Hea eesistuja! Lugupeetud kolleegid! Oleme jõudnud jahiseaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu teisele lugemisele siin saalis. Arutelusid selle eelnõu muudatuste üle suutsime me pidada neljal keskkonnakomisjoni istungil. Millised on need põhilised arutelukohad ja selle tulemusena sündinud muudatused, sellest ma teile ülevaate annangi. Ma käin selle seaduseelnõu läbi mööda seda teksti, mitte mööda muudatusettepanekuid.
Kõigepealt, § 21 "Jahinduse korraldamine". Komisjonis toimunud arutelud käisid põhimõtteliselt seda liini mööda, kas lõiget 1, mis räägib riigi rollist, üleüldse peaks olema või mitte, kuna see on nii ehk naa ka Vabariigi Valitsuse seadusest tulenev. Komisjon leidis, et tervikvaate kontekstis on mõistlik, et jahinduse korraldamine oleks ühes paragrahvis kirjas niimoodi, et on olemas riigi roll ja samuti see osa, mis puudutab jahindustegevuse korraldamisse kaasamist. Alternatiivina oleks olnud tegemist jahinduse korraldamisse kaasamisega. Nüüd selle juurde, kuidas sündis lõige 2. Kõigepealt on lähtekoht see, et riik kaasab jahindustegevuse korraldamisse eraõiguslikul alusel toimivaid jahindusorganisatsioone. Seda printsiipi peetakse mõistlikuks ja seda tehakse lepinguga, mis sõlmitakse jahindusorganisatsiooniga. Siinjuures võib toonitada, et minister võib selle sõlmida, aga tingimata ei pea sõlmima, riigile ju roll jääb. Kuidas sõnastada neid organisatsioone? Jõudsime arusaamale, et see peaks olema võimalikult suurt hulka Eesti jahimehi ja Eesti jahimehi koondavaid organisatsioone hõlmav organisatsioon. Käis diskussioon ka selle üle, kas peaks olema kuidagi kirjeldatud selle organisatsiooni varasem kogemus ja traditsioonid, aga teie ees olev § 21 lõige 2 on selline, mille suhtes kokkuleppele jõuti ja komisjon nii oma ettepaneku vormistas. Oli ka küsimus, kes korraldab järelevalvet selle lepingu täitmise üle. Selleks on Keskkonnaministeerium. Alati on võimalik teoreetiline olukord, et jahindusorganisatsioon, kellega leping sõlmitakse, ei suuda mingil põhjusel seda täita. Nagu ma ütlesin, teoreetiline olukord. Selleks puhuks on pakutud lõikes 4, et sellisel juhul läheb see roll Keskkonnaametile.
Teine kirglik koht seaduseelnõus puudutab § 4, millega muudetakse § 11 lõiget 4. See puudutab seda, kuidas eri jahindusorganisatsioonide vahel tekib jahimaa kasutusõigus, kui riik sellise võimaluse loob. Hakkame siis nendest printsiipidest peale. Kui ühe ja sama jahipiirkonna kasutusõiguse saamiseks on esitatud kaks või enam taotlust, siis esimene eeldus on see, et lepitakse kokku ühiskasutuses. Siin tekkis küsimus, kes peavad kokku leppima. Kui neid taotlejaid on kaks, on üsna selge, et neid kokkuleppijaid peakski olema vähemalt kaks. Aga kui neid on kolm, kas siis piisab sellest, kui kaks on omavahel kokku leppinud, ja ongi kahe jaoks kokkulepe sündinud? Eestis on olemas vastav kohtupraktika. Keskkonnakomisjoni liikmete ettepanekuna, selleks et kõige rikutumalgi lugejal (oma meelelaadilt, ma mõtlen) oleks kõik üheselt selge, tekkis siia säte, et kõik taotlejad peavad selle ühiskasutusega olema nõus, on neid siis kolm, neli või neliteist. Sellisel juhul see ühiskasutus tekib. Kui sellist ühiskasutuse kriteeriumi ei ole võimalik rakendada, siis tuleb edasi järgmine kriteerium, mis puudutab maaomandi kogupindala, jahipidamise õigust omavate füüsilisest isikutest liikmete maaomandi kogupindala taotletavas piirkonnas. Kellel on suurim pindala, see saab õiguse. Kui tegemist on n‑ö pindalade võrdsusega, mis oli esialgses variandis, siis tuleb järgmine kriteerium, et õiguse saab jahipiirkonna kasutamisele suurema arvu jahipidamise õigust omavaid füüsilisi isikuid kaasav jahindusorganisatsioon, kelle maaomand asub taotletavas jahipiirkonnas. Jällegi leiti arutelude käigus, et võib-olla ei peaks lähtuma sellest pindalakriteeriumist n‑ö hektarite põhjal. Ega siin mingisugust sügavamat filosoofiat ei olegi, nende arutelude käigus leiti, et see pindalakriteerium tuleb jutuks siis, kui kahe taotleva organisatsiooni pindalade erinevus on suurem kui 10%. Kui see on väiksem, siis tuleb kohe see maaomandit omavate jahimeeste kriteerium. Sellisena see lõige 4 sõnastatud sai.
Nüüd läheme § 6 juurde, mis muudab § 29 ja räägib sellest, kuidas toimub jahitunnistuste andmine, nende üle arvestuse pidamine, samuti sellest, kes korraldab jahindusalast koolitust, jahiteooriaeksamit ja laskekatseid. Jällegi, kui sõlmitud on haldusleping, siis on asi väga lihtne, see on siis keskkonnaministri volitatud isik lepingu alusel, kui sellist lepingut ei ole, on see alternatiivina Keskkonnaamet. Diskussioon oli ennekõike selle üle, kuidas suhtuda sellesse jahindusalasesse koolitusse ja selle läbiviimisesse. Jällegi, esimene mõte on see, kas see tähendab, et jahindusalast koolitust võibki läbi viia ainult see konkreetne organisatsioon. Aga ei, lõiget 2 tuleb mõista niimoodi, et jahindusalase koolituse korraldamiseks, näiteks jahimehe baaskoolituse läbiviimiseks, on ühised õppekavad ja see toimub Eestimaal ühtlaselt, ühesuguste materjalide alusel. See on selline koordineeriv tegevus, kirjutatud on, et korraldav, aga ennekõike on peetud silmas sellist koordineerivat tegevust.
Järgmine on § 29 lõige 7, mida muudetakse ja mis sõnastatakse järgmiselt: "Jahitunnistuse kaotamise või kasutamiskõlbmatuks muutumise, samuti jahitunnistuse kehtivuse peatamise korral antakse või vahetatakse jahitunnistus või taastatakse selle kehtivus kümne päeva jooksul pärast taotluse esitamist ja riigilõivu või muu tasu tasumist." Teatavasti on praegu seaduses säte, et kui jahitunnistus tuleb uuesti väljastada, siis käib see riigilõivu alusel, kui seda teeks halduslepingu alusel mingisugune ühiskondlik organisatsioon, siis ei oleks selleks tasuks mitte riigilõiv, vaid muu tasu, mis peab kulud katma. Uus moment võrreldes eelneva seadusega on see, et see tasu ja riigilõiv puudutab ka kehtivuse peatamist. Teatavasti, kui kehtivus peatatakse vähem kui kuueks kuuks, siis praeguse seaduse järgi mingisugust tasu ega lõivu sellega ei kaasne.
Lõige 10 kirjeldab seda tasu, mida jahitunnistuse väljaandmise eest võetakse. Me jõudsime aruteludega selleni, et see tasu peab olema kulupõhine, selge, lähtuma võrdse kohtlemise põhimõtetest ning peab olema kujundatud selliselt, et kataks asjaomase teenusega seotud põhjendatud kulutused. Et see teadmine, millised need konkreetsed tasud on, ei tuleks pärast jahimeestele üllatusena, siis see tasu suurus sätestatakse Keskkonnaministeeriumi ja tunnistuse andja vahel sõlmitud halduslepingus ja siis ta läheb rakendusse.
Järgmised paragrahvid on tehnilist laadi.
Ma tahan tähelepanu juhtida seaduseelnõu §‑le 10. See temaatika ei olnud algselt üldse seotud esimesel lugemisel olnud eelnõuga. See puudutab jahivõimalust mootorpaadist. Praeguse seaduse kohaselt võib niimoodi küttida veelinde, aga kobras, kes ka vett armastab, muide, ja ka mink võiksid olla sellised ulukid, keda samuti seisva mootoriga mootorpaadist võib selle seaduse alusel edaspidi küttida.
Eelnõu §‑ga 12 muudetakse kehtiva seaduse § 53 lõiget 1. See puudutab jahisaaduste päritolu. Kui sisse astuda mõnesse väiksemasse vorstitööstusesse ja seal ripub põdrarümp, siis peaks olema selle säilitamiseks või töötlemiseks vastuvõtjal, aga ka jahisaaduse müüjal kirjalik jahisaaduse päritolu tõendav üleandmise-vastuvõtmise akt. Kui selle jahisaaduse müüjaks on isik, kelle nimele on antud jahiluba, siis jahisaaduse päritolu tõendab selle jahiloa koopia.
Nüüd päris eelnõu lõpu juurde. Kuna kehtivas seaduses ei ole riigilõivu jahitunnistuse kehtivuse taastamise taotluse läbivaatamise eest, ja eelnevates paragrahvides selline tasuvõtmise võimalus loodi, siis kehtestatakse ka sellise tehingu eest riigilõivuks 50 krooni. Need toimingud on kõik tegelikult tänaseks päevaks ühe hinnaga, nii jahitunnistuse saamine, vahetamine kui ka kehtivuse taastamine.
Komisjon, oma arutelud läbi viinud, muudatusettepanekud läbi vaadanud, jõudis otsusele, et ettepandud kujul tuleks eelnõu 458 teine lugemine siin täna läbi viia, teine lugemine lõpetada ja kolmas lugemine läbi viia, juhul kui teine lugemine lõpetatakse, homme. Aitäh!