Riigikogu
Riigikogu
Skip navigation

Riigikogu

header-logo

XIV Riigikogu, VII session, sitting of the plenary assembly
Thursday, 17.03.2022, 10:00

Edited

09:58 Istungi rakendamine

10:00 Aseesimees Martin Helme

Austatud kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 8. töönädala neljapäevast istungit. Kõigepealt on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Jaanus Karilaid, palun! Ei olegi. Liiga kiiresti tegutsesid.

Siis on niimoodi, et väikeseid teateid. Homme, reedel toimub siin Riigikogu istungisaalis noorteparlamendi üritus Riigikogu simulatsioon. Seoses sellega on mul teile üleskutse teha oma lauasahtlid isiklikest asjadest tühjaks. (Sumin saalis.) Ja sel ajal, kui te seda teete, on võimalik läbi viia meil kohaloleku kontroll. Palun teeme kohaloleku kontrolli.

10:01 Aseesimees Martin Helme

Kohalolijaks pani ennast kirja 87 Riigikogu liiget.


1. 10:01 Riigikogu juhatuse valimised

10:01 Aseesimees Martin Helme

Nüüd, head kolleegid, aeg lendab, kui lõbus on. Aasta on täis saanud eelmise Riigikogu juhatuse valimistest. Meie volitused saavad otsa ja on vaja valida uus Riigikogu juhatus. See ongi kogu meie tänane päevakord. Ma tutvustan teile meie tänase päeva käitumisjuhist.

Kõigepealt me valime Riigikogu esimehe ja seejärel Riigikogu aseesimehed. Vastavalt põhiseaduse §‑le 69 valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Valimiste korraldamisel lähtub Vabariigi Valimiskomisjon Riigikogu kodu‑ ja töökorra seadusest. Enne valimistoimingute juurde tulemist lühidalt räägin teile, mis on vaja teha.

Kõigepealt, nagu öeldud, valime esimehe. Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt pärast seda, kui Riigikogu esimehe valimised on toimunud. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatud kandidaat peab andma kandideerimiseks oma nõusoleku. Igal Riigikogu liikmel on üks hääl nii Riigikogu esimehe kui ka Riigikogu aseesimeeste valimistel. Hääled loetakse kokku avalikult kohe pärast hääletamise lõppu. Protest hääletamise korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamise lõpetamist ja hääletustulemuste kohta esitatakse protest kohe pärast hääletustulemuste teatavaks tegemist. Valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist. Riigikogu esimeheks osutub valituks see kandidaat, kes saab üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimiste lisavoor ja võrdse häälte arvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirjas on ainult üks kandidaat, osutub ta valituks, kui ta saab rohkem poolt‑ kui vastuhääli.

Kas Riigikogu liikmetel on valimiskorra suhtes küsimusi? Ma oletan, Jaanus, et sa ei taha küsimust küsida praegu, jah? Siis kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu esimehe kandidaati üles seada? Selle jaoks palun tulla kõnepulti. Jaanus Karilaid, palun! 

10:04 Jaanus Karilaid

Head kolleegid! Esitan Riigikogu esimehe kandidaadiks Jüri Ratase. Ta on oma tööd teinud pühendunult, tasakaalukalt ja targalt.

10:04 Aseesimees Martin Helme

Priit Sibul, palun!

10:04 Priit Sibul

Aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Head kolleegid! Isegi kui Jaanuse poolt öeldu olulises osas vastab tõele, on mul meile hoopis parem plaan – plaan, mis aitab nii parlamenti kui ka Eesti ühiskonda. Minu esitatav kandidaat Helir-Valdor Seeder saaks imehästi hakkama erapooletult ja hästi parlamendi juhtimisega ja Jüri Ratas saaks keskenduda Keskerakonna juhtimisele ja loomulikult sellele, mis on temalt viimasel ajal enamuse ajast võtnud, ehk ta saaks ohjeldada koalitsioonipartnerit Reformierakonda ja selle esimeest Kaja Kallast. Esitan kandidaadiks Helir-Valdor Seederi, et meil oleks võimalik teha parem valik. Aitäh!

10:05 Aseesimees Martin Helme

Ma ei näe rohkem kõnesoove. Ma pean küsima ka nõusoleku kandidaatidelt. Kõigepealt vastavalt ülesseadmise järjekorrale: lugupeetud härra Ratas, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimeheks?

10:06 Jüri Ratas

Jah, olen nõus.

10:06 Aseesimees Martin Helme

Väga tore! Lugupeetud härra Seeder, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimeheks?

10:06 Helir-Valdor Seeder

Jah, olen nõus.

10:06 Aseesimees Martin Helme

Need nõusolekud oleks vaja meile siia saada ka kirjalikult, kui vähegi võimalik.

Lugupeetud Riigikogu, ma sulgen nüüd Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirja. Ühtlasi kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaeg viis minutit.

V a h e a e g

 

10:12 Aseesimees Martin Helme

Vaheaeg on lõppenud. Vabariigi Valimiskomisjon peaks nüüd läbi viima Riigikogu esimehe valimised ja komisjoni liikmed kontrollivad siin meie ees hääletamiskastid ja sulgevad need turvaplommiga. Olge head, valimiskomisjoni liikmed, tulge siia ette. Viime protseduuri läbi.

Oleme vaadanud üle, et hääletuskastid on tühjad, ja need on ära plombeeritud. Lubage ma tutvustan teile edasist hääletamise korda. Hääletamine toimub Riigikogu saali kõrval fuajees, kus on üles pandud hääletuskabiinid. Põhjendatud juhul ja eelneval kokkuleppel Vabariigi Valimiskomisjoniga toimub enne hääletamise lõppu hääletamine ka Riigikogu hoovis õuealal. Õuealal hääletamise tõttu on kasutusel kaks valimiskasti. Seega on üks hääletamisala fuajees ja teine on õues. Oodates hääletamisalale sisenemist, palun hoida omavahel distantsi. Hääletamisalale palun siseneda ühekaupa ja järgida hääletamise korraldajate suuniseid.

Valimiskomisjon annab Riigikogu liikmele hääletamissedeli. Selle saamiseks tuleb Riigikogu liikmel näidata valimiskomisjonile oma isikut tõendavat dokumenti, see tähendab kas Riigikogu liikme tunnistust, passi, ID‑kaarti või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja ja seejärel võtab laualt hääletamissedeli. Hääletamissedel täidetakse hääletamiskabiinis. Nüüd, kui meil on mitu kandidaati, siis Riigikogu liige märgistab hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui ühe kandidaadi nimi või millel ei ole märgistatud ühegi kandidaadi nime, loetakse kehtetuks.

Pärast hääletamissedeli täitmist tuleb sedel kokku murda ning suunduda hääletamiskasti juurde ja lasta sedel isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli täitmisel kogemata eksinud või sedeli rikkunud ja märkate seda enne selle kasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel.

Kas Riigikogu liikmetel on selle korra kohta küsimusi? Ei ole. Siiski, Helir-Valdor Seeder, palun!

10:16 Helir-Valdor Seeder

Austatud juhataja! Minu poole on mitmed Riigikogu liikmed pöördunud küsimusega, mida kodukord väga täpselt ei sätesta: kas nad võivad südametunnistuse järgi valida või nad peavad valima selle järgi, mida fraktsiooni esimees on öelnud? Mitmed Reformierakonna liikmed on küsinud, kas nad peavad hääletama nii, nagu Mart Võrklaev ütles, või nii, nagu nad soovivad. Kas te saate lahti seletada, kuidas nad peavad tegutsema?

10:17 Aseesimees Martin Helme

No kui ma nüüd hästi ametlik olen, siis ikkagi Riigikogu vaba mandaadi põhimõte on [seaduses] kirjas. Ikka südametunnistuse järgi. Aga meie fraktsioonis ei ole vahet, südametunnistus ja partei käsuliin kattuvad. (Naer saalis.) Selge. Rohkem küsimusi ei näe.

Siis on niimoodi, et valimiste ajal tohivad hääletamisalal viibida lisaks Riigikogu liikmetele ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Vastavalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 87 lõikele 5 on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit. Hääletamine algab viis minutit pärast vaheaja väljakuulutamist. Seega, kuulutan välja Riigikogu esimehe valimised ja võtan selle jaoks vaheajaks 35 minutit.

V a h e a e g

 

10:53 Aseesimees Martin Helme

Lugupeetud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks. Palun tuua siia hääletamiskast.

Aitäh! Mul on küsimus: kas Riigikogu liikmetel on hääletamise korraldamise kohta proteste? Proteste ma ei näe. Nüüd ma palun kontrollida hääletamiskaste ja seda, et turvaplommid on hääletamiskastidel terved. On terved. Ja nüüd palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema. (Valimiskomisjon loeb hääli.) Korras? Palun nüüd Vabariigi Valimiskomisjonil lugeda hääled ka avalikult. Palun, valimiskomisjoni aseesimees Airi Mikli!

11:00 Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Airi Mikli

Aitäh! Austatud Riigikogu liikmed! Loen teie ees avalikult kandidaatidele antud hääled. Jüri Ratas: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53.

Helir-Valdor Seeder: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36.

Kehtetud sedelid: 1, 2, 3, 4, 5, 6. Sedelid on kehtetud seetõttu, et sedelil ei ole märgistatud kumbagi kandidaati.

11:04 Aseesimees Martin Helme

Ma palun Vabariigi Valimiskomisjonil koostada hääletustulemuste kohta ka protokoll.

Head Riigikogu liikmed! Ma teen teatavaks hääletustulemused Riigikogu esimehe valimistel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv: 101. Hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv: 95. Hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv: 95. Kehtetute hääletamissedelite arv: 6. Riigikogu esimehe kandidaatidele antud häälte arv esimehe valimisel: Jüri Ratas – 53 häält, Helir-Valdor Seeder – 36 häält. Kas Riigikogu liikmetel on hääletustulemuste kindlakstegemise kohta proteste? Proteste ei ole. Palun Vabariigi Valimiskomisjonil teha valimistulemuste kohta otsus.

Head kolleegid! Kuulutan välja valimistulemused Riigikogu esimehe valimistel. Otsus on vastu võetud Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõike 5 ja § 82 lõike 1 alusel, otsuse tegijaks Vabariigi Valimiskomisjon ja otsus on tunnistada Jüri Ratas valituks Riigikogu esimeheks. Otsus jõustub allakirjutamisel ehk ongi juba jõustunud. Lugupeetud Riigikogu esimees, õnnitlen teid! Annan istungi juhatamise üle ka. (Aplaus.)

11:11 Esimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, austatud Riigikogu! Ma tänan teid südamest usalduse eest! Aitäh teile! Ja tänan kindlasti Helir-Valdor Seederit kandideerimast, selle konkurentsi eest. Suur tänu! 

Läheme nüüd edasi Riigikogu aseesimeeste valimisega. Head ametikaaslased, Riigikogu aseesimeeste valimisel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille me just tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saadud häältearvult teine kandidaat. Juhul, kui on võrdselt hääli kogutud, siis korraldatakse valimise lisavoor. Hääletamise korda ma tutvustan teile enne hääletamise algust.

Head ametikaaslased, kas teil on küsimusi selle kohta? Ma arvan, et vist ei ole küsimusi. Vaatan korra Hennu otsa ka. See vist ei ole küsimus praegu? Ei ole.

Nii. Ja nüüd on tõesti nii, et kui keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu aseesimehe kandidaati üles seada, siis palun sellest märku anda. Ma palun Riigikogu kõnetooli Mart Võrklaeva.

11:12 Mart Võrklaev

Hea esimees, veel kord palju õnne! Head kolleegid! Esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks mehe, kes on rohkem kui aastase aseesimehe tööga ja istungite juhtimisega tõestanud, et ta on tasakaalukas ja alati koostööle kutsuv. Esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Hanno Pevkuri ja kindlasti soovitan teda toetada. Aitäh!

11:13 Esimees Jüri Ratas

Palun Riigikogu kõnetooli Henn Põlluaasa.

11:13 Henn Põlluaas

Austatud Riigikogu esimees! Austatud kolleegid! Esitan Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Martin Helme. Ta ei ole hakkama saanud mitte ainult Riigikogu aseesimehe tööga, vaid ka kõikidel nendel tööpostidel, kus ta on varasematel aegadel olnud, on ta näidanud ennast väga asjaliku, intelligentse, väga aktiivse ja tubli töömehena. Kõik need postid on vajanud väga tõsist tööd ja me ootame temalt seda ka nüüd järjekordsel perioodil aseesimehena. Ja mis on kõige olulisem – Martin on Eesti patrioot selle kõige paremas mõttes. Aitäh!

11:14 Esimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, ma ei näe rohkem kõnesoove kandidaatide ülesseadmiseks. Vastavalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõikele 2 peab ülesseatu andma kandideerimiseks oma nõusoleku. Austatud Hanno Pevkur, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

11:15 Hanno Pevkur

Härra spiiker, tänan küsimast! Jah, olen nõus.

11:15 Esimees Jüri Ratas

Aitäh! Austatud Martin Helme, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

11:15 Martin Helme

Aitäh! Olen nõus kandideerima.

11:15 Esimees Jüri Ratas

Aitäh! Palun nõusolek ka kirjalikult. Nii, meil on olemas ka kirjalikud nõusolekud. Hea Riigikogu, ma sulgen Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekirja. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelile. Meie vaheaeg kestab viis minutit. Vaheaeg.

V a h e a e g 

 

11:21 Esimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, austatud Riigikogu! Vaheaeg on lõppenud. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimise. Komisjoni liikmed, ma palun, et te kontrolliksite siinsamas Riigikogu saali ja Riigikogu liikmete ees hääletamiskaste, ja kui need on kontrollitud, siis ka need vastavalt, nii nagu kord ja kohus ette näeb, sulgeksite turvaplommidega. Palun!

Aitäh! Head ametikaaslased! Hääletamise kord on sama, mis Riigikogu esimehe valimisel, ja hääletamine toimub samas kohas. Riigikogu liige märgistab hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui ühe kandidaadi nimi või millel ei ole märgistatud ühegi kandidaadi nime, loetakse kehtetuks. Kas teil, head ametikaaslased, on hääletamise läbiviimise korra kohta küsimusi? Ei ole. Ma tänan.

Hääletamiseks on aega 30 minutit. Hääletamine algab viis minutit peale vaheaja väljakuulutamist. Kuulutan välja hääletamise vaheaja Riigikogu aseesimeeste valimisel. Vaheaeg 35 minutit. Aitäh!

V a h e a e g 

 

11:59 Esimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased! Vaheaeg on lõppenud. Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks ja ma palun auväärt valimiskomisjonil tuua hääletamiskastid saali. Palun!

Head ametikaaslased, kas teil on proteste Riigikogu aseesimeeste valimise protseduuri ja korraldamise kohta? Proteste ei ole. Ma palun valimiskomisjonil kontrollida hääletamiskaste ja kindlasti ka seda, et turvaplommid hääletamiskastidel ei oleks rikutud. Palun! Teie lahkel loal palun teid asuda hääli lugema, austatud valimiskomisjoni liikmed. (Valimiskomisjon loeb hääli.)

Head ametikaaslased, ma palun Vabariigi Valimiskomisjonil lugeda hääled ka avalikult. Valimiskomisjoni aseesimees Airi Mikli, palun!

12:06 Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Airi Mikli

Austatud Riigikogu liikmed! Loen avalikult kandidaatidele antud hääled. Hanno Pevkur: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52.

Martin Helme: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32.

Kehtetud sedelid: 1, 2, 3, 4. Sedelid on kehtetud seetõttu, et märgistatud ei ole kummagi kandidaadi poolt või siis on märgistatud mõlema kandidaadi poolt.

12:10 Esimees Jüri Ratas

Ma palun Vabariigi Valimiskomisjonil koostada hääletamistulemuste protokoll. 

Head ametikaaslased! Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu aseesimeeste valimisel tulenevalt Vabariigi Valimiskomisjoni protokollist. Protokoll on hääletamistulemuste kohta Riigikogu aseesimeeste valimisel, see on tehtud Tallinnas 17. märtsil 2022. aastal.

Nimekirja protokolli alusel kantud Riigikogu liikmete arv: 101. Hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv: 88. Hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv: 88. Kehtetute hääletamissedelite arv: 4. Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Hanno Pevkur – poolt antud häälte arv: 52, Martin Helme – poolt antud häälte arv: 32. Alla on kirjutanud valimiskomisjoni esimees Oliver Kask, tema allkiri.

Head ametikaaslased, kas teil on proteste hääletamistulemuste kindlakstegemise kohta? Ei ole. Selge. Aitäh selle selge vastuse eest! Kui ei ole, siis proteste ei ole.

Ma palun Vabariigi Valimiskomisjonil teha valimistulemuse kohta ka otsus. Palun! 

Head ametikaaslased, ma kuulutan välja valimistulemuse Riigikogu aseesimeeste valimisel. Seda ma teen Vabariigi Valimiskomisjoni otsuse alusel, mis kannab numbrit 44, 17. märtsist 2022. aastast. Otsus on vastu võetud Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 7 lõike 6 ja § 82 lõike 1 alusel. Punkt 1: tunnistada Hanno Pevkur valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks. Punkt 2: tunnistada Martin Helme valituks Riigikogu teiseks aseesimeheks. Punkt 3: otsus jõustub allakirjutamisel. Selle on juba alla kirjutanud komisjoni esimees Oliver Kask. (Aplaus.)

Head ametikaaslased! Kõigepealt palju õnne Hanno Pevkurile ja Martin Helmele. Ma tänan südamest valimiskomisjoni liikmeid tehtud töö eest. Aitäh Riigikogu liikmetele! Head ametikaaslased, uus juhatus on valitud ja sellega on tänane istung lõppenud. Jõudu teile teie töös! Aitäh!

12:14 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee