Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XV Riigikogu, III istungjärk, täiskogu istung
Neljapäev, 11.04.2024, 10:00

Toimetamata

09:58 Istungi rakendamine

10:00 Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, austatud Riigikogu! Tere hommikust! Alustame Riigikogu täiskogu III istungjärgu 11. töönädala neljapäevast istungit. Ja kõigepealt viime läbi kohaloleku kontrolli. Kohaloleku kontroll! 

10:00 Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, oluline informatsioon: kohale registreerus 41 Riigikogu liiget, hetkel puudub 60. 

Nüüd on võimalus üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Head ametikaaslased, ootame aktiivset osavõttu. Ja enne kui veel mõtlete ja selle otsuse teete, ma palun siia Riigikogu kõnetooli Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnissoni. Palun!

10:01 Valitsuse esindaja Heili Tõnisson

Austatud istungi juhataja! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus algatab täna viis seaduseelnõu. Esimeseks, karistusseadustiku muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse (trahviühiku suurendamine) eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust justiitsminister. Teiseks, tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu. Selle seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust sotsiaalkaitseminister. Kolmandaks, riigilõivuseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Riigikogus esindab selle seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust siseminister. Neljandaks, magusa joogi maksu seaduse eelnõu. Riigikogus esindab seaduseelnõu menetlemisel Vabariigi Valitsust terviseminister. Ja viiendaks, alusharidusseaduse eelnõu. Selle eelnimetatud seaduseelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust haridus‑ ja teadusminister. Kõik viis seaduseelnõu on edastatud elektrooniliselt. Aitäh!

10:02 Aseesimees Jüri Ratas

Austatud Vabariigi Valitsuse esindaja, ma tänan teid. Kahju küll, et elektrooniliselt, vanasti sai vähemalt kätt suruda, aga me otsime nad siis sealt arvutist üles. Nii, kas on veel soove? Nüüd on nii, et olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud viis eelnõu ning vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele otsustab Riigikogu juhatus nende edasise menetlemise.


1. 10:03

Olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Kuidas tagada veterinaaria tulevik" arutelu

10:03 Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, meil on nüüd võimalus asuda tänase päevakorra juurde. Meil on oluline päevakorrapunkt täna, nii nagu meie kõik punktid on, ja see on järgmine: m,aelukomisjoni algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse "Kuidas tagada veterinaaria tulevik" arutelu. 

Ja arutelu raames ma tutvustan teile ka alustuseks lühidalt seda korda. Kõigepealt on maaelukomisjoni esimehe Urmas Kruuse ettekanne, kuni kaheksa minutit, seejärel ootame aktiivseid küsimusi ja kindlasti tulevad ka aktiivsed vastused, kuni 10 minutit. Peale seda on Riigikogu kõnetoolis Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel, tema ettekanne on kuni 20 minutit ja küsimused-vastused kuni 25 minutit. Seejärel on meil võimalus kuulata ettekannet Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimehe Ants Noodi ettekannet kuni 20 minutit, küsimused-vastused kuni 25 minutit. Arutelu lõppemisel on võimalus kuulata Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma ettekannet, mis kestab kuni 20 minutit, ja küsimused-vastused on kuni 25 minutit. Riigikogu liige võib esitada igale ettekandjale ühe küsimuse. Igale ettekandjale üks küsimus, nii et matemaatiliselt kokku neli küsimust. Läbirääkimised, sõnavõttudega võivad esineda Riigikogu liikmed – kõik, kes seda soovivad. Ja on palve, et kõigepealtesineksid sõnavõttudega fraktsioonide esindajad. Loomulikult ootame ka valitsusliikmete osalust läbirääkimistel või õiguskantsleri osalust, kui neil selleks soov on. Arutelu lõppemisel ka sel korral ei ole kodu- ja töökorra seaduses ette nähtud, et Riigikogu võtaks vastu otsuse, nii et otsust vastu ei võeta. 

Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli ettekandjaks maaelukomisjoni esimehe Urmas Kruuse. Palun!

10:05 Urmas Kruuse

Austatud istungi juhataja! Auväärsed kolleegid! Lugupeetud külalised nii saalis kui ka teisel pool ekraani! Eesti Maaülikool tähistab Eesti veterinaarmeditsiini 175. aastapäeva. Ja sel aastal möödubki 175 aastat selle õppe algusest Eestis. Ühtlasi saab seda tähtpäeva lugeda Eesti Maaülikooli sünniks. 

Ma tsiteerin ühte lõiku ajakirjandusest: "Esimese patsiendi võttis Põhja‑Saksamaalt pärit esimene Tartu Veterinaariakooli direktor ja professor Peter Jessen vastu Tartu Ülikooli peahoone kõrval paiknenud kliinikus 13. oktoobril 1848. Üheaastasel täkksälul ehk noorhobusel diagnoositi kabjapainutajate haav." 

See on märk sellest, et veterinaaria on oluline meie riigi ajaloos ja teaduses. Kindlasti on veterinaarmeditsiin Eesti Maaülikooli nurgakivi. Aga miks me seda küsimust täna arutame? Miks üldse on vaja seda teemat Riigikogus käsitleda? Maaelukomisjoni erinevatel aruteludel ja kohtumistel põllumajanduse ja maaelu teemadel üha rohkem kostus seda, et meil on veterinaaridest puudus. Tekkis küsimus, et nii väärika ajalooga ja nii olulise õppega distsipliin, mis on juhtunud, et me sellest nii tihedalt räägime. 

Kui me vaatame lihtsalt ajalugu ja me näeme seda, et aastatest 2010 ja 2011 alates on tegelikult üliõpilaste arv jäänud enam-vähem samale tasemele. Eestikeelsel õppekaval õpib umbes 30–35 üliõpilast, sama palju enam-vähem on ka ingliskeelsel õppekaval. Ja kuna see õppekava on üsna kallis, on oluline, et oleks täidetud teatud kõrvaltingimused, mis on tegelikult üsna kulukad, siis on oluline, et selle õppe kõrval oleks tagatud ka 24/7 töötav veterinaarkliinik.

Esmapilgul tundub, et midagi lahti ei ole, inimesed asuvad õppima. Teine probleem minu arvates asub sellel, et lõpetajate arv on selgelt väiksem kui sisseastujate arv. Käesoleva sajandi 21. aastal lõpetas veterinaariaõppe 16 üliõpilast. Selge on see, et see lõpetajate arv ei kata tööjõu vajadust. See murekoht, miks on lõpetajate arv nii väike, on seotud sellega, et Haridus- ja Teadusministeeriumi andmete järgi on kuupalk keskmiselt umbes 1770. Kindlasti, arvestades seda, kui pikk on õpe, näiteks kuus aastat, ja mõeldes seda, kui raske see töö tegelikult on, võib öelda, et palk on ajale jalgu jäänud. Miks see nii on?

Me tegelikult soovime koostöös parlamendi ja valitsusega ehk riigina seda teemat analüüsida ja leida lahendusi, mis perspektiivselt selle mure lahendaksid. Kui me räägime loomaarsti elukutsest, siis see on üks seitsmest Euroopa Liidu reguleeritud kutsealast. Ja kutsetegevuse eelduseks on spetsiifiline kvalifikatsioon. Siin ei ole võimalik lihtsalt mõne teise eriala kõrvalt siseneda tööjõuturule ja tagada kvaliteetne teenus. Tegemist on ainulaadse reguleeritud õppekavaga, mis aitab tagada laiemalt rahvatervist. 

Toidujulgeolekust on viimastel aastatel palju rääkinud konkreetselt veterinaarmeditsiin ja veterinaaria on üks väga oluline vundament toidujulgeolekust. Sidusused ja seotused selle teemaga on märgatavad ja väga olulised, olgu see seotud looma tervise ja heaoluga. Ühiskonnas me võib-olla praegu rohkem märkama ka seda, et räägitakse lemmikloomadest, ja ühiskonnale on võib-olla jäänud mulje, et väikeloomaarste ja kliinikume on meil piisavalt ja see võiks tagada ka loomade heaolu. Aga kui me räägime toidujulgeolekust, siis me räägime ennekõike põllumajandusloomadest. 

Loomulikult ei saa jätta rääkimata ka metsloomadest. Kes mäletab Aafrika seakatku Eestis 2015. ja 2016. aastal, siis Maaülikooli teadlastele eesotsas Viltropiga oli väga oluline see, kuidas panna piiri Aafrika seakatkule. Ja tegelikult meie teadmisi kasutati ka teistes riikides Euroopas. 

Kui on süvenemas tööjõupuudus, siis erialanõuetega töökohti, näiteks tegevloomaarst, Põllumajandus- ja Toiduameti veterinaarjärelevalve ametnik, tapamajad, …, ei ole võimalik mehitada teise kvalifikatsiooniga. See on otseselt seotud ka ettevõtete konkurentsivõime ja jätkusuutlikkusega sellel turul tegutseda. 

Loomulikult, me teame seda, et Euroopas kehtivad väga kõrged toiduohutusnõuded ja ka kolmandate riikidega harmoniseerimine nõuab väga palju tarkust ja teadmist ehk sedasama kvalifikatsiooni. Väiketapamajade esindajad on toonud välja probleemi selles osas, et neil käivad periooditi riiklikud veterinaarjärelevalve inspektorid, aga neil ei ole alati võimalik olla kohal siis, kui ettevõtja seda kõige rohkem vajab. See järjekordselt näitab seda, et nendest inimestest on puudus. 

Võib-olla ka see, et need teemad, mis meil täna ühiskonnas on – me kõik teame seda, et riigikaitse ja meie julgeolek kõige otsesemas mõttes –, on nii palju arutlusruumi ära võtnud, et teistele teemadele jätkugi. Aga ma arvan, et see on ohtlik ja selle tõttu me peame neid teemasid siin käsitlema.

Mina isiklikult soovin tänasel arutelul, et Riigikogu liikmed saaksid uut ja täpsemat informatsiooni, mis seisus veterinaaria on, aga samas paneks meid mõtlema, kas me oleme teinud kõik selleks, et sellist olukorda ei oleks. Kas küsimus on ainult rahas? Ma arvan, et kindlasti mitte. Kas küsimus on selles, kas me oleme alati sotsiaalpartnereid ja ettevõtjaid kaasanud selleks, et seda jätkusuutlikkust tagada? Need on ka need küsimused, mida me võiksime ja peaksime täna arutama. Kas küsimus on selles, et riik rahastab liiga vähe? Kindlasti on Maaülikool üks väheseid ülikoole, millele ministeerium täiendavalt – veterinaarõppele konkreetselt – peale maksab. Mitte peale maksab, vaid täiendavalt maksab, on õige öelda, üle 300 000. 

Võiks öelda seda, et kas see õpe võiks olla HTM-i ehk Haridus- ja Teadusministeeriumi, riigi vaates ühtlastel alustel, et ministeerium täiendavalt õppe jaoks peale ei pea maksma. Kas küsimus on selles, et me oleme tasuta õppega ära piiranud liiga palju võimalusi erasektorit kaasata, olgu ta siis üliõpilase näol või ettevõtluse näol selleks, et tagada kvaliteetne õpe ja tagada see kõigile soovijatele, kes sinna tahavad pääseda? Täna kindlasti osa sinna ei pääse, olgu see siis seotud kas või hetkelisest akadeemilistest tulemustest, aga tahe võiks olla suurem. 

Nii et ma väga soovin ja tänan Maaülikooli ja ka tegelikult põllumajandussektori esindajate aega ja ressurssi, et te olite valmistada Riigikogule sellel teemal arutlust pakkuma, ja loodan, et see arutelu tuleb tihe. Aitäh!

10:12 Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan teid. Ärge minge ära, palun! Teil on kohustus vastata Riigikogu liikmete küsimustele ja neid küsimusi teile on. Olgugi et ka teie olete algataja, ikkagi on teil kohustus neile küsimustele vastata. Priit Sibul, palun!

10:12 Priit Sibul

Aitäh, austatud istungi juhataja! Hea Urmas! Tänud selle initsiatiivi eest, mida te olete teinud. Sa sissejuhatavalt viitasid õige mitmetele probleemidele ja nüanssidele, mis selles valdkonnas on, alates väikeloomadest kuni ühiskonnas toimuvate asjadeni, aga minu meelest on veel mõned asjad. Kui me vaatame, kuidas meil loomakaitsjatega tegelevad, olgu need Nähtamatud Loomad või keegi või miski muu, siis neid nüansse on veel märksa rohkem ühiskonnas. Aga kui peaks mõtlema, see teema, mida sa täna maaelukomisjoni poolt oled siia püsti pannud, kas sinu meelest me peaksime neid võimalikke lahendusi otsima haridusvaldkonnast või ikkagi üldistest hoiakutest ja arusaamistest, miks meil ei ole piisavalt üliõpilasi ja miks meil ei tule piisavalt veterinaare? Kas see on mingite laiemate hoiakute küsimus või mingid nüansid maaülikooli või haridusvaldkonnas?

10:13 Urmas Kruuse

Aitäh hea küsija! Ma arvan, et tegemist on mõlema poolega, mida sa oma küsimuses tegelikult käsitlesid, ja seda ei saagi minu arvates nii kitsalt vaadata. Ja seal on mitu asja. Tõsi, väga kenasti markeerisid, et avalikkus järjest rohkem näeb läbi televisiooni ja avaliku meedia seda, kuidas väikelooma omanikud võib-olla ei tule oma loomade eest hoolitsemisega ja nende heaolu tagamisel toime. Ka sellel on tegelikult Põllumajandus- ja Toiduametil järelevalve osas suur roll. Aga ma võin kindlalt täna öelda, et neid ametnikke ei jätku. See on üks põhjus. Ja kui me toome lihtsalt ministeeriumide vaate ja vaatame, millised on palgad ministeeriumis, kus peaksid olema teatud tippspetsialistid, kaasa arvatud veterinaaria haridusega, siis me näeme seda, et endine maaeluministeerium oli või põllumajandusministeerium oli palgatabelis tavaliselt viimasel kohal. Me rebisime väga kõvasti Keskkonnaministeeriumiga, kes saab viimaseks. Mõni aasta juhtus ime, et me olime eelviimased. See tegelikult on ka märk sellest, et me ühiskonnana ilmselt ei teadvusta seda nii tõsiselt, kui see võiks olla. 

Teine pool on see, miks on praegu parlamendis põhimõtteliselt kaks kollektiivset pöördumist, mis mõlemad käsitlevad loomade heaolu teemat. Mida me võib-olla struktuurselt vaatame, on see, et kui sellise kvalifikatsiooniga arste võiks olla meil kuskil 800, siis neid praktiseerivaid on peaaegu poole vähem, millest umbes seal kolmandik on suurloomadega tegelejad ja väikeloomadega kaks kolmandikku. See pigem markeerib seda, et spetsialistid, kes sellega igapäevaselt tegelevad, kokku puutuvad, teavad ju tegelikult seda, et see ei ole üldse kerge amet. Õppeprotsess on kuus aastat, väga pikk. Ja siis te vaatate ka neid keskmise palga tulemusi, ei saa öelda, et need oleksid väga kõrged. 

Mis minule näiteks konkreetselt Maaülikooli loomakliinikus oli üllatus, kui me komisjoniga seal külastasime, siis tuli välja, et selline stress ja psühholoogiline seisund, uuringud näitavad, et stress on loomaarstidel suurem kui inimestega tegelevatel arstidel, kui me räägime lihtsalt taustast ja sellest stressist, mis selle tööga kaasneb. Me ei olnud kunagi niimoodi mõelnud näiteks, ausõna, ei olnud niimoodi suutnud mõelda, aga tegelikult uuringud näitavad seda. Ja see näitab ka seda, kui tõsine see on, mis eeldab seda, et seda probleemi peab lahendama väga kompleksselt ja püüdma aru saada, kuidas oleks võimalik neid asju ka leevendada, see puudutab tulevast tööturgu ja nii edasi. Põllumajanduses on kindlasti keeruline olukord see, et konkurents on hästi tihe. See tegelikult tähendab seda, et efektiivsus on hästi oluline ja need kulud, mida sa saad erinevatele valdkondadele kulutada, kaasa arvatud spetsialistidele, on üsna surve all. Aga tõsi on see, et ühtegi karja ei saa pidada ilma selleta, sest see on otseselt seoses looma tervisega, looma heaoluga ja lõpuks ka seotud meie keskkonna tervisega.

10:16 Aseesimees Jüri Ratas

Enn Eesmaa, palun, teie küsimuse kord!

10:16 Enn Eesmaa

Suur aitäh! Austatud kolleeg! Aitäh kõigepealt selle ülevaate eest, probleemi tõstatamise eest! Ma kindlasti ei taha kasutada arvamust avaldades ja küsimust küsides süüdistavat kõneviisi, kuid ma usun, et nii mõnigi inimene, kes jälgib meie tänast istungit kodus televiisori või arvuti ees, õigemini, esitab endale sellise küsimuse, kuna ettekandja on Reformierakonna esindaja, kes on ise olnud õige mitu aastat ka Eesti Vabariigi vastav minister. Ma ei kahtle hetkegi, et nii sina kui ka sinu erakond on teinud kõik, et need probleemid – ma võtan konkreetsemalt võib-olla selle tasustamise küsimuse ja palkade küsimuse –, et seda leevendada. Lahendamisest on asjad muidugi igal juhul kaugel. Kui sa ütleksid paar näidet, mis on takistanud neid häid mõtteid ellu viimast.

10:18 Urmas Kruuse

Aitäh! Jah, ma selles mõttes ei tähtsustaks ei ühtegi erakonda ega isikut üle, aga tõsi on ka see, et maaeluministrit, kaasa arvatud kõnealune minister, kes siin täna puldis on, on taganud selle, et veterinaariat on täiendavalt rahastatud üle 300 000 ja see leping on tegelikult maaülikooli vaatest ääretult oluline, nii nad on sõnastanud. Tõsi on ka see, et maaeluministeerium ei kontrolli Haridus‑ ja Teadusministeeriumi halduslepinguid ülikoolidega. Ja siin on täiesti mõttekoht. Ma lihtsalt toon teile ühe näite, et meil oli Haridus‑ ja Teadusministeeriumi esindaja ka maaelukomisjonis ja kui me küsisime seda, miks see rahastamine on natukene kiitsakas, kui me vaatame seda, et üks õppekoht maksab umbes 19 000, eks ju, praeguses inflatsioonis kindlasti kasvav ja need täiendavad vajadused, mis on, siis on selge see, et seda peaks rohkem rahastama.

Nüüd küsimus on selles, et kui kellelgi on mõte, et maaülikool võiks tegeleda ainult veterinaariaga, jätta kõik muud valdkonnad nagu rahastamata, selleks et tagada veterinaariaharidus, siis kui vaadata lihtsalt suhtarve, siis kogu majanduse võiks ju maaelu küljes mõnes mõttes kinni panna, aga see ei taga lõplikult seda veterinaaria jätkusuutlikkust, ja see on minu arust oluline fakt teadmiseks. Nii et selle tõttu ma arvan, et küsimus on teatud hoiakutes, ja ma ütleksin umbes niimoodi. Me oleme väga palju pingutanud selle nimel, et arstid jääksid Eestisse ja töötaksid siin, ja tegelikult arstide palk on olnud kogu aeg nagu sellise, kuidas ma ütlen, ühiskondliku surve tõusu all, ja see on mõjutanud ka positiivselt, et järjest rohkem kas arste tuleb tagasi või nad töötavad Eestis, aga see sõltub ka meie üldisest elatustasemest.

Kui me toome nüüd põllumajandussektori, konkreetselt ainult põllumajandussektori, siis me ju teame seda, et ühtne Euroopa põllumajanduspoliitika tähendab ühtset Euroopa sellist põllumajanduse toetust. Tänavu aasta oli kõik põllumajandussektor, kogu sektor oli miinuses, koos toetustega – miinuses umbes 70 miljoniga! Mis tegelikult näitab ka seda, et see rahahulk, mis seal liigub, ja see, kui palju selle õppele peab kulutama, kui raske see eriala on, milline on kvalifikatsioon, milline see tööpraktika, milline see kogemus on, seal on rohkem nüansse kui ainult see, et järsku me suudame tagada lõpetajate arvu. Ma arvan, et seal on ka oluline roll selles, kuidas me sektoriga suudaksime ülikoolis koostööd teha, olgu ta siis stipendiumide näol või mida iganes, selleks et kinnistada ja võib-olla ka pehmendada seda sisenemist sinna töövaldkonda. Sellepärast et vähemalt statistika tõendab seda, et kui inimesed puutuvad kokku juba loomakliinikus suurloomadega, neil tekivad esimesed kogemused, siis osadel tekib see tunne, et ma olen vist vale eriala valinud. Ka seal on mingid nüansid. Kogu see sellepärast ma arvan, et lahendusi saab leida siis, kui me vaatame seda piisavalt laialt, teadvustame seda ka ühiskonnas, et see on oluline, minu arvates sama oluline nagu arstiõpe, kes ravivad inimesi, absoluutselt sama. Samas me teame, et ka lemmikloomade hulk pidevalt kasvab, neid on sadu ja sadu tuhandeid. Need kõik vajavad tegelikult hoolt. Nii et me oleme igas mõttes nagu sellisel lävel, kus me peaksime selle ümber mõtestama ja leidma uued sihid.

10:21 Aseesimees Jüri Ratas

Anti Allas, palun! 

10:21 Anti Allas

Aitäh, austatud eesistuja! Hea ettekandja! Tänan ka siiralt selle olulise teema tõstatamise eest. Lisaks valdkonna olulisusele loomaarsti pojana lapsena sai seda tööd kaasa tehtud, abis oldud. Selle tõttu ka lisaks. Aga tahtsin küsida, kas see praegune olukord on sihuke Eesti spetsiifiline või milline see pilt, on teil infot, ümber Eesti on selles valdkonnas. Kas probleemid on samad või sõltub see turu suurusest või millest, mis seda olukorda tingib?

10:22 Urmas Kruuse

Aus on see, et seda ettekannet ette valmistades ma võib-olla nii palju ei uurinud teiste riikide kogemusi, aga tuleb tunnistada, et neid probleeme vähemalt ministrina teiste ministritega suheldes, selliseid probleeme paistis välja ka teistest riikidest. Aga tuleb ju tunnistada ka seda, et mitukümmend soomlast käib Eestis seda haridust omandamas ja sellel on ka mingi teatud põhjus. Aga kurb on lihtsalt see, et sõltumata sellest, et nad maksavad oma õppe eest ise, nad ei jää meile tööle. Nad ei jää meile tööle, see tegelikult survestab meie vajadust. Ehk kui öelda, et ärme rohkem soomlasi vastu võta, eks ju, siis millega me rahastame neid ülejäänud kohti või mida iganes? Need on omavahel kõik seotud teemad.

10:22 Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan! Teie aeg on nüüd täis, midagi ei ole teha. Ja läheme edasi. Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli ettekandeks Eesti Loomaarstide Koja presidendi Valdeko Paaveli. Palun!

10:23 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Tervist, lugupeetud istungi juhataja, Riigikogu liikmed ja kohalviibijad! Tänan selle võimaluse eest olla kaasettekandjaks sellise riiklikult olulise tähtsusega küsimuse arutelul. 

Olen Eesti Loomaarstide Koja värske president, kuid ennekõike ikkagi praktiseeriv loomaarst. Tänane loomaarstide koda on loodud eelmise aasta oktoobris Eesti Väikeloomaarstide Seltsi ning Eesti Loomaarstide Ühingu ühinemise teel, moodustades nüüd ühtse Eesti loomaarstide esindusorganisatsiooni. 

Siin saalis 2021. aasta oktoobris vastu võetud veterinaarseadusest leiame veterinaararsti definitsiooni. Veterinaararst on selle seaduse tähenduses veterinaararsti kvalifikatsiooniga isik, kellel on veterinaarteenuse osutamiseks vajalik veterinaararsti kutsetegevuse luba. Eestis on seda eriala õpetatud 175 aastat. Õppekava läbimine nominaalajaga võtab kuus aastat ja peale seda on võimalik tööle hakata. Paraku loomaarstiabi ja teenuste kättesaadavus 24/7 nii väike- kui ka suurloomade ravis ei ole siiski juba ammu iseenesestmõistetav. Hinnanguliselt on Eestis 235 000 koera ja ligi 300 000 kassi, aga lemmikloomadena peetakse küülikuid, hamstreid, tuhkruid, erinevaid roomajaid, aga ka alpakasid, laamasid ja kaameleid. Üle 50 000 mesilaspere vajavad loomaarstide tähelepanu, miljoneid linde. Maaelu ja farmide poole pealt üle 240 000 veise ja nii edasi. Me räägime sadadest tuhandetest või miljonitest elusolenditest. Ja loomapidajaid on samamoodi väga-väga palju. Seega, loomade tervise tagamine nii loomade enda kui ka omanike ja pidajate huvides on kindlasti üks nähtavam loomaarstide töö osa. 

Seoses kasvanud ootustega maailma tasemel teenuse saamiseks on loomaarstid ka tugevalt spetsialiseerunud erinevate valdkondade, mitte ainult loomaliikide määratluse järgi. Ehk loomaarstid on täna spetsialiseerunud anestesioloogiale, kirurgiale, oftalmoloogiale, neuroloogiale, ortopeediale ja teistele spetsiifilisematele valdkondadele. 

Miks meil täna ei ole palju juttu haiguspuhangutest seoses loomadega ega toiduga levivaid terviseprobleeme? Laialdaselt kasutatavad loomsed toiduained, nagu piim, liha, muna, on allikaks haigustele, mida pidevalt monitooritakse, näiteks tuberkuloos, listeerija, hullu lehma tõbi, salmonelloos ja nii edasi. Kõikide erinevate suuremate haiguste puhul, mida siin ka eelkõneleja juba mainis, on tõhus veterinaarteenus nii inimeste kui ka loomade tervise huvides kriitiliselt oluline. Näiteks COVID-i ajal uuriti haiguse ülekandumise mehhanisme ning reservuaare ka kassidel, minkidel ja teistel liikidel, ja seda tulemuslikult. 

Kogu toodetav ning imporditav toit sisaldab terviseriske inimestele ja seda kontrollitakse pidevalt erinevatele mürkidele, toksiinidele, bakteritele, patogeensetele seentele ja parasiitidele. Eesti on täna tänu Põllumajandus- ja Toiduameti ning loomaarstide pikaajalisele pingutusele saavutanud marutaudivaba maa staatuse. Väga palju aastaid on tegeldud nii metsloomade kui ka lemmikloomade vaktsineerimisega marutaudi vastu. Põllumajandus- ja Toiduamet monitoorib pidevalt nii tapamajades, loomakasvatusasutustes kui ka piiril nii loomi kui ka toiduaineid. Aga nii-öelda zoonootiline potentsiaal peitub igas loomses toiduallikas ning ka loomas. 

Avalikkuses võetakse ehk iseenesestmõistetavalt või ei teata nende probleemide olemasolust ega ohusta tavaliselt suurt midagi, sest toit on poest ja turult vabalt saadaval. Elusate loomade ja põllumajandusloomade sisseveokontroll on samuti toiduohutuse ja taudivabaduse huvides. 

Süveneva probleemina saab esile tõsta illegaalset lemmikloomakaubandust, millest on saanud mastaapne rahvusvaheline tööstusharu. Sellega on seotud ka loomade heaolu, mille hulgas väärib mainimist vastutustundetu aretustegevus, nii Euroopa Liidus kui ka kolmandatest maadest pärit lemmikloomadega kauplemine, transiit, ulatuslikud dokumentide võltsimise, kaasa toodud haigused ja palju muud selle valdkonnaga seonduvat. 

Aga kui palju on Eestis loomaarste? Hetkel on Eestis väljastatud 827 loomaarsti tegevusluba. Ligikaudu 150 loomaarsti pole registris uuendanud andmeid ega saatnud teavitusi oma täienduskoolituste kohta. Seega võib eeldada, et tegevusluba omavatest arstidest circa 10% erialal ei tegutse ja nendest arstidest omakorda aktiivselt valdkonnas circa 450 loomaarsti tegutseb täna väikeloomaravis, 150 segapraksises ja suurloomades, 160 Põllumajandus- ja Toiduametis, tapamajades, piiriteenistustes, järelevalves, Ravimiametis, ministeeriumides ja teistes asutustes. 

Vanuses 61–84 on circa 22% ehk 185 arsti kõigist tegevusloaga loomaarstidest. Üle 70-aastaste vanuste arstide hulgas tegeletakse veterinaarpraksisega ilmselt marginaalsel määral. Väikeloomade ravis on puudu Eestist circa 80–100 loomaarsti, põllumajandusloomade ravis 40–50 suurusjärgus. Trend nii-öelda töökohtade täitmisele on loomaarstide keskmise vanuse kiire vananemise tõttu selgelt negatiivne. Tööturult on peatselt lahkumas nõukogude ajal õppinud ja lõpetanud suurearvulised kursused, kus igal aastal õppis kursusel circa 100 loomaarsti. Tänasel päeval õpib igal aastal eestikeelses õppes circa neli korda vähem üliõpilasi. 

Nagu mainitud, ei ole loomaarstiabi kättesaadavus ei väike- ega suurloomade ravis enam iseenesestmõistetav. Vanuseline koosseis viitab, et 5–10 aasta pärast on puudu circa 200 loomaarsti. 

Madal palgatase riigisektoris ei konkureeri täna erasektori töötasudega. Ametnike palgatase on täna circa 77–80% Eesti keskmisest palgast ja ehk circa pool erasektori palgast. Erasektoris küll kohati kaks korda kõrgem, kuid ka sinna ei jätku loomaarste. Loomaarstiharidusega inimesi vajatakse nii täna kui ka tulevikus farmides, väikeloomakliinikutes, riigiametites, ravimitööstuses, aga kindlasti ka ülikoolis, nii kliinikutöös kui ka teaduse järelkasvus. Eestikeelsete õppejõudude ja doktorantide hulk ülikoolis ei taga tulevikus eestikeelse veterinaarhariduse jätkumist, sest need kohad tuleb täita tänaste üliõpilastega. 

Põllumajandus- ja Toiduametil puudub võimalus oma seadusega määratud funktsiooni täitmiseks töökohti täitmata jätta. See ei ole lihtsalt võimalik. Keskmine vanus on siiski 60,5 aastat loomaarstide hulgas, kes seal töötavad. Seega, suur osa on juba pensioneerunud ja juba täna on seis kriitiline. Järgneva kuue-seitsme aasta perspektiiv on hirmuäratav, kuna kiiret lahendust sellele ei ole. Suurtapamajades kasutatakse olude sunnil ka abilisi, väiketapamajades käivad abis teiste valdkondade loomatervise valdkonna ametnikud. Sel moel on suudetud süsteemi läbi häda töös hoida. Küsimus on, kui kaua. Avalikus teenistuses saab töötada ainult Eesti Vabariigi kodanik, kes peab valdama ka eesti keelt. Erasektor on täna sunnitud otsima tööjõudu piiri tagant, nõudluse rahuldamiseks. 

Visioonist nii palju, et riik peab hindama loomaarstide eriala strateegilises valdkonnas ja garanteerima vajaliku arvu spetsialistide koolitamise välismaiste üliõpilaste asemel. Hetkeseisuga on iga-aastaselt circa 70-st veterinaarmeditsiini ja olemasolevast õppekohast instituudi alarahastuse tõttu vaid 34 eestikeelses õppes ning 36 ehk siis juba rohkem, kui eestikeelses õppes on, on inglisekeelses õppes ja tasulises õppegrupis. 

Senise praktika kohaselt ei ole välismaistes gruppidest lased Eesti tööturule jäänud ja eestikeelse õppe lõpetajaid on ainult 15–20. Kahjuks ei ole see ainuke referents, sest nad kõik ei jõua või ei jää Eestisse loomaarstiks. Kuhu need lõpetajad kaovad ja kust need kaod tekivad? Kaod tööturule jõudvate spetsialistide osas tekivad mitmes eri järgus – rasked ja pikad õpingud, töötamine õppimise ajal, valdkonnavahetus kohe peale õpinguid või peale lühikest aega töötamist, välised tegurid, klientide surve, ebaõnnestumised ja nõuded, süvenenud bürokraatia. Ja nagu mainitud, Maailma Terviseorganisatsiooni andmetel on loomaarstide amet üks enim suitsiidirohke ja stressirohke amet maailmas. 

Eestikeelne loomaarstiharidus on strateegiline ja põhimõtte küsimus. On viimane aeg suurendada loomaarstieriala riiklikku tellimust, kui me ei taha seista silmitsi olukorraga, mille tagajärjed on eriala piiridest palju laiemad, puudutades meie keskkonna ja ühiskonna huve ning mõjutades meie igapäevast heaolu, toidulauda ja tervist. 

Loomaarstid on hädas ka bürokraatiaga. On valdkondi, mis ei ole hästi – ka tehnoloogiliselt – meie tugevas e-riigis välja arendatud. Retsepte kirjutatakse ka täna paberile, digiretsepti lahendus puudub, ravimite kättesaadavus on olnud probleemiks meie turu väiksuse tõttu. Täna koolitatakse välismaiseid loomaarste ainult sellepärast, et veterinaaria- ja loomakasvatusinstituudil on igal aastal puudu circa kaks miljonit eurot. See summa saadakse välismaiste tasuliste gruppide õpetamise kaudu. Eestikeelne veterinaariaharidus on välja suremas, sest eestikeelsete õppejõudude hulk on lähenemas. Riigi kokkuhoid veterinaarhariduse rahastuselt maksab juba loetud aastate pärast meile oluliselt kallimat hinda. 

Eesti Loomaarstide Koja seisukoht on, et Maaülikoolil peab minema hästi, veterinaariaõpe peab olema hästi rahastatud, ülikool peab suutma toota nii õppetöö jätkamiseks kui ka erinevates valdkondades tööd tegevate loomaarstide piisava arvu koolitamise igal aastal. Aitäh!

10:36 Aseesimees Jüri Ratas

Suur tänu, austatud president! Ma lihtsalt tahtsin öelda teile, et te alustasite selle mõttega, et teete siin kaasettekannet. Ei tee, see on põhiettekanne. Meil pole ühtegi kaasettekannet täna siin. Nii et ma tänan selle suurepärase ettekande eest. Ja läheme nüüd küsimuste juurde, kui te lubate.

10:37 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Kas ma võin vastata ühele küsimusele, mida ma enne kuulsin?

10:37 Aseesimees Jüri Ratas

Ei, nii ei saa. Meil selline reeglistik, et isegi ei saa. Siin istub Mait Klaassen, kes ka pikaajaline rektor, ei saa ka tema seda luba anda praegu. Aga läheme küsimuste juurde. Tanel Kiik, palun!

10:37 Tanel Kiik

Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Austatud ettekandja! Tänan ka väga olulise teema käsitlemise eest. Olles ka ise endine küll terviseminister, olen väga teadlik, et probleem pole mitte ainult arstide ja tervishoiutöötajate vaates, nende inimeste vaates, nagu hea endine kolleeg härra Kruuse viitas, siis kindlasti ka veterinaararstide valdkonnas. Aga ma küsiksin teilt nii, et kui te oleksite nüüd meie asemel siin parlamendisaalis või ka valitsuskoalitsiooni asemel, mis oleks sellised üks kaks, võib-olla ideaalis kolm sellist väga konkreetset asja, mida te teeksite ära kas seadusandlikul tasandil, valitsuse tasandil, puudutab koolitustellimusi, rahastusmudeleid, et just anda seda kindlustunnet nii noortele kui olemasolevatele veterinaararstidele ja huvilistele, et selles valdkonnas töötada, et tõesti, pikemas vaates oleks tagatud nii meie inimeste tervise hoidmine, aga ka kõikvõimalike nii koduloomade, põllumajandusloomade, aga metsloomade parima tervise kaitse.

10:38 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh küsimuse eest! Kui ma sain küsimuse mõttest aru, siis kas see suurenev õppekohtade hulk, kui seda pidevat rahavoogu sellesse valdkonda juurde anda, tagaks meile tulevikus kõikide nende kohtade täitmise, mida tegelikult oleks vaja nii riigi kui erasektoris, või mis oleks ettepanek? Minu ettepanek on see, et tuleks kuulata, mis ülikoolil on öelda veterinaaria rahastamise kohta ja muuta see valdkond selgelt strateegiliseks, kuna me ei räägi mitte ainult sellest, et kellelgi meie riigi kodanikest ei tuleks kõhulahtisust toidu tõttu, vaid me räägime tegelikult ikkagi ohutusest, riiklikust ohutusest. Kui lihtne on tegelikult halvata riigi toimimine läbi selle, et meie elementaarne toiduohutus ei ole tagatud? Sest tegelikult meie hinnangul, vähemalt loomaarstide koja hinnangul see summa, mis oleks vajalik iga-aastaselt sellesse valdkonda suunata, on võrdlemisi väike.

10:39 Aseesimees Jüri Ratas

Helmen Kütt, palun!

10:39 Helmen Kütt

Suur tänu, austatud eesistuja! Lugupeetud Eesti Loomaarstide Koja president! Aitäh selle ülevaate eest ja muidugi maaelukomisjonile suur tänu selle olulise teema siia saali toomise eest! Tahaks läbi teie kõiki loomaarste, aga muidugi ka koja liikmeid tänada selle töö eest, mida te teete, sest lisaks sellele, et te ravite loomi, te aitate omanikke, nende loomade peremehi ja hoiate nende vaimse tervise korras. Minu küsimus on lihtsalt see: kui populaarne teie hinnangul on loomaarstiamet noorte seas?

10:39 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh küsimuse eest! Murekoht on see, et loomaarstiamet on kohati selgelt üle romantiseeritud. Ehk kui me vaatame seda, missugune mulje võib olla lapsel või noorukil sellest ametist ja kokkupuude või teadmine, siis see ei ühti päris täpselt tegelikkusega. Kui me vaatame, kui palju on olnud konkurssi õppekohtade täitmisele, siis see konkurss on märkimisväärne isegi kohati. Ja võimalik, et ka nii õpingute ajal kui ka peale õpingute lõpetamist on üheks väljalangemise ja kadude põhjuseks see, et need noored valisid endale vale eriala, teadmata, mida see tegelikult tähendab. Sest valdkonnaga ei seondu ainult valges kitlis kutsikate süles tassimine väikeloomakliinikus, valdkonnaga seondub väga palju rasket ja musta tööd, väga palju emotsioone, väga palju surma ja ebaõnnestumisi, mis teeb selle töö emotsionaalselt ääretult keeruliseks. Nii et kuigi võib tunduda, et see amet on tore, siis nagu ma mainisin, välised tegurid täna on ääretult rasked praktiseerivatele loomaarstidele.

10:41 Aseesimees Jüri Ratas

Urmas Kruuse, palun!

10:41 Urmas Kruuse

Aitäh, austatud istungi juhataja! Auväärt ettekandja! Kindlasti te oma kojas jälgite ka nõndanimetatud turutrende. Päris huvitav oleks teada seda, mida te seal perspektiivis märkate. Ühelt poolt tõepoolest on selline suur kogum lemmikloomad, teiselt poolt põllumajandusloomad, suurloomad. Mis seal turul selles mõttes nagu toimub, kas palgad jooksevad väga kõvasti nagu lahku või toimub seal mingi ühtlane kasv? Mis on seal nagu selles mõttes juhtunud ja mis need põhjused võivad olla?

10:42 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh küsimuse eest! Loomaarstid ja ennekõike mina, väikeloomameditsiini valdkonna Eesti suurima tööandjana võin öelda, et sageli raha eest ka ei saa. Ehk et palk on üks motiveerimisfaktor, aga mitte ainuke. Me oleme täna seda trendi vaadates pigem liikumas sinnapoole, et seda kõige raskemat ja ebameeldivamat osa inimesed lihtsalt ei taha teha. Ei taha töötada nädalavahetustel, riigipühadel, öövalvetes. Väga paljud on hädas stressiga, pingetega. Trend on selles osas keeruline. Kui meil on valimivõimalus suurem, siis võimalik, et on ka lõpptulemus oluliselt parem. Aga need numbrid, mis ma välja tõin, on hinnanguliselt, palju on loomaarste puudu täna ja kui palju hakkab neid olema puudu viie või kümne aasta pärast, kui ka need, see põlvkond, kes on seda tööd harjunud tegema rasketes oludes ja ebameeldivamat osa, asendub uue põlvkonnaga, kes võib-olla seda teha ei taha. Nii et selles suhtes, nagu ma mainisin, on tulemas pigem keerulised ajad.

10:43 Aseesimees Jüri Ratas

Anti Allas, palun!

10:43 Anti Allas

Aitäh, hea eesistuja! Lugupeetud ettekandja! Tõesti, siiras lugupidamine selle olulise töö tegemise eest ja vastutuse võtmise eest valdkonnas. Aga küsin selle eelmise küsimuse uuesti, saate teie vastata. Milline see olukord sellel veterinaaria maastikul naaberriikides on? Kas seal on mingeid positiivseid trende, kui midagi on tehtud riikide poolt, et kas meil on millestki õppida ja nii edasi?

10:44 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh küsimuse eest! Loomaarstide puuduse küsimus on Euroopas praktiliselt kõikides riikides suureks probleemiks. On üksikuid erandeid. Lõuna-Euroopas võib-olla Hispaania, Itaalia. Võimalik, et senise teadmise kohaselt idablokis on olnud neid palju. Mis on keeruline? Eestisse neid tuua on keeruline või raske, nii kultuurilistel kui keelelistel probleemidel. Ja ümberkaudsetes maades toimub loomaarstide liikumine. Eks ta on toimunud kogu aeg nii-öelda, inimesed otsivad, kust paremat tööd ja paremat elu leida. Kusagil on neid kogu aeg puudu. Ehk tegelikult samamoodi võib rääkida Põhja-Ameerikast ja mitmetest piirkondadest. Nii et tegemist on üldise probleemiga. Nagu mainitud, ka selle valdkonna stressirohkuse tõttu on kadusid palju igal pool maailmas. Tegemist on globaalse probleemiga selles osas kindlasti. 

10:45 Aseesimees Jüri Ratas

Rene Kokk, palun!

10:45 Rene Kokk

Tänan, hea aseesimees! Lugupeetud ettekandja! Olles ise ka mõnevõrra selle sektoriga kursis, põllumajandusega, siis tõesti, meil on see probleem ainult süvenemas, sest me näeme, et noored tahavad tänapäeval rohkem saada lauljateks, superstaarideks, suunamudijateks ja juutuuberiteks ja järjest vähem on neid inimesi, kes oleks valmis loomadega töötama, ja veel rohkem suuremate loomadega. Väikeloomade peale veel leiame. Aga kuidas teile tundub, et nüüd, kui selle probleemi olemus on ammu teada, millegipärast ei ole lahendust leitud rahastamisel, aga oletame, et ühel päeval tuleb valitsus, kes seal sõnadele ka selle raha leiab, et tegelikult loomaarstiõpet rahastada selles mahus, mis on vajalik, riigi tellimuse ka saame paika sellise, nagu see vajalik on sektorile, kas meil tegelikult neid noori, kes õppima läheks, kas meil oleks neid, et me tegelikult saame ka, et riigi tellimus on olemas, rahalised vahendid olemas, kas me reaalselt ka grupid täis saame?

10:46 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh küsimuse eest! Jah, ma arvan küll. Murekoht on ehk siinkohal see, tulemus tuleb alles seitsme, kaheksa või kümne aasta pärast. See õpe on väga-väga pikk. Ja kui me tahame neist saada häid spetsialiste, siis läheb ka peale kooli lõpetamist veel natukene aega, et nad suudaksid töötada iseseisvalt, tulemuslikult. Jaa, ma arvan, et huvi selle valdkonna vastu on suur. Kas peaks või mil moel peaks seda selektsiooniprotsessi, keda üliõpilaseks vastu võetakse, muutma, on iseküsimus. Minu hinnangul peaks natukene tutvustama kandidaadile, kes tahab ülikooli loomaarstiõppesse asuda, näitama enne, mis koht on sealaut, tapamaja, mis toimub väikeloomakliiniku registratuurist kaugemal, tagapool, mis toimub kuskil ametites või riigiteenistuses. Tegelikult selle ameti sisu ja õppe tutvustamine enne õppima asumist on minu hinnangul kriitiliselt oluline, et õppima asuks need, kes saavad aru, miks nad sinna lähevad, mida nad seal tegema hakkavad. Ja nagu öeldud, siis, jah, ma usun siiralt, et kui see rahastamise pool saab paika, siis neid, kes seda eriala õppida tahavad, kindlasti tuleb.

10:47 Aseesimees Jüri Ratas

Arvo Aller, palun!

10:47 Arvo Aller

Aitäh, hea istungi juhataja! Lugupeetud ettekandja! Tõepoolest, see kaks miljonit, mis on puudu, see on ju tegelikult kommiraha, mis valitsus võiks leida selle kvaliteetse veterinaarõppe jätkamiseks ja selle tagamiseks, aga ma saan aru, et see on Haridus‑ ja Teadusministeeriumi all on kõrgkoolid ja sealtpoolt nagu erilist huvi ei ole. Siiamaani on endine maaeluministeerium, praegune Regionaal‑ ja Põllumajandusministeerium veterinaarõpet toetanud erinevatel aastatel. Aga ma tahtsin jõuda sinnani ja küsida, et äkki see on, kas see võib olla riigi teadlik tegevus seoses selle rohehullusega, et põllumajanduslikud suurloomad ära kaotada, minna üle taimetoidule ja sellest tulenevalt ei ole ka veterinaare vaja, välja arvatud lemmikloomadele.

10:48 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh küsimuse eest! Aga tõenäoliselt ei ole mina õige inimene sellele vastama. Küll aga kõik küsimused, mis puudutavad loomade heaolu, nende ravimist, ennetamist – siis palun!

10:49 Aseesimees Jüri Ratas

Tiit Maran, palun!

10:49 Tiit Maran

Aitäh, austatud eesistuja! Ja kõneleja, suurepärase teemapüstituse eest. Ja muidugi maaelukomisjon, et üldse see teema siia on toodud. Mul ei ole mingit võimalust, kui enamiku teie seisukohtadega kindlasti nõustuda, sest oma elu endisest valdkonnast ma tean täpselt, kui raske on leida avalikku sektorisse tööle vetarsti, eriti kui soovitakse saada head arsti. Ja teine, millega ma täpselt samamoodi nõustun, et enamik inimesi, kes loomadega tahavad tööle tulla, kujutavad ette, et need on nunnud, väikesed mänguasjad ja see ei ole kõike seda, mis on ränkraske, must ja räpane, mis käib selle asja juurde, kaasa arvatud surm. Aga mu küsimus puudutab, te mainisite seda, et veterinaari ja loomaarsti töö võiks olla strateegilise tähtsusega, millega ühelt poolt ma nõustun kindlasti, arvestades kõike seda, mis puudutab toidujulgeolekut. Aga teise poole peal on erasektor, mida ma olen aru saanud kogu aeg, mis laieneb ja suureneb ja tegelikult võtab ära suure osa sellest potentsiaalsest loomaastide hulgast, kes võiks tulla tööle avalikku ruumi. Kas te näete selle kahe poole vahel mingit vastuolu või seal ei ole üldse mingit vastuolu?

10:50 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh! Ma ei näe sugugi mitte vastuolu. Ja nii nagu öeldud, inimesed ja loomaarstid valivad oma karjäärisuuna ise. Paljud proovivad mitut, paljud proovivad nii väikelooma kui suurlooma kui ka riigitööd või siis näiteks ravimimüügifirmades või mingites muudes valdkondades. Vastuolu kindlasti mitte ja ka palgad, nagu mainitud, ei ole ainukeseks referentsiks ka mitte, kuigi palgavahe on kohati kindlasti märkimisväärne. Kas ainult palk on see, mis paneb inimese valima? Ei. Pigem tema isiklikud eelistused, karjäärivalikud, pingetaluvus või selle puudumine.

10:51 Aseesimees Jüri Ratas

Priit Sibul, palun!

10:51 Priit Sibul

Aitäh, austatud aseesimees! Hea ettekandja! Me täna arutame seda ja see on jälle üks võimalus sellele küsimusele ühiskonnas täiendavat tähelepanu saada ja püüda. On küsimus teile, kui te peaksite olema siin teisel pool, mida me peaksime ühiskonnas tegema või poliitikutena, et sellele probleemile mingil kujul lahendus leida. Mis oleks teie arvates see, kas esimene või kõige olulisem tegevus, millele peaks tähelepanu pöörama?

10:52 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh! Kõige esimesena tuleks ära kuulata Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimehe ja maaülikooli rektori ettekanded. Neil on kindlasti selles osas veel mitmeid täiendavaid ja täpsustavaid kommentaare. Ehk et kuulata ära selles valdkonnas pühendunud töötajaid, mis on nende mured. Kindlasti tuleks natukene mõelda välja bürokraatia seisukoha pealt, missugune muudatus missugust tegelikku probleemi lahendab ja seda hoopis teeb keerulisemaks. Ja riigi poolt, kui me räägime täna hariduse poole pealt rahastamisest, siis riigiga koostöö peaks olema üksteist abistav, ennekõike. Nii et puudutab võib-olla kõiki ministeeriumiametnikke. Võib-olla on ka loomaarstide enda hääl kohati olnud märkamatu või liiga vaikne. Ja kui see valdkond on kuulutatud või peetud strateegiliseks, õpe on rahastatud niimoodi, et meil on võimalik ka viie ja kümne aasta pärast ohutult vaadata nii loomade heaolule kui toiduohutusele, ja see ei ole miski, mis saab täna ühekorraga valmis ehk see diskussioon ja tagasiside peaks olema miski, mis jätkub vähemalt järgneva kümne aasta jooksul ja rohkem.

10:53 Aseesimees Jüri Ratas

Mait Klaassen, palun!

10:53 Mait Klaassen

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Hea ettekandja! Tahaksin ka tänada ettekande eest. Aga mul tekkis seda ettekannet kuulates siiski mõned küsimused. Üks, mis puudutab kindlasti seda 100 loomaarsti suurust vastuvõttu mingil perioodil nõukogude ajast, seda olete silmas pidanud ilmselt koos venekeelse õppega vastuvõttu, sest nii suuri kursusi paaril aastal oli tõepoolest või sinna lähedale. Aga mis võiks olla teie arvates see number vastuvõetavaid üliõpilasi tulevikus loomaarstiõppele eesti keeles, mis võiks tagada selle ameti jätkusuutlikkuse?

10:54 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh! Täna, nagu ma mainisin, ülikoolis õpetatakse igal aastal circa 70 loomaarsti, kellest suurem osa on välismaalased. Kui me võrdleme näiteks Lätiga ja Jelgava ülikooliga, nendel on see number lätikeelses õppes natuke üle 70. Ehk tegelikult me räägime sarnastest suurusjärkudest. Ja nagu mainitud, ka täna on ilmselt ju ainukene põhjus mispärast on võõrkeelne õpe toodud ülikooli, see, et nad maksaksid ära selle tasu. Ülikoolil täna nii õppejõudude kui ka ruumide osas puudub võimekus jätkata sama arvu välismaalastega ja võtta juurde veel 35 eestlast, sest enam pole ruumi majas. Ehk sisuliselt on lahendus selline, et tuleb rahastada eestikeelset õpet ja ingliskeelsest õpetamisest loobuda, ja me jõuamegi selle arvuni, olgu ta siis 50, 60 või 70. Aga jah, ka naaberriikide kogemust vaadates, kui lätlased koolitavad circa 70 pluss või võtavad vähemalt vastu, nendest lõpetavad võib-olla ka ehk pooled või natuke rohkem, üle poolte, siis jah, ma usun, et kui me asendaksime täna võõrkeelsed õppijad eestikeelsete õppijatega, oleks väga turvalisem tulevik, palju turvalisem tulevik.

10:56 Aseesimees Jüri Ratas

Riina Solman, palun!

10:56 Riina Solman

Aitäh, austatud Riigikogu aseesimees! Lugupeetud ettekandja! Te küll enne vastasite mu kolleegile Arvo Allerile seoses rohepöörde küsimusega, et see ei ole natuke nagu teie ampluaa vastata. Aga siiski ma küsin teile ka teada andes, et meil siin Riigikogus käivad väga kõrgel tasemel arutelud just nimelt sellest, et seoses rohepöördega on loomapidamine CO2 tekkele nagu aluse panija ja seoses sellega, et peaksime kõik taimetoidule üle minema. Väga tõsiselt antakse meile pidevalt sellest märku. Ma siiski küsin teilt üle, et kas te näete, et nüüd teie tegevusvaldkond ja veterinaariavaldkond saavad koos käsikäes käia äärmusrohepöörajate nägemustega, mis on täiesti siin Riigikogus komisjonides laua peal ja reaalselt laua peal.

10:56 Eesti Loomaarstide Koja president Valdeko Paavel

Aitäh! Kas rohepööre on oluline valdkond? Kindlasti igas sektoris. Kas mina kui loomaarstide esindaja saan anda sellesse panuse? Kindlasti. Aga minu parima teadmise juures on Ants Noodi ettekandes seda teemat mainitud kuskil vähemalt, kindlasti tema saab anda sellest hulka parema ülevaate, kui mina. Seda, et lehmad on süüdi kliima soojenemises, mina ei usu. Ja muus osas, kuidas nagu keskkonda hästi kohelda, jah, ka loomaarstid saavad anda sellesse oma panuse kindlasti.

10:57 Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja! Ma väga tänan teid teie ettekande eest ja vastuste eest. Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu teile, aitäh! Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli ettekandeks, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot. Palun!

10:58 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Austatud Riigikogu istungi juhataja! Lugupeetud Riigikogu liikmed! Head külalised! Tänan omalt poolt ka selle võimaluse eest selle oluliselt tähtsa riikliku küsimuse arutelul osaleda. Ja ma tõmbaksin selle teema ka natuke laiemaks ja eelkõige keskenduksin kitsamalt jällegi põllumajandussektorile kui ühele väga veterinaararste ja veterinaarmeditsiini vajavale sektorile. Selge on see, et toitu toota, põllundusega tegeleda ilma veterinaararstide olemasoluta ei ole lihtsalt võimalik. 

Aga ma natukene annaks ülevaadet ka sellest, milline see põllumajandussektor välja näeb ja kui palju on neid loomi, kes meie valdkonnas seda teenust vajavad. Ja natukene räägin ka sellest, mis seisus me täna oleme. 

Põllumajandusmaa ja -loomade arv on tegelikult aja jooksul üsna kiiresti siin Eestis vähenenud. Miks ma selle majandusmaa graafiku siia ka panin, on sellepärast, et ega põllumajandusmaad harida ilma loomadeta tegelikult ei saa. Need on omavahel seotud, loomad vajavad taimset toitu ja taim vajab kasvamiseks loomset orgaanikat oma toitaineteks. Tegelikult põllumajandusmaa kasutamise maht on vähenenud 1990. aastate algusest 1,4 miljonilt hektarilt sinna miljoni hektari piirile ja seal ta on stabiilselt püsima jäänud. 

Enne teist maailmasõda, Eesti iseseisvuse ajal oli lausa kaks miljonit hektarit põllumajandusmaad toidu tootmiseks kasutusel. Nüüd on enamus sellest kaetud metsaga, mis on põllumajanduskasutusest välja läinud, ja loomade arv on samamoodi vähenenud üsna kiiresti. Nõukogudeaegsel ajal, kui Eesti taasiseseisvus, oli meil üle kahe miljoni põllumajanduslooma. Täna on see langenud sinna kuhugi 750 000 või 800 000 juurde ja kui ta oli jagunenud nende põlvnemisloomade vahel niimoodi, et sigu oli umbes miljon, veiseid oli umbes 750 000 ja lambaid-kitsi oli kuskil 60 000 või 70 000, siis tänaseks on see arv selline, et lambaid on kuskil 50 000, veiseid on 275 000, sealt on umbes 84 000 või natuke alla piimaveised ja natukene vähem nendest on lihaveiseid. Ja sigu on meil tänase päeva seisuga 273 000 siga, see oli 1. aprilli seisuga. Selline on see loomade arvukus. Lisaks on veel hobuseid, meil on 13 000 hobust aprilli alguse seisuga. Meil on 2,2 miljonit kana, nii munevaid kanu kui ka broilereid, meil on 50 000 mesilasperet, igaühes elab 60 000 mesilast, nii et võib öelda, et meil on kolm miljardit väikest looma veel, poolnaljaga, aga tegelikult ka nemad vajavad veterinaarmeditsiini toetust ja abi. 

(Näitab slaide.) Üks selline slaid lihtsalt ka sellest tänasest tänasest seisust, millest Urmas Kruuse juba rääkis. Täna on suhteliselt keeruline põllumajandusettevõtjatel, ja mitte ainult sellepärast, et ei ole haritud spetsialiste, vaid ka sellepärast, et majanduskonjunktuur ei ole toetav. Ja tõepoolest, et eelmine aasta oli põllumajandusettevõtjatele majanduslikus mõttes kõige negatiivsem. Urmas Kruuse ütles, et miinus 73 miljonit ehk kahju on 73 miljonit, siis siin just värsked viimased statistikaandmed ütlevad, et see kahjum oli miinus 134 miljonit, need on Statistikaameti andmeid, mida amet on uuendanud. 

Tõesti, see on sellel Eesti Euroopa Liiduga liitumise ajast esimene aasta, kus põllumajandussektor oli üldiselt kahjumis. Tõenäoliselt te kõik teate ka, mis need põhjused on olnud, eelkõige tõesti see väga halb ilmataadi tugi põllumeestele – külmad, siis pikk põud, koristusaegne niiskus. Saagid olid väiksemad 20–30%, samal ajal sisseostetud sisendid saaduste tootmiseks, põllumajandussaaduste tootmiseks oli kõrged. Ja samas jällegi teravilja hinnad kukkusid, see kõik selle põhjustas. Ja teine aspekt oli veel see, et ÜPP siin toetuspoliitika muutumise tõttu ka eelmise aasta lõpus toetuste osakaal vähenes statistiliselt 70 miljonit, mis osaliselt küll makstakse nüüd sel aastal välja, aga see mõjutab seda eelmise aasta tulemit ka. 

Ja tõepoolest, täna need kohustused ja nõuded, mis ettevõtjatel on sisendite müüjate ees, pankade ees, on ka päris kõrged, nii et see olukord tervikuna on ka selline, nagu ta on. Üks slaid sellest, kuidas me Eesti toiduga kindlustatud oleme, mis see siis tähendab. Me teravilja osas oleme kaks korda üle isevarustatuse taseme. Aastati see kõigub. Tegelikult võiks öelda, et kas meil nii palju üldsegi seda teravilja toota. Aga seal on kindlasti ekspordi aspekt, mis on igale riigile oluline, kust tuleb see lisasissetulek. Ja teine on kindlasti see, et kõik aastad ei ole vennad, nii nagu eelmine aasta näitas, et tegelikult sul võib ikkagi halbadel aastatel üsna suur osa ka sellest tavapärasest teraviljast kahjustuda ja sinu saagid on poole väiksemad. Nii et ka isevarustuse tase võib aastati olla väga erinev. Need siin on 2021. aasta andmed.

Piima samamoodi me toodame 1,6 korda rohkem, kui me ise tarbime. Ja samamoodi on ka küsitud, kas me peame siis, eriti selle loomakasvatuse ja kliimamuutuste valguses, võib-olla seda loomakasvatust nii palju ei ole vaja. Aga jällegi, tegelikult eksportiv valdkond meil on, ma ütleksin, mitte Euroopa, vaid ma arvan, meil on üks maailma parimaid piimakarju. Meil on väga heal ja kõrgel tasemel tõuaretus, eelmise aasta piimatoodangult olime Euroopas esikohal. Tuli jälle suur rekord üle 11 000, 11 400 kilogrammi lehma kohta. 

Ja veel kord: alati tuleb aru saada, et nii see loomakasvatus kui ka taimekasvatus käivad käsikäes. Veiseliha osas oleme natukene alla isevarustuse taset. Praegu on lihaveiste arv ka vähenenud eelmisel aastal. See number on kindlasti praegu väiksem. Ja sealihal samamoodi see isevarustuse tase on seal kuskil 75% juures, linnulihal 62%, munadel 51% ja mis on eriti kurb, on see, et meie tavapärane toiduaine, kartuli ja köögivili, mis on ka värsked toiduained, ning ka puuvili ja marjad, on tõesti väga madalal isevarustuse tasemel. Tegelikult on see valdkond, kus kindlasti võiks areng toimuda. 

Kuna siin oli natuke juttu ka juba nendest nendest heitgaasidest, siis üks slaid ka siia juurde. (Näitab slaidi.) Alates 1990-ndast, mis on nagu baasaasta Pariisi kokkuleppe raames ja millega võrreldes neid eesmärke seatakse, ka siin 2030, 2040 ja 2050, põllumajandussektor on tegelikult heitmeid vähendanud, see on seotud ka, selge see, loomade arvukuse vähenemisega ja aktiivses põllumajanduskasutuses olev maa vähenemisega. Aga nüüd 2005. aastast alates on tegelikult heitmete osakaal suurenenud. Ja see 2005 on ka see baasaasta, mille alusel liikmesriigid on võtnud kohustuse heitmete vähendamiseks. Eesti riigi puhul on see jagatud jõupingutuste sektor miinus 24 protsenti. 

Aga teemasse ka natukene. Loomaarstid toitu toota kindlasti ei saa. Ja seda ma tahan korrata siin mitu korda veel üle, et toit on elu alus, toitu me vajame iga päev. Me võime saada hakkama ilma põhimõtteliselt ilma soojata ja ilma elektrita teatud aja, aga ilma toiduta me kindlasti hakkama ei saa. See on kindlasti osa meie riigi julgeolekust ja kaitsevõimest. Mina vaataks kindlasti seda toidutoidusektorit kui ühte kaitsevõime ja kogu julgeoleku osa. Ja mitte ainult sellest aspektist, et see on toit nii Eesti inimestele kui ka sõjameestele või kaitseväelastele, vaid see panustab ka kaitsevõimesse otseselt, kas või läbi selle, et põllumajanduses on üsna palju rasketehnikat, mida on võimalik kasutada sõja ajal, seal on üsna palju erinevaid kütusemahuteid, kütust on võimalik saada, see on hajutatud üle Eestimaa. On võimalik kasutada hooneid, mis on suured, kus on võimalik varjuda tegelikult nii tehnikal kui ka kaitseväelastel. Selles mõttes seal on kindlasti ka see otsene võime kaitsepanusesse ja -võimesse. 

Ja majandus. Kust see riigieelarve maksutulu ikka koguneb, kui mitte ettevõtlusest. Tegelikult see toidutootmine ja põllumajandussaaduste tootmine on SKT-st, võib öelda küll, et 3% suurusjärgus, et see on ju väga väike protsent, aga tegelikult, kui me vaatame neid kaasnevaid sektoreid, mis sealjuures on, siis ma võin öelda, et see on peaaegu 10%. Siin ühe näite ma olen toonud, et näiteks tehnikamüüjate käive on 355 miljonit, see oli 2022. aastal, aga samal ajal oli põllumajandussaaduste tootmise sektori käive üle miljardi. Nii et ta on tegelikult oluline osa. 

Kui panna teised sektorid ka sinna juurde, siis on see protsent juba päris suur. Ekspordist ainult põllumajandussaaduste tootmine ja toidutootmine on andnud vahemikus 10–12% viimastel kuudel kogu aeg, mis on üsna suur osa. Ja põllumehed, mina väidan, ei ole nii-öelda looduse reostajad, vaid vastupidi, nad on looduse hoidjad. Ilma põllumajanduseta ei oleks sellist maastikulist mitmekesisust, nagu meil siin täna on, ei oleks ka seda liigilist elurikkust, põllulinde ja nii edasi.

Ja ka kliimamuutustega tegelemisel mina ütlen, et bioressurss on see ainukene ressurss – nii see taim, mis kasvab põllu peal, kui ka see puu, mis kasvab metsas, on see, mis süsinikku seob. Selles mõttes siin on väga oluline roll. Kui me muidu peame vähendama emissioone, siis see valdkond on just see, kus on võimalik siduda süsinikku, teistes valdkondades see heide võib-olla võiks veel olla. 

Ja ta on muidugi maapiirkondade suurim tööandja koos nende seotud teiste maamajandusettevõtjatega. Ma arvan, et kui ei oleks põllumajandusega seotud ettevõtjaid, siis kindlasti meie maapiirkondade heaolu ja jätkusuutlikkus oleks väga-väga suure löögi ja küsimärgi all. Nii et jah, toit on oluline, toidutootmine on oluline, aga veel kord: loomaarstideta seda teha ei saa. Ja sellest rääkis juba Valdeko, et laudas, põllul kui ka ametnikud, kes järelevalvet teevad, samuti inimesed, kes eksporti võimaldavad, neid on sadu, otse põllumajandusega seotud umbes 150 veterinaararstidena. Tegelikult oleks vaja 50 juurde, kindlasti, kui ettevõtjatega rääkida, siis see vajadus reaalselt olemas. Ja siis ka riigiametites teist sama palju veel juures, kes ka tegelikult seda valdkonda toetavad. 

Mõned mõtted sellest ka – neid küsimusi tuli saalist ka –, et mida siis teha, et oleks rohkem loomaarste ja oleks ka rohkem lõpetajaid. Kõige lihtsam muidugi on suurendada riigipoolset rahastust. Sellest kahest miljonist Valdeko rääkis, et võtad rohkem inimesi õppekohtadele ja tõenäoliselt neid siis ka rohkem lõpetab. Tegelikult see õppida soovijate arv on väga suur. Eelmine aasta vist oligi üheksa tahtjat ühele kohale Maaülikoolis, mis oli üks kõige suurema konkursiga aasta. Aga sellest kindlasti ka ülikooli rektor Ülle Jaakma räägib pikemalt. 

Üks, millest võib-olla ei ole nii palju räägitud, on see tasuline õpe. Sellest on räägitud tervikuna Eesti hariduses. Kui tervikuna seda mitte rakendada, siis võiks mõelda ikkagi sellist kriitilist tähtsust omavatel erialal selle tasulise eestikeelse õppe sisseviimisele. Oleme seda ka ülikoolis arutanud ja see kindlasti aitaks lahendada lahendada nii seda puudust … Kuigi see väljalangemise protsent, täna on näha, et soomlased, kes maksavad selle õppe eest, lõpetavad peaaegu sajaprotsendiliselt ja lähevad siis Soome tööle.

Ettevõtjate kaasamine. See on ettevõtjate pool, ka põllumehed on valmis kindlasti veelgi enam toetama veterinaarmeditsiini lõpetajaid. Aga siin kindlasti aitaks kaasa ka mõned lihtsad asjad, näiteks stipendiumide maksuvabastus. Ettevõtjad oleksid kindlasti meelsamini valmis neid stipendiume maksma. Minu käest on küsitud, kas on võimalik ka niimoodi korraldada seda, et siis kindlasti see õppurile tuleb sellesse ettevõttesse tööle. No seda garanteerida ei saa, aga ma arvan, et see on sellise hea koostöö lõpptulemus niikuinii. Paratamatult, kui ettevõtja aitab õppijat õppimise ajal, siis õppija lõpuks sinna ettevõttesse läheb, ta saab seal praktikal käia ja mõlemad pooled on on sellest võitnud.

Teine osa sellest on õppetoetuste ja laenude süsteem. Sellest on ka palju räägitud, et kuna tegu on hästi pika õppega, tegelikult, kui inimene selle õppe lõpetab, siis tal tavaliselt on juba ka pere, ja selleks, et ennast ja peret üleval pidada, sa pead ikkagi tööle minema, kui sul piisavalt sissetulekut ei ole. Nii et võiks vaadata ka seda õppetoetuste süsteemi natukene üle, võib-olla seal diferentseerida ja laenusüsteemi samamoodi teha siis õppurile vastuvõetavamaks. 

Ja mis on väga oluline, on ikkagi selliseid ühekordseid investeeringuid. Ülikoolil, ma tean, endal sellist võimekust ei ole, siin oleks riigi tugi väga vajalik. Siin on ka Maaeluministeerium, endine, ja tänane Põllumajandusministeerium oma õla alla pannud. Aga näiteks see, mis puudutab veterinaarmeditsiini, seal on just need investeeringud hästi suured. Ja täna on ka investeeringute kavas põhimõtteliselt planeerimisel mitmed sellised uued tegevused. 

Mina arvan, et mis väga üldiseks jääb, aga kindlasti ei ole väiksema kaaluga ja võib-olla kõige suurem, aga see üldine põllumajanduse ja toidutootmise ja maaelu väärtustamine. Ma arvan, et see on meie kõigi selline võimalus ja ülesanne, võiks olla isegi kohustus, et rääkida pigem sellest, milleks põllumajandus, toidutootmine ja maaelu on hea, mitte pigem sellest, mis seal võib-olla probleeme ja häda tekitab. 

Ja viimane slaid ka, lihtsalt panin ühe sellise slaidi. Tõepoolest, kui ettevõtjatega rääkida – ma olen üsna palju praegu pidanud käima mööda Eestimaad ringi ja ettevõttetega kohtun iga nädal suurel hulgal –, siis selgub, et igasuguseid probleeme on nagu terve kuhjaga, eks, aga samas alati tuuakse siis kõige lõpuks välja, kui sa küsid nende käest, mis siis see kõige suurem probleem, kas raha on vähe või tööjõudu ei ole või on kuidagi toetused valesti planeeritud, siis tegelikult on ikkagi kaks olulist asja, mis välja on toodud, kokkuvõtvalt. Üks on see, et ikkagi on spetsialistide vähesus, ja see on seotud väga selgelt veterinaarmeditsiiniga. Ja teine on ikkagi see administratiivne koormus, halduskoormus ja bürokraatia. Minul siit lihtsalt siin suurde saali ka teile ka palve: kui tõesti te, Riigikogu liikmed, rahvaesindajatena tahate põllumehi aidata toidutootjaid, siis mõelge alati mitu korda üle, et üks või teine regulatsioon, poliitiline otsus, mis tehtud saab, tõesti seda koormust veelgi ei suurendaks ja et ettevõtjad saaksid oma põhitegevusega tegeleda ja sinna oma ressursse ja tarkust panna. 

Minu poolt kõik. Suur aitäh kuulamast! Ja olen valmis ka küsimusteks.

11:16 Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan teid ettekande eest. Lähme küsimuste juurde. Küsimustega alustab Arvo Aller. Palun!

11:16 Arvo Aller

Aitäh! Aa õige, Priitu ei ole, vabandust. Kuna sa laiendasid seda teemat ainult mitte veterinaarmeditsiini peale, vaid kogu põllumajanduse tõid ja maaelu ja kogu see toidujulgeolek, siis meie valitseva partei üks Riigikogus olev liige ütles ühes saates, et maal elamine on keskkonnale kahjulik. Sinna tuleb viia, iga majapidamise juurde teed ehitada, torud panna, elekter viia, see on maksumaksjale hästi koormav, et tulge kõik linna elama. Nõndanimetatud 15 minuti linn. Äkki sa laiendad samal teemal, kui kahjulik keskkonnale see maal elamine on ja kas see on Eesti julgeolekust lähtuvalt õige.

11:17 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Aitäh selle toreda küsimuse eest! Ma kohe ütleks ära, et ei ole kahjulik. Ta ei ole ei riigile kahjulik ega maal elavatele inimestele kahjulik. Jah, ta on, võib öelda, kulukam. Teatud teenuseid pakkuda hajapiirkondadesse ja hajutatult on kindlasti riigil ka keerulisem. Täna on ka näha, et ega riik on oma avalikke teenuseid tsentraliseerinud rohkem, aga ma ütlen seda, et inimesed on ka üsna nutikad ja mobiilsed ja suudavad teatud piirini kindlasti sellega kaasa minna ja seda vastu võtta. Aga ma lihtsalt tahan öelda, et mulle tundub täna, et on ka palju muutusi ühiskonnas. Mitmed noored pered, vastupidi, täna lähevadki maale elama, vaatamata sellele, et seal võib-olla teed tolmavad ja pood on kaugel. Aga see suur väärtus on see, et sa saad elada kooskõlas loodusega, väärtustada kohalikku kogukonda, seda kultuuri, mida see seal kannab, ja ka kohalikku toitu. Ma liiga skeptiline ka siinjuures ei oleks.

11:18 Aseesimees Jüri Ratas

Riina Solman, palun!

11:18 Riina Solman

Aitäh, lugupeetud Riigikogu aseesimees! Austatud ettekandja! Minu küsimus tõukub just eespool kõnelejate hinnangutest. Endise rahvastikuministrina tean, et inimesed liiguvad ära maalt linna ja tõepoolest, see rohepöördega tegelejate esindus pigem kutsub inimesi üles tulema linnakeskustesse, kulutama vähem raha, sest maaelu on kulukas ja hajaasustus on kulukas Eesti riigile pidada. Öelge teie, teil on üsna selge siht ja väga loogiline mõtlemine: toidujulgeolek, et kuidas me ellu jääme, kui meil ei ole näiteks elektrit või on muu katastroof, meil on toitu vaja. Kuidas siis selle teise äärmusega koostöös me saaksime? Kui üks, eks ole, köit sikutab ühele poole ja tegelikult me teame, et ellujäämiseks on vaja sikutada maaelu ja maaelu edendada teisele poole, kuidas me saaksime koos ühise visioonini? Andke nõu!

11:19 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Mina usun, et inimesed on üldiselt ju targad ja suudavad ise mõelda igal pool, nii Riigikogu saalis kui ka väljaspool seda saali. Ma siiski tahan väga uskuda, et enamus inimesi saab aru, et see toit sinna poodi lihtsalt ei teki kuskilt niisama. See toit toodetakse ikkagi väljaspool linnasid, vähemalt see tooraine kindlasti, nii põllumajandussaadused kui ka taimekasvatussaadused ja ka loomsed saadused. Ja eks ta on sellise diskussiooni küsimus. Ega ma ise väga hästi sellistest üleskutsetest aru ei saa, et tulge kõik linna elama. Seda enam, et tegelikult mina pigem tahaks öelda, et kindlasti on maal ja looduses palju toredam elada.

11:20 Aseesimees Jüri Ratas

Priit Sibul, palun!

11:20 Priit Sibul

Aitäh, austatud istungi juhataja! Hea ettekandja! Eks Pärtel-Peeter räägib meile kohe sellest, kuidas linnas on parem elada kui maal. Aga jäägu meile teiega eriarvamus, mis, ma arvan, on sellest mõistlikum ja parem, et maal on hea elada. Aga ma tuleks tagasi selle teema juurde, kui lubate, see laiem, millest te oma sissejuhatuses rääkisite, mis puudutab põllumajanduse ja kaitsevaldkonna osalist koostööd. Kas selles sektoris on jõutud arusaamiseni, et me põllumeestega teeksime rohkem koostööd? Näiteks ka kaitseväes, ma mõtlen, kas on jõutud kokkulepeteni, et me suudaksime hankida näiteks kasvõi kartuligi oma põllumeestelt, mitte ei tee ainult vähempakkumise korras, ei oota odavamat pakkumist, ja siis Võrumaa põllumehed peavad kusagile Tallinnasse oma kartuli ära vedama, et sealt tagasi võib-olla mõnel puhul Võrumaale jõuda, aga pigem mitte? Kas see koostöö on toimima läinud, mis minu meelest oleks ülimalt oluline, mis puudutab toidutootmist ja kaitsetemaatikat?

11:21 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Aitäh! Tegelikult see koostöö on olemas ja minu arust ta läheb ka paremaks kogu aeg. Võib-olla need raskuskohad on just selle toidu poole peal ja nende toiduainete poole peal. Sellest saavad ka kaitsejõud aru, et tegelikult see hajastoidutootmine on kasulik, see omamaine toidu tootmine eriti sõjaolukorras on hädavajalik. Tavapäraselt siis iga riik võitleb oma eest ja piirid on kinni. Selles osas lihtsalt see keerukus on see, et kaitsevägi kasutab üsna palju selliseid kauasäilivaid toiduaineid, mis pakendatakse ära ja need tavaliselt selliste riigipiiriüleste hangetega soetatakse. Ma arvan, et see on see koht, kus me saaksime veel koos mõelda, mida paremini teha. Ka täna igapäevase toidu tootmisel kaitsevägi või Kaitseliit Eesti omavalitsuste toitu kasutab. Ja see osa, mis puudutab siis seda muud koostööd, on see siis tehnika, kütused, noh, mingi muu, seal tegelikult on see vähenemine päris hea olnud. Ja vähemalt Kaitseliit ja kaitsevägi väga hästi mõistavad, et põllumajandus saab neid väga-väga suurel määral toetada.

11:23 Aseesimees Jüri Ratas

Mait Klaassen, palun!

11:23 Mait Klaassen

Lugupeetud Riigikogu aseesimees! Hea ettekandja! Tänan selle väga ülevaatliku ettekande eest! Täna on siin juba läbi kõlanud paaris ettekandes väga selgelt, et tuleb suurendada küllalt jõuliselt üliõpilaste vastuvõttu, ja on olnud juttu ka 2 miljonist eurost, mis peaks riigieelarvest tulema lisaks, et seda vastuvõttu suurendada. Aga reaalselt rahanduslikus mõttes on tegemist kübaratrikiga, sest me asendame lihtsalt tasulisest õppest saadud tasu riigieelarvelise rahaga ja reaalselt see ülikoolile tegelikult paranemist kaasa ei too. Mul oleks küsimus: mis on teie seisukoht ja kas olete ülikoolis arutanud, kuidas tegelikult saaks seda raha sellesse sektorisse juurde panna?

11:24 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Aitäh! Kindlasti saab selle siin üle vastata, aga kuna ma samal ajal olen ka ülikooli nõukogu esimees, sellepärast ilmselt minu poole selle küsimusega pöördusid ka. Aga tegelikult üks ettepanek on ju see, et võiks tõsiselt kaaluda seda tasulist õpet ka eestikeelsetes õpperühmades. See on üks selge võimalus, kuidas kaasata ka nii-öelda väljaspool riigieelarvelisi vahendeid. Teine on see, et ülikool täna on teinud oma sisemisi pingutusi, ma olen seda väga lähedalt näinud, et üliõpilaste sissevõtmistaset parandada, sest tegelikult konkurss sinna on tihe. Nüüd on küsimus see, kuidas sealt välja sõeluda need, kes tõesti siin juba Valdeku poolt kirjeldatud verd ja suuri loomi ja mustust ei karda ja kohe ära ei jookse koolist. Selles osas on ülikool siin mitmeid samme teinud, erinevaid intervjuusid sisse viinud ja siin on plaanis veel, saab ka näidata seda mustemat poolt varasemalt juba ka või seda raskemat osa sellest tööst, mitte ainult seda ilusat osa. Ja kolmas asi on ikkagi see ettevõtjate kaasamine põhimõtteliselt. Ma usun, et see võiks olla üks koht, kus saaks läbi stipendiumifondide näiteks, Maaülikoolil on Joosep Tootsi Fond, ma arvan, et mitmed ettevõtjad oleksid valmis sinna panustama, kui sinna niimoodi mõistlikult panustada saaks, tudengitesse seesamamoodi. Nii et neid võimalusi kindlasti on.

11:25 Aseesimees Jüri Ratas

Tiit Maran, palun!

11:25 Tiit Maran

Aitäh, austatud eesistuja! Hea ettekandja! Esiteks, ma tahaks kindlasti öelda seda, et loomaarstide vajadus toidu tootmisel ei kao mitte kuhugi mitte mingisugusel kujul, kas me räägime rohepöördest või ei räägi rohepöördest. See selleks. Aga ma ei saa päris täpselt nõustuda teie väitega, et põllumajandus on alati elurikkuse sõber, sest siin on natukene teistsugust pilti ka olemas, on põllumehi ja on ka teistsuguseid põllumehi. Ja kui me vaatame …lindude vähenemist maailmas, ilmselgelt see on väga hea indikaator, et midagi on paigast ära. Teiseks, põllumajandusel on siiski praeguses foorumis sellised asjad, nagu näiteks väga suur lämmastiku ja fosfori jõudmine meredesse, mis merekeskkonda mõjutab, rääkimata siis põllumajandusmürkide, -jääkide kogunemisest põhjavees ja ka looduskeskkonnas. Nii et seal on probleemid olemas, neid ei tasu kunagi maha vaielda. Jätan kõrvale roheleppe, aga küsin teie käest sellist asja, et praegu kogunevate keskkonnaprobleemide massi puhul, kas teie arvates põllumajandus saab samamoodi edasi minna või me peame hakkama ikkagi mõtlema selle peale, kuidas põllumajandust muuta nii, et toit oleks laua peal ja (Juhataja helistab kella.) keskkond säilitatud.

11:27 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Aitäh selle küsimuse eest! Väga hea küsimus. Ma siit puldist kinnitan, et see keskkonnahoid, looduskaitse, liigiline mitmekesisus – need on need teemad, mis on aastakümneid tegelikult põllumeeste töölaual olnud. Ka ühine põllumajanduspoliitika, mis on üleeuroopaline ja kus suurem osa nendest vahenditest ka täna veel põllumajandusse tuleb üleeuroopaliselt, kust ka Eesti põllumajandussektor on saanud väga suure toe oma arenguks ja jätkusuutlikkuseks, on muutunud üha enam ka keskkonnapoliitikaks, kui nii võiks öelda. Tänasest ÜPP-st sellel jooksval perioodil, nii-öelda finantsperioodil, üle kolmandiku tegelikult läheb nende eesmärkide täitmiseks: keskkonnahoid, liigiline mitmekesisus, kliimamuutuste leevendamine. See ei ole absoluutselt uus teema ja sellega põllumehed kõik tegelevad ja seda tehakse ka ilma toetustepoliitikata. 

Täna on võimalik seda põllumajandust efektiivselt teha niimoodi, et sa kasutasidki vähem väetisi, kasutad ka taimekaitsevahendeid vähem. Ma ütlen, et lihtsalt näiteks, et täna sellisest statistiliselt professionaalsest 2000+ põllumehest … Meil täna on üldse 10 700 põllumajandusettevõtet, kui seda võib nii öelda, või põllumajanduskäitist. Siin oli 90-ndatel 55 000, Eesti Vabariigi ajal 130 000 talu, on ju. See on vähenenud kogu aeg. Aga sellest 2000+ natukene, ligi 1000 kasutab täna täppisviljelust, näiteks, ma toon näitena. 

Teine näide see, et meil on võrreldes muu Euroopa Liiduga, me täna taimekaitsevahendeid kasutame Euroopa Liiduga keskmiselt kolm korda vähem. Kui Euroopa Liidus 2,05 kilogrammi hektari kohta, siis Eesti kasutab 0,75 kilogrammi. Mõned riigid kasutavad 10 kilogrammi hektari kohta. Väetiste puhul on täpselt sama. Lämmastikväetiste puhul hektari kohta me kasutame siin keskmiselt statistiliselt 60 kilogrammi. Euroopa Liidu keskmised on seal üle 100 kilogrammi, eks seal intensiivsema põllumajanduse puhul on seda ka rohkem. Aga iseenesest, noh, täna oleme juba väga keskkonnasõbralikud võrreldes teiste Euroopa riikidega. 

Mitte et ma ei tahaks öelda, et seda ei saaks veel teha. Ka täna sellesama kliimaseaduse ettevalmistamise käigus me osaleme ise ka nendes ettevalmistavates töörühmades ja meil on väga selged ja konkreetsed ettepanekud koostöös välja töötatud, kuidas oleks võimalik veel siis millistel juhtudel seda nii-öelda väetistest või muust põllumajandustegevust tulenevat heidet vähendada. See on kogu aeg töölaual, seda kogu aeg tehakse. 

Aga see ei ole selles mõttes selline majandusharu, mida sa saad ühe päeva, kuu või aastaga muuta, ta on ikkagi pikaajaline, peavad olema vastavad tehnoloogiad. Täna neid tehnoloogiaid kõiki ei ole, need tehnoloogiad arenevad, mida saad kasutada. On teadusuuringud, on söödad tegelikult, mis arenevad ja samamoodi aitavad kaasa heitmete vähendamisele. Lihtsalt tuleb seda aega anda. Ja noh, ma arvan, et see meie põllumeeste ootus ongi see, et ükskõik mis otsus siis täna ka ei tehtaks, et ta oleks väga läbikaalutud ja oleks ikkagi mõistliku ajaperspektiiviga ja jõukohane, et me jumala eest oma toidutootmist ei asendaks veel keskkonnavaenulikuma toidutootmisega, ütleme siis niimoodi. Ega süüa ikka me tahame ja ma arvan, et me kunagi ei hakka kõik taimi sööma. See toit ikkagi võiks olla ja peaks olema tasakaalustatud, seda terviseteadlased on ühes või teises kohas öelnud. 

11:30 Aseesimees Jüri Ratas

Tanel Kiik, palun!

11:30 Tanel Kiik

Lugupeetud aseesimees! Austatud ettekandja! Olen kahtlemata nõus teie väljaütlemisega, mis puudutab valdkonna olulisust, kui me räägime kas või majanduse koguproduktist ja tegelikult ka laiemalt, on see julgeoleku kindlustamine, igapäevane toimetulek. Kindlasti ka keskkonnajalajälje puhul tulebki eristada neid tegevusi, mis on tegelikult riiklikult vajalikud, ja neid tegevusi, mis on nii-öelda mugavusvalikud. Eeskätt piirata, kärpida, vähendada ma arvan, et seal, kus on selliseid kohti, mida pole otseselt meie toimetulekuks vaja, esiteks, ja teiseks loomulikult efektiviseerida, mida kindlasti ka põllumajanduses tehakse. Aga mu küsimus teile on tegelikult seotud selle mõttega, mis puudutab ettevõtjate kaasamist. Te rääkisite stipendiumidest näiteks, mis on huvitav idee, just nimelt veterinaarmeditsiini erialal. Ma küsin niipidi, et kui suur tegelikult see murekoht täna on. Kui te räägite loomapidajatega, oma kaubanduskoja liikmetega, et kui palju tegelikult on neid olukordi, kus mõni ettevõte vajaks kiiresti täiendavat tööjõudu just nimelt veterinaaride kas teenuse või reaalselt töölevõtmise vaates, aga lihtsalt seda arsti pole kuskilt võtta? Tervishoius teatavasti on kiirus alati väga oluline. Küsin, et kui tihti neid olukordi on, kus keegi on tõesti kriitilises hädas.

11:32 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Aitäh! No eks ta ikka on selles mõttes probleem. Kas ta nüüd probleem number üks on ettevõtjale või selline asi, mis vajaks lahendamist? Ka neist spetsialistidest rääkides, ega täna ei ole ka piisaval arvul, kui sa ettevõtjatega räägid, et nad ütlevad sulle, et ka agronoome või siis taimekasvatuse spetsialiste oleks vaja rohkem, et täna ei ole sellise tasemega, nagu eriti kaasaegne põllumajandus vajab. Oleks vaja loomakasvatusspetsialiste veel, mitte veterinaare. Eks see vajadus on, aga mul on seda võib-olla halb öelda siit, aga loom ja inimene – mõlemad elusolendid ja mõlemad väga olulised. Noh teinekord lihtsalt tuleb see valik teha, et looma puhul see abi ei ole ja ei tule ja sul lõpuks jääb sinna lauta võib-olla 100 lehmast jääb 99 veel alles, kui see üks loom hukkub haiguse tõttu. Eks ta on nihuke paratamatu, inimeste puhul niimoodi mõelda ei saa. Tegelikult ei saaks ka loomade puhul, aga ...

11:33 Aseesimees Jüri Ratas

Urmas Kruuse, palun!

11:33 Urmas Kruuse

Aitäh! Ka tänases arutelus ja võib-olla ka väljastpoolt neid seinu siin on järjest rohkem räägitud ka sellest, et kas see tasuta õpe on sellises formaadis jätkusuutlik ja kas peaks andma võimalust teatud tasuliseks õppeks, kui nõudlus on olemas. Mul tekkis seda juttu kuulates üks hoopis teine mõte. Kui me räägime täna veterinaariast ja loomaarstidest ja mõtleme riikliku strateegia vajaduse peale, siis mulle tundub nagu vastupidi, et minu arvates on see eriala, mis ei peaks olema tasuline, vaid peaks riiklikku tellimust suurendama, ja mõned teised erialad, mis on tasuta ja kus turul konkurents väga hästi toimib ja sissetulekud on väga head, võiksid olla hoopis tasulised. Kas ma olen oma mõttelaadis eksiteel, sõltumata sellest, kas seda on võimalik realiseerida?

11:34 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

See on väga hea küsimus. Aitäh! Või mitte küsimus, vaid see on tähelepanek. Ma isegi oleks valmis nõustuma sellega. Kuidagi teistpidi pööratuna, me oleme võib-olla seal ülikoolis jäänud väga niimoodi oma eriala probleemile lahenduse otsimise kütkesse kinni, et proovime siis leida, kuidas me seda veterinaarmeditsiini saame teha. Aga võib-olla selline lahendus, mis sa äsja välja pakkusid, äkki see oleks palju mõistlikum. Võib-olla tõesti tasuks analüüsida ja mõelda.

11:34 Aseesimees Jüri Ratas

Pärtel-Peeter Pere, palun!

11:34 Pärtel-Peeter Pere

Suur tänu! Väga huvitav diskussioon. Ma tahtsin küsida, kuna siin kolleeg tõi selle linna ja maaelu. Tahaksin küsida teilt, et kui teadlased, "Eesti inimarengu aruanne" näiteks on toonud välja, et korduvalt on tõestatud, et linnas on inimese keskkonnajalajälg väiksem kui maal, sest me kasutame maad, taristut, teid, torusid lihtsalt efektiivsemalt, me jagame seda asja, mis teeb ka selle kulu igaühele väiksemaks, mitte ainult riigile, Excelile, aga minule ja naabrile ja kõigile, mis teeb ka elu seal linnas odavamaks. Ma tahtsin küsida, et kui samal ajal ÜRO andmeil tuleb enamus süsinikuheidetest linnadest – 70% –, siis see tähendab, et meil oleks linnastumise sajandil võimalik ka just nimelt linnades see rohepööre kõige paremini ära teha, säästa seda süsinikku. Eestis samamoodi. Küsimus on: kui me teeksime seda rohepööret linnades, ka Eestis kõige rohkem, kas see ei jätaks teie arust mitte just nimelt paindlikumaid, paremaid võimalusi kujundada elu maal seda mõnusamalt, seda lahedamalt, kui meie selle linnades rohkem ära teeme?

11:35 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Jaa, miks mitte. Aitäh! See on väga hea ettepanek. Eks see on ka teada, et need lihtsamad võimalused või sellised kergemad lahendused ongi energeetikas elamumajanduse tõhusamaks muutmisel transpordisektoris. See on ka teistes riikides samamoodi tegelikult. See põllumajanduse osakaal ju iseenesest heitmetest ei ole ka kõige suurem, meie puhul on ta 11%, Eesti puhul kogu heitmetest põllumajandus. Absoluutselt nõus, absoluutselt nõus.

11:36 Aseesimees Jüri Ratas

Rene Kokk, palun!

11:36 Rene Kokk

Aitäh, hea esimees! Lugupeetud ettekandja! Küsin sedasi, et milles me ikka siis nagu nüüd kinni oleme. Me probleemi olemuse oleme teadvustanud, et veterinaare on vähe, see on juba aastaid olnud. Me saame sellest aru, et rahastus on väike. Me saame sellest aru ja aastaid on räägitud, et riiklik tellimus peaks olema suurem. Nüüd te olete mõnda aega olnud põllumajandus-kaubanduskoja juht ja eelnevalt oma töökogemuses ka Maaeluministeeriumis kindlasti olete sellega kokku puutunud. Milles siis see probleem on? Me saame aru probleemist, me saame aru, mida peaks tegema, ja me ei ole mitte kuskile jõudnud. Kas poliitikud ei saa aru, ma mõtlen, haridus‑ ja teadusminister ei saa aru, kas seal ametnikud ei saa seal majas aru või Maaeluministeerium ei ole suutnud selges eesti keeles seal selgeks teha probleemi? Tegelikult me saame kõik aru, et see probleem on, ja me saame aru ka, mis need lahendused on. Need lahendused ei ole nagu überkallid, aga midagi ei juhtu.

11:37 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Suur tänu selle küsimuse eest! Jah, me saamegi üksikuna sellest väga hästi aru. Ma arvan, et need lahendused on ju mitmes kohas, need ei olegi ühes kohas, kas HTM‑i taskus või ülikooli juures või ettevõtjate käes. Tegelikult kõik peaksid panustama. Ma arvan, et seal täna võib-olla on see koht, kus ülikool on võtnud selle eestvedava rolli siis, et proovida siis koondada kõiki neid jõude. Sellepärast me ka täna siin saalis oleme ju, et leida need nii-öelda ühised lahendused. Igaüks peab panustama natukene, ettevõtjad peavad panustama rohkem, ülikool peab rohkem pingutama ja riigi tuge oleks ka natukene rohkem vaja. Ma arvan, et siis see edasiminek paremuse suunas oleks kindlasti olemas. Ülle Jaakma rektorina võib kindlasti rääkida, kuidas see ülikooli poole pealt paistab. Aga mulle tundub, et ülikooli poole peal on ka ikkagi need sammud sinna juba positiivsuse suunas toimuma hakanud läbi nende tegevuste, mis ülikool ise on saanud teha. Tuleb seda järge lihtsalt hoida samamoodi aktiivsena. Ja täna ülikool on selle rolli võtnud.

11:38 Aseesimees Jüri Ratas

Anti Allas, palun! 

11:38 Anti Allas

Aitäh, hea eesistuja! Austatud ettekandja, palun kommenteerige paari teemat. Kas Eesti maksukeskkonnal on ka mingi mõju sellele, et me köögivilja suudame ainult 41% ise toota? Ja teine pool on see, et kui põllumehed ütlevad, et administratiivne koormus on nii suur, siis kui palju on seal meie siseriiklikku aktiivsust, üliaktiivsust, ja kui palju oleks seda võimalik vähendada? Ja kas teil on see list olemas?

11:39 Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja juhatuse esimees Ants Noot

Aitäh nende küsimuste eest! Mulle juba tundub, et siin peaks ühte järgmist istungit hakkama planeerima nende teemade osas, aga vastuseks küsimustele: kindlasti maksukeskkond mõjutab konkurentsikeskkonda. Üks nendest teguritest, ja mitte ainult ainukene, seda on meie köögivilja- ja puuvilja- ja marjakasvatajad kogu aeg rääkinud, aastaid, et võrreldes lähinaabritega on nad kehvemas konkurentsipositsioonis, kuna eriti nendel sektoritel on käibemaksumäärad erinevad. Seal see selge mõju on ja on see selge mõju, võib-olla siin öeldakse, et aga mis tarbija sellest võidab, see käibemaksu väiksem määr ei jõua tarbijani, mina ütlen, et jõuab küll. Ta kõigepealt jõuab sinna tootja juurde. Kindlasti tootja võidab sellest kõige rohkem, see on oma tootjate toetamine või nende võrdne konkurents oma n-ö naaberettevõtjatega, aga ta jõuab läbi selle lõpuks ikkagi nende tarbijateni. See on ilmselge. 

Ja teine küsimus selle bürokraatia kohta. Tõepoolest, seda on palju ja seda tuleb üha rohkem. Ma arvan, et see on see, ja mitte ainult meil, vaid ka Euroopas, mis tegelikult põllumeeste pahameele on tekitanud, mitte see, et raha justkui nagu vähe oleks. Ta tuleb mitmest kohast. Iseenesest üks on see, millest siin oli juttu, et põllumajanduspoliitika muutub üha keerulisemaks, tuleb üha rohkem meetmeid, need on rohkem sihitatud erinevatesse väiksematesse valdkondadesse. Tulenevalt sellest suurenevad ka kontrollid, sa pead taluma ka seda kontrollikohustust suurenevalt. Ja see ei ole ainult põllumajandusvaldkonnas, tegelikult sama on ka keskkonnavaldkonnas: keskkonnaalased meetmed lähevad siis samamoodi keerulisemaks. Ja sealt see keerukas nagu tuleb. 

Kas me oleme ise kuidagi siin olnud rohkem nii-öelda paavstid kui paavst ise, seda on mul raske hinnata. Ma nii täpselt ei oska teiste riikide ametkondade tööd hinnata. Aga see tunnetus on vähemalt emotsionaalselt, et seda tuleb rohkem. Ja seda praktikas lihtsalt ettevõtjad tunnevad. Lihtsalt ütlen niipalju, et me oleme täna ministeeriumiga kokku leppinud, me oleme mitu korda kohtunud, et seda halduskoormust ja bürokraatiat vähendada, ja seal mõned esimesed positiivsed tulemid on olemas ka.

11:41 Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan teid teie ettekande eest ja teie vastuste eest! Suur tänu teile! Aitäh! Ma palun nüüd Riigikogu kõnetooli ettekandeks Eesti Maaülikooli rektori Ülle Jaakma. Palun!

11:42 Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma

Austatud istungi juhataja! Riigikogu liikmed ja kolleegid maaeluvaldkonnast! Mul on täna ühest küljest hea meel, et me saame rääkida nii olulisest teemast nagu veterinaarmeditsiin, teisalt olen ma aga veidi murelik, et me oleme jõudnud olukorda, kus selle valdkonna kitsaskohti tuleb veel lahata Eesti kõrgeima seadusandliku kogu ees. Olles Eesti Maaülikooli rektor, olen ma ühtlasi ka professor veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudis ja minu ema oli veterinaartöötaja. Seega olen valdkonnaga kokku puutunud juba maast madalast ja väga mitmest küljest. Täna küll oma ettekandes keskendun ma veterinaarmeditsiini õpetamisele, sest just see haridus on oluline eeldus, mis on vaja selleks, et saada loomaarstiks.

Loomaarsti elukutse on tõesti üks seitsmest Euroopa Liidu reguleeritud kutsealast, nii nagu arstidelgi, ja vastav Euroopa Liidu Parlamendi ja nõukogu direktiiv määratleb miinimumnõuded veterinaarharidusele ja niinimetatud esimese päeva oskustele. Ja see on ka aluseks Euroopa veterinaarhariduse hindamissüsteemile, mida korraldab EAEVE ehk Euroopa Veterinaarharidusasutuste Assotsiatsioon. Eesti Maaülikooli veterinaarmeditsiini õppekavad, nii eestikeelne kui ingliskeelne, on EAEVE poolt akrediteeritud ja meie lõpetajatel on õigus töötada kõigis Euroopa Liidu riikides. Järgmine korraline akrediteerimine on meil 2025. aastal.

Tõesti, loomaarstiks õppimine kestab sarnaselt inimarstidele kuus aastat. Mõnes mõttes on loomaarstiks õppimine isegi keerukam, sest loomaarstid peavad tundma väga erinevaid liike alates koertest-kassidest kuni hobuse, lehma, seani ja isegi kalade ja eksootiliste loomadeni. Loomaarstide õpetamine on ka kulukas, sest vastavalt Euroopa Liidu nõuetele tuleb ülikoolis omandada mitte ainult teadmised kõigest vajalikust, vaid saada ka piisav kliiniline kogemus. Kliinilise väljaõppe ja piisava kogemuse tagamiseks on maaülikoolil ööpäevaringselt töötav väikeloomakliinik, veel eraldi hobusekliinik ja produktiivloomakliinik ning veisekasvatuse katsefarm. Lisaks sellele toimuvad visiidid erafarmidesse ja lihatööstustesse ning praktiseeritakse ka eri eraloomakliinikutes nii meil kui välismaal. Sealjuures kõik need õpperuumid, kliinikud ja ka ülikoolivälised praktikakohad peavad vastama Euroopa Liidu loomaarstiõppe rangetele standarditele. Ülikooli loomakliinikute diagnostika‑ ja ravivõimalused ning arstide kompetents peavad olema referentskliiniku tasemel. Nii ongi meie loomakliinikus ka kasutusel näiteks magnetresonantstomograaf, kompuutertomograaf ja kõik teised kaasaegsed meditsiiniseadmed. On olemas operatsioonisaalid nii väikeloomadele kui hobusele, hambaarstikabinet, haigetele loomadele statsionaar, nakkushaiguste kahtluse korral isolatsiooniruumid ja lisaks üldarstidele töötavad anestesioloogid, kirurgid, silma‑ ja hambaarstid, ortopeedid, neuroloogid, eksootiliste loomade ja metsloomade arstid.

Ehk siis kokkuvõtteks: selleks, et saada loomaarstiks, on heade õppejõudude kõrval vaja ka väga kõrgetasemelisi ja spetsiifilisi õppetingimusi. Ja inimmeditsiinis kättesaadavad diagnostika‑ ja ravimeetodid võetakse üsna kiiresti kasutusele ka veterinaarias. Uute võimaluste kasutamise määrab lihtsalt ära loomaomaniku rahakoti paksus.

EAEVE ülevaates 2020 märgitakse, et loomaarstihariduse suureks väljakutseks on loomaarstide töö sisu kiired muutused, vajadus spetsialiseerumiseks ja ühiskonna ootuste kasv kättesaadavama ja kvalifitseerituma teenuse saamiseks. Üleilmselt on loomaarstidel veel üks suur missioon olla eestvedajaks terviseühtsuse põhimõtete rakendamisel ühiskonnas, mis tähendab inimese, loomade ja keskkonna tervise seoste tundmist ja nendega arvestamist. Loomaarstiõppe riiklik rahastus lähtus alates 2004. aastast arvestuses, et Eestis on vaja aastas juurde 25 uut loomaarsti. Rohkemat ei osatud ette näha, sest NSV Liidu ajastul lõpetasid EPA suurearvulised loomaarstide kursused. Arste oli piisavalt, lemmikloomade ravi oli alles kujunemas ja farmide arv samal ajal vähenes. Aga 20 aastaga on olukord drastiliselt muutunud. Valdeko Paavel andis sellest oma ettekandes juba hea ülevaate, aga seda tõendab ka Kutsekoja poolt 2023. aastal avaldatud OSKA raport, mis ütleb selgelt, et tunnetatud vajadus loomaarstide järele on praegu hinnanguliselt vähemalt 40 loomaarsti aastas.

Eesti Maaülikool on viimastel aastatel suurendanud vastuvõttu eestikeelsesse loomaarstiõppesse selle abil, et me oleme ülikoolisiseselt õppe raha natukene ümber jaotanud, ja praegu, eelmisel aastal oli see 34 üliõpilast. Lõpetajate arvud jäävad seni tõesti veel alla 25, sest vastuvõtu suurendamise tulemused ilmnevad ju alles kuue aasta pärast. Nii et me oma ülikoolis näeme lõpetajate arvude suurenemist umbes kahe aasta pärast, sest siis lõpetavad juba need suurema vastuvõtuga kursused. Aga see pikk ajavahemik mõjude osas on oluline, sest see puudutab ka tänaseid otsuseid. Nii et kui me sel aastal teeme mingeid otsuseid, siis nende mõju näemegi alles kuue-seitsme aasta pärast.

Veterinaarmeditsiini eriala lõpetajate arvu mõjutab kindlasti ülikooliõpingute katkestamine või peatamine. Asi on selles, et tänased noored vajavad varasemast rohkem toetamist ja motiveerimist. Ja katkestamise ühe olulise põhjusena märgitakse ka majanduslikku toimetulekut ning toimetuleku kindlustamiseks vajaliku õpingute ja töötamise ühildamise mõju füüsilisele ja vaimsele tervisele. Seega selleks, et loomaarstiks saada, peab olema toetatud õpiteekond ja selle nimel me maaülikoolis ka pingutame.

On tõsi, et ei minevikus ega ka praegu ei kata riiklik õppetegevustoetus kõiki veterinaarmeditsiini õpetamise kulusid. See oli selge juba 20 aastat tagasi ja 2004. aastal tehtud rahastusplaan nägi seepärast ette tasuta ja tasulise õppe kombineerimist. Lisaks riiklike investeeringute ja PHARE programmi toel kaasajastati maaülikooli juures Euroopa Liidu nõuetele vastavad loomakliinikud ja põllumajandusministeerium toetas Märja katsefarmi ehituseks võetud laenu tagasimakseid. Probleem on selles, et erinevalt inimestest ei ole loomadel riiklikku ravikindlustussüsteemi, mille abil rajatud kliinikuid kasutavad näiteks meditsiiniõppijad, tulevased arstid. Seega tuleb loomaarstiõppe kliinilist baasi arendada kas sobivatest riiklikest meetmetest või siis lihtsalt õppetegevustoetusest, mida me riigilt saame. 2012. aastal tegime uue analüüsi koostöös Haridus‑ ja Teadusministeeriumi ja Põllumajandusministeeriumiga seoses sellega, et Eesti kõrgharidus läks üle eestikeelsele tasuta õppele, ja siis oli vaja uuesti rahastuseks lahendus leida. HTM‑i juhtkond toetas maaülikooli ettepanekut avada ingliskeelne veterinaarmeditsiini õppekava, selleks et oleks võimalik saada õppest tasu. Samuti toetas HTM‑i juhtkond riigieelarvest veterinaarkliiniku tegevuskulude toetamist ja ka seda, et loomaarstiõpet võiks toetada kallite erialade tasandusfondist. Suuremas osas on 2012. aastal tehtud otsused ka ellu viidud, välja arvatud see, et loomaarstiõpet ei toetata kallite erialade tasandusfondist.

Käesoleval ajal lisandub veterinaarmeditsiini eriala rahastamisel riiklikule õppetegevustoetusele ligi 2 miljonit eurot aastas tasulisest ingliskeelsest õppest. Nii et sinna me võtame 30–36 tudengit aastas. Ja loomaarstiõppe kliinilise õppe korraldamisega seotud spetsiifilisi tegevuskulusid lisafinantseeritakse Regionaal‑ ja Põllumajandusministeeriumi eelarve kaudu. Lisarahastus on sellepärast vajalik, et õpet läbi viiva loomakliiniku kulud on suuremad kui raviteenustest teenitav tulu. See on samamoodi ka teistes riikides. Ülikooli loomakliinikute eripäraks on suur ja kitsalt spetsialiseerunud arst-õppejõudude arv, suurem materjali ja tarvikute kulu ja eriti just üliõpilastele pühendatud aeg, mis võrreldes tavakliinikuga vähendab päevas vastuvõetavate patsientide arvu.

Kliinilise õppe lisarahastuse praegune kuueaastane periood lõpeb käesoleva aasta detsembris ja aastane toetus kliinilisele õppele on 351 129 eurot. Kui me selle halduslepingu sõlmisime 2019. aastal, siis ta kattis ligi poole õppega seotud spetsiifilistest lisakuludest loomakliinikus. Seega toetub loomaarstiõppe rahastamine praegu õppetegevustoetusele, ingliskeelsest tasulisest õppest laekuvale rahale ja kliinilise õppe lisatoetusele. See võimaldab meil aastas vastu võtta kokku eestikeelsele ja ingliskeelsele õppekavale 70 üliõpilast.

Mis siis ikka konkreetselt maksab ühe loomaarsti koolitamine? Vaatame seda üliõpilase õpetamise maksumuse näitel, mis on, arvestades kõiki ülikooli kulusid, ka varade amortisatsiooni komponenti, siis käesoleval aastal on ta 19 089 eurot meie rahandusosakonna prognoosi kohaselt. See on neli korda rohkem kui teistel erialadel meie ülikoolis. Nii et kui me soovime kindlustada 40 lõpetajat aastas, peaksime igal aastal täiendavalt vastu võtma lisaks praegusele vähemalt 15 üliõpilast. Ja see tähendaks meile esimesel aastal kulude suurendamist 389 000 euro võrra, kuid kuue aasta jooksul kumulatiivselt suureneksid kulud 2,76 miljonini. Kui arvestame, et igal aastal võtame sama lisaarvu üliõpilasi, kui arvestame, et Eestis jääb kehtima kokkulepe kõrghariduse rahastuse 15%‑ks kasvuks kuni 2026. aastani ja sealt edasi kõrghariduse rahastus kasvab umbes 5% aastas, arvestades, et sellised on umbes majandusprognoosid. Nii et kui me vaatame kumulatiivses perspektiivis, siis ilma täiendava finantseeringuta ei ole võimalik eestikeelse õppe vastuvõttu hüppeliselt suurendada ja seda isegi mitte siis, kui me ingliskeelsesse õppesse vastuvõttu vähendame, sest siis me omakorda saame vähem raha tasulisest õppest.

Nüüd, planeerides rahade jaotust ülikoolisiseselt, peame arvestama sellega, et loomaarstiõpe nõuab ka investeeringuid. Tartus maaülikooli linnakus asuvatele õppehoonetele on 2024. aastal planeeritud investeeringuteks 2,8 miljonit eurot, mille abil me kaasajastame Kreutzwaldi tänav 56 õpperuume, viime läbi Kreutzwaldi 62 loomakliiniku ja õppehoone rekonstrueerimise ja juurdeehituse arhitektuurikonkursi ja alustame projekteerimisega. Märja katsefarmi rekonstrueerimiseks läheb 2,7 miljonit eurot. Kokku on loomaarstiõppega seotud investeeringuvajadus kuni aastani 2028 ligikaudu 25 miljonit eurot ja need on ülikooli jaoks möödapääsmatud investeeringud, et tagada loomaarstiõppe kvaliteeti ja EAEVE rahvusvahelist akrediteeringut, ja loomulikult ka selleks, et suurendada üliõpilaste arvu.

Nii et see on selline põgus ülevaade loomaarstiõppe, eripäradest ja kuludest. Hea meelega räägiks palju siia juurde veel positiivset, näiteks sellest, kuidas maaülikooli veterinaarharidus toetub tipptasemel teadusele või nendest tegevustest, mis meil on teaduse läbimurdevaldkondades. Kui meenutada näiteks kas või koroonaviirusevastaseid antikehi sisaldava ninasprei väljatöötamist koos Icosageni ja Chemi-Pharmiga. Aga kahjuks selliseks positiivsemaks pooleks praegu väga aega ei ole.

Nii et positiivse poole pealt saame täna rääkida seda, mida on ülikool teinud, et lõpetaks rohkem loomaarste. Meil oli alguses juttu sellest, et noortel on loomaarstiametist natukene liiga ilus ettekujutus. Sellest, me oleme ülikoolis ka väga hästi aru saanud ja püüame sellega tegelda. Me käime päris palju gümnaasiumides ja me võtame gümnaasiumiõpilasi vastu ülikoolis, et nad näeksid tegelikku õpet ja saaksid esialgse kogemuse. Ja väga populaarseks on muutunud tudengivarjud. Ehk siis gümnaasiumiõpilased saavad tulla ülikooli ja olla üliõpilase varjuks terve päeva või isegi mitme päeva jooksul.

Aga nüüd me oleme tõhustanud ka vastuvõtusüsteemi, lisanud sinna motivatsioonikirja ja meil on ka tudengitele enne õppeaasta algust sisseelamisnädal, kus nad puutuvad kokku juba päris üliõpilaseluga, ja kellel siis tundub, et asi on ikkagi liiga hirmus ja see ei ole tema eriala, saab veel ümber mõelda. Me pakume akadeemilist mentorlust, psühholoogilist tuge ja karjäärinõustamist. Arendame õpikeskkonda. Lisame sinna paindlikkust, võimalust mööda parandame olmeruume. Suurendame eri valdkondade praktilise kogemuse saamise võimalust õppe jooksul ja korraldame ettevõtlusõpet, arvestades loomaarsti kui ettevõtja spetsiifikat. Me avame sellel sügisel veel neli lisaõppekohta eestikeelses õppes, paigutades ülikoolisiseselt selleks ümber ressursse, ja suurendame täiendusõppevõimalusi, et toetada ravitööst eemale jäänud loomaarstide naasmist erialasele tööle.

Me näeme, et olukorra lahendamiseks on võimalusi olemas. Nendest peamistena toon välja järgmised. Kindlasti vastuvõtt eestikeelsele veterinaarmeditsiini õppekavale peab kasvama ja kui on vaja, siis tuleb selleks vähendada ingliskeelset õpet, aga see ei ole võimalik ilma lisafinantseeringuta. Näeme samuti, nagu Ants Noot mainiski siin juba, et täiendava kulu katmiseks on oluline võimaluste laiendamine eraraha kaasamiseks, näiteks ettevõtete poolt täiendavate õppekohtade kulude katmine. Teiseks oleks väga suureks abiks, kui oleks võimalik toetada loomaarstiõppe kliinilise baasi kaasajastamist. Nagu juba varem ütlesin, kliinikute katsefarmi arendamine on ülikooli õlul, sest loomadel ravikindlustussüsteemi ei ole ja hetkel ei ole ka ühtegi meedet, kus saaks selleks toetust taotleda. Nii et võib-olla saaks mõelda sellele, et selline meede, selline võimalus siiski luua, näiteks kas või tõukefondide välisvahenditest. Kolmandaks, riiklike õppetoetuste süsteem tuleks üle vaadata, et võimaldada edukal õppuril pühenduda õpingutele. Ja ma arvan, et veterinaaria ja põllumajanduse erialade üliõpilased vääriks erialastipendiumi, arvestades nende olulisust riigi toidujulgeoleku kindlustamisel. Ja neljandaks, täiendusõppe süsteemi väljatöötamine, et tuua ravitööst eemale jäänud loomaarste tagasi oma erialasele tööle.

Seega selleks, et saada loomaarstiks, on vaja eri osapoolte head tahet ja koostööd veterinaarmeditsiini õppe toetamiseks lahenduste leidmisel ja ka elluviimisel. Ja kokkuvõttes, riigieelarve piiratud võimaluste juures ei ole ühte ja universaalset lahendust. Ülikooli vaates on muutuste esmaseks eelduseks koalitsioonileppes ja Vabariigi Valitsuse tegevuskavas kõrghariduse rahastuse kohta kokkulepitu elluviimine, mis aitaks üle saada aastate jooksul tekkinud suurest vajakust, ja siis edasi rakendades erinevaid ettepanekuid ja kombineerides täiendavaid meetmeid on tõesti võimalik loomaarstide koolitamist suurendada. Aga nende otsustega me viivitada ei saa, sest tulemusteni kulub vähemalt kuus aastat. Aitäh kuulamast ja kutsun teid üles kaasa mõtlema, mis nendest ettepanekutest oleks realiseeritavad, ja võib-olla on siin veel häid mõtteid, kuidas edasi liikuda. Aitäh!

12:02 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu, lugupeetud ettekandja! Teile on ka küsimusi ning kõigepealt Rene Kokk, palun!

12:02 Rene Kokk

Aitäh, austatud esimees! Lugupeetud ettekandja! Ma enda jaoks selle tänase OTRK võtan kokku, et mulle ikka tundub, et siin on selline natukene Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt jonnimise maik juures. Aga las ta siis olla, mul on sihuke mulje jäänud. Aga mulle jäi teie sõnavõtust üks selline mõttetera meelde, et te ütlesite, et te olete ülikoolis sees natukene oma sisemisi vahendeid ringi mänginud, et veterinaaria poole raha juurde anda. Nii palju kui ma mäletan ka oma keskkonnaministri ametiajast, ega teie eelarve just ülearu suur ei ole. Ja siit tekib mul kohe küsimus, et mille arvelt te seda raha võtma pidite ja mis selle arvelt nagu tegemata jääb.

12:03 Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma

No meie ainukesed võimalused raha ümbermängimiseks ongi olnud seotud kahel viimasel aastal sellega, et kõrghariduse rahastus on 15% võrra suurenenud. Kui raha tuleb juurde, siis on võimalik otsustada, kuhu seda eelisjärjekorras suunata. Nii et see on üks pool. Aga teisalt ma arvan, et meie veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituut ise väärib tunnustust selle eest, et nad on leidnud võimalusi ise raha juurde teenida nii tasulise õppega kui ka erinevate teenustega, mis nad teevad. Nii et see on ka oma teenitud raha.

12:04 Esimees Lauri Hussar

Urmas Kruuse, palun!

12:04 Urmas Kruuse

Aitäh, austatud istungi juhataja! Auväärt ettekandja! Kindlasti maaülikool ka rahvusvahelises konkurentsis, arvestades põllumajandust ja metsandust, on kõrgel ja väärikal kohal ja vajab kindlasti edasiarendust. Aga ma noppisin paar mõtet teie ja eelkõnelejate ettekannetest. Kas oleks väga mõistlik, et see rahvusvaheline õpe nagu kokku tõmmataks? Ma pean siin silmas seda, et kas me peaksime rääkima aprioorselt seda, et rahvusvaheline õpe tuleks kokku tõmmata ja keskenduda vaid eestikeelsele, või see tegelikult annab rahvusvahelises konkurentsis ja teaduses hoopis meile paremad tulemused. Ehk võti ei ole mitte selles, et me ingliskeelset vähendame, vaid selles, et me suurendame eestikeelset lähtuvalt oma siseriiklikust vajadusest.

12:05 Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma

Aitäh selle küsimuse eest! Selle küsimuse püstitus on väga õige. Me ülikoolis ei ruttaks üldse ingliskeelset õpet sulgema, sest me näeme, et selline kombinatsioon, eestikeelne õpe ja ingliskeelne õpe, see rikastab meil tudengeid tänu rahvusvahelisele suhtlusele. Teiseks, meie rahvusvahelised üliõpilased on väga motiveeritud ja õpihimulised. See nende pühendumine, see mõjutab ka Eesti üliõpilasi ja see mõjutab ka õppejõude, saamaks veelgi paremaks ja tegemaks veelgi paremat teadust. Nii et lõppkokkuvõttes on selline rahvusvaheline õpe meie veterinaariaõppele tervikuna kasuks tulnud ja ülikoolile tervikuna kasuks tulnud. Nii et kui vähegi võimalik, me seda kinni ei paneks, aga suurendaks ikkagi just eestikeelsete vastuvõtuarvu.

12:06 Esimees Lauri Hussar

Tanel Kiik, palun! 

12:06 Tanel Kiik

Lugupeetud Riigikogu esimees! Austatud ettekandja. Tänan samuti põhjaliku teemasse sissevaate eest. Ja mul on tegelikult sarnane küsimus nagu eelnevatele ettekandjatele ka, et ikkagi, mida meie parlamendina teha saame. Teil oli väga hästi ära toodud need võimalikud otsusekohad, eeskätt seotud otse öeldes ikkagi rahaga, rahastuse küsimusega. Ja siin ma kahtlemata teie ettepanekut toetan, seda enam, et need summad tegelikult riigieelarve vaates pole teab mis suured. Ja nii nagu tervishoius on näha, et hiljem mingi vahepeal tekkinud augu täitmine on märkimisväärselt keerulisem, ajamahukam, ressursimahukam, kui kohe eos juba selle adekvaatse rahastuse tagamine. Ka siin kindlasti, seda enam, et te viitate siin ka OSKA raportitele. 

Aga kui isegi nii, et jätame selle raha korraks kõrvale ja ütleme, et meil selles on konsensus, mida veel võiks teha parlament? On mingi seadusandlik otsus, mingeid õigusakte, midagi muud taolist, et just nimelt soodustada võib-olla selle eriala ühest küljest populariseerimist ja ka selles mõttes, et seda igapäevast tööd muuta veterinaararstidel tõhusamaks?

12:07 Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma

Aitäh selle küsimuse eest! Ma sellest rahaküsimusest ei saa ikkagi väga mööda minna, sest ma tahan rõhutada seda, et see, mis tervikuna juhtub kõrgharidusmaastikul ja kuidas on tervikuna kõrghariduse ja teaduse rahastamine Eestis, mõjutab meie ülikooli väga palju ja sealhulgas ka veterinaarharidust. Nii et me ikkagi näeme, et seesama eestikeelsele õppele ülemineku järel tekkinud kõrghariduse rahastuse vajak, mille katmiseks praegu on nelja aasta jooksul 15%-line kõrghariduse rahastuse tõus, see on meile eluliselt oluline, et tagada seda kvaliteeti ja olla sellel tasemel, et meid rahvusvaheliselt tunnustatakse. Ja sealt edasi ikkagi vajame ka seda kõrghariduse pikka plaani, et kuhu me kõrghariduses liigume, kas meil tekivad Eestis mingid prioriteedid selles osas, kas tõepoolest jõuame mingite lahendusteni selle kaudu, et osadel erialadel on võimalik tasuline õpe. Nii et siit juba on tulnud selles osas ettepanekuid ja need on väärt edasi arutamaks, just selles osas, et kui palju Eesti kõrgharidusest me suudame anda tasuta, millal ja kellelt me hakkame tasu võtma. 

Ja siia puutub ka nüüd otseselt see eraraha kaasamine selles suhtes, et tõesti, nii nagu nagu ka Ants Noot oma ettekandes välja tõi, siis meil on ettevõtteid, kes oleksid nõus täiendavate õppekohtade eest maksma ja oleksid nõus ka stipendiume maksma. Neid peletab eemale ühest küljest meie seadusandlus, mis ei luba eestikeelse õppe eest tasu võtta, aga teisalt ka see, et kui nad kellegi eest õppemaksu maksavad, siis minu teada praeguste seaduste kohaselt peavad nad sinna maksma veel juurde erisoodustusmaksud ja see maksukoormus ettevõttele suureneb. Kui me saaksime ka maksupoliitika kaudu soodustada seda, et eraettevõtted kõrgharidusse raha rohkem sisse tooksid, siis see tooks ülikoolidele kasu ja samas aitaks vähendada natuke seda pinget riiklikule rahastusele.

12:10 Esimees Lauri Hussar

Tiit Maran, palun!

12:10 Tiit Maran

Aitäh, hea eesistuja! Aitäh selle suurepärase ettekande eest! Pole mingit kahtlust, et maaülikool vajab toetust oma tegemises, ja kõik see, mis on seotud maaviljeluse, ja ütleme, biomajandusega seda ei saaks toimetada ilma selleta, kui meil ei oleks maaülikooli väga kõrgel professionaalsel tasemel. Mulle väga meeldis see, et te tõite esile lisaks sellele, et meil on vaja suurendada loomaarstide väljaõpet, ka seda, et tegelikult ülikool sisuliselt peab ikkagi tegelema teadusega. Ehk sellest tulenevalt siis ka kindlasti see kvaliteedipool nende sees, kes ülikoolist välja tuleb. 

Mu küsimus puudutab rohkem seda, mida te mainisite, täiendõpet. Kas te oskate hinnata, kui palju see täiendõpe võiks tegelikult juurde tuua aktiivsesse loomaarstitegevusse loomaarste?

12:10 Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma

Aitäh selle küsimuse eest! Ma väga täpselt ei oska vastata, sest ma ei tea, kui palju neid võiks olla, kes võimalusel tagasi tuleksid. Ma pean silmas siiski seda, et meil on loomaarstide hulgas väga palju naisi, ja ülikooli lõpetanud noored naised jäävad tihti ka lastega koju. Nad võib-olla ei saa oma erialasel tööl hästi töötada väikeste laste kõrvalt, aga võib-olla mõnede aastate möödudes teeksid seda. Nii et ma arvan, et kokkuvõttes on neid siiski kümneid ja kümneid, kes kaaluksid seda võimalust, kui neil läbi täienduskoolituste süsteemi tekiks uuesti julgus minna ravitööle tagasi. Nii et need arvud peame täpsustama, aga ma arvan, et siin see võimalus on olemas ja on vaja lihtsalt noori inimesi julgustada.

12:12 Esimees Lauri Hussar

Arvo Aller, palun!

12:12 Arvo Aller

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Hea ettekandja, ülikooli rektor! Uuriks selle kohta, et need riiklikud investeeringud. Siin on sul välja toodud ilusti, et on olnud aastatel 2004–2008 ja siis on Kreutzwaldi 62 õppehoonetele see aasta 2,8 miljonit ja Märja katsebaasis 2,7 miljonit. Aga siit tuleb välja ka see, et järgmine veterinaarmeditsiini õppekavade akrediteerimine on 2025. aastal. Selle jaoks on ka kindlasti investeeringuid vaja ja hoida vähemalt vastavuses praegustele akrediteerimisnõuetele. On ka siis mingi hinnanguline eelarve tehtud, kui palju võiks maksma minna uue akrediteerimisperioodiks veterinaarmeditsiini erialale?

12:13 Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma

Aitäh! See on väga õigustatud küsimus. Tõepoolest, need suuremad investeeringud olid juba 20 aastat tagasi. Aga nüüd vahepeal ei ole ka selles suhtes nagu aeg seisnud. Ülikool on väiksemate summade investeerimisega kogu aeg tegelenud, sest kuna veterinaarõppele on kehtestatud Euroopa Liidu poolt nii suured ja ranged reeglid, siis me peame kogu aeg investeerima sisseseadesse, aparatuuri, tegema väiksemat sorti remonte, renoveerimisi, selleks et ajaga kaasas käia. Praegu me oleme jõudnud lihtsalt sellesse perioodi, et sellistest jooksvatest väiksematest remontidest enam ei piisa, et vaja on  suuremat sorti ümberehitusi ja ruumide laiendamisi ja eriti seda just loomakliinikute osas. Nii et praegu me leiame, olles teinud prognoosi, mis meil rekonstrueerimisteks ja ehitusteks vaja läheb, et me praegu nelja aasta jooksul saame hakkama 25 miljoni euroga.

12:14 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu, lugupeetud Eesti Maaülikooli rektor Ülle Jaakma, põhjaliku ettekande ja vastuste eest! Rohkem küsimusi teile ei ole. 

Ja, head kolleegid, järgnevalt avan läbirääkimised. Arutelu algataja on teinud ettepaneku, et kõigepealt esineksid sõnavõttudega fraktsioonide esindajad. Palun Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel siia Riigikogu kõnetooli Arvo Alleri. (Arvo Aller palub lisaaega.) Kolm minutit lisaaega, palun!

12:14 Arvo Aller

Aitäh, lugupeetud istungi juhataja! Head saalis viibijad ja olulise tähtsusega riikliku küsimuse saali toojad, eelkõige maaelukomisjon! Ma saan aru, et esimehe näol oli see tema südameasi, siis ettekandjad, kes on loomaarstide koja poolt – ma saan aru, et see on suht värskelt muudetud nimi, et enne oli ta loomaarstide ühing, kodulehel pole muudatusi tehtud, tehke see kiiresti ära, et ei oleks segadust – ja põllumajandus-kaubanduskojale ja Eesti Maaülikoolile. 

Väga teravalt tõstatatud probleem ja täiesti nõus sellega, et see loomaarstide mure ja nende järelkasv on igati õigustatud. Ja suur tänu maaülikoolile, kes on oma vahenditest leidnud võimalusi läbi täiendõppe ja selle sõnastusega, et praegu sektorist väljas olevad inimesed, kes on põhiõppe läbinud, kuid pole tükk aega töötanud, saaksid uuesti tagasi tulla. Eks ma pean oma keskkooliaegsele pinginaabrile ütlema, kes on ka veterinaaria lõpetanud, kuid ta praegu veterinaaria alal ei tööta, et ta tuleks oma oskusi täiendama ja saaks oma erialasele tööle tulla. 

Aga mis ma tahtsin öelda veel selles osas. Nagu me saame aru, on probleem rahas. Ja seda on räägitud nii Maaeluministeeriumi ajal, nii regionaal- ja põllumajandusministri ajal, et raha on puudu circa kaks miljonit ja seda ei ole mitte kuskilt leida. Maaeluga seotud ministeerium on need rahastused leidnud aastas suurusjärgus 300 000 ja 400 000 vahel, et finantseerida veterinaarõpet. Samas on teada, et sellest ei piisa. 

Aga olgem selles suhtes nagu teadlikud, et veterinaaria on üks, kuidas öelda, loomade heaolu aluseid. Kui loom ei ole terve, siis ei ole, ka toit ei tule sealt kontrollitud. Ja nii nagu Ants Noot välja tõi, et Eestis on kõige suurema piima väljalüpsiga karjad ja tasemel tõuaretus. Selles suhtes veterinaaria ja tõuaretus käivad käsikäes. See on paratamatu ja see on ka oluline. 

Samas, kui me vaatame isevarustatuse taset, siis selles suhtes on lihaga ja loomadega seotud varustatuse tase kõik allpool meie Eesti isevarustatuse taset. Samas nisu, oder, jah, piim võib ka loomsete alla minna, piimatootmine on oluline, aga veiseliha, sealiha, linnuliha, kõik, kartul, munad, köögivili, puuviljad – kõik on alla isevarustatuse taset.

Ma olen mitmeid kordi siin teinud ettepaneku, et tuua köögiviljade … Alustasime toiduainete käibemaksust, et tuua see alla, tarbijale kättesaadavaks. Sellega ei olda nõus. No lähme siis sektori poole, tegime, et alandada köögiviljade käibemaksu. Mitte kedagi ei huvita see. Praegu käib riigi valitsemine Exceli tabeli alusel ja see Exceli tabeli ütleb seda, et sellesse sektorisse pole mõtet raha panna. 

Mulle meeldis väga härra Paaveli välja toodud vajadus, et enne õpingute alustamist tutvustada seda töökeskkonda, kus tulevikus hakatakse tööd tegema, milline see näeb välja, et viia need tudengid ka registreerimisruumist kaugemale. Aga siin on ainult üks oht. Olles omal ajal minister, ma ütlesin, et gümnasistid võiks põllule minna appi maaelule ja maaelusektoris aidata saaki korjata, siis saime pahameele osaliseks, et Aller saatis õpilased põllule, aga õpilased peavad õppima. Nii et sellega tasub alati ettevaatlik olla, kui me selliseid praktilisest elust vajalikke näiteid toome, mis on oluline, et nad saaksid enne ülikooli astumist teada, mis tegelikult toimuma hakkab. Aga siit võib tulla teine pool, et lapsed peavad õppima. 

Ja paraku meie lapsed on hetkel sellises olukorras, kus nad õpivad, aga nad õpivad seda, nii nagu kolleeg Rene Kokk ütles, suunamudijateks ja influentseriteks ja kes iganes. Ja paraku on see, et arvatakse, et toit tuleb poest ja raha tuleb automaadist. Samas keegi ei vaata selliselt, et kuidas toit sinna poodi saab. See on kõige olulisem, poodi pole vaja, kui ei toimu seda toidu tulemist poodi. 

Aga täiesti nõus sellega, et tuleb suurendada veterinaarteaduskonda üliõpilaste vastuvõtmist. Selleks tuleb riigil leida vahendid, sest see vajadus ja toidujulgeolek, samas Eesti riigi julgeolek. Kuna Eesti on piisavalt hajaasustatud, siis see tähendab seda, et on võimalik ka sõjalise ohu korral rakendada meetmeid, et Eestit kaitsta. Maapiirkonnad ja põllumehed on üks osa Eesti julgeolekust ja Eesti riigikaitsest. 

Selle rohehullusega, nagu ma küsisin ka loomaarstide koja juhilt, et äkki on see seotud sellega, et see ongi riigi teadlik poliitika, et ei ole vaja veterinaare. Kuna me oleme võtnud suuna, et me hakkame taimset toitu sööma, on ta siis taimekasvatusest või kunstlikult prinditud ja tehtud toiduained. Mina ise ei taha seda uskuda, et me oleme nii silmaklappidega, et me ei vaata toidu mitmekesisust. Paraku Euroopas on rohelepe veel kehtiv, samas Eesti, nagu Ants Noot ütles, on taimekaitsevahendite kasutamiselt kolm korda väiksemas osas kui Euroopa Liit. Väetiste kasutamise osas on ta, ütleme, 60% peal Euroopa Liidu keskmisest, mis tähendab seda, et Eesti tootjad juba niigi pingutavad meie rohelise tuleviku nimel. 

Paraku on sellega kaasas käiv bürokraatia, mis nüüd uues perioodis on see, et põllumajandusliku nõuande kättesaadavus on vähenenud. Nõuandesse on vaja ka loomakasvatuse ja veterinaarspetsialiste. Praegusel juhul võib nõu anda ükskõik kes, kes suudab ennast tõestada ja panna Maaelu Teadmuskeskuse nimekirja. Nii et seal tuleks vaadata üle, et spetsialiste loomakasvatuses ja taimekasvatuses on vaja, need kõik asjad käivad käsikäes, et Euroopa Liiduga ühiselt edasi minna. 

Aga nagu on kombeks öelda, siis lõpusõnaks see, et kõik saavad probleemist aru: ministeeriumid, ülikool, sektor pakub lahendusi, osad poliitikud – mitte kõik, olgem ausad. Tegelikult tuleb see otsus lõpuks vastu võtta, leida lisarahastus ja tagada Eesti riigi julgeolek ja toiduga varustatus. Aitäh!

12:22 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Ja järgnevalt palun siia Riigikogu kõnetooli Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni nimel Tiit Marani. Palun! 

12:23 Tiit Maran

Aitäh, hea eesistuja! Aitäh parlamendi, Riigikogu liikmed! Meil on olnud väga huvitav keskustelu ja minu arust see peegeldab meie kummalist maailma, kus me praegu oleme. Maailma, kus teadus areneb meeletu tempoga. Sellega koos areneb ka tehnoloogia. Sellega koos areneb ka spetsialiseerumine. Ja sellega koos arenevad ka ootused kõiksugusteks paremateks võimalusteks. Kõige selle tulemus on see, et teadmise ja tehnoloogiamahukus suureneb, aga see kõik maksab midagi. Ja see on selline igavene ringkäik koos kõigi selle tulenevate probleemidega, kuidas seda jätkusuutlikkust tagada, sest ressursside võimalus on alati piiratud. See ei ole ainult mitte siin meie tänase päeva keskustelus, aga täpselt samamoodi inimmeditsiinis ja ka väga paljudes teistes valdkondades. Õnneks lahenduse leidmine sellele nõiaringile ei ole tänase päeva diskuteerimisteema. 

Nüüd veterinaaria juurde. Selge on see, et veterinaararstide vajadus suureneb. Tean seda, kui raske on tegelikult veterinaararste tänapäevas leida, tean oma eelmisest kogemusest, et loomaaeda leida veterinaararsti osutus üle mõistuse keeruliseks tegevuseks, eriti kui sa tahtsid leida head vetarsti. Ühelt poolt on tõesti see, mida vajab meie avalik teenistus, teiselt poolt on järjest suurenev vajadus inimestel lemmikloomade järgi. Kas see tuleneb sellest, et me järjest rohkem tunneme vajadust endast erinevate eluvormide vastu meie loodusest erinevas keskkonnas? Aga igatahes sellega kaasneb ka kõik see, mis on seotud nende lemmikloomade tervise ja alalhoidmisega. Nii et meil on tarvis järjest rohkem loomaarste. 

Teiselt poolt on ka see, mida võiks nimetada, et mida need loomaarstid kannavad, ehk siis see arendusteadmine ja teadus selles asutuses, kust nad välja tulevad. Ühelt poolt on meil vaja lõpetajaid maaülikoolis ja teiselt poolt meil on vaja seda, et maaülikool toimiks tõesti tasemel. Kuskil kõrval seal on ka kõik see, mis puudutab muud elukeskkonda ja elu erinevaid vorme, käsitlemist. Siin tahaks ära markeerida sõna, mis inglise keeles on one health, terviseühtsus, et me peame tervikkeskkonda, eluvorme ja inimest ühe tervikuna käsitlema. 

Maaülikool on pidanud ühe sammu pidama selle lõputu arengupainega, et ikka kuskilt leida vahendeid, et hoida ülikooli tasemel. Ta on sellega suurepäraselt hakkama saanud minu arvates. Vahendeid selleks on olnud vähem. On kasutatud seda võimalust välistudengeid sisse tuua, mis on andnud mingisugusedki rahalised võimalused. Aga kindlasti ei ole ka see olnud küllaldane. Ja on järgi jäänud ainult 20 omamaist veterinaari, loomaarsti meie enda vajaduste täitmiseks. Räägitakse, et puudu on kaks miljonit. Ma kardan, et see summa on tegelikult suurem, sest kaks miljonit baseerub teatud hetke hinnangutel. See vajadus on tegelikult suurem. Aga see probleem selleks, et midagi on väga vajaka, on teadvustatud ja nagu alati probleemide teadvustamine on lihtsam kui lahenduste leidmine. 

Aga siiski, mis võiksid olla need lahendused, kui proovida mõelda nende ettekannete valguses, mis siin ennem on räägitud? Mulle tundub, et see on kombinatsioon. Paratamatult riigieelarvest on mingeid rahalisi vahendeid juurde tarvis. Samas seal tekib küsimus, kuidas need rahaliste vahendite eraldamised suhestuvad teiste valdkondade rahaliste vahendite eraldamistega. Siin on probleeme. Teise poole pealt tundub ka üsna mõistlik olevat siiski tekitada juurde see võimalus, et saab tekitada tasuline õpe, sest tõepoolest, kui ikkagi on vaja ettevõtjatel vetarsti, miks neil ei peaks olema võimalus selleks, et nad saaksid neid enda jaoks koolitada. Isegi arusaamatu, miks siiamaani seda võimalust ei ole, kuigi varasematel aegadel on ju olnud. 

Ja viimaseks ma rõhutaks, mis on väga oluline, on ikkagi kõik see pool … (Küsib lisaaega.) 

12:27 Esimees Lauri Hussar

Kolm minutit lisaaega, palun! 

12:27 Tiit Maran

… see pool, mis puudutab maaülikooli teadustaset, ja seda, mis puudutab ka neid välisüliõpilasi, sest välisüliõpilased, nagu rektor väga ilusasti mainis, on tegelikult olulised. Nad loovad sidemeid, nad loovad tunnet, et me oleme rahvusvaheline ühes valdkonnas. Ma kindlasti ei kiirustaks ja pigem julgustaks rektorit mitte kiirustama sellega, et seda ära kaotada. Aga teise poole pealt leida ikkagi vahendeid, kuidas seda teadust edendada, sest et ilma selleta, et teadus maaülikoolis edeneks, ei saa me garanteerida seda, et sealt väljuvad loomaarstid oleks tänapäevasel tasemel ja suudaks pakkuda neid teenuseid, mida on meil tarvis põllumajanduses, on tarvis järelevalves ja on tarvis, üldsegi mitte väheoluline, sellel poolel, mida me nimetame lemmikloomade tervise alalhoidmiseks. Aitäh!

12:28 Esimees Lauri Hussar

Head kolleegid, mul on hea meel paluda siia Riigikogu kõnetooli mitmendat põlve kogemusega loomaarstide perest pärit Mait Klaasseni, kes võtab sõna Reformierakonna fraktsiooni nimel. Mait Klaassen, palun!

12:29 Mait Klaassen

Aitäh, lugupeetud spiiker! Kõigepealt ma paluks lisaaega.

12:29 Esimees Lauri Hussar

Lisaaeg kolm minutit, palun!

12:29 Mait Klaassen

Head kolleegid! Head külalised! Jah, vastab tõele, et olid ajad, kus seitse Klaassenit olid loomaarstid, tänaseks on see number muidugi vähenenud. Ma usun, et meil kõigil on oma arvamus loomade tervise ja heaolu eest hoolitsemise kohta, kellel nad on värskemad, kellel on nad vanemad. 

See teadmine, et loomaarstide ettevalmistus on kallis ja et neid on vähe, on läbi aegade olnud küll rohkem, küll vähem päevakorras. Ajas on muutunud aga ka loomaarstide ülesanded ja tegevusvaldkonnad. Üha enam on loomaarstide töö seotud elanikkonna toiduohutuse ja väikeloomade heaolu ja raviga. Ja kuigi toodanguloomade, nagu veiste, hobuste, lammaste, sigade, lindude arv on, nagu meil täna ka väga selgelt näidati, drastiliselt langenud, on lemmikloomade arv kordades ja kordades kasvanud ja nõudmised nende ravi kvaliteedi ja -meetodite osas meenutavad üha enam humaanmeditsiini poolt inimestele pakutavat. 

Sellest tingituna on loomaarstide ettevalmistus muutunud ja muutub veelgi kallimaks. Kõik sisendid on hinnalt võrreldavad humaanmeditsiini sisendite hindadega ja vahest isegi kallimad seoses loomaliikide erinevate vajadustega. Seega on meil tegemist ühe kallima erialaga. See pole mitte ainult Eestis nii, vaid ka kõikides teistes loomaarste ettevalmistavates riikides. Kellel need kulud kaetakse paremini, kellel halvemini, kuid meil on tekkinud siin väike probleem. 

Samas on loomaarsti teenus kallis ja läheb ikka veel kallimaks. Eelkõige seetõttu, et loomadel puudub oma haigekassa ja kindlustus katab vaid väheseid loomi ja linde ning omanik peab tasuma kõik raviga seotud kulud omast taskust. Kuigi tegelikult on võimalik loomasid kindlustada, aga see on väga vähe levinud tegevus. Loomaarsti ettevalmistamisel peab õpetama ka kogu elava loodusega ümberkäimist ja nende koosluste heaolu eest hoolitsemist. Täna ei ole mitte laiendatud, vaid on kitsendatud seda spektrit, mida loomaarst peab oskama, mida ta peab oskama katta, oskama ravida ja vajadusel aidata. See algab mikroobidest ja lõpeb elevandi ja vaalaga, mitte ainult põllumajandusloomadega. Seega õpe on äärmiselt keeruline, pikaajaline ja läbi elu kestev. 

Sageli räägitakse, et tuleb suurendada eestikeelsesse õppesse vastuvõetavate üliõpilaste arvu. Me kuulsime seda ka täna. Me kuulsime, et seda tuleb tõsta lausa kaks korda. Head kolleegid, seda on ka tehtud ju tegelikult väikeste juppide kaupa, aga arste ikka ei jätku. Ei jätku põllule, laboritesse ega ka toiduainete kontrolli valdkonda. Aga meid ei huvita mitte vastuvõetavate tudengite, vaid lõpetanute arv. Enamgi veel, meid huvitab nende lõpetanute arv, kes asuvad erialalisele tööle Eestis. Mitte mujal, vaid Eestis. Siia ongi tegelikult koer maetud. See on see asi, millega me peame eelkõige tegelema. Sellega on ülikool ka tegelenud läbi mitmete aastate. Täna on tulemused ka juba nähtaval madalamates kursustes, kuid selle arvu suurenemine võtab veel aega. 

Olukorda tegelikult pole lõpuni päästnud ka ingliskeelse õppe avamine, mis küll võimaldas tegelikkuses eestikeelse õppega jätkamise, sest riigil polnud ega ole võimalust järsult lisada vahendeid loomaarstide õppe toetamiseks. Ja tõesti on see, et kliinilise õppe toetamiseks on täna regionaalministeeriumilt eelarves ette nähtud circa 350 000 eurot, kuid ka see on tegelikkuses pool sellest vajadusest, mis oleks tarvis, et kogu kliinilist õpet katta täies mahus ja väga kõrgel kvaliteeditasemel. 

Põhiliselt tulevad üliõpilased ingliskeelsesse õppesse Soomest, kuid nemad ei jää Eestisse tööle või kui, siis ainult väga üksikud. Ka siis, kui Soomest pärit tudengid õppisid eesti keeles, ei jäänud nad siia tööle, sest Soomes oli ja on samuti loomaarstide defitsiit. Pealegi hinnatakse meie põhjanaabrite juures meie lõpetanuid, kes on oma erialal väga pädevad, ning see kartus, mis oli 1990. aastate alguses, kui Soome loomaarstide liit lubas meil alguses vastu võtta vaid kaks üliõpilast aastas, kuid kohe, kui meie esimesed lõpetanud jõudsid Soome tööturule, võeti see piirang maha. 

Miks aga ei tulda õppima ja miks ei lõpetata ega minda tööle? Põhjuseid on siin palju, aga üks põhilisi põhjuseid on üliõpilaste muutunud ootused erialale, aga ka oma tulevasele tööelule, õpingute ja töö pingele. See, et täna on siin juttu olnud sellest, et veterinaararsti elukutse on üks kõrgema suitsidiaarsusega elukutseid maailmas, vastab täielikult tõele, sest see pinge, mis on tegelikult loomaarstil, olles looma abistamas, on kahesugune pinge. Üks on see, kui sa aitad midagi positiivset, näiteks annad sünnitusabi ja sa saad elusa, toreda järglase – need õnnehormoonid voolavad sinu issi. Kuid sa pead teistpidi tegema vahel otsuse, et sa ei suuda seda looma aidata, ja seda väga paljud inimesed ei kannata. 

Tänased üliõpilaskandidaadid on aga reeglina pärit lapsepõlvest, kus kontaktid erinevate loomadega, nende eest hoolitsemise ja nende hädadega puudusid, olid kas minimaalsed või piirdusid lemmikloomade eest hoolitsemisega. Kardetakse ka vastutust looma heaolu eest. Ja mis kõige hullem, ei suudeta taluda loomaarsti töös paratamata ette tulevat loomade surma. Lapsepõlves pole lihtsalt noori selleks ette valmistatud ja õpingute ajal on seda juba raske õpetada. Me oleme väga kiiresti eemaldunud looduse ja tema vajaduste tegelikust tundmisest. Me ei oska enam nõndanimetatult lugeda looma ega tunne nende käitumist ega seda, mida tegelikult loom sulle ilma sõnadeta suudab öelda. 

Kallid inimesed, kallid kuulajad siin ja sealpool helesinist ekraani. Meile oleks väga palju veel täna arutada, sest ilma olulise lisarahastuseta tegelikult veterinaararstide õpetamine edasi pikas perspektiivis minna ei saa. Tänases majanduslikus olukorras on aga raske lubada kiireid rahalisi lisavahendeid, kuid meil on kõigil võimalus teha muid toetavaid tegevusi. Eelkõige teha selgitustööd loomaarstitöö propageerimisel ja noorte loodusest eemaldamise lõpetamisel. 

12:37 Esimees Lauri Hussar

Teie aeg, hea kolleeg!

12:37 Mait Klaassen

Aitäh tähelepanu eest!

12:37 Esimees Lauri Hussar

Aitäh! Järgnevalt on mul hea meel kutsuda siia Riigikogu kõnetooli Eesti 200 fraktsiooni nimel kõnelema Toomas Uibo. Palun! Kolm minutit lisaaega.

12:37 Toomas Uibo

Austatud Riigikogu esimees, head kolleegid ning külalised! Kõigepealt suured tänud maaelukomisjonile selle olulise tähtsusega riikliku küsimuse tõstatamise eest. Teema on ju oluline ja veel olulisem on ju see, et me sellest räägime just selles saalis. 

Vaatasin, et veterinaaria ajalugu Eestis ulatub lausa 176 aasta taha. Me oleme tegelikult ka globaalses mõttes selle valdkonna ühed teerajajad. Ja selle turu ülemaailmne suurus on täna lausa üle 120 miljardi dollari. Tegemist on ka jõudsalt kasvava ning potentsiaalika valdkonnaga. 

Tahaksin siinkohal väga tänada Eesti Maaülikooli selle nii olulise majandusharu arendamise eest ja tunnustada eriti teie haridusekspordivõimekust. Teie ennastsalgavat tööd märgatakse. 

Eesti 200 on innovatsiooni toetav erakond ja leiab, et Eestis vajab tuge innovatiivne lähenemine igas meie eluvaldkonnas, sealhulgas ka veterinaarias ja põllumajanduses. Tehisintellekti rakendamine, Eesti spetsiifiliste andmete palju parem kasutamine, ravimiinnovatsioon, uudsete veterinaarsete ravimite kättesaadavus Eestis ja uudsete meditsiinitehnoloogiate kasutamine nii loomade kui ka inimeste puhul on väga olulised teemad. Olgu selleks siis nanotehnoloogia vähiravis või 3D-prinditud implantaadid, kui tuua lihtsalt paar näidet. 

Eesti innovatsioon toetab juba ja võiks tegelikult palju enam toetada meie majanduse arengut tervikuna ja sinna hulka kuulub kindlasti ka uute toitude ja toidusegude valmistamine või näiteks kodused tervise monitoorimise vahendid. Mõlemas valdkonnas leidub meil maailma tasemel tippspetsialiste, kuid tihti lähevad need spetsiifilised teadmised välisriikide suurfirmade toetamiseks, kellel on olemas võimekus luua innovatiivset lõpptoodangut. Peame küsima endalt, kas Eesti riigil on siin võimalusi väärtustada nende inimeste tööd oluliselt kõrgemalt, mis lubaks neil oma teadmisi rakendada siin kohapeal ja millest tõuseks otsene kasu Eesti riigile. Sama probleem on ka teistes õppevaldkondades. 

Nii et ma toetan igati seda mõtet, et meie ettevõtted võiksid saada soodsatel tingimustel ise endale tasulise õppe kaudu spetsialiste koolitada. Loodan, et siin saalis on ka selleks toetus olemas. Ma olen täpselt sama probleemi vastu põrkunud ka näiteks lennunduses töötades. Need on selged takistused, mida riik peab ettevõtjate teelt eemaldama. Nii et siin võib Eesti 200 häältega kindlasti arvestada. 

Hea meel on tõdeda, et tänane haridusminister Kristina Kallas on pööranud tugevamalt tähelepanu veterinaaralase väljaõppe parandamisele, et tuua leevendust spetsialistide kroonilisele puudumisele. Selge see, et meie haridussüsteem peab kiiremini kohanduma ja kiiremini reageerima turu vajadustele. Aga nagu ikka, siis vajab iga valdkond arenguks raha. Ja sellega on täna üsna keeruline. Raha, kuid mitte ainult. Veterinaariasektorit saavad toetada ka väga erinevad tugispetsialistid, keda saaksime koolitada rakenduslikes gümnaasiumides, kui ka kutseõppes, mis töötaksid innovatiivsete õppekavade alustel. Usun, et rahandusministri jaoks niivõrd oluline teadusrahastus aitab siin kaasa ka veterinaariavaldkonna murede leevendamisele. 

Aga kuidas veel sektorit aidata? Ehk peaks kõrghariduse rahastamisel rohkem silmas pidama just suure liikuvusega ekspertide erialasid, millede hulka kindlasti kuulub ka loomaarstide väljaõpe. Kuidas hoida neid nii väärtuslikke ja andekaid inimesi siin kodumaal? See on teema, mis vajab haridusministeeriumi tugevamat tähelepanu.

Oleme erakonnana oma maakondlikel ja linlikel kohtumistel veterinaaridega kuulanud ja kaardistanud nende muresid ja me väga tunnustame selle Eestis nii kiiresti areneva ja kasvava sektori esindajate tööpanust. Me hindame nende inimeste avatud ja innovatiivset mõtlemist ning lahendusele orienteeritust. Me oleme kindlasti seisukohal, et mõttetu bürokraatia peab vähenema ka selles valdkonnas ja kogu majanduses laiemalt. Rohepööre ei tohi olla pöörane ega vähendada meie ettevõtete konkurentsivõimet. Rohepöörde keskmes peab olema just ettevõtja, haridus‑ ja teadusasutus, ning riigi ülesanne on siin toetada nende konkurentsivõime igakülgset kasvu. 

Nii et ma tänan teid kõiki tänase sisuka päeva eest ja soovin kõigile edu, meie külalistele eriti. Ja oleme alati valmis kuulama, teid vastu võtma nii fraktsioonides kui ka siin saalis, võtke julgelt ühendust. Nii et suured tänud kõigile!

12:43 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu, hea kolleeg! Järgnevalt on mul hea meel paluda siia Riigikogu kõnetooli hea kolleeg Urmas Kruuse, kes oli ka meie tänane avaettekandja. Urmas Kruuse, palun!

12:43 Urmas Kruuse

Aitäh, austatud istungi juhataja! Auväärsed külalised! Head kolleegid, kes veel on järgi jäänud! Võtsin siia pulti kaasa ja tänase päeva lõpetuseks, kui mul õnnestub olla lõpetaja, sellise raamatu.

12:44 Esimees Lauri Hussar

Tundub nii, et on.

12:44 Urmas Kruuse

See on "Eesti põllumeeste poliitika" kolmas raamat aastast 1926. Siin räägivad põllumehed, kes on valitud Riigikokku, teise Riigikokku, neid oli seal üle 20, ja teemad on natukene teistsugused, aga üks ühine nimetaja on. Kuigi põhidiskussioon käib selle üle, nõndanimetatud popsiseaduse üle, kui palju maid ära lõigatakse popsidele selleks, et nad saaksid oma väikest majapidamist alustada, talu alustada. Ja võrreldakse Soomega ja öeldakse, et näete, Soomes ei puudutata ühtegi maalapi, mis on alla teatud hektarite, ja sealt ei lõigata ühtegi tükki ära. Soomega on meil täna ka ühist sellessamas arutelus. Ja ma tahan siiralt maaelukomisjoni nimel kõiki tänada, kes võtsid vaevaks siin konkreetselt osaleda.

Aga mis on ühine nimetaja? Kaks olulist märksõna. Saarlased siin rõõmustasid selle üle, et eksporttapamaja sai Saaremaal jalad alla sõna otseses mõttes, sest enne seda oli seal väga suur probleem. Kui me räägime tänasest teemast, siis otsene seos, olgu ta eksport või siseriiklik. Ja teine iseloomulik asi, mis siin on ühistegelane: müügiühisus Muna. Ja kõik need on omavahel seotud.

Tänane arutelu oli ühelt poolt üsna informatiivne, võib-olla ka selliseid uusi huvitavaid aspekte pakkudes. Ja tõsi on see, et me ei taha neid arutelusid siin Riigikogus korraldada lihtsalt sellepärast, et tekitada linnukest. Ja ma väga loodan, et selle arutelu ajendil väiksemates surverühmades ja töögruppides tekib ka ideede kontsentratsioon, millega edasi minna, sest see on minu arvates hädavajalik. Mis siit raamatust mulle eriti silma jäi ja kostus kõrvadesse, oli tegelikult see, et väga palju peab pingutama, et oma eesmärke saavutada, ja see puudutab kõiki. See puudutab neid, kes on selle asja eest ühte- või teistpidi vastutajad, kes on selle valdkonna sees, või kaasteelisi, kelle toetusest oleks väga palju abi. Ja selle tõttu ma väga loodan, et me suudame seda situatsiooni keerata paremuse poole rohkem, kui ta täna on. Ehk seda ideaalpilti, mida me siin omavahel oleme arutanud.

Mulle tundub, et üks selline praktiline ja kiire asi, mida võiks kindlasti forsseerida, kui me räägime tänasest hetkest, on see, et kas meil on kõik võimalused kasutatud selleks, et tuua välja neid inimesi, kes täna ei praktiseeri ja ei tööta. Ma arvan, et see oleks puhtalt ajafaktori mõttes, kui me mõtleme, kui kaua kestab õpe, hästi oluline. Ma arvan, et koostöös ministeeriumi, riigi ja maaülikooliga peaks seda mõnes mõttes täiesti forsseerima. See oleks hädavajalik. Ma jään oma sõnade juurde selles osas, mis puudutab sellist ingliskeelset õpet, ilma et ma omaksin väga spetsiifilisi teadmisi. Mulle tundub, et see rahvusvaheline teadus ja see rahvusvahelisus on ülikooli jaoks hädavajalik ja sellest ei tohiks loobuda mitte mingil juhul. See kindlasti perspektiivis nõrgestab eestikeelset õpet objektiivses mõttes, sest see on kindlasti üks rikkuse allikas, kuni selleni välja, et ka loomakliinikus me kohtame rahvusvahelise taustaga inimesi, kes on siia minu arvates väga hästi sisse sulandunud ja tegelikult on väga palju andnud Eesti loomakasvatuse heaks. Sellest tuleb lugu pidada ja seda tuleb hoida ja seda tuleb hoida ka jätkusuutlikuna.

Haridus- ja Teadusministeeriumiga ilmselt peab lahti vaidlema mõned teemad, mis puudutab võimalike teiste erialade sulgemist ja raha panust sellesse. Ma olen siin selles mõttes auväärt rektoriga nõus, et kõrgharidust tuleb vaadata tervikuna, ja ma arvan, et riigis üldse peaks vaatama seda …

Palun kolm minutit.

12:48 Esimees Lauri Hussar

Kolm minutit lisaaega, palun!

12:48 Urmas Kruuse

Riigis üldse peaks vaatama tervikuna, kas kõik need erialad, mida me ülikoolides laias võtmes õpetame, on sellises formaadis vajalikud. Mida ma siin ennekõike silmas pean tänase arutelu printsiibis? Seda õpet ei asenda mitte ükski ülikool, mitte ükski õpe konkreetselt meie riigis. Kui me võtame sinna kõrvale, olgu ta seotud majanduserialadega või juriidiliste erialadega, seal on meile alternatiive, mitte see, kas üks on parem või teine hetkel, vaid sellessamas diskussioonis. Ja see on minu arvates võtmeotsustuskoht, mis puudutab ka nagu riigi vaadet ja ministeeriumi vaadet – seda ei asenda mitte keegi teine. 

Nii et ma rohkem teie aega ei taha raisata. Oli väga meeldiv ja tore, loodame, et sellest tuleb ka praktilisi väljundeid. See raamat, mis mul käes on, aastast 1926, kohustab meid, et selliseid arutelusid põllumajandus- ja maaeluteemadel peab siin saalis veel toimuma, ükskõik, kas selle eestvedaja on maaelukomisjon või keegi teine fraktsioon, aga neid on vaja. Aitäh teile!

12:49 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu! Isamaa fraktsiooni nimel palun siia Riigikogu kõnetooli Priit Sibula. Palun!

12:49 Priit Sibul

Aitäh, austatud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Külalised! Ma vabandan, et mul ei õnnestunud kahjuks rektori ettekannet kuulata, kuna ma tegelesin külalistega, aga ma pärast stenogrammist kindlasti selle osa ka järele vaatan ja kuulan ja läbi loen. See teema, mida maaelukomisjon tõstatas, et nii nagu ma maaelukomisjoni esimehe käest esimese küsimusena ka küsisin, et kas või kui laialt me vaatame, et see on justkui üks väga kitsas valdkond ja tegelikult me saame aru, et siirded lähevad väga laialt ja igale poole. Me oleme veterinaaria kontekstis rääkinud nii toidust kui toidujulgeolekust ja riigikaitseni lõpuks välja. Ka noortega seal väljaspool seda istungite saali oli meil nendest teemadest juttu. See, kuidas me jõuaksime sinnamaale, et meil oleks arusaam, et toidu tootmine siin maal meie endi jaoks on oluline, et me suudaksime seda tagada ja eriti karjakasvatus ja kõige muu selles kontekstis oleks meil olemas veterinaarid, kes suudaksid ja tahaksid seda tööd teha, et me väärtustaksime seda arusaamist, see on see, mida komisjoni esimees ka ütles, et see peab olema laiem väärtusarusaam ja toidutootmise kontekstis, kui ma mõtlen seda, mida me näeme või kuuleme, mida ma ise märkan, on see, kus tavaliselt püütakse meile näidata mitte seda, kuidas toit kasvab ja meie toidulauale jõuab, vaid seda, kuidas need loomad väga kehvades tingimustes kasvavad või kuidas neid piinatakse või toimetatakse. Ühiskond peab aru saama, et see on väike ja kahjuks see osa, mida meist keegi selles näha ei taha, ja selles ei ole küll süüdi ükski inimene, kes veterinaaria valdkonnas toimetab. Siin ikkagi püütakse aidata ja toimetada. Ühiskonnas meile meeldib aeg-ajalt tuua välja aspekte, mis on ka olulised, aga kindlasti mitte selles valdkonnas kõige olulisemad.

Teema, mis mind selle toidutootmise juures paneb muretsema, ma olen riigikaitsekomisjonis selles koosseisus aasta aega olnud. Tegelikkuses ma mõtlesin juba kaugelt enne seda Ukraina konflikti, et miks meil on see olukord nõndaviisi, et igal pool me kasutame ka toidu hankimiseks vähempakkumisi. Et meil ei ole seda läbirääkimiste konteksti, kus me suudaksime, piltlikult öeldes, et Kuperjanovi poisid saaks Võrumaa põllumeeste kartulitega toidetud, vaid see riigihankesüsteem meil on igal pool toimetatud niiviisi, et Võrumaa põllumehed peavad kartuli kokku koguma, Tallinnasse tooma, selleks et, ma ei tea, olgu siis Poolast või Hispaaniast tulev odav kartul läbi Tallinna jõuaks Kuperjanovisse. See ei ole mõistlik, eriti selles kontekstis, kui meil üks hetk on vaja seda toitu, et ta oleks seal kohapeal olemas, ja kui piirid ei toimi. Loomulikult on alati see küsimus, see hinna teema ja see on keerulisem kontekst, aga minu meelest on vaja mõelda see, millele ka Ants Noot viitas, et see on palju laiem küsimus. Et kuidas saavutada seda, et suudaksime võimalikult palju ja rohkem iseennast ära toota, et meil oleks liha, teravilja, et me suudaksime enda toitmisega hakkama saada. Ma olen igal juhul veendunud, et see arutelu täna siin meid taas kord nendele teemadele rohkem mõtlema paneb, ja loodetavasti need, kes peavad detailidega tegelema, saavad ja said sellest arutelust inspiratsiooni ja me jõuame sellele lähemale, et tegelikkus ja homne saab olema parem kui tänane. Aitäh!

12:53 Esimees Lauri Hussar

Suur tänu, hea kolleeg! Rohkem kõnesoove ei ole, sulgen läbirääkimised. Tänan kõiki tänaseid ettekandjaid: Urmas Kruuset, Valdeko Paavelit, Ants Nooti ja Ülle Jaakmad väga sisuka arutelu eest. Tänan kõiki kolleege tänasel arutelul küsimast ja sõna võtmast. Ma usun, et me saime siin kõik oluliselt targemaks, aga saime väga selgelt ka ettekujutuse sellest, kuidas edasi liikuda. Aitäh, head kolleegid! Meie tänane istung on lõppenud. Kohtume Riigikogu täiskogus juba uuel nädalal.

12:54 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee