10:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Helir-Valdor Seeder
Tere hommikust, austatud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu II istungjärgu 7. töönädala teisipäevast istungit. Head kolleegid, kõigepealt on võimalus üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Yoko Alender, ilmselt on soov midagi üle anda. Palun!
Yoko Alender
Tere hommikust, head kolleegid! Lugupeetud istungi juhataja! Kliimamuutused on viimasel ajal palju tähelepanu saanud. Aga küsimus on, mida meist igaüks saab teha. Üks valdkond, kus saavad hästi kokku meie igaühe panus, tarbimine ja tootmine, on ringmajandus. Teatavasti Eestis on kahjuks olmejäätmete hulk viimastel aastatel pidevalt kasvanud. Alates 2017. aastast on oluliselt kasvanud ka olmejäätmete ladustamine ja vähenenud olmejäätmete kasutussevõtt. Liigiti kogumises ei ole samuti toimunud positiivseid arenguid. Me teame, et viimasel ajal on Keskkonnaministeerium teinud sellekohase arvutamise metoodikas raamatupidamislikke trikke. Tegelikkuses puudub Eesti inimestel motivatsioon oma prügi sorteerida. Ja seega ei ole ka loodud alust, et ringmajandus Eestis oleks olemas ja toimiks hästi. Seetõttu annan kümne Reformierakonna saadiku nimel üle arupärimise keskkonnaministrile. Kuidas kavatsetakse luua motivatsiooni sorteerida nii kodudes, ettevõtetes kui avalikes asutustes jäätmeid? Milliseid konkreetseid samme kavatseb minister ette võtta, et tekiks konkurentsivõimeline ja toimiv jäätmekäitlus? Täna ja homme räägib erasektor konverentsil sellest, mida nemad selles valdkonnas teevad, aga oluline on, et ka seadusandlik raamistik ja avalik sektor kaasa töötaks.
Aseesimees Helir-Valdor Seeder
Aitäh! Rohkem eelnõude ja arupärimiste üleandmise soovi Riigikogu liikmetel ei ole. Olen juhatuse nimel vastu võtnud ühe arupärimise, juhatus menetleb seda vastavalt kodu- ja töökorra seadusele.
Kohaloleku kontroll, palun!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreeris ennast 82 Riigikogu liiget, puudub 19.
Läheme nüüd päevakorra juurde. Täna on meil päevakorras neli punkti. Juhin Riigikogu liikmete tähelepanu sellele, et esimeses ja teises päevakorrapunktis on igaühel võimalik esitada ettekandjale üks suuline küsimus ja läbirääkimistel saavad osaleda ainult fraktsioonide esindajad.