Aitäh esitatud küsimuse eest! Kõigepealt, hinnang valitsusele: kindlasti annab rahvas oma hinnangu valitsusele siis, kui neil on võimalik valida või meile meie tööd tagasisidestada. Ma ise olen seisukohal, et mitte midagi tehes ka ei juhtu mitte midagi. Arengulepped on midagi, mida on välja pakkunud ka rahvusvahelised eksperdid väljastpoolt ja mida me oleme koostöös nii linnade ja valdade liidu kui ka kohalike omavalitsustega teinud. See ei ole midagi, millega ametnikud täidavad oma päevi lihtsalt selleks, et mitte midagi muud teha.
Meie eesmärk ei ole mitte see, et me toome nii-öelda asju ülespoole, vaid vastupidi, me toome rohkem otsustust ja ressursse allapoole. Me oleme juba ette valmistamas uut eelarveperioodi ja selle raames on meie eesmärk, vastupidi, tuua teatud meetmete puhul täiendavalt otsustamist allapoole. See võiks olla regioonide tasand, kus on valitsuse esindajad, kohalike omavalitsuste esindajad (Hääl saalist.) ja ettevõtete esindajad, aga ka ülikoolide esindajad.
Konkreetne näide selle kohta, mida valitsus teeb, on see, et kevade lõpus otsustas valitsus, et 40% ettevõtlus‑ ja keskkonnameetmetest peab jõudma nii-öelda kuldsetest ringidest väljapoole. Eelmisel perioodil [läks] 90% kuldsetesse ringidesse, 10% oli see, mis väljapoole [läks]. Me [praegu] monitoorime ja tuleme põhjalikuma analüüsiga veel enne aasta lõppu valitsusse. Hetkel on selline olukord, et 38% nendestsamadest meetmetest jõuab maapiirkondadesse. Jah, alles 10% on jaotatud, aga valitsus on teinud nii-öelda põhimõttelise otsuse ja me näeme, et see toimib.
Te tõite mitmeid valusaid näiteid selle kohta, kuidas riik kohapeal kokku tõmbub. Ka siin ei ole me kuidagi pealtvaatajana seisnud. Kõikide nende konkreetsete teemade asjus oleme suhelnud haridusministeeriumiga ja proovinud leida lahendust. Ka Vana-Vigala jaoks otsitakse seda võimalust, et teatud õppekavad sinna kohapeale jääksid, mitte et see kool ennast nii-öelda kokku tõmbaks.
Isiklikult tegelen väga selgelt ka Jõhvi kohtumaja küsimusega. Eelmisel nädalal oli konkreetne omavalitsus meil laua taga, et mõelda välja lahendusi. Loomulikult saan ma aru, et kärpetingimustes me peame tõmbama teatud tegevusi kokku, aga me oleme kõikide nende väga üksikute näidete juures kaasa mõtlemas ja proovime luua sildu konkreetse valdkonna või ministeeriumiga.
Paar nädalat tagasi andsin ülevaate sellest, et me oleme kokku kogunud ministeeriumide tagasiside, millised on nende järgmise kolme aasta plaanid seoses regionaalse esindatusega. Natukene põhjalikumalt andsin ma ülevaate ka kõikidest nendest haldusaladest, mille kohta meile selleks hetkeks info oli esitatud. Samamoodi planeerime aasta lõpus omalt poolt – loodan, et ka valitsuses avaneb selleks aeg – ülevaatega tulla ja läbi mõelda, kuidas me suudaksime riigi regionaalset esindatust ikkagi säilitada. Nii et me ka valitsuse tasandil nendel teemadel räägime.