14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu III istungjärgu 12. töönädala esmaspäevast istungit. Head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll.
15:00 Kohaloleku kontroll
15:00 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on registreerunud 62 Riigikogu liiget, puudub 39.
Head kolleegid, asume päevakorra kinnitamise juurde. Teatavaks tehtud päevakorras on toimunud muudatusi. Väliskomisjon on teinud ettepaneku arvata selle töönädala kolmapäevase istungi päevakorrast välja neljas päevakorrapunkt, milleks on Vabariigi Valitsuse algatatud välissuhtlemisseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 385 esimene lugemine. Eesti Keskerakonna fraktsioon on teinud ettepaneku arvata selle töönädala kolmapäevase istungi päevakorrast välja kümnes päevakorrapunkt, milleks on Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu 388 esimene lugemine. Ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon on teinud ettepaneku arvata selle töönädala kolmapäevase istungi päevakorrast välja 11., 12. ja 13. päevakorrapunkt, milleks on Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud koolieelse lasteasutuse seaduse § 27 muutmise seaduse eelnõu 319 esimene lugemine, Riigikogu otsuse "Rahvastikukriisi lahendamise probleemkomisjoni moodustamine" eelnõu 324 esimene lugemine ja perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu 329 esimene lugemine. Seega jäävad need punktid päevakorrast välja.
Head kolleegid! Enne, kui me saame asuda hääletuse juurde ja laseme kõlada saalikutsungi, on küsimusi istungi läbiviimise protseduuri kohta. Erkki Keldo, palun!
15:02 Erkki Keldo
Aitäh! Vabandust, ma tahtsin üle täpsustada. Kui kolmapäeval välja võtta punktid 11, 12, 13 – mitmed punktid on meil juba mitu nädalat päevakorras olnud –, siis ega need ju ei kao ära. See tähendab, et need tuleb järgmistel töönädalatel uuesti proovida päevakorda panna, uuesti proovida neid menetleda. Kas ma saan õigesti aru?
15:03 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Tõepoolest, need ära ei kao, Riigikogu juhatus paneb nad jälle päevakorda, aga praeguse seisuga nad on selle nädala päevakorra projektist välja võetud. Kalle Grünthal, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:03 Kalle Grünthal
Aitäh! Küsimus on selles, et kas riigi eelarvepoliitika on nüüd niivõrd tuksis, et minu ja Jaanus Karilaiu kõrval olevad istmed on eelarve katteks rahaks tehtud. Need [kohad] on tühjad.
15:03 Esimees Lauri Hussar
Hea kolleeg! Ma vaatan teie istumise suunas ja ka mind üllatab, tõepoolest, et seal neid toole ei ole. Aga selle võrra, ma arvan, on teie jalgadel rohkem ruumi. Ma julgen oletada, hea kolleeg, et kuna tegu on muinsuskaitse all olevate toolidega, siis tasapisi neid toole taastatakse ja renoveeritakse. Loodetavasti te saate selle tooli enda kõrvale üsna pea tagasi. Aga ma lasen kindlasti Riigikogu Kantseleil välja selgitada, mis nende toolidega konkreetselt on juhtunud.
Anastassia Kovalenko-Kõlvart, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:04 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Jaa, mul on küsimus seoses teisipäevase päevakorrapunktiga nr 6, Vabariigi Valitsuse algatatud valimisseaduse muutmise seadus. Ma tean, et seal oli [hulk] muudatusettepanekuid, ja nüüd, kui ma vaatan neid muudatusettepanekuid, siis need on äkitselt kuidagi huvitaval kombel kokku seotud. Kokku seotud ei ole samalaadsed muudatusettepanekud, vaid ühte on seotud täiesti erinevad muudatusettepanekud. Kas saaksite äkki selgitada, mille alusel selline kokkusidumine toimus?
15:04 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Kõige põhjalikuma ülevaate te saate loomulikult komisjoni ettekandest. Selle eelnõuga on kaasas ka komisjoni seletuskiri, kus on väga pikalt ja põhjalikult kirjeldatud, millistest kaalutlustest lähtuvalt on komisjon oma otsused teinud. Ja ma võin kinnitada, et juhatus arutas seda küsimust põhjalikult ja me jõudsime üksmeelsele seisukohale, et juhatusel ei ole alust eelnõu päevakorda mitte võtta.
Helir-Valdor Seeder, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta, palun!
15:05 Helir-Valdor Seeder
Aitäh! Minu küsimus puudutab ka just nimelt teisipäeval viimase päevakorrapunktina päevakorda lülitatavat 344 SE‑d ja neid muudatusettepanekuid. Minule on jäänud need seletuskirja selgitused küll puudulikuks ja arusaamatuks. Tegemist on pretsedendiga, et niisugusel kujul muudatusi kokku seotakse. Mina sellel komisjoni istungil osaleda ei saanud. Täna käisin ja palusin, kas saab protokolliga tutvuda, et võib-olla saab sealt täiendavalt informatsiooni. Protokoll veel valmis ei ole, aga küllap see varsti saab valmis ja ma saan sealt ehk täiendavat informatsiooni. Aga seni jääb see küll täiesti arusaamatuks. Minu arust ei vasta see kehtivale kodu‑ ja töökorra seadusele ja seega on mul on ettepanek jätta [see eelnõu] sellel nädalal päevakorrast välja.
15:06 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Ma olen selgitanud, et juhatus on oma ettepaneku teinud lähtuvalt komisjoni ettepanekust. Ja nii nagu te väga hästi teate, juhatus ei tööta kõiki eelnõusid üksipulgi läbi. Selleks meil komisjonid ongi. Me ei saa komisjonide tööd ära teha. Ja komisjon on seda väga põhjalikult selgitanud seletuskirjas, mis on enne teist lugemist lisatud selle [eelnõu] juurde. Aga selle ettepanekuga nüüd on nii, nagu te teate, et kui keegi ei ole selle ettepaneku vastu, siis on võimalik seda kaaluda, aga kui keegi on selle ettepaneku vastu, siis meil ei ole võimalik seda teistmoodi käsitleda.
Anastassia Kovalenko-Kõlvart, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:07 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Jaa, no tõesti, tegelikult seletuskirjast selle kokkusidumise kohta ei ole midagi näha. Ja tekib probleem, et kui siin on üleüldse [juttu] e‑hääletamise turvalisusest, siis muu hulgas siin reguleeritakse ka m‑valimisi ja m‑hääletust. Nüüd on tekkinud selline olukord, et kui ma vaatan neid muudatusettepanekuid, siis [on näha, et] eraldi paragrahvid, eraldiseisvad lõiked ja paragrahvid, mis puudutavad m‑hääletust, on seotud kokku täiesti muude paragrahvidega, mis puudutavad muid e‑hääletamise asju. Ja nüüd me oleme olukorras, kus võib-olla teatud saadikud sooviksid eraldi hääletada m‑hääletust ja sellega seotud paragrahve, aga neil enam seda võimalust ei ole, kuna need on seotud absoluutselt kõikide muude paragrahvidega. Ehk siis te olete teinud sisulistest muudatusettepanekutest mittesisulised muudatusettepanekud, sest te olete need sidunud kokku teiste teemadega.
15:08 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma pean küll ütlema, et mina ei ole siin komisjoni ettekandja ega komisjoni esindaja. Mis puudutab nüüd otseselt m‑hääletust ehk mobiiltelefoniga hääletust, siis seda selles eelnõus ei ole. Seda ma tean päris kindlasti. On kindlasti olulisi täpsustusi seoses e‑hääletamisega. Aga seda kõike te saate küsida juba selle arutelu käigus komisjoni ettekandjalt.
Erkki Keldo, sõnavõtt kohalt, palun!
15:08 Erkki Keldo
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Tahtsin öelda Reformierakonna fraktsiooni nimel, et kahjuks ei saa nõustuda Helir-Valdor Seederi tehtud ettepanekuga, kuna antud eelnõu on väga oluline. Riigikohus on mitu korda maininud, et Riigikogu peaks e‑valimistega seonduvad regulatsioonid seaduse tasemele tooma, ja seda see seadus teeb. See on väga oluline ja selle tõttu me ei ole nõus seda välja võtma ega ka päevakorda muutma.
15:09 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, head kolleegid! Sõnavõtt kohapealt, Anastassia Kovalenko-Kõlvart.
15:09 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Vabandust, tegelikult läks vale nupp.
15:09 Esimees Lauri Hussar
Vale nupp, aga vajutage siis õiget nuppu.
15:09 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Protseduuriline.
15:09 Esimees Lauri Hussar
Hästi, läheme edasi, küsige. Ma arvestan seda protseduurilise küsimusena, ärge hakake vajutama. Küsige protseduuriline küsimus, palun!
15:09 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Jaa, kahjuks ei saa praegu vajutada nuppu, aga jah, protseduuriline. Tegelikult ikkagi see puudutab ka m‑hääletust ja mobiilseadmetega hääletamist, sest eraldi tuuakse eelnõus välja, et luuakse erinevad rakendused, et need oleksid kättesaadavad mobiilseadmete operatsioonisüsteemidele. Ehk siis tegelikult me saame rääkida selle eelnõu puhul ka m‑hääletusest. Palun ärge eksitage täiskogu saali ja vaatajaid.
15:10 Esimees Lauri Hussar
Hea kolleeg! Ma ütlen, et kõik need küsimused te saate komisjoni ettekandjale esitada siin, kui meil toimub see arutelu. Ja see on arutelu, mille raames ka kõik Riigikogu liikmed saavad läbirääkimistel osaleda. Nii et see arutelu kindlasti tuleb põhjalik ja põnev.
Head kolleegid, rohkem kõnesoove ja protseduurilisi küsimusi ei ole. Seega ma kuulutan välja hääletuse päevakorra kinnitamiseks.
Austatud Riigikogu! Väliskomisjon on teinud ettepaneku arvata kolmapäevase istungi päevakorrast välja neljas päevakorrapunkt, milleks on Vabariigi Valitsuse algatatud eelnõu 385 esimene lugemine. Eelnõu algatajad on teinud ettepaneku arvata kolmapäevase istungi päevakorrast välja 10., 11., 12. ja 13. päevakorrapunkt, milleks on eelnõude 388, 319, 324 ja 329 esimene lugemine. Koos nende muudatustega panen hääletusele Riigikogu täiskogu III istungjärgu 12. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:13 Hääletustulemused
15:13 Esimees Lauri Hussar
Poolt on 49 Riigikogu liiget, vastu 17, erapooletuid 1. Päevakord on kinnitatud.
Ja nüüd, head kolleegid, on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Tundub, et kõnesoove ei ole, seega asume tänase päevakorra juurde.