09:58 Istungi rakendamine
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, auväärt Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu teisipäevast istungit. Nagu ikka, alustame kohaloleku kontrolliga. Kohaloleku kontroll.
10:00 Kohaloleku kontroll
10:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 70 Riigikogu liiget, puudub 31.
Nüüd on võimalus anda üle eelnõusid ja arupärimisi. Evelin Poolamets, palun!
10:01 Evelin Poolamets
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Esitan arupärimise kliimaminister Kristen Michalile soode taastamise kohta. (Juhataja helistab kella.)
10:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, istung käib juba, istung käib juba!
10:01 Evelin Poolamets
Aastaks 2050 plaanib Eesti taastada vähemalt 25 000 hektarit kuivendatud soid. Tööde maksumust ei ole ametnike väitel kokku arvutatud, kuid koos Euroopa Liiduga on paarikümne aastaga soode taastamise peale kulutatud juba üle 40 miljoni euro. Suurimad sood [ja rabad], kus kuivenduskraave on suletud ning soodeks [ja rabadeks] tagasipööramist tehtud: Kikepera ja Tolkuse Pärnumaal, Sirtsi Virumaal, Rubina Valgamaal. Praegu on tööd käimas muu hulgas Ess-soos Võrumaal, Nigula rabas Pärnumaal ning Visja madalsoos Raplamaal. Tänavu plaanitakse alustada töid Puhatu soostikus Ida-Virumaal.
Soode taastamiseks on RMK kasutanud peamiselt Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi raha. Looduskaitsesse suunatavatest Euroopa Liidu struktuuritoetustest on aastatel 2014–2020 kasutatud circa 4,8 miljonit eurot. Sellega seoses on järgnevad küsimused. Euroopa Nõukogu jättis Euroopa Liidu looduse taastamise määruse kinnitamata. Kliimaministeeriumi teatel püüab Eesti sõltumata määruse tagasilükkamisest neid eesmärke siiski täita. Milliste vahenditega on plaanis soode taastamist jätkata? Ja veel viis küsimust antud teemal. Aitäh!
10:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Andrei Korobeinik, palun!
10:03 Andrei Korobeinik
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Mul on suur au anda rahanduskomisjoni nimel üle eelnõu Eesti esindaja nimetamiseks Põhjamaade Investeerimispanga kontrollkomiteesse. Eelmised kaks perioodi on selles ametis teeninud hea kolleeg Aivar Kokk: alustuseks rahanduskomisjoni esimehena ja siis minu ettepanekul ka rahanduskomisjoni aseesimehena. Aga kõik head asjad saavad varem või hiljem lõpu ja nii lõppes ka Aivari ametiaeg. Nüüd teeb rahanduskomisjon ettepaneku nimetada Põhjamaade Investeerimispanga kontrollkomiteesse Eesti esindajaks kaheks aastaks rahanduskomisjoni esinaine Annely Akkermann. Ma loodan, et toetate seda eelnõu. Aitäh!
10:04 Aseesimees Toomas Kivimägi
Vadim Belobrovtsev, palun!
10:04 Vadim Belobrovtsev
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Eile saime teada, et nüüd on juba enam-vähem selge, kuidas näeb välja valitsuse plaan tulla välja järjekordse maksuga, [milleks on] suhkrumaks, limonaadimaks, kuidas iganes seda nimetatakse. Terviseminister ütles eile, et ta ei tea, miks selle nimi on limonaadimaks, äkki rahvasuu lihtsalt leiab selle olevat suupärasema, aga siis ise kasutas sama väljendit mitu korda. Saame aru, et olemasolevate maksude määrade tõstmisest ei piisa, tuleb kehtestada ka uusi makse. Hiljuti oli meil siin saalis automaksu eelnõu, nüüd on siia jõudmas suhkrumaksu eelnõu. Kahjuks on selle suhkrumaksu juures kõige murettekitavam see, et valitsus kasutab hästi küüniliselt sellist retoorikat: seda ei tehta mitte selleks, et lappida eelarveauke, vaid seda on vaja laste ja noorte tervise parandamiseks. Noh, kui koalitsioon päriselt hooliks laste ja noorte tervisest, siis ta teeks täiesti teisi asju.
Meie otsustasime, et Keskerakond aitab valitsust, kui valitsus ise hakkama ei saa, ja teeme ettepaneku, kuidas olukorda parandada. Mina [esitan] põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse ning kutseõppeasutuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille idee on tõsta koolilõuna riigipoolne toetus 1 eurolt päevas ühe õpilase kohta 2 euroni. See [muudatus] aitaks lastel koolis tervislikumalt süüa. Aitäh!
10:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Anastassia Kovalenko-Kõlvart, palun!
10:07 Anastassia Kovalenko-Kõlvart
Aitäh, austatud istungi juhataja! Austatud kolleegid! Nagu minu hea erakonnakaaslane ütles, on valitsus tulnud välja järjekordse maksuga, nimelt suhkrumaksuga. Vähe sellest, et selle maksu tegemine ja rakendamine läheb riigile maksma 4,9 miljonit eurot, kasutatakse seda ära ka selleks, et küüniliselt rääkida, kuidas hoolitakse laste tervisest, kuigi tegelikult peavad jälle meie kõige nõrgemad ühiskonnaliikmed selle maksu oma taskust kinni maksma. Kui koalitsioon reaalselt hooliks laste tervisest, siis ta teeks reaalseid samme, et laste tervist parandada. Näiteks tõstaks koolilõuna toetust – minu hea erakonnakaaslane esitas sellise eelnõu –, alandaks kohalike juur- ja puuviljade käibemaksu, jätkaks koolispordi toetamise programmi, tagaks tasuta huviringid lastele. Aga praegu ma ei näe, et valitsusel mõni selline plaan oleks või et lähiajal millegi sellisega välja tuldaks.
Seetõttu on Keskerakonna fraktsioon otsustanud välja tulla oma toetusmeetmete paketiga, mis reaalselt on suunatud laste tervise parandamisele. Ja ma annangi üle otsuse eelnõu, millega Vabariigi Valitsus taastaks noorte koolispordi toetuse. Nagu me teame, otsustas Kultuuriministeerium sellest aastast ära võtta kokku pool miljonit eurot selliselt organisatsioonilt nagu Eesti Koolispordi Liit. Kahjuks on see viinud selleni, et koolisport kui selline võib täiesti kaduda. Ma loodan, et meie üleantavad eelnõud ikkagi panevad valitsust mõtlema ja me reaalselt teeme koos ära midagi meie laste tervise heaks. Aitäh!
10:09 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aleksandr Tšaplõgin, palun!
10:09 Aleksandr Tšaplõgin
Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Lugupeetud kolleegid! Valitsus on otsustanud välja tulla järjekordse maksuga: suhkrumaksuga. Lugupeetud valitsus, aitab juba rahva taskusse ronimisest! Tehke reaalselt midagi inimeste heaks. Annan Keskerakonna fraktsiooni nimel üle eelnõu, mis näeb ette kohalike puu‑ ja köögiviljade käibemaksu alandamise 5%‑le. Loodan teie toetusele. Aitäh!
10:10 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aleksei Jevgrafov, palun!
10:10 Aleksei Jevgrafov
Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Tuleb tõdeda, et valitsus võiks paremini rahva tervise eest hoolitseda. Aga valitsus ainult ajab käed inimeste taskutesse. Jah, kõigi opositsiooni ettepanekute peale peaminister alati vastab, et raha pole. Aga vabandust, kuulake meid ka! Me oleme juba mitu kuud rääkinud sellest, et raha leidmiseks saate sisse viia pangamaksu, loobuda maksuküüru kaotamise plaanist või kehtestada mingi muu maksu, näiteks Facebooki ja Google'i maksu. Sellest tulenevalt annan Keskerakonna fraktsiooni nimel üle eelnõu "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele noorte huvitegevuse toetuse suurendamiseks". Aastatel 2018–2021 oli huvitegevuse toetuse summa 14 250 000 eurot, kuid alates aastast 2022 kärbiti huvitegevuse toetust 4 miljoni võrra, 10 250 000 euroni, mida peame valeks otsuseks. Kõik hinnad on oluliselt tõusnud ja kohalikud omavalitsused ei suuda katta huvitegevusega [seotud kulusid] täismahus. Seetõttu teeme ettepaneku taastada huvitegevuse toetus endisele määrale ehk suurendada kuni 14 250 000 euroni aastas. Aitäh!
10:11 Aseesimees Toomas Kivimägi
Andrei Korobeinik, palun!
10:11 Andrei Korobeinik
Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Kui mu eelmine eelnõu oli selline üsna kurb, kuna selle kohaselt hea kolleeg Aivar Kokk lõpetab oma ametiaja Põhjamaade [Investeerimis]panga nõukogus, siis nüüd ma tulen välja oluliselt positiivsema initsiatiiviga: ma teen Vabariigi Valitsusele ettepaneku rakendada digiteenuste maksu, mis hinnanguliselt tooks juba esimesel aastal riigieelarvesse umbes 7 miljonit eurot.
Mis on 7 miljonit? See on näiteks 7 miljonit koolilõunat, mille hinna on Vabariigi Valitsus jätnud samale tasemele juba tubli mitu aastat. Viimati tõstis koolilõuna hinda Keskerakonna valitsus ja see oli aastaid tagasi. Ja nüüd selle asemel, et tegelikult mõelda laste tervise peale, tuleb valitsus järjekordse maksuga, suhkrumaksuga, mis valitsuse arvates toob riigieelarvesse veidi üle 10 miljoni, aga tegelikult viib sealt ära 5 miljonit. Valitsus räägib sellest, et peab optimeerima riigiaparaati, aga ise teeb kõik selleks, et meil oleks rohkem ametnikke, et riik läheks paksemaks. See ongi valitsuse kogu plaan. Keskerakond on täna teinud siin mitu ettepanekut, mis pakuvad suhkrumaksule alternatiivi: koolilõuna [toetuse] tõstmine, koolispordi toetamine. Ja minu poolt siis ka katteallikas nendele headele ettepanekutele.
Nii et ma väga loodan, hea istungi juhataja, et nüüd lõpuks te teete rahva heaks midagi mõistlikku, mitte lihtsalt ei võta raha näiteks pensionäridelt, ei ahista siin koolilapsi 1‑eurose koolilõunaga.
10:14 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh!
10:14 Andrei Korobeinik
Ma väga loodan sisulisele koostööle. Aitäh!
10:14 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe arupärimise, üks, kaks, kolm, neli, viis otsuse eelnõu ja ühe seaduseelnõu. Saame minna tänase päevakorra juurde.