Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Keit Pentus

Tere hommikust, head ametikaaslased! Alustame Riigikogu täiskogu VIII istungjärgu seitsmenda töönädala teisipäevast istungit. Kõigepealt palun eelnõude üleandmiseks Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja proua Heili Tõnissoni!

Valitsuse esindaja Heili Tõnisson

Austatud proua juhataja! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna Tartu Ülikooli seaduse ja ülikooliseaduse muutmise seaduse eelnõu. Seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Marek Strandberg, palun!

Marek Strandberg

Head kolleegid! Roheliste fraktsioonil on au üle anda seaduseelnõu, millega muudetakse hasartmängumaksu seadust sellisel moel, et kaughasartmänge asutakse maksustama veidi teistmoodi. Me loodame, et selle tulemusel laekub riigieelarvesse rohkem raha ja ka seda, et me selle eelnõuga lahendame ära ühe probleemidest, mismoodi maksumehhanismidega mingilgi määral pärssida hasartmängude mängimist. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Toomas Varek, palun!

Toomas Varek

Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Head kolleegid! Annan viie Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liikme nimel üle arupärimise majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile. See puudutab Maanteeameti tegevust, täpsemalt eraparklate trahviteadete esitamist. Eraparklate ühepoolsete parkimislepingute sõlmimine on tekitanud küsimusi juba pikemat aega. Eelmisel nädalal saatis õiguskantsler Indrek Teder Maanteeameti peadirektorile kirja, milles ta märgib, et Maanteeamet teeb parklate palvel liiklusregistrisse päringuid ja kasutab sealt saadud andmeid trahviteadete edastamiseks. Sellega rikub amet põhiõiguste ja vabaduste tagamise põhimõtet ning hea halduse tava. Meil on siin kirjas neli küsimust, mille juurde tuleme tagasi siis, kui arupärimine saali jõuab. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aivar Riisalu, palun!

Aivar Riisalu

Hea juhataja! Head kolleegid! Annan kuue Keskerakonna fraktsiooni liikme nimel üle arupärimise majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile. Arupärimine puudutab Kliima- ja Energiaagentuuri toimimist. Meil on kolm küsimust, mis  on ajendatud eelkõige tänases meedias kõlanud teatest, et Kliima- ja Energiaagentuur on kuulutanud välja  9-miljonilises mahus riigihanke, reklaamimaks projekte, mille rahastamiseks tal raha puudub. Samuti küsime majandusministrilt, kuidas ta kommenteerib Riigikontrolli hinnangut Kliima- ja Energiaagentuuri tegevusele. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kaks seaduseelnõu ja kaks arupärimist. Kui need vastavad meie kodu- ja töökorra nõuetele, siis otsustatakse eelnõude menetlusse võtmine kolme tööpäeva jooksul. Arupärimised edastatakse adressaatidele viivitamatult.
Nüüd kaks teadet. Esiteks, Riigikogu esimees on edastanud Riigikogu liikme arupärimise sotsiaalminister Hanno Pevkurile. Ja teiseks, homme, 10. novembril osalevad infotunnis valitsusliikmetest peaminister Andrus Ansip, justiitsminister Rein Lang ja välisminister Urmas Paet.
Viime nüüd läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 84 Riigikogu liiget, puudub 17.
Võime asuda tänase päevakorra juurde.


1. 10:05 Riigivaraseaduse § 66 täiendamise seaduse eelnõu (840 SE) esimene lugemine

Aseesimees Keit Pentus

Esimene päevakorrapunkt on maaelukomisjoni algatatud riigivaraseaduse § 66 täiendamise seaduse eelnõu esimene lugemine. Palun Riigikogu kõnetooli maaelukomisjoni esimehe Kalev Kotkase!

Kalev Kotkas

Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Maaelukomisjon algatas riigivaraseaduse § 66 täiendamise seaduse puhtpragmaatilistel kaalutlustel. Nimelt sätestab riigivaraseaduse § 66 haritava maa või loodusliku rohumaa kõlvikut sisaldava maatulundusmaa sihtotstarbega kinnisasja ehk siis maakeeli põllumajandusmaa võõrandamisel erisuse, mille kohaselt võõrandatavat maad õiguslikul alusel kasutaval isikul on eesõigus omandada kinnisasi enampakkumise võiduhinnaga. Kahjuks on praktika näidanud, et palju aastaid põllumajandusmaad harinud ja parandanud tootjad ei saa seda õigust kasutada.
Riigile kuuluva põllumajandusmaa õiguslikul alusel kasutamine saab olla kahesugune. Esiteks, kas maa rentimine riigivaraseaduse alusel – sel juhul sõlmib rentnikuga lepingu keskkonnaminister – või maa ajutine põllumajanduslik kasutamine maareformi seaduse alusel. Sel juhul sõlmib ajutise maakasutajaga lepingu maavanem.
Põllumajandusmaa võõrandamisel ostueesõigust sätestades eeldati, et ostueesõigus laieneb mõlemale õiguslikule põllumajandusmaa kasutamise viisile. Praktikas see paraku nii ei ole, sest Vabariigi Valitsuse 6. juuni 2007. aasta määruse nr 169 "Maareformi seaduse § 31 lõikes 2 nimetatud maa ajutiseks kasutamiseks andmise kord" § 6 lõike 2 kohaselt kehtib maa ajutise kasutamise leping kuni selles märgitud tähtaja saabumiseni või kuni maaomaniku kindlaksmääramiseni maareformi käigus. Seda ka juhul, kui maa omanikuks saab riik. Kuna maa võõrandamisele eelneb maa riigi omandisse vormistamine, siis maad ajutise kasutamise lepingu alusel kasutanud isikul maa võõrandamise ajal maa kasutamiseks juriidiliselt võttes õiguslikku alust enam ei ole ja seega ei saa ta ka kasutada ostueesõigust.
See asjaolu on praktilises elus tekitanud üksjagu segadust ning maaelukomisjon pidas vajalikuks õiguskindluse ja õiguslikul alusel põllumajandusmaa kasutajate võrdse kohtlemise tagamiseks muuta riigivaraseaduse § 66, lisades sinna ühe lause: "Kui võõrandatavat maad pole pärast riigi omandisse jätmist käesoleva seaduse alusel kasutamiseks antud, on eelmises lauses sätestatud tingimustel maa omandamise õigus isikul, kes kasutas nimetatud maad maa ajutise kasutamise lepingu alusel maa riigi omandisse jätmise ajal."
See on ka meie eelnõu sisu ja mõte. Eelnõu võimalikest mõjudest veel nii palju, et Põllumajandusministeeriumi andmetel on maavalitsused sõlminud rohkem kui 1300 isikuga põllumajandusmaa ajutise kasutamise lepinguid 36 000 hektari ulatuses. Nii on vähemalt 4% kasutuses olevast põllumajandusmaast kasutuses ajutise kasutamise lepingute alusel. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Suur tänu, lugupeetud ettekandja! Kas on soovi avada läbirääkimisi? Palun Riigikogu kõnetooli Erakonna Eestimaa Rohelised esindaja Aleksei Lotmani!

Aleksei Lotman

Kolleegid! Väga pikalt siin midagi rääkida ei ole, aga see on üks niisugune eelnõu, mille kohta võib öelda, et see on väga väike samm meile, aga suur ja oluline samm põllumehele, likvideerimaks täiesti tahtmatult, nagu riigis ikka vahel juhtub, tekitatud ülekohut paljude tublide põllumeeste suhtes. Ma väga loodan, et see väike eelnõu läheb fraktsioonide üsna täielikus üksmeeles kiiresti ja takistusteta siit Riigikogust läbi. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Suur aitäh! Rohkem kõnesoove ei ole. Lõpetan läbirääkimised. Seaduseelnõu 840 esimene lugemine on lõppenud. Parandusettepanekute tähtaeg on s.a 15. november kell 18.


2. 10:10 Sihtasutuste seaduse ja audiitortegevuse seaduse muutmise seaduse eelnõu (839 SE) esimene lugemine

Aseesimees Keit Pentus

Järgmine eelnõu tänases päevakorras on õiguskomisjoni algatatud sihtasutuste seaduse ja audiitortegevuse seaduse muutmise seaduse eelnõu. Tegu on selle esimese lugemisega. Palun Riigikogu kõnetooli ettekandeks õiguskomisjoni liikme Erik Salumäe!

Erik Salumäe

Austatud proua aseesimees! Head ametikaaslased! Sihtasutuste seaduse ja audiitortegevuse seaduse muutmise algne initsiatiiv tuli Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidult, kes pöördus õiguskomisjoni poole, kirjutades järgmist: "Paljud sihtasutused ei tegutse praktikas vara valitsemiseks ja kasutamiseks, vaid n-ö tavalise ja vähem välist kontrolli nõudva kodanikuühendusena, kes ei vaja oma eesmärkide saavutamiseks laia liikmeskonda (näiteks sotsiaalsed ettevõtted) ning otsustab seetõttu mittetulundusühingu asemel sihtasutuse loomise kasuks, mille juhtorganid on ekspertidest koosnev nõukogu ja juhatus, mitte üldkoosolek. Teiseks peavad mitmed EMSL-i poolt konsulteeritud sihtasutuste esindajad, eriti nüüdsel raskel ajal, ebaotstarbekaks või lausa võimatuks tellida kümnete tuhandete kroonide eest igal aastal auditit, kui aktiivsem tegevus on soikunud, aastakäive jääb alla auditi enda maksumuse ning bilansimahtu õieti pole, kuid organisatsiooni likvideerida samuti ei taheta." Ja kirja lõpus märgib Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit, et üldine auditikohustus on kindlasti ebaproportsionaalne.
Õiguskomisjon on seda mitmel korral arutanud ning leiab samuti, et mittetulundusühingute ja sihtasutuste erinev kohtlemine audiitorkontrolli kohustuslikkuse osas ei ole põhjendatud. Praegu ja tulevikus, kui jõustuvad tulumaksuseaduse vastavad muudatused, on kontroll sihtasutuste vara, sealhulgas annetuste kasutamise üle, tagatud kolmel erineval tasandil. Üks on avalikkuse kontroll, kuna kõik aruanded on mittetulundusühingute ja sihtasutuste registris avalikud, teine on sihtasutusesisene kontroll, kuna vastavalt seadusele on seal erinevalt mittetulundusühingust kohustuslik ka nõukogu, kes peab sihtasutuse tegevuse üle järelevalvet teostama, ja kolmandaks Maksu- ja Tolliameti kontroll nende sihtasutuste puhul, kes on kantud tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja. Vastavalt Riigikogus vastu võetud seadusmuudatustele peavad sellesse nimekirja kantud sihtasutused ja mittetulundusühingud esitama Maksu- ja Tolliametile eraldi deklaratsiooni ka annetuste kasutamise kohta.
Eeltoodust lähtudes on õiguskomisjon pidanud põhjendatuks formuleerida seadustes sihtasutusi puudutav auditi kohustus ümber selliselt, et see ei oleks absoluutne, vaid kehtestataks kriteeriumid, millal audiitorkontrolli kohustus tekib. Need kriteeriumid sisalduvad meie eelnõu § 2 punktis 2. Tolle valiku aluseks on eelkõige see, et oleksid auditeeritavad sellised sihtasutused, mille läbipaistvus on olulisem. Need oleksid siis sihtasutused, mille asutajaks on riik, kohalik omavalitsus, avalik-õiguslik juriidiline isik, erakond või säärane äriühing, kus riigil on vähemalt otsustusõigus. Ühtlasi kehtivad ka need kriteeriumid, mis kõikide ühingute puhul vastavalt audiitortegevuse seadusele.
Õiguskomisjon on pöördunud ka Audiitorkogu, Eesti Mittetulundusühingute ja  Sihtasutuste Liidu ning Riigikogu majandus- ja rahanduskomisjoni poole palvega esitada ettepanekuid selle eelnõu kohta. Samuti annab eelnõu kohta ilmselt lähiajal oma arvamuse Vabariigi Valitsus. Kindlasti ei pöördu õiguskomisjon teise lugemise otsustamise juurde tagasi enne kõigi nende arvamuste laekumist. Eelkõige ootame ka Riigikogu liikmetelt ettepanekuid selle kohta, millised võiksid olla § 2 punktis 2 sätestatud kriteeriumid. Väga võimalik, et siin on kohti, mida saaks täpsustada, või on sealt jäänud välja sihtasutusi, mille puhul audiitorkontroll võiks samuti kohustuslik olla.
Õiguskomisjoni konsensuslikud otsused olid teha ettepanek esimene lugemine täna lõpetada ning määrata muudatusettepanekute esitamiseks tavapärane tähtaeg ehk 23. november kell 18. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Kas on küsimusi? Küsimusi ei ole. Suur tänu, lugupeetud ettekandja! Kas fraktsioonide esindajatel on soov avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Seaduseelnõu 839 esimene lugemine on lõppenud. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele on muudatusettepanekute esitamise tähtaeg 23. november kell 18.


3. 10:15 Kohalike maksude seaduse täiendamise seaduse eelnõu (782 SE) esimene lugemine

Aseesimees Keit Pentus

Järgmine eelnõu tänases päevakorras on Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ning Riigikogu liikmete Karel Rüütli, Jaanus Marrandi ja Jaan Õunapuu algatatud kohalike maksude seaduse täiendamise seaduse eelnõu. Taas on tegu esimese lugemisega. Ettekandeks palun kõnetooli Riigikogu liikme Eiki Nestori!

Eiki Nestor

Austatud juhataja! Austatud Riigikogu! Eelnõu autorid teevad ettepaneku muuta kohalike maksude seadust, ja seda väga loogilisel viisil. Seetõttu kutsun teid üles seda eelnõu toetama!
Küsimus on ühtpidi selles, et Riigikogul on loomulik õigus ja ka kohustus võtta Eesti riigis vastu seadusi, kaasa arvatud seadusi, mis käivad kohalike omavalitsuste õiguste ja volituste kohta. Teistpidi on aga küsimus ka selles, et kohaliku omavalitsuse korralduse seadus, täpsemalt selle § 37 nõuab, et omavalitsusel oleks oma arengukava, mis on omavalitsusüksuse pika- ja lühiajalise arengu eesmärke määratlev ja nende elluviimise võimalusi kavandav dokument. See on lausa seaduse tekst.
On ilmselt ka loomulik, et kui selline tõsine dokument ehk kohaliku omavalitsuse arengukava on omavalitsusel vastu võetud, siis määrab see ka omavalitsuse tegevuse oma kulude ja tulude planeerimisel. Arengukava peab seaduse alusel olema kolmeks aastaks koostatud, järelikult on kohalik omavalitsus kohustatud planeerima oma tulusid ja kulusid, kaasa arvatud arengukava täitmist, ka kolmeks aastaks ette.
Ja kolmandat pidi on meil olemas ka Riigikohus, kes on öelnud, et õiguskindluse põhimõte tähendab seda, et uute regulatsioonide jõustamine tuleb ette näha mõistliku aja jooksul, nii et selle normi adressaadid saaksid võimaluse selle normiga tutvuda ja oma tegevust vastavalt seada.
Meil on soov kõik need kolm loogilist ja selget õigust omavahel kokku viia. Eelnõu sisu ongi lühidalt see, et Riigikogu kasutab talle antud õigust ja kohustust ning muudab seadust sellisel moel, et kohalik omavalitsus, kes on planeerinud oma tegevuse kolmeks aastaks ette ja võtnud vastavalt sellele vastu ka oma eelarvedokumendid, saab õiguskindluse põhimõtet arvestades kindel olla, et selleks kolmeks aastaks on see konkreetne kohalik maks, mis on tal oma arengukava täitmise ühe tuluallikana arvesse võetud, ka olemas.
Ühtpidi jääb Riigikogule edaspidigi õigus kohalikke makse kehtestada, tühistada ja muuta nende rakendamise põhimõtteid. Kohalikule omavalitsusele jääb ka tulevikus õigus võtta vastu oma arengukavasid ning selle alusel oma tulusid ja kulusid planeerida. Praegu oleks ettepaneku tegijate seisukohalt aga mõistlik, kui vastava seadusmuudatuse tegemisel võtaks riigieelarve kohustuse juhul, kui ühe kohaliku omavalitsuse arengukava täitmiseks on kavandatud kohalikest maksudest laekuv tulu ja Riigikogu selle kohaliku maksu mingil põhjusel tühistab. Tulevikus heastatakse sellele omavalitsusele see kulu selle aja jooksul, kui see arengukava kehtib, riigieelarvest. Siis ei saa süüdistada Riigikogu selles, et me mingi kohalikul tasemel sündinud hea mõtte tuksi keerame, omavalitsus ei saa süüdistada riigivõimu selles, et nad ei saa korralikult täita nendele pandud kohustusi ja nendele seadusega antud õigusi, ning Riigikohus ei saa olla pahane ei kohaliku võimu ega riigivõimu peale, et nood seadusi ei täida.
Seetõttu on ettepanek täiendada kohalike maksude seaduse § 171 kahe lõikega, millest esimene räägib sellest, et kohaliku maksu kehtetuks tunnistamine või teises peatükis sätestatu muutmine ei tohiks jõustuda varem kui järgneva eelarveaasta algusest. Ning teine lõige nõuab seda, et riigieelarvest kantakse need vajalikud kulud, kui kohalik võim on oma eelarves ja arengukavas ette näinud tegevuse, mille tuluallikas on kohalik maks. See on lühidalt kõik. Kutsun kõiki üles toetama meie head mõtet!

Aseesimees Keit Pentus

Tänan, lugupeetud ettekandja! Kas on küsimusi? Küsimusi ei ole. Aitäh ettekande eest! Järgmisena palun Riigikogu kõnetooli rahanduskomisjoni liikme Peep Aru. Palun!

Peep Aru

Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Jätkaksin arutelu nende heade mõtete üle, mis siin äsja välja öeldi. Me arutasime seda eelnõu 26. oktoobril ja nii nagu tänagi, tegi tol korral komisjonis algatajatepoolse ettekande Eiki Nestor. Komisjon mõistis seletuskirjas toodud eesmärke ja sai aru ka sellest vahendist, mida tahetakse kasutada eesmärgini jõudmiseks, kuid diskuteerinud erinevate aspektide üle, ei toetanud lõppkokkuvõttes seda eelnõu. Millised need aspektid siis olid?
Rääkisime põhimõtteliselt arengukava olemusest: mis see arengukava on? Kas see on arenguline, pidevalt täiustamist vajav ja pidevalt täiustatav dokument või kindlalt ja jäigalt seotud tegevuste ja kohustuste kogum? Siiamaani on omavalitsuse arengukava olnud selline dokument, kuhu kirjutatakse sisse tahtmised. Seejuures tihti kirjutatakse sinna lisaks realistlikele soovidele ka utoopilisi soove, sest esialgu ei ole teada, kuidas lõppkokkuvõttes ükskord finantseerimine hakkab toimuma. See on siis üks aspekt, et arengukavades on palju loomingulisust.
Teisalt on seaduses ju fikseeritud, et iga aasta 1. oktoobriks peab kohalik volikogu üle vaatama järgmiste aastate arengukava nii, nagu see kolmeks aastaks vastu võetud on, või juhul, kui on laenu võetud, siis veel pikemaks perioodiks, kuni laenukohustuste lõppemiseni. See on täiesti piisav ja paindlik võimalus arengukavasid õigel hetkel täiendada.
Lisaksin ka ühe omapoolse mõtte. Komisjonis see küll jutuks ei olnud, aga ettekannet ette valmistades ma mõtlesin ühte aspekti veel. Tegelikult on kohalike maksude osakaal nii väikene, et see tegelikult ei mõjuta suuresti arengukava täitmist. Lisaks on väga pikalt – ma isegi ei tea, ilmselt sellest ajast saadik, kui meil omavalitsused on iseseisvad – kehtinud põhimõte, et kui riik võtab eelarveaasta keskel vastu omavalitsuse tulusid või kulusid suurendavaid või vähendavaid otsuseid, siis see peab kajastuma ka riigieelarves. Selline põhimõte läks uuesti kirja ka §-s 25 hiljuti vastuvõetud KOFS-is, selle paragrahvi pealkiri on "Eelarve sissetulekute vähenemise ja väljaminekute suurenemise hüvitamine". Kui Riigikogu või Vabariigi Valitsus kehtestab pärast kohaliku omavalitsuse üksuse eelarveaasta algust õigusakte, mille alusel jooksval eelarveaastal kohaliku omavalitsuse üksuse eelarve sissetulekud vähenevad või väljaminekud suurenevad, hüvitab riik õigusakti mõju samas ulatuses või vähendab proportsionaalselt kohaliku omavalitsuse üksusele pandud kohustusi. Komisjonis tundus, et selline aastane tsükkel on täiesti mõistlik. Me oleme selle varem läbi arutanud ja arvestades arengukava paindlikku iseloomu, ei oleks jäik sidumine otstarbekas.
Omad seisukohad andis ka Vabariigi Valitsus. Milles need siis seisnevad? Kõigepealt selles, et kohaliku omavalitsuse üksustele annab finantsgarantii põhiseadus ja põhiseadusest tulenevalt on seadustesse kirjutatud ka vastavad paragrahvid. Ühe ma just lugesin siin ette. "Väljapakutav regulatsioon võib kaasa tuua kohalike omavalitsuste arengukavade meelevaldse muutmise ning see omakorda riigilt põhjendamatu kompensatsiooni taotlemise." Me saame ilmselt sellest ka niipidi aru, et võib-olla ei tehta asja asja enda pärast, vaid nähakse siin ühte võimalust raha saamiseks. Ka see võib ju juhtuda! "Väljapakutavast regulatsioonist ei selgu, kuidas toimub kohalike omavalitsuste tulude alalaekumise katmine riigi poolt. Lisatava sätte teise lõike kohaselt ei ole arusaadav, kas kohaliku omavalitsuse üksusele tuleb hüvitada kolme aasta jooksul ühe aasta saamata jäänud tulu või tuleb kompenseerida kolme aasta jooksul saamata jäänud kolme aasta tulu. Samuti on selgusetu, kuidas hüvitatakse tulude alalaekumine pärast kolme aasta möödumist. Väljapakutavast regulatsioonist ei selgu, kuidas tuvastatakse kohaliku omavalitsuse arengukava täitmiseks kavandatud tulude puudujääk. Praktiliselt võimatu on välja selgitada, millised valla või linna arengukavas kavandatud tegevused jäävad ellu viimata mõne kohaliku maksu kehtetuks tunnistamise tõttu, kui kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 37 lõike 3 kohaselt peab kehtiv arengukava igal eelarveaastal hõlmama vähemalt kolme eelseisvat eelarveaastat. Kui arengukava kestel hoiduda kohaliku omavalitsuse üksuste rahastamist puudutavate regulatsioonide muutmisest, siis ei tohiks kohaliku omavalitsuse üksuste rahastamist kunagi muuta. Kohaliku omavalitsuse üksuste eelarve korraldus on piisavalt paindlik, et mõne kohaliku maksu kehtetuks tunnistamine ei tekita ületamatuid takistusi arengukavas kavandatud eesmärkide täitmiseks."
Kogu selle informatsiooni baasil võttis rahanduskomisjon vastu selge otsuse, et komisjon teeb Riigikogu täiskogule ettepaneku lükata eelnõu esimesel lugemisel tagasi. Selle poolt oli 6 komisjoni liiget, vastu 5 ja erapooletuid 1. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Läheme küsimuste juurde. Esimesena saab küsimuseks sõna Eiki Nestor. Palun!

Eiki Nestor

Minu kompliment ettekandjale! Mind ajas Vabariigi Valitsuse seisukoht samamoodi muigama. Aga küsimus on ju lihtne. Ka komisjonis oli juttu sellest uuest seadusest ja paragrahvist, mis kohustab riigivõimu kohalikele omavalitsustele korvama selle, kui ta mingeid seadusi muudab. See mõte ei ole ju uus. Me siin hiljuti otsustasime, et tühistame aastast 2012 ühe maksu. Milliseid kohalike omavalitsuste kohustusi me koos sellega maha võtsime? Mul ei ole meeles.

Peep Aru

Muigamise kohta niipalju, et mina enda meelest muigasin selle väga hea eelnõu üle, mis esitati. Aga see selleks. Paraku ma ei saanud küsimusest päris täpselt aru, järsku sa kordad seda kohustuste osa ja maksu kaotamise osa.

Aseesimees Keit Pentus

Teine küsimus Eiki Nestorilt, palun!

Eiki Nestor

Ma kordan oma esimest küsimust.

Aseesimees Keit Pentus

Sellist võimalust meil paraku ei ole. Kuna tegu ei olnud mingisuguse tehnilise probleemiga ja siia ette oli küsimust küll kuulda, siis ilmselt jäi sisu arusaamatuks.

Eiki Nestor

Komisjonis oli juttu ja ka sinu ettekandes oli juttu sellest, et kui muudetakse mingit seadust, siis vastavalt sellele muudetakse omavalitsuste kohustusi. Kui kohustusi pannakse juurde, siis tuleb tulu suurendada, kui tuluvõimalused kukuvad ära, siis tuleb ka kohustusi vähendada. Me hiljuti võtsime vastu ühe seaduse, millega üks kohalik maks kaotab aastast 2012 kehtivuse. Minu küsimus oli: milliseid kohustusi me omavalitsustelt koos selle seaduse vastuvõtmisega maha võtsime? Mulle ei tule meelde.

Peep Aru

Minu jutu mõte oli see, nii nagu on ka seadustes kirjas, et kui aasta keskel seda tehakse. Meie teatavasti vaatasime pika perspektiiviga ettepoole: praktiliselt pea poolteist aastat ette. Nii et ei ole põhjust teise osa juurde tulla.

Aseesimees Keit Pentus

Jaan Õunapuu, palun!

Jaan Õunapuu

Lugupeetud komisjonipoolne ettekandja! Ma tunnustan ka seda teie väga osavat selgitust valitsuskoalitsiooni seisukohalt. Aga mulle jäi ikkagi arusaamatuks see aeg. Kas üks aasta on teie arvates kohaliku omavalitsuse jaoks piisav aeg selleks, et teha pikemaajalisi strateegilisi otsuseid ja neid kehtestatud maksude abil ellu viia? Ma arvan, et see nii ei ole. Nood kolm aastat on tegelikult väga loogiline periood ja eelnõu mõte ongi, et kohaliku omavalitsuse volikogu teaks natukene pikemaks ajaks ette, millele tuginedes ta saab oma tööd planeerida ja mis summad talle laekuvad.

Peep Aru

Komisjon väljendas oma seisukohta lõppotsusega ja see on täiesti arusaadav. Häältega 6 : 5 arvati, et see eelnõu ei lähe mitte.

Aseesimees Keit Pentus

Suur tänu, austatud ettekandja! Rohkem küsimusi ei ole. Kas fraktsioonide esindajatel on soov avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Juhtivkomisjon tegi ettepaneku seaduseelnõu 782 esimesel lugemisel tagasi lükata ja see ettepanek tuleb meil läbi hääletada. Alustame hääletamise ettevalmistamist.
Panen hääletusele juhtivkomisjoni ettepaneku Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ning Riigikogu liikmete Karel Rüütli, Jaanus Marrandi ja Jaan Õunapuu algatatud kohalike maksude seaduse täiendamise seaduse eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepanekut toetas 44 Riigikogu liiget, vastuolijaid oli 43 ja erapooletuid 1. Ettepanek leidis toetust, seaduseelnõu 782 langes menetlusest välja.
Lugupeetud ametikaaslased! Kas me võime istungit jätkata?


4. 10:35 Tulumaksuseaduse § 4 muutmise seaduse eelnõu (780 SE) esimene lugemine

Aseesimees Keit Pentus

Järgmine eelnõu tänases päevakorras on Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud tulumaksuseaduse § 4 muutmise seaduse eelnõu. Ka selle eelnõu puhul on tegemist esimese lugemisega. Palun ettekandeks kõnetooli Riigikogu liikme Kadri Simsoni!

Kadri Simson

Head kolleegid! Tutvustades teile astmelise tulumaksu eelnõu, pean ma alustuseks ütlema, et nõustun täiesti IRL-i kuuluva Margus Tsahknaga, kes eile oma blogipostituse pealkirjaks pani, et proportsionaalne tulumaks oleks sangpomm Eesti majandustõusu jala küljes.

Aseesimees Keit Pentus

Austatud ettekandja, ma palun hetkeks vabandust! Lugupeetud kolleegid, me oleme alustanud seaduseelnõu 780 esimest lugemist. Kõik need jutuajamised, mis seda eelnõu ei puuduta, palun ma pidada ära väljaspool istungisaali, et ettekandjal oleks võimalik ettekannet jätkata. Palun veel kord vabandust, hea ettekandja! Palun!

Kadri Simson

Ühesõnaga, see proportsionaalne tulumaks, mis on Margus Tsahkna sõnade kohaselt sangpomm Eesti majandustõusu jala küljes, on olnud ka ajendiks selle seaduseelnõu algatamisel. Kui tõele au anda, siis hiljem IRL-i spin-doktorid muutsid Margus Tsahkna blogipostituse pealkirja poliitiliselt korrektseks. Aga mõte, et praegune lihtsakoeline maksusüsteem on jäänud ajale jalgu, on täiesti mõte, mis väärib nõus olemist.
Eesti läks proportsionaalsele tulumaksule üle olukorras, kus oli tegemist vaese ühiskonna väikeste tuluerisustega ühiskonnaliikmete vahel ja algelise maksuhaldusvõimega. Selline süsteem, mis toimis hästi oma riigi ülesehitamise faasis, ei sobi enam praeguse ühiskonnakorralduse ega ka meie arengu eesmärkidega.
Seega kannab üleminek astmelisele tulumaksule endas kolme eesmärki. Esiteks, tagada Eesti riigi eelarveline võimekus ja arenguks vajalikud maksutulud; teiseks, suurendada maksusüsteemi rolli majandusprotsesside juhtimisel ja kujundamisel, ning kolmandaks, tagada ühiskonna suurem sidusus nii erinevate tulu saajate kui Eesti eri piirkondade lõikes. Progresseeruv maksumäär võimaldab efektiivsemalt jaotada tulumaksukoormust erinevat tulu teenivate maksumaksjate vahel ning kokkuvõttes suurendada ka maksutulude laekumist riigi ja kohalike omavalitsuste eelarvetesse. Arvestuslikult eeldatakse maksutulude voo suurenemist 3,5 miljardi krooni võrra aastas.
On aeg endale tunnistada, et praeguste väikeste riigieelarve tulude juures pole meil võimalik efektiivselt üles ehitada ei haridus- ega meditsiinisüsteemi ega tagada infrastruktuuri arengut. Eesti eelarves on Euroopa Liidu toetused jõudnud juba ühe viiendikuni ja tuleb ausalt vastata küsimusele, mis saab siis, kui see ebakindel rahavoog ja varade müügist laekuv raha ära lõpeb. Meie praegust maksustruktuuri vaadates tuleb tunnistada, et peale tulumaksude osakaalu suurenemise teiste maksude suurendamise võimalusi enam ei ole. Ka Rahvusvahelise Valuutafondi delegatsioon on hoiatanud, et ajutised meetmed tuleb asendada teistsuguste maksustamise põhimõtetega. Kui seda ei tehta, siis ei jää kolme negatiivse eelarve tegemine ning miljarditesse ulatuv eelarve puudujääk lühiajaliseks probleemiks, vaid selline pideva kärpimise ideoloogia saadab meid veel mitmel järgmisel aastal.
Astmelisel tulumaksul on selge reguleeriv roll. Paljud maailma juhtivad majandusinstitutsioonid, nende hulgas IMF, Euroopa Komisjon ja OECD, on väga selgelt rõhutanud tulumaksu kui automaatse stabilisaatori tähtsust. Ja liigagi sageli süüdistatakse Eestit fiskaalpoliitika protsüklilises mõjus, mille üks oluline komponent on ka proportsionaalse tulumaksu süsteem. Kui seda lihtsalt öelda, siis kiire majanduskasvu ajal viib see majanduse ülekuumenemiseni ja vastupidi, majanduse kokkutõmbumise faasis võimendab majanduslangust veelgi. Seda see meie praegune lihtsakoeline maksusüsteem teeb.
Vaadates meie majandustsüklit viimase kümnendi vältel, ei saa olla mingit kahtlust, et majanduskasv on olnud tasakaalust väljas ja langus on olnud liiga järsk ja kontrollimatu. Astmeline tulumaks võimaldab selliseid järske kõikumisi automaatselt siluda ja probleeme pehmendada. Euroopa Liidu riigid on kriisiperioodil oma maksusüsteemi väga selgelt progresseeruvamaks muutnud. Nii on vähendatud eelkõige madalamate tuluastmete maksukoormust ja suurendatud suurematululiste osa koos maksuvabastuste laiendamisega.
Astmeline tulumaks võimaldab vähendada tulu erisusi ühiskonnas ja suurendada sotsiaalset sidusust ja solidaarsust ühiskonnas. Õigluse aspekt on muutunud Euroopa kontekstis väga oluliseks teemaks ka maksusüsteemi puhul. Meie poolt välja pakutud astmelise tulumaksu süsteemi puhul väheneb madalatululiste inimeste maksukoormus. Seega on vale väita, et astmeline tulumaks vähendab kõikide kulusid, nagu on oma pressiteates väitnud rahanduskomisjoni esimees. Veel kord kordan üle: vastavalt sellele eelnõule kõikide alla keskmist palka saavate inimeste tulumaksukoormus väheneb. Ja sellise tulu saajad moodustavad ligi 2/3 palgasaajatest.
Madalapalgaliste inimeste maksukoormuse vähenemisel on ka igapäevane praktiline tähtsus. Täna on alla keskmist palka saavate inimeste maksukoormus liiga suur, neid on tõsiselt mõjutanud ka viimaste aastate rängad kaudsete maksude tõusud. Väga paljud, kes saavad palka, on ometi langenud sellisesse olukorda, et nad peavad taotlema sotsiaaltoetusi. Siin tekibki küsimus, miks peab riik enne kokku korjama maksud ja siis jagama need toetusteks tagasi – selle saaks automaatselt ära teha astmeline maksusüsteem.
Tahan rääkida sellest eelnõust veel ka selle sihiga, et ei tuleks küsimusi selle kohta, mida saab tegelikult teada eelnõu mõttega läbi lugedes. Astmelise tulumaksu süsteemi puhul ei hakka uued astmed kehtima mitte vastavalt palga suurusele, vaid vastavalt maksustatava tulu suurusele. Ja, lugupeetud inimesed, kes te veel saalis olete ja mind kuulata suvatsete, näiteks ka teises pingis, ma tooksin kolleeg Tõnu Juulale ühe näite kahe lapse emast Marist, kes astmelise tulumaksu korral võidab. Võidab, kuigi ta on saanud palka 15 000 krooni – see on üle keskmise palga. Kuidas see võimalik on? See on sellepärast nii, et vastavalt astmelisele tulumaksule ei maksustata mitte tema palka, vaid tema maksustatavat tulu. Ja enne võetakse tema sissetulekust maha tulumaksuvaba miinimum, tema teise lapse pealt tulumaksuvaba miinimum, tema kogumispensionimakse, tema töötuskindlustusmakse ja vabatahtlik pensionisammas, kui selline on. Kui ta on kulutanud laste haridusse, võetakse ka need summad maha, kodulaenu intress võetakse maha, nii kaua kuni see veel kehtib. Ja keskeltläbi võib nii öelda, et ühe kahe lapse ema maksuvaba tulu praeguses olukorras on üle 6000 krooni. Järgmised 5833 krooni maksustatakse 18%-ga, mis on väiksem protsent kui tänane 21%-ne maksumäär, ja sellest võidab ta juba 175 krooni kuus. Kuid tema sissetuleku järgmised 2997 krooni maksustatakse juba teise maksuastme määra järgi, mis on 26%, ja selle summa pealt tuleb tal maksu maksta juurde 150 krooni enam kui senise maksusüsteemi puhul. Seega võidab ta oma 15 000-se palga juures iga kuu küll ainult 25 krooni, aga aasta peale on see sümboolsed 300 krooni.
Nii et see maksusüsteem, mis ei maksusta mitte palka, vaid maksustatavat tulu, on soodne suurematele mitme lapsega peredele, on soodne neile, kes on teinud kulutusi haridusele ja kodule. Kõik sõltub maksustatava tulu suurusest.
Teine asi, mida tuleb silmas pidada, on see, et kõrgemasse maksuastmesse minnes maksustatakse ainult see tulu, mis ületab maksuastme piiri. Mitte ei ole siin tegemist kunagi 25 aastat tagasi siin territooriumil kehtinud maksusüsteemiga, kus kõrgemas maksuastmes maksustati kogu sissetulek.
On väidetud ka seda, et astmelise tulumaksu süsteem tekitab klassiviha rikaste vastu. Aga seda aitab ära hoida just nimelt see, et astmelise tulumaksu süsteem on kolmeastmeline. On ka keskmine maksuaste. Ei ole rikkad ja vaesed, vaid on pehmemad üleminekud. Tõepoolest peab nentima, et astmelise tulumaksu eesmärk on maksustada jõukamad kõrgema maksumääraga kui vaesemad, aga see on täiesti kooskõlas maksustamise teooria ja euroopaliku tavaga. Kellele on rohkem antud, see peab ka ühiskonnale rohkem tagasi andma – selline on maksuteoreetiline ja euroopalik arusaam õiglusest.
Suurem maksukoormus on ette nähtud alates tuluastmest, mis ületab kahte keskmist kuupalka, ja nii suure tulu saajaid on Eestis praegu 80 000 inimese ringis. Nad moodustavad kõikidest tulusaajatest 12%.
Astmeline tulumaks võimaldaks viia läbi maksusüsteemi tegeliku uuendamise, mis on suunatud Eesti ettevõtluse konkurentsivõime suurendamisele ja ühiskonnas tasakaalu saavutamisele. Eesti ettevõtluse tegelik maksukoorem on sotsiaalmaksude kõrge tase. Siin me ei räägi ainult kõrgepalgaliste sotsiaalmaksu alandamisest, vaid mis tahes palka saavate inimeste sotsiaalmaksust. Seega on astmelise tulumaksu eesmärk ka sotsiaalmaksude vähendamine ja maksukoormuse ülekandmine tulumaksude tasemele. Ega meil muid võimalusi ei ole. Me ei saa suurendada tarbimismakse, mis on niigi hävitavalt mõjunud meie siseturule, mis panevad meid sõltuvusse välisteguritest nagu turistide hulk või laenuintressid. Suurte tarbimismaksude tõttu on meil tekkinud selline situatsioon, kus toiduainete hindade puhul on inflatsioon kaks korda kõrgem kui Lätis ja kordades kõrgem kui Soomes – just nimelt lisatud aktsiiside ja käibemaksude pärast.
Tulumaksude suurendamine võimaldab stabiliseerida ja tasakaalustada meie maksubaasi ning vähendada sõltuvust ebakindlast saastekvootide müügist või tarbimistsüklist.
Ma tahaksin rääkida veel ka maksude kogumise tehnilisest poolest. On öeldud, et lihtsat maksu suudab Eesti riik kokku korjata, aga keeruline maks käib meile üle jõu. Astmeline tulumaks tegevat maksude kogumise tehniliselt keerulisemaks ja segasemaks. Aga mõelge nüüd! Seda püütakse väita riigis, kes kiitleb oma IT-saavutustega! Praegu korraldab suurem osa tulusaajaid oma maksuasju interneti vahendusel. 91% tuludeklaratsioonidest esitatakse interneti vahendusel. Ja ka uus maksusüsteem poleks maksuametile tehniliselt üle jõu käiv ülesanne. Kui sellega saab hakkama kogu Lääne-Euroopa, siis ehk tuleb sellega toime ka Skype'i kodumaa.
Olgu veel lisatud, et maksusüsteemi ei tee keeruliseks mitte maksuastmed, vaid mitmesugused maksuvabastused ja mahaarvamised. Aga need on meil praegu ka olemas. Selles suhtes toob astmeline tulumaks kaasa hoopis tulumaksusüsteemi lihtsustumise. Kui mõelda praegustele maksukogumistele ja siis selle raha sotsiaaltoetustena jälle tagastamisele, siis praegusel hetkel on veel võimalik anda maksuleevendus nendele peredele, kellel on niigi väga raske toime tulla.
Veel püütakse väita, et suureneb tulude varjamine. Aga kui vaadata meie tulude struktuuri, siis näeme, et 95% tulumaksuga maksustatavast tulust saadakse palga näol. Ja seda ei ole võimalik nii lihtsalt varjata. Need tulud, mida on lihtne varjata – näiteks rentimised või vara müük – need on juba ammu füüsilise isiku tulu tasandilt lahkunud, väga paljud teevad selliseid tehinguid juba ettevõtte katuse all. Seega maksudega manipuleerimise ala on tegelikult väga kitsas.
Kokkuvõtteks tuleb nentida, et astmeline tulumaks võimaldab Eesti tuua 21. sajandisse ja meie maksusüsteemi efektiivsemaks muutmisel edasi minna. Astmeline tulumaks annab meile võimaluse panustada Eesti riikluse arengusse vastavalt oma võimetele. See ei ole mitte ainult kingitus kõige nõrgematele, kuigi maksukoormus väheneb kõigil, kes teenivad alla keskmise palga. See on ka võimalus saada riigile maksuraha näol lisatulu, mida meil hädasti vaja on, sest mingil hetkel saavad ühekordsed tulud paratamatult otsa.
Ja veel tahan ma ühe veidra vastulause siin juba ette ümber lükata. See on väide, et mitte ükski riik ei ole Euroopas läinud proportsionaalselt süsteemilt üle astmelisele. Aga saab ka seda nentida, et proportsionaalsele tulumaksule pole üle läinud mitte ükski kõrgelt arenenud Euroopa Liidu riik. Miks? Meie lihtsakoelisele süsteemile on üle läinud ainult vaesed Ida-Euroopa riigid, peamiselt slaavikeelsed. Ja neist ainult Tšehhi Vabariik on meist kõrgema elatustasemega, kõik teised on väikest tulu teenivad ja küsitava maksuhaldussuutlikkusega riigid – näiteks Bulgaaria, Rumeenia, Venemaa, Ukraina. Kui me vaatame kaarti, kus kehtib meie lihtsakoeline maksusüsteem, siis me oleme selgelt Ida-Euroopa mõjusfääris. Kas see on seltskond, kuhu me tahame kuuluda? Need riigid ei saa lihtsalt keerulisema maksusüsteemiga hakkama.
Peatselt möödub 20 aastat meie taasiseseisvumisest. 20 aastat pärast taasiseseisvumist võiks Eesti euroopaliku maksude kogumisega hakkama saada küll. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Läheme küsimuste juurde. Esimesena saab küsimuseks sõna Marek Strandberg. Palun!

Marek Strandberg

Hea kolleeg! Kas te oskate kuidagimoodi selgitada, millisel moel maksu kogumise iseloom muudab seda, mida Eesti ühiskonnas praegu kõige enam on vaja kasvatada ehk tööviljakust? Kuidas astmeline tulumaks või ükskõik milline maksusüsteemi muudatus kasvatab tööviljakust, nii et inimesed ei peaks oma igapäevases elus mõttetult nühkima ja imestama selle üle, kuidas meie naaberriikides on olukord parem, kuidas seal on palgad kõrgemad? Kas te tõesti usute, et maksusüsteemi muudatused, olgu need millised tahes, tõstavad tööviljakust?

Kadri Simson

Loomulikult on Eestis vaja ka teisi seadusmuudatusi peale maksusüsteemi muutmise. Keskerakond  on algatanud näiteks töökohtade loomise seaduse. Aga astmeline tulumaks aitab Eestis ära hoida buumi ja krahhi, buumi ja krahhi tsüklit. Kui Eesti majandus taastub ja kui Eesti inimeste sissetulekud hakkavad loodetavasti tänu tööviljakuse kasvule suurenema, siis liiguvad tulusaajad kõrgematesse tuluastmetesse ja nende maksukoormus mõnevõrra kasvab. See pidurdab ostuvõime kasvu ja seega tagab automaatselt stabiliseerimise efekti. Siis ei ole nii, et kui on buumiaeg, siis tuleb raha sisetarbimisse meeletult juurde, ja kui palgad vähenevad, siis sisetarbimine ja siseturg kuivab kokku, nii nagu on Eestis juhtunud. Selline euroopalik maksusüsteem aitab meil lihtsalt ära hoida seda juba mitmel korral Eestis nähtud n-ö kriisimajandust.

Aseesimees Keit Pentus

Taavi Rõivas, palun!

Taavi Rõivas

Kõigepealt ma õiendan ära ühe valeväite. Erinevalt austatud ettekandjast mina küll ei arva, et Eestis on toidukaubad aktsiisiga maksustatud. Ja kindlasti ei mõjuta ei tubakaaktsiis ega alkoholiaktsiis meie igapäevaste toidukaupade hinda. Vastupidise seose toomine on pisut jaburavõitu, nagu kahjuks ka see eelnõu, mis paljuski ju leierdab sedasama vana teemat. Aga öelge mulle, kuidas ikkagi Keskerakonna loogika töötab. Kas ma saan õigesti aru, et teie loogika järgi on nii, et mida kõrgemad on maksud, mida rohkem me paneme majandusele koormat peale, seda paremini majandusel läheb?

Kadri Simson

Lugupeetud Taavi Rõivas! Lubage mul ära õiendada üks valeväide, mille te just praegu ütlesite. Tõepoolest mängivad toidukaupade nagu ka kõigi teiste esmatarbekaupade puhul kaudsed maksud hinnas kaasa. Kui eelmisel aastal tõsteti Eesti põllumeeste kasutatava kütuse aktsiisimäära, siis paratamatult Eesti toiduainete sisend ehk kulutused, mida Eesti põllumehed pidid tegema toidukauba tootmiseks, kasvas. Lõppkokkuvõttes mõjus see läbi tootjate, kelle jaoks tõusis elektriaktsiis ja kelle jaoks tõusis kütuseaktsiis, ning läbi kaupmeeste, kes pidid selle kauba poodidesse tooma, lõpptarbija poetšeki kaudu kindlasti ka lõpptarbija rahakotile.
Aga mis puutub maksutõusudesse, siis jah, me muretsemegi viimaste aastate ränkade maksutõusude pärast. Me arvame, et see ei ole hea. Ei ole hea, et on tõstetud kriisi ajal käibemaksu, ei ole hea, et on tõstetud kordades aktsiise. Me leiame, et maksukoormus on praegu pandud eelkõige väiksema sissetulekuga inimeste peale. Me tahame, et maksukoormust oleks võimalik alandada näiteks nendel inimestel, kes teenivad alla keskmise palga. Me kõik teame, et ei ole nii, et pooled inimesed saavad keskmisest palgast vähem palka ja pooled rohkem. Keskmist palka saab 2/3 palgasaajatest.
Ja kui riik saab tulumaksu näol suuremat tulu, siis on võimalik mõelda ka maksuerisustele, näiteks käibemaksu puhul. Väga paljud Euroopa riigid on otsustanud kriisiajal teha maksuerisusi just käibemaksus. Nad ei ole käibemaksu puhul muutnud standardmäära, aga nad on suunanud oma käibemaksuerisused kindlatesse sektoritesse, nagu näiteks toit, turism, ehitus ja muud sellised valdkonnad. Me peame silmas pidama, et meil on selliseid maksuerisusi pigem vähendatud. Toidukauba puhul ei kehti meil mingi maksuerisus ja see lööbki lastega peresid, eakaid inimesi, neid, kelle sissetulek ei ole üldse tulumaksuga maksustatud, lööb madalapalgalisi. Nii et valikuküsimus on väga selge.
Meie ütleme, et väga suure sissetulekuga inimesed, nagu oleme ka meie sinuga, Taavi Rõivas, peavad ühiskonda rohkem panustama. Ei saa panna maksukoormust eelkõige nende inimeste peale, kes peavad toime tulema väga väikeste summadega.

Aseesimees Keit Pentus

Tõnu Juul, palun!

Tõnu Juul

Lugupeetud ettekandja! Kõigepealt ma tahaksin ennast sulle veel kord tutvustada. Minu nimi on Tõnu Juul. Neile, kes hästi aru ei saa, ma ütlen, et juulikuu ilma i-ta, siis ehk saadakse aru. Küsimus aga on selline: kas sa oled nõus väitega, et astmeline tulumaks juba eos vähendab ühiskonnas aktiivsust, töö efektiivsust? Ma toon näiteks tohtrid, kes töötavad piiri taga. Nad hakkavad tegema lihtsalt mingi x arv tunde vähem tööd, et mitte sattuda kõrgemalt maksustatud inimeste hulka. Ja need inimesed kuuluvad just sinna keskklassi, mille eest te sõnades nii tublilt võitlete. Miks te tahate piirata nende inimeste võimalust anda oma maksimaalne panus meie Eesti riigi arengusse?

Kadri Simson

Aitäh! Lugupeetud Tõnu Juul, ma lihtsalt eksisin nime käänamisega. Ma tõepoolest tunnen kõiki oma sadat kolleegi ega eksi nimede suhtes. Kui jäi teistsugune mulje, siis oli see kurb eksitus.
Mis puutub suuremat tulu saavatesse inimestesse, siis ka juhul, kui inimese sissetulek on nii suur, et ta kuulub kolmandasse maksuastmesse, saab ta ikka rohkem raha kätte kui siis, kui tema sissetulek oleks väiksem. See on väga lihtne. Süsteem on selline, et kui sinu aastatulu on alla 70 000, siis maksustatakse maksustatav tulu 18%-ga. Iga kroon, mille sa teenid üle 70 000, maksustatakse aga 26%-ga. Nii et kui sa teenid 80 000, siis ainult see ülemine 10 000 maksustatavat tulu, mitte palka, läheb 26% alla. See tähendab, et sealt võetakse 2600 krooni maha, aga 10 000 kroonist jääb sulle ikkagi 7400 krooni kätte ja see on rohkem kui siis, kui sa oleksid olnud kodus ja mitte oma tööd teinud.
Ma saan aru, et on palju eksiarvamusi, et astmeline tulumaks tähendab seda, et kui sa ületad selle lävendi, kust alates tuleb kõrgem aste, on kogu sinu allpool olev sissetulek ka kõrgema määraga maksustatud. See ei ole nii. Tase on 70 000 aastas maksustatavat tulu, järgmisel astmel on iga kroon, mis sellest üle teenitakse, maksustatud määraga 26%, ja siis kolmas aste on üle 250 000 krooni  maksustatavat tulu, millest on maha võetud nii maksuvaba miinimum lapsevanemale laste eest kui ka kodulaenud ja haridusele tehtud kulud. Nii et lõppkokkuvõttes kõrgema palgaga inimene saab ka astmelise tulumaksu korral suurema summa kätte kui inimene, kes jääb madalamasse maksuastmesse. Kättesaadav tulu on tal suurem.
Ma arvan, et see ei pärsi töötegemise soovi. Miks muidu on Eesti arstid läinud Soome, kus on astmeline tulumaks. Kui see oleks nii pärssiv, siis nad tõenäoliselt ei oleks sinna läinud.

Aseesimees Keit Pentus

Margus Tsahkna, palun!

Margus Tsahkna

Hea ettekandja! Kuulsin ettekandest ühe lisaargumendi, mille pärast mitte toetada astmelist tulumaksu. Aga ma küsin täpsustavalt üle, kas see vastab ikkagi tõele. Nimelt praegu kehtiva tulumaksusüsteemi puhul on üks suur miinus olnud see, et riik maksab inimestele mitmesuguseid sotsiaaltoetusi. Ja ma sain aru, et kui Keskerakond suudaks kehtestada astmelise tulumaksu, siis need sotsiaaltoetused kaoksid. Minu küsimus on järgmine: miks samal ajal ei ole kõiki neid sotsiaaltoetusi kaotav seaduseelnõu siin menetluses? Või kui see praegu ei ole, kunas see siia saabub?

Kadri Simson

Mulle tundub, lugupeetud kolleeg Tsahkna, et sa minu ettekande ajal lobisesid mõne lähedal istuva reformierakondlasega. Ehk arutasite tulevasi valitsuse tegevusplaane. Kindlasti ei olnud minu jutt sellest, et inimesi, kellel on toimetulekuga raskusi, ei peaks toetama. Minu jutt oli sellest, et paljud inimesed, kes saavad praegu mingit palka, on sattunud pärast eluasemekulutuste ja näiteks lastele tehtavate kulutuste tegemist olukorda, kus nad peavad ikka abi taotlema. See ei ole normaalne, et väiksepalgaline inimene, kes võiks normaalses ühiskonnas oma palga eest ära elada, sattub meie kõrgete kaudsete maksude tõttu sellisesse olukorda.
Aga teine asi, mida ma kindlasti, Margus, sulle öelda tahan, on see, et me võiksime rääkida praegusest maksusüsteemist kui lihtsakoelisest ja sellest maksusüsteemist, mille kaitseks mina kõnelen, kui astmelisest. Siis ei teki sul olukordi, kus sa pead proportsionaalse tulumaksu süsteemi sangpommiks Eesti arengu küljes. Põhimõtteliselt kogu minu ettekande mõte oli see, et kui me anname väiksema sissetulekuga inimestele võimaluse normaalselt ära elada, siis on ka jõukamatel inimestel selles ühiskonnas parem olla. See on euroopalik solidaaruse põhimõte ja seda ma püüan siin kõnetoolis endast paremal asuvale saalipoolele ka selgeks teha.

Aseesimees Keit Pentus

Hannes Astok, palun!

Hannes Astok

Lugupeetud ettekandja! Teie järjekindlus maksude tõstmise osas teeb teile au! Õigemini see soov neid tõsta. Minu küsimus on selline. Te olete ise algatanud ka ühe toreda eelnõu, et eestlased koju pöörduksid, sealhulgas eestlastest tippspetsialistid. Kui te aga niimoodi tahate kehtestada meil jälle tulumaksu astmeid ja sellisel moel maksukoormust tõsta, siis millisel moel võiks see teie arvates innustada neid toredaid eestlasi, kes tippspetsialistidena välismaal töötavad, koju tagasi pöörduma, teades,et neid ootab siin ees terav maksukirves?

Kadri Simson

Lugupeetud kolleeg Astok! Kui me vaatame maailma väga kitsalt ainult teie pilgu läbi, siis tõepoolest teile ja mulle tähendab astmeline tulumaks maksukoormuse kasvu. Aga kahele kolmandikule Eesti palgasaajatest tähendab astmeline tulumaks maksukoormuse kahanemist. Me ei saa siin seista ainult nende inimeste eest, kes on sellise sissetulekuga nagu meie teiega. Me peame seisma ka nende inimeste eest, kes teevad oma igapäevast tööd väga palju väiksema palga eest, nende inimeste eest, kes näiteks õpetavad koolis teie lapsi või töötavad raamatukogudes või sõidutavad meid ühissõidukiga, kes teevad pikki ränga töö päevi ja kes vääriksid maksualandust, mida astmeline tulumaks neile kindlasti annaks.

Aseesimees Keit Pentus

Taavi Rõivas, palun!

Taavi Rõivas

Astmeline tulumaks tähendab muidugi maksukoormuse kasvu absoluutselt kõigi jaoks, see on täiesti selge. Kui me näiteks oleks kümme aastat tagasi kehtestanud maksuastmed samades proportsioonides võrreldes keskmise palgaga, siis nüüd kehtiks kõrgem maksumäär juba ka miinimumpalga saajale. Olgu see lihtsalt illustratsiooniks, kuhu see võib 10 või 15 aasta pärast Eesti viia. Fakt on see, et selle süsteemiga käib kaasas maksukoormuse kasv. Minu küsimus on aga hoopis teine. Te olete esitanud viimase parlamendikoosseisu ajal lugematul arvul selliseid eelnõusid, millega soovitakse astmelise tulumaksu kaudu maksukoormat suurendada. Aga need eelnõud on nüanssides vägagi erinevad olnud. On olnud liitprotsendi arvestamist ja on olnud lihtsalt erinevate maksumäärade kehtestamist. Millest see tuleneb? Ja kas ongi normaalne, et kui me ühe korra maksumäärad ära muudame, siis hakkamegi neid igavesti muutma?

Kadri Simson

Lugupeetud Taavi Rõivas! Kui te suudate lugeda kolmeni, siis võiksite teada, et me ei ole esitanud lugematul arvul astmelist tulumaksu pakkuvaid eelnõusid. Neid on olnud kolm. Mis puutub astmetesse, siis eks astmelise tulumaksu puhul on olukord selline, et me ei pea selles vallas jalgratast leiutama. Lääne-Euroopas on väga palju riike, kellelt saab eeskuju võtta. Nagu me näeme, on kriisi ajal enamikus vanades Euroopa Liidu riikides väikse sissetulekuga inimestel tulumaksukoormat vähendatud ja kõige suurema sissetulekuga inimestel on tulumaksu taset tõstetud. Aga me ei saa ennast võrrelda rikaste Lääne-Euroopa riikidega. Ainuüksi meie 300-eurone pension või 600-eurone õpetajapalk ei anna meile võimalust neid astmeid üle võtta. Kui me püüame leida paralleeli, siis Euroopas on üks väike riik, kellel on euro ja kes võiks meile eeskujuks olla. See on Sloveenia. Sloveenias kehtib kolm maksuastet. Esimene on 16%, teine on 27% ja see hakkab kehtima sissetuleku puhul, mis ületab 7528 eurot aastas ehk meie rahas 9820 krooni kuus. Ja kolmas aste on 41%. Nagu te tähele panete, on Sloveenias kõrgeim maksumäär märksa kõrgem kui meie poolt pakutud seaduseelnõus, ja see kehtib juba palgale, mis on üle 19 637 krooni.
Maksusüsteem ei tohigi olla jäik ja ajale jalgu jääda. See, mis oli Eestis lihtne ja arusaadav 20 aastat tagasi või siis 16 aastat tagasi, täna juba pärsib meie arengut. Ja olgem ausad, teie seisukoha pärast, et me ei tohi maksusüsteemi tulumaksu osas puudutada, on ju toimunud viimasel kahel aastal meeletult rängad kaudsete maksude tõusud. Ma ei räägi ainult kõikide kaupade käibemaksu tõusust 2%, ma räägin ka selle maksu erisuste tühistamisest. Aastal 2007 oli toasooja käibemaks 5%, nüüd on 20%. Muidugi tähendab see toasooja arvete kasvu. Bensiiniliitri hinnale on viimase kahe aasta jooksul 2 krooni lisatud ainuüksi käibemaksu tõusuga. Miks on sellised maksutõusud rohkem õigustatud kui tulumaksusüsteemi muutmine euroopalikuks? Maksuleevendust saaksid kõik, kes teenivad alla keskmise palga, ja suurema panuse annaksid need, kes saavad ka rohkem riigipoolseid hüvesid.

Aseesimees Keit Pentus

Hannes Astok, palun!

Hannes Astok

Hea Kadri Must! Ma küsisin teilt enne küsimuse, millele te täiesti vastamata jätsite. Te mainisite oma vastuses kooliõpetajaid, mina aga küsisin arstide kohta. Nüüd siis küsin üle: kuidas motiveerib teie väljapakutav astmeline tulumaks Eesti tippspetsialiste välismaalt tagasi pöörduma? Teie eelnõu seletuskirjas on ju kirjas, et 54%-l töötajatest maksukoormus võrreldes praegusega kasvab? Palun vastake mu küsimusele!

Aseesimees Keit Pentus

Stenogrammi huvides täpsustan, et küsimus oli suunatud Kadri Simsonile.

Hannes Astok

Palun vabandust!

Kadri Simson

No näed, juhataja ei lasknud mul seda nalja teha. Tahtsin öelda, et kuna siin pole inimest, kellelt küsiti, on küsimus raisus.
Aga tegelikult on vastus väga lihtne: maksukoormus kasvab kõrgemapalgalistel. Mis puutub talentidesse, kes ehk tulevad Eestisse tagasi, siis paraku ei ole neid massiliselt tulemas ei Ukrainast, Bulgaariast ega Rumeeniast. Nad on läinud ikka riikidesse, kus kehtib astmeline tulumaks. Lääne-Euroopas kehtib astmeline tulumaks, isegi USA-s kehtib astmeline tulumaks. Nii et me võiksime oodata neid tagasi samasugusest riigist kui Eesti ja nad tunneksid end siin koduselt pigem siis, kui siin kehtiks euroopalik maksusüsteem. Seda hirmu, et maksusüsteemi pärast jääb mõnel talendil koju tulemata, ma ei jaga. Tahan veel märkida seda, et seaduseelnõu seletuskirjas on väga täpsed tabelid. Kui te natukene süveneksite nendesse tabelitesse, siis te näeksite, et maksukoormus ei kasva 54%-l, nagu te praegu ekslikult väitsite. Ja kõrgeimasse maksuastmesse hakkaks kuuluma 12,3% deklaratsioonidega hõivatutest.

Aseesimees Keit Pentus

Marek Strandberg, palun!

Marek Strandberg

Hea ettekandja! Mul on tegelikult hea meel, et siin Riigikogu saalis on kõlanud nii palju erinevaid arvamusi selle kohta, milline on majandus, kuidas see toimib, millest tulenevad majanduskriisid jne. Te olete nii innukalt selgitanud teie kaitstava maksusüsteemi olulisust. Ilmselt ei ole teile ajaloost teadmata ka asjaolu, et tulumaks kui selline ei kehtestatud mitte võrdsete õiguste tagamiseks, vaid sõjapidamiseks. Seda maksu on ikka tõstetud mitmel moel just nimelt sellepärast, et paremini sõda pidada. Kuidas küll sellise ajaloolise tõega toime tulla? Te võrdlete siin meid muude riikidega, kes kasutavad tulumaksu, aga mida teha sellise lihtsa tõega tulumaksu päritolu kohta?

Kadri Simson

Astmeline tulumaks kehtib ka riikides, kes ei ole ametlikult sõjas. Tõsi, on ka riike, kes on sõjas ja kellel on astmeline tulumaks, aga see ei ole põhiline kaitsekulutuste katmise allikas. Eesti puhul kindlasti aitaks see meil teha vajalikke investeeringuid haridusse ja tervishoidu, mis me tänasel päeval jätame tegemata lihtsalt sellepärast, et Euroopa Liidu abiraha selleks kulutada ei saa. On küll lubatud koolimaju soojustada, aga pole lubatud anda abiraha koolimajade sisustamiseks ja õpetajate huvides. See 3,5 miljardit krooni, mis tuleks astmelisest tulumaksust, annaks meile võimaluse panustada mitte ainult haridusse ja tervishoidu, vaid näiteks ka infrastruktuuri. Ja kui me nüüd mõtleme, mis tingimustel tulevad Eestisse välisettevõtted, mis tingimustel nad alustavad siin tootmist, siis väga sageli ei tee nad oma valikuid lähtudes mitte sellest, kui palju nende töötajad maksu peavad maksma, vaid sellest, kui hästi arenenud on infrastruktuur. Ja sellest tulenevalt ma arvan, et meil tasub õppida meist märksa kaugemale jõudnud Lääne-Euroopa naabritelt.

Aseesimees Keit Pentus

Raivo Järvi, palun!

Raivo Järvi

Siin on palju räägitud haridusest ja sellest, et lapsukesed peaksid saama tõepoolest parimad teadmised. Kas ei ole sellega mitte niimoodi, et õpetaja, kes tõstaks oma kvalifikatsiooni ja saaks tänu sellele ka paremat palka, tegelikult ei ole motiveeritud seda tegema, sest et ülemisse kasti sattumine lihtsalt võtab talt selle huvi? Kuid nüüd minu küsimus: üle-eelmiste parlamendivalimiste ajal – ja see ei ole kuulujutt, ma nägin seda oma ihusilmaga – ütles Edgar Savisaar rahvusringhäälingu saates järgmise mõtte: kahetsusväärselt on Eestis inimesi, kes elavad hästi, ja on osa, kes ei ela hästi. Kui saatejuht pöördus ta poole ja küsis, et, härra Savisaar, vaadake, kõik ei saa elada ühtemoodi hästi, siis vastas ta: "Siis ärgu keegi elagu hästi!" Milline on teie kommentaar selle kohta?

Kadri Simson

Meie eesmärk on ikka olnud, et õpetaja saaks vähemalt Eesti keskmist palka. Ja kui ta saaks Eesti keskmist palka, siis astmelise tulumaksuga ta võidaks. Nii et ei maksa muretseda õpetajate pärast. Õigemini maksab muretseda sellisel juhul, kui te praegu selle eelnõu välja hääletate. Mis puutub sellesse, kas Eestis on hea elada, siis selle eelnõuga püüame me teha nii, et Eestis oleks natuke parem elada ka nendel inimestel, kellel on väga väike sissetulek. See eelnõu annaks võimaluse tekitada maksuerisusi kaudsete maksude osas, näiteks toasooja, toiduainete ja ravimite käibemaksu osas. Mis puutub sellesse, kas väga suure sissetulekuga inimeste elu muutuks sellega halvaks, siis ei muutu. Jõukate inimese sissetulek jääb endiselt suureks. Ma võib-olla pean kordama sedasama vastust, mida ma enne andsin Tõnu Juulile. Kõrgema maksuastme korral, kui maksustatav tulu on aastas üle 250 000 krooni, maksustatakse 33%-ga ainult see summa, mis seda ületab. Kõik alla selle on maksustatud madalama maksumääraga. Nii et jõuka inimese sissetulek on endiselt suur. Küsimus on solidaarsuses. Kas saab olla Eestis väga jõukal inimesel elu väga hea, kui väga paljudel inimestel on elementaarne toimetulek võimatu? Mina arvan, et ei saa! Mina arvan, et euroopalik lähenemine on niisugune, et need, kes teenivad rohkem, panustavad ühiskonna turvalisusesse enam.

Aseesimees Keit Pentus

Igor Gräzin, palun!

Igor Gräzin

Hea ettekandja! Eriti me ei räägi sellest, aga üldiselt me eeldame, et meie ühiskonna jõukamate kihtide panus ühiskonna solidaarsesse teenimisse on olnud ebapiisav. Ja kuna kõigest sellest, mis nad teevad, on vähe, siis paneme neile aga maksu otsa. Kui me nüüd lähtume sellest, et rikas inimene on oma olemuselt amoraalne, siis kas te olete kokku rehkendanud, kui palju läheks astmelise tulumaksu reform meie riigile maksma põhjusel, et seda maksu tuleb administreerida? Ärgem unustagem, et parimad Eesti juriidilised ja raamatupidamislikud ajud on seal, mitte riigiaparaadis. Tähendab, korralik vastasseis: riik ja firma. Riigi võidušansid lähenevad nullile!

Kadri Simson

Lugupeetud kolleeg Gräzin! Mina kindlasti ei arva, et jõukamad inimesed on kuidagi amoraalsed. Ma arvan, et enamik inimesi maksab oma makse praegu ja ka tulevikus, kui Eestis on astmeline tulumaks, ausalt. Aga siin tõstatub üks huvitav küsimus üldse maksustamise suhtes ja ka selles suhtes, kuidas saab Eestis mõõta ebavõrdsust. Erinevalt teistest Euroopa Liidu riikidest on Eestis ettevõtte kasumimaksu puudumine nihutanud suuremat tulu teenivate indiviidide maksumajandamise inimese tasandilt äriettevõtte tasandile, kus neid sellise tulumaksuga ei maksustata. Näiteks võib tuua väärtpaberitulud, mida enam üksikisikuna ei ole deklareeritud, ja muud tulud, millel ei ole mingit tegemist ettevõtlusega. Ja kui me nüüd vaatame seda, et suuremad tulud on arvestusest välja liikunud, siis kokkuvõttes on meil tulud siin Eestis kümnendi jooksul formaalselt ühtlasemaks muutunud, aga mitte sisuliselt. Kõik muud märgid näitavad Eestis tulusaajate vahel ja ka eri piirkondade vahel tuluerinevuste kasvu. Minu arvates ei tekita astmeline tulumaks nendes inimestes, kes juba praegu oma makse optimeerivad, mitte mingeid lisakiusatusi. Usun, et enamik Eesti riigi kodanikke on ausad kodanikud, kes täidavad oma kohustusi riigi ees. Ja ma arvan ka seda, et neid, kes sellised ei ole, kutsub maksuamet õiglase järelevalve korras korrale.

Aseesimees Keit Pentus

Igor Gräzin, teine küsimus, palun!

Igor Gräzin

Palun ärme ajame siin segi kahte eetilist kategooriat. See, kes maksab oma maksud ära, kui hullud nad ka ei oleks, on aus inimene ja tubli kodanik. Aga aususe sees on olemas veel üks kitsam mõiste, mille nimi on headus. Kui me praegu arvestame seda, et enamik suuremaid kultuuri- ja spordiüritusi on viimase 15 aasta jooksul Eestis läbi viidud Eesti kapitali vabatahtlike annetuste toel, siis me ei räägi mitte ainult sellest, et Eesti ettevõtja on rõhuvas enamikus aus, vaid et ta on rõhuvas enamikus ka hea. Kas headus edaspidi üldse tuleb selle teie maksupoliitika järgi arvesse? Mõtlen kõikvõimalike annetuste vabastamist maksu alt ja igasuguseid muid selliseid asju. Või see ei ole arutlusteema?

Kadri Simson

Heategevus – mulle tuli meelde, et heategevusest rääkisime me proua Mari-Ann Kelamiga eelmine kord, kui ma kaitsesin astmelist tulumaksu – on ja jääb. Ja see saab jääda ka tänu sellele, et kõige jõukamate inimeste sissetulekud jäävad ka astmelise tulumaksu korral ikkagi suuremaks kui nende väiksema sissetulekuga kaaskodanikel. Küsimus, kas erisoodustusmaksu alt peaks minema ära näiteks tööandjate kulutused inimeste tervisele ja sportimisele, on siin ju hoopis teise eelnõuga seotult olnud korduvalt arutelul. Meie arvame, et jah, tööandjat peaks aitama, kui ta soovib oma töötajate tervisesse panustada. See seadus on jäänud vastu võtmata pigem sellepärast, et Reformierakond pole uskunud inimeste headusesse.

Aseesimees Keit Pentus

Austatud ettekandja! Rohkem küsimusi ei ole. Suur aitäh ettekande eest! Rahanduskomisjoni ettekandeks palun Riigikogu kõnetooli rahanduskomisjoni liikme Margus Tsahkna!

Margus Tsahkna

Austatud kolleegid! Kadri ettekannet oli nagu alati väga mõnus kuulata. Kadri on väga laia silmaringiga, jälgib kõiki blogisid jne. Ma tuletan talle meelde ka selle lõbusa loo, kui valitsuskoalitsioon tegeles Eesti riigile vajaliku pensioniea tõstmisega ja Keskerakond väljastas paar-kolm korda teate, et Keskerakond on otsustavalt vastu pensioni tõstmisele. Eks tegijatel ikka juhtub, nii on ka mõni termin näpuvea tõttu segamini aetud!
Kuid tuleme selle eelnõu juurde. Mis valimised need ikka on, kui astmelise tulumaksu eelnõu siin arutusel ei ole. Selles mõttes tuleb anda Keskerakonnale au, nii kui valimised saabuvad, siis see teema siia alati tuleb.
Kui minna komisjonis toimunud arutelu juurde, siis arutelu oli sisuline. Selle eelnõu eesmärk, nii nagu meile on pikalt räägitud, on kehtestada astmeline tulumaks. Eelnõu seletuskirja kohaselt on muudatuse eesmärk täiustada tulumaksusüsteemi fiskaalset võimekust, kindlustada avaliku sektori eelarveline tasakaal, tagada majandustsükli efektiivne juhtimine ning suurendada ühiskonna sotsiaalset sidusust. Sotsiaalse sidususe minister on ühes rahvusringhäälingu saates olemas, ma loodan, et reaalselt seda ametit kunagi ei teki. Selle eelnõuga seoses see teema tõsisemaks ei muutu.
Komisjon arutas eelnõu 26. oktoobril ja eelnõu tutvustas Kadri Simson. Nagu ma ütlesin, oli arutelu päris elav ja puudutas erinevaid teemasid, mida ma teile lühidalt mainin. Üks teema, mille tõstis üles komisjoni esimees Taavi Rõivas, oli tööjõumaksude osakaal. Nimelt, tööjõumaksude osakaal on praegu meie riigis piisavalt suur ja seoses selle eelnõuga on oht, et tööjõumaksud tõusevad veelgi.
Teine teema oli mõju maksulaekumisele. Kuigi seletuskirjas on pakutud, et Eesti ühiskonna maksukoormus tõuseb hinnanguliselt kuni 3,5 miljardit krooni, siis tegelikult me ei saanud selget vastust, milline see mõju reaalselt on. Võib ka juhtuda, et riigile jäävad maksud hoopis laekumata ja riigi tulud vähenevad. Komisjonis sellele väga selget vastust ei saanud.
Samuti räägiti eraldi mõjust maksukoormusele, mitte numbriliselt, nagu eelmises punktis, vaid üldprotsentides. Ka see jäi selliseks arutelu teemaks.
Samuti olid arutelu all teiste riikide, eelkõige teiste Euroopa riikide tulu maksustamise suunad, kuhu trendid liiguvad ja kuidas on otsused tehtud. Eraldi teema oli see, kas on näiteid, et proportsionaalse tulumaksu süsteemilt on mindud üle astmelise tulumaksu süsteemile. Neid näiteid ei osatud tuua. Nagu ma sain aru eelmisest ettekandest, ega neid näiteid tegelikult ei olegi. Ma arvan, et siin ei ole mõtet rääkida sellest, et on kõrgelt arenenud riigid ja vähem arenenud riigid, vaid räägime ikkagi efektiivsusest. Kui me vaatame, et just uuemad Euroopa Liidu liikmesriigid kasutavad samasugust tulumaksusüsteemi nagu Eesti, siis ka nende majanduskasv on oluliselt suurem kui juba praegu päris kõrges arengujärgus olevate riikide majanduskasv. Nii et see tulumaksusüsteem, mis meil on, tegelikult võib-olla ongi just nimelt üks nendest majandusmootoritest.
Eiki Nestor tõstatas teema maksukoormuse jagunemisest üldisemalt. Eiki Nestor ei pea õigeks, et väiksema sissetulekuga inimene annab oma sissetulekust maksudeks suurema osa kui suurema sissetulekuga isik. See oli üks teemasid, mis oli arutelu all.
Samuti oli komisjonis arutelu all valitsuse seisukoht. Valitsus otsustas 15. juulil 2010. aastal eelnõu mitte toetada. Ma toon lühidalt välja valitsuse seisukohad, mis sellel istungil esitati. Astmeline tulumaks võib vähendada motivatsiooni töötada ja inimkapitali investeerida. Astmeline tulumaks võib suurendada maksudest kõrvalehoidmise ja varimajanduse osakaalu. Proportsionaalne süsteem väheste maksusoodustustega pigem vähendab halduskoormust. Eestis on tulumaksu teatud astmelisus juba saavutatud, seda tänu maksuvabale tulule. Eelnõu suurendaks tööjõumaksude osakaalu Eesti maksustruktuuris, mis halvendaks riigi konkurentsivõimet. Proportsionaalse tulumaksu süsteem tagab majandustsükli eri faasides stabiilsema maksutulu kui astmeliselt progresseeruv süsteem. Samuti tagab stabiilsem maksutulu maksukoormuse nihutamise tööjõumaksudelt tarbimismaksudele, mida Eesti riik on viimastel aastatel jõudsalt teinud. Juba aastaid on üldine suund olnud nii maksuastmete vähendamisele kui ka kõrgeima tulumaksumäära allapoole toomisele. Mitmed riigid on astmelisest tulumaksust loobunud ja on läinud üle proportsionaalse tulumaksu süsteemile. Need olid valitsuse vastuargumendid eelnõule.
Arutanud seda eelnõu, tegi komisjon ettepaneku lükata eelnõu esimesel lugemisel tagasi. Selle poolt oli 6 ja vastu 5 komisjoni liiget, 1 jäi erapooletuks. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Küsimuseks saab sõna Marika Tuus. Palun!

Marika Tuus

Aitäh! Austatud esineja! Tegelikult olid teie ja teie komisjoni argumendid äärmiselt kehvad. Tuletame meelde, kus siis üldse veel ühetaoline maksusüsteem on. Mõnes riigis, kus kõneldakse mõnda slaavi keelt, Bulgaaria, Venemaa ja Rumeenia, kaasa arvatud Eesti. Jah, see on ka veel Uruguays ja Bahama saartel. Ameerikas on astmeline tulumaks, kõikides Euroopa arenenud riikides on astmeline tulumaks, Itaalias ja Belgias on viis maksuastet, Portugalis on kaheksa. Esimeses Eesti Vabariigis oli 13 maksuastet. Omal ajal administreerisime me kõik selle ju ära! Aastatel 1991–1993 oli samuti kolm maksuastet, kui te mäletate, 16, 24, 33. Öelge, palun, miks siis kõik arenenud riigid ikkagi seda astmelist süsteemi kasutavad, kui teie meelest on see väga-väga halb.

Margus Tsahkna

Aitäh, hea küsija! Mõnes mõttes on raske sellele küsimusele vastata, kuna ma kindlasti ei läheks kaasa rahvusliku diskrimineerimisega, et slaavi rahvastele meeldib selline tulumaksusüsteem, nagu meil on, ja teistele teistsugune. Viimane, kelle käest ma oleksin osanud seda oodata, on just nimelt selle erakonna esindaja. Kuid ma arvan, et küsimus on selles, kunas need maksusüsteemid kehtestati. Ma arvan, et ka see on väärtus iseeneses, kui maksusüsteemi põhimõtteliselt pidevalt ei muudeta. Need riigid, millest siin eespool juttu oli, on ju ka tegelikult päris pikalt neid maksusüsteeme viljelnud. See debatt on ka seal üleval, küll me näeme ka uusi meie maksusüsteemiga sarnase süsteemiga riike. Ma arvan, et need riigid, kellel oli võimalus teha põhimõttelisi otsuseid seoses ühe idapoolse süsteemi kokkukukkumisega, on praegu väga edukad. Need, kes seda tollel ajal ei teinud, ei ole ka oma arenguastmes tegelikult neile järele jõudnud.

Aseesimees Keit Pentus

Peeter Tulviste, palun!

Peeter Tulviste

Aitäh! Hea ettekandja! Kas te jagate siin kõlanud seisukohta, et Rumeenia on slaavi riik?

Margus Tsahkna

Aitäh! Nagu ma eelmises vastuses ütlesin, jäägem selle teema juurde, ärgem mingem rahvuste tasandile. Ma arvan, et see teema, mis puudutab maksusüsteemi, ei ole kindlasti rahvustega seoses. Seetõttu oli üle-eelmise küsija küsimus kuidagi kummaline.

Aseesimees Keit Pentus

Sven Mikser, palun!

Sven Mikser

Aitäh! Austatud ettekandja! Hea propagandakunsti juhis on see, et rääkida alati tõtt, ainult tõtt, aga mitte mingil juhul kogu tõde. Te ütlesite, et nende Kesk- ja Ida-Euroopa riikide majandus, kes kasutavad meiega analoogset maksusüsteemi, on aastate jooksul kasvanud kiiremini kui mitme Lääne-Euroopa heaoluriigi majandus. See on ilmselt teatud ajalõikes tõsi. Samal ajal on paljud analüütikud pidanud meie majandus- ja maksupoliitika üheks n-ö problemaatiliseks küljeks just tema tsükleid võimendavat iseloomu. Kui te nüüd vaatate lähemasse minevikku, majanduskriisi aega, kuidas siis lood olid? Kas te analüüsisite seda, kas majanduslangus oli sügavam meiega analoogilist süsteemi kasutavates Kesk- ja Ida-Euroopa riikides või Lääne-Euroopa heaoluriikides?

Margus Tsahkna

Aitäh, hea küsija! Komisjoni esindades võin öelda, et me tõesti ei analüüsinud eri riikide languse sügavust, kuid eks see langus oli igal pool ja seda ei põhjustanud mitte olemasolevad maksusüsteemid, vaid pigem ikkagi muud majandusnäitajad. Kuid tõesti, üks teema, mis Riigikogus kindlasti arutusel on olnud ja kindlasti ka veel arutusele tuleb, on see, kuidas tagada protsükliline eelarvepoliitika Eesti Vabariigis. See tähendab, kuidas me oma eelarvepoliitikaga suudaksime piisavalt palju reserve koguda ja valmistuda võimalikuks järgmiseks languseks, mis niikuinii tuleb, vaatamata sellele, milline on meie maksusüsteem.

Aseesimees Keit Pentus

Georg Pelisaar, palun!

Georg Pelisaar

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea kaasettekandja! Te oma ettekandes ütlesite, et mitmed riigid on loobunud või on loobumas astmelisest tulumaksust. Ma ei tahaks uskuda, et te komisjonis jäite nii üldsõnaliseks. Kindlasti te komisjonis ka nimetasite, millised need riigid konkreetselt on, mida teie või valitsus silmas pidasite.

Margus Tsahkna

Maksupoliitiline debatt käib ju kõikides riikides. Eriti on seda näha siis, kui me vaatame meie lähiriikide poole. Ma ei hakka mainima ühtegi konkreetset riiki, sest see on nende riikide sisepoliitiline debatt. Kuid see arutelu kindlasti käib. Ka minu oma kogemus suhtlemisel Euroopa Rahvaparteisse kuuluvate eri riikide esindajatega näitab seda, et väga suurt huvi tuntakse selle vastu, kuidas on Eesti riik suutnud nii efektiivselt oma makse hallata, neid makse koguda, ja leitakse, et see süsteem on lihtne.

Aseesimees Keit Pentus

Arvo Sarapuu, palun!

Arvo Sarapuu

Aitäh, lugupeetud Riigikogu aseesimees! Hea ettekandja! Võib-olla te ikkagi täpsustate. Teile ja teie erakonnale meeldib väga rääkida, et astmeline tulumaks on nii ja naa, et normaalsetes riikides seda ei kasutata. Võib-olla te ikka ütlete, milline see Euroopa riik on, kes kavatseb minna astmeliselt tulumaksult üle muule maksusüsteemile.

Margus Tsahkna

Väga raske on rahanduskomisjonil teha prognoose teiste riikide maksupoliitika kohta. Aga see ei ole üldse mitte saladus, et Eesti riik on oma efektiivsete maksukogumistega, oma majanduskasvuga praegu Euroopa riikide hulgas väga paljudele eeskujuks. Nii et ma loodan, et me näeme seda liikumist.

Aseesimees Keit Pentus

Georg Pelisaar, teine küsimus, palun!

Georg Pelisaar

Aitäh! Lugupeetud kaasettekandja! Ma siiski sooviksin, et parlamendis ei jäädaks nii üldsõnaliseks ega räägitaks ainult mõningatest rahvapartei sisevestlustest. Kas te oskate nimetada mõne Euroopa riigi, kus parlamendi tasemele on jõudnud debatt astmelise tulumaksu lõpetamise üle selles riigis?

Margus Tsahkna

Ma täpselt tõesti ei tea, mis tasemele on jõutud. Kindlasti tean ma seda, et Skandinaavia riikides, ka Soomes on selle üle mõtiskletud. Aga üks viide, mida ka valitsus on kasutanud, on näiteks Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni seisukohad, mille järgi peetakse maksusüsteemi kujundamisel eesmärgiks vältida maksumaksjate käitumise moonutamist. See on üks analüüsivaid organisatsioone, millega Eesti on viimasel ajal liitunud ja mille analüüsid on meil käes. Ka sellised suured katusorganisatsioonid viitavad sellesama lihtsakoelise maksusüsteemi, mis meil on, efektiivsusele.

Aseesimees Keit Pentus

Kadri Simson, palun!

Kadri Simson

Aitäh! Lugupeetud komisjoni ettekandja! Ma arvan, et te eksisite, kui te ütlesite, et Eesti majanduskasv on mitmel pool Euroopas eeskujuks. Te vist tahtsite öelda, et meie eelmise aasta majanduslangus, –14,1% on hoiatav eeskuju. Minu küsimus on see: kas komisjonis oli juttu ka selle aasta alguse IMF-i raportist, mis soovitas Eestil tõsiselt kaaluda astmelisele tulumaksule üleminekut?

Margus Tsahkna

IMF-i raportist oli niipalju juttu, kuivõrd eelnõu algatajad on sellest kirjutanud seletuskirjas, ja eelnõu esitaja tutvustas seda lühidalt.

Aseesimees Keit Pentus

Sven Mikser, palun!

Sven Mikser

Austatud ettekandja! Kuna nii OECD kui ka teiste rahvusvaheliste organisatsioonide analüütikud on andnud Eestile viimastel aegadel mitmeid soovitusi, kuidas oma maksusüsteemi muuta nii tööjõumaksude, kapitalimaksude, otseste ja kaudsete maksude tasakaalu osas, siis kas te ei arva, et äkki te tõlgendasite sõna "lihtsakoeline" ekslikult komplimendina?

Margus Tsahkna

Ma kindlasti ei tahtnud sõna "lihtsakoeline" üht- või teistpidi tõlgendada, aga tõepoolest on Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni seisukohtade kohaselt siin mitmeid vastuargumente astmelisele tulumaksule. Ma võin need siin ette lugeda, need on valitsuse arvamusele lisatud. See laias laastus kinnitab seda minu tõlgendust, mida ma eelnevalt väljendasin.

Aseesimees Keit Pentus

Toivo Tootsen, palun!

Toivo Tootsen

Aitäh! Kui põhjalikult ja kui sisuliselt te komisjonis üldse käsitlesite seda eelnõu ja kas koalitsiooniparteid võtsid ka oma fraktsioonides selle eelnõu põhjalikult läbi? Küsimuste järgi selgus, et need, kes küsisid, ei ole seda eelnõu läbi lugenud, nad ei ole eelnõusse süvenenud. Järelikult, kas te peate seda eelnõu, ütleme, viiendajärguliseks asjaks, mis üldse ei vääri tähelepanu, või te tõepoolest siiski töötasite eelnõu kallal? Kui te töötasite, siis millised on need põhiargumendid, miks te ei toeta ei seda eelnõu ega ka IMF-i soovitusi?

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh, hea küsija! Lugupeetud vastaja! Meil on hetkel Riigikogu kõnetoolis juhtivkomisjoni ettekandja, kes annab ülevaadet komisjonis toimunust, mitte eri fraktsioonide arutelust. Aga palun, hea vastaja!

Margus Tsahkna

Aitäh! Ma ei oska öelda, kui põhjalikult on Keskerakond või sotsiaaldemokraadid või Reformierakond arutanud seda eelnõu oma fraktsioonis, see ei puutu praegu konkreetsesse ettekandesse. Komisjonis arutati seda teemat, ma leian, piisava põhjalikkusega. Ega see teema ju võõras pole. Nagu ma ka sissejuhatuses ütlesin, aastaid ja aastaid on ju Keskerakond sellesama teema enne valimisi lauale pannud, mitte kunagi ei ole seda küll ära tehtud. Seetõttu ei ole astmelise tulumaksu idee, selle rakendamise soovimine kuidagi võõras, ma arvan, ka praegustele Riigikogu liikmetele.

Aseesimees Keit Pentus

Urmas Reinsalu, palun!

Urmas Reinsalu

Aitäh! Austatud ettekandja! Kas komisjonis oli juttu sellest, et on üks Euroopa riik, kes on väga selgelt parlamendi tasemel astmelise tulumaksu üle debateerinud ja langetanud ka toetava otsuse astmelise tulumaksu kaotamise kohta? See riik on Ungari. Kui me vaatame teisi Euroopa riike, siis mis puudutab astmelise tulumaksu astmete struktuuri vähendamist ja lihtsustamist, on olemas riik, kus see on valitsusprogrammis kokku lepitud. See riik on Suurbritannia. Kui vaadata viimaseid Ameerika Ühendriikide Kongressi vahevalimisi, siis me näeme, et suurt toetust kogus ka nendel valimistel idee kehtestada Ameerika Ühendriikides ühetaoline tulumaks. Olid ka need asjad komisjonis jutuks?

Margus Tsahkna

Mõned riigid mitte, mille kohta näiteid toodi. Kuid aitäh heale küsijale! Tõesti, Ameerika Ühendriikide debatist polnud juttu. See on hea info.

Aseesimees Keit Pentus

Austatud ettekandja! Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu teile ettekande ja küsimustele vastamise eest! Avan läbirääkimised. Esimesena palun Riigikogu kõnetooli Reformierakonna fraktsiooni esindaja Taavi Rõivase! Kolm minutit lisaaega, kokku kaheksa minutit.

Taavi Rõivas

Austatud juhataja! Head ametikaaslased! Ikka ja jälle meie laudadele jõudev astmelise tulumaksu lugu tugineb väga suures osas valedele eeldustele. Igaüks, kes natukenegi majandusest taipab, mõistab ka seda, et kui eeldused on valed, siis ega tulemusestki head nahka tulla ei saa.
Ma lükkan ümber mitu sellist juba klišee staatusesse jõudnud valearvamust, mida järjest ja järjest püütakse Eesti inimestele väita. Ma jätan siinkohal kõrvale kõik konkreetsed väited, mis esinesid tänastes sõnavõttudes, kuigi ka nende pärast on mul pisut piinlik. Ma siiski loodan, et Riigikogu liikmed siin saalis ei luba endale faktide väänamist. Aga see selleks, ka seda leidus algataja sõnavõtus ja ka vastustes küsimustele paraku küll ja küll.
Kõigepealt, esimene vale eeldus on see, et seda maksusüsteemi, mis Eestis praegu on, peaks kuidagi halvustavalt nimetama lihtsakoeliseks. Kui siin midagi lihtsakoelist on, siis on see paraku austatud opositsioonierakondade arusaam majandusest ja sellest, mida rahvusvahelised organisatsioonid ja rahvusvahelised eksperdid meile tegelikult soovitanud on. Ma usun, et päris kindlasti on kolleeg Sven Mikseri inglise keel parem kui minu oma. Valearusaamad erinevate väga mainekate välisorganisatsioonide seisukohtadest saavad tal tulla mitte keelebarjäärist, vaid peamiselt kas tahtlikult valest arusaamisest või majandusterminite sisu mittehoomamisest. Sest neid väiteid, mida nii Sven Mikser kui ka mitmed teised opositsiooniliikmed väitsid nendes raportites olevat, pole seal mitte kunagi olnud. Seda esiteks.
Teiseks väitest, et mujal on nii. Head ametikaaslased! Kes teist oskab tuua kas või ühe näite viimastest aastakümnetest, kus mõni riik on proportsionaalselt maksult läinud üle progresseeruvale? Kas või üks näide, sellest piisab. Vastupidiseid näiteid on kuhjaga. Nagu hea kolleeg Urmas Reinsalu nimetas, neid näiteid tuleb juurde. Tuleb ka Euroopas. Kui me lisame sinna need riigid, kus on juba vähendatud maksuastmeid või ollakse ka parlamendi tasemel väga tõsiselt debateerimas maksuastmete vähendamise üle, siis see nimekiri on pikem, kui te arvate. Trend on selles osas ka Euroopas väga selge. Ma julgen väita, et pärast kriisi me näeme neid muudatusi veelgi, sest enamik riike on erinevalt Eestist alles sisenemas kriisi leevendumise või kriisi mõjude vähendamise faasi.
Kolmandaks väide, et kõrge maksukoormus täidab paremini riigi kaugast. Kui uskuda Keskerakonna arvutusi, siis selle eelnõuga, millega soovitakse koguda riigile lisaks 3,5 miljardit krooni, me rängalt suurendame maksukoormust. See on ca 1,6% SKT-st. Maksukoormus on muuseas universaalne mõiste ja seda ei rehkendata mitte konkreetselt elanike kaupa. See tähendab seda, et Eesti ühe sammuga, ühe eelnõuga liigub Euroopa keskmise või isegi pisut üle keskmise maksukoormusega riikide sekka, kuigi selleks, et olla konkurentsis, selleks, et kasvada teistest kiiremini, selleks, et Eesti ühiskonnal läheks paremini, peaks trend olema selgelt vastupidine. Suurema maksukoormusega me ilmselgelt halvame tulevase kasvu. Ma arvan, et ei ole ühtegi ettevõtjat ega ühtegi poliitikut, kes seda ei mõistaks.
Samuti on selge, et maksukasv ja maksude keerukamaks muutmine vähendavad huvi makse maksta ja suurendavad huvi neid optimeerida. OECD on välja toonud erinevad maksud ja nende negatiivse mõju majanduskasvule. Kõige suurem negatiivne mõju majanduskasvule on ettevõtte tulumaksul, järgmisel kohal on eraisikute tulumaks.
Neljandaks väide, et kõrgema maksu maksavad kinni ainult jõukad. Ka see on vale väide, sest kõrgemat maksu hakkavad selle eelnõu järgi kinni maksma sõna otseses mõttes tööinimesed. Eriti valusalt lööb see eelnõu, mida Keskerakond on pakkunud, paradoksaalsel moel keskklassi. Õpetajat, kes teenib õpetaja kõige väiksemat võimalikku palka, lööks see vähemalt 2000 krooniga aastas juba praegu. Aga kui õpetaja palk lähematel aastatel kasvab? Kui me vaatame, mismoodi on Eestis palgad arenenud, siis näeme, et tulevikus hakkab õpetaja maksukoormus olema väga palju suurem.
Kadri Simson rääkis siin ainult kõige ülemisest maksuastmest, mis tõepoolest rakendub alles päris kõrge palga pealt, kuid see rakendub siiski näiteks ka väga paljude arstide palgale 33% näol. Aga ta unustas ütlemata, et ka Keskerakonna pakutud keskmine maksuaste on märksa kõrgem kui kehtiv maksumäär. Ka seda ei tohiks unustada. Ehk kes kaotavad? Kaotavad tööinimesed ja muuseas kõik, sest kui me kümme aastat tagasi oleksime pannud paika samades proportsioonides astmed suhtena keskmisesse palka, siis oleks praegu miinimumpalka saav inimene maksustatud protsendiga, mis on praegusest kõrgem. Juba miinimumpalka saav inimene, rääkimata sellest, et õpetajatele rakenduks kõige kõrgem maksumäär ja arstidele täpselt samamoodi. Kaotavad ka töötud, sest kui me teeme suured maksutõusud, siis ilmselgelt väheneb Eesti atraktiivsus investeerimiskeskkonnana, uute töökohtade loomise keskkonnana. Vähenevad investeeringud, mis toob kaasa selle, et ei looda nii palju uusi töökohti, kui võiks ja kui peaks, ja töötutel muutub töökoha leidmine raskemaks. Kaotavad ka pensionärid, sest kui majanduskasv on halvatud ja majanduskasv on Eestis sisuliselt olematu või väiksem, kui see võiks olla, siis ei saa ka pensionid kasvada piisavas tempos. Väga raske on selle eelnõu puhul leida kedagi, kes võidaks.
Reformierakonna sõnum on lihtne: me ei lase Eesti majandusele panna nii ulatuslikku lisakoormust. Lähiaastatel Eestis maksukoormus väheneb ja Eesti ühiskond sellest üksnes võidab. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Repliigiks sõna Kadri Simsonile. Palun!

Kadri Simson

Aitäh! Ma juhin tähelepanu, et eelkõneleja, kes mainis minu nime, ei ole aru saanud seaduseelnõus kasutatavast põhimõttest, liitprogressioonist. Ta ei ole tähele pannud, et maksustatakse maksustatavat tulu ja mitte palka, ning seetõttu ei ole ta tähele pannud ka seda, et arutatava eelnõu puhul võidab igaüks, kelle palk on väiksem kui keskmine palk. Seega võidavad ka õpetajad.

Aseesimees Keit Pentus

Protseduuriline küsimus Väino Lindelt. Palun!

Väino Linde

Aitäh! Kas on võimalik niisuguseid mittemajandushariduslikke järeleaitamistunde kuidagi teistmoodi toimetada kui oma sõnavõtuga Riigikogus?

Aseesimees Keit Pentus

See ei kuulunud protseduuriliste küsimuste hulka, seetõttu ma sellele küsimusele ei vasta. Jätkame läbirääkimisi. Palun Riigikogu kõnetooli Marek Strandbergi Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni esindajana! Kolm minutit lisaaega, kokku kaheksa minutit.

Marek Strandberg

Head kolleegid! Minu sügava veendumuse järgi ei ole maksud tänapäeva maailmas ennekõike mitte majanduse aluse, vaid siiski maitse küsimus. Nimetame seda siis ühiskondlikuks või poliitiliseks maitseks. Siin korduvalt mainitud küsimus, mis küll on nende majanduskriiside põhjus ja kuidas üks või teine maksusüsteem suudaks just nagu kriise leevendada, ei lähe päris kokku sellega, millisel moel kriiside olemusest praegu maailmas aru saadakse. Kriiside peamine põhjus on see, et inimesed elavad suures lootuses, et kasvada ja kosuda on võimalik lõpmatult, et ka loodusressursse kasutades on võimalik lõpmatult tulu teenida. Kuid nagu me teame, nii see ei ole. Ülemäärane lootus, et kasumi teke saab olla igavene, ongi kõige lihtsam kriiside põhjus. Inimestel on harjumus, et piiramatult ressursse kasutades on võimalik võlgu elada. Maa elanikkond elab juba praegu võlgu, me oleme võlgu elanud juba viimased aastakümned. Alates 1987. aastast on Maa elanikkond ära kasutanud rohkem loodusvarasid, kui siin igal aastal tekib. See on sama, kui ettevõtted või eraisikud rahaliselt võlgu elavad. Tulevik saab olla nii garanteeritud, kui palju on meil ressursse ja oskusi neid kasutusse võtta.
Küsimused, millised maksud on õiglasemad või millised maksud vähem õiglased, kuidas on õiglasem maksutulu ümber jagada, on loomulikult väga olulised. Juhin tähelepanu, et ainus, mida me tõepoolest õiglaselt võiksime maksustada, on meie ühine vara. Mis see siis on? Need ongi loodusvarad, nagu te aru saate.
Toon näite, kuidas sedasama igikestvat vaidlust selle üle, kas astmeline või mitteastmeline, kas selline või teistsugune maksusüsteem, tunduvalt lihtsamalt lahendada. Me teeme igal aastal kulutusi. Mõned kulutused on loomulikult mõistlikud, mõned on täiesti ebamõistlikud. Me ei väsi siit kõnepuldist kordamast ühte lihtsat tõsiasja: põlevkivitööstuse ülalpidamiseks maksab Eesti maksumaksja tervisekuludena, infrastruktuurikuludena ja jäätmekäitluse kuludena eri hinnangute järgi 5–8 miljardit krooni aastas. See teeb 20 miljoni tonnise põlevkivikaevandamise puhul 25–40 krooni ühe kaevandatud põlevkivitonni kohta. Mis saaks olla õiglasem kui koguda maksu nende põlevkivikaevandamisega kogutud tonnide pealt ja kulutada ühiskonnas palju mõistlikuma asja jaoks? Loomulikult öeldakse selle peale, et aga siis tõuseb elektri hind ja siis tõusevad veel teisedki hinnad. Loomulikult, lihtsalt minu soovitus on see, et elektri hinna tõusu eest on pääseteed olemas. Need pääseteed on lihtsad, need on arukad ja tulevikku suunatud investeeringud, mis on igasuguse mõistliku majanduse aluseks. Mitte maksud, vaid just nimelt investeeringud, mis on suunatud tulevikku ja mis võimaldavad tulevikus ükskõik millise maksusüsteemi või maksumaitse järgi makse koguda. Lõppkokkuvõttes on maksusüsteem ikkagi nagu kombain põllu peal ja põllu viljakus sõltub hoopis teistest asjadest, mitte kombaini suurusest, ülesehitusest või värvist. See on lihtne tõsiasi, mida sageli eiratakse.
Ma arvan, et madalate maksudega investeeringute meelitamise aeg on Eestis mõnes mõttes möödas. Eestisse tullakse ja peetakse siin ettevõtteid maksudest sõltumata. Neid peetakse ennekõike, kui rääkida välisinvesteeringutest, haritud inimeste, mõistliku maailmakäsitluse ja asjaajamissuutlikkuse tõttu. See on ju ilmne. Meie ettevõttemaksud ei erine väga palju sellest, mis on praegu Soomes. See, et investeeringud on olulised, ei ole ju muul moel nähtav kui sellisel moel, et Soome tööviljakus on märkimisväärselt kõrgem ja ka inimeste palgatase on just nimelt selle kõrgema tööviljakuse tõttu kõrgem.
Ma tahan öelda, et tegelikult ei too investeeringuid kaasa mitte madalad maksud, vaid välisinvesteeringuid toovad riiki ennekõike riigi enda tehtud mõistlikud investeeringud valdkondadesse, mis loovad eeldusi kõrgemaks tööviljakuseks. Selles mõttes on see maksuvaidluse küsimus maitseküsimusena tulevase (ma ei tea mitmenda, tänasest arvates) Riigikogu küsimus, kus tõepoolest võib-olla mingisugune psühholoogiline rahulolu sellest, et maksusüsteemi muudetakse, võiks ühiskonda kuidagi õitsele ajada. Täna seda kindlasti ei juhtu. Ainus, mida me peaksime täna väga põhjalikult majanduse koha pealt arutama, on see, milliseid jätkusuutlikke investeeringuid ja kuidas me teeme järgmiseks 20, 50 ja võib-olla 100 aastaks. Maksusüsteemi ja tulumaksusüsteemi astmelisus ei puutu siia kuidagi.
Olgu öeldud, et tasuta lõunaid ei ole. See on kõigi jaoks arusaadav tõde. Meie kontekstis on see tõde seotud sellega, et raiskavasse majandusse tehtud investeeringud, mida jätkuvalt harrastatakse ka riiklikul tasemel, ei tee mitte midagi muud, kui muudavad ressursid ehedaks rämpsuks, rämpsuks, millega ei ole tulevikus mitte midagi peale hakata, rämpsuks, mille kasutamise pealt ei saa maksta palka, ei saa koguda makse ega mitte midagi. Põhiküsimus majanduses ei ole praegu mitte astmeline või mitteastmeline tulumaks, vaid see, milliseid investeerimisotsuseid järgmise viie või kümne aasta jooksul tehakse. Kui need on jätkusuutlikud, siis on heaolu kõigi jaoks, on vaba aega kõigi jaoks, aga kui need on endiselt loomult raiskavad, siis oleme edasi vaene ja madala tööviljakusega ühiskond. See on põhiküsimus, mitte maksude astmelisus. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Palun Riigikogu kõnetooli Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esindaja Eiki Nestori!

Eiki Nestor

Juhuks, kui hoogu lähen, palun lisaaega!

Aseesimees Keit Pentus

Kolm minutit lisaaega, kokku kaheksa minutit.

Eiki Nestor

Austatud juhataja! Austatud Riigikogu! Olgu selle lihtsakoelisusega, kuidas on, aga mõningad arusaamad maksudest, mis siin saalis on välja öeldud, on küll kindlasti lihtsameelsed. Eelnõu kohta tahan ma kõigepealt öelda järgmist ja teha eelnõu autoritele ühe komplimendi. Nimelt on sellise sisuga eelnõusid Riigikogu ka varem menetlenud. Mul on teinekord olnud raske aru saada, millise loogika alusel on need maksuastmed sündinud. Selle eelnõu puhul seda kriitikat teha ei ole võimalik. On tõesti loogiline, kuidas need astmed sündinud on. Selles mõttes on Keskerakonna eelnõu siiamaani esitatud üksikisiku tulumaksu muudatusi käsitlevatest eelnõudest, mida nad meie laudadele on toonud, kindlasti kõige paremini ette valmistatud.
Teiseks tahan öelda, et meie ise lähtuksime nende astmete leidmisel natuke teistsugusest loogikast. Kui te võtate ühe tubli Eesti inimese, kes teenib 10 000 krooni kuus, lahutate tema sissetulekust tulumaksuvaba miinimumi ja maksustate tema tulu, siis te saate ühe arvu. Ülejäänud raha, mis talle kätte jääb, kulub tal kõik kuu jooksul ära. Lihtsustatud variandi puhul jõuab selle kuu jooksul kulutatust 20%, s.o käibemaksuprotsent, maksudena uuesti riigikassasse. Ehk 10 000 krooni kuus teeniva inimese personaalne maksukoormus on 3372 krooni kuus ehk 33,72% tema tuludest läheb riigile maksudena tagasi. Kui te teete samasuguse arvutuse rohkem teeniva inimese puhul, siis te näete, et näiteks 50 000 krooni kuus teeniv inimene peaks selleks, et tema personaalne maksukoormus oleks ka 33,72% tuludest, kulutama kuus kohutavalt palju rohkem raha, peaaegu 30 000 krooni. Võib arvata, et seda kulutada on väga keeruline, seda ta ei jõua. Aga kui ta kulutaks sama palju kui 10 000 krooni teeniv inimene, siis tema personaalne maksukoormus oleks mitu korda väiksem. Seetõttu, toetades seda põhimõtet, mis eelnõus on, julgen öelda, et meie fraktsioon näeb neid astmekohti, kus tulusid kõrgema maksumääraga rakendada, oluliselt teises kohas ehk kõrgemal tasemel. Aga see ei tähenda, et seda eelnõu ei peaks arutama.
Teine teema, mis siin ka loogiliselt üles kerkis, on üldine maksukoormus. Kui lihtsameelsusest rääkida, siis ei ole ju kuskil tuvastatud seost riigi maksukoormuse ja arenguvõimaluste vahel. Seda ei saagi selles mõttes olla. Te teate ise küllalt näiteid riikidest, kus on väga kõrge arengutase, ja selle üks motivaator on ka väga suur maksukoormus. Ehk lihtsalt on kokku lepitud, et koos rahastatakse rohkem haridust, tervishoidu, seda, et inimesed saavad pensioni, et ehitatakse lasteaedu ja ehitatakse teid. Seda tehaksegi ja seetõttu arenetaksegi. Kui te veel olete tähele pannud, siis Maroko rannikul ei ole Maroko piirivalvel probleeme sellega, et paadipõgenikud Hispaaniast ja Itaaliast, kõrgelt maksustatud Euroopast, püüaksid putkata Aafrika poole, need näited on paraku hoopis vastupidised. Selles mõttes on Eesti maksupoliitika olgu siis lihtsakoelisus või lihtsameelsus selles, et me peame tuleviku poole vaadates endale selgelt aru andma, et sellise maksukoormusega isegi kõike seda, mida ju praegugi napib, me varsti maksude kaudu jagada ei suuda ehk mingil hetkel ei ole praeguse maksupoliitika jätkudes seda rikkust või jõukust, mida jagada.
Siinkohal tasub lugeda ka seda, mida rahvusvahelised organisatsioonid meile ütlevad. Nad tõesti ei ütle, mismoodi me üht või teist maksu peaksime rakendama, aga nad ütlevad selgelt ja otse ära, et peale kõige muu Eesti praegu ei maksusta peaaegu üldse kapitali või omanikuks olemist ja erinevalt teistest Euroopa riikidest leiab, et seda ei peakski tegema. See on ilmselt kõige olulisem koht, kus suurendada avaliku sektori tulusid, et kas või samal tasemel jätkata hariduse, teedeehituse, lasteaedade, tervishoiu ja pensionide rahastamist. Euroopa heaoluühiskond ei kao kuskile, ükskõik kui palju keegi kuskil ajalehe arvamusküljel sellest ka ei unistaks. Muidu ei oleks Euroopa lihtsalt enam Euroopa.

Aseesimees Keit Pentus

Palun Riigikogu kõnetooli Urmas Reinsalu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esindajana! Kolm minutit lisaaega, kokku kaheksa minutit.

Urmas Reinsalu

Austatud ettekandja! Austatud parlamendiliikmed! IRL-i fraktsioon ei toeta seda seaduseelnõu, ta peab seda ohtlikuks nii meie majanduskeskkonnale kui ka ebamõistlikuks meie tööinimestele ja kõigile maksumaksjatele. Seetõttu me hääletame selle seaduseelnõu menetlusest väljaarvamise poolt.
Need argumendid, mis siin kõlasid, otsekui see eelnõu liiguks nn euroopaliku maksustamispoliitika suunas, unustavad selle, et viimase aja just nimelt valijate tehtud valikute kaudu on Euroopas asutud liikuma hoopis teises suunas, lihtsama ning proportsionaalsema tulumaksusüsteemi poole. Nagu ma eelnevalt siin juba nimetasin, Ungaris on saavutatud poliitiline kokkulepe, et kehtestada proportsionaalne tulumaksusüsteem. Progresseeruvate tulumaksuastmete lihtsustamise ja nende määrade vähenemise suunas on läinud nii Suurbritannia kui ka Rootsi parlament.
Me oleme nüüd leidnud need, kellele me n-ö maksupoliitilise meetmena paneme täiendava tulumaksuga teatud karistuse. Need on inimesed, kes teenivad, nagu siin öeldi, brutotulu üle 11 000 krooni kuus. Öeldi, et see on põhjendatud, intelligentne ja loogiline, kuna see on seotud statistilise keskmise palgaga. Mind hämmastab selline pessimism, mis eelnõu algatajate poolt ja nende toetajate poolt valitseb meie majandussüsteemi suhtes ja kogu meie rahvatulu kasvu suhtes. Ma arvan, et keskmine palk hakkab kerkima ja juba kümmekonna aasta pärast me näeksime, kui ebaõiglane on see piirmäär 11 000 krooni, mis on välja toodud, ja kui väikese sissetulekuga inimesi see hakkaks täiendavalt karistama.
Otsekui ei oleks piisanud ühest niisugusest ohtlikust ja ebamugavast seaduseelnõust, mis näeb ette astmelise tulumaksu sisseseadmist, ütles Eiki Nestor, et sellest on veel vähe, et meil on võimalus hakata ka inimeste omandit maksustama. Vaadates seda, kui palju loodetakse sealt raha saada, on mul reaalne küsimus: kus te arvate majanduskriisi ajal inimestel suuri varandusi peituvat, et oleks võimalik lisamaksustamise kaudu miljardeid kroone tööinimeste taskust võtta? Ma arvan, et niisugused initsiatiivid on väga vildakas lähenemisnurk. Sellel on ainult üks mõju: see tekitab segadust tööinimestes, kes teenivad oma igakuist palka ja kes loodavad, et majanduse arenedes suurenevad nende võimalused saada suuremat palka. Öelda, et see on kuidagi taunimisväärne või parlamendis maksusüsteemi kaudu karistamist väärt – ma arvan, et see ei ole õiglane. Siin ei saada aru ühest lihtsast põhimõttest, sellest, kust tegelikult riigieelarvesse raha tuleb. See tuleb nendesamade maksumaksjate käest. Selles ei ole midagi hukkamõistetavat, kui maksumaksjate makstud maksud üldsummas kasvavad.
Meie üleskutse on see seaduseelnõu välja hääletada. Me ei saa kuidagi toetada poliitikat, mis seab sisse astmelise tulumaksu, mis fikseerib need astmed nõnda ära, et tulevikus me näeme, et need hakkavad suhteliselt üha madalama ja madalama sissetulekumääraga inimesi lisamaksukoormusega karistama. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Palun Riigikogu kõnetooli Kadri Simsoni Eesti Keskerakonna fraktsiooni esindajana! Kolm minutit lisaaega, kokku kaheksa minutit.

Kadri Simson

Head kolleegid! Astmelise tulumaksu arutelul on valitsuskoalitsiooni poolt kõlanud nii palju veidraid argumente, et ma lihtsalt pidin siia kõnetooli tulema ja mõned neist argumentidest ümber lükkama.
Esimene argument oli see, justkui oleksid tulumaksumäärad midagi igavesest ajast igavesti kivisse raiutut ja neid muuta ei saa. Ma tuletan meelde, et igal aastal, kui tulumaksu alandati 1% aastas, võitis miinimumpalka teeniv inimene sellest 240 krooni aastas ja see, kes teenis kaks keskmist palka, 2900 krooni aastas ehk 12 korda enam. Sellele vaatamata seda igal aastal 1% alandati, kuigi väikese sissetulekuga inimene võitis väga vähe ja suure sissetulekuga inimene võitis palju ning mingit õiglust kui sellist selles lihtsakoelises maksusüsteemis ei olnud.
Teine argument on see, et valitsus on n-ö maksutõusu vastu. Tuletame meelde, mida ütlevad sõltumatud agentuurid, näiteks Statistikaamet. Möödunud aastal tõusis maksukoormus seetõttu, et tõsteti kaudseid makse, nende osakaal tõusis 3% SKT-st, samas kui tulumaksu osakaal on poole väiksem kui Euroopas keskmiselt. See ongi see vaidlus. Teie tahate tõsta kaudseid makse, mis löövad eelkõige eakaid, lastega peresid, väiksema sissetulekuga inimesi, meie tahame väiksema sissetulekuga inimestele maksuleevendust. Tõsi, siis peab vaatama maksusüsteemi üle ja kehtestama praeguse lihtsakoelise maksusüsteemi asemel astmelise tulumaksu.
Kolmas vale argument on see, et astmeline tulumaks lööb lihtsat töötavat inimest. Lihtne töötav inimene teenib alla keskmise palga. See on statistiline vingerpuss, keskmine palk ei ole see joon, mis jagab palgasaajad kahte võrdsesse rühma. Laias laastus saab kaks kolmandikku palgasaajaid alla keskmise palga. Selle eelnõuga võidavad need inimesed ka tulumaksu näol juba enne seda, kui sellest eelnõust tulenev tulu annaks võimaluse kaudseid makse alandada. Kuidas nad võidavad? Sellepärast, et esimene aste langeb 18%-le ehk neil on juba automaatselt osast sissetulekust 3% maksuvõitu. Tõsi, selle arvutuse alus on see, et praegused maksuvabastused jäävad alles. Kui Reformierakonna soov kaotada kodulaenuintresside tulumaksutagastus saab IRL-i toetuse, siis tõepoolest saavad lüüa õpetajad ja ka teised noored haritlased, kes on võtnud kodulaenu. Aga praegu tavaline Eesti inimene, nende hulgas ka tavaline tubli õpetaja, astmelisest tulumaksust võidaks.
Järgmine küsimus. Kust võtta miljardeid kroone, mida see tulumaksuseaduse eelnõu vajab? Aga kust võeti need miljardid kroonid, mida eelmisel aastal kaudsete maksude näol riigieelarvesse juurde kirjutati? 150 miljonit lisatulu käibemaksu tõusust, kokku 1,8 miljardit aastas! Sadu miljoneid aktsiisidest – kust see võeti? See võeti eakatelt inimestelt, lastelt, sest ka nemad tarbivad, võeti väikesepalgalistelt. Kas seda oli kergem võtta, kas see oli õiglasem? Ma arvan, et ei olnud.
Rahvusvahelistest näidetest. Ma ei tea, kuidas Urmas Reinsalu niimoodi äpardus, et ta tõi näiteks Inglismaa, kus on, tõsi, uus konservatiivist peaminister, aga samas tehti Inglismaal kõige rängem kõrgema maksuastme tõus. Ülemine maksuaste tõsteti 40%-lt 50%-le. Seda ei saa küll kuidagi tasapinnalisemaks ja lihtsakoelisemaks maksusüsteemiks nimetada. Teine näide, Ungari. Jah, tõepoolest, aga me peame silmas pidama, et Ungari maksusüsteemi muutus ei peaks meile kuidagi eeskujuks olema. Mis puudutab selliseid käike, mida tegi Ungari või kas või Kreeka või Läti, siis need on ju meeleheitel riigid, mis ei peaks meile eeskujuks olema. Nende asju ajab IMF. Nendes kolmes riigis tõepoolest tõsteti käibemaksu standardmäära, samas, kui ülejäänud riigid tegid ikkagi erandeid. Paraku selle käibemaksu standardmäära tõstmisega oleme me nendega nagu samas kaalukategoorias, aga me tahame ju jõuda järele oma Põhjala naabritele. Selles suhtes lihtsakoeline maksusüsteem meid kindlasti ei aita.
Kordan lihtsalt üle paar elementaarset asja, mille puhul astmelise tulumaksu kriitikud tahavad eksida. Ma ei tea, kas nad pahatahtlikult fakte väänavad või lihtsalt ei süvene (ma ei taha arvata, et Riigikogu saalis on mõni arusaamisvõimetu ja rumal inimene), aga astmelise tulumaksu puhul räägitakse maksustatavast tulust, mitte palgast. See tähendab automaatselt seda, et maksumäära tõus hakkab mõjuma märksa suurema sissetuleku puhul kui sellel juhul, kui astmed oleksid palgaga seotud. Teine asi on liitprogressioon. Uude, kõrgemasse maksuastmesse minnes ei maksustata mitte kogu eelnevat sissetulekut, vaid ainult seda sissetulekut, mis ületab seda astet. Need on mõnes mõttes võib-olla keerukamad süsteemid kui IV klassi matemaatika, aga kindlasti mitte nii keerulised, et üks mis iganes ülikoolis kõrghariduse saanud inimene sellest aru ei peaks saama. Kõrgema astmega maksustatakse seda tulu, mis ületab künnist, mitte kogutulu. Maksustatakse maksustatavat tulu, millelt on enne maha arvatud maksuvaba miinimum, ka laste puhul, kodulaenule tehtud kulutused, haridusele tehtud kulutused, pensionile tehtud kulutused. Seetõttu ongi need maksuastmed märksa kõrgemad kui need, millest traagiliselt räägitakse, et hakkab juba miinimumpalka ohustama. Ei, ei hakka.
Võib-olla riiklikus plaanis, mitte isikliku kasu saamise plaanis, on põhiline see, et selline maksusüsteem aitab edaspidi Eestil ära hoida suuri mullistusi ja ränki kukkumisi, see stabiliseerib meid. Kui me mõtleme selle peale, mis juhtus eelmisel aastal, kui me kukkusime Euroopa Liidus ühe kõige rohkem kukkuva majandusena, meie kukkumine oli hoiatav näide, siis me võiksime omaenda katsumustest püüda õppida ning edaspidi stabiilsust ja tasakaalukat kasvu kalliks pidada. Maksusüsteemi ülevaatamine aitab meid selles kindlasti pika sammu edasi. Seetõttu kutsun üles dogmadest loobuma ja seda põnevat arutelu, mis meil siin oli, ka teisel lugemisel jätkama. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Lõpetan läbirääkimised. Kuna juhtivkomisjon tegi ettepaneku seaduseelnõu 780 esimesel lugemisel tagasi lükata, siis alustame selle ettepaneku hääletamise ettevalmistamist.
Panen hääletusele juhtivkomisjoni ettepaneku Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud tulumaksuseaduse § 4 muutmise seaduse eelnõu 780 esimesel lugemisel tagasi lükata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepanekut toetas 50 Riigikogu liiget, vastu oli 40, 1 jäi erapooletuks. Ettepanek leidis toetust.
Seaduseelnõu 780 langes menetlusest välja.


5. 12:15 Ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu (781 SE) esimene lugemine

Aseesimees Keit Pentus

Järgmine eelnõu tänases päevakorras on 18 Riigikogu liikme algatatud ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu. Tegemist on esimese lugemisega. Ettekandeks palun Riigikogu kõnetooli Riigikogu liikme Kalle Laaneti!

Kalle Laanet

Austatud juhataja! Head kolleegid! Kõigepealt täpsustuseks niipalju, et eelnõu 18 algatajast on 12 Riigikogu saarte ühenduse liikmed. Kui saarte ühenduse liikmete arv on 22, siis üle poole nendest on sellele eelnõule alla kirjutanud.
Tegemist on eelnõuga, mis saartel elavatele inimestele on ääretult olulise tähtsusega. 2008. aasta augustis tõi Äripäev välja, kui palju maksab Eesti eri punktidest sõit pealinna, kui kasutatakse erinevaid transpordivahendeid. Kõige parema ja selgema võrdluse saame tuua Narva–Tallinna ja Kuressaare–Tallinna vahel. Esimesel juhul on kilomeetreid 212, autoga sõit maksab 282 krooni, bussiga sõit 330 krooni. Teisel juhul on vahemaa 216 kilomeetrit, autoga sõit maksab 481 krooni ja bussiga sõit 450 krooni. Nagu matemaatika näitab, maksab peaaegu sama pika vahemaa läbimine Kuressaarest autoga Tallinna sõites 200 krooni rohkem ja bussiga sõites 120 krooni rohkem kui Narvast Tallinna sõites. Võrdleme Kärdlast Tallinna sõitmist sõiduga Pärnust Tallinna: autoga sõit on 238 krooni kallim, bussiga sõit on 122 krooni kallim. Need näited toovad väga selgelt välja, et saartel elavatele inimestele läheb nende teenuste ja toodete kättesaamine, mis on seotud sõiduga mandrile, tunduvalt kallimaks.
Seda seadusmuudatust on ette valmistatud pikka aega, alates 2008. aastast. Eelnõu eesmärk on parendada Eesti saarte regionaalset arengut, anda võrdsemad võimalused saarte ettevõtetele konkurentsis mandri ettevõtetega ning luua võrdsemad võimalused saartel elavatele inimestele vabaks liikumiseks mandril elavate inimestega võrreldes. Toome näiteks üliõpilased ja kutseharidust omandavad noored. Selleks, et mandril haridust omandada, peavad nad tegema tunduvalt suuremaid kulutusi kui need noored, kes elavad mandril ja õpivad seal. Või vaatame seda, millised võimalused on väärikas eas inimestel eriarstiabi saada. Kõigepealt tuleb teha kulutusi transpordile, üldjuhul lisandub ööbimiskulu. Samamoodi on kultuurisündmuste kättesaadavusega: mandril toimuvad üritused on saarte elanike jaoks väga kallid (transport + ööbimine). Hea näide on nädalalõppudel hääletavad vormis ajateenijad, kes selleks, et oleks võimalik koju sõita, kasutavad tee ääres hääletamisteenust. Me näeme ja ka minu enda kaheksa-aastane praktika näitab, et sõita soovijate arv pigem kasvab kui kahaneb. Kindlasti on saarte juurtega inimestel lähedastega tunduvalt piiratum side, sest sõit endisesse kodukohta on kallim.
Eelkõige mõjutab see põhimõte Eesti suursaarte elanikke, Hiiumaa ja Saaremaa elanikke, keda on umbes 45 000.
Eelnõu põhimõtete toetuseks on kiirküsitluse korras andnud allkirja 3500 inimest. Eesmärgi saavutamiseks nähakse eelnõus ette anda saarte elanike autodele ja saartel registreeritud ettevõtete sõidukitele üleveol soodustust 50% nn letihinnast või tavahinnast. Need põhimõtted ei ole Ameerika avastamine. Näiteks naaberriigis Soomes peab transport saarte vahel olema paindlik, tasuta või mõõduka tasu eest. Rootsis on loodud süsteem, et saare püsielanikule ja tema autole on ette nähtud soodsam pilet. 1. juuni 2010. aasta kirjaga on Saare Maavalitsus edastanud enda, Saaremaa Ettevõtjate Liidu ja Saaremaa Omavalitsuste Liidu toetuse eelnõule.
Tänane otsus peab olema minu arvates erakondadeülene. Mul ei ole põhjust kahelda, et koalitsioon ja opositsioon on selles küsimuses ühes paadis. Saarte kohalikes meediaväljaannetes on ilmunud kümneid kirjutusi, kus ka praegused koalitsioonipoliitikud kinnitavad, et saarte püsielanikele on üleveol soodustusi vaja. See eelnõu ei nõua miljardeid kroone. Praeguste põhimõtete järgi, kui säilitada kehtivad üleveohinnad, võiks soodustus orienteerivalt maksma minna 26 miljonit lisakrooni.
Tuletan meelde, et selle eelnõu rakendumise tähtaeg juhul, kui me jätkame seda menetlust (ja ma väga loodan, et see menetlus Riigikogu saalis jätkub), oleks 1. jaanuar 2012. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Küsimuseks saab sõna Ain Seppik. Palun!

Ain Seppik

Aitäh! Lugupeetud ettekandja! Eelnõu on iseenesest lühike ja selge. Möödunud nädalal viibisid IRL-i liikmed Saaremaal ja minu suureks rõõmuks IRL-i peasekretär Ken-Marti Vaher mitmel kohtumisel seda eelnõu tuliselt toetas. Ta ütles, et tema on igal juhul selliste seadusmuudatustega nõus ja saarte elanikud peavad saama soodsamalt reisida. Komisjonis hääletas IRL-i esindaja minu üllatuseks vastupidi. Ütle, palun, kas tegemist on mingi topeltstandardiga või on minu informatsioon Saaremaal räägitu kohta lihtsalt müra, mis ei ole tõsi.

Kalle Laanet

Aitäh, hea kolleeg, küsimuse eest! Ka minu kõrvu on jõudnud samasugune müra, et IRL-i fraktsiooni väljasõidul Saare maakonda on neid põhimõtteid väidetavalt toetatud. Ma väga loodan, et tegemist ei ole topeltstandarditega.

Aseesimees Keit Pentus

Rohkem küsimusi ei ole. Aitäh, austatud ettekandja! Majanduskomisjoni ettekandeks palun Riigikogu kõnetooli majanduskomisjoni liikme Toomas Tõniste!

Toomas Tõniste

Austatud juhataja! Austatud kolleegid! Majanduskomisjon oma istungil arutas seda eelnõu. Eelnõu algatajate nimel andis eelnõu eesmärkidest ülevaate Kalle Laanet. Ta tutvustas teile ka siin oma eesmärke ja ma ei hakka neid üle kordama. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja Anton Merits andis ülevaate Vabariigi Valitsuse seisukohtadest algatatud eelnõu kohta. Eelnõu algatajate ja valitsuse peamine erimeelsus seisneb eelnõu vastuvõtmisega kaasnevate riigieelarvest finantseeritavate lisakulutuste suuruses. Eelnõu seletuskirjas ei ole välja toodud põhjendatud metoodikat lisakulutuste arvestamise kohta. Lisaks ei selgu eelnõu seletuskirjast, milline on selle eelnõu ulatus, kas käsitletakse ühendust ainult Saaremaa ja Hiiumaaga või kõigi saartega. Kui eelnõu puudutab kõiki saari, siis tuleb regulatsiooni oluliselt muuta, sest kaovad soodustused püsielanikele ja küsimuse alla satub väikesaarte mahutavus ning saarte elanike taluvuspiir. Samas, kui käsitletakse ainult Saaremaad ja Hiiumaad, siis ei oleks vaja teha seadusmuudatust, vaid piisaks majandus- ja kommunikatsiooniministri määruse muutmisest.
Juhtivkomisjoni ettekandjana loetlen oma tähelepanekud eelnõu edasise menetluse kohta. Kui eelnõuga otsustatakse edasi minna, siis tuleks kindlasti tuua sisse väikesaari puudutav punkt ja käsitleda seda eraldi. Paljude saarlaste jaoks ei ole probleem hinnas, vaid ühenduste mahus, s.o graafiku tiheduses. See võib löögi alla sattuda, kui me seda eelnõu toetame. Erinevate üleveetavate sõidukite soodustused ja hinnad on lõplikult käsitlemata. Arutamist vajab veel nende väikesaarte olukord, kuhu autodega ei pääse. Kas on õige Eesti maksumaksja kulul maksta kinni välismaalaste ülevedu, kui reisijapiletid kaovad turult täielikult? Lahtine on ka kulu riigieelarvele, see summa – 26 miljonit – on tulnud eeldusel, et sõidukite üleveo maht ligi kahekordistub, aga kuna osale väikesaartele sõidukiga ei pääsegi, siis on need arvud suure kahtluse all.
Omaette küsimus on, kas seda seadust ikkagi peab muutma, sest, nagu ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja viitas, saab paljud asjad ära reguleerida ministri määrusega.
Eelnõu algatajate esindaja ütles kokkuvõtvalt, et seadust on vaja muuta, tagamaks stabiilsust ja õiguskindlust. Majanduskomisjoni esimees ütles oma kokkuvõttes, et ei näe vajadust seadust muuta ega leia ka põhjendust, miks peaks Eesti maksumaksja tasuma välismaalaste ülesõidu eest, lisaks tõdes ta ebaselgust riigieelarvele tekkivate lisakulude osas.
Majanduskomisjon otsustas saata ühistranspordiseaduse muutmise seaduse eelnõu 781 Riigikogu täiskogule esimeseks lugemiseks 9. novembril ja teha täiskogule ettepanek eelnõu 781 tagasi lükata. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Läheme küsimuste juurde. Esimesena saab küsimuseks sõna Mark Soosaar. Palun!

Mark Soosaar

Lugupeetud ettekandja! Kui me vaatame Eesti iseseisvusdeklaratsiooni ja tuletame meelde ka põhiseaduse preambulit, siis me näeme, et Eesti territoorium on üks lahutamatu ja jagamatu tervik, kus tuleb rakendada kõigi inimeste võrdset kohtlemist. See, mismoodi Eesti saared on Eesti mandriosast ära lõigatud just kõrge hinnabarjääriga, ei ole normaalne situatsioon. Endastmõistetavalt on selles eelnõus võimalik teha täiendusi jne. Mida te arvate, mispärast majanduskomisjon selle niimoodi uhkelt tagasi lükkab ja teemaga tegelda ei taha? Kõik need ettepanekud ja puudused, mida te praegu ette lugesite, on ju kahe lugemise vahel kõrvaldatavad.

Toomas Tõniste

Aitäh! Võib-olla põhiline vastus on see, et kui te kuulasite minu vastuväiteid või minu põhjendusi, siis te nägite, et neid oli nii palju. Tegelikult saaks kogu selle problemaatika lahendada ministri määrusega. Olen olnud ka töörühma koosolekul, olen kohtunud väikesaarte esindajatega ja tean, et neil tegelikult ju pretensioone ei olnud. Nad olid mures just selle seadusmuudatuse pärast, sest see võib nende olukorda halvendada.

Aseesimees Keit Pentus

Kalle Laanet, palun!

Kalle Laanet

Aitäh, austatud juhataja! Hea ettekandja! Meil käis koos kaks väga sisulist töörühma enne seda, kui me läksime majanduskomisjoni istungile. Kui te mäletate, siis viimases töörühmas me arutasime ka seda, et äkitselt võiks minna muudetud kujul eelnõuga esimesele lugemisele või teha esimene lugemine ära ja siis teha muudatusettepanekuid. Samamoodi olite teie seda meelt, et ei ole vaja muudetud kujul eelnõuga esimesele lugemisele minna, vaid teeme esimese lugemise ära ja siis teeme muudatusettepanekud. Miks teie seisukohad siis väga kiirelt muutusid, kui majanduskomisjoni istung tuli?

Toomas Tõniste

Aitäh! Minu seisukohad ei muutunud väga kiirelt, sest me tegelesime selle eelnõuga väga pikalt ja kahes töörühmas. Kahe töörühma töö tulemusena kujunesid ka minu seisukohad.

Aseesimees Keit Pentus

Liisa-Ly Pakosta.

Liisa-Ly Pakosta

Aitäh! Austatud ettekandja! Kolleegidel oli selle eelnõuga seoses suuri probleeme müraga, seetõttu küsin ma üle. Kas sa juhtusid kuulama täiesti avalikku Raadio Kadi otsesaadet, kus Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni liikmed eelmisel neljapäeval Kuressaares tutvustasid pikalt ja laialt, missuguse versiooni nad olukorra lahendamiseks on heaks kiitnud?

Toomas Tõniste

Aitäh! Ma kahjuks ei kuulnud seda ülekannet ja see ei puutu tegelikult majanduskomisjoni istungisse. See on teemaväline küsimus.

Aseesimees Keit Pentus

Kalev Kotkas, palun!

Kalev Kotkas

Tänan, proua eesistuja! Austatud ettekandja! Kas te peale õiglase hinnaga transpordiühenduse teate veel mõnda regionaalpoliitilist instrumenti, millega Eesti riik saab saarelist elulaadi toetada ja saarte majandusele mandriga võrdseid tingimusi luua?

Toomas Tõniste

Aitäh! Kui me lisaeelarvest leiame lisaressursse, siis saab alandada piletihinda kohalikele. See võiks kindlasti olla üks suund, mille eest tasub seista.

Aseesimees Keit Pentus

Ain Seppik, palun!

Ain Seppik

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Majandus- ja kommunikatsiooniminister Parts oleks saanud seda ammu teha oma määrusega, ega siis keegi teda ei keela, ta lihtsalt ei taha seda teha. Minu küsimus on pigem selles, miks te selle eelnõu komisjonis nii kiiresti tagasi lükkasite. Minu ees on Saare maavanema Toomas Kasemaa, kes kuulub Reformierakonda, kiri s.a 1. juunist, kus ta seda ideed toetab. Minu küsimus on: kas ja miks ei pidanud komisjon vajalikuks kutsuda siia ka neid saareinimesi, kui poliitikud ei sobi ja meie poliitiline initsiatiiv ei sobi? Miks te ei küsinud nendelt, mida nemad tegelikult tahaksid, nagu ka maavanem Kasemaa on väljendanud?

Toomas Tõniste

Aitäh! Nagu ma ennist ütlesin, meil oli kaks töörühma. Me menetlesime seda eelnõu väga pikalt ja põhjalikult ning kutsusime kohale ka väikesaarte esindajad. Meil ei olnud eelnõu esitajate sellist ettepanekut, et kutsuda sinna veel kedagi, hea meelega oleksime kutsunud. Ma ei oska kommenteerida Eesti erakondade liikmete arvamusi eraldi. Aga komisjoni seisukoht näitas, et eelnõu sellisel kujul ei vääri paljude arvates vastuvõtmist.

Aseesimees Keit Pentus

Mark Soosaar, palun!

Mark Soosaar

Lugupeetud ettekandja! Me oleme nüüd juba kuus aastat Euroopa Liidus olnud ja Läänemeri on muutunud peaaegu Euroopa Liidu sisemereks. Kas teile on teada ka see, et näiteks Turu saarestikus reguleeritakse välismaalaste ja turistide talumise koormust väga lihtsal viisil? Nendele saartele, kuhu üldse praamiga ja laevaga pääseb, veetakse just nii palju inimesi, kui sinna võib viia. Taluvuskoormus on välja arvutatud, seda reguleeritakse mehaaniliselt. Ahvenamaa saarestikus, kus on 6000 saart, nendest asustatud on 400–500 saart, on laevaliiklus ja praamiühendus kõigile tasuta, sõltumata sellest, millise riigi kodanik laevale astub. Miks siis Eesti nüüd nii väga punnib vastu samasugusele mõttelaadile, mis Euroopa Liidus ja Läänemeres juba pikemat aega on valitsenud?

Toomas Tõniste

Aitäh! Seda komisjon küll ei arutanud, aga ma ütlen, et meil on natuke teine olukord, sest meil ei ole 6000 saart, kuhu on ühendus, vaid meil töötab 13 liini. See on väga suur erinevus. Mina väidan küll, et praegune valitsus ja koalitsioon on kindlasti huvitatud kohalike inimeste piletihindade alandamisest ja kui see võimalus tekib, siis seda tehakse.

Aseesimees Keit Pentus

Aivar Riisalu, palun!

Aivar Riisalu

Aitäh, hea juhataja! Hea ettekandja! Võib-olla me kordame koos üle. Äkki tuleb see minu rumalusest, aga mina loen seaduseelnõust seda, et sõidusoodustus puudutaks saare püsielanikku, kes on rahvastikuregistris registreeritud. Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium räägib meile, et milleks toetada välismaalasi. Minu meelest välismaalane, kes on meie rahvastikuregistri järgi saare püsielanik, peaks olema ju sellisel juhul juba ka Eesti kodanik. Võib-olla sain ma valesti aru. Aga kuidas me rahvastikuregistris olevale saare püsielanikule soodustuse tegemise kaudu soodustame välismaalaste liikumist?

Toomas Tõniste

Aitäh! Selles eelnõus on öeldud, et reisijate vedu on kõigile tasuta, ja saare elanike sõidukite ja ettevõtjate sõidukite üleveosoodustus on 50%. Need ettevõtjad ja elanikud peavad olema saarel registreeritud.

Aseesimees Keit Pentus

Jaan Õunapuu, palun!

Jaan Õunapuu

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea ettekandja! Ma arvan, et saarel elamine ei tohi olla luksus. See eelnõu, mis on praegu siin laual, on kindlasti väga mõjus regionaalpoliitiline meede. Selles ei tohiks vist keegi kahelda. Mulle tundub, et need teie sõnad, mis väljendasid väikesaartel elavate inimeste hirmu olukorra halvenemise ees, ei pruugi küll tõsiselt võetavad olla. Olles ise selle teemaga päris hästi kursis, ma tean, et inimesed on sellest palju rääkinud ja on oodanud sellist eelnõu, nagu praegu siin laua peal on, kas või Piirissaare näide Tartu maakonnas. Aga mis puudutab välismaalasi, siis kas komisjon arutas ka turismi võimalikku positiivset mõju? Kui välismaalane saab saarele sõita tasuta, siis kui palju ta raha võib sinna maha jätta?

Toomas Tõniste

Aitäh! Komisjon seda tõesti ei arutanud. Aga ma veel kord lisan, et on inimesi, kes tahavad kõike tasuta saada, ja on saarlasi, kes on nõus maksma mõõdukat tasu. Väga paljude saarlaste jaoks on palju olulisem ühenduse maht, stabiilsus ja paindlikkus. Me peame ka sellest aru saama. Kui me eelarvest suuname raha välismaalaste tasuta sõiduks Saaremaale, siis on ikkagi kuskil piir ees, ressursid on piiratud. Me peame kogu pilti tervikuna vaatama. Ma ütlen veel kord, et kui võimalused tekivad, siis, ma usun, keegi ei ole siin saalis vastu, et neid suuremaid soodustusi kohalikele teha.

Aseesimees Keit Pentus

Kalev Kotkas, palun!

Kalev Kotkas

Tänan, proua eesistuja! Austatud ettekandja! Kas teie arvates on normaalne, et riigi doteeritavatel parvlaeva-, lennu-, raudtee- ja bussiliinidel reisija makstav kilomeetrihind erineb mitu korda? Loogikavastaselt on lennukis reisijakilomeetri hind madalam kui parvlaeval. Kellele selline anarhia kasulik on ja miks majanduskomisjon ei nõustu süsteemi korrastamisega? Miks otsitakse põhjusi teemaga mitte tegelda?

Toomas Tõniste

Aitäh! Majanduskomisjon minu arust kindlasti soovib, et olukord paraneks, aga iga selline soodustus on ka konkreetne number eelarvereal. Nii lihtsalt ongi.

Aseesimees Keit Pentus

Kalle Laanet, palun!

Kalle Laanet

Aitäh! Austatud ettekandja! Te olete täna üsna mitu korda maininud, et saartel elavate inimeste jaoks ei ole praamipileti hind oluline. Kas te oskate nimetada kedagi, kes teaks kedagi, kellele see ei ole oluline? Konkreetselt ja nimeliselt.

Toomas Tõniste

Aitäh! Ma ei öelnud, et see ei ole oluline, ma ütlesin, et on ka muid tegureid, mis võib-olla on tähtsamad, ja neid on väga palju. Ma ei hakka nimesid nimetama. Kindlasti on nende 3500 inimese hulgas, kes allkirja andsid, neid, kelle jaoks on tähtsam ühenduse tihedus, kes ei pea võib-olla nii oluliseks hinda, nad on sellega põhimõtteliselt rahul.

Aseesimees Keit Pentus

Eiki Nestor, palun!

Eiki Nestor

Ma palun ettekandjalt väga vabandust, aga eks eelnõude mahategemiseks võib igasuguseid põhjuseid leida. Üks põhjus näis mulle absurdne. Ma saan aru, et Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumil on midagi selle vastu, kui välismaalased Eesti territooriumil liiguvad. Kas on kavas mingid piirangud selles osas?

Toomas Tõniste

Aitäh! Ei ole. Ma tõesti ei tea, mida Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium plaanib, aga ma usun, et kindlasti neil mingeid piiranguid plaanis ei ole.

Aseesimees Keit Pentus

Jaanus Marrandi, palun!

Jaanus Marrandi

Tänan! Lugupeetud kolleeg Nestor küsis just täpselt sama küsimuse, mida minagi tahtsin küsida. Ka mulle torkas silma, et te oma ettekandes nimetasite kolmel-neljal korral, et tohutu probleem on see, et välismaalased satuvad saartele sõitma. See ei ole probleem, see on positiivne, see on regionaalpoliitiline areng. Kui inimesed liiguvad ja ostavad kaupa, siis see on saartele kasulik. Kas te selle välismaalaste teema arutamise juures majanduskomisjonis tulite ka selle peale, et oleks vaja regionaalpoliitiliselt analüüsida, mida tähendab saarelisus ning Eesti elanike ja ka turistide võimalik ligipääs saarele? Kas te pidasite sel teemal aru ka regionaalministriga? Kuulates siin murelikku endist regionaalministrit, on selge, et tal on nendel teemadel väga palju öelda. Kas ka teie võtsite kuulda regionaalministrit või arutasite temaga seda teemat?

Toomas Tõniste

Aitäh! Regionaalminister kahjuks ei osalenud aruteludel ega olnud kutsutud ka meie töörühmadesse. Aga praegu pääsevad ju kõik välismaalased saartele. Pigem on probleem võib-olla selles, et bussipileti hinnad on liiga kõrged. Võiks vaadata selles suunas, et leida vahendeid liinibusside piletihinna alandamiseks. Aga ma küll ei ole kuulnud, et välismaalased jätaksid saartele sellepärast minemata, et see nende jaoks liiga kallis on.

Aseesimees Keit Pentus

Eiki Nestor, palun!

Eiki Nestor

Kui nüüd liikluspiiranguid välismaalastele kavas ei ole, siis järelikult on küsimus rahas. Tõesti, praamisõit Rohukülast Heltermaale maksab midagi. Mitu lätlast peaks praami peal olema, et see reis rohkem maksaks?

Toomas Tõniste

Aitäh! Seda komisjon ei arutanud.

Aseesimees Keit Pentus

Toivo Tootsen, palun!

Toivo Tootsen

Aitäh! Hea ettekandja! Sa ütlesid, et tegelikult on see probleem lahendatav ministri määrusega. Ole hea, ütle, kas te olete arutanud, mitu nädalat enne valimisi minister siis selle määruse välja annab.

Toomas Tõniste

Aitäh! Ei ole arutanud. Aga ma ütleksin, et see võimalus oma määrusega olukorda muuta on olnud kõikidel valitsustel ja ministritel läbi aegade. Kui selline võimalus tekib, siis ma usun, et minister seda hea meelega teeb.

Aseesimees Keit Pentus

Georg Pelisaar, palun!

Georg Pelisaar

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea kaasettekandja! Mitmel puhul kuulsime, et Saare maavanem kahjuks ei osalenud, ja selgus, et ta ei olnud kutsutud ka. Kahjuks ei osalenud regionaalminister, selgus, et ta ei olnud ka kutsutud. Kas te ei arutanud seda komisjonis või te komisjoni esindajana vähemalt ise ei pea võimalikuks arutelu selle eelnõu üle jätkata ja järgmisele komisjoni koosolekule kutsuda kõik need isikud, kes on pädevad kaasa rääkima ja kes siis oleksid õnneks kutsutud?

Toomas Tõniste

Aitäh! Esimeses töörühmas me just arutasime, keda võiks kutsuda, ja kutsusime need, keda meie kõigi arvates (seal ei olnud mina üksinda) tasus kutsuda. Need said kutsutud. Nii see oli. Alati võib pärast öelda, et miks teda ei kutsutud ja miks toda ei kutsutud. Nii me võimegi jääda ühe asja kallal närima. Täna on olukord selline. Ma usun, et on selge, et kõik on saanud piisavalt kaua selle eelnõuga tutvuda ja mõtteid mõlgutada, kuidas hääletada.

Aseesimees Keit Pentus

Jaan Õunapuu, palun!

Jaan Õunapuu

Aitäh! Hea ettekandja! Eks see arutelu siin natuke koomiliseks muutub, seda enam, et Saare maavanem on suure abipalvega valitsuse poole pöördunud. Te oma sissejuhatavas jutus tuletasite meile kõigile meelde valitsuse seisukohta eelnõu kohta, mis on kahjuks eitav. Eelnõu algatajate hulgas on ka üks teie erakonna liige, kes on allkirja andnud. Kas te teate, kuidas Vabariigi Valitsus seda teemat arutas? Kas otsus oli konsensuslik või oli eriarvamusi ja kuidas käitus regionaalminister?

Toomas Tõniste

Aitäh! Ma ei ole valitsuse hingeellu süüvinud, nii et ma ei tea seda.

Aseesimees Keit Pentus

Lembit Kaljuvee, palun!

Lembit Kaljuvee

Aitäh, proua juhataja! Hea kolleeg! Kas komisjonis oli arutelu all, et kui see eelnõu seaduseks saab, kuidas see mõjutab saartel kinnisvara hinda?

Toomas Tõniste

Aitäh! Komisjon seda ei arutanud.

Aseesimees Keit Pentus

Austatud ettekandja! Küsimused on otsas. Aitäh ettekande eest! Avan läbirääkimised. Kas fraktsioonide esindajatel on kõnesoove? Esimesena palun kõnetooli Eesti Keskerakonna fraktsiooni esindaja Aivar Riisalu!

Aivar Riisalu

Hea juhataja! Head kolleegid! Mulle meenub esimene kokkupuude Saaremaaga, mis toimus minu algkoolipäevil. Juba siis olin ma suure imestusega sunnitud tunnistama, et vahvlijäätis maksis kopika rohkem kui mandril ja pudel limonaadi peaaegu kaks kopikat rohkem kui mandril. Minu küsimuse peale, miks see niimoodi on, ütlesid kohalikud inimesed, et see on alati niimoodi olnud, sest jäätise ja limonaadi kohalevedu toimub praamiga ja see on kallis. Lapsena saad ju asjadest aru, täiskasvanuna on sellistest asjadest üsna keeruline aru saada, sest siis sa hakkad mõtlema ka.
Kummaline on see, et suhteliselt suure tõenäosusega sõidab see eelnõu majanduskomisjoni ettepanekul täna järjekordselt igavikku. Seda kummalisem on veel see, et sellest saalist väljaspool on nii mõnedki selle eelnõu täna tagasilükkajad eelnõule selget toetust avaldanud, mis näitabki, milline kaksikmoraal valitseb meie ühiskonnas tervikuna.
Mõne selles eelnõus oleva seisukohaga võib-olla polekski vaja nõus olla. Näiteks võiksime arutada, kas reisijate ülevedu peaks olema täiesti tasuta. Võib-olla oleks tõesti mõistlik kehtestada arvestatav piletisoodustus saare püsielanikele, kõik turistid võiksid ka seda üksikisiku piletit kallimalt osta. Kahjuks oleme ilmselt teel, kus me võtame selle eelnõu arutelult lihtsalt maha. Ministeeriumi väited selle kohta, kuidas saavutatakse mingisugune taluvuspiir või mis iganes, on ju sellised kummalised väited, millel ei ole mitte mingit selget selgitust ega tõestust. Mina ei usu, et nende puhul, kelle jaoks väikesaared ei ole kuidagiviisi emapiimaga seostuvad paigad, võiks mingisugune piletihind mõjutada seda, kas nad ostavad sinna suvila või ei osta sinna suvilat. Kas sinna suvemaja osta suutev inimene hakkaks ennast selle odavama praamipileti nimel elanike registrisse sisse kirjutama, selles ma ka väga kindel ei ole.
Aga väga kindel olen ma selles, et 6000 tonni ühe tuttava Saaremaa kalaettevõtja kala sõidab Saaremaalt minema oluliselt kallima transpordihinnaga kui samasugune kala näiteks põhjarannikult. Tegelikult tekib ikkagi õigustatud küsimus, miks tema peaks opereerima sellistes tingimustes, kus ta iga kalakilo eest peab karistuse tõttu elukoha eest rohkem raha maksma. Aga meie isegi ei aruta seda, sellel lihtsal põhjusel, et me ei taha seda arutada, sest valitsev meeleolu on selline, et inimeste probleemid ei olegi nagu probleemid.
Miks me ei võiks arutada selle üle, et jätame kõrvale need päris väikesed saared, kus püsielanikud vahel isegi puuduvad? Võib-olla seal ei peaks situatsiooni muutma. Räägime saartest, kus on 5000 ja rohkem elanikku, kus toimub ka mingisugune ettevõtlus. Aga me ei räägi täna üldse. Väga kummaline on selline õhustik ja väga arusaamatuks jääb see, et kui seda eelnõu tõepoolest planeeriti ja ette valmistati, siis väga paljud saarte ühenduse liikmed põlesid soovist selle asjaga lõpuni minna. Täna tundub, et nad on lõpuni ära põlenud. Sellest on siiralt kahju, aga ma loodan, et ükskord saabub valgus ka meie õuele. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Palun Riigikogu kõnetooli Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni nimel kõnet pidama Andres Herkeli! Tundub, et Andres Herkel siiski ei soovi sõna võtta ning Isamaa ja Res Publica Liidu nimel võtab sõna Toomas Tõniste. Palun!

Toomas Tõniste

Austatud juhataja! Austatud kolleegid! Tekitasin väikese segaduse. Ise ka vaatasin, et huvitav, Herkelit ei ole, kuidas ta siis sõna võtab, kas kaugjuhtimise teel või. Aga nüüd sain lõpuks siia pulti.
Mida ma IRL-i fraktsiooni nimel tahan öelda? Tahan öelda, et me peame väga oluliseks, et saarte elanike liikumisvõimalused oleksid head, ning me toetame, et saarte püsielanike jaoks võiks praamisõit olla praegusest soodsam.
Miks me seda eelnõu ei toeta? Väga lihtsatel põhjustel. Autode väikesaartele üleveo kulu suureneb hinnanguliselt ligi 80%. Eelnõu on paljude arvates väikesaartevaenulik. Paljude saarlaste jaoks ei ole nii suur probleem hind, pigem tunnevad nad muret ühenduse mahu ja graafiku tiheduse pärast. On küsitav, kas on ikkagi õige, et maksumaksja kulul oleks kõigile välismaalastele ülevedu tasuta. Selle maksab kinni ju meie riigi maksumaksja. Ja võib-olla kõige olulisem: kui neid asju saab reguleerida ministri määrusega, miks me peame seda siis seadusmuudatusega tegema? Kust tuleb raha? Kui saarlaste soodustusi suurendada, tuleb riigieelarves ette näha piletitulu vähenemine ja samas ulatuses tuleb leida lisavahendeid dotatsiooniks. IRL on valmis oma koalitsioonipartneritega otsima võimalusi selle lisakulu rahastamiseks.
IRL sellepärast eelnõu ei toeta, kuid me igal juhul toetame saarlasi. Aitäh!

Aseesimees Keit Pentus

Tarmo Mänd Reformierakonna fraktsiooni esindajana, palun!

Tarmo Mänd

Austatud juhataja! Head kolleegid! See paber sai üle antud segaduste ärahoidmiseks, et oleks selge, keda ma siin täna esindan. Ma esindan Reformierakonnas vastu võetud seisukohta selle eelnõu kohta. Saarel elava inimesena toetan ka mina kõiki algatusi ja ettevõtmisi, mis toetavad saarte arengut, elanike ja seal tegutsevate ettevõtete huvisid. Siinjuures on aga õige lähtuda saarte elanike laiast avalikust huvist ja sellest, et soodustused, mida tehakse, oleksid määratud vaid neile.
Eelnõuga on seatud üheks eesmärgiks ülesõidu opereerimise lihtsustamine, mille tagaks teatavasti reisijapileti kaotamine ehk tasuta reisijate ülevedu kõigil praamiliinidel, ka väikesaartele. Iseenesest tähendab see hinnasoodustust inimestele üle maailma, tegemist on tõeliselt rahvusvahelist tunnustust vääriva ettevõtmisega. Unustada aga ei tohi, et seda tehakse meie riigi maksumaksja arvel, mida me keegi eitada ei saa, aga regionaalpoliitika eesmärk on teatavasti soodustuste tegemine keerulistes tingimustes asuvate piirkondade elanikele ja majandusele. Praegu peaksid kõne all olema meie saarte elanikud ja saartega seotud majandus. Tegemist on lennuka ideega, selle autoritele ei taha ma midagi halvasti öelda. Kuigi ma ise olen saarte ühenduse liige, ei kirjutanud ma sellele eelnõule alla, aga ehk oleks meil targem ja otstarbekam regionaalpoliitilised probleemid oma riigis enne ära korraldada, kui me väljume selle teemaga üle meie riigipiiri. Ma ei eita üleveoliinide operatiivsema korraldamise vajadust, iseasi on, mis abinõudega seda püütakse tagada. Õige on toetada saarte püsielanikke ja saarte majanduse arengut otseselt ning mitte avada Eesti maksumaksja kulul tasuta ülevedu kõigile.
Tean, et eelnõu edasise menetluse käigus on plaanitud sisse viia täiendus, mis puudutab reisijapileti osalist kaotamist ehk, teistpidi võttes, osalist säilitamist. Tasuta saaksid praamidel sõita sõidukis viibivad inimesed, ülejäänutele jääks pilet kehtima. See idee on teada, sellest räägitakse palju, sellest räägib ka üleveooperaator. Julgen väita, et selle idee rakendamisega hakatakse ebavõrdselt kohtlema nn jalgsireisijaid, kes peavad endistviisi pileti lunastama, kuna nad ei tule praamile sõidukis. See idee vähendaks küll sadamates piletimüügile kuluvat aega, aga ta poleks õiglane. See ei oleks kompromiss peaidee teostamiseks, et minna ülevedudel üle sõidukipiletitele, mis ongi peaeesmärk.
50% hinnasoodustus saartel registreeritud autodele on kahtlemata märkimisväärne kavatsus saarte arengu kiirendamiseks ja konkurentsivõime parandamiseks, millega tuleks edasi tegelda. Tervikuna aga on küsimus selles, kas eelnõu autoritele on ikka päris veenvalt selgeks saanud rahalise katte olukord, mis selles osas valitseb. Minule teadaolevalt on ministeerium välja arvestanud, et piletite kaotamisel jääks saamata 50 miljonit krooni piletitulu (sealhulgas on ka piletitulu väikesaartelt). Eelnõu seletuskirjas viidatakse vajadusele eraldada riigieelarvest 26 miljonit krooni (nii ettekandja ka ette kandis), mis suunatakse saartel registreeritud autodele 50% soodustuse tegemiseks. Samal ajal kuluks ministeeriumi arvestuste kohaselt 50% sõidusoodustuse tegemiseks 6,5 miljonit krooni. Järelejäänud 20 miljonit läheb järelikult reisijapiletite katteks, aga sinna jääb veel vahe sisse. See on tõsine argument, miks selle rahalise katte leidmine on seatud tõsise kahtluse alla. Meile on tõepoolest arusaamatu, millest kaetakse puudu jääv osa.
Ma palun kolm minutit juurde!

Aseesimees Keit Pentus

Kolm minutit lisaaega.

Tarmo Mänd

Miski siin loos selgelt ei klapi. Probleemiks jääb ka see, et suure osa praamidel veetavast kaubast veavad autod riigi teistest piirkondadest, kes praegu hinnasoodustuse alla ei lähe.
Need on põhjused, miks Reformierakonna fraktsioon ei toetanud selle eelnõu seadusena vastuvõtmist. Selge on aga see, et praamivedude hinnad vajavad reguleerimist vähenemise suunas, kuna praamiliikluse stabiilsuse tagamise vajaduse kõrval on üleveohinnad saarte elanikele ja kohalikule ettevõtlusele oluline koormus. Ei tohi unustada potentsiaalsete investeeringute tulemist saartele. Soodustusi on võimalik teha üldtunnustatud regionaalpoliitiliste abinõude alusel, suunates raha sinna, kus seda vajatakse, ja lähtudes reaalsetest võimalustest.
Reformierakonnal on kavas rakendada kõigi suuremate saarte püsielanikele ja saartel registreeritud autodele reisijapiletite ja autode üleveo 50% hinnasoodustust. Selgituseks lisan, et väikesaartel kehtib praegu teine süsteem ja maavalitsused kehtestavad soodustused, mis on juba 70% tasemel. Meie selleni praegu veel ei ulatu, reaalne võimalus on rääkida 50% hinnasoodustusest. Praegu kehtivad Hiiumaa ja Saaremaa ülevedudel reisijapiletite hinnasoodustused 50% ulatuses pensionäridele ja õpilastele. Saarele registreeritud autod saavad hinnasoodustust 30%. Seega laieneks 50% soodustuse määr kõigile reisijatele. Me räägime ka pensionäride ja õpilaste soodustuse säilitamisest, mis on kindlasti toetamist vääriv idee. Autode soodustuse määr tõuseks 20%. Minister Partsiga oleme rääkinud sellest, et tõenäoliselt oleks otstarbekas rakendada saarte kaubavedudega seotud autodele sama soodusmäära, mis looks paremad konkurentsitingimused ja elavdaks saarte majandust. Midagi piletimüügisüsteemis muuta ei ole vaja. Muuta tuleks ainult toetuse määrasid, seadusmuudatust selline lähenemisviis tõepoolest ei vaja.
See, mida ma teile rääkisin Reformierakonna arusaamast hinna reguleerimise kohta, on kirja pandud ka meie erakonna transpordiarenguprogrammis. Selliste hinnasoodustuste rakendamine sõidul Hiiumaale ja Saaremaale läheb juba täpsustatud andmetel maksma ligi 30 miljonit krooni, mitte vähem. Ma usun, et tegemist on tõsise regionaalpoliitilise abinõuga saarte heaolu parandamiseks, saarte arengu hoogustamiseks. Tõepoolest, see ettepanek, mille mina siin Reformierakonna nimel ette kandsin, lähtub sellest, et see raha suunataks saarte elanikele ja ettevõtjatele. Ma tänan tähelepanu eest!

Aseesimees Keit Pentus

Aitäh! Head ametikaaslased! Nüüd on selline olukord, et istungi lõpuni on üks minut. On veel üks kõnepidamise soov. Mul on ettepanek, et me jätkame selle kõnega homme. Homme on selle eelnõu arutelu päevakorra esimene punkt.
Tänane istung on lõppenud. Homme jätkub seaduseelnõu 781 arutelu sealt, kus see täna katkes.

Istungi lõpp kell 12.59.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee