Tere hommikust, austatud esimees! Lugupeetavad Riigikogu liikmed! Ma tänan meeldiva võimaluse eest põllumehena seadusandjale selgitusi anda, kuidas hinnatõus meie poolt vaadates välja paistab.
Mõne sõnaga Saidafarmist. Saidafarm on 1992. aastast alates mahefarm. Meil on 1000 hektarit maad, 500 looma, 200 lüpsilehma, me tegeleme mahepõllumajandusega. Kogu piima töötleme ise, müüme seda Tallinnas, Keilas ja Haapsalus. Aastakäive on meil umbes 10 miljonit.
Hinnamaastikust rääkides üritan näidata, et mõtted on erinevad. Põllumees vaatab, mis hinnaga sünnib, raha on hädasti tarvis juurde saada, muidu enam kulude katmisega kuidagi toime ei tule. Aga kui sa oma kauba üle hindad, siis jääb see sulle kätte ja jääb müümata! Kui tahta paremat hinda saada, siis peab kaup olema paremini pakitud, see peab olema parema kvaliteediga, siis on lootust. Niisamuti annavad müümisele hoogu loomulikult reklaam ja paremad turukohad. See ongi enam-vähem kõik. Kui on paremad masinad, veidi tootlikum tehnoloogia, mis aitavad füüsilise töö mahtu vähendada, siis on siin ka sellel oma osa.
Kui me vaatame väljaminekute domineerivaid osi, siis näeme kütust, elektrit, maa hinda, rendisummasid ja palgakulusid. Lisaks on loomulikult otsesed ja kaudsed maksud, mis paratamatult on väljaminekute osa, samuti tekitab väljaminekuid masinate, varuosade ja seemnete hankimine. Kui masinate ja seemnete hind on enam-vähem püsinud, siis varuosade ja muude tarvikute, on nendeks siis laagrid, poldid või mutrid, hind on kasvanud kahekordseks. Sellest ei ole eriti palju juttu olnud.
Kui sissetulekuid vaadata, siis põllumees saab sissetulekut müügitulust ja kindlasti on siin väga oluline osa ka toetustel. Eripärast sõltuvalt annavad toetused veerandi kuni kolmandiku sissetulekust ja mõne toote puhul võivad anda kuni poole sissetulekust. See paneb mõtlema sellele, et mida vähegi ise teha saab, seda ei pea ostma. Seetõttu tuleb iga oskus ja tarkus väga kasuks.
Paralleelselt võib rääkida perenaisest, kes käib poes. Näiteks minu enda naine näeb poes hinnasilte, kus on jälle kirjas kõrgem hind. Tekib küsimus, miks ometi. Järgmine mõte on, millised asjad on soodsalt müügil. Isegi kassiliivale on hinda otsa pandud, mis siin piimast või leivast rääkida. On väga palju teisi tooteid, mille hind on samamoodi liikunud. Kui kassa juures oled, siis imestad, et mis siin kotis ometi on, et nii palju maksta tuleb.
Et perekonnal või kodanikul oleks võimalik elada, tuleb maksta eluaseme, elektri, prügiveo ja vee eest. Iga asi on eraldi kuluartikkel. Kindlasti saite ka teie kõik kirja, kus öeldi, et prügiveo hind on sellest aastast keskkonnakaitsest lähtuvalt 20% kõrgem. Selliseid kirju on tulnud ja tuleb veel. Lapsed on vaja kooli ja lasteaeda saata, samuti on vaja töökohale jõuda kas bussi, auto või jalgrattaga. Iga asi, mis selles ahelas krooni rohkem hakkab maksma, pitsitab momentaanselt toimetulekut. Midagi muud saab osta ainult siis, kui natukenegi raha järele jääb. Maarahvas on mõnevõrra vaesem kui linnarahvas ja seega on eluviisist väga selgelt näha, kuidas nad elavad.
Kui sissetulekust rääkida, siis on palk ikkagi põhiline sissetulek. Lisaks on mõni toetus, on see siis pensionilisa või mõni soodustus. Loomulikult, iga selline väikene soodustus kergendab elu. Ikkagi on kõigi perenaiste põhimõte see, et mida vähegi osatakse, seda on mõistlik ise teha, sest see on tunduvalt odavam kui teenust osta. Kui sa iseenda aega hindad kas või 50 kroonile tund, siis teenust ostes tuleb see korrutada 1,3-ga, piltlikult öeldes, ja kättesaadav osa on veel 21% väiksem.
Ma näitan siin ühe sellise toreda pildi ajast, kui me väga palju asju ise tegime. See pilt on pärit ühelt potialuselt, see on kaunis suveniir. See oli väga ilus idüll, aga see idüll on otsa saanud. Nüüd on niimoodi, et tööjaotus on ühiskonnas sügavalt sees, aga ikkagi soovitan ma kõiki oma oskusi ise kasutada ja neid ka lastele õpetada.
Toiduhindu kajastavad need tulbad. Sinine tulp näitab hindu Eestis. Tegelikult on toiduhindadel omajagu kasvuruumi. Meie turul on tendents ühtlustuda Soome turuga, sest see on vahetult üle lahe ja see side järjest tiheneb. Ka osa meie toodangust läheb juba tasapisi Soome. See tähendab, et see on võrdlemisi paratamatu nähtus. Piima hinna tõusu võimalused on väiksemad, liha hinna tõusu võimalused on suuremad. Uus hind, mis aasta jooksul välja kujuneb, jääb umbes Soome ja Eesti tulba keskele või natuke allapoole keskjoont. See on reaalne, mis juhtuda saab. Vahe on ainult selles, et soomlased maksavad selle raske käsitsitöö eest 8–10 eurot tunnis, aga meie maksame praegu selle raske töö eest 3–4 eurot tunnis. Selle raske füüsilise töö maksumuse vahe kajastub ka lõpphinnas, sest kõik kulutused, mis tehakse, tuleb ju kaupa müües katta. Kui see, kes on leiva, saia või mille tahes valmis teinud, neid kulutusi kaupa maha müües ei kata, siis on müüdud tühjendusmüügi hinnaga ja see tegevus lõpeb ära.
Meie kõigi soov on, et hinnatõus pidurduks või hinnad paigal seisaksid. Tohutult lihtsam oleks ettevõtjal, perenaisel või kellel iganes, kui saaks oma igapäevast olemist rehkendada püsihindades. Vaatame, mida keegi teha võiks. Rääkides põllumeestest, on täiesti selge, et kui õnnestub põllutöid teadlikumalt korraldada, töötingimusi tänapäevastada, ka lihtsate töömeeste olemist ilusamaks ja paremaks teha, siis asi paraneb. Kui masinad on efektiivsemad, lagunevad vähem ja on tootlikumad, siis ka see aitab hinda hoida. Loomulikult aitab kaasa haritum tööjõud. Jutt on põllumajandusõppest, nii kutseõppest kui ka kõrgemast õppest. Tarkus on selles mängus väga suure ja olulise tähtsusega. Lugu on niimoodi, et põllumehi on küll vähe, 2,7%, aga erimeelsusi on põllumeestel võrdlemisi palju. Kui me vähegi suudame ühisemalt mõelda ja toimida, siis muutub ka meie töö ja tegevus igal juhul efektiivsemaks turu võitmise jaoks, ka hinna mõttes.
Selle kõrval on oluline kohaliku omavalitsuse tegevus. Väga oluline maatöö jaoks on see, et haridus- ja koolivõrk töötaksid, kultuuriline taust oleks olemas, teed ja bussiliiklus oleksid korras. Tuleb ette, et buss ei sõida ja töötajad või ka ettevõtjad peavad oma piirkonna lapsed sel päeval ise kooli viima. On tulnud ette, et teed on lund täis, aga ettevõtja peab oma kauba ära viima. Siis tuleb ise lumi ära ajada. Mida sujuvamalt omavalitsus suudab seda tausta tagada, seda väiksemate kuludega saab ettevõtja toimetada ning see kajastub kindlasti hinnas. Loomulikult on maal väga oluline elamu- ja kommunaalmajanduse sidusus. Jutt on nüüd veest, kanalisatsioonist, küttest ja nendest asjadest. Ettevõtjal ei jää lihtsalt aega oma töötajate elukondlike probleemidega tegelda. Mõne episoodi puhul võib küll seda teha, aga mitte pidevalt. Ka sotsiaalselt nõrgemate mõistlik toetamine on oluline, sest maal, kus kõik kõiki tunnevad, on sotsiaalselt väga nõrga pere või selle pere lastega lävimine hingeliselt ääretult valus. Seda tõsiselt! Linnas on nad inkognito, sul ei ole nendega mingisugust sidet ega ole ka kohustust, aga maal on pilt teine. Tulebki vahel anda juustu või kohupiima võlgu jne. Sa ei saa teisiti käituda.
Mida võiks riik meie arvates teha? Üks sisend on kindlasti elekter. See, mis sünnib selle hinnaga, on teada. Elektriettevõtja kasumipool on ka muidugi see, mida riik (riik on ju omanik) saab vajaduse järgi kasutada. See on poliitika küsimus. Euroliidus on lubatud põllumeeste jaoks kehtestada minimaalne kütuseaktsiisi tase. Nii saab põllumajanduse sisendeid vähendada. Keskkonnaseadustest tulenevad igal aastal tasude tõusud. See on selline instrument, millega saaks sisendeid vähendada. Nüüd on meil veiste õhusaaste tasud, mis on euroliidus ainukordsed. Meie loogika on see, et lehm annab piima ära, ta annab liha ja iseenda ka veel vorstiks ära. Sellest kõigest, mida ta sööb, ta ju seda kõike kasvatab. Ta sööb vilja ja heina, mis absorbeerib süsihappegaasi, lämmastikku. Energia jäävuse seaduse järgi ei saa lehm ju kahjulikke aineid rohkem tekitada, kui ta kasulikku ära annab. Kõik see, mis lehm ära sööb, atmosfääris seotakse. Piima ja liha annab ta ära. Tähendab, lehm ei anna täiendavalt veel midagi nii koledat siia lisaks. See on põllumeeste vaatepunkt.
Juttu on ka top-up´ist ehk lubatud juurdemaksest. Meie näeme seda niimoodi, et see 117 miljonit aitaks põllumehi väga palju ja aitaks nii ka sisendite hinda nihutada (see 117 miljonit on vanas rahas, kroonides, see on umbes 7,8 miljonit praeguses rahas, eurodes). Praegu on kõige tulisem teema see, et sigade sööda hind on tõusnud poole võrra. Nende pidamine on muutunud väga küsitavaks. Sigade tõukarja üle talve hoidmine, kuni turg stabiliseerub, vajaks lisatoetust. Meie jaoks on reaalsus, et iga miljon toetuseraha sisaldab endas põhimõtteliselt kolm töökohta, see tähendab seda, kas ma saan sulast pidada või pean ta mujale saatma. Maal saab töid ja tegemisi teha seni, kuni raha jätkub.
Olulised on ka toetusskeemid. Neid skeeme on hästi palju ja need on hästi kirjud. Üks toetab labidavart, teine reha, kolmas lauda vundamenti ja neljas katust. Need peaksid olema kompaktsemad ja avaramad. Põllumeeste vajadused on väga erinevad. Ei ole sellist ühtset toetust, mis kõikide Eesti põllumeeste vajadused prauh rahuldaks. Siin on palju teha.
Meie jaoks on loomulik, et eksporti toetatakse, nii riigisiseselt know how'd ja mehaanikapoolt kui ka välissuhete poolt. Selles me näeme võimalusi, kuidas elada efektiivsemalt ja paremini ning hoida kogukulutusi toodanguühikule madalamal ja konkurentsivõimelisemal tasemel.
Ma peatun korra väliskaubandusel. Meil võiks idee poolest olla eesmärk, et eksporditavate ja imporditavate toiduainete maht oleks tasakaalus. Me oleme eksportimisel võrdlemisi tublid, kuid rohkem toome kaupa ikkagi sisse. Meil maad kui ressurssi on. Selles mõttes saaks põllumajanduslikku tegevust elavdada selle vahe jagu, mis jääb siin punase ja sinise tulba vahele. Eestis on põllumehi umbes 2,7% ja ikkagi moodustavad eksporditavad põllumajandustooted ekspordi kogumahust 10% ringis. Tahaks põllumehi kiita. Me oleme küll väikesed, aga maru tublid. Igasugune tugi, mida lugupeetavad seadusandjad saavad meile anda, saab seda tublidust ainult suurendada. Me oleme toetusraha, mis te andnud olete, väga hoolega kasutanud.
Vaadates ärimehe pilguga, mis on sündinud, siis te näete jooniselt, et lehmade arv oli kõige suurem aastal 2007, sealt alates on see hakanud vähenema ja piimatoodang on hakanud suurenema. Aastal 2007 oli võib-olla optimaalne olukord, lehmade arv vähenes ja kogutoodang põhimõtteliselt suurenes. Edasi on juhtunud niimoodi, et toodang lehma kohta suureneb, kuid kogutoodang on hakanud vähenema. See tähendab, et me ei kasuta oma potentsiaali päriselt ära. Põllumeestel on selles suhtes natukene tuge tarvis. Meil ruumi on, kus lehmi pidada. Rohi kasvab hästi, viljaga on riskid suuremad, aga rohi kasvab hästi ning lehm ja lammas on suurepärased tegelased, kes selle ära tarbivad. Piimalehmade arv (vaadake parempoolset tulpa) kahaneb väga kiiresti, lausa hirmuäratavalt kiiresti. Sellega ma tahan jälle öelda, et abi ja tuge on tarvis.
Kui vaatame Euroopa Liidu ülesandeid, siis kõige suurem soov on, et vanu ja uusi liikmesriike koheldaks võrdsemalt. Kui me saaksime parema tasakaalu, siis meie olukord paraneks, sest meie potentsiaalne tarkus on piisav, et teistega võistelda. Kui me saame toetusskeemist konkurentsivõimelisema aluse, siis on meil piisavalt väljavaateid. Kui me vaatame toetusi, siis näeme, et Eesti tulp on suhteliselt madal. Oleks hea, kui meie poliitikud jõuaksid sinnamaale, et me saaksime euroliidu keskmistele toetustele ligemale. Niipalju kui kuulda on olnud, on läbirääkimised meie jaoks lootustandvad. Saksamaa ja Prantsusmaa on kokku leppinud, et nad on nõus natukene loovutama, et juurdetulnud maade toetusmäära tõsta.
Kui ärimehe moodi vaadata, siis näeb ka seda, mismoodi piim ja piimasaadused üle maailma liiguvad. Need mõjurid toimivad kaudselt ka meil. Need on väga tähtsad kaubad. Me ei ole alati teadvustanud, kuidas selle kõige tavalisema piimaliitriga ümber käiakse. Nii et põllumeestel ja ka riigil on siin oma osa, mis neid hindu mõjutab, kuid palju suurem kategooria, see, kuidas need kaubad liiguvad, mõjutab hindu hoopis suuremas suurusjärgus. Seda on mõistlik teadvustada ja ka ise tegutsema asuda, et seda juhtida.
Poliitika abil saaks jõukamate, monopoolsemate sektorite kasumit natuke ümber tõsta. Ettevõtjaid tuleks motiveerida, unustamata meenutada, et ka ühiskonna nõrgemad pooled on olemas, sest ega keegi ei taha sellist väga jõukat elu, kui kõik vaesed teda ründavad. Tänan tähelepanu eest!