13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, väga lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu kolmapäevast istungit. Nagu ikka tava on, kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks jõudis registreeruda 76 Riigikogu liiget, puudub 25.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi ja muudki. Lauri Laats, palun!
14:01 Lauri Laats
Aitäh, istungi juhataja! Head kolleegid! Täna soovin 29 Riigikogu liikme nimel üle anda umbusaldusavalduse rahandusminister Jürgen Ligile. Loomulikult, selle kahe minuti jooksul ei jõua kõiki Jürgen Ligi patte üles lugeda – enne läheks päike looja –, aga siiski mõned.
Jürgen Ligi alavääristas oma väljaütlemistega Riigikogu kui institutsiooni ja kahjustas parlamendi liikmete mainet tervikuna. Lause "See poliitiline suva, mis seal domineerib, tegelikult ei võimalda riigi rahandust juhtida" solvab ühemõtteliselt kõiki 101 Riigikogu liiget. Rahandusminister, selle asemel et minna sisusse, lihtsalt kritiseeris. Ja esimene lugemine tegelikult näitas, et ta ei tunne ka [riigieelarve] sisu ja on raskustes selle kohta vastamisel.
Jürgen Ligi peab kriitikat riigieelarve läbipaistvuse kohta tühikargamiseks. See läheb vastuollu õiguskantsler Ülle Madise, riigikontrolör Janar Holmi ja paljude valdkonna asjatundjate seisukohaga, et tegevuspõhine riigieelarve on üldsõnaline ja sealt pole võimalik täpselt aru saada, millele maksumaksja raha kulub. Riigieelarve peab olema läbipaistev, kuid praegusel koalitsioonil puudub tahe seda teha. Jürgen Ligi alandas riigieelarve esimesel lugemisel korduvalt erinevate erakondade naispoliitikuid, pidades nende küsimusi riigieelarve kohta tänitamiseks, ja nimetas saadikuid valevorstideks.
Ülaltoodut arvestades puudub meil usk, et minister suudaks ja tahaks täita ametiga kaasnevaid kohustusi ning antud lubadusi. Seetõttu avaldavad 29 Riigikogu saadikut rahandusminister Jürgen Ligile umbusaldust. Ma loodan, et ka ülejäänud Riigikogu liikmed toetavad meie seisukohti. Aitäh!
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Evelin Poolamets, palun!
14:03 Evelin Poolamets
Annan üle sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole esitatud arupärimise. Arupärimine puudutab rahvastikupoliitika valitsuskomisjoni tegevust. Eelmine aasta oli erakordne madala sündide arvu poolest. Möödunud aastal langesid sündinud laste arv ja sündimuse erikordaja sajandi madalaimale tasemele. On hädavajalik, et lähiaastatel toimuks Eestis süstemaatiline teaduslik analüüs, mis annaks lähteandmed optimaalse strateegia loomiseks, et demograafilist kriisi lahendada.
Arvestades, et rahvastiku jätkusuutlikkus on meie rahva püsimise keskne küsimus, soovime esitada rahvastikupoliitika valitsuskomisjoni tegevuse kohta järgmised küsimused. "Kas te saate selgitada, miks komisjon ei ole tänavu koos käinud ning kuidas on plaanis tagada komisjoni tõhus ja regulaarne töö edaspidi?"; "Kuidas plaanite tagada, et komisjoni tegevusse kaasataks rohkem eksperte, kes suudaksid pakkuda teaduslikult põhjendatud lahendusi rahvastikukriisi lahendamiseks?"; "Teie ministeeriumi seisukoht on olnud, et nii rahvastikutaaste rakkerühma kui ka rahvastikukriisi probleemkomisjoni loomine dubleeriks olemasolevat komisjoni tööd. Kas te saaksite täpsustada, kuidas plaanib komisjon rahvastikuprobleemiga tegeleda viisil, mis välistaks eraldi rakkerühma vajaduse?" Ja on veel mõned küsimused. Alla on kirjutanud Evelin Poolamets, Helle-Moonika Helme ja Arvo Aller.
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid! Olen Riigikogu juhatuse nimel võtnud vastu ühe umbusalduse avaldamise nõude ja ühe arupärimise.
Kalle Grünthal, küsimus istungi läbiviimise reeglite kohta, oletan.
14:05 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Möödunud aasta mai alguses esitasin ma eelnõu, mille kohaselt peaks lõpetatama Euroopa Liidu asjade komisjoni töö, kuna see komisjon on võtnud üle parlamendi töö Euroopa Liidu asjade küsimustes. Kahjuks on olukord nüüd selline, et see eelnõu ei ole siiamaani siia saali menetlusse jõudnud ja isegi mitte komisjoni. Mis võiks olla see põhjus, et on tekkinud sellised viivitused – minu hinnangul täiesti põhjendamatud – selle eelnõu menetlemise käigus? Ma arvan, et see on vägagi protseduuriline küsimus, sest saalis ma andsin selle üle ja nüüd ma tahaksin teada, miks ei ole see pooleteistkümne aasta jooksul veel jõudnud siia saali.
14:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kuueteistkümne aasta jooksul – see kõlas küll päris uhkelt. Puudub informatsioon selle kohta. Sekretariaat paneb selle kõrva taha ja ta kindlasti informeerib teid. Aga siis palun täpsustada, mis eelnõu see konkreetselt on, mida te silmas peate.
Juku-Kalle Raid, palun!
14:06 Juku-Kalle Raid
Aitüma! Kui Lauri Laats oli meil siin puldis, siis ta teatas, et Jürgen Ligi on solvanud kõiki Riigikogu liikmeid. Kas see nüüd tähendab protseduuriliselt seda, et kõik Riigikogu liikmed võivad vastulauseks sõna võtta – meid on justkui mainitud – ja teatada, kas Ligi on neid parasjagu solvanud või mitte? Ma teen otsa lahti: mind ei ole.
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg, vastusõnavõtt on võimalik üksnes läbirääkimiste voorus. Hetkel ei ole tegemist läbirääkimiste vooruga. Eks me teame, kuidas seda musta käe [nuppu] kasutatakse: ka vastusõnavõtuks, sõnavõtuks ja paljuks muuks. Aga ma usun, et need teemad tulevad kas täna, homme või lähinädalal päevakorda, nii et siis on võimalik vastastikku nende teemade üle arutleda.
Varro Vooglaid, palun!
14:07 Varro Vooglaid
Suur tänu, lugupeetud aseesimees! Ma tahtsin küsida ka teie hinnangut sellele, et veidi aega tagasi, infotunni alguses teie kolleeg, Riigikogu esimees Lauri Hussar andis mõista, et see ei ole ikkagi ilus ja korrektne, et kõik küsimused infotunnis on suunatud peaminister Kristen Michalile. Ma tahaksin teada ka teie arvamust selle kohta. Mina olen asjast aru saanud niimoodi, et see on iga Riigikogu liikme individuaalne otsus, kellele ministritest ta tahab Riigikogu infotunnis küsimuse suunata ja mille kohta ta tahab küsida.
Kas te jagate seda arvamust, seda seisukohta? Või tõesti ongi nii, et kuidagi mingi mehhanismi kaudu, mida mina ei tea – sellisel juhul ma tahaksin seda teada –, peaks saama eelnevalt teada, kui palju on juba peaministrile küsimusi suunatud ja kui palju on kellelegi teisele suunatud ning kui peaministrile suunatud küsimustest on juba piisav kvoot täis saanud, siis saaks need suunata teistele? Või kuidas selle asjaga on? Kas Riigikogu esimehe selline märkus oli asjakohane või see tegelikult ei ole üldse asjakohane?
14:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Ma jagan teie seisukohta selles, et see on iga Riigikogu liikme vaba valik, kellele ta soovib küsimust esitada. Küll aga olen ma väga pragmaatilise meelega ja arvestades asjaolu, et täna vist oli 12-13 küsimust ja kahele ministrile küsimusi ei olnud, mina ei pea sisuliselt mitte kuidagi põhjendatuks, et need kaks ministrit siis üldse peavad siia kohale tulema. Samas, kollane raamat sellist võimalust ikkagi väga selgelt ei anna. On ka üks säte selle kohta, et istungi juhataja võib anda ka saalist väljaspool järjekorda võimaluse küsida ja see saalist tulnud küsimus võib olla ka ministrile, kellele tegelikult kirjalikke küsimusi ei ole.
Aga ütlen veel kord, et mina pean seda väga ebapragmaatiliseks. Ma arvan, et kui oleks võimalik, võiks leppida kokku nii, et kui on vähemalt 10 küsimust ja mõnele ministrile küsimusi ei ole, siis ei peaks hoidma kahte ministrit siin istumas kaks tundi järjest. Pigem nad võiksid saada toimetada oma ministeeriumis. Aga veel kord: see eeldab kokkulepet. Kollane raamat seda ei võimalda.
Ja veel kord: igal Riigikogu liikmel on õigus esitada küsimus kellele iganes. Küll aga veel kord: minu isiklik märkus on see, et oleks paslikum ja võimaldaks teistel ministritel olla oma põhitööl, mitte istuda siin saalis, loomulikult välja arvatud juhul, kui küsimusi on vähem, sest kui küsimusi on näiteks neli, viis või kuus, siis ilmselgelt neid tuleb ka saalist juurde ja sellisel juhul on täiesti arusaadav ja loogiline, et küsimusi võib tulla ka ministritele, kellele kirjalikke küsimusi ei ole.
Lauri Laats, palun!
14:10 Lauri Laats
Aitäh! Jaa, mul on kindlasti küsimus istungi tänase päevakorra kohta. Aga enne ütlen, arvestades Juku‑Kalle Raidi väljaütlemist, et teate, Jürgen Ligi ütles selgelt, et see poliitiline suva, mis siin Riigikogus domineerib, tegelikult ei võimalda riigirahandust juhtida. See tegelikult solvab ühemõtteliselt kõiki 101 Riigikogu liiget, nii on. Ja see solvab tegelikult kogu institutsiooni. Ja kui Juku puhul ei ole probleemiks see, et Jürgen Ligi alandab ka naispoliitikuid siinsamas Riigikogu saalis, siis no jäägu see tema südametunnistusele.
Aga mis puudutab tänast päevakorda, siis ma saan aru, et meil varsti tuleb siseminister oma sõnavõtuga. Kas tegemist on poliitilise avaldusega või ta tuleb ja tutvustab mingit seaduseelnõu? Mis kriteeriumid seatakse selle teema olulisusele, et ministrile antakse sõna? Praktika on muidugi selline, et ministrile antakse sõna, isegi kui ta ei ole päevakorras. Aga kes selle teema olulisuse [üle otsustab]? Kas juhatus vaatab üle, kui oluline see teema on, ja lülitab selle päevakorda? Või mismoodi see protseduur käib?
14:11 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Kohe selleni jõuame. Te jõudsite ajast natuke ette, ma kavatsesin sellest rääkida, aga iga asi omas järjekorras. Nii et ma annan selle kohta kohe selgituse, aga võtan ära ka loodetavasti viimase protseduurilise küsimuse selles faasis. Mart Helme, palun!
14:11 Mart Helme
Aitäh! No me teeme siin järelduse praegu ka teie vastuste põhjal, et praegune koalitsioon on väga selgelt otsustanud loominguliselt tõlgendada kõiki seniseid tavasid, töö‑ ja kodukorda, kõike reguleerida ja suvaliselt ära keelata, suvaliselt ümber korraldada. Ma tuletan meelde, et kui Jüri Ratas oli peaminister, siis oli mitmel puhul selline olukord, kus tookordne opositsioon otsustas boikoteerida Jüri Ratast ja talle infotunnis mitte küsimusi esitada. Ja ma leian, et rahvasaadikutel on täiesti suveräänne õigus seda teha. Kui praegu opositsioon otsustab, et ta boikoteerib kedagi ega esita küsimusi Jürgen Ligile, siis see on jällegi rahvasaadikute täiesti legitiimne õigus. Hakata siin seda reguleerima ja ütlema, et pole ilus ja peab esitama – no teate, kuulge, see on juba lasteaiatase.
14:12 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Mul on väga kurb, et te ei kuula mitte sentigi. Ma vastasin härra Vooglaiu küsimusele väga selgelt ja üheselt: iga Riigikogu liikme õigus on otsustada, kellele ta küsimuse esitab või kellele ta ei esita. Väga selgelt ütlesin seda. Aga teil läks see kahjuks kõrvust mööda.
Nii, head kolleegid, nüüd jõuame päevakorra täiendamiseni. Nimelt, siseminister Lauri Läänemets on avaldanud soovi esineda Riigikogu tänasel istungil poliitilise avaldusega seoses sisejulgeolekuga. Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 56 lõike 1 punkti 9 ja lõike 2 alusel on Riigikogu esimees täiendanud tänase istungi päevakorda ja lisanud teiseks päevakorrapunktiks siseminister Lauri Läänemetsa poliitilise avalduse. Ehk veel kord, väga lühidalt kokku võttes: see on ministri õigus, ta võib sellist soovi avaldada. Ja veel kord: selle soovi rahuldamine või mitterahuldamine on Riigikogu esimehe pädevus. Riigikogu esimees on otsustanud täiendada tänase istungi päevakorda selle poliitilise avalduse punktiga, ja selline on tegelikult olnud ka tava.