09:58 Istungi rakendamine
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, austatud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu teisipäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
10:00 Kohaloleku kontroll
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 74 Riigikogu liiget, puudub 27.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Seda soovi ei ole. Enne kui me saame minna päevakorra juurde, on Urmas Reinsalul küsimus istungi läbiviimise reeglite kohta. Palun!
10:01 Urmas Reinsalu
Austatud istungi juhataja! Mul on hea meel, et saalis viibib ka Riigikogu esimees, kes on võib-olla vajalik selle selguse loomiseks, kas parlamenti eile eksitati ja kas seda tehti tahtlikult või informatsiooni puudumise tõttu. Nimelt oli meil siin küsimus selles – erinevate fraktsioonide esindajad kergitasid [selle] –, miks selle töönädala päevakorras ei ole ametis olevale majandusministrile umbusalduse avaldamise [arutelu]. Riigikogu esimees, ma ei taha talle sõnu suhu panna, aga ütleme, laias laastus väljendus selliselt, et selle nädala esimesel poolel viibib majandusminister välisriigis. Minule teadaolevatel andmetel see sugugi nõnda ei ole. Mul on küsimus, härra istungi juhataja: kui juhatus arutas, valitsusega konsulteerides, millisel ajal seda umbusaldusavalduse [arutelu] teha, siis millal te seda arutasite? Kas ka teie informatsioon on see, otsekui härra Riisalo oleks esitanud informatsiooni, et sellel töönädalal ta viibib välisriigis, või ütleme, selle nädala esimesel poolel viibib välisriigis? Kas te olite teadlikud, et ta viibib välisriigis, oli see teie eeldus? Kas praeguse informatsiooni põhjal juhatus teab, kas härra majandusminister viibib hetkel välisriigis või ei viibi?
10:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, lugupeetud kolleeg! Ma saan viidata sellele kohtumisele Riigikogu esimehega, mis toimus kümme minutit enne istungi algust. Tõepoolest, ka temale oli saanud tolleks hetkeks teatavaks asjaolu, et minister Riisalo ei viibi tegelikult välismaal. [Ma ei tea,] mis hetkel härra Lauri Hussar, Riigikogu esimees, sellest teada sai. Aga tol hetkel juhatus ei olnud seda teemat iseseisvalt arutanudki. Tõepoolest, meil oli teadmine, et minister Riisalo on välismaal, Šveitsis, ta pidi olema seal vist esmaspäevast kolmapäevani. Sellest teadmisest lähtudes oli juhatusel või osal juhatuse liikmetel võimalus kaaluda tõepoolest ainsa päevana neljapäeva, mida me ka korra kaalusime. Aga asjaolu tõttu, et pikka aega ette oli kavandatud [neljapäevale] rahanduskomisjoni OTRK, siis me siiski pidasime oluliseks see OTRK ära teha, kuna oli olemas konkreetne kokkulepe. Meil oli Riigikogu esimehega arutelul ka see, et peab olema väga selge sõnum ja vastus, millal umbusalduse avaldamise arutelu toimub. Kuna see oli esmaspäevaks kokku lepitud, siis nii see ka jäi. Aga tõepoolest, vähemalt mina sain teada sellest, et härra Riisalo ei viibi välismaal, alles kümme minutit tagasi, kohtudes Riigikogu esimehega.
Urmas Reinsalu, palun!
10:03 Urmas Reinsalu
Austatud istungi juhataja! Selles asjas, ma arvan, on vaja, selleks et me parlamendis saaksime üksteise sõna usaldada – sellest tuleneb eeldusena ju kogu parlamendi usaldus Riigikogu juhatuse töö vastu –, teada seda, et teie, ma saan aru, juhatuse liikmena olite täna hommikuni teadlik, et Tiit Riisalo on välismaal ja seetõttu ei ole võimalik umbusaldusavaldust selle töönädala esimesel poolel päevakorda võtta.
10:04 Aseesimees Toomas Kivimägi
Jah, sada protsenti.
10:04 Urmas Reinsalu
Minu küsimus on teile, aga te saate loomulikult suunata mikrofoni selgitava vastuse andmiseks – ma arvan, et on väga oluline, et me saaksime siin selgust – ka Riigikogu esimehele. Selle informatsiooni parlamendi spiikri poolt me saime eile kell kolm või pool neli, pärast härra Stubbi, Soome Vabariigi presidendi ettekannet. Me saime teada, et Tiit Riisalo viibib välismaal, seda hetkel, kui ta tegelikult ei viibinud välismaal. Mul on nüüd küsimus, kes siis keda tegelikult eksitas. Kas spiikri informatsioon oli parlamendi täiskogu eksitav või tegelikkuses oli majandusminister andnud teada – siis tekib küsimus, millal ta andis teada –, et ta viibib välismaal ja seetõttu ei ole tal võimalik umbusaldusavalduse [arutelul] osaleda? Minu küsimus on selles, kas sellisel juhul on hüpoteetiliselt võimalik see umbusaldusavalduse [arutelu] sellel töönädalal läbi viia, kui on selgunud, et härra majandusminister on Eesti riigis – see on esimene küsimus –, nagu te kümme minutit tagasi [teada saite]. Teiseks ma paluksin, et te annaksite selguse loomiseks – ma arvan, see on selles mõttes olulise kaaluga – mikrofoni härra spiikrile, kes selgitaks informatsiooni, mida ta parlamendile eile kell pool neli väljendas.
10:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg! Mul ei ole vähimatki põhjust kahtlustada, et Riigikogu esimees eile eksitas parlamenti. Sellesama kümneminutilise kohtumise ajal enne seda istungit tuli see [info] üllatusena ka Riigikogu esimehele. Ma ei taha küll liigselt ette rutata, aga ilmselgelt on üsna tõenäoline pigem see, et minister ei informeerinud Riigikogu juhatust sellest, et tema plaanid olid muutunud, mida, nagu me mõlemad Lauriga tõdesime, oleks kindlasti pidanud tegema, teades, et parlamendi liikmed on talle esitanud umbusaldusavalduse. Aga veel kord: ma ei saa detaile siin kirjeldada, kuna ma ei ole selle asja juures olnud.
Head kolleegid! Ma väga pikka debatti siiski ei tahaks. Võtame need kolm protseduurilist küsimust veel, mis on [kirjas]. Kalle Grünthal, palun!
10:06 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Te ütlesite praegu sellise väga huvitava lause, et teil pole mingit alust kahtlustada, nagu spiiker oleks andnud valeinfot. Samas me oleme sellises huvitavas infoväljas, kus väga oluline info selle kohta, kus minister tegelikult viibib, muutub kui mitte tundidega, siis igal juhul väga kähku. Minu teada ei ole ministrite selline tegevus traditsiooniline, sest nad planeerivad oma asju ikkagi päevade kaupa ette ja nii edasi. Aga kummutamaks kahtlust, et Lauri Hussar on ja ka teie olete meile siin valeinfot andnud, ma sooviksin teada selle isiku eesnime ja perekonnanime, kes teile selle info edastas, samuti seda, millisel viisil ja kuidas [ta seda tegi]. Asi ei ole mingisuguses tähenärimises, asi on selles, et selle info põhjal me saame teada, kas Riigikogu juhatus ajab parlamendi liikmetele kärbseid pähe või vastab see [esitatud info] tõele. See on praegu teie jaoks auküsimus. Palun öelge, millisest informatsiooniallikast ja millisel kujul on see info Riisalo kohta tulnud, ja nimetage ka selle info andja nimi, ma rõhutan seda.
10:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, mina ei ole terve Riigikogu ja mina ei ole ka terve Riigikogu juhatus ja mina ei ole Riigikogu Kantselei. Nii et neid detaile ei suuda ma teile kohe kindlasti kirjeldada. Teiseks, te kindlasti laimate mind, kui te väidate, et ma olen valetanud. Ma ütlen veel kord: mina olin selges teadmises esmaspäeval kell 15.00, täpselt samamoodi oli Riigikogu esimees Lauri Hussar selges teadmises eile kell 15.00, et minister Riisalo on välismaal ja see on põhjus, [miks ta ei saa osaleda umbusaldusavalduse arutelul].
Head sõbrad, me olime ise ka pigem mures. Jah, ei ole antud tähtaega, millal hiljemalt peab umbusaldusavaldust arutama, aga me olime pigem seda meelt, nagu kommentaar ütleb, et kui ei saa sel nädalal, siis vähemalt järgmisel nädalal. See on Riigikogu juhatuse selge hoiak ning meie soov ja tahtmine. Ega meil ei olnud soovi seda kuskile lükata, pigem me leidsime, et noh, mis teha, kui ministril on pikalt kavandatud visiit välismaale, siis maailm ei lähe sellest hukka, kui me – ma nimetaksin seda nii – teeme siinkohal erandi.
Ma olen igal juhul seda meelt, et juhatus on või vähemalt mina juhatuse liikmena olen valmis [ka edaspidi toetama] seda hoiakut, mis kommentaaris on lahti kirjutatud, vaatamata sellele, et see ei ole üksühene seadusetäht. Ma olen igal juhul seda meelt, et selline peaks hoiak jätkuvalt olema. Aga veel kord: antud juhul olin ma ise ka täiesti nõus, täiesti päri selle erandiga – ja vabandage need, kes selle pärast pahased on –, et tõepoolest, maailm ei lähe sellest hukka, kui teha see [arutelu] neljapäeval või esmaspäeval, nagu oli kokku lepitud, sellest midagi hullu ei juhtu.
Rain Epler, palun!
10:09 Rain Epler
Aitäh! Mu esimene küsimus oli puhtalt protseduuriline ja käis formaadi kohta, et kas teil on võimalus nii-öelda kohustuslikus korras Hussarile mikrofon anda ja lasta tal selgitada, aga Hussar sai ilmselt aru, et varem või hiljem see asi selleni viib, ja vajutas ise nuppu. Nii et see küsimus langes ära.
Aga te ise ütlesite puldist, et minister oleks pidanud viivitamata teada andma, eriti teades, et umbusaldus[avaldus] on sees. Ma ütleksin, et päris selline otsekohene kriitika ministri suunas. Reformierakonnal on lähiajaloost ju see kogemus, et mäletatavasti, kui te olite ühe teise erakonnaga kahekesi koalitsioonis, siis ühel päeval marssis peaminister presidendi juurde ja ütles, et nüüd hakkavad kõik ministrid kahte ministeeriumi juhtima. Võib-olla meil kukub ka see umbusaldusavaldus ära. Äkki te saate soovitada peaministrile, et ta jalutaks Kadriorust läbi, saame siis selle Riisalo-mure maha ja saame päevakorraga edasi minna?
10:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Olen kindlalt seisukohal, et jah, mina ei saa selles voorus käskida kellelgi sõna võtta. Riigikogu esimees on [andnud teada soovist esitada] protseduuriline küsimus, mis, ma kardan, ei ole protseduuriline, aga ma ei tea ju seda ja ma talle kindlasti sõna annan. Jään jätkuvalt ka selle juurde, et jah, ma olen juhatuse liikmena seda meelt, et minister oleks antud juhul pidanud informeerima Riigikogu Kantseleid sellest, et ta välislähetus jäi ära. See oleks andnud Riigikogu juhatusele võimaluse kaaluda umbusalduse avaldamise lülitamist selle töönädala päevakorda.
Urmas Reinsalu, palun!
10:10 Urmas Reinsalu
Aitäh, austatud istungi juhataja! Muidugi olen ma teiega nõus, et selles asjas tuleb selgus luua. Nüüd kerkis esile rida küsimusi. Minu esimene küsimus teile on see, kuna ma saan aru, et juhatus või juhatuse liikmed, vähemalt teie kahekesi härra Hussariga olete sellega tegelenud: kus Riisalo praegu on? See on esimene küsimus.
Teine küsimus on see. Te viitasite, et on kokku lepitud, et Riisalole umbusalduse avaldamise arutelu toimub järgmisel töönädalal. Ma saan aru, et üheks tehioluks siin oli Riisalo välisvisiit. See oli nii-öelda siis Riigikogu juhatuse liikmete teadmine. Minu küsimus on väga lihtne: kes kokku leppis ja millal kokku leppis ja millise teadmisega? See on teine küsimus.
Kolmas küsimus on õigemini ettepaneku vormis küsimus. Te viitasite, et ka teie loogika on selline, nagu on kommentaaris. Ma arvan, et küsimus ei olegi eraldi võetuna umbusaldusavalduse ajas, vaid selles pretsedendis, mida me loome, nii-öelda ajalises seoses: umbusaldusavaldus ja selle menetlemine. Teoreetiliselt võiks hakata küüniliselt selle tõlgendusega edasi minema nii, et härra Riisalole avaldatakse umbusaldust 2028. aastal. Te soovitasite järgida senist 30‑aastast praktikat, nagu ma sain aru teie varasemast osundusest. Ma ühinen sellega. Kodukorraseadus näeb ju ette ka võimaluse nii-öelda obligatoorselt päevakorda täiendada. Sellisel juhul, kas juhatus on kaalunud seda – kui ei ole, siis ma kutsun teid üles seda kaaluma –, et see umbusaldusavaldus lülitada selle töönädala päevakorda? See ei eelda fraktsioonide konsensust, vaid seda on olnud võimalik teha teistelgi erakorralistel juhtudel. Nii et kolm niisugust küsimust.
10:12 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Kus Riisalo on? Väga aus vastus on, et ei tea. Aga ärge naerge selle peale, sest ma tõepoolest ei tea. Ma eeldan ja usun ja arvan, et ta on Eestis, aga rohkem ja täpsemalt ma ei suuda öelda, sest ma ei tea, kus ta hetkel on.
Kes leppis kokku? Taas kord: ma ei tea, kes nii-öelda tehniliselt suhtles ministri abide või nõunikega. Ma ei taanda ennast sellest, et ma olin selle Riigikogu esimehega toimunud arutelu juures, kus me tõepoolest otsisime seda päeva, mis võiks sobida nii parlamendile ja tema töögraafikule kui ka ministrile. Selles mõttes mina Riigikogu esimehega sisulise kokkuleppe [sõlmimise] juures olin, ma ei tagane sellest ja jään selle juurde, et ma leidsin, et see võiks olla hetkel kompromiss.
Kolmandaks, täna kell 13.30, või kui istungit pikendatakse, siis kell 14.00, on juhatuse koosolek ja me kindlasti kaalume seda võimalust ja valmisolekut lülitada see umbusalduse avaldamine Riigikogu selle töönädala päevakorda. Aga veel kord: me peame koguma eelinfot ja siiski küsima, kas ka ministril on võimalik [sel ajal siia tulla], vähemalt me peame seda väga viisakaks ja sellel toonil me kindlasti jätkame. Me kaalume seda juhatuse koosolekul. Ütlen ette, et mitte teid eksitada, et ülisuure tõenäosusega on see ikkagi pigem kolmapäeval kui neljapäeval, sest veel kord: neljapäeval on meil tööaeg piiritletud ja OTRK on ka sinna kavandatud.
Nüüd lõpetame selle vooru. Riigikogu esimees härra Lauri Hussar, protseduuriline küsimus istungi juhatajale, palun!
10:13 Lauri Hussar
Suur tänu, lugupeetud Riigikogu aseesimees! Ma tõesti vabandan, sest see [küsimus] tõenäoliselt väljub protseduurika piiridest. Aga saan kinnitada teie sõnu, et selle nädala päevakorda planeerides me tegime seda teadmises, et nädala esimesel poolel viibib minister Riisalo välismaal. Neljapäeva kohta ma rõhutasin ka eile korduvalt, et rahanduskomisjoni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse arutelu on nii pikalt planeeritud, et seda kas poolikuks jätta või ära jätta ei oleks kindlasti põhjendatud. Mina eile kell 15 alanud istungit juhatades teadsin, et minister Riisalo on välismaal. Informatsioon, et see reis on ära jäänud, jõudis minuni täna hommikupoolikul.
Saan kinnitada veel seda, et tänasel Riigikogu juhatuse koosolekul me kindlasti kaalume selle konkreetse punkti lisamist käesoleva nädala päevakorda, mistõttu, head kolleegid, juhul kui see juhtub, siis varuge kannatust, sest tõenäoliselt saab meie kolmapäevane päevakord siis olema äärmiselt tihe ja põhjalik, arvestades, et juba täna on meil ees niivõrd palju olulisi punkte ja ma ei ole kindel, kas me suudame täna need kõik ära menetleda. Aga selleks kõigeks ma soovin headele kolleegidele palju-palju jõudu.
10:15 Aseesimees Toomas Kivimägi
No nii, head kolleegid, me leppisime kokku, et me rohkem ei võta protseduurilisi küsimusi, me oleme selle teema läbi rääkinud. (Hääl saalis.) Päris viimane, head kolleegid, rohkem ma ei võta, siis läheme hääletuse juurde. Urmas Reinsalu. Ma väga vabandan teiste ees, kes võib-olla tahaksid ka seda privileegi kasutada. Urmas Reinsalu, palun!
10:15 Urmas Reinsalu
Aitäh! Ma siiski protesteerin. Esiteks, mingit kokkulepet meie vahel ei olnud, meil on vastastikune sümpaatia, aga mitte kokkulepe konkreetses küsimuses. Seda tuleb möönda.
Teiseks, ma pean ikkagi tunnistama, et asi jääb minu jaoks veidikene segaseks. Me oleme Eesti seadusandja, kes tegutseb oma päevakorra alusel, kes tegutseb juhatuse korralduse alusel, mille järgi meie tööd korraldatakse. Riigikogu esimees viitas sellele, et juhatus võib-olla paneb päevakorda. Me ei tea, kus härra Riisalo on, nagu tunnistas ausalt härra Kivimägi, aga võib-olla tuleb see päevakorda. Ma arvan, et see ei ole normaalne ja väärikas parlamendi asjaajamise kultuur, et me elame nii-öelda umbropsuloogikas, et juhatus siis kolmapäeval arutab.
Ma arvan, et oleks mõistlik luua selgus ikkagi kohe, tuvastada, kus härra Riisalo on, ja minu meelest [tuleks talle] öelda, et ta peaks tulema parlamendi ette, eks ole. Tuleks määratleda see aeg ära, teha seda viivitusteta, sest on ilmnenud väga selge tõsiasi. Ma ei süüdista kedagi valetamises, lihtsalt parlamendile on – me tuvastasime selle ja seda möönsid nii Riigikogu esimees kui ka Riigikogu aseesimees – edastatud tõele mittevastavat informatsiooni, valeinformatsiooni. Küsimus on selles, et ma palun kõigepealt akuutselt lahendada ära see küsimus, millise töökorra alusel me töötame. Ka parlamendi liikmetel on vaja umbusaldusavalduse puhul teada, kas see tuleb homme või mitte, aga mitte jätta seda nii-öelda ehku peale, et see sõltub otsekui suveräänina härra Riisalost.
Teine küsimus on ikkagi, et parlamendi juhatus peaks andma relevantse selgituse, kus see probleem tekkis. Kas minister eksitas informatsiooniga? Kas minister eksitas parlamenti tahtlikult? Kas ta eksitas parlamenti vaikimisega, mitte midagi tehes? Või eksitas ta parlamenti informatsiooni edastades, mille tulemusena on sattunud, ma saan aru, väga keerukasse ja ebameeldivasse olukorda ka parlamendi juhatuse liikmed? Kuulasin Riigikogu esimehe seisukohta, mis jäi minu jaoks vägagi ähmaseks, kuidas parlament homme edasi tegutseb, et [umbusaldusavaldus] võib tulla ja võib mitte tulla. Ma tahaksin saada selgust. Ma protesteerin ka selle vastu, et kogu parlamendi töökorraldus ehitatakse üles härra Riisalo [töö]graafikule, kelle asukohta, nagu Riigikogu aseesimees tunnistas, me ei tea. Tõenäosuslik oletus on, et ta on Eesti Vabariigi jurisdiktsiooni all oleval territooriumil. Aga see on oletus. Härra Riigikogu aseesimees korrigeerib, kas see vastab tõele, kas ta on siis Eestis või ei ole Eestis.
Ma lõpetan oma küsimuse sellega: mis visiit see pidi olema ja miks see siis ära jäi, härra Riigikogu aseesimees? Te olete ju nii hästi informeeritud pärast omavahelist vestlust, ma sain nii aru, Riigikogu esimehega.
10:18 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, mis puudutab ühe või teise inimese asukohta, siis mina tean ainult teie asukohta, kes te täna siin saalis olete, mitte ühegi teise inimese asukohta ma väga täpselt ei tea. Ma arvan, et ei ole mitte midagi ebaloogilist selles, et ma ei tea, kus härra Riisalo hetkel viibib.
Teiseks, ma ei saa loomulikult anda kindlas kõneviisis vastuseid, on see [umbusaldusavalduse arutelu] homme või ülehomme, sest ilmselgelt te eeldate, et kui me arutame Tiit Riisalole umbusalduse avaldamist, siis on Tiit Riisalo ise ka kohal. Parlamendi juhatus peab veenduma selles, et minister on kohal selle küsimuse arutelu ajal, siis on põhjust ja võimalust seda kokku leppida.
Kolmandaks, head kolleegid, ma tahan öelda, et sellelsamal kohtumisel enne täiskogu istungit me põgusalt korra arutasime sedasama võimalust ka härra Lauri Hussariga, et äkki me teeme selle homme. Mina lihtsalt panin jälle üles selle [küsimuse], et aga siis äkki öeldakse, et te valetasite, et Riigikogu esimees valetas esmaspäeval, kui ta ütles, et see on esmaspäeval. Saate aru? Ta eile ütles nii ja on kokkulepe, et see on esmaspäeval. Nüüd äkki mõni kolleeg, kes on homme ära, ütleb niimoodi, et aga Riigikogu esimees ütles, et selle umbusaldusavalduse arutelu toimub esmaspäeval. Teda võib-olla homme siin ei ole ja nüüd ütleb ta, et on väga pahane ja pettunud, sest ta on esmaspäevaks küsimused valmis pannud, tahaks fraktsiooni nimel sõna võtta ja nii edasi, aga seda võimalust ei ole. Nii et saate aru, siin on mitu osapoolt. Kolmas asi on see, et meil on päris pikk päevakord kolmapäevaks kokku pandud, ja [umbusaldusavalduse tõttu mõni punkt] nihkuks selle võrra tahapoole, võib-olla mõni ettekanne jääks ära. See ei ole väga lihtne. Seepärast ma ei taha üksüheselt väita, et on see kolmapäeval või on see esmaspäeval.
Aga veel kord, kui on vaba mandaat, siis ma tahaks vähemalt peanoogutust, et keegi ei protesti. Kui on võimalus seda teha kolmapäeval, et siis vähemalt siinolijatest keegi ei protestiks selsamal põhjusel ja et keegi ei heidaks pärast Riigikogu esimehele ette, et ta valetas, kui ta ütles, et arutelu toimub esmaspäeval. Kui keegi ei protesti, siis ma jätan lauale võimaluse, et see võib toimuda ka homme. Seda juhatus täna arutab ja otsustab ning selle järel annab kohe teada Riigikogu liikmetele.
Aga nüüd, head kolleegid, ma siiralt vabandan oma väga-väga hea kolleegi Eerik-Niilese ees. Et mitte anda Urmasele veel kord sõna, ei saa ma sõna anda ka sulle, Eerik. Me lõpetame siinkohal ära need protseduurilised küsimused. Nii et selline on kokkulepe. Juhatuse koosolek [algab] kell 13.30 või kui istung kestab kella kaheni, siis kohe peale seda, nii et poole kolmeks on selgus majas. Kindlasti võetakse kontakti, ma ei kahtle selles hetkegi, Tiit Riisaloga, küsitakse, kas tal on võimalik, kui homme seda umbusaldusavaldust arutatakse, siin oma seisukohti kaitsta.