13:58 Istungi rakendamine
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Tere päevast, head kolleegid! Avan Riigikogu täiskogu kolmapäevase istungi. Kohaloleku kontroll, palun!
14:00 Kohaloleku kontroll
14:00 Aseesimees Toomas Kivimägi
Kohalolijaks registreerus 68 Riigikogu liiget, puudub 33.
Eelnõude ja arupärimiste üleandmine. Palun Riigi … Ma võtan ühe protseduurilise küsimuse. Helle-Moonika Helme, palun!
14:01 Helle-Moonika Helme
Jaa, aitäh! Mul on selline küsimus. Meil kultuurikomisjonis määrati kolm seaduseelnõu suurde saali juba 11‑ndaks … (Juhataja helistab kella.) Jah, aitäh! … 11. oktoobriks, see oli eelmisel nädalal, need olid 161 SE, 165 SE ja 192 SE, aga neid ei olnud ei eelmise nädala päevakorras ega ole ka selle nädala päevakorras. Seitsme töönädala jooksul peaksid nad [jõudma] siia suurde saali. Mis nendega siis toimub?
14:01 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! Me kinnitasime selle töönädala päevakorra esmaspäeval, nii et selles mõttes need küsimused võinuks olla ja pidanuks olema [esitatud] siis, kui neid oleks [soovitud] küsida. Täna me enam selle nädala päevakorda muuta ei saa. Teiseks, lihtsalt arvestades eelnõude ja arupärimiste [hulka], on ilmselge, et Riigikogu ei suuda täiskogu istungitel neid tähtaegselt menetleda. See on ka reaalsus.
Martin Helme, palun!
14:02 Martin Helme
Aitäh! Ei tea, kas suudab või ei suuda, aga päevakorda tuleks ikka panna, seadust järgida. Aga mul on küsimus tänase päevakorra esimese punkti kohta. Kuna see tuli eilsest üle, siis numeratsioon ei ole enam sama, aga see on 2023. aasta riigieelarve seaduse muutmise [seaduse eelnõu] 303. Mingil kummalisel põhjusel on selle eelnõu kohta muudatusettepanekute esitamise tähtaeg tavapärasest lühem. Mina tahaks aru saada, miks on see tavapärasest lühem ja kas see oli juhatuse või komisjoni ettepanek.
14:03 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg Martin Helme! Hetkel ei oska sellele vastata, kas see oli komisjoni ettepanek. Aga kui sobib – päevakord on kinnitatud, päevakorda me muuta ei saa –, siis enne selle päevakorrapunkti juurde minekut on olemas ka selge vastus, kelle ettepanek oli see lühem muudatusettepanekute tähtaeg. Paluks [anda mikrofon] veel Martin Helmele tagasi, kuna meil on diskussioon sel teemal.
14:03 Martin Helme
Jaa, ma tahan samal teemal jätkata. Tegelikult see ei ole isegi võib-olla kõige olulisem. Kõige olulisem on see, et kui me selle päevakorrapunkti täna läbime, siis juhataja – ükskõik kes parasjagu istungit juhatab, teie või keegi teine – annab selle eelnõu kohta muudatusettepanekute tähtaja. Kõigepealt, kodukord ütleb, et see on kümme päeva. Teiseks ütleb kodukord, et komisjoni ettepanekul võib seda lühendada. Kolmandaks ütleb kodukord, et tegelikult otsustab seda juhataja, kes puldis sel hetkel istub. Mul on palve, et juhataja – kas see olete teie või on mõni teine juhataja – teeks ikka niimoodi, et on kümme päeva, nagu kodukord ette näeb.
14:04 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh! Oleme selle palve teadmiseks võtnud. Mart Helme, palun!
14:04 Mart Helme
Jah, aitäh! Mul on üks teine, praktiline küsimus. Nimelt, Reformierakonna fraktsiooni liige Valdo Randpere põhjustas sisehoovi sõites ummiku. Ma vaatasin järele, minu andmetel ei ole tal õigust sisehoovi sõita ja siin parkida. Ta lasti ometigi politsei poolt sisse ja ta parkis sisehoovi. Samuti ei ole minu arvates proua Izmailoval õigust parkida sisehoovis, aga tema jalgratas tolgendab siin pidevalt. Kuidas selle asjaga ikkagi on, kas meil on teatud kokkulepped, mis kehtivad ainult opositsiooni liikmete kohta, et nemad ei saa sisehoovi sõita, aga koalitsioonisaadikud ja teatud ideoloogiat esindavad saadikud saavad sõita? Või kuidas selle asjaga on?
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Aitäh, hea kolleeg! See ei ole kindlasti küsimus istungi läbiviimise reeglite kohta. Kui sa ütlesid, et Valdo Randpere tekitas ummiku ja teised ei saanud siseneda, siis ma mõtlesin, et see võib tõesti olla seotud istungi läbiviimisega. Aga ma arvan, et selle kohta annab asjakohase selgituse Riigikogu Kantselei. See ei ole minu pädevuses, mina ei ole seda otsustanud, kes võib sisse sõita ja kes mitte. Aga võib-olla repliigina: ma arvan, et jalgratas ei tohiks olla küll kellelegi takistuseks, me mahume siia ära. Rohelist mõttelaadi võiks toetada, on minu isiklik arvamus.
Siim Pohlak, palun!
14:05 Siim Pohlak
Aitäh, lugupeetud juhataja! Jah, ma arvan, et siin on seos ikkagi ka istungiga. Kui … (Juhataja helistab kella.)
14:05 Aseesimees Toomas Kivimägi
Vabandust, Siim Pohlak! Ma ei kuulnud. Palun alustage uuesti!
14:05 Siim Pohlak
Aitäh, hea juhataja! Siiski, jah, ma arvan, et siin on seos ka istungiga. Kui õu täis pargitakse, siis saadikud ei pruugi õigeks ajaks istungile jõuda.
Aga mina ikkagi protestin selle päevakorra vastu, mille järgi me täna tööle hakkame. Eelmisest nädalast edasi lükkunud asjad on nüüd ikkagi pandud riigieelarve [arutelu] järele. Kuidas see sai niimoodi sündida? Kes seda otsustas? See on ju selgelt töö‑ ja kodukorra vastane, reeglitevastane. Kuidas on juhtunud niimoodi, et möödunud nädalast edasi lükkunud asjad on siin päevakorras kõige lõpus?
14:06 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg! Kordan veel kord: täiskogu selle nädala päevakorra kinnitas Riigikogu täiskogu esmaspäeval, täna minul selle üle arutleda põhjust ei ole. Teiseks, see oli juhatuse konsensuslik seisukoht. Juhatus asus üksmeelselt sellele seisukohale.
Luban endale väikese lisarepliigi. Teades neid küsimusi ette, pöördusin mina isiklikult Eesti Keele Instituudi poole, et saada filoloogilist tõlgendust selle sõnastuse kohta, mis on Riigikogu kodu‑ ja töökorras ja millele tuginetakse. Väga selgelt öeldi, et see ei tähenda üksüheselt, et võetakse [päevakorda] esimesena. See eeldanuks teist sõnastust, kui [tähendus oleks üksüheselt], et esimesena.
Valdo Randpere, palun!
14:06 Valdo Randpere
Aitäh! Ma annan nüüd selgituse, mida Mart Helme enne küsis ja mille kantselei pidi andma. Tegelikult ei põhjustanud ummikut mina, vaid ummiku põhjustas Isamaa korraldatud meeleavaldus väljas parklas. Kuna seal kohti polnud, siis ma sõitsin hoovi, aga kuna seal oli kogu parkla autosid täis, siis tekkis väike segadus, mille eest ma loomulikult vabandan. Mart Helme pidi vähemalt 30 sekundit ootama. Tõesti kahju!
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid! Kuna diskussioon läheb juba üsna avaraks, siis võtan kaks viimast protseduurilist küsimust. Arvo Aller, palun!
14:07 Arvo Aller
Aitäh, lugupeetud asespiiker! Te ütlesite väga huvitavalt, et te küsisite tõlgendust eesti keele sõnastuse kohta. Kas meil kui Riigikogu liikmetel on võimalik ka selle tõlgendusega kuskil tutvuda, et me teaksime, et "võetakse esimesena päevakorda" ei tähenda seda, et ta võetakse esimesena päevakorda?
14:07 Aseesimees Toomas Kivimägi
Jah. Minu poolt ei ole siin kindlasti takistust. Ma pöördusin Riigikogu liikmena ja ka juhatuse liikmena Eesti Keele Instituudi poole. Ma vähemalt informeerin neid, et selline palve on olemas. Minu jaoks ei ole see saladus. Kui nemad on sellega päri – ma arvan, et nad on kindlasti sellega päri –, siis ma olen nõus teile nende vastuse ja minu küsimuse saatma.
Mart Helme, palun!
14:08 Mart Helme
No ma ei saa muidugi vaikida. Inimesed, kes kunagi kuulusid kompartei nomenklatuuri, arvavad, et nad kuuluvad sinna ikka endiselt ja neil on privileegid. Kui ei ole platsi peal kohta, sest seal on meeleavaldus, siis pargitakse tänaval, kui ei ole õigust parkida sisehoovis. Nii lihtne see on. Aga nomenklatuuriinimestel on muidugi teistsugune mõtteviis.
14:08 Aseesimees Toomas Kivimägi
Hea kolleeg Mart Helme! Printsiibis olen ma päri selle seisukohaga, et on mingid reeglid, millest, ma ütlen, vahel võivad ikka üksikud erandid olla, ma ei tea, keegi toob mööblit või. Vahel on selliseid juhtumeid olnud. Võivad olla mõned erandid, ei ole nii, et on absoluutselt keelatud. Võib-olla härra Randpere oli erand, aga reegel on reegel ja ma olen seda meelt, et reeglid kehtivad kõigile ühtemoodi, olgu need opositsiooni‑ või koalitsioonisaadikud. Üksikud, ühekordsed erandid – ma arvan, et nende vastu meil kellelgi midagi ei ole.
Head kolleegid! Nüüd läheme eelnõude ja arupärimiste üleandmise juurde. Palun Riigikogu kõnetooli Annely Akkermanni. Palun!
14:09 Annely Akkermann
Lugupeetud eesistuja! Head kolleegid! Tõotab tulla töökas päev. Rahanduskomisjon esitab Riigikogu otsuse eelnõu valdkonna asjatundjatest Eesti Panga Nõukogu liikmete nimetamiseks. Seda hakkame arutama järgmisel nädalal.
14:09 Aseesimees Toomas Kivimägi
Siim Pohlak, palun!
14:10 Siim Pohlak
Aitäh, lugupeetud juhataja! Head rahva teenrid! Annan üle arupärimise kliimaminister Kristen Michalile. See on seotud Rail Balticu ja ka Via Baltica väljaehitamisega.
Selge on, et Rail Balticu rahastusega on meid suured probleemid ees ootamas ja seda peaks käsitlema ka riigieelarve ja eelarvestrateegia vaatenurgast. Kui meil on juba praegu eelarve miinuses, siis Rail Baltic seda miinust ainult süvendab. Lätist on olnud kuulda, et loodeti 2 miljardiga hakkama saada, aga Läti territooriumil trassi ehituse puhul räägitakse praegu juba 8 miljardist ehk kallinemine on neli korda. Tegemist on tõsise teemaga. EKRE fraktsioon on endiselt seisukohal, et Rail Balticu asemel tuleks kiirkorras asuda välja ehitama hoopis Via Baltica neljarealist maanteed Tallinnast kuni Läti piirini.
Seoses sellega küsime kliimaministrilt, kelle haldusse on nüüd ka raudteeküsimused antud, milline on hetkeseisuga reaalne ajagraafik Via Baltica väljaehitamiseks ja kas 2030. aastal saab Tallinnast Pärnusse ja edasi Läti piirini sõita mööda neljarealist teed. Selle küsimuse põhjus on see, et Eestit ähvardavad ka Euroopa Liidu sanktsioonid, kui me Tallinna–Pärnu maanteed neljarealiseks ei ehita. Lisaks on erinevatest allikatest teada, et Eestis ei ole piisavat ehitusmaavarade varu üheaegselt Rail Balticu ja suuremate maanteede väljaehitamiseks. Lisaks uurime ministri käest, kas ja kui palju on kallinenud Rail Balticu rajamine Eesti territooriumil võrreldes algse eelarvega ja ajaga, kui otsus Rail Balticu ehitamiseks vastu võeti. Uurime, kuidas on plaanis lahendada maavaradega seotud küsimused. Meil on veel kolm küsimust, mida ma praegu ette lugeda ei jõua. Nii et ootame kliimaministrit Rail Balticu kohta siia õige pea aru andma. Aitäh!
14:11 Aseesimees Toomas Kivimägi
Head kolleegid, olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe otsuse eelnõu ja ühe arupärimise.