09:58 Istungi rakendamine
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, head kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu teisipäevast istungit. Kohaloleku kontroll, palun!
10:00 Kohaloleku kontroll
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 83 Riigikogu liiget, puudub 18.
Nüüd, head kolleegid, on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Annely Akkermann, palun!
10:01 Annely Akkermann
Austatud juhataja! Head kolleegid! (Juhataja helistab kella.) Lubage mul endale soovida viljakat eelarveaega, sisutihedaid ja edasiviivaid arutelusid ning rahanduskomisjoni nimel üle anda Riigikogu otsuse eelnõu Toomas Tamsare Eesti Panga Nõukogu valdkonna asjatundjast liikmeks nimetamiseks. Eelnõu menetlemisel esindab rahanduskomisjoni edaspidi Jaak Aab. See on minu poolt kõik.
10:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Rohkem soove ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe otsuse eelnõu. Enne, kui saame minna päevakorra juurde, on küsimus istungi läbiviimise reeglite kohta. Igor Taro, palun!
10:02 Igor Taro
Aitäh, hea istungi juhataja! Mul on küsimus selle nädala päevakorra menetluse kohta. Eile jättis Isamaa esimees Urmas Reinsalu mulje, et nad on fraktsiooniga tagasi võtnud mõned arupärimised. Kas te saaksite täpsustada, kas need arupärimised on päriselt menetlusest tagasi võetud või on need [vaid] selle nädala kavast välja võetud ja me peame nende menetlusega edasi minema ja Isamaa esimees on avalikkust lihtsalt eksitanud?
10:02 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Minu mäletamist mööda võeti Isamaa tehtud arupärimised päevakorrast välja, mis tähendab, et need on jätkuvalt menetluses. Minu mäletamist mööda võeti tagasi kolm-neli-viis EKRE esitatud arupärimist, ehk need on langenud menetlusest välja. Lisan repliigina, et see ei olnud väga konstruktiivne. Me olime kavandanud juhatusena ikkagi pika tööpäeva. Ja teadupärast kõigile peaks olema teada, kuidas me päevakorda kokku paneme. Edaspidiseks oleks ikkagi palve: kui on soov arupärimisi tagasi võtta või kui ei ole soovi neid menetleda, siis anda sellest teada hiljemalt neljapäeva keskpäevaks, sest neljapäeval kell pool neli paneb juhatus päevakorra kokku ja me [saame] sellega arvestada.
Rain Epler, palun!
10:03 Rain Epler
Aitäh! Ma tahtsin selle viimase mõtte kohta küsida. Me oleme siin rääkinud sellest, et saadikud on vabad oma mandaadis ja tegevuses. Kas siit kostus nüüd mingi pahameel? Kui on päevad pikaks läinud, on olnud pahameel, ja nüüd, kui läks päev lühemalt, on jälle mingisugust sihukest torinat kuulda. Milles asi?
10:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Jah, tõepoolest, te üsna sageli heidate ette seda, et me ei menetle piisavas tempos. Antud juhul jäi meil terve rida tunde kasutamata selleks, et seda arupärimiste virna vähendada. Nii et kordan veel kord, et see on minu ettepanek ja palve. Loomulikult ei saa ma kellelegi keelata ka vahetult enne istungit mõnda arupärimist [päevakorrast] välja võtta, aga selleks, et me suudaksime neid rohkem menetleda, on palve, et seda tehakse varem. Võtame veel kolm protseduurilist küsimust. Henn Põlluaas, palun!
10:04 Henn Põlluaas
Aitäh! Alustuseks [pöördun] austatud eesistuja poole vastupalvega, et Riigikogu juhatus võtaks menetlusse opositsiooni esitatud otsuse eelnõud, mida siin on pikalt torpedeeritud ja sahtlis hoitud. Näiteks väliskomisjon saatis juhatusele juba oktoobri alguses palve panna 9. oktoobri päevakorda Kaliningradi Königsbergiks tagasinimetamise teema, aga seda [eelnõu], nii nagu paljusid teisigi eelnõusid, ei ole siiamaani [päevakorda pandud]. Miks?
10:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg! Nende eelnõude menetlusse võtmise tempo sõltub sellest, millise tempoga me suudame menetleda neid eelnõusid, mis on näiteks selle nädala päevakorras. Toon veel kord näite. Kui 2023. [aasta] riigieelarve seaduse muutmise [seaduse] eelnõu [menetlemisel] võetakse vaheaegu iga muudatusettepaneku hääletamise eel, siis loomulikult on tempo väga aeglane ja meil läheb tõepoolest oluliselt kauem aega, et nende [eelnõudeni] jõuda. Nii et mul on siiras palve, tõepoolest, ja veel kord [rõhutan], et see ei olnud otseselt etteheide, vaid palve: kui ikkagi ei soovita näiteks arupärimisi esmaspäeval menetleda, siis anda sellest teada varem. Veel kord, neljapäeval [kell] pool neli vaatab juhatus päevakorra üle ja saadab selle laiali. Palve on, et selleks ajaks antaks teada. Loomulikult ma ei saa keelata kellelgi seda teha ka hiljem, aga palve [on selline]. Siis me suudame rohkem tööd teha.
Mart Maastik, palun!
10:05 Mart Maastik
Suur tänu, härra eesistuja! Minu teada on Riigikogu kodu- ja töökorra seaduses kirjas, et arupärijaga tuleb [arupärimise] päevakorda panemine enne kokku leppida. Kui seda ei ole tehtud, siis ongi väga raske, sest reeglina me saame seda teada alles nädalavahetusel. Kui päevakorras on 15 punkti ja sa oled 11., siis on ebareaalne, et sa tead, mis kellaajal sinu kord tuleb. Ja ööistungite korral on meil väga raske planeerida oma muud elu ja olu.
10:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Hea kolleeg, kui arupärimisi on normaalsel hulgal, siis tõepoolest on tava olnud see, et lepitakse arupärijatega kokku, millal [arupärimise] menetlemine täiskogu istungil toimub. Ma söandan arvata, et ka [enne] arupärimiste selle nädala päevakorda panemist lepiti arupärijatega kokku. Ma ei saa seda absoluutselt kinnitada, aga kui vaja, saame Urvo Klopetsi käest üle küsida. Kui seda tehtud ei ole, siis tõepoolest on teil argumente selleks rohkem. Aga ka teil oleks olnud võimalik juba peale seda, kui päevakord neljapäeval või reedel välja saadeti, teada anda, et teil ei ole võimalik osa võtta selle arupärimise menetlemisest.
Helle-Moonika Helme, palun!
10:07 Helle-Moonika Helme
Aitäh, hea istungi juhataja! Mul on väga hea meel, et te ei ole nii napisõnaline, nagu oli eile Riigikogu esimees Lauri Hussar. Kui me küsisime protseduurilisi küsimusi, siis ta lihtsalt ei vastanud, [vaid] ütles, et see küsimus ei ole seotud istungi läbiviimise korraga. Ma küsin siis teie käest. Meil oli siin eile selline debatt, kus kõigepealt Erkki Keldo protesteeris – ma saan aru, et ta vist protesteeris, igatahes võttis ta sõna selle kohta –, et Urmas Reinsalu ja Isamaa võtsid oma arupärimised tagasi. [Kuna] Urmas Reinsalu istus saalis, siis [Erkki Keldo] küsis, miks ei taheta tööd teha. Nemad tahaksid siin hirmsasti tööd teha. Kuna meil tõepoolest jäi päev lühikeseks, siis tegin mina ettepaneku, et päevakorda võiks võtta juba ammu kultuurikomisjonis seisva eelnõu 231[, mille kohta on] menetlusotsused tehtud ja [mis on] täiskogule esitatud. See on Vabariigi Valitsuse [algatatud] eelnõu. Vabariigi Valitsuse eelnõud võiksid ikkagi laua peal olla, mitte komisjonis seista. [Tegin ettepaneku] võtta see päevakorda, [kuna] ettekandja Liina Kersna, hea kolleeg, oli ka saalis. Siis jälle Erkki Keldo väitis, et nemad on sellele vastu, nemad ikka ei taha tööd teha. Kuna täna te olete selline, kuidas ma ütlen, koostööaltim, siis äkki te annaksite oma hinnangu, kas Reformierakond tahab tööd teha või ei taha tööd teha?
10:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Alustan lõpust, sellele [viimasele küsimusele] on küll hea vastata: Reformierakond tahab tööd teha. Ja teine [vastus on] – nüüd räägin endast –, et jutukusel on ka oma hind. See, kui ma pikemalt selgitan ja põhjendan, nagu te näete, toodab ka uusi küsimusi istungi läbiviimise reeglite kohta. Nii et ma loodan, et te ei kuritarvita seda. Ja selle päevakorra me kinnitasime täiskogus eile ära, nii et meil võimalust seda täna avada ei ole.
Head kolleegid! Nüüd kaks viimast [küsimust] ja rohkem ma tõepoolest ei võta protseduurilisi küsimusi. Kert Kingo, palun!
10:09 Kert Kingo
Ma tänan, lugupeetud istungi juhataja! Te siin enne manitseval toonil ütlesite, et neljapäeval peaks teatama, kui soovime [päevakorrast midagi] tagasi võtta. Aga teie pikaaegse Riigikogu liikmena teate, et fraktsioonide koosolekud on esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval. Kas teie manitsevast toonist peab nüüd hakkama järeldama, et edaspidi ei tohigi esmaspäeval fraktsiooni koosolekul otsuseid vastu võtta [ega] neid üldse pidada? [Kas] see muudatus tuleb juhatuselt [järgmiseks], [juhatuselt], kes nagunii on [Riigikogu] kodu‑ ja töökorra seaduse täiesti prügikasti visanud? Kas me peame sihukest asja ka veel hakkama ootama?
10:09 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Te saate ise ka aru, et see küsimus oleks võinud olla olemata. Kellelgi sellist plaani ei ole. Urmas Reinsalu, palun!
10:09 Urmas Reinsalu
Aitäh, austatud istungi juhataja! Tõepoolest, formaalselt minuga keegi ei võtnud eraldi ühendust, et seda aega kokku leppida. Aga ma sain aru teie osundusest [soovile], et meil oleks töö ladusalt korraldatud. Ja ega Igor Taro ju tegelikult valet asja ei küsinud. Küsimus on selles, miks ma pidasin mõistlikuks anda vastajatele aega vastuste sisu üle järele mõelda. Vaadake, meil on praegu selline olukord. Minu küsimused puudutasid seda poliitikat, mida viiakse ellu valelikul moel ja mis tegelikult ei vastanud ühiskonna arusaamale [poliitikast] enne valimisi. Ja ma juba näen, et nii Eesti 200 kui ka sotsiaaldemokraadid – tõsi küll, üksnes retooriliste poosidega – on hakanud sellest juba mingil moel taanduma. Ma usun, et ka Reformierakonnas – küllap Toomas minu sõnu kinnitab – on hakanud toimuma teatud sisemine dünaamika. Nii et ma ei karda mitte oma küsimuste kvaliteeti, vaid ma tahan loota sellele, et tulevikus, õige pea, saabub aeg, kui vastajad ka distantseeruvad sellest poliitikast, mida nad on olnud sunnitud siin viimastel kuudel ellu viima.
Nii et see oli minu sisuline selgitus Igor Tarole, [kes] muretses [selle pärast], kus need huvitavad arupärimised õhus on. Nad ootavad oma aega, sest ajastatus on kõige olulisem.
10:11 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! See ei olnud protseduuriline küsimus, küll aga selge poliitiline avaldus. Aitäh, Urmas!
Head kolleegid, läheme tänase päevakorraga edasi. Kõigepealt teated. Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis Eesti‑Austraalia parlamendirühma moodustamise koosolek, kokkukutsuja Peeter Tali.