14:00 Istungi rakendamine
Esimees Ene Ergma
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Alustame Riigikogu täiskogu IV istungjärgu viienda töönädala kolmapäevast istungit. Kas head kolleegid soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi? Palun, kolleeg Kadri Simson!
Kadri Simson
Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Annan 14 Riigikogu liikme nimel üle arupärimise justiitsminister Rein Langile. 2003. aastal esitasid kolm välispanka Eesti Vabariigi vastu hagi rahvusvahelisse investeeringute kaitse vahekohtusse. Nad nõudsid, et Eesti riik hüvitaks neile kahju, mis tekkis seoses 1989. aastal Esva kalapulgatehasele antud laenuga, mis jäi tasumata. Laenu käendas RAS Ookean, mis riigi aktsiaseltsina allus riigi juhtimisele. Näiteks otsustas valitsus 1994. aastal kollektiivselt, et RAS-i Ookean laevad tuleb müüa, et pankadele võlg tasuda. Ometi juhtus millegipärast nii, et võlg jäi tasumata ja võla tagatiseks olnud laevad haihtusid. RAS Ookean ise läks 1995. aastal AS-i Tallinna Sadam taotlusel pankrotti.
Eesti Vabariigile kui välisinvesteeringute kaitsjale lõppes see häbiväärne lugu vahekohtus lüüasaamisega ja 243 miljoni krooni kaotusega. Vaidluse oleks võinud lahendada ka kompromissläbirääkimistega, mille pidamist on Rahandusministeerium 4. jaanuaril 2006 Eesti Päevalehe andmetel ka kinnitanud. Riiki esindanud advokaat Aivar Pilv hoiatas, et riik võib jääda vahekohtus kaotajaks ning peab pankadele nende nõutava summa kas osaliselt või täielikult ära maksma. Ent Rein Lang rääkis 29. novembril 2007 valitsuse pressikonverentsil, kui Eesti Vabariigi kaotus oli juba selgunud, et kompromissile ei mindud. Sellest tulenevalt on meil justiitsminister Rein Langile mitu küsimust. Millel põhines tema otsus mitte minna kompromissläbirääkimistele ja miks Eesti Vabariik kaotas kordades rohkem raha, kui kompromissi korral oleks juhtunud?
Esimees Ene Ergma
Juhatuse nimel olen vastu võtnud ühe arupärimise ja kui see vastab Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, edastan selle otsekohe adressaadile.
Head kolleegid! Nüüd järgmised teated. Riigikogu juhatus võttis menetlusse järgmised eelnõud ja määras neile juhtivkomisjonid: esiteks, Erakonna Eestimaa Rohelised fraktsiooni s.a 9. oktoobril esitatud Riigikogu otsuse "Ettepaneku tegemine Vabariigi Valitsusele seoses "Põlevkivi kasutamise riikliku arengukavaga 2008–2015"" eelnõu, juhtivkomisjon on keskkonnakomisjon, muudatusettepanekute esitamise tähtaeg s.a 28. oktoober kell 18; teiseks, Vabariigi Valitsuse s.a 13. oktoobril algatatud karistusseadustiku ja maksukorralduse seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; kolmandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 13. oktoobril algatatud rahvusvahelistes äritehingutes välisriigi ametiisikute altkäemaksu andmise vastu võitlemise konventsiooni ratifitseerimise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon; neljandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 13. oktoobril algatatud 12. augusti 1949 Genfi konventsioonide 8. juuni 1977 (I) lisaprotokolli rahvusvaheliste relvakonfliktide ohvrite kaitse kohta artikli 90 lõike 2 punkti a alusel Rahvusvahelise Uurimiskomisjoni pädevuse tunnustamise deklaratsiooni tegemise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on väliskomisjon; viiendaks, põhiseaduskomisjoni s.a 14. oktoobril algatatud Euroopa Parlamendi valimise seaduse § 751 kehtetuks tunnistamise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on põhiseaduskomisjon; kuuendaks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud ühistranspordiseaduse, avaliku teenistuse seaduse ja Vabariigi Valitsuse seaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on majanduskomisjon; seitsmendaks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud tsiviilseadustiku üldosa seaduse ja võlaõigusseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon on õiguskomisjon.
Head kolleegid! Palun nüüd kohaloleku kontroll!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 79 Riigikogu liiget, puudub 22.
Head kolleegid! Palun tähelepanu, täpsustan päevakorda! Tänase päevakorra 13. ja 14. punkti, eelnõude 347 ja 352 esimeste lugemiste aruteludel teeb algatajate nimel ettekande keskkonnaminister Jaanus Tamkivi.