Aitäh, hea istungi juhataja! Kahju, et sa nii aeglane olid. Ma vaatasin, et hea kolleeg Aivar Kokk juba lahkus saalist. Ta ei teadnud, et tema häälest sõltub kõik.
Aga tõepoolest, see eelnõu ei ole meil esimene katse. Veel kord: nagu selgus nädal aega tagasi siin toimunud arutelus peaministriga, tegemist on väga selgelt poliitilise valikuga: kas pangamaks Eestis on vajalik või saab ka ilma.
Nädal aega tagasi tõi hea kolleeg härra Valge näiteks, et pangamaksu kehtestamise korral oleks riigil eelmisel ja ka üle-eelmisel aastal olnud võimalik maksta näiteks 50 000 eurot iga sündinud lapse kohta. Või räägime toimetulekutoetusest, mida viimati tõstis Keskerakonna valitsus ja mis on 200 eurot kuus. Toimetulekutoetustele kulub riigil 50 miljonit aastas. 50 miljonit on 10 korda vähem kui pangamaksust potentsiaalselt laekuv summa. Vahepeal on need 200 eurot kaotanud ostujõust umbes veerandi, sest Reformierakonna juhitud koalitsiooni majanduspoliitika on tekitanud Eestis rekordilise inflatsiooni.
Automaksust laekuv tulu on rohkem kui kaks korda väiksem pangamaksu potentsiaalsest tulust. Vaatamata sellele on koalitsioon – Reformierakond, sotsiaaldemokraadid ja Eesti 200 – otsustanud, et just automaks on õige viis, kuidas eelarvet täita. Nad mitte ei võta raha pankadelt, mis on nendest sõltumata asjaolude tõttu teeninud rekordilist kasumit, vaid suurtelt peredelt, maal elavatelt inimestelt, nendelt, kes vajavad autot kõige rohkem.
Ma vaatan, et hea kolleeg Aivar Sõerd pani ennast juba küsimise järjekorda. Aga ma võib-olla vastan ennetavalt. Neid argumente, mida pangamaksu vaenlased nendes aruteludes esitavad, on põhimõtteliselt kaks.
Esimene on see, millest armastavad rääkida sotsid: sellega on Keskerakond hiljaks jäänud. Nad on seda juba kaks aastat rääkinud. Eelmisel aastal said pangad rekordilise kasumi. See tähendab, et sotsid, nagu neil on kombeks, on jälle eksinud ja tegelikult Eesti ühiskonda eksitanud. Sellest on kõik inimesed aru saanud. Selle tõestuseks on nii artiklid erinevates meediakanalites kui ka sotsiaaldemokraatide reiting, kahtlemata.
Teine argument on see, et see maks on tohutult ebaõiglane, pangad on väga tublid, teenivad kasumit tänu sellele, et nad on üliefektiivsed, ja lisaks maksavad nad väga palju tulumaksu, nad on väga head maksumaksjad ja sellepärast ei tohi neid veel rohkem maksustada.
Ma juhin tähelepanu kahele asjaolule. Esiteks, üle pooltel Euroopa Liidu riikidel – üle pooltel – on eraldi pangamaks olemas. Krediidiasutuste maks on neil olemas, see toimib ja nende majandused erinevalt Eesti majandusest kas kasvavad või [vähemalt] ei ole kolm aastat järjest langenud.
Teiseks on ka muid sektoreid, mille kasumimarginaalid on kõrged, näiteks kasiinod. Kasiinode puhul ei pea keegi eraldi hasartmängumaksu ebaõiglaseks, kõik arvavad, et see on täiesti mõistlik lahendus. Lihtsalt infoks: pankade kasumimarginaalid olid eelneval kahel aastal kasiinode kasumimarginaalidest kõrgemad. Aga [panku] me ei maksusta.
[Pankade] raha ei tule mängusõltlastelt, see raha tuleb tavalistelt Eesti inimestelt, kes on ostnud eluaseme, maksavad laenu tagasi ja maksavad ka kõrgemat laenuintressi kui sama[sugused] inimesed Lätis, Leedus, Taanis või Soomes. Seda lihtsalt sellepärast, et nad elavad Eestis ja peavad seda tegema, kuna pangad küsivad nende käest kõrgemat intressi. Muud põhjust ei ole. Nende maksedistsipliin on sama [tugev] ja tihti ka [tugevam]. Aga lihtsalt juhtus nii. Mitte ainult euribor, vaid ka kõrgemad laenuintressid on põhjus, miks pangad teenisid rekordilise kasumi.
Nädal aega tagasi rääkis Kristen Michal, et põhjus, miks Eesti majanduspoliitika on selline, nagu ta on, on usk. Tema nimelt usub, et ta teeb õigeid asju. Eelmisel nädalal rääkis Ameerika asepresident J. D. Vance Münchenis peetud kõnes, et Euroopa probleem on see, et valitsused ei küsi enda poliitika jaoks mandaati. Mandaadi asemel on usk. Valimisprogrammis, hea Aivar, olid ühed asjad, aga viimased kolm aastat, kaks aastat peale valimisi ja üks aasta ühes teises koalitsioonis koos teiste kolleegidega, on tehtud muid asju.
Meie majanduslanguse põhjus ei ole selles, et Reformierakonna programm oleks olnud väga halb. Põhjus on selles, et nende programmiliste lubaduste [täitmise] asemel on Reformierakond käitunud usu järgi. Kui ma küsisin peaministri käest, kui tugev on tema usk, millal ta jõuab järeldusele, et võib-olla on see viinud ta valele rajale, siis ta põhimõtteliselt selgitas, et ta teab väga täpselt, et see, mis ta teeb, on õige. Ja valimisteni on kaks aastat.
Kujuta ette, et sa erasektoris võtad tööle inimese, näiteks tahad kohvikut [pidama hakata], võtad tööle tegevjuhi, lepid temaga kokku eesmärkides ja ütled talle, et proovime neli aastat kohvikut [pidada]. Siis vaatad, et tulemused kuidagi langevad, tuled kohale ja näed, et kohviku asemel on näiteks ladu. Oli selline hea sisustusega kohvik, sa oled sinna investeerinud, aga tegevjuht otsustas, et sinna tuleb ladu. Kui sa küsid, kuidas nii, me leppisime ju kokku ja ka tulemused näitavad, et see lao pidamine ei ole kõige mõistlikum valik, siis [tegevjuht] ütleb: "Aga mul on usk. Ja minust sa lahti ei saa, meil on nelja-aastane leping. Kui see lõpeb, siis vaatame." Põhimõtteliselt nii käitub praegu Reformierakond.
Mis siis veel rääkida nendest puudlitest, kellest üks, kes jõudis Riigikokku Johanna-Maria Lehtme häältega, lubas enne valimisi valijatele täiesti ausalt ja otse, et nad [erakonnas] teevad kõike seda, mida Reformierakond õigeks peab. Loomulikult nad nüüd teevadki seda. Nii et nad on samamoodi nagu Reformierakond süüdi selles, et Eesti majandus langeb kolmandat aastat ja on Haiti järel languse poolest teisel kohal maailmas.
Sotsiaaldemokraadid on muidugi teistsugused, nemad räägivad väga õigeid asju öösiti teki all. Aga siis, kui on hääletus, nad tulevad ja hääletavad ikka nii, nagu Reformierakond ütleb.
Hiljuti ma käisin põhiseaduskomisjoni istungil, kus oli arutelu põhiseaduse muudatuse üle. Eduard Odinets pidas seal väga sütitava kõne – ma arvan, et see kestis umbes kümme minutit –, milles ta rääkis, kui vale see kõik on ja kuidas nii ei tohi teha. Aga vahetult enne hääletust ta lihtsalt jooksis komisjoni istungilt välja ja [tema asemele] tuli Priit Lomp, kes tõstis õigel hetkel kätt.
Sellised on sotsiaaldemokraadid. Nad räägivad toidu käibemaksu vähendamisest, aga ei tee selleks mitte kui midagi. Nad räägivad sellest, et pangamaks oleks tõepoolest väga mõistlik, aga ei tee selle [kehtestamiseks] ühtegi liigutust. Nad loodavad, et valija on piisavalt loll, et uskuda nende sõnu. Aga me näeme, et valija ei ole loll. Ja küll tuleb ka see hinnang Riigikogu valimistel, nagu ka eelnevalt kohalikel valimistel.
Nii et veel kord: mul on väga kahju, et Eesti riiki juhitakse usu järgi, mitte tulemusmõõdikute järgi. Kannataja on Eesti rahvas. Usu tõttu on minevikus olnud väga palju kannatajaid, meie kõik oleme siin solidaarsed.
Rääkida sellest, et süüdi on kõik ülejäänud, on väga silmakirjalik. Kui me vaatame Euroopa Liitu, siis näeme seal väga palju majanduspoliitilisi probleeme, aga Eesti on väga selgelt, väga kindlalt majandusedetabelites altpoolt esimesel kohal. See on kõik tänu [praegusele] koalitsioonile. Ma usun, et valija annab oma hinnangu.
Täna pangamaks läbi ei lähe. Tagantjärele me kindlasti näeme, et see oli väga vale otsus, järjekordselt. Aga erinevalt sotsiaaldemokraatidest lubab Keskerakond enne valimisi teatud samme ja peale valimisi ta neid ka teeb. Nii et need eelnõud, mis siin saalis esitatakse – toidu käibemaksu alandamine, pangamaks ja nii edasi –, ei ole reklaamkäigud, vaid need ongi osa meie valimisprogrammist. Aitäh!