10:00 Istungi rakendamine
Aseesimees Jüri Ratas
Austatud Riigikogu, tere hommikust! Alustame Riigikogu täiskogu VI istungjärgu teise töönädala neljapäevast istungit. Kõigepealt palun kõnetooli neid Riigikogu liikmeid, kes soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi! Marek Strandberg, palun!
Marek Strandberg
Tervist, head kolleegid! Mul on hea meel anda Riigikogule üle üks väga lihtne ja meeleolukas eelnõu, millega sätestataks, et tulevikus võiks iga septembri teine pühapäev olla vanavanemate päev. Ükskõik, mis siis inimesed selle päevaga peale hakkavad, kas soovivad õnne noortele või vanadele vanavanematele, korraldavad mingeid üritusi või mida iganes. Küünikutele, kes ehk küsivad, milleks niisugust päeva vaja on, võib ka natuke küüniliselt vastata, et kas või sellepärast, et seegi oleks päev, mil oleks põhjust lilli, šokolaadi, sooje susse või mida iganes tavapärasest rohkem osta. Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Toivo Tootsen, palun!
Toivo Tootsen
Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Annan 14 Riigikogu liikme nimel üle arupärimise välisminister Urmas Paetile. Riigikokku on jõudnud reformierakondlase Rein Langi juhitava Justiitsministeeriumi ettevalmistatud korruptsioonivastase seaduse eelnõu. Korruptsioonivastases seaduses sätestatud toimingupiirangute rikkumise ilmekas näide oli 2003. aastal Kaitseministeeriumi endise kaitsepoliitika asekantsleri Margus Kolga juhtum. Viimane anti kaitsepolitsei uuritud kriminaalasjas kohtu alla, süüdistatuna ametiseisundi kuritarvitamises, võltsimises ja riigisaladuse avalikustamises. Kohus mõistis Margus Kolga toimepandud kuritegudes süüdi ning karistas teda rahalise karistusega. Kolga lahkus töölt Kaitseministeeriumist, kuid praegu töötab ta juba Välisministeeriumi poliitikaosakonnas peadirektorina. Sellest tulenevalt on meil välisministrile kuus küsimust. Näiteks sellised. Mis kaalutlustel võeti nii vastutusrikkale ametikohale isik, kes on kohtu poolt süüdi mõistetud? Kas peate loomulikuks, et avalikus teenistuses saavad jätkata kodanikud, kes on rikkunud korruptsioonivastast seadust? Miks lahkus teie arvates Kolga Kaitseministeeriumist ja miks teie arvates on Välisministeerium kohtu poolt süüdimõistetud isikule parem koht kui Kaitseministeerium? Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Jaanus Marrandi, palun!
Jaanus Marrandi
Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Anname üle arupärimise peaminister Andrus Ansipile Eesti põllumajanduspoliitikast. Alla on kirjutanud kolm opositsioonifraktsiooni esimeest – Kadri Simson, Karel Rüütli ja Eiki Nestor – ning kolm maaelukomisjoni opositsioonierakondlastest liiget: Jaanus Marrandi, Kalev Kotkas ja Arvo Sarapuu.
Viimastel nädalatel ja kuudel on olukord Eesti põllumajanduses üsna teravalt tõstatatuna jõudnud Eesti ajakirjandusse, samalaadseid uudiseid on kuulda ka mujalt Euroopast. Paraku on nii arupärijatele kui ka väga paljudele meie poole pöördunud põllumeestele jäänud mulje, et peaminister Eesti põllumajanduse ja kogu maaelu tegelikku olukorda päris ei mõista. Seda muljet on kinnitanud ka tema erakonnakaaslasest rahanduskomisjoni esimehe väljaütlemised, milles avaldatakse imestust selle üle, et PRIA ei ole suuteline eurotoetusi välja maksma. Tundub, et olulisi otsuseid langetavate poliitikuteni ei ole jõudnud teadmine, et põllumajanduses on Euroopa investeeringutoetuste mittekasutamise tegelik põhjus nii katastroofiline turuolukord kui ka valitsusliidu poolt viimase võimaluseni nuditud otsetoetused, mis võiksid olla eurotoetuste puhul nõutud omaosaluse katteallikas.
Niisuguse teadmise taustal ei ole peaministril ega ka valitsusel võimalik teha tegelikule majandusseisule vastavaid otsuseid. Väga paljude asjatundjate sõnul on otsetoetuste maksmine ainukene meede, mis võiks põllumajanduse jätkusuutlikkusele praeguses olukorras positiivset mõju avaldada ja meie kuus küsimust ongi suunatud sellele, kuidas eurotoetusi võiks kasutada. Näiteks, kuidas näeb peaminister võimalusi Euroopa Liidu investeeringutoetuste kasutamiseks olukorras, kus põllumeestel puuduvad võimalused omaosaluse tasumiseks ja vähenevad ka täiendavad otsetoetused. Samuti küsime, millised on järgmise aasta riigieelarve võimalused põllumajanduspoliitilist olukorda märksa parandada.
Aseesimees Jüri Ratas
Lauri Laasi, palun!
Lauri Laasi
Austatud juhataja! Head kolleegid! Annan nelja Keskerakonna fraktsiooni liikme nimel üle arupärimise kaitseminister Jaak Aaviksoole. See puudutab riikliku relvatööstuse ehk siis E-Arsenali plaanitavat müüki.
Käesoleva aasta septembri alguses esitas riikliku relvatööstuse E-Arsenali nõukogu Kaitseministeeriumile ettevõtte ümberkorraldamise kava, mis on seotud ettevõtte müügiga selliselt, et ettevõttest eraldatakse enne müüki kinnisvara. E-Arsenal loob uue tütarettevõtte, millele antakse üle kogu põhitegevus. Väidetavalt plaanitakse E-Arsenal müüa Eesti Kaitsetööstuse Liidu liikmetele ning tehingu lobitööd juhib Eesti Kaitsetööstuse Liidu juhatuse esimees Taavi Veskimägi. Kaitseministeerium on asunud E-Arsenali müüki toetama. Kuuldavasti pretendeerib E-Arsenali ostmisele AS Viking Security, mille omanikeringi kuulub Jüri Ilves, ning temaga koos peab ettevõtte ostmise plaani väidetavalt ka ärimees Neinar Seli. Seoses eeltooduga palume kaitseministril vastata järgmistele küsimustele.
Kas vastab tõele, et E-Arsenal müüakse mõnele Eesti Kaitsetööstuse Liidu liikmele? Kuidas tagatakse aus ja läbipaistev müügiprotsess, kui müümise idee ei ole sündinud mitte Kaitseministeeriumis, vaid on initsieeritud mõne Eesti Kaitsetööstuse Liidu liikme poolt? Kes hakkab koostama tingimusi uue partneri valikuks? Kuidas tagatakse, et tingimused ei koostata koostöös mõne Eesti Kaitsetööstuse Liidu liikmega ning vastavalt nende soovidele selliselt, et ainult üks ettevõtja kvalifitseerub? Eeldatavalt osaleb kriteeriumide koostamisel ka Taavi Veskimägi. Kas siin ei ole huvide konflikti, kuna ühelt poolt ta esindab Eesti ettevõtjaid, kes tahavad osta, ning teiselt poolt ettevõtet, mille müügiprotsessi eest ta vastutama on pandud? Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Olga Sõtnik, palun!
Olga Sõtnik
Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Annan koos kuue Keskerakonna fraktsiooni kolleegiga arupärimise siseminister härra Marko Pomerantsile seoses järgmiste asjaoludega.
Meile teadaolevatel andmetel toimus Siseministeeriumi haldusalas, täpsemalt Ida Politseiprefektuuri Narva politseijaoskonnas selline vahejuhtum. Narva volikogusse kandideeriva Olev Sillandi usaldusisikut külastasid kaks korda Narva politseiosakonna töötajaid. Vestluse käigus tahtsid politseinikud teada saada, kellega on usaldusisik kohtunud, milliseid üritusi on tulemas valimiskampaania raames, kes veel tegeleb valimiskampaaniaga, mis on agitatsiooni eesmärk, kas on plaanis kohtuda valijatega jne. Telefonivestluses tunnistas Narva politseiosakonna ülemkomissar Reeno Kullamä, et tema andis selle käsu politseinikele selleks, et koguda informatsiooni Olev Sillandi valimiskampaania kohta. Seoses eeltooduga palume teil vastata järgmistele küsimustele.
Esiteks: kas selline Narva politseiosakonna töötajate tegevus on kooskõlas karistusseadustiku 10. peatüki 3. jaoga "Süüteod valimisvabaduse vastu" ja kas teile ei tundu, et seda juhtumit võib pidada kuriteoks karistusseadustiku § 162 järgi? Teiseks: milline juriidiline alus oli ülemkomissar Reeno Kullamäl anda selline käsk oma alluvatele? Kolmandaks: kas sellise töökäsu andmine oli ülemkomissari iseseisev otsus või oli see käsk talle delegeeritud näiteks ministeeriumilt või mõnelt teiselt riigiasutuselt? Neljandaks: kas selline politseiorganite valimiskampaaniasse sekkumine on teie hinnangul kooskõlas demokraatia põhimõtetega? Ja viiendaks: kas võib oodata, et selline info kogumine hakkab toimuma kõikide kohaliku omavalitsuse volikogusse kandideerivate inimeste suhtes või kehtib see ainult teatud parteide kandidaatide suhtes? Aitäh!
Aseesimees Jüri Ratas
Rohkem kõnesoove ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe eelnõu ja neli arupärimist ning vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise.
Läheme nüüd teadete juurde. Riigikogu esimees on edastanud kolme Riigikogu liikme arupärimise majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsile ning viie Riigikogu liikme arupärimise peaminister Andrus Ansipile.
Head ametikaaslased! Viime läbi kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 85 Riigikogu liiget, puudub 16.