Austatud juhataja! Austatud Riigikogu! Veel mõni kuu tagasi kõlasid süüdistused, et Eesti majandus on üle kuumenenud, et peagi lõhkeb mull, mille sisse me kõik oleme märkamatult pugenud. Täna, kõigest mõni kuu hiljem, hõiguvad samad kriitikud veel kõvemini, et majandus ongi juba sügavas kriisis, et majanduskasv on kuhugi kadunud ja selle asemel on koha sisse võtnud must masendus.
Ei, Eesti majanduse tegelik olukord ei anna niisugusteks hinnanguteks põhjust. Eesti on väike, avatud majandusega riik. Meie liberaalne majanduskeskkond, soodne maksusüsteem ja range fiskaalpoliitika on tõestanud oma elujõulisust nii headel kui ka kehvematel aegadel. Me usume jätkuvalt turumajanduse iseregulatsiooni, inimeste ja ettevõtete õppimis- ja kohanemisvõimesse.
Eesti riigil on majanduskeskkonna mõjutamiseks kindlad, kuigi piiratud võimalused. Ja uskuge mind, me kasutame neid võimalusi parimal moel. Ülikiire majanduskasv on tänaseks asendunud veidi mõõdukama, kuid endiselt Euroopa Liidu ühe kiirema kasvutempoga. Meie valitsussektori võlakoormus on väikseim Euroopa Liidus ja see kahanemine jätkub edaspidigi. Meie eksport hoiab kasvutrendi ja jooksva konto defitsiit on hakanud vähenema. Meie tööhõive tõuseb ja tööpuudus on kümnendi madalaim. Meie majandus püsib kindlatel alustel.
Valitsus andis hetk tagasi üle 2008. aasta riigieelarve eelnõu, mille tulude maht on 96,3 miljardit ning kulude maht 93,6 miljardit krooni. See on uue, sotsiaaldemokraatide, Isamaa ja Res Publica Liidu ning Reformierakonna koalitsiooni esimene eelarve.
Uus valitsusliit jätkab veendunult konservatiivset eelarvepoliitikat. Just see, et oleme suutnud oma riigi rahanduse korras hoida, on üks peamisi tegureid, mis on teinud Eesti majanduskeskkonna usaldusväärseks ja sedavõrd kiire majandusarengu võimalikuks.
Kui eelmisel aastal samal ajal tundsime heameelt esmakordselt meie riigi ajaloos tubli ülejäägiga ehk 1,1 miljardi krooniga plussi planeeritud eelarvest, siis täna valitsuse poolt Riigikogule üle antud eelnõu näeb ette 2008. aasta riigieelarves ligi 2,7 miljardi krooni suuruse ülejäägi. Kokku on valitsussektori eelarve ülejäägiks kavandatud 3,6 miljardit krooni ehk 1,3% meie sisemajanduse koguproduktist. See on täpselt sama suur maht, kui me planeerisime 2008. aastaks juba eelmisel sügisel Euroopa Komisjonile esitatud konvergentsiprogrammis. Ma usun, et me leidsime mõistliku tasakaalu säästmise ja investeerimise vahel.
Valitsuse hinnangul on 1,3% suurune ülejääk praegustes majandusoludes kohane. See on Eesti ajaloo vältel alles teist korda, mil valitsus planeerib eelarve ülejääki juba eelarveaasta alguses. Selle näitaja poolest oleme kogu Euroopas esirinnas. 1,3% SKP‑st on oluliselt suurem protsent kui kevadel heakskiidetud eelarvestrateegias. Selle tulemusel täienevad erinevad reservid sel ja järgmisel aastal kokku ligi 10 miljardi krooni võrra.
Järgmise aasta riigieelarve tulude maht ulatub 96,3 miljardi kroonini, see on ligikaudu 20 miljardit ehk 27% rohkem selle aasta põhieelarvest. Kehtiva riigieelarvega võrreldes annavad suurima osa tulude juurdekasvust sotsiaalmaks (8,2 miljardit krooni), aktsiisid (3,1 miljardit krooni) ja Euroopa Liidu struktuurivahendid (1,5 miljardit krooni). Riigieelarve kulud ulatuvad järgmisel aastal 93,6 miljardi kroonini, kulude kasv on 25,2% ehk 19,8 miljardit, võrreldes 2007. aasta põhieelarvega.
Absoluutarvudes on suurim Sotsiaalministeeriumi eelarve, mis kasvab 9,7 miljardit krooni. Põhiosa sellest moodustab pensionide kasv ja suurenev vanemahüvitis – just see, mida praegune valitsusliit lubas kevadel võimule tulles. Kokku moodustab Sotsiaalministeeriumi eelarve üle 40% tuleva aasta riigieelarvest. 40%, mitte 14% või 4%.
Eelarvekulutuste kasvu ladvikus on veel Majandus- ja Kommunikatsiooni- ning Haridus- ja Teadusministeerium. Eelarvesummade tõusudes peegelduvad ka valitsusliidu prioriteedid: perepoliitika, haridus, teadus, infrastruktuuri arendamine ja pensionärid.
Lubage mul veel esile tuua mõned valitsuse olulisemad eelistused.
Füüsiliste isikute tulumaks jätkab alanemist. Järgmisel aastal on maksumäär 21%, kolm aastat hiljem jõuab see juba 18%‑ni. Maksuvaba tulu suureneb 2008. aasta 1. jaanuarist 2250 kroonini ning iga lapse eest arvestatakse üks tulumaksuvaba miinimum juurde. Nimetatud maksumuudatused jätavad inimestele järgmisel aastal kätte 1,185 miljardit lisakrooni.
Kõige suurema osa riigieelarve kuludest moodustavad pensionid – 17,7 miljardit krooni. Keskmine pension tõuseb järgmise aasta aprilli algusest praeguselt 3769 kroonilt 4581 kroonini – see on 22%-line hüpe. Valimistel antud lubadus pensionide kahekordistamiseks püsib kindlas graafikus.
Perepoliitika vallas on kavandatud vanemahüvitise perioodi pikendamine nelja kuu võrra. Kokku kulub järgmisel aastal vanemahüvitise väljamaksmiseks 1,8 miljardit ja peretoetusteks 1,9 miljardit krooni. Viljatusravi jaoks on kavandatud 100 miljonit krooni. Ravikindlustusele mõeldud summad suurenevad järgmisel aastal 13 miljardi kroonini.
Oluliselt suurenevad investeeringud riigi infrastruktuuri. 3,6 miljardit krooni kulutatakse riigiteede ehituseks ja korrashoiuks, sellest Tallinna–Tartu maanteele 600 miljonit ja Koidula raudteepiirijaama ehituse alustamiseks 137 miljonit krooni.
2008. aasta toob kaasa ka märkimisväärsed palgatõusud nendes prioriteetsetes valdkondades, milles lepiti kokku uue valitsusliidu koalitsioonileppes. Kõige enam tõuseb sissetulek õpetajatel, kõrgharidusega kultuuritöötajatel ja kaitseväelastel, politseinikel, päästeametnikel ja teistel sisejulgeolekuga seotud töötajatel. Planeeritav palgatõus peaks lõpetama kohati kriitiliseks muutunud personaliprobleemid riigile üliolulistes sektorites.
Riik jätkab ka investeerimist vee- ja jäätmemajandusse, suunates sinna koos välisvahenditega ligikaudu 1,3 miljardit krooni.
Kultuuriministeeriumi eelarves on 50 miljonit krooni ette nähtud pühakodade renoveerimiseks. Rahvusringhäälingu investeeringud küünivad ligi 70 miljoni kroonini.
Olgu need üksikud näited teile kinnituseks, et 2008. aasta riigieelarve lubab meil ellu viia rohkem tegusid ja unistusi kui kunagi varem.
Lisaeelarvest. Täpselt aasta tagasi siin kõnetoolis seistes ja 2007. aasta riigieelarvet üle andes kinnitasin ma teile, et mingit valimiste-eelset raha laialiloopimist ei tule. Ei ole just väga tavapärane, et valimiste aastaks koostatakse ülejäägiga eelarve, veelgi enam, et ülejääki kogutakse planeeritust rohkem. Aga just nii on läinud. Olgu see meie riigile omase konservatiivse eelarvepoliitika kinnituseks ja eduka majanduskeskkonna kiituseks.
Vabariigi Valitsus andis täna koos järgmise aasta riigieelarvega üle 2007. aasta lisaeelarve tulude mahuga 6,2 miljardit ja kulude mahuga 2,7 miljardit krooni. 3,5 miljardit, st ligi 60% eelarve ülelaekumistest suunatakse reservidesse.
Valitsus on lisaeelarve kokkupanekul arvestanud, et lisaeelarve kulud ei õhutaks takka sisenõudlust ja tarbimisbuumi Eesti turul.
Valitsussektori ülejäägiks 2007. aastal on kavandatud 2,4% meie sisemajanduse koguproduktist, mis on pool protsendipunkti kõrgem kevadises riigi eelarvestrateegias planeeritud 1,9%‑st.
Lisaeelarve suurim kuluartikkel on eraldised haigekassale – 1,09 miljardit krooni. 1. juulil toimunud pensionitõusu katteks soovib valitsus eraldada täiendavad 537 miljonit krooni.
Valitsus soovib jätkata ka mahukate investeeringutega meie välisesindustesse. 284 miljonit krooni kulub uute saatkondade avamiseks ja olemasolevate arendamiseks Riias, Pekingis, Kiievis, Varssavis, Madridis, Londonis ja mujal. Eesti riik vajab efektiivset ja väärikat välisesinduste võrgustikku.
Sisejulgeoleku suurendamiseks ja päästetehnika soetamiseks eraldatakse Siseministeeriumile 277 miljonit krooni. Kaitsekulutused suurenevad üle 307 miljoni krooni ja seda eelkõige rahvusvaheliste hangete läbiviimiseks. Lisaraha saavad nii Sotsiaal-, Keskkonna- kui ka Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.
100 miljonit krooni soovib Vabariigi Valitsus eraldada Tartu Ülikooli keemiahoone sisustuse soetamiseks.
Austatud Riigikogu liikmed! Lubage mul siinkohal tänada kõiki riigieelarve koostajaid, ametnikke ja ministreid, aga eelkõige üha ausamaks ja jõukamaks muutuvaid töökaid maksumaksjaid, tänu kellele saame peagi vastu võtta Eesti ajaloo suurima kasvu ja mahuga riigieelarve. Ma usun, et eelarve menetlus Riigikogus kulgeb avatud, koostööaltis ja konstruktiivses õhkkonnas.
Lõpetuseks. Üks endine USA president on öelnud, et riik ei saa inimestele anda midagi, mida ta enne pole nende käest ära võtnud. Ärgitagu see mõtteviis ka meid suhtuma oma riigieelarvesse ülima hoole ja täpsusega.
Palun teil eelarve eelnõusid toetada! Aitäh!