10:00 Riigikogu juhatuse valimised
Aseesimees Keit Pentus
Tere hommikust, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu VII istungjärgu üheksanda töönädala neljapäevast istungit.
Lugupeetud ametikaaslased! 25. märts on Eestis leinapäev ja ma teen ettepaneku alustada istungit leinaseisakuga, mälestades märtsiküüditamise ohvreid.
Lugupeetud ametikaaslased! Vastavalt Eesti Vabariigi põhiseaduse §-le 69 valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Tulenevalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 6 lõikest 1 toimub Riigikogu esimehe ja aseesimeeste korraline valimine täiskogu töönädala viimasel istungil enne ühe aasta möödumist Riigikogu esimehe ja aseesimeeste eelmisest korralisest valimisest. Tulenevalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 81 lõikest 2 ja § 82 lõikest 1 korraldab Riigikogu esimehe ja aseesimeeste valimisel hääletamist, selgitab valimistulemuse ja lahendab protestid Vabariigi Valimiskomisjon.
Enne, kui me asume valimistoimingute juurde, lubage mul lühidalt teile veel kord tutvustada Riigikogu juhatuse valimisega seonduvat. Esmalt valitakse Riigikogu esimees ja seejärel kohe Riigikogu aseesimehed. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige ja pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatu peab andma nõusoleku kandideerimiseks. Hääletamine on salajane ja see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogu liikmel on üks hääl Riigikogu esimehe ja üks hääl Riigikogu aseesimeeste valimisel. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protestid valimiste korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamistulemuse teatavaks tegemist, valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist.
Riigikogu esimeheks osutub valituks kandidaat, kes saab üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimiste lisavoor ja võrdse häältearvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaadi nimekirjas on ainult üks kandidaat, osutub ta valituks, kui ta saab rohkem poolt- kui vastuhääli ja hääletamise täpsemat korda tutvustan enne hääletamise väljakuulutamist.
Head ametikaaslased! Kas teil on küsimusi seniöeldu kohta? Kui küsimusi ei ole, siis enne kandidaatide ülesseadmist on mul ettepanek teha kohaloleku kontroll. Enne kohaloleku kontrolli tegemist on meil aga üks protseduuriline küsimus. Palun vajutada klahvile "Sõna", kolleeg Lahtvee, siis on võimalik teile mikrofon anda!
Tühistan kohaloleku kontrolli, kuna kolleeg Valdur Lahtveel tekkis protseduuriline küsimus ja ma palun, et ta vajutaks kohe pärast seda, kui meie monitoridelt on kadunud eest ära "Kohaloleku kontroll", kahe sekundi pärast klahvile "Sõna". Kuna ma tühistasin kohaloleku kontrolli, siis teeme selle protseduuri hiljem uuesti läbi. Palun kolleeg Valdur Lahtveel vajutada klahvile "Sõna", seejärel on võimalik saada sõna protseduuriliseks küsimuseks. Kaart palun korraks uuesti välja tõmmata ja uuesti sisestada laual olevasse monitori. Palun nüüd mikrofon kolleeg Valdur Lahtveele!
Valdur Lahtvee
Aitäh, hea istungi juhataja! Palun teie ja kõigi kolleegide ees vabandust, et ma nii kohmakas ja aeglane olin! See istung hakkas nii kiirelt pihta ja mul tekkis protseduuriline küsimus, kas selle istungi alguses oleks võimalik esitada eelnõusid.
Aseesimees Keit Pentus
See võimalus on olemas, aga see tekib pärast juhatuse valimist. Kas on veel protseduurilisi küsimusi? Kui nüüd rohkem küsimusi ei ole, siis viime läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Riigikogu 101-st liikmest on kohal 95, puudub 6 rahvasaadikut. Võime nüüd tänase päevakorraga edasi minna. Järgmiseks on võimalus üles seada Riigikogu esimehe kandidaate.
Head kolleegid! Kui keegi teist soovib Riigikogu esimehe kandidaati üles seada, siis palun vajutada klahvile "Kõne"! Palun, kolleeg Peeter Tulviste!
Peeter Tulviste
Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Me esitame, mina esitan Riigikogu esimehe kandidaadiks inimese, keda me kõik oleme viimastel aastatel enda ees palju näinud igasugustes olukordades. Mina nägin Ene Ergmat esimest korda aastal 1964 ja kui ma teda praegu vaatan, siis tulevad pähe kaks asja. Esiteks on tal õnnestunud kõikide nende pikkade aastate jooksul jääda iseendaks ja teiseks on ta inimene, kes on kõikide nende aastate jooksul ka midagi uut õppinud, mis ei ole päris tavaline. See käib ka tema viimase aasta kohta. Kui ma seda viimast aastat peaksin katsuma iseloomustada, siis ütleksin niimoodi, et viimase aasta jooksul on Ene Ergma oma Riigikogu kohustuste kõrval ajanud üha rohkem ka riigi asju. Minu arvates on põhjust oodata, et selle järgmise aasta jooksul, milleks meil on võimalik Ene Ergmat praegu esitada, jõuab ta välja täiuseni ja meil kõigil saab olema võimalus seda nautida. Ma esitan Ene Ergma Riigikogu esimehe kandidaadiks ka kirjalikult. Tänan kuulamast!
Aseesimees Keit Pentus
Palun, Eiki Nestor!
Eiki Nestor
Austatud juhataja! Austatud Riigikogu! Riigikogu vajab senisest tavatumat ja iseseisvamat juhtimist, uusi tuuli. Esitan Riigikogu esimehe kandidaadiks Indrek Saare.
Aseesimees Keit Pentus
Kas on veel ettepanekuid? Kui rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole, siis peavad ülesseatud kinnitama oma nõusolekut kandideerimiseks. Kõigepealt: proua Ene Ergma, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?
Ene Ergma
Jah!
Aseesimees Keit Pentus
Olete. Ma palun anda oma nõusolek ka kirjalikult.
Härra Indrek Saar, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?
Indrek Saar
Jah, olen nõus.
Aseesimees Keit Pentus
Olete?! Palun ka teil nõusolek kirjalikult esitada!
Lugupeetud Riigikogu! Kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri? Palun hääletada!
Hääletustulemused
Selle ettepaneku poolt oli 92, vastu 1 Riigikogu liige, erapooletuid ei olnud. Riigikogu esimehe kandidaatide nimekiri on suletud.
Kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaja lõppemisest antakse märku kellaga.
V a h e a e g
Aseesimees Keit Pentus
Lugupeetud Riigikogu liikmed! Vabariigi Valimiskomisjon on valmis Riigikogu esimehe valimisi läbi viima. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle. Palun!
Lubage mul nüüd tutvustada ka hääletamiskorda. Valimiskomisjon annab Riigikogu liikmetele nimekirja alusel hääletamissedeli koos ümbrikuga. Palun Riigikogu liikmetel esitada hääletamissedeli saamiseks valimiskomisjonile oma isikut tõendav dokument, st pass, isikutunnistus, juhiluba või Riigikogu liikme tunnistus. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige ka allkirja. Hääletamissedel märgistatakse hääletamiskabiinis. Kuna meil on Riigikogu esimehe kohale mitu kandidaati, siis Riigikogu liige märgistab hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Hääletamissedel, millel on märgitud rohkem kui üks lahter või millel ei ole märgistatud ühtegi lahtrit, loetakse kehtetuks. Hääletamine korraldatakse Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletamisruumi saali tagauksest ja fuajees on üles seatud lauad, kust saate hääletamissedeli ja ümbriku. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsuse, panete hääletamissedeli ümbrikusse ja suundute hääletamiskasti juurde, kus pärast ümbriku märgistamist valimiskomisjoni pitsatiga lasete oma hääletamissedeli koos ümbrikuga isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete hääletamissedeli valesti täitnud või muul viisil rikkunud ja märkate seda enne selle hääletamiskasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel.
Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi hääletamise korraldamise kohta? Ei ole.
Valimise ajal tohivad hääletamisruumis viibida lisaks Riigikogu liikmetele ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad inimesed.
Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 87 lõikele 5 on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest. Kell on 10.16, hääletamine lõpeb 10.46. Hääletamise lõppemisest anname märku kellaga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali.
Kuulutan välja vaheaja hääletamiseks Riigikogu esimehe valimisel.
V a h e a e g
Aseesimees Keit Pentus
Lugupeetud Riigikogu! Vaheaeg on läbi. Kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks ja palun tuua hääletamiskast saali. Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et ei ole rikutud selle pitseeringut. Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Et kontrollida hääletamistulemusi Riigikogu esimehe valimisel, annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile. Palun, valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu!
Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu
Lugupeetud Riigikogu! Loen teie ees avalikult Riigikogu esimehe valimisel antud hääled. Kõigepealt Ene Ergma poolt antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54 ja 55. (Aplaus.)
Järgmisena Indrek Saare poolt antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ja 42. Kolm hääletamissedelit on kehtetud, nendest kahel on rist üldse märkimata jäänud ja ühel on rist tehtud mõlemasse lahtrisse.
Aseesimees Keit Pentus
Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu esimehe valimisel.
"Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu esimehe valimisel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 100, hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv – 100, kehtetute hääletamissedelite arv – 3. Riigikogu esimehe kandidaatidele antud häälte arv: Riigikogu esimehe kandidaadi Ene Ergma poolt antud häälte arv – 55, Riigikogu esimehe kandidaadi Indrek Saare poolt antud häälte arv – 42."
Head ametikaaslased! Kas on proteste? Proteste ei ole.
Kuulutan välja valimistulemused. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõikest 5 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Ene Ergma valituks Riigikogu esimeheks. (Aplaus.)
Lugupeetud Riigikogu esimees! Õnnitlen teid ja annan istungi juhatamise teile nüüd ka üle!
Esimees Ene Ergma
Hea Riigikogu! Ma tänan kõiki, kes mind toetasid! Ma tänan ka oma vastaskandidaati! Esimest korda oli mul siin huvitav olla – kui oled üksi kandidaat, siis tundub, et ei olegi nii põnev. Aitäh! Ja ma soovin teile edu! Järgmine aasta on järgmised valimised. Suur tänu teile kõigile! (Aplaus.)
Head kolleegid! Alustame Riigikogu aseesimeeste valimist! Riigikogu aseesimeeste valimistel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab kahest enim hääli saanud kandidaat ja teiseks aseesimeheks saab häälte arvult teine kandidaat. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldame valimise lisavooru. Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi? Ei ole. Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu aseesimehe kandidaadi üles seada? Palun, kolleeg Peep Aru!
Peep Aru
Lugupeetud vastvalitud esimees! Mul on au sinu uuel võimuloleku ajal esimesena siin puldis olla.
Head kolleegid! Reformierakonna fraktsiooni nimel teen ettepaneku kanda aseesimeeste valimise nimekirja Keit Pentus. Keit on tubli, töökas, kohusetundlik ja minu tütre eakaaslane. Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Palun, kolleeg Kadri Simson!
Kadri Simson
Head kolleegid! Lugupeetud Riigikogu esimees! Eesti Keskerakonna fraktsioon esitab Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Jüri Ratase. Teil on kõigil olnud viimase kolme aasta jooksul võimalus kogeda, et Jüri Ratas on tõhusalt tegutsev ja õiglane istungi juhataja. Aga vähem tähtis pole see, et Riigikogust ei kujune mulje ainult siin saalis toimuva põhjal. Ja Jüri Ratas on käinud ka enamikus Eesti omavalitsustes – 184-s, kui täpne olla – ja viinud otsesõnumi selle kohta, mida me teeme, Eesti valdadesse ja linnadesse. Ma arvan, et inimlikus plaanis on meie jaoks tähtis ka see, et suure pere isana oskab Jüri Ratas paljudes tulistes vaidlustes leida sellise lahenduse, et kõik väljuvad sellest tundega, et nad on võitnud. Ma palun teil toetada Jüri Ratase kandidatuuri! Aitäh!
Esimees Ene Ergma
Aitäh! Kas on veel ettepanekuid? Rohkem kandidaatide ülesseadmise soove ei ole. Proua Keit Pentus, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?
Keit Pentus
Jah, olen nõus kandideerima.
Esimees Ene Ergma
Palun nõusolek esitada ka kirjalikult! Härra Jüri Ratas, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?
Jüri Ratas
Jah, olen nõus kandideerima.
Esimees Ene Ergma
Olete?! Palun esitage see ka kirjalikult. Lugupeetud kolleegid, kes on selle poolt, et sulgeda Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri? Palun teid hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 80 Riigikogu liiget, vastuolijad ega erapooletuid ei olnud. Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekiri on suletud. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelile. Vaheaja lõppemisest anname märku kellaga.
V a h e a e g
Esimees Ene Ergma
Lugupeetud Riigikogu liikmed! Kuulutan vaheaja lõppenuks. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis läbi viima Riigikogu aseesimeeste valimise.
Head Riigikogu liikmed! Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja pitseerivad selle.
Hääletamiskord on sama, mis Riigikogu esimehe valimisel. Rõhutan, et igal Riigikogu liikmel on hääletamisel üks hääl ja ta märgistab hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab.
Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi hääletamiskorra kohta? Küsimusi ei ole. Hääletamiseks on aega 30 minutit hääletamise algusest arvates. Kell on 11.13, hääletamine lõpeb 11.43. Hääletamise lõppemisest anname märku kellaga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda taas istungisaali.
Kuulutan välja hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel.
V a h e a e g
Esimees Ene Ergma
Lugupeetud kolleegid! Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, et selle pitseering ei oleks rikutud! Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
Hääletamistulemuste kontrollimiseks annan sõna Vabariigi Valimiskomisjonile.
Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Alo Heinsalu
Lugupeetud Riigikogu! Loen teie ees avalikult Riigikogu aseesimeeste valimistel antud hääled. Kõigepealt Keit Pentusele antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ja 52. (Aplaus.)
Teiseks Jüri Ratasele antud hääled: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46 ja 47. (Aplaus.)
Üks sedel on kehtetu, kuna sellele on mõlemasse lahtrisse tehtud rist.
Esimees Ene Ergma
Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu aseesimeeste valimisel.
"Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuste kohta Riigikogu aseesimeeste valimisel. Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmiseks arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 100, hääletamisest osavõtnud Riigikogu liikmete arv – 100, kehtetute hääletamissedelite arv – 1; Riigikogu aseesimehe kandidaadi Keit Pentuse poolt antud häälte arv – 52, Jüri Ratase poolt antud häälte arv – 47. Protokoll on koostatud 2010. aasta 25. märtsil kell 11.56. Heiki Sibul, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees."
Kas on proteste? Proteste ei ole.
"Vabariigi Valimiskomisjoni otsus. Tallinn, 25. märts 2010. "Riigikogu aseesimeeste valimise tulemuste kindlakstegemine": Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõikest 6 ja § 82 lõikest 1 lähtudes Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Keit Pentus valitud Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Jüri Ratas teiseks aseesimeheks. Vabariigi Valimiskomisjoni esimees." (Aplaus.)
Austatud kolleegid! Riigikogu juhatus on valitud.