10:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Keit Pentus
Tere hommikust, austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu erakorralist istungjärku, mille on Riigikogu esimees kokku kutsunud vastavalt Eesti Vabariigi põhiseaduse §-le 68 ning Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 51 lõikele 1 29 Riigikogu liikme ettepanekul nende esitatud päevakorraga.
Kõigepealt küsin, kas headel ametikaaslastel on soovi üle anda eelnõusid või arupärimisi. Alustame eelnõude ja arupärimiste üleandmist. Palun Riigikogu kõnetooli Olga Sõtniku!
Olga Sõtnik
Lugupeetud proua juhataja! Head kolleegid! Koos nelja Keskerakonna fraktsiooni liikmega annan üle arupärimise siseminister Marko Pomerantsile kodanike juurdekasvu kohta. Politsei- ja Piirivalveameti andmetel on Eesti kodanike juurdekasv jätkuvalt vähenemas. Esimesel poolaastal andis Vabariigi Valitsus kodakondsuse 518 inimesele, mida on ligi kaks korda vähem kui mullu samal ajal. Tänavu kuue kuuga oli Eesti kodakondsuse saanud inimeste seas määratlemata kodakondsusega inimesi 478, Venemaa kodanikke 34 ja Ukraina kodanikke kaks. Eesti kodanikuks said esimeses kvartalis ka üks Valgevene, üks Kasahstani, üks Gruusia ja üks Usbekistani kodanik. Selle aasta 1. juuli seisuga oli Eestis kehtiv elamisluba või elamisõigus 102 749-l määratlemata kodakondsusega inimesel. Suur määratlemata kodakondsusega inimeste arv ja vähenev kodanike juurdekasv näitavad selgelt, et riik ei ole teinud piisavalt tööd, et siduda siin elavaid etnilisi vähemusi Eesti riigiga ning pakkuda neile võimalusi positiivseks enesemääratluseks. Seda märgib ka hiljuti avaldatud inimvara raport, mis ütleb: "Riikliku integratsioonipoliitika põhiülesanne on kõigi Eesti elanike ühise euroopaliku Eesti riigiidentiteedi tugevdamine. Samas tunnetavad rahvusvähemuste esindajad nii sotsiaalset kui ka kultuurilist tõrjumist. EIA 2008 andmetel ei pea ligi pooled mitte-eestlastest ennast põhiseaduslikus mõttes Eesti rahva hulka kuuluvaks, s.o ei tunneta endal vastutust Eesti ühiskonna arengu eest. Eesti riiki usaldab täielikult vaid veerand ja poliitilisi institutsioone napilt kümnendik mitte-eestlastest." Seoses eeltooduga on meil kaheksa küsimust, millele me soovime vastust saada. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Rein Ratas, palun!
Rein Ratas
Proua juhataja! Auväärt Riigikogu! Esitan arupärimise siseminister Marko Pomerantsile. See arupärimine käsitleb krooni ja euro võltsimise ohtu ning võimalusi selle ohu minimeerimiseks. 10. mai s.a ajalehes Pealinn kirjutas Akadeemia Nord professor Ivar Raig sellest, et pärast euro kasutuselevõttu võib organiseeritud kuritegevuse surve Eestis suureneda. Samuti viitas professor Raig sellele, et kui Eesti krooni võltsijaid on suhteliselt vähe, siis valeeurode kasutusele võtmise püüd hakkab olema ilmselt palju suurem. "Me ei tunne eriti eurosid ja meie kogenematust võidakse ära kasutada," kirjutas ta. Tulenevalt sellest ohust, mis meie ees suuremal või vähemal määral terendub, on arupärijatel kolm küsimust. Kas minister näeb võimalust, et euro tulek võib luua Eestis senisest soodsama pinnase organiseeritud kuritegevusele ja organiseeritud kuritegevuse imbumisele meie majandusse? Kas Eesti politsei julgeolekustruktuurid on võtnud lisameetmeid, et piirata organiseeritud kuritegevuse imbumist Eestisse ja võltseurode kasutuseletulekut Eestis? Olen rääkinud.
Aseesimees Keit Pentus
Lauri Laasi, palun!
Lauri Laasi
Austatud proua juhataja! Austatud Riigikogu! Viie Keskerakonna fraktsiooni liikme nimel on mul üle anda arupärimine sotsiaalminister Hanno Pevkurile. Arupärimine käsitleb ühiskonna süvenevat vaesumist. 8. juuli Eesti Päevaleht kirjutas uudisloos "75 000 inimest teenib töö eest miinimumpalka või vähem" järgmist: "Eelmise nädala lõpu seisuga (Juuli alguses. – L. L.) oli Eestis 80 751 registreeritud töötut. Peaaegu teist sama palju käib küll tööl, kuid ei teeni piisavalt, et sellega ära elada. Maksu- ja Tolliameti andmeil sai tänavu maikuu deklaratsioonide alusel brutotöötasuks täpselt miinimumpalka ehk 4350 krooni 19 448 inimest ja sellest veelgi vähem 54 889 inimest." Lisaks tuuakse loos välja, et kui Eesti miinimumpalk on eurodesse arvestatuna 278 eurot, siis Lääne-Euroopas on miinimumpalk enamasti üle 1000 euro, USA-s eurodesse arvestatuna 872 eurot. Muu hulgas küsime sotsiaalministrilt, kuidas tema arvates on võimalik 75 000 inimesel, kes saavad miinimumpalka, selle summaga ära elada. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Palun, Enn Eesmaa!
Enn Eesmaa
Austatud istungi juhataja! Kaheksa Keskerakonna fraktsiooni liikme nimel (ma usun, et see küsimus huvitab väga paljusid inimesi) esitan arupärimise välisminister Urmas Paetile Guantánamo vangide vastuvõtmise teemal. Tulenevalt Ameerika Ühendriikide presidendi Barack Obama ja USA juhtkonna otsusest Guantánamo vangilaager sulgeda, on mitmed maad kaalunud sealsete vangide oma riiki vastuvõtmist. Mõned neist ongi USA palvel seda juba positiivselt otsustanud. Nende riikide hulka kuulub Läti, kuhu siirdub üks Guantánamo vangilaagris kinnipeetav. Tegemist on Usbekistani taustaga vangiga, kes hakkab elama üsnagi rangelt valvatavas vabaduses. Leedu on ametlikult kinnitanud, et esialgu ei kavatse Vilnius kaaluda Guantánamo vangide vastuvõtmist. Otsus on igati loogiline, kuna Leedut on avalikult kahtlustatud USA Luure Keskagentuuri salavangla võimaliku riigis tegutsemise pärast. USA samasisulisele palvele on otsustanud vastu tulla mitmed riigid, kuid mitte Eesti. Samas on Ühendriikide suursaadik Eestis Michael C. Polt avaldanud selle otsuse pärast avalikult kahetsust. Samas on meie valitsus avaldanud toetust USA otsusele Guantánamo vangilaager sulgeda. Seoses sellega on meil ministrile viis küsimust. Nendest võib-olla keskseim on järgmine: kui selgeks on tänaseks saanud Guantánamo vangide tegelik osalus terrorismiaktides? Suur aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Arvo Sarapuu, palun!
Arvo Sarapuu
Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Mul on kaheksa Keskerakonna liikme nimel väga tõsine arupärimine peaministrile. See on seotud riigieelarve olukorraga ja tuleneb sellest, et Rahandusministeeriumi 29. juulil väljastatud pressiteates seisab, et aastaks planeeritud eelarvedefitsiit on tegelikkuseks saanud viie kuuga. Põhjuseks tuuakse ühekordsed mõjud, st tulumaksutagastus ja aasta alguse aktsiisilaekumised. Aasta teises pooles oodatakse maksulaekumiste paranemist, eelarve seisu peaksid parandama ka saadavad dividendid. Meil on väga tõsised küsimused. Esiteks, kui suured olid 2010. aastal tulumaksutagastus ja tulumaksu juurdemaksed? Teiseks tahame, et nimetataks ettevõtted, kellelt planeeritakse saada 2010. aastal dividende, ja nende dividendide suurus ettevõtete kaupa. Kui nimetatavad ettevõtted planeerivad võtta käesoleval aastal laenu, siis tahame teada, millised ettevõtted seda planeerivad ja millises mahus. Kõige lõpuks on järgmine küsimus. Rahandusministeeriumi prognoos näeb ette, et aasta teises pooles eelarvedefitsiit ei suurene. Kas peaminister on valmis tagasi astuma, kui eelarvedefitsiit peaks siiski kasvama ja ületama 2010. aasta riigieelarve seadusega planeeritu enam kui 100 miljoni krooniga? Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Jüri Ratas.
Jüri Ratas
Austatud juhataja! Head ametikaaslased! Annan koos 13 Keskerakonna fraktsiooni liikmega üle arupärimise regionaalminister Siim Valmar Kiislerile. Arupärimine on 2011. aasta riigieelarve koostamise kohta kohalike omavalitsuste osas. Teatavasti toimuvad igal aastal riigi ja kohalike omavalitsuste vahel eelarveläbirääkimised järgmiseks eelarveperioodiks ja nii on see ka käesoleval aastal. Arvestades eeskätt viimase kahe aasta jooksul just kohalike omavalitsuste arvel toimunud eelarvekärpeid, on paljud omavalitsused pidanud vähendama teenuste mahtu ning teisi oma tegevusi. Väga oluline on omavalitsuste haldussuutlikkuse seisukohalt, missuguseks kujuneb valitsuskoalitsiooni positsioon omavalitsuste eelarvete osas järgmiseks aastaks. Omavalitsusliitude koostöökogu on teinud mitmeid ettepanekuid, parandamaks omavalitsuste positsioone, sealhulgas kohalike omavalitsuste tulubaasi taastamine ning teehooldesummade suurendamine. Tulenevalt eeltoodust esitame regionaalministrile viis küsimust. Tänan!
Aseesimees Keit Pentus
Lembit Kaljuvee, palun!
Lembit Kaljuvee
Proua juhataja! Head kolleegid! Teadaolevalt alandas reitinguagentuur Moody's selle aasta juulis Eesti Energia krediidireitingut ühe astme võrra. Samal ajal teatas ettevõtte juhatus, et see nagu ei tähenda midagi, et see Eesti Energia ega tarbija olukorda meie riigis ei muuda. Tegelikult muudab küll. Me teame, et Eesti Energial on väga suured, kümnetesse miljarditesse ulatuvad investeeringuplaanid. Krediidireitingu muutmine tähendab seda, et ettevõtte laenuraha hind tõuseb tunduvalt. Seoses sellega on meil majandusminister Juhan Partsile neli küsimust. Need küsimused on järgmised. Milliseks kujuneb elektri hind Eesti tarbijale ning tööstustarbijale järgmise kolme aasta jooksul? Me teame, et sellel aastal on elektri hind suurtarbijatele tõusnud mõne kuuga umbes 40%. Kodutarbijale on elektri hind tõusnud poolteise aasta jooksu 1.50-le praktiliselt krooni pealt. Me tahame teada, kuidas ministeerium lähemal kolmel aastal planeerib elektri hinna tõusu. Praktiliselt seda päris hästi planeerida ei saa, aga mingisugused indikatsioonid peaksid ministeeriumil olema. Seoses sellega on veel kolm küsimust. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Tiit Kuusmik, palun!
Tiit Kuusmik
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Kuus Keskerakonna fraktsiooni liiget on esitanud arupärimise majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile. Arupärimine käsitleb Sonda ja Kiviõli vahelise kergliiklustee projektist väljajätmist. See küsimus oli aktuaalne aasta tagasi. Eellepetes ja eelkoosolekutel, mis toimusid 15. oktoobril 2007 ja septembris 2009, küsimus kergliiklustee väljajätmisest ei kajastunud, küll aga teatati s.a 17. juunil ajalehes Põhjarannik, et sel teelõigul on teetööd lõppenud. Refereeringust võib välja lugeda, et kergliiklustee olevat esialgse mõttena projektist välja jäetud juba enne teetööde algust. Vastavalt sellele on koostatud ka küsimused. Arupärijad soovivad saada vastuse kuuele küsimusele. Eelpäringus, mis tehti ja millele vastas majandusministeeriumist Juhan Partsi asendanud Siim Valmar Kiisler, lükati mängu kahte liiki teed, kergliiklus- ja jalgrattateed, ning selle segaduse taustal tekkis vajadus esitada uus arupärimine. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Ain Seppik, palun!
Ain Seppik
Lugupeetud juhataja! Lugupeetud kolleegid! Koos mitme Keskerakonna fraktsiooni liikmega on mul arupärimine siseminister Marko Pomerantsile. Arupärimine puudutab politseinike tööaega. Meedia vahendusel on meile teada, et Politsei- ja Piirivalveameti selle aasta eelarves ei ole küllaldaselt vahendeid kõigile töötajatele töötasu täies mahus maksmiseks. Seetõttu on politseiametnikud sunnitud viibima puhkusel, mille eest tasu ei maksta, ehk nn palgata puhkusel, seda vaatamata sellele, et tööd oleks neil küllaldaselt ning nad ka ise sooviksid töötada ja selle eest tasu saada. Selline meeletu ja põhjendamatu kokkuhoid inimeste turvalisuse arvel on juba andnud oma esimesed tagajärjed kaotatud elude ja jooksvalt sageneva kuritegevuse näol. Sisuliselt on Siseministeerium jätnud täitmata oma ülesanded inimeste turvalisuse kaitsel, mis on talle pandud Vabariigi Valitsuse seadusega. Parafraseerides ühe koalitsioonierakonna valimislubadust maksuvabadest reedetest, on Siseministeerium politseivaldkonnas millegipärast sisse viinud töövabad reeded. Seoses eelkirjeldatud olukorraga on mul koos kolleegidega terve hulk küsimusi. Kõige tähtsam neist (kuigi teised on ka tähtsad) on see: kui palju politseiametnikke on sellisel sunnitud puhkusel viibinud, milline on selle puhkuseaja kogukestus ja kuidas mõjub selline olukord siseministri arvates turvalisuse olukorrale Eestis? Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Kadri Simson, palun!
Kadri Simson
Head kolleegid! Keskerakonna fraktsiooni nimel annan üle käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu. See seaduseelnõu on oluline just praeguses majanduskliimas, kus vaatamata pikale majandusseisakule ja ülisuurele tööpuudusele on kasvamas inflatsioon, ja oma osa inflatsioonis on riigipoolsetel maksutõusudel. Meie soov on alandada toasooja käibemaksu 20%-lt alandatud määrale – 9%-le. Millest selline soov? Kuni 2007. aastani oli toasooja käibemaks 5%, siis tõsteti see 18%-le ja tänaseks on toasooja käibemaks nii nagu ka enamikul muudel kaupadel 20%. Samas te kõik teate, et toasoe ei ole kallinenud ainult 15% käibemaksu lisandumise pärast, vaid mitmetele energiaallikatele on lisatud ka tugevalt aktsiise. Selle seaduseelnõuga me aktsiise ei puuduta. Nii on näiteks pliivaba bensiini aktsiisi alammäär Euroopa Liidus 5620 krooni, aga Eestis kehtib aktsiis 6615 krooni. Maagaasi aktsiisi alammäär Euroopa Liidus on 157 krooni tuhande kuupmeetri kohta, aga Eestis on see 367 krooni. Elektrienergial on alammäär megavatt-tunni kohta 15,65 krooni, meil on see 70 krooni. Nii et aktsiisid on meil mitu korda kõrgemad, kui nõuab Euroopa Liit. Aga aktsiiside kohta me praegu seaduseelnõuga välja ei tule, me tuleme välja toasooja käibemaksu alandamisega, et see taas alandada 20%-lt madalamale määrale. Aitäh!
Aseesimees Keit Pentus
Olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu ühe eelnõu ja üheksa arupärimist. Kui need vastavad meie kodu- ja töökorras sätestatule, siis otsustatakse eelnõu menetlusse võtmine kolme tööpäeva jooksul ning arupärimised edastatakse adressaatidele viivitamatult.
Enne kohaloleku kontrolli on mul üsna mitu teadet. Nimelt on Riigikogu juhatus võtnud menetlusse järgmised eile algatatud eelnõud ja on määranud neile juhtivkomisjonid. Esiteks, Vabariigi Valitsuse eile algatatud Ülemaailmse Postiliidu 24. kongressi lõppaktide ratifitseerimise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjoniks sai majanduskomisjon. Teiseks, Vabariigi Valitsuse algatatud riigieelarve seaduse, Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjoniks sai rahanduskomisjon. Kolmandaks, Vabariigi Valitsuse algatatud meditsiiniseadme seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on sotsiaalkomisjon. Neljandaks, Vabariigi Valitsuse algatatud Eesti Vabariigi ja Hiina Rahvavabariigi vahelise lepingu vastastikusest õigusabist kriminaalasjades ratifitseerimise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjoniks sai õiguskomisjon. Viiendaks, Vabariigi Valitsuse algatatud väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjoniks sai põhiseaduskomisjon. Kuuendaks, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni algatatud karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjoniks sai õiguskomisjon.
Riigikogu esimees on edastanud järgmised Riigikogu liikmete esitatud arupärimised: kaks arupärimist peaminister Andrus Ansipile, viis arupärimist majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile, kolm arupärimist haridus- ja teadusminister Tõnis Lukasele, kaks arupärimist keskkonnaminister Jaanus Tamkivile, kaks arupärimist kaitseminister Jaak Aaviksoole ning üks arupärimine regionaalminister Siim Valmar Kiislerile, üks arupärimine rahandusminister Jürgen Ligile, üks arupärimine Eesti Panga presidendile Andres Lipstokile, üks arupärimine kultuuriminister Laine Jänesele ja üks arupärimine sotsiaalminister Hanno Pevkurile.
Head ametikaaslased! Meil tuleb teha kohaloleku kontroll. Teatavasti on Riigikogu erakorralisel istungjärgul otsustusvõimeline, kui kohal on üle poole Riigikogu koosseisust.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 92 Riigikogu liiget, puudub 9.
Võime asuda tänase istungi juurde. Kuid enne seda tuleb meil kehtestada erakorralise istungjärgu ajagraafik. Päevakorra on esitanud erakorralise istungjärgu kokkukutsujad. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 52 kohaselt kehtestab Riigikogu erakorralise istungjärgu töö ajagraafiku poolthäälteenamusega.
Panen hääletusele Riigikogu juhatuse ettepaneku töötada ilma vaheajata, kuni päevakorra ammendumiseni. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Vaheajata, päevakorra ammendumiseni töötamist toetas 83 Riigikogu liiget, vastuolijaid ega erapooletuid ei olnud.