14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu III istungjärgu 11. töönädala esmaspäevast istungit. Head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll.
15:00 Kohaloleku kontroll
15:01 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on registreerunud 81 Riigikogu liiget, puudub 20.
Head kolleegid, kas me võime asuda päevakorra kinnitamise juurde? Kalle Grünthal, küsimus ... (Sumin saalis.) Head kolleegid! (Helistab kella.) Palun natukene vaiksemalt! Ma ei kuule muidu küsimust. Kalle Grünthal, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:01 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Ma vaatan, siin on toimunud kardinaalsed muudatused päevakorras seoses sellega, et enam mõnes asjas ei nõutagi koosseisu häälteenamust, nagu varem nõuti. Mis nüüd juhtunud on siis?
15:01 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Nagu ma ütlesin, juhatus on seda korduvalt selgitanud, et juhul kui komisjon jõuab seisukohale, et koosseisu häälteenamust ei nõuta otsuse eelnõude puhul, siis on see häälteenamusega tehtav otsus. Ja see, kuidas koosseisu häälteenamuse nõue kujuneb, on seotud sellega, milline on õigus‑ ja analüüsiosakonna seisukoht, ja lisaks loomulikult lähtutakse komisjonis toimunud arutelust ja sellest, milline on komisjoni seisukoht ühes või teises küsimuses. Valdavalt selle nädala puhul, ma saan aru, on nii õigus‑ ja analüüsiosakonna seisukoht kui ka komisjoni seisukoht olnud üksmeelne. Siin nagu erimeelsusi ei ole selles küsimuses.
Kalle Grünthal, teine küsimus ka protseduuri kohta.
15:02 Kalle Grünthal
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Ma olen väga tänulik, et te aktsepteerite õigus‑ ja analüüsiosakonna hinnanguid ja ka komisjon aktsepteerib, aga meil on analoogsed asjad, mis läbisid eelmisel nädalal siin menetluse, kus nõuti Riigikogu koosseisu häälteenamust, aga tegelikult oleksid need pidanud olema ju ainult koosseisu häälteenamusega. Mis nüüd edasi saab siis? Kas me pöörame ajaloo tagasi või kuidas me edasi teeme?
15:03 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Millist otsuse eelnõu te silmas peate? Kalle Grünthalile mikrofon. Millist konkreetset otsuse eelnõu te silmas peate?
15:03 Kalle Grünthal
Ma pean praegu silmas seda, mida Helir-Valdor Seeder siin väga pikalt tõstatas, ja ka mina lõin selles väitluses kaasa, sest mul on plaanis ikkagi Riigikohtusse minna kaebusega selle teie tegevuse pärast. Ma tahaksin teada, mis nüüd nendest sai.
15:03 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Ma loen siiski välja, et siin on väga selgelt [kirjas] Riigikogu koosseisu häälteenamuse [nõue] nende OE‑de juures, mis on kolmapäevases päevakorras. See on olnud nii õigus‑ ja analüüsiosakonna seisukoht kui ka vastava komisjoni seisukoht. Ma ei näe siin antud juhul erinevust. Aga juhatus ja istungi juhatajad on korduvalt selgitanud, millest lähtuvalt on juhatus neid konkreetseid otsuse eelnõusid päevakorda pannud ja kuidas me lähtume nii õigus‑ ja analüüsiosakonna seisukohast kui ka sellest, milline on komisjoni seisukoht.
Helir-Valdor Seeder, küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta.
15:04 Helir-Valdor Seeder
Aitäh! Mul on küsimus: millistest eelnõudest käib jutt kahe kolleegi vahel? Riigikogu otsuse eelnõudest jutt ei käi, ma vaatan, need on kõik koosseisu häälteenamusega. Kas punktid 15 ja 16? Ja kas nüüd siis hakkavad komisjonid tõlgendama lisaks Riigikogu otsustele seaduseelnõusid, et mis on põhiseaduslikud eelnõud ja mis mitte ja mis nõuavad 51 häält? Ma juhin tähelepanu, et punktid 15 ja 16 on seadusemuudatused, mitte Riigikogu otsused. Me astume siin siis juba jõulise sammu edasi.
15:05 Esimees Lauri Hussar
Antud juhul ma palusingi Kalle Grünthalil täpsustada, mida ta silmas pidas, aga Kalle Grünthal ei täpsustanud. Ma ei saa küll kuidagi seda täpsustada. Nii nagu meie päevakorraprojektis on kirjas, nii see päevakord ka hääletusele läheb. Head kolleegid, kas me saame asuda päevakorra hääletuse ettevalmistamise juurde? (Hääl saalist: "Jaa!") Kui jah, siis saalikutsung.
Austatud Riigikogu, panen hääletusele Riigikogu täiskogu III istungjärgu 11. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:07 Hääletustulemused
15:08 Esimees Lauri Hussar
Poolt on 74 Riigikogu liiget, vastu 2, erapooletuid 2. Päevakord on kinnitatud.
Ja nüüd, head kolleegid, on võimalik anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Palun Riigikogu kõnetooli Tõnis Lukase. Palun!
15:08 Tõnis Lukas
Aitäh, austatud juhataja! Head kolleegid! Iseenda ja kahe kolleegi, Andres Metsoja ja Helir-Valdor Seederi nimel annan ma üle arupärimise haridus‑ ja teadusminister Kristina Kallasele. Eelmisel nädalal pidi toimuma test riigigümnaasiumidesse sisseastumiseks. Registreerunud olid kirja pannud, millised riigigümnaasiumid Tallinnas ja Harjumaal on nende eelistused ja millises järjekorras nad eelistaksid testi eduka sooritamise puhul nendesse astuda. Aga see üritus ebaõnnestus rikke tõttu eksamite infosüsteemis. Testi tulemused, mis osal juhtudel saavutati, tühistati, kuna kõik osa võtta soovijad ei saanud kas keskkonda sisse või ei saanud mingil muul põhjusel testi lõpuni teha. Ja paljud perekonnad on segaduses, võiks öelda isegi kimbatuses. Haridus‑ ja teadusminister on lahendusena öelnud, et sellistes olukordades toimub vastuvõtt lõputunnistuse ja vestluste põhjal ning koolid toimivad täna väga õigesti. Seda, kui õigesti koolid toimivad, me täpselt ei tea, sest koolid langetavad oma otsused nüüd nendel päevadel. Otsuse sisu on see, et kes vestlustele kutsutakse, millal ja kas kutsutakse kõik need 3840 õppurit, kes taotluse esitasid, või mingil põhjusel kutsutakse ainult esimese ja teise eelistuse [märkimise põhjal]. Ühesõnaga, väga palju on segadust. Kui öelda sinna juurde veel, et Tallinna ülejäänud gümnaasiumid teevad oma testi järgmisel nädalal, siis tegelikult riigigümnaasiumidesse soovijate perekonnad on tõelises kimbatuses, nad ei tea, kuidas käituda edasi. Nii et tahame kiiresti vastust, kuidas lahendatakse antud olukord, et laste ja perede segadus edaspidi välistada.
15:11 Esimees Lauri Hussar
Järgnevalt palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Rain Epleri. Palun!
15:11 Rain Epler
Aitäh, härra eesistuja! Head kolleegid! Nii keskkonda kui ka inimeste heaolu hävitava rohepöördega oleme me täna olukorras, kus regulaatorid, eriti Euroopas, üritavad pankureid suruda teatud raamidesse, et raha antaks ainult ideoloogiliselt sobivatele projektidele ja mujale ei antaks, aga kui avada statistika, siis selgub, et pankurid ikkagi tegelevad raha teenimise, mitte tsirkusega. Sellises institutsioonis nagu Baseli komitee, kes neid reegleid – küll soovituslikke, aga ma ütleks, rangelt soovituslikke – pankadele üle maailma proovib kehtestada, on toimunud teatav vastasseis Euroopa regulaatori ja USA regulaatori vahel, kus mehed [teisel pool] ookeani, võib-olla ka naised, esindasid tervet mõistust, aga eurooplased proovisid suruda rangemaid rohereegleid pankade reeglistikku sisse. Pean silmas Euroopa Keskpanga esindajaid. Sellega seoses küsime koos kolleeg Martin Helmega Eesti Panga presidendilt, milliseid seisukohti tema Euroopa Keskpanga nõukogus, kus ka tema koos teiste otsustajatega ümber laua istub, esindanud on ja kuidas sellise otsuseni jõuti, et Baseli komitees peaks hoidma ja suruma seda joont, et ideoloogilist reeglistikku veelgi tugevdada. Ootame Eesti Panga presidenti siia arupärimisele vastama. Aitäh!
15:13 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Järgnevalt palun siia Riigikogu kõnetooli Aleksandr Tšaplõgini. Palun!
15:13 Aleksandr Tšaplõgin
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud kolleegid! Mul on au Keskerakonna fraktsiooni nimel anda üle eelnõu, mis muudab Riigikogu valimise seadust. Eelnõu mõte seisneb selles, et kompensatsioonimandaate hakataks jagama vastavalt kandidaatidele antud häälte arvule. Meie arvates selline muudatus on rohkem kooskõlas põhiseadusega, mis ütleb, et Eestis kõrgeima võimu kandja on rahvas. Aitäh!
15:13 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Head kolleegid! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe eelnõu ja kaks arupärimist. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seadusele.