. Ja mida me täna näeme? Needsamad riigid on avalikult teatanud, et Gruusia Unistuse partei liider, kes täidab peaministri [kohustusi], on nende kohta lihtsalt valetanud. Ja see ongi põhiprobleem. Kõigepealt valetas see seltskond oma rahvale. See rahvas võitleb oma vabaduse eest ja meie asi on seda rahvast toetada. Nii et palun jätkake oma tegevust Kremli narratiivi paljundamisel, Eesti rahvas saab aru, et te räägite hoopis teist juttu.

12:41 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Lauri Laats, lisaküsimus, palun! (Saalist öeldakse midagi.) Ma võtan kõigepealt Lauri Laatsi küsimuse ja siis me tegeleme protseduurikaga. Lauri Laats, palun!

12:41 Lauri Laats

Aitäh! Hea välisminister! No see on ikkagi kohatu, et te nimetate rahvasaadikut Kremli-meelsete narratiivide esitajaks. Kahjuks ei ole te ainuke valitsuse liige, kes seda retoorikat kasutab. Rahandusminister ütles üldse välja, et kõik, kes julgevad kritiseerida valitsust, ongi nagu Kremli-meelsed või siis vähemalt [levitavad] neid narratiive. Ja see on häbiväärne.

Nüüd, mis puudutab olukorda Gruusias, siis loomulikult me oleme kõik mures. Me oleme kõik mures! Aga ega see kõik nii mustvalge ka ei ole, nagu te praegu püüdsite siin väita. Ja kui üldse Gruusiast rääkida, siis ma arvan, et ma olen selle olukorraga rohkem kursis ja tean nende inimeste eripära ja kultuuri, sellepärast et ma olen Gruusias oma 12 aastat elanud. Te vähemalt väitsite, et ükski riik ega organisatsioon ei ole tunnustanud neid valimisi. Samamoodi aga – te unustasite seda mainida – ei ole keegi väitnud vastupidist, et need on ebaseaduslikult läbi viidud valimised. Ehk siis tegelikult ametlikku seisukohta veel ei ole. Seda, et seal oli 16 000 vaatlejat, me kõik teame, ja seda, et seal leiti valimisprotsessis puudusi, me teame ka.

Kas need meeleavaldused toimuvad seal rahumeelselt? Kindlasti ei saa seda väita, selle kohta leiab internetist väga palju materjale. See, et praegu toimuvad seal meeleavaldused, on loomulikult probleem, ja kannatajaid on mõlemal pool. Küsimus on selles, milline peaks olema meie poliitika selles osas. Me peaksime igati toetama seda, et Gruusia pürgiks edasi Euroopa [Liitu], seda suunda me peaksime kindlasti viljelema. Küsimus on, mis tööriistaga. See, et me praegu näitame Gruusiale ust, ja kogu Euroopas – see on vale. Meil on vaja, vastupidi …

12:43 Lauri Laats

… tegutseda sellisel viisil, et nendel ei tekiks vastupidist tunnetust, nagu Euroopa tegelikult ei tahagi neid, me ei tahagi nendega tegeleda ja nii edasi. Ehk siis diplomaatia peab olema esikohal.

12:44 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Härra minister, palun!

12:44 Välisminister Margus Tsahkna

Ma olen ausalt öeldes hämmastunud. Eriti kui te veel väidate, et te olete Gruusias elanud ja tunnete grusiine, kuidas te saate siis väita selliseid [asju] samal ajal, kui grusiinid kannatavad vägivalla all, ja [öelda], et see on tõsine probleem, et meeleavaldused toimuvad? Vaba ühiskonna õigus on protesteerida rahumeelselt tänavatel. Ja see vägivald, mida täna nende inimeste vastu [kasutatakse], on kriminaalne. See on vastuolus kõikide inimõiguste põhimõtetega. [Sellised] on konkreetsed juhtumid, mida raporteeritakse. Ma tõesti soovitan: minge külastage Gruusiat. Minge vaadake, mis seal toimub, ja rääkige nende inimestega, enne kui te annate hinnanguid siin.

Ma arvan, et see, mida te praegu siin saalis ütlesite, pigem väga solvab Gruusia rahvast. Tõsiselt! Ma kunagi lootsin, et Riigikogu saalis me sellist debatti ei pea. Aga okei, kui te seda soovite – see on Riigikogu liikme õigus. Ma soovitan: palun tutvuge [olukorraga], palun rääkige grusiinidega, rääkige nende inimestega, kes saavad tänaval peksa, keda on arreteeritud teel koju, keda on arreteeritud selle eest, et neil on kotis Euroopa Liidu lipp, ja keda on vangis piinatud. Palun rääkige nende inimestega ja siis võtke siin sel teemal sõna. Esiteks.

Teiseks, mis puudutab Euroopa Liidu teed, siis Eesti oli see riik väga paljude teiste riikide [seas], kes võitles selle eest, et anda Gruusiale ametlik kandidaatliikme staatus eelmise aasta lõpus. Me oleme olnud üldse Gruusia arengu kõige suuremad toetajad ja oleme edasi. See, kuidasmoodi Gruusia toonane valitsus käitus ja tänane võimupartei käitub, on kõige traagilisem tegelikult Gruusia rahvale endale, mitte Eesti rahvale. Me oleme solidaarsed. Meie oleme omalt poolt kõik lubadused täitnud. Me oleme viinud ellu viisavabaduse, me oleme [teinud] palju fonde selle jaoks, et [Gruusia] areneks ja [saaks] teha reforme. Kuid just nimelt valitseva partei poliitika tõttu on keeratud ära teelt Euroopasse.

Palun ärge kasutage valeväiteid, et Euroopa Liit lööb kellegi nina ees ukse kinni. See ei vasta tõele. See ei vasta tõele! Palun lugege ja tutvuge materjalidega, mis põhinevad faktidel. Ärge jälgige narratiive, mida teile ette antakse. Ma päriselt soovitan seda. See on eriline suhe, mis on Eesti ja Gruusia inimeste vahel tegelikult ajalooliselt. Ja see otsus, et me ei lase tulla Eestisse nendel inimestel, kes reaalselt vastutavad nende otsuste eest, eesotsas peaministri, siseministri ja paljude teistega, on vähim, mida me saame teha. Me peame toetama Gruusia rahvast. Nii et palun mõelge tõsiselt järgi, enne kui te neid väiteid avalikult ütlete. Mõelge Gruusia inimeste peale.

12:47 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Ma lõpetan meie tänase kolmanda küsimuse käsitlemise. Enne kui me läheme neljanda küsimuse juurde, on käsi püsti kolleeg Varro Vooglaiul. Küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, Varro Vooglaid, palun!

12:47 Varro Vooglaid

Ma tahan tegelikult protestida teie käitumise vastu, lugupeetud esimees, sellepärast et te pigistate oma sõbra ja parteikaaslase täiesti ilmselge väärkäitumise suhtes silma kinni. Ma küsisin kaks küsimust, nagu te väga hästi kuulsite. Mu esimene küsimus seisnes selles, kuidas välisminister õigustab sekkumist Gruusia siseasjadesse diplomaatiliste suhete Viini konventsiooni valguses, mille kohaselt ei ole lubatud sekkuda teiste riikide siseasjadesse. Null vastust oli sellele küsimusele. Mitte kõige vähemalgi määral ei vastatud sellele küsimusele!

Täpsustavas küsimuses ma küsisin: te väidate, härra välisminister, et Gruusia valimised olid ebademokraatlikud – milliseid tõendeid te selle kohta esitate? See on väga tõsine süüdistus. Jälle oli täpselt null vastust sellele küsimusele. Kas teie kuulsite ühtegi tõendit, mis oleks esile toonud, millest nähtub Gruusia valimiste ebademokraatlikkus? Ei! Ei kuulnud, sellepärast et ta ei rääkinud sellest mitte midagi. Selle asemel ta vähemalt kolm või neli korda hurjutas küsijat mingisuguste Kremli narratiivide esitamise pärast, ilma et oleks vähimalgi määral aru saada, milles need Kremli narratiivid seisnevad.

Ma küsisin konkreetsed küsimused, mis eeldavad konkreetseid vastuseid. Kui te ei sekku sellises olukorras ega palu vastajat, et kuulge, palun lõpetage isiklik hurjutamine ja vastake küsimustele, siis te tegelikult täiesti kohatult soosite oma sõpra ja parteikaaslast. Rääkimata sellest, et kogu jutt sellest, nagu oleks tegemist rahumeelsete meeleavaldustega, on täiesti ilmselge nonsenss. Me kõik teame fakte. Need meeleavaldused pole olnud rahumeelsed, vastupidi, neil on väga ulatuslikud välise sekkumise, et mitte öelda värviliste revolutsioonide tunnused. Aga see on iseasi.

Minu protest on igal juhul teie tegevuse vastu. Seal, kus te peaksite sekkuma, te ei tee seda, pigistate silma kinni.

12:48 Esimees Lauri Hussar

Aitäh, hea kolleeg! Te teate väga hästi, et istungi juhataja ei sekku [arutelusse] nii kaua, kui püsitakse teemas. Mina istungi juhatajana ei pea vajalikuks sekkuda poliitilisse debatti sellisel moel, et hakkan vastajatelt vastuseid välja kangutama. See ei ole kuulunud selle saali kultuuri juurde ja ka ei hakka selle juurde kuuluma.

Küsija olete ikkagi teie ja teil on võimalus täna Eesti ja Gruusia suhete kohta lisaküsimus [esitada]. On ka teine võimalus küsida, küsida korduvalt. Teil on ka kõik teised võimalused parlamentaarse kontrolli teostamiseks: arupärimiste, kirjalike küsimuste [esitamine] ja nii edasi. Istungi juhataja ei saa hakata vastajalt vastuseid välja kangutama nii kaua, kui vastaja püsib teemas. Nii et ma ei saa kahjuks teie seisukohaga kuidagi nõustuda.

Ma saan aru, et te olete väga ärritunud, sellepärast et debatt on tavapärasest emotsionaalsem. Aga ma olen siin saalis korduvalt öelnud, et me võiksime kõik, head kolleegid, järgida seda, et oleme nii vastustes kui ka küsimustes üksteise vastu lugupidavad. See tagab parema poliitilise debati ja on kindlasti märk ka paremast poliitilisest kultuurist. Ma julgen öelda, muuseas, head kolleegid, et viimasel ajal on poliitiline kultuur siin saalis paranenud. See on oluliselt paranenud ja ma tänan kõiki, kes on sellesse panustanud, sellepärast et see on üks väga oluline samm parlamendi maine parandamiseks.

Hea kolleeg Varro Vooglaid, kui me siin väga pikalt seda vestlust peame, siis võib juhtuda, et me ei jõua kaheksanda küsimuseni, mis on Eesti ja Gruusia suhete kohta. (Saalist öeldakse midagi.) Hästi, veel küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta. Palun!

12:51 Varro Vooglaid

Jaa, väga konkreetne küsimus. Te ütlesite, et selle saali kultuuri juurde ei ole kuulunud see, et istungi juhataja rebib vastajatelt [vastuseid] välja. Aga minu küsimus teile on väga konkreetne: kas selle saali kultuuri juurde võib teie kui Riigikogu esimehe seisukoha kohaselt kuuluda see, et Vabariigi Valitsuse esindajad süüdistavad Riigikogu liikmeid täiesti alusetult Kremli narratiivide edastamises, ilma et te sekkuksite? Kas see kuulub meie hea kultuuri juurde?

12:51 Esimees Lauri Hussar

Aitäh, hea kolleeg! Vaadake, minul istungi juhatajana ei sobi sekkuda sellesse diskussiooni, veel vähem anda hinnanguid, millised on Kremli narratiivid. See on teema, millesse ma täna kindlasti ei sekku. Mis puudutab poliitilist kultuuri ja lugupidamist üksteise vastu, siis selle kohta ma juba vastasin oma eelmises vastuses.


4. 12:51 Välispoliitika

12:51 Esimees Lauri Hussar

Me läheme edasi neljanda küsimusega, mis on samuti välisminister Margus Tsahknale. Küsib Riigikogu liige Riina Solman ja teema on välispoliitika. Riina Solman, palun!

12:52 Riina Solman

Aitäh, austatud Riigikogu esimees! Lugupeetud välisminister! Ma nõustun Riigikogu esimehe osundusega, et hoiame debatti kultuurse ja väärikana, nii nagu see siin seinte vahel olema peab. Ma toetan teie välispoliitika positsioone Gruusia küsimuses, sest meie Eestis kindlasti ei soovi, et Gruusia langeks Kremli mõjusfääri.

Aga on välispoliitilisi küsimusi, kus ma teiega ei ole nõustunud. Ma olen kritiseerinud seda, mis on minu hinnangul viinud meid kõrvale seniselt välispoliitiliselt kursilt ja kaugendanud meid meie suurimatest liitlastest – ma pean silmas Ameerikat ja pean silmas ka Iisraeli. Kui ma viimati, kaks nädalat tagasi, peaministri käest teie tegevuse kohta küsisin, siis tema vastused olid lühikesed ja mulle tundub, et ta tundis ebamugavust. Samas paistab mulle, et Iisraeli teemal on nüüdseks korrektuurid tehtud ja välispoliitika on taas ühel liinil meie huvidega ega käi meie suurimate liitlaste huvidele vastu. Aga kahju on tehtud, lugupeetud välisminister. Selle näiteks on viimaste päevade uudis, et EKA on lõpetanud koostöö Iisraeli ülikoolidega, mille selgituseks tõi rektor umbmääraselt praeguse olukorra. 

Minu küsimus teile, lugupeetud välisminister, on see: kas te tunnete selles olukorras endal mingit vastutust, et teie veetud poliitika, antud sõnumid ja [Eesti seisukoht] hääletustel on viinud olukorrani, kus meie kõrgkoolides levib antisemitism? Eri rahvusest – mitte ainult juudi rahvusest – inimesed pöörduvad murelikult Riigikogu liikmete poole, sest nad on hirmul, et hariduspoliitika on nüüd meelsuspoliitikaga otseselt segatud.

12:53 Välisminister Margus Tsahkna

Aitäh, hea küsija! Väga tore, et te küsite neid küsimusi ja mul on võimalik selgitada, mis on meie positsioonid olnud. Ma ütlen [kohe] alguses ära ja kinnitan – see on faktipõhine tegevus –, et meie välispoliitiline kurss ei ole kunagi muutunud, ei ole kuidagi muutunud. Tekkinud on muidugi sisepoliitiline debatt. See ei ole välispoliitikast kantud, pigem sisepoliitikast. Aga sellel keerulisel ajal on tähtis anda võimalusi – nagu te mulle praegu annate – selgitada. 

Kõigepealt, meie suhted Ameerika Ühendriikide ja Iisraeliga on väga head, väga selged ja arusaadavad. Me oleme võtnud väga selgeid positsioone, lähtudes ka siin Riigikogu saalis kokku lepitud välispoliitilistest eesmärkidest ja meie huvidest. Pigem on toimunud sildistamine. Välisminister, peaminister ja kõik [teised] kinnitavad ja ka tegevus kinnitab, et meie kurss ei ole kuidagi muutunud, aga sisepoliitiliselt on soov öelda, et tegelikult on kurss muutunud. Te ise oma küsimuses kinnitasite õigesti, et meie suhted on jätkuvalt väga head, mis puudutab Iisraeli ja Ameerika Ühendriike. Olukord muidugi ongi keeruline, ja seda paljudes kohtades. Aga me peame lähtuma sellest, mis siin Riigikogu saalis on kokku lepitud.

Mis puudutab näiteks Eesti Kunstiakadeemia rektori või kelle iganes otsuseid, siis ma kinnitan siin seda, mida ma eile ka avalikult ütlesin: minu jaoks on need otsused täiesti arusaamatud. Mina kui Eesti Vabariigi välisminister ja Eesti kodanik ei saa nendest aru. Meie suhted Iisraeliga on väga head. Meie suhted juudi kogukonnaga Eestis on väga head. Ma olen väga murelik nende ilmingute pärast, mis puudutavad igasugust rahvustevahelist vaenu või antisemitismi. Ma olen selle korduvalt välja öelnud. Õnneks ma ei näe selle suuri ilminguid Eesti ühiskonnas, aga ma näen neid palju rohkem Euroopas, ja see on meie ühine mure. Me oleme valitsuse poolt olnud juudi kogukonna esindajatega pidevas suhtluses, et vajadusel tagada nende turvalisus, tagada nende koolide ja lasteasutuste turvalisus rohkem kui tavaliselt, sest need ilmingud on Euroopas olnud ja me oleme Euroopa Liidu mõttes avatud riik. Ma võin kinnitada, et Eesti valitsus on nendega väga heades suhetes ja meie sõna on väga kindel, mis puudutab näiteks juudi kogukonna turvalisust Eestis.

Ma ka soovitan ühte asja: ärme ise paisuta sisepoliitilistel põhjustel neid teemasid, mis ei põhine faktidel. Me peame kõik hoidma täna seljad koos, me peame tulema läbi sellest keerulisest ajast, mis on rahvusvahelisel tasemel. Ja me lähtume väga selgelt sellest välispoliitikast ja nendest põhimõtetest, mis on ka siit saalist ja väliskomisjonist läbi käinud, me ei kavatse seda kuidagi muuta. Me ei ole kunagi üksi, meil on väga tähtsad liitlased, ja meie suhted nii Ameerika Ühendriikide kui ka Iisraeliga on väga head.

12:57 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Riina Solman, teil on täpsustav küsimus. Palun!

12:57 Riina Solman

Aitäh, austatud Riigikogu esimees! Lugupeetud välisminister! Ma julgen natuke kahelda selles, et juudi kogukond või siis rahvusvaheline üldsus ei pannud tähele [meie hääli] ÜRO hääletustel. Panid küll ja need kindlasti ka kahjustasid meie suhteid. Ma loodan, et te mäletate tänavu 7. oktoobril juudi kalmistul [juudi] kogukonna juhi poolt teile öeldud sõnu, et nad ei tunne ennast välisministri juhtimisel ÜRO hääletustel Iisraeli riigi vastu [antud hääle] tõttu enam nii turvaliselt kui varem. Esimene kõnealune hääletus toimus 2023. aasta detsembris, kaks kuud pärast terroriorganisatsiooni Hamas toime pandud jõhkrat veresauna, ja teine hääletus 2024. aasta septembris, vahetult enne sellesama kurva sündmuse aastapäeva, mil Eesti käitus vastupidi meie suurimatele liitlastele.

Iisraeli on Lähis-Idas enne vaherahu sõlmimist kolmest küljest pidevalt rakettidega rünnatud. Ma hiljuti käisin seal kohapeal. Novembrikuus tulin põhjapiirilt Golani kõrgendikelt araablaste linnast, druuside linnast, kus sel suvel hukkus jalgpalliväljakul terroriorganisatsiooni Hezbollah raketi tõttu 12 jalgpalli mängivat araabia last ja 43 inimest sai raskelt haavata. Nende [laste] vanemad palusid mul koos Henn Põlluaasaga tuua Eestisse selle jalgpalli. On jalgpallipäev. Te olete – teie naaber, täpsemalt – siin ühe jalgpalli juba saanud. Sellel on nende hukkunud laste pildid ja nimed, pallil on araabia laste nimed. [Nende vanemad] küsisid, kas me oleme nende tragöödiast üldse kuulnud. Ja minu küsimus on, kas teie olete sellest tragöödiast kuulnud ja kas te soovite midagi nendele peredele tagasisideks öelda. Nad palusid tuua selle palli Eestisse, et me teaksime, et selline tragöödia on juhtunud, ja hoiaksime seda meeles. Ma annan selle teile siin praegu üle, viite Välisministeeriumisse. Täna on jalgpallipäev.

12:58 Välisminister Margus Tsahkna

Täna on jalgpallipäev, jah. Suur tänu! Kas ma vastan või? Küsimust otseselt ei olnud. Kas me teame sellest? Suur tänu selle sümboolse palli eest! See ei ole mingi nali tegelikult. Need inimesed, konkreetselt need lapsed siin, on ohvrid. Ja ohvreid on selles konfliktis väga palju. Tõepoolest, ma olin juudi kalmistul, aga samal ajal jäi minule selge arusaamine, et Eesti juudi kogukond on ka väga tänulik selle eest, et Eestis on neil turvaline olla. Ja kõik see, mis on toimunud ühe või teise hääletuse ümber, on olnud poliitiline ažiotaaž. Tähtsad on meie teod. Ja me absoluutselt teame seda, mis selles regioonis toimub.

Hea küsija, te olete Riigikogu liige, vaadake meie seisukohti. Kas te kuulsite, mida ma ütlesin ka seal juudi kalmistul? Me mõistame väga üheselt hukka kõik need terroriorganisatsioonid ja kogu selle terrorirünnaku, mis on Iisraeli vastu toime pandud. Me oleme kõikide nende ohvrite [poolel]. Me saame sellest väga hästi aru. Iisraelil on õigus ennast kaitsta. Aga kui me vaatame kogu seda olukorda selles regioonis, ka Gazas, siis me näeme, et "humanitaarkatastroof" on selle kohta [liiga leebe] sõna. Me seisame kahe riigi lahenduse eest, Palestiina ja Iisraeli riigi lahenduse eest, nii nagu kõik meie liitlased eesotsas Ameerika Ühendriikidega. Me teeme seda! Sinna regiooni peab saabuma rahu, see on kõikide inimeste huvides. See on see, mille nimel me tegutseme. Me teame neid rünnakuid, me teame ka palju teisi rünnakuid, aga me ei tea väga paljusid, võib-olla tuhandeid ja tuhandeid hukkunuid või neid, kes seal veel hukkuvad. Selles mõttes me jagame siin ühte ja sama positsiooni. 

Ja tänan selle jalgpalli eest. Tänan selle sümboolse … Seda on tegelikult väga raske vaadata, siin on konkreetselt lapsed, kes on hukkunud. Ärme palun toome neid teemasid sisepoliitilisse vaidlusse, me oleme täpselt ühel ja samal positsioonil. Me oleme täpselt ühel ja samal positsioonil!

13:01 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Lisaküsimus, Vadim Belobrovtsev, palun!

13:01 Vadim Belobrovtsev

Aitäh! Lugupeetud minister! Mina jätkan Eesti Kunstiakadeemia otsuse teemal. Otsus lõpetada igasugune koostöö Iisraeli ülikoolidega on minu meelest ülihalb. Aga veel halvem on see põhjendus, millega tuli välja kunstiakadeemia juht. See teeb tegelikult hästi murelikuks. Te siin ütlesite, et Eesti juudi kogukond on tänulik ja rahul, et Eestis on turvaline olla ja elada. Te pole vist hästi ammu selle kogukonna liikmetega suhelnud. Tegelikult need meeleolud, mis seal praegu valitsevad, on sellest väga kaugel. Ei ole turvatunnet nendel inimestel ja sellised otsused loomulikult aina suurendavad nende muret.

Minu küsimus teile on see. Ma tean, et te kommenteerisite seda teemat, ja minu meelest oli see õige kommentaar, nii et selle eest ma teid tunnustan. Aga samas, minu küsimus on, mis saab edasi. Põhimõtteliselt ma näen praegu, et enamus valitsuse liikmetest, kes on seda teemat kommenteerinud, on seda meelt, et see otsus oli ülihalb ja tuleks tagasi keerata. Oletame, et keerataksegi tagasi ja kõik jääb endiseks, aga siis ühel hetkel proovitakse uuesti, äkki nüüd saab seda teha. Minu meelest see probleem on palju suurem ja sügavam. See, et üks ülikool põhimõtteliselt sekkub Eesti välispoliitikasse, on ju ka teile hea signaal. Kuidas siis Välisministeerium hakkab tegutsema tulevikus sarnastes olukordades, kui näiteks üks või teine ülikool võtab enda peale välispoliitilise otsuse teie asemel?

13:03 Välisminister Margus Tsahkna

Aitäh! Mis puudutab kunstiakadeemia ja [teiste] meie kõrgkoolide otsuseid, siis on reaktsioon neile olnud ju väga selge. Reaktsioon on olnud ju väga selge! Välisministeerium ei tee neid otsuseid, ka peaminister ei tee neid otsuseid, isegi haridusminister ei tee neid otsuseid, vaid need on konkreetselt koolide [otsused] ja see on konkreetne juhtum. Reaktsioon on olnud ju väga selge: sellisest otsusest ei saa keegi aru. Ja see ongi näide sellest, et meie välispoliitika, meie sisepoliitika ega meie ühiskonna väärtused ei ole selles mõttes muutunud, ja mul on selle üle hea meel.

Küll aga näeme me selliseid vastuolusid ja päris märkimisväärset antisemitismi tõusu Euroopas. Selles mõttes, ma ütlen jätkuvalt, on Eesti turvaline riik. Eesti on turvaline riik! Kindlasti ei ole need debatid mugavad mitte kellelegi, ei ole ka Eesti inimestele mugavad. Ma arvan, et meie oma ajalooga teame väga täpselt, mida tähendab olla repressioonide all, mida tähendab olla küüditatud ja tagakiusatud. Me teame seda kõike omaenda perekonna lugude põhjal. Ma arvan, et Eesti rahva seas ei ole kohta sellisele tegevusele. Küll aga globaalselt informatsioon liigub ja need pinged tulevad ka meie ühiskonda. Meie – Riigikogu liikmete, valitsuse – ülesanne siin ongi võtta ühiskonnas laiemalt neid pingeid maha, tagada turvalisus ja reageerida tervemõistuslikult.

Mis puudutab kunstiakadeemia otsust, siis minu informatsiooni kohaselt, mida ma ajakirjandusest lugesin, on ka kunstiakadeemia nõukogu vastavalt reageerinud. Ma ei oska öelda, mis põhjustel ja kuidasmoodi otsused sinna jõuavad. Aga see on täiesti vale suund. See on vale suund, see ei sobi absoluutselt meie ühiskonda. Meie suhted Iisraeli riigiga on head, kultuurialane koostöö, haridusalane koostöö ja nii edasi on head. Nii et tuleb reageerida adekvaatselt ja selgitada. Ma arvan, et meie ühiskonnas on ka võimalik lihtsalt selgitada neid positsioone ja olukorda, mis on selles regioonis väga pikalt olnud. Aga antisemitismile ei ole Eestis kohta, siin ei ole kohta mitte ühelegi rahvustevahelise vaenu õhutajale. Ei ole lihtsalt kohta! Õnneks me teame seda ise väga hästi.

13:05 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Lõpetame tänase neljanda küsimuse käsitlemise.


5. 13:05 Kopli komando

13:05 Esimees Lauri Hussar

Tänane viies küsimus on siseminister Lauri Läänemetsale peaministri ülesannetes, küsib Riigikogu liige Vadim Belobrovtsev ja teema on Kopli komando. Vadim Belobrovtsev, palun!

13:05 Vadim Belobrovtsev

Aitäh! Ma arvan, et lugupeetud minister teab väga hästi, millest hakkab jutt käima. Eelmisel nädalal, kui Riigikogu rahanduskomisjonis oli arutlusel Siseministeeriumi tänavune eelarve, tuli välja, et eelarverealt "Päästmine maismaal ja siseveekogudel" jäi ministeeriumil sel aastal kasutamata ligi 3,6 miljonit eurot. Selle eelarverea alla kuulub ka päästekomandode tegevus üle Eesti.

Tuletan meelde, et mullu sügisel otsustas Siseministeerium sulgeda kärbete tõttu Kopli komando Tallinnas. Meil oli ministriga ka siin saalis suur vaidlus sel teemal, sest meie leidsime, et selline samm vähendab märgatavalt eelkõige Põhja-Tallinn elanike turvalisust ja suurendab oluliselt Lilleküla päästekomando koormust, sest lisaks oma tegevusele peab see nüüd vastama ka Põhja-Tallinna väljakutsetele. Kopli komando jätkamiseks oli vaja 800 000 eurot ning poole sellest summast oli valmis katma toonane Tallinna linnavalitsus. Aga ikkagi pandi [see komando] kinni.

Nüüd me saime teada, et tegelikult saanuks Kopli komando rahulikult säilitada, kuna rohkem kui 3,5 miljonit eurot jäi eelarvest üle. Endine rahandusminister ja Riigikogu rahanduskomisjoni liige kolleeg Mart Võrklaev on öelnud: "Nüüd on faktina tõestatud, et raha oli ja loomulikult saab nüüd öelda, et me paneme selle kuskile mujale, aga järelikult rahapuudus ei saanud olla Kopli komando sulgemise põhjus, vaid midagi muud."

Minu küsimus teile: mis siis oli Kopli komando sulgemise päris põhjus? Miks on Põhja-Tallinna elanike turvalisust ja turvatunnet vähendatud ning kes peaks selle otsuse eest vastutama?

13:07 Siseminister Lauri Läänemets

Aitäh, lugupeetud küsija! Austatud parlament! Kõigepealt, ma olen kogu aeg seda meelt olnud ja ma pole seda kunagi varjanud, et minu arvates ei ole päästevõrgustiku ehk komandode kokkutõmbamine või politsei kärpimine mõistlik tegevus. Ei ole olnud see mõistlik tegevus siis, kui on Reformierakond riiki juhtinud; ei ole olnud mõistlik tegevus siis, kui on Keskerakond riiki juhtinud; ei ole olnud mõistlik tegevus siis, kui te olete neid kärpeotsuseid koos teinud. See on ühtlasi üks osa sellest, jah. Ja see on ka põhjus, ma mäletan … 

Mart Võrklaev, ma saan aru, on tulnud saali mult võib-olla täiendavat küsimust küsima. Aga ma rahanduskomisjonis ütlesin, meenutasin, et meil oli ju valitsuses neid arutelusid, et tuleb kokku hoida, ka siis, kui härra Võrklaev oli rahandusminister. See oleks tähendanud veel rohkem koondamisi ja kärpimisi.

Aga nüüd vastan teie küsimustele. Kõigepealt, kärpe tegi ju Keskerakonna ja Reformierakonna valitsus. Selle kärpe järgi pidi sisuliselt Kopli komando kinni minema, sellepärast et sellises mahus raha riigieelarvest ära võeti. Seda te tegite, see on ju fakt. Mul on küsimus, mis tekkis rahanduskomisjoni [istungi] järel: kui parlament on otsustanud kärpe ellu viia, huvitav, kumba siis tegema peab, kas see kärbe tuleb teha või seda ei tule teha? Mis ootus siis on? Mina olen rahanduskomisjonis aru saanud, et oodatakse, et kärped viiakse ellu. See on selle teine pool. Kahjuks see niimoodi on.

Nüüd, lõppkokkuvõttes, kui me vaatame, et see oli eelarveridade ümbertõstmine, siis [näeme, et] raha ju alles ei jäänud. See raha kasutati ära päästevõimekuse jaoks. Päästeamet ja Siseministeeriumi allasutused üldse on reageerivad asutused ehk nad reageerivad vastavalt sündmustele ja nende eelarved on tehtud seda vajadust silmas pidades. Sellel aastal ei olnud näiteks suuri metsatulekahjusid, mis tihti on ja mida Päästeamet peab kustutama. Sellel aastal tekkis tõesti sellele eelarvereale jääk, mida kasutati siis päästevahendite soetamiseks päästjatele. Aga kui on aasta, kui on suured metsatulekahjud või mõned muud loodusõnnetused ja Päästeamet peab rohkem reageerima, siis sellele eelarvereale raha ju ei [jää]. Sellel eelarvereal on sellel hetkel miinus ja Päästeameti kõikide teiste tegevuste, nagu ennetustegevus, arvelt võetakse raha, et komandosid töös hoida. Ehk siis ei ole võimalik panna päästekomando rahastust sõltuma sellest, kas on raha või mitte. Seda mitte kunagi teada ei saa ja eelarve on tehtud selle teadmisega, et …

13:11 Siseminister Lauri Läänemets

… suure tõenäosusega kulub enamasti see raha ka ära.

13:11 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Vadim Belobrovtsev, teil on täpsustav küsimus. Palun!

13:11 Vadim Belobrovtsev

Aitäh! Siin on kaks argumenti. Üks on see, et meil on siin saalis kahetsusväärselt tekkinud selline traditsioon, et ikka süüdistatakse kõikides probleemides eelkäijaid. Olgu selleks Jüri Ratase valitsus koos sotside ja Isamaaga, olgu selleks Keskerakonna, EKRE ja Isamaa valitsus või olgu siis kõiges süüdi Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus. Keegi võib ka Nõukogude aega meenutada – siis oli kõik halb ja sellepärast on praegu probleemid. [Teine on see, et] tegelikult olete teie siseminister ja teie otsustate, kas sellesse eelarvesse, mille koostamisel teie osalete, on vaja midagi või ei ole. See on põhimõtteliselt teie otsus. Aga kui me pärast saame teada, et 3,5 miljonit jäi alles, siis öeldakse, et tegelikult oleks võinud tulekahjusid olla ja siis poleks raha jätkunud.

Hea kolleeg Mart Võrklaev on öelnud ka seda, et on olemas reservid ja Siseministeerium on nendest reservidest aktiivne [raha] küsija. Nii et ma oletan, et kui ühel hetkel oleks olnud järsku sellel eelarvereal null, siis kindlasti oleks võinud reservist [küsida] lisaraha. Ma arvan, et see on just selline olukord, kus seda raha ka eraldatakse, sellepärast et me kõik saame aru, et seda on vaja. Te tegelikult nägite, et see otsus on vale. Te ise ütlesite, et ei tohi komandosid kinni panna, aga kuna eelkäijad otsustasid midagi, siis teil ei jäänud muud üle kui sellega nõustuda. Tegelikult see on vale, oleksite võinud ju teistmoodi otsustada. Päeva lõpus teie otsustate, mis eelarvesse läheb ja mis ei lähe. Minu küsimus on: kas või kuidas te kavatsete seda viga parandama hakata?

13:12 Siseminister Lauri Läänemets

Suur tänu! Ma meenutan, et seal listis ei olnud ainult Kopli komando, vaid veel päris mitmed komandod. Meil õnnestus eelarvet tehes teiste komandode sulgemisest lõpuks pääseda. Ja fakt on see, et see otsus ju varasemalt kärpeotsusena tehti.

Nüüd, te peate aru saama, et tegemist on ühekordse rahaga, aga palgakulu ei ole ühekordne kulu. 2024. aasta alguses ei olnud võimalik prognoosida, milline on 2024. aasta suvi, kas siis on metsatulekahjusid või mitte. Mitte keegi siin saalis olijatest, mitte keegi Päästeametist, mitte keegi ka meteoroloogia ja hüdroloogia instituudist ei tea, kui palju reageerimist [vajavaid] sündmuseid aasta jooksul tuleb. See tähendab seda, et ei saa võtta pimesi kohustust, teadmata, kas palkade jaoks on kate olemas või mitte. Ja minu teada pole ministeeriumil või selle asutusel vist ka seadusega lubatud võtta kohustusi, millele ei ole katet.

Mis puudutab valitsuse reservi kasutamist, siis see ei ole nii lihtne, kui paistab. Ma võin teile öelda, et Siseministeeriumi [all olev] Päästeamet pole saanud siiamaani raha, mille valitsus on otsustanud valitsuse reservist anda, sellepärast et on võetud lisakohustusi. Rahandusministeerium pole sellel aastal siiamaani valitsuse otsust täitnud, aasta lõpeb kohe ära. Me ei suuda isegi sellist küsimust lahendada, ja te räägite siin või keegi räägib mulle rahanduskomisjonis, et see peaks teoreetiliselt niimoodi olema.

Ma mäletan, et kui me oleme direktiive üle võtnud, siis on valitsuse, Rahandusministeeriumi ja rahandusministrite vastus olnud see: ei, uute direktiividega võetud kohustuste [täitmiseks] raha ei anta. Need on elementaarsed [asjad], töökohad ja töö, mis tuleb juurde. Need on Euroopas kokku lepitud asjad, need on turvalisusega seotud küsimused. Aga ei, selle jaoks raha juurde ei tule. See reservide ja reservist raha saamise jutt – mina pole ei tänase ega eelmise rahandusministri ajal näinud, et see sellisena oleks töötanud, nagu me siin praegu räägime. Vabandust! See lihtsalt pole sellisena [toiminud] nendes küsimustes. 

Ja ma jätkuvalt meenutan: reageerivale asutusele on see ühekordne raha, järgmisel aastal seda raha sellisel kujul ei pruugi olla. Lõppkokkuvõttes tõsteti see raha ümber investeeringute reale ja selle eest osteti päästjatele vajalikku varustust, et tagada täpselt samamoodi Kopli inimeste turvalisus. See raha ei läinud mitte kuskile mujale.

13:15 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Vladimir Arhipov, lisaküsimus, palun!

13:15 Vladimir Arhipov

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea minister! Räägime omavalitsuste kriisikorraldajatest. Hiljuti tuli uudis, et igale omavalitsusele eraldatakse solidaarselt teatud summa, et palgata inimene, kes võiks kas käsunduslepingu alusel või mis iganes moel aidata kohalikul omavalitsusel kriisiolukorras toimetada. Tõesti tõsine teema. Ma tean, et väga palju raha, miljonid eurod on eraldatud kriiside lahendamise toetuseks. On see nüüd mõistlik või mitte, on praegu raske hinnata. Ma tegin teile ka kolm järelepärimist, kirjalikku küsimust, [neile] ootan vastust.

Vaadake, see summa, mis on eraldatud praegu igale omavalitsusele kriisikorraldaja palkamiseks, tuleb netona kokku kuskil 500 eurot. Kas te ei arva, et sellest summast ei piisa, et iga omavalitsus saaks hakkama oma tööga, mis on seotud kriisiolukorraga? Neid omavalitsusi on ju praegu päris vähe, kes tõesti teavad, mida sellisel juhul teha ja mida sellisel juhul on vaja teha. Kas see summa võiks olla suurem ja võiks planeerida selle ühe inimese järgmisteks aastateks täiskohaga tööle igas omavalitsuses?

13:17 Siseminister Lauri Läänemets

Aitäh! Vaadake, siin ongi selline huvitav olukord, et meie vabariigis elavad paljud tohutus kärpevaimustuses ja ütlevad, et ühtegi töökohta ei tohi riiki juurde luua. Samas nõuab kriisiolukord ja julgeolekuolukord oluliselt rohkem ja suuremas mahus töö tegemist omavalitsustelt, Päästeametilt, politseilt, Kaitseväelt ja ka kõigilt teistelt.

Tõesti, algne soov oli [luua] igas omavalitsuses üks töökoht. See oli algne soov, aga selles meil ei olnud võimalik koalitsioonis kokkuleppele jõuda. Me jõudsime lõpuks kokkuleppele, et me tõesti saame nimetada sisuliselt ühe [kriisikorraldaja] maakonna peale ja suuremate maakondade puhul, kus on omavalitsusi rohkem, mitte ühe inimese maakonna peale, vaid [anda] põhimõtteliselt kahe inimese raha. Küsimus oli selles, kas Päästeamet võtab selle inimese ise tööle ja annab kohalike omavalitsuste teenistusse – see ei tundnud kõige mõistlikum mõte olevat – või me anname selle raha otse omavalitsustele, arenduskeskustele või omavalitsusliitudele ja nad palkavad ta ise. Lõpuks oli otsus selline, et see raha eraldatakse omavalitsuse kohta ja omavalitsused ise otsustavad, kas nad võtavad inimese tööle osakoormusega või panevad ise raha juurde või võetakse ühiselt tööle see inimene, kes on suuteline ühes või teises omavalitsuses sarnaseid ülesandeid täitma. Ta peab koostama vajaliku dokumentatsiooni ja viima läbi erinevaid tegevusi ning ta on mõeldud täna maakonna peale. Kolmeks aastaks on see rahastus ehk nii palju me saame omavalitsustele tuge pakkuda. Meie hinnangul peaks maakonna peale üks inimene – keskmise maakonna puhul, maakonnas on keskmiselt kolm omavalitsust; suuremate puhul me räägime natuke rohkematest inimestest – keskmise [suurusega] maakonnas suutma kolme aasta jooksul need kõige olulisemad tegevused ära teha. Omavalitsused ise otsustavad, kuidas nad lõppkokkuvõttes seda raha kasutavad. 

Aga jah, ma ütlen, et see arutelu kestis poolteist aastat, ja mul on hea meel, et me lõpuks leppisime kokku, et me saame omavalitsusi toetada selles mõttes, et nad oleksid kriisikindlamad. Tõesti, väga paljudes omavalitsustes pole seda ressurssi ja ei saa öelda, et inimesi oleks üleliia palju. Tallinn ja Tartu on, ma julgen öelda, päris heal tasemel kõigis nendes küsimustes, aga kui me läheme väiksematesse omavalitsustesse, siis [näeme, et] mõnel on ikka päris palju veel teha.

13:19 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Lõpetame tänase viienda küsimuse käsitlemise.


6. 13:19 Majanduse valvurid

13:19 Esimees Lauri Hussar

Tänane kuues küsimus on samuti siseminister Lauri Läänemetsale peaministri ülesannetes, küsib Riigikogu liige Jaanus Karilaid ja teema on majanduse valvurid. Jaanus Karilaid, palun!

13:20 Jaanus Karilaid

Aitäh istungi juhatajale! Hea minister! Need neli loodavat töökohta, neli sotsiaalset majanduskasvu valvurit, kellest on viimastel päevadel räägitud, mõjuvad väga jaburalt. Meil on olemas kohalikud omavalitsused, seal on arengukavad. Arengukava on dokument, millega pannakse paika elukeskkonna arenguvajadused, investeerimisvõimalused ja see, kuidas tõsta elukeskkonna kvaliteeti ja sellega seoses loomulikult ka majanduse potentsiaali. Olemas on ka arenduskeskused. Arenduskeskustes töötavad ettevõtluskonsultandid ja investor-nõunikud, kes teevad koostööd ka keskvalitsusega, just selle mõttega, et majanduskasvu ergutada ning luua uusi ja paremaid töökohti. Ja selle kõrvale otsustate teie teha neli sotsiaalset majanduskasvu valvuri töökohta. Tänases olustikus ja kontekstis mõjub see tõesti väga jaburalt. 

Kui oleks poliitiline tahe ka päriselt regionaalpoliitikat teha, tuua siia investeeringuid … Meil on olemas – härra Võrklaev läheb saalist ära – kuue erakonna lubadus teha lõpuni Haapsalu raudtee. Vähesed on seda [järginud], aga see vajab investeeringuid. Mida ei ole? Tegusid ei ole, seda te ei tee. Me räägime omavalitsuste tasandusfondist ja tulubaasist, aga te teete juurde neli ameti[kohta], mida teie partei hakkab, nagu ma aru saan, poliitiliselt kontrollima. See mõjub väga jaburalt ja raha raiskamisena.

13:21 Siseminister Lauri Läänemets

Suur tänu! Ma saan aru, et oli hunnik väiteid, aga ma püüan siit lugeda välja küsimused ja neile vastata. Kõigepealt Haapsalu raudtee. See on tõesti huvitav olukord. Haapsalu raudtee ehitamiseks on isegi raha riigieelarves põhimõtteliselt olemas regionaalministeeriumi all, aga me pole lihtsalt suutnud seni oma koalitsioonipartnereid – eelkõige Reformierakonnast – veenda, et Haapsalu raudtee on mõistlik ja seda on vaja teha. Seda veenmistööd me kindlasti jätkame. Ma loodan, et regionaalminister toob järgmise aasta alguses selle ettepaneku konkreetselt valitsusse, siis on võimalik kõigil avalikult oma seisukohta väljendada.

Mis puudutab neid töökohti, siis te unustate ära selle, et kärpeväliselt – see ei olnud kärpe osa, ka kärbe tehti regionaalministeeriumis ära – koondati regionaalministeeriumis veel 30 inimest. Kõigepealt koondati 30 töökohta ja siis loodi 4 asemele. Selles mõttes ei tundu seal raiskamist olevat. Te võite proovida seda matemaatikat teha, vaadake, mis need palganumbrid olid. Ei ole ühiskonnale kulu juurde tulnud.

Nüüd sisust. Ma enne seletasin ka, et kui inimesed kolivad maapiirkondadest ära suurlinnadesse, siis lähevad maapiirkondadest ka teadmised minema. See on tegelikult probleem, ja seda probleemi ei ole mina välja mõelnud, te võite seda Praxise või Rahandusministeeriumi või ka Arenguseire Keskuse koostatud, regionaalarengut puudutavatest analüüsidest kenasti lugeda. Ja kui ei ole teadmisi, siis ei ole ka võimekust kõiki võimalusi kasutada. Näiteks on seal kohapeal paras väljakutse see võimekus, kuidas Eestisse raha juurde tuua. Euroopa Komisjonil on ka raha, mida omavalitsused saavad kasutada või mida saavad piirkondade ettevõtjad ja omavalitsused koos kasutada, et piirkonna elu paremaks teha. Mina tean omavalitsusi, kes isegi ei ole teadlikud nendest võimalustest, sellepärast et sellises mahus teadmisi ei ole. 

Aga vaatame, kuidas Euroopa Liidu vahendid eelmisel perioodil jagunesid. Circa miljard eurot oli suunatud ettevõtlusele ja ainult 10% – ainult 10%! – sellest jõudis tänaste süsteemidega kuldsetest ringidest väljapoole. See võimendas ettevõtlust ja majandust kuldsetes ringides – Tallinnas, Harjumaal, Tartumaal –, aga mitte ülejäänud piirkondades. Mõnes mõttes on see ettevalmistus selleks, et jagada tulevikus, edaspidi ettevõtlusele mõeldud raha regioonipõhiselt. Tallinna vajadus ei võrdu Lõuna-Eesti vajadusega, ka Läänemaa vajadus on kindlasti teistsugune kui Tallinna vajadus. See on ettevalmistav tegevus, et me hakkaks arvestama rohkem piirkondlike vajadustega. Seda tegevust, mida oleks teha vaja, on inimtöötundides väga palju, riigi poole peal eriti.

13:25 Esimees Lauri Hussar

Jaanus Karilaid, teil on täpsustav küsimus. Palun!

13:25 Jaanus Karilaid

Aitäh istungi juhatajale! Hea minister! Mind muidugi üllatab, et te väidate, et kohalikud omavalitsused ei tea, mis on nende arenguvajadused ja võimalused oma areng [tagada]. Ma võin teile öelda, et tegelikult on maapiirkondades vaja elektrivõimsusi, et tootmist arendada, aga sellega ei ole teie valitsus hakkama saanud. Loomulikult on vaja investeeringuid taristusse, aga ka sellega te ei ole tegelenud. Ja nüüd [palgatakse] neli ametnikku, kes toovad uut teadmist, mida kohalikel omavalitsustel ei ole. Mulle tundub, et sellel on ikkagi mingi muu motiiv. Ma tänan selle, ütleme, poliitilise soovi eest – hiidlased ja läänlased ootavad juba aastakümneid seda raudteelõiku – ja et te selle [raudtee] eest võitlete, loodetavasti ka tulemuslikult.

Aga võtame lihtsama ülesande. Teie paremal käel istub kultuuriminister Heidy Purga, kes saatis mulle väga viisaka vastuse selle erikorrespondendi kohta, kes kattis ka Läänemaad ja Hiiumaad: noh, oli vaja kärbe teha. Selle töökoha maksumus on 30 000 eurot. No ei ole seda raha, koondame selle töökoha ära! Läänemaa ja Hiiumaa teemasid hakkab katma korrespondent Pärnust, kelle peale jääb ka Saaremaa – võib-olla kunagi jõuab sinna, võib-olla ei jõua, ei tea. Ka teie erakonnakaaslane oli väga mures [ja ütles], et ei, see on lubamatu, ta võitleb selle eest, võtab selle päevakorda, ja kindlasti jääb rahvusringhääling tagama maakondade võrdset kohtlemist ning Läänemaa erikorrespondent jääb alles. Tulemus on muidugi null. Sotsiaaldemokraatide retoorika on väga tugev, aga tulemuseni te kuidagi ei jõua. Erikorrespondendi töökoha – ma ei räägi praegu raudteest, milleks on vaja üle 100 miljoni euro – maksumus on 30 000 eurot ja tulemus on ikka null. On nii või ei ole?

13:26 Siseminister Lauri Läänemets

Suur tänu! Kõigepealt, et nüüd valesti kõlama ei jääks: teie suust jäi kõlama see – mina pole neid sõnu kasutanud, võite pärast stenogrammist vaadata, et mina pole seda öelnud –, et kohalikud omavalitsused ei tea, mis on nende arenguvajadused. Ei ole öelnud! Teavad väga hästi, kõige paremini teavad. Mina pole seda öelnud. Mina olen öelnud, et seal ei pruugi olla alati kõigil teadmisi, kustkohast vahendeid küsida ja kuidas võimalusi ära kasutada. Mõnes mõttes on see ühtpidi kohalik väljakutse, teistpidi riiklik väljakutse. Näiteks, me paneme sellel rahastusperioodil umbes 3 miljardit eurot Euroopa Liidu vahendeid erinevatesse rohepöördega seotud asjadesse, millest enamus on ettevõtlusega seotud innovatsioon ja kõik [muud] sellised küsimused. Neid teadmisi on terve Eesti peale vähe. Reeglina on need teadmised, kuidas kõiki neid võimalusi ära kasutada, koondunud Tartu maakonda ja Tallinnasse. Küsimus on see, kas me suudame neid tagasi anda neisse piirkondadesse, kus neid teadmisi võiks rohkem olla. See ei tähenda, et piirkondades ei ole teadmist, mis seal teha on vaja. Aga kõiki ressursse ei ole, kui need on sealt ära liikunud ja kokku tõmmatud.

Nagu ma ütlesin, eelmisel perioodil jõudis ainult 10% ettevõtluse toetuseks mõeldud rahast maapiirkondadesse. Me oleme valitsuses otsustanud, et sellel perioodil peab jõudma miinimum 40%. Tänaseks on ettevõtluse toetusrahast umbes 10% juba kasutusse läinud ja sellest 10%‑st 38% on tõesti maapiirkondadesse jõudnud. Miinimummäärast, 40% eesmärgist on natuke puudu, aga 90% rahast on veel kasutamata ka. Me pingutame selle nimel, sest sellel on mõju regionaalsetele töökohtadele ning selleks et elu seal [jätkuks] ja inimesed paremini hakkama saaks. Ja loomulikult, täiesti õige, elektritaristu ja väga paljud muud taristuküsimused on neis piirkondades mureks. Pluss kapitali kättesaadavus – see ununes teil ära. Kapitali kättesaadavus samamoodi. Need teemad, mis puudutavad näiteks elektrivõimsusi ja [võrguga] liitumist, on valitsuse majanduskabineti tööplaani lisatud, regionaalminister seda tegi. Regionaalse majanduse või regionaalse tööstuse plaan peaks samuti valitsusse tulema, et [panna paika], mismoodi me siis toetame töökohtade loomist ja [tööstuse] arendamist.

Mis puudutab Kultuuriministeeriumi haldusalas olevaid kärpeid, siis ma ei oska spetsiifiliselt selle ühe töökoha kohta öelda, miks ja kuidas ERR selliseid otsuseid teeb. Aga see on jälle näide sellest, et te ise siin saalis olete suuri kärpeid nõudnud ja nüüd kritiseerite, et miks kärped ellu viiakse. (Saalist öeldakse midagi.) Need lõpuks [tehaksegi] alati vales kohas. Üks asi ei sobi teile, teine ei sobi kellelegi kolmandale. Riiki nii suurelt kokku tõmmata ongi viga. Ärge nõudke selliseid asju!

13:30 Esimees Lauri Hussar

Helir-Valdor Seeder, lisaküsimus, palun!

13:30 Helir-Valdor Seeder

Aitäh! Austatud minister! See nelja oblasti loomine on muidugi rumalus ruudus. Eestis on Nõukogude ajal kolm oblastit olnud, ei hakanud tööle. Ei hakka tööle ka need neli oblastit, mida teie nüüd moodustate. See on loomulikult dubleerimine ja tänastest halduspiiridest teadlik möödaminek, et vähendada kohalike omavalitsuste, eriti maakondade otsustusõigust ja tsentraliseerida otsustamine ministeeriumitesse. Sellega muidugi dubleeritakse ja suurendatakse bürokraatiat. Täna on olemas omavalitsuste liidud, maakondades on olemas arenduskeskused – seal on piisavalt inimesi. Siin rõhutatakse, et koondati 30 ametnikku – küll rõhutab regionaalminister, küll rõhutate teie. Aga enamus neist olid paberil ja täitmata ametikohad. Ja nüüd siis luuakse neli uut ametikohta arusaamatute ja mõttetute ülesannetega.

Ja need regioonid on täiesti ebaloogilised. Te ise olete Järvamaa inimene, kujutage ette: Kesk-Eesti piirkond ehk Lääne-Virumaa, Raplamaa, Järvamaa ja Viljandimaa – põhjarannikult kuni Läti piirini, teisele poole Mulgimaad. Selline "homogeenne" ettevõtluspiirkond, mida hakkab siis üks ametnik koordineerima. Mis rumalusi te teete?

Minu küsimus on selle olukorra kohta, kus te väidate, et ainult 10% ettevõtlustoetustest jõudis maapiirkondadesse ja nüüd on valitsus langetanud poliitilise otsuse [seda protsenti suurendada]. Kui valitsus on langetanud poliitilise otsuse, siis on teil piisavalt ressurssi, et viia see ellu ka ilma nende kunstlike piirkondade ja täiendavate ametniketa. Regionaalministeeriumis on kümneid ametnikke ja mitmeid osakondi, kes tegelevad regionaalpoliitikaga, kohalike omavalitsustega, maaelu arenguga ja nii edasi. Ja veel täiendavalt mingisuguse nelja tsentraliseeritud ametikoha loomine on täielik rumalus. See, kas raha jõuab sinna või mitte, sõltub ikka valitsuse poliitilistest otsustest ja tahtest, mitte neljast ametnikust, keda te nüüd tahate tööle võtta. Kas ei oleks siis õigem vahetada ministrit või muuta valitsuse poliitikat, et see raha sinna jõuaks, mitte tegeleda bürokraatia suurendamisega?

13:32 Siseminister Lauri Läänemets

Suur tänu! Meil on teiega olnud asjadest väga tihti erinev arusaam ja ka praegu tundub, et on erinev nägemus. Aga see ongi demokraatia võlu, et inimestel on valikuid. 

Nüüd, isegi kui oleks nii, nagu teie väidate – minu teada ei ole niimoodi, et kõik 30 töökohta, mis ära kaotati, ei olnud täidetud –, või isegi kui kaotati ära viis töökohta ja neli uut tehti nii-öelda asemele, siis on ikkagi rahaline võit. Selline on loogika, selles mõttes pole riigile uut kulu loodud. Ärme selle lipikuga siin vehi, sellist asja pole tehtud. 

Mis puudutab seda vajadust, siis see on ju olemas. Ma soovitan teil ikkagi lugeda uuringuid, mida tehakse regionaalarengu kohta. Need on väga head. Need on väga head! Kui ma ei olnud ministriametis, vaid parlamendis, siis ma lugesin need kõik läbi, töötasin kõik läbi. Sealt on kindlasti väga palju mõjutusi ka tänase valitsuse tegevusprogrammis. Väga head tööd on inimesed teinud, uurinud ja vaadanud.

Vaadake, ei ole niimoodi, et arenduskeskustes ja omavalitsusliitudes kõigega hakkama saadakse. Esiteks on need Eestis väga erineva võimekusega, tõesti. On neid, mis on väga tublid, tugevad ja head, ja on neid, mis on väga nõrgad. On neid, mis tegelevad paljude küsimustega, ka majandusküsimustega, ja on neid, mis sellega peaaegu üldse ei tegele, tegelevad ääri-veeri. Väga ebaühtlane on see olukord üle Eesti.

Teiseks, ma pean ütlema, et maavalitsuste kaotamine oli viga. Ma tean, et kui see sai ära tehtud, siis Isamaa rõõmustas selle otsuse üle, et maavalitsused kaovad ja üks omavalitsus võiks maakonnasuurune olla. Minu arvates viib see kogu elu inimesest väga kaugele. Ma võin neid näiteid tuua kümneid, kas või Järvamaalt, oma kodukohast, kuidas elu on läinud ainult halvemaks, mitte paremaks tänu sellele haldusreformile. Ma toon näite, [millal] sellist koostöökohta on vaja ja mida tänased tasandid ei lahenda. Näiteks, kui on kriisid või probleemid, siis varem lahendati neid küsimusi maavalitsuse tasandil. Seal tulid erinevad asutused ja riik ehk omavalitsus ja riigiasutused kokku ja seal lahendati neid küsimusi. Täna seda enam ei ole, aga see ei tähenda, et probleem on kuskile ära kadunud, ja lahendusi on ju vaja. Seetõttu on tekkinud regionaalsed kriisikomisjonid – rõhutan: regionaalsed kriisikomisjonid Päästeameti juhtimisel ja eestvedamisel –, kus käivad koos kohalikud omavalitsused, erinevate ettevõtete esindajad ja riigi esindajad. Seda maavalitsuse funktsiooni, kus kohalik vajadus ning riiklik nägemus ja soov kokku puutuvad, on jätkuvalt vaja. See pole mitte kuskile kadunud, vaid on kolinud lihtsalt teise kohta ja mõnes kohas on jäänud auk.

13:35 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Ma lõpetan tänase kuuenda küsimuse käsitlemise. Enne kui me läheme seitsmenda küsimuse juurde, on käsi püsti Helir-Valdor Seederil. Küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.

13:35 Helir-Valdor Seeder

Aitäh, austatud juhataja! Mul on küsimus, kas see informatsioon, mida minister siit kõnepuldist välja ütleb, peab vastama tegelikkusele või mitte. Tema seisukoht, õigemini, etteheide mulle, justkui mina toetan maavalitsuste kaotamist, mis on ellu viidud – ma pole seda kunagi toetanud, ma olen isegi kirjutanud selle kohta –, on vale väide. Ja võib-olla ka ministrile teadmiseks, sest ta ei ole kursis ilmselt, et arenduskeskused on endised ettevõtluskeskused, mis asuvad kõikides maakondades, mitte regionaalselt. Kõikides maakondades! Ja nende peamine ülesanne on just ettevõtluse …

13:36 Esimees Lauri Hussar

See kvalifitseerub nüüd vastusõnavõtuks. Aitäh! Ma ei saa seda protseduuriliseks lugeda.

13:36 Helir-Valdor Seeder

… ja majanduse arendamine. Minister ei ole ilmselt asjadega kursis. On väga oluline, et inimesteni jõuab ikkagi tõene informatsioon.

13:36 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Ma ei saa seda protseduuriliseks lugeda, see oli ikkagi väga selge soov esineda vastusõnavõtuga. Seetõttu me läheme edasi seitsmenda küsimuse juurde.


7. 13:36 Kultuuriasutuste rahastus

13:36 Esimees Lauri Hussar

Seitsmes küsimus on kultuuriminister Heidy Purgale, küsib Riigikogu liige Vladimir Arhipov ja teema on kultuuriasutuste rahastus. Vladimir Arhipov, palun!

13:36 Vladimir Arhipov

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea minister! Kõigepealt ma soovin teile ja teie kolleegidele ilusat jõuluaega. Ikkagi tulevad jõulud ja uus aasta tuleb ka. Ja loomulikult, uuel aastal häid ja tarku otsuseid teile!

Samas, Kultuuriministeeriumis kärbiti jõudsalt kultuuriasutuste toetusi ja kultuuritöötajate töötasu. Sellest on palju räägitud. Aga äkki on ka mingisugused head uudised kultuuritöötajatele. Kas uuest aastast leidub võimalusi nende töötasu suurendamiseks? Ja veel üks küsimus: millal teie arvates lõpeb Rahvusooper Estonia ümber toimuv saaga? Tõesti, juba aastaid-aastaid on sellest räägitud ja kõik tahavad seda teha, aga otsust ikkagi ei saabu. Oleks juba aeg ära otsustada. Kuidas selle Rahvusooper Estonia juurdeehituse või lausa uue ehitusega praegu asjad on?

13:37 Kultuuriminister Heidy Purga

Kõigepealt suur tänu heade soovide eest ja küsimuste eest ka! Soovin teilegi koos kollektiiviga, kellele te viitasite, rahulikku jõuluaega ja kena uut aastat.

Ma loodan, et aastal 2025 tulevad kultuurile head sõnumid. Esimesed pääsukesed on juba nii-öelda peos. Nagu [ma ütlesin] varasemalt tänases infotunnis, vastates Tõnis Lukase küsimusele kultuuri ja majanduse kohta, kultuur on nüüd esimest korda ajaloos majandusplaani osa kahe punktiga. Aga väljakutseid on, vastab tõele: nii kultuuritöötajate palk kui ka kärbe üleüldiselt. Neljaprotsendiline kärbe on Kultuuriministeeriumi hallatavatele asutustele ja avalikele-õiguslikele juriidilistele [isikutele] eelarvestrateegias määratud kuni 2027. aastani. See tähendab, et rohkem kui 4% me neid ei kärbi.

On läinud rändama vale väide või ekslik arvamus, et ministeerium külmutab kultuuritöötajate palgad. See ei vasta tõele. Ma soovin siin seda ekslikku väidet [ümber lükata], veel kord parandada, kuigi me oleme seda korduvalt teinud. Ministeerium ei saa palku külmutada, minister ei saa palku külmutada. Meie hallatavatel asutustel on juhid ja töötajad. Erinevad loovisikud, näitlejad, interpreedid, balletitantsijad ja nii edasi töötavad enamasti neis asutustes ja palku määrab neile vastava asutuse juht. See tähendab seda, et riik garanteerib neile 1600-eurose miinimumi ja kui asutuse juhil on võimalik kas teenitud tulust või muudest kokkuhoitud vahenditest palgalisa leida, on tal õigus seda teha.

Valitsus on tõepoolest pidanud nõu ja leidnud, et järgmisel aastal on võimalus arutada ka kultuuritöötajate palga tõusu. Minu vaates on seal kaks olulist aspekti. Mitte ainult miinimumi tõstmine, see, et 1600-eurost [palka] pisut tõsta, aga ka palgakomponent on oluline, et anda iga asutuse juhile palgakomponendi lisa, mille järel ta saab ise otsustada, kuidas keda motiveerida, mis astme töötajaid, ja nii edasi. Nii et väljakutseid on, aga ma loodan tuua oma valdkonnale häid uudiseid.

Mis puudutab Rahvusooper Estoniat, siis praegu me tegeleme Rahvusooper Estonia majandusliku mõju analüüsiga. Seda panevad kokku Estonia juhtkonna liikmed.

13:41 Kultuuriminister Heidy Purga

Kultuuriministeeriumis me saame seda nendega arutada. Minu seisukoht on see, et Estonia vajab kindlasti uut maja. Küsimus on selles, kui suur see maja peab olema ja millistele tingimustele see saab vastata.

13:41 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Vladimir Arhipov, teil on täpsustav küsimus. Palun!

13:41 Vladimir Arhipov

Aitäh! Lugupeetud minister! Estonia ümber on ikkagi päris suur arutelu ja ühiskond on polariseerunud, on erinevaid arvamusi. Kas te ei arva, [et võiksite] toetada Keskerakonna [ettepanekut] teha rahvaküsitlus Estonia teatri, rahvusooperi saatuse kohta?

13:41 Kultuuriminister Heidy Purga

Aitäh küsimuse eest! Ma arvan, et kogu debatt Estonia ümber on äärmiselt tervitatav. Mul on väga hea meel, et erinevad linnaruumispetsialistid, arhitektid, aga ka linnaametnikud, muinsuskaitsjad, Riigikogu liikmed ja estoonlased on oma seisukoha avaldanud. Ma tean, et Rahvusooper Estonial on plaan korraldada arhitektuurikonkurss, mille järel peaks selguma võimalused, maht, hind ja muu vajaminev informatsioon selle kohta, millistel tingimustel seda oleks võimalik ehitada. Nagu te teate, muinsuskaitse on teinud Rahvusooper Estonia väiksemas mahus juurdeehitusele hulgaliselt mööndusi, ja see on ülimalt tervitatav.

Minu isiklik seisukoht on see, et me peaksime veel kord kõik arvamused korralikult üle vaatama, mitte seda kuuma suppi ehk nii kuumalt edasi sööma. Me peame leidma lahenduse, mis ei sunniks asjaosalisi seadusi rikkuma. Mina ministrina lähtun erinevatest seadustest. Praegu on erinevaid väljakutseid just selle suurema ehitise ehitamise puhul – kas seadusi peab muutma, millisel määral neid üldse muuta saab ja nii edasi. Ma tulen veel kord tagasi alguse juurde: estoonlased peavad uue maja saama, küsimus on, millises mahus seda saab teha.

13:43 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Jaanus Karilaid, lisaküsimus, palun!

13:43 Jaanus Karilaid

Aitäh, istungi juhataja! Hea minister! Jutt käib ikkagi sellest Läänemaa erikorrespondendist. Teile on kirjutanud omavalitsusjuhid, teile on kirjutanud ka kultuuritegelased, et Läänemaa ja Hiiumaa jääb rahvusringhäälingu [uudistes] vaeslapse ossa. Meie korrespondent liigub Pärnusse ja peab katma Saaremaad, Läänemaad, Hiiumaad ja Pärnumaad. Selle töökoha hind on 30 000 eurot. Teilt tuli lihtsalt suvaline number: "2 miljonit – kärpige!" Tundub, et teile see tõesti väga korda ei lähe, uudiste kvaliteet ja saadete mitmekesisus, kogu see pool, mis on ka oluline uudistesaate elujõulisuse [tagamiseks]. Kui te vähendaksite kärpesurvet isegi paari protsendi võrra, siis me suudaksime väga palju päästa. Kas te jääte ikka sellele kindlaks, et 2 miljonit ja nii on, võtku ükskõik, kust tahavad, teid see ei huvita? Teid see ei huvita!

13:44 Kultuuriminister Heidy Purga

Lugupeetud kolleeg! Eesti Rahvusringhäälingu seaduse § 3 sätestab, et rahvusringhääling on oma saadete, programmide ja muude meediateenuste tootmisel ja edastamisel s õ l t u m a t u. Kultuuriminister ei saa pista oma käsi selle toimetuslikesse otsustesse. Hea kolleeg, te teate seda väga hästi. Igasugused ettepanekud eelarve ja [saadete] sisu kohta ning muud osundused suunake palun Eesti Rahvusringhäälingu nõukogule, kes eelarvet kinnitab, seda vastu võtab ja kontrollib ning teeb selle üle ka järelevalvet. 

Kultuuriministrina ei saa mina teha osundusi programmi sisu kohta. Ma jagan teie suurt muret selle otsuse pärast, aga süüdistada, et kultuuriminister on hoolimatu just antud kontekstis – see väide ei päde, see ei vasta tõele. Ütlen veel kord: ministeeriumi pädevuses ei ole sekkuda avalik-õigusliku organisatsiooni otsustesse. Suunake oma palve minu soovitusel Eesti Rahvusringhäälingu nõukogule. Ka teie erakonna‑ ja fraktsioonikaaslane on rahvusringhäälingu nõukogu liige. Ta võib teie muret seal esindada, kui teile tundub liig neile kiri saata ja sedapidi ühendust võtta.

Eelarvemure ei ole siin Eesti Vabariigis ainult Kultuuriministeeriumis, vaid see on kõikides ministeeriumides nõnda. Me oleme valitsuses leppinud kokku kärpida. Ühest küljest Riigikogu ootab, et kärbitaks, ja teisest küljest kritiseeritakse meid, et miks me just selliseid kärpeotsuseid teeme. Avalikult on olnud terve sügis – septembris, oktoobris, novembris, ka detsembri alguses – debatt Kultuuriministeeriumi kärbete üle. Me oleme avalikult öelnud, et me püüame eelarve kärpeotsustega enda olulistele asutustele võimalikult vähe liiga teha: sihtasutustele, avalik-õiguslikele juriidilistele [isikutele] ja hallatavatele asutustele. Kärpeprotsent on 4 kõikidele võrdselt kuni aastani 2027, et nad saaksid oma tegevusi pikemaajaliselt planeerida.

Hea uudis on selle juures see, et ma tulen peagi Riigikogu ette Eesti Rahvusringhäälingu [seaduse muutmise] seadusega, kus me käsitleme ühe olulise punktina ERR‑i ehk Eesti Rahvusringhäälingu eelarveküsimust, et ERR saaks olla oma eelarvelistes otsustes vaba ja oleks läbipaistev.

13:47 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Me lõpetame tänase seitsmenda küsimuse käsitlemise.


8. 13:47 Eesti ja Gruusia suhted

13:47 Esimees Lauri Hussar

Tänane kaheksas küsimus on välisminister Margus Tsahknale, küsib Riigikogu liige Aleksandr Tšaplõgin ning teema on Eesti ja Gruusia suhted. Aleksandr Tšaplõgin, palun!

13:48 Aleksandr Tšaplõgin

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud minister! Välisministeerium kehtestas sanktsioonid 25‑le Gruusia ametnikule, sealhulgas peaministrile. Põhjuseks oli politsei kasutamine meeleavaldustel osalejate vastu. Minu küsimus: kas Eesti tunnistab Gruusia viimaste valimiste tulemusi? Teadaolevalt Riigikogu neid tulemusi kahtluse alla ei seadnud. Ja kui Gruusia valitud valitsus on legitiimne, siis mille alusel sekkub Eesti suveräänse riigi siseasjadesse?

13:48 Välisminister Margus Tsahkna

Aitäh, hea küsija! Ma ei tea, kelle küsimusi te küsite siin maha lugedes ja nii hästi, aga vastused on väga selged ja kõlanud ka siin. Esiteks ei ole rakendatud sanktsioone, vaid on rakendatud sissesõidukeeldu nendele isikutele, keda kokku on 25. Need on Gruusia kõrgemad ametiisikud eesotsas peaministriga – teil on õigus –, ka siseminister ja näiteks Ivanišvili, kes on partei Gruusia Unistus auesimees, sisuliselt koordinaator. Seal nimekirjas on need konkreetsed inimesed, kes vastutavad vägivalla toimepaneku eest rahumeelsete demonstrantide ja Gruusia inimeste vastu. Väga selge positsioon.

Mis puudutab Gruusia valimisi, siis me oleme väga selgelt välja öelnud, et need valimised ei olnud ausad ja läbipaistvad, nii nagu demokraatlik standard tegelikult ette näeb. Täpselt samamoodi ei ole mitte ükski rahvusvaheline vaatlusorganisatsioon öelnud, et need oleksid olnud läbipaistvad ja demokraatlikud. Kuid veel suuremat muret [valmistavad] need reaalsed tegevused, mis täna selle võimupartei poolt läbi viiakse Gruusia vastu. See, mis on nende poliitiline liin, on eraldi teema, see, et minnakse Vene mõjusfääri tagasi. Aga kõige [rohkem] tekitab muret see, et keeratakse kinni Gruusia inimeste õigus oma vaba tahet väljendada: inimesi pekstakse, vangistatakse, piinatakse, terroriseeritakse; pekstakse ajakirjanikke; karistatakse inimesi selle eest, et nad isegi ei ütle midagi, aga nende kotis on näiteks Euroopa Liidu lipp või mis iganes. Selline asi ei ole meile 33 aastat peale iseseisvuse taastamist võib-olla arusaadav, aga täna täpselt selline tegevus Gruusias toimub. Nii et me oleme väga tõsiselt mures selle pärast, mis teed Gruusia lõpuks läheb. Me peame toetama Gruusia rahvast. Igal rahval on õigus öelda vabalt välja, mida nad soovivad. Ilmselgelt kogu see tegevus, mida tänane võimupartei seal ellu viib, ei vasta absoluutselt rahvusvahelisele õigusele, ei vasta absoluutselt kokkulepitud inimõigustele. Ja siin on Eesti positsioon väga selge.

13:51 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Aleksandr Tšaplõgin, teil on täpsustav küsimus. Palun!

13:51 Aleksandr Tšaplõgin

Lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud minister! Huvitav, kuidas käitub Eesti valitsus, kui valimistulemustega rahulolematu opositsioon korraldab riigis massimeeleavaldusi ning protestijad hakkavad parlamenti paugutite ja Molotovi kokteilidega loopima?

13:51 Välisminister Margus Tsahkna

Aitäh! Ma soovitan ennast rohkem kurssi viia sellega, mis päriselt Gruusias praegu toimub, mitte küsimusi paberi pealt maha lugeda. Riigikogu liikmel on olemas võimalus minna kohale ja seda tegelikult vaadata, [kohalikega] kohtuda. Mina olen proovinud neid võimalusi kasutada.

Siin olid mitmed valeväited, aga massimeeleavaldused vastavad tõele. Me räägime sadadest tuhandetest inimestest, kes on tänavatel mitte ainult Thbilisis, vaid üle kogu Gruusia, ja neid ei ole organiseerinud üks või teine poliitiline opositsioonipartei. Tänaval on Gruusia inimesed. Kiusatakse taga mitte ainult opositsioonipoliitikuid, vaid kiusatakse taga, vangistatakse ja piinatakse tavalisi inimesi ning ajakirjanikke, kellel on eriline staatus selle pärast, et nad on ajakirjanikud ja nende ülesanne on viia informatsioon objektiivselt nii Gruusia inimesteni kui ka vabasse maailma.

Ma tõsiselt soovitan sinna minna ja tutvuda sellega, mis tegelikult Gruusias toimub. Tõsiselt, Riigikogu liikmetel on see võimalus olemas. Palun tehke seda.

13:52 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Rohkem küsimusi selle [teema] raames ei ole. Head kolleegid, kuna me oleme sealmaal, et infotunni registreeritud küsimused on lõppenud ja meie istungi aeg saab paari minuti pärast täis, siis siinkohal paneme selle aasta viimasele infotunnile punkti. Ma tänan kõiki valitsuse liikmeid ja ma tänan ka kõiki kolleege, kes infotunnist aktiivselt osa võtsid. Me jätkame täpselt kell kaks algava Riigikogu täiskogu istungiga.

13:53 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee