Austatud Riigikogu aseesimees! Austatud Riigikogu liikmed! Mul ei ole slaidiprogrammi. Mul on kolm slaidi, aga kahjuks tekkisid tõrked ja neid ei saa ekraanil näidata. Need on paljundatult seal laua peal, et kellel huvi, siis nende kolme slaidi ülevaade on seal olemas.
Ma alustan sellest, et kui eelkõneleja rääkis andmetest, mis statistikas tõesti ulatuvad aastatagusteks, siis ma võin igapäevaselt ettevõtluses olnud inimesena rääkida hetkeolukorrast ja võib-olla mitte pikalt tagasiulatuvalt, aga rohkem tekkinud olukorrast just sel aastal. Probleemid ettevõtjate jaoks algasid juba 2020, kui oli koroona ja suleti piire, nii-öelda liikumisvabadus oli piiratud. Ja eriti rõhus see neid eksportivaid ettevõtteid, kes pidid oma klientidega asju ajama veebis. Eelmise aasta kevadel küll olukord nagu leevendus, kui piirid uuesti lahti läksid, aga samal ajal olid hinnatõusud erinevatele kaupadele, eriti puidule, metallile, kõik, mis liikus, oli kallinenud seal kuskil 30%-st, just puidusektoris, mööblisektoris, mõnedel aladel 80–100%‑ni. Siis tekkisid veel tarneraskused. Ja kui sel kevadel saime me sellest COVID‑ist nagu vabaks, siis mõned kuud suvel oli niisugune aeg, kui tekkis lootus, et nüüd saab täie auruga tööd teha ja eksportida. Siis tulid energiahinnad. Ja need energiahinnad mõjusid ikkagi üsna laastavalt. Me kõik mäletame septembri algul meie elektriarveid, mis me saime augustikuu eest, kui väljas oli 30 kraadi kuuma. Konkreetselt mina leidsin, et see energia hind hakkab kõige rohkem mõjutama tööstussektorit, kus on suur energiatarbimine, ja eriti neid, kes ekspordivad. Ja nii juhtuski.
Minul oli täiesti juhuslik kohtumine ka peaministriga. Septembri üsna esimestel päevadel ma kirjeldasin peaministrile – me kohtusime juhuslikult sporti tehes Lillepi pargis – seda olukorda, see puudutas nii gaasi kui ka elektrit, et kui mingeid meetmeid ei tule, siis tõenäoliselt hakkavad toimuma nii koondamised kui ka sulgemised. Ütleme, et lootust oli. Peaminister ka tookord ütles, et sellega tegeldakse ja see on ka Brüsselis laual. Ja me siis tööandjate ja kaubanduskoja juhtide kaudu võtsime ühendust mõlema majandusministriga. Oleme kaks korda kohtunud Riina Sikkutiga ja ühe korra kohtunud ka Kristjan Järvaniga. Aga ütleme, et siis kadus igasugune lootus, et midagi juhtuma hakkab. Täna ma pean tõesti tunnistama, et Kristjan Järvaniga kohtumine lõppes tööandjate keskliidu volikogus niimoodi, et volikogu liikmed, kes enamuses on majandusharuliitude juhid, olid ikka väga pettunud, et minister tuli, laiutas käsi ja tal ei olnud ühtegi sõnumit meile, ta sisuliselt tuli ettevalmistamata sellele kohtumisele.
Ja kõik, mis on järgnenud, on ju tegelikult järgnenud sellele, et mingisugused meetmed võeti mikro‑ ja väikeettevõtetele, aga tööstussektor, kus on keskmised ja suured ettevõtted, kes ongi tegelikult eksportijad, jäi toetustest ilma. Ja minu sõnum oli, ma mäletan, ma mitmel korral olen ka avalikult soovitanud, kui ma olen rääkinud majandusministritega, toonitanud seda, eks ole, et see teema ei vaja oma peaga mõtlemist. Vaadake, kuidas käituvad meie naaberriigid. Ja sellel teisel slaidil, mis mul on siin, on tegelikult selgelt näha, milliseid otsuseid võeti vastu meie naaberriikides eelmise aasta sügisel. Jah, ma olen nõus, et me oleme väike [riik] ja me ei saa võrrelda ennast Saksamaaga. Kui ma eile vaatasin uudiseid, siis subtiitrites jooksis läbi, et Saksamaa ettevõtjad on nagu lootuses ja positiivsed, et olukord hakkab leevenema. Tõesti, Saksa riik panustas energiahindadesse 100 miljardit. Loomulikult, suur riik, suur majandus. Aga kummaline, et kui me võrdleme ennast lähinaabritega, Läti ja Leeduga, siis Läti ja Leedu suutsid panustada miljardi, isegi natukene rohkem, aga Eesti 0,2 miljardit. Ja see ongi see, mida ma eelnevalt ütlesin: need ongi väike- ja mikroettevõtted.
Paraku tänases seisus on juba puidusektoris ettevõtteid, kes on oma uksed kinni pannud. Väga kahju oli sellest, kui oma uksed sulges Repo Vabrikud AS, kes on Eesti mööblitööstuse suurimaid tarnijaid. Mina mööbliliidu juhina jälgisin seda terve aasta. Nende olukord tegelikult karmistus praktiliselt iga kuuga. Ja see hakkas sellest hetkest, kui hakati seaduslikult ahju ajama ka puitu. Ja plaaditootjad ja graanulitootjad. Ja see, mis kütteks läks ahju, see oli üks ja sama fraktsioon, mis palgitöötlemisel järele jäi. Ja sellega hinnad hakkasid ka plaadile kasvama, mis avaldas mõju ka mööblihindadele. Kui liita need rekordenergiahinnad, mis meil sügisel hakkasid kasvama, siis ma lihtsalt oma kogemusest võin öelda, et see hind, mida me pakkusime – me töötasime sisuliselt üle 70% välisturgudel ja üks meie majandusharu oli hotellide sisustamine, mida me oleme teinud 17 aastat üle terve Euroopa, isegi Lähis-Idas –, meie hinnad hakkasid suvel konkurentsivõimetuks muutuma. September ja oktoober olid need kuud, kus tegelikult meil oli hinnapakkumisi suurusjärgus 16 miljonit, ja kuu aja jooksul, niipalju kui meid suruti hinnaga alla, me jõudsime lõpuks nulli ja osutusime veel liiga kalliks.
Ja osa ettevõtteid, meie kliendid, kes hinnates seda majandusolukorda, mis oli Euroopas tekkinud, tõmbasid lihtsalt osad projektid pausile ja panid pidurid investeeringutele. Sealt hakkas see jada peale, mis puudutas mööblisektorit. Ja juba novembrist suur osa mööblitööstusettevõtteid, kes vähegi eksportisid ja kellel oli, mida müüa, ka nõudlus vähenes samal ajal, läksid üle neljapäevasele töönädalale. Oli ettevõtteid, kes siin aasta lõpus töötasid isegi kolmepäevase töönädalaga.
Need on kõik nagu tulemused, mis nende kõrgete elektrihindadega kaasas käisid. Ja sealt siis, ütleme ka, paljudel ettevõtetel, kaasa arvatud minul, tuli langetada väga raskeid otsuseid. Ma olen mõelnud, et ma olen läbi elanud kaks hästi sügavat kriisi, ja mõtlesin, et kas see kolmas kriis on mulle jõukohane. Me ei tea ju, millal see kriis lõpeb, sest vaatamata kõigele käib ka sõda. Ja ma saan ka sellest aru, et väga palju panustatakse täna kaitsesse, rahastatakse julgeolekut, aga ettevõtlus jäi nagu kõrvale. Mulle teeb see väga palju muret. Kui täna hakata neid meetmeid rakendama, siis tegelikult osa see enam kindlasti ei puuduta.
Ja mis ettevõtjaid võib-olla veel vaevab, on tööjõupuudus. Vaatamata sellele, et meil on üle 50 000 töötu arvel töötukassas, meil ei ole ikkagi tööjõudu võtta. Ja siin ma näen selgelt, et need probleemid on kõik haridussüsteemist tulenevad. Ma pean tagantjärele tunnistama, et ma olen siinsamas kõnepuldis olnud ka mõned aastad tagasi, kui arutati eriti tähtsa [riikliku küsimusena] kutseharidust. Kui ma oma ettekande olin lõpetanud, oli saalis 12 inimest. Ma imestasin siis, et miks eriti tähtsad asjad nii väheseid inimesi huvitavad. Ega täna ei ole ka täissaal, kuigi see probleem, mida siin arutatakse, puudutab ju kõiki inimesi, mitte ainult ettevõtjaid.
Mis puudutab veel haridust, ma tahan öelda täna, lihtsalt tuletada [meelde], et teie olete otsustajad. Meie haridussüsteem vajab reformimist. Me teame, et meil ei jätku matemaatika- ja füüsikaõpetajaid. Viimane Tallinna Ülikooli füüsika- ja keemiaõpetaja lõpetas aastal 2015 – ja üks. 2014 lõpetas kaks ja 2013 ka üks. Mul Tartu andmeid ei ole, aga me kõik teame, et täna pooled õpetajad on juba jõudmas pensioniikka. Kuidas lahendada seda küsimust, sest täna tööstus vajab insenere? Insenere ei ole. Neid tikutulega otsitakse, me ise koolitame veel tagatipuks. Ma toon näite. Meil äriregistris on üle 600 mööbliga seotud firma. Nüüd, kevadel lõpetab puiduvaldkonna tehnikaülikoolis magistris kuus lõpetajat, kellest kaks on välismaalased. Jagamisele läheb neli inimest. Kujutate, milline nõudlus, milline valik neil on? Samal ajal, ma lihtsalt mäletan, et 1990‑ndate keskel lõpetas igal aastal 30–40 õpilast kevadeti. Mööbliettevõtteid oli Eestis tol ajal, 1990‑ndate algul, pakun, et üheksa. Nii et iga ettevõte sai 5–6 noort spetsialisti. Täna on numbrid vastupidi. Kahjuks.
Ja veel üks mõte, mida ma tahaksin välja öelda, mis on mul peas aeg-ajalt keerelnud. Kas meil peab olema kaks majandusministrit? Võib-olla piisaks ühest, aga majandustaustaga, kellel oleks kompetents, samal ajal võiks olla võib-olla hariduses kaks ministrit.