13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu kolmapäevase istungiga. Kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohale registreerus 75 Riigikogu liiget, puudub 26.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Andre Hanimägi, palun!
14:01 Andre Hanimägi
Aitäh, lugupeetud aseesimees! Head kolleegid! Annan üle arupärimise lugupeetud sotsiaalminister Karmen Jollerile. Enesetapuvahendi võimaldamine ei ole Eestis seadusega otseselt reguleeritud ega kuulu ka loakohustusliku majandustegevuse alla – nii ütles hiljutine Riigikohtu otsus. Samal ajal kui meie arutame elulõpu tahteavalduse reguleerimist, on jäänud vastuseta laiem küsimus, kas ja kuidas võiks Eestis olla lubatud eutanaasia või abistatud enesetapp. Küsimus ei ole üksnes õiguslik, vaid ka selles, millist hoolivust, väärikust ja tuge suudab ühiskond pakkuda inimestele nende elu lõpul. Kui meil on ühiskonnas tekkinud olukord, kus pöördumatult raske haigusega või väljakannatamatute kannatustega otsitakse abi surma võimaldamiseks juhuslikelt inimestelt, kellel puudub meditsiiniline pädevus, eetiline raamistik ja seaduslik vastutus, on vaja leida lahendusi. Ühtlasi tuleks arutada, kas ja millistel tingimustel võiks olla inimesel võimalus langetada iseseisev kaalutletud otsus elu lõpetamise osas koos professionaalse nõustamise ja meditsiinilise toega. Milliseid järeldusi me saame sellest Riigikohtu lahendist siin saalis teha? Ja me olemegi esitanud neli küsimust, mis puudutavad otseselt nii seda lahendust, milliseid juriidilisi vajakajäämisi minister näeb, aga tegelikult ka laiemalt, kas ja millisel moel on Eestis arutelu tulemas eutanaasia või abistatud enesetapu või väärikalt elust lahkumise otsustamise üle?
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Peeter Ernits, palun!
14:03 Peeter Ernits
Hea juhataja! Head kolleegid! Juhan Kunderil oli selline jutt Suurest Peetrist ja Väiksest Peetrist. Kaks orja olid. Üks oli suur ja teine oli väike ja kidur, ja kõik te teate küll, mis toimus seal. Algul söödi Väikese Peetri kott tühjaks ja pärast siis igaüks vaatas ise.
Aga arupärimine on regionaal- ja põllumajandusminister härra Terrasele. Jutt on sellest, et iga aasta mesinikud saavad tarutoetust. Eestis on praegu 3264 mesinikku. Sel aastal otsustati kokkuhoiu huvides. et saavad ainult suured. Ja põhjendus oli, et ainult suured tagavad toidujulgeoleku, tagavad meega toidujulgeoleku. Ja suure piir on tõmmatud 16 taru peale: kellel on 16 või rohkem taru. Aga asja iva on selles, et Väikeseid Peetreid, neid väikemesinikke, kellel on kuni 15 taru, neid on 77,6%, see tähendab lõviosa ehk 2532.
Ja nüüd on järelepärimine: kas enamik mesinikke toidujulgeolekuga ei tegele või kuidas selline asi sai toimuda, et Väike Peeter jäeti nagu ikka tühja kotiga, aga suured saavad pärast ise süüa. Nii et selline arupärimine. Aitäh!
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Jaanus Karilaid, palun!
14:06 Jaanus Karilaid
Head kolleegid! Mul on üle anda arupärimine majandus‑ ja tööstusminister Erkki Keldole. Märksõnad on töökohad ja heaolu väljaspool Harjumaad, tööstuse ja tootmise areng versus energia puudujääk. Kuidas me plaanime kasvatada seda Eesti jõukust ja heaolu, piirkondlikku heaolu, kui see riigi poolt planeeritud energiapoliitika on ettevõtete ja inimeste suhtes nii ükskõikne, killustunud ja kaootiline? Täna seisavad ettevõtjad Läänemaal ja teistes Eesti piirkondades fakti ees: isegi kui neil on plaan laieneda, uusi töökohti luua ja tootmist suurendada, ei ole neil lihtsalt võimalik seda teha, sest puuduvad piisavad energiavõimsused. Sellega seonduvalt on minul, Andres Metsojal, Priit Sibulal, Tõnis Lukasel, Enn Eesmaal ja Ants Froschil kolm väga sisulist küsimust Erkki Keldole, kuidas me sellest kitsaskohast üle saame, millised on lahendused. Vastasel juhul jäävad väga loosunglikuks need laused, et meile lähevad korda töökohad, heaolu, jõukus. Nii et vaatame, kuidas me selle poliitika kujundamisega saame minna kasulikumaks.
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Liina Kersna, palun!
14:07 Liina Kersna
Aitäh, austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on suur rõõm anda üle kultuurikomisjoni poolt Riigikogu otsuse eelnõu, sest mai lõpus saavad läbi kahe rahvusringhäälingu nõukogu asjatundjatest liikmete lepingud ja selleks oli vaja valida kaks uut rahvusringhäälingu valdkonna tunnustatud asjatundjat. Kultuurikomisjonile laekus 13 kandidaati, eile me valisime kaks nendest. Oleks võinud ka rohkem valida, aga saime valida ainult kaks. Ja nendeks on Raul Rebane, kes on pikalt töötanud rahvusringhäälingus, aga ka erameedias programmijuhina ja täna on strateegilise kommunikatsiooni konsultant. Ja teine ekspert, keda Kultuuriministeerium välja pakub, on Paavo Nõgene, kes on juhtinud Vanemuise teatrit, kantslerina Kultuuriministeeriumi ja täna on suure ettevõtte juht. Nii et järgmisel nädalal loodetavasti saame pikemalt arutada. Aitäh! Dokumendid on üle antud elektrooniliselt.
14:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tänan teid! Mul on vahepeal üks küsimus ka heale kolleegile Jaanus Karilaiule, et teie arupärimine kannab kuupäeva 8. mai, et ega see ei saanud liiga vara. Et on ikka õige hetk? Ja nüüd Urmas Kruuse, palun!
14:09 Urmas Kruuse
Austatud istungi juhataja! Auväärsed kolleegid! Maaelukomisjon algatab alusharidusseaduse ning Eesti Vabariigi haridusseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (õppimiskohustuse kehtestamine) muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus on eelnõu menetlemisel algataja esindajaks maaelukomisjoni esimees Urmas Kruuse. Võib-olla informatsiooniks seda, et miks just maaelukomisjon: kuna seaduse muudatuses kõige olulisem osa puudutab toiduseadust ja sellega seonduvat, siis maaelukomisjon selle eelnõu siia sisse annab. Kõik dokumendid on allkirjastatud digitaalselt ja esitatud juhatusele.
14:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Nii, head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu kolm arupärimist, ühe otsuse eelnõu ja ühe seaduseelnõu.
Teated. Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis Eesti–Indoneesia parlamendirühma moodustamise koosolek, kokkukutsuja Peeter Ernits.
Ja saamegi minna tänase päevakorra juurde.