Jaa, see on tõesti olnud suur probleem, et need kohad, kus on majutuskohad, ei ole just need kohad, kus on töökohad või lastele kooli- või lasteaiakohad. Ja tõesti, need majutuskohad, mida riigi poolt pakutakse ajutise kaitse saajatele. Tõenäoliselt on see põhjus, miks aga ainult 9% seda majutust kasutavad, enamus tahavad olla nendes kohtades, kus on ka töökohad või kus on lasteaia- ja koolikohad.
Nüüd, koolikohtade ja lasteaiakohtade teemal me oleme eraldi rääkinud ukraina kogukonnaga, käinud neile pidevalt peale, et lapsed võetaks arvele hariduse infosüsteemis, sest kui me ei tea, kus see vajadus on, ei saa me neid koolikohti juurde luua. Kui näiteks 30. augustil teatab perekond, et me siiski ei lähe tagasi Ukrainasse täna ja laps peaks minema homme kooli, siis kui me saame seda 30. augustil teada, on see liiga hilja. Me oleme palunud, et registreerige need lapsed.
Probleem on selles, et enamus Ukraina sõjapõgenikke loodavad, et nad saavad tagasi minna koju kohe. Ühest küljest see ei ole probleem selles mõttes, et nad tahavad tagasi minna koju, see on väga hea. Aga probleem on selles suhtes, et kui nad ikkagi ei lähe ja vajavad neid teenuseid, siis meil peab olema mingi ettevalmistusaeg. Me oleme näiteks Eestis või Tallinnas avamas uut kooli puhtalt Ukraina sõjapõgenike lastele, sest Tallinnas on neid paratamatult kõige rohkem. See oleks siis keelekümbluskool, kus nii eesti kui ka ukraina keeles õpetatakse, ja see asub siinsamas rahvusraamatukogu taga.
Aga jah, kõigepealt, nende ajutiste majutuskohtadega me kaardistasime üldse, kus need kohad on, ja siis üritasime seda kokku panna sellega, kus on ka töökohad. Alguses oli ka palju probleeme just sellega, et inimesed ütlevad, et me ei ole nõus minema sinna metsa vahele, sest meil ei ole seal justkui midagi teha. Aga samas, kui te ise endale elukohta ei leia, siis see on see, mida me saame pakkuda. Lihtsalt need piirid on ees, ega neid vabu elamispindu ju kuskil ei ole, eriti nendes kohtades, kus on ka ikkagi töökohad.
Nii et see teema on nüüd liikunud jah ... Sellega tegeleb Sotsiaalkaitseamet. See põgenike selline pikk plaan on Sotsiaalkaitseameti või õigemini kriisistaabi vedada, kus Sotsiaalkindlustusamet – vabandust! – ka on, et neid asju omavahel kokku viia, töökohti, koolikohti, tervisele ligipääsu, kõike seda. Aga paratamatult siin tuleb probleeme ette, sellepärast et me ei ole kõige sellega arvestanud nii lühikese ajavahemiku jooksul.