15:00 Istungi rakendamine
Esimees Eiki Nestor
Austatud Riigikogu, tere päevast ja ilusat töönädalat! Alustame täiskogu III istungjärgu 8. töönädalat. Püüame siis täna hästi ilusas eesti keeles rääkida. Kõigepealt on eelnõude ja arupärimiste üleandmine. Krista Aru, palun!
Krista Aru
Härra juhataja ja austatud rahvaesindajad, kaunist emakeelepäeva meile kõigile! Olgu meil rõõmu oma emakeelest, et jõuaksime seda hoida ja arendada ning viia sellele tasemele, mida tänasel päeval nõutakse, nimelt digitaalsele tasemele. Meil, Vabaerakonna fraktsiooni seitsmel liikmel, on üle anda üks emakeelepäevale kohane arupärimine. See puudutab eesti keele õpet venekeelsetes põhikoolides. Natuke rohkem kui aasta tagasi tegi tollane haridus- ja teadusminister Ossinovski väga sisulise ettepaneku, kuidas tõhustada venekeelsetes põhikoolides eesti keele õpet. Seal oli tänapäevaseid ettepanekuid, näiteks loomingulised ja teaduslaagrid, kultuuriasutuste ühiskülastused ja õpilaste vahetus, mis kõik peaksid aitama kaasa sellele, et eesti keele oskajate hulk tiheneks, kasvaks ja tugevneks. Kõige selle kohta, nende konkreetsete plaanide ja nende edenemise kohta ühe aasta jooksul esitavadki Eesti Vabaerakonna fraktsiooni seitse liiget haridus- ja teadusminister Jürgen Ligile arupärimise. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Siret Kotka, palun!
Siret Kotka
Austatud juhataja! Head kolleegid! Esitan Keskerakonna fraktsiooni liikmete nimel ettevõtlusminister Liisa Oviirile arupärimise Eesti väiketootjate suhtes rakendatavate ebaausate kauplemistavade kohta. Usun, et enamik meist siin saalis mäletab, et 2010. aastal otsustasid kaubandusketid Rimi ja Säästumarket loobuda Eesti toore sea- ja veiseliha kokkuostmisest. Rimi pani oma kaubamärgi all müüki välismaise liha ja tarbija ei pruukinud seetõttu märgatagi, et tegelikult ei ole see kodumaine sealiha. Selle sammu eesmärk oli survestada Eesti tootjaid, et nad hakkaksid odavamalt omatoodetud liha müüma. Kuigi tegu on aastatepikkuse looga, on vale arvata, nagu oleksid ebaausad kauplemistavad Eesti kaubandusest kuhugi kadunud. Suured jaeettevõtjad ei tegele enam ammu ainult tootja ja lõpptarbija vahendamisega, vaid osalevad ka ise kaubaturul ja konkureerivad teatud toodete puhul tootjatega lõpptarbija pärast. Jaeettevõtjad tugevdavad koostöös suurtootjatega oluliselt oma positsiooni võrreldes väiketootjatega, kelle tooted on konkureerivate toodetega lihtsalt asendatavad, nende toodete läbimüügist ei sõltu kaupluse üldine käive. Tagajärjeks võivad olla tootja suhtes ebaõiglased lepingutingimused, mis Eestis kehtivate normide kohaselt ei ole üldjuhul keelatud, sest meil kehtib konkurentsiõigus. Mujal Euroopas käsitletakse neid tingimusi aga teisiti. Kõige selle kohta esitamegi ministrile kolm küsimust. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Aitäh! Kadri Simson, palun!
Kadri Simson
Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Keskerakonna fraktsiooni nimel annan üle Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse muutmise seaduse eelnõu. Nimelt sätestab kehtiv Riigikogu kodu- ja töökorra seadus, et Vabariigi Presidendil, peaministril ja ministritel on õigus esineda Riigikogu istungil poliitilise avaldusega. Seaduse kommenteeritud väljaanne ütleb, et poliitiline avaldus on Vabariigi Presidendi või valitsusliikme esinemine Riigikogu ees omal algatusel ja enda valitud teemal. Üldise korra järgi on nii, et kui me siin teemasid arutame, siis on Riigikogu liikmel õigus esitada esinenud ametiisikule ka üks suuline küsimus, aga Vabariigi Presidendil, peaministril ja ministritel on poliitilise avalduse korral võimalik kokku leppida, et Riigikogu liikmed küsimusi esitada ei saa. Selline olukord ootab meid ka täna ees. Keskerakonna fraktsioon leiab, et me peaksime kodukorras muudatuse tegema ja sätestama, et Riigikogu liikmel oleks võimalik pidada esinejaga diskussiooni, saades esitada vähemalt ühe küsimuse. Siis tekiks ka neil, kes arutelu väljaspool saali jälgivad, ülevaade ettekandja kõnes kasutatud metafooridest või esitatud etteheidetest. Peale selle kõrvaldaks see praeguse erikohtlemise, mis võimaldab Vabariigi Presidendil ja valitsusliikmel piirata Riigikogu liikmete õigust küsimusi esitada. Samas, kui Riigikogus kõnelevad näiteks riigikontrolör, õiguskantsler, Riigikohtu esimees või Eesti Panga president, on meil alati õigus neile küsimusi esitada. Me loodame, et seda muudatust toetab terve saal. Tänan tähelepanu eest!
Esimees Eiki Nestor
Monika Haukanõmm, palun!
Monika Haukanõmm
Härra juhataja! Lugupeetud rahvasaadikud! Vabaerakonna fraktsiooni seitsme liikme nimel on mul üle anda arupärimine sotsiaalkaitseminister Margus Tsahknale. Arupärimine on naiste varjupaikade jätkusuutliku tegevuse kohta. Lähisuhtevägivald on väga tõsine teema. Politsei- ja Piirivalveameti 2015. aasta statistikast nähtub, et lähisuhtevägivallaga seotud kuritegude arv suureneb pidevalt, eelmisel aastal moodustasid need kümnendiku kõigist kuritegudest. Ainuüksi detsembris 2015 teatati politseile enam kui 2000 vägivallajuhtumist ning lähedase inimese käe läbi sai eelmisel aastal raske tervisekahjustuse või suri kümme inimest. Lähisuhtevägivalla all kannatavatel inimestel on hästi oluline saada kiiret ja professionaalset abi. Tihti peab ju reageerima kohe, hoidmaks ära suurema kahju tekkimist. Lähisuhtevägivalla all kannatavatele naistele on aastaid osutanud abi varjupaikade süsteem. Riigieelarvest toetatakse sel aastal Sotsiaalministeeriumi kaudu naiste varjupaikade tegevus- ja majutuskulude katmist 500 000 euroga, lisaks on eraldatud 150 000 eurot nõustamisteenuse osutamiseks. Täiendavalt nägi ka Riigikogu oma eraldisega nõustamisteenuseks ette 50 000 eurot. Kahjuks oleme aga olukorras, kus tegevustoetuse jaotus on tekitanud varjupaikade vahel tugevaid pingeid ning teenust ei ole võimalik vajalikus mahus ja kvaliteetselt osutada. Enim paneb keskusi muretsema aga selgusetus, mis saab edasi. Sellepärast esitamegi minister Tsahknale viis küsimust. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Vabariigi Valitsuse esindaja Heili Tõnisson, palun!
Valitsuse esindaja Heili Tõnisson
Austatud Riigikogu esimees! Hea Riigikogu! Vabariigi Valitsus esitab täna ühe Riigikogu otsuse eelnõu ja kolm seaduseelnõu. Esiteks, Riigikogu otsuse "Euroopa ühtsele kriisilahendusnõukogule laenu andmine" eelnõu. Eelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust rahandusminister Sven Sester. Teiseks, toiduseaduse ja toiduseaduse muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust maaeluminister Urmas Kruuse. Kolmandaks, riikliku pensionikindlustuse seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna. Neljandaks, haldusreformi seaduse eelnõu. Eelnõu menetlemisel Riigikogus esindab Vabariigi Valitsust riigihalduse minister Arto Aas. Aitäh!
Esimees Eiki Nestor
Austatud Riigikogu! Olen vastu võtnud viis eelnõu ja kolm arupärimist. Me toimetame nendega kodu- ja töökorra seaduse alusel.
Palun teeme kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll
Täiskogus on kohal 87 Riigikogu liiget, puudub 14.
Päevakorra täpsustamine ja kinnitamine. Peaminister Taavi Rõivas on avaldanud soovi esineda tänasel Riigikogu istungil poliitilise avaldusega. Riigikogu juhatus nõustus sellega. Kodu- ja töökorra seaduse § 56 lõike 1 punkti 9 ja lõike 2 alusel olen täiendanud tänase Riigikogu istungi päevakorda peaministri poliitilise avaldusega, mis on päevakorra esimene punkt. Teiseks on Eesti Keskerakonna fraktsioon teinud ettepaneku arvata käesoleva töönädala päevakorrast välja teisipäevase istungi teine päevakorrapunkt, põhiseaduskomisjoni algatatud Riigikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu 160 teine lugemine.
Koos nende muudatustega, austatud Riigikogu, panen hääletusele nädala päevakorra. Austatud Riigikogu, panen hääletusele Riigikogu täiskogu ... Urve Tiidus, palun!
Urve Tiidus
Lugupeetud istungi juhataja! Kas võib kaks minutit vaheaega võtta? Ma palun vabandust, ma ei pannud tähele, mis numbri te täpselt ütlesite!
Esimees Eiki Nestor
Enne hääletust on kaks minutit vaheaega. Jätkame kell 15.15.
V a h e a e g
Esimees Eiki Nestor
Austatud Riigikogu, panen hääletusele Riigikogu täiskogu III istungjärgu 8. töönädala päevakorra. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
Hääletustulemused
Päevakorra kinnitamise poolt on 82 Riigikogu liiget, vastu ei ole keegi, erapooletuks jäi 2. Päevakord on kinnitatud.