Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

14:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Kristiina Ojuland

Head kolleegid! Tere päevast! Alustame täiskogu V istungjärgu üheksanda töönädala kolmapäevast istungit. Täna on Eestis leinapäev ja sellega seoses teen ma ettepaneku alustada meie istungit, mälestades märtsiküüditamise ohvreid leinaseisakuga. (Leinaseisak.)
Head kolleegid! Alustame tänast istungit eelnõude ja arupärimiste üleandmisega. Vabariigi Valitsus täna eelnõusid üle ei anna. Kutsun kõnetooli kolleeg Marko Pomerantsi. Palun!

Marko Pomerants

Tere päevast, lugupeetud eesistuja! Head kolleegid! Keskkonnakomisjoni nimel annan menetlusse jahiseaduse ja halduskoostöö seaduse muutmise seaduse eelnõu, millel laias laastus on kaks reguleerimisvaldkonda. Üks nendest puudutab Riigimetsa Majandamise Keskuse jahimaid, laiemalt üldse riigi kasutuses olevate jahimaade pindala ja seda, et seda maad võiks olla vähem ja Eesti jahimehed võiksid selle oma kasutusse saada. Seaduse teine pool reguleerib seda, kuidas jahimehed ise saaksid Eestis jahiasjade korraldamisel koostöös ministeeriumiga senisest rohkem kaasa rääkida. Aitäh!

Aseesimees Kristiina Ojuland

Aitäh! Kolleegid! Kui teil rohkem kõnesoove ei ole, siis olen juhatuse nimel vastu võtnud ühe seaduseelnõu, mis kodu‑ ja töökorra seaduse kohaselt võetakse menetlusse.
Head kolleegid! Mul on edasi anda järgmised teated. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja on määranud juhtivkomisjonid. Esiteks, Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud rahvusvaheliste näituste konventsiooni ja selle muutmise protokolliga ühinemise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on majanduskomisjon. Teiseks, Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud ettevõtluse toetamise ja laenude riikliku tagamise seaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on majanduskomisjon. Kolmandaks, Vabariigi Valitsuse üleeile algatatud asjaõigusseaduse, lennundusseaduse ja tsiviilkohtumenetluse seadustiku muutmise ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on õiguskomisjon. Neljandaks, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni üleeile algatatud looduskaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon.
Algatajad võtsid tagasi s.a 19. veebruaril siseminister Jüri Pihlile esitatud arupärimise väärteomenetluse kohta.
Head kolleegid! Teeme kohaloleku kontrolli.
Kohaloleku kontroll
Hetkel registreerus kohalolijaks 80 Riigikogu liiget, puudub 21.


1. 14:04 Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (450 SE) esimese lugemise jätkamine

Aseesimees Kristiina Ojuland

Head kolleegid! Kuna eile jäi meil eelnõu 450 arutelu istungi aja lõppemise tõttu pooleli, siis jätkame seda arutelu. Palun kõnetooli tagasi põhiseaduskomisjoni esimehe kolleeg Väino Linde! Kolleegidel on teile hulgaliselt küsimusi. Esimesena saab küsimuseks sõna kolleeg Inara Luigas. Palun!

Inara Luigas

Aitäh, austatud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Paar tundi tagasi toimus siin Riigikogu hoones üks ettekanne, nimelt, Rainer Nõlvak tutvustas oma uut kodanikukampaaniat "Minu Eesti". Oli väga huvitav ja ma ise kindlasti osalen nendel mõttetalgutel. Eile te vastasite küsimustele ja ütlesite, et te pole konsulteerinud selle seaduseelnõu osas ei omavalitsuste ühenduste ega omavalitsustega. Kas te olete konsulteerinud kodanikuühendustega, milline oli arutelu sisu ja milline oli tulemus?

Väino Linde

Aitäh! Teadaolevalt toimub kodanikuühenduste suurem ettevõtmine alles mai alguses. Seal on kindlasti kõne all ka need küsimused, mis käsitlevad seadusloomet.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Teiseks küsimuseks saab sõna kolleeg Lauri Laasi. Palun!

Lauri Laasi

Austatud komisjoni esimees! Minule on jäänud teist mulje kui mehest, kes niisama sõnu ei loobi. Eile ütlesite meile siitsamast puldist, et arv 300 000 on eelnõus valijate tahtest tulenevalt. Et te nii olete öelnud, seda näitab meile ka eilse istungi stenogramm. Palun täpsustage, milliste valijatega on konkreetselt tegemist ja millises vormis nad teile oma tahet avaldasid!

Väino Linde

Aitäh! Tänan komplimendi eest ja arvan, et ega teil ka viga ei ole. Ma ei ole päris veendunud, kas ma ütlesin siiski nii, et see 300 000 on tulnud siia valijate tahtest. Arvan, et juttu oli siiski eelkõige eelnõu algatajate tahtest ja soovist. Küll aga, kui soovite leida kaudset seost selles osas, et valijad on siia valinud need Riigikogu liikmed, kellest osa moodustavad põhiseaduskomisjoni enamuse, siis kaude on siia tõepoolest ilmunud valijate tahe.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Kadri Simson. Palun!

Kadri Simson

Aitäh! Lugupeetud Väino Linde! Te olete pärnakana sattunud väga imelikku seisu, kaitstes siin Tallinna seaduseelnõu, mis peaks muutma kohalike valimiste tulemust. Aga ma küsin selle seaduseelnõu kohta sellise küsimuse. Kas te põhiseaduskomisjonis tegite selle eelnõu teksti omaenda tarkusest või küsisite ka mõne eksperdi arvamust? Näiteks viimases Pealinna lehes, mis on ilmunud 23. märtsil, on pikk intervjuu Londoni professori Robert Blackburniga, kes ütleb, et seal, kus valimispiirkond on jagatud eri valimisringkondadeks, on oluline jagada esinduskogu mandaadid võrdselt valimisringkondade vahel, võttes eelkõige arvesse elanike arvu valimisringkonnas. Aga ta ütleb ka seda, et sellised vastuolud, kus ühe hääle kaal on teisest erinev, hoiab ära see, kui ühes omavalitsuses on üks ringkond. Kas te kuulasite ära ekspertide poolt‑ ja vastuarvamused ja erapooletute ekspertide arvamused, enne kui te sellele eelnõule komisjonis heakskiidu andsite?

Väino Linde

Aitäh! Näete, nii see poliitika kord juba on, et üks Pärnust valitud rahvasaadik peab teisele Pärnust valitud rahvasaadikule esitama Tallinnaga seotud küsimusi. Aga võin öelda, et me selle professoriga, keda sina, hea küsija, tsiteerisid, ei pidanud tarvilikuks konsulteerida.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Toivo Tootsen. Palun!

Toivo Tootsen

Aitäh! Hea ettekandja! Põhjalikult tutvunud eelnõuga, vaatasin, et ta on kuidagi väga ühekülgselt reguleeritud. Siin on küll öeldud, et üle kolmesajatuhandelises omavalitsusüksuses peab olema kaheksa ringkonda, aga reguleerimata on see, mis toimub alla kolmesajatuhandelises omavalitsusüksuses. Ma näen siin suurt ohtu Tartu linnale. On võimalik, et seal kaob ära see üks valimisringkond. Kas ei peaks ikka seaduses selgelt sätestama, et alla 300 000 elanikuga omavalitsusüksuses on üks valimisringkond? Siis on Tartu päästetud.

Väino Linde

Aitäh! Alati on võimalik täiendusettepanekute abil seda eelnõu muuta. Kui on soovi, siis võib siia eraldi Tartu jaoks teie arvates vajalikku juurde tuua. Küll aga võib mainida selle vastuse juures seda, et eelkõige on siin oluline teada, millised kohalikud omavalitsused on jagatud linnaosadeks ja millised mitte. Teadaolevalt Tartu praegu ei ole üks nendest.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Olga Sõtnik.

Olga Sõtnik

Aitäh! Austatud ettekandja! Tõenäoliselt pärast seda, kui see seadus on vastu võetud, pöördub Tallinn kohtusse ja hakkab seda vaidlustama. Selline info on läbi jooksnud infokanalitest. Mida te arvate, kas selle tagajärjel võib juhtuda, et Tallinnas ei toimugi sel aastal kohalikke valimisi?

Väino Linde

Aitäh! Olen veendunud, et Tallinnas kindlasti toimuvad kohaliku omavalitsuse valimised, ja olen veendunud ka selles, et need toimuvad kehtivate seaduste alusel. Kas ja kuivõrd üks või teine asjast huvitatud pool pöördub oma huvide kaitseks kohtusse või mõne seaduse tõlgenduse küsimiseks Riigikohtusse, selles osas ma muidugi hiromant olla ei saa.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Tiit Kuusmik.

Tiit Kuusmik

Aitäh, austatud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Eeldatavalt on põhiseaduskomisjon ka laiemalt arutanud selle seaduseelnõu käsitlust. Mind huvitab, kui kokkukäivaks Euroopa kohaliku omavalitsuse hartaga loeti riigi põhimõttelist sekkumist kohaliku omavalitsuse otsustusautonoomiasse?

Väino Linde

Aitäh! Eelnõu esitajad, põhiseaduskomisjoni enamus, on toonud oma seisukoha selles seletuskirjas, mis eelnõule on lisatud. Siin on märgitud, et ettepanekud ei muuda valimissüsteemi ega piira kohaliku omavalitsuse autonoomiat.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Teiseks küsimuseks saab sõna kolleeg Inara Luigas.

Inara Luigas

Aitäh! Austatud ettekandja! Ka minu teine küsimus on seotud kodanikuühiskonnaga. Kui te nüüd jätate kõrvale oma hirmud, mis tulenevad nendest valimistest, kas te ei võiks mõelda nii, et kodanikuühiskonnas võivad moodustuda hoopis uued kodanikugrupid, kes on hoopis tugevam partner linnale, valitsevale organile, kes rikastaksid meie ühiskonda ja arendaksid seda?

Väino Linde

Aitäh! Ma küll ei tea, kust te võtate need võimalikud hirmud kohalike valimistega seonduvalt. Minul isiklikult neid kindlasti ei ole ja ma loodan, et ka teil mitte. Mul on ainult hea meel, kui kohalikul omavalitsusel, sealhulgas Tallinnal, on niisugune oluline partner, mida võib kokku nimetada ka kolmandaks sektoriks. See on otse loomulik.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Jüri Ratas.

Jüri Ratas

Aitäh, hea juhataja! Austatud põhiseaduskomisjoni esimees! Kui me tuleme tagasi selle temaatika alguse juurde, kui õiguskantsler tuli välja oma ettepanekuga, kus ta ütles, et teatud linnaosades on valija häälel kas suurem või väiksem osakaal võrreldes teise linnaosaga, siis öelge mulle, palun, kas seda komisjonis arutati, ja kuidas teile tundub, kas eelnõu 450, mida me hetkel arutame, seda küsimust või seda tõket leevendab või muudab või parandab?

Väino Linde

Aitäh! Mis puutub sellesse tõkkesse, nagu sa, hea küsija, ütlesid, siis see on leevendatud ja parandatud ühe seadusmuudatusega, mis jõustus juba 17. detsembril eelmisel aastal. See muudatus on ajendatud õiguskantsleri pöördumisest ja lõppkokkuvõttes on ka praegu kehtiv.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Vilja Savisaar.

Vilja Savisaar

Aitäh, proua juhataja! Austatud ettekandja! Kuulan ja millestki nagu aru ei saa.

Väino Linde

Milles mina süüdi olen?

Vilja Savisaar

Oled küll süüdi. Sellepärast, et sa tood selle põhjenduseks, et me sellist seaduseelnõu siin arutame, selle, et Tartus nagu ei olegi linnaosasid ja Tallinnas justkui on. Ma juhin sinu tähelepanu sellele, et hetkel, kui me seda eelnõu menetleme, ei ole ka Tallinnas enam linnaosasid. Miks oli Tartu linnal õigus linnaosad ära kaotada ja teha üks valimisringkond, aga Tallinnal seda õigust ei ole? Sellest ei saa ma aru.

Väino Linde

Aitäh! Ma küll üle-üle-eelmises vastuses vist päris Tallinna nime suhu võttes ei väitnud, et Eestis on linnu, kus on linnaosad, ja et Tartu nende hulka kindlasti ei kuulu. Ma väidan, et linnaosade moodustamine ja linnaosade kaotamine on kohaliku omavalitsuse volikogu võimupädevuses, küll aga saab seda kõike teha kehtivate seaduste alusel, eelkõige kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse alusel.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Aivar Riisalu. Palun!

Aivar Riisalu

Aitäh, hea juhataja! Hea ettekandja! Nende seadusmuudatustega me justkui kaitseksime põliseid Tallinna linnaosasid, aga minu mälu ütleb mulle küll, et need kaheksa Tallinna linnaosa moodustati 1993. aastal, enne seda oli Tallinnas hoopis neli rajooni täitevkomiteed. Kustmaalt see põlise piir teie jaoks läheb?

Väino Linde

Aitäh! Päris kahju, et üks varasem põhiseaduskomisjoni istung ei olnud laiendatud koosseisuga, nii et kõik huvilised oleksid saanud juures viibida. Seal esines teiste oluliste isikute kõrval professor Sulev Mäeltsemees, kes väga pikalt ja põhjalikult selgitas neid ajaloolisi piire Tallinnas, asjaolusid, kuidas need on tekkinud, linna eri osade arusaamu ja seisukohti jne, kaasa arvatud Nõmme linna kunagist au ja hiilgust. Nii et see seis on ajalooline. Ekskurss on kindlasti võimalik ka edaspidi, aga ma arvan, et see ei peaks olema selle eelnõu vaagimise juures sulle vajalik.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Teiseks küsimuseks saab sõna Kadri Simson. Palun!

Kadri Simson

Aitäh! Lugupeetud Väino Linde! Ma ei tea täpselt teie elulugu, aga ma eeldan, et te ka aastal 2002 olite Riigikogus ja põhiseaduskomisjonis. 2002. aasta juulis, kuu aega vähem kui pool aastat enne Riigikogu valimisi, võttis Riigikogu vastu seaduse, millega ta lahutas kaheks Virumaa, mis oli seni olnud üks valimisringkond. Siis öeldi, et seda tehti selle jaoks, et Edgar Savisaar saaks vähem hääli. Läks teistmoodi. Kas te näete paralleele täna menetluses oleva seadusega, mis on tehtud jälle selle jaoks, et keegi loodab saada selle seadusmuudatuse abil rohkem hääli, ja sel juhul olete teie jälle see pool, kes soovib hääli saada?

Väino Linde

Aitäh! Aastal 2002 olin ma Riigikogu õiguskomisjonis, mitte põhiseaduskomisjonis, hea küsija. Aga kuidas ja kas keegi soovib hääli saada, niisugusest väga familiaarsest lähenemisest ei olnud selle eelnõu arutelul kindlasti juttu, nagu sina, hea küsija, selle välja tõid. Toonitan veel korra, et selle eelnõu eesmärk on ikkagi see, et valimissüsteemi ja reeglite määramine on seadusandja ülesanne ja et neid ei saa kas või kaude muuta omavalitsuse mingite aktide kaudu sel moel, et valijal ei ole enam ülevaadet, millised valimisseadused kehtivad või kuidas kujuneb see olukord, kuidas tal tuleb valida kohalikku omavalitsust.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Teiseks küsimuseks saab sõna kolleeg Vilja Savisaar. Palun!

Vilja Savisaar

Aitäh! Head kolleegid! Ka mina esitan väikese meenutuse ajaloost ja kasutan samamoodi professor Mäeltsemehe ettekannet, mille ta pidas meile Kalvi mõisas. Tahan lihtsalt öelda, et see kaheksa linnaosa ei ole küll mingi eriline Mäeltsemehe leiutis, sest ta tuletas meile kõigile meelde, et omal ajal räägiti neljast linnaosast, millele taheti nimeks panna Risti, Ruutu, Ärtu ja Poti. Nii et kõiksugu huvitavaid fakte me võime siin üksteisele meenutada, aga ma tahan tegelikult meenutada detsembris vastu võetud seadust ja seda, kuidas selle lugu oli. Teiseks lugemiseks oli valitsuskoalitsioon teinud hoopis teistsuguse eelnõu, kui esimesel lugemisel oli. Kui me siis põhiseaduskomisjonis nõudsime, kas on tehtud mingeid analüüse, kas see vastab sellele õiguskantsleri ettepanekule ja likvideerib vastuolu põhiseadusega jne, siis kahtlemata neid ei olnud tehtud.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Aeg on läbi!

Vilja Savisaar

Minu küsimus ongi selles: miks te olete veendunud, et 19. detsembril vastuvõetud otsus siiski kaotas selle vastuolu põhiseadusega?

Aseesimees Kristiina Ojuland

Kolleegid! Ma palun kodukorraseadusest kinni pidada!

Väino Linde

Aitäh! Juhin küsija tähelepanu sellele, et küsijad on otsekui keevitanud siia raudselt juurde maagilise numbri kaheksa. Eelnõu seletuskirja ega eelnõu autorid kindlasti ei ole arvanud, et Tallinnas peaks olema just nimelt kaheksa valimisringkonda. Eelnõuga kõrvaldatakse regulatsioon, et kui Tallinnas on linnaosad, siis peab tingimata iga linnaosa olema valimisringkond. Eelnõu järgi moodustatakse ringkonnad linnaosade olemasolu korral linnaosade kaupa. See tähendab, et kui tulevikus, ühinemise järel, on linnaosasid rohkem kui kaheksa, siis liidetakse linnaosad ringkonna moodustamiseks täies mahus oma halduspiire mööda, mitte ei poolitata neid. Juhul kui neid on vähem kui kaheksa, siis jaotatakse linnaosad valimisringkondade vahel nii, et üks linnaosa võib moodustada mitu valimisringkonda, kuid linnaosa ei tohi poolitada. Küsimuse teise osa kohta ütlen, et see, et seadus on vastu võetud ja Vabariigi President on ta välja kuulutanud, näitabki, et seadus praegu kehtib. Olemasolev olukord kindlasti leevendab seda muret, mille tõttu meie hea kolleeg Ain Seppik kunagi õiguskantsleri poole pöördus.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Teiseks küsimuseks saab sõna kolleeg Olga Sõtnik.

Olga Sõtnik

Aitäh! Hea ettekandja! Minu küsimus puudutab natukene eelmist küsimust, selles osas, et me tõepoolest eelmise aasta detsembris võtsime vastu otsuse, millega suurendasime Tallinna volikogu 63 liikmest 79 liikmeni. Teatavasti on Tallinn selle otsuse kohtusse kaevanud, uurimaks, kas see vastab põhiseadusele. Kas teie arvates ei tasuks ära oodata, mida Riigikohus ütleb, enne kui KOKS‑i järgmise muudatusega edasi minna?

Väino Linde

Aitäh! Juhin hea küsija tähelepanu sellele, et seadusmuudatus, mida me siin praegu arutame, ei muuda seda sätet, mis juba kehtivas seaduses on reguleerinud Tallinna Linnavolikogu liikmete võimalikku minimaalarvu. Siin me räägime ikkagi teiste sätete muutmisest. Nii et sellist võimalikku seost, nagu sa küsijana välja tõid, ma kindlasti ei saa siit välja lugeda.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Jürgen Ligi. Palun!

Jürgen Ligi

Aitäh! Hea ettekandja! Vastuses Kadri Simsonile pidite te mainima Keskerakonna familiaarset lähenemist. Öelge, kas põhiseaduskomisjon ka tegeles erakondade ja perekondadega või tegeles ta siiski seaduse ja Riigikohtu lahendiga.

Väino Linde

Aitäh, hea küsija! Põhiseaduskomisjon on oma töös võtnud aluseks need kohustused, mida meile on Riigikogu ette pannud, ja selleks on siiski eelkõige seaduseelnõude ettevalmistamine. Vaadates otsa sellele seadusele, ei näe ma siin küll viidet ühelegi erakonnale ega mitte ühelegi perekonnale.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on kolleeg Andres Herkel.

Andres Herkel

Aitäh! Austatud ettekandja! Terve hulk küsimusi on seotud selle 300 000 piiriga, millest alates valimisringkondi tuleks kaheksa või enam. Ma saan nendest küsimustest aru. Ka Tartus oli kunagi ringkondi rohkem kui 1, aga et opositsioonile appi tulla selle asja teoreetilisel mõtestamisel, küsin ma hoopis niimoodi. Meie proportsionaalse valimissüsteemi puhul on selle asja toimimine minu arust küllalt hea, kui mandaate ringkonnas on kaheksa või mõne omavalitsuse puhul kuni 20. Milliseid tagajärgi annab olukord, kui sellise süsteemi puhul jagatakse mandaate kas 63, 79 või koguni üle 100? Äkki te selgitate neid tagajärgi valimisteoreetiliselt.

Väino Linde

Aitäh! Igal juhul viib see välja selleni, et poliitika kaugeneb veel kord ja märksa olulisemalt valijatest, kui ta on seda praegu teinud. Ma usun, et kõige selle tagajärjel võiks väheneda ka kogukondlik esindatus kohaliku omavalitsuse volikogus. Siin on kindlasti ka teisi olulisi õigusteoreetilisi aspekte, aga praegu ma seda siin loengu teemana eraldi ei käsitleks. Ma usun, et kõik huvilised saavad seda ise kontrollida.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Kolleegidel teile rohkem küsimusi ei ole. Täname ettekandjat! Fraktsioonide esindajad, kui te soovite pidada läbirääkimisi, siis on selleks võimalus. Evelyn Sepp Keskerakonna fraktsiooni nimel, palun!

Evelyn Sepp

Austatud istungi juhataja! Lugupeetud kolleegid! Tegelikult ma ei teagi, mis selle valimisseaduse kontekstis on kõige olulisem. Kas see on see teema tänases Kesknädalas, kus räägitakse asitõendite fabritseerimisest parema valimistulemuse saavutamiseks, või Riigikohtusse jõudnud absoluutselt kõik valimistemaatikat puudutavad vaidlused, vähemasti viimase poole aasta jooksul, või mis täpselt? Aga igal juhul, tekkinud olukord on enam kui kummaline. Ka algatajate ettekandest oli väga raske välja noppida neid argumente, mis võiksid vett pidada ka n-ö järgmise potentsiaalse Riigikohtusse jõudva vaidluse puhul ehk millest võiksid riigikohtunikud lähtuda, analüüsides selle seaduse õiguspärasust, mõtet, eesmärki, proportsionaalsust. Selles mõttes on kindlasti paar üksikasja, mida tasuks ka siit kõnepuldist täpsustada.
Nimelt ei ole Eesti ajakirjanikud kas tahtnud saada või ei ole nad lihtsalt saanud teema keerukusest tulenevalt siiamaani pihta paarile asjale. Esiteks, kehtiv seadus kohustab omavalitsust moodustama valimisringkonnad linnaosade piiridest lähtudes. Kui linnaosi ei ole, siis paraku sunnib seadus moodustama ühe valimisringkonna. Õiguskomisjoni esimees, kes käis viimasel põhiseaduskomisjoni istungil n‑ö külalisesinejaks, ei olnud sellest pisiasjast veel aru saanud. See võib-olla lohutab ka teisi. Pärast põhjalikku seletamist tema ägeda retoorika peale, kus ta süüdistas Tallinna seadusrikkumises, möönis ta, et Tallinn ikkagi ei riku seadust, et tal ei ole midagi ka teha, seadus näeb ette, et valimisringkonnad tuleb moodustada linnaosade järgi, ja kui on üks linnaosa, üks linn, siis on ka üks valimisringkond.
Teine teema puudutab seda, mida ka Väino Linde siin ennist ütles, et algatajate eesmärk on iga hinna eest säilitada endine olukord. Vaadakem kriitiliselt, milles see endine olukord seisnes. Endine olukord seisnes selles, et isegi pärast detsembris muudetud valimisseadust on valija hääle kaalu erinevus jätkuvalt ca neljakordne. Kas on mingisugust põhjendust, miks peaks sellist olukorda säilitama? Tegelikult ei ole, seda ei ole seletuskirjas, sellest ei räägitud komisjonis ja ka siit kõnepuldist ei ole seda ette kantud. Milleni me siit jõuame? Eks ikka selleni, et Tallinna Linnavolikogu võiks heaga asuda uut saali ehitama ca 20 linnavoliniku lisateenindamiseks. Õiguskantsleri sügisene ettepanek on täidetud selles osas, et on küll muudetud kiiresti, aga on muudetud valesti, proportsionaalsus selles mõttes ei ole oluliselt suurenenud jne. Segadust on rohkem kui rubla eest ja mingit mõistlikku seletust, peale selle, et valimised tulevad, tänase päeva seisuga umbes kuue kuu pärast, me teada pole saanud.
Mina siinkõnelejana ja ka komisjoni liikmena olen teinud korduvalt ettepanekuid kutsuda komisjoni eksperdid, võtta aeg maha, analüüsida, leida lahendus, mis võib-olla tõepoolest sisuliselt aitaks Tallinna valimiskorda kas võrdsustada, lihtsustada, mida iganes, saavutada veel mingeid häid omadusi, kuid need ettepanekud ei ole toetust leidnud. Ma usun, et ka see on üsna sümptomaatiline ja vägagi kahetsusväärne praktika.
Aga kõigest sellest tulenevalt, kuna me niikuinii teame, et see vaidlus jõuab Riigikohtusse, siis menetleme selle asja kiiresti lõpuni või, veel parem võimalus, lõpetame selle menetluse enne ära, kui me oleme taas siin Riigikogus enda margi absoluutselt täis teinud ja oma mainet kahjustanud. Seega teeb Keskerakonna fraktsioon ettepaneku esimest lugemist mitte lõpetada.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Läheme edasi. Kutsun kõnetooli kolleeg Andres Herkeli Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni nimel.

Andres Herkel

Proua juhataja! Austatud kolleegid! Ma tahan rääkida võib-olla natukene üldisematest asjadest, mis on seotud Eesti valimissüsteemiga.
Nimelt, see kompromiss, mis aastaid tagasi sõlmiti puhtproportsionaalse valimissüsteemi ja n‑ö majoritaarse kalde vahel sellega, et proportsionaalsesse süsteemi toodi isiklikud hääled, oli üks hea kompromiss. See on hästi toiminud, Eesti valimissüsteem on olnud stabiilne ja seda mitme teise riigi süsteemiga kõrvutades näeme, et see on loonud meile päris korraliku poliitilise süsteemi.
Ma vaatan päris suure kahjutundega seda, mismoodi me oleme selle asja uuesti avanud. Praegu tahaks eeldada, et meil valitseb poliitiline konsensus selles, milline valimissüsteem Eestis peab olema, aga me läheme sellesse vaidlusesse järjest hasartsemalt sisse ja need tagajärjed ei pruugi olla Eesti ühiskonnale ja meie tulevikule sugugi mitte kõige paremad. Ots on tehtud lahti juba sellega, ma juhin tähelepanu, et Euroopa Parlamendi valimistel on meil kinnised nimekirjad. Aga see selleks.
Ma mitte ilmaasjata ei tõstatanud küsimust, et oluline ei ole mitte ainult see, kui suur on valimisringkond ehk see omavalitsusüksus, kus, ütleme, ühes ringkonnas jagatakse mandaadid, vaid ka see, kui palju mandaate niisuguse valimissüsteemi puhul ühes ringkonnas jagatakse. Ma kutsun ka Keskerakonda väga tõsiselt järele mõtlema, kas see süsteem töötab samasugusena niisugusel juhul, kui me ei jaga seal mitte kaheksa mandaati, ka mitte 20 mandaati, vaid 63, 79 või võib-olla koguni üle 100 mandaadi. Ma kutsun väga tõsiselt analüüsima Ukraina näidet, kus terve riik on üks valimisringkond ja kus on toimunud poliitika tohutu võõrandumine rahvast selles mõttes, et keegi ei tunne end seotuna oma kindlate valijatega oma kindlas valimisringkonnas.
Mida toob tagajärjena kaasa see süsteem, see, et Tallinn on võtnud heaks arvata, et võiks sobida, et terve Tallinn on üks valimisringkond? Ma arvan, et sellel on päris palju negatiivseid tagajärgi. Kõigepealt tähendab see seda, et kaob ära igasugune poliitikute motiiv teha individuaalset tööd valijatega oma tänaval, oma asumis, tuua selle kaudu, ühe linnaosa probleemide põhiselt välja ka uusi poliitikuid, kes tegelevad tõesti kohalike probleemidega. See kõik hakkab asenduma suhteliselt massiivse reklaamikampaaniaga, mida me oleme siin varasemates diskussioonides tauninud. Niisugusel moel häälte saamine ja esindatuse saamine linnavolikogus, nagu seda on varem olnud, kus kandidaat teeb tõepoolest tööd mingi lokaalse probleemiga, kaob järjest enam ja enam ära.
Teine väga halb tagajärg, mis sellel võib olla, on see, et niisugune suure valimisringkonnaga süsteem hakkab poliitikuid tõenäoliselt meelitama, ütleme niimoodi, küllalt vastutustundetute mustvalgete vastanduste teele. Me mäletame seda küllalt negatiivset pronksiöö kogemust. Ühiskond polariseerub, kõik on justkui väga lihtne ja kummalgi poolel on väga lihtne saada endale selle pinnalt toetust. Ma arvan, et Eesti tegelikult ei vaja niisuguseid polariseerumisi. Selles mõttes kutsun ma eriti Keskerakonda üles mõtlema sügavalt järele, milliste tagajärgedeni viib niisugune väljakujunenud valimissüsteemi muutmine, nagu te olete Tallinna puhul ette pannud. Aitäh!

Aseesimees Kristiina Ojuland

Aitäh! Kolleegid! Kui teil rohkem kõnesoove ei ole, siis lõpetame läbirääkimised. Juhtivkomisjon on teinud küll ettepaneku eelnõu esimene lugemine lõpetada, aga juhatusele on laekunud ka teine ettepanek. Nimelt on Eesti Keskerakonna fraktsioon teinud ettepaneku eelnõu 450 esimesel lugemisel tagasi lükata. Me peame seda ettepanekut hääletama. Asume hääletamist ette valmistama.
Head kolleegid! Panen hääletusele Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepaneku lükata esimesel lugemisel tagasi põhiseaduskomisjoni algatatud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu 450. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 24 Riigikogu liiget, vastu oli 54, erapooletuid ei olnud. Ettepanek ei leidnud toetust.
Määran eelnõu 450 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 3. aprilli kell 16.45. Eelnõu esimene lugemine on lõpetatud.


2. 14:37 Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu (451 SE) esimene lugemine

Aseesimees Kristiina Ojuland

Läheme edasi järgmise punkti juurde, milleks on põhiseaduskomisjoni algatatud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Ettekandeks kutsun kõnetooli põhiseaduskomisjoni esimehe Väino Linde.

Väino Linde

Auväärt Riigikogu! Head kolleegid! Lugupeetud Riigikogu istungi juhataja! Soovides teile meeldivat pärastlõunast aega, tutvustan eelnõu numbrimärgiga 451, mille on algatanud Riigikogu põhiseaduskomisjon. Ja tulenes see sellest, et 12. märtsil s.a otsustas põhiseaduskomisjon eraldada ühest pika nimega seadusest, mille Vabariigi President meile tagasi saatis, eraldi eelnõuna kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmisega seonduva. Selle eelnõu eesmärk on säilitada olemasolev kord valimisreeglites olukorras, kus linnaosade kaotamine kohaliku omavalitsusüksuse poolt vahetult enne valimisi võib kaasa tuua põhimõttelise muudatuse valimiskorras. Eelnõuga lisatakse kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse §-le 57 kaks lõiget, lõiked 31 ja 32, mille kohaselt volikogu ei likvideeri osavalda või linnaosa ega muuda nende piire korraliste kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste aastal, välja arvatud kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemisel või jagunemisel, ning volikogu otsus osavalla või linnaosa likvideerimise või nende piiride muutmise kohta jõustub otsuse tegemisest järgmisel aastal, välja arvatud kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemisel või jagunemisel. Piirang eelarveaastal linnaosavalitsuse või osavallavalitsuse või vanema volitusi või eelarvet muuta on sätestatud ka kehtivas KOKS-is. Lisanduvad sätted täpsustavad seda põhimõtet, fikseerides ka piirangu, et valimiste aastal ei tohi linnaosi ega osavaldu likvideerida ega nende piire muuta. Ja ongi paras aeg meenutada, et praegu kehtivas kohaliku omavalitsuse korralduse seaduses on § 57 "Osavalla ja linnaosa moodustamine", mille lõige 8 ütleb, et valla või linna eelarveaasta jooksul ei tohi piirata osavalla või linnaosa valitsuse ja vanema volitusi ega vähendada neile eraldatud eelarvelisi vahendeid.
Ja lõpetuseks: eelnõu algatajad on seisukohal, et need muudatused vähendavad ettemääramatust, sätestades piirangud vahetult enne valimisi läbiviidavatele halduskorralduslikele muudatustele kohalikes omavalitsustes, mis võivad mõjutada valimisreegleid. Meie arvates võiks see seadus jõustuda üldises korras. On ettepanek esimene lugemine lõpetada ja muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrata 3. aprill kell 16.45. Aitäh! Olen valmis vastama teie küsimustele, head kolleegid.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Aitäh! Kolleegidel on hulgaliselt küsimusi. Kõigepealt saab sõna Lembit Kaljuvee. Palun!

Lembit Kaljuvee

Aitäh, proua juhataja! Hea kolleeg! Teatavasti on Eestis viimasel 20 aastal mitmel korral tehtud persoonidele kohandatud valimisseadusi. Nii oli see 1990. aastate alguses, kui ei tahetud Rüütlit presidendiks, ja 2002. aastal, kui ei tahetud Savisaarele hääli anda – ma mõtlen siit Riigikogu poolt. Muudeti seadusi. Nüüd me teeme jälle persoonile kohandatud seadust. Sul on pikk seadusloomekogemus siin parlamendis. Mis sa arvad, kui kaua veel kestab meil selline parlamendikultuur, et me teeme selliseid seadusi inimeste valimise võimaluste vastu?

Väino Linde

Aitäh! Vaadates sellele eelnõule ka praegu otsa, ei näe ma kuidagi, et ta oleks personifitseeritud või tehtud ühe või teise valimistel osaleva isiku või isikute grupi jaoks. Küll aga, nagu ma ütlesin juba sellest seletuskirjast tulenevalt, üritatakse selle seadusega tagada olukord, et ei asutaks muutma juba varem vastu võetud otsuseid selle kohta, mis käsitlevad linnaosade muutmist või kaotamist just nimelt valimiste aastal eesmärgiga ilmselt muuta valimistulemust. See ei tähenda, et linnavolikogu ei võiks seda põhimõtteliselt teha, aga sellisel juhul nähakse eelnõuga ette, et need vastavad otsused jõustuvad järgmisel aastal.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Ain Seppik.

Ain Seppik

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud ettekandja! On ju selge, et tegemist on põhiseaduse peatüki 14, mis puudutab kohaliku omavalitsuse autonoomiat, riivega. Iseküsimus, mis riive see on jne, kui me piirame volikogu ainuõigust moodustada linnaosa, mis on praegu KOKS-i järgi teatavasti olemas. Te olete ise ka suure kohaliku omavalitsuse alase kogemusega. Mis põhjusel üldse luuakse osavaldu ja linnaosi, milliste ülesannete täitmiseks vastavalt seadusele ja kuidas need võivad olla seotud näiteks valimistega teistes linnades?

Väino Linde

Aitäh! Ilmselt oskaksid sellele paremini vastata need omavalitsuskogemusega isikud, kes on töötanud osavallas või linnaosas. Mul seda õnneks või õnnetuseks nii väga ei ole, küll aga võin öelda, et igal juhul linnaosad ja osavallad moodustatakse seaduse alusel ja oma funktsioonid saavad nad päris täpselt vastavalt sellele, mis on kirjas seaduses ja selle valla või linna põhimääruses. Loomulikult on see kohaliku omavalitsuse volikogu ülesanne ja võimalus. Küll aga tuleb vaadata seda, et see kõik peab toimuma seaduse alusel ja teistpidi on niisugune seaduse kaudu kohalikule omavalitsusele teatud reeglite ettekirjutamine meie arvates kindlasti vajalik ja proportsionaalne sellega, et tagada kohaliku omavalitsuse volikogu valimised sellisel moel, et ei tekiks ettemääramatust. Nagu seletuskirjas on öeldud, just ettemääramatuse vähendamiseks sätestataksegi need piirangud.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Rein Ratas.

Rein Ratas

Tänan väga, proua juhataja! Väga austatud põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde! Käsitletava seaduseelnõu seletuskirjas väidetakse, et seaduse eesmärk on säilitada valimisreeglites status quo olukorras, kus linnaosade kaotamine kohaliku omavalitsuse üksuse poolt võib kaasa tuua põhimõttelise muudatuse valimiskorras. Põhiseaduse artikkel 156 ütleb, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimised on vabad, üldised ja ühetaolised, otsesed ja salajased. Palun öelge, austatud põhiseaduskomisjoni esimees, milliseid põhimõttelisi muudatusi valimiskorras võib siis antud juhul linnaosade kaotamine kaasa tuua? Olen rääkinud!

Väino Linde

Aitäh! Kui nüüd pidada oluliseks seda, millega Tallinna Linnavolikogu on viimasel ajal tegelnud, siis peame silmas pidama, et see oluline muudatus reeglistikus on juba kohaliku omavalitsuse volikogu kaudu toimunud, nimelt on Tallinnas praegu peetud tarvilikuks moodustada üks valimisringkond. See on päris kindlasti reeglite muudatus. Tänan!

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Jaak Aab.

Jaak Aab

Tänan, austatud juhataja! Hea ettekandja! Eelmise päevakorrapunkti arutelu juures küsisin, kas selline muudatus siiski ei ole päris tõsine omavalitsuse põhiseadusliku autonoomia ja otsustusõiguse riive, ning küsisin ka seda, kas ei peaks jälgima Euroopa kohaliku omavalitsuse hartas toodud põhimõtet ja konsulteerima omavalitsustega ja nende esindusorganisatsioonidega enne, kui sellise eelnõuga siin välja tullakse. Sain vastuse, et sellist põhimõttelist muudatust ei ole ja konsulteerida ei ole vaja. Küsimus ongi selles, kas sa suudad mind tõesti veenda, et selle eelnõuga ei piirata omavalitsuste otsustusõigust, ja kas tõesti ei ole vaja konsulteerida, mida kohaliku omavalitsuse harta oma põhimõtetes ette näeb?

Väino Linde

Aitäh! Hea kolleeg! Sinu varasem küsimus käsitles varasemat eelnõu numbrimärgiga 450, mis oligi kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seadus ja valimisreeglite kehtestamine tõepoolest on seadusandja ainupädevuses.
Kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse juures pean ka mina vajalikuks konsulteerida ja kuulata ära omavalitsuste seisukohad ning sellest tulenevalt oli meil selle eelnõu kohta muudatusettepanekute esitamise tähtaeg esialgu suhteliselt lühike, me plaanisime tulla tegelikult homme välja niisugusele ühisistungile, kus oleksid olnud omavalitsuse esindajad – ma pean silmas eelkõige just nimelt Tallinna omad – ja seisukohad seal välja tuua, kuid nüüd oleme muudatusettepanekute esitamise tähtaja edasi lükanud 3. aprilliks kella 16.45. Seda me otsustasime 23. märtsil s.a põhiseaduskomisjoni istungil. Nii et pärast seda võtame me kindlasti kontakti nende isikutega, keda sa mainisid.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Kadri Simson.

Kadri Simson

Aitäh! Lugupeetud Väino Linde! Mulle näib, et see koalitsiooni algatatud seaduseelnõu on väga ühekülgne. Siin on selgelt puudu see, et kohaliku omavalitsuse korralduse seadusesse peaks lisama ka piirangud Riigikogule, et see ei suurendaks näiteks volikogude koosseisu jooksva aasta jooksul, sest nagu jäi kõlama Andres Herkeli eelmises punktis peetud kõnest, eelnes sellele volikogu suurendamisele väga põhjalik arutelu ja põhjalik arvutus, et selline suurendamine volikogu puhul toob erakondadele, millel on umbes 10-protsendiline toetus, suuremat kasu. Esmaspäevasest Postimehest teame, et need, kellel on 10-protsendiline toetus Tallinnas, on Reformierakond ja IRL, nii et see kasu on otsene. Kas teile ei tundu, et põhimõtteline muudatus, mis tuleb riigi koalitsiooni poolt ja seda ka teie poolt eelmise sügise puhul viidatud põhimõtteline muudatus oli, peaks olema samamoodi sellesse seadusesse sisse kirjutatud, nii et omavalitsused oleksid kaitstud ka riigi koalitsiooni vägivalla või niisuguse meelevalla eest?

Väino Linde

Riigi koalitsiooni meelevald – see on päris huvitav termin. Hea kolleeg! Kindlasti on ka see eelnõu avatud muudatusettepanekute tegemiseks, mida, ma arvan, kolleegid kindlasti arvukalt teevad. Ei ole välistatud, et ka sina saad teha vastava muudatusettepaneku sellesse eelnõusse, kui soovi on.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on kolleeg Toivo Tootsen. Palun!

Toivo Tootsen

Aitäh! Hea ettekandja! Eelnõus on kirjas, et volikogu ei likvideeri osavalda või linnaosa ega muuda nende piire korraliste kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste aastal. Järelikult ei saaks seda teha ka selle aasta novembris ega detsembris. Millega selline piirang on põhjendatud?

Väino Linde

Aitäh! Eelnõu algatajad pidasid niisugust piirangut vajalikuks, et see algaks tõepoolest uuest aastast, et oleks selgus, et ei hakataks lugema päevi või nädalaid, kas nüüd juba võib või ei või, vaid et oleks üheselt selge, et uuest aastast, mis järgneb omavalitsuse valimistele, on see võimalus antud. Pidasime selles mõttes selguse printsiipi silmas pidades uue aasta algust õigeks kuupäevaks.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on kolleeg Heimar Lenk.

Heimar Lenk

Aitäh, lugupeetud eesistuja! Mul on teile, ettekandja, järgmine küsimus, kuulates tänaseid küsimusi siin saalis. Teie kohal lasub oht, et te lähetegi ajalukku Savisaare-vastaste seaduste kirjutajana, kui need inimesed hakkavad oma mälestusi tulevikus kirja panema. Aga küsimus on konkreetne: miks te sellise seaduse teete kuus kuud enne valimisi, miks te varem selle peale ei tulnud?

Väino Linde

Aitäh! Umbes neljas, viies kord, arvestades nii seda eelnõu kui ka eelmist eelnõu. Tuleb siiski arvestada seda, et kogu see poliitiline lumepall on tegelikult kasvanud välja erinevateks seadusmuudatusteks ikkagi sellest, kui pöörduti õiguskantsleri poole seisukoha saamiseks Tallinna Linnavolikogu valimiste ja vastavate valijate võimaliku valimishääle erinevate kaalude suhtes. Pärast seda, nagu näete, on ka väga erinevalt üritatud neid võimalikke puudusi likvideerida seadusmuudatuste kaudu, millest osa on nüüd tänaseks menetluses, osa välja kuulutatud. Ma saan sellest niimoodi aru, just nimelt eelmist eelnõu silmas pidades, aga praegune käsitleb tõesti kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmist. Aga nagu eelnõu seletuskirjast on näha, ka see on kaudselt ikkagi seotud selle õnnetu või õnneliku valimiste teemaga.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on Valeri Korb.

Valeri Korb

Aitäh, proua juhataja! Hea kolleeg! Tänu sellele, et juba kaks päeva oleme arutanud neid eelnõusid, saame teada, et Tallinnas on kaheksa linnaosa. Aga minu küsimus on selle kohta, et võib-olla oli komisjoni istungil informatsiooni, kui palju on meil Eestis omavalitsusi, kelle põhikirjas on kirjutatud, et nende territooriumil on osavald või linnaosa?

Väino Linde

Aitäh! Seda teemat me laiemalt põhiseaduskomisjonis ei käsitlenud.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on kolleeg Marika Tuus. Palun!

Marika Tuus

Aitäh! Hea esineja! Siin on täna mainitud, kui palju kordi on juba valimisi Tallinnas Riigikogu poolt ümber tehtud ja reeglistikku kehtestatud. Ma tahangi küsida, kas te siis nüüd hakkategi iga kord vahetult enne valimisi seda korda teile soodsamaks ümber tegema.

Väino Linde

Aitäh! Ma ei leia sellest eelnõust ühtegi sätet, kus oleks märgitud, et see säte tehakse ühele või teisele valimises osalevale isikule soodsamaks või ebasoodsamaks. Küll aga on selle eesmärk just nimelt välistada niisugune olukord, kus hakatakse tegutsema valimiseelsel ajal olgu kas või linnaosade kaotamisega ikkagi eesmärgil kaude mõjutada valimistulemusi.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on kolleeg Vilja Savisaar.

Vilja Savisaar

Aitäh, proua juhataja! Hea kolleeg! Tahaks saada vastust sellisele küsimusele. Teatavasti on Tallinna volikogu võtnud vastu otsuse, et Tallinnas ei ole enam neid linnaosi. Kui ma loen seda seadust, mida me nagu tahame vastu võtta ja et see nagu jõustub kehtivas korras, siis kas sel seadusel on tagasiulatuv jõud või millal see Tallinna suhtes kehtima hakkab ja kas Riigikogu sunnib Tallinna volikogu oma otsuseid muutma, kui tegelikult on tegu juba tehtud? Mis siis toimub?

Väino Linde

Aitäh! Tõepoolest, kui õunaraksus on käidud ja õunad on ära viidud, siis on väga raske neid puu otsa tagasi panna jah. Olen sellega kaude nõus. Küll aga on eelnõu menetlemisel oma kindlad protseduurid ja praegu oleme selle eelnõuga jõudnud esimesele lugemisele. Kuidas ja kas see haakub kõige sellega, mida on selles kohalikus omavalitsuses, kus on üle 300 000 elaniku, juba ette võetud, siis edaspidine on kindlasti kõik ka tõlgendamise küsimus. Minu teada vist ka linnaosade kaotamine jõustub 1. juulist. Ja ka siin eelnõus on tegelikult säte, mis ütleb, et volikogu otsus linnaosade likvideerimise ning nende piiride muutmise kohta jõustub otsuse tegemisest järgmisel aastal. Nii et kui see seadus jõustub, siis tuleb omavalitsustel, kaasa arvatud ka Tallinnal, seda seadust kindlasti täita.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Teiseks küsimuseks saab sõna kolleeg Ain Seppik!

Ain Seppik

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud ettekandja! See õunaraksu näitlikustamine oli väga õige, sest praegu te seal Reinsaluga kahekesi olete, Reinsalu vist on puu otsas veel kohalike omavalitsuste õiguste õunu korvi toppimas, aga, muidugi, siin kuuleb ikka päris naljakaid ja toredaid vastuseid. Kahju, et eelnõu tegelikku autorit Urmas Reinsalu puldis ei ole, kuuleks veel naljakamaid. Mina tahan küsida järgmist. Mina olen aru saanud nii ja lugenud seadusest, et osavallad ja linnaosad on moodustatud kohaliku omavalitsuse ülesannete paremaks täitmiseks. Öelge mulle, kuidas teie arvates või kas siis teie arvates osavallad ja linnaosad on loodud tegelikult ainult valimiste läbiviimiseks või milline on teie seisukoht, algatajate seisukoht?

Väino Linde

Aitäh! Eelnõu tegelik autor on Riigikogu põhiseaduskomisjoni enamus, nagu me ka hääletusega oma seisukoha välja ütlesime. Loomulikult tuleb pidada linnaosade ja osavaldade moodustamise eesmärgiks seda, mis põhjusel nad on moodustatud. Ma usun küll, et peaks olema ka nii, et nagu nende moodustamine, nii ka nende likvideerimine ei tohiks olla seotud valimistega. Aga nagu siiski reaalne elu on näidanud, nende likvideerimine ei pruugi siiski olla mitte seotud alati ainult muude eesmärkidega. Nii et sel põhjusel on ka see eelnõu esitatud.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Järgmine küsija on kolleeg Olga Sõtnik. Palun!

Olga Sõtnik

Aitäh! Hea ettekandja! Millest lähtus põhiseaduskomisjon, kui tegi kaks eraldi eelnõu, mis puudutavad Tallinna valimiskorda? Kui me esmakordselt seda küsimust arutasime, siis oli tegemist seadusega, kus olid kõik koos, nii sooline võrdõiguslikkus, töölepingu seadus kui ka KOKS ja volikogu valimise seadus. Nüüd on meil kaks eraldi seaduseelnõu. Mis olid need argumendid, miks te selle kaheks jagasite?

Väino Linde

Aitäh! Selle põhiargumendi me saime riigipea kirjast, kes tagastas meile selle pika nimega seaduse ega kuulutanud seda välja. Täpsustas seda siis ka riigipea esindaja proua Gramberg põhiseaduskomisjoni istungil, kus ta ütles, et president näeks ikkagi heameelega, et neid küsimusi menetletaks eraldi. Sellest johtuvalt algatas põhiseaduskomisjoni enamus need küsimused, mis käsitlevad omavalitsuse valimisi ja kohaliku omavalitsuse korraldust, eraldi eelnõudena, kuivõrd ka need ju reguleerivad ja muudavad erinevaid seadusi.

Aseesimees Kristiina Ojuland

Küsimuseks saab sõna kolleeg Eldar Efendijev.

Eldar Efendijev

Aitäh, proua eesistuja! Austatud ettekandja! Mulle tundub, et õiguskantsleri ettepanek ei leidnud selles eelnõus realiseerimist ja praktiliselt ignoreerib see eelnõu minu hinnangul õiguskantsleri ettepanekut. Siit on mul järgmine küsimus. Kas see on tõesti nii või mul ei ole päris õige mulje ja kuidas arutati õiguskantsleri ettepanekut põhiseaduskomisjonis, milline oli põhiseaduskomisjoni hinnang tema ettepanekule?

Väino Linde

Aitäh! Mulle tundub, hea küsija, et see on mõnevõrra aegunud teema, mille sa välja tõid. Õiguskantsleri ettepanekul põhiseaduskomisjoni menetluses olnud seaduseelnõuga, mis on praeguseks juba jõustunud, tegelesime me eelmise aasta detsembris ja see kuulutati välja 17. detsembril. Selle eelnõu asjaolud ei ole päris üksüheselt tulnud õiguskantsleri ettepanekust. Küll aga ma lihtsalt ühes oma vastuses möönsin, et kogu selline töö nende eelnõudega võis siiski olla kaude mõjutust saanud sellest, et me hakkasime õiguskantsleri ettepanekul omal ajal tegelema siin kohaliku omavalitsuse volikogu valimistega, nende seadustega. Praegu reguleerib see konkreetselt siiski eelkõige just kohaliku omavalitsuse korralduse seadust.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Rein Ratas, teine küsimus!

Rein Ratas

Tänan, proua esimees! Väga austatud härra Väino Linde! Meie põhiseaduse artikkel 154 ütleb: "Kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt." Nii on ka Tallinna linnas tehtud kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse § 22 lõike 1 punkti 11 ning § 23 lõike 1 sätete kohaselt, mis puudutavad linnaosi ja valimisringkondi. Nüüd te üritate muuta seadust, et Tallinna Linnavolikogu peab seaduskuulekana muutma oma äsjaseid määrusi. Auväärt põhiseaduskomisjoni esimees Väino Linde! Palun öelge, millest selline tohutu armastuse ja tähelepanu eri-ilming Tallinna suhtes, et tahate sellele linnale vägisi õnne tuua. Olen rääkinud.

Väino Linde

Aitäh, väga austatud küsija! Kohaliku omavalitsuse volikogu, nii nagu kohalik omavalitsus tervikuna peab lähtuma mitte ainult üksikutest kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse sätetest, vaid tervikuna sellest seadusest ja ka teistest riigis kehtivatest seadustest. Ja samavõrra tuleb kõigil omavalitsustel lähtuda ka nendest seadusmuudatustest, kui need on välja kuulutatud ja kehtivad meie riigis. Selles suhtes, ma arvan, ei saa ka Tallinn sugugi erand olla.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Helle Kalda!

Helle Kalda

Aitäh, hea juhataja! Hea põhiseaduskomisjoni esimees! Ma alustan täpselt samuti, nii nagu mu hea kolleeg Rein Ratas. Loen teile veel kord ette, et põhiseaduse § 154 sätestab: "Kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt." Tallinna volikogu on tulenevalt põhiseadusest teinud otsuse, et 1. juulist ei ole Tallinnas enam linnaosasid. Mul on küsimus: kas praegune koalitsioon plaanib tulla kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu teisele lugemisele ja lisada täpselt samuti, nagu lisati võrdõiguslikkuse seadusele, põhiseaduse § 154 tühistamise?

Väino Linde

Aitäh! Minul ei ole mingeid andmeid nende asjaolude kohta, mida sa, hea küsija, välja tõid. Kui sinul on, siis on, aga minul ei ole.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Lauri Laasi!

Lauri Laasi

Aitäh, proua juhataja! Austatud komisjoni esimees! Te olete siin mitmetele küsimustele vastates kutsunud opositsiooni üles tegema erinevaid parandusettepanekuid. Mina küll ei usu, et need parandusettepanekud kuhugi jõuavad. Või olete teie valmis komisjoni esimehena mõne parandusettepaneku poolt, mis on opositsiooni esitatud, ka kätt tõstma?

Väino Linde

Aitäh! Kuidas seal kaugel Hiinamaal öeldakse, et ei ole ju oluline, mis värvi see kiisu parajasti on, oluline on see, et ta hiiri püüab. Nii et kõik oleneb kindlasti muudatusettepanekute sisust. Küll aga on üks asi kindlasti selge ja kindel, et  eelnõu kohta esitatavad muudatusettepanekud, sõltumata sellest, kes need esitab, kas koalitsioon või opositsioon, jõuavad ikkagi, kui nad saavad komisjonis vähemalt kaks poolthäält, igal juhul siia Riigikogu saali laiemale arutelule.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toivo Tootsen, teine küsimus!

Toivo Tootsen

Aitäh! Lugupeetud ettekandja! Tallinna volikogu otsuste tulemusena on praegu igal Tallinna kodanikul, elanikul, võrdne hääl, olenemata tema aadressist, rahvusest, nahavärvist, millestki muust, kõigil on nüüd võrdne hääl. Teie põhiseaduskomisjoni otsus tahab viia tagasi, et mõne linnaosa elaniku häälel on suurem kaal. Kumb teist järgib põhiseadust paremini, kas Tallinna Linnavolikogu või põhiseaduskomisjon?

Väino Linde

Aitäh! Arvan, et see võrdlus ei ole päris kohane, et see seadusmuudatus peaks hääle kaalu muutma, võrreldes sellega, mida jälle kehtiv seadus ette näeb. Selle erineva häälekaalu osa reguleeriti siiski ära juba selle seadusega, mis jõustus 17. detsembril eelmisel aastal. Praegu see eelnõu räägib eelkõige ikkagi just nimelt sellest, mis juhtub siis, kui on likvideeritud linnaosad, või siis keelab nende linnaosade likvideerimise just nimelt valimiseelsel aastal, et sellega ei asutaks muutma valimistulemust tervikuna, ei üritataks muutma asuda, rääkimata juba siis hääle kaalust.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Tiit Kuusmik!

Tiit Kuusmik

Aitäh, austatud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Aegu tagasi oli kohalikus omavalitsuses töötades niisugune siiras soov, ja ma usun, et see on ka tänapäeval, et vähem segataks, vähem topitaks ülevalt, alt, kõrvalt, vasakult, paremalt oma nina kohaliku omavalitsuse asjadesse. Aga praegu volikogu ei likvideeri osavalda või linnaosa ega muuda nende piire korralise kohaliku omavalitsuse volikogu valimise aastal, välja arvatud kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemisel või jagunemisel. Siit küsimus: kas siin on ette nähtud väike lõtk teha ruumi uuele haldusreformiseadusele?

Väino Linde

Aitäh! Tegelikult on see päris hea küsimus. Juhin tähelepanu sellele, et kohaliku omavalitsuse üksuste ühinemine või jagunemine on ka praegu, ilma selle võimaliku haldusreformita, täiesti võimalik ja seega toimib Eesti Vabariigis, tõsi küll, mitte väga suurelt ja aktiivselt, aga mingit keeldu selles suhtes ei ole. Nii et ma ei näe, et see säte oleks ekstra tehtud just sel eesmärgil, mille sina välja tõid, vaid see on toodud siia, arvestades tegelikku olukorda. Ka praegu, näiteks Pärnu maakonnas, ma tean, Vändra vald, Kaisma vald tegelevad ühinemisega ja ei oleks mingit vajadust keelata nendel selle küsimusega edasi tegelda, aga mitte selle eelnõu valguses.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Marika Tuus, teine küsimus!

Marika Tuus

Aitäh! Hea esineja! Te ütlesite, et te ei muuda selle seadusega valimistingimusi teatud erakondadele soodsamaks, aga kui te detsembris tegite Tallinna volikogu liikmete arvu suuremaks, kas te siis ka sellega ei muutnud valimistingimusi soodsamaks teatud erakondadele? Ma palun, ärge jälle vihjake õiguskantsleri nõudmisele, sest lasnamäelase ja Pirita elaniku hääle kaal on endiselt väga ebavõrdne ja väga erinev ka praegu.

Väino Linde

Aitäh! Kindlasti on see erinevatest piirkondadest pärit hääletajate hääle kaalu osa praegu väiksem, kui see oli mõni aeg tagasi. Nii et ma usun, et seda reguleeris kindlasti ka juba jõustunud seadus. Ma arvan, et ka selle eelnõuga on igal juhul astutud nendel teemadel sammuke edasi.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Olga Sõtnik, teine küsimus!

Olga Sõtnik

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetud ettekandja! Ma tahaksin küsida sellest vaatevinklist, et praegu käivad jutud haldusreformist ja üks haldusreformi mudel näeb ette, et Eestis moodustatakse 15 kohalikku omavalitsust. Tõenäoliselt siis, kui selline reform peaks läbi minema, tekivad meil omavalitsused, mis on kas Tallinna-suurused või isegi suuremad. See tähendab, et nii see eelmine eelnõu, mida me arutasime, kui ka see, hakkab kehtima ka nende uute kohalike omavalitsuste kohta. Küsimus puudutab küll pigem seda eelmist eelnõu, aga kuna nad on niivõrd seotud omavahel, siis ma siiski küsin, et kas need hüpoteetilised omavalitsused, mis kunagi tekivad, peavad ka jagunema kaheksaks valimisringkonnaks?

Väino Linde

Aitäh! On väga hea, et praegu on käimas niisugune keskustelu võimaliku tulevase haldusreformi teemal, küll aga ei ole selle kohta ühtegi niisugust projekti staadiumis olevat eelnõu meil olemas ega välja jagatud. Nii et ma täna küll ei saa võtta ka väga kerget mürki selle peale, kuidas ja mis tingimustel see Eesti Vabariigis teoks saab. Olen seda meelt, et haldusreformi on küll tarvis teostada, aga milline kohaliku omavalitsuse numbriline osa saab olema, seda on praegu väga raske ennustada. Küll aga usun ma seda, et see peaks olema üles ehitatud ikkagi niiviisi, et juba olemasolevaid tugevaid omavalitsusi ei tohiks see kindlasti hakata põhjendamatult rikkuma.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Eldar Efendijev, teine küsimus!

Eldar Efendijev

Aitäh, proua eesistuja! Austatud ettekandja! Ma võtan sõnal sabast! Ühes vastuses oli teil lause, et Tallinn ei saa olla erand. Kuidas te seda mõtlete? Praktiliselt on ta ainuke omavalitsus, kelle tegevusse – ma räägin valimiste valdkonnast – sekkub Riigikogu. Võib-olla oleks kõige parem, kui Riigikogu loobuks sellest sekkumisvõimalusest ja teeks kõik need seadusmuudatused nagu selles valdkonnas? Siis oleks Tallinn tõesti samasugune nagu teised omavalitsused ja näiteks ühe jaoskonna initsiatiiviga, nägemusega oleks ta võrdne teiste omavalitsustega, kes moodustati mitu aastat tagasi, eksisteerivad normaalselt ja mingit konflikti seadusega ei ole.

Väino Linde

Tänan! See on päris huvitava, niisuguse hüpoteetilise mõttelennuga küsimus, kuid ma siiski ei poolda seda lähenemist, nagu sa, hea küsija, välja tõid, ja ma loodan väga, et sa ka ise ei mõelnud seda väga siiralt.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Helle Kalda, teine küsimus!

Helle Kalda

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea kolleeg! Ma arvan, et põhiseaduskomisjon rikub siiski § 154. Aga see selleks – see on praegusele koalitsioonile nii omane! Mul on järgmine küsimus. Tallinna linn või volikogu on siiski oma tahet avaldanud ja linnaosad likvideerinud. Kas põhiseaduskomisjon kardab seda, et Tallinn ei saa hakkama valimistel selle ajaga? Selle eelnõuga ei ole te tegelikult ju vastu, et linnaosad võiks likvideerida, aga mitte sel aastal. Miks teil on kartus selles suhtes, et nad ei saa hakkama ja valimistel ei võiks jääda kehtima juba praegu Tallinna volikogu vastuvõetud otsus?

Väino Linde

Aitäh! Esmalt, ma arvan, et koalitsioonile ei ole omane rikkuda põhiseaduse § 154 sätteid, nagu sa, hea küsija, välja tõid. See paragrahv ütleb, et kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt. See, millega me siin praegu tegeleme, ongi seaduseelnõu menetlemine ja kui see ühel ilusal päeval saab seaduseks, siis peab seda täitma ka kohalik omavalitsus, asugu ta siis mis tahes Eestimaa piirkonnas.
Aga mis puutub nende linnaosade kaotamise jõustumise edasilükkamist, siis siin ongi just nimelt eesmärk selles, et valimiseelsel perioodil ei muudetaks neid sel eesmärgil, et siiski kaude võib valimistulemus muutuda juba ettemääratavaks ja sellest tulenevalt leidsidki eelnõu autorid, et selline järgmise aastanumbri sissetoomine on igal juhul põhjendatud, sest siis neid kõiki võimalikke ja võimatuid ootusi, lootusi, kartusi valimistulemuste mõjutamiseks lihtsalt ei ole.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kadri Simson, teine küsimus!

Kadri Simson

Lugupeetud Väino Linde! Mul on teile teoreetiline küsimus ja see on seotud sellega, et mis tingimustel võib linn linnaosad ära kaotada. Võtame sellise seisu, et kümme aastat tagasi olid Kohtla-Järvel ka veel linnaosad ja neist kaugeim oli Viivikonna-Sirgala linnaosa, mis asus keskusest 40 km kaugusel. Tõsi, praegu seal enam linnaosasid ei ole, aga võtame selle situatsiooni. Kui Kohtla-Järve oleks mõne naabervallaga liitunud, siis oleks tal vastavalt sellele seadusele olnud õigus linnaosad ära kaotada ka kohalike valimiste aastal, aga Tallinnal vastavalt eelmisele seadusele, mida me just siin käsitlesime, seda õigust ei ole.

Väino Linde

Aitäh! Tean ka seda, et Tallinna linn, vähemalt osa linnajuhte käis vist mõni aeg tagasi päris usinalt Maardu linnal kosjas ja kui oleks sellest asjast asja saanud, siis võib-olla oleks ka selle seaduse muudatusest leidnud selle nükke, mis oleks sellele linnale sobinud. Aga niisugune teoreetiline lähenemine, nagu sa välja tõid, on iseenesest teoreetilises plaanis täiesti mõeldav – miks mitte?

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Jüri Ratas!

Jüri Ratas

Tänan, austatud Riigikogu esimees! Hea põhiseaduskomisjoni esimees! Mul on selline küsimus. Kas te arutasite komisjonis või kas te võiksite mind valgustada, et kui me võtame ette selle eelnõu 451, siis mitut kohalikku omavalitsust ta Eestis võiks puudutada, sest see eelnõu räägib ju osavaldadest ja linnaosadest? Kui palju on Eestis neid omavalitsusi?

Väino Linde

Aitäh! Hea küsija, Riigikogu aseesimees! Niisugust numbrilist arutelu meil põhiseaduskomisjoni istungil ei olnud, lähtusime siiski eelkõige sellest, mida me saime teada meedia vahendusel, kuidas on asjad läinud Eesti Vabariigi pealinnas nimega Tallinn. Mis aga ei tähenda seda, et see eelnõu seaduseks muutudes ei peaks kindlasti reguleerima ka kõiki teisi Eesti Vabariigi kohalikke omavalitsusi, kes mingil ajal peavad vajalikuks moodustada osavallad, vallaosad või linnaosad ja neid siis jälle mingil seletamatul põhjusel kohaliku omavalitsuse volikogude valimiste eel näiteks kaotama asuksid.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Tiit Kuusmik, teine küsimus!

Tiit Kuusmik

Aitäh, austatud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Üks niisugune üldhariv küsimus. Tallinn on Eesti Linnade Liidu üks olulisimaid kui mitte kõige olulisem liige. Kas selle seaduseelnõu arutellu komisjonis oli kaasatud ka linnade liidu esindus ja kui oli, siis millise hinnangu või seisukoha nemad omalt poolt andsid?

Väino Linde

Aitäh! Sinu küsimuse vastuseks ütlen, et selline ühisarutelu toimub edaspidi, oleme plaaninud selle pärast esimest lugemist.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kalle Laanet!

Kalle Laanet

Aitäh, austatud juhataja! Hea põhiseaduskomisjoni esimees! Ma ei saa väga täpselt aru, miks sa isiklikult võtsid endale nende kahe eelnõu ettekandmise siin saalis.

Väino Linde

Aitäh! Riigikogu põhiseaduskomisjoni enamus algatas selle eelnõu ja mul on ka siin kusagil lausa protokollis kirjas, et määrata seaduseelnõu ettekandjaks V. Linde, ja see ma tõepoolest olen.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Jüri Ratas, teine küsimus!

Jüri Ratas

Tänan, hea Riigikogu esimees! Mina olen kindel, et teie, härra Väino Linde, olete põhiseaduskomisjoni esimees. Ma olen tõesti selles kindel ja mul on väga hea meel. Aga minu küsimus on järgmine. Selle eelnõu seletuskirjas on öeldud, et Vabariigi President jättis 3. märtsil 2009 välja kuulutamata soolise võrdõiguslikkuse seaduse, võrdse kohtlemise seaduse, Eesti Vabariigi töölepingu seaduse, kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse. Mind huvitaks see, et kui seadus tuli teile komisjoni tagasi, siis missugune oli komisjoni liikmete analüüs selle välja kuulutamata jätmise puhul, et mida tuleks Riigikogul tulevikus sellest õppust võtta ja kas tuleks?

Väino Linde

Aitäh! Ka minul on, hea küsija, teie üle väga hea meel ja võin öelda seda, et väga paljud Eesti noore põlvkonna poliitikud peaksid just nimelt teie headest kommetest eeskuju võtma, sõltumata sellest, millistesse erakondadesse nad kuuluvad. Jah, põhiseaduskomisjon võttis tegelikult õppust sellest kirjast, mille riigipea meile saatis ja mis käsitles seda, et eelkõige ei tohi Riigikogus tekkida olukord, kus opositsioon ei saaks vajalikul määral välja öelda oma seisukohti ühe või teise eelnõu menetlemise käigus selle eelnõu sisu kohta, ja et ei oleks olukorda, kus tal ei oleks võimalik osaleda muudatusettepanekute esitamise kaudu selle eelnõu sisu mõjutamisel. Ma usun, et me oleme praegu nende kahe eelnõu, 450 ja 451 menetlemisel üritanud neid Kadriorust tulnud juhtnööre täita.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Heimar Lenk, teine küsimus!

Heimar Lenk

Aitäh! Teie eelmise jutu järjeks ütleksin niimoodi, et päriselt ei ole te Kadrioru eeskirju täitnud, et me saaksime mõjutada seda seadust – teie ju meie ettepanekuid reeglina ei arvesta. Kuidas te sellele vastaksite?

Väino Linde

Aitäh! See on juba kord niisugune poliitika omapära ja teist seisukohta ei oska ma siin välja tuua, kui et hääletamise kaudu muudatusettepanekuid arvestatakse ja ka mittearvestatakse. Samuti ei ole koalitsiooni ja opositsiooni moodustumine mitte siinesineja vaimusünnitis ega ka mitte praeguse koalitsiooni väljamõeldu, vaid see on väga pikk poliitiline traditsioon. Sellest tulenevalt võib see põhjus olla, aga õnneks on olnud ka niisuguseid näiteid, kus eelnõud, mille on algatanud opositsioon, on Riigikogus edukalt menetletud ja vastu võetud ning paljud muudatusettepanekud on koalitsioon vastu võtnud, kui opositsioon on need esitanud. Tuletan meelde kas või muudatusettepanekuid, mida käsitleti siin palju higi, vaeva ja pisaraid nõudnud, tegelikult Keskkonnaministeeriumi haldusalas olnud Keskkonnaameti reorganiseerimisega seotud eelnõude menetlemise ajal.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Aadu Must!

Aadu Must

Aitäh! Lugupeetud ettekandja! Demokraatlikes riikides on usk ja veendumus, et ei tegelda mitte seadusega, vaid seadusandlusega. Vahe on selles, et üks seadus üksikuna võib olla nagu porgand tordi sees, mis ei muuda ühiskonda paremaks. Kui vaadata praegusele Riigikogule kunagi n-ö ajaloolisest retrospektiivist, siis kas teile ei tundu, et Tallinnaga on käitutud väga ebaproportsionaalselt? Nõudmised on ühed, vahel harva on räägitud ka pealinna seadusest, aga see on veel kusagil paberivirna all. Kas teie arvates on Tallinn ja tema probleemid Riigikogu töös harmoonilised ja proportsionaalsed?

Väino Linde

Aitäh, hea küsija! Ma päris ootasin, millal sa küsimuse esitad, et ma saaksin oma sünnipäevaõnnitlused edasi anda. Vastuseks ütlen, et ma loodan väga, et Tallinn on praeguseks leidnud, ma usun küll, väga väärika koha Eesti Vabariigi teiste kohalike omavalitsuste seas ja seda kohta ta kindlasti käest ei anna. Kindlasti tegeleb ka Riigikogu siiski valdavalt väga paljude teiste küsimuste ja probleemidega, mis nii ehk teisiti on seotud ju Eesti Vabariigi suurima linnaga, olgu siis majanduslikus mõttes või mingite juriidiliste küsimuste lahendamisel. Aga praegu on arutlusel kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu ja ma möönan, et kui see seadus jõustub, siis tuleb ka Tallinnal seda ikkagi täita.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Valeri Korb, teine küsimus!

Valeri Korb

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetud kolleeg! Võib-olla räägite noorele poliitikule oma kogemustega sellest, miks me võtsime soolise võrdõiguslikkuse seaduse muutmise seadusest, mille president tagasi lükkas, ainult poole ja tulime sellega kiiresti siia saali, aga teine pool jäi kuhugi ripakile. Natuke ei saa aru selle arutluse motiividest, millega me oleme juba kaks päeva siin tegelnud.

Väino Linde

Aitäh! See on ka hea küsimus ja ma arvan, et kindlasti tegeleb põhiseaduskomisjon ka selle pika nimega tagasisaadetud seaduse ülejäänud osadega ning me jõuame selle praegu komisjoni menetluses oleva tagasisaadetud seaduse osaga siia Riigikogu saali. Täna ei tihka ma teile päris kindlat kuupäeva öelda, kuid ma usun, et see saab kindlasti olema.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Jaak Aab, teine küsimus!

Jaak Aab

Tänan, austatud esimees! Hea ettekandja! Tulen veidi jälle selle eelmise küsimuse juurde tagasi, mis ma esitasin. Siis te ütlesite, et jah, te plaanite konsulteerida omavalitsustega ja ka Tallinna esindusega, kuna see seda puudutab. Jutt oli ju alguses tegelikult sellest, kas see eelnõu piirab põhiseadusega tagatud autonoomiate otsustusõigust. Ma lugesin välja, et tõenäoliselt see niimoodi on, et seekord on vaja ka omavalitsustega konsulteerida. Ma soovin selget vastust. Sa oled hea jurist ja hea jurist oskab alati käia ümber probleemi ja anda selliseid vastuseid, et päris selget vastust ei saa. Aga ma küsiksin: kas see seadusmuudatus tähendab omavalitsuste autonoomia riivet ja otsustusõiguse piiramist?

Väino Linde

Aitäh! See eelnõu käsitleb osa, mille kaudu riigivõim omakorda seaduse kaudu määrab ette need reeglid, kust maalt kus maani on kohalikul omavalitsusel otsustusõigus linnaosa või osavalla kaotamisel. Loomulikult, kui kehtestatakse mingid reeglid, siis reeglitele allumine vähendab igaühel meist ka mingisugust aktiivset isetegevusvõimet. Küll aga ei tähenda see seda, et see kõik peaks olema iseenesest ja automaatselt põhiseadusega vastuolus.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Väino Linde! Kas me läheme nüüd läbirääkimiste juurde? Palun kõigepealt kõnepulti Ain Seppiku Keskerakonna fraktsiooni esindajana!

Ain Seppik

Lugupeetud juhataja! Lugupeetud kolleegid! See oli lausa märgilise tähendusega küsimus kolleeg Laanetilt, et kas siin puldis enne mind oli ikka V. Linde, aga selgub, et oli. Kuju oli, aga jutt oli nagu Reinsalul, aga mine sa neid asju tea. Teinekord, eks me siin saalis võimegi muutuda üllatavalt sarnasteks, koalitsioon paistab eriti selles suhtes silma. Aga ma ei tahtnud mitte sellest rääkida – me jõuame siin igasuguseid poliitilisi kõnesid pidada küll –, vaid teha lihtsalt mõningad markeeringud esimesel lugemisel, miks meie arvates ei saa seda seadust vastu võtta.
Esiteks on siin selgelt tegemist põhiseaduse §‑s 154 sätestatud kohaliku omavalitsuse autonoomia riivega, see on 14. peatükk, mis ütleb selgelt, et kohalikud omavalitsused otsustavad ja korraldavad kõiki omavalitsuse küsimusi iseseisvalt. Osavalla või linnaosa loomine ei ole kuidagi seotav valimiste läbiviimisega, millega ta siin on seotud, nii et valimiste aastal, ka pärast valimisi, pange tähele, on selle keelustamine täiesti arusaamatu. Ma arvan, et see riive on ebaproportsionaalne. Juba selle tõttu ei saaks seda vastu võtta.
Teiseks, kahtlemata sekkutakse selle seaduse vastuvõtmisega kohaliku omavalitsuse garantiidesse, et nad saavad oma asju ise otsustada. Ma ei hakka siin rohkem rääkima, ma markeerin ainult sellepärast, et tulevikus Riigikohtus oleks võimalik välja võtta.
Kolmandaks, Euroopa kohaliku omavalitsuse harta artikli 5 kohaselt oleks pidanud tingimata kaasama sellisel juhul kohalikud omavalitsused, mida tehtud ei ole. Nüüd lubatakse häda sunnil, aga hiljem.
Neljandaks peab ütlema seda, et selle eelnõu seletuskiri ei vasta ka Riigikogu vastava seadusloome ja praktika nõuetele, kuna mingeid põhjendusi ei ole ju toodud peale selle, et koalitsioon soovib Tallinnas ise võimule tulla. Seda oleks võinud siis sisse ka kirjutada, sest selline seadusandlik praktika, kus normaalsed valimised, ausad, ühetaolised ja otsesed valimised asendatakse lihtsalt seadusmuudatustega ja püütakse vältida teiste arvamustega poliitiliste jõudude võimuletulekut mingis kohalikus omavalitsuses, on ikka täielik pretsedent. Tegelikult on pretsedent ka see, et kuigi seda seadust nimetatakse ju hellitlevalt kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seaduseks, siis tegelikult on tegemist Tallinna omavalitsuse korralduse seaduse muutmise seadusega. Tehke, mis tahate, kui me seome selle eelmise eelnõuga 450, siis Eestis lihtsalt ei ole linnu, kus oleks rohkem kui 300 000 elanikku, peale Tallinna. Nii et siin ei ole mõtet keerutada.
Lõpuks tahaksin põhimõtteliselt öelda, et seaduse mõtte kohaselt osavaldu ja linnaosasid moodustatakse kohaliku omavalitsuse ülesannete paremaks täitmiseks. Seda ei saa seostada meelevaldselt valimiste läbiviimisega, õigemini, valimiste läbiviimisega ei ole sellel üldse mingit seost. Nii et siin härra Herkel mõnevõrra eksib. Mis puudutab siin palju räägitud kohaliku elanikkonna kaasamist jne, siis ausalt öeldes valimiste seisukohalt, kus Tallinnas valitakse ühte volikogu, ei oma see mingit tähtsust. Jah, rahvastikuregister, kus sa käid teatamas oma tänavaaukudest ja ülekasvanud puudest ja hulkuvatest koertest, selline koht peab kahtlemata olema. Kuid mis puutub võimu ja valimise seisukohta, siis see on ikka selgelt volikogus ja see peab ilmselt sinna jääma. Nii et lõppkokkuvõttes me leiame, et selline eelnõu on põhiseadusvastane, põhiseadusliku ebaproportsionaalse riivega ja see tuleks tagasi lükata kohe, et mitte sellist praktikat Riigikogust läbi lasta. Ma esitan ka vastava taotluse. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Rohkem kõnesoove ei ole, lõpetan läbirääkimised. Kuna juhatusele on saabunud Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepanek seaduseelnõu 451 esimesel lugemisel tagasi lükata, siis tuleb meil see läbi hääletada.
Head kolleegid, palun tähelepanu! Panen hääletusele Eesti Keskerakonna fraktsiooni ettepaneku seaduseelnõu 451 esimesel lugemisel tagasi lükata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 23 Riigikogu liiget, vastu oli 48, erapooletuid ei olnud. Ettepanek toetust ei leidnud. Määran eelnõu 451 kohta muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 3. aprilli kell 16.45. Seaduseelnõu 451 esimene lugemine on lõpetatud.


3. 15:35 Perekonnaseaduse eelnõu (55 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Head kolleegid! Läheme nüüd kolmapäevase päevakorra juurde ja esimeseks punktiks on Vabariigi Valitsuse algatatud perekonnaseaduse eelnõu teine lugemine. Palun ettekandjaks õiguskomisjoni liikme Erik Salumäe!

Erik Salumäe

Austatud proua esimees! Head ametikaaslased! Meenutades 14 aasta tagust aega ja Riigikogu kodukorra seadust siin, siis vähemalt tollal oli kodukorras, et kahte eelnõu sai ka ilma ühendamata ühe päevakorrapunkti all käsitleda. Kui nüüd täna on perekonnaseadus ja perekonnaseisutoimingute seadus kaks erinevat päevakorrapunkti, siis ma loodan, et ei panda pahaks, kui ma puudutan esimese ettekande juures juba ka teist, kuna nad on päris lahutamatult seotud.
Töö perekonnaseadusega on käinud tegelikult alates 2007. aasta suvest ja see, et ta vahepeal ei ole olnud siin saalis, ei tähenda seda, et sellega ei ole tehtud tihedat tööd. Ma ütleksin kohe algul ära menetluslikud otsused, siis on pärast rahulikum sisusse süveneda. Õiguskomisjoni ettepanek on perekonnaseaduse eelnõu teine lugemine täna katkestada, eelkõige seetõttu, et muudatusi on päris palju ja et Riigikogu liikmed ning ka need, kes ei ole siin saalis – kodanikuühendused, eksperdid, kõik jõuaksid süveneda nendesse muudatustesse. Vajaduse korral saab teha veel uusi parandusi, sest seadus on tõepoolest oluline ja puudutab meid kõiki.
Niisiis, esimene lugemine oli 12. septembril 2007 ja muudatusettepanekuid esitasid Eesti Keskerakonna fraktsioon ning Riigikogu liikmed Ester Tuiksoo ja Erik Salumäe. Mis siis toimus pärast esimest lugemist ja mille üle käis põhiline diskussioon nii siin majas kui ka avalikkuses? See oli eelkõige seadusjärgne varasuhe, mis oli eelnõus vormistatud kui juurdekasvusüsteem. Ja küsimus, mida esitasid kõik nii siin kui väljaspool, oli selline, et kas praegu kehtiv ühisvarasüsteem on vaja vahetada uue vastu või mitte.
Teine teema, mis tekitas probleeme, oli tollase seaduse redaktsiooni rakendussätted, kus selleks, et säilitada olemasolevat varasüsteemi, oleks abielupaaridel tulnud teha avaldus, mis samuti ei olnud väga paljudele vastuvõetav.
Kogu selle eelnõu menetlemisel on olnud üheks eesmärgiks kindlasti see, et menetlus oleks avatud, avalik ja põhjalik ning et kaasataks võimalikult kõiki Riigikogu liikmeid, kõiki eksperte, kõiki ühendusi, kes vähegi selleks ise soovi avaldavad ja keda me ise suudame väjastpoolt maja üles leida, kes võiksid anda lisaväärtust selle eelnõu teksti korrigeerimisele.
Ma räägiksin oma ettekande kahes osas: esimese osana menetluse käigust ja teise osana eelnõu uue versiooni sisust, ning kasutaksin järgmisi teemasid või märksõnu.
Üks märksõna on koostöö Riigikogu liikmete ja fraktsioonidega. Nagu öeldud, on kogu selle eelnõu puhul olnud põhieesmärgiks see, et saavutada kõigile vastuvõetav lahendus, ja seetõttu pöördusin eelnõu eest vastutajana jaanuaris 2008 kõikide valitsusliitu mittekuuluvate Riigikogu liikmete poole, kuna valitsusliitu kuuluvate fraktsioonidega oli seda eelnevalt põhjalikumalt arutatud, aga mittekuuluvatega mitte, et tõepoolest kohtuda kas või individuaalselt ja kuulata ära, millised on mured seoses selle eelnõuga. On hea, et sellele üleskutsele reageeriti päris palju ja selle tulemus oli ka see, et käisime koos Justiitsministeeriumi esindajatega eelnõu tutvustamas nii Rahvaliidu fraktsioonis kui ka roheliste fraktsioonis. Keskerakonna fraktsioonis ei käinud, aga nendega, kes tundsid huvi, sai seda eelnõu eraldi käsitletud. Teiseks on Riigikogu kõikide fraktsioonide kaasamine seisnenud ka Rahvaliidu ja roheliste, kelle liikmeid õiguskomisjonis ei ole, esindajate kutsumises õiguskomisjoni istungitele, kus seda eelnõu on arutatud, ja kõik, nii kontseptuaalsed küsimused kui ka tekstid on alati saadetud ka nendele fraktsioonidele.
Teine märksõna on koostöö erakondade ja naisühendustega. Oli vähemalt kaks erakonda, kes pühendasid sellele perekonnaseaduse eelnõule ka oma seminari või konverentsi. Üks oli Sotsiaaldemokraatlik Erakond, kus nii eelnõu autorid kui sotsiaalsete mõjude analüüsi koostajad, millest ma räägin hiljem, ning ka õiguskomisjoni esindajad käisid debateerimas selle eelnõu üle. Teine oli Keskerakonna konverents (minu teada oli see vist naistepäeval 2008), kus samamoodi tehti avaldus eelnõu kohta ja siis ma võtsin ka kontakti Keskerakonna naisteühenduse või naiskogu, mis ta nimi iganes ei ole, KeNa juhiga, ning me kohtusime ja rääkisime sellest eelnõust. Siis oli veel üks kohtumine naisühenduste ümarlauaga, kus on esindatud eri erakondade naisühendused ja ka väljastpoolt erakondi. See oligi üks tegevussuund. Osa ühendusi pöördus meie poole ise, osaga, kelle puhul nägin, et on arutatud ja tehtud avaldusi, püüdsin ise kontakti saada, ja kõik, kes ühendustest on soovinud asja arutada, on ka saanud seda teha. Üks tähelepanek nendel kokkusaamistel ja ka seminaridel oli tegelikult see, et kui ma tegin kusagil valikvastustega või ka ilma valikvastusteta testi selle kohta, milline on kehtiv seadus ja milline on nüüd Riigikogu menetluses olev eelnõu, siis tegelikult oli väga erinevaid vastuseid, mille tulemus üldiselt oli see, et ega kõiki praegu kehtiva ühisvararežiimi nüansse ikkagi ei tunta, ja kuigi kogu aeg on olnud argument, et see on kõikidele väga hästi teada, siis praktikas tegelikult see nii ei ole.
Järgmine märksõna on meedia. Tasub öelda vaid kiidusõnu selles mõttes, et eri väljaanded on kajastanud erinevaid arvamusi selle menetluse käigust. Kõik on saanud sõna ja võib-olla viimase poole aasta jooksul, kui siin on see menetlus olnud vähemalt väljapoole suunatuna rahulikum, ei ole ka meedias seda arutelu olnud, aga ma usun, et nüüd arvatavasti tekib see arutelu ka seal.
On olnud ka konstruktiivne kohtumine, kus osalesid rahvastikuminister Urve Palo ja sotsiaalkomisjoni esimees Heljo Pikhof.
Siit jõuabki järgmise märksõnani, mis on sotsiaalsete mõjude analüüs, mille initsiaatoriks oli juba 2007. aasta sügisel Riigikogu sotsiaalkomisjon, kes sõnastas koostöös Riigikogu Kantselei majandus- ja sotsiaalinfo osakonnaga ka küsimused. Õiguskomisjon sõnastas mõned oma küsimused, mis adresseeriti Justiitsministeeriumile. Niisiis tellitigi sotsiaalsete mõjude analüüs ühelt poolt Tartu Ülikooli teadlastelt ja teiselt poolt teatud küsimuste osas Justiitsministeeriumilt ning see laekus 2008. aasta veebruaris. Selle järel toimus sotsiaalkomisjoni ja õiguskomisjoni ühisistung. Analüüsi sisu oli üldiselt see, et olemasolevat, juba juurdunud seadusjärgset varasuhet muuta ei tuleks ja analüüsis oli välja toodud mitmeid negatiivseid tagajärgi, mis perepoliitikas sellega võivad kaasneda. Tõsi, sellel ühisistungil ütlesid ka analüüsi autorid ise, et see ei ole loomulikult mingi lõplik tõde, et see on üks verisoon, kuidas asjad võivad kulgeda. Ja tõsi on ka see, et ühisistungil oli tõepoolest sotsiaalsete mõjude analüüsi argumentide ja hinnangute kohta komisjoni liikmetel väga erinevaid arvamusi. Küll aga on heameel, et selle analüüsi teinud Tartu Ülikooli töörühma liikmetest Liis Hallik osales ka järgnevate lahenduste otsimises, mis on selle eelnõuga toimunud. Samamoodi on töögrupi juht Dagmar Kutsar kiitnud heaks selle kompromissi, mis on praegu eelnõusse viidud, ja ta peab seda kindlasti sobivaks.
Järgmine märksõna on eksperdid. Ma kaasasin selle eelnõu läbivaatamisse ka kümme eksperti, kelle hulgas oli nii Riigikohtu liikmeid, vandeadvokaate, notareid, õppejõude kui ka muid asjatundjaid, ja sain nendelt ka tagasisidet, mis samamoodi oli väga erinev, aga aitas meil kindlasti langetada edasisi otsuseid.
Õiguskomisjoni töö selle sotsiaalsete mõjude analüüsi tulemusi oodates ei seisnud, vaid me käsitlesime eraldi seaduseelnõu lapsendamise ja eestkoste peatükki. Ja siit jõuabki koostööni teiste ühendustega, kellest kahtlemata esimene, kes juba valitsuse faasis soovis oma ettepanekuid esitada, oli Eesti Adoptiivperede Selts. Praeguseks on, mitte otseselt sellest seltsist saanud, aga selle asemel uus organisatsioon mittetulundusühing Oma Pere, kellega on väga mitmel korral väga põhjalikult vaadatud läbi eelnõu lapsendamise peatükk ja kui te vaatate allajoonitud osa ja muudatusettepanekuid, siis need on põhiliselt tulnud nendelt kodanikuühendustelt ning me oleme saanud koostöös Justiitsministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumiga nad sisse viia. Teine oluline ühendusevõtja oli Ühendus Isade Eest, kes on ka ajakirjanduses oma seisukohtadega päris palju esinenud. See oli väga tänuväärne kontaktivõtmine selles mõttes, et see pani ka õiguskomisjoni mõtlema vanemate õiguste ja kohustuste peatükkidele selles seaduses ning siin on sisse viidud mitmed muudatused. Tõsi on see, et mitte kõike, mida Ühendus Isade Eest soovis, mitte kõiki nende esiletoodud probleeme ei ole võimalik isegi seadusmuudatustega lahendada, vaid väga palju oleneb sellest, missuguseks kujuneb kohtupraktika, missuguseks kujuneb avalikkuse hoiak üldse selles suhtes, kas vanematel on võrdsed õigused ja kui, siis milles. Üks, mille puhul võib märkida koostööd teiste ühendustega, oli Eesti Juristide Liidu ja Eesti Naisliidu ühiselt korraldatud seminar 14. veebruaril 2008, kus oli ka väliseksperte, kelle osalusel vaadati see eelnõu üle.
Nüüd nendest kompromissidest, mis selle eelnõuga seoses on saavutatud või mida on püütud saavutada. Esimene, mida hakati otsima juba 2007. aasta sügisel pärast esimest lugemist, seondus rakendussättega ehk siis, nagu ma nimetasin, mis saab nendest abieludest, mis on olemas seaduse jõustumise päeval. Mina Riigikogu liikmena ja Keskerakonna fraktsioon tegime eraldi, aga ühesuguse ettepaneku, et kui eelnõus oli kirjas, et need, kes on abielus, peavad esitama taotluse, et jääda senise ühisvarasuhte juurde, siis meie ettepanekutes oli pööratud see teistpidi, et need, kes on abielus ja soovivad valida uue, tollal siis seadusjärgse varasuhte juurdekasvusüsteemi, teevad avalduse. Nii et selles näis olevat suhteliselt lai konsensus, et seda niimoodi teha.
Teine katse saavutada kompromissi oli talvel ja kevadel 2008 eelkõige selles suhtes, et kui seadusjärgseks süsteemiks jääb see eelnõus pakutud juurdekasvusüsteem, kuidas ta võiks olla selline, mis võtaks maha need hirmud, mida oli mainitud, et toimub abikaasade üksteisest kaugenemine ja pere sisekliima halvenemine, ning kõik need muud mõjud, mida nimetasid ka Tartu Ülikooli teadlased. Seetõttu sai sinna juurdekasvusüsteemi lisatud täiendavaid garantiisid abikaasadele, mis on tegelikult nüüd eelnõusse ka sisse jäänud, kuigi enam ei ole sellel juurdekasvusüsteemil sellist rolli, nagu oli eelnõu eelmise versiooni järgi. Samuti kohandasime varaühisust selliseks, nagu on kehtiv ühisvarasüsteem, ja ka see on praeguseks eelnõusse sisse jäänud.
Küll aga kõige olulisem kompromiss, mis saavutati viimase poole aasta jooksul, seisnes selles, et seadusjärgset varasuhet edaspidi üldse ei oleks, st kõik abiellujad saaksid ise valida kolmest võimalikust varasuhtest, s.o varaühisus, varalahusus ja vara juurdekasvusüsteem, endale kõige sobivama. Ja see on nüüd üks märkus, mis puudutab tegelikult järgmist eelnõu, kus on kirjas see protseduur, mismoodi valikut tehakse. On rõõm tõdeda, et kui see sai saadetud enne jõule kõikidele fraktsioonidele ja erinevatele ekspertidele, siis kõik fraktsioonid jaanuaris sellist kompromissi toetasid, samuti toetasid seda ka erinevate justiitselukutsete kutseühendused ja, nagu öeldud, ka sotsiaalsete mõjude analüüsi koostajad. Nii et töö tekstiga algas ja praegu on kompromissi alusel saavutatud tekst teie ees.
Nüüd kõige olulisematest muudatustest, mis on teise lugemise tekstis. Ma juhin tähelepanu sellele, et õiguskomisjoni hea tava kohaselt on siin eelnõu juures teksti ja muudatusettepanekute loetelu vahel ka seletuskiri, kus eelnõus tehtud muudatusi on neljal lehel üksikasjalikumalt kirjeldatud. Esimene, kõige olulisem, millest ma ka rääkisin, seondub varasuhtega. Muudatus on see, et eelnõus on tõstetud varaühisus kõige esimeseks varasuhteks ja see kohaldub siis, kui muid valikuid ei ole tehtud. Nii et kui me räägime, et seadusjärgset varasuhet eelnõus ei ole, siis tõesti mõistena seda ei ole, aga vaikimisi on varaühisus see, mis kohaldub siis, kui muid valikuid ei ole tehtud. Varaühisuse tekst on viidud selliseks, nagu on kehtiv ühisvararežiim. Proua Tuiksoo ettepanek oli jätta eelnõust välja varalahusus. Komisjon ei saanud seda seetõttu toetada, et varalahusus on ka kehtivas perekonnaseaduses olemas ning kahtlemata on oluline, et  abikaasadele jääks see valikuvõimalus ka tulevikus.
Rakendussätetest ma rääkisin. See oli üks esimesi kompromisse, mis me saavutasime, et need, kes on praegu abielus ja tahavad üle minna uuele juurdekasvusüsteemile, teevad ise aasta jooksul avalduse, ja siis saab seda teha riigilõivuvabalt.
Üks oluline muudatus, millest on meedias juttu olnud, on riigilõivu vähendamine lahutamisel, kus on varajagamise asjad. Praeguse riigilõivuseaduse järgi võib see tõesti ulatuda kümnetesse tuhandetesse kroonidesse või isegi saja tuhande kroonini, nagu on neid näiteid toodud. Nüüd on fikseeritud eelnõus ülempiirina 10 000 krooni. Kas see on mõistlik ülempiir, selle üle võime arutada pärast teise lugemise katkestamist.
Jõustumisnorm. Me oleme valinud eelnõu jõustumise ajaks 1. juuli 2010 selle eeldusega, et nii nagu õiguskomisjoni kava on, võtta maikuus vastu see seadus ja ka perekonnaseisutoimingute seadus. Siis jääb veidi enam kui üks aasta aega õpetada seda uut perekonnaseadust nii kõrgkoolides kui kõikidele perekonnaseisuametnikele, valmistada ette kirjalikke materjale ja viia ka abieluvararegister, mis omandab üsna olulise rolli selle eelnõu rakendamisel, elektrooniliseks. Vahepeal oli jutuks jõustada seadus 1. jaanuarist 2010, mis tähendaks, et kõik need rahalised vahendid peaksid olema juba selle aasta eelarves, aga kahjuks need eelarves ei ole. Samuti on Riigikogu menetluses üks eelnõu, mille eesmärk on notariaadiseaduse muutmine, et notarid saaksid abielu sõlmimise õiguse, ja notarite ettevalmistamine selleks on ka mõeldav 1. juuliks 2010.
On veel teatud küsimusi, mille juurde komisjon tagasi pöördub. Üks on kindlasti andmekaitse teema, mis seondub lapsendamise saladuse hoidmisega, samuti selle abieluvararegistrist andmete saamise küsimusega.
Ja kindlasti kohtume pärast teise lugemise katkestamist ka linnade liidu ja maaomavalitsuste liidu esindajatega, kellega meil on küll kohtumisi olnud, aga nüüd selle viimase versiooni pinnalt mitte ja oleks hea nendega koos veel see tekst üle vaadata.
Menetlusotsused, nagu öeldud, olid eelnõu teine lugemine katkestada ja komisjoni palve on, et muudatusettepanekud esitataks 13. aprilli kella 11-ks.
Täname kõiki Riigikogu liikmeid, fraktsioone, sotsiaalkomisjoni, erakondi, nende naisühendusi, kõiki teisi ühendusi, nimetagem neid siis veel kord – Eesti Adoptiivperede Selts, MTÜ Oma Pere, Ühendus Isade Eest, Eesti Juristide Liit, Eesti Naisliit. Ja eeskätt täname lisaks nendele ka Justiitsministeeriumi, Siseministeeriumi ja Sotsiaalministeeriumi inimesi, kes kogu selle eelnõu siia saali saamiseks on teinud päris palju tööd koos komisjoniga. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Erik Salumäe, selle väga põhjaliku ettekande eest! Kas kolleegidel on küsimusi ettekandjale? Küsimusi ei ole. Kas kolleegid soovivad avada läbirääkimisi? Ei soovi, läbirääkimisi ei avata.
Läheme nüüd muudatusettepanekute läbivaatamise juurde. Seaduseelnõu kohta on tehtud 64 muudatusettepanekut. Esimene, teine ja kolmas on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. Neljas on Riigikogu liikmelt Ester Tuiksoolt, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata, kuid see ei kuulu hääletamisele. Viies, kuues ja seitsmes on Riigikogu liikmelt Erik Salumäelt ja juhtivkomisjon on arvestanud täielikult. Kaheksas ja üheksas on õiguskomisjonilt ja on arvestatud täielikult. 10., 11., 12. on Riigikogu liikmelt Erik Salumäelt ja juhtivkomisjon on arvestanud täielikult. 13. ja 14. on õiguskomisjonilt ja juhtivkomisjon on arvestanud täielikult. 15., 16., 17., 18. on Riigikogu liikmelt Erik Salumäelt ja juhtivkomisjon on arvestanud täielikult. 19. on õiguskomisjonilt ja on arvestatud täielikult. 20., 21., 22., 23., 24. on Riigikogu liikmelt Erik Salumäelt ja juhtivkomisjon on arvestanud täielikult. 25. ja 26. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 27. ja 28. on Riigikogu liikmelt Erik Salumäelt, on arvestatud täielikult. 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 36. on õiguskomisjonilt ja on arvestatud täielikult. 37. ja 38. on kolleeg Erik Salumäelt ja on arvestatud täielikult. 39. on õiguskomisjonilt ja on arvestatud täielikult. 40., 41., 42., 43., 44. on kolleeg Erik Salumäelt ja on arvestatud täielikult. 45. on kolleeg Erik Salumäelt ja on arvestatud täielikult. 46. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 47. ja 48. on kolleeg Erik Salumäelt, on arvestatud täielikult. 49. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 50., 51., 52., 53. on kolleeg Erik Salumäelt, juhtivkomisjon on arvestanud täielikult. 54. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 55. on kolleeg Erik Salumäelt, on arvestatud sisuliselt. 56. ja 57. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 58., 59., 60., 61. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 62. on kolleeg Erik Salumäelt, on arvestatud täielikult. 63. ja 64. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult.
Me oleme läbi vaadanud kõik muudatusettepanekud. Kuna oli ettepanek seaduseelnõu teine lugemine katkestada, siis määran eelnõu kohta muudatusettepanekute esitamise tähajaks s.a 13. aprilli kell 11. Seaduseelnõu 55 teine lugemine on katkestatud.


4. 16:00 Perekonnaseisutoimingute seaduse eelnõu (68 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Järgmine päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse algatatud perekonnaseisutoimingute seaduse eelnõu teine lugemine. Palun veel kord kõnepulti õiguskomisjoni liikme kolleeg Erik Salumäe!

Erik Salumäe

Austatud proua esimees! Head ametikaaslased! See ettekanne tuleb kindlasti lühem. Selle eelnõu esimene lugemine toimus 26. septembril 2007. Ainsa Riigikogu liikmena esitasin ma ise muudatusettepaneku, mille ma hiljem tagasi võtsin. Komisjoni kava on olnud algusest peale menetleda seda eelnõu koos perekonnaseadusega ning et need jõustuksid ka koos. Kui selgus, et perekonnaseaduse eelnõu edasimenetlemiseks vajalik lahenduste leidmine võttis kavandatust rohkem aega, siis vahepeal me arutasime regionaalministri taotlusel seda eelnõu paar korda ka eraldi. Teema tõusetus seoses sellega, et Euroopa Liidu struktuurifondidest finantseeritakse sellist projekti, mille nimi on "Pereregistri loomine" ja see seondub perekonnaseisuaktide digitaalse arhiivi loomisega ehk ka nende normidega, mis tahetakse kehtestada uues perekonnaseisutoimingute seaduses. Siseministeeriumi kartus oli, et kui uus perekonnaseisutoimingute seaduse eelnõu teatud tähtajaks ei jõustu, siis võib Eestit ähvardada oht, et saadud eurovahendid, mida minu mälu järgi oli vist 40 miljonit krooni, tuleb tagastada. Aga hiljem täpsustades on siiski selgunud, et kui see seadus võetakse vastu – ka siin on õiguskomisjoni kava, et see toimuks selle aasta maikuus –, ja sealt nähtub ka konkreetne jõustumise kuupäev, siis on see siiski Euroopa Liidu finantside kasutamise tingimuste seisukohalt täiesti piisav ja raha tagastamise teema ei tõusetu. Nii jäigi komisjon oma varasema seisukoha juurde menetleda perekonnaseaduse ja perekonnaseisutoimingute seaduse eelnõusid koos. Ja nagu eelmise päevakorrapunkti juures öeldud, oleks ka selle jõustumise aeg 1. juuli 2010.
Nüüd muudatusettepanekutest. Ka selle eelnõu juures on seletuskiri teksti ja muudatusettepanekute loetelu vahel. Enamik muudatusi on tehnilised ja väga paljud on seotud rahvastikuregistri seaduses muudatuste tegemisega, mis on vajalikud selle seaduse rakendamiseks. Küll aga markeeriksin kahte muudatusettepanekut, need on nr 11 ja 12 ehk siis eelnõu §‑d 37 ja 42. Ma enne rääkisin eelmise eelnõu juures ka sellest valiku tegemisest abielluda soovijate poolt perekonnaseisuametniku juures. Siin, selles seaduses on konkreetselt toodud selle valiku tegemise kord – tuleb juurde üks küsimus abiellumisavalduses, kus on kolm lahtrit, millest siis üks tuleb täita. Perekonnaseisuametnike väga oluline roll on edaspidi see, et nad peavad seletama abielluda soovijatele, mis on ühe või teise varasüsteemi olemus. Kindlasti tulevad ka teatud kirjalikud materjalid.
Minu enda komisjonile esitatud muudatusettepanek puudutas eelnõu § 55, see on üks rakendussätetest. Selle sisu tulenes eelnõu esialgsest versioonist, mille kohaselt vaimulike kohustused abielu sõlmijatena pidid jääma sisuliselt samaks, mis nad on kehtiva seaduse järgi. Ma pidasin selles olukorras liigseks, et kõik need vaimulikud – minu teada on umbes 130 vaimulikule antud õigus abielusid sõlmida – peaksid tegema uuesti perekonnaseisuametniku eksami. Ma leidsin, et võiks piirduda üldisema koolitusega. Küll aga nüüd, arvestades neid täiendusi, mis on eelnõus tehtud, et perekonnaseisuametnikud saavad kohustuse selgitada ka varasuhete olemust, pidasin ma täiesti loomulikuks, et nii vaimulikud kui ilmalikud perekonnaseisuametnikud peaksid kindlasti enne selle seaduse jõustumist läbima vastava koolituse ja tegema ka eksami. Samuti peaksid notarid läbima selle koolituse, mis on kirjas teises eelnõus. Seetõttu võtsin ma oma ettepaneku tagasi. Komisjoni seisukoht oli, et § 55 tuleks ministeeriumidel kindlasti ümber sõnastada just ka sellest aspektist, et see koolitus, mis eelnõu praeguses variandis toimuks kahe aasta jooksul pärast seaduse jõustumist, toimuks kindlasti enne uue seaduse jõustumist, milleks see umbes aastapikkune aeg on kindlasti piisav.
Selle eelnõu juures tänaksin Andra Olmi Justiitsministeeriumist ning Enel Pungast ja Kristi Joametsa Siseministeeriumist, kes on kõikide nende normide sõnastamise juures aktiivselt olnud.
Ja lõpuks menetlusotsused. Ka selle eelnõu puhul teine lugemine katkestada ja komisjoni palve on, et muudatusettepanekud esitataks 13. aprilli kella 11-ks. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Erik Salumäe! Kas ettekandjale on küsimusi? Palun, kolleeg Olga Sõtnik!

Olga Sõtnik

Aitäh, lugupeetud proua juhataja! Austatud ettekandja! Te ütlesite oma ettekande alguses, et te esitasite ühe muudatusettepaneku ja pärast võtsite selle tagasi. Kas te võiksite meile lahti seletada, mille kohta see muudatusettepanek oli ja miks te selle tagasi võtsite?

Erik Salumäe

Tegelikult seletasin ma seda päris pikalt oma ettekandes, see puudutas § 55. Sellest ma rääkisin.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Erik Salumäe! Kas kolleegid soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei alustata. Läheme muudatusettepanekute läbivaatamise juurde. Seaduseelnõu kohta on 36 muudatusettepanekut ja alustame nende läbivaatamist. Esimene, teine ja kolmas on õiguskomisjonilt ja on arvestatud täielikult. Neljas, viies, kuues, seitsmes, kaheksas, üheksas, kümnes ja üheteistkümnes on õiguskomisjonilt ja on arvestatud täielikult. 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 19., 20., 21. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 22., 23., 24. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 25., 26., 27., 28. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 29., 30., 31., 32., 33. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult. 34., 35., 36. on õiguskomisjonilt, on arvestatud täielikult.
Head kolleegid! Me oleme läbi vaadanud kõik muudatusettepanekud. Määran eelnõu kohta muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 13. aprilli kell 11. Seaduseelnõu 68 teine lugemine on katkestatud.


5. 16:07 Eesti Vabariigi ja Makedoonia Vabariigi vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu (440 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Järgmine päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse algatatud Eesti Vabariigi ja Makedoonia Vabariigi vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ratifitseerimise seaduse eelnõu esimene lugemine. Ettekandjaks palun rahandusminister Ivari Padari!

Rahandusminister Ivari Padar

Lugupeetud Riigikogu juhataja! Austatud Riigikogu liikmed! Makedooniaga sõlmitud maksuleping põhineb Majandusliku Koostöö ja Arengu Organisatsiooni tüüplepingul, mida on läbirääkimiste käigus lepinguosaliste riikide delegatsioonide vastastikusel kokkuleppel muudetud või täiendatud. Topeltmaksustamise vältimise lepingute sõlmimise eesmärk on kõrvaldada rahvusvaheline topeltmaksustamine, see tähendab jagada maksustamisõigusi lepinguosaliste riikide vahel, hoida ära diskrimineerivat maksustamist ning tõkestada maksudest kõrvalehoidmist. Topeltmaksustamise vältimise leping määratleb maksustamise võimalused, mis realiseeruvad lepinguosalise riigi maksuseaduse sätete kaudu juhul, kui vastav maksustamine on seadusega ette nähtud. Maksulepingu alusel loobub lepinguosaline riik osast maksutulust teise lepinguosalise riigi kasuks ja vastupidi, piirates tulumakse, mida tuluallika riik teise riigi residendi suhtes võib kehtestada. Eesti-Makedoonia maksulepingu kohaselt ei tohi Eesti riigi residendile makstavalt dividendilt võetud maks ületada 5% dividendi brutosummast, kui osalus kasumit jaotavas äriühingus on alla 25%, suurema osaluse puhul tulumaksu kinni ei peeta. Eesti riigi residendile makstavalt intressilt kinnipeetav maksumäär ei või ületada 5%. Erinevalt OECD mudellepingus sätestatud residendiriigi ainuõigusest litsentsitasude maksmisel on Eesti-Makedoonia lepingus litsentsitasu piiratud maksustamise õigus antud ka tuluallika riigile. Piiratud maksustamise õigus tähendab siinkohal seda, et maks ei tohi ületada 5% litsentsitasu brutosummast. Välislepingute ülimuslikkuse riigisisese õiguse üle sätestab Eesti Vabariigi põhiseadus, mille kohaselt Eesti seaduse ja kvalifitseeritud välislepingute vahelise vastuolu korral kohaldatakse välislepingu sätteid. Tänan teid!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, lugupeetud minister! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Palun nüüd ettekandjaks rahanduskomisjoni esimehe kolleeg Jürgen Ligi!

Jürgen Ligi

Head kolleegid! Austatud juhataja! Rahanduskomisjon sai ülevaate sellest lepingust 16. märtsil. Komisjoni otsus oli esimene lugemine lõpetada ja muudatusettepanekute esitamise tähtajaks palume määrata 30. märtsi kell 6. See oli konsensuslik otsus. Tänan!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Jürgen Ligi! Küsimusi ettekandjale ei ole. Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Määran eelnõu kohta muudatusettepanekute esitamise tähtajaks 30. märtsi s.a kell 18. Eelnõu 440 esimene lugemine on lõpetatud.


6. 16:10 Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõu (412 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Järgmine päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse algatatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõu esimene lugemine. Palun ettekandjaks haridus- ja teadusminister Tõnis Lukase!

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Austatud juhataja! Palun igaks juhuks kümme minutit lisaaega.

Esimees Ene Ergma

Hästi, 30 minutit.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Austatud Riigikogu liikmed! Kehtiv põhikooli- ja gümnaasiumiseadus võeti vastu 15. septembril 1993. aastal ja jõustus sama aasta oktoobris. Seadust on aastate jooksul muudetud 38 korral, mis on muutnud selle raskesti loetavaks ja mitmeti tõlgendatavaks. Samuti on seaduses palju sisuliselt täiendamist ja uuendamist vajavaid punkte ning seadus on ka normitehniliselt iganenud. Ka on vahepealsetel aastatel kiidetud heaks hulgaliselt uusi strateegiaid nagu näiteks üldharidussüsteemi arengukava aastateks 2007–2013 ja õpetajahariduse strateegia aastateks 2009–2013. Nii et seaduse pikk ja tormiline elulugu on ainult üks põhjus tema kapitaalseks uuendamiseks, olulisem on siiski see, et seoses ühiskonnas aset leidnud muudatustega ja uute seatud sihtidega on tekkinud vajadus oluliselt täpsustada ja täiendada üldhariduskooli puudutavat seadusandlikku baasi, määratleda seaduse tasandil õppekava aluspõhimõtted, sätestada koolikohustuse täitmise tingimused ja kord, täpsustada õppetöölt puudumise ja sellest teavitamise aluseid ja korda ning sätestada tingimused hariduslike erivajadustega õpilaste paremaks haridusvõimaluseks, kvaliteetset õpet tagava koolivõrgu kujundamiseks ning kooli vaimse ja füüsilise keskkonna turvalisuse tagamiseks. Seoses muudatuste rohkusega oli otstarbekas kohandada kogu seaduse teksti ja struktuuri ning valmistada ette täiesti uus põhikooli- ja gümnaasiumiseadus.
Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõu ettevalmistamisele eelnes töö mitmesugustes töögruppides, kus arutati eraldi üksikuid eelnõuga seonduvaid alateemasid: õppekava, koolikohustus ja selle täitmine, haridusliku erivajadusega õpilase õppekorraldus, kooli turvalisus jne. Kogu selle tegevuse ja töörühmade lõppotsuste aluseks olid ka vastavad uuringud. Esmakordselt on seadusesse sisse kirjutatud riikliku õppekava olulised aluspõhimõtted, esitatud on põhikoolis ja gümnaasiumis toimuva õppe põhimõtted, mis seni olid kehtestatud vaid õppekavas eneses. Et rõhutada põhikooli ja gümnaasiumi kui eraldiseisvaid haridusastmeid, millel on oma eesmärgid ning selgelt mõõdetavad lõpptulemused, lahutatakse põhikooli ja gümnaasiumi õppekavad teineteisest, sätestatakse võimalus arvestada õppekavavälist õppimist õppeosana ning kasutada õppe läbiviimise alusena rahvusvahelise bakalaureuseõppe organisatsiooni väljatöötatud õppekava.
Õppevaldkondadevaheliste proportsioonide üle otsustamine, mis siiani oli valitsuse määrusega määratletud riiklikus õppekavas, on toodud seaduse tasandile. Eelnõu §-s 22 on esitatud põhikooli ja gümnaasiumi tunni- või täpsemalt kursusejaotus ainevaldkonniti. Põhikooli ainevaldkondade proportsioonid pole käibiva õppekavaga võrreldes muutunud, siin on arendusülesanne keskendunud põhiliselt õpilaste koormuse vähendamisele, selgetele õpitulemustele ja ainete lõimimisele. Põhikooli viimase astme õpilastel väheneb ka maksimaalne lubatud nädalakoormus seniselt 34 tunnilt 32-le.
Gümnaasiumi tunnijaotusplaani muudatused tulenevad põhimõtteliselt otsusest vähendada kõigile õpilastele kohustuslike kursuste mahtu ning suurendada õpilase ja kooli valikuvabadust õppesuuna kujundamisel. Kohustuslike ja valitud kursuste vahekorraks oleks tulevikus 2/3 1/3 vastu. Praegu kehtiva riikliku õppekava kohaselt on gümnaasiumis 72 kohustuslikku kursust, koostatavas õppekavas on kohustuslike kursuste arvu vähendatud 63-le. Teiselt poolt on suurendatud koolide kohustust pakkuda valikkursusi erinevates ainevaldkondades. See tähendab, et enamikus ainevaldkondades kasvab koolidele kohustuslik osa. Näiteks peaks kool vahepeal uuendatud ettepaneku järgi pakkuma emakeeles ja kirjanduses kokku 15 ning võõrkeeltes 16 kursust. See on rohkem kui praegu ja toetab ühtlasi õppesuundade väljaarendamist. Soome koolis on emakeele õpetamise maht 6 + 3, see tähendab kuus kohustuslikku ja sellele lisatud esimeses valikute grupis kolm valikainet, nii et kokku üheksa.
Pärast eelnõu esitamist toimunud konsultatsioonide tulemusel on jõutud seisukohale, et kohustuslike kursuste vähenemine peab jagunema ainevaldkonniti proportsionaalselt. Õppekava ainevaldkonnad ning nendevahelised proportsioonid on aegade jooksul välja kujunenud ning need peegeldavad kõiki olulisi kultuurivaldkondi, mis on vajalikud kultuuripärandi kestmiseks ning isiksuse ja ühiskonna arenguks. Siin on üks erand, juba rõhutatud emakeel, sest iga rahva kohus on tugevdada oma emakeele positsiooni. Nii et üks kooli ülesandeid, aga ka suuri võimalusi on kujundada välja oma õppesuunad, liites kohustuslikud kursused valikkursustega. Õppekavade käsitlus ongi käesoleva seaduse olulisemaks osaks. Õppevajadustele on allutatud kõik ülejäänud uuendused, mida seadus ette näeb. Neist lähtuvad ka Eestis selle seaduse heakskiitmise järel ettevõetavad muudatused koolikorralduses. Vorm lähtub siin sisust, mitte vastupidi, nagu on senises diskussioonis ka püütud näidata.
Mitmed uued sätted on mõeldud õpilaste koolikohustuse täitmise parandamiseks ning koolist väljalangevuse vähendamiseks. Seaduses täpsustatakse koolikohustuse sisu ja defineeritakse koolikohustuse mittetäitja. Koolikohustuslikul õpilasel lasub kohustus täita õpiülesandeid ja osaleda temale kooli päevakavas ettenähtud õppes. Kohene reageerimine põhjendamata puudumise korral on üks põhimõte, millest lähtutakse. Õppetöölt puudumine on lubatud ainult mõjuvate põhjuste olemasolul. Seda, kas õppest puudumine on lubatud ning loetakse mõjuvaks, hindab lõppastmes kool. Kindlasti on õppest puudumine põhjendatud õpilase haigestumise või temale tervishoiuteenuse osutamise puhul ning kui koolitee on läbimatu või ilmastikuolud on sellised, mis võivad kahjustada õpilase tervist. Perekondlikud põhjused, perekonnaliikmete haigestumine ja muu selline, mida loetakse mõjuvaks põhjuseks õppetöölt puudumisel, sätestatakse kooli kodukorras. Eelnõus on väga täpselt sätestatud vanema ja kooli teavitamiskohustused õpilase puudumise korral. Eesmärgiks on, et vanemad ja kool oleksid õpilase puudumisest ja selle põhjustest informeeritud. Kui vanem ei ole kooli õpilase puudumise põhjustest teavitanud ning ka koolil ei õnnestu puudumise põhjust välja selgitada, sest ta ei saa vanemaga kontakti, teavitab kool hiljemalt viiendal järjestikusel puudumise päeval õpilase puudumisest õpilase elukohajärgset valla- või linnavalitsust. Täpsustatakse eri osapoolte – lapsevanem, kool, kohalik omavalitsus – kohustusi ja vastutust koolikohustuse täitmise tagamisel. Eelnõus on esitatud avatud loetelu meetmetest, mida nimetatud osapooled koolikohustuse täitmise tagamiseks rakendavad. Loodan, et menetluse käigus arutatakse ka osapooltele kehtestatavaid sanktsioone juhuks, kui laps koolikohustust siiski ei täida. Ministeeriumidevahelisel kooskõlastusringil ei suudetud neis kokku leppida, kuid olen seisukohal, et kohustuste täpsem kirjeldamine ilma sanktsioonideta ei pruugi nii head tulemust anda. Kuigi õppeaasta jooksul koolitöö katkestanud õpilaste osakaal vähenes eelmisel õppeaastal sellele eelneva aastaga võrreldes oluliselt  – 1,6%-lt 1,2%-le põhikooli III astmes, mis on kõige suurema riski periood, peame edasi pingutama, et lapsed põhikoolist üldse välja ei langeks.
Koolikohustuslikku iga pikendatakse 18. eluaastani. Sellel on peamiselt kaks põhjendust, üks neist on peidus tööturus. Tööturu loogika on selline, et alaealised, liiga vara sinna sattunud noored on tülikad tööandjale kui ka ise kimpus vähese ettevalmistusega. Me kõik peame pingutama selle nimel, et noored liiga noorelt ja liiga väikese ettevalmistusega tööturule ei satuks. Ja teiseks on lootus, et noored, kellel on mingil hetkel tekkinud raskusi, saavad ree peale tagasi. Aeg näitab, et aasta vahelejätnuna pöörduvad nad mõnikord päris kiiresti haridussüsteemi tagasi.
Mitmed muudatused on seotud õppe ja kasvatuse korraldusega. Esitatud on üldnõuded õpikeskkonnale, täpsustatud on õppekeele määratlust, muudatused on sisse viidud õppeaasta regulatsioonis, defineeritud on erinevad õppeperioodi arvestusühikud, õppepäev, õppetund, kursus jne. Gümnaasiumide osas on muudetud paindlikumaks koolivaheaegade määramine. Seni on haridus- ja teadusminister oma määrusega ette kirjutanud nii vaheaegade ajad kui kestuse, eelnõuga nähakse ette, et gümnaasiumi osas määrab koolivaheajad kooli pidaja, arvestades, et õppeaasta jooksul on vähemalt neli koolivaheaega kogukestusega vähemalt 12 nädalat, kusjuures suvine vaheaeg kestab vähemalt kaheksa järjestikust nädalat.
Seaduses on esitatud põhikooli nädala õppetundide arv ainevaldkonniti ja gümnaasiumi väikseim lubatud koormus ja kohustusliku õppe maht ainevaldkonniti. Sätestatud on kooli kohustus õpilastele riigikaitseõppes osalemiseks võimaluste loomisel ja laiendatud vastavat koolile pandud kohustust usundiõpetuse osas. Mõlema aine õppimiseks peab kool gümnaasiumiastmel looma võimalused, kui vähemalt üks õpilane seda soovib. Õpilasele on neis tundides osalemine vabatahtlik – tähendab aine valimine on vabatahtlik. Kui on valinud, siis on tundides osalemine siiski kohustuslik.
Täpsustatakse hariduslike erivajadustega õpilaste õppekorraldusega seonduvat. Eelnõus on sõnastatud selgelt kooli ja kooli pidaja kohustused, et tagada hariduslike erivajadustega õpilaste arenemine, toetamine ja võimetekohane õppimine. Kool koostöös kooli pidajaga ei tohiks jätta haridusliku erivajadusega õpilasega töötavat õpetajat üksi, vaid peab tagama talle vajaliku toe ja abi. Kooli pidaja on kohustatud tagama õpilasele eripedagoogilise, psühholoogilise ning sotsiaalpedagoogilise teenuse kättesaadavuse.
Luuakse paindlikumaid õpivõimalusi – õpiabi, väikeklassides, rühmades õpe, individuaalõpe jne. Individuaalõpe on personaalne õppevorm, kus õpetaja keskendub ühe lapse arengu toetamisele ja õpetamisele. Individuaalõpet rakendatakse õpilasele, kes terviseseisundist tulenevalt vajab kogu õppekava ulatuses pidevat jälgimist ja täielikku individuaalset lähenemist. Eelnõus on loetletud erivajadustega õpilaste klassid, kus on ette nähtud tavaklassist väiksem täituvuse piirnorm ja mitmel puhul on seda piirnormi vähendatud senisega võrreldes – klassid kõne-, meele- või liikumispuudega õpilastele, käitumisraskustega õpilastele, õpiraskustega õpilastele, lihtsustatud toimetulekuga hooldusõpet vajavatele õpilastele. Samuti on sätestatud õpilastele eripedagoogilise või logopeedilise abi osutamiseks õpiabirühma moodustamise võimalus. Eelnõuga vähendatakse seni kehtinud klassi täitumuse ülemisi piirnorme erivajadustega õpilaste klassides ja muudetakse vastavate rühmade loomine paindlikumaks.
Vaimse ja füüsilise turvalisuse ning tervisekaitse tagamine koolis. Õpilaste ja kooli töötajate turvalisuse tagamine on niivõrd oluline küsimus, et sellele on pühendatud seaduseelnõus terve peatükk. Kirjeldatud on tegevusi, mis tagaksid turvalise kooli nii õpilastele kui kooli töötajatele. Olulisemad põhimõtted: kool tagab koostöös kooli pidajaga õpilastele ja kooli töötajatele vaimse ja füüsilise turvalisuse ning tervisekaitse ja rakendab abinõud vägivalla ennetamiseks. Õpilased, vanemad, pedagoogid ja teised kooli töötajad peavad koolis üksteise suhtes viisakalt ja lugupidavalt käituma. Vaimset või füüsilist turvalisust ohustavate olukordade ennetamise, neile reageerimise, juhtumitest teavitamise ning nende juhtumite lahendamise kord määratakse kindlaks kooli kodukorras. Vägivalla ennetamiseks tagatakse kooli järelevalve õpilaste üle kogu õppepäeva vältel. Ruumide ja territooriumi kasutamine korraldatakse võimaluse korral selliselt, et see ei soodustaks õpilaste või töötajate vaimset või füüsilist turvalisust ohustavate olukordade tekkimist. Kool võib vajaduse korral kasutada jälgimisseadmestikku, kontrollida kooli hoonest või territooriumilt sisse- ja väljaliikumist ning kokkuleppel vanematega piirata päevases õppevormis põhiharidust omandavate alaealiste õpilaste liikumist koolipäeva jooksul. Et tagada kiire ja läbimõeldud tegutsemine hädaolukorras, nähakse ette kooli hädaolukorra lahendamise plaani väljatöötamine direktori poolt kaasates õppenõukogu ja hoolekogu ning vastavalt vajadusele eksperte. Koolivägivalla juhtumid ning vajadus määratleda osapoolte võimalused vääralt käituva õpilase tegudesse sekkumisel on tinginud vajaduse sätestada seaduses õpetajate õigused mõjutusmeetmete rakendamiseks õpilaste suhtes. Seaduses on esitatud ka avatud loetelu võimalikest mõjutusmeetmetest, näiteks pärast õppetunde koolis viibimise kohustus, ajutine keeld võtta osa õppekavavälisest tegevusest koolis, õppetunnist eemaldamine või ajutine õppes osalemise keeld koos kohustusega saavutada nõutavad õpitulemused jne. Rakendatavad mõjutusmeetmed peavad olema põhjendatud ja asjakohased. Eelnõus on kirjeldatud ka mõjutusmeetmete rakendamise üldine kord. Laste arvu vähenemine, seda eriti gümnaasiumiastmes, ja vajadus tagada tugevate põhikoolide võrk ja kvaliteetne gümnaasiumiõpe, tingib vajaduse muuta koolidele esitatavaid nõudeid ning anda nõuetele vastavatele koolidele ja nende pedagoogidele senisest suuremad vabadused õppetöö korraldamisel. Lisaks paljuräägitud suunale, põhikooli ja gümnaasiumi lahutamisele, on eelnõus rida teisigi muudatusi, mis peaksid tagama õpilaste vajadustele vastava koolivõrgu kujunemise. Nii määratletakse omavalitsuse roll õpilase elukohajärgsesse kooli suunamiseks ning kaotatakse seejuures üldjuhul vajadus ja õigus 1. klassi astujatele katsete korraldamiseks. Katsete filter hakkab edaspidi asuma hoopis põhikoolijärgselt gümnaasiumi pürgijate ees. Et lapse ja noore kujunemisel mängib olulist rolli ka huvitegevuse võimaluste olemasolu, antakse edaspidi nende parema korraldamise võimaldamiseks õigus moodustada üldhariduskooli juurde huvikool, samuti luuakse senisest ladusamad võimalused kutseõppe ja üldharidusliku õppe sidumiseks nn integreeritud kooli tekkeks.
Gümnaasiumiõpilaste arvu järsk vähenemine lähiaastatel paneb meile kohustuse just nüüd kavandada ja astuda samme gümnaasiumiõppe kvaliteedi ühtlustamiseks ja tõstmiseks. Üks samm sellel teel on gümnaasiumide eraldamine põhikoolidest. Seda vajadust on tajutud ühiskonnas laiemalt ja rõhutatud kõigil viimastel haridusteemalistel foorumitel, muu hulgas ka Riigikogu sügisesel haridusteema käsitlemisel. Silmas tuleb pidada, et põhikool ja gümnaasium on erinevad ja iseseisvad õppetasemed, millel on osalt erinevad eesmärgid, sisu ja nõuded, oma õppemeetodid ja keskkond. Lisaks ei ole põhikoolis käijad ja gümnaasiumiosaga põhikoolis käijad 9. klassi lõpus haridustee jätkamisel alati võrdses olukorras. Kui koolides eelistatakse 10. klassi kutsumisel samas koolis varem õppinuid, paneb see eos halvemasse olukorda mujalt tulnud ja madaldab eraldi põhikoolide mainet. Sel kunstlikul põhjusel näiteks maapõhikoolide tühjenemist tuleb aga kindlasti pidurdada, sest tendentsi jätkumisel jääb kahtluse alla regionaalse võrdsuse põhimõte kooliharidusele ligipääsus. Põhikooli lõpp peaks olema tõsise mõtlemise koht edasise haridustee üle, kus võrdväärselt arvestatavad on nii gümnaasium kui ka kutseõppeasutus ja kus loomulikult on eelnevalt, põhikooli viimasel aastal, saadud ülevaade karjäärivõimalustest ja valikuga kaasnevatest nüanssidest ning kus karjääri- ja haridusnõustamine on  kõigis maakondades viidud praegusest kõrgemale tasemele.
Teise taseme haridust peaks vaatama kui tervikut ning gümnaasiumi- ja kutseharidust peaks rohkem sidustama õppekavade lähendamise, ühtse kvaliteedihindamise, ühtsesse süsteemi koondamisega. Oluline on ka fakt, et gümnaasiumihariduse kvaliteeti saab tagada vaid teatud arvu õpilaste olemasolul. Tuleb aru saada, et mitte põhikooli ja gümnaasiumi lahutamise protsess ei too kaasa paljude koolide sulgemist, vaid seda tingib eelkõige õpilaste arvu vähenemine ja alles seejärel muutunud nõuded. Tihti ei peaks olema juttu mitte kooli sulgemisest, vaid koolide ühendamisest omavahel, mis on siiski tunnetuslikult erinevad asjad. Nendest mõtetest kantuna sätestatakse eelnõus, et alates 2012. aasta 1. septembrist tegutsevad põhikool ja gümnaasium üldjuhul eraldi asutustena. Praegu on suundumus panna oma lapsed õppima koolidesse, kus on klassid 1. kuni 12.  See tuleneb osaliselt ka sellest, et selliseid õppeasutusi on meil kõige enam. Enamasti põhjendatakse seda teguviisi väitega, et nii saab laps lõpetada sama kooli, kus ta õpinguid alustas, hoolimata sellest, kui pikaks lapse koolitee füüsiliselt on kujunenud. Praeguse koolivõrgu säilides ja õpilaste arvu vähenedes suudavad selliseid koole ülal pidada vaid suuremad omavalitsused, tung nendesse tähendab aga varem või hiljem kodulähedaste põhikoolide sulgemist maal. Sellele tendentsile tuleb vastu seista, toetades ka keskmise suurusega, mõnel pool isegi väikeste põhikoolide säilimist rahaliselt.
Eelnõu kohaselt ei toimu edaspidi alates 2010. aasta 1. septembrist üldjuhul omavalitsustevahelist arveldamist põhikoolide osas. Munitsipaalpõhikooli tegevuskulude katmises on õpilase elukohajärgne vald või linn kohustatud osalema vaid juhul, kui ta ei ole loonud õpilasele võimalusi tema poolt peetavas koolis põhihariduse omandamiseks õpilase valitud õppevormis või õppekeeles, nõustamiskomisjoni või alaealiste komisjoni soovitatud tingimustel või kui õpilane on vastu võetud riiklikult toetatud õpilaskodu kohale teise valla või linna territooriumil. Nüüd tuli küll pikk lause välja, kirjalik tekst ja suuliselt esitatu, aga neid on omajagu. Seega, kui kohalik omavalitsus on loonud vastavad tingimused, siis põhikooli osas arveldamist teise omavalitsusega ei toimu. Muudatuse eesmärk on otstarbekalt detsentraliseeritud ja rahastatud koolivõrgu säilitamine kohustusliku põhihariduse osas, mis arvestab hariduslike võimaluste võrdsust piirkonniti. Arveldamise kaotamine põhikooli osas hoiab ära raha suunamise ja kokkuvõttes kuluka haridusliku migratsiooni suurematesse keskustesse. Nii saavad väiksemad ja keskustest eemale jäävad koolid vajalikul määral finantseeritud ja muutuvad õpilaste arvu kasvades kuluefektiivsemaks. See tagab kokkuvõttes tulevikus ka kohustusliku põhihariduse kvaliteedi ja kättesaadavuse kõikides piirkondades. Senine praktika, kus vallad ja linnad peavad osalema teise valla või linna kooli tegevuskulude katmises, sõltumata sellest, kas tal endal on kool olemas või mitte, tühjendab praegu väikeste valdade koole ja rahakotti, pannes neid väljapääsmatusse olukorda.
Eelnõu esimesele lugemisele eelnenud arutelul kultuurikomisjonis kerkis hulgaliselt mõtteid eelnõu täpsustamiseks ja täiendamiseks nii sisuliselt kui vormiliselt. Osalt on komisjon seda ka juba teinud. Ka avalikkuses jätkub arutelu hariduse uuenduste suuna üle, nende vajadust üldiselt kahtluse alla ei panda.
Tänan väga kultuurikomisjoni omapoolse väga aktiivse hoiaku eest seaduse menetlemisel! Eelnõu ongi esimesele lugemisele esitatud juba muudetud kujul. Arutelu käigus esitatud paljud sisulised tähelepanekud on arvestamist väärt ka edasise menetlemise käigus. Aitäh tähelepanu eest!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra haridus- ja teadusminister, nii põhjaliku esitluse eest! Teile on ka palju küsimusi. Alustame kolleeg Olga Sõtniku küsimusega.

Olga Sõtnik

Lugupeetud härra minister! Tahan teilt küsida § 24 kohta, mis käsitleb õppekeelt. Kas te olete mõelnud ka sellele, et tegelikult on meil väga suur õpetajate puudus? Kui gümnaasiumiastmes tahetakse õppekeeleks teha eesti keel, kuidas te kavatsete selle probleemi lahendada? Ega ainult vene koolides pole õpetajate põud, vaid ka paljudes eesti koolides.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Aitäh väga hea küsimuse eest! Mõnel määral on see juba läbimurre, et te seda küsite. Väga tihti käsitatakse venekeelsetes koolides nende probleeme kui ainult spetsiifiliselt vene koolide muresid. Tinglikult võib aga öelda, et üle 90% haridusprobleemidest, tõenäoliselt isegi veel suurem protsent langeb eesti- ja venekeelsetel koolidel kokku. On ühtemoodi õpetajate juurdekasvu vähesus, pedagoogide kvalifikatsiooni probleemid ja muud niisugused mured. Nii et see on hea, kui Eesti haridussüsteemi nähakse ühtsena.
Mis puutub venekeelsete gümnaasiumide üleminekusse eesti õppekeelele, siis põhiosas toimub see praegu samm-sammult. Valitsuse määrusega on fikseeritud aine kaupa üleminek iga järgmise aastaga ja need ettevalmistused on praeguseks tehtud. Üleminek jätkub kindlasti ka sellel sügisel. Me peame tugevalt panustama nii nende koolide toetamisse kui ka loomulikult õppematerjali muretsemisse ja õpetajate täienduskoolitusse. Kindlasti tuleb saavutada ka uute õpetajate kooli tulek, kui praegustel pedagoogidel pole kvalifikatsiooni, mis on eesti keeles õpetamisel vajalik. Nii et pingutused jätkuvad ja ma olen selles vallas optimist. Kuigi jah, teil on õigus, kõige suurem probleem on õpetajate leidmine.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Lembit Kaljuvee!

Lembit Kaljuvee

Härra minister! Minu küsimus puudutab üliandekaid õpilasi. Lugesin 2008. aasta inimarengu aruandest, et Eesti kool ei tegele üliandekate lastega ja seetõttu meil ei ole säravaid tippe. Ka selles eelnõus ei leia ma selle kohta midagi, ainult 28. paragrahvis nagu midagi on, aga vähe. Miks seda selgelt välja pole toodud või kuidas te seda kommenteerite?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Tippe meil on. Lihtsalt võrreldes mõne muu, ka PISA uuringu järgi eduka riigiga, on meil päris tipus olevate õpilaste osakaal väiksem. Meie näitaja on tunduvalt üle rahvusvahelise keskmise, aga mitme riigi omast väiksem. Kõik järeldused, mis me uuringutest, kaasa arvatud heast ja küllalt põhjalikust PISA uuringust teeme, on strateegiate koostamisel arvesse võetud, aga alati ei ole tegu seaduse ainesega. Näiteks kavandatakse praegu koos Tartu Ülikooli teaduskooliga teadusandeka õpilase ülesleidmise ja toetamise strateegiat. Ka anname me selle eelnõuga koolidele võimalusi oma suundi senisest rohkem kujundada. Tänu valikainetele on õpilastel võimalik valida rohkem huvi pakkuvaid tunde. Ma ei pea silmas ainult võõrkeeli, mida valitakse juba praegu päris palju, aga ka näiteks loodusaineid ja matemaatikat. See annab võimaluse avada ja toetada andeid juba koolis. Täiendav tegevus käib juba ka ülikoolide juures olümpiaadideks ettevalmistamisel. Te juhtisite tähelepanu väga olulisele teemale, aga sellega tegeldakse ka väljaspool seaduse sätteid.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kalev Kallo!

Kalev Kallo

Härra minister! Minu küsimus puudutab § 53, mis käsitleb õpilase ja vanema õigusi ja kohustusi. Mulle tundub, et siin on õpilaste õigused ja kohustused selgelt proportsioonist väljas: õpilasel on kohustus ainult koolitöös osaleda, kuid õigusi terve rida. Miks ei ole õpilastele sätestatud rohkem kohustusi? Sellest probleemist on viimasel ajal palju räägitud, et kõige eest vastutavad õpetajad ja vanemad, aga õpilane võib teha, mis ta tahab. Mingit vastutust ja kohustusi tal ei ole.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Kui te tähelepanelikult vaatate, siis neid kohustusi on pisut rohkem kui siin ühel real. Õpilaste õigused ja kohustused sätestatakse lisaks ka kooli kodukorras. Veel rõhutatakse neid kohustusi õpetaja õiguste loetelus: õpetajal on õigus õpilaste puhul mõjutusvahendeid kasutada. Seal on samuti kirjas, mis puhul neid võib kasutada. Sellest on tuletatavad ka õpilase kohustused: mida õpilane peab tegema, et ära hoia õpetajapoolset meetmete võtmist. Kui osutub vajalikuks kooli korra tagamiseks tarvilikke abinõusid suurendada, siis kultuurikomisjon on kindlasti valmis seda veel arutama. Minu teada on kultuurikomisjonis selle nimekirja täiendamiseks ettepanekuid juba tehtud. Aga see arutelu kindlasti jätkub. Ja mina seoksin õpilase kohustused ikkagi perekonna kohustustega. Alaealine ei ole täiesti vastutusvõimeline ja osa sellest vastutusest kannavad lapsevanemad. Ma pisut juba rääkisin sellest. Usun, et võiks jätkata diskussiooni selle üle, kas mitte kehtestada vanematele sanktsioone, kui nende laps koolis ei käi.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Inara Luigas!

Inara Luigas

Lugupeetud minister! Minu küsimus puudutab vaimse ja füüsilise turvalisuse ning tervisekaitse tagamist koolis. Viimase aja sündmuste valguses on turvalisuse garanteerimine koolis eriti tähtsal kohal. Seaduseelnõus öeldakse, et koolis tagatakse õpilaste ja kooli töötajate vaimne ja füüsiline turvalisus ning tervisekaitse ning et õpilased, vanemad ja koolitöötajad peavad koolis üksteisega viisakalt ja lugupidavalt käituma. Kuidas see õpilaste ja õpetajate turvalisus ikkagi garanteeritakse?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Siin on juttu nii vaimsest kui füüsilisest turvalisusest. Eelkõige on mõeldud õpikeskkonna turvalisust ja esimest korda on põhjalikult lahti kirjutatud hädaolukordade lahendamine. Kuid vaimse turvalisuse puhul on tähtis roll ka kooli kodukorral, st kogukonnasisestel kokkulepetel. Kõike ei pea ju seadusesse kirja panema. Kui nendest reeglitest kinni ei peeta, siis saab edasisi suuremaid rikkumisi ära hoida juba nende meetmetega, mida õpetaja võib võtta. See on esimest korda seaduses nii põhjalikult kirjas. Eesmärk ei ole ju niivõrd karistada mõnda õpilast, kuivõrd hoida ära edasised probleemid, mis võiksid eskaleeruda ja muuta nii kaasõpilastel kui õpetajatel keskkonna vaimses ja füüsilises mõttes ebaturvalisemaks. Nii et põhiline märksõna on ennetamine.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Lauri Laasi!

Lauri Laasi

Hea minister! Eelnõu sisaldab keskmiselt kaks kuni kolm volitusnormi ühe lehekülje kohta. Miks on jäetud oluliste küsimuste reguleerimine Vabariigi Valitsuse või haridus- ja teadusministri pädevusse? Näiteks sellised teemad nagu individuaalõppe kord, kooli vastuvõtmise kord, õpilaskodude tegutsemistingimused jms. Kas see ei muuda haridust liiga sõltuvaks poliitilistest tõmbetuultest?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Väga hea küsimus! Arutelu selle üle, mis küsimus millises regulatsioonis sätestada, on tõusetunud ka nendel puhkudel, kui me oleme valitsuse tasemel regulatsiooni tasandilt tõstnud asju hoopis seaduse tasandile. Toon näiteks õppekava teema. Nii et on teistpidiseidki liigutusi olnud. Haridus- ja konkreetsemalt koolielus on detaile väga palju. Nende lahendamine nõuab erinevat süvenemist, erinevat üldistusastet. Kui me need kõik tõstaks seaduse tasandile, siis muutuks seadus dokumendina kaunis ebaühtlaseks. Aga ma möönan, et see märkus tehti ka kultuurikomisjonis mitmel puhul ja me jõudsime järeldusele, et põhimõtteliselt võiks mõnedki regulatsioonid veel seaduse tasemele tõsta, kui Riigikogu seda oluliseks peab. Kui see seaduse kokkupanemisel üldpildi mõttes kasuks tuleb, siis saab delegatsioonide arvu praegusega võrreldes pisut vähendada, kuid meie debatis võib sisse tulla teisigi teemasid, kui selleks on vaja anda valitsuse tasemel regulatsiooni. Kui seadus on teiseks lugemiseks ette valmistatud, siis tuleks ta muidugi selle pilguga uuesti üle vaadata.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toivo Tootsen!

Toivo Tootsen

Lugupeetud härra minister! § 12 käsitleb gümnaasiumipiirkonda. Gümnaasiumipiirkonnaks loetakse territoorium, kus elavatele isikutele keskhariduse omandamise võimaldamiseks võib moodustada gümnaasiumi. Edasi saame teada, et selles piirkonnas võib gümnaasiume olla koguni mitu. Siis saame teada, et too piirkond ei pruugi kattuda ei valla ega linna ega mingi muu territooriumiga. Piltlikult öeldes võib see piirkond olla terve Eesti Vabariik. See asi on küll üsna vähe lahti kirjutatud ja seletuskirjas ei ole selle kohta ka midagi pikemalt öeldud. Saame ainult teada, et neid piirkondi määrab Vabariigi Valitsus. Kas te peatuksite selle regulatsiooni sisul natukene pikemalt?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Gümnaasiumipiirkond on tõepoolest uus mõiste ja esimest korda seaks Vabariigi Valitsus nende kehtestamisel tingimuse omavalitsusteüleseks koolipidamiseks. Praegu ei ole riigil võimalik teha – ma ei taha öelda otsuseid, otsused jäävad ka edaspidi omavalitsuse teha –, ei ole võimalik teha koolivõrgu osas ettekirjutusi, mis puudutaksid mitut naaberomavalitsust korraga. Valitsus soovib piirkonnas elavate õpilaste arvu arvestavate tingimuste kehtestamisega stimuleerida omavalitsusi koostööle. Näiteks ei tule ühe maakonna mingis otsas, kolme või nelja omavalitsuse piires, eraldi võttes üheski gümnaasiumipidamisest midagi välja, kuid kokku annavad need päris korraliku regionaalgümnaasiumi piirkonna. Omavalitsused saavad õiguse regionaalgümnaasiumi pidada, kui nad lepivad omavahel kokku ja teevad vastavad halduslepingud.
Miks aga on nimetatud, et gümnaasiumipiirkonnas võib olla mitu gümnaasiumi? Piirkondadesse võivad kuuluda näiteks maakondlikud linnad või mõned teised linnad, kus võib olla mitu gümnaasiumi. Ja kui sellist linna ümbritsevad omavalitsused lepivad linnaga kokku, et nende piirkonna gümnaasiumid on linnas, siis niimoodi ka on. Kui sellises piirkonnas võiks olla ainult üks gümnaasium, siis ei saaks linnu koostöösse haarata. Nii et see on esimene kord, kus hariduspoliitikasse sekkutakse riigi tasemel, seades omavalitsusele niisuguses regulatsioonis tingimusi.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Helle Kalda!

Helle Kalda

Lugupeetud minister! Minu küsimus on § 31 kohta, mis käsitleb kodu- ja haiglaõpet. Lugedes seda, tekkis küsimus, kuidas toimub kodu- ja haiglaõppe rahastamine. Kui suurt ja mis meetodil arvutatavat tasu peaks õpetajatele maksma ja miks peaks sellise õppe kinni maksma vanem?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Väga hea küsimus! Koduõpe jaguneb praegu suures osas kaheks. Laps võib seda vajada tervislikel põhjustel. Mõned vanemad aga veavad kooliga või kohaliku omavalitsusega vägikaigast ja tahavad oma lapsi ise õpetada. Mõnikord kasutavad nad selleks teisi õpetajaid ja tõenäoliselt maksavad neile midagi, kuid mõnikord teevad nad seda ise, usaldades enda oskusi ja teadmisi. Kui nad õpetavad oma lapsi ise (ja väiksemate laste puhul võib see olla aktsepteeritav) ja kui nad kasutavad oma vanemlikke õigusi selleks, et last mitte kooli panna, siis neile selle eest tasu määrata on väga keeruline. Kaunis raske on niisuguse tasustamise aluseid välja töötada. Sellepärast ongi nii, et kui tervislikke põhjuseid ei ole, siis kannab oma lapse kodus õpetamise kulud vanem ise. See on tema isiklik otsus ja alati on võimalus laps oma piirkonna kooli saata.

Aseesimees Jüri Ratas

Eldar Efendijev, palun!

Eldar Efendijev

Austatud minister! Minu küsimus on § 14 kohta, mis räägib munitsipaalkooli koolitusloa kehtetuks tunnistamisest. See paragrahv sätestab munitsipaalkooli koolitusloa kehtetuks tunnistamise tingimused, mis on küllalt pinnapealsed: kooli tegevus ei tohi olla seadustega vastuolus, omavalitsus võib olla otsustanud kooli tegevuse lõpetada jne. Miks ei ole munitsipaalkoolide koolitusloa kehtetuks tunnistamine seotud õppetöö kvaliteediga, tulemustööde tulemustega? Need kriteeriumid jäid mingil põhjusel välja.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Selles seaduses on üks oluline säte, mis seob koolitusloa saamise kvaliteedi tagamise tingimustele vastavusega alates aastast 2012, kui kõik gümnaasiumide koolitusload vaadatakse üle. Mis puutub põhikoolidesse ja gümnaasiumidesse, siis uutele koolidele koolitusloa andmiseks on tingimused olemas. Juba töötavate koolide puhul on omavalitsustel võimalus korduvate ettekirjutuste korral langetada otsus kool sulgeda. Kooli võib ka ühendada mõne teise kooliga ja riik juhul, kui omavalitsus ühendamist soovib, kooli likvideerimist ei nõua. Aga tegelikult saab järelevalve ettekirjutuse tõttu kooli ka kinni panna, seadus selleks võimaluse annab. Muidugi, kui omavalitsus kinnitab, et meie suudame kvaliteedi tagada, aga reaalselt seda ei tagata, siis on seda seaduse alusel väga raske vaidlustada, kui lapsevanemad seda ei vaidlusta.

Aseesimees Jüri Ratas

Mai Treial, palun!

Mai Treial

Lugupeetud minister! Eelnõu seletuskirjast ei saa päris hästi aru, kui palju see reform maksma läheb. Me võime küll lahutada kooliastmeid ja hakata sõlmima ühe ja sama inimesega eri kooliastmes õpetamise lepinguid ja tekitada olukorra, et ühes majas kahe õppeasutusena tegutseval koolil on kaks direktorit jne, jne. Kas te olete uurinud, kui palju see nii riigile kui ka omavalitsustele maksma läheb?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

On olemas analüüs selle kohta, kui palju kuluks avalikus sektoris raha vähem, kui koolipidamisel lähtutaks nendest kulunormidest, mis praegu on, kui klassid oleks teatavas suuruses ja õpetajate normkoormus oleks tagatud. Praegu ei ole poolte õpetajate normkoormus tagatud ning me võime ju neid kulusid arvestada, aga need jäävad vaieldavaks. Kui üleriigiline koolivõrk vastaks teatavale regulatsioonile, oleks aastas võimalik eraldada 150 miljonit krooni muudeks hariduskuludeks. See raha ei läheks haridusest välja, vaid koolide täiendavaks finantseerimiseks. Tegemist on kokkuhoiuga, mille abil saadud raha on võimalik kasutada haridustaseme tõstmiseks koolides ja koolielu edendamiseks. Omavalitsused võtavad praegu palju ette – näiteks jooksvad remondid, kapitaalremondid, tellivad investeeringuid. Seda raha saaks kasutada ka teisiti. Tööd, mis on vajalikud näiteks seni gümnaasiumina tarvitada oleva hoone ümberehitamiseks põhikooliks või vastupidi, ei nõua üldjuhul rohkem raha, kui tuleks aastate jooksul niikuinii sellesse koolimajja panna. Ma juhin tähelepanu, et ka KOIT kava regionaalseks toetuseks mõeldud summadest on päris mitu selgelt väga väikseks jäävat gümnaasiumi raha saanud. Ja kui haridusministeerium on küsinud, miks eraldatakse raha gümnaasiumile, mida võib-olla mõne aja pärast ei ole, sest õpilasi ja raha on ilmselgelt vähe, siis väidetakse, et me saame seda koolimaja, neid ruume kasutada pärast remonti ka põhikooli õpetuseks ja õppetöö jätkamiseks. Nii et see ei tähenda, et sihtotstarve on ühesugune, hooneid saab kasutada ka teisel otstarbel. Kulud olenevad täiesti olukorrast ja omavalitsusest.

Aseesimees Jüri Ratas

Enn Eesmaa, palun!

Enn Eesmaa

Austatud minister! Eelnõu kohaselt sätestatakse kooli põhimääruses koolis rakendatav õppevorm. Miks pidasite vajalikuks juba kooli põhimääruses sätestada kõik õppevormid? Sellest võiks vist teha järelduse, et kui rakendatakse mingit uut ideed, mingit uut arengut, siis tuleks kooli põhimäärust muuta.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Kooli põhimäärust tuleb kooli ümberkorraldamisel muuta. Kui rakendatakse uut lähenemist, uusi metoodikaid, mis jäävad endise regulatsiooni piiresse, siis ei tule seda muuta.

Aseesimees Jüri Ratas

Valeri Korb, palun!

Valeri Korb

Lugupeetud härra minister! Eelnõu sätestab, et hariduslike erivajadustega õpilasele koostatakse vajadusel individuaalne õppekava. Minu küsimus on: kuidas saavad tasustatud need pedagoogid, kes õpetavad kedagi individuaalse õppekava alusel?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Nendele õpetajatele maksab tasu riik, kes eraldab omavalitsustele raha erakorraliste kulutuste jaoks. Samas on individuaalse õppe puhul võimalik ka rühmaõpe, mille kulud katavad omavalitsused nendestsamadest erakorraliste kulutuste summadest. Oleme omavalitsusliitudega vaielnud, kas seda raha on piisavalt või ei ole. Aga põhimõtteliselt on selliseks õpetamiseks riik pearahasummad ette näinud.

Aseesimees Jüri Ratas

Tiit Kuusmik, palun!

Tiit Kuusmik

Austatud minister! Seaduseelnõu §-s 27 on kirjas õpilase nädalakoormuse ja päevakavaga seotu. Samas antakse lastele vahel tohutult palju koduseid ülesandeid. Mis te arvate, kas peaks sätestama lapse koormuse, arvestades nii tunde koolis kui ka kodutöö mahtu?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Seaduse tasemel on lapse kodust koormust väga raske sätestada. Aga selge on, et nii õpetaja kui õpilase koormust tuleks käsitleda detailsemalt kui seni. Seaduse tasemel minu arvates õpilase koormust täiendavalt määratleda ei ole tarvis. On juba olemas ettekirjutused ministri määruse tasemel, kusjuures need on koolile tihti soovituslikud. Tuleb ette erakorralisi olukordi, mida ühegi määrusega ei reguleeri, kus õpetaja peab tunde järgi otsustama, mida teha, et õpilased selles aines midagi tönkama hakkaksid. Aga muidugi on kõige olulisem, et õpetaja ei loeks vaid õpikut ette. Kirjastajate ja koolide koostöös peaksime jõudma niikaugele, et ei töövihik ega õpik oleks sajaprotsendiliselt õpilasele kohustuslik, et õpetajal oleks oma professionaalsuse piires võimalik valikuid teha.

Aseesimees Jüri Ratas

Kadri Simson, palun!

Kadri Simson

Lugupeetud minister! Mind huvitab seaduseelnõu punkt, mis käsitleb koolieelikute ettevalmistusrühmi. Eelnõu järgi võib koolidirektor koolipidaja nõusolekul moodustada ettevalmistusrühmi koolieast noorematele lastele alushariduse omandamiseks. Lahti on jäänud see, kas see peaks olema kohustuslik kõigile nendele lastele, kes lasteaias ei ole käinud. Aga minu küsimus on: kas hariduse eelarvest eraldatakse selle lisakohustuse täitmiseks omavalitsustele vajalik kulude kate eelarvelisa näol?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Nende kulude katmiseks ei ole riigieelarves praegu raha planeeritud. Tegemist ei ole kooli kohustusega, vaid sellise võimaluse pakkumisega. Muidugi on haridusministeeriumis juba mitmeid aastaid tehtud arvutusi koolieelse ettevalmistuse riikliku rahastamise mudelite kohta. On pakutud erinevaid mudeleid, mis algavad ühes äärmuses sellest, et kõik 6- ja 7-aastased lapsed oleksid läbinud koolieelse õppe ja kõik see makstaks kinni, ja teine äärmus on see, et see on soovituslik ja vabatahtlik ning riik ei maksa midagi kinni. Arvutused on olemas, aga praegu riigieelarvele täiendavat koormat pole võimalik võtta.

Aseesimees Jüri Ratas

Ester Tuiksoo, palun!

Ester Tuiksoo

Austatud minister! Palun öelge konkreetselt, millise uuringu milline järeldus annab alust väita, et mitmel tasemel õpet läbi viivate õppeasutuste lahutamine tasemete järgi annab parema õppekvaliteedi, majandusliku efekti ja suurendab hariduse kättesaadavust?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Neid uuringuid on tehtud hulgaliselt ja need kõik analüüsivad nii pedagoogilisi ja õppemetoodilisi probleeme kui ka koolivõrku. Ei ole loomulikult ühtegi niisugust uuringut, mis ühemõtteliselt oleks keskendunud ainult sellele teemale. Aga ma juhin tähelepanu, et haridusfoorumitel on seda küsimust arutatud juba mõnda aega. 2007. aastal nägi ka eelmine valitsus toonastest uuringutest lähtuvalt üldharidussüsteemi arengukava koostades ühe konkreetse tegevusena ette eraldi puhaste gümnaasiumide tegemist, vajadusel ka progümnaasiumidega koos. Sügisel esitas selle ettepaneku meile pärast ekspertrühmade tööd ka Eesti Koostöö Kogu. Kui rääkida sellest ainesest, mis toetab niisugust arvamust, siis õpetajate koolituse strateegia aluseks on uuringud, mis näitavad, et gümnaasiumiõpetajad peaksid olema rohkem spetsialiseerunud aine õpetamisele ja sellele vastavalt täienduskoolitusele orienteeritud. Põhikooliõpetajate puhul tuleks koolitamises ja täienduskoolitamises võtta suund mitme aine õpetamisele. Nii et selle teemaga on tegeldud paljudes uuringutes.

Aseesimees Jüri Ratas

Aadu Must, palun!

Aadu Must

Lugupeetud minister! Selle eelnõu kohaselt hakkavad noored inimesed koolikohustust kandma kuni 18. eluaasta täitumiseni. Olen kuulnud selle punkti kohta hulga inimeste erinevaid arvamusi, aga ma olen kindel, et teil on hoopis rikkalikum tagasiside nii koolijuhtidelt kui lapsevanematelt. Kas te oleksite nõus neid arvamusi tutvustama?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Arvamusi on seinast seina. Aga ma tahan koolide ja pedagoogide rahustamiseks rõhutada, et probleemid, mis neil täiendavalt võivad tekkida, kui need mitu klassi maha jäänud tegelased on palju noorematega klassis koos ja segavad tundi, olles ebameeldivaks kaaslaseks ka õpetajale, ei jää ainult kooli kanda. Me teeme ettepaneku anda täiskasvanugümnaasiumidele lisavõimalus tegeleda selliste veel koolikohustuslikus eas olevate õpilastega. Arvan, et päris paljudel juhtudel tuleks omavalitsusel suunata sääraseid õpilasi just nendesse koolidesse –  omavalitsus katab kulud nende õpilaste puhul ka siis, kui nad täiskasvanugümnaasiumis õpivad.

Aseesimees Jüri Ratas

Nelli Privalova, palun!

Nelli Privalova

Lugupeetud minister! Eelnõus on öeldud, millised on koolide kohustused laste koolikohustuse täitmise tagamiseks. Välja on jäänud omavalitsuste roll. Miks ei ole kaalutud ka omavalitsuste kohustuste lisamist eelnõusse? Nemad on ju koolipidajad ja neil on ka parim ülevaade perekondade sotsiaalsest taustast.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Koolipidaja roll koolikohustuse täitmise kontrollimisel, registritesse kandmisel ja kiirel reageerimisel on väga oluline. See on ka täpselt määratletud ja seaduses eraldi paragrahvina kirjas. Nii et ma täpselt ei saagi aru, mida te oma küsimusega silmas peate. Koolikohustusega seotud omavalitsuse roll on detailselt lahti kirjutatud.

Aseesimees Jüri Ratas

Kalle Laanet, palun!

Kalle Laanet

Hea minister! Te andsite väga põhjaliku pooletunnise tutvustava ülevaate eelnõust, aga kui ma võtsin meie sahtlist selle eelnõu ja hakkasin sellega tutvuma, siis selgus, et 42 lehel on seaduseelnõu, kuid seletuskiri on ainult 2,5 lehekülge pikk. Kuidas ma mitte selle valdkonna spetsialistina saaksin nii lühikese seletuskirja abil eelnõust ülevaate?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

See uus seletuskiri annab ülevaate komisjonis arutatud muudatustest ja see on tõesti küllalt lühike. Tegelik seletuskiri oli ju pikk.

Aseesimees Jüri Ratas

Marika Tuus, palun!

Marika Tuus

Austatud minister! Koolikohustuse mittetäitjaks loetakse eelnõu järgi koolikohustuslik isik, kes ei ole kantud ühegi kooli õpilaste nimekirja, samuti õpilane, kes on õppeaasta jooksul põhjendamatult puudunud rohkem kui 20% tundidest ning on jäetud klassikursust kordama. Kas sellest sõnastusest võib välja lugeda, et 20% puudumist garanteerib istuma jäämise? Kas see on mõistlik? Näiteks USA-s on see protsent umbes 30.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Ette on pandud just see 20%. Juhin tähelepanu, et istuma jätmine põhikooli ulatuses muul juhul üldse meetmena ei ole kasutatud ja seda saab teha ka ainult vanemate nõusolekul. Nii et välja on pakutud 20%, aga me võime selle üle diskuteerida.
Küsin vahele: kas see seletuskirja möll on siin mingi lahenduse leidnud? Väga kena! Kas nägite, et on pikk seletuskiri? On pikk seletuskiri! Ma leidsin ka üles paragrahvid, mida küsijad vahest ei leidnud. Valla ja linna rakendatavad meetmed koolikohustuse täitmise tagamiseks on §-s 19 põhjalikult kirjas, nii et see ei puudu sugugi. Mis puutub sellesse, kas riigil on alus koole sulgeda, siis on küll. Kui omavalitsusorgan pole ettekirjutustele korduvalt reageerinud, siis on võimalik koolitusluba nii praeguse kui uue seaduse alusel ära võtta.

Aseesimees Jüri Ratas

Mai Treial, palun!

Mai Treial

Lugupeetud minister! Te väitsite oma ettekandes, et eelnõu sisu üle on veel huvigruppidega vaja läbi rääkida ja teha rohkem koostööd. Et tagasiside on tagasihoidlikuks jäänud. Kas ehk huvigruppidega pole üldse räägitud ja nende seisukohti arvestatud? Riik võtab endale ülesandeks määrata gümnaasiumipiirkonnad. Minu küsimus on: kas see on haldusreformi läbiviimine põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse kaudu?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Ilmselt ei vaidle paljud selle põhimõtte vastu, et gümnaasiumi ja kutsekooli pidamiseks vastuvõetavad otsused peaksid tegelikult olema otsused üle omavalitsuste piiride ja lähtuma riiklikust hariduspoliitikast. Väga killustatud haldusterritoriaalse süsteemi puhul, kui riik ei kehtestaks koolivõrgu puhul mingeid regulatsioone, oleks üldse väga raske üleriigilisest hariduspoliitikast rääkida. Nii et see gümnaasiumipiirkondade määratlemine on ikkagi suhteliselt väike samm omavalitsuste tegevusmaale. Minu arvates ei saa jäädagi ootama haldusterritoriaalset reformi, mingit suurt kokkulepet, mida aastaid ja aastaid on üksnes plaanitud. Ei saa haridusuuendusi selle pärast tegemata jätta. Vahest on omavalitsused tulevikus natuke suuremad, kui nad praegu on. Aga riik saab omavalitsustele määratleda põhikooli ja algkooli pidamiseks vajalike tingimuste täitmise norme, näiteks et need peavad olema kodule suhteliselt lähedal. Pole vaja karta ja arvata, et riik ei tohiks liiga väikeste omavalitsuste puhul reageerida või et riik ei tohiks põhikoolide, algkoolide ja gümnaasiumide osas kaasa rääkida, kui need lähevad jälle liiga suureks. Me ei pea oma otsustega haldusterritoriaalse reformi lõa otsas olema. Kuigi jah, oleks muidugi parem, kui selles osas oleks ka selgus majas.

Aseesimees Jüri Ratas

Valeri Korb, palun!

Valeri Korb

Lugupeetud härra minister! Vanema nõusolekul ning direktori otsusel võetakse õpilane vastu õpiabirühma, viiakse üle kõne-, meele- või liikumispuudega õpilaste klassi, käitumisraskustega õpilaste klassi, pikapäevarühma või õpilaskodusse. Aga mul on küsimus, härra minister: mis saab siis, kui vanem sellega ei nõustu?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Vanema või hooldaja nõusoleku vajaduse sätestavad teised seadused ja meie õigusruum. Haridussüsteemis on aeg-ajalt ette tulnud juhtumeid, kus kool ja kaasõpilased ja vanemad on mõne õpilasega püsti hädas. Kõik näevad, et mõni laps oleks vaja paigutada kuhugi mujale, ta on temperamendilt teist laadi ja tal on ilmselged erivajadused, aga kui ema-isa ei ole sellega nõus ja laps ei ole ka midagi kohtulikult äramärgitavat teinud, siis ei saa seda teha. Ning see ei tulene ainult haridusseadustest. Siin saab loota ainult läbirääkimistele perekonnaga, vanemate koolitamisele. See on meie õigusruumis väga oluline.

Aseesimees Jüri Ratas

Ester Tuiksoo, palun!

Ester Tuiksoo

Austatud minister! Uuringute kohta te ei tahtnud mulle konkreetset vastust anda. Küsin siis, milliste teadlastega te olete konsulteerinud ja keda kaasanud eelnõuga kavandatud muudatuste analüüsi?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Mul on siin terve pakk uurimusi ja kõigil nendel on nimeliselt ka vastutavad teadlased juures. Praegu oleks natuke ebakohane hakata neid nimesid siin ette lugema. Võin lühidalt öelda, et ka selles uues faasis, kui rääkida näiteks õpetajakoolituse strateegiast, mida ma siin äsja tsiteerisin, on kaasatud suur rühm vastutavaid kasvatusteadlasi nii Tallinna kui Tartu ülikoolist. See kehtib ka üldharidussüsteemi arengukava kohta. Nüüd on juba näha, kuhupoole diskussioonid kalduvad ja on ka tulemas muudatusettepanekud ning näiteks järgmisel nädalal kohtun ma nii Tartu kui Tallinna ülikooli kasvatusteadlastega, et neid informeerida ja arutada edasist koostööd. Aga jah, paljudel uuringutel on nimed all ja kõik need materjalid on kättesaadavad.

Aseesimees Jüri Ratas

Hannes Astok, palun!

Hannes Astok

Hea minister! Ma jätkan kolleeg Aadu Musta küsimuse juurest. See puudutas koolikohustusea tõstmist. Teie vastus sisaldas nii mõnegi huvitava mõtte, kuid mitte vastust minule. Ma olen aru saanud, et kui praegu mõned õpilased ei käi koolis, siis peetakse neid hambad ristis koolinimekirjas, kuni neil täitub 17. eluaasta, ja siis lõpuks saadakse neist lahti. Keegi ei suuda neid ühegi väega enam õppima sundida. Kui te nüüd tõstate selle ea 18. eluaastani, siis need fiktiivsed nimekirjas olevad õpilased eksisteerivad seal edasi, tegelikult nad koolis ei käi ja olukord muutub veel näilisemaks, kui see on. Kas te põhjendaksite, miks see 18-aastane kooliiga ikkagi eelnõusse sisse pandud on?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Ma juba puudutasin sissejuhatuses kahte põhilist asja. Üks seondub tööturuga, teine sellega, et osa selliseid õpilasi, kui nad on koolikohustuseas, pöördub pärast ühe- või kaheaastast pausi kooli tagasi. Neil on mingi stiimul. Me peaksime väga soovima, et neid noori seotaks praegusest rohkem haridussüsteemiga ka individuaalselt. Õpetajate ja kooli huvi ühe lapse tagasitoomiseks Eesti haridussüsteemi ei ole piisavalt suur ja meil on väljalangemus väga suur. Kui me praegu anname järele kiusatusele läheneda asjale formaalstatistiliselt – kes on juba vana ja ise kooli ei tule, ärme nendega tegeleme! –, on asi meie ühiskonnas hapu. Me peaksime tegelikult hakkama nende noortega niimoodi tegelema, et nad ikkagi tuleksid kooli. Uus võimalus on suunata nad mõnda täiskasvanute gümnaasiumi, kus nad ei pea ennast tundma nagu tittede hulgas ja kus neil on sobivamad õppimistingimused.
See 18 on muidugi vaieldav. Euroopa riikides on see piir üldjuhul 18 eluaastat, aga see tuleneb koolis käidud aastate arvust. See pole niivõrd vanuseliselt fikseeritud. Näiteks on kohustuslik käia koolis 11–12 aastat ja nii see kestabki 18. eluaastani. Oma argumendid ma olen öelnud ja me võime seda veel arutada. Aga selles seaduseelnõus on ette nähtud ka täiendavad võimalused selliste õpilastega tegelemiseks, nii et nad haridusree pealt maha ei kukuks. Meil ei ole noori raisata. Kas abinõud on piisavad? Arutame!

Aseesimees Jüri Ratas

Eldar Efendijev, palun!

Eldar Efendijev

Austatud minister! Eelnõu arutamise ajal tekkisid komisjonis küsimused, mis olid seotud definitsioonidega, väga erinevate arusaamadega nendest. Näiteks ei ole eelnõus selget definitsiooni, mis on koolikohustuse mittetäitmine. Kas see on seotud koolis kohal käimise või õpitulemustega? Näiteks on eelnõus öeldud, et kursuse kordama jäämine on koolikohustuste mittetäitmine. Samas võib õpilane ju seda täita, kuid mitte nõutud tasemel. Mis on eelnõu mõtte järgi koolikohustuse mittetäitmine? Kes on koolikohustuse mittetäitja?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Koolikohustuse mittetäitjaks loetakse koolikohustusvanuses olev noor, kes ei ole kantud ühegi kooli õpilaste nimekirja. Vastav statistika sai siin kaks aastat tagasi hirmus suure tähelepanu osaliseks. Riigikontroll avastas, kui ma eksi, 1500 noort, kes kuskil registris ei olnud. Enamik neist oli välismaal, aga maakondades hakati uurima, kus sellised noored on, ja tegelikult leiti need, kes Eestis olid, päris kergesti üles. Registripidamise täpsustamine on kindlasti üks võimalus olukorra üle kontrolli omamiseks. Koolikohustuse mittetäijaks loetakse ka õpilane, kes on õppeaasta jooksul põhjendamatult puudunud rohkem kui 20%-st õppetundidest ning on jäetud klassikursust kordama. Siin on konkreetselt juttu õppetundidest. Nii et aluseks on võetud koolis kohal käimine.

Aseesimees Jüri Ratas

Nelli Privalova, palun!

Nelli Privalova

Lugupeetud minister! Eelnõu § 25 sätestab, et koolis rakendatavad õppevormid on päevane, õhtune ja kaugõpe. Kas need ei ole juba iganenud õppevormid? Kas ei oleks mõttekas rääkida juba ka moodulõppest, kursustest, punktipõhisest õppest jne?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Praegu on tegemist viisidega, kuidas õppetööd tehakse. Aga tegelikult on töö koolides ka praegu erinevalt korraldatud: on nädala tunniplaani põhised jaotused, on gümnaasiumid, kus on tsükliõpe, moodulipõhine õpe. See on ka praegu paljudes koolides. Süsteem, kuidas tööd korraldada, peab olema paindlik ja selleks ongi mitmeid võimalusi.

Aseesimees Jüri Ratas

Marika Tuus, palun!

Marika Tuus

Austatud minister! Eelnõus on selgelt välja toodud, millised on eri osapoolte kohustused lapse koolikohustuse täitmise tagamisel. Kuid millised on sanktsioonid, mis peaksid garanteerima, et need osapooled ka tegelikkuses seda teevad?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Nagu ma oma sissejuhatuses nimetasin, praegu on kooskõlastusringil haridusministeeriumi ettepanek lapsevanematele ettekirjutusi sätestada. Võimalik on näiteks lapsevanematele trahvi tegemine või ühiskondlikult kasulik töö, kui nad ei taga oma lapse koolis käimist, mis on ju lapse puhul väga oluline kohustus. Aga Justiitsministeeriumi kooskõlastust see ettepanek ei saanud, nii et tegu on juriidilise vaidlusega. Ent nagu ma ütlesin, minu meelest võiks selle juurde tagasi tulla. Me oleme regulatsioone tunduvalt täpsustanud ja see võtab seaduse mahust päris suure osa. Ilma sanktsioonideta ei pruugi see tõhus olla, see on õige.

Aseesimees Jüri Ratas

Tiit Kuusmik, palun!

Tiit Kuusmik

Austatud minister! Minu küsimus puudutab õppekavade kohustuslike osade loetelu, mis on eelnõus ainete ja tundide arvu täpsusega. Varem põhikooli- ja gümnaasiumiseadus seda ei sisaldanud. On oht, et seaduse tasand muudab õppekava arenduse raskemaks ja aeglasemaks ja võib-olla jäigalt kulgevaks protsessiks. Miks otsustati õppekavadega seotud küsimused lahendada detailselt just seaduse tasandil?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Õppekavaga seotud otsused on ühed haridusstrateegilisimad otsused üldse. Kui Riigikogu arutab haridusstrateegiaid ja seejuures õppekavaga, ka üldosaga, ei tegele, siis ta tegelikult haridusstrateegiat ja hariduspoliitikat ei kujunda. Minu meelest on siis Riigikogult võetud ära päris suur võimalus seda teha. Vahest oleks valitsuse määruse tasemel operatiivsem muuta näiteks üldosa, nii et õppekava üldosa võetaks ka edaspidi vastu valitsuse tasemel. Selle põhiteesid, kui nii võib öelda, aga sätestataks seaduses. Seni ei ole teada ühtegi juhtumit, et valitsuse tasandil oleks muudetud kehtivat õppekava. Välja arvatud see, kui me käsitlesime venekeelsete gümnaasiumide üleminekut eesti õppekeelele. Seega niisuguseid pürgimusi ei ole ühel ega teisel juhul. Meil pole vaja sellist paindlikkust, et kohe järgmisel nädalal oleks vaja õppekava kiiresti muuta ja valitsus saab seda operatiivsemalt teha. Seda vajadust seni ei ole olnud. Ma ei tea, kas opositsioon, ükskõik, millise otsuse me siin teeme, seda toetab, aga põhimõtteliselt võiks tegu olla üldrahvalikuma aruteluga ja mitte lihtsalt seaduse tasemel koalitsiooni kinnitatava asjaga.

Aseesimees Jüri Ratas

Imre Sooäär, palun!

Imre Sooäär

Austatud minister! Tuleksin korraks § 27 juurde, mis puudutab ka usundiõpetust. See teema on ennegi siin Riigikogus ja ka ajakirjanduses kirgi üles kütnud. Täna te olite oma ettekandes veidi ebalev, rääkides selle kohustuslikkusest. Kuidas siis täpselt on? Eelnõu tekst ütleb, et see on vabatahtlik, aga kui on rohkem kui 15 soovijat, siis kas see on ülejäänutele ka kohustuslik? Ning kas see on õppekavas täpselt paika pandud, milliseid usundeid õpetatakse, või sõltub see õpetaja enda religioossetest tõekspidamistest või veendumustest?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Väga hea küsimus! See sõltub õpetaja professionaalsusest muidugi. Õppekava on tegelikult väga tasakaalustatud ja käsitleb erinevaid usundeid. Paljud küll väidavad, et seal võiks rohkem käsitleda religioosset mõtlemist filosoofilises plaanis ja see võiks olla keskendunud rohkem eetilistele tõekspidamistele, aga see on maitse küsimus. Las otsustavad selle üle professionaalid. Aga eelkõige on tegu suhteliselt tasakaalustatud õppekavaga.
Põhikooli ulatuses jääb määratlus samaks kui seni:  vaja on 15 õpilast, kes soovivad seda õppida. Ja nemad siis seda saavadki. Kool peab neile selle kindlustama, aga õpilaste jaoks on see aine vabatahtlik. Ka gümnaasiumi puhul on see õpilasele vabatahtlik, koolile aga kohustuslik, kui üksainuski õpilane soovib usundiõpetust saada. Muidugi ei ole kõige ratsionaalsem hakata ühele õpilasele spetsiaalselt tema oma koolis õpetajat palkama. Ta võib selles aines olla individuaalne õppija, ka võib moodustada väiksema rühma koos mõne teise kooliga. Kool aga peab korraldama, et igaüks saaks soovi korral usundiõpetust õppida.

Aseesimees Jüri Ratas

Heimar Lenk, palun!

Heimar Lenk

Lugupeetud minister! See jutt, need õppekavade detailid ja kuidas õpilane peab koolis käima – kõik on selge ja ma olen sellega täiesti nõus. Kuid mulle tundub, et seaduseelnõu eesmärk on ulatuslik üldhariduse reform. Sellest on juba mitu korda juttu olnud, aga teha seda enne haldusreformi ja nähes, mis praegu maal toimub, on vahest liiga ennatlik. Lõuna-Eestis näiteks pole haldusreformist kellelgi mitte mingisugust ettekujutust. Keegi ei tea, milline territoriaalne jaotus olema hakkab. Ja rääkida nüüd, et sinna jääb gümnaasium ja sinna ei jää – ma arvan, et me teeme seda reformi praegu natuke etteruttavalt. Mis te arvate?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Meie arutelu all on praegu põhikooli- ja gümnaasiumiseadus, mitte selle seaduse muutmise seadus. Me arutame seaduse tervikteksti, mis peab tagama põhikoolide ja gümnaasiumide toimimise Eestis.

Aseesimees Jüri Ratas

Helmer Jõgi, palun!

Helmer Jõgi

Hea minister! Kultuurikomisjon on seda eelnõu arutanud pea kümnel koosistumisel. Põhiline tähelepanu on koondunud teksti silumisele ja normitehnilisele poolele ning päris mitmed sisulised arutelud ja vaidlused seisavad meil pärast esimest lugemist kindlasti veel ees. Võib-olla üks vihje sellele, millest võiks mõelda ja mille üle arutada.  Millest te eelnõu koostades lähtusite, kui panite õppekava üldossa kirja 63 kohustuslikku ainet ja kokku miinimumina 96 kursust, et õpilane gümnaasiumi lõpetaks? Samas kui edukate hariduslike mudelitega riikides on need arvud hoopis teised, Soomes näiteks 49, 52 ja 75. Ja õppeaasta on neil kaks nädalat pikem. Millest te lähtusite? Kus on loogika?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Sinu informatsioonirikkas küsimuses oli palju detaile ja põhimõtteliselt peaks neid kõiki käsitlema. Jah, õppeaasta on Eestis üks lühimaid, kui võrrelda teiste Euroopa riikidega. Meie kursuste mahud on muidugi sarnased, vahed saavad olla ainult paar nädalat. Päris teiste riikide omadele need ei vasta. Neid numbreid võib aga orienteerivalt aluseks võtta, võrdlemiseks. Jah, me oleme kohustuslike kursuste mahuga praegu Soome üldmahust ees. Seega võib öelda, et kui me teeme enda meelest suurt uuendust, siis teiste maade vabadusastmetega võrreldes on see kui just mitte lapsemäng, siis ikka on meil tegu veel suhteliselt reguleeritud õppekavaga.
Arutelu selle üle, kas kohustuslike kursuste mahuga 72-lt 63-le tulemine on piisav või mitte, on kindlasti tulevikuarutelu. Praeguse mahu vähendamine peaaegu kümne võrra on juba väga suure poleemika kaasa toonud. Soome koolides võib see arv olla väiksem kui 75, aga neil antakse tegelikult päris palju tunde veel sinna juurde, ei ole kuigi täpselt fikseeritud, mis need on. Meil on tegelikult gümnaasiumiosas avatud koormus, miinimumkoormus jääb samaks kui seni. Üldmiinimumkoormus on 96 kursust. Kui me selle võtame aluseks, siis on miinimummäära puhul proportsioon 2/3 kohustuslikku ja 1/3 vabatahtlikku. Minu meelest on see meile praegu piisavalt jõukohane uuendus.

Aseesimees Jüri Ratas

Kadri Simson, palun!

Kadri Simson

Lugupeetud minister! Te olete tulnud oma põhikooli‑ ja gümnaasiumireformiga välja riigieelarve seisukohalt väga keerulisel ajal. Teil on eelnõus selline suurepärane punkt, mis ütleb, et koolid ei tohi õpilastelt ega vanematelt nõuda õpikute, tööraamatute, töövihikute ega töölehtede soetamist ega kaasrahastamist. Need peavad seega olema õpilastele ja nende vanematele tasuta. Kas te julgete kinnitada, et see säte on riigieelarve vahenditega kaetud ja riik suudab neid õppevahendeid õpilastele tasuta anda? Ja kas teil on nüüd, kui valitsus on seaduseelnõu heaks kiitnud, kinnitus, et rahaline tugi nende õppevahendite soetamiseks on tagatud ka aasta 2010 eelarves, et see ei ole järjekordne seadusmuudatus, mis paneb koormuse kellelegi, keda selles osas ei ole veel hoiatatud?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Riigieelarvet tehakse seadustest lähtudes. Kui raha ei jätku, siis mõnda seadust kohendatakse, nagu te olete märganud. Jah, selliste toetuste mahud kindlasti sõltuvad riigieelarve üldistest võimalustest, aga see seadus jätkab nende toetuste puhul sama pilti, mis praegu on. Me ei hakka juba ette ütlema, et raha ei ole. Haridusministeerium lähtub oma eelarvestrateegia ettepanekut tehes sellest, et seda raha tuleb taotleda. Eks pilt, mis toimub järgmise aasta eelarvega, avaneb meile ilmselt kõigile suhteliselt üheaegselt, koalitsioonile võib-olla kaks tundi varem kui opositsioonile, aga kõik see on ju avalik informatsioon. Eks me siis näe, mis teha saab. Aga niisugust laadi toetused on tihti emotsionaalsed.
Mis puutub sellesse, et mina olen tulnud ebasobival ajal millegagi välja, siis see ei ole ühe mehe ettepanek. Ma juba selgitasin, et see haakub väga palju õppekava pikaajalisema ettevalmistusprotsessiga, haakub üldhariduse arengukavaga, mis kehtib aastast 2007 kuni aastani 2013. Need on need tegevused, mida me praegu jätkame. See haakub sellega, mis on venekeelsete gümnaasiumidega ette võetud. Nii et me süstematiseerime selle ja kirjeldame seda finišit või vahefinišit kompleksselt – kõiki neid protsesse koos. Võib-olla see on kõnealuse eelnõu puhul uuenduslik, aga öelda, et siia on sisse pandud väga tähelepanuväärseid asju, mis enne üldse ei oleks arutelu all olnud või mida ei toetaks vähemalt kaks inimest, seda ka ei saa.

Aseesimees Jüri Ratas

Aadu Must, palun!

Aadu Must

Lugupeetud minister! Heimar Lengi küsimusele vastates te ütlesite nii toredasti, et tegemist on seadusega, mitte seaduse muutmisega. Ma tahaksin siiski küsida selle mure kohta, mis tolles küsimuses väljendus. Nimelt, tegemist on seadusega. Aga kui järgneb kohaliku omavalitsuse reform, kas siis võiks just nimelt prognoosida kõnealuse seaduse olulisi muudatusi?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Aitäh väga hea küsimuse eest, härra professor! Teid vaadates tuleb mulle meelde, et täna ei sobi siin kõnetoolis väga naeratada, täna on niisugune päev. Kava, mille regionaalminister on ette pannud, on maakondlike omavalitsuste põhine. See võrdsustaks praegused maakonnad omavalitsustega. Kogu koolivõrku praegu kavandatakse ka maakondadepõhiselt. See tähendab, et koolivõrgu analüüsid on maakondlikud. Me teeme oma ettepanekuid arvestades, et ühe maakonna koolivõrgu pilt võiks olla tervik: oma maakonnakeskusega, oma maagümnaasiumiga, oma regionaalgümnaasiumidega, oma põhikoolide ja algkoolidega. Selles mõttes võib öelda, et need kaks lähenemist kattuvad täiesti. Kui siin tuleb muutusi, kui tuleb natuke ühtmoodi või teistmoodi haldusterritoriaalne reform või kui juhtub, et teie lahkel loal ei tule seda üldse, siis haridusmuudatusi see ei takista. Jah, need võib-olla on siis mõnes mõttes keerulisemad, aga need ei jää ära. Sest sisuliste kriteeriumide arvestamine lähtudes hariduse kättesaadavusest, kooli kaugusest, vahemaadest, õpilaste arvust tuleb tagada niikuinii, nii algkoolide, põhikoolide kui gümnaasiumide ulatuses. Palju õnne sünnipäevaks, Aadu!

Aseesimees Jüri Ratas

Imre Sooäär, palun!

Imre Sooäär

Ka minu poolt palju õnne! Ma tänan põhjaliku vastuse eest minu eelmisele küsimusele. Aga ma tuleksin teie viimase lause juurde tagasi: et kool peab usundiõpetuse õpetamise korraldama. Ma olen nõus, et kui on ainult üks õpilane, kes seda nõuab, siis on see koolil kaunis keeruline ja kaunis ebapraktiline korraldada. Aga te mainisite, et võib koostööd teha teiste koolidega. Kas te näete ka võimalust, et kool võib koostööd teha kohaliku kiriku või muu pühakojaga? Nende juures toimuvad teatavasti seminarid, leeriõpetus ja mis iganes. Ja kui see on nii, kas ei ole ohtu, et õppimise käigus viiakse õpilane liiga ühe usuvoolu lainele?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Õppekavast tuleb kinni pidada ja eks see määratletakse ära, kuidas see on võimalik. Päris lihtviisil öelda, et kõigega, millega kool hakkama ei saa, tegelgu kirik, pole õige. Ühiskond ei ole selleks küps. Väga raske on praegu öelda, et õpetama peab just see kirik. Siis võib tekkida olukord, et teine ja kolmas ka. Need on ühiskonnas natuke teistsugust lähenemist eeldavad asjad. Peab ikkagi olema kooli poolt aktsepteeritud ja piisava kvalifikatsiooniga õpetaja ning ta peab järgima õppekava.

Aseesimees Jüri Ratas

Kalle Laanet, palun!

Kalle Laanet

Hea minister! Me läheme paari päeva pärast paari kolleegiga Orissaare gümnaasiumisse ja kindlasti esitatakse seal meile küsimus, mis saab Orissaare gümnaasiumist selle seaduseelnõu valguses. Esimene küsimuse pool on, kas oskate aidata meil neile vastus anda. Ja teine küsimuse pool on, et kindlasti mõjutab uuendus laste kooliskäimise distantse. Ehk siis transpordiküsimused. Kas selle eelnõu valguses on mõeldud ka sellele, kuidas tuleb üles ehitada laste transport kooli ja koolist koju?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Väga hea küsimus. Põhikooli- ja gümnaasiumivõrguga tegeleb spetsiaalne töörühm, kuhu on kaasatud peale ministeeriumi inimeste ka omavalitsuste esindajad ja meie partnerorganisatsioonid. Teeme nendega iga päev koostööd, samuti õpilasomavalitsuste ja haridustöötajate esindajatega. See töörühm tegeleb transpordi kindlustamisega väga suurel määral ja meil on kujunemas kriteeriumid, mis puudutavad kodulähedust. Need on väga seotud ka võimaliku transpordi ja liikumiskiirusega. See saab kindlasti üheks valitsuse langetatud gümnaasiumipiirkondade otsuse nurgakiviks. Kas see on korraldatud piirkonda moodustavate omavalitsuste ühisel jõul või hakkab olema spetsiaalne riigipoolne rahastamine, see on kokkuleppe küsimus. Aga see peab kuuluma ühtsesse paketti, millega tegeldakse, see iseenesest praeguse seaduseelnõu osa olema ei peaks.
Orissaare kooli säilimise kohta ma ei oska kuigi palju öelda. Endal mul Saaremaal lapsi pole ja tõenäoliselt mingil perioodil selles Saaremaa osas piisavalt lapsi ei sündinud, kui küsimärgi all on Orissaares gümnaasiumi püsimine. Ma ei tahaks sekkuda Saaremaa koolivõrgu tegemisse. Kõik oleneb Kuressaare tõmbest, nendest otsustest, mis tehakse Kuressaares. Kui on õpilasi piisavalt, et taotleda regionaalgümnaasiumi staatust, siis mina peaksin seda väga loomulikuks. Aga kõigi otsuste alus on põhimõte, et seadusega me ei pane ühtegi kooli kinni, seadusega tagatakse teatav süsteemsus. Põhiline põhjus, miks osa koole kinni pannakse ja mõne põhikooli juurest gümnaasiumiosa ära kaob, on laste puudus.

Aseesimees Jüri Ratas

Marko Pomerants, palun!

Marko Pomerants

Hea minister! Minu küsimus on ajendatud §‑st 24, mis räägib õppekeelest ja sellest, et gümnaasiumis on ta muidu eesti keel, aga kui Vabariigi Valitsus niimoodi leiab, siis võib see olla ka muukeelne. Kas te olete ministeeriumis analüüsinud, milline võiks venekeelsete gümnaasiumide osas pilt üle Eesti mõne aja pärast olla, arvestades ka probleemi, et pole ju klassikomplekte ega lapsi nii väga? Kus need veel alles võiksid jääda objektiivsetel asjaoludel?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Kui te peate silmas venekeelseid gümnaasiume, siis küllap need koonduvad Ida-Virumaale ja Tallinna. Tartus on praegu kaks venekeelset gümnaasiumi. Õpilaste arv väheneb, nii et eks sealgi tuleb tõehetk mingil ajal. Võib-olla ka Pärnus mõnda aega veel püsib, aga üldiselt on neid kohti – võib-olla ma jätsin mõne nimetamata – kaunis vähe. On teada, et mõne aasta pärast läheb venekeelsesse gümnaasiumisse, juhul kui sinna astuvad kõik venekeelsetest perekondadest lapsed, umbes 2000 õpilast aastas. Väga laia koolivõrku selle arvu juures pidada ei ole võimalik. Nii et eks see ole tunnetuse küsimus. Ja 2011. aastast peale ei saa me praeguste otsuste valguses puhtalt venekeelsest gümnaasiumist enam rääkida. Arvestada tuleb ka, et järjest suureneb nende venekeelsete laste hulk, kes lähevad eestikeelsesse kooli. Vaatame neid tõmbetrende ja katsume vene põhikoole nii kaua hoida, kui kogukonnad seda oluliseks peavad. Eks venekeelsetes põhikoolides ju ka õpilaste arv väheneb.

Aseesimees Jüri Ratas

Väino Linde, palun!

Väino Linde

Hea minister! Esmalt aitäh väga põhjaliku ettekande eest sellel olulisel teemal! Aga küsin niiviisi ettevaatavalt. Täna on olnud väga palju küsimusi selle kohta, kui kaugele sinu kui eelnõu algatajate esindaja arvates Riigikogu võiks minna. Kui palju võiks eelnõu kohta muudatusettepanekuid esitada, näiteks selle osa kohta, mis käsitleb omavalitsustevahelise arveldamise süsteemi muutmist või kaotamist? Kui selliseid muudatusettepanekuid esitatakse ja kui Riigikogu neid toetab, kas see ei vii selleni, et minister ise ei hakka oma eelnõu toetama? Või oled päri, et Riigikogu võib rahulikult üritada eelnõu seisukohti muuta, kui ta peab vajalikuks?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Mina suhtun rahulikult nii sellesse, kui Hannes Astok vormistaks oma küsimuse kandva idee muudatusettepanekuks, kui ka sellesse, kui teie küsimuses sisalduv ettepanek muudatusettepanekuks muutuks. Nii et kindlasti on võimalik olulisi asju arutada. Mõned neist on süsteemselt täiesti seostatavad. Seesama tasaarveldus – kui see lahti rääkida, siis praegu me oleme koolivõrgu korrastamisel juba sellises etapis, kus seda ei oleks enam vaja. See pole ainult omavalitsuste raha ja eelarve küsimus, vaid ka haridusstrateegiline küsimus, et seda ei peaks enam vaja olema. Arutame! Ma ei kanoniseeriks siin ühtegi muudatust ega ühtegi tekstiosa ning eeldan, et ka ettepanekute tegijad ei kanoniseeri oma ettepanekuid.

Aseesimees Jüri Ratas

Erki Nool, palun!

Erki Nool

Austatud minister! Ma vaatasin seda õpilase nädalakoormust ja päevakava. Juba aastaid on Eesti Spordi Nõukogu arutanud, et aastast aastasse jääb kehalise kasvatuse tundide arv väiksemaks. Tagajärg on laste vähene liikumine ja kaalu kasv. See süveneb aastast aastasse ja hakkab meile tõenäoliselt tulevikus kasvavate meditsiinikulutuste näol karmilt kätte maksma. Kas eelnõu arutlusel ei olnud jutuks, et võiks tõsta teatud vanuses lastel kehalise kasvatuse koormust mingite teiste ainete arvel?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Valdkondade ainekoormused olid kõik pingelise arutelu all. Neid hoiavad tähelepanu all ka aineliidud. Nädalakoormuste üle on juba toimunud küllalt kaugele ulatuv debatt ja ma olen teinud teatava kompromissettepaneku, mis siin veel ei kajastu. Aga ma võin öelda, et põhikoolis jäävad proportsioonid samaks, gümnaasiumis on kõigi valdkondade kaotused proportsionaalsed. Kohustusliku õppekava mahu ulatuses või siis kohustusliku tunnijaotusplaani ulatuses tunde juurde panna ei ole võimalik. On aga võimalik, et kool ise kujundab oma suuna. On võimalik, et õpilastega lepitakse kokku, et õpilased ise tahavad neid tunde rohkem. Ka valikus oleme kehalisele kasvatusele pannud ühe osa juurde, mis stimuleeriks valima ka gümnaasiumiosas rohkem kehalist kasvatust. On võimalus, et teadlikkus on nii suur, aga kohustuslikku mahtu kasvatada ei saa.

Aseesimees Jüri Ratas

Helle Kalda, palun!

Helle Kalda

Hea minister! Mind ajendas küsima teie vastus härra Lindele. Te kinnitasite, et kui  koalitsiooni liikmed, see tähendab Astok ja Linde teevad muudatusettepanekuid, siis te suhtute positiivselt. Aga kuidas te suhtute siis, kui muudatusettepanekuid teeb Keskerakond või üldse opositsioon? Kas te siis ka suhtute positiivselt?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Muudatusettepanekutesse suhtun ma väga positiivselt. Ja mul on andmeid, et osa nendest ettepanekutest, mis on praeguseks juba teksti läinud, on tulnud opositsioonilt ja vormistatud kultuurikomisjoni poolt tervikuna. Debatis on päris mitmeid nii opositsiooni kui koalitsiooni ettepanekuid. Nii et võib-olla ma keskendusin rohkem nendele kahele suurele teemale ja võib-olla on viga selles, et ma ei ole käinud eraldi konkreetselt teie fraktsioonis asja arutamas ja küsimustele vastamas. Reformierakonna puhul ma tean nende kahe küsimuse laiemat toetajate baasi ja siin nägin ma neid muudatusettepanekuid rohkem opositsiooniliste küsimustena kui muudatusettepanekutena. Aga kui te need vormistate, siis suhtun sellesse igati heatahtlikult.

Aseesimees Jüri Ratas

Austatud Helmer Jõgi! Ma palun teilt vabandust! Ma tegin eelnevalt sõna andmisel vea. Nüüd Helmer Jõgi, palun!

Helmer Jõgi

Aitäh! Me saime üksteisest juba silmside kaudu ka aru.
Hea minister! Vastus kolleeg Laaneti küsimusele tegi mind veidikene ärevaks ja pani ebalema. Tean, et sa lähed täna "Foorumi" saatesse ja pead Eesti rahvale väga selge sisuga sõnumeid edasi ütlema. Küsimus on täistsükli koolide lammutamises. Kust ikkagi tekivad need erandid ja kes otsustab, et lahutamise tulemus ei ole mitte põhikool ja gümnaasium, vaid näiteks progümnaasium ja gümnaasium? Kõik nagu loodavad, et erandi alla lähevad nemad. Ma saan aru, et kriteeriumide väljatöötamine on suhteliselt hambaid murdev tegevus ja sa plaanid iga erandliku juhu otsustamise jätta Vabariigi Valitsusele. Täpsusta palun seda!

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Näiteks väljaspool Kuressaaret tuleks kool kõne alla regionaalgümnaasiumina. Ma näen praegu seal Orissaares probleeme, arvuliselt see tähendaks kahte paralleeli. Aga kui teatud piirkonnas kokku leppida, ei ole see välistatud. See peaks olema Saare maakonna sisene kokkulepe, mil moel väljaspool Kuressaaret gümnaasiumiõpe toimub ja mil määral keskendutakse Kuressaarele. On võimalik, nii nagu on võimalik ka Hiiumaal, rahulikum kokkulepe. Võib-olla piirkondades, kus ränne on teiselaadiline, näiteks mandril, on niisugused kokkulepped raskemad tulema. Aga erandite tegemisel on kaks põhimõtet. Üks on regionaalne ja sellega võib olla seotud rahvusprintsiip, näiteks Narva Eesti Gümnaasiumi puhul. Või näiteks Setu valdade kokkulepe, kuhu gümnaasium tuleb, kuhu see panus tehakse. Aga regionaalsete koolide puhul tuleb tõepoolest määratleda kaugus lähimast sama tüüpi koolist. Orissaare ja Kuressaare vahemaa on pikem, kui praegu välja käidud distantsipiir võiks olla: 40 km. Aga sel teemal tuleb teha väga põhjalik uuring. Maakondadepõhiselt seda praegu tehakse ja küll me saame need otsused langetatud.
Teist tüüpi erandid on õppekavast lähtuvad. Kõne alla võivad tulla väiksemad täistsükli koolid, kus mõne aine õpetamist alustatakse oluliselt varem või kus mõnd ainet õpetatakse tavalisest märksa suuremas mahus. Aga ma ei tahaks seda eranditüüpi üle tähtsustada. Me ei saa minna seda teed, et erandeid saab nii palju, et need enam ei ole erandid, vaid muutuvad reegliks.
Tahan veel selgitada, miks ma olen olnud natukene tõrjuv selle suhtes, et anda omavalitsustele võimalus muuta oma koolid eraõiguslikuks. Põhjus on selles, et praeguse regulatsiooni järgi me saame omavalitsuskoolidele ja riigikoolidele mingeid tingimusi seada. Aga erakoolidele pole ei üleminek eestikeelsele õppele ega needsamad põhikooli ja gümnaasiumi lahutamised ning mõned muudki tingimused kohustuslikud. Kui nendest tingimustest kõrvalepõiklemiseks lammutatakse üleriigiline hariduspoliitika ära sellega, et tehakse oma munitsipaalkool ruttu erakooliks, siis meie hariduspoliitika koos ei püsi. Jah, su küsimus on õige, süsteemne vaade peab olema ja eranditega ei saa liialdada.

Aseesimees Jüri Ratas

Marko Pomerants, palun!

Marko Pomerants

Ma olen ka inspireeritud kolleeg Kalle Laanetist ja mõtlen, kuidas lapsed kooli saavad. Eestimaa valdades käib juba diskussioon, kas 20 kilomeetrit on liiga pikk vahemaa või 25 kilomeetrit. Aga tulles tagasi venekeelsete gümnaasiumide juurde: nende laste koolitee saab olema hoopis üüratu. Kas siin ei ole olemas väikest ohtu, et eesti jonni kõrval eksisteerib ka selline mõiste nagu vene jonn? Kui vanemad on leidnud, et nende laps peab Eestis just nimelt venekeelses koolis saama põhihariduse ja edasi ka gümnaasiumihariduse, siis füüsiliselt võib see olla väga raskelt kättesaadav. Mis võiks olla lahendused? Õpilaskodu, sugulased, tavaline üüriturg – kuidas sa seda ette kujutad?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Eks sa, hea küsija, nimetasid need võimalused ise ära. Kui vanemad tahavad oma last väntsutada, siis on neil selleks õigus. Tegelikult me puudutasime siin hoopis valulikumat teemat: lapse saatus sõltub vanemate otsusest, ent seda ei tule ega tule. Aga kui piirkonnas venekeelset gümnaasiumi enam pole põhjust pidada, kui õpilasi ei jätku, siis tuleb sellistel vanematel laps viia kusagile mujale ja kasutada neid võimalusi, mida sa nimetasid. Alternatiivne võimalus on panna laps eestikeelsesse kooli, mis aga toob tollesse kooli pingeid. Nendest pingetest me kuuleme iga päev, ka ajakirjanduses leiavad aset väiksemat sorti provokatsioonid ja võetakse seisukohti. Aga üldiselt läheb see suhteliselt rahulikult ja nende venekeelsete perede laste hulk, kes suudavad eestikeelsesse keskkonda sisse elada, kasvab järjest. Muidugi paneb see spetsiifilise pinge alla näiteks Ida-Virumaal olevad eestikeelsed koolid, aga eks see tuleb kohapeal lahendada.

Aseesimees Jüri Ratas

Maret Maripuu, palun!

Maret Maripuu

Hea minister! Idee põhikool gümnaasiumist lahutada ei ole uudne, seda on eri aastatel jälle ja jälle arutatud. Kuid minu käest on küsitud päris konkreetseid küsimusi, kuidas see reaalselt toimuma hakkab. Seadusesse pole kirjutatud, kuidas toimub ühe kooli tegevuse lõpetamine ja uue alustamine. Ning kui seeläbi kool kaotab gümnaasiumiosa, mis saab nendest õpetajatest ja ka koondamistasudest? Kust tuleb finantsiline baas nende ümberkorralduste tegemiseks?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Ümberkorralduste iseloom sõltub konkreetsest paikkonnast. Kas neidsamu õpetajaid on võimalik kaasata? Praegune seis on selline, et kvalifitseeritud õpetajaid on, eriti paikades, kus on teised koolid lähedal, võimalus alati kaasata. Meil on pigem kvalifitseeritud aineõpetajate puudus. See ei ole teatud ainetes jätnud puutumata isegi Tallinna ja Tartut. Nii et õpetajad rakendust leiavad. Mina ei kasutaks üldse väljendit "kooli sulgemine", pigem on see reorganiseerimine. Selles mõttes, et võib ju ühendada mitmed gümnaasiumiosad üheks gümnaasiumiks ja mitmed põhikoolid üheks põhikooliks. Ma räägin näiteks Tallinnast, kus nii gümnaasiumiõpetajad kui ka põhikooli aineõpetajad saavad koormuse kätte. Milliseid kulusid see täpselt kaasa toob, oleneb konkreetsest kaadrist konkreetsel juhul. Ja kas on remonti vaja teha või mingeid investeeringute kavasid – see kõik on spetsiifiline. Eks need olukorrad selgu, eri kohtades on asjade seis erinev ja tihti otsustab kohalik spetsiifika. Praegu ei ole keskmist hinnangut kooli ümberkujundamisele olemas.

Aseesimees Jüri Ratas

Erki Nool, palun!

Erki Nool

Paragrahv 51 ütleb meile, et koolis tagatakse õpilaste ja kooli töötajate vaimne ja füüsiline turvalisus ning et asjaosalised peaksid üksteise suhtes viisakalt ja lugupidavalt käituma. Õpetajatega on asi lihtne: kui õpetajad panevad liiga tihti halbu hindeid, siis õpilased teevad kambaka ja hakkavad õpetajat lahti kangutama. Kuidas sellisel juhul käituda? Tänapäeval tuleb ka Eestis ette, et õpilased kasutavad õpetajate suhtes füüsilist või vaimset vägivalda ja tõmbavad rahulikult tunni ajal suitsu. Ega turvakaamerad koolikoridoris seda probleemi ei lahenda.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Mis suitsutõmbamisse puutub, siis ma loodan, et kui see tunni ajal toimub, siis vähemalt mitte klassiruumis. Eks selliseid allumatuse juhtumeid on kogu aeg olnud. Viimasel ajal on need rohkem tähelepanu all ka sellepärast, et suur osa neist võetakse kohe telefoniga videosse või tehakse fotosid ja nendega hoobeldakse mitmesugustes foorumites. Aga kui keskenduda konkreetselt sellele, mida õpetaja saab teha, siis see seadus esimest korda määratleb seaduse tasemel meetmed, mida õpetaja saab koolis kasutada, et korda tagada. Seni seda ei olnud. Eks mõned kohtupretsedendid, kus õpetajat ehk just süüdi ei mõistetud, aga solgutati kõvasti, on pedagoogid hellaks teinud. Kui neile antakse nüüd võimalus tegutseda seaduse alusel, siis neid võimalusi kindlasti ka kasutatakse. Loodetavasti kogukonnad peavad oluliseks, et õpilased kohtlevad nii õpetajaid kui koolikaaslasi normaalselt ja et koolis pätti ei tehtaks, ning panevad sellele rõhku. Selle nimel peame me kõik ühiselt pingutama.

Aseesimees Jüri Ratas

Maret Maripuu, palun!

Maret Maripuu

Hea minister! Ma lugesin sinu vastusest välja, et võib-olla tuleks mõtelda rakendussätete peale, kus oleks täpsemalt kirjas, mismoodi võiks toimuda või peaks toimuma koolide reorganiseerimine. Minu jätkuküsimus on sellelsamal teemal. Seaduses on öeldud, et klassis võib põhikoolis olla kõige rohkem 24 õpilast. Aga mis saab nendest klassidest, mis on varem komplekteeritud ja kus õpilaste arv on suurem?

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Ka praegu on seaduses kirjas 24 õpilast. Aga seadus annab omavalitsusele võimaluse teha erandkorras teistsuguseid otsuseid, mida mõnel pool on kasutatud, mõnel pool mitte. Tartu linnas on klassid 24-sed, Tallinnas on ka palju suuremaid. Selles eelnõus on tehtud niisugune muudatus, et pannakse ette kehtestada põhikooli puhul diapasoon 24-st 26-ni. Nii et teatud lõtk senise 24 asemel, mis annab mänguruumi erandjuhtumiteks. Kas see on piisav, seda menetlemise käigus arutame.
Mis seal ikka, kui seadus vastu võetakse, tuleb omavalitsustel oma klassikomplektide suurused reorganiseerida. Meie senine lähenemine alates uuringutest kuni poliitilise üksmeeleni siin saalis viis ju mõni aeg tagasi põhimõtteni, et põhikoolis peavad olema väiksemad klassid. Õppeedukus võib suurtes klassides teatud õpilaste valiku puhul isegi väga hea olla, aga koolikiusamise ärahoidmine ja kõigi muude probleemide lahendamine ei pruugi seal nii lihtne olla. Nii et mida väiksemad õpilased, seda väiksemad klassid – see võiks olla eesmärk.
Mis puutub organiseerimise mudelite lahtikirjutamisse, siis ma ütlen veel kord: töörühm, millest juba juttu oli, tegeleb nendega. Aga seadusandlik alus ümberkorralduste tegemiseks on olemas, see on selle seadusega loodud koolituslubade kaudu. Praegused koolitusload kehtivad gümnaasiumiosade kohta veel vaid õppeaastal 2011/12 ja uute taotlemise korra kehtestab valitsus. Uued load taotletakse aastaks 2012/13. Ja need koolid, kes gümnaasiumiosa kohta uut koolitusluba ei saa, ei saagi jätkata.

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, lugupeetud minister!

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas

Aitäh võimaluse eest!

Esimees Ene Ergma

Palun kõnepulti kultuurikomisjoni esimehe kolleeg Peeter Kreitzbergi!

Peeter Kreitzberg

Lugupeetud Riigikogu esimees! Austatud kolleegid! Kultuurikomisjon arutas seda eelnõu üheksal korral, lisaks pidasime viis eri teemadele pühendatud nõupidamist paljude ekspertide osavõtul. Need teemad on kasvatuse eritingimusi vajavate laste kool, hariduslike erivajadustega õpilaste olevik ja tulevik koolis, õppekava arutelu tervikuna, riigieksamite korraldus ja koolivõrguga seotud küsimused. Tegemist on tõesti kõige tähtsama haridusalase seadusega, kuna ta hõlmab kõige suuremat hulka inimesi, nii õppijaid kui ka õpetajaid. On üsna raske anda väga detailset ülevaadet nii paljudel istungitel toimunud arutelust. Võib öelda, et selle tulemuseks oli väga palju redaktsioonilisi muudatusi, ma arvan, et vähemalt igas teises paragrahvis. Tõstatati üles hulgaliselt probleeme ja küsimusi, mis ootavad kindlasti muudatusettepanekuid ja võimalik, et ka täiesti uusi paragrahve. Nii et selle seaduse lõpuni menetlemisel seisab ees tõenäoliselt üsna suur töö. Ma tooksin välja mõningad kõige tähtsamad probleemid, mis tõstatusid selle eelnõu arutamisel ja mis vajavad kindlasti täpsemat lähenemist-lahendamist, enne kui eelnõu seaduseks saab.
Muidugi, kõige suurem probleem ja kõige tähtsam asi on gümnaasiumi ja põhikooli lahutamine. Kuid küsimus on selles, et niipea kui lahutame gümnaasiumi ja põhikooli, viib see tegelikult kogu koolivõrgu reorganiseerimisele, sest paljudes kohtades jääb põhikool suhteliselt nõrgaks, õpilasi jääb väheseks. Nii et tegemist on ainult ühe avanguga, mis toob kaasa väga paljude teiste probleemide lahendamise, kõigepealt kooli transpordiküsimuse lahendamise, koolkodude probleemi läbivaatamise. Me ei saa piirduda lihtsalt jutuga põhikooli ja gümnaasiumi lahutamisest, ilma selguseta nendes asjades.
Teine probleem, mis tahab suuremat selgust, on riigi poolt määratavad gümnaasiumipiirkonnad. Seni, kuni me ei näe ühtegi lahendust ühegi maakonna baasil, on meil raske otsustada, kas selline abstraktne konstruktsioon toimib või peaksime need piirkonnad seostama hoopis maakondadega praegusel tasandil, mis viiks koolide-gümnaasiumide haldamissüsteemi enam-vähem vastavusse teiste elualade haldamissüsteemiga.
Väga tähtis küsimus, millest sõltub, kas sellest kõigest saab asja, on erijuhtumite lahendamine. See on täpselt see, millest minister rääkis põhiliselt territoriaalses võtmes, st millistel juhtumitel ja kuhu jääb alles kool 1.–12. klassini ja kuhu see alles ei jää. Minu jaoks on selgeks saanud, et täiskasvanute gümnaasiume me lahutada ei saa, sest need algavad sisuliselt kuuendast klassist pihta. Tõenäoliselt muusikakallakuga koolid, mis nõuavad teatud erivõimeid. Siis on keelekallakuga koolide probleemid – kas näiteks Prantsuse Lütseum, Inglise Kolledž on need erijuhtumid? Siin võib tuua nii poolt- kui vastuargumente, ma arvan, et ees seisab tõsine vaidlus. Kindlasti on oluline territoriaalne aspekt. Kui vahemaad gümnaasiumide vahel kipuvad väga suureks minema, siis arvatavasti tuleb leppida sellega, et kool eksisteerib 1.–12. klassini. Siis on küsimus selles, kas jätta see üksikjuhtumite baasil valitsuse otsustada, millal üks kool on 12-klassiline, või me suudame seaduses sõnastada täpsed kriteeriumid, mis teevad ise otsused, ilma valitsuse liikmete sekkumiseta. Viimane on raskem juhtum, aga selles mõttes kindlam, et välistab võib-olla mõttetud ja ebakonstruktiivsed vaidlused. Selge on see, et kui erandjuhtumite hulk paisub väga suureks, võib kogu see konstruktsioon hävida.
Väga suur muudatus, mida see seadus ette näeb, on koolikohustus 18. eluaastani. Siin esitati ka ministrile küsimus, et kui seni hoiti õpilasi kinni 17. eluaastani – nad jäid istuma, segasid teisi õpilasi, ei õppinud ise mitte midagi ega lasknud seda teistel teha –, kas nüüd hakkab see toimuma siis 18. eluaastani. Selge on see, et  püstitada lihtsalt 18-aastaseni koolikohustuse nõue ei ole ilmselt sisukas. See peaks tooma kaasa ka teatud muudatused kogu koolisüsteemis, kas või näiteks töökooli loomise, et nendel lastel, kes ei ole võib-olla intellektuaalselt väga tugevad, aga on väga tublid praktilises tegevuses, tekiks võimalus õppida kutsekeskkoolide juures. Igal juhul ei ole kindlasti võimalik lahendada koolikohustuse aja pikenemist niimoodi, et kirjutame lihtsalt ühe aasta juurde. Midagi tuleb ette võtta, et kõik õpiksid kõigi nende aastate jooksul, mis nad koolis käivad. Sellega on seotud muidugi erivajadustega laste koolide küsimus, mida me arutasime väga pikalt ja väga tõsiselt. Siin on tõesti väga palju probleeme, alates laste suunamisest. Selgub, et päris paljud lapsed satuvad valesse kooli. Käitumishäiretega lapsed satuvad sinna, kus on kuulmishäiretega lapsed, kuna seal on koht olemas või see ei nõua omavalitsuse rahalist panustamist. Igal juhul on siin probleemid olemas. Väga oluline on ka varane märkamine. Eestis juhtub erivajadustega lastega ja nende lastega, kes lähevad erikooli, sageli nii, et asjal lastakse areneda viimase vindini, kus on juba väga raske midagi ette võtta. Siin peab midagi välja mõtlema, et varem sekkuda, varem märgata, siis saaksid need lapsed korraliku hariduse, neid oleks võimalik veel harida.
Ilmselt tahab see seadus natuke avatumat käsitlemist ka hariduse kvaliteediga seonduvalt. Hariduse kvaliteedi mõiste on seaduses mitmel pool sees, aga hariduse kvaliteet peaks olema üks põhiline kriteerium, mille alusel üks kool alles jääb või ei jää. Võib-olla see on sageli tähtsam kui ühe või teise kooli õpilaste arv.
Päris mitmeid probleeme oli õppekavaga. Kui siin tekkis küsimus, kas paljud delegatsiooninormid ei peaks olema asendatud lahtikirjutusega seaduses, siis õppekava puhul tekkis meil küll vastupidine arvamus, et seadusse on sisse kirjutatud liiga palju detaile. Samas muidugi tahaks õppekava puhul saada selgeks, milline on uus riigieksamite süsteem, et saada paremini aru, kuidas õppekava hakkab toimima, sest kindlasti oleneb õppekava toimimine väga paljuski sellest, milliseks kujuneb riigieksamite süsteem. Sellest sõltub, milliseks muutuvad valikained, kas nad muutuvad täiendavateks tundideks riigieksami ainetes või tekib mingi tõesti põhimõtteliselt uus lähenemine.
Koolivõrgu kujunemine. Ülioluline probleem on selles, kas see peaks jääma, vähemalt põhikooli ulatuses, tõesti ainult kohalike omavalitsuste otsustada või peaks siin tekkima riigi kaasotsustamise protseduur. See protseduur on tegelikult paljudes riikides olemas, et koolivõrk paikneks ühtlasemalt, mitte niimoodi, et kuskil on ta ülihõre ja mõnel pool on kool kahe valla piiri peal, 5-6-kilomeetrise vahega, mida sageli juhtub.
Mõjutusvahendid. Teema tõstatati ka siin saalis. Eesti üldsuses on viimasel ajal tõesti hakanud tekkima kahtlus, kas õpetajate õigused ei ole mitte liiga väiksed, võrreldes nende kohustustega. Komisjonis me vaidlesime selle üle, kas õpetajate sekkumise võimalused on piisavad. Näiteks õpilaste omavahelise vägivalla puhul on selge, et tuleb rakendada mingit füüsilist jõudu, sageli ei saa seda lihtsalt sõnadega lahendada. Kuidas seda probleemi lahendada? Selle ajaga, kuni õpetaja politseisse helistab, võivad tagajärjed väga hulluks minna, aga kuidagi tuleb see olukord ära lahendada.
Tõenäoliselt saaksime väga selge pildi, mis selle seadusega hakkab juhtuma, kui me mängime ta läbi kõikide maakondade tasemel kooli täpsusega. Siin tekib eri maakondades väga palju probleeme. Näiteks Türil ja mitmel pool mujal on kaks gümnaasiumi, kui ühte panna põhikool, teise gümnaasium, siis üks kool jääb põhikooliõpilaste paigutamiseks liiga väikseks ja teine kool gümnaasiumiõpilastele liiga suureks. Ühesõnaga, siin on terve rida väga täpseid asju, mida ei ole võimalik ilma läbi mängimata lahendada.
Väga pikalt peatusime kohaliku omavalitsuse õigusel muuta kohaliku omavalitsuse või munitsipaalkoolid eraõiguslikeks koolideks. Ka minister mainis seda probleemi. Praegu on meil teada Keila juhtum, mida menetleb kohus ja mille kohta õiguskantsler on andnud eitava seisukoha, kuna tema arvates ei vasta see põhiseaduse sätetele.
Koolitervishoid. Nagu me oleme aru saanud, on Sotsiaalministeerium kogu kontseptsiooni muutmas. Need muudatused ei kajastu esialgu põhikooli- ja gümnaasiumiseaduses.
Nii et meil on praegu päris mitmeid asju, mida me peame tõsiselt arutama, aga tegemist on väga vajaliku seadusega. Komisjon otsustas esimese lugemise lõpetada ja teha ettepanek määrata muudatusettepanekute tähtajaks 23. aprill kell 18. Kuna tegemist on üsna mahuka seadusega, siis on ka tähtaeg valitud pikem. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Peeter Kreitzberg! Kolleeg Helmer Jõgi, kas teil on kolmas küsimus? Seda ei saa te esitada. Palun, kolleeg Väino Linde!

Väino Linde

Aitäh! Minul on teine küsimus. Austatud istungi juhataja! Hea ettekandja! Esmalt on mul hea meel, et komisjon tihkas tegelda ja viidata ka sellisele delikaatsele probleemile, nagu on õpetajate, koolmeistrite õigused koolis. Aga küsida ma tahaksin, kas komisjonis oli arutusel või mida sa ise arvad, kas põhikoolide ja gümnaasiumide reaalne lahutamine võib kulutusi suurendada või mitte. Mis see lahutamine maksab ja kuidas see mõjutab koolijuhtimist või sellist bürokraatiat, kas see võib omakorda bürokraatiat suurendada või vähendada? Aitäh!

Peeter Kreitzberg

Aitäh küsimuse eest! Ma arvan, et esimeses otsas see läheb kindlasti üht kui teist maksma. Aga põhimõtteliselt viib see selleni, et gümnaasiumide hulk peaks oluliselt vähenema, kuigi samas ei ole meil praegu selge, kui palju kasvab näiteks koolitranspordikulu, kui palju me peaksime õpilaskodusid juurde rajama. Põhikooli ja gümnaasiumi lahutamine viib kindlasti ka mitmete põhikoolide omavahelisele ühendamisele. Üks kahetsusväärne asi, mis Eestis praegu on, on see, et omavalitsusliidud ei ole kokku leppinud näiteks nõrkade, kulukate põhikoolide ühendamises. Ma arvan, et põhimõtteliselt, kui me selle protsessi teatud kuludega lõpule viime, siis me hakkame kulusid oluliselt kokku hoidma ja seda raha me võiksime kasutada näiteks õpetajate palga suurendamiseks või hariduskeskkonna ajakohastamiseks. Ma arvan, et tervikuna see tõstab hariduse kvaliteeti, ja ma usun, et meil ei olegi teist teed, madal sündimus on selle nagu peale pressinud. Teine häda on see, et meil on erakordselt massiline, ilma selgete funktsioonideta gümnaasium. Kui siin enne oli juttu Soomest, siis Soome gümnaasiumis õpib peaaegu kaks korda vähem õpilasi kui meil, ta on palju selgema suunitlusega. Meie oma võtab kõik vastu, peaasi, et saaks kodu lähedal õppida, ja koolivõrk on üldharidustasandil palju tihedam kui kutseõppe tasandil. Samal ajal on ka põhikooli baasil väga vähe kutseõppevõimalusi. Ma olen väga optimistlik, et see vähendab oluliselt kulutusi ja tõstab hariduse kvaliteeti.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Lauri Luik!

Lauri Luik

Aitäh! Hea ettekandja! Kas te saaksite korra kommenteerida seda, mida me ka komisjonis arutasime ja mis puudutab hariduslike erivajadustega õpilasi? Nimelt, et võib-olla see osa  PGS‑ist välja võtta ja eraldi seadusse viia.

Peeter Kreitzberg

Aitäh! See oli meil tõesti üks arutelupunkt, aga mul on tunne, et me jäime selles praegu üsna erinevatele arvamustele. See on asi, mille juurde me tuleme sisuliselt tagasi. Ma ei oskagi praegu väga täpselt prognoosida, mis sellest asjast saab, aga mulle tundub, et erivajaduste problemaatika tahab täpsemat väljakirjutamist, kui seda praeguses seaduses on tehtud.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Leino Mägi!

Leino Mägi

Aitäh, proua esimees! Lugupeetud kultuurikomisjoni esimees! Täna reguleerib meil haridust kolm seadust – haridusseadus, mille on vastu võtnud juba 1992. aastal Eesti Vabariigi Ülemnõukogu, põhikooli- ja gümnaasiumiseadus ning erakooliseadus. Ja kui me räägime, et need kõik reguleerivad meie haridust, siis ühel on 39 parandust, ühel on 44, ühel on 22, ja nüüd me hakkasime jälle ühte lappima. Kas me ei oleks võinud hakata seda oma väga lapitud ülikonda päris vundamendist peale uuesti ehitama, sest aega on väga palju mööda läinud?

Peeter Kreitzberg

Aitäh! Täiesti võimalik oleks olnud minna seda teed pidi, mida me oleme ammu arutanud, et teha haridusseadused haridusastmete kaupa. Põhiharidusseadus, keskharidusseadus, mis oleks hõlmanud kutsekeskkooli, gümnaasiumi, ja võimalik, et ka erakooli haridusastmed oleksid olnud nendes seadustes sees. See on niisugune üldine arvamus. Aga ma saan aru, et meil oli suhteliselt kiire reguleerida põhikooli ja gümnaasiumiga seotud asju ja jõud ilmselt ei olnud piisav, et hakata praegu pihta täiesti uue seadusandliku süsteemiga. Ma arvan aga, et see on aja küsimus, kui me selleni peame minema.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Leino Mägi, teine küsimus!

Leino Mägi

Kas te, härra kultuurikomisjoni esimees, ei arva, et meil on kogu aeg haridusega kiire? Samal ajal on paljud haridusinimesed öelnud, et haridussüsteem toimib meil väga hästi ja Eestimaal on väga hea haridus, et siin ei maksaks kiirustada. Nüüd me hakkasime ühe seadusega jälle väga kiiresti peale, sest me teame, et laste arv väheneb, õpetajate arv on jäänud peaaegu samaks, kuid kvaliteetne õpetajate väljaõpe koolini ei jõua. Mis me sellega teeme?

Peeter Kreitzberg

Õpetajatega on tegelikult niimoodi, et meil on õpetajaid tunduvalt enam, kui neid koolis vaja on. Diplomiga õpetaja te võite leida taksoroolist, ettevõtjana tegutsemas ja kõikvõimalikest muudest kohtadest. Lihtsalt on palju tasuvamaid töökohti, kui on õpetajaamet, see on kindlasti üks põhjus. Loota siin sellele, et me suurendame vastuvõttu ülikoolides ja sellega saame kooli õpetajaid – arvestades praegusi tendentse see küll lahendus ei ole. Meil on õpetajaid tegelikult palju rohkem olemas. Õpetaja ettevalmistus kujuneb sageli üheks mugavaks mooduseks saada igaks juhuks kõrgharidusdiplom, millega pärast võib minna turvameheks või kelleks tahes. Meil on teada juhtumid, kus Tallinna Ülikoolis on terve kursus õpetajadiplomiga turvameesteks läinud. Mida siin öelda? Palju on, ütleme, hariduse sisemisi ressursse, kus me palgast ei räägi. Kindlasti on need õpetaja õigused, kindlasti on see avalik suhtumine õpetajaametisse. Ma arvan, et veel aasta või kaks tagasi oli tunda tendentsi, et kui koolis midagi juhtus, siis oli igal juhul süüdi õpetaja. Kõik sellised asjad kindlasti mõjutavad seda. Võib-olla on õpetaja koormus mõnikord liiga suur. Raske ütelda. Aga ma ei ütleks, et me hariduse muudatustega oleksime toiminud uisapäisa. Ma arvan, et madal sündimus on meil ammu näha olnud. See, et me kütame ja valgustame pooltühje koolimaju ja raiskame tohutult palju ressursse, mis võiksid minna tegelikult laste haridusse, on ammu näha. Pigem oleme selles asjas liiga aeglased olnud. Ma isiklikult arvan, et see eelnõu on oluline, tegeleb oluliste probleemidega, aga ootab muudatusettepanekuid.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Peeter Kreitzberg! Avan läbirääkimised. Esimesena kutsun kõnepulti Lauri Luige Reformierakonna fraktsiooni esindajana.

Lauri Luik

Lugupeetud Riigikogu esimees! Head ministrid! Head kolleegid! Haridus- ja Teadusministeerium on uue põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse näol hakkama saanud suure tööga. Ilmselt ei kahtle keegi, et hariduse seadusandlikku maastikku tuleb tõsiselt korrastada, nagu vihjas oma küsimuses kolleeg Leino Mägi. Ma usun, et see eelnõu on hea algus.
Uues põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõus on palju olulist, mis tuleb võimalikult kiiresti ellu viia. Olgu selleks siis meie seadusandluse jaoks uudne õppekava alusväärtuste defineerimine, õpilaste koolikohustuse täitmise parandamine, väljalangevuse vähendamine, hariduslike erivajadustega õpilaste toetamine või vaimse ja füüsilise turvalisuse ning tervise tagamine koolis. Lisaks eelmainitule peame oluliseks lisada eelnõusse ka võimaluse kaasata eraõiguslikke institutsioone omavalitsuste üldhariduskoolide ülalpidamiseks, mis esitatud dokumendis praegu ei sisaldu. Kohtumisel mitme omavalitsuse haridusspetsialistidega oleme saanud palju ettepanekuid, kuidas eelnõu veelgi paremaks muuta. Osa sellest kajastub ka meiepoolsetes muudatusettepanekutes.
Samas on eelnõus sätteid, mille rakendamisega sellisel kujul nõustuda ei saa. Nii näiteks ei pea ma õigeks seda, et soovitakse kaotada omavalitsustevaheline tasaarveldamise süsteem. Minister ei ole esitanud piisavalt kaalukaid põhjendusi, miks peaks tänaseks juba paika loksunud süsteemi muutma. Hetkel puudub ülevaade, mida tasaarveldamise süsteemi kaotamine ka kohalikele omavalitsustele kaasa toob. Enne kui ei ole piisavaid põhjendusi esitatud, ei saa me sellega nõustuda.
Õppekava arendus, muutused koolivõrgu korraldamises ja õpetajakoolituse uuendamine peaksid käima ühte sammu, seda nii sisulises kui ka ajalises mõttes, milles aga praegu kindel olla ei saa. Viimasel ajal on palju räägitud ka põhikooli ja gümnaasiumi lahutamisest. Näeme, et see on vajalik samm, üks olulisemaid meie hariduskorralduse reformimises üldse. Eelkõige keskharidustaseme õppekvaliteedi parandamiseks paindlikumate õppekavade rakendamise kaudu, kuid ka selleks, et parandada õpilaste põhikoolijärgsete õppesuundade valiku võimalusi. Me küll näeme ette, et parimate lahenduste leidmine nõuab veel tükk tööd ja vaeva, kuid leiame, et  oleme õigel teel ja peame selle vaeva kanda võtma. Küsimusi, mille kallal tööd teha, on mitmeid. Näiteks puudub ülevaade, milliseks võib lõppkokkuvõttes kujuneda reformi maksumus. Eelnõu selgitamiseks ja sisu paremaks muutmiseks ootame ka omavalitsuste suuremat kaasamist eelnõu ettevalmistamisse.
Head kolleegid! Reformierakonna fraktsioon toetab eelnõu edasi menetlemist, aga eelnõu kallal tuleb veel tublisti tööd teha. Nii et jõudu ja jaksu meile! Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Lauri Luik! Palun kõnepulti Lauri Vahtre Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esindajana!

Lauri Vahtre

Austatud kolleegid! Hea meel on käsitleda vahelduseks eelnõu, mis on poliitiline n-ö parasjagu ja mitte ülearu, nagu mõned äsja siin saalis kirgi äratanud eelnõud. Loomulikult me oleme siin poliitikud, me tegeleme poliitikaga ja poliitika murrab meil sisse ka haridusteemalistes küsimustes, sest poliitika ei ole tingimata midagi halba, vaid lihtsalt erinev arusaam sellest, kuidas oleks kõigile kõige parem.
Eelöeldut arvestades olen ma suhteliselt optimistlik selle suure ja olulise seaduse edasise menetlemise suhtes. Ma avaldan tunnustust ministrile ja tema ametnikele, kes on teinud ära suure töö, et aastate jooksul kogunenud probleemid n-ö ühe katuse alla tuua, nad läbi rehitseda ja tervikeelnõuna meieni kanda. Ja on raske välja tuuagi mingisugust kimbukest tähtsamaid probleeme, mida see eelnõu lahendama asub, sest selle eelnõu peamine omadus ongi olla väga paljudes küsimustes ühtlust ja korda loov või vähemalt seda taotlev tekst. Kuni selleni välja, et Eesti rahvas saaks ükskord teada, kas keskkool ja gümnaasium on üks ja seesama asi või ei ole, ja kui ei ole, siis mille poolest ei ole. Sama lugu on ka põhikooli ja algkooliga.
Ent muidugi on siiski mõningaid üldisi küsimusi, mida siin on ka puudutatud, nagu näiteks see kuulus põhikooli ja gümnaasiumi lahutamise põhimõte. Loomulikult ei saa seda teha kirvemeetodil, aga põhimõte ja suund on selge ja see on õigustatud. Haridussüsteem tuleb muuta paindlikumaks, õpilaste omapära paremini arvestavaks. Sisuliselt nõukogude ajast pärit kombinaatkooli süsteem, kuhu mõnel juhul pandi laps juba lasteaeda ja ta tuli sealt välja täiskasvanuna, et minna tööle või õppida edasi ülikoolis, on liiga jäik ja see ei ole tänase päeva kohane.
Samasugune üldtendents liberaliseerimisele või paindlikumaks muutmisele kajastub päris paljudes selle eelnõu paragrahvides ja peatükkides, nagu näiteks kursuste loetelu, mis on kohustuslikud õpilasele, mis on kohustuslikud koolile ja mis jäävad täiesti vabaks. Siin puudutati väga tundlikku teemat, usundiõpetust. Minu isiklik seisukoht on küll, et usundiõpetus, kui ta on mittekonfessionaalne, võiks olla kooli valikaine. See tähendab, kui kool on selle valinud, siis on see õpilastele kohustuslik, nii nagu õpetatakse kunsti, ja minupärast, miks ei võiks õpetada ka poliitilisi ideoloogiaid ja nende ajalugu. Kes soovib religioosseid tõekspidamisi pidada rumalateks ja iganenud valedeks, sellel on alati võimalik seda teha. Füüsikas õpitakse kõigepealt maailmapilti, mille järgi maakera on lame ja seisab kolme elevandi seljas, ja mitte miski ei sega meil seda õppimast, et teada, kuidas inimesed vanasti arvasid.
On üks valdkond, kus ma näen seda paindlikkust ja võib-olla ootan veel rohkem – see on hindamissüsteem. See on laiem probleem kui lihtsalt see, kas anda õpilase tulemustele sõnaline hinnang või panna hinne. Siin on üldse eksamite ületähtsustamise küsimus ja see ei ole enam kooli probleem, vaid see on ühiskonna probleem. Me peame seda teisest otsast lahendama hakkama.
Kahjuks saab mu aeg läbi, ma ei taibanud juurde küsida. Aga mul on palve: lugege seda eelnõu nüüd tähelepanelikult, mitte nii hooletult, nagu ma mõnest küsimusest võisin aimata. Mõelge, tehke ettepanekuid, sest see on suur töö, mis on veel ees, ja see on tegelikult üks osa suurest, veelgi suuremast tööst, kogu hariduse korraldamisest. Ma tänan!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Lauri Vahtre! Palun, kolleeg Mai Treial Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni esindajana! Kaheksa minutit.

Mai Treial

Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Eesti peab investeerima tulevikku, haridusse, teadusse. Sellepärast on kindlasti muudatusi meie hariduselus vaja, selles me ei kahtle. Nüüd ongi hoogustunud arutelud haridusuuenduste üle. Ent samas peab tunnistama, et nende muudatuste ümber on jätkuvalt väga palju lahtisi otsi. Sellele viitas oma ettekandes ka lugupeetud kultuurikomisjoni esimees.
Rahvaliidu fraktsiooni hinnangul on oluline, et kõik plaanitavad muudatused, sealhulgas nende võimalikud mõjud, oleksid enne otsustamist põhjalikult läbi uuritud ja välja selgitatud. Me peame ka teadma neid kokkuleppeid, kes mida konkreetselt rahastab ja kui palju rahastab, või me räägime tasulisest gümnaasiumiharidusest tulevikus. Kas põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõus pakutavad lahendused, näiteks gümnaasiumide lahutamine põhikoolist ja uute gümnaasiumipiirkondade kehtestamine, on konkreetse uuringu tulemus? Kust see teadmine tuleb, et uue eelnõu kaudu me tõstame oluliselt haridustaset? Nendele küsimustele ei ole me kahjuks haridusministrilt ei eelmise nädala infotunnis ega ka tema tänases ettekandes vastust saanud, rääkimata mitmetest hariduskonverentsidest, kus need küsimused ei ole samuti saanud sõnaselget vastust. Peituda Eesti Koostöö Kogu ettepaneku taha ja üritada sellega asendada vajalikke uuringuid ei saa olla riigimehelik käitumine. Otsused peavad ikka olema põhjendatud.
Teadaolevalt ei ole vähemalt ükski avalikkusele kättesaadav uuring tõestanud, et põhikooli‑ ja gümnaasiumiastme lahutamine parandab mõlema haridustaseme kvaliteeti ja kättesaadavust. Rahvaliidu hinnangul põhikooli‑ ja gümnaasiumiastme lahutamisega maapiirkondades asuvate koolide konkurentsivõime hoopiski nõrgeneb oluliselt. Tuleb meeles pidada ka seda, et kool on peale õppeasutuse ka piirkonna arengukeskus, kuhu koondub ühiskondlik ja kultuuriline aktiiv, kes on paikkonna elujõu üks mootoreid. Eriti keerulisse olukorda satub pärast reformi just põhikool, sest õpetajate koormused vähenevad. Selle tulemusena väheneb pearaha, algab õpilaste liikumine jne. Miks on Haridus- ja Teadusministeerium keskendunud selle reformi käigus ainult gümnaasiumiosale, jättes põhikooli ette kerkivad probleemid tagaplaanile?
Hariduse kõrgeim eesmärk on kujundada õppijatest eneseteadlikud isiksused, kes suudavad ühiskonda rikastada. Hariduse väljund on mõtlev ja toimekas, haritud kodanik, kes on oma erialal pädev, oskab ühiskonnas tegutseda, peab lugu oma riigist ning väärtustab loodusrikkusi ja kultuuripärandit. Väikese rahvana on meile selline arusaam ülimaks väärtuseks.
Rahvaliidu fraktsioon peab vajalikuks rakendada uus riiklik üldhariduse õppekava, mis lähtub eespool nimetatud väärtustest. Hariduse sisuliste ja korralduslike eesmärkide saavutamiseks tagab riik piisava rahastamise, millele võib lisanduda erasektori panus. Põhikooli ja gümnaasiumi lahutamine on vormiline muudatus. Olulisema küsimusena pole aga arutatud põhikooli ja gümnaasiumi õppekava lahutamist. See, kas põhikool ja gümnaasium või gümnaasium ja kutsekool töötavad ühise või eraldi asutusena, ühes majas või eraldi, on pigem materiaalsete võimaluste küsimus. Olulisem on hoopis eri kooliastmete ja ‑liikide koostöö, terviklik lähenemine koolisüsteemile. Miks mitte luua seadusega keskhariduskeskusi, kus ühte asutusse on koondatud nii gümnaasiumiaste, kutseerialad kui ka huvikool? Piirkonna arengule tuleks kindlasti kasuks õppeasutus, milles on põhikool, huvikool ja kutseõpe. Sellise mitmekesise baasharidusega on tee lahti nii gümnaasiumi kui ka kutsekooli. Võttes arvesse põhiseadust, on riigil ja kohalikul omavalitsusel oluline pidada üleval piisavat koolivõrku, et tagada hariduse kättesaadavus kõigis Eestimaa paikades. Siinjuures on oluline rõhutada seda, et haridusküsimused on ka kohaliku tasandi küsimused. Eelnõuga on suurendatud valitsuse, ministeeriumi ja piirkondliku riigiesindaja ehk maavanema otsustuspädevust koolivõrgu arengus. Ent olgu koolide avamise või sulgemise üle otsustamine, vähemalt põhikooli osas, ikkagi valdade ja linnade küsimus. Gümnaasiumihariduse küsimuse võiks ju viia maakonna tasandile, tugevate omavalitsusliitude võimkonda. Ent siingi on vaja enne veel palju ära teha. Reformi reformi pärast teha ei saa, ammugi siis veel kiirustades, et rakendada seadusega kõikvõimalikud uued muudatused juba selle aasta 1. septembrist.
Kokkuvõtteks. Rahvaliidu fraktsiooni arvates ei ole haridusministeerium haridusuuenduste küsimust piisava tõsidusega ette võtnud, koostöö huvigruppidega on jäänud tagasihoidlikuks, kui mitte öelda, et koostöö on jäänud tegemata. Riigikogule esitatud eelnõu võib olla küll ilus ja komisjonis parandatud, ent analüütilise põhjata. Seletuskirjast ei saa selget ülevaadet selle kohta, millised on eelnõu sotsiaal-majanduslikud mõjud, rääkimata piirkonna arenguvõimalustest. Seetõttu ei toeta Rahvaliidu fraktsioon põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse eelnõu sellisel kujul. Me teeme ettepaneku eelnõu esimest lugemist mitte lõpetada ja saata eelnõu tagasi ministeeriumi, kus võimalikult suur töö tuleks iseendal ära teha. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Tänan! Palun, kolleeg Aadu Must Eesti Keskerakonna fraktsiooni esindajana!

Aadu Must

Lugupeetud esimees! Head kolleegid! Lugupeetud ministrid! Viimasena on hea sõna võtta, sest kõik karmid arvamused on juba välja öeldud ja opositsiooni eest suurem osa tööst ära tehtud. Lühidalt: Eesti Keskerakonna fraktsioon on seda eelnõu üsna põhjalikult omavahel arutanud. Vaieldamatult on eelnõus väärtuslikke algatusi, mida me toetame, ning on ka vaieldavusi, mida lubame aidata läbi vaielda.
Pean omalt poolt tunnistama, et lugupeetud haridus- ja teadusministri põhjalik ettekanne ja just küsimuste-vastuste maraton aitas mitmed asjad paremini paika panna küll. Ometi on mul ülesanne edasi anda kaks põhilist kahtlust, mis meie fraktsiooni liikmetele selle eelnõuga seoses silma jäid. Need on seotud ühelt poolt seaduse ajastamise ning teiselt poolt seaduse rakendamiseks vajalike rahaliste vahenditega.
Majja tulles ma kuulsin, kuidas giid selgitas, et Riigikogu tegeleb seaduste loomisega. Rootsi Riksdagi giid seletas, et Rootsi parlament tegeleb seadusloomega. Mulle meenusid need näited just käesoleva eelnõu arutuse taustal. Õigupoolest tundub, et vahe on üsna väike, aga see on siiski oluline. Vanades demokraatiates levinud tõekspidamiste järgi ei pruugi isegi hea seadus üldse hea olla, kui see ei harmoneeru teiste seadustega ega moodusta koos nendega n-ö harmoonilist tervikut. Ja just siit see kahtlus tuleb. Arvatakse, et menetletav seadus peaks harmoneeruma ja terviku moodustama kohaliku omavalitsuse korralduse seadusega. Selleks, et ei oleks vaja kohe, kui tuleb see palju oodatud kohaliku omavalitsuse reform, hakata jälle kiiresti midagi ümber tegema. Teiste sõnadega, meie fraktsioonil oli kahtlus, kas asjad ei ole vales järjekorras. Ja sellele leidsime kinnitust ka mitmetes vestlustes. Paari päeva eest kohtusid Riigikogu majanduskomisjon ja kultuurikomisjon Pärnumaa kuu raames selle maakonna juhtidega. Sellised kohtumised on üsna õpetlikud. Päris kohtumise lõpus oli juttu ka käesolevast eelnõust ja Pärnumaa esindaja teatas, et nende maakonna juhtide arvates on seadus selgelt enneaegne. Kui tema arvamus vanasse Pärnumaa kõnepruuki ümber tõlkida, kõlaks see umbes nii, et mõni mees tahab siin atra hobuse ette rakendada. Kui alustada põhikooli- ja gümnaasiumiseadusest, siis juhtub nii, et paratamatult jätkub see pikkade-pikkade reformide laine. Oma ülikoolikogemusest tean, et Eestis on kasvanud terve põlvkond noori, kes oma hariduse poolest on kõik "üleminekuperioodi lapsed". Minnes korra teemast sammukese kõrvale ja otsides paralleele ülikooliharidusest, mida ma olen lihtsalt lähemalt näinud, pean tõdema, et näiteks tudengid ega nende õppejõud ei oska enam kõiki üksteisele järgnevaid õppekavasid ja nende muutusi kokku lugeda ning kindlasti pole see õppetöö kvaliteedile kasuks tulnud.
Muret, et käesoleva eelnõu näol võib tegemist olla just stabiilsust lõhkuva, kuid ometi pooliku reformiga, süvendab riigi praegune majanduslik olukord. Ükski asjaosaline, pealtvaatajatest rääkimata, ei usu, et seda mahukat seadust saaks ilma oluliste kulutusteta ellu viia. Veel hullem oleks, kui seda püütaks ilma kulutusteta teha, sest siis saaks asja ainult ära narrida. Majandusliku kitsikuse tingimustes, kus terve rea prioriteetsete ülesannete elluviimiseks napib vahendeid, peetakse kaheldava ajastusega seaduse elluviimist üldse mitte liiga targaks teoks.
Keskerakonna fraktsioon tunnustab mitmeid eelnõus esitatud seisukohti, kuid seadust tervikuna sellisel kujul, tänase seisuga vastu võtta ei soovita. Aga lõppjäreldus on siiski pigem optimistlik. Härra minister siin lubas, et kõiki koalitsioonikaaslaste parandusettepanekuid vaadatakse tähelepanelikult, ja kui see lubadus laieneb ka opositsiooni omadele, siis me arvame, et töötame edasi. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh, kolleeg Aadu Must! Palun, kolleeg Peeter Kreitzberg Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esindajana! Kaheksa minutit.

Peeter Kreitzberg

Olen osalenud väga paljudes debattides, mis puudutavad seda eelnõu, ja paraku taban ennast alati mõttelt, kas kool on laste jaoks või lapsed on kooli jaoks. Ma näen nendes vaidlustes väga paljude huvide kokkupõrget ja tavaliselt on need huvid seotud kas ühe kooli allesjäämisega, koolijuhtide-õpetajate huvidega või omavalitsuste huviga säilitada iga hinna eest kool. Meil on Eestis praegu juhtumeid, kus omavalitsused võistlevad iga hinna eest, vedades bussiga teise omavalitsuse territooriumilt lapsi ja vastupidi. Ma arvan, et see ei ole tõsine lähenemine koolivõrgule.
Meil on kaks võimalust. Ma väidan, et kui me laseme sellel protsessil niimoodi iseeneslikult edasi minna, siis sellega me maaharidust ei säilita. Laps läheb selle asemel, et valida maakool, kus käia, hoopis linnakooli, sest talle ei meeldi ükski neist võistlevatest nõrkadest koolidest, kus ei ole tagatud hariduse kvaliteet. Ega kool ei pea olema koduukse taga. See oli siis, kui koolis käidi hobusega või jalgsi, kui Eestis oli 1300 algkooli (praegu on neist 74 järele jäänud). Tegelikult on kõige tähtsam asi ikkagi hariduse kvaliteet, see, mida kool suudab pakkuda kõikides kooliastmetes. Eesti on nii väike riik, et sõita bussiga 10, 20, 30 minutit kooli ja sealt tagasi ei ole lastele kindlasti mingisugune eriline katsumus. Kooli eksistentsi lõpetavad ära kaks asja ja sellest me ei saa mööda vaadata, kuigi omavalitsused vaatavad. Esiteks, kui ei ole kvalifitseeritud õpetajat, siis ei saa võtta suvalist keskharidusega inimest ja panna teda laste ette, et säilitada, nii nagu ütleb riigikontrolör, omavalitsuse rahapump. Koolile tuleb püstitada mingid kvaliteedikriteeriumid, nii nagu need olid meie esimese iseseisvuse ajal. Kui midagi on puudu, siis lihtsalt lõpetatakse selle kooli olemasolu. Me peame tõesti mõtlema laste peale, mitte enne valimisi kuulama ühte ja teist omavalitsustegelast, kes tahab iga hinna eest ühte kooli alles hoida.
Põhikooli ja gümnaasiumi lahutamine. Meil on hästi palju gümnaasiume, nagu me oleme rääkinud. Neid on peaaegu 230 ja kahjuks nad töötavad väga sageli rahastamise huvides, tõmmates oma põhikooliastme niimoodi lohvi mööda gümnaasiumiastmesse. Sinna lähevad õpilased, kelle koht ei ole absoluutselt gümnaasiumis. Aga seda tehakse lihtsalt selleks, et kool eksisteeriks, olgu seal igas klassis 10 õpilast või 9 või 12. Selline gümnaasium ei suuda ühelgi juhul pakkuda valikaineid ega korralikku hariduse kvaliteeti, nii nagu see gümnaasiumis peaks olema. Mina kutsun hariduse aruteludel väga tõsiselt mõtlema selle peale, et asja tuleb vaadata õppijate seisukohast, mitte halduse seisukohast, mitte ühe või teise omavalitsuse huvide seisukohast. Ja selles mõttes peaks seadus minu meelest minema veel sammu edasi ja proovima käsitleda seda, mida tähendab kvaliteetne haridus põhikoolis, mida tähendab kvaliteetne haridus gümnaasiumiastmes, et me saaksime läbi objektiivsete kriteeriumide vaadata, missugune meie koolivõrk on. Usun küll, et 30-40 gümnaasiumiastet on meil täiesti petukaup. Me tekitame õpilastele ja vanematele mulje, et sealt on võimalik saada korralikku gümnaasiumiharidust – ma väidan, et ei ole. Just õpilaste huvides peaksime selle seadusega edasi tegelema. Ükskõik kui palju tal praegu vigu on, arvan ma, et tema põhijoonis on siiski väga õige.
Koolivõrgu puhul on kaks tähtsat asja. On hariduse territoriaalne kättesaadavus, ja kui me laseme asjadel minna isevoolu teed, siis läheb see kättesaadavus halvemaks, mitte paremaks, sest haridus koondub linnadesse. Maahariduse säilitamiseks on vaja moodustada tugevad põhikoolid, mis suudavad konkureerida linnakoolidega. Ma arvan, et on viimane aeg reageerida.
Aga ühes asjas oleme Reformierakonnaga ilmselt jälle eri meelt. Tasaarveldus on see, mis on laastanud väga palju maakoole. See on majanduslikult täiesti ebaratsionaalne, sest vaadake, sõbrad, kui üks õpilane läheb ühest koolist ära, siis selle kooli kütmine ja valgustamine ei vähene, küll aga vähenevad alles jäävate õpilaste haridusvõimalused, sest omavalitsustelt läheb raha ära. Tänu tasaarveldusele ei ole linnad sunnitud oma koolivõrku üldse reorganiseerima, vaid tühjeneb ja reorganiseerub tegelikult maa haridusvõrk, sest maakool peab tühja kohta üleval ja lisaks maksab selle täidetud koolikoha ka kinni. Ärge unustage, et õpilasega läheb alati kaasa õpetaja palgaraha ja õpikuraha, ja ükski kool ei jäta seda õpilast vastu võtmata ka siis, kui ta ei saa tasaarvelduse korral neid viletsaid krosse, mida ta maaomavalitsustest saab. See on üks protsess, mis tegelikult koondab hariduse linnadesse, ja sellel ei ole mitte mingit majanduslikku alust. Siin on linnade huvi, linnade huvi on valdade huvi vastu – mitte midagi muud siin ei ole. Mitte mingit majanduslikku põhjendust sellel ei ole. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Peeter Kreitzberg! Rohkem kõnesoove ei ole. Lõpetan läbirääkimised.
Kuna Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon tegi ettepaneku seaduseelnõu 412 esimesel lugemisel tagasi lükata, siis tuleb see ettepanek läbi hääletada.
Lugupeetud kolleegid, panen hääletusele Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni ettepaneku seaduseelnõu 412 esimesel lugemisel tagasi lükata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 3 Riigikogu liiget, vastu oli 42, erapooletuid ei olnud. Ettepanek ei leidnud toetust. Määran eelnõu 412 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 23. aprilli kell 18. Eelnõu 412 esimene lugemine on lõpetatud.


7. 18:58 Keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse eelnõu (441 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Alustame Vabariigi Valitsuse algatatud keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse eelnõu esimest lugemist. Ma palun ettekandjaks keskkonnaminister Jaanus Tamkivi!

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Lugupeetud Riigikogu esimees! Austatud Riigikogu liikmed! Vabariigi Valitsus on esitanud Riigikogu menetlusse Keskkonnaministeeriumis ette valmistatud keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse eelnõu. Seaduseelnõu ettevalmistamine tulenes vajadusest muuta mõningaid keskkonnakaitse õiguslikke regulatsioone paremini toimivateks ja sõnastada seadussätteid täpsemalt. Järgnevalt käsitlen mõningaid olulisemaid nimetatud seaduses kavandatud muudatusi.
Peatun esmalt keskkonnatasude seaduse muudatusettepanekutel. Esiteks, jäätmete ladestamise saastetasu laekumine kohaliku omavalitsuse eelarvesse seostatakse omavalitsuse korraldatud jäätmeveo organiseerimisega. Jäätmeseaduse kohaselt pidi korraldatud jäätmevedu toimuma juba alates 2005. aasta 1. jaanuarist, kuid seni on seda rakendanud ligikaudu 3/4 omavalitsustest. Kehtiva keskkonnatasude seaduse kohaselt kantakse olmejäätmete ladestamisest laekuvast saastetasust 75% jäätmete päritolukoha kohaliku omavalitsuse eelarvesse, sõltumata sellest, kas korraldatud jäätmeveo kohustus on täidetud või mitte. Eelnõu kohaselt ei rakendata keskkonnatasude seaduse § 15 lõiget 2 nende omavalitsuste puhul, kus korraldatud olmevedu ei toimu või vähemalt ei ole välja kuulutatud avalikku jäätmeveo konkurssi.
Teiseks. Seaduseelnõus esitatakse ettepanek kehtestada eraldi saastetasumäär asbesti sisaldavatele ehitusmaterjalidele ja ehitus-lammutusjäätmetele. Seni on nende jäätmete saastetasumäär sama mis tavajäätmetel ehk 156 krooni tonni eest. Eelnõus nähakse ette nende jäätmete prügilasse ladestamise maksumuseks 10 krooni tonni kohta. Asbesti sisaldavad ehitusmaterjalide jäätmed on ohtlikud jäätmed ja nende kogused on üsna suured. Asbesti sisaldavate jäätmete taaskasutamine ei ole lubatud ja nende ainsaks kõrvaldamisviisiks on ladestamine prügilatesse, millel on ohtlike jäätmete käitluslitsents asbesti käitlemiseks. Sageli aga asub selline prügila, kuhu jäätmevaldaja saab viia asbesti sisaldavaid ehitus-lammutusjäätmeid, kaugel. Praktika näitab, et suur osa nendest jäätmetest ladestatakse ebaseaduslikult.
Kolmandaks. Esitatavas eelnõus täpsustatakse maa-ainese lubade alusel võetava kivimi või setendi eest tasu maksmist. Kuni 31. märtsini 2005 kehtinud maapõueseaduse alusel anti keskkonnaregistrisse kandmata kivimi või setendi kaevandamiseks maa-ainese kaevandamise lubasid. Kehtiv maapõueseadus käsitleb ainult keskkonnaregistrisse kantud kivimi või setendi kaevamist ja selleks antakse maavara kaevandamise luba. Maa-ainese kaevandamise lubasid enam välja ei anta, kuid tänaseks on 46 kehtivat luba, mis on kehtivad veel kuni 15 aastat. Praegu toimub riigile kuuluva maa-ainese kaevandamisõiguse eest tasu maksmine keskkonnatasude seaduse alusel, kasutades seaduse tõlgendamisel maapõueseaduse § 75 lõikes 4 sätestatut, kuid regulatsiooni paremaks ja üheseks mõistmiseks on see vajalik sätestada ka keskkonnatasude seaduses.
Neljandaks. Eelnõu § 1 punktiga 4 tunnistatakse kehtetuks keskkonnatasude seaduse § 19 lõige 5, mille kohaselt on praegusel hetkel biomassi, turba ja sellest valmistatud kütuse põletamise ja jäätmete energiakasutuse CO2 heitmed vabastatud saastetasu maksmisest. Seadussätte kehtetuks tunnistamisega kaotatakse biomassi, turba ja jäätmete põletamise heitmetelt CO2 saastetasu maksmise vabastus. See muudatus on vajalik kahel põhjusel. Esiteks, biokütuse puhul loetakse põletamisel tekkiv CO2 kogus vastavalt kasutatavale määramismeetodile juba praegu nulliks, seega ei ole kehtiv CO2 saastetasu maksmise vabastus biokütuse seisukohalt enam vajalik. Teiseks, turba ja jäätmete põletamist käsitleb Euroopa Komisjon riigiabina ja seega on vaja toimida kooskõlas riigiabi reeglitega. Vaatamata põhjalikele selgitustele, on Euroopa Komisjon seisukohal, et selline CO2 heitmete maksuvabastuse näol antav riigiabi ei sobi kokku ühisturuga ega ole kooskõlas riigiabi suunistega, mistõttu tuleb CO2 saastetasu maksmise vabastus turba ja jäätmete põletamise heitmetelt kaotada.
Viiendaks. Eelnõuga tõhustatakse kutselise kalapüügi korral püügivõimaluste kasutamist. Püügiõiguse tasu maksmise aega täpsustatakse selliselt, et kalapüügivõimalused saaksid paremini ära kasutatud ja riigile oleks garanteeritud loaga antud püügivõimaluste eest püügiõiguse tasu saamine täies mahus. Kehtiva keskkonnatasude seaduse sõnastuse kohaselt tuleb kutselise kalapüügi loale kantud püügiõiguse eest ettenähtud tasu teine pool maksta alles pärast loale kantud püügivõimaluste 50%-list ärakasutamist. Kui loaga antud püügivõimalusest on ära kasutatud vähem kui pool, siis võib aga riigil jääda loaga antud püügivõimaluste eest makstava püügiõigustasu teine pool saamata.
Nüüd lühidalt ka kalapüügiseaduse muudatusettepanekust. Kalapüügiseaduse muutmise eesmärk on samuti parem püügivõimaluste kasutamine ja püügiõigustasu laekumine. Seadusmuudatuse mõte on reguleerida sellist olukorda, mis tekib siis, kui püügiõigust omav ja kasutav isik ei suuda või ei taha talle vastavalt kalapüügiseaduse § 16 lõikele 3 eraldatud püügivõimalusi kasutada. Muudatuse kohaselt ei saa loa kasutaja püügivõimalusi kinni hoida, kui ta ise neid kasutada ei soovi. Juhul kui püügivõimaluse taotleja ei ole taotletava aasta 1. juuliks taotletud või temale määratud püügivõimaluste eest tasunud, loetakse püügivõimalused selle eest tasumata osas vabanenuks ja loa andja saab neid jagada teiste isikute vahel taotluste esitamise järjekorras. 2008. aastal jäi riigil püügiõigustasudest arvestuslikult saamata ligi neli miljonit krooni, võrreldes sellega, mis pidanuks laekuma siis, kui kõigi riigile eraldatud ja kalapüügiettevõtetele jaotatud kutselise kalapüügi võimaluste eest oleks tasutud.
Riigikogule esitatava eelnõu sätete rakendamine ei too kaasa täiendavaid kulutusi riigieelarvele. Tänan tähelepanu eest!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, lugupeetud keskkonnaminister! Teile on ka küsimusi. Palun esimene küsimus, kolleeg Toivo Tootsen!

Toivo Tootsen

Aitäh! Lugupeetud härra minister! Eelnõu § 1 punkt 3 seab saastetasu laekumise kohaliku omavalitsuse eelarvesse sõltuvusse kohaliku omavalitsuse korraldatud jäätmeveo organiseerimisest ehk teisisõnu peab kohalik omavalitsus korraldama konkursi. Aga konkurssidega on nagu ikka, et sageli need vaidlustatakse. Näiteks Tallinnas korraldatud jäätmeveo konkursi tulemused on kaheksas piirkonnas kohtus vaidlustatud. Esialgse õiguskaitse raames on Tallinna Halduskohus keelanud kogu linnas konkursside korraldamisega seotud edasised toimingud. Nii et praktiliselt on siis kõik see asi tupikus. Ma tahangi küsida, kas selliseid olukordi võib olla ka teistes omavalitsustes ja kas see võib saada takistuseks saastetasu kättesaamisel.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh selle küsimuse eest, härra Tootsen! Selline probleem puudutab tegelikult väga paljusid kohalikke omavalitsusi, eelkõige suuremaid linnasid, kus prügivedu kui majanduslik tegevus pakub suurt huvi. Tallinnas on kaheksa piirkonda, Tartus kaks, Pärnus kaks ja me võime neid veel loetleda. Nende vaidlustuste tõttu on Eestis praegu olukord, et umbes 400 000 inimest ei ole saanud ühineda korraldatud jäätmeveoga. Probleem on selles mõttes tõsine, et tuleb leida lahendus, kuidas panna piir nendele vaidlustustele ja konkursid lõpule viia. Ma usun, et see seadusmuudatus, mida mina siin käsitlesin, see sõnastus, kui asi saab seaduseks, võimaldab saastetasu kohalikule omavalitsusele maksta, kui vähemalt konkurss on välja kuulutatud. Kui käib kohtuvaidlus, aga kohalik omavalitsus on ikkagi omad sammud teinud, siis ta selle saastetasu ka kätte saab.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Helle Kalda!

Helle Kalda

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea minister! Jäätmeseaduse § 135 kohaselt pidi korraldatud jäätmevedu toimuma alates 1. jaanuarist 2005. Keskkonnaministeerium on küll kohalikele omavalitsustele korduvalt selgitanud, et selleks ajaks pidi olema vähemalt jäätmeveo korraldamise konkurss välja kuulutatud. Kahjuks on see seaduses siiski kahemõtteline. Kas ei peaks praeguses situatsioonis täpsustama, et see oleks kõigile üheselt selge? Tänases situatsioonis see ei ole selge ja kui pöörduda kohalike omavalitsuste poole, siis on selles küsimuses kahtpidi arvamusi. Ma arvan, et selle tõttu ei olegi pooled kohalikud omavalitsused seda seadusakti täitnud.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Ma tänan selle küsimuse eest! Selle jäätmeseaduse mõte, millest me praegu rääkisime, on ikkagi see, et 1. jaanuar 2005 oli see tärmin, kust hakkas kehtima kohustus jäätmevedu ära korraldada. Pidi olema korraldatud jäätmeveo konkurss vastavalt jäätmeseadusele, mis tähendab seda, et moodustatakse piirkonnad, kuhu valitakse üks kindel vedaja, moodustatakse jäätmevaldajate register, kust on võimalik välja lugeda, kes on ühinenud korraldatud jäätmeveoga ja kes ei ole, ja seda on võimalik kontrollida. Kui kõik need protseduurid on tegemata, siis nad on ikkagi tegemata ja need tuleb ära teha. Loomulikult veetakse jäätmeid nendes piirkondades, kus jäätmevedu on vastavalt jäätmeseadusele korraldamata, ka praegu, aga jäätmeseaduse mõistes on need protseduurid tegemata. Seda tulemust, mida me tahame jäätmeseadusega saavutada, ei ole saavutatud. See annab võimaluse, et mõned inimesed ei liitu, kuna meil ei teki tervikpilti. Osa inimesi ei liitugi jäätmeveosüsteemiga ja see on konkreetne oht, et jäätmed satuvad kontrollimatult keskkonda.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kalle Laanet!

Kalle Laanet

Aitäh, austatud juhataja! Hea minister! Võib-olla te mainisite seda oma sissejuhatavas kõnes, aga ma lasksin selle kõrvust mööda. See puudutab teiste maade praktikat. Kui kaua näiteks Soomes võttis aega jäätmeveo rakendamine?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh küsimuse eest! Ma jään konkreetselt vastuse võlgu, kui kaua see neil aega võttis. Igal juhul ma arvan, et see ei läinud ka neil sugugi kiiresti. Mis puudutab näiteks jäätmete liigiti kogumist – sellega me alustasime ju eelmise aasta alguses, kus see oli meie jaoks väga tõsine probleem, see oli see stardimoment –, siis selle kohta ütlesid soomlased, et võtke rahulikult, neil oli see võtnud aega 10–15 aastat. Meie julgesime välja pakkuda, et oleks väga tubli, kui me saaksime viie aastaga hakkama. Ma arvan küll, et korraldatud jäätmeveosüsteemi rakendamine ei ole niisama lihtne, see võtab siiski aega.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Helle Kalda, teine küsimus!

Helle Kalda

Aitäh, lugupeetud juhataja! Hea minister! Ma  jään siiski kohaliku omavalitsuse poole peale ja arvan, et see § 135 on kuidagi poolik. Tegelikult on jäätmeseadus juba viis aastat kehtinud ja ma vaatan, et sellele seadusele on tehtud 22 muudatust. Kas see seadus ei ole siiski natuke konarlik ja kas ministeerium pole midagi tegemata jätnud, et nii palju kohalikke omavalitsusi ei saa sellest aru, ei suuda seda täita ja tekkinud on nii palju lahkhelisid? Kas siin pole mingis osas ikkagi ministeeriumi või kohalike omavalitsuste tegemata tööd?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Ma tänan selle küsimuse eest! Küllap neid tegemata asju on tõepoolest mõlema poole pealt, ei saa eitada. Aga tegemist on, nagu eelmisele küsimuselegi sai juba vastatud, väga keeruka valdkonnaga. Ega need küsimused niisama lihtsalt ei lahenegi. Ühelt poolt on kohalike omavalitsuste probleemid, teiselt poolt riigi mured ja kolmandaks on veel suurettevõtjate ärihuvid. Nii et nende asjade paika loksumine võtab aega. Jäätmeveo korraldamise pärast on tõepoolest väga palju kohtuasju. Riik on oma ülesande nagu täitnud, kohalik omavalitsus on oma töö teinud, aga praktikas korraldatud jäätmevedu ikkagi ei rakendu. Me peame pigem mõtlema selles suunas, mida me saaksime teha, et neid vaidlusi maha võtta ja mitte võimaldada selliseid pikki kohtuvaidlusi.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mart Jüssi!

Mart Jüssi

Aitäh! Hea keskkonnaminister! Ma küsiksin kalapüügi kohta selles seadusmuudatuses. Eelnõu § 1 punktis 2 on sätestatud, et eripüügiloaga püütud kala müümisest saadud tulu kantakse nagu püügiõigustasugi riigieelarvesse. On arusaamatu, kes selle kala maha müüb ja millisel moel. Kas te saaksite seda protsessi kuidagi kirjeldada? Et kui müügist saadud tulu kantakse riigieelarvesse, kuidas see müügiprotsess ise peaks siis välja nägema? Kes selle eest peaks hoolt kandma ja vastutama?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh selle küsimuse eest! Nende register, kellele eripüügiload välja antakse, on loomulikult Keskkonnaministeeriumis olemas. See protsess on selles mõttes kontrolli all, et on täpselt teada, kes on eripüügilubasid saanud, mille jaoks on saanud, kus püüdmiseks ja mida seal püütakse. Müügiõigus on ikkagi neil, kes eripüüki teevad. Aga need küsimused, kui täpselt see süsteem ikkagi toimib, kas iga kroon laekub täpselt sinna kuhu vaja ja kas hind, millega see kala müüdi, oli õiglane, muidugi jäävad. Ma ütleksin, et me oleme Keskkonnaministeeriumis pigem üritanud kontrollida olukorda selles suunas, kas eripüügilubasid pole varem võib-olla antud välja liiga lahkel käel. Teinekord on tunne, et toimub selline huvitav ja lõbus nädalalõpu veetmine. Seepärast tuleks ikkagi väga kontrollida, kellele eripüügiluba välja anda, mis otstarbel, mida nende lubadega tegelikult tehakse ja milline see kala kasutamine tegelikult on. Ei saa väita, et see valdkond ja selle küsimuse lahendamine oleks praegu väga tugeval järjel.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mart Jüssi, teine küsimus!

Mart Jüssi

Ma tahaksin täpsustada, et neid eripüügilubasid kasutatakse üsna mitmel eesmärgil. Mõni eesmärk on täiesti selge, näiteks seirepüügid ja suhteliselt rutiinsed kalapüügid, kus saadakse võib-olla märkimisväärne kogus kala kätte. Minu head endised kolleegid on ihtüoloogid ja püüavad seirepüügil kala. Kas nemad peaksid ka pärast müümisega  tegelema või mis nad selle kalaga peale hakkavad? Nad on selle kala ametlikult ja asjalikult kätte saanud, aga ise nad selles valdkonnas suured ettevõtjad ega ärimehed ei ole. Kuidas see kala maha müüakse, see on minu küsimuse mõte.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Tõepoolest, kui nad on nii palju kala kätte saanud, et on vajadus müüa, siis tuleks see kala normaalsete kokkuostuhindadega ära müüa. Ega meil sellist firmat, kes sellega tegeleks, ausalt öeldes muidugi ei ole, küllap see on siis nende endi ülesanne.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, härra keskkonnaminister! Palun kõnepulti keskkonnakomisjoni liikme kolleeg Kalle Pallingu!

Kalle Palling

Austatud juhataja! Head kolleegid! Keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse algatas Vabariigi Valitsus 9. märtsil s.a. Riigikogu juhatus võttis  eelnõu menetlusse 10. märtsil s.a. Keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse eelnõu tegemine tuleneb vajadusest muuta mõningaid keskkonnakaitse õiguslikke regulatsioone paremini toimivateks ning sõnastada mõningad seadussätted täpsemalt. Niisuguse muutmise vajadus on ilmnenud igapäevatöös ning seisneb enamasti jäätmete ladestamise saastetasu, maavara kaevandamisõiguse tasu ja kalapüügiõiguse tasu arvestamise ning maksmise sätete täpsustamises.
Nüüd põgus ülevaade komisjoni arutelust. Komisjon arutas keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse eelnõu 16. märtsi s.a istungil. Istungil andsid algatajate esindajatena selgitusi Keskkonnaministeeriumi kalavarude osakonna juhataja Ain Soome, arendusosakonna juhataja Silja Kralik ning keskkonnakorralduse ja ‑tehnoloogia osakonna juhataja Rein Raudsep. Arutelul täheldati, et seadusmuudatust, mis seostab saastetasu kohaliku omavalitsuse eelarvesse laekumise omavalitsuse korraldatud jäätmeveo organiseerimisega, tuleb muudatusettepanekute esitamisega täpsustada. Asja tuleks vaadata sisuliselt, kas näiteks konkursi väljakuulutamisega lugeda omavalitsuspoolne kohustus täidetuks. Ei saa piirduda ainult ministeeriumi tõlgendusega lugeda omavalitsuspoolne konkursi väljakuulutamine minimaalseks tingimuseks. Arutleti ka asbesti sisaldava ehitusmaterjali saastetasumäära motiveerituse üle, mis teatavasti uue seaduse järgi on 10 krooni tonn. Kuna see materjal on väga ohtlik, siis ei tohi seda loodusesse lasta ja tuleb igal juhul prügimäele viia. Komisjonis tunti veel ka huvi, kas kalapüügiõigusega seonduvate seadusmuudatuste osas on nõu peetud kutseliste kaluritega. Ministeeriumi esindaja vastuse kohaselt pole rannakalurid protestinud, kuid pretensioone on esitanud kaugpüüdjad, kes on huvitatud, et kõik püügivõimalused oleksid nende käes. Komisjon otsustas selguse huvides kalapüügiõiguse ja selle tasuga seonduvaid sätteid teise lugemise teksti ettevalmistamisel keeleliselt korrigeerida.
Eeltoodust tulenevalt otsustas komisjon konsensusega lõpetada keskkonnatasude seaduse ja kalapüügiseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine ja teha Riigikogu esimehele ettepanek määrata eelnõu muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 8. aprill kell 16.

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Kalle Palling! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Määran eelnõu 441 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 8. aprilli kell 16. Eelnõu 441 esimene lugemine on lõpetatud.


8. 19:19 Elektroonilise side seaduse muutmise seaduse eelnõu (424 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Alustame Vabariigi Valitsuse algatatud elektroonilise side seaduse muutmise seaduse eelnõu esimest lugemist. Ettekandjaks palun kõnepulti justiitsminister Rein Langi!

Justiitsminister Rein Lang

Väga austatud juhataja! Austatud Riigikogu! Loomulikult on tegemist väga hea seaduseelnõuga. Selle vastuvõtmise tulemusena laheneksid mõningad tänased elektroonilise side seaduse rakendamisega tekkinud probleemid. Loodetavasti  aitaks eelnõu vastuvõtmine vähendada ka kuritegevust elektroonilise side seadusega reguleeritavas valdkonnas. Peatuksingi siis lühidalt eelnõu eesmärgil ja peamistel muudatustel, võrreldes kehtiva olukorraga.
Eelnõu eesmärk on sätestada terminalseadme identifitseerimiskoodi mõiste, selle ebaseadusliku muutmise mõiste ning täpsustada andmete mittesäilitamise väärteokoosseisu puudutavat regulatsiooni. Muudatusi võrreldes kehtiva regulatsiooniga on viis. Nimelt ei ole kehtivas õiguses terminalseadme identifitseerimiskoodi mõistet sätestatud. Eelnõuga defineeritakse rahvusvaheline mobiilside terminalseadme kood ning selle all mõistetakse unikaalset elektroonilist mobiiltelefonivõrgu terminalseadme koodi, mis sisaldab informatsiooni seadme valmistaja, mudeli ja seerianumbri kohta. Rahvusvahelise mobiilside terminalseadme koodi all mõeldakse GSM mobiiltelefonide puhul mobiiltelefoni IMEI koodi (IMEI – International Mobile Equipment Identity). Eelnõuga täiendatakse elektroonilise side seadust uue paragrahviga, mis sätestab mobiiltelefoni IMEI koodi ebaseadusliku muutmise mõiste ning sätestab ka üheselt keelu muuta terminalseadme identifitseerimiskoodi, välja arvatud muutmine terminalseadme tootja või tema volitatud isiku poolt.
Eelnõus sätestatakse vastutus ka logifailide ning taotluste säilitamise kohustuste rikkumise eest. Logifailide säilitamise kohustuse rikkumisega on tegemist nii juhul, kus logifaile ei säilitata üldse, kui ka juhul, kus logifailid on säilitatud loetamatul kujul, mis ei võimalda järelevalvet nende üle. Selgituseks pean vajalikuks mainida, et Riigiprokuratuuri läbi viidud kontrolli tulemusena leiti, et sideettevõtjatel on probleeme elektroonilise side seaduse § 113 lõikes 5 sätestatud logifailide säilitamisega. Mõningatel juhtudel logifailid kas puudusid või olid säilitatud loetamatul kujul. Elektroonilise side seaduse regulatsiooni analüüsimisel leiti ka, et olukorras, kus andmeid ei ole tahtlikult kustutatud ega loetamatuks muudetud, ei näe seadus üldse ette vastutust. Karistusseadustiku § 206, mis sätestab kriminaalvastutuse arvutiandmetesse sekkumise eest, ei ole sellises olukorras kohaldatav. Samas elektroonilise side seaduse §-s 1841 sätestatud väärteokoosseis logifaile ei hõlma. Viimased kaks eelnõuga tehtavat muudatust on omavahel seotud. Hetkel on vastavalt elektroonilise side seaduse § 188 lõikele 5 §‑s 1841 sätestatud väärteo kohtuväliseks menetlejaks politseiprefektuur, Keskkriminaalpolitsei või Kaitsepolitseiamet. Tulenevalt selle rikkumise tehnilisest iseloomust on otstarbekas anda selle väärteokoosseisu menetlemine üle Tehnilise Järelevalve Ameti pädevusse.
Soovin veel märkida, et see eelnõu ei ole seotud Euroopa Liidu õigusega ega too kaasa täiendavaid kulutusi. Algataja ehk Vabariigi Valitsuse esindajana toetan ma Riigikogu majanduskomisjoni ettepanekut eelnõu esimene lugemine täna lõpetada. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra justiitsminister! Kas ettekandjale on küsimusi? Palun, kolleeg Kalle Laanet!

Kalle Laanet

Aitäh, austatud juhataja! Hea minister! Te lugesite ette, et enne olid menetlejad politseiprefektuurid ja Keskkriminaalpolitsei ning eelnõuga soovitakse anda väärteomenetlus üle. Kas neile jääb menetlusõigus edasi või see võetakse neilt ära?

Justiitsminister Rein Lang

Väärteomenetlusõigus läheks nende logifailide säilimise puhul üle Tehnilise Järelevalve Ametile.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, härra minister! Palun kõnepulti majanduskomisjoni liikme kolleeg Hannes Astoki!

Hannes Astok

Lugupeetud eesistuja! Head kolleegid! Majanduskomisjon arutas eelnõu 424 s.a 10. märtsi koosolekul ja meile jagasid selgitusi lisaks justiitsminister Rein Langile ministri nõunik Martin Tahvonen ning Justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse juhataja Heili Sepp. Nagu minister ütles, on tegu väga hea eelnõuga. Pärast justiitsministri ja tema abiliste ettekannete kuulamist leidis komisjon, et eelnõu on väärt saatmist Riigikogu täiskogule esimeseks lugemiseks tänaseks päevaks, ja otsustas teha täiskogule ettepaneku eelnõu esimene lugemine lõpetada ning määrata muudatusettepanekute tähtajaks s.a. 8. aprill kell 12. Kõik need ettepanekud ja otsused tehti konsensusega. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Hannes Astok! Kas ettekandjale on küsimusi? Ei ole. Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad avada läbirääkimisi? Ei soovi ja seetõttu ei ava läbirääkimisi. Määran eelnõu 424 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 8. aprilli kell 12. Eelnõu 424 esimene lugemine on lõpetatud.


9. 19:26 Karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu (416 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Viimane päevakorrapunkt, Vabariigi Valitsuse algatatud karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Palun veel kord kõnepulti justiitsminister Rein Langi!

Justiitsminister Rein Lang

Lugupeetud juhataja! Austatud Riigikogu liikmed! Iseenesestmõistetavalt on taas tegemist väga hea eelnõuga. Sellega soovitakse muuta seitset karistusseadustiku paragrahvi ning kõik need muudatused on seotud riigi vastu suunatud süütegudega. Kuna seletuskiri kirjutab iga konkreetse paragrahvi muudatused pikemalt ja neid põhjendades lahti, lähtudes ka põhiseadusest, ning toodud on teiste riikide näiteid, siis seda ma üle kordama ei hakka ja piirdun üldisema ülevaatega.
Võime öelda, et eelnõul on kaks peamist eesmärki. Eelnõu üks eesmärk on mõistete korrastamine ja ühtlustamine karistusseadustiku 15. peatüki teises jaos sisalduvate riigivastaste süütegude sätetes, et oleks paremini tagatud õigusselgus, mõistete süsteemsus ja korrastatus ning kõnealuse jao parem struktureeritus. Kavandatud muudatuste tulemusel hakkavad jaos sisalduvate sätete pealkirjad ning tekst järgima samasugust mõistete süsteemi, mida on kasutatud peatüki ja jao pealkirjades. Eelnõuga on asutud seisukohale, et Eesti Vabariigi iseseisvus ja sõltumatus on hõlmatud mõistes "Eesti Vabariigi põhiseaduslik kord".
Eelnõus on muudetud sama jao süütegude eest ettenähtud sanktsioone, et suurendada ühiskonna turvatunnet ja Eesti Vabariigi usaldusväärsust. Karmistada soovitakse karistusseadustiku § 231 (Eesti Vabariigi vastu suunatud vägivaldne tegevus), § 232 (riigireetmine), § 233 (välismaalase poolt toime pandud Eesti Vabariigi vastu suunatud vägivallata tegevus) ja § 238 (massilise korratuse organiseerimine või ettevalmistamine ja üleskutse selle toimepanemisele), et karmistada nende paragrahvide eest ettenähtud karistusi ja viia need kooskõlla mujal maailmas samasuguste kuritegude eest mõistetavate karistustega, ühtlasi muuta kõnealustes paragrahvides sätestatud sanktsioonid proportsionaalsemaks neis hõlmatud tegude ohtlikkusega.
Paragrahvides, mis puudutavad Eesti Vabariigi vastu suunatud vägivaldset tegevust, riigireetmist ja salakuulamist, see on karistusseadustiku § 234, on sätted muudetud kahelõikeliseks ning lisatud on võimalus kohaldada kuriteoga saadud vara laiendatud konfiskeerimist, mida näeb ette karistusseadustiku § 832.
Eelnõu teine eesmärk on tõhustada massilise korratuse kohta käivaid sätteid, mis aitab ennetada massiliste korratuste organiseerimist ja massilise korratuse käigus süütegude toimepanemist. Selleks on kavas laiendada sätte kohaldamise ala ning näha lisaks juba kriminaliseeritud massilise korratuse organiseerimisele (karistusseadustiku § 238) ette karistusõiguslik vastutus sellise teo toimepanemisele üleskutsumise ja massilise korratuse ettevalmistamise eest. Kergem koosseis, mis sisaldub lõikes 1, puudutab olukordi, kus isiku või isikute tahe on suunatud tagajärgede, nagu näiteks rüüstamine, purustamine, süütamine või muu selline tegevus, põhjustamisele, kuid see ei õnnestu. Raskendav koosseis (lõige 2) on ette nähtud tagajärgede saabumisel. Lõike 1 korral jäävad sanktsioonimäärad endiseks (1–5-aastane vangistus), lõike 2 puhul suurendatakse sanktsioonimäärasid võrreldes kehtivatega 3–8-aastase vangistuseni. Äramärkimist väärib veel see, et eelnõu kohaselt süüteo toimepanemine massilise korratuse ajal hõlmab ka seadusliku korralduse eiramist.
See ongi lühidalt kõik ja algataja kindlasti toetab Riigikogu õiguskomisjoni ettepanekut selle eelnõu esimene lugemine täna lõpetada. Tänan!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra justiitsminister! Teile on ka küsimusi. Palun, kolleeg Toivo Tootsen!

Toivo Tootsen

Aitäh! Igati tervitatav eelnõu! Tahaksin ainult küsida, kas üleskutsed puudutavad ka neid üleskutseid, mida näiteks Delfi on täis.

Justiitsminister Rein Lang

Aitäh! See on nii pikk jutt! Põhimõtteliselt võib massiliste korratuste ettevalmistamine hõlmata metoodiliselt ka kõikvõimalikes internetiportaalides levitatavat informatsiooni, aga kõikvõimalikud Delfi üleskutsed on minu arvates rohkem teise karistusseadustiku paragrahvi teema.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Valeri Korb!

Valeri Korb

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetud härra minister! Paragrahvi 231 eelviimases reas on "...muutmisele muul viisil". Võib-olla kommenteerite või laiendate meie teadmisi, mida see muul viisil tähendab.

Justiitsminister Rein Lang

Paragrahv 231 on Eesti põhiseadusliku korra vägivaldsele muutmisele suunatud tegevus. Enne on siin loetletud: "...territoriaalse terviklikkuse vägivaldsele rikkumisele, vägivaldsele võimu haaramisele". Aga põhiseaduslikku korda võib kõigutada ka muudel viisidel. See on lahtine loetelu ja neid situatsioone võib modelleerida hästi palju.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Väino Linde!

Väino Linde

Aitäh, austatud Riigikogu esimees! Hea minister! Kindlasti peab riik käituma riigina ja see on ka eelnõu sätetes leidnud tõsist kajastust. Aga ma tahan küsida selle eelnõu seletuskirja kohta. Ministri ettekanne ei olnud selles osas nii otsekohene, aga eelnõu seletuskirja esimesel lehel on kirjutatud, et selle muudatusega on kõrvaldatud süsteemitus ning ebaselge struktuur kõnealuse jao sätetest. Teisel lehel on märgitud veel, et 15. peatüki 2. jao paragrahvide pealkirjades ja sätete tekstis sisalduv mõistete süsteem on eklektiline ja ebaselge. Teatavasti omal ajal koostas karistusseadustiku eelnõu ja esitas selle kooskõlastamiseks Justiitsministeerium ning selles töögrupis osalesid ka advokatuuri esindajad, prokuratuuri esindajad, Tartu Ülikooli teadlased, Riigikohtu esindajad. Kuidas siis tol hetkel kõik need eelnõu menetlemises osalejad ja eelnõu autorid ei tabanud seda süsteemitust?

Justiitsminister Rein Lang

Aitäh! Minul on seda natuke keeruline kommenteerida, ma ei olnud ise selle protsessi juures. Mida ma võin oletada, on see, et need võeti üle tegelikult kriminaalkoodeksist. Kõik need koosseisud. Sellele ei pööratud tol ajal erilist tähelepanu, kuna ei olnud mingit käegakatsutavat põhjust sellesse teemasse ülearu palju süveneda, siis see jäi nii, nagu kriminaalkoodeksis kirjas oli. Nüüd, kui meil on olemas esimene konkreetne juhtum Herman Simmi kaasuse näol, vaatasid loomulikult ka kõik spetsialistid kogu sellele karistusseadustiku peatüki jaole esimest korda tõsisemalt otsa. Nii et ma pigem oletan, et omal ajal ei olnud see ülearu tähtis teema. Teised karistusseadustiku peatükid ilmselt olid märksa olulisemad.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Valeri Korb, teine küsimus!

Valeri Korb

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetud härra minister! Ma tulen jälle tagasi selle eelnõu juurde. Paragrahvi 238 esimeses lõikes on öeldud: "Palju inimesi hõlmava korratuse organiseerimise..." Mis see tähendab, et palju? Ida-Virumaa jaoks on kümme inimest palju, Tallinnas või mõnes teises suuremas linnas on see vähe. Aitäh teile, kui kommenteerite seda.

Justiitsminister Rein Lang

Jah, täpselt nii, nagu te ütlesite, ongi. Ühe koha jaoks on palju, teise koha jaoks vähe ja iga kord tuleb seda konkreetselt hinnata. Esimene hindaja on siin kindlasti prokuratuur kui süüdistaja, kas tema läheb selle paragrahvi alusel isikut süüdistama või mitte, ja lõpliku hinnangu annab kohus.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, härra justiitsminister! Ma palun kõnetooli õiguskomisjoni esimehe kolleeg Ken-Marti Vaheri!

Ken-Marti Vaher

Lugupeetud Riigikogu juhataja! Austatud Riigikogu liikmed! Õiguskomisjon arutas nimetatud eelnõu esmaspäeval, 16. märtsil. Külalistena, eelnõu algatajatena osalesid justiitsminister, justiitsministri nõunik ning karistusõiguse ja menetlustalituse juhataja Heili Sepp. Meil oli selline mitte liiga pikk, vaid üsna põgus esimese lugemise arutelu. Õiguskomisjon kindlasti teadvustab endale, et selle eelnõu põhiline arutelu algab teisel lugemisel, pärast seda, kui muudatusettepanekute tähtaeg on  läbi saanud. Ka õiguskomisjonis mainisid eelnõu algatajad oma põhiliste eesmärkidena, esiteks, korrastada ja ühtlustada mõisteid karistusseadustiku riigivastaste süütegude peatükis ja, teiseks, tõhustada massilise korratuse kohta käivaid sätteid, sest tegemist on samuti ohtliku riigivastase süüteoga.
Õiguskomisjoni liikmed palusid justiitsministri käest kommentaari mõnedele küsimustele. Kõigepealt justiitsministri sõnavõttude kohta, mis on puudutanud n-ö kaikameetodite välistamist Eesti kriminaalpoliitikas ja avalikus diskussioonis. Nüüd on Justiitsministeerium hämmastaval kombel tulnud välja karistuste karmistamise ehk kaikameeste eelnõuga. Justiitsminister väitis oma vastuses, et karistusseadustiku loomisel käsitleti riigivastaseid kuritegusid möödaminnes, sanktsioonid võeti praktiliselt üle kriminaalkoodeksist ja selles osas on tema hinnangul tarvis teha korrektiive. Samuti tunti huvi selle vastu, et eelmise aasta sügisel andis Justiitsministeerium välja mitmesuguseid signaale, mis puudutasid just nimelt riigivastaste süütegude peatükki ja selle kohaldamist. Teema tõusetus Herman Simmi kaasusest. Justiitsministeeriumi ametnikud väljendasid avalikkuses seisukohta, et riigivastaste süütegude eest, eelkõige riigireetmise eest karistuste karmistamine ei ole kohane. Mõni nädal hiljem justiitsminister aga revideeris seda seisukohta, õiguskomisjoni liikmed avaldasid sellele seisukohale toetust. Justiitsminister selgitas omalt poolt, et ministeeriumi seisukoht ei ole olnud see, et sanktsioonid on piisavad, seisukoht on olnud, et need on kohad, millest võib rääkida. Ministri sõnul oli raske kommenteerida ajakirjanduses avaldatut. Kordas ta ka seda mõtet, mis puudutab karistusseadustiku kõnealuse peatüki mittepiisavat läbitöötamist. Läbitöötamise vajadus ilmnebki just nimelt kaasuste tekkimisel. Herman Simmi juhtumi puhul on selge, et omal ajal kriminaalkoodeksist üle võetud 15-aastane ülempiir ei ole põhjendatud, ka justiitsministri seisukohalt. Eelnõu seletuskirja kohaselt on seadusliku korralduse eiramine massiliste korratuste ajal karistatav ka Rootsi, Soome ja Norra karistusseadustiku järgi. Komisjoni liige tundis huvi, kas need on ainsad riigid, kus see tegu on karistatav. Eelnõu algatajad väitsid, et kõikide riikide seadusi ei ole võimalik läbi uurida. Viimasel ajal on välja kujunenud praktika, et vaadatakse lähinaabrite praktikat, ja see puudutab ka Skandinaavia riikide oma. Õiguskomisjoni liige Kalle Laanet palus täpsustada, kust maalt algab massiline korratus, mida karistusseadustik sisaldab mõistena. Õiguskomisjonis sai arutelu käigus selgitatud, et massiline korratus on defineeritud karistusseadustiku kommentaarides, kus on öeldud, et tegemist on avaliku korra jämeda rikkumisega n-ö stiihiliselt kogunenud massi poolt. Eelnõu algatajad lisasid § 238 ja 239 arutelule, et eelnõus pakutav regulatsioon ei ole seotud selle aasta jaanuaris tulnud esimese astme kohtu otsusega massilise korratuse organiseerijate kohta. Eelnõus kirja pandud regulatsioonid on ajendatud Siseministeeriumi eelmise aasta ettepanekutest ning ka praktikute tähelepanekutest. Samuti tunti huvi selle vastu, millest on tingitud sedavõrd laiad § 231 ja 232 sanktsioonid, need on sanktsioonid riigireetmise eest ja sanktsioonid Eesti Vabariigi vastase vägivaldse tegevuse eest. Eelnõu algatajad selgitasid, et karistuse raskus sõltub süü suurusest, ja kuna selles kuriteos endas on ette nähtud palju alternatiivtegevusi, mille tagajärg võib olla erinev, siis sellest on tingitud ka selline lai diapasoon. Eelnõu kohaselt on sanktsioonina ette nähtud 3–20-aastane või eluaegne vangistus riigireetmise eest ja 6–20‑aastane vangistus või eluaegne vangistus Eesti Vabariigi vastu suunatud vägivaldse tegevuse eest. Justiitsminister märkis ka seda, et kuni Teise maailmasõjani kehtinud Eesti karistusõigus nägi riigireetmise eest rahuaja tingimustes ette maksimumkaristuseks kuus aastat.
Komisjon otsustas suunata eelnõu 416 Riigikogu täiskogu päevakorda esimesele lugemisele kolmapäeval ehk siis täna ja määrata muudatusettepanekute esitamise tähtajaks kümme tööpäeva, see peaks olema 8. aprill kell 18. Tänan!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Ken-Marti Vaher! Kas on küsimusi? Palun, kolleeg Väino Linde, teine küsimus!

Väino Linde

Austatud Riigikogu esimees! Hea ettekandja, õiguskomisjoni esimees! Ma küsin täpsustamise huvides selle kohta, mis sa rääkisid suhteliselt laiast karistuse diapasoonist riigireetmisega seonduvates paragrahvides, öeldes, et justiitsminister pidas seda vajalikuks. Milline on komisjoni seisukoht selles küsimuses ja kas ka teiste paragrahvide puhul ei või kujuneda selline praktika, et kohtule antakse karistuste mõistmisel äärmiselt lai diapasoon? Minu meelest mitte ainult riigireetmist, vaid ka näiteks röövi või mõrva võib panna toime väga erineval moel, erinevatel asjaoludel. Võib-olla oleks ka siin otstarbekas sanktsioone juba hoopis teistel alustel mõista?

Ken-Marti Vaher

Tänan küsimuse eest! Väga asjalik tähelepanek! Teatavasti näeb praegune riigireetmise paragrahv ette 3–15-aastase vangistuse. Jah, selles valitsuse esitatud eelnõus on ülempiiri tõstetud, alampiir on jäetud samaks. Selgituste kohaselt pidasid eelnõu algatajad oluliseks alampiiri siiski mitte tõsta, sest juhtumid on väga erinevad. Samas on muudetud dispositsiooni. Kui seni on riigireetmise dispositsioon võrdlemisi kitsas, tegemist on Eesti Vabariigi iseseisvuse ja sõltumatuse vastu suunatud vägivallata tegevusega, siis nüüd on tegemist Eesti Vabariigi põhiseadusliku korra vastu suunatud vägivallata tegevusega ehk laiendatud on neid n-ö tõenäolisi tegusid, mis võiksid selle riigireetmise paragrahvi alla minna. Samas on suurendatud ka seda kahvlit, mille järgi kohus otsustab õige sanktsiooni teo eest. Ma arvan, et meil ei tule tõsine arutelu mitte ainult paljude ettepanekute üle, mis on esitatud karistusseadustiku riigivastaste süütegude peatüki kohta, vaid kindlasti tuleb arutelu ka selles küsimuses, millele sa osutasid. Ehk tuleb vaielda selgeks, esiteks, kas dispositsiooni laiendamine on iseenesest õigustatud, ja teiseks, kas see, et me anname seadusandjana kohtule võimaluse määrata riigireetmise eest kolm aastat või eluaegne vangistus, on piisavalt argumenteeritud. Kas ei peaks lähenema sellele siiski ka niimoodi, et me selles mõttes kitsendame sanktsioonimäärasid, kui anname seadusandjana selgelt hinnangu, et tegemist on sedavõrd raskete tegudega. Üks pretsedent on meil ju olemas, sisuliselt maksimumkaristus, kuigi kokkuleppemenetluses lepiti kokku teisiti, aga me mõistame, et tegelikult oli see ju maksimumkaristus, mis määrati. Ehk siis mõelda, kas ei oleks siiski mõistlik ka alammäära tõsta, milline võiks olla selle põhjendus, ja loomulikult on vaja ka võrdlust teiste riigivastaste süütegudega.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, Ken-Marti Vaher! Kas kolleegid soovivad avada läbirääkimisi? Palun, kolleeg Kalle Laanet Eesti Keskerakonna fraktsiooni esindajana!

Kalle Laanet

Austatud juhataja! Head kolleegid! Kahjuks ei saa ministrile endale tema esitatud väga head eelnõu kommenteerida, aga see selleks. Paljudele küsimustele, mis on ka Keskerakonna fraktsioonil üles kerkinud, juhtis juba tähelepanu komisjoni esimees, kui vaadata just nimelt 15. peatüki 2. jaos sisalduvate riigivastaste süütegude sanktsioone ja mõelda, kas need on väikesed või suured. Kuid kui me vaatame meie esimest riigireetmise kaasust ehk Simmi kaasust, siis kuigi komisjoni esimees nimetas, et ta sai maksimumkaristuse, tegelikult ta ju maksimumkaristust ei saanud, ka seal oli veel ruumi. Aga see on kõik poliitiliste debattide teema ja ma usun, et ka komisjonis tulevad aktiivsed debatid.
Hoopis rohkem tekitab küsimusi loomulikult karistusseadustiku § 238 muutmine. Kehtiv redaktsioon kriminaliseerib massilise korratuse organiseerimise ja karistusseadustiku kommenteeritud väljaanne ütleb, et objektiivne külg eeldab paljusid inimesi hõlmava korratuse organiseerimist, millega kaasnes rüüstamine, purustamine, süütamine või muu selline tegevus ehk saabunud on kahjulik tagajärg. Massilise korratuse definitsiooni järgi seisneb see avaliku korra jämedas rikkumises enam-vähem stiihiliselt kogunenud rahvahulga poolt – Saksa kohtupraktikas algab mass orienteerivalt 15–20 inimesest, kuid kõrtsi kitsastes oludes võib ka 10 inimest olla mass. Pole vaja, et mass oleks avalikult kokku tulnud või et sinna võiks igaüks juurde minna, pole ka oluline, et rahvahulk või suur osa sellest järgiks mingit ühte sihti. Pole vaja, et ta oleks üleni rahutu, tähtsust pole ka sellel, kas rahvahulk on kaootiline ja vahelduv või organiseeritud või distsiplineeritud. Me näeme, et karistusseadustiku kommenteeritud väljaande seletus on piisavalt keeruline. Kui kehtiva seaduse puhul on kahjuliku tagajärje saabumine primaarne – ja me nägime pronksiöö sündmusi, kus kahjulikud tagajärjed saabusid, kuid tänase päevani süüdlasi pole –, siis ma usun, et praktikas on eelnõus väljatoodud rahutuse organiseerimise, ettevalmistamise ja sellele üleskutsumise tõendamisega tõelisi raskusi. Olen arutanud seda küsimust ka politseinike ehk praktikutega ja nemad on samal seisukohal. Kuid ma usun küll, et ennetava meetmena on organiseerimine, ettevalmistamine ja sellele üleskutsumine kindlasti tähtis. Meile tekitas natuke küsimusi ka, kas see on põhiseadusega kooskõlas. Kuid see ei tähenda, et Riigikogu ei peaks seda eelnõu menetlema. Ma usun, et nii õiguskomisjon kui ka suur saal suhtuvad sellesse eelnõusse väga tõsiselt, sest tegemist on tõesti ääretult tundliku teemaga, riigi põhiseadusliku korra tagamisega. Nii et ma soovin meile kõigile jõudu, tarkust ja tahtmist selle eelnõu menetlemisel! Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Kalle Laanet! Palun, kolleeg Urmas Reinsalu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esindajana!

Urmas Reinsalu

Austatud Riigikogu esimees! Austatud Riigikogu liikmed! Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioon toetab selle eelnõu venitamata menetlemist, mis aga ühtlasi tähendab, et kahtlemata ei saa teha hinnaalandust eelnõu kvaliteedile. Me tunnustame justiitsministrit sammu eest algatada sellekohane eelnõu. Meie oleme ette valmistanud ja kavatseme eelnõu menetlemise käigus esitada omapoolsete muudatusettepanekute paketi, mis peaksid meie õiguskorras tugevdama sellise õigushüve püsimist ja kaitstust, nagu seda on Eesti Vabariigi säilimine, toimimine ja iseseisvuse püsimine. Kuna tegemist on nii olulise õigushüvega, siis on meie meelest vaja seadusandja tasemel analüüsida läbi kõikvõimalikud teoreetilised kuriteo dispositsioonid selles valdkonnas, mis puudutab riigivastaseid kuritegusid.
Karistusseadustiku selle peatüki loomisel, nagu siin on juba mitmeid kordi mainitud, seati riigivastaste kuritegude puhul eesmärgiks võimalikult kõrge üldistusaste, mis õigusloomes on ju üldiselt voorus, mitte etteheide. Analüüsinud teiste Euroopa riikide karistusõigust, eriti Soome ja Saksa vastavat õigust, oleme asunud seisukohale, et mitmete riigivastaste kuritegude puhul oleks asjakohane näha ette iseseisvad täpsustatud dispositsioonid, mis kehtivas õiguses on praegu katmata, ning me kõik kindlasti loodame, et neid ei tule tulevikus kohtupraktikaga sisustada. Kuid kahtlemata karistusseadustiku tugevus ja Eesti õiguskorra tugevus peabki seisnema selles, et võimalike kuritegude plaanitsejate tahe kuritegusid korda saata on seeläbi väiksem, kui on teada, et karistusseadustik kvalifitseerib nende tegusid väga täpselt ja selgelt. Samuti on meie meelest eraldi piirkond ka n-ö lisahinnangud õiguslikul tasemel isikutele, keda kohus on mõistnud süüdi riigivastaste kuritegude toimepanemises. Meie hinnangul peaks nii oluliste kuritegude sooritamine kaasa tooma ka õigusliku tähendusega järelmid nende isikute õiguslikus positsioonis. Seetõttu me loodame, et neid muudatusettepanekuid, mida me kavatseme esitada, on võimalik parlamendis professionaalses diskussioonis arutada ja piisava toetuse leidmisel vastu võtta. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Urmas Reinsalu! Rohkem kõnesoove ei ole, lõpetan läbirääkimised. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele on muudatusettepanekute esitamise tähtaeg s.a 8. aprill kell 18. Seaduseelnõu 416 esimene lugemine on lõpetatud ja meie istung on läbi.

Istungi lõpp kell 19.54.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee