14:58 Istungi rakendamine
15:00 Aseesimees Hanno Pevkur
Austatud Riigikogu! Tere ja ilusat töönädala algust meile! Alustame täiskogu VII istungjärgu 16. töönädala esmaspäevast istungit. Nüüd on võimalik üle anda eelnõusid või arupärimisi. Palun! Seda soovi ei ole.
Palun kohaloleku kontroll! Proovi uuesti praegu. Läks!
15:00 Kohaloleku kontroll
15:01 Aseesimees Hanno Pevkur
Kohal on hetkel 77 Riigikogu liiget.
Alustame päevakorra läbivaatamist. Aga enne seda on meil vaja päevakord kinnitada. Seega ... Härra Kõva!
15:01 Kalvi Kõva
Aitäh, hea istungi juhataja!
15:01 Aseesimees Hanno Pevkur
Ma vabandan korraks, head kolleegid, prooviks natukene vaiksemaks, härra Kõval on protseduuriline küsimus. Palun!
15:01 Kalvi Kõva
Aitäh! Mul on küsimus meie päevakorra kohta. Meil on selle nädala päevakorras kaks head eelnõu, üks parem kui teine. Nimelt tänases päevakorras on punkt number 1 eelnõu 619 ja meie nädala päevakorda lõpetab veel parem eelnõu, mis on Sotsiaaldemokraatliku Erakonna poolt ja Raimond Kaljulaidi poolt esitatud perehüvitiste eelnõu. Need on väga sarnased. Mul on küsimus, et miks need eelnõud ei ole üksteise järgi päevakorras, ehk miks see meie eelnõu 560, mis on sisse antud tüki maad varem kui 619, 22. märtsil juba, ei ole siinsamas sellesama eelnõu ka 619 järgi kohe. See oleks vist mõistlikum.
15:02 Aseesimees Hanno Pevkur
Jaa, aitäh! Eks komisjoni ettepanekud jõuavad juhatusse, juhatus selle alusel paneb päevakorra kokku. Järelikult tuli komisjonist selline ettepanek, on mu esialgne arusaamine, aga me kontrollime üle, mida komisjon ütles. Nii et juhtivkomisjon on see, kes meile ettepaneku juhatusele neid päevi planeerida ettepaneku teeb.
Paul Puustusmaa!
15:02 Paul Puustusmaa
Suur tänu! Mul on see küsimus, et meil on siin kaks eelnõu: üks on 511, teine lugemine, ja teine on 572, ka teine lugemine. Ja esimese eelnõu puhul on lubatud Riigikogu liikmetel sõna võtta, teise puhul ei ole see lubatud. Miks see erinevus?
15:03 Aseesimees Hanno Pevkur
Kust te võtate selle teadmise, et ühel on lubatud ja teisel ei ole lubatud? Mõlemad on teised lugemised, mis tähendab, et teil on täpselt samamoodi õigus kõnet võtta. Ma ei tea, mida te vaatate. Mina vaatan päevakorda, siin ei ole päevakorras midagi selle kohta, kes võivad sõna võtta. See on ikka nii, nagu kodukord ette näeb.
Härra Kõva, palun!
15:03 Kalvi Kõva
Aitäh! Jaa, tõesti nii on, et komisjon selle ettepaneku teeb, aga juhatusel on ka oma väike pädevus asja juures. Nii et ma ikkagi küsiksin, et kuna see meie, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ja Raimond Kaljulaidi poolt algatatud lastetoetuste eelnõu on neljapäeval viimane päevakorrapunkt, siis on ju mõistlik, et need kaks eelnõu 619 ja 560 võiks ju liita kokku. Aga kuna 619-l, nagu me täna teame, kus esimene lugemine lõpetatakse, on muudatusettepanekute tähtaeg juba homme või ülehomme ja komisjon seda arutab tõenäoliselt varem, kui see Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ja Raimond Kaljulaidi lastetoetuste eelnõu (Juhataja: "Head kolleegid, palun vaiksemalt!") siis on küsimus, et neid ei ole ka võimalik puhtfüüsilist liita. Sellest tingituna oleks ju juhatusel mõistlikum, et see 560 tõstetakse ettepoole.
15:04 Aseesimees Hanno Pevkur
Aitäh! Hea Kalvi, tõepoolest, vaatasime üle, komisjoni ettepanek oli, et 2. juunil arutada teie eelnõu. Mis puudutab seda, kas neid võiks liita, seda saab komisjon otsustada ja seda sõltumata sellest, mis on muudatusettepanekute tähtaeg. Kui muudatusettepanekute tähtaeg on ühel homme ja teisel 10 päeva, siis võib komisjon rahulikult homme või ülehomme, pigem siis ülehomme koguneda ja öelda, et need on sarnased eelnõud, ootame ära ka teise eelnõu muudatusettepanekute tähtaja ja siis need eelnõud liidetakse, näiteks. Nii et selles mõttes siin ei ole komisjonil ühtegi piirangut nende eelnõude liitmiseks.
Heljo Pikhof, palun!
15:05 Heljo Pikhof
Suur tänu, tegelikult sotsiaaldemokraadid esitasid, nagu juba öeldud, oma eelnõu märtsis. Ja kui me sotsiaalkomisjonis seda sotsiaaldemokraatide lastetoetuse tõstmise eelnõu, st esimese ja teise lapse toetuse tõstmist 100 euroni, arutasime, siis ei olnud veel Keskerakond oma eelnõuga välja tulnud, ütleme, selle ettepanekuga. Nüüd on selline lugu, et meie eelnõu, mida arutasime komisjonis varem, on tagapool, ja siis see eelnõu, mis äkitsi tuli siia Riigikokku, on eespool.
15:05 Aseesimees Hanno Pevkur
Jaa. Nagu ma ütlesin, see oli komisjoni ettepanek ja no ega päeva lõpuks sotsiaaldemokraadid võivadki otsustada, kas nad seda täna arutusel olevat eelnõu toetavad või ei toeta. Kui nad otsustavad mitte toetada ja toetada enda eelnõu neljapäeval, siis selles mõttes see võimalus on teil ju ka olemas. Aga ma rohkem ei tahaks tõesti selle peale aega raisata. Meil on tegelikult võimalus võimalus päevakord ära kinnitada sellisena, nagu ta on ette pandud. Kindlasti fraktsioonid saavad oma liikmetele ka komisjonides tähelepanu juhtida sellele, et näiteks sellised eelnõud võiksid olla koos, ja komisjonis ka need otsused teha.
Eduard Odinets, palun!
15:06 Eduard Odinets
Ma tahaksin ikkagi sellest loogikast aru saada. Eelnõu, mis on esitatud märtsis ja komisjonis arutatud isegi varem, kui järgmine eelnõu menetlusse anti, ja suures saalis on nad vastupidises järjekorras ja mitmepäevase vahega. Kas juhatusel on üldse mingi kaalutlusõigus, et nähes seda ebaloogilist sättimist, sekkuda ja päevakorda kujundades ikkagi asjad loogiliseks muuta?
15:07 Aseesimees Hanno Pevkur
Juhatus lähtub komisjonide poolt saadud sisendist. Kui komisjonid paluvad ühele või teisele päevale panna, siis me reeglina lähtume komisjoni palvest. Väga harvadel juhtudel, kui kas päev on üle koormatud või on mingi muu põhjus, siis me oleme võtnud komisjoniga uuesti ühendust ja palunud näiteks seda kuupäeva muuta. Nii et reeglina me lähtume ikkagi komisjonide sisendist ja selle pinnalt koostame meie siia suurele saalile päevakorra.
Nii, rohkem protseduurilisi küsimusi ei ole. Panen hääletusele Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 16. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ... Kas on kutsungit vaja? Mulle tundub, et me oleme kõik saalis ja keegi välja ei ole läinud. Või on tunne, et ... Mõned on puudu, aga ma usun, et need fraktsiooni liikmed siis kõik teavad ja kõik on praegu kuulnud, nii et kui olete päri, et läheme ilma kutsungita, siis ... Väga hea! Siis veel kord. Panen hääletusele täiskogu VII istungjärgu 16. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:08 Hääletustulemused
15:08 Aseesimees Hanno Pevkur
Vaatamata mõningale elevusele on päevakord kinnitatud tulemusega 65 poolt ja 17 vastu.