14:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Jüri Ratas
Austatud Riigikogu, tere päevast! Alustame Riigikogu täiskogu V istungjärgu kolmanda töönädala kolmapäevast istungit. Kõigepealt palun Riigikogu kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi. Jaan Kundla, palun!
Jaan Kundla
Lugupeetud eesistuja! Lugupeetud kolleegid saalis! Minul on täna üle anda üks seadusmuudatuse eelnõu, mis on väga lühike ja seisneb selles, et Riigikogu liikme staatuse seaduse 9. peatükk tuleks tunnistada kehtetuks. Seletuskiri on selle tõttu hoopis pikem ja selgitab selle lühikese eelnõu sisu. Riigikogu liikme staatuse seaduse 9. peatükk sätestab, et Riigikogu liikme abi on lepinguline töötaja, kelle ülesanne on abistada Riigikogu liiget tema ülesannete täitmisel, ja Riigikogu liikmel on käesoleva seaduse alusel õigus sõlmida leping ühe abiga, kelle töötasu suurus on mitte rohkem kui 35% Riigikogu liikme palgast. Kõikidel Riigikogus esindatud erakondade fraktsioonidel on sekretariaat, lisaks Riigikogu alatised komisjonid. Eeldan, et seal töötavad oma ala asjatundjad. Lisaks on Riigikogu Kantselei struktuuris mitu osakonda ja talitust oma töötajatega, kes samuti on kompetentsed nendes küsimustes. Selles olen ma isiklikult veendunud, sest ma olen nende abi kasutanud ja olen neile tänulik. Lähtudes eeltoodust leian, et isegi sõltumata kulude suurusest on see majanduslikult ebaotstarbekas ja tegelikult mittevajalik. Ma tõstatasin selle küsimuse enne selle seaduse vastuvõtmist poolteist aastat tagasi, kuigi olin sunnitud seda hääletama ja nüüd parandan oma vea. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Toivo Tootsen, palun!
Toivo Tootsen
Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Esitan 20 Riigikogu liikme arupärimise justiitsminister Rein Langile. 17. jaanuaril 2007. aastal kinnitas Eesti Raudtee riigile tagasi müünud BRS-i üks omanik ja nõukogu esimees Edward Burkhardt avalikkuse ees, et Reformierakonna esindaja nõudis BRS-ilt raudtee aktsiate tagasiostmise eest pistist 1 miljon eurot. 2007. aasta 19. jaanuari hommikul teatas Riigiprokuratuur avalikkusele, et uurib väidetavat pistise küsimist. Aga juba sama päeva pärastlõunal teatas Riigiprokuratuur, et analüüsis ajakirjanduses avaldatud materjali seoses väidetava raha nõudmisega Eesti Raudtee aktsiate tagasiostmisel ning jõudis järeldusele, et seni avaldatud andmetele tuginedes puudub praegusel hetkel alus kriminaalmenetluse alustamiseks. Seega võttis materjali analüüs ning motiveeritud otsuse tegemine aega maksimaalselt viis tundi.
Kuivõrd tegemist on korruptsioonikuriteoga, mis peaks olema erilise tähelepanu all, paluvad arupärijad justiitsministrit mõnele küsimusele vastata. Milliseid menetlustoiminguid tõendite kogumiseks ja hindamiseks Riigiprokuratuur läbi viis? Kui menetlustoiminguid läbi ei viidud, siis millise kehtiva seaduse alusel kasutas uurimisorgan antud kuriteo uurimiseks üksnes ajakirjanduses avaldatud andmeid ning iseseisvaid menetlustoiminguid ei teinud? Tahetakse ka teada, kas keegi andis prokuratuurile korralduse selle asjaga mitte tegelda ja kas justiitsminister peaks olema praegu nõus selle juhtumi uuesti uurimisega. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Peeter Kreitzberg, palun!
Peeter Kreitzberg
Lugupeetud juhataja! Austatud kolleegid! Kultuurikomisjoni üksmeelse otsusena esitan menetlusse põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis on seotud hiljutise Riigikohtu otsusega keelata ära gümnaasiumisse vastuvõtu katsed. Selle eelnõuga luuakse seaduslik baas, mis võimaldab koolidel kehtestada katsetega seonduvad vastuvõtunõuded. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Marika Tuus, palun!
Marika Tuus
Austatud eesistuja! Head kolleegid! Keskerakonna fraktsioonil on arupärimine peaminister Andrus Ansipile seoses pensionidega. Küsime, kas 1. aprillil 2009 ootab pensionäre ees seadusjärgne pensionitõus või asub valitsusliit seadust muutma ja pensione külmutama või vähendama. Ja samuti, miks on valitsus jätkuvalt keeldunud ühinemast Euroopa sotsiaalharta vanurite vaesuse ja tõrjutuse sotsiaalset kaitset nõudvate artiklitega. Miks ei saa väiksema palgaga täiskohaga töötaja täisaasta töötamise eest pensioni kindlustusosaku arvutamisel endiselt õiglast pensionikoefitsienti? Miks on pensionifondi sisenemine, fondivahetus ja sellest väljumine tasuline? Fondivahetusega läheb praegu kaotsi pool aastaga teenitud tulust. Praegu on ju pandud palju raha ka rämpsvõlakirjadesse. Fondide vahetamine peaks olema lihtsam. Kuna riik tegi teise pensionisamba kohustuslikuks, siis miks riik nendesse küsimustesse ei sekku. Kuna pensionifondid töötavad praegu kahjumlikult, siis kas ei peaks me sundkorras fondi maksmise ära lõpetama. Kuidas kaitseb riik pensionifondidesse investeerijate huve? Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Olen Riigikogu juhatuse poolt vastu võtnud kaks eelnõu ja kaks arupärimist ning vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele otsustab juhatus nende edasise menetlemise.
Asume teadete juurde. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja määranud neile juhtivkomisjoni: Eesti Panga Nõukogu esimehe üleeile esitatud Riigikogu otsuse "Eesti Panga Nõukogu liikmete nimetamine" eelnõu, juhtivkomisjon on rahanduskomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile esitatud Riigikogu otsuse "Eesti kaitseväe kasutamise tähtaja pikendamine Eesti riigi rahvusvaheliste kohustuste täitmisel konfliktijärgsel rahutagamismissioonil Liibanonis, Iisraelis, Egiptuses ja Süürias" eelnõu, juhtivkomisjon on riigikaitsekomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud tehnilise normi ja standardi seaduse ning halduskoostöö seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on majanduskomisjon; Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni üleeile algatatud Riigikogu liikme staatuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni eile algatatud karistusseadustiku § 522 muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon.
Riigikogu juhatus on registreerinud Riigikogu saadikuühenduse Eesti Tuumajaama toetusrühm.
Austatud Riigikogu! Viime läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 85 Riigikogu liiget, puudub 16.