Riigikogu
Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

10:00 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Tere hommikust, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu IV istungjärgu üheksanda töönädala teisipäevast istungit. Kas kolleegid soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi? Palun, kolleeg Olga Sõtnik!

Olga Sõtnik

Hea juhataja! Lugupeetud kolleegid! Algatajate nimel võtan tagasi seaduseelnõu 76, hasartmänguseaduse muutmise seaduse eelnõu, sest tänaseks on uus hasartmänguseadus vastu võetud ja see sisuliselt kajastab muudatusi, mida me tahtsime selle seaduseelnõuga teha. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Lugupeetud kolleegid! Menetlusest on välja langenud hasartmänguseaduse muutmise seaduse eelnõu 76.
Palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 80 Riigikogu liiget, puudub 21.


1. 10:03 Õiguskantsleri ettepanek nr 3 kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kooskõlla viimiseks Eesti Vabariigi põhiseadusega

Esimees Ene Ergma

Läheme tänase päevakorra punktide menetlemise juurde. Enne, kui me alustame päevakorrapunktide menetlemist, tuletan ma teile meelde, kuidas Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse kohaselt toimub õiguskantsleri ettepaneku menetlemine. Kõigepealt on õiguskantsleri ettekanne, järgneb põhiseaduskomisjoni ettekanne. Palun tähelepanu, lugupeetud Riigikogu liikmed! Riigikogu liige võib igale ettekandjale esitada ühe suulise küsimuse. Pärast seda on läbirääkimised, sõna võivad võtta Riigikogu liikmed, komisjonide ja fraktsioonide esindajad. Kui me oleme läbirääkimised lõpetanud, siis pannakse otsus hääletusele.
Alustame tänase päevakorra esimese punkti, õiguskantsleri ettepaneku nr 3 kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kooskõlla viimiseks Eesti Vabariigi põhiseadusega arutelu. Ma palun ettekandjaks kõnepulti õiguskantsler Indrek Tederi!

Õiguskantsler Indrek Teder

Austatud Riigikogu liikmed! Olen teie poole pöördunud ettepanekuga viia põhiseadusega kooskõlla kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse sätted, mis näevad ette Tallinnas mandaatide erijaotuse ning valimisringkondade moodustamise linnaosade kaupa. Praegu toon ma välja vaid kõige olulisema.
Olen seisukohal, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduses sätestatud Tallinna valimisringkondade moodustamine linnaosade kaupa ning mandaatide erijaotus valimisringkondade vahel on vastuolus põhiseadusega. Täpsemalt tuvastasin vastuolu põhiseaduse § 156 lõike 1 lausest 3 tuleneva valimiste ühetaolisuse põhimõttega ning põhiseaduse §‑st 10 ja § 156 lõike 1 lausest 3 koostoimes tuleneva valimiste proportsionaalsuse põhimõttega.
Valimiste ühetaolisuse põhimõtte kohaselt peab mandaatide jaotus valimisringkondade vahel olema selline, et igal valijal oleks võrdne hääle kaal ehk võrdne võimalus mõjutada valimistulemust. Valimiste ühetaolisuse põhimõttest tuleneb ka nõue, et kandidaatidel peavad olema võrdsed võimalused valimistel edu saavutamiseks. Eeltoodust tulenevalt peab valitav esinduskogu olema representatiivne ehk esinduslik. Tsiteerin Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi seisukohta: "Valimiste ühetaolisuse põhimõte demokraatliku riigikorralduse ühe alustalana tähendab, et igal valijal peavad olema valimistulemuste mõjutamiseks võrdsed võimalused. Aktiivse valimisõiguse kontekstis tähendab ühetaolisuse põhimõte ennekõike seda, et kõikidel valimisõiguslikel isikutel peab olema võrdne arv hääli ning et kõigil häältel peab olema võrdne kaal esinduskogu kohtade jaotamise üle otsustamisel." Tsiteerin ka ühte Riigikohtu üldkogu seisukohta: "Valimiste ühetaolisuse põhimõte, koosmõjus põhiseaduse §-st 12 tuleneva võrdse kohtlemise põhimõttega, tähendab passiivse valimisõiguse puhul kõigile kandidaatidele võrdsete võimaluste tagamist nii valimistel kandideerimiseks kui ka valimisedu saavutamiseks." Valija hääle kaalu võrdsuse tagamiseks on vaja jaotada mandaadid valimisringkondade vahel vastavalt valijate arvule. Kuid eri ringkondade valijate hääle kaal võib oluliselt erineda ka põhjusel, et mandaatide arv on eri valimisringkondades väga erinev. Mida väiksema mandaatide arvuga on valimisringkond, seda rohkem valijate hääli läheb tõenäoliselt kaotsi. Häälte erinev kaal toob kandidaatide jaoks paratamatult kaasa ebavõrdsed võimalused valimistel edu saavutamiseks, sest erinevate kandidaatide poolt antud häältel on erinev kaal. Mandaatide väga erineva arvu puhul valimisringkonniti kehtib kandidaatide jaoks seaduspärasus: mida vähem mandaate valimisringkonnal on, seda raskem on kandidaadil volikogusse pääseda. Demokraatia põhimõttest tulenevad esinduskogu representatiivsuse ehk esinduslikkuse põhimõte ning sellega seotud vähemuste ehk opositsiooni kaitse nõue. Tsiteerin taas Riigikohtu üldkogu seisukohta, mis sätestab: "Demokraatia toimimise seisukohalt on oluline, et erinevad ühiskondlikud huvid oleksid ka kohalikul tasandil poliitilise otsustuse protsessis võimalikult ulatuslikult esindatud." Seega tuleneb põhiseadusest minu hinnangul ka kohaliku omavalitsuse volikogu puhul valimiste proportsionaalsuse põhimõte. See tähendab, et volikogu koosseis peab võimalikult täpselt vastama valijate poliitilistele eelistustele valimispäeval. Loomulikult ei ole võimalik üksühese vastavuse saavutamine, kuid seadusandja peaks selle poole püüdlema.
Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse § 9 lõike 2 kohaselt jaotatakse vähemalt pool mandaatidest linnaosade vahel võrdselt ning ülejäänud üldisest korrast lähtudes ehk vastavalt valijate arvule. Tallinna linnaosade valijate arv on aga väga erinev. Mandaatide erijaotuse tõttu on väga erinev ka linnaosade valijate hääle kaal. Näiteks, 2005. aasta volikogu valimistel tuli Lasnamäel ühe mandaadi kohta ümmarguselt 6832 valijat, samal ajal Pirital ühe mandaadi kohta 1810 valijat. See tähendab, et valija hääle erinevus Lasnamäel ja Pirital on ligi neljakordne. Kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse § 8 lõige 4 näeb ette, et Tallinnas moodustab linnavolikogu valimisringkonnad linnaosade kaupa. Tallinna linnaosad on aga väga erineva suurusega, näiteks oli 2005. aasta volikogu valimistel Lasnamäe linnaosas 88 812 valijat ja Pirital kõigest 9050 valijat. Kui jaotada kõik mandaadid linnaosade vahel valijate arvu järgi, siis ulatuks mandaatide arv Tallinnas valimisringkonniti 2‑st 18‑ni.
Lugupeetud Riigikogu! Olen seisukohal, et sedavõrd suur erinevus valija hääle kaalus ning kandidaatide võimalustes valimistel edu saavutada ei ole kooskõlas põhiseadusega, kuna puudub põhiseaduslikku järku ülekaalukas väärtus, mille kaitseks valimispõhimõtteid piirata. Ühe kaitstava väärtusena on välja toodud Tallinna linnaosade identiteet ja sellest lähtuvalt vajadus tagada linnaosade huvide võrdsem kaitse volikogus. Ma olen kaugel väitest, nagu puuduks Tallinna linnaosadel üldse oma identiteet. Samuti võib eeldada, et linnaosa valijad on huvitatud oma elukohajärgse linnaosa heast käekäigust. Kahtlemata võib volikogu arvestada ja peabki arvestama linnaosade põhjendatud huvidega. Samas ei tohi ühe linnaosa huvide eest seismine toimuda põhjendamatult teiste linnaosade arvel. Siinkohal kiputakse mööda vaatama asjaolust, et vaba mandaadi põhimõte laieneb ka volikogu liikmetele. Vaba mandaadi põhimõtte kohaselt peab volikogu liige otsima kogu Tallinna jaoks kõige paremat lahendust ka siis, kui mängus on konkreetsete linnaosade huvid. Seega langeb mandaatide linnaosadevahelise erijaotuse õigustus täielikult ära, sest, rõhutan veel kord, volikogu liige ei ole oma valimisringkonna esindaja. Pealegi ei ole küsimus üksnes linnaosa identiteedi kaitse vajaduses. Praegusel juhul tuleb vastata küsimusele, kas linnaosa identiteeti ja sellest tulenevaid erihuve saab pidada ka põhiseaduslikku järku väärtuseks. Ma olen veendunud, et linnaosa identiteedil ei ole Tallinna Linnavolikogu valimistel põhiseaduslikku tähendust. Samamoodi ei ole ka maakonnal põhiseaduslikku tähendust Riigikogu valimistel.
Eeltoodust tulenevalt ja kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse pinnalt leian, et ei ole realiseerunud Tallinna eriregulatsiooni algne eesmärk anda linnaosadele ulatuslik iseotsustusõigus. Linnaosade loomise, lõpetamise ja pädevuse otsustab kaalutlusõiguse alusel kohaliku omavalitsuse volikogu. Linnaosa on kehtiva õiguse kohaselt vaid kohaliku omavalitsuse struktuuriüksus, administratiivse juhtimise instrument. Linnaosa ei ole kohaliku omavalitsuse üksus, seega ei ole tal ka põhiseaduslikku autonoomiat ega sellest tulenevaid tagatisi. Märgin, et põhimõtteliselt oleks võimalik muuta linnaosa iseseisvaks kohaliku omavalitsuse üksuseks eraldi valitava volikoguga, kuna põhiseadus võimaldab kahetasandilise kohaliku omavalitsuse loomist. Vaba mandaadi põhimõtte tõttu ei ole aga võimalik anda linnaosadele autonoomiat Tallinna Linnavolikogu mandaatide erijaotuse kaudu. Lisaks märgin, et valimispõhimõtete riive põhiseaduspärasuse üle otsustamisel ei piisa vaid põhiseaduslikku järku väärtuse tuvastamisest. Järgmisel astmel tuleb kontrollida ka riive proportsionaalsust. See tähendab, et põhiseaduslikku järku väärtuse kaitse vajadus peab olema kaalukam kui valimispõhimõtete riive intensiivsus. Olen seisukohal, et isegi juhul, kui pidada linnaosade identiteeti põhiseaduslikku järku väärtuseks, ei ole sellega võimalik õigustada sedavõrd ulatuslikku valimispõhimõtete riivet. Valimispõhimõtted on demokraatlikus õigusriigis fundamentaalsed, sest selle kaudu legitimeerub võim. Seetõttu on Tallinna valimisringkondade moodustamine linnaosade kaupa ning mandaatide erijaotus valimisringkondade vahel vastuolus põhiseadusega. Vahemärkusena osutan, et vaidluses proportsionaalsuse põhimõtte kehtivuse üle volikogu valimistel võib piisava tähelepanuta jääda asjaolu, et olen ettepanekus tuvastanud mõlema sätte puhul vastuolu nii valimiste ühetaolisuse põhimõttega kui ka valimiste proportsionaalsuse põhimõttega. See tähendab, et ka juhul, kui proportsionaalsuse nõue kõrvale jätta, on mõlemad sätted ikkagi vastuolus põhiseadusega, vastavalt  valimiste ühetaolisuse põhimõttega.
Austatud rahvasaadikud! Viitasin ettepanekus vajadusele teha muudatused valimisreeglistikus võimalikult aegsasti, kuna muudatuste tegemine vahetult enne valimisi võib olla vastuolus põhiseaduse §‑st 10 tuleneva demokraatia põhimõttega. Pean selle pinnalt pisut ülevõimendatuks levima hakanud veendumust, et aegsasti enne valimisi tähendab vähemalt ja absoluutselt ühte aastat. See on fetišeeritud tähtaeg. Riigikohus ei ole pidanud võimalikuks öelda, milline on mõistlik aeg valimisreeglistikus oluliste muudatuste tegemiseks. Kindla orientiirina on Riigikohus pidanud silmas vajadust vältida olukorda, kus valimisreeglistikus tehtud muudatus peaks jõustuma ajal, mil võib veel toimuda kohtuvaidlus Vabariigi Presidendi poolt välja kuulutamata jäetud seaduse põhiseaduspärasuse üle. Seega ei saa üheaastast tähtaega käsitleda absoluutse nõudena.
Lõpetuseks, austatud Riigikogu liikmed, tahan ma rõhutada, et pean ettepanekus osutatud vastuolude kõrvaldamist äärmiselt kaalukaks kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste demokraatlikkuse seisukohalt. Tänan tähelepanu eest!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra õiguskantsler! Teile on küsimusi. Palun, kolleeg Trivimi Velliste!

Trivimi Velliste

Suur tänu, proua esimees! Lugupeetud härra ettekandja! Esmalt suur tänu põhjaliku ettekande eest! Minu küsimus puudutab valija identiteedi kaitset. Ma küsin ühe näite kaudu. Nimelt, demokraatia hälliks peetavates Ameerika Ühendriikides on senat, kuhu valitakse igast osariigist kaks esindajat. Kui me võtame nüüd kaks äärmust, ühelt poolt näiteks California ja teiselt poolt väikese osariigi Rhode Islandi, siis valija hääle kaalu erinevus on kümneid kordi, kui mitte sada korda. Minu küsimus on: kas ameeriklased peaksid praeguses üleilmastuvas maailmas, kus identiteet väheneb, mõtlema senati kaotamisele, kuna tegemist on nii karjuva vastuoluga, et Rhode Islandi häälte kaal on peaaegu sada korda suurem kui Californias?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan hea küsimuse eest! Pean tunnistama, et ma ei ole Ameerika Ühendriikide põhiseaduse spetsialist, ma olen Eesti põhiseaduse spetsialist. Eesti põhiseaduse § 156 sätestab üheselt, et valimised on üldised, ühetaolised ja otsesed. Praegu olen ma oma ettepanekus välja toonud, et valija hääle kaal on neljakordse erinevusega. See tähendab, et ilmselgelt on need kaks sätet vastuolus põhiseadusega. Pealegi, vaidlus selle ümber, kas kasutada majoritaarset või proportsionaalset valimissüsteemi, on kahtlemata väga huvitav, aga nagu ma oma kõnes ka ütlesin, see ei vii asja edasi, sest mainitud sätted on igal juhul vastuolus valimiste ühetaolisuse põhimõttega.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Marek Strandberg!

Marek Strandberg

Hea ettekandja! Nagu te juba mainisite, oli aasta ajamääratlusena teie meelest fetišeeritud. Tegelikult, ega neljakordne ei ole ka suur erinevus, kuna igaüks meist suudab siin saalis nimetada kümne‑, miljoni‑ ja miljardikordseid erinevusi, mis on märkimisväärselt suuremad kui neljakordne erinevus. Aga mitte selle kohta ei ole minu küsimus. Teie esitatud probleemil eksisteerib ka ju veel teine lahendus. See teine lahendus on selles, et meie haldusjaotus ei vasta n‑ö põhiseaduses kirjeldatud viisile. Tegelikult võiks ette kujutada, et Tallinna asemel peaks olema lihtsalt mitu linna või mitu omavalitsusüksust. Miks ei teinud te Riigikogule ettepanekut ja kas te üldse kaalusite seda, et muuta hoopiski haldusjaotust, sest haldusjaotus ei vasta Tallinna puhul põhiseadusele?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Milline on see lahendus, see on austatud seadusandja pädevus. Õiguskantsler ei saa dikteerida seadusandjale, et ainult üks lahendus on võimalik. Neid lahendusi on ju mitu. Küll aga peab iga lahendus, milleni jõutakse, olema kooskõlas põhiseadusega ja põhiseaduses sätestatud väga selgete põhimõtetega: valimised on üldised, ühetaolised ja otsesed.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Andres Herkel!

Andres Herkel

Aitäh, proua juhataja! Austatud õiguskantsler! Kuidas te seletate seda, et teie sõnul põhiseaduse riivet sisaldava seaduse alusel (ja ma üldse ei pane kahtluse alla teie loogikat) on Tallinnas kohalikke valimisi korraldatud korduvalt ja korduvalt ning selle põhimõtte vastu ei ole protesteeritud? Järelikult ei ole just nagu tegemist valijale väga olulise riivega ja ilmselt ei saa toimunud valimiste legitiimsust tagantjärele ka kuidagi kahtluse alla seada. Pluss küsimuse teine pool, millele aga on tähelepanu juhitud. Nimelt, aastal 2002 kohalikel valimistel üks erakond, kes sai ligi 7% toetust, ei saanud linnavolikogus mitte ühtegi mandaati. Kas sel juhul ei ole proportsionaalsuse põhimõtet võrdlemisi teravalt rikutud ehk proportsionaalsuse nihkeid võib siin olla teisigi?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan kahe küsimuse eest! Kõigepealt esimene küsimus. Tõepoolest, sellele vastuolule põhiseadusega ei ole tükk aega tähelepanu juhitud. Aga aasta tagasi juhiti, õiguskantsler peab sellega tegelema ja ma jõudsin järeldusele, et tegemist on ilmselge põhiseadusvastase olukorraga, mis tuleb kõrvaldada, loomulikult suunates pilgu tulevikku. Küsimuse teine pool. Ma vastan sellele nii, et kui algpõhimõtted on fundamentaalselt väärad, siis tulemid oma nüanssides võivad olla väga kummalised ja loomulikult ka väärad. Aga ma ütlen, et kuna algpõhimõtted on väärad, siis nende tulemite kummalisus võib väga varieeruda.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Raivo Järvi!

Raivo Järvi

Suur tänu! Austatud õiguskantsler! Me tunneme teineteist küllaltki kaua ja ma austan nii institutsiooni kui ka õiguskantslerit ennast. Kuid ikkagi olen ma hetkel äärmiselt nördinud. Kolleeg Velliste juba mainis Ameerika Ühendriikide näidet. Tõepoolest, kui seda seadust järgida, siis võiksid selles riigis hakata mehhiklased õpetama, kuidas Vermontis või New Hampshire'is tuleks elada. Kuid ma küsin äärmiselt lihtsalt. Põhiseaduse eesmärk on demokraatia. Te rääkisite siin piisavalt säärastest terminitest nagu iseotsustusõigus, identiteet jne. Kuidas te ikkagi vaatate selle peale, kas see on demokraatia, kui lasnamäelane hakkab õpetama, kuidas Nõmmel või Pirital tuleks elada?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Ma alustan natuke kaugemalt. Eesti põhiseaduse kohaselt teostab rahvas võimu ja ta teostab seda seadusandja kaudu. Selleks on olemas valimised, et välja selgitada rahva tahe. Valimised kui rahva tahte väljaselgitamise vahend peavad toimuma selge ja põhiseaduspärase reeglistiku järgi. Sellest ei tohi me kõrvale kalduda! Sellepärast pean ma valimisi ja valimiste korraldamist põhiseaduse järgi äärmiselt oluliseks. Küsimuse teine pool. Nagu ma oma ettekandes põhjalikult analüüsisin, on Tallinn tervik ja ka Tallinna volikogu liikmel kehtib vaba mandaadi põhimõte, siin ei ole eraldi, iseseisvaid üksusi. Selles ongi probleem.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mark Soosaar!

Mark Soosaar

Lugupeetud õiguskantsler! Teie sõnavõtust panin ma kõrva taha kaks teesi. Esiteks, linnaosa identiteedil pole kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel põhiseaduslikku tähendust. Siin ma julgen vastu vaielda, sest kui me vaatame meie põhiseaduse preambulit ja neid eesmärke, mis põhiseadus seab, siis on identiteedil väga suur tähendus, sest identiteedist on üks samm kultuuri ja keeleni. Aga samas olen ma nõus teie väitega, et linnaosa ei ole kohaliku omavalitsuse üksus, ja sellest lähtudes on ka kogu teie konstruktsioon üles ehitatud. Täna me oleme teelahkmel, kas me valime Pariisi variandi, kus on 20 omavalitsust ja 20 volikogu 20 rajoonis ja kahetasandiline omavalitsus, või läheme tõesti Surguti ja Tjumeni oblasti variandi peale, kus hantidel on üks hääl tuhande vastu ja kus nemad oma identiteeti demokraatlikus mehhanismis absoluutselt teostada ei saa. Kumba teed me siis läheme?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Ma rõhutan veel kord: ma ei eita linnaosa identiteeti. Identiteedi võiks ju välja tuua ka näiteks tänava puhul. Ma rõhutan, et tal ei ole põhiseaduslikku järku kaalu. Selles on küsimus. Isegi kui oleks, ma oma kõnes spekuleerisin edasi, siis see valimisõiguse riive ei ole proportsionaalne, kui meil on neljakordne hääle kaalu erinevus. Millist teed minna? See on austatud seadusandja pädevuses otsustada, mida teha, kuidas luua selline olukord, et valimisreeglistik oleks kooskõlas põhiseadusega.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Rain Rosimannus!

Rain Rosimannus

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetav õiguskantsler! Milline on teie hinnang, kas ühetaoliseks ja proportsionaalseks võib pidada presidendi valijameeste kogu valimist, kus näiteks Piirissaare ja Tallinna valijate suhe on 1 : 1000, aga valijameeste suhe on 1 : 10? Kas te välistate, et te seisate mõne aja pärast meie ees ettepanekuga ka presidendi valimise seaduse kohta?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Ma palun vabandust, aga ma ei tahaks mitte mingil juhul väljuda praegu selle ettepaneku raamest, sest see oleks täielikult spekulatiivne arutelu ja õiguskantsler ei saa spekuleerida, kas midagi on või oleks. Kui midagi on, siis teen ma ettepaneku pärast põhjalikku menetlust, aga praegu ma sellel teemal ei spekuleeriks.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Jaanus Marrandi!

Jaanus Marrandi

Tänan! Lugupeetud õiguskantsler! Mõni aeg tagasi seisin ma seal kõnetoolis, kaitstes eelnõu, millega sooviti muuta valimisringkonnad maakonnapõhiseks. Üks selle eelnõu tagasilükkamise põhjusi oli siit saali poolt see, et pole maakondlikku identiteeti kui sellist ja sellist lähenemist pole valimisseaduste puhul vaja üldse käsitleda. Nüüd ma näen, et asjad on alati nii, nagu neid lastakse paista. Aga minu küsimus on hoopiski selle kohta, et kui oleks olukord, kus kogu Tallinn on üks valimisringkond, kas siis oleks teie hinnangul tagatud nii valimiste proportsionaalsus kui ka piisav esindatus, sest igal juhul ei ole ju ka praegu valijad n‑ö seotud oma linnaosaga.

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Ega ma põhimõtteliselt ju ühte ringkonda Tallinnas ei välista. Aga kuidas seda teha, seda ma Riigikogule ei dikteeri. See on ainult üks võimalus.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Igor Gräzin!

Igor Gräzin

Alustan sinu kelmikast tähelepanekust, et sa ei ole USA põhiseaduse spetsialist. Aga me mõlemad sinuga tunnistame üles, et me oleme Nõukogude põhiseaduse spetsialistid, ja täpselt sama põhimõte kehtis formaalselt NSV Liidu Ülemnõukogus, kus oli liidukoda ja rahvuste koda. Mäletad, me tegime riigieksamigi sellest? See on täpselt ühesugune asi. Ühiskonnad on erinevad, aga juriidiline põhimõte oli see. Aga ma tahtsin su käest küsida seda. Sa oled oma ettepaneku lõppu keeranud ühe krutski ja see krutski on järgmine. Ühelt poolt sa ütled, et praegused valimised on kohutavalt põhiseadusvastased, aga viimases lauses ütled, et järgmised valimised järgmisel suvel teeme ikkagi põhiseadusvastaselt ja kaalume muudatuse jõustamist ülejärgmisteks valimisteks. Tähendab, järgmine kord veel rikume seadust. Kas sa annad endale aru, mis sellele järgneb? Mida hakkavad tegema järgmistel valimistel kaotanud erakonnad? Nad ütlevad, et valimised olid valed. Muide, minu kogemus on niisugune, et igal valimisel keegi kaotab.

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Erinevalt küsijast ei ole ma Nõukogude põhiseaduse spetsialist. Ma rõhutan seda, et iga olukorra viimine põhiseadusega kooskõlla nõuab teatud aja. Ma olen oma ettepaneku viimases punktis möönnud, lihtsalt möönnud, et juhul kui austatud Riigikogu ei jõua sellega, oletame, enne jõule valmis, siis võib tekkida olukord, et see jõustub ülejärgmiste valimiste ajaks. Kuid ma ainult möönan seda. See ei ole minu kategooriline seisukoht.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Taavi Rõivas!

Taavi Rõivas

Aitäh! Austatud õiguskantsler! Lisaks sellele, et tegemist on selgelt põhiseadusliku küsimusega, tuleb kindlasti lähtuda ka olemasolevast realiteedist, täpselt nii, nagu ilmselt lähtus Keskerakond seda teemat tõstatades. Nad ei ole ilmselt veendunud, et see 41%, mis eelmisel korral valijad nendele andsid, ka järgmine kord nendele absoluutse enamuse tagab. Minu hinnangul ei peegelda Tallinna Linnavolikogu realiteet seda, et Lasnamäe oleks kuidagi alaesindatud, sest koalitsiooni või võimulolijaid on üle poole ja nendest omakorda ligi pooled on just nimelt Lasnamäelt valitud. Reaalselt, ütleme, mängib Lasnamäe otsustamisel minu meelest isegi ebaproportsionaalselt suurt rolli. Kuidas te seda kommenteerite?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Õiguskantsler hindab mingisuguse avalduse puhul selle põhiseaduslikku olemust. Praegu ma tuvastasin, et hääle kaalul on neljakordne erinevus, võrreldes Piritat ja Lasnamäed. Järelikult ei saanud õiguskantsler jätta reageerimata, kui on ilmselge põhiseadusvastane olukord. See oli väga lühidalt vastus. Milline on parteide omavaheline võitlus, see on juba täiesti normaalne demokraatlik valimisprotsess, kuhu õiguskantsler ei sekku.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Urmas Reinsalu!

Urmas Reinsalu

Aitäh! Austatud ettekandja! Oma ettepaneku punktis 18 te ütlete: "Seetõttu ongi oluline valitava esinduskogu representatiivsuse ehk esinduslikkuse nõue, mille kohaselt esinduskogu koosseis peab olema valijate poliitiliste eelistuste peegelpilt valimispäeval (ehk võimalikult täpselt vastama valijate, sh vähemuste, poliitilistele eelistustele)." Kas selle punkti 18 valguses on põhiseaduspärane, et 40% häältest saanud partei saab 51% kohtadest ja 6,8% hääli saanud partei ei osutu volikogus üldse esindatuks?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Osundatud punkt käsitleb valimiste proportsionaalsuse põhimõtet. Ma olen lahanud seda selle tõttu, kuna põhiseadus sõnaselgelt proportsionaalsust kohaliku omavalitsuse valimiste puhul välja ei too. Aga minu arvates on ka kohaliku omavalitsuse valimised proportsionaalsed valimised. Selle tõttu on see tõdemus osundatud punktis ka sellisena olemas. Algselt tuleneb see ühest Riigikohtu lahendist. Aga samas, kui väga põhjalikult proportsionaalsusevaidlusse sukelduda, siis võib-olla jääb kõrvale see aspekt, mida ma täna rõhutasin, et igal juhul on need mõlemad sätted vastuolus valimiste ühetaolisuse põhimõttega peale vastuolu proportsionaalsuse põhimõttega.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Hanno Pevkur!

Hanno Pevkur

Aitäh! Austatud õiguskantsler! Te küll viitasite oma ettekandes ja ka kirjalikus ettepanekus, et kohalik identiteet ei peaks olema ühetaolisuse määramisel just väga suur faktor. Mul on kaheosaline küsimus. Esimene pool puudutab häälte jagunemist ehk d'Hondti jagajate jada kasutamist, kas see on ka põhiseadusega vastuolus või mitte. Teine pool puudutab kohalikku identiteeti ja sellega seonduvalt valimisaktiivsust. Näiteks Nõmmel kogus Reformierakond viimastel valimistel päris kenakese tulemuse. Kui Tallinn oleks üks valimisringkond ja kohalikud inimesed saaksid vähem võimalust volikokku pääseda, siis kas ei või see kaasa tuua valimisaktiivsuse vähenemist ehk inimesed ei taha lihtsalt valima tulla?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Ma tuvastasin selles ettepanekus, nagu ma olen korduvalt rõhutanud, et kohaliku identiteedi väljatoomine sellisel kujul, nagu see on toodud, ei ole põhiseaduslikku järku väärtus. Peale selle, isegi juhul kui – ma nüüd spekuleerin – see oleks põhiseaduslikku järku väärtus, siis on igal juhul ju proportsionaalsuse põhimõte rikutud. Seda esiteks. Jah, praegu ma valimistulemuste kindlakstegemise meetodit, modifitseeritud d'Hondti meetodit ei käsitlenud. Kas austatud seadusandja tahab seda analüüsida või mitte, see on seadusandja pädevuses.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toomas Trapido!

Toomas Trapido

Aitäh! Hea õiguskantsler! Milline on erinevus hääle kaalus, mida te peate mitteoluliseks või väikeseks?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Veneetsia komisjoni kinnitatud valimiste heade tavade ja kommete kohaselt, mis on küll soovitusliku iseloomuga, ei tohiks see kõrvalekalle olla üle 10%. Kui on väga olulised põhjused (võib-olla lugeda oluliseks põhjuseks ka kohalik identiteet), siis võib see olla 15%, aga see ei tohiks mitte mingil juhul erineda mitu korda.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Keit Pentus!

Keit Pentus

Aitäh! Hea õiguskantsler! Ma tahan kangesti teiega pisut vaielda kohaliku identiteedi üle. Aga ma küsin niimoodi. Ilmselt me kõik teame, et Pirita puhtfüüsiliselt ei saa mitte kunagi nii suureks, kui seda on Mustamäe või Lasnamäe. Aga kas teie arvates on valimistel osaleval Pirita elanikul samuti õigus ootusele, et tema piirkondlikud huvid ja piirkondlikud vajadused oleksid linna kõige kõrgemas kogus kaitstud ja esindatud? Kui vastus on jah, siis mil moel seda sellisel juhul oleks võimalik tagada?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Sellele küsimusele vastates ma rõhutan, et Tallinn on praeguses õigusruumis tervik ja sel juhul ei ole ka linnaosal erilist juriidilist staatust, nagu ma olen korduvalt rõhutanud. Järelikult ei saa teda ka tõsta sellele tasandile. Mitte midagi ei ole teha. Vaba mandaadi põhimõte kehtib Tallinnas samuti. Iga rahvasaadik esindab kõiki valijaid.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Väino Linde!

Väino Linde

Aitäh, austatud istungi juhataja! Austatud õiguskantsler! Küsin edasi siit, kus eelküsija just lõpetas. Kas võib aru saada niiviisi, et lugupeetud õiguskantsler eitab üldse, et Tallinna valijatel oleks valimistel mingi linnaosapõhine huvi, mida tuleks ka volikogus kaitsta kas või vähemuse kaitsmise demokraatlike meetoditega, arvestades seda, et linnaosavanematel, näiteks, on ju ikkagi üksikaktide väljaandmise õigus?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Linnaosa on ainult administratiivne üksus ja volikogu liige ei esinda ju volikogus linnaosa. Tal on vaba mandaat.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Imre Sooäär!

Imre Sooäär

Aitäh! Tahan teid kõigepealt tänada väga hea ettekande ja väga heade vastuste eest Riigikogule! Viimane küsimus: kas selle küsimuse tõstatamine Keskerakonna poolt tuli teile üllatusena?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! See küsimus tõstatati juba ligikaudu aasta tagasi, ja niipea kui ma õiguskantsleriks sain, hakkasin ma sellega tegelema. Tegelemine võttis teatud aja, kuna see temaatika, valimistemaatika, on üldse keeruline. Selleks et jõuda lihtsale ja selgele järelmile, on vaja teha väga sügavat analüütilist tööd.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Aadu Must!

Aadu Must

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud õiguskantsler! Ka Tartus oli kohalike omavalitsuste valimistel neli valimisringkonda, kuid kaks viimast valimist on toimunud nii, et Tartus on üks valimisringkond. Mõned erakonnad üritasid väita, et sellega rünnati Annelinna, Karlova ja Supilinna identiteeti, heideti ette ka seda, et linna juhtiv erakond Reformierakond koos oma koalitsioonipartneri Keskerakonnaga üritas oma populaarsete liidrite populaarsuse abil veel rohkem edu saavutada. Ma ei kutsu teid üles spekuleerima, sest analoogia Tallinna juhtumiga on otsene. Seetõttu küsin: kas te peate õigeks väidet, et Tartu lahendus oli igati normaalne?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Ma olen analüüsinud oma ettepanekus ainult neid sätteid, aga nagu ma enne ütlesin, ei ole ju välistatud, et ka Tallinnas oleks üks valimisringkond. See on üks võimalus.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toomas Tõniste!

Toomas Tõniste

Aitäh! Tänan meeldiva ettekande eest! Kui teil oleks võimalus soovitada, kumba versiooni te siis eelistaksite: kas muuta Tallinna haldusjaotust nii, et tekiksid eri linnaosad oma volikoguga, või et oleks üks valimisringkond? Kumb oleks teie arust rohkem kooskõlas põhiseadusega?

Õiguskantsler Indrek Teder

Tänan küsimuse eest! Põhiseadusega oleksid kooskõlas mitmed lahendusvariandid. Aga ma palun vabandust, õiguskantsler ei saa öelda Riigikogu kõnepuldist, et ma kindlalt eelistan ühte varianti. See oleks ikkagi Riigikogule dikteerimine ja praeguses situatsioonis ei pea ma seda õigeks ega korrektseks.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, härra õiguskantsler, teile ettekande ja küsimustele vastamise eest! Kutsun kõnepulti põhiseaduskomisjoni liikme Urmas Reinsalu!

Urmas Reinsalu

Austatud Riigikogu esimees! Härra õiguskantsler! Parlamendiliikmed! Ma toon välja veel mõned tähelepanekud õiguskantsleri ettepaneku kohta, mida ka põhiseaduskomisjonis puudutati.
Ennekõike see, mis puudutab parlamendi ajalist võimalust muuta kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust, lähtudes sellest, et kohalike omavalitsuste volikogude valimisteni on jäänud tänase päeva seisuga 11 kuud. Õiguskantsler ütleb: "Möönan, et minu ettepaneku alusel kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse põhiseadusega kooskõlla viimine võib kujuneda aeganõudvaks. Kuivõrd valimisreeglite muudatuste jõustumine vahetult enne valimisi võib olla vastuolus põhiseaduse §‑st 10 tuleneva demokraatia põhimõttega, siis tuleks menetluse pikaajaliseks kujunemisel kaaluda muudatuse jõustamist ülejärgmiste kohaliku omavalitsuse volikogu valimiste suhtes." Mitu korda on erinevate valimisreeglite menetlemisel viidatud sellele, otsekui oleks Riigikohus kehtestanud oma otsusega n‑ö moratooriumi, et valimisreegleid ei tohiks muuta üks aasta enne valimisi. Ma tahan seda siit kõnetoolist siiski kummutada. Ka õiguskantsler sõnastas seda ebamäärasemas ajalises kategoorias. Ma viitan, et alguse on see saanud Riigikohtu otsusest nn kahe tooli seaduse kohta ja ma tsiteerin seda, et parlamendi kõnetoolist oleks saadud selgus, millise aja jooksul on parlament suuteline vastavat seadust muutma või millise aja jooksul on tal see lubatud. See puudutab mäletatavasti seda, kas Riigikogu liikmed võivad kuuluda kohaliku omavalitsuse volikokku või mitte. "Põhiseadus ei sätesta otsesõnalist keeldu teha valimisreeglistikus olulisi muudatusi vahetult enne valimisi. Kolleegium (Jutt käib põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumist. – U. R.) ei pea aga demokraatlikuks selliseid vahetult enne valimisi valimisreeglistikus tehtud muudatusi, mis võivad oluliselt mõjutada valimistulemusi ühe või teise poliitilise jõu kasuks. Käesoleval juhul on vahetult enne valimisi tehtud muudatused ilmselgelt suunatud parlamendis olevate poliitiliste jõudude positsiooni parandamisele kohalikel valimistel võrreldes parlamendiväliste erakondade, valimisliitude ja üksikkandidaatidega. See ei ole kolleegiumi arvates kooskõlas demokraatia põhimõttega. Kolleegium ei saa demokraatia põhimõtte nõuetest johtuvalt aktsepteerida olukordi, kus võimul olevad poliitilised jõud teevad mitu aastat ette teada olevates valimisreeglites olulisi muudatusi vahetult enne valimisi enda kasuks. Kolleegium ei saa ütelda, milline on mõistlik aeg valimisreeglistikus oluliste muudatuste tegemiseks." Nii et konkreetsest ajamääratlusest, näiteks "üks aasta", tegelikult selles käsitluses juttu ei olnud.
Põhiseaduskomisjon arutas õiguskantsleri ettepanekut oma kahel istungil. Arvestades, et on teoreetiline võimalus, et sellest küsimusest, mida me täna arutame, võib kujuneda ka põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse ese, pean ma vajalikuks parlamendi kõnetoolist täpselt tutvustada seda lahenduskäiku või teed, millistest argumentidest johtuvalt komisjon oma otsuse kujundas.
Niisiis, õiguskantsler kohtus põhiseaduskomisjoniga 4. novembril, põhiseaduskomisjon kuulas ära õiguskantsleri ettepaneku selgitused ja läks küsimuste juurde.
Esimene probleem, mis esile kerkis, oli see, kas ametisolev Tallinna Linnavolikogu on legitiimne või mitte. Õiguskantsleri seisukoht oli, et kuni sätet ei ole tunnistatud põhiseadusega vastuolus olevaks, on ta legitiimne.
Me paratamatult jõudsime avaramale pinnale, kui seda on kohaliku omavalitsuse volikogu valimised, läksime kaugemale ainult Tallinna juhtumist, kuna nendesamade reeglite universaalne tõlgendamine, millest johtuvalt õiguskantsler ütleb, et tegemist on põhiseadusvastase olukorraga, esineb eri olukordades ka teiste valimisreeglite puhul. Paratamatult jõudis komisjon nende probleemideni. Nii kerkis esile küsimus, kas ringkondade jaotus Riigikogu valimistel, kus mandaadid on järgmistel valimistel seoses demograafiliste muudatustega amplituudis tõenäoliselt 14 kuni 6 või mõnes ringkonnas isegi 5, on põhiseaduspärane, kuna see muudab erinevaks kandidaatide võimaluse passiivse valimisõiguse teostamisel saada valituks, arvesse võttes seda protsenti ringkonnas olevatest häältest, mida kandidaat peab koguma selleks, et saada ringkonnamandaat. Sarnasele probleemile on õiguskantsler juhtinud tähelepanu erinevate mandaatide puhul Tallinna Linnavolikogus. Õiguskantsler vastas, et Riigikogu valimised tuleks praegu kõrvale jätta, ning rõhutas, et valija hääle kaal peab olema põhimõtteliselt võrdne ja kohaliku omavalitsuse valimised peavad olema proportsionaalsed.
Kerkis esile küsimus seoses sellega, milline peaks olema Tallinnas põhiseaduspärane valimissüsteem ja kas linnaosadel on olemas oma identiteet, mille kaitseks on põhjendatud see, et linnaosa on kohaliku omavalitsuse valimiste ringkond, nagu kehtivas õiguses on kirjas. Õiguskantsler vastas, et väide, et linnaosal on oma identiteet, on paljasõnaline. Sisuliselt võiks õiguskantsleri hinnangul Tallinna linnaosadest selliselt käsitleda ehk Nõmmet ja Piritat, kuid seda ei saa teha, kuna nad ei ole kohaliku omavalitsuse üksused, ning valimisringkonnad kohalikel valimistel peaksid olema suuruselt suhteliselt võrdsed, et tagatud oleks valija hääle kaalu võrdsus. Õiguskantsleri nõunik proua Lust asus seisukohale, et iseenesest võiks öelda, et linnaosal on oma identiteet, kuid huvide kaitse, mida selle identiteedi kaitsega või tagatisega taotletakse, ei pea andma tulemuseks valimisõiguse printsiipide rikkumist.
Seejärel tundis härra Linde huvi, kuidas õiguskantsler näeb linnaosade identiteeti ja seda sisustab. Õiguskantsler märkis, et linnaosa identiteeti ei saa määrata, kuna linnaosa ei ole iseseisev üksus.
Arutelus kerkis esile asendusliikme härra Herkeli püstitatud probleem, kas oli proportsionaalne 2002. aasta olukord, kui umbes 13% valijate poliitiline eelistus ei väljendunud Tallinnas ühegi mandaadiga. Õiguskantsler vastas, et ta ei välista seda.
Edasi käsitleti küsimust, kas Euroopa Parlamendi valimiste puhul, kus Eesti on oma mandaatidega üleesindatud, kui me võtame aluseks elanike arvu Euroopa Liidu liikmesriikides, on tegemist proportsionaalse olukorraga. Õiguskantsler rõhutas, et Euroopa Parlamendi valimistel kehtivad teised printsiibid.
Vilja Savisaar tõi esile, et linnaosad ei ole küll administratiivsed üksused, kuid linnaosal peaksid olema reguleeritud alused tegutsemiseks, tänaseni aga linnaosade õigusi ega kohustusi reguleeritud ei ole. Samas väljendas ta õiguskantsleri seisukohta toetavat seisukohta, et tegemist ei ole valimisreeglistiku muutmisega, vaid ainult häälte kokkulugemise korra muutmisega.
Proua Savisaar küsis ka õiguskantslerilt, kas on vale, kui me muudame seda vahetult enne valimisi. Õiguskantsler vastas, et see, kas parlamendil on ajalises mõõtmes pädevust seda enne järgmisi kohalikke valimisi teha, on diskuteeritav. Põhiseadusvastase sätte eemaldamist seadusest saab õiguskantsleri hinnangul võtta seaduse korrigeerimisena, mis ei pruugi olla ulatuslik valimisreeglite rikkumine.
Järgmisena kerkis esile härra Rosimannuse poolt eelnevalt tõstatatud probleem seoses presidendivalimistega, et kas see olukord, kus Piirissaare valib ühe valijamehe, Tallinn valib kümme valijameest, on siis proportsionaalne. Õiguskantsler ütles, et põhiseaduses ei ole tõepoolest proportsionaalsust sõnaselgelt kirjas, kuid õiguskantsleri seisukoht ja järeldused on ühesed ja selged: ka kohaliku omavalitsuse valimised on proportsionaalsed valimised, ei ole võimalik, et valimised on majoritaarsed või et on segasüsteem. Ta rõhutas ka küsimust, mis kerkis esile seoses modifitseeritud d'Hondti meetodiga, et Riigikogu valimistel on see võitjale preemiat andev modifitseeriv d'Hondti meetod teistsuguses kontekstis, eelistades suuremaid.
Komisjoni liikmetel tekkis küsimusi ja märkusi seoses Tallinna linnaosade identiteediga. Härra Gräzin esines vaieldamatult värvika sõnavõtuga linnaosadest ja tõi esile, et tegelikult on Tallinn tekkinud ajalooliselt mõneti erinevate kogukondade liitumise teel või föderatiivsel viisil, erinevad ajaloolised asumid on saanud üheks linnatervikuks.
Järgnevas arutelus käsitleti komisjoni istungil veel linnaosade juriidilisi väljundeid ja tähendust.
Küsimus tekkis seoses nn valimiste hea tava koodeksiga, mida ka õiguskantsler on oma taotluses esile toonud. Autoriteetne riigiõiguslik rahvusvaheline institutsioon, Euroopa Nõukogu nn Veneetsia komisjon on oma valimiste hea tava koodeksis väljendanud seisukohta seoses valimiste ühetaolisusega, puutuvalt sellesse, millised saavad olla hääle kaalu erinevused valimistel. See koodeks puudutab üldiselt parlamendivalimisi, aga ta viitab, et seda kohaldatakse ka kohalikele valimistele, üldjoontes saab seda teha. Nimelt, Veneetsia komisjon tegelikult ütleb (ma tsiteerin õiguskantsleri teksti, mis omakorda tsiteerib seda valimiste hea tava koodeksit), et kuigi geograafilisi ja administratiivseid kriteeriume võib valimisringkondade moodustamisel arvesse võtta, tuleks ühetaolisuse põhimõtte kohaselt mandaatide jaotusel pidada määravaks eeskätt siiski elanike arvu. Võimalikud kõrvalekalded võivad olla kuni 10% (teisisõnu: ühetaolisuse puhul ei võeta arvesse elanike arvu) ning igal juhul mitte enam kui 15%. Lause teine pool selles valimiste hea tava koodeksis on järgmine: v.a väga eriliste asjaolude esinemisel (nt koondunud vähemuse kaitse, väga hõre asustus, ajaloolised argumendid). Valimiste hea tava koodeks jätkab (ma esitan seda vabalt tsiteerides), et parlamendid või valimisreegli õiguse loojad peaksid nende asjaolude puhul arvesse võtma ka demograafide, sotsioloogide ja ajaloolaste argumente. Me hiljem jõuame selle juurde ja me näeme, et mõningad põhiprobleemid, mis siin esile kerkivad seoses sellesama identiteediküsimusega, ei olegi mitte niivõrd riigiõigusliku või laiemalt juriidilise argumentatsiooni esemeks, vaid on hoopis muude sotsiaalteaduste probleemiks. Seejärel ütles õiguskantsler, et mis puudutab Veneetsia komisjoni viidatud kõikumist ja ideed, et näiteks Tallinnas oleks kolm valimisringkonda, mis kattuksid valimisringkondade piiridega Riigikogu valimistel, ja kas see tagaks teatud proportsionaalsust ja lahendaks Veneetsia komisjoni probleemi, siis tal on raske öelda, kuidas seadusandja käitub, ning kui ta soovitaks konkreetset lahendusviisi, oleks tegemist dikteerimisega parlamendile. Teisisõnu: parlament, kui ta asub leidma õiguspärast viisi nende väärtuste kaitseks, on vaba selles, millise meetodi ta leiab. Siin on oluline see, mida õiguskantsler toob välja ka oma ettekandes, nimelt see, et põhimõtteliselt oleks võimalik kehtestada erinevates kohaliku omavalitsuse üksustes erinev valimistulemuste kindlakstegemise süsteem, lähtudes näiteks kohaliku omavalitsuse üksuse valijate arvust.
Komisjon otsustas oma esimesel istungil, et tuleb kutsuda eksperdid, kes annaksid komisjonile hinnanguid. Järgmisel istungil komisjon kuulaski eksperte. Sulev Mäeltsemees, omavalitsusekspert, põhjendas, kuidas see norm kehtivasse õigusesse tekkis. See oli Tallinna Linnavolikogu otsus, selleks et detsentraliseerida linna juhtimist, et kaitsta olemasolevate kogukondade identiteeti ja seda ennekõike pika ajalooga linnaosade huve arvestades. See oli linnavolikogu tahtlik ja selge valik, Tallinna Linnavolikogu hääletas seda, tegi ettepaneku ka parlamendile see seisukoht seadusesse viia ja parlament tuli vastu Tallinna Linnavolikogu tahtele, lähtudes, nagu rõhutas härra Mäeltsemees, Tallinna Linnavolikogu oma subsidiaarsuse põhimõtte tagamise vajadusest, mis on üks nõue ka Euroopa kohaliku omavalitsuse hartas.
Härra Rein Toomla politoloogina pakkus välja erinevaid ideid küsimuse lahendamiseks, muu hulgas idee, et lihtsalt tühistada see säte, § 9 lõige 2. Aga ta pakkus ka idee, et selleks, et lahendada Tallinnas identiteediküsimus ja kaitsta identiteeti, moodustada ühe võimalusena kahekojaline volikogu. Selle peale väljendas vaikset, kuid kindlameelset vastuseisu, ma ütleksin nõnda, härra õiguskantsler, osutades, et see võib viia määramatute õiguslike probleemideni.
Vabariigi Valimiskomisjon asus selgele seisukohale. Vaieldavate valimistega õiguslikus tähenduses on valimisi läbi viia väga riskantne. Teisisõnu: ta ei võtnud seisukohta, milline on küsimuse lahendus, aga (hiljem komisjoni liikmed tegelikult kõik möönsid seda) ei saa olla olukorda, kus valimistulemust tegelikult asutakse selgitama kohtus. Olukorras, kui parlament midagi ei tee, on see paratamatult tõenäoline. Me oleme täna sundvaliku ees, kus kaotaja (nagu härra Gräzin märkis, on valimistel kaotaja paraku tõenäoliselt olemas, üks või mitu) asub tõde välja selgitama õigusmenetluses. See kindlasti, teades seda, et parlament on sellest eelnevalt üksteist kuud informeeritud, ei tekita usaldusväärsust parlamendi autoriteedi suhtes.
Doktor Ülle Madise riigiõiguse eksperdina asus seisukohale, et, esiteks, kohalikel omavalitsustel ei ole proportsionaalsuse nõuet kehtivas põhiseaduses sees, seda ei saa tuletada kaudselt, nagu on teinud seda õiguskantsler. Teiseks, ühetaolisuse probleem, riive on olemas, kuid Ülle Madise ütles nõnda: kui on olemas linnaosade identiteedid. Ta ütles, et see ei ole tema kui juristi asi hinnata, kuid kui see väärtus on olemas, linnaosad on olemas, ja nende identiteetide kaitseks on kehtiv süsteem loodud, siis on see põhiseaduse järgi kaalukas õigustus aktiivse ja passiivse valimisõiguse ühetaolisuse piiramiseks kategoorias, millele viitab ka Veneetsia komisjoni dokument. Teisisõnu: küsimus on eesmärgis, mille parlament on seadnud selle normi kehtestamisega, mis kehtivas õiguses on. Kui see on selline, et kaitsta identiteete, siis on see põhiseaduspärane. See oli proua Madise seisukoht. Komisjonis esitas õiguskantsler Teder sellele oma käsitlusest tulenevaid vastuväiteid.
Seejärel järgnes komisjonis arutelu, mida siis ette võtta. Keskerakond proua Savisaare isikus väljendas toetust õiguskantsleri ettepanekule. Mitmed komisjoni liikmed väljendasid seisukohta, et identiteedi puhul on tegemist väärtusega ja eesmärk on sellel seadusel ratsionaalses tähenduses olemas. Aga mööndi, et praeguses olukorras peab parlament sundvalikus langetama mingeid otsuseid, et tagada valimiste sisuline ja vormiline legitiimsus, et seda ei saaks kahtluse alla seada.
Komisjon tegi täna täiskogule ühehäälselt ettepaneku toetada õiguskantsleri ettepanekut. Kuid ma rõhutan, et komisjon eraldi hääletusel ei võtnud seisukohti mitte ühegi õiguskantsleri seisukoha argumendiga ühinemise osas, vaid komisjoni liikmed väljendasid seisukohta, et õiguskantsleri ettepanekut tuleb asuda sisuliselt menetlema. Viisi, kuidas seda teha, komisjon ei arutanud. Olid erinevad lahendused, mida pakuti välja. On üks probleem, see on evidentne küsimus, see on nimelt see, et kehtivas seaduses on sees, et vähemalt tuleb jagada mandaadid ära aritmeetilise ja proportsionaalse suhtega, aga see sõna "vähemalt" jätab päris selgesti liiga suure mänguruumi.
See oli lühidalt ülevaade arutluste käigust põhiseaduskomisjonis. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Urmas Reinsalu! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas soovitakse pidada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Oi, kolleeg Väino Linde, paluks kiiremini!

Väino Linde

Aitäh, proua juhataja, et jõudsite ära oodata! Head kolleegid! See oli aastal 1993, seega üle 15 aasta tagasi, kui Tallinna Linnavolikogu pöördus ettepanekuga Riigikogu poole, et sätestada kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadusesse Tallinna eripära. Nagu eelkõnelejad on öelnud, sooviti tegelikult kahte asja. Esiteks, et valimisringkondade piirid langeksid kokku linnaosade piiridega, ja teiseks sooviti, et pool volikogu mandaatide arvust jagataks kõigi linnaosade vahel võrdselt, teine pool aga jagataks proportsionaalselt vastavalt valijate arvule linnaosas. Võib märkida, et mõlemad need printsiibid võeti ka Riigikogus 1993. aasta mais vastuvõetud kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadusesse.
Põgusalt oli siin juttu sellest, mis tingis niisugused printsiibid, mis tingis Tallinna sellise pöördumise. Seda on selgitanud professor Mäeltsemees, kes on öelnud, et 1990. aastate alguses oli Tallinna juhtimise poliitiline struktuur väga tõsises olukorras, pidi võitlema kahe vastandliku pooluse vahel. Ühelt poolt (võib-olla vanemad siinolijad mäletavad seda) oli meil ju impeeriumimeelsete jõudude soov moodustada Ida-Virumaa oblast, mis ulatuks Maarduni ja otsapidi ka Tallinnani välja, teiselt poolt olid kohalikud demokraatlikud jõud, kes soovisid vanade, traditsiooniliste Tallinna linnaosade kaudu edendada demokraatiat ja linnaosade tõsisemat otsustusõigust. Pean siin silmas eelkõige Nõmmet, Kalamaja, aga muidugi ka Piritat. Mis salata, nende vastandlike jõudude võitluse tulemusena on nüüd Tallinnas tekkinud hoopis isemoodi poliitiline nähtus, see on ühe partei juhtimine. Aga olgu. Ka nendes tingimustes kehtib igal juhul põhimõte, et valijatele tuleb kindlustada võrdne võimalus saavutada esinduskogus oma huvide esindatus ja valijatel peab olema võrdne võimalus mõjutada valimistulemusi. Muidugi on see n‑ö formaalne, sisulist võrdsust seadus ei taga. Aga me teame ka seda, kolleegid, et peaaegu kõiki põhiseaduses sisalduvaid väärtusi on võimalik piirata, kui selleks on kaalukad argumendid. Tallinnas tehti juba 1993. aastal vastavad erandid.
Siit ongi õiguskantsler teinud hea kolleegi Ain Seppiku kaebuse alusel järelduse, et Tallinna iga valija häälel ei ole kohaliku volikogu valimistel võrdne kaal. Pirita ja Lasnamäe valija hääle kaalu erinevus olevat lausa neljakordne. Aga, head kolleegid, ka eelkõneleja jutust tuli välja, et on olemas kaalukaid argumente, mis on seni vähemalt 15 aastat lubanud valimisseadusel eirata neid õiguskantsleri tähelepanekuid. See on linnaosa kogukonna kaitse printsiip ja vähemuse, väiksema linnaosa esindajate kaitse demokraatlik printsiip. Mõne linnaosa piisava esindatuse puudumine võiks ju kaasa tuua selle, et volikogu ei taha üldse või tahab põhjendamatult või ebavõrdselt arendada näiteks teisi linnaosasid. Siin tsiteeriti Veneetsia protokolli, mille valimiste hea tava koodeksis (on niisugune olemas) on sätted, mis ütlevad, et peale muu olulise võib valimisringkondade moodustamisel arvestada ka ajaloolisi ja geograafilisi kriteeriume. Siit tulenevalt on võimalik anda häälele eri ringkondades n‑ö erinev kaal.
Sellest tulenevalt, head kolleegid, on meil tegelikult päris mitu põhjust jätta kehtiv valimisseaduse säte kehtima ja kui osutub tarvilikuks, oleksime võimelised ka Riigikohtus õiguskantsleriga sellel teemal väitlema. Ainult kas see on mõistlik? Juba üheteistkümne kuu pärast on Eestis ja ka Tallinnas järgmised kohalikud valimised. Õiguskantsler on seetõttu seadnud meid otsekui sundviskesse, tema ettepanekuga mittenõustumisel jääb üles tõsine juriidiline vaidlus, kas eelolevad valimised ikka on õiguspärased või mitte. Hea kolleeg Igor Gräzin ju ütles, et igal valimisel on omad kaotajad. Me ei tahaks sugugi, et kaotaja peaks pöörduma kohtusse ja et alles kohus hakkaks otsustama, kes on Tallinnas järgmiste volikogu valimiste võitjad või kaotajad.
Seetõttu toetab meie fraktsioon kõigele vaatamata õiguskantsleri ettepanekut. Me oleme seisukohal, et Riigikogu ülesanne on tagada, et valimisseadus vastaks põhiseaduse nõuetele. Me toetame õiguskantsleri ettepanekut asuda muutma kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadust just nimelt Tallinna puudutavas osas. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Väino Linde! Palun kõnepulti kolleeg Mark Soosaare!

Mark Soosaar

Hea juhataja! Lugupeetud kolleegid! Ka sotsiaaldemokraadid on seisukohal, et kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus tuleks üle vaadata, nii nagu me ka KOKS‑i peaksime pidevalt täiustama. Ühe seaduse alusel ei saa poole miljoni elanikuga omavalitsuses kohaliku omavalitsuse volikogu valimised toimuda päris täpselt samade põhimõtete ja printsiipide järgi, nagu näiteks 50 elanikuga Ruhnu saarel, kus volikogus on seitse inimest, kus ühel pool lauda istub kolm ja teisel pool neli inimest ning kus paar koosseisu tagasi juhtus niimoodi, et valimisliit oli saanud neli kohta, aga need hääled olid kogunenud kolmele esinumbrile ja neljas mees istus volikogus 0 häälega. Ka selliseid kurioosumeid leiab Eestimaalt.
Kui me räägime Tallinnast, siis Tallinn vajaks tõepoolest valimisseaduse täiustamist. Ma olen veendunud, et põhiseaduse preambul annab meile piisava aluse selleks, et kaitsta Tallinna kultuurilist omapära, ja see kultuuriline omapära on teatavasti üsna suurel määral jaotatav linnaosade kaupa. Need nähtamatud seosed, mis kodanikke oma linnaga seovad, on kõigepealt seotud linnaosaga, linnaosa elustiiliga, hoonestuse, haljastuse ja käitumisreeglitega. Oleks väga kurb, kui me liiguksime sinna, kuhu on jõudnud näiteks Surguti ja Ljantori linn, kus põliselanikke ehk hante elab alla ühe protsendi ja kes seetõttu ei ole üldse kohalikus volikogus esindatud.
Vaadakem Lääne-Euroopa poole, vaadakem nende linnade poole, kus on tegemist kahetasandilise omavalitsusega. Näiteks Pariisis on kakskümmend raekoda ja kakskümmend volikogu. Uurigem, kuidas seal see süsteem toimib. See ei tähenda sugugi mitte seda, et siit kõnepuldist tuleb ettepanek jagada Tallinn kindlasti kaheksaks omavalitsuseks. On võimalik arutleda, et võib-olla on Tallinnas näiteks sobiv hoopis kolm ringkonda ja kolm omavalitsust, nagu on Riigikogu valimistel.
Ma arvan, et me peame olema tänulikud õiguskantslerile, et ta on selle otsa lahti teinud. Võib-olla nende parlamendidiskussioonide resultaadina saab ka Tallinn oma seaduse ja me liigume kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse täiustamise teed. Aga vaadakem, et me seda täiustades koos pesuveega last välja ei viskaks, et Tallinna omapära, Tallinna põlisväärtused ja Tallinna elanike huvid oleksid siiski proportsionaalselt kaitstud. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Mark Soosaar! Palun kõnepulti kolleeg Andres Herkeli!

Andres Herkel

Proua juhataja! Austatud kolleegid! Ma pean ütlema, et härra Teder oma uues ametis õiguskantslerina on asunud raputama meie kivistunud arusaamu valimisseadustest. See ei ole esimene valimisseadus, mille ta on Riigikogu ette toonud. Tõesti, praegusel juhul on imestusväärne see, et süsteem, mis on väga kaua aega kehtinud ja mille järgi on väga mitmed Tallinna volikogud valitud, on tekitanud protesti alles nüüd. Sellest järeldan ma ühtepidi ikkagi, et inimesed on seda süsteemi pidanud päris loogiliseks, kuigi õiguskantsleri väidetes on ka oma loogika ja ma sugugi ei vaidlusta neid argumente, mis ta on esitanud. Küll aga tulen tagasi selle juurde, et kui me tegeleme ühetaolisuse, proportsionaalsuse ja representatiivsuse põhimõtete võimalikult selge tagamisega kohalikel valimistel, siis Tallinna puhul on neid aspekte veel. Võib-olla on õiguskantsleril õigus, et need on süsteemi nihkest tulenevad teisesed tagajärjed. Aga ma siiski juhin tähelepanu, et praegu on Tallinna volikogus enamus 2005. aasta valimiste tagajärjel saavutatud 41%‑lise valijatoetusega. Ka see on proportsionaalsuse nihe, sest ma arvan, et ülejäänud 60% oma häält andes ei oodanud niisugust tulemust. Teine, veelgi naljakam juhtum on pärit aastast 2002, kui üks erakond saavutas, kui ma õigesti mäletan, Tallinnas 6,8%‑lise toetuse, aga enam kui 60‑liikmelises volikogus ei saanud ta mitte ühtegi mandaati, sest igas linnaosas eraldi jäädi mandaadist ilma. Ka need on nihked. Nii et kui me asume selle seaduse remontimise juurde, ja ma tõepoolest adun seda, et ilmselt on mõistlik seda kiirelt teha, sest muidu võivad tulla juba üsna segaste tagajärgedega protestid, siis tuleks asja vaadelda laiemalt ja võtta arvesse ka neid aspekte, millele ma siinkohal osutasin.
Ühe õiguskantsleri väitega ei taha ma üldse nõus olla. See on see, et linnaosadel puudub identiteet. Jah, võib-olla ei saa seda väga selgelt mõõta ja võib-olla saab väita, et neil puudub eraldi staatus riigiõiguse mõistes, aga ma vaidleksin veelgi enam vastu. Õiguskantsler ütleb, et võib-olla Nõmmel ja Pirital natuke identiteeti on. Ma pean oma valijate nimel küll kinnitama, et identiteet on ka Kalamajal, identiteet on kindlasti Pelgulinnal, identiteet on Koplil ja seda isegi sellises olukorras, kus nad ei ole mitte eraldi linnaosad, vaid kõigest linnaosa osad. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Marek Strandberg! Kaheksa minutit.

Marek Strandberg

Head kolleegid! Põhiseadus on mõistagi üks olulisemaid seadusi, millest peabki kõik muu lähtuma. Samas on küsimus ju ka selles, et korraldades valimisküsimusi, ei saa me kahe silma vahele jätta ei julgeoleku‑, arengu‑ ega muid küsimusi. Neid me peame siin saalis kaaluma kompleksselt, mis on täiesti arusaadav. Kui me vaatame Eesti aina ebaproportsionaalsemaks muutuvat arengut, kus varsti üle poole ja kindlasti üle poole tulust teenitakse selles ühes kõnealuses piirkonnas, kus õiguskantsler on tuvastanud valija hääle ebaproportsionaalsuse, siis me tegelikult näeme, et see ebaproportsionaalsus tulude ja võimekuste mõttes mõjutab paratamatult kogu riigi arengut. Meil ei ole hea omada riiki, kus tulud ja võimekus midagi teha on kontsentreerunud ühte punkti, see ei ole selgelt mitte ainult majanduslik, vaid ka julgeolekuline risk.
Paradoksaalne näib olevat just nimelt see, et kui me mujal Eestis sooviksime täiesti selgelt näha omavalitsuste suuremat koostööd, näha neid liitumas, näha ühistegevust ja mida kõike veel, siis õiguskantsleri ettekanne, mida me täna hoolega kuulasime, viitab hoopis teisele asjale, et miks ka mitte näha Tallinna asemel hoopis kahte või veelgi enamat omavalitsusüksust, sellepärast et sisuliselt see paljudel põhjustel ju nii ongi, ja sellele, et omavalitsused Põhja-Eesti ühes nurgas mitte ei liituks ehk ei tekiks n‑ö Suur-Tallinn, kuhu kuuluksid veel Viimsi ja tont teab millised vallad, mis riigi julgeoleku seisukohalt, riigi majanduse arengu seisukohalt ei oleks kõige mõistlikum, vaid, vastupidi, me võiksime ju arutada hoopiski selle üle, millisel moel sedasama praegu Tallinnaks kutsutavat näha tulevikus hoopis mitme linnana. See oleks ju ka ajalooliselt paljuski põhjendatud, suurendaks kultuurilist ja majanduslikku identiteeti ja tekitaks juurde mitmekesisust. Väiksemate omavalitsusüksuste liitmise puhul me ju räägime sellest, et need omavalitsusüksused on paljudel puhkudel jäänud niivõrd väikeseks, et nende enda võimekus sedasama kultuurilist või mis iganes muud mitmekesisust tagada täiesti paratamatutel põhjustel kaob. Selle tõttu on minu asi siin erakondi üles kutsuda sellele, et lahendus ei oleks mitte üks, vaid et neid lahendusi oleks mitmeid, juhul kui leitakse, et põhiseaduslik vastuolu on sellist lahendust nõudev ning ajaloolised ja kultuurilised põhjused selliseks valimispõhimõtteks, mille vastuolu põhiseadusega õiguskantsler on tuvastanud, ei ole piisavad. Uskuge, kui lähtuda identiteediküsimusest, siis Pirita elanikel, nii nagu ka Lasnamäe elanikel ja nii nagu ka Nõmme elanikel on väga selgelt välja kujunenud ajaloolised identiteediteemad. Küsimus on selles, et struktuuriliselt nii erinev linn, nagu Tallinn on, võiks tõepoolest olla hajutatud. Põhiseadus, minu mäletamist mööda, või oli see mingisugune halduskorralduse seadus, ütleb küll, et meie vabariigi pealinn on Tallinn, aga see, milline nendest linnaosadest Tallinnaks nimetatakse, on ka ju lõppkokkuvõttes õigusloomeküsimus.
Nii et õiguskantsleri tähelepanek tekitab tegelikult seadusloome mõttes väga palju huvitavat ja mitmekesist ainet. Ma arvan, et me peame laskma sellel mitmekesisusel oma mõistuse peale paista ja otsuseid vastavalt sellele kujundada. Minul isiklikult oleks hea meel, kui linnaosi oleks mitmeid, ja mitte ainult linnaosi, vaid linnugi Tallinna ümber oleks mitmeid, sest praktika on näidanud, ja seda me kogeme igapäevaselt, et praegustes oludes, kus Tallinn laiub ja laiub, kus tegelikult linnaositi töökohtade, erinevate võimaluste tekitamine on jäänud suhteliselt kesiseks, on transpordikulud ja transpordiga seotud ummikud need, mis neelavad igal järgmisel ajaperioodil ära aina suurema osa nendesamade linnaelanike ajast, nende töövõimest, nende tähelepanuvõimest ja millest iganes. Nii et ka puhtalt planeeringulistel, ökoloogilistel, demograafilistel või nimetage te vaid, millistel põhjustel, vajaksime selle suure ja metropolina kahjuks mittetoimiva Tallinna asemel tõenäoliselt palju sõmeramat, omavalitsuste koostöös toimivat üksust, millest üks võikski siis olla meie pealinn. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Palun, kolleeg Urmas Reinsalu!

Urmas Reinsalu

Austatud parlamendiliikmed! Härra õiguskantsler! Ma toetan hääletusel täna seda, et õiguskantsleri ettepanekus on iva sees ja seda seadust tuleb muuta. Kuid ma ei toeta õiguskantsleri ettepanekut täies mahus.
Esiteks, ma olen seisukohal, et identiteet ja see eesmärk, milleks Tallinna volikogu esitas omal ajal taotluse, et parlament sellise valimissüsteemi kehtestaks, on põhiseadusliku kategooriaga väärtus ning seetõttu on õigustatud valimiste ühetaolisuse riive, mis on ka legitimeeritud Veneetsia komisjoni valimiste hea tava koodeksiga. Sellele, et see identiteet on olemas, on kindlasti põhjenduseks see, et minu meelest ei ole mõeldav Tallinnast ühe valimisringkonna tegemine, sest kui me vaatame Tallinna linnaosasid rahvaarvu poolest Eesti kohalike omavalitsuste süsteemis, siis suuruselt esimene omavalitsus oleks Eestis Lasnamäe, teine Tartu, kolmas Narva, neljas Mustamäe, viies Põhja-Tallinn, kuues Kohtla-Järve, seitsmes Kesklinn, kaheksas Pärnu, üheksas Nõmme, kümnes Haabersti, üheteistkümnes Kristiine, seda  2006. aasta andmetel. Ka Tallinna põhimäärus ütleb § 2 lõikes 3 selgelt: "Tallinna omavalitsuse lähendamiseks linnaelanikele ja nende paremaks kaasamiseks linna juhtimisse jaotab Tallinna Linnavolikogu Tallinna piiratud omavalitsuslike õigustega üksusteks – linnaosadeks." On õige see, et need linnaosad nendes piirides kujunesid välja vabanemisjärgselt, kui loodi Eesti omavalitsussüsteem. Kuid ka vabanemisjärgsel ajal me võime selgelt rääkida lisaks põlislinnaosadele, mida siin nimetati – Pirita, Nõmme, kitsamad asumid linnaosa territoriaalsetes piirides, nagu Pelgulinn, Kalamaja, vanalinn – juba 20‑aastasest omavalitsuskultuurist. Üks inimpõlv on ka kindlasti aeg, mille puhul me võime rääkida identiteedi tekkimisest. See on tegelikult rohkem kultuurilooline, rohkem sotsioloogiline ja ajalooline käsitlusviis kui juriidiline.
Kas linnaosade subsidiaarsust on õigesti sisustatud? Kui me vaatame näiteks, kuidas on Euroopa Liidu teistes suurtes linnades korraldatud Euroopa kohaliku omavalitsuse hartas seatud subsidiaarsuse põhimõte, siis ma arvan, et Tallinnas ei ole kindlasti piisavalt korraldatud seda, mis puudutab linnaosade võimalusi langetada rahanduslikke, õiguslikke otsuseid. See on probleem, mida me peame eraldi käsitlema.
Igal juhul usun ma, et me peame leidma võimalikult kitsapiirilise lahenduse sellele probleemile, mis tuleneb sellest, et meil on kehtivas seaduses üks väga nõrk koht, mis ütleb, et mandaadid jagatakse pooleks: et jagatakse aritmeetiliselt ja proportsionaalselt, kusjuures vähemalt pooled peavad olema aritmeetiliselt jagatud ja seda otsustab linnavolikogu. See sõna "vähemalt" on minu meelest kindlasti evidentselt põhiseadusvastane. See sattus sinna pigem arvutuslikel, tehnilistel kaalutlustel, aga sellisel moel ta sinna ei kõlba. Ökonoomseim viis viia see seadus põhiseadusega kooskõlla on selle sätte eemaldamine.
Siin on kindlasti mitu aspekti, mida me peame arvestama, kui me seda küsimust vaatleme. Ühetaolisuse riive on põhjendatud. Kuid ma olen õiguskantsleriga nõus selle koha pealt, mis puudutab proportsionaalsuse probleemi. Mina ei ole seda meelt, et kohalike omavalitsuste valimistel proportsionaalsuse nõue ei kehti. Ma arvan, et kehtib küll. See tuleneb meie demokraatia laiemast printsiibist ja meil on asjakohane mõelda, kuidas me suudaksime seda sisustada. Aega on muidugi vähe jäänud. Päris selge on see, et mingit imet parlamendil siin järgmiste valimiste kontekstis teha ei ole kindlasti realistlik. Me saame jääda olemasolevate valikute, olemasolevate mudelite ja süsteemide piiridesse. Küll on selge, et õiguskantsler on selles mõttes teinud tänuväärset tööd, need probleemid avanud ja kas tahtmatult või tahtlikult on ta avanud nad tegelikult palju laiemalt, ka parlamendivalimiste, presidendivalimiste kontekstis. Ega me sellest kontekstist mööda ei pääse, paratamatult peame ka nende teemade juurde asuma.
Nii et mina hääletan seekord poolt, aga veidi erinevatel põhjustel, kui on õiguskantsler välja toonud. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Urmas Reinsalu! Palun, kolleeg Taavi Rõivas!

Taavi Rõivas

Lugupeetud juhataja! Austatud õiguskantsler! Head kolleegid! Ma ei ole siin mitte fraktsiooni esindajana, vaid esindan oma mõtteid ja õige pisut ka oma valijaid Tallinnast.
Minu meelest on sellel küsimusel kaks tuuma. Üks asi on õiguslik. Siin on mul väga raske õiguskantslerile midagi vastu öelda. Ma ei pea oma ekspertiisi kuidagi võrreldavaks õiguskantsleri omaga. Aga teiselt poolt on siin ka sisuline küsimus ehk see, kas iga inimene oma linnaosas (just seal, kus ta Tallinnas elab) saab Tallinna Linnavolikogus ehk Tallinna kõrgeimas otsustusorganis piisavalt esindatud. Kuna mul on kogemus nii linnaosavanema kui ka Tallinna Linnavolikogu liikmena, siis ma selles küsimuses julgen kaasa rääkida küll.
Ma ütlen ausalt, et ega mulle ka tallinlasena ei meeldi, et 41,11% saadud häältest moodustavad volikogus enamuse, samal ajal kui 53% häältest saanud erakonnad on vähemuses. Aga see ei ole minu meelest piisav põhjus, et vältimatult hakata valimissüsteemi muutma. Ma siiralt usun, et valimistel on eeskätt võimalik võita ideede konkurentsis, mitte hakates süsteeme muutma.
Teiseks, see, et Piritat praegu esindab Tallinna Linnavolikogus viis inimest väga erinevatest erakondadest, on vaieldamatult Pirita huvides. Ma ütlen ausalt, et mina esindasin linnavolikogus Haabersti elanike huve ja tihti need ei kattunud Pirita elanike omadega, isegi olid kohati vastandlikud, kui me rääkisime näiteks mõnest investeeringust. Aga see, et Piritat esindab viis inimest (kuigi nad on eri erakondadest), on väga selgelt Pirita huvides. Ma oleksin väga skeptiline, kui neid oleks seal väga palju vähem.
On igal juhul vaja aru saada, et ei kõik linnavolinikud eri linnaosadest ega ka kõik linnaametnikud ei tunne kõiki linnaosasid peensusteni. Ma võin kihla vedada, et enamik kommunaalameti inimesi ei tea (või ka näiteks Piritalt või Lasnamäelt valitud rahvasaadikud ei tea), kus asub Viige tänav, kus asub Räime tänav, mis on nende tänavate elanike põhilised mured ja kuidas saaks neid lahendada. Tallinn on piisavalt suur linn selleks, et igale piirkonnale ikkagi selgelt eraldi tähelepanu pöörata.
Mulle ei meeldi selle punkti käsitluse juures kaks asja või need kaks asja muudavad mind selle ettepaneku osas küllalt skeptiliseks. Esiteks, minu meelest need, kes tegid õiguskantslerile ettepaneku selle teemaga tegelda, ei lähtunud mitte kaalutlusest muuta olukorda tallinlaste jaoks paremaks, vaid nad lähtusid konjunktuursetest eesmärkidest muuta või kindlustada oma valimistulemust. See ei ole minu meelest piisav põhjus, miks midagi muuta tuleks. Teiseks, ma ei nõustu nendega, kes on öelnud, et Tallinna linnaosadel ei ole identiteeti, ja nõustun nendega, kes on siitsamast puldist täna vastupidist väitnud. Täiesti selgelt on Tallinna linnaosadel identiteet ja seda tasub kaitsta. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Taavi Rõivas! Rohkem kõnesoove ei ole. Lõpetan läbirääkimised. Nüüd läheme hääletuse juurde.
Lugupeetud Riigikogu, panen hääletusele õiguskantsleri ettepaneku viia kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seadus kooskõlla Eesti Vabariigi põhiseadusega. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 66 Riigikogu liiget, vastu oli 4, erapooletuid ei olnud. Ettepanek leidis toetust.
Kuna Riigikogu toetas õiguskantsleri ettepanekut kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kooskõlla viimiseks põhiseadusega, teen Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 152 kohaselt põhiseaduskomisjonile ettepaneku algatada eelnõu kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse kooskõlla viimiseks Eesti Vabariigi põhiseadusega.


2. 11:32 Äriseadustiku ja karistusseadustiku muutmise ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (332 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Algab Vabariigi Valitsuse algatatud äriseadustiku ja karistusseadustiku muutmise ning sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu teine lugemine. Ettekandeks palun kõnepulti õiguskomisjoni liikme Erik Salumäe!

Erik Salumäe

Austatud proua esimees! Head ametikaaslased! Tuletan kõigepealt meelde, et eelnõu 332 on Riigikogu menetluses alates 15. septembrist ja siin saalis toimus selle esimene lugemine 8. oktoobril. Pärast esimest lugemist muudatusettepanekuid ei esitatud. Õiguskomisjon valmistas eelnõu teiseks lugemiseks ette 10. novembril.
Kuna muudatusettepanekuid ei olnud, siis arutelu ei olnud pikk, kuid markeerin ära kaks teemat. Esimene teema seondus küsimusega, kas eelnõus on leitud äriregistris muudatuskannete tegemiseks kõige tasakaalustatum lahendus. Keegi komisjoni liikmetest pakutud lahendust ei vaidlustanud. Justiitsministeeriumi esindajad märkisid olulise momendina ära seda, et Internetis juba kaks aastat avatud olnud ettevõtjaportaali kaudu on praegu võimalus kandeid teha ka üha rohkematel teiste riikide ID‑kaardi omanikel. See on juba praegu võimalik näiteks Portugali, Belgia ja Leedu ID‑kaartidega ning peagi on lisandumas nende riikide hulka Soome.
Teine komisjonis käsitletud küsimus seondus seaduse jõustumisega. Kuna seadus jõustub üldkorras, st kümnendal päeval pärast Riigi Teatajas avaldamist, siis tekkis küsimus, kas ettevõtjad saavad nii lühikese aja jooksul nendest muudatustest teavitatud. Justiitsministeeriumi esindajad kinnitasid, et ministeerium on seda vajadust arvestanud ning pärast seaduse vastuvõtmist tehakse teavitustööd kõigi võimalike kanalite kaudu. Kahtlemata saab selles teavitustöös olla oluline kaasaaitaja ka Riigikogu pressiteenistus.
Nüüd õiguskomisjoni menetluslikud otsused, mis tehti konsensusega: eelnõu teine lugemine täna lõpetada ning kui teine lugemine täna lõpetatakse, panna eelnõu lõpphääletusele homme, 19. novembril. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Erik Salumäe! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas kolleegid soovivad pidada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Eelnõu kohta muudatusettepanekuid ei olnud.
Seaduseelnõu 332 teine lugemine on lõpetatud.


3. 11:35 Karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu (322 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Algab Vabariigi Valitsuse algatatud karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu teine lugemine. Ettekandjaks palun kõnepulti õiguskomisjoni esimehe Ken-Marti Vaheri!

Ken-Marti Vaher

Lugupeetud Riigikogu juhataja! Austatud Riigikogu liikmed! Karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu oli õiguskomisjonis arutelul 10. novembril. Arutelu oli põgus. Arutelu all oli peamiselt üks teema, mis puudutas Riigikohtu ettepanekut või soovitust alandada piiri kümne aastani. See puudutab neid kuritegusid, mille suhtes §‑s 221 toodud muudatused peaksid laienema. Praegu on eelnõus karistusmäär kaksteist aastat. Eelnõu algatajad põhjendasid õiguskomisjonis teisel lugemisel, et see võiks sellisel moel ka jääda, kuna piiri allapoole tõmbamisega võiks sellesse loetellu näiteks liiga ulatuslikult lisanduda raskendavate asjaoludeta röövimise juhtumid. Õiguskomisjon nõustus selle lähenemisega ja otsustas menetluslike otsustena järgmist: panna see eelnõu täna teisele lugemisele ettepanekuga teine lugemine lõpetada ja kui teine lugemine täna lõpetatakse, siis suunata see eelnõu vastuvõtmisele homme, 19. novembril. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Ken-Marti Vaher! Küsimusi ettekandjale ei ole. Kas soovitakse pidada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata.
Seaduseelnõu kohta on esitatud üks muudatusettepanek õiguskomisjonilt, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud. Oleme muudatusettepaneku läbi vaadanud.
Seaduseelnõu 322 teine lugemine on lõpetatud.


4. 11:37 Advokatuuriseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu (253 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Algab Vabariigi Valitsuse algatatud advokatuuriseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu teine lugemine. Ettekandjaks palun õiguskomisjoni liikme Hanno Pevkuri!

Hanno Pevkur

Austatud esimees! Head kolleegid! Advokatuuriseaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse eelnõu oli õiguskomisjonis pikemalt arutlusel neljapäeval, 13. novembril. Etteruttavalt ütlen ära menetluslikud otsused, et siis minna eelnõu sisu juurde. Menetluslikult otsustati teisele lugemisele saata eelnõu täna, 18. novembril ettepanekuga teine lugemine lõpetada ja kui teine lugemine lõpetatakse, siis suunata eelnõu Riigikogu täiskogu päevakorda kolmandale lugemisele kolmapäeval, 3. detsembril ettepanekuga eelnõu seadusena vastu võtta.
Aga nüüd teise lugemise käigus üles tõusnud probleemidest ja nende lahendustest. Peamise probleemina tõstis advokatuur üles järelevalve advokatuuriorganite ja advokaatide üle. Sellest tulenevalt tuli ka enamik muudatusettepanekuid. Muudatusettepanekuid esitas Rahvaliit, osa muudatusettepanekuid tuli komisjonilt endalt, muudatusettepaneku esitasid ka Hanno Pevkur ning Isamaa ja Res Publica Liit.
Muudatusettepanekute sisust niipalju, et esimene muudatusettepanek on Rahvaliidu esitatud ettepanek jätta eelnõu tekstist välja § 1 punkt 2. Selle põhjenduseks on justiitsministri väidetav liigne pädevus, mis rikub advokatuuri autonoomiat ja allutab advokatuuri tegevuse täitevvõimule. See ettepanek komisjonis toetust ei leidnud.
Küll leidis komisjonis toetust komisjoni enda algatatud muudatusettepanek, mis tulenes justiitsministri ja advokatuuri juhatuse vahel toimunud läbirääkimistest, kus justiitsminister ja advokatuur jõudsid ühistele arusaamistele, mis puudutavad järelevalvet. Täpsemalt puudutab see § 4. See on teine muudatusettepanek, mille komisjon eelnõusse ka sisse hääletas. Selle sisu on selles, et eelnõu algversioonist erinevalt jäetakse välja  § 4 lõige 1, mis ütles, et advokatuuri tegevuse üle teostab järelevalvet justiitsminister. See põhisisu jääb ikkagi advokatuuri enda kanda.
Kolmas muudatusettepanek oli ka komisjonilt. See on täiesti uue põhimõtte lisamine. See on samamoodi tulenenud advokatuuri ja justiitsministri kokkuleppest, kus nad möönsid, et advokatuuri tegevust on võimalik muuta kiiremaks ja operatiivsemaks. Leiti, et oleks väga mõistlik advokatuuriseadusesse lisada § 81 "Otsuse vastuvõtmine üldkogu kokku kutsumata". Lühidalt öeldes tähendab see seda, et advokatuuril oleks võimalik võtta vastu otsuseid ka elektroonilist hääletust kasutades, välja arvatud juhul, kui valitakse advokatuuri juhtorganeid. Seda muudatusettepanekut arvestas komisjon täielikult.
Neljanda muudatusettepaneku oli esitanud Rahvaliit. Nad soovisid jätta eelnõu algtekstist välja § 1 punkti 10, mis puudutas aukohtumenetlust ehk justiitsministri järelevalvet advokatuuri üle. See ettepanek ei leidnud komisjonis toetust. Küll leidis sisult sama asja puudutav ettepanek komisjonis toetust sel moel, et eelnõu tekstist seda paragrahvi välja ei jäeta, aga seda redigeeritakse nii, et tekstist "Justiitsminister võib taotleda aukohtumenetluse algatamist, kui on tekkinud kahtlus, et advokaadi tegevuses võivad ilmneda distsiplinaarsüüteo tunnused seoses: 1) riigi õigusabi osutamisega või selle korraldamisega;" jäi välja tekst "või selle korraldamisega". See oli samamoodi justiitsministri ja advokatuuri kokkulepe.
Kuues muudatusettepanek oli samamoodi Rahvaliidult. See ettepanek, mis ei leidnud komisjoni toetust, puudutas distsiplinaarvastutuse sätteid. Siin, nagu ka eelnevate Rahvaliidu ettepanekute puhul, oli komisjonil olemas justiitsministri ja advokatuuri kokkulepe, kus täpsustati distsiplinaarvastutuse paragrahvi lõiget 1 ja jäeti sealt välja advokatuuriorgani liikme kohustuse distsiplinaarvastutust puudutavad pügalad.
Kaheksanda muudatusettepaneku oli esitanud Hanno Pevkur ja see puudutas seda, et advokaadibürood praegu reaalselt juba osutavad ka õigusteenust, kasutades selleks patendivolinikke, ehk seaduseelnõus on kirjas, et advokaadibüroo kaudu võivad osutada õigusteenust vaid advokatuuri liikmed, kuid seda ei ole väga mõistlik kitsendada ja olukorras, kus üha enam rahvusvahelisi õigusbüroosid ja advokaadibüroosid on tulemas Eestisse, oleks ilmselgelt ebamõistlik välistada advokaadibüroo kaudu patendivolinike tegutsemine. Sellest tulenevalt otsustas komisjon seda muudatusettepanekut täielikult arvestada.
Üheksanda muudatusettepaneku oli esitanud Rahvaliit, see puudutas samamoodi järelevalveküsimusi, täpsemalt öeldes, pankrotihalduriküsimust. Ka siin oli olemas advokatuuri ja justiitsministri kokkulepe selle sätte täpsustamise kohta. Täpsustati seda, et reaalne kontroll ja järelevalve advokaadi üle, kes täidab pankrotihalduri ülesandeid, jääb siiski advokatuuri juhatusele ja vajaduse korral advokatuuri aukohtule.
11. muudatusettepaneku oli esitanud komisjon. See tulenes samamoodi advokatuuri ja justiitsministri kokkuleppest. See täpsustas natukene advokaadi kohustusi.
12. muudatusettepaneku oli esitanud Isamaa ja Res Publica Liit ja see sai siit kõnepuldist Isamaa ja Res Publica Liidu poolt välja öeldud ka esimesel lugemisel. See puudutab kriminaalmenetluses esindusõigust omavaid isikuid. Selle üle oli komisjonis pikem debatt, kuna justiitsminister palus seda pikemalt arutada. Küsimus oli nimelt selles, kes võib olla kriminaalmenetluses isiku lepinguline esindaja. Riigi õigusabi puhul on see igal juhul advokaat, aga lepingulise esindaja puhul, kui isik saab ise valida endale esindaja, on praegu õigus menetleja loal ehk näiteks politseiuurija loal võtta endale esindajaks ka vastava ettevalmistusega isik. Probleemiks ongi see, et eelkõige Ida-Virumaal kasutatakse tihtipeale menetleja loal isikuid, kes on võib-olla varem politseistruktuuris töötanud, kehva keeleoskusega ja pakuvad õigusteenust võib-olla mitte nii kvaliteetselt, kui riik seda tahaks. Kui asi jõuab juba kohtusse, siis on kohtunikul äärmiselt raske näiteks kaitsjat taandada, kuna väga suur hulk protsessist on juba menetluslikult läbi viidud ja see tähendaks kogu uurimistöö nurjumist. See probleem on ministri hinnangul väga tõsine. Sellest tulenevalt tegi ta ettepaneku, et jääks ikkagi eelnõu algversioonis olev tekst ehk kriminaalmenetluses võiks inimese esindajaks olla vaid advokatuuri liige. Ken-Marti Vaher selgitas Isamaa ja Res Publica Liidu muudatusettepanekut sellega, et nad ei pea mõistlikuks selle sätte lisamist, et kriminaalmenetluses võiks kaitsja olla ainult advokatuuri liige. See kitsendaks nende hinnangul õigusteenuse pakkumise turgu ja monopoliseeriks õigusabi osutamise. See muudatusettepanek läks hääletusele. Komisjon hääletas tulemusega poolt 5, vastu 2, erapooletuid 1 Isamaa ja Res Publica Liidu ettepaneku eelnõusse sisse, mis tähendab, et komisjon arvestab seda muudatusettepanekut täielikult.
Viimane, 13. muudatusettepanek puudutab jõustumistähtaega. Kuna selle eelnõuga teatavasti reguleeritakse ka riigi õigusabi korraldamist ja riigi õigusabi korraldamisega seotud rahaliste vahendite üleminekut Justiitsministeeriumi eelarverea pealt advokatuuri käsutusse, siis on ettepanek see eelnõu jõustada 1. jaanuaril 2010. See seondub kahe asjaga, esiteks sellega, et 2010. aasta 1. jaanuar on teatavasti ju eelarveaasta algus, ja teiseks sellega, mis on palju sisulisem ja olulisem, et advokatuur peab välja arendama endas võimekuse ja ka reaalse võimaluse advokatuuri n‑ö dispetšiteenuse loomiseks, et oleks võimalik kvaliteetselt riigi õigusabi osutada.
Sellised olid muudatusettepanekud. Menetluslikud otsused ma juba lugesin teile ette. On ettepanek eelnõu teine lugemine täna lõpetada ja 3. detsembril eelnõu seadusena vastu võtta. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Hanno Pevkur! Teile on küsimusi. Palun, kolleeg Enn Eesmaa!

Enn Eesmaa

Suur aitäh! Austatud ettekandja! Sinu seletus, mis puudutab jõustumistähtaega, on igati loogiline, aga meie käes olevas seaduseelnõus on kirjas täpselt seesama: "Käesolev seadus jõustub 2010. aasta 1. jaanuaril." Muudatusettepanekust on juurde tulnud ainult hanejalad. See ei saa ju ometi olla muudatuse sisu ega vorm?

Hanno Pevkur

Eelnõu algversioonis, mis oli esimesel lugemisel, on tekst: "Käesolev seadus jõustub 1. jaanuaril 2009." Kui te võtate kätte täna väljajagatud teksti, siis see ongi teise lugemise tekst koos parandusettepanekutega.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Hanno Pevkur! Kas kolleegid soovivad pidada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata.
Läheme muudatusettepanekute läbivaatamise juurde. Seaduseelnõu kohta on tehtud 13 muudatusettepanekut. Nr 1, esitaja Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata, kuid see ei kuulu hääletamisele Riigikogu kodu‑ ja töökorra seaduse § 106 lõike 2 kohaselt. Nr 2, esitaja on õiguskomisjon, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud. Nr 3, esitaja on õiguskomisjon, on täielikult arvestatud. Nr 4, esitaja on Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon, õiguskomisjon on jätnud arvestamata, samuti ei kuulu hääletamisele. Nr 5, esitaja on õiguskomisjon, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud. Nr 6, esitaja on Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata, ka ei kuulu hääletamisele. Nr 7, esitaja on õiguskomisjon, on täielikult arvestatud. Nr 8, esitaja on Riigikogu liige Hanno Pevkur, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud. Nr 9, esitaja on Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon, on jäetud arvestamata, samuti ei kuulu hääletamisele. Nr 10, nr 11, esitaja on õiguskomisjon, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud. Nr 12, esitaja on Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioon, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud. Jah, palun!

Rein Aidma

Lugupeetud juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada.

Esimees Ene Ergma

Hästi! Panen hääletusele muudatusettepaneku nr 12, mille on esitanud Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsioon. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 35 Riigikogu liiget, vastu oli 23, erapooletuid ei olnud. Ettepanek leidis toetust.
Muudatusettepanek nr 13, esitaja on õiguskomisjon, juhtivkomisjon on täielikult arvestanud.
Me oleme läbi vaadanud kõik muudatusettepanekud.
Seaduseelnõu 253 teine lugemine on lõpetatud.


5. 11:54 Keskkonnaministeeriumi keskkonnateenistuste, Riikliku Looduskaitsekeskuse ja Kiirguskeskuse Keskkonna- ja Looduskaitseametiks ühendamisega seonduv Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (367 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Algab Vabariigi Valitsuse algatatud Keskkonnaministeeriumi keskkonnateenistuste, Riikliku Looduskaitsekeskuse ja Kiirguskeskuse Keskkonna‑ ja Looduskaitseametiks ühendamisega seonduv Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Ettekandjaks palun keskkonnaminister Jaanus Tamkivi!

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Lugupeetud istungi juhataja! Austatud rahvasaadikud! Teie ees on Vabariigi Valitsuse seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, mille eesmärk on keskkonnahalduse ümberkorraldamine. Keskkonnahalduse ümberkorraldamine hõlmab endas administratiivseid ümberkorraldusi ja selle käigus ei muutu riigi keskkonnapoliitilised strateegilised eesmärgid, mis on kindlaks määratud koostöös paljude ekspertidega ja heaks kiidetud Riigikogus. Keskkonnaministeeriumi ja tema haldusala asutuste tegevuse aluseks on ka ümberkorraldustejärgselt keskkonnavaldkonna pikaajalises strateegilises dokumendis "Eesti keskkonnastrateegia aastani 2030" sätestatud eesmärgid, meetmed ja mõõdikud.
Keskkonnahalduse ümberkorraldamise vajadus tuleneb mitmesugustest suurematest ja väiksematest probleemidest.
Esiteks, Keskkonnaministeeriumi osakondade ja keskkonnateenistuste, Riikliku Looduskaitsekeskuse ning Kiirguskeskuse peamised funktsioonid haakuvad ühel või teisel viisil omavahel. Organisatsiooniline lahutatus ning efektiivsete koordineerimismehhanismide puudus ei võimalda aga omavahel seotud ülesannete kooskõlalist ja ühetaolist täitmist, mistõttu on keskkonnaseaduste kohaldamine ebaühtlane. Keskkonnavaldkonna funktsioone täidetakse Keskkonnaministeeriumi eri asutustes dubleerivalt. Funktsioonide dubleerimise tagajärg on piiratud ressursside ebaotstarbekas kasutamine, valitsemisala ametkondade vaheline bürokraatia ning valitsemisala asutuste vaheline konkurents kompetentse personali värbamisel. Keskkonnahalduse praegune süsteem oma asutuste paljususe ja asutuste erineva regionaalse struktuuriga on elanikele ja ettevõtetele raskesti arusaadav ning halduskoormust tekitav. Eesti majanduskasvu aeglustumine sunnib valitsussektorit kulusid kokku tõmbama, mistõttu peab kindlasti ka Keskkonnaministeerium leidma võimalusi oma haldusala efektiivsemaks majandamiseks. Keskkonnahalduse praegune korraldus on kaasa toonud teenistujate tööjaotuse ja töökoormuse erisused, mida ei ole võimalik kõrvaldada üksnes töökorralduslike muudatustega. Keskkonnavaldkonna funktsioonide täitmise ebastabiilne või ebaefektiivne rahastamine on samuti probleem.
Keskkonnahalduse ümberkorraldamine sisaldab endas järgmisi muudatusi. Esiteks, Keskkonna‑ ja Looduskaitseameti loomine. Teiseks, Riigimetsa Majandamise Keskusele funktsioonide andmine looduskaitsetööde teostamiseks. Kolmandaks, Metsakaitse- ja Metsauuenduskeskuse staatuse muutmine valitsusasutusest valitsusasutuse hallatavaks asutuseks.
Keskkonna‑ ja Looduskaitseametisse ühendatakse Keskkonnaministeeriumi keskkonnateenistused koos kõigi funktsioonidega, Keskkonnaministeeriumi osakondade funktsioonidest valikuliselt lubade ja kooskõlastuste andmised ning keskkonnamõjude hindamise ja keskkonnamõju strateegilise hindamise järelevalve, Riiklik Looduskaitsekeskus koos funktsioonidega, välja arvatud Riigimetsa Majandamise Keskusele antavad funktsioonid, Kiirguskeskus koos kõigi funktsioonidega. Keskkonna- ja Looduskaitseameti asutamisel on võimalik vähendada personali nendes valdkondades, kus funktsioonide täitmisega seotud koormus on kõige ebaühtlasem ning kus funktsioonide täitmisel on kõige enam dubleerimist ja killustatust. Olemasoleva personali vähendamisel tekkinud efekt suunatakse moodustatava ameti personali palkade ühtlustamiseks.
Seaduseelnõu loob võimaluse anda Riigimetsa Majandamise Keskusele looduskaitsetööde korraldamise funktsioone. Keskkonnaministeeriumi, Riikliku Looduskaitsekeskuse ja Riigimetsa Majandamise Keskuse esindajate kohtumisel on leitud, et Riigimetsa Majandamise Keskus võiks looduskaitsetööde korraldamisel teha selliseid töid nagu kaitstavate objektide tähistamine, kaitseala külastust võimaldava infrastruktuuri projekteerimine, rajamine, hooldamine ja haldamine ning teatud juhtudel ka liigikaitselised hooldustööd, elupaikade ja maastiku hooldamine ja taastamine. Eelnimetatud tööde planeerimine ja tegemine peab toimuma kaitsekorralduskavade alusel ning kaitsekorralduskavade puudumise korral kooskõlastatuna Keskkonna‑ ja Looduskaitseametiga. Riigimetsa Majandamise Keskusele antavad funktsioonid nõuavad looduskaitse korraldamise töödest kõige enam rahalisi vahendeid, mida aastaid on finantseeritud valdavalt keskkonnaprogrammist. Funktsioonide üleandmisel hakatakse neid finantseerima Riigimetsa Majandamise Keskuse eelarvest, mitte keskkonnaprogrammist. Seega on tagatud stabiilne ja paindlik rahastamismehhanism.
Keskkonnahalduse ümberkorraldamise peamised eesmärgid ja ka mõjud on järgmised. Olemasolevaid piiratud ressursse kasutatakse tõhusamalt ja mõjusamalt. See saavutatakse tööjaotuse erisuste kaotamise ja töökoormuste ühtlustamise kaudu, dubleerimise kaotamise ja protsesside tervikjuhtimisega. Uue ja senistest asutustest suurema asutuse loomisega tekib mastaabiefekt, mis omakorda toob kaasa kokkuhoiu materiaalsete ja inimressursside ning tehnoloogia kasutamiseks. Riigi strateegiliste ülesannete täideviimine keskkonnavaldkonnas tõhustub. Siinjuures eeldatakse, et kui tööjaotus ja töökoormus ühtlustuvad ning töötajad rohkem spetsialiseeruvad, suureneb kompetentsus ja tulemuslikkus kõigis keskkonnavaldkondades ning suureneb keskkonnaametkonna mõjusus kohapeal. Elanikele ja ettevõtetele suunatud avalikud teenused muutuvad kvaliteetsemaks ja ühetaolisemaks. Elanikele ja ettevõtetele tekib üks partner, kellelt taotleda lubasid ja kooskõlastusi. Keskkonna‑ ja Looduskaitseameti koordineeriva töö tulemusena peaks avaliku teenuse kvaliteet muutuma ühtlaselt paremaks, sõltumata teenuse osutamise asukohast.
Sellised on lühidalt menetluses oleva seaduseelnõu sisu ja eesmärgid. Ma palun Riigikogul seda seaduseelnõu toetada! Tänan tähelepanu eest!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra minister! Palun küsimusi! Esimene küsimus on kolleeg Marek Strandbergilt.

Marek Strandberg

Aitäh! Hea ettekandja! Kas meil oleks võimalik aimu saada, millised hakkavad olema selle uue ametkonna jooksvad kulutused ja mida see uus ametkond detailides tegema hakkab? On selge, et kvalifikatsiooni mõttes tekib ju hulk probleeme, kui te ühtlustate palku ja vähendate töötajate arvu. Tegelikult ei ole keskkonnakaitse‑ ja looduskaitsetemaatika nii lihtsalt ühitatavad, nagu esialgu ette kujutatakse. Võrrelda võib seda näiteks veterinaari‑ ja lihunikuameti ühitamisega, mis on mõnevõrra erinevad. Kuidas see edasine koolitus ja muud kulutused välja nägema hakkavad ja millised plaanid selle uue ametkonnaga on?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

See, millistes raamides see uus amet saab hakata tegutsema, on tegelikult juba selge. Riigieelarve seaduse projektist on näha rahalised võimalused, milles praegu tegutsevad meie keskkonnateenistused, looduskaitsekeskus ja Kiirguskeskus. Põhimõtteliselt on need piirid olemas ja nendes raamides tulebki tegutseda. Mis puudutab seda, et keskkonna‑ ja looduskaitseteemad on niivõrd erinevad, et neid ei ole võimalik ühes asutuses käsitleda, siis minu vastuküsimus on see: kuidas on võimalik neid teemasid käsitleda ühes ministeeriumis?

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kalvi Kõva!

Kalvi Kõva

Aitäh, hea istungi juhataja! Hea sõber keskkonnaminister! Küsin väga lihtsalt: kui me selle seadusega selle uue asutuse loome, kuidas see meie kaunil Eestimaal hakkab paiknema? Kus on selle ameti kontorid, kuhu tavainimene uksest sisse saab minna, kas see paiknemine on maakonnapõhine või regioonipõhine?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh selle küsimuse eest! Nii nagu ma sissejuhatavas sõnavõtuski ütlesin, need funktsioonid, mis praegu on keskkonnateenistustel, looduskaitsekeskusel ja Kiirguskeskusel, lähevad kogu paketiga üle sinna uude ametisse. Seetõttu on täiesti selge ka see, et need üksused, mis Eestimaal on olemas, sellisel kujul, nagu nad on, jäävad ka edaspidi. Kindlasti võib tulevikus tulla ühtesid või teisi muudatusi, aga kindlasti jääb igasse maakonda see üksus, kes nende küsimustega seal tegeleb, nii nagu see on ka praegu. Sellist varianti, et tõmmata neid üksusi kokku kusagile regioonidesse nii, et mõni maakond jääks hoopis katmata, me kindlasti arutanud ei ole. See ei ole ka keskkonna‑ ja looduskaitseküsimuste lahendamisel ja nende probleemide juhtimisel sugugi võimalik. Nii et maakondlike üksuste paiknemine jääb selliseks, nagu see praegu on.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Aleksei Lotman!

Aleksei Lotman

Aitäh! Hea minister! Selline hea, lihtne ja konkreetne küsimus: milline asutus hakkab olema poollooduslike koosluste hooldamise toetuse menetlemise rakendusasutus? Kas see on teie hinnangul selline põhimõtteline ideoloogiline asi, mis läheb uuele, loodavale ametkonnale, või on see RMK asi?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh selle küsimuse eest! Tõepoolest, need tööd, mida looduskaitsekeskus on rahastanud Keskkonnainvesteeringute Keskuse eelarvest, esitades sinna iga aasta hulgaliselt projekte, lähevad uue kava kohaselt üle RMK‑le. Mis puudutab aga muid võimalusi, kaasa arvatud nn PRIA‑raha, siis need tööd, nende organiseerimine jääks uuele Keskkonna‑ ja Looduskaitseametile. Seetõttu selle rakendusüksusega ka mingeid probleeme ei teki.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Maret Merisaar!

Maret Merisaar

Aitäh! Lugupeetud minister! Praeguse süsteemi puhul tegutseb looduskaitsekeskus regioonipõhiselt ja keskkonnateenistused tegutsevad maakonnapõhiselt. Kuidas uues ametkonnas hakatakse tagama maakonna piiril asuvate looduskaitsealade kaitset? Kuidas selle eest vastutatakse?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Kas te saaksite küsimuse lõppu korrata? Vahepeal tekkisid mingisugused signaalid.

Esimees Ene Ergma

Palun veel üks kord, Maret!

Maret Merisaar

Kuidas hakkab uus ametkond toimima maakonna piire ületavate keskkonnaprobleemide puhul, sest praegu on looduskaitsekeskus üheksa regiooni põhine ja keskkonnateenistused on 15 maakonnas?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh! Tõepoolest, see struktuur on üles ehitatud erinevalt. Tänase päeva seisuga on tõesti keskkonnateenistused maakonnapõhised ja looduskaitsekeskus on regioonidepõhine. Tuleb vaadata, milliseid ülesandeid ühele või teisele struktuurile panna. Tõepoolest võib olla võimalik olukord, kus looduskaitselisi küsimusi, nii nagu see on praegu, lahendatakse regioonipõhiselt ja nende koordineerimine toimub regioonipõhiselt, nii nagu ta on ka olnud, ja keskkonnateenistuste puhul, nagu ma ütlesin, need maakondlikud üksused, maakondlikud bürood või kuidas me neid nimetame, jäävad sellisel kujul alles. Seda koordineerimist on võimalik tegelikult teha, pidades silmas, et Keskkonna‑ ja Looduskaitseameti keskusetasandil me oleme kavandanud ka valdkondlikku juhtimist, mis aitaks standardeid ühtlustada. Selle kaudu on ju võimalik neid teemasid juhtida ka valdkondlikult. Alati ei pea universaalne, kohapealne, paikkondlik teenus olema üles ehitatud ainult maakondlikule tasandile.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toomas Trapido!

Toomas Trapido

Aitäh! Austatud minister! Te näete oma plaanis ette mitme tegevuse üleandmist RMK‑le. Ometi ei ole RMK arengukavas kuni aastani 2012 mainitud selliseid lisalooduskaitsetegevusi ega ka nende finantseerimist. Lisaks sellele, nagu me teame, toimusid RMK‑s suured reformid ja eelkõige kulude kokkuhoiu eesmärgil. Sellele lisaks võetakse järgmisel aastal RMK‑st välja üle 400 miljoni krooni või umbes nii palju. Kuidas te selgitate seda vastuolu, et ühest küljest annate töid RMK eelarvesse üle ja teiselt poolt paistab RMK‑l olevat küllalt keeruline finantsolukord?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh selle küsimuse eest! Siin ei pea tingimata seda vastuolu olema, nii nagu teie väidate. Et RMK‑s oleks keeruline finantsolukord, selle väitega ma kindlasti ei nõustu. On olemas Vabariigi Valitsuse seisukoht ja otsus, et võtta RMK eelmiste perioodide jaotamata tulem riigieelarvesse, üldeelarvesse riigieelarve kulude katteks. See otsus on tõepoolest olemas. Aga seda on tehtud mõistlikes piirides ja see otsus RMK majandustegevust kindlasti löögi alla ei sea. RMK‑l on reserve ja võimalusi piisavalt, et oma majandustegevusega hakkama saada, kaasa arvatud katta neist looduskaitselistest tegevustest tulenevaid kohustusi.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Rein Ratas!

Rein Ratas

Tänan, proua esimees! Austatud keskkonnaminister! Kui paljud keskkonnateenistuste, looduskaitsekeskuse ja Kiirguskeskuse asjatundjatest ametnikud, keda praegu on, kui ma ei eksi, 530, kaotavad reorganiseerimise käigus töö? Kas see ei kahanda Eesti keskkonnakasutuse, sealhulgas keskkonnakaitse haldussuutlikkust? Olen rääkinud.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Lugupeetud rahvasaadik! Seletuskirjas on toodud üks number, mis ütleb, et suurusjärgus 70 inimest võib töökoha kaotus puudutada. Ilmselt see niimoodi ka läheb. Struktuuride muutmine ja ühtlustumine saab ikkagi tulla selle arvel, et me eri asutustes oleme kohati ülesandeid dubleerinud ning ühtesid ja samu ülesandeid on täidetud eri asutustes. Nende struktuuride ühendamine annab tegelikult võimaluse dubleerimine lõpetada. Seetõttu tekib ka kokkuhoid. Seda, et kvaliteet seetõttu kannataks või et muutuks kehvemaks näiteks looduskaitseliste ülesannete täitmine või keskkonnateemadega tegelemine, ma kindlasti ei usu. Seletuskirjas on need põhjendused täiesti olemas. Pigem tekib selles uues asutuses ikkagi teatud mastaabiefekt ja me suudame natukenegi üle riigi ühtlustada teenuse osutamise taset. Ei ole mingi saladus, et praegu on regiooniti, eriti maakonniti, mis puudutab just nimelt keskkonnateenistuste tööd, standardid väga erinevad. Kahjuks ei ole siiamaani õnnestunud selles valdkonnas väga ühtlast pilti saavutada. Me loodame, et uue ameti loomisega suudame need probleemid lahendada.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kalvi Kõva, teine küsimus!

Kalvi Kõva

Aitäh! Hea Jaanus! Reforme keskkonnasektoris oli natuke juba ka metsaseaduse valguses. Võib-olla see küsimus läheb natuke selle seaduse raamest välja, anna siis andeks! Nimelt, erametsaomanik ei suhtle enam nii palju metsaspetsialistidega, keda enam nii palju ei ole, neid on üksjagu koondatud ja funktsioonid on läinud üle Erametsakeskusele. Võib-olla selgitad natuke, kas Erametsakeskus on piisavalt rahastatud, et ta saaks oma funktsioone täita, ja kas Erametsakeskus on valmis seda funktsiooni täitma?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Tõepoolest, mis puudutab metsaspetsialiste, siis erametsaomanike nõustamine hakkab tulevikus kindlasti olema täiel määral Erametsakeskuse ülesanne. Erametsakeskust me oleme viimastel perioodidel oluliselt tugevdanud. Erametsakeskuse eelarve on piisav selleks, et neid ülesandeid täita, nad suudavad need kohustused üle võtta. Tõepoolest on olnud olukord, et keskkonnateenistustes on olnud tööl hulgaliselt metsaspetsialiste. Nad on tegelnud erametsaomanike nõustamisega, mis iseenesest on tänuväärne töö. Aga kui me loeme keskkonnateenistuste põhimäärust, siis seal ei ole metsaomanike nõustamise kohta siiamaani ühtegi rida. Ma ei ütle, et oleks tegeldud vale asjaga, aga kindlasti on Erametsakeskus see, kes peaks tulevikus erametsaomanikke nõustama. Selleks Erametsakeskus on ju ka loodud, mitte ainult toetuste vahendamise jaoks, vaid just nimelt ka sisulise töö jaoks.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toomas Varek!

Toomas Varek

Aitäh, proua esimees! Lugupeetud keskkonnaminister! Kindlasti oled sa kursis, et see temaatika on tekitanud pahameelt just nendel osapooltel, keda puudutab keskkonnahalduse ümberkorraldamine. Iga reform tekitab teatud vastuolusid. Tänases pressis on kirjutatud ja Riigikogu fraktsioonide poole on need osapooled pöördunud ja nad on pöördunud just selle tõttu, et seda temaatikat on liiga vähe osapooltega arutatud. Millest on tekkinud need vastasseisud nende osapooltega, keda kõnealune seaduseelnõu puudutab?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Varek! Ka mina ei tunne sugugi heameelt selle olukorra üle, mis meil selle teema käsitlemisel on tekkinud, et on tekkinud selline terav vastasseis. Samas ei taha ma võtta ka kogu süükoormat keskkonnaministri ja Keskkonnaministeeriumi õlgadele. Tõepoolest, võib-olla möödalaskmisi on nii ühe kui ka teise poole pealt, ma ei saa seda muidugi eitada. Aga kui ettepanekuks on ainult kogu protsess peatada, ära lõpetada ja alustada aastatepikkuste analüüsidega, siis praeguses olukorras, Keskkonnaministeeriumi poolt vaadates, see pakkumine meile sugugi ei sobi. Me oleme liikunud asjadega edasi ja mida lõpplahendusele lähemale hakkab olukord jõudma, seda teravamaks on see vastasseis muidugi läinud. Siin on nüüd see sisuline pool. Ma natuke räägin nendest tagamaadest. Kui te loete koalitsioonilepingut, siis ega ei ole juhuslikult sattunud sinna see punkt, mis ütleb, et looduskaitsekeskusele tuleks anda valitsusasutuse funktsioonid. See poliitiline tahe on täiesti olemas ja seda me olemegi täna tegemas. Teiselt poolt on just kolmanda sektori poole pealt jutud, et meie looduskaitse on niivõrd sõltumatu, et looduskaitsjaid kellegagi koos töötama panna kindlasti ei saa, sest siis saaksid looduskaitse põhimõtted rikutud. Kuidas siis need kaks asja nagu kokku sobivad? Ühelt poolt on tegemist valitsusasutusega, kes kannab väga selget vastutust, kellel on väga selge otsustusõigus, teiselt poolt käivad jutud sellest, et me oleme niivõrd sõltumatud, et me kellegagi koos töötada ei saa ja hoidku jumal, kui keegi katsub meid kuidagi nagu mõjutada. Kuidas neid kahte asja kokku panna? Kuidas saab üks valitsusasutus olla niivõrd sõltumatu, et ta kellegagi koos töötada ei saa, ta süsteemis koos toimida ei saa? Kui ma saaksin sellele küsimusele vastuse, siis oleks meil võib-olla lihtsam edasi minna. Ühelt poolt soovitakse võimu juurde saada, teiselt poolt koostöötahe, koostöötahe süsteemis, ma ei taha öelda, et puudub, aga seda seatakse kahtluse alla.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Jaan Kundla!

Jaan Kundla

Aitäh, austatud esimees! Lugupeetud minister! Küsimus on selline. Kuidas need 70 inimest, kes vabanevad, jaotuvad üle riigi? Kas suurem osa koondatuid tuleb maakondadest või keskasutustest? Kui võimalik, kas te oskate välja pakkuda, kui palju Järvamaal inimesi selle tõttu koondatakse?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Härra Kundla! Mul neid numbreid siin kaasas ei ole, aga kui koondamised toimuvad, siis see pilt on suhteliselt ühtlane üle kogu riigi. Need struktuurid, mis on üles ehitatud, on suhteliselt sarnased ja kui me viime nad kokku, siis dubleerimine ja need võimalused, mis seal tekivad, on üle riigi suhteliselt sarnased. Nii et siin ei ole üks või teine maakond rohkem löögi all kui teine. Selles mõttes on see olukord suhteliselt sarnane, ma ütlen veel kord.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mark Soosaar!

Mark Soosaar

Austatud minister Jaanus Tamkivi! Meile, sotsiaaldemokraatidele, teeb kõige rohkem muret just nende korralduslike funktsioonide üleandmine RMK‑le. Arusaadav, et kui haruldane ussikuusk kasvab Saarde vallas Kilingi-Nõmme metsades riigimetsamaal, et siis selle üksiku objekti ellujäämise eest RMK hea seisab. See on normaalne. Aga kuidas te kujutate ette, kas näiteks Pärnu linnas olevate looduskaitseliste rannapargi, puiesteede ja üksikobjektide korraldusega hakkab ka tegelema RMK?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh! Ma lihtsalt korra lühidalt loen veel ette need ülesanded, mida me oleme mõelnud seoses RMK‑ga ja mis läheksid talle üle. Esiteks, kaitstavate objektide tähistamine, teiseks, elupaikade ja maastike hooldamine, kolmandaks, liigikaitselised hooldustööd, neljandaks, kaitseala külastust võimaldava infrastruktuuri projekteerimine ja rajamine, ning, viimasena, kaitseala külastust võimaldava infrastruktuuri hooldamine ja haldamine. Nagu te sellest loetelust näete, tegemist on suhteliselt praktiliste ja lihtsate töödega. Seetõttu on juba täna täiesti selge, et RMK on võimeline neid töid tegema ja ei ole mingeid probleeme. Pigem on minu jaoks küsimus see, et tundub, et see tekitab selliseid emotsioone, aga tekib küsimus, kas sellised praktilised puusepatööd looduses on need, mille pärast me peame väga palju võitlema ja kas see on praegu Eesti looduskaitse põhiküsimus, kes ühes või teises kohas lööb vaia maasse või ehitab laudtee. Pigem on meie looduskaitse ülesehituse põhiküsimus see, et strateegiad ei ole päris hästi paigas. Meil on väga tõsine probleem, et kaitsekorralduskavad, mis tegelikult panevad paika sisulise töö kaitstavatel objektidel, on väga suures ulatuses veel puudu. Need on kõik need tööd, mida peaksid tegema inimesed, kes on looduskaitses haritud ja kõrgelt kvalifitseeritud. Mis puudutab neid töid, mida ma siin ette lugesin, siis kas neid teeb RMK või mõni teine firma, kas vaia lööb maasse RMK või mõni teine firma, siin riigijuhtimise seisukohalt mingit olulist vahet ei peaks olema.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Tõnis Kõiv!

Tõnis Kõiv

Aitäh, proua juhataja! Lugupeetud minister! Veel mõni sõna RMK kohta. Ega RMK‑d ei ole selles mõttes põhjust karta, et seal ei ole tegemist metsaraiujate ühinguga, vaid on tegemist siiski riigimetsa majandamise üksusega ning nende oskused, hea suhtumine ja tahe on teada. Pealegi on seal alates selle aasta suvest, võib öelda, edukalt läbi viidud struktuurireform, mis annab ka kindluse, et ta püsib jooksvalt kasumis, seetõttu ei pea isegi nende lisaülesannete täitmiseks reserve või varem kogutud raha kasutama. Aga mis puudutab RMK arengukava ja seda, et seal ei ole piisavalt loodushoiuülesandeid kajastatud, siis kuidas see õige järjekord peaks olema? Kas niipidi, et Riigikogu võtab vastu seaduse ja siis täiendab RMK oma arengukava, või vastupidi?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh selle küsimuse eest! Tõepoolest on alati see küsimus, et kumb on enne, kas muna või kana. RMK arengukava koostamise käigus neid küsimusi, millega me täna siin tegeleme, sel hetkel üleval ei olnud ja neil inimestel, kes seda arengukava tol hetkel koostasid, ei saanud olla ka mingisuguseid volitusi selliseid asju arengukavasse kirjutada. Selles mõttes oleme me täna seaduseelnõuga Riigikogus. Need seisukohad, need otsused tulevad siit. RMK arengukavas tuleb tulevikus kirjeldada, kuidas neid ülesandeid täita, millised on vahendid, millised võivad olla probleemid, ja asi tuleb sisuliselt ära lahendada. Otsustuskoht on ikkagi siin Riigikogu saalis.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Lembit Kaljuvee!

Lembit Kaljuvee

Aitäh! Hea minister! Ma vaatan seda eelnõu ja mõtlen RMK reformile ja vaatan, et homme hakkame me metsaseadust teist korda lugema siin saalis, ja nende tegevuste tulemusena läheb asi ratsionaalsemaks, nagu te ütlete ja nagu me seletuskirjadest loeme. Mulle kui insenerile see ühtepidi meeldib, et asi läheb ratsionaalsemaks, aga siis hakkab mul nagu punane tuli põlema, et järsku me läheme liiga ratsionaalseks ja lähebki niimoodi, et saeme metsa ja saeme Eestimaa paljaks ja asi on väga ratsionaalne. Kas need kolm asja kokku ei vii meid liiga ühte äärde? Mis teie sellest arvate?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Tänan, härra Kaljuvee! Kindlasti on teoreetiliselt see võimalus olemas. Nii nagu elus ikka, ühe või teise teemaga keeratakse vint üle ja pendel läheb teise serva. Meie oleme üritanud nende protsesside käigus säilitada sellist parajat liini. Tõepoolest, me peame kaalutlema, millised on võimalused toimida efektiivsemalt. Nagu ma siin ütlesin, teemad seoses riigi majandusliku seisuga, riigieelarve seisuga on ju ka tõsised ja iga ministeerium peab vaatama, kuidas ta suudab oma ülesandeid täita lihtsamalt ja efektiivsemalt. Aga mina küll ei prognoosi, et tulenevalt sellest teest, mille me oleme valinud, ja tulenevalt ka kokkuhoiupoliitikast jääks üks või teine ülesanne täitmata ja tekiks eriolukord. Mina olen kindel, et me suudame need ülesanded täita ja ka RMK saab oma ülesannetega hakkama. Kui te vaatate RMK eelmise perioodi majandustulemusi, millest väga suur osa on tegelikult saavutatud uue struktuurikorralduse juures, siis majandustulemused on väga head, RMK saab oma ülesannetega väga hästi hakkama.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toomas Trapido, teine küsimus!

Toomas Trapido

Aitäh! Lugupeetud minister! Kõigepealt RMK‑st. RMK ainus tuluallikas on ju tegelikult mahasaetud puu ja tekib otsene seos, et kui tahad loodust kaitsta, siis tuleb ilmselt rohkem puid saagida. Aga minu küsimus on teine. Kui kaua võiks uus looduskaitsekorraldus püsida pärast teie (tsiteerin teid) lõpplahendust?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Härra Trapido! Seda, mis juhtub kaugemas tulevikus, kindlasti me keegi ette ei tea. Üritatakse ennustada, aga paraku see alati ei õnnestu. Me ei suuda isegi seda ette aimata, mis toimub lähitulevikus. Seda, et struktuur, mida me siin kinnitame, oleks sellisel kujul alles ka veel 50 aasta pärast, ei ole mina küll öelnud. Päris selge on, et mõne aja pärast selgub, et on vaja teha järjekordselt ümberkorraldusi. See ongi see arengute tee. Kui me räägime sellest, et Eesti on väike ja kiire, paindlik ja mobiilne, siis see ongi see, millega me täna siin tegeleme. Kui me iga väiksema ümberkorralduse juures võtaksime hoo maha, lõpetaksime asja ära ja tegeleksime kaks või kolm aastat analüüsidega, siis lõpptulemusena selguks, et midagi ikka tehtud ei saa, elu on vahepeal läinud jälle suure sammu edasi ja kindlasti me oleme nii mõneski küsimuses maha jäänud. Muudatuste elluviimine on riigi juhtimise juures igapäevane ja praktiline tegevus ning sellega tuleb Eesti riigis tegelda ka tulevikus. Mina siin selles mõttes midagi traagilist küll ei näe.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mark Soosaar, teine küsimus!

Mark Soosaar

Hea Jaanus! Ma olen kindlasti seda meelt, et looduskaitse‑ ja keskkonnakaitsekorraldus vajab parendamist ja efektiivsemaks muutmist, sest need möödarääkimised ju frustreerivad ühiskonda. Samal ajal läheb looduskaitse peaaegu igale inimesele väga korda. Aga ma ei saanud oma eelmisele küsimusele päris head või küllalt täpset vastust. Ma ütlen ausalt, et mulle küll meeldiks, kui näiteks Pärnu linnas hakkaks RMK toimetama, sest Pärnu Linnavalitsuse võimekus oma linna parke ja puiesteid hooldada on nullilähedane. Ma ei tea, kuidas on lood Kuressaares, võib-olla seal RMK teeks päris korraliku lageraie ja vaated piiskopilinnusele oleksid korralikult avatud. Aga küsimus on pigem see: miks RMK peaks olema huvitatud oma tulude kulutamisest näiteks kusagil Kadrioru pargis või mõnes sellises paigas?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh! Tõepoolest, RMK, kui me läheme ülesehituse juurde, ei ole ju äriühing, ta on riigitulundusasutus. RMK-le on juba praegu antud ridamisi ülesandeid, mis majanduslikus mõttes ei too mitte midagi sisse, vaid viivad raha välja ja tegemist on otseste kulutustega. See ongi RMK, ütleme, igapäevane ülesanne, et lisaks puhtale majandustegevusele, äritegevusele, mis tal on metsanduse valdkonnas, on tal veel mitmeid teisi ülesandeid ja see tegevus ei ole RMK‑le sugugi mitte võõras. Pidades silmas neid ülesandeid, mis talle lisanduvad, siis midagi erilist praeguse tegevusega võrreldes seal ei ole. RMK saab nendega kindlasti hakkama. Nagu ma ütlesin, RMK‑le kui tulundusasutusele on selliste ülesannete andmine igati võimalik.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Margus Lepik!

Margus Lepik

Aitäh, hea juhataja! Austatud minister! Negativismi selle seaduseelnõu ümber uhab igalt poolt, nii ajakirjandusest kui ka, tundub, siit saalist. Ütle, palun, kas sa selle eelnõu väljatöötamisel olid täiesti üksi või tuli kuskilt ka toetusavaldusi.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Lepik! Nii nagu ikka paraku juhtub, seda võib-olla mitte nii meeldivat poolt ja negatiivsemat poolt ajakirjanduses võimendatakse. Küll aga on ka väga palju positiivset tagasisidet tulnud ja täiesti selgeid toetusavaldusi just nimelt selles osas, et Keskkonnaministeeriumi valitsemisala tuleks muuta lihtsamaks ja selgemaks. Kohtadel on olnud nende aastate jooksul päris palju segadust ja inimesed, kes meie asutustega kohtadel suhtlevad, on päris selgelt seda meelt, et need asutused tuleks ühendada. Seal tuleks luua selgust ja just nimelt sel teel tuleks edasi minna. Tahan öelda, et neid toetusavaldusi on olnud päris palju.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Rein Ratas, teine küsimus!

Rein Ratas

Tänan, proua esimees! Austatud keskkonnaminister! 2004. aastal ilmunud keskkonnasõnaraamatu järgi sisaldab mõiste "keskkonnakaitse" ka tegevust loodusobjektide säilitamiseks. Samuti on meie käibepraktikas kujunenud seisukoht, et keskkonnakaitse laiemas plaanis sisaldab looduskaitselist osa. Nii on meil Keskkonnaministeerium ja Keskkonnainspektsioon, mis tegelevad ka looduskaitsega. Kas seaduseelnõus toodud uue ameti elliptiline nimetus Keskkonna‑ ja Looduskaitseamet ei ole liialt kohmakas? Miks mitte lihtsalt Keskkonnakaitseamet? Olen rääkinud.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Ratas! Parandusettepanekute aeg, kui esimene lugemine ikkagi lõpetatakse, seisab kindlasti ees. See nimevalik, ütlen ausalt, on tulnud just nimelt tundlikkuse tõttu selle poole pealt, et äkki Eestimaa looduskaitsele tehakse liiga, looduskaitse kaob uues asutuses ära ja on kõik muud sellised jutud. Tahtsime väga selgelt kõigile mõista anda, et meil on Keskkonna‑ ja Looduskaitseamet. Kuigi, kui vaadata ainult keeleliselt, ilma emotsioonideta, ka mina sellist nimekuju vajalikuks ei pea. Aga sisuliselt on see vajalik. Sisuliselt on vajalik, et mõiste "looduskaitse" oleks selle ameti nimetuses olemas. Seetõttu see nimetus sellisel kujul on ka Riigikogule ette pandud.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Karel Rüütli!

Karel Rüütli

Aitäh, lugupeetud eesistuja! Hea minister! 7. mail 2007. aastal kinnitasite te Keskkonnaministeeriumi arengukava ja selles kinnitatud arengukavas ei ole neid reforme  ette nähtud. Küsimus ongi: kust kohast sellised suurepärased reformiideed nagu RMK reform, keskkonnateenistuste ja looduskaitsekeskuse reform sünnivad ja kas siis ministeerium oma tegevust üldse ei planeeri?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Rüütli! Keskkonnaministeerium kindlasti planeerib oma tegevust. Nagu te isegi ütlesite, arengukava on 7. mail kinnitatud. Me siin enne juba rääkisime, selline otsus, kas seda teed on võimalik minna või mitte, on Riigikogu otsus. Me ju täna oleme seaduseelnõuga Riigikogus. Nendel inimestel, kes seda arengukava kokku panevad, selle otsuse langetamiseks tegelikult volitusi ei ole. Pärast seda, kui Riigikogu peab võimalikuks, et selle seaduseelnõu saab seadusena vastu võtta ja sellel teel saab edasi minna, on võimalik neid asju arendada ja teha muudatusi arengukavadesse.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Igor Gräzin!

Igor Gräzin

Oleme tähele pannud, et kui riik hakkab äri tegema, siis on jah ja aamen nii riigi kui ka äriga: Eesti Post, Estonian Air issanda abiga. Nüüd me oleme näinud, mis sai raudteest, pärast seda, kui riik ta endale jälle tagasi võttis jne. Kas sa ise oled mõelnud või olete te koos kolleegidega mõelnud, et põhimõtteliselt võiks lahutada metsa hoolduse, millega tõepoolest klapiks ka keskkonnakaitse, ja metsa majandamise kui äritegevuse? Ma ütlen sulle ausalt: mõiste "riigi tulundusühing" on pärit Vladimir Iljitš Lenini teosest "Imperialism kui kapitalismi kõrgeim staadium". Kas me peame uuesti selle juurde tagasi tulema, et me teeme riigi tulundusühinguid?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Gräzin! Siin oli küsimusi muidugi palju. Kuid nagu me oleme öelnud, seda teemat, mis puudutab RMK muutmist äriühinguks, ei ole võimalik välja lugeda koalitsioonilepingust ja seda ei ole arutatud. Võib arvata, et praeguses koalitsioonis see ka teemaks ei tule. Kui me aga räägime metsa majandamise ja metsa hooldamise lahutamisest, siis see just nimelt ongi see, mida RMK‑s sisemiste ümberkorraldustega on tehtud. On funktsionaalne juhtimine ja need teemad on tegelikult viidud üksteisest lahku, seda on tehtud selle asutuse sees. Seal on juba samme astutud.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Tõnis Kõiv, teine küsimus!

Tõnis Kõiv

Aitäh! Lugupeetud minister! Siin oli juttu Keskkonnaministeeriumi arengukavast, mis 2007. aasta mais sai alla kirjutatud ja kinnitatud. Sina kindlasti tead peast, millisel aprillikuu päeval sa keskkonnaministri ametisse asusid ja kui pikk on see arengukava tegemise protsess. Ütle, palun, kõigepealt see kuupäev, millal sa ametisse asusid ja millised olid võimalused kohe jooksvalt ministeeriumi arengukava oma nägemuse järgi ümber kujundada või muuta.

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh! Kindlasti on kõigil valitsusliikmetel see kuupäev meeles, nii öösel, hommikul kui ka õhtul. See oli 5. aprill, kui uus valitsus kinnitati ametisse. Sellest ajast saadik on need sündmused arenenud. Tõepoolest, arengukava koostamise protsess on oluliselt pikem kui need mõned päevad.

Esimees Ene Ergma

Palun, Karel Rüütli, teine küsimus!

Karel Rüütli

Aitäh! Kas kuu aega oli siis tõesti nii lühikene aeg, et Reformierakond ei suutnud oma prioriteete sellesse arengukavasse sisse viia või avada uut diskussiooni seoses selle arengukavaga?

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Rüütli! Tunnistan, et eks igas ametis tulevad kogemused ja teadmised. See teadmine, et nende ümberkorralduste juurde on vaja asuda sellisel kujul suhteliselt kiiresti, on tulnud igapäevasest praktilisest tööst Keskkonnaministeeriumis selle poolteise aasta jooksul. See on tõepoolest niimoodi. Me oleme olukorras, kus me Keskkonnaministeeriumi valitsemisala, ausalt öeldes, väga lihtsalt, selgelt ja arusaadavalt juhtida ei suuda. Mis puudutab keskkonnateenistusi ja looduskaitsekeskust, siis tore on kohapeal olla küll sõltumatu, aga need probleemid tuleb siis, piltlikult öeldes, kokku keevitada majas Narva maantee 7a, tuleb langetada otsuseid ja üritada kogu seda valdkonda ühe katuse all koos hoida. Sellisel kujul tõesti on väga raske jätkata. Need asjad tuleb ikkagi kohtadel selgeks vaielda ja sealt peab tulema ühtne ja selge seisukoht, mida kodanikele edastatakse. Praegu just see ongi puudu.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Igor Gräzin, teine küsimus!

Igor Gräzin

Ma tahan Karel Rüütli ideest natuke edasi minna. Sa oled kindlasti kursis, et on selline tore traditsioon demokraatlikes riikides, et igale valitsusele antakse sada kriitikavaba päeva, eeldades, et saja päeva jooksul jõuab valitsus küsimustesse süüvida. Kas sa arvad, et see sajapäevane periood tuleks asendada kolmekümnepäevasega, selleks et sisse viia strateegilised muutused, mida eelmine minister pole suutnud isegi formuleerida? Et võtame strateegilised otsused – kolm päeva ja asi vossem, pärast lõunat õhtale!

Keskkonnaminister Jaanus Tamkivi

Aitäh, härra Gräzin! Jah, tõepoolest, sada päeva on selline aeg, kus antakse võimalus nagu atra seada. Aga mis siin salata, küllap on olemas ka andekamaid inimesi.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, härra keskkonnaminister! Ma palun kõnepulti keskkonnakomisjoni esimehe Marko Pomerantsi!

Marko Pomerants

Tere päevast, lugupeetud eesistuja! Lugupeetud kolleegid! Meie menetluses olevat pika nimega eelnõu numbriga 367 arutas keskkonnakomisjon 3. novembril 2008. aastal. Vahelduseks me kutsusime selgitusi andma Keskkonnaministeeriumi kantsleri Rita Annuse, sest ministri teemakohaseid ettekandeid me oleme keskkonnakomisjonis, küll ilma eelnõuta, aga nende muudatuste ettevalmistamise eri etappidel juba kuulnud.
Kuhu me siis jõudsime? Eelnõu sisu ei ole mõtet siin uuesti ümber jutustada, kõik on kindlasti eelnõuga tutvunud. Minister andis sellest meile ka kenasti ülevaate. Võib-olla mõne sõnaga sellest, millised küsimused olid komisjonis arutelul.
Üks küsimus, mis üles tõusis, oli küsimus kantslerile seoses Kiirguskeskusega: kas seoses Kiirguskeskusega on olnud üleval mingisuguseid probleeme, mis puudutavad Kiirguskeskuse liitmist selle uue organisatsiooniga? Vastus oli, et diskussioon on olnud nimetuse üle, selle üle, kas Kiirguskeskuse nimetus ka võiks kuidagi kajastuda.
Praegune komisjoni liige, eelmine keskkonnaminister või üks eelmisi keskkonnaministreid, küsis, mis on inimeste paigutamise printsiip, kas see peaks tähendama seda, et omad inimesed saavad pukki. See oli selline mure kaadrite pärast.
Selles debatis on olnud hästi palju märksõnu seotud RMK‑ga, proua kantsler rõhutas, et tegelikult seoses nende muudatustega (see on küll väga subjektiivne ja hinnanguline) 95% teemadest pole üldse seotud RMK‑ga ja jäävad praegu ennekõike Riikliku Looduskaitsekeskuse ja keskkonnateenistuste tegevusalasse. Ma eile õhtul sirvisin Keskkonnaministeeriumi Info‑ ja Tehnokeskuse väljaannet "Eesti looduse kaitse aastal 2007" (keskkonnakomisjonist võib seda raamatut saada, kui kellelgi huvi on) ja avastasin siit muu hulgas sellise huvitava asja, et leheküljel 14 on joonisel 1 välja toodud selline lihtsustatud riiklik administratiivstruktuur looduskaitse korraldamiseks. Selle struktuuri sees nähakse täpselt samuti riigitulundusasutust RMK‑d ühe looduskaitses tegeva institutsioonina. Nii et mingisugust imeasja siin ei ole.
Riigikogu liikmel Mart Jüssil tekkis küsimus, kuidas peaks kujunema see inimeste koondamise temaatika. Selleks hetkeks oli selge, et 30 metsandusspetsialisti on selle teate saanud ja järgmised muudatused peaksid selguma lähiajal, ennekõike koondatakse neid kohti, kus on tegemist dubleerimise või tugistruktuuridega.
Muidugi oli kõne all teema, kas neid muudatusi ikkagi on vaja. Proua kantsleri vastus oli, et muudatused on vajalikud selleks, et toimuks teenusestandardite või teenusepakkumise ühtlustamine. Selle kohta avaldati arvamust, et ühtlustamine pole võimalik (seda tegi üks Riigikogu liige), sest metsanduses toimub juba praegu selline tegevus, mida me oleme harjunud nägema võib-olla kuskil täiskasvanute kodulehekülgedel.
Kogu seda diskussiooni kokku võttes keskkonnakomisjon otsustas ühehäälselt teha Riigikogu juhatusele ettepanek lülitada selle eelnõu arutamine tänasesse päevakorda. Teiseks tehti ettepanek esimene lugemine lõpetada ja muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrata 2. detsember 2008 kell 18. Sellise otsuse poolt oli 5 komisjoni liiget, 2 olid vastu ja 1 oli erapooletu.
Veel võib-olla mõni sõna sellest avalikust kirjast, mis on saadetud nii keskkonnakomisjonile kui ka Riigikogu fraktsioonidele ja koopia saadeti keskkonnaministrile. Kirja saatja oli teadlaskond, kes on samuti seda eelnõu analüüsinud ja teinud ettepaneku protsess peatada. Kindlasti ma keskkonnakomisjoni esimehena saan lubada sellele ka kirjalikku vastust, aga ma ütlen, et kogu selles loos on tõepoolest väga palju emotsioone. Juba kolleeg Trapido püüdis üles tõsta seda, et kui RMK peab olema tulu teenija ja teiselt poolt looduskaitsja, siis pole välistatud looduskaitsjate sattumine olukorda, kus põlismetsa kaitsmiseks tuleb see kõigepealt maha raiuda. Üks näide on selline. Või siis see, et silmas pidades eesseisvat haldusreformi oleks maakonnapõhisele tegevusele üleminek killustav ja riigile kahjulik. Mina küsin: milline haldusreform meid on ees ootamas, mis peaks hakkama maakondi kaotama? Siin on veel mitmed sellised emotsionaalsed aspektid.
Nii et komisjon on oma ettepaneku Riigikogu suurele saalile teinud. Sellega ma oma ettekande lõpetan. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Marko Pomerants! Teile on küsimusi. Palun, kolleeg Aleksei Lotman, teine küsimus!

Aleksei Lotman

Aitäh! Kõrgesti lugupeetud komisjoni esimees! Oma kõne lõpus märkisid sa selle kirja arutamist, nimetasid seda emotsionaalseks. Kas tõepoolest sinu arvates Eesti Looduseuurijate Selts, Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjon ja Eesti Keskkonnaühenduste Koda, mis ühendab meie põhilisi keskkonnaorganisatsioone, kirjutavad pelgalt emotsioonide põhjal ega ei ole ise teinud üldse mingit analüüsi ja mingit ratsionaalset sisu selle kirja taga sinu arvates ei ole?

Marko Pomerants

Aitüma! Ka eelnevate pöördumiste korral oli nii ja seekord julgen ma ka öelda, et selles pöördumises on suur hulk emotsioone ja loomulikult omapoolset hinnangut, kuidas need organisatsioonid ühte või teist asja näinud on. Aga siin on üsna palju selliseid aspekte, millele ei ole võimalik vastata ei või jaa. Tõde ongi vaataja silmades, aga ma julgen öelda, et tegemist on lugupeetud inimestega, kellega minul on elus olnud küll ja küll kokkupuudet, on koos ühes koolipingis istutud, et loodusteadustes ülikoolidiplom saada. Ma julgen öelda, et on palju emotsioone.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Marek Strandberg, teine küsimus!

Marek Strandberg

Hea ettekandja! Peatun sellesama kirja juures. Minu küsimus on seotud sellega, et ettekandja mainis, et ta on istunud nende inimestega samas koolipingis. Nende tegevus on jäänud seotuks looduse ja keskkonnaga, ettekandja oma on seda mõnevõrra vähem, kui me vaatame ettekandja praegust tegevust. Milline oli komisjonis pädevus, millega tuvastati see emotsionaalsus? Üldiselt on ju matemaatikast teada, et kõik inimese koostatud tekstid on paratamatult ebatäiuslikud, sellest ei saa üle ega ümber. Miks komisjon arvab, et kompetentsete isikute esitatud argumendid on emotsionaalsed? Millest selline tõdemus või mõõtmine või hinnang ikkagi tuleneb?

Marko Pomerants

Aitüma! Ma teen nüüd komisjoni liikmete elu palju kergemaks. Lugupeetud komisjoni liikmed! Nii nagu teie teate ja mina tean, me ei ole seda kirja komisjonis käsitlenud, sel lihtsal põhjusel, et selle eelnõu arutamine või tänaseks aruteluks ettevalmistamine toimus lihtsalt enne seda, kui see kiri meile saabus. Nüüd on see kiri edastatud kõikidele keskkonnakomisjoni liikmetele. Siinkohal ma lihtsalt andsin edasi oma täiesti isiklikku arvamust. Mis puudutab vastuse ettevalmistamist lugupeetud organisatsioonide esindajatele, siis see vastus tuleb ja seda kindlasti siis arutab ka keskkonnakomisjon.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Marko Pomerants! Avan läbirääkimised. Esimesena kutsun kõnepulti kolleeg Mark Soosaare Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esindajana.

Mark Soosaar

Lugupeetud juhataja! Hea minister! Toredad kolleegid, kes siin saalis viibivad! Palun kaheksa minutit!

Esimees Ene Ergma

Kaheksa minutit.

Mark Soosaar

Neid inimesi Eestimaal, kellele meie kodumaa loodus korda ei lähe, tegelikult ju ei ole. Veidi rohkem kui ühe aasta pärast võime tähistada ühte väga suurt aastapäeva, nimelt pöördus aastal 1910 Vilsandi tuletornivaht Artur Toom Riia Loodusuurijate Seltsi poole palvega aidata Vaika saared looduskaitse alla võtta. Nii et sada aastat Eesti looduskaitset ei tähendanud mitte ainult lindude, loomade ja kalade kaitset, vaid see on olnud ka õlatunne nende inimeste vahel, kes on oma elu pühendanud looduse kaitsmisele. Artur Toomiga on asjad ühel pool, tema hävitas Nõukogude okupatsioon kohe alguses ja need, kes juba mullas on, vaevalt hakkavad hauas teist külge keerama, kui me siin midagi ära rikume. Meie, sotsiaaldemokraatide mure selles valdkonnas on peamiselt inimeste pärast, kes on ennast täielikult looduse hoidmisele ja kaitsmisele pühendanud. Meil on mure nende poegade, tütarde, tütretütarde ja pojapoegade pärast, kes oma isade-emade jälgedes on asunud kõigepealt linde rõngastama, siis on käinud Tartus ülikoolis õppimas ja uuesti looduskaitsesse tagasi tulnud, ja kes tahaksid oma elutööd Eestimaal teha. Selle tõttu on selle reformiga vaja hästi ettevaatlikult ja väga kaalutletult edasi liikuda. Kohe ette ütlen ma, et meie, sotsiaaldemokraadid, toetame seda reformi, kuid peame vajalikuks kahe lugemise vahel mitmeid küsimusi veel väga tõsiselt kaaluda ja nõu pidada nende inimestega, kellesse see reform puutub.
Täna me kuulsime ministri suust, et on otsustatud, et amet igas maakonnas säilib. Vahepeal me kolleeg Rein Ratasega juba fantaseerisime, et miks ei võiks selle ameti nimi olla näiteks elukeskkonnaamet. Aga eks neid ideid jõuab kahe lugemise vahel veel välja käia. Samas puudub vastus küsimusele, kuidas jääb LKK‑dega ehk regioonipõhise looduskaitsega ja looduskaitsekeskustega. Kas nendel tuleb ära kolida maakonnakeskustesse või see struktuur säilib? Tänapäevase tehnoloogiaga, moodsa sidetehnikaga on võimalik töötada ju igal pool üle Eesti.
Sotsiaaldemokraatide jaoks võib-olla kõige raskem ja keerulisem küsimus, millele siiani ei ole vastust, on looduskaitse korraldamise funktsioonide üleandmine RMK‑le. Me oleme seisukohal, et ei ole päris õige siduda ühe või teise avaliku funktsiooni rahastamist mingi majandusühenduse tegevusega. Kujutage ette olukorda, kui ühel aastal on otstarbekas mitte metsa raiuda, sest puiduhinnad maailmaturul on sedavõrd madalad, või siis meil ühel aastal lihtsalt ei ole piisavalt järelkasvu või veel mingil kolmandal, neljandal põhjusel RMK-l tulu puudub. Mis siis juhtub? Kas me sel aastal jätame looduskaitse rahastamata?
Selle eelnõu juures on veel üks suur tegemata töö, mis valitsusel tuleb ära teha. Need on rakendusaktid ja määrused. Riigikogus on olnud hea tava, et koos eelnõuga saabuvad siia saali ka nende määruste ja rakendusaktide projektid, mille alusel ümberkorraldus läbi viiakse. Selle eelnõu juures need puuduvad. Me loodame, et teiseks lugemiseks on valitsus need ette valmistanud ning keskkonnakomisjonile ja meie erakonnale neid tutvustanud.
Väga tõsine probleem on see, et eelnõu juures puuduvad riskianalüüsid. Mis juhtub pärast seda reformi? Kas on ikkagi garanteeritud, et meie teadlased ei löö käega ega lahku välismaale, kus nad saavad pikaajalisi lepinguid, et töötada oma armastatud elualal edasi?
Veel üks väga oluline aspekt on see, et Eesti looduskaitse ei saa olla rajatud ainult 150–160 inimesele, kes praegu töötavad LKK süsteemis. Tõsiselt võetav looduskaitse hakkab tööle ja toimima siis, kui elanikud sellega kaasa tulevad, ja eriti siis, kui kohalikud elanikud osalevad ja tahavad osaleda looduskaitses. Siin on muidugi looduskaitsjatel enestel ka väga suur töö ära teha. On vaja arvestada ka vana kaluri või vana metsamehe arvamust, kes on terve elu elanud oma maastikus, kes on oma esivanematelt pärinud teadmise, mis tema elukohas kõige paremini kasvab, kuidas hoida üht või teist liiki. Kui teda kuulatakse, siis on tema see, kes ütleb oma lastele, et tema pere tuleb kaasa, ja ütleb tervele külale, et tuleb teha nii, nagu on teadlastega kokku lepitud. See lõhe on ka vaja kindlasti ületada.
Meie erakond toetab esimese lugemise lõpetamist, kuid need küsimused, mis ma esitasin, on päris tõsised. Ma loodan, et me saame nendele ammendavad vastused ministrilt ja Keskkonnaministeeriumilt enne teist lugemist. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Mark Soosaar! Palun kõnepulti kolleeg Aleksei Lotmani Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni esindajana!

Aleksei Lotman

Aitäh! Kas lisaaja võimalus on olemas?

Esimees Ene Ergma

Võib, võib!

Aleksei Lotman

Head kolleegid! Erinevalt siin varem kõlanud süüdistustest, et kogu vastuseis on emotsionaalne, paljasõnaline ja konservatiivne ja keskkonnaorganisatsioonid ning akadeemilised ringkonnad on käimasoleva reformi vastu lihtsalt mingitel arusaamatutel põhjustel, väidab meie fraktsioon, et see ei ole nii: praegune reform on läbi mõtlemata ja võib tõsiselt kahjustada looduskaitset. Rohelistele on tegelikult üldse vastuvõetamatu selline suhtumine, et areng tähendabki administratiivseid ümberkorraldusi. Meie hinnangul tähendab areng sisuliselt asjaga tegelemist ehk looduskaitse areng tähendab looduse kaitsmist, mitte looduse kaitsmisega tegelevate riiklike struktuuride ümberkorraldamist. Piltlikult võib küsida, et mis lõpplahenduse lähenemise puhul siis vastuseis ägeneb, nagu lugupeetud minister siin pisut selliste vanade klassivõitluse terminite laadse metafooriga väljendas.
Rohelised on veendunud, et väga paljud probleemid, millele Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjon, Eesti Looduseuurijate Selts ja Eesti Keskkonnaühenduste Koda tähelepanu juhivad, on tegelikult väga sisulised. Nii see, et eelnõu on koostatud kitsas ametkondlikus ringis, selle ettevalmistamisse ei ole kaasatud eksperte väljastpoolt Keskkonnaministeeriumi haldusala, kui ka see, et tegelikult ka nende ekspertide arvamust, keda kaasati, ei ole sisuliselt arvestatud. Need variandid, mis nemad välja pakkusid, ei ole mitte need, millega ministeerium lõpuks välja tuli. Seega, isegi see võrdlemisi kitsal pinnal moodustatud ja peamiselt Keskkonnaministeeriumi haldusala töötajatest koosnev töörühm tegelikult ei näinud ette mitte seda reformi, mille kohta on paberid praegu teie ees laual.
Keskkonnaministeerium ei ole lähtunud kaasamise heast tavast. Keskkonnaministeerium ei ole keskkonnaühendustele omal algatusel informatsiooni andnud, vaid ta tegi seda ainult avalikkuse pöördumisele vastates, reaktiivselt, mitte proaktiivselt, ja samamoodi enamikku looduskaitsetöötajaid informeeriti alles pärast seda, kui tõsised murekirjad töötajate poolt olid teele läinud. Me teame väga hästi, et riigitöötaja ei kirjuta sellistele kirjadele kergekäeliselt alla. Nii et see mure, et kavandatav reform võib looduskaitse täielikult ära lõhkuda, oli tegelikult väga sügav ja siiras. Alles selle peale asuti vähegi laiemalt informeerima ka keskkonnasüsteemi töötajaid endid.
Samuti ei ole tegelikult, vastupidi sellele, mida härra minister väidab, praegu meie ees olev pakett mitte kuidagi kooskõlas ei Keskkonnaministeeriumi pikaajaliste arengukavadega ega ka koalitsioonileppega ja selle alusel koostatud valitsusliidu tegevusprogrammiga. Seal on lihtsalt öeldud, et looduskaitsekeskusele antakse teatud järelevalvepädevused ja antakse üle valitsejavolitused. See oli võrdlemisi väike ja lihtne seadusandlik liigutus. Selle asemel on kavandatud kolme erineva süsteemi täielik kokkumiksimine, kusjuures seda, mis selle tulemuseks on, me ette ei tea. Kiirguskeskus on toimetanud siiani täiesti omaette, tal ei ole praktiliselt mingit puutumust kahe ülejäänud ametkonnaga, tema liitmine on eriti veider ja kajastab ehk eelkõige seda, et pisike ametkond ei suutnud enda eest seista, erinevalt näiteks Keskkonnainspektsioonist ning Keskkonnaministeeriumi Info‑ ja Tehnokeskusest, mille liitmist ka alguses arutati, kuid mille juhtkonnad suutsid võrdlemisi edukalt lobida. Mitte et ma arvaksin, et need oleks tulnud ka liita, vaid on lihtsalt see tõsiasi, et siin avaldus väga selgelt see, et üks pisike ametkond ei suutnud enda eest seista.
Riigimetsa Majandamise Keskusele tööde üleandmise kohta oleme korduvalt küsinud, oleme saanud mingisugused vastused, kuid ei ühtegi selget vastust. Siiamaani ei ole selge, kes siis lõpuks hakkab olema PLK ehk maaelu arengukava poollooduslike koosluste hooldamise toetuse menetlemise rakendusasutus, kas see on loodav uus amet või RMK. Ei saanud me ka täna sellele vastust. Siin väideti, et kui RMK arengukavas seda ei ole, siis see pole probleem, sest seadus peabki enne olema. Andke andeks, kui me selle seaduse vastu võtame, siis me ostame põrsa kotis. Me anname RMK‑le üle mingid tegevused, mille üleandmist tegelikult mitte üheski dokumendis ei ole täpsemalt lahti kirjutatud. On vaid üldine jutt, et praktilised tööd lähevad üle RMK‑le. Tegelikult ju enamiku neid praktilisi töid, nii RMK‑s kui ka looduskaitsekeskuses, teevad juba praegu reaalselt alltöövõtjad. Neid suuremaid töid ei tee ei LKK ega RMK töötajad. Loomulikult, selline pisiparandus, kui mingi silt on ära vajunud, vaja on kruvi kinni keerata, on loodusvahi töö, aga on arusaamatu, kas selle töö maht on tõesti nii suur, et see tuleks RMK‑le üle anda. Kui me räägime suurematest asjadest, siis neid ei tee täna LKK oma jõududega ega ka RMK‑s ei tehta neid oma jõududega. See töö ostetakse sisse. Seega on täiesti arusaamatu, miks on vaja lõhkuda praegust võrdlemisi terviklikku süsteemi, kus töö kavandamine, tellimine, järelevalve ja seire tööde tulemuslikkuse üle on ühes kohas, ja anda osa sellest (kusjuures mitte päris täpselt aru saades, millistes piirides) RMK‑le.
Head kolleegid! Lähen kokkuvõtte juurde. Kavandatud reformi juures ei ole analüüsitud kõiki looduskaitses ja keskkonnakaitses liikuvaid rahalisi vahendeid. See seab ohtu Euroopa Liidu kaasrahastamise põllumajanduse osas ja seab ohtu ka üldise haldussuutlikkuse. Selle tõttu teeb Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsioon ettepaneku eelnõu 367 esimesel lugemisel tagasi lükata. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Head kolleegid! Istungi aeg on läbi. Jätkame selle eelnõu menetlemist homme. Istung on lõppenud.

Istungi lõpp kell 13.04.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee