Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Skip navigation

Riigikogu

header-logo

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, austatud Riigikogu! Tere hommikust! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu kümnenda töönädala neljapäevast istungit. Kõigepealt palun Riigikogu kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi. Palun Riigikogu kõnetooli Kadri Simsoni!

Kadri Simson

Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Seitsme Riigikogu liikme nimel annan üle arupärimise uuele ministrile proua Anne Sullingule, teades, et selleks ajaks, kui ta arupärimisele vastama jõuab, on tal olnud piisavalt aega oma ametisse sisse elada ja end valdkonna põhiprobleemidega kurssi viia. Arupärimine puudutab EAS-i, mis on uudiste teema olnud eriti viimastel päevadel, aga ka enne proua Sullingu ametisse asumist. 2000. aastal loodud EAS peaks edendama ettevõtlus- ja regionaalpoliitikat Eestis, aga viimastel aastatel on olnud tõsiseid probleeme EAS-i juhtidega, ettevõtjad on kritiseerinud EAS-i toetuste jagamise süsteemi ja nagu avalikkusele teada, on EAS-il olnud puudujääke sisulises töös. Näiteks 2012. aastal toetas EAS uudset parkimissüsteemi arendajat osaühingut Spot Parking 600 000 euroga, millest maksti kohe välja 298 000 eurot. Aasta pärast läks see firma pankrotti ja EAS-i toetus tuli maha kanda, sest sihtasutus ei esitanud õigel ajal kohtule hagi nõude tunnistamiseks. See kas unustati või ei unustatud, igatahes taotlus jäi esitamata. Sel puhul on meil proua Sullingule viis küsimust. Need on pigem sisulised, mitte juhtumipõhised. Milline on tema hinnangul EAS-i praegune suurim probleem ja kuidas see tuleks lahendada? Milline on EAS-i seis, võrreldes sarnaste agentuuridega Soomes, Singapuris, Rootsis ja Saksamaal? Mis toimub EAS-i nõukogus? Kui perioodil 2004–2010 on antud toetusi 622 ettevõttele ja neist 41 on pankrotis, siis millise hinnangu te senisele toetuse andmise skeemile annate? Tänan tähelepanu eest!

Aseesimees Jüri Ratas

Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe arupärimise. Meie kodu- ja töökorra seaduse kohaselt otsustab Riigikogu juhatus selle edasise menetlemise.
Head ametikaaslased, teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll

Aseesimees Jüri Ratas

Kohalolijaks registreerus 74 Riigikogu liiget, puudub 27.
Asume nüüd tänase päevakorra juurde.


1. 10:03 Kaitseliidu seaduse, kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (579 SE) kolmas lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Esimene päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse algatatud Kaitseliidu seaduse, kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 579 kolmas lugemine. Kas fraktsioonide esindajad soovivad läbirääkimisi pidada? Soovivad. Avan läbirääkimised. Palun Riigikogu kõnetooli Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esindaja Urmas Reinsalu! Head ametikaaslased, saalis on liiga suur lärm. Palun oleme vaiksemalt, austame ettekandjaid ja kuulajaid!

Urmas Reinsalu

Armsad Riigikogu liikmed! Kõigepealt palju edu Riigikogu liikme töös uutele ametiõdedele ja ametivendadele!

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma palun korra vabandust! Head ametikaaslased, saalis on liiga suur lärm. Palun aidake juhatajat, oleme vaiksemalt! Juhataja ei saa muidu oma tööga hakkama.

Urmas Reinsalu

Eelmisel aastal tähistasime Eestis esimest korda veteranipäeva ja see ei olnud ühekordne üritus, traditsioon jätkub. Ka selle aasta jüripäeval – püha Jüri, sõdurite kaitsepühaku päeval – tähistame üle maa veteranipäeva. Avaldame tunnustust kõigile meestele ja naistele, kes on võidelnud Eesti vabaduse eest ja kes teevad seda ka praegu kaitseväes ja välismissioonidel. Üle 2000 mehe ja naise on osalenud välismissioonidel Eesti Vabariigi julgeoleku kaitsel. Üle saja nendest on saanud vigastada, mõned on jätnud oma elu välismissioonidel ja Eesti Vabariigi kaitseväe ametiülesannete täitmisel. Selle eelnõuga, mida me täna menetleme ja heaks kiidame, saab Eesti ühiskond tunnustada neid mehi ja naisi, kes on osalenud välismissioonidel, kes on saanud vigastada. Meil on võimalus aidata ja toetada ka nende omakseid ja ülalpeetavaid, kes on jätnud oma elu välismissioonidel.
Sellel eelnõul on konkreetsed sammud. Esiteks, kõigi missiooniveteranide panuse toetamise eesmärgil loetakse kahekordseks missioonil oldud staaž nende kaitseväeteenistuse pensioni tarbeks. Teiseks, suurendatakse vigastatud sõjameeste pensioni, sealjuures põhimõttel, et pensioni suurus ei sõltu auastmest või teenistuskohast ega sellest, milliseid ülesandeid täites vigastada saadi, vaid see on kõigile sõjameestele võrdne. Samas suureneb kõigi sõjaväelaste pension. Kolmandaks, suurendatakse toitjakaotuspensioni nendele lastele, kelle vanem on langenud Eesti Kaitseväe missioonidel või teenistusülesannete täitmisel. Nii et see on üks praktiline samm, mille me ühiselt astume, et tasuda tänuvõlga nende sõjameeste ja -naiste ees, kes on tegevteenistuses.
Veteranipoliitika, mille valitsus aasta tagasi heaks kiitis, näeb ette veel hulga meetmeid. Järgmisena tuleb rakendada täienduskoolitus- ja ümberõppesüsteem kaitseväeteenistuse missioonidel käinutele ja luua psühholoogilise nõustamise süsteem. Selle aasta kevadel peaks hakkama Ida-Tallinna Keskhaigla juures tegutsema rehabilitatsioonikeskus, mis aitab vigastatud sõjameestel uue olukorraga toime tulla ja taastuda. Nii et soovin meile jõudu nende sammude elluviimisel, nii valitsusele kui ka Riigikogule!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem kõnesoove ei ole, sulen läbirääkimised. Asume eelnõu 579 lõpphääletuse ettevalmistamise juurde.
Panen lõpphääletusele eelnõu 579. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
HääletustulemusedPoolt hääletas 73 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei ole. Vabariigi Valitsuse algatatud Kaitseliidu seaduse, kaitseväeteenistuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 579 on seadusena vastu võetud. Esimese päevakorrapunkti käsitlemine on lõpetatud.


2. 10:09 Elektrituruseaduse, korrakaitseseaduse muutmise ja rakendamise seaduse ning maagaasiseaduse muutmise seaduse eelnõu (557 SE) teine lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Asume teise päevakorrapunkti juurde, see on Vabariigi Valitsuse algatatud elektrituruseaduse, korrakaitseseaduse muutmise ja rakendamise seaduse ning maagaasiseaduse muutmise seaduse eelnõu 557 teine lugemine. Palun Riigikogu kõnetooli ettekandeks majanduskomisjoni liikme Toomas Tõniste!

Toomas Tõniste

Austatud juhataja! Head kolleegid! Komisjon arutas eelnõu teise lugemise ettevalmistamiseks 24. märtsi istungil, kus osalesid ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindajad Timo Tatar ja ekspert Viive Šavel. Muudatusettepanekute esitamise tähtaja jooksul esitati ainult üks ettepanek ja see oli Riigikogu liikmelt Kaja Kallaselt. Eelnõu kohta esitasid oma arvamuse ka MTÜ Lilleküla Selts, Elering AS ning Elektrilevi OÜ koos Imatra Elekter AS-i ja VKG Elektrivõrgud OÜ-ga. Eelnõu arutelul leiti, et kuna eelnõu on seotud direktiivi täiendava ülevõtmisega, millega on kiire, siis sisulisi teemasid, sh Kaja Kallase ettepanekut arutatakse koos uue elektrituruseaduse muutmise seaduse eelnõuga, mis tuleb Riigikogu menetlusse paari kuu jooksul. Samal komisjoni istungil võttis Riigikogu liige Kaja Kallas oma ettepaneku tagasi. Komisjon otsustas teha eelnõu kohta 19 muudatusettepanekut, need kõik esitas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. Muudatused on põhiliselt keelelised, redaktsioonilised ja normitehnilised. Definitsioon ühtlustati juba vastuvõetud maagaasiseaduse muutmise seadusega, korrakaitseseaduse muutmise ja rakendamise seadusega, samuti võlaõigusseaduse sõnastusega. Eespool loetletud põhjustel tuli muuta ka eelnõu pealkirja.
Majanduskomisjon otsustas esitada eelnõu teisele lugemisele Riigikogu täiskogu päevakorda 9. aprilliks ja teha ettepanek teine lugemine lõpetada. Riigikogu juhatus otsustas täiskogu päevakorra ettevalmistamisel määrata eelnõu teine lugemine 10. aprilliks. Komisjon otsustas, et juhul kui eelnõu teine lugemine lõpetatakse, toimub eelnõu lõpphääletus 16. aprillil. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, kas teil on ettekandjale küsimusi? Küsimusi ei ole. Ma tänan ettekandjat! Kas soovitakse läbirääkimisi pidada? Ei soovita. Palun teie abi muudatusettepanekute läbivaatamisel. Eelnõu 557 kohta on laekunud 19 juhtivkomisjoni muudatusettepanekut: 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18. ja 19. Oleme muudatusettepanekud läbi vaadanud. Juhtivkomisjoni seisukoht on teine lugemine lõpetada. Teine lugemine ja teise päevakorrapunkti käsitlemine on lõpetatud.
Head ametikaaslased, tänane istung lõppenud. Ma tänan teid ja soovin teile jõudu teie töös!

Istungi lõpp kell 10.13.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee