Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

10:00 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Tere päevast, lugupeetud Eesti Vabariigi president! Tere päevast, lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu I istungjärgu üheksanda töönädala teisipäevast istungit. Kas lugupeetud kolleegid soovivad üle anda eelnõusid või arupärimisi? Palun, kolleeg Kalle Laanet!

Kalle Laanet

Austatud Eesti Vabariigi president! Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Eesti Keskerakonna fraktsioon algatas korrakaitseseaduse eelnõu 12. aprillil 2007. Sellest oli pikka aega räägitud, kuid seni ei olnud selline eelnõu parlamenti jõudnud. Nagu elu on näidanud, vajab Eesti ühiskond sellist regulatsiooni. Samuti on vajadust selle järele väljendanud nii eelmise kui ka selle valitsuse koalitsioonileping. Keskerakonna fraktsioon näitas üles initsiatiivi selle eelnõu algatamisel, kuna tol hetkel ei olnud teada, kas valitsuskoalitsioon algatab korrakaitseseaduse eelnõu, mille eesmärk on avaliku korra mõiste määratlemine Eesti õiguskorras, avalikku korda ähvardavate ohtude ennetamise ja tõrjumise ning korrarikkumiste kõrvaldamise koordineeritud süsteemi loomine korrakaitseorganite, valitsusväliste organisatsioonide ning üksikisikute tasandil. Valitsus algatas sisuliselt sarnase eelnõu 16. mail 2007, seega üle kuu aja hiljem kui Keskerakonna fraktsioon. Kuna õiguskomisjonis menetleti eelnõusid erinevalt, siis läbis valitsuse eelnõu esimese lugemise 6. juunil 2007. Üks peamisi erinevusi kahe eelnõu vahel on see, et valitsuse eelnõu lubab avalikus kohas alkoholijoobes viibida ja alkoholi tarbida, lisaks on valitsuse eelnõuga kindlaks määratud avaliku koosoleku kord, mis seni on iga omavalitsuse reguleerida olnud. Kuna valitsuskoalitsioon ei toeta seda eelnõu, siis on kaheldav toetus Keskerakonna fraktsiooni eelnõule, mida näitas ka hääletustulemus õiguskomisjoni istungil. Keskerakond on seisukohal, et vaid protsessi ilu pärast ei ole mõtet menetlust jätkata, ja võtab enda esitatud eelnõu tagasi, sest kui valitsuskoalitsiooni mõtted muutuvad ja soovitakse eelnõusid ühendada, siis mine tea, mis saab. Aitäh teile! Ilusat päeva teile kõigile!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Olen juhatuse nimel tagasi võtnud ühe eelnõu, eelnõu 5.
Lugupeetud Riigikogu! Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin saalis Eesti-Rootsi parlamendirühma asutamise koosolek. Palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll.
Hetkel registreerus kohalolijaks 88 Riigikogu liiget, puudub 13.
Lugupeetud kolleegid! Tänase päevakorra kaheksas punkt, eelnõu 5 jääb päevakorrast välja.


1. 10:03 Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu (47 SE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Alustame tööd tänase päevakorra punktidega. Algab Vabariigi Presidendi algatatud Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Ma palun ettekandjaks Eesti Vabariigi presidendi Toomas Hendrik Ilvese. Palun!

Toomas Hendrik Ilves

Austatav istungi juhataja! Lugupeetavad Riigikogu liikmed! Enne, kui siirdun põhiseaduse muutmise ettepaneku arutelu juurde, tahan öelda paar sõna protseduuri kohta.
Pole vist meie põhiseaduses ette nähtud palju menetlusi, mida me hakkame proovima alles 15 aastat pärast põhiseaduse jõustumist. Põhiseadus ütleb, et Vabariigi Presidendil on õigus algatada põhiseaduse muutmist, aga põhiseadus vaikib, kuidas edasi minna. Tõsi, president Lennart Meri andis oma viimasel ametipäeval Riigikogule üle põhiseaduse muutmise eelnõu, ent kordan: ta tegi seda just oma ametiaja viimasel päeval. Sestap ei saanud me ka panna proovile võimalikke menetlusprotseduure.
Täna me teeme seda. Ja kuidas meie – teie, lugupeetavad saadikud, ja mina, Eesti Vabariigi president – seda eelnõu täna käsitleme, saab olema pretsedendiks tulevastele sarnastele juhtumitele.
Lugupeetavad daamid ja härrad! Selle aasta 15. mail algatasin Eesti Vabariigi põhiseaduse muutmise seaduse eesmärgiga korrastada riigikaitse juhtimist ning tugevdada tsiviilkontrolli kaitseväe üle.
Eelnõu esitamise põhjustest, sisust ning menetlemise põhimõtetest olen rääkinud siin teie ees uue koosseisu esimest istungit avades 2. aprillil, samuti seda eelnõu Riigikogule 15. mail üle andes. Olen ka kohtunud kõigi parlamendifraktsioonide esindajatega, samuti põhiseaduskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni liikmetega.
Seetõttu ei hakka ma kõike juba kõneldut täna üle kordama, piirdun üksnes mõningate märksõnadega.
Esiteks. Eelnõuga soovitakse muuta neid põhiseaduse sätteid, milles on mainitud kaitseväe juhatajat ning ülemjuhatajat. Muudatuste tegemise järel ei sisalda põhiseadus enam viidet ei kaitseväe juhatajale ega ülemjuhatajale.
Teiseks. Muudatused täpsustavad põhiseaduslike institutsioonide pädevust riigikaitse alal. Riigikaitset korraldab ja selle toimimise eest vastutab täitevvõim: valitsus ja kaitseminister. Riigikogu rahvaesindusena langetab tähtsaimad riigikaitselised otsused, kehtestab riigikaitset reguleerivad seadused ning kontrollib valitsuse tegevust riigikaitse valdkonnas. Presidendil riigikaitse kõrgeima juhina on eelkõige sümboolne ja tseremoniaalne, ent ka tasakaalustav roll. Üldpoliitilist korraldusõigust teostab president üksnes põhiseadusega täpselt fikseeritud juhtudel.
Kolmandaks. Muudatustega viiakse kaitseväe juhataja staatus ja ametisse määramise kord vastavusse parlamentaarse riigi valitsemise korraga. Rõhutan, et parlamentaarses riigis ei saa kaitsevägi alluda kellelegi teisele kui valitsusele. Üksnes nii on ta allutatud demokraatlikule, sealhulgas parlamendi kontrollile.
Neljandaks. Kaitseväe juhataja ametisse nimetamise ja ametist vabastamise kord sätestatakse seadusega. Põhiseaduse muutmise järel tuleb Riigikogul endal leida kõige sobivam viis kaitseväe juhataja ametisse nimetamiseks. Ametikoha politiseerimise vältimiseks peavad seaduses samuti olema fikseeritud täpsed ja ranged kriteeriumid, millele kaitseväe juhataja peab vastama.
Head rahvaesindajad! Loodan, et minu algatus saab pärast põhjalikku arutelu Riigikogu toetuse. Olen veendunud, et selle sammuga loome riigiõiguslikud eeldused riigikaitse senisest tõhusamaks arenguks.
Kohtumistel teiega on kõlanud ideesid ja ettepanekuid selle kohta, kuidas põhiseaduse riigikaitset käsitlevaid sätteid veel saaks ja tuleks muuta. Ma siiski sooviksin jääda täna menetluses olevate ettepanekute juurde. Ma loodan, et neiks muudatusteks on täna olemas poliitiline konsensus.
Austatavad Riigikogu liikmed! Riigikogu kodukorra seaduse kohaselt olen nüüd valmis vastama teie küsimustele kõnealuse eelnõu kohta. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra president! Palun, kas on küsimusi ettekandjale? Ilmselt on kõik selge. Suur tänu veel kord, härra president! Palun ettekandjaks põhiseaduskomisjoni liikme Mart Nuti!

Mart Nutt

Austatud härra president! Lugupeetud Riigikogu esimees! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Põhiseaduskomisjon arutas põhiseaduse muutmise teemat, Vabariigi Presidendi algatatud põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu 28. mai 2007. aasta korralisel põhiseaduskomisjoni koosolekul. Komisjoni istungist võtsid kutsututena lisaks komisjoni liikmetele osa Vabariigi Presidendi õigusnõunik Aaro Mõttus, Vabariigi Presidendi Kantselei õigusosakonna juhataja Mall Gramberg ning ka kaitseminister Jaak Aaviksoo ja kaitseväe juhataja kindralmajor Ants Laaneots.
Nimetatud seaduseelnõu arutelul tõstatusid mitmed küsimused, mis puudutasid eeskätt teemat, mis hõlmavad võimalikku riigikaitse korraldust pärast seda, kui põhiseaduse muudatus on tehtud. Nimelt, märgiksin siin kõigepealt ära tsiviilkontrolli küsimuse. Teiseks, milline võiks olla seaduste regulatsioon riigikaitse juhtimises olukorras, kus kaitseväe juhataja staatust enam põhiseaduses ei ole. Siinjuures toon protokollist välja mõned mõtted. Esimene küsimus, mis on seotud arupärimistega. Teatavasti kuulub praegu arupärimisele vastavate inimeste ringi ka kaitseväe juhataja. Pärast seda, kui põhiseadust selles küsimuses muudetakse, kaitseväe juhataja nende inimeste ringi ei kuulu. Siit küsimus: kas selle tõttu parlamendi kontroll kaitseväe üle mitte ei nõrgene? Vastus sellele on siiski, et kaitseväe juhataja näol on tegemist täidesaatva võimu juurde kuuluva ametiisikuga, umbes samavõrd, nagu seda on näiteks Kaitsepolitseiameti  peadirektor. Kaitsepolitseiameti peadirektor ei vasta arupärimistele parlamendis, vaid arupärimistele vastab ikkagi poliitiline minister, kes seda haldusala korraldab ja kureerib. Selles mõttes ei saa olla siin erinevust, kaitseväe juhataja staatus peaks demokraatlikus riigis olema mõnes mõttes kõrvutatav näiteks Kaitsepolitseiameti peadirektoriga.
Siit ka teine küsimus: kas selline olukord, kus kaitseväe juhataja ei ole põhiseaduslike isikute loetelus, ei tekita kaitseväe politiseerimise ohtu? Vastus on, et pigem mitte, sest ka Kaitsepolitseiameti peadirektor (kui ma juba selle näite tõin) ei saa mingil juhul olla politiseeritud isik. Täiesti vastupidi, ta peab olema kõrge riigiametnik väljaspool poliitilisi tõmbetuuli. Mõnes mõttes on kaitseväe juhataja poliitiliselt survestatav pigem olukorras, kus kaitseväe juhataja on otse aruandekohustuslik Riigikogu täiskogule arupärimistele vastamise teel, mitte siis, kui tal seda kohustust ei ole. Sest Riigikogu arupärimiste näol on tegemist vaieldamatult poliitilise debatiga, mis on suunatud avalikkusele. See, mis puudutab aga kaitseväe juhataja pädevust, ei ole poliitiline ja avalikkusele suunatud debatt, vaid see on professionaalne debatt. Avalikkusele suunatud debatti peab ikkagi poliitiline tasand ning selleks on praegusel juhul Vabariigi Valitsus ja kaitseminister.
Millal oleks õige aeg tutvustada avalikkusele ja Riigikogule neid muudatusi, mis puudutavad riigikaitse korraldust põhiseadusest tulenevalt? Kõigepealt formaalne vastus: formaalselt ei saa valitsus nimetatud seaduseelnõusid parlamendi menetlusse esitada enne, kui põhiseaduse muudatused on jõustunud, sest muidu esitaks Vabariigi Valitsus menetlusse põhiseadusvastased eelnõud. Samas on valitsusel kahtlemata võimalus tutvustada neid põhimõtteid, mille järgi riigikaitse korraldus hakkab toimima pärast põhiseaduse muudatust, sellise lubaduse on kaitseminister Riigikogule andnud. Esimesed üldpõhimõtted, mis on esialgu tõesti väga üldisel tasemel, on põhiseaduskomisjonile esitatud, aga jääme ootama, et vähemasti teise lugemise ajaks on olemas ülevaade sellest, milline hakkab olema riigikaitse korraldus Eestis pärast põhiseaduse muudatust.
Lisaks veel niipalju, et kaitseministri sõnul toetab Kaitseministeerium seda põhiseaduse muutmist. Sama seisukoha avaldas kaitseväe juhataja kindralmajor Ants Laaneots, ka tema toetab põhiseaduse muutmist selles küsimuses, aga lisaks ta ütles, et väga oluline on regulatsioon, mis pärast põhiseaduse muutmist seaduse tasemel toimima hakkab, sest tema seisukohalt peab kaitseväe juhatajal kindlasti säilima kaitsejõudude juhtimise ühtsus, et ei eralduks Kaitseliit ja kaitsevägi, ja et ühel juhil säiliks kontroll ning vastutus nimetatud üksuste koordineerimisel.
Mainin ka seda, et oma seisukoha avaldas põhiseaduse muutmise eelnõu kohta Riigikogu riigikaitsekomisjon. Riigikaitsekomisjon saatis järgmise kirja: "Riigikaitsekomisjon arutas 28. mai istungil nimetatud põhiseaduse muudatust ning toetas seda konsensusega. Ühtlasi juhib riigikaitsekomisjon aga tähelepanu asjaolule, et §-s 2 sätestatud kolmekuuline jõustumise tähtaeg ei ole piisav, arvestades muutmist vajavate seaduste ja nendest tulenevate teiste õigusaktide hulka. Eeltoodust lähtuvalt soovitame kaaluda, et jõustumise tähtaeg oleks vähemalt üks aasta, alates seaduse väljakuulutamisest. Tavapäraselt jõustatakse seadus selle avaldamisest Riigi Teatajas." Samuti otsustas riigikaitsekomisjon teha põhiseaduskomisjonile ettepaneku, mille kohaselt toimuks põhiseaduse muutmise seaduse eelnõu üks aruteludest komisjonide ühisistungil (s.o põhiseaduskomisjoni ja riigikaitsekomisjoni ühisistungil) ning see ühisistung on tõenäoliselt otstarbekas pidada enne teise lugemise arutelu, kui on esitatud muudatusettepanekud seaduseelnõu kohta. Seaduseelnõu toetab põhimõtteliselt ka Vabariigi Valitsus, kuid pean tõdema, et kirjalikku Vabariigi Valitsuse seisukohta ei ole komisjonile veel laekunud. See pidi tulema pärast järgmist valitsuse istungit.
Ning enne, kui ma lõpetan oma ettekande, tutvustan põhiseaduse muutmise protseduure. Nimelt on põhiseadust võimalik muuta kolmel moel. Esiteks, rahvahääletusega. Teiseks, läbi kahe Riigikogu koosseisu. Kolmas võimalus on muutmine kiirmenetlusel. Millise tee Riigikogu põhiseaduse muutmisel valib, seda otsustatakse kolmandal lugemisel, kuid algataja, Vabariigi Presidendi soov on, et Riigikogu muudaks põhiseadust kiireloomulisena. See on võimalik olukorras, kus Riigikogus on väga suur konsensus. Nimelt, selleks et kiireloomulisena põhiseadust muuta, tuleb neljaviiendikulise enamusega, ma rõhutan, mitte koosseisu, vaid lihtsalt neljaviiendikulise enamusega võtta kiireloomulisena muutmine päevakorda ning kahekolmandikulise enamusega, vähemalt 68 poolthäälega nimetatud muudatus ka vastu võtta. Kui sellist enamust saavutada ei ole võimalik, siis tuleb pöörduda põhiseaduse muutmise teiste teede poole, aga komisjoni nimel võiks soovitada seda teed, mis oleks ilmselt kõige suuremat konsensust arvestav.
Sellega ma oma ettekande lõpetan. Kui on küsimusi, siis meelsasti vastan. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Mart Nutt! Kas on ettekandjale küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad pidada läbirääkimisi? Palun, kolleeg Urmas Reinsalu Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni volitatud esindajana! Kaheksa minutit.

Urmas Reinsalu

Austatav Eesti Vabariigi president! Rahvaesindajad! Esiteks, toetame käsitlusviisi, et põhiseadust muudetaks novellide, s.o eraldi üksikuid õigussuhteid reguleerivate paranduste abil. See on olnud meie põhiseaduse kultuur ning muudatuste arv peegeldab hoopis põhiseaduse püsivust, mitte nõrkust. Teiseks, eelmises Riigikogu koosseisus osutasin vajadusele muutunud õiguskeskkonnas, Euroopa Liidus ja Põhja-Atlandi organisatsioonis, põhjalikult Eesti põhiseadust analüüsida, võttes samuti arvesse täienenud põhiseaduslikku kohtupraktikat Eesti Vabariigis. See ülesanne on ka täna aktuaalne. Mul on hea meel, et seda toetasid toona nii justiitsminister kui ka õiguskantsler. See analüüs ei pruugi päädida põhiseaduse muudatustega, kuid peaks päädima põhiseaduse uue kommenteeritud väljaandega. Kolmandaks, riigikaitse juhtimisest. President Lennart Meri ütles täpselt kümme aastat tagasi, Eesti põhiseaduse viiendal aastapäeval: "Siin on tegemist tõsise vastuoluga, mis on kodeeritud põhiseadusesse ega tulene poliitilise kultuuri puudulikkusest. Pean silmas konfliktset vahekorda kaitseministrite ja kaitseväe juhatajate vahel. Võin teile täie vastutusega kinnitada: sõdur võib olla kui tahes hästi välja õpetatud, ta võib olla kui tahes moodsalt relvastatud ja ometi, kui käsuliin on ähmane, mitmeti tõlgendatav ja venib nagu härja ila, vajub ka kõige parem sõjavägi kokku nagu kaardimaja."
IRL-i fraktsioon toetab kõnealuse põhiseaduse muudatuse algatust ning tarbetute viivitusteta menetlust rahvaesinduses.
Menetluse puhul tuleb arvesse võtta kolme asjaolu. Esiteks. Riigikogul peab olema ülevaade sellest põhiseaduse muudatusest johtuvast rakendusõigusest. Seadusandlike muudatuste menetlus parlamendis peab kindlasti toimuma ajalises seoses põhiseaduse muudatuste rakendamisega.
Teiseks. Meie riigikaitseõigus vajab õiguslikke juhtimisalaseid üldtermineid ja nende sisustamist, oma dogmaatikat. Selle puudumine on viinud meid olukorda, kus me kirjeldame erinevate tsiviilsete ja sõjaliste juhtide pädevust pikkade lohisevate loeteludena, mille sisse ongi ju käsuliin ja tsiviilkontroll ära uputatud. Need on olnud võimujagamise kompromissid, mida on tehtud julgeolekualase suutlikkuse arvel. Millised on iga riigikaitsega seotud võimutasandi juhtimisõiguse eripärad ja funktsioonid? Austria uurija Pernthaler on neid juhtimiskompetentse ajalooliselt analüüsinud ja nende olulised tunnused välja toonud. Korraldusõigus on osa poliitilisest valitsusvõimust. See sisaldab pädevust üldisteks ja konkreetseteks riigipoliitilisteks otsusteks riigikaitse alal, eriti korraldusteks armee kui terviku suhtes. Võib vahet teha poliitiliste, militaarpoliitiliste ja puhtalt militaarsete korralduste vahel. Militaarpoliitilised korraldused seonduvad vahetult sõjaväe militaarse juhtimisega, puudutades põhimõttelisi operatiivseid otsuseid, ent on samas sõltuvad üldistest riigipoliitilistest otsustest. Militaarse komandoõiguse sisu on operatiivne ja taktikaline üksuste juhtimine väljaõppel ja tegelikul kasutamisel. Kokku võttes, korraldusõigus on seega käsuandlusõigusest kõrgemale seatud, sest ta annab kätte alused põhimõttelistele otsustele sõjalises riigikaitses. Hõlmamata otsest käsuandlust, on tal siiski voli käsuandlust mõjustada ja seda sisuliselt määratleda. Käsuandlusõigus on seega korraldusõiguse ulatusest sõltuv. Pernthaleri hinnangul: "Käsuõiguse omaja (käsuõiguse omaja kitsamas mõttes) on sealjuures militaarses hierarhias kui ülemus, kes temale kuuluvat käsuõigust sõjalise käsu vormis rakendab. Seda ei peaks korraldusõiguse omaja juures juhtuma. .. Kui kohustav akt esineb käsuna, siis on ta põhimõtteliselt käsuvõim, kui ta esineb aga kui riigiõiguslik akt (korraldus, määrus), siis peab seda lugema korraldusvõimu alla." Võtame kokku. Kõnealune põhiseaduse muudatus üldise korralduse käsuõiguse osas üldvastuseid ei anna. Kas seda peab sisustama riigiõigus- ja riigikaitseõigusalane dogmaatika või põhiseaduse muudatuse täiendused, on arutelu koht.
Kolmas küsimus. Kellest saab sõjaseisukorras riigi sõjalise kaitse monokraatne juht ehk meie põhiseaduse tähenduses kaitseväe ülemjuhataja, on paika panemata. Küsimus algab otsusest, kas tegemist on tsiviilisiku või sõjaväelasega. Me teame eri riikidest põhimõtteliselt erinevaid lahendusi. Kuid sõjaliste kriiside iseloom ei võimalda meil ohuolukorras teoretiseerida. See teoretiseerimise võimalus ja lausa kohustus on meie põhiseadusesse sisse kirjutatud. See üleminek peab olema automaatne ja ühemõtteline. Toon siin näiteks Saksa põhiseaduse, mille järgi vastav pädevus läheb erakorralises olukorras kaitseministrilt liidukantslerile. Siit jõuamegi erakorralise seisukorra juurde. Erakorralise seisukorra rakendamise mudel meie põhiseaduses on kohmakas ning ehitatud üles vaikiva ajastu hirmudele. Peaksime muu hulgas aprillisündmuste põhjal küsima, kas seda korda ei peaks muutma kiiremini rakendatavaks.
Osundan lõpetuseks veel kord Lennart Merit: "Hästi toimiv rahvuslik julgeolekusüsteem on juba iseenesest ohu peletaja, deterrent, julgeolekutagatis: ta osutab, et toimib efektiivselt ka kriisiolukorras –, ja sellisena on võimeline kriisi ära hoidma." Aitäh teile!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Urmas Reinsalu! Palun, kolleeg Evelyn Sepp Keskerakonna fraktsiooni esindajana!

Evelyn Sepp

Austatud Eesti Vabariigi president! Lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Tegu on mõistliku ja õigeaegse algatusega ümber korraldada kaitseväe juhtimine ja alluvus. See on oluline signaal ka meie partneritele ja loomulikult on seda  riigisiseses kontekstis raske üle hinnata. Samas oleks aga ainult vormiliste muudatustega piirdumine üpris vastutustundetu olukorras, kus puudub visioon, mis saab edasi. Nii vajab selle eelnõu menetlemine väga põhjalikku ettevalmistust. Keskerakonna ettekujutus nende küsimuste konstruktiivsest lahendamisest näeb ette olukorda, kus protsess liigub paljus paralleelselt kaitseväe korralduse muutmise teiste seadustega ja parlament kehtestab end tsiviilkontrolli mehhanismide loomisel nii, et oleks välistatud kaitseväe juhtimise politiseerimine ning allutamine valitsusele viisil, mis välistaks sisuliselt parlamendi osaluse ja kvaliteetse kontrolli riigikaitse korraldamise järelevalves. Parlament kummitemplina ei oleks piisav. Me ei vaja parteikindraleid, Eesti vajab tugevat ja Eesti põhiseaduslikule korrale lojaalset kaitseväge. Küllap jagavad neid paremaid lootusi ka kõik siin esindatud erakonnad. Tahan veel lõpetuseks öelda, et Keskerakond toetab selle eelnõu konstruktiivset menetlust ja me loodame nendes küsimustes koostööd kõigi erakondadega. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Evelyn Sepp! Palun, kolleeg Karel Rüütli Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni esindajana!

Karel Rüütli

Austatud president! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Kaitseväe juhtimise korraldamise ja tsiviilkontrolli probleem on olemas ja vajab lahendamist. Selle tõttu on presidendi algatus põhjendatud ja küsimus vajab tõsist sisulist arutelu. Kuid samas peame tunnistama, et tegemist on keerulise küsimusega, mida ei saa lahendada kiirustades. Rahvaliit peab vajalikuks rõhutada, et Põhiseaduse Assamblee, kes tegeles põhiseaduse projekti koostamisega, pidas tähtsaks tagada võimude lahusus ja tasakaalustatus ning anda selle tõttu riigikaitse juhtimine Vabariigi Presidendi pädevusse. Rahvaliit on seisukohal, et Riigikogu peaks kaaluma võimalust põhiseadust muuta mitte kiirkorras, vaid seda tuleks menetleda kahe Riigikogu koosseisu poolt. Samuti on selles küsimuses vajalik laiapõhjaline diskussioon ühiskonnas. Oluline on põhiseaduse muutmise korral tagada kaitseväe sõltumatus päevapoliitikast ning näha ette garantiid, muidu võib kujuneda oht demokraatiale. Rahva kaitsetahte kasvatamine ja riigikaitseoskuste tagamine ei tohi ümberkorralduste tõttu kannatada. Peame jätkuvalt vajalikuks üldist kohustuslikku kaitseväeteenistust ja totaalkaitse põhimõtete rakendamist, kaasates ühtsesse süsteemi nii kaitsejõud, Kaitseliidu, piirivalve kui ka tsiviilstruktuurid. Toetame mobiilseid, tänapäevase relvastusega ning hea väljaõppega kaitseväeüksusi kui Eesti riigikaitse tuumikut. Rahvaliit soovib näha terviklikku paketti kaitseväe juhtimise edasise korraldamise kohta, et kujundada oma lõplikud ja põhjendatud seisukohad. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Karel Rüütli! Palun, kolleeg Marek Strandberg Eestimaa Roheliste fraktsiooni esindajana!

Marek Strandberg

Austatud president! Lugupeetud Riigikogu! Kui me meenutame ajalugu, siis Esimese maailmasõja ajal sai mööda ilutsevate armeede ajastu. Läikivates ja kiiskavates mundrites Prantsuse sõjavägi kandis tõsiseid kaotusi. Pärast seda läksid mundrid kaitsevärvi, kindralid muutusid tagasihoidlikumaks ja sõjapidamine muutus praktilisemaks tegevuseks. 21. sajandi alguses ei ole sõjavägi ja kaitsesüsteemid kindlasti enam koht, kus ilutseda, vaid pigem koht, kus ajada väga praktilist ja sisulist asja. Selles mõttes on roheliste fraktsioon kindlasti toetamas plaani muuta kaitseväe juht rahva kontrolli all olevaks, mitte eraldiseisvaks institutsiooniks, mille määramine on pühalik, pidude- ning kulla- ja karrarohke. Meenutame, et oleme korduvalt ju kogenud seda, mida tegelikult Eestis tähendab selline aupaistesse tõstetud kaitseväe juht. Uskuge, see tähelepanu, mida ühiskond kulutab sellisele aupaistele, maksab ja võib maksta meile karmilt kätte oludes, kus meil on vaja kiiresti ja sisuliselt toimivat kaitseväge. See ei ole küsimus sellest, et rahva valitud parlamendi ja valitsuse kontrolli all olev sõjavägi võib mingit moodi muutuda poliitiliseks tööriistaks. Vaevalt. See toimub alati juhtudel, kui kindral on igas mõttes rahva kontrolli alt väljas ja erilisse aupaistesse tõstetud, vaatame Ladina-Ameerika kogemust või kogemust Lähis-Idast või Aafrikastki.
Meie fraktsioon on seda meelt, et mida kiiremini kõnealune põhiseaduse muudatus läbi õnnestub viia, seda kiiremini saame suurendada koostöövõimet oma NATO partnerriikidega ja lihtsalt sõbralike riikidega ning seda kiiremini muutub paremaks meie julgeolekuline situatsioon. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Marek Strandberg! Kolleeg Jürgen Ligi Reformierakonna fraktsiooni esindajana. Kaheksa minutit.

Jürgen Ligi

Härra president! Austatud juhataja! Austatud kolleegid! Reformierakonna fraktsioon tervitab ja toetab seda presidendi algatust. Meie arvates oleks võinud see asi toimuda juba aastaid varem ja meil ei oleks midagi selle vastu, kui see muutus põhiseaduses oleks ka radikaalsem. Aga selge, et eelkõige on siin vaja otsida konsensust ja mitte tekitada uusi hirme.
See muudatus puudutab praegu siiski kõigest kaitseväe juhataja staatust, kuigi  mõnest sõnavõtust võis jääda mulje, et tegeldakse kogu kaitseväe juhtimise ja teab millega. Selle väikese muudatusega luuakse tegelikult eeldus muuta riigikaitse juhtimises väga palju asju paremaks. On kurioosne, et praegu on kaitseväe juhataja staatus põhiseaduses reguleeritud 1938. aasta malli järgi, parlamentaarses riigis nii olla ei saa. Sellest ei tulene mitte ainult teoreetilised probleemid, vaid ka väga praktilised. Kui kaitseväe juhatajat on põhiseaduses mainitud, siis tõlgendatakse seda massiliselt nii, nagu tegemist oleks põhiseadusliku isikuga. Põhiseaduslik isik aga tähendab seda, et institutsioon on sõltumatu ja tasakaalustav teiste põhiseaduslike institutsioonide vahel. Sellest kaitseväe juhataja puhul rääkida on absurdne. Ometi nii räägitakse, nii käitutakse ja niimoodi õigustatakse kõige erinevamaid probleeme kaitseväe juhtimises, poliitilist laveerimist eri võimude vahel ja lihtsalt intriige.
Seda pundart harutada on äärmiselt raske, kuna avalikkus mõistab kaitseväe juhataja staatust liiga kõrgena ning kõiksugu probleemid kajastuvad avalikkuses kui isikutevahelised või siis kahe asutuse vahelised probleemid, mitte riigiehituslikud probleemid.
Me oleme ajaloo jooksul olnud tunnistajaks kõige erinevamatele rasketele juhtumitele kaitseväes. Me mäletame Pullapääd, mis on küll kauge minevik, aga siiski tulenes see kaitseväe staatuse valest tõlgendamisest. Me oleme olnud tunnistajaks surmajuhtumitega lõppenud õnnetusele Kurkses ja selle tagajärjel ei juhtunud ju mitte midagi. Kaitsevägi oli niivõrd eraldi süsteem, et ei juhtunud midagi kaitseministri, kaitseväe juhataja ega isegi väeosa juhiga. Lihtsalt puudus ühiskonna kontroll. Tänaseks oleme olnud tunnistajaks ka otsesele militaarkontrollile sõjaväeluure poolt tsiviilvõimude üle. See asi ei oleks saanud minu arvates juhtuda, kui põhiseaduses oleks üheselt öeldud, mis on kaitseväe juhataja ja kaudselt kaitseväe roll ühiskonnas.
Me kuulsime komisjoni ettekandes väljendit "kaitseväe juhataja põhiseaduslik staatus". Ma soovitan sellest hoiduda. Ma ei tea, mis võiks olla selle väljendi sisu peale selle, et isik on mainitud ka põhiseaduses, kuid see loob jällegi tarbetu oreooli selle institutsiooni ümber ja hägustab riigikaitse juhtimise skeemi. Me veel eile kuulsime ühes komisjonis sellist arutelu, et ei tea nüüd, raske otsustada, kellel on siis aegade jooksul õigus olnud, kas kaitseministril või kaitseväe juhatajal. Sellist võrdset staatust tegelikult nendel ametimeestel ei ole, kumbki ei ole põhiseaduslik isik, üks peab teise üle järelevalvet. Ajalugu on aga paraku olnud selline, et kui juhtimisskeem on sogane, siis on järelevalve olnud niivõrd raskendatud, et kaitseministrid on tavaliselt tõhusast järelevalvest hoidunud. Poliitiliselt on see neile kasulik olnud ja välja ei ole paistnud midagi, sest kaitsevägi on üsna suletud süsteem. Kuid me ju teame, et ei raha ega seaduste lugemine ole tegelikult olnud sõjaväe kõige tugevam külg. Samal ajal ei saa ka öelda, et ministril oleks olnud võimalik selles süsteemis väga palju kaasa rääkida, sest juhtimisskeem on segane.
Me võisime rõõmuga näha, et kaks koalitsiooniparteid, kes on pidanud üheks oluliseks teemaks riigikaitset, kirjutasid oma valimisprogrammi sellise mõtte, et on vaja regulatsioone, mis võimaldaksid kaitseministril vastutada kaitseväe tegevuse eest. Praegune põhiseaduse muutmise ettepanek on samm selles suunas, et  täitevvõim saaks riigikaitse eest tõesti täielikumalt vastutada, et saaks aru pärida ka kaitseministrilt, kui midagi läheb halvasti, et ei oleks nii, et probleemid lihtsalt sumbuvad või paistavad välja konfliktidena, mis tegelikult ei ole seda laadi, nagu avalikkusele tundub.
Muidugi on see põhiseaduse muutmise algatus ainult esimene samm ja sellele peavad järgnema teised. Kaitseväe korralduse seadust me siin pikisilmi ootame ja loodame, et see lahendab probleemid kaitseväe korralduses. Aga kõik algab ikkagi kaitseväe juhi staatuse täpsemast reguleerimisest, sellepärast me tervitame seda veel kord. Kuid kuidagi ei saa nõustuda nende kolleegidega, kes selle põhiseaduse muudatuse puhul väidavad, et tekib kaitseväe politiseerimise oht. See oht selle muudatusega mitte ei suurene, vaid väheneb. Sellist politiseerimise ohtu, nagu tavaliselt riigiasutuste puhul nähakse, näiteks sundparteistamist, mingit kollektiivset hääletamist kusagil valimistel, kaitseväe puhul ei ole. Eesti on ka nii küps, et need hirmud on üle paisutatud.
Nii et veel kord: toetame seda algatust. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Jürgen Ligi! Palun, kolleeg Hannes Rumm Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esindajana!

Hannes Rumm

Lugupeetud Eesti Vabariigi president! Hea juhataja! Kallid kolleegid! Sotsiaaldemokraadid peavad selle eelnõu seadusena vastuvõtmist õigeks ja vajalikuks. Me tahame siinkohal tänada härra presidenti ja kõiki kolleege, kes on eri komisjonides seda eelnõu seni menetlenud. See koostöö on olnud väga meeldiv, väga konsensuslik, just nii nagu riigikaitset puudutavates küsimustes iga mõistlik poliitik käituma peabki. Me peame õigeks ka seda, et see põhiseaduse muudatus võetakse vastu kiireloomulisena, st juba selle parlamendikoosseisu ajal. Lükates lõppotsuse parlamendi järgmisele koosseisule, võtame põhjendamatult suure riski, sest nagu lähiminevik on näidanud, praegune käsuliin kaitseväe juhtimisel ei toimi alati korralikult ja seal on olnud palju tarbetuid konflikte. Peame igati põhjendatuks nende kolleegide muret, kes on osutanud sellele, et muutes põhiseadust, tuleb muuta ka teisi seadusi nõnda, et kaitseväe uus käsuliin saaks korrektselt ja korralikult paika. Aga oleme seda meelt, et siinkohal ei saa Riigikogu vaadata ainult valitsuse poole ja oodata, et algatused teiste seaduste muutmiseks tulevad täitevvõimult, vaid parlament ja kõik parlamendifraktsioonid peavad siin ka ise olema initsiatiivikad. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Hannes Rumm! Kõik fraktsioonid on saanud sõna, lõpetan läbirääkimised. Palun, kolleeg Mart Nutt!

Mart Nutt

Aitäh! Kui on võimalik, siis põhiseaduskomisjoni esindajana palun sõna repliigiks. Nimelt tõstatus arutelul korduvalt küsimus selle menetluse pikkusest. Ma meenutan seda, et põhiseaduse muutmisel peab esimese ja teise lugemise vahel olema vähemalt kolm kuud ning teise ja kolmanda lugemise vahel vähemalt üks kuu. Sellest tulenevalt on põhiseaduskomisjoni ettepanek muudatusettepanekud esitada 20. septembriks kella 18-ks. Kõik menetluslikud otsused tehti komisjonis konsensusega. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Määran eelnõu 47 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks 20. septembri 2007 kell 18. Eelnõu 47 esimene lugemine on lõpetatud.


2. 10:43 Eesti Panga 2006. aasta aastaaruanne

Esimees Ene Ergma

Järgmine päevakorrapunkt on Eesti Panga 2006. aasta aruanne. Ma palun ettekandjaks Eesti Panga presidendi Andres Lipstoki!

Eesti Panga president Andres Lipstok

Austatud Riigikogu esimees! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Suur au on jälle teie ees seista. See seismine tuleneb Eesti Panga seadusest, mille alusel kord aastas, Eesti Panga aruande kinnitamise järel, lasub Eesti Panga presidendil kohustus aruannet esitleda ka Riigikogu liikmetele. Mul on suur au anda Riigikogus ülevaade töö tulemustest eelmisel, 2006. aastal. Ma alustan Eesti majanduse olukorrast ja väljavaadetest ning seejärel puudutan keskpanga peamisi tegevusvaldkondi.
2006. aasta oli Eesti Panga jaoks tegus nii Eestis kui ka Euroopa Liidus. Loomulikult tuleks esimesena ära mainida teemad ja tegevused eurosüsteemiga ühinemise ettevalmistamisel ja euro kasutuselevõtu ettevalmistamisel. Sellega seoses tõusis aasta jooksul esikohale nn Maastrichti inflatsioonikriteeriumi ümber toimunud arutelu erinevates Euroopa Liidu asutustes, institutsioonides ja kõrgete ametimeeste juuresolekul. Meiega ühinesid sellel arutelul väga paljud teised uued liikmesriigid. Nagu me nüüdseks teame, on Euroopa Komisjoni ja Euroopa Keskpanga ühine seisukoht, et Maastrichti kriteeriumi tõlgendamine ei ole teema ja Maastrichti kriteerium on selleks, et seda täita. Sellest tulenevalt paraku selle kriteeriumi ülevaatamisega seoses mingisuguseid uudiseid 2006. aasta ei meile ega kellelegi teisele ei toonud. Ütlen kohe ka prognoosi poole pealt ära, et lähtudes Eesti Panga 2007.–2009. aasta viimasest ametlikust prognoosist ja sealt tulenevatest horisontidest, võib julgelt öelda, et enne 2011. aastat ei ole euro kasutuselevõtt Eesti riigis võimalik.
Vaatamata järjest tihedamale koostööle Euroopa Liidus, jäävad Eesti Panga põhiülesanneteks hinnastabiilsuse tagamisele kaasaaitamine Eestis ning meie panganduse ja finantssüsteemi usaldusväärsuse hoidmine. Siin pakkus eelmine, 2006. aasta Eesti riigile ja keskpangale küllalt tõsiseid väljakutseid. Ühest küljest oli see Eesti majanduse jaoks väga kiire kasvu aasta. Sisemajanduse koguprodukti reaalkasv – Eestis toodetud kaupade ja teenuste koguväärtus – suurenes ühe aastaga 11,4%, tööpuudus langes 5,9% tasemele ning Eesti elanike reaalne ostujõud jõudis ligi 70%-ni Euroopa Liidu keskmisest. Teisest küljest kaasnesid eduga ka riskid. Uute pangalaenude ja liisingute kogumaht kasvas aastaga 51,6%, sest sissetulekute kiire kasv julgustas Eesti peresid ja ettevõtteid laenu võtma. Kasvava sisenõudluse, st kodumaiste investeeringute ja tarbimise rahastamine nõudis üha suuremat välisraha sissevoolu ja välisinvesteeringute kasvades suurenes ka jooksva konto puudujääk peaaegu 15%-ni sisemajanduse koguproduktist. See tähendab, välisraha netosissevool Eestisse jõudis 2006. aasta jooksul ligi 39 miljardi kroonini, millest valdav osa tuli pankade vahendusel. Seetõttu on meie arengu jätkamiseks tähtsal kohal välisinvestorite ja eelkõige Skandinaavia pankade usalduse säilimine Eesti vastu.
On selge, et Eesti majandus ei jõua nii kiiresti kasvada igavesti. Laenukasvu tempo ja jooksva konto puudujääk hakkavad kahanema ning ülikiire majanduskasv aeglustub. See lause on jälle meie prognoosi põhine. Eesti Panga arvates on Eesti majandusele eelolevatel aastatel jõukohane keskmiselt 7–8%-ni küündiv kasvutempo. Samas võib majanduskasv paariks aastaks aeglustuda ka 5,5–6,5%-ni. Selline tsüklilisus on vabale turumajandusele täiesti loomulik. Keskpanga ja valitsuse ülesanne ei ole mitte majandustsükkel ära kaotada, vaid vältida kasvu järsku aeglustumist, teisisõnu, toetada majanduse pehmet maandumist. Seetõttu tulebki kiire kasvu aastatel kokku hoida, mis omakorda võimaldab aeglasema kasvu perioodil riigil suhteliselt rohkem kulutada ja seeläbi langust pehmendada. Sellel aastal eeldab see ühelt poolt eelarve hoidmist tuntavas ülejäägis, mis pidurdab sisenõudluse kasvu, ja teiselt poolt tugevat pangandusregulatsiooni ja tulemuslikku finantsjärelevalvet, mis suurendab meie finantssektori vastupidavust.
Selle aasta esimeste kuude põhjal võime oletada, et senise majanduspoliitika joone hoidmine on reaalne ja see tagaks majanduse sujuva aeglustumise. Osalt Eesti Panga astutud sammude mõjul on laenumahu kasv selgelt pidurdumas ning kinnisvarahindade tõus on peatunud. Eestil on kõik eeldused jõudsa arengu jätkamiseks ka eelolevatel aastatel, kuid selleks on vaja igal juhul vältida eelarvepoliitika nõrgenemist ning jätkata sihikindlat tööd euro kasutuselevõtu ettevalmistamisel.
Austatud Riigikogu liikmed! Lubage mul nüüd lähemalt tutvustada Eesti Panga eelmise aasta tegevust. Alustan rahapoliitikast ja välisvarade haldamisest.
Eesti Panga esmane ülesanne on tagada Eestis hinnastabiilsus, mis loob tingimused pikaajaliseks majanduskasvuks. Eelmisel aastal kinnitasin teile, et Eesti Pank on hinnastabiilsuse taganud, ning tahan seda rõhutada tänagi. Eestis me tagame hinnastabiilsuse fikseeritud vahetuskursi kaudu ja krooni muutumatu vahetuskurss euro suhtes tagab euroala stabiilse hinnataseme ka Eestis. Samas on selge, et 2006. aastal 4,4%-ni tõusnud inflatsioon ületas 2005. aasta näitajat. Kas seetõttu on Eestis hinnastabiilsus ohus – on ju õigustatud küsimus? Kas elanikud ja ettevõtted peavad kartma inflatsiooni pidevat kiirenemist? Lihtne vastus on: sugugi mitte. Kõigepealt tuleb rõhutada, et Eesti loomulik keskmine inflatsioonimäär on 1,5–2,5% kõrgem euroala omast ja põhjus on lihtne – kiirema majanduskasvuga kaasneb kiirem hinnatõus. Kui meie sissetulekud tõusevad, kasvab ka hinnatase. See on paratamatu. Eesti reaalne sissetulek on umbes 70% Euroopa Liidu keskmisest, kuid ka meie kaupade ja teenuste hinnad on Euroopa Liidu keskmisest madalamad, umbes 65% tasemel. Seetõttu ongi Eesti keskmine inflatsioon viimase kuue aasta jooksul ulatunud 3,5–4%-ni.
Eelmisel aastal tõstis inflatsioonitempot ka jätkuv nafta ning teiste kütuste hinna tõus, mis kandus nüüd juba üle transpordi- ja majapidamiskuludesse. Samuti suurendas hinnatõusu sissetulekute ja kinnisvarahindade kasv. Siiski oli 2006. aasta 4,4%-line inflatsioonitempo lähedal viimaste aastate keskmisele ja erinevus euroala 2,2%-lisest inflatsioonist püsis loomulikes piires. Eesti Panga prognoosi kohaselt tõstavad teenuste ja kinnisvara eelmisel aastal tõusnud hinnad ning paratamatud maksumuudatused inflatsiooni sellel ja järgmisel aastal üle 5% taseme, kuigi sisenõudlusest tulenev hinnakasvu dünaamika aasta teisel poolel muutub. Edaspidiseks prognoosin inflatsiooni aeglustumist 2009. aastal ja sellele järgnevatel aastatel.
Eesti on koos teiste uute liikmesriikidega Euroopa Liidu vahetuskursimehhanismi ERM2 liige. See mehhanism seob nende valuutade kursid euroga ning on üks euroalaga liitumise tingimusi. Põhimõtteliselt annab ERM2-s osalemine lisagarantii krooni kursi püsimiseks. Märkimisväärse rahapoliitilise sammuna võib välja tuua kohustusliku reservi määra tõstmise 13%-lt 15%-le alates 1. septembrist 2006. Selle otsusega tõusis likviidsete varade osakaal kommertspankade bilanssides ning kasvas pankade tugevusvaru juhuks, kui praegune varade ja hoiuste kiire kasv lõpeb. Kohustusliku reservi määra tõstmine andis ka avalikkusele sõnumi majanduse ülekuumenemise ohu tõsidusest.
Puudutades nüüd lühidalt välisvarasid, rõhutan, et Eesti välisreservide haldamine on lahutamatu osa krooni stabiilsuse tagamisest. Valuutakomitee reeglite kohaselt peavad välisvarad täielikult katma kõik keskpanga kroonikohustused. Teisisõnu, Eesti Pank on alati valmis vahetama eurodeks kõik krooni rahatähed ja kommertspankade krooniarved Eesti Pangas. Seetõttu oleme välisvarade investeerimisele seadnud ranged riskipiirangud, et tagada varade likviidsus ja säilivus. Siinjuures võib mainida, et Eesti Pank sai 2006. aastal investeerimistegevusest oodatust rohkem tulu. Eesti Panga konverteeritavate välisvarade suurus oli 2006. aasta lõpus 33,17 miljardit krooni ja välisvarade investeerimise tulusus ümardatult 2,5%.
Lähen nüüd inflatsiooni ja rahapoliitika ülevaatelt edasi Eesti Panga järgmise põhiülesande, panganduse usaldusväärsuse ja stabiilsuse toetamise juurde.
Nagu eelnevalt mainisin, kaasnes 2006. aastal kiire majandusarenguga pankade laenumahu jõuline ja kevadsuvel ligi 60%-ni ulatunud kasv. Laenu võtmine ja andmine ei ole tänapäevases majanduses midagi taunimisväärset, pankade ülesanne ongi vahendada hoiustajate ja investorite raha laenuvõtjatele, kes saavad seeläbi arendada oma ettevõtet, parandada elamistingimusi või mida iganes. Samas on selge, et selline ülikiire laenukasv ei saa pikalt jätkuda. Pehme maandumise toetamiseks on oluline, et pangad koguksid kiire kasvu aegadel piisavalt kapitali, sellisel juhul tegutsevad nad tõrgeteta ja jätkavad laenuandmist ka siis, kui majanduskasv aeglustub ning mõnel laenuvõtjal tekib probleeme tagasimaksmisega. See tähendab, kui pankade laenuportfelli kvaliteet halveneb. Eelöeldu tõttu muutiski Eesti Pank 2006. aasta 1. märtsist pankade kapitali adekvaatsuse arvutamise korda, tõstes eluasemelaenude riskikaalu 50%-lt 100%-le. Selle tulemusena on pankade kapitali suurus senisest enam kooskõlas eluasemelaenude kiirest kasvust tulenevate riskidega.
Peale piisava kapitali ja likviidsuse kindlustamise on panganduse usaldusväärsuse tagamisel oluline keskpanga ja finantsjärelevalve tegevus kriiside ennetamiseks. Eelkõige on selleks vaja pidevalt jälgida panganduse olukorda ja hinnata selle tugevust. Keskpank peab teadma, kuidas muutuvad panganduse põhinäitajad ning kas pangad on suutelised üle elama majandusolukorra halvenemise. Seetõttu koostab ja avaldab Eesti Pank kaks korda aastas finantsstabiilsuse ülevaate, milles esitame põhjaliku kokkuvõtte nii panganduse olukorrast kui ka vastupanuvõimest majandusolukorra järskudele muudatustele.
Finantssüsteemi usaldusväärsuse hoidmisel on peale panganduse analüüsi sama tähtis riigi valmisolek kriisiolukordadeks. Eriti oluline on seejuures koostöö eri asutuste vahel. Et pangandussüsteem on tänaseks täielikult lõimunud Põhja- ja Baltimaade suurte finantsgruppidega, on võrdselt tähtsad nii riiklik kui ka rahvusvaheline dimensioon. Riikliku valmisoleku suurendamisel oli 2006. aastal tähtsal kohal Eesti Panga, Finantsinspektsiooni ja Rahandusministeeriumi vahelise finantskriiside haldamise koostööleppe sõlmimine. Koostöökokkulepe määrab kindlaks osaliste ülesanded ja ühised tegutsemisalused kogu finantssüsteemi ohustavate kriiside korral. Rahvusvaheliselt poolelt väärib esiletoomist Eesti, Leedu, Läti ja Rootsi keskpankade vahel sõlmitud koostöökokkulepe, mille eesmärk on tagada koostöö piiriüleseid gruppe ehk mitmes riigis tegutsevaid pankasid puudutavate finantskriiside korral. Kõik need sammud näitavad seda, kui tõsiselt suhtuvad nii valitsus kui ka Eesti Pank panganduse usaldusväärsuse ja sujuva toimimise tagamisse.
Samas on selge, et ükski koostöölepe ei hakka toimima iseenesest. Et suurendada praktilist valmisolekut kriisiolukordades tegutsemiseks, toimus 2006. aasta kevadel Eesti Panga, Finantsinspektsiooni ja Rahandusministeeriumi ühine kriisiõppus. Kolme asutuse esindajad harjutasid selle käigus tegutsemist hüpoteetilise pangakriisi korral, et ühtlustada arusaamasid oma ülesannetest ning testida infovahetust kriisiolukordades. Samuti on järelevalveasutuste koostöö üks tähtsamaid finantspoliitilisi küsimusi Euroopa Liidus, kus jätkub turgude ja pangagruppide konsolideerumine, edasine lõimumine ja sellest tulenevalt ka nn kriisisituatsioonis koostöö uute vormide otsimine. Praegusel ajal ei saa peaaegu ükski Euroopa Liidu liikmesriik tulla raskustega toime iseseisvalt, vaid kriiside lahendamine on üle-euroopaline ülesanne. Seetõttu jõuti ka Euroopa Liidus 2006. aastal esimese kriisiharjutuseni, kus osalesid kõikide liikmesriikide esindajad. Järelevalve korraldus Euroopa Liidus nõuab ju edaspidigi tõsist tähelepanu kõigi liikmesriikide seadusandjate ja riigiaparaadi poolt.
Kolmanda olulise tegevusena tahan rõhutada, et 2006. aastal võeti Eestis täielikult üle Euroopa Liidu uus kapitali adekvaatsuse arvutamise direktiiv (nn Basel II raamistik), mis sisuliselt rakendub Eesti pankade suhtes järgmise aasta algusest. Uue süsteemi kohaselt võivad pangad kohustusliku miinimumkapitali määramiseks kasutada ka praegu kasutusel olevat põhimõtet ehk õigusaktidega määratud arvestusmetoodikat või minna üle majasisese riskihindamise süsteemile. Viimasel puhul sõltub pankade kapital senisest enam konkreetse laenuvõtja riskidest. Oluliseks uuenduseks on asjaolu, et uues süsteemis kinnitatakse kogu pangagrupis kasutatav riskihindamissüsteem selle riigi poolt, kus asub peakontor, ning koostöö Skandinaavia järelevalveasutustega muutub veelgi tihedamaks. Eesti säilitab uues süsteemis Euroopa Liidust kõrgema kapitalinõude –  s.o 10% – tururiski ja krediidiriski katteks. Sellega tagame, et pankade kapitali suurus arvestab pankade portfellides olevate väärtpaberite hinnamuutustest ja laenuportfelli kvaliteedi võimalikest langustest tulenevaid finantsriske piisava varuga.
Pangandussüsteemi puudutava osa kokkuvõtteks kinnitan, et eelmisel aastal püsis Eesti finantssüsteem tugev ja usaldusväärne, ühtegi prognoosimata riski ei ilmnenud ja need riskid, mis oleksid võinud tekkida, said maandatud enne, kui nad tegelikult ilmnesid.
Lubage mul lõpetada lühikese tagasivaatega raharingluse korraldamisele, mis teatavasti seisneb sularaha kvaliteedi ja kättesaadavuse tagamises ning pankade maksesüsteemide tõrgeteta toimimises. Mis puudutab Eesti krooni sularaha, siis hoogsa majanduskasvu tõttu kasvas ringluses oleva sularaha kogus kiiremini kui eelnevatel aastatel. Aasta lõpus oli ringluses 11,7 miljardit krooni. 2006. aastal tellis Eesti Pank uued kahe- ja kümnekroonised pangatähed, mis lasti välja 2007. aasta alguses. Eesti Pank emiteeris ka kaks hõbedast meenemünti: taliolümpiamängudele pühendatud kümnekroonise ja rahvusooper Estonia juubelile pühendatud sajakroonise mündi.
Eesti Pank tagab Eesti maksesüsteemide tõrgeteta töö. Eesti pankadevaheline arveldussüsteem koosneb kahest alamsüsteemist: reaalajalisest suurmaksete süsteemist ning tavamaksete süsteemist. Maksesüsteemide töös 2006. aastal mingeid tõsiseid tõrkeid ei esinenud. Väärib märkimist, et Eesti Pank ühines 2006. aastal euroala suurmaksete arveldussüsteemiga TARGET, mis võimaldab sellega liitunud kommertspankadel kasutada kiiret ja odavat teenust euromaksete arveldamiseks Euroopa Liidu liikmesriikides.
Austatud esimees! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Mul on au kiirülevaade lõpetada, tänada teid tähelepanu eest ja öelda aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra Eesti Panga president, selle huvitava ettekande eest! Kas on küsimusi ettekandjale? Palun, kolleeg Raivo Järvi!

Raivo Järvi

Aitäh, hea juhataja! Lugupeetud president, kes te olete ilmselt juba harjunud, et kipun esitama lapsesuiseid küsimusi! Aga siiski, meie kõigi ühine mure on euro. Teada on, et aktsiisitõusud võivad anda efekti, võivad ka mitte. Tegelikult on ikka õhus see, et kui meil on piisav eelarve ülejääk, see peaks jällegi võib-olla andma garantii eurole üleminekuks. Mis on Eesti Panga meelest sellised 100% kindlad tagatised, mis meil ikkagi lubaks jõuda sellesse superklubisse? Teada on, et kui me seda 2011 ei tee, siis me ei teagi, millal me sinna jõuame.

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh küsimuse eest! Kui Eesti Pangal oleksid teada need nn superüritused või -meetmed, millele sa viitasid, siis me oleksime neid ammu rakendanud ja kindlasti oleksime tähtaegade prognoosimisel ja valitsusele nõu andmisel tähtaegade osas palju konkreetsemad. Paraku, selliseid supermeetmeid ju ei ole. Meie majandus areneb kiiresti, sellega käib kaasas arusaadav inflatsioonitõus. Üks tee oli see, et üritada meie erisusi, mitte ainult meie eripärasusi, ka teiste uute liikmete eripärasusi, kelle majandus areneb kiiresti, otsustajatele ära seletada. Kuid paraku on otsustajad ühel või teisel põhjusel siin suhteliselt kindlad ja karmid ning ütlevad, et Maastrichti kriteerium on kriteerium, mis kuulub täitmisele. Siin vaidlemise, seletamise ja tõlgendamise võimalusi ei ole. Aga loomulikult on meil olemas nägemus, milline tee võiks viia meid kõige kiiremini edasi. Täna tundub küll, et see tee on olemasoleva majanduspoliitika väga selge ja tugev järgimine, et siin ei tehtaks mingeid arusaamatuid või populistlikke järeleandmisi. Siis peaks see loomulik konvergents viima sinnamaale, et meie hinnatase ja palgatase ühtlustuvad, siis ju ka surve inflatsioonile alaneb ja me võiksime tõesti olla sinu mainitud aastatel ühinemiseks küpsed.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Igor Gräzin!

Igor Gräzin

Hea sõber ja kolleeg Raivo Järvi ütles, et nende suur mure on üleminek eurole. Kui nad nii väga mures on (ma ei tea, kes nad on), siis ma tahtsin lihtsalt küsida niisugust asja, puhthüpoteetiliselt. Oletame, et tuleb see aasta 2011, tuleb 2012, eurol läheb, nii nagu tal läheb, oletame täiesti hüpoteetiliselt, et lükkub see euro tulek natukene veel edasi või tuleb ta natuke varem. Mida see tegelikult tavalise inimese jaoks tähendab, see nende mure? Meil seda muret ei ole, neil on.

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh, rahvasaadik Gräzin! Ma ei saanud küll sinu "nendest" ja "meiest" hästi aru, kes on nemad ja kus pool olen mina, aga on küsija õigus esitada küsimusi, nii et aitäh!

Esimees Ene Ergma

Palun ...

Eesti Panga president Andres Lipstok

Lugupeetud juhataja võttis minu vahekokkuvõtet kokkuvõttena, ma ei mõelnud üldse mitte lõpetada. Kui eurot ei tule, siis ühelt poolt äärest juhtub, et meie oma mingisugused suured eesmärgid, mida me oleme püsti pannud oma majanduse arendamisel, saavad tagasilöögi ja saavad tagasilöögi just seetõttu, et me oleme ju teatud tähtaegu välja öelnud ja kui me ei suuda mingiks ajaks üht ülesannet täita, siis arvatavasti tekib väga palju küsimusi nendel, kes meid kõrvalt vaatavad. Olgu need näiteks reitinguagentuurid ja reitinguagentuuride kokkuvõtete kaudu ka investorid. Küsimus on üks: mis siis toimub? Kui meie majandus toimib nendesamade reeglite alusel, mis on praegu, mis on kõigile arusaadavad, siis võib oletada, et lühiajaline edasilükkumine ei too kaasa mitte mingit tagasilööki. Investorid saavad aru, et see on kiire majanduskasv, mis on konvergeerumisstaadiumis, ja teatud tagasilöögid on arusaadavad. Aga kui situatsioon on selline, nagu praegu, kus jooksva konto puudujääk on 15% ja selle alanemist nagu eriti ette ei nähtagi, kus teatud sammud (ma räägin nüüd eelarve ülejäägist), mida on välja öeldud, mille peale on natuke noogutatud, leiavad teisiti tõlgendamist ja seejuures seletamine ei ole väga arusaadav, kui need kõik kokku peaksid sattuma ühele ajahetkele ja euro osas tuleb veel mingi kõlakas vahele (tuletage meelde Läti detsembrikuu sündmusi, ka Lätil olid probleemid, aga tol hetkel mingit majanduspoliitilist põhjust sellise kõmu püstipanemiseks ju ei olnud), kui need kõik kokku tulevad ja me ei ole eurotsoonis ega suuda väga selgelt seletada, miks me seal ei ole, siis on see usalduse küsimus. Mina olen sügavalt veendunud, et nii Eesti rahvale kui ka Eesti majandusele on eelkõige selle usalduskrediidi hoidmine ja säilitamine edu võti, väikese riigi edu võti. Kui me selle maha mängime, siis on halvasti küll.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Meelis Atonen!

Meelis Atonen

Aitäh, hea kooliõde! Austatud ettekandja! Mul on selline küsimus. Te rääkisite võimalikest ohtudest eurole üleminekul jne. Äkki te ütlete hästi otse ja lühidalt, millisena teie isiklikult näete lähema kolme aasta perspektiivis majanduse tulevikku. Ma küsin kolmeastmeliselt: kas te näete, et majandusperspektiiv on väga hea, näete seda rahuldavana või pigem, et tuleks olla väga ettevaatlik? Olge hea, kui te ühe neist kolmest välja valite, siis ma saan vastuse.

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh küsimuse eest! Kui antakse ette kolm vastust ja öeldakse, et vali nendest üks, siis peaksin mina vastu küsima: palun defineeri nende kolme vastuse kriteeriumid, mida need tähendavad. Ma saan vastata nendes kategooriates, millega Eesti Pank askeldab oma prognoosides. Me oleme oma kevadprognoosis, mida me oleme ametlikult presenteerinud, jõudnud sinnamaale, et see maandumine võiks olla pehme. Ma nüüd ei mäleta, mis sul see keskmine kriteerium oli, aga kui on pehme maandumine, siis see peaks kehtima. Kui meil definitsioonid kokku lähevad, siis vastus on: see keskmine.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Marika Tuus!

Marika Tuus

Aitäh! Austatud Eesti Panga president! Mitmed majandusanalüütikud näevad, et aktsiiside järsk kasv ja riigi kulutuste suurenemine tekitab inflatsiooni äkktõusu ja see viib meid omakorda kriisi. Milline on teie hinnang sellisele arvamusele? Kas meil võib käiku minna niisugune Läti stsenaarium?

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh! Ma arvan, et aktsiiside kasv iseenesest on ju meile natukene ette kirjutatud Euroopa Liiduga ühinemise dokumentides. Sõltub tempost, millal midagi ette võtta. Praegu, kui meil on ühine eesmärk ikkagi võimalikult kiiresti täita kriteeriumid euroga ühinemise tarvis, siis valitsuse see samm, et aktsiiside tõstmine teha ära ennaktempos, on arusaadav. Eesti Pank selles kontekstis aktsiiside ennaktempos tõstmist toetab. Me oleme oma materjalides ka näidanud, et kui aktsiisid tõusevad sellisel kujul, nagu valitsus on teile arutamiseks esitanud, siis 2008 on inflatsioon ikkagi päris tipus ja suure tõenäosusega 2009 ja 2010 on langustrend, kui me võiksime jälle hakata rääkima hindajate kutsumisest ja oma kriteeriumi täitmise eeldustest. Selles kontekstis on Eesti Pank aktsiiside tõstmisega nõus ja rahul. Muid poliitilisi lähenemisi ei oska ma panga presidendina kommenteerida.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Toomas Trapido!

Toomas Trapido

Aitäh! Jätkan väga lühidalt eile rahanduskomisjonis tõstatatud teemal ja sellel eesmärgil, et seda siia suurde saali tuua. Minu tagasihoidliku arusaamise järgi, see kindlasti ei pruugi adekvaatne olla, on inflatsioon põhiliselt põhjustatud energiahindade tõusust, palkade tõusust ja kinnisvarahindade tõusust, mis on liikunud Euroopa hindade poole. Mitu korda on siit läbi käinud väide või mõte, et energiahindade tõus paar aastat tagasi oli ootamatu, prognoosimatu ja tuli kõigile üllatusena. Tegelikkuses see päris nii ei olnud, ka tagasihoidlik siinkõneleja on sellest kirjutanud. Mis ma tahan öelda, on see, et lähima nelja aasta jooksul on suhteliselt prognoositav ...

Esimees Ene Ergma

Palun küsimus!

Toomas Trapido

... et energiahinnad tõusevad umbes poole võrra. Hea küll, ma olen rääkinud.

Esimees Ene Ergma

Palun esitage küsimus, aga mitte ettekanne! Palun, kolleeg Helle Kalda!

Helle Kalda

Aitäh! Lugupeetud Eesti Panga president! Eile komisjonis me arutasime ka tulumaksu. Minu küsimus teile oli, et tulumaksu vähendamine on minu arust inflatsiooni suurendamine. Teilt täpset vastust ei saanud, aga eelmine kord, kui tulumaksu vähendati, olete te oma arvamuse öelnud ja pangal on ka tehtud arvamus. Kui palju on ikkagi pank arvestanud, kui palju see tekitab uuesti kinnisvara ostmist ja kui palju see tekitab inflatsiooni nende aastate jooksul?

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh küsimuse eest! Nii nagu me eile ka majanduskomisjonis rääkisime, on tulumaksu alandamine majanduspoliitiline samm, mille valitsus on ette võtnud. Makromajanduse stabiilsuse seisukohalt on põhiküsimus eelarve ülejääk. Siin on Eesti Panga sõnum olnud kogu aeg väga selge: majanduse kohanemise toetamiseks tuleb ka 2007. aastal eelarve ülejääk hoida samas suurusjärgus eelmise aastaga, see on 3,5–3,6%. Näiteks struktuurimuutused maksusüsteemis peavad seega olema eelarvelises ...

Esimees Ene Ergma

Härra president! Kas see telefon teie taskus ei ole juhuslikult?

Eesti Panga president Andres Lipstok

Mul on mobiiltelefon taskus küll, aga tema ei räägi meiega.

Esimees Ene Ergma

Välja lülitatud on?

Eesti Panga president Andres Lipstok

No on küll, jah!

Esimees Ene Ergma

Aitäh!

Eesti Panga president Andres Lipstok

Ta oli ka enne välja lülitatud. Maksusüsteemi struktuuri muutused peavad seega olema eelarvepoliitilises mõttes neutraalsed. Kui see aktsiiside suurendamine versus tulumaksu alandamine on tasakaalus, siis meid ta ei sega. Teiselt poolt, prognoosida täna, kui palju tänu sellele, et rahvale rohkem raha kätte jääb, hakkab rahvas uuesti kortereid ostma, maju ehitama – siin ma oleksin suhteliselt ettevaatlik. Kindlasti on see number Rahandusministeeriumil väga täpselt välja arvutatud, mis peab olema resultaat, ja selle küsimuse adresseeriksin mina lugupeetud rahandusministrile. Aga ma ütlen, et kui tasakaal on tagatud, siis majanduspoliitiliselt meie probleemi ei näe.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Taavi Rõivas!

Taavi Rõivas

Aitäh! Austatud panga president! Te mainisite oma ettekandes eluasemelaenu temaatikat ja seda, kuidas 2006. aastal oli pangal väga konkreetne meede selle kasvu ohjeldamiseks. Absoluutarvudes, küll mitte veel võrreldavates suurustes, aga kasvutempolt veelgi kiiremini kasvavad kõikvõimalikud tarbimislaenud. Teil on kogemus nii ministriametis, parlamendi liikmena kui nüüd ka panga juhina. Öelge, palun, kas üks nendest kolmest institutsioonist või mõni muu võimalus saab kuidagi piirata tarbimislaenude kiiret kasvu.

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh! Tarbimislaenude kasvu piiramise võti on eelkõige kommertspankade käes, kes peavad õigesti hindama laenuvõtja riske. Kui kommertspangad näevad, et tarbimislaenude võtja on laenukõlblik, siis siin konkreetse laenutehingu sõlmimisse sekkuda on meie majanduskorraldust arvestades peaaegu võimatu, liberaalne avatud riik, nagu me oleme. Loomulikult on rakendatud eri laenude suhtes ka sajaprotsendilisi riski kaalusid, aga ma arvan, et selle laenamisbuumi puhul on see sajaprotsendiline riski kaal juba ammu kommertspankade poolt laenu hinda sisse arvestatud. Sellist regulatiivset sekkumist ikkagi olla nagu ei saa. Pigem, millega tegeleb Eesti Pank ja on tegelnud väga jõudsalt ka Finantsinspektsioon, on see, et seletada laenuvõtjale, mida see lauslaenamine tähendab ja milliseid uusi riske see laenuvõtjale tekitada võib. Natukene segane vastus, aga ka see töö laenuvõtjaga on selles mõttes nagu jutustamine, mitte mingisuguse konkreetse sammu astumine.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Arvo Sarapuu!

Arvo Sarapuu

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud Eesti Panga president! Te alles natuke aega tagasi ütlesite päris hästi, et inflatsioon on aastal 2008 päris tipus. Me saame sellest aru, et hinnad tõusevad ja me saame ka aru, et valitsussektori kulutustega tuleks midagi ette võtta, aga praegu on näha, et valitsussektori kulud tõusevad ja kuskilt ei ole kuulnud, et keegi tahaks neid kärpida. Mis teie arvates need regulatsioonimehhanismid on, kui inflatsioon on päris tipus, räägime siis hüperinflatsioonist, kuidas sellest normaalse majanduse juurde tagasi tulla ja kuidas seda inflatsiooni ohjeldada? Mis need regulatsioonimehhanismid on?

Eesti Panga president Andres Lipstok

Aitäh! 2008 on inflatsioon päris tipus siis, kui kõik need aktsiisitõusud niimoodi rakenduvad, nagu nad praegu teie laua peal on. Meie kevadprognoosi numbrites on inflatsioon veel 5–6%. Aga päris kindlasti, kui need aktsiisid selliselt rakenduvad, siis inflatsioon tõuseb kõrgemale. Muidugi on siin seletus väga lihtne. Inflatsioonitõusul ja aktsiiside rakendamisel on üksühene seos. Selle selgitamine kõikvõimalikele hindajatele on suhteliselt  arusaadav. Aga millised on meetmed? Ma kujutan ette, et kui inflatsioon tõuseb aktsiiside tõstmise tulemusena 6–7%-ni, siis on täiesti loomulik, et aktsiisid tõusevad üks kord, järgmisel aastal on aktsiisid laes ja reaalne elu hakkab käima uue baasi pealt ehk uut hinnatõusu ei ole ehk uut inflatsiooni nendel põhjustel näha ei ole.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, härra Eesti Panga president! Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad pidada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata.


3. 11:18 Finantsinspektsiooni 2006. aasta aastaaruanne

Esimees Ene Ergma

Nüüd tuleb arutlusele Finantsinspektsiooni 2006. aasta aruanne. Ettekandjaks palun Finantsinspektsiooni juhatuse esimehe Raul Malmsteini!

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein

Austatud Riigikogu esimees! Austatud Riigikogu liikmed! Mul on hea meel anda teile ülevaade Eesti finantsvaldkonna ja -järelevalve arengust meie möödunud aasta tegevuse põhjal. Oma lühiülevaates toon välja olulisemad finantsturu arengud järelevalve pilgu läbi ning viitan mõnedele Riigikogu otsuseid ootavatele küsimustele.
2006. aastal oli Eesti majanduse kasvutempo üks Euroopa Liidu kiiremaid. Tarbimiskulutused kasvasid tänu keskmise palga ja tööhõive kasvule, kuid vaieldamatult olulist rolli mängis siin jätkuvalt tugev laenunõudlus. Ligikaudu kaks kolmandikku pankade laenuportfellist moodustavad eraisikute laenud ning kinnisvarasektori finantseerimine. Eluasemelaenud kasvasid 2006. aastal 63%, tarbimislaenude aastakasvuks kujunes 94%. Äriühingute laenuportfelli kasvu toetas samuti oluliselt kinnisvarasektor. Kuigi säästmine on absoluutmahtudes ka kiirelt kasvanud, ületas möödunud aasta lõpu seisuga laenude maht ikkagi 1,4-kordselt hoiuste mahu.
Oleme siiski veendunud, et laenumahtude kasv edaspidi pidurdub. Sellele viitavad nii arengud kinnisvaraturul kui ka suuremate pankade karmistunud krediidipoliitika. Samas püüab Finantsinspektsioon üha tähelepanelikumalt hinnata arenguid tarbimislaenude väljastamisel ja nende osakaalu kasvuga seotud riske, eelkõige väiksemate pankade laenuportfellides. Peame väga oluliseks, et nii turuosaliste kui ka meie endi jõupingutused tarbijate harimisel oleksid suunatud sellele, et rõhutada vastutustundliku laenamise olulisust oma finantstuleviku kindlustamisel.
Krediidirisk on jätkuvalt pankade kõige olulisem riskivaldkond, kuid suurenevad mahud ja infotehnoloogia areng suurendavad oluliselt ka operatsiooniriski osatähtsust. Viimastel kuudel toimunud küberrünnakud, mis olid suunatud ka meie krediidiasutuste vastu, on esile tõstnud talitluspidevuse tagamisega seotud riskid. Hea meel on tõdeda, et seni on turuosalised nimetatud riskide juhtimisega üldiselt hästi toime tulnud, mida siiski ei tohi lugeda veksliks tuleviku suhtes.
Pankade laenuportfelli kvaliteet püsis 2006. aasta jooksul endiselt hea. Üle 60 päeva viivises olevate laenude osakaal oli 2006. aasta lõpus 0,3% ja see näitaja pole 2005. aastaga võrreldes muutunud. Kasumlikkus oli finantssektoris jätkuvalt kõrge, mis näitab, et turuosaliste kapitalipuhvrid on hetkel tugevad ja annavad võimaluse teatava optimismiga tulevikku vaadata ka juhul, kui majandustsükkel peaks pöörduma. Pangad teenisid möödunud aastal soolo baasil auditeerimata andmetel ligi 3,6 miljardit krooni kasumit, elukindlustusseltside summaarseks puhaskasumiks kujunes 150 miljonit ja kahjukindlustusseltsidel 432 miljonit krooni.
Turu arengutest laiemalt rääkides võib tõdeda, et konkurents kindlustusturul on tugevnemas. Uute turuosaliste tulek peaks viima hinnakonkurentsi tugevnemisele ja seega tarbijate jaoks laiema, parema ja loodetavasti ka soodsama teenustepaketini. Väärtpaberiturg on rõõmustanud investoreid nii Tallinna Börsil noteeritud aktsiate hinna kasvu kui ka mitmete uute edukate uusemissioonidega.
Eraldi märgin siinjuures ära fakti, et Finantsinspektsioon andis Sampo Elukindlustusele loa ühinemiseks kontserni Läti ja Leedu kindlustusseltsidega. Selle tulemusena moodustati meile teadaolevalt esimene Euroopa äriühing kogu Euroopa finantssektoris peakontoriga Tallinnas. Vastukaaluks arengutele kindlustussektoris, kus Baltikumi-suunalise äritegevuse juhtimine on hetkel koondumas Tallinna, võib jätkuvalt täheldada märke meie suuremate pankade võimalikust filiaalistumisest. Viitan siinjuures Sampo panganduskontserni müügile teisele suurele Põhjala pangakontsernile Danske Bank Groupile, kelle ärimudel on paljuski üles ehitatud filiaalipõhiselt.
Kuna Eestis pakuvad teenuseid peamiselt rahvusvahelised finantsasutused ning piiriüleste teenuste maht aasta-aastalt kasvab, sõltub Eesti finantsstabiilsus eelkõige järelevalvemeetodite ühtlustamisest ja infovahetusest teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega. Praktilisel tasandil on seejuures võtmeküsimus koostöö korraldamine Skandinaavia ja Balti riikide järelevalveasutustega. Koostöös saavad heakskiidu ka need mudelid, mille alusel annavad pangad hinnangu võetud riskidele ja nende katmiseks vajaliku kapitali suurusele. Alahinnata ei saa sel aastal Euroopa tasandil käivitunud debatti finantsjärelevalvete koostöö ja finantssektori regulatsioonide rakendamise ehk nn Lamfalussy protsessi toimimise efektiivsuse üle. Debati keskmes on küsimus, kuidas tagada finantsturgude toimimise efektiivsus olukorras, kus nii teenuste pakkumine kui ka seeläbi järelevalve on muutumas üha enam piiriüleseks. Võimalikuks lahenduseks võib olla liikumine suhteliselt kiiresti ühtse üleeuroopalise järelevalve moodustamise või järelevalvete koostöö olulise tõhustamise suunas.
2008. aasta alguses jõustub täies ulatuses uus kapitali adekvaatsuse raamistik Basel II, mille kohaselt asendub senine normipõhine kapitalijärelevalve mudel printsiibipõhise mudeliga. See tähendab olukorda, kus hinnangud ja nõuded kujundatakse iga panga jaoks eraldi, lähtudes tema individuaalsest riskiprofiilist. Krediidiasutused, mis suudavad oma riske efektiivsemalt juhtida, võivad riskide katmiseks kaasata selle võrra vähem omakapitali. Finantsinspektsioon pöörab oma järelevalvelises tegevuses üha enam tähelepanu nii riskijuhtimise korraldamise kui ka rakendamise kvaliteedi hindamisele meie järelevalvesubjektide juures. Tuleb märkida, et Basel II rakendamine suurendab selgelt pankade tippjuhtkondade otsest vastutust riskijuhtimise paremal korraldamisel. Samas suureneb järelevalve vastutus ja roll nimetatud mudelite hindamisel, kuna hinnata ei tule mitte ainult normi täitmist, vaid kogu riskijuhtimise töö sisulist korraldamist ja toimimist.
Finantsinspektsiooni 2006. aasta oluliseks prioriteediks oli ning lähiaastate tööks on finantsteenuste tarbijate teadlikkuse tõstmine ja tarbijate harimine. Haritumat tarbijaskonda nõuab üha enam arenenud finantsteenuste turg, uued omavahel põimuvad tooted ja teenused. Ühe või teise teenuse tingimuste kõikide asjaolude igakülgseks hindamiseks ning parima valiku tegemiseks on vaja sõltumatut informatsiooni. Seda silmas pidades avas inspektsioon tarbijatele mõeldud veebilehe www.minuraha.ee, kuhu on koondatud info muu hulgas kindlustamise, investeerimise ja pensionipõlveks säästmise, laenamise ning teiste pangateenuste kohta. Veebikeskkond pakub lihtsas keeles, algaja tasandil seostatud ja süsteemset käsitlust kõikide enam levinud finantsteenuste kohta. Kasulikku taustinformatsiooni leiab tekkinud probleemide ja vaidluste korral ning tarbijaveeb täidab ka nõustamisfunktsiooni. Samas ei saa unustada, et ka finantsasutused ise peavad tagama oma klientide piisava informeerituse finantstoodete olemusest, võimalustest ja riskidest. Seda eriti keerukamate ning kombineeritud toodete puhul.
Lisaks info pakkumisele veebikeskkonnas pöörab Finantsinspektsioon tähelepanu turustandardite kujundamisele oma soovituslike juhendite abil. Olgu siin näitena toodud Finantsinspektsiooni soovituslik juhend kindlustuse üldtingimuste arusaadavamaks ja lihtsamaks muutmiseks. Kindlustustoodete läbipaistvus oli möödunud aastal Finantsinspektsiooni üks prioriteete eesmärgiga tagada kindlustustingimuste selgus ja kerge loetavus ning kindlustusvõtja võimalus hinnata kindlustuslepingu vastavust tema kindlustushuvile. Viidatud ja 1. juunist jõustunud juhendi eesmärk on luua olukord, kus eri kindlustusseltside lepingud on tarbija jaoks kergesti võrreldavad, et oma kindlustushuvile vastavatest kindlustuslepingutest soodsaim välja valida. Ka kindlustusmaaklerite tegevuses ei toimi praegu veel kõik nii, nagu seadusandja ette näeb, ja siingi on koostamisel juhend.
Finantsinspektsioon soovib varasemast enam avalikustada hinnanguid finantsvaldkonnas toimuva kohta. See eeldab muu hulgas Finantsinspektsiooni seaduse ja teiste eriseaduste muutmist, millele ootame Riigikogu tuge. Järelevalvesaladuse hoidmisega seotud piire arvestades püüame praegusteski raamides olla senisest avatumad ja avalikustada kõik otsused, mis on investorite, hoiustajate, kindlustusvõtjate ja osakuomanike huvide kaitseks vajalikud.
Lugupeetud Riigikogu liikmed! Soovin juhtida teie tähelepanu veel kolmele valdkonnale, kus lähiajal on teil vaja vastu võtta olulisi otsuseid.
Esiteks. Finantsstabiilsuse tagamisel on äärmiselt oluline roll sellel, kui tugev ja sõltumatu koht on õigusnormide kaudu loodud Eesti finantsjärelevalvele. Finantsinspektsioon saab väärtegude eest määrata rahatrahve. Riigikogu otsusega tõusis tänavu jaanuaris maksimaalne trahvimäär varasemalt 50 000 kroonilt poole miljoni kroonini. See on samm edasi, kuid oleme jätkuvalt seisukohal, et trahvimäärad väärtegude eest ei ole finantssektoris piisavad. Finantssektoris kohaldatavaid trahvi ülemmäärasid tuleb soovitud mõju saavutamiseks siiski oluliselt rohkem tõsta. Kindlasti täidab märkimisväärne rahatrahv ennetavat eesmärki tõhusamalt kui tingimisi kriminaalkaristus. Samuti näeme vajadust muuta finantsturgu reguleerivaid seadusi selliselt, et järelevalveasutus saaks karistuse määrata järelevalvesubjektile, selgitamata välja, kes täpselt finantsasutuse töötajatest oma tegevuse või tegematajätmisega õigusvastase olukorra põhjustas. Finantssektori süütegude uurimine nõuab eriteadmisi majandusest, rahandusest, finantsõiguse eri aspektidest ning paljudel juhtudel on rikkumist võimalik järeldada üksnes kaudsete tõendite põhjal. Finantsvaldkonna süütegude menetlemine väärteomenetluse korras ühe kompetentse asutuse, Finantsinspektsiooni poolt oleks praegusest ökonoomsem tee tulevaste võimalike süütegude ennetamiseks.
Teiseks, lugupeetud Riigikogu liikmed, soovin juhtida teie tähelepanu asjaolule, et Finantsinspektsioon analüüsis 2006. aastal põhjalikult kohustuslike pensionifondide hinna kujunemise tingimusi ning jõudis seisukohale, et kohustusliku kogumispensioni süsteem ei toimi maksimaalselt kuluefektiivselt. Meie analüüs näitas, et teise samba pensionifondide mahud kasvavad väga kiiresti, samas aga süsteemiga liitunute vähesest teadlikkusest tulenevalt puudub surve pensionifondide valitsemise eest makstavate tasude alandamiseks.
Teine pensionisammas ehk kohustuslikud pensionifondid on osa riigi sotsiaalpoliitikast. Riik ostab teise samba varade valitsemise teenust eraõiguslikelt turuosalistelt. Meie arvates tuleks Riigikogul hinnata, kas riik kui teenuse väga suurtes mahtudes ostja peaks kavandama muudatusi olukorras, kus turg mahtude kasvades ei näita märke teenuse hinna alanemisest. Eesmärk on seejuures, et kohustusliku kogumispensioni süsteemi toimimine oleks efektiivne ning investorite ja fondihaldurite õigused ja kohustused oleksid tasakaalus. Finantsinspektsiooni hinnangul on tasakaalu saavutamine võimalik pensionikoguja õiguste suurendamisega fondivalitseja vahetamisel, et osakuomanikul oleks võimalik fondi vahetada sagedamini kui üks kord aastas. Lisaks peaks Finantsinspektsiooni arvates olema teenuse eest makstavate tasude mudel lihtsam, et osakuomanikul oleks hindu lihtsam võrrelda. Teiselt poolt, kui turg ise hindu ei reguleeri, võib tulevikus olla põhjendatud riigi järkjärguline ja senisest tugevam sekkumine teenuse hinna kujundamisse. Igal juhul peavad võimalikud muutused süsteemis olema tulevikku vaatavad ja avalikkusele ning turuosalistele peab neist pikalt ette teatama.
Teie ees seisavad peagi ka valikud, mida peab lähiajal tegema pensioni teise samba väljamaksete süsteemi kujundamisel, mis kindlasti vajab laiemat sisulist arutelu. Teise samba väljamaksetega alustatakse 2009. aasta 1. jaanuaril. Süsteemi juurutamine eeldab lisaks muudatustele õigusaktides infotehnoloogilisi arendusi ja avalikkuse teavitamist, seega on selle aasta sügis just õige aeg sisuliste valikute tegemiseks. Põhjalikult tuleks läbi kaaluda tingimused, millal on mõistlik väljamakseid teha pensionifondist ja millal täidavad sotsiaalpoliitilisi eesmärke paremini elukindlustusseltside poolt surmani pakutavad annuiteetmaksed. Oluline on, et uus regulatsioon saavutaks pensioni teise samba väljamaksete faasis tasakaalu teenuse hinna ja tema sotsiaalpoliitiliste eesmärkide vahel. Kui tasakaalu ei saavutata, jäävad eeldatavasti kaotajaks tulevased pensionärid.
Kolmandaks. Eesti finantssektori usaldusväärsuse tagamiseks on Finantsinspektsioon pööranud järjest suuremat tähelepanu rahapesu tõkestamise alastele tegevustele. Kapitali ja teenuste vaba liikumine eeldab krediidiasutustelt järjest suuremat hoolsuskohustust, et rahapesualast tegevust tuvastada. Finantsinspektsioon on olulisel määral tugevdanud rahapesualast järelevalvet nn tunne-oma-klienti-põhimõtte rakendamise osas. Selle tulemusena on pangad sulgenud sadu, üldjuhul mitteresidentidest klientide kontosid, kui pankade kliendid ei ole olnud suutelised oma tegevust nõuetekohaselt selgitama. Finantsinspektsioon pöörab ka lähemas ning kaugemas tulevikus rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamisele suurt tähelepanu, kuid tuleb arvestada, et finantssektori järelevalve on vaid üks osa rahapesu tõkestamise ahelas.
Loodan, et sügisese töösessiooni alguses jõuab teie töölauale uus rahapesu tõkestamise seaduse eelnõu, mille vastuvõtmine tugevdab veelgi Eesti võimalusi võitluses rahapesu ja terrorismiga.
Lõpetuseks. Finantsinspektsiooni lähiaastate tegevuse eesmärkideks on piiriülese järelevalvelise võimekuse kasvatamine, finantsteenuse tarbijate harimine ja teenuse läbipaistvuse tagamine, meie haldussuutlikkuse tõus, maine parandamine ja usaldusväärsuse suurendamine ning teenusepakkumise stabiilsuse tagamine. Finantsinspektsioon suudab oma ülesandeid tulemuslikult täita vaid koostöös teiste finantssektori arengut suunavate institutsioonide, turuosaliste ja seadusandjaga. Soovin selleks meile kõigile koostööd ja tegutsemistahet! Tänan kuulamast!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, härra Raul Malmstein! Teile on küsimusi. Palun, kolleeg Toivo Tootsen!

Toivo Tootsen

Aitäh, proua esimees! Lugupeetud härra ettekandja! Te ütlesite, et trahvide ülemmäära võiks siiski juba tõsta. Milline oleks teie arvates efektiivne ülemmäär, millest oleks tõepoolest ka märgatavat tulu?

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein

Aitäh küsimuse eest! Ma ei tooks välja ühtegi määra, ma pigem seoksin selle rikkumise ulatusega ehk ebaseaduslikult saadud tuluga. Kui on võimalik menetluse käigus tuvastada tekitatud kahju määr või ebaseaduslikult saadud tulu ulatus, siis kogu see ebaseaduslik tulu võiks olla selleks määraks, pluss võib-olla lisatrahvid. Ma ei pakuks ülemmäära.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Taavi Rõivas!

Taavi Rõivas

Aitäh! Austatud ettekandja! Jätkuks tarbimislaenude teemale. Mulle tundub, et lähenemised "piiks-piiks ja raha tuleb" või "saada sõnum ja šeffa edasi" ei ole teab mis jätkusuutlikud. Sellest tulenevalt on küsimus teile kui Finantsinspektsiooni juhile: kas te peate vajalikuks Finantsinspektsiooni poolt analüüsida võimalusi SMS-laenude teenuse piiramiseks kas või näiteks selle kaudu, et leida õiguslik alus mitte aktsepteerida SMS-i kui lepingu sõlmimise viisi või mida iganes? Kas teilt on oodata lähemas perspektiivis sellesisulisi ettepanekuid ja kas te näete probleemi SMS-laenudes kui sellistes?

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein

Aitäh küsimuse eest! Ma alustan küsimuse teisest poolest, kas ma näen probleemi. Vastus on lühike: jah, näeme probleemi. Kui ma vastan küsimuse esimesele osale, siis ma jagan selle kaheks. Praeguste seaduste raames saab Finantsinspektsioon  tegelda eelkõige oma subjektidega ehk institutsioonidega, kes töötavad meie järelevalve all. Praegu järelevalvesubjektidest ainult üks subjekt, pank nimega BIG, Balti Investeeringute Grupp, pakub vastavat teenust. Kõik ülejäänud teenusepakkujad on väljaspool n-ö meie jurisdiktsiooni ja nende puhul peaks probleemi lahendamiseks pöörduma ilmselt majandusministeeriumi poole, kuhu tarbijakaitse ja tarbijate õigustega seotud küsimused peaksid olema adresseeritud. Ma siiski isiklikult arvan, et riik peaks siin midagi ette võtma, ja suhteliselt kiiresti. Eelkõige võib-olla peaks seadma lisatingimused, mis alusel avalikkusele suunatud laenuteenust pakutakse, on see siis seotud teatud ooteaegadega, tunne-oma-klienti-põhimõttega või kliendi parema tuvastamisega, rangemate dokumenteerimisnõuetega, mis iganes, millega peaks reguleerima selliste teenuste pakkujate tegevust. Aga üldjuhul nad n-ö väljuvad finantssektorist, nad ei ole finantssektori subjektid.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Margus Lepik!

Margus Lepik

Aitäh, juhataja! Lugupeetud Finantsinspektsiooni juhataja! Eelmises vastuses andsite mõista, et see ei ole päris teie teema, aga ma siiski küsin, kas te olete inspektsiooni poole pealt analüüsinud ka kohalike omavalitsuste krediidivõimet, ja kas arvate, et seal oleks vaja suuremat riiklikku sekkumist.

Finantsinspektsiooni juhatuse esimees Raul Malmstein

Lühike vastus on ei, me ei ole omavalitsuste laenupoliitikaga kuidagi tegelnud ja me praegu ei pea ka seda oma järelevalvelises tegevuses nii oluliseks teemaks, et me peaksime sellele keskenduma.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Veel kord suur aitäh, Raul Malmstein! Kas fraktsioonide volitatud esindajad soovivad pidada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata.


4. 11:40 Maapõueseaduse muutmise seaduse eelnõu (20 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Algab Eesti Keskerakonna fraktsiooni, Eestimaa Rahvaliidu fraktsiooni ja Eestimaa Roheliste fraktsiooni algatatud maapõueseaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine. Palun ettekandjaks keskkonnakomisjoni liikme Kalle Pallingu!

Kalle Palling

Austatud juhataja! Head kolleegid! Maapõueseaduse muutmise seaduse eelnõu algatasid k.a 2. mail Eesti Keskerakonna fraktsioon, Eestimaa Rahvaliidu fraktsioon ja Eestimaa Roheliste fraktsioon. Riigikogu juhatus määras juhtivkomisjoniks keskkonnakomisjoni. Seaduseelnõu näeb ette maapõueseaduse muutmise selliselt, et põlevkivi kasutamise riikliku arengukava kinnitaks valitsuse asemel Riigikogu. Maapõueseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine lõpetati 5. juunil k.a ning muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrati 6. juuni k.a kell 16. Riigikogu liikmed, fraktsioonid ning komisjonid seaduseelnõu kohta muudatusettepanekuid ei esitanud, seega on eelnõu teisel lugemisel esimesel lugemisel olnud tekst. Keskkonnakomisjon otsustas häälte vahekorraga 7 poolt ja 1 erapooletu, vastu ei olnud keegi, lõpetada maapõueseaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine ja saata seaduseelnõu kolmandale lugemisele. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Kalle Palling! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas soovitakse avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole. Muudatusettepanekuid eelnõu kohta ei esitatud. Eelnõu 20 teine lugemine on lõpetatud.


5. 11:42 Jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu (45 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Alustame keskkonnakomisjoni algatatud jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu teist lugemist. Ma palun ettekandjaks keskkonnakomisjoni liikme Rain Rosimannuse!

Rain Rosimannus

Austatud juhataja! Hea Riigikogu! Jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine lõpetati siinsamas saalis 5. juunil ja muudatusettepanekute esitamise tähtajaks määrati 6. juuni kell 16. Selleks tähtajaks Riigikogu liikmed, fraktsioonid ja komisjonid muudatusettepanekuid ei esitanud. Keskkonnakomisjon seevastu vormistas juhtivkomisjonina eelnõu kohta ühe muudatusettepaneku, mis on tingitud vajadusest viia jäätmeseaduse ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omaja tegevusala äriregistrisse kandmist puudutav säte vastavusse äriseadustiku vastavate sätetega. Nimelt ei kanta k.a 1. jaanuarist kehtima hakanud äriseadustiku redaktsiooni kohaselt äriregistrisse enam ettevõtja tegevusala. Jäätmeseaduse § 102 punkti 5 praeguse redaktsiooni kohaselt jällegi tuleb ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omaja litsentsi kehtivus peatada või kehtetuks tunnistada, kui ohtlike jäätmete käitlemine ei ole taotleja tegevusvaldkonnana kantud äriregistrisse viie kuu jooksul litsentsi andmise päevast. Kuna, nagu öeldud, k.a 1. jaanuarist tegevusvaldkonda äriregistri registrikaardile ei kanta, ei saa ka nõuda ohtlike jäätmete käitluslitsentsi omaja tegevusvaldkonna äriregistri registrikaardile kandmist. Nimetatud seaduste kooskõla tagamiseks tuleb seega jäätmeseaduse § 102 punkt 5 kehtetuks tunnistada. Muudatusettepanekute loetelusse kantud ettepanekuga seda tehaksegi. Keskkonnakomisjon otsustas konsensusega lõpetada jäätmeseaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine ja saata eelnõu kolmandale lugemisele. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas soovitakse avada läbirääkimisi? Läbirääkimisi avada ei soovita. Eelnõu kohta on esitanud ühe muudatusettepaneku keskkonnakomisjon ja komisjoni seisukoht on arvestada seda täielikult. Samuti on  juhtivkomisjon teinud ettepaneku seaduseelnõu teine lugemine lõpetada ja saata seaduseelnõu kolmandale lugemisele. Eelnõu teine lugemine on lõpetatud.


6. 11:45 Kinnisasja omandamise kitsendamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (27 SE) teine lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Kuues päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse algatatud kinnisasja omandamise kitsendamise seaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine. Palun Riigikogu kõnetooli maaelukomisjoni esimehe Kalev Kotkase!

Kalev Kotkas

Austatud istungi juhataja! Head kolleegid! Maaelukomisjon arutas Vabariigi Valitsuse algatatud kinnisasja omandamise kitsendamise seaduse muutmise seaduse eelnõu 27 teist korda oma 5. juuni istungil. Muudatusettepanekute tähtajaks, 4. juuni kella 15-ks laekus üks muudatusettepanek, autoriks maaelukomisjon. Muudatusettepanek korrigeerib veidi seaduse § 2 lõike 6 sõnastust, muutes selle täpsemaks, kergemini mõistetavaks ja ühemõttelisemaks. Eelnõu algataja toetas muudatusettepanekut. Komisjon otsustas konsensusega saata eelnõu 27 Riigikogu täiskogu istungile teiseks lugemiseks 12. juunil ja teine lugemine lõpetada. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas soovitakse avada läbirääkimisi? Läbirääkimisi avada ei soovita. Läheme muudatusettepanekute juurde. Eelnõu kohta on esitatud üks muudatusettepanek maaelukomisjonilt ja komisjoni ettepanek on arvestada seda täielikult. Sellega on muudatusettepanekud läbi vaadatud. Samuti on teinud juhtivkomisjon ettepaneku lõpetada teine lugemine ja suunata eelnõu kolmandale lugemisele. Eelnõu teine lugemine on lõpetatud.


7. 11:46 Vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu (44 SE) teine lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Seitsmes päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse algatatud vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu teine lugemine. Ma palun Riigikogu kõnetooli ettekandeks sotsiaalkomisjoni esimehe Heljo Pikhofi!

Heljo Pikhof

Austatud juhataja! Head kolleegid! Sotsiaalkomisjon arutas oma 7. juuni istungil  teist korda Vabariigi Valitsuse algatatud vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu 44. Muudatusettepanekuid vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu kohta ei laekunud. Kõnesoleva eelnõu kohta laekus aga teabekeskuse vahendusel kiri ja selles kirjas tehakse ettepanek, et seadus jõustuks tagasiulatuvalt, see tähendaks õigust hüvitisele tagantjärele. Komisjoni liikmed leidsid, et kirjas tehtud ettepanek pole põhjendatud ja võib tekitada ebavõrdset kohtlemist. Komisjon otsustas üksmeelselt saata vanemahüvitise seaduse muutmise seaduse eelnõu 44 Riigikogu täiskogu saali 12. juunil teisele lugemisele ja teine lugemine lõpetada. Juhul kui me täna teise lugemise lõpetame, teeb komisjon ettepaneku saata eelnõu kolmandale lugemisele 14. juunil ettepanekuga see seadusena vastu võtta. Komisjonipoolseks ettekandjaks otsustati määrata komisjoni esimees Heljo Pikhof. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas ettekandjale on küsimusi? Küsimusi ei ole. Kas soovitakse avada läbirääkimisi? Läbirääkimisi avada ei soovita. Eelnõu 44 kohta muudatusettepanekuid laekunud ei ole. Juhtivkomisjoni ettepanek on teine lugemine lõpetada. Eelnõu teine lugemine on lõpetatud.


8. 11:49 Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse § 32¹ muutmise seaduse eelnõu (9 SE) esimene lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Läheme edasi järgmise päevakorrapunkti juurde, milleks on Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Ma palun Riigikogu kõnetooli ettekandeks Eesti Keskerakonna fraktsiooni liikme Mailis Repsi!

Mailis Reps

Lugupeetud Riigikogu juhataja! Head Riigikogu liikmed! Praeguseks sööb riigipoolsel toel sooja koolitoitu ligi 180 000 last ja noort inimest algkoolides, põhikoolides ja kutsekoolides. Kahjuks pole aga etapiviisiliselt sisseviidav koolitoidu toetamine riigieelarvelistest vahenditest ulatunud gümnaasiumiastmes õppivate noorteni. Põhjendusi, miks alustasime nooremast vanuseastmest, arutasid nii IX kui X Riigikogu koosseis. Eelmises Riigikogus oli konsensuslik seisukoht, et kutsekoolide õpilaste hulgas on enam sotsiaalsete probleemidega peredest pärit noori ning kutsekoolide õpilaste puhul on selgelt väljendatud vajadus toetada noori nii ühiselamute subsideerimise kui ka sooja toiduga. Eesti Keskerakonna fraktsioon teeb ettepaneku laiendada koolitoidu saajate ringi gümnaasiumiõpilastega. Koolid on saanud piisava kogemuse koolitoidu valmistamiseks kogu põhikoolile. Paljude koolide mure, kas ja kuidas suudetakse toitlustamist tagada, on praeguseks enamjaolt lahenduse saanud. Mõned koolid on suurendanud pikkade vaheaegade arvu, teised on teinud investeeringuid sööklate laiendamiseks, kolmandad viinud sisse pika söögivaheaja, kus osa lapsi sööb vaheaja alguses, teised vaheaja teisel poolel. Need, kes on juba söönud, saavad veidi hinge tõmmata, võimlas ja õues liikuda, omavahelisi koosolekuid korraldada ja muud sellist. Väiksematele lastele on õpetajad korraldanud väga põnevaid tegevusi. Nii et koolid on oma tegevuse hästi korraldanud. Koolitoidu saamise laiendamine kõikidele õpilastele on suurendanud konkurentsi toitlustusasutuste vahel, kes soovivad koolitoitu pakkuda. Koolides on suurenenud nii vanemate kui ka õpilaste huvi selle vastu, mida ja kuidas pakutakse. Omavalitsused ja tervisekaitseametnikud on suurendanud järelevalvet ning enamikus koolides on toidu kvaliteet kas väga hea või rahuldav ning tasakaalustatud vastavalt toidupüramiididele. Miks on vajalik, et lapsed saaksid tasuta koolitoitu? Noored arenevad organismid vajavad sooja ja tervislikku toitu. Paljud lapsed saavad koolis ainukese sooja toidu päeva jooksul. Ühelt poolt on meil kahjuks veel palju lastega peresid, kes on raskustes. Teiselt poolt on meie lastevanemate aina pikemad ja pikemad tööpäevad ning hõivatus kaasa toonud selle, et lapsed söövad alles hilja õhtul, kui siiski. Veelgi enam, meie koolilapsed on koolis ka aina pikema perioodi. Lisaks õppimisele tegelevad noored paljude huvialadega, olgu see sport, muusika, kunst, väitlemine või muu.
Koolide tagasiside koolitoidu osas on olnud väga positiivne, on toodud välja järgmised momendid. Kuna koolitoitu võimaldatakse kõigile, on sööklasse suundumine saanud tavaliseks koolipäeva osaks, vähenenud on suhtumine, et koolitoitu pole popp süüa ja et see on ainult vaestele. Mõnedes koolides on märgatud, et koolitoit on saanud põhjuseks, miks nii mõnigi õpilane, tavaliselt noormees, on kooli jõudnud, eriti esmaspäeval, teisipäeval. Mõnedes koolides on märgatud, et esmaspäeval süüakse ära isegi kogu leib, muust toidust rääkimata. Sellest saab aga kahjuks järeldada, et on lapsi, kes nädalavahetusel kodus piisavalt süüa ei saa. Koolides taskuraha kulutamine hamburgeri, pitsa, saiakeste ja krõpsude peale on lükkunud pärastlõunale, ajale, kui kõht loodetavasti uuesti tühjaks läheb. Seega ei suuda koolitoit vältida rämpstoidu pealetungi, kuid kindlasti suudab seda leevendada, pakkudes kord päevas korralikku toitu. Hirm toidu raiskamise või ülbe suhtumise pärast ei ole olnud põhjendatud. Peaminister Ansipi väide, et tasuta koolitoit on läbi kukkunud, sest, tsiteerin: "mis tasuta, see kasuta", ei ole saanud koolidelt kinnitust. Just kogu koolipere koos söömine on teinud suure hüppe nii parema toidu kui selle populaarsuse suunas. Ühe või kolme krooni juurdeküsimine on olnud poliitiline, mitte sisuline tegevus ja ei pane lapsi mitte kuidagi teisiti käituma, vaid lapsevanemaid pahandama, kas tõesti ei suudeta seda puuduvat krooni leida. Kui suureks kujuneb 2008. aastal koolitoidutoetus, see on eelarve menetlemise küsimus. Praegu on koolitoit põhikoolis 10 ja kutsekoolis 13 krooni päeva kohta. Kui koolitoidu summat ei tõsteta, on gümnaasiumiõpilaste lisandumise lisakulu 62 miljonit krooni või 80 miljonit krooni, juhul kui rakendada sama summat mis kutsekoolides, 13 krooni. Kui tõsta vastavalt omavalitsusliitude ettepanekule koolitoit keskmiselt 15 kroonile, on gümnaasiumiõpilaste puhul tegemist 92,9 miljoni lisandumisega, või 18 krooni puhul 111,49 miljoni krooni lisavajadusega. Juhul kui menetluse käigus on vajadus ka selle summa järele, siis kui tõsta koolitoit praeguse 10 krooni pealt 15 krooni peale, on lisavajadus 136 miljonit krooni. Aga veel kord: loomulikult on see järgnevate kuude eelarvemenetluse küsimus ning poliitiliste prioriteetide küsimus. Tänan tähelepanu eest!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas  ettekandjale on küsimusi? Margus Lepik, palun!

Margus Lepik

Aitäh, juhataja! Hea ettekandja! Kas te olete küsinud ka omavalitsusliitude arvamust selle suurepärase eelnõu kohta?

Mailis Reps

Mis puudutab gümnaasiumile laiendamist, täna Keskerakonna fraktsiooni algatatut, siis ei ole, sest tavaliselt toimub see menetluslikult valitsuse eelnõude või komisjoni otsusel komisjoni kaudu. Küll aga oli mul eelmises ametis haridusministrina loomulikult koostöö omavalitsusliitude, linnade liitudega väga hea ning koolitoidu puhul oli tõsiseks küsimuseks koolitoidu hind, aga mitte tema vajadus. Nimelt hinna suhtes, nii nagu ma  siin ka välja tõin, olid omavalitsusliidud seisukohal, et koolitoidu hind peaks olema 15 krooni ja vanemas astmes 18 krooni. Kahjuks jäi see eelarveläbirääkimistel veidi teise summa peale.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem küsimusi ei ole. Ma palun Riigikogu kõnetooli ettekandeks kultuurikomisjoni esimehe Peeter Kreitzbergi!

Peeter Kreitzberg

Lugupeetud juhataja! Austatud kolleegid! Tegemist on hea eelnõuga. Mina arvasin seda siis, kui sotsid ta eelmine kord esitasid ja Keskerakond läbi kukutas, ja arvan praegugi, vaatamata sellele, et Keskerakond ta nüüd ise esitas. Selle eelnõu elluviimine on ette nähtud ka koalitsioonilepingus ja ma ei tahaks siin pikalt argumente puudutada, ma arvan, et on tõsiseid põhjusi, et laiendada koolilõuna kulude katmist riigieelarvest gümnaasiumiastmeni. Komisjonis tekkis arutelu käigus teatud probleem just selles suhtes, kui palju see võib maksma minna. Kuna praegu on lõpuni vastu võtmata riigieelarve strateegia aastateks 2008–2011, siis ei ole päris selge, kui palju koolilõuna rahastamiseks on võimalik raha eraldada. See oli ka põhjuseks, miks valitsus võttis 2007. aasta 17. mai  istungil seisukoha nimetatud eelnõu mitte toetada. Oli ka küsimusi selle kohta, kas see tasuta koolilõuna tõesti ei vii raiskamisele ja toidusse halvasti suhtumisele. Mulle tundub, et domineeriv arvamus oli, et see oht nii suur ei ole. Hääletasime seda eelnõu ja küsimus oli selles, kes toetab ettepanekut lõpetada eelnõu esimene lugemine. Poolt oli 8, vastu 3. Muudatusettepanekute tähtaeg võiks komisjoni arvates olla Riigikogu kodukorras ettenähtud kümne tööpäeva jooksul, st et 26. juuni kell 18 oleks muudatusettepanekute esitamise tähtaeg. Nii et see eelnõu otsustati saata täiskogu päevakorda 12. juuniks ja komisjoni ettepanek on esimene lugemine lõpetada. Kordan veel kord: muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 26. juuni 2007 kell 18. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas  ettekandjale on küsimusi? Palun, Evelyn Sepp!

Evelyn Sepp

Aitäh! Austatud ettekandja! Ma panin teie sõnavõtust tähele, et te nimetasite komisjonis vastuhääletanute arvuks 3. Kes need kolm olid, kui tohib teada? Arutelu käigus nad kindlasti ka põhjendasid, miks nad vastu hääletasid.

Peeter Kreitzberg

Nimesid ei ole siin protokollis kirjas. Aga usun, et nende vastuhääletamise põhjuseks oli seesama argument, mida päris mitu inimest komisjonis arutelu ajal välja tõid, et ei ole selge, mis see koolilõuna maksma läheb. Peale selle olid eelnõu seletuskirjas teatud arvutuslikud segadused, mida ka Mailis Reps ise möönis.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Toivo Tootsen, palun!

Toivo Tootsen

Aitäh, härra juhataja! Lugupeetud ettekandja! Kui see hea eelnõu Riigikogus siiski läbi kukub, kas siis võib öelda, et sotsid kukutasid selle läbi?

Peeter Kreitzberg

See on võimatu. See eelnõu võib küll läbi kukkuda, sest siin on arvutused valesti tehtud. Aga lahendus ise on koalitsioonileppes olemas. Muidugi tekkis küsimus, miks tullakse appi just nendes küsimustes, mis koalitsioon on juba ära otsustanud. Aga ma kordan veel kord, et tegemist on hea eelnõuga ja kindlasti läheb koolilõuna rahastamine  gümnaasiumi lõpuni.

Aseesimees Jüri Ratas

Marika Tuus, palun!

Marika Tuus

Aitäh! Lugupeetud ettekandja! Te ütlesite, et komisjonis jäi eelnõu seisma, et ei olnud täpseid rahalisi arvestusi ja rehnuteid tehtud, ja samas, et ka koalitsioonilepingus on see punkt sees. Millised on teie tehtud arvutused selle koalitsioonilepingu punkti järgi, kui palju see raha võtab?

Peeter Kreitzberg

Need arvutused on praegu tegemata. Nii nagu ma ütlesin, eelarve projektsioon 2008–2011 ei ole veel lõpule viidud.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Evelyn Sepp, teine küsimus, palun!

Evelyn Sepp

Aitäh! Kas vastab tõele, et komisjonis olid need kolm inimest, kes vastu hääletasid, Reformierakonna liikmed? Ja siit küsimuse teine pool: kas siis teisi koalitsioonipartnereid saab süüdistada vastutustundetuses, et nemad ei hoolinud vigastest, väidetavalt vigastest või puudulikest arvutustest, ja Reformierakond on siis ainuke au, mõistus ja südametunnistus?

Peeter Kreitzberg

Mina ei oska küll nendes kategooriates mõelda, sest ma tuletan teile meelde, et Keskerakond kukutas sellesama eelnõu vähem kui aasta tagasi siin Riigikogu saalis läbi, nii et ma ei tahaks eetika kategooriates üldse seda probleemi arutada.

Aseesimees Jüri Ratas

Valeri Korb, palun!

Valeri Korb

Aitäh! Eelnõus on paika pandud, et see parandus võiks jõustuda 1. septembril 2007. Härra Kreitzberg! Millal teie arvates saavad suuremad lapsed sooja toitu süüa?

Peeter Kreitzberg

Aitäh! Ma tuletan meelde, et muudatusettepanekute tähtaeg on 26. juuni, ja kindlasti kõik vead, mis selles eelnõus esinevad, on autorite põhjustatud ja kuuluvad parandamisele.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem küsimusi ei ole. Tänan ettekande eest! Kas soovitakse avada läbirääkimisi? Läbirääkimisi avada ei soovita. Juhtivkomisjoni ettepanek on esimene lugemine lõpetada ja suunata eelnõu teisele lugemisele, samuti määran vastavalt Riigikogu kodukorra seadusele muudatusettepanekute esitamise tähtajaks 26. juuni 2007 kell 16. Ma juhin siin lihtsalt tähelepanu sellele, et mitte kell 18, vaid kell 16 vastavalt sellele, et tööpäev lõpeb sel kellaajal. Eelnõu esimene lugemine on lõpetatud.


9. 12:03 Alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu (4 SE) esimene lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Järgmine päevakorrapunkt on Eesti Keskerakonna fraktsiooni algatatud alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu esimene lugemine. Palun ettekandjaks Riigikogu kõnetooli Eesti Keskerakonna fraktsiooni esimehe Vilja Savisaare!

Vilja Savisaar

Austatud juhataja! Head Riigikogu liikmed! Muretsen kui poliitik, naine ja ema, kes kogeb aina suuremat ärevust meie riigi, meie perekondade ja meie laste tuleviku pärast. Kuhu meid tahetakse tüürida? Just nüüd, kus meil on lootust hakata tasapisi  iibelohust välja saama, avastavad narkoparunid: kui tore, joojaid suid tuleb juurde, linnukestel nokad valla, nüüd ei muud, kui aga kalla, las nokastuvad!
Teatud jõud häälestavad Eestit praegu kollektiivse enesetapu kursile. Mina sellega ei lepi. Need jõud ei vaevu enam isegi varjuma. Ma ei tea Eesti poliitikas ühtegi teist erakonda, kes nii avalikult ning agaralt võitleks viinatöösturite huvide eest, nagu seda teeb Reformierakond. Praeguse koalitsiooni ajal, nagu varemgi, on reformarid valitsuses läbi kukutanud või Riigikogus blokeerinud mitmeid eelnõusid, mis kuidagigi püüdsid alkoholi kättesaadavust või selle reklaami piirata. Mida on oravad sellega saavutanud? Tuhanded inimesed saavad alkoholi tõttu kannatada, kasvab purjuspäi põhjustatud liiklusõnnetuste arv, levivad alkosõltuvus ja muud haigused, lõhutakse perekondi ja jäetakse maha õnnetuid emasid. Mina sellega ei lepi.
Tahaksin küsida kõigilt emadelt, kui kaua nad taluvad niisugust poliitilist ülbamist ainult selle nimel, et mõned viinavabrikandid saaksid lisaraha oma kaukasse. Küsigem sedagi, mille peale kulutatakse need 15 miljonit krooni, mida Eesti isad alimentidena Eesti lastele võlgnevad. Me ei peaks Reformierakonna tegevust jälgides pärima enam mitte üldiselt, kas me sellist Eestit tahtsimegi. Peaksime täna küsima endilt, kas me tahame selliseid perekondi, kas me tahame selliseid isasid, kas me tahame selliseid emasid, kas me tahame selliseid lapsi. Reformierakond ütleb meile irvitades: just selline elu ongi teile paras! Mina sellega ei lepi.
Nõuame öise alkoholimüügi keelu seadustamist kogu Eestis. Viinapoode on meie maal rohkem kui leivapoode, saiapäts on mõne pere laual harvem külaline kui viinapudel. Kas Reformierakonna poliitikutel pole kodus elektrit, et nad ei saa vaadata Eesti telekanalite kriminaalkroonikaid, nägemaks, milline osa kuritegevusest toimub alkoholi mõju all, eriti just öise alkoholi mõju all? Mitte üheski teises riigis pole nõnda, et õlu ja siider on samas hinnas kui limonaad. Kas emadele see meeldib, et noored pääsevad alkoholile ligi niipea, kui vaid neelud tulevad, ja et lähimasse viinapoodi on lühem maa minna kui lähimasse kooli? Mina sellega ei lepi.
Aastaid tagasi hakkas Keskerakond võitlema, et Tallinnas kehtestataks öise alkoholimüügi keeld. Lõpuks see idee viidi ka ellu, kuid läbi Reformierakonna meeleheitliku vastuseisu. Neile liberaalidele tähendab liberaalsus, et napsi võiks saada igal ajal ja igal pool. Nad juhatavad avalikult, et kui Tallinnas öösiti alkoholi osta ei saa, siis tehtagu seda pealinnalähedastes Harjumaa valdades ja linnades.

Aseesimees Jüri Ratas

Ma palun korraks vabandust, ettekandja! Ma palun, head ametikaaslased, saalis vaikust! Palun austage ettekandjat! Aitäh!

Vilja Savisaar

Näiteks Keila linn tahtis samuti kehtestada öise alkoholimüügi keelu, aga see küsimus võeti möödunud aastal kohe volikogus päevakorrast maha, kui Reformierakond seal linnas taas võimu haaras. Kas tõesti peab Keila olema Tallinna viinaputka? Mina sellega küll ei lepi.
Vabariigi Valitsuses on Reformierakond juba kaks aastat blokeerinud seadusmuudatusi öise alkoholimüügi keelustamiseks. Pered, emad ja lapsed on Reformierakonna arvates odavad. Need maksavad vähem kui viinamüügist saadav tulu. Ja praegu Eesti territooriumil leiduva viinaga võiks surnuks joota neli Eesti-täit rahvast, imikust raugani. Mina sellega ei lepi.
Praegu on avalikes kohtades alkoholi tarbimine keelatud. Riigikogus on edukalt läbinud esimese lugemise uue korrakaitseseaduse eelnõu, mis uuesti lubab avalikes kohtades – haljasaladel, parkides, tänavatel, veekogudel ja avalikes randades – alkoholi pruukida. Eelnõu valmistas ette ja seda kaitseb ägedalt justiitsminister Rein Lang. Eelmine valitsus peatas Keskerakonna kategoorilise vastuseisu tõttu selle heakskiitmise. Nõuame Reformierakonnalt loobumist alkoholi tarbimist soodustavast eelnõust! Meie ei lepi vähemaga kui eelnõu menetlemise peatamisega või teise lugemise katkestamisega.
Lang on üritanud ka tõestada, et alkohol pole mingi riskifaktor liikluses. Ta on avalikult taotlenud, et oluliselt, isegi kuni 0,5 promillini suurendataks autojuhtidele lubatud alkoholisisalduse määra veres. Reformierakondlased lubavad sohvrile kerget joovet, samas kui paljud Euroopa Liidu riigid, vastupidi, karmistavad kainusnõudeid. Meie oravatele justkui ei tähenda midagi, et 80% õnnetusohvreid Eesti liikluses tapetakse joobnud autojuhtide poolt. Jah, Rein Lang võib ju olla joodikute jumal, kuid mina sellega ei lepi.
Keskerakond ei luba roolis mitte mingit alkoholijoovet. Ei tohi lasta potentsiaalseid mõrtsukaid rooli, isegi kui nad pooldavad liberaalset ilmavaadet!
Austatud Riigikogu! Loodan, et te mõistate selle eelnõu olulisust ja toetate alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu vastuvõtmist juba sellel sügisel. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas ettekandjale on küsimusi? Kristen Michal, palun!

Kristen Michal

Hea ettekandja! Ma mõistan, et tegemist on valimiskampaania jätkumisega, lihtsalt pisut teistsuguses vormis. Mul on lihtne küsimus. Kas teil tegelikult on ka numbrites olemas teadmine, mitmes kohalikus omavalitsuses on praegu öine alkoholimüük keelustatud, mitmes mitte? Ma küsin seda väga lihtsal põhjusel, sest eelnõu teiepoolne ettekandja komisjonis seda kahjuks ei teadnud. Ja kui te teate neid numbreid, siis tegelikult on mul ka küsimus: millest tuleb selline umbusaldus kohalike omavalitsuste vastu?

Vilja Savisaar

Aitäh küsimuse eest! Praegu on öine alkoholimüük keelatud 94 omavalitsuses, 131-s on alkoholimüük lubatud ja reaalselt saab öösel osta alkoholi vaid 27 omavalitsuses. Miks me ei usalda kohalikke omavalitsusi? Kuni jätkuvalt eksisteerib meil kohalikke omavalitsusi, kes ei ole suutnud sellist otsust kas koalitsioonipartnerite soovil või mingitel muudel põhjustel vastu võtta, siis ma saan aru, et osa kohalikke omavalitsusi ootab parlamendilt tuge. Lisaks ma võin tsiteerida Eesti Konjunktuuriinstituudi läbiviidud uuringut "Alkoholi tarbimine ja alkoholipoliitika", mis on tehtud elanike hinnangute alusel ja valminud eelmisel aastal. Seal on selgelt välja öeldud, et 70% elanikkonnast oleks huvitatud sellest, et öise alkoholimüügi keeld oleks kehtestatud just nimelt parlamendi tasemel, mitte kohaliku omavalitsuse tasemel.

Aseesimees Jüri Ratas

Toomas Tõniste, palun!

Toomas Tõniste

Aitäh! Teie ettekannet kuulates jäi mulje, et te olete üksinda jäänud oma erakonnas alkoholivastases võitluses. Teie üksinda ei lepi mitte millegagi, aga ülejäänud on teistsugusel arvamusel. Aga see selleks. Mul oleks selline küsimus. Kui paljudes neist omavalitsustest, kus ei ole veel reaalselt öise alkoholimüügi keeldu sisse viidud, on võimul Keskerakond? Ja kui on mõnes sellises võimul, siis miks te ei ole seal korda majja löönud?

Vilja Savisaar

Aitäh küsimuse eest! Keskerakond on võimul kuues omavalitsuses, kus seni ei ole suudetud kehtestada öise alkoholimüügi keeldu. Eks ka siin ole põhjusi palju. Nagu ma juba enne püüdsin üldiselt vastata Kristen Michali küsimusele, on kohati põhjuseks see, et ei ole saadud koalitsioonipartneriga kokku leppida, või siis on mingid muud tegurid, võib-olla samamoodi kohalike alkoholiparunite vastuseis jne. Sellepärast julgengi ma nii ägedalt siin esineda ja taotleda parlamendi tuge kohalikele omavalitsustele, kes seni pole suutnud otsuse vastuvõtmisega hakkama saada.

Aseesimees Jüri Ratas

Igor Gräzin, palun!

Igor Gräzin

Puhtriigiõiguslik küsimus, jätame selle muu teema kõrvale. Tähendab, sa ütlesid, et Keilas õnnestus Reformierakonnal võim haarata. Nimeta, palun, kus veel, kaasa arvatud Riigikogu, on Reformierakond võimule tulnud ebaseaduslikult, võimu usurpeerides, võimu haarates jne. Keila on selge – ebaseaduslik. Kus veel?

Vilja Savisaar

Aitäh! Kahjuks ma pean ütlema küll, et mul ei ole juriidilist haridust, aga ma kuidagi ei saa samastada võimu haaramist ebaseadusliku võimu võtmisega. Tähendab, need kaks mõistet minu jaoks juriidiliselt ei kattu. Aga ma võin öelda lihtsalt seda, et see oli kunstiline sõnakasutus, et pärast kohalike omavalitsuste valimisi õnnestus Reformierakonnal olla edukamad läbirääkimistel ja võim saada või võtta või haarata.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Hea ametikaaslane Kristen Michal, teine küsimus, palun!

Kristen Michal

Aitäh! Ma ütleksin, et minu meelest pole jutt parlamentaarsest toest, vaid väga selgest umbusaldusavaldusest Riigikogu kõnepuldist kohalikele omavalitsusliidritele. Minu küsimus jätkub selle koha pealt, kus Toomas Tõniste küsimus pooleli jäi. Kui ma vaatan erakonniti, kes on võimul nendes kohtades, kus veel müüakse alkoholi öösiti, siis Reformierakond on ainult kolmes omavalitsuses kas vallavanema või linnapea postil, Keskerakond kuues, Isamaa ja Res Publica Liidu käes on see post kuues kohas ja Rahvaliidul 11-s. Tegelikult jääb mulle seda statistikat vaadates pisut arusaamatuks Reformierakonna põhjamine. Aga ma ikkagi küsiksin selle küsimuse algusosa: miks te umbusaldate kohalikke liidreid, sealhulgas enda omi?

Vilja Savisaar

Aitäh! Mina küll selle eelnõu menetlemisel Riigikogus ei saa kuidagi välja lugeda, et see on kohalike omavalitsuste umbusaldamine. Pigem, ma kordan veel kord,  oleks see neile toeks. Minu andmetel on Reformierakond võimul siiski neljas omavalitsuses, kus pole veel öise alkoholimüügi keeldu kehtestatud. See oleks toeks ka neile Reformierakonna omavalitsusjuhtidele, kes mingil põhjusel pole suutnud seda head otsust vastu võtta oma kohalikus omavalitsuses. Nii et see ei ole mitte umbusaldamine, vaid abikäe pakkumine.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kalvi Kõva, palun!

Kalvi Kõva

Aitäh! Hea ettekandja! Te väitsite oma sõnavõtus, et õlle- ja siidripudeli hind on võrdne limonaadi hinnaga. Üks alkoholi hinna tõstmise võimalus on aktsiisi tõsta. Kas te olete sellisel juhul aktsiisi tõstmise poolt, et need hinnad ei oleks võrdsed?

Vilja Savisaar

Aitäh! Jah, loomulikult. Alkoholi- ja tubakaaktsiisi tõstmine on kaks ainsat aktsiisi, millega me tõepoolest oleme nõus.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Hea ametikaaslane Igor Gräzin, teine küsimus, palun!

Igor Gräzin

Ei ole need volikogud nii äpud. Kui me vaatame, siis Tallinna volikogu on ikka üsna võimas seltskond. Ei ole neil häda midagi. Ma tahtsin veel ühte asja küsida. Kellele juriidiliselt allub võimuesindajana või riigivõimu esindajana maavanem?

Vilja Savisaar

Aitäh! Mina arvan, et maavanem on riigi käepikendus ja riigi poliitika elluviija kohapeal.

Aseesimees Jüri Ratas

Hannes Astok, palun!

Hannes Astok

Aitäh! Hea ettekandja! Te ütlesite oma põhjalikus ettekandes, et 400 miljonit krooni alimente jääb laekumata, ja tõite selle peamiseks põhjuseks selle, et ei kehti öise viinamüügi keeld. Nüüd me kuulsime, et 29 omavalitsuses on ainult võimalik viina õhtuti pärast kella 11 osta. Kas te saaksite seda arvutuskäiku selgitada, kuidas see 400 miljonit krooni ja 29 omavalitsust on seotud?

Vilja Savisaar

Aitäh! Ma rääkisin küll 15 miljonist kroonist, mis tegelikult on jäänud Eesti emadel alimentidena saamata. Neljasajast miljonist kroonist ei rääkinud ma küll kusagil. Ma ei oska seda kuidagi seostada. Aga retoorika põhineb sellel, et kui ikkagi issi oma raha maha joob, siis ei ole tal lihtsalt võimalik alimente maksta ja ka täitevvõimul või sundaparaadil pole midagi võtta sealt, kust võtta ei ole.

Aseesimees Jüri Ratas

Ivi Eenmaa, palun!

Ivi Eenmaa

Ma tänan teid, härra juhataja! Proua Vilja Savisaar! Ma julgen meelde tuletada, et näiteks Võru linnas oli ja on alkoholimüük öösel keelatud ja seda protsessi juhtis muide reformierakondlasest linnapea. Nii et mitte alati ei maksa ühe vitsaga lüüa. Kuid minu küsimus on hoopiski teine, sest kõik meie pärastised analüüsid näitasid seda, et mitte kellaajas ei ole küsimus. Need, kellel viinast puudu tuleb, sõidavad, kui vaja, Lätti seda tooma jne. Minu küsimus teile on: miks te arvate, et just öö on see aeg, kus tingimata tahetakse juua ja tingimata juuakse ja tingimata on vaja keelata? Kust te võtate selle aja – öö? Tegelikkuses näitasid kõik uuringud, ka Võru linnas, kogu Võru maakonnas, et põhjused on teised.

Vilja Savisaar

Aitäh! Mul on siiski ka vastupidiseid argumente. Aga ma alustaksin väheke emotsionaalsemalt. "Öös on asju", nagu on öelnud üks tuntud luuleklassik. Nii et tõepoolest on öö selline aeg, kus inimesed, eriti veel need, kes on juba alkoholi tarbinud, ei pane endale piire peale. Seda näitab kas või kriminaalstatistika, politseistatistika, ükskõik, millisest prefektuurist me seda ka ei küsi. Öisel ajal alkoholijoobes olemine ja liiklusõnnetuste põhjustamine on kahtlemata täiesti korrelatiivses seoses.
Ma viitan veel kord sellelesamale Konjunktuuriinstituudi tehtud uuringule, kus inimesed on ise tunnistanud ja tunnetavad, et tegelikult see on üks meede, mida nad riigi poolt ootaksid, et öösel ei oleks võimalik alkoholi osta. See on väga paks ja põhjalik uurimistöö, mis puudutas 1000 Eestimaa elanikku ja vastab Eesti sotsiaalsele struktuurile. Mina pean seda küll suhteliselt esinduslikuks uurimuseks. Siin on selgelt inimesed ise oma arvamuse välja öelnud. Jah, kõige suuremad selle keelu toetajad olid Kesk-Eestis, mitte Lõuna-Eestis, võib-olla Võrumaal tõepoolest ei ole see nii tunnetatud. Ja Kesk-Eestil on ka Lätimaa kaugemal.
Ma olen siiski veendunud selles, et mitte kõik seltskonnad, kes purjutavad ja kellel naps otsa saab, ei istu autorooli ega lähe lisa otsima, et nii mõnigi pidu jääb sellel hetkel pooleli, lõpetatakse ära, ja nii mõnigi õnnetus jääb selle tõttu olemata.
Me oleme pidevalt rääkinud alkoholipoliitika karmistamisest. Mõni aasta tagasi moodustati ministeeriumidevaheline komisjon, kes peaks välja töötama alkoholipoliitika põhitõed. Selle esialgse hinnangu kohaselt pidid need valmis saama juba 2007. aasta alguseks. Kahjuks ei ole need veel valmis. Ka seal on üks meede öise alkoholimüügi keeld. Nii et rohkem on argumente selle poolt, et öise alkoholimüügi keeld aitab ära hoida õnnetusi, aitab ära hoida ülejoomist või liigjoomist – ükskõik kuidas me seda ka ei nimeta.

Aseesimees Jüri Ratas

Margus Lepik, palun!

Margus Lepik

Aitäh, juhataja! Lugupeetud kõneleja! Valdav osa Eestimaa omavalitsusi on ühinenud omavalitsusliitudesse. Oleks hea tava, et omavalitsusi puudutavates küsimustes küsitaks ka nende liitude arvamust. Kas te selle eelnõu puhul olete seda teinud?

Vilja Savisaar

Aitäh! Ei, konkreetselt selle eelnõu puhul me ei ole seda teinud. Aga meil on omavalitsusjuhte nii Keskerakonnast kui ka eelmise koalitsiooni partnerite hulgast. Nii et tegelikult neid kontakte, arutlusi ja analüüse on kahtlemata olnud. Ma jätkuvalt ütlen seda, et järelikult on mingid põhjused, miks kohalik omavalitsus ei ole olnud valmis üksi, ilma Riigikogu või valitsuse toeta, seda otsust vastu võtma.  Järelikult on vaja neid aidata.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Toomas Tõniste, teine küsimus, palun!

Toomas Tõniste

Aitäh! Ma olen täna aru saanud, et Keskerakond ei usalda kohalikke omavalitsusi, et seal on ebapädevad inimesed jne. Sellest on väga kahju. Aga sellestsamast lähtudes oleks mul selline küsimus. Kuidas teie kui fraktsiooni esimees suhtute kolleeg Jüri Ratase esitatud eelnõusse, mis annaks just kohalikele omavalitsustele rohkem õigusi kasiinonduse keelamiseks? Kui seal on nii ebapädevad inimesed ja me neid usaldada ei saa, kas me siis võime nendele usaldada selle keelamise, mis tegelikult tähendab, et nad võivad seda kuritarvitama hakata?

Vilja Savisaar

Aitäh! Hea kolleeg! Ei ole mõtet minu sõnu väänata nii, nagu teie tahate. Ma ei ole kordagi öelnud, et kohalikus omavalitsuses töötavad ebapädevad inimesed. Ma siiski julgen öelda, et linnaosavanem on samuti kohaliku omavalitsuse töötaja ja ma ei pea ka ennast mitte ebakompetentseks. Ja teiseks, see, et me neid ei usalda või et nad on ebakompetentsed, on meelevaldne järeldus minu kõnest või minu tekstist. Aga mis puudutab kolleeg Jüri Ratase ettepanekut kasiinonduse kohta, siis teatavasti annab kasiinode avamiseks loa Rahandusministeerium. Kohalikul omavalitsusel ei ole selles küsimuses muud pädevust kui võtta teadmiseks, et selles kohas on asutatud kasiino. Selles suhtes peaks kohalik omavalitsus tõepoolest saama oma territooriumil jõulisemalt sekkuda. Aga need on kaks täiesti iseseisvat asja. Ei ole nii, et on kas see või kõik, et kui me ühte lubame, siis teist ei või ka keelata.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Silver Meikar, palun!

Silver Meikar

Hea ettekandja! Ma saan aru teie murest. Väga emotsionaalne ettekanne! Aga ma küsin: miks te lahendate seda probleemi nii poolikult? Ei ole ju probleem selles, et müüakse alkoholi, probleem on see, et tarbitakse alkoholi. Kas ei oleks targem eelnõust välja jätta sõnad "jaemüük või mõnel muul moel" jne ja asendada need sõnaga "tarbimine"? Sel juhul oleks § 1 järgmine: alkohoolse joogi tarbimine on keelatud ajavahemikul kella 23-st kuni kella 8-ni hommikul. Kas see ei oleks pisut parem lahendus?

Vilja Savisaar

Aitäh! Ma arvan, et tõepoolest teatud osale Eesti elanikkonnast, eriti nooremale seltskonnale, võiks ka sellise eelnõu kehtestada Eesti Vabariigis.

Aseesimees Jüri Ratas

Eiki Nestor, palun!

Eiki Nestor

Austatud ettekandja! Minus tekitas huvi korduvalt kasutatud väljend, et kohalikke omavalitsusi on vaja aidata. Võib-olla aitaks nii, et kirjutaks neile paberile: kohaliku volikogu otsus. Jätaks tühja koha ja nad kirjutaksid selle nime ise. Ja siis kirjutaks punkti 1: keelata alkoholimüük alates kella 10-st kuni kella 9-ni hommikul. Ja saadaks selle neile kõigile. Kas see on abi? Mis abi nad vajavad? Kas nad ei julge otsuseid vastu võtta või ei saa või on, nagu siin jutuks oli, erinevad volikogud, erinevad kohalikud võimud? Kas näiteks Keskerakonna juhitud volikogu ei saa otsust vastu võtta seetõttu, et Rahvaliidu juhitud volikogu ei ole seda vastu võtnud naabervallas? Või milles see probleem on? Miks me peame neid niimoodi aitama?

Vilja Savisaar

Aitäh! Ma püüan veel kord seletada. Ega ma ei saa vastata üheselt, miks näiteks ühes kohalikus omavalitsuses sellist otsust pole tehtud. Te ise loetlesite täpselt kõik need põhjused, mis võivad olla põhjuseks, miks ühes või teises kohalikus omavalitsuses ei ole sellist otsust vastu võetud. Aga mis puutub sellisesse abisse, et me näitame nüüd näpuga ette, kuidas üks või teine volikogu peaks käituma, siis see on ju naeruväärne, ega me ei ole siin lapsed.
Kui ma räägin toest või abist, siis tähendab see seda, et kui öise alkoholimüügi keeld on üks riikliku alkoholipoliitika meede, siis selle pärast ei pea kohalikud omavalitsused otsima koalitsioonipartneritelt tuge, võitlema viinaparunite vastu ühekaupa. Seda abi pidasin ma silmas, mitte seda, et lihtsalt paberilipakale otsus kirjutada ja lasta see kopeerimismasinast läbi ja anda neile pliiats ka veel, et kirjutagu sinna oma volikogu nimi.

Aseesimees Jüri Ratas

Ain Seppik, palun!

Ain Seppik

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Ega sa ei oska seletada, millest reformierakondlased ja isamaaliitlased ja respublikaanid järeldavad, et kohalikes volikogudes töötavad ebakompetentsed isikud?

Vilja Savisaar

Ma ei oska tõepoolest seda järeldada mitte millestki peale selle, et eks ka neil ole omad kohalikus omavalitsuses töötajad. Ma ei tea. Igatahes mina ei ole seda kordagi sõnagagi väitnud, et kusagil kohalikus omavalitsuses töötavad ebapädevad ja ebakompetentsed inimesed. See on suvaline tõlgendus.

Aseesimees Jüri Ratas

Protseduuriline küsimus, palun, Meelis Atonen!

Meelis Atonen

Aitäh! Härra juhataja! Äkki te oskate öelda, kuidas see eelmine küsimus ja vastus olid selle eelnõuga seotud? Kas teie kohus ei ole mitte jälgida seda, et me  käsitleme teemat eelnõuga seotult?

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh teile, hea ametikaaslane härra Atonen! See kindlasti ei olnud protseduuriline küsimus. Läheme edasi. Jürgen Ligi, palun!

Jürgen Ligi

Aitäh! Austatud ettekandja! Ma seletan, kuidas see oli seotud. Härra Seppik on debati käigus aru saanud, et kui võtta omavalitsejatelt otsustamisõigus ära, siis see näitab neid halvas valguses. Aga mu küsimus on selle kohta. Mulle tegelikult meeldib väide, et inimesed joovad meil liiga palju ja omavalitsejana hääletaksin ma ka alkoholikeelu poolt. Aga kui inimesed joovad liiga palju, miks te siis püüate väikemüüki keelata, miks ei võiks keelata hoopis hulgimüüki?

Vilja Savisaar

Aitäh! Ka hulgimüüki ei saa selle eelnõu järgi öisel ajal teostada.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Eiki Nestor, teine küsimus, palun!

Eiki Nestor

Aitäh! Kuna mina ilmselt nii hästi kohalikke omavalitsusi ei tunne, siis ma küsin nüüd niipidi. Kui ühed kardavad neid paruneid, miks need ülejäänud, kes on keelanud, neid ei karda?

Vilja Savisaar

Aitäh, hea kolleeg! Ma olen sellele küsimusele juba peaaegu viis korda vastanud ja ma võin veel kord vastata, et ma ei oska iga konkreetse kohaliku omavalitsuse puhul öelda, miks ta seda pole teinud. Miks mõned aga on teinud? Sellepärast, et on tunnetatud vajadust.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Hea ametikaaslane Meelis Atonen, esimene küsimus, palun!

Meelis Atonen

Aitäh! Ma muide märgin, et minu eelmine küsimus läks siiski protseduuriliste küsimuste alla. Nii et mul oli siiski protseduuriline küsimus. Aga nüüd asja juurde. Ma saan aru, et siin ei olegi oluline eelnõust rääkida, ja kuna Ain Seppik küsis teatud kujuteldavat asja, siis mina küsin ka. Austatud ettekandja! Kas teile ei tundu, et Ain Seppik levitab siin kuulujutte tõe pähe?

Vilja Savisaar

Aitäh küsimuse eest! Ei. Ma võin ainult väita seda, et kuulujutu lasi lahti kolleeg Tõniste ja see tekitas Ain Seppikus hämmelduse, kas tõepoolest nii Isamaaliit kui ka Reformierakond peab omavalitsusjuhte ebakompetentseks. Mina nii ei arva. Ain Seppik tahtis saada minu käest kinnitust, kas see ikkagi on nii. Jah, see on nii. Ei ole ebakompetentsed. Ma ei tea, miks kolleeg Tõniste nii arvab.

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased! Ma palun jääme siiski eelnõu piiridesse! Tõnis Kõiv, palun!

Tõnis Kõiv

Aitäh! Lugupeetud ettekandja! Sõnades te küll väidate tõesti, et austate omavalitsuste tahet ja omavalitsuste volikogude õigust ise oma territooriumil elu korraldada, aga eelnõu räägib ju midagi muud. Ma tean, kuidas aastaid tagasi Reformierakonna eestvedamisel Järvamaal öiseid piiranguid ette võeti. Seda tehti omavalitsuste kaupa. Seal, kus oldi valmis ja taheti asi ära otsustada, seda ka tehti. Mis puutub tänasesse päeva, kus enamikus omavalitsustes on see otsus läbi kaalutud ja langetatud, siis me jõuame ikka sinnamaani välja, et nende üksikute omavalitsuste eest, kus on kauplus lahti ajal, mil see kõrval on suletud, läheme me ikkagi ju tegelikult otsust ära tegema. Nii et eelnõu räägib omavalitsuste eest otsuse ...

Aseesimees Jüri Ratas

Palun esitage küsimus! Aitäh!

Vilja Savisaar

Ei kuulnud küsimust.

Aseesimees Jüri Ratas

Palun uuesti mikrofon ametikaaslasele, esitage oma küsimus!

Tõnis Kõiv

Küsimus ongi tegelikult see, et kas me ikkagi ei lähe omavalitsuste eest otsust ära tegema.

Vilja Savisaar

Aitäh! Ma arvan, et Eesti Vabariigis kehtib veel palju seadusi, mis tegelikult panevad kohalikele omavalitsustele teatud piirid ja reeglid, nii et ühe lisaks kehtestamisega ei saa kuidagi öelda seda, et me kohalikult omavalitsuselt kõik õigused ära võtame.

Aseesimees Jüri Ratas

Marko Pomerants, palun!

Marko Pomerants

Aitüma, hea eesistuja! Hea ettekandja! Kui maakohas, kus käib rändkauplus, on maainimesel võimalik omale leiba osta kaks korda nädalas veerand tunni jooksul – linnainimene on paremas olukorras, tema saab seda teha võib-olla 16 tundi –, siis mis on teie arvates selline optimaalne aeg ööpäevas, mille jooksul inimene jõuaks osta kogu talle vajaliku alkoholi järgmiseks päevaks.

Vilja Savisaar

Aitäh! Inimesed on erinevad, ma ei oska siin välja tuua keskmist inimest, keskmist ostuaega.

Aseesimees Jüri Ratas

Raivo Järvi, palun!

Raivo Järvi

Suur tänu! Austatud ettekandja! Lootuses, et minu küsimus on viimane, las ta kõlab siis n-ö klassikalise inglise konversatsiooni lõpukergendusena. Me oleme piiranud suitsetamist, nüüd me asume pealtnäha piirama alkoholi tarbimist. Kas järgmise sammuna hakkaksime piirama seda olukorda, kus mehed soovivad tutvuda tundmatute daamidega?

Vilja Savisaar

Aitäh! Hea kolleeg Raivo Järvi, ma saan aru, et sina mehena võiksid selle ettepaneku teha, minul naisena ei ole seda põhjust teha.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Meelis Atonen, teine küsimus, palun!

Meelis Atonen

Aitäh, härra eesistuja! Kui siin juba huumoriks läks, siis ma küsin: hea ettekandja, kas teie erakonnakaaslane Seppik on oma hommikuse konjakijoomise juba lõpetanud?

Aseesimees Jüri Ratas

Ma ütlen, et see küsimus ei ole selle eelnõu piires ja sellele vastama ei pea. Hea ametikaaslane Silver Meikar, teine küsimus, palun!

Silver Meikar

Aitäh! Jään idee piiridesse. Keskerakond on asunud tulihingelisse võitlusse alkoholismiprobleemidega ja tundub, et see on kohati ikkagi väga näiline. Ka minu eelmine küsimus oli sellest ajendatud. Tulen tagasi noorteteema juurde. Noored jälgivad oma iidoleid ja kui nende iidolid tarbivad alkoholi, siis kindlasti hakkavad ka nemad tarbima, olenemata sellest, mis kell seda alkoholi müüakse. Kindlasti olete teie üks noorte iidol, vähemalt Keskerakonna noorte iidol. Siit ka küsimus: kas te lubate, et vähemalt teie enam suvistes "Reporteri" saadetes ei esine, õllepudel, joogipudel, šampuseklaas käes, ja ei anna sellega tiivustust Keskerakonna noortele samamoodi käituda?

Vilja Savisaar

Jah, hea kolleeg Meikar! Ma tõesti luban seda, et ma ei esine enam suvistes reporteritundides. Ega ma ei tea, kui palju ma seal esinenud olen, mina neid iga kord ei jälgi, teie teate kahtlemata rohkem, aga ma tõepoolest ei esine enam, šampuseklaas käes.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem küsimusi ei ole. Ma palun ettekandjaks Riigikogu kõnetooli majanduskomisjoni esimehe Urmas Klaasi!

Urmas Klaas

Austatud juhataja! Head kolleegid! Kõnealune seaduseelnõu oli majanduskomisjoni koosolekul päevakorras 7. juunil, kus eelnõu tutvustas Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esindaja kolleeg Helle Kalda. Komisjoni arutelu keskendus pärast kolleeg Helle Kalda põhjalikku ettekannet põhimõtteliselt samale küsimusele, mida me tänagi oleme siin suures saalis juba põhjalikult käsitlenud: nimelt kohalike omavalitsuste otsustamise pädevus ning vajalikud taustauuringud ja analüüsid. Komisjon tutvus ka Vabariigi Valitsuse seisukohaga, mille esitas Põllumajandusministeerium. Ma ei hakka seda täies pikkuses ette lugema, kuid Vabariigi Valitsuse seisukoht kõlab selliselt, et Vabariigi Valitsus toetab kehtivat regulatsiooni, mille kohaselt on igal kohalikul omavalitsusel õigus otsustada, kas öisel ajal alkoholi müümine on nende haldusterritooriumil lubatud või mitte. Ja selliselt oli majanduskomisjonis arutelu tulemusena kaks ettepanekut. Esiteks ettepanek saata seaduseelnõu Riigikogu täiskogu istungile esimeseks lugemiseks 12. juuniks ning teha ettepanek esimene lugemine lõpetada. Ja konkureeriv ettepanek: saata eelnõu täiskogule esimeseks lugemiseks 12. juuniks ning teha täiskogule ettepanek eelnõu tagasi lükata. Komisjon hääletas ja lõpuks otsustati teha täiskogule ettepanek eelnõu tagasi lükata. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Kas ettekandjale on küsimusi? Helle Kalda, palun!

Helle Kalda

Aitäh! Hea ettekandja! Ma ei taha väita, et sa oleksid komisjonis sellisel seisukohal olnud, aga täna on saalis tekitanud probleeme, et miks just öösel ja miks me tahame keelustada. Öelge, kas teie erakonna seisukoht on, et alkohol on esmatarbekaup ja seda peab kindlasti öösiti müüma.

Urmas Klaas

Ma täpsustan esiteks seda, et ma tutvustasin teile majanduskomisjonis olnud arutelu ja majanduskomisjoni arutelu tulemusel toimunud hääletusi ning need olid sellised, nagu ma teile praegu tutvustasin. Te loodetavasti ka kuulsite neid. Seda esiteks. Teiseks, veel kord toonitan, et arutelu keskendus kohalike omavalitsuste pädevuse teemale.

Aseesimees Jüri Ratas

Marika Tuus, palun!

Marika Tuus

Aitäh! Austatud Urmas Klaas! Ma olen pisut hämmingus teie seisukohtade kiire muutumise üle. Mulle juhtus just kätte üks teie artikkel, lausa juhtkiri aastast 2001 pealkirjaga "Ikka viin, viin, viin", kus te ütlete, et ei tohi silmi kinni pigistada ja mitte märgata, et alkoholi tarbimine on ammu väljunud kontrolli alt ning et on lühinägelik ja suisa kuritegelik näha alkoholismi põhjuseid üksnes joodikutes enestes. Te vihjate, et ka riigi alkopoliitika puudumine on alkopoliitika. Öelge, kas selle tänase seisukoha puhul, kus komisjon n-ö eitab alkoholimüügi piiranguid ja liberaliseerib olukorda, on tegemist riigi alkoholipoliitikaga või selle poliitika puudumisega?

Aseesimees Jüri Ratas

Hea küsija! Ettekandja esineb komisjoni nimel ja ma palun esitada küsimused vastavalt sellele teemale. Läheme edasi. Hea ametikaaslane Helle Kalda, teine küsimus, palun!

Helle Kalda

Aitäh! Hea ettekandja! Sellest oli küll juttu komisjonis, ka minu käest küsiti, et miks just öösel. Ma ütlesin, et alkohol ei ole esmatarbekaup, mida peaks öösiti müüma. Ja mingit diskussiooni ei olnud. Kas ta siis on ikkagi esmatarbekaup, mida peab öösel müüma, kui teie seisukoht on eelnõu mitte toetada?

Urmas Klaas

Ma kordan teile veel kord, lugupeetud kolleeg, et küsimus, mille üle komisjonis toimus hääletus ja millele diskussioon komisjonis valdavas osas keskendus, oli kohaliku omavalitsuse pädevus.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Ain Seppik, teine küsimus, palun!

Ain Seppik

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Eelnõu seletuskirjas on otseselt viidatud ka rahva arvamusele, kus öeldakse, et küsitluste tulemusel on kaks kolmandikku küsitletutest pooldanud alkoholi öise müügi keeldu. Ma arvan, et komisjon pidi seda arutama, kuna see on seletuskirjas kirjas. Milline oli komisjoni seisukoht selle rahva arvamuse suhtes? Kas seda üldse arutati või jäeti see seekord lihtsalt teerulli kombel kõrvale?

Urmas Klaas

Aitäh! Pean teile ütlema, et kolleeg Helle Kalda esitas tõesti väga põhjaliku ülevaate erinevatest analüüsidest, uuringutest, statistikast sealhulgas. Komisjoni liikmed, ma eeldan, seda loomulikult kuulasid ja on sellest teadlikud. Aga ma ütlen veel kord, et ka komisjoni liikmetest jäi mul selline mulje, et inimesed näevad selgelt probleemi, mida endast kujutab alkoholi liigtarbimine ja võib-olla ka alkoholimüük, aga käesoleval juhul räägime me taas kord kohaliku omavalitsusüksuse pädevusest ühte või teist otsust teha ja meil on praegu kehtiv alkoholiseadus, mis ütleb seda, et kohalikul omavalitsusel on volitus seada alkohoolse joogi jaemüügile piiranguid ja keelde.

Aseesimees Jüri Ratas

Aadu Must, palun!

Aadu Must

Hea ettekandja! Kohaliku omavalitsuse kogemusega inimesena tahan küsida alkoholimüügi regulatsiooni riigi ja kohaliku taseme kohta, millest siin just juttu oli. Jäi kõlama argument, nagu oleks ühe supipoti ühes nurgas võimalik teist sorti suppi keeta. Tegelikult see nii ju ei ole, naabrite mõju on ülisuur. Näiteks karmi alkoholipoliitikaga Rootsi sotsialistid on kurtnud, et just naabrite, sealhulgas eestlaste mõju on sundinud ka neid oma vastutustundlikku alkoholipoliitikat tagasi võtma. Sama on Eestis näiteks Tartus. Ma olen ise näinud Tartu äärelinnas, formaalselt teise omavalitsusüksuse piires, öösel pärast kella kahte vonklevaid viinavoore, sest Tartus ei tohtinud müüa, aga vald, näe, sai tulu. Alkoholimüügi piirangud on efektiivsed vaid siis, kui siin on naabrite vahel koostöö. Kas komisjoni arvates on võimalik efektiivne alkoholimüügi piirang ka siis, kui naabruses on täielik n-ö vabadus?

Urmas Klaas

Aitäh, kolleeg! Ma pean teile vastama natuke laiemalt ja ilmselt ka samamoodi oma maavanema-aastate jooksul tehtud tööd meenutama. Sellised küsimused on tõepoolest olnud päevakorral väga paljudes maakondades, omavalitsusliitudes. Ega Põlva maakonnas ka ei tulnud sugugi kergelt selline otsus, et omavalitsused valdavalt keelustasid alkoholimüügi. Seal, kus ei olegi üldse kauplusi, mis oleksid lahti õhtusel ajal, seda otstarbekaks ei peetud.
Aga väga kõrgelt tuleb hinnata seda arutelu ja ühisosa leidmist omavalitsuste vahel selliste otsuste langetamisel. Küsimus on siiski selles, kas me elame demokraatlikus riigis ja kohalikel omavalitsustel on õigus oma kohalikku elu korraldada või mitte. Või me elame selles riigis, kus antakse kõik kõrgelt, ülevalt poolt käsud kätte ja teie ainult täitke ja olge! Tuletan teile, lugupeetud kolleeg, meelde ka seda, mida te väga hästi teate, vallaseadust 19. sajandi teisest poolest, mis kehtestas omavalitsusele ja vallavanemale praktiliselt samasugused õigused valla elu korraldamisel, välja arvatud üks õigus. 19. sajandil oli vallavanemal õigus rakendada ihunuhtlust valla kodanike suhtes, praegu seda ei ole.

Aseesimees Jüri Ratas

Toivo Tootsen, palun!

Toivo Tootsen

Aitäh, härra juhataja! Lugupeetud ettekandja! Kas komisjonis arutati ka seda, et alkoholimüügi piirang on üks osa riigi alkoholipoliitikast ja järelikult peaks selle n-ö miinimumnõuded paika panema siiski seaduse tasandil riikliku poliitikana ja omavalitsustel oleks õigus kehtestada veel täiendavaid piiranguid?

Urmas Klaas

Aitäh, austatud kolleeg! Ma olen täna õige mitmel korral juba siin Riigikogu kõnepuldis öelnud, et komisjonis keskendus arutelu põhiliselt siiski sellele, milline on kohaliku omavalitsuse pädevus, kas see on piisav. Kehtiv alkoholiseadus annab praegu omavalitsusele suured volitused ja õigused oma elu korraldada oma haldusterritooriumil ja selline seisukoht, nagu ka hääletustulemused näitavad, jäi peale.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Hea ametikaaslane Marika Tuus, teine küsimus, palun!

Marika Tuus

Aitäh! Hea ettekandja! Muidugi sisaldas mu eelmine küsimus sõnu, et milline oli komisjoni seisukoht. Uuringud on näidanud, et alkoholipoliitikat toetab vaid 3% küsitletutest ja soovitakse tõesti alkoholi öise kättesaadavuse piiramist. Praegu on see müügipiirang tõesti vaid umbes poolesajas omavalitsuses. Aga kas oli komisjonis juttu sellest, miks ikkagi praegune koalitsioon eelistab viinaärimeeste kaitsmist meie kasvava põlvkonna huvidele?

Urmas Klaas

Aitäh küsimuse eest! Austatud kolleeg! Olen sunnitud end taas kordama. Küsimus on selles, milline on kohaliku omavalitsuse voli ja võim oma haldusterritooriumil elu korraldada. Kauplemise reguleerimine on tema pädevusse kuuluv tegevus ja me vaatame seda selles kontekstis.

Aseesimees Jüri Ratas

Jaan Kundla, palun!

Jaan Kundla

Aitäh, lugupeetud juhataja! Lugupeetud ettekandja! Sellest vaidlusest või arutelust jääb minule ühene mulje, et praegu ollakse  alkoholimüügi piirangute vastu. Kolleeg Marika Tuus küsis küll poole küsimusest ära, aga ma küsin siiski selgelt: miks te olete alkoholimüügi piirangute vastu?

Urmas Klaas

Ma olen komisjoni seisukohta teile korduvalt tutvustanud ja rääkinud sellest, et küsimus ei ole alkoholimüügi piirangute poolt või vastu olemises. Komisjonis oli tõepoolest arutusel ka see, et väga paljudes omavalitsustes on alkoholi öine müük piiratud. Küsimus on selles, kellel on õigus seda teha ja peab olema õigus seda teha.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Aadu Must, teine küsimus, palun!

Aadu Must

Hea kolleeg! Mind julgustab  ajaloole vihjama see, et tunnen sind kui väga kogenud pedagoogi ja Eesti ajaloolise kogemuse väga head tundjat, ehkki ihunuhtluse üle võiksime küll eraldi vaielda. Viis inimpõlve tagasi, Eesti karskusliikumise algusaastatel suudeti viinahulluse ohjeldamisel väga palju ära teha, vaatamata sellele, et mingeid usuhulle, nagu kõrtsmikud neid kutsusid, ei olnud. Nad valisid positsiooni. Kümnest karskusmehest ainult neli olid nõus andma karskusvande, nad ei olnud fanaatikud, kuid nad valisid poole. Kas majanduskomisjon positsioneerus käesoleval juhul ka n-ö professionaalsest seisukohast lähtudes kui majandusmehed, korrates alkoholitootjate argumentatsiooni ning eirates rahvatervise ja kasvatuslikke aspekte? Või kas näiteks samad inimesed teises rollis, kultuurikomisjonis või sotsiaalkomisjonis oleksid äkki otsustanud teisiti? Äkki oleks pidanud  menetlemist kuidagi muutma?

Urmas Klaas

Aitäh! Ma kordan taas seda, et küsimus on kohaliku omavalitsuse pädevuses. Selliselt me võiksime öelda, et homme me hakkame üleriigiliste seadustega reguleerima juuksuritöökodade lahtioleku aega, siis me hakkame reguleerima, millal võib prügi prügilas vastu võtta ja nii edasi. See on omavalitsuse pädevuses. Mis puudutab karskusliikumist, austatud kolleeg, siis te teate väga hästi, et karskusliikumine oli ainuke legaalne võimalus sajandi teisel poolel venestamise kõrglaine ajal seltsiliikumisega tegelda, karskusseltsides aeti väga palju muid asju ära peale karskusteema või võitluse alkoholismiga.

Aseesimees Jüri Ratas

Inara Luigas, palun!

Inara Luigas

Aitäh! Austatud ettekandja! Te piirdute siin küllaltki tihti sellise kommentaariga, et see oli komisjoni seisukoht ja komisjon tegi ettepaneku seaduseelnõu tagasi lükata. Kas võib  siis küsida nii, et kas komisjoni enamus on selle poolt, et jätkata öist alkoholimüüki?

Urmas Klaas

Aitäh! Komisjoni enamus on seda meelt, et sellise otsuse tegemine on kohaliku omavalitsuse pädevuses.

Aseesimees Jüri Ratas

Evelyn Sepp, palun!

Evelyn Sepp

Aitäh! Hea ettekandja! Millised tõhusad mehhanismid peale seadusmuudatuse on siis riigil komisjoni hinnangul oma poliitika elluviimiseks?

Urmas Klaas

Tänan teid küsimuse eest! Majanduskomisjon keskendus seda seaduseelnõu arutades konkreetsele küsimusele, millest on täna siin juba kordades juttu olnud.

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ametikaaslane Jaan Kundla, teine küsimus, palun!

Jaan Kundla

Aitäh! Palun öelge, millise häältevahekorraga see eelnõu tagasi lükati.

Urmas Klaas

Aitäh! Hääletati kolleeg Helle Kalda tehtud ettepanekut ja see ettepanek sai 3 poolthäält ja 4 vastuhäält, erapooletuid oli null. Nii et seitse liiget.

Aseesimees Jüri Ratas

Urmas Reinsalu, palun!

Urmas Reinsalu

Aitäh! Küsimus on ka pigem ajaloost, mitte küll 19. sajandist, aga sõjaeelsest Eesti Vabariigist. 1920. aasta põhiseaduse alusel viidi Eestis läbi rahvahääletus seoses kuiva seadusega. Kas sinu hinnangul oleks selline kauplemisvabaduse piirang 1920. aasta põhiseaduse alusel olnud õiguspärane või oleks tulnud see rahvahääletus läbi viia valdade kaupa ja valdades rahvahääletusena?

Urmas Klaas

Aitäh, kolleeg Reinsalu! Mina võiksin muidugi Eesti ajaloost avaliku loengu korraldada. Ma usun, et professor Aadu Must tuleb mulle ka siin appi selle läbiviimisel. Niisugust küsitlust sellisena komisjon ei arutanud.

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem küsimusi ei ole. Kas soovitakse avada läbirääkimisi? Avan läbirääkimised. Toomas Varek, palun, Eesti Keskerakonna fraktsiooni esindajana!

Toomas Varek

Austatud juhataja! Head kolleegid! Eesti Keskerakonna poolt menetlusse antud alkoholiseaduse muudatuse eesmärk on öise alkoholimüügi keelu kehtestamine kogu Eesti territooriumil. Praegune kord, kus alkoholimüügi piirangu rakendamine on iga üksiku kohaliku omavalitsusüksuse otsustada, annab küll kohalikule omavalitsusele näilise otsustusõiguse, kuid ei soodusta ühiskonna peamist eesmärki: vähendada vohavat alkoholi tarbimist. Aga selles valdkonnas on näitajad meil, nagu teate, küllaltki kurvad. Alkohol on elanike hinnangul väga kättesaadav. Noorte alkoholilembus, sõidukite joobes juhtimine – need on teemad, millega tuleb iga päev tegelda. Ühiskond toetab alkoholipoliitika karmistamist ning Keskerakonna fraktsiooni eelnõu vastab ühiskonna ootustele. Võrreldes varasemate aastatega on rangete alkoholipoliitiliste piirangute kehtestamise pooldajate arv järjest kasvanud. 2006. aastal toetas seda uuringute põhjal üle poole: 52% vastanutest arvas, et Eesti alkoholipoliitika peaks olema rangete piirangutega. Seevastu täiesti liberaalse, piiranguteta alkoholipoliitika toetajate osakaal oli kõigest 3%. Alkoholijoobes toimunud rängad liiklusõnnetused viimastel nädalatel ja päevadel ainult kinnitavad nii käesoleva alkoholimüügi piirangu kui järgmise punktina päevakorras oleva alkoholireklaami piirangu kehtestamise vajadust. Liialt vaba alkoholi kättesaadavuse tagajärgi näitas ka eile hommikul läbi viidud politseioperatsioon Raplamaa teedel, kus poolteise tunniga tabati autorooli tagant seitse purjus juhti.
Kas need faktid ei ole küllaldased, et riik peab karmistama alkoholipoliitikat ja piirama alkoholi müüki? Kas me tõesti ootame järgmist traagilist õnnetust, enne kui asume otsustavalt reageerima? Rääkimata sellest, et mõne erakonna esindajad tolereerivad, et mitte öelda propageerivad avalikus kohas purjutamist. Öise alkoholimüügi piiramine koos järgmises päevakorrapunktis arutatava reklaamikeeluga on kindlasti mõjusamad alkoholipoliitika vahendid kui valitsuse  kavandatav aktsiisitõus. Viimane on suunatud üksnes Reformierakonna valimislubaduste täitmisele ning alkoholi tarbimisele olulist mõju ei oma.
Kutsume ka teisi erakondi, Riigikogu fraktsioone meie algatusega liituma. Lugedes erakondade valimisplatvorme, ilmnes, et erakonna, mille minister tormas ummisjalu Harju maavanema kehtestatud alkoholimüügi piiramist lõpetama, valimisplatvormis sisaldub nii lubadus karmistada alkoholipoliitikat kui ka lubadus keelata üleriigiline öine alkoholimüük. Kas need must valgel lubadused enam ei kehti? Isamaa ja Res Publica Liidu, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni liikmed, teil on võimalus ennast näidata tõeliselt oma lubadusi pidava erakonnana! Austatud kolleegid! Kutsun teid üles eelnõu nr 4 menetlust jätkama. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Meelis Atonen, Reformierakonna fraktsiooni esindaja, palun!

Meelis Atonen

Austatud härra juhataja! Head Riigikogu liikmed! Kui te vaatate, kuidas ühe erakonna esindajad propageerisid eelmisel aastal Õllesummerit, ja näete seda ka tänavu, siis ma arvan, et Toomas Vareki kõne võtab hoopis teise ilme. Head keskerakondlased! Ärge mängige siin saalis rumalaid! Räägime asjast ja näidake ise eeskuju! Ma arvan, et see eelnõu on puhas populism, millega te oma tegudele katet ei anna. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Rohkem läbirääkimiste soovi ei ole. Sulgen läbirääkimised. Juhtivkomisjon on teinud ettepaneku eelnõu nr 4 esimest lugemist mitte lõpetada ja eelnõu tagasi lükata.
Head ametikaaslased! Alustame selle hääletuse ettevalmistamist. Kas võime minna hääletuse juurde? Tänan! Panen hääletusele juhtivkomisjoni ettepaneku eelnõu nr 4 esimest lugemist mitte lõpetada ja eelnõu tagasi lükata. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused.
Häältega poolt 41 Riigikogu liiget, vastu 33 lükati eelnõu tagasi ja langes menetlusest välja.
Kell on kohe 13. Tänane Riigikogu istung on lõppenud. Päevakord jääb pooleli ja jätkame homme.

Istungi lõpp kell 12.59.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee