14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Me alustame Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 8. töönädala esmaspäevase istungiga. Head kolleegid, kõigepealt palun kohaloleku kontroll.
15:00 Kohaloleku kontroll
15:00 Esimees Lauri Hussar
Kohale on registreerinud end 74 Riigikogu liiget, puudub 27.
Järgnevalt päevakorra täpsustamine ja kinnitamine. Teatavaks tehtud päevakorras on toimunud muudatus. Nimelt, arupärijad paluvad arvata tänase istungi päevakorrast välja rahandusminister Jürgen Ligile esitatud arupärimised nr 648 ja 651, millele vastamine oli kavandatud tänase päeva viiendaks ja kuuendaks päevakorrapunktiks. See on siis muudatus nädala päevakorras. Aga enne, kui me saame asuda päevakorra täpsustamise juurest kinnitamise juurde, on küsimus istungi läbiviimise protseduuri kohta. Lauri Laats, palun!
15:01 Lauri Laats
Aitäh, hea Riigikogu esimees! Tegelikult mul on ettepanek päevakorra osas. Vaadates teie poolt ette valmistatud päevakorra eelnõu, siis kolmapäev on see päev, kus on väga palju materjali, mida Riigikogu saal peab läbi menetlema, lausa 13 punkti. Ja ma arvan, et ega me siin ühe päevaga, kolmapäevaga hakkama ei saa ja tõenäoliselt tuleb ööistung. Kas ei oleks mõistlik mõned punktid, näiteks punkt 7, 8 ja 6 ehk 506 SE, 511 SE ja 517 SE, kas jätta neljapäevaks või menetleda need punktid järgmine nädal? Liiga pikaks lihtsalt, liiga palju materjali, ja ma arvan, et öötundidele ka. Et säilitada seadusloome kvaliteeti, siis võiks kahandada seda mahtu.
15:02 Esimees Lauri Hussar
Aitäh, hea kolleeg! Kindlasti on teie soov väga siiras ja sellisena ma seda võtangi, aga antud juhul on meil juba kokku lepitud ettekandjatega. Aga kuna teie ettepanek on praegu laual, et siis kui keegi sellele vastu ei ole, on võimalik muudatusi sisse viia. Aga ma näen, et sõnavõtusoov on Õnne Pillakul. Palun, Õnne Pillak!
15:03 Õnne Pillak
Aitäh! Reformierakonna fraktsioon ei ole Keskerakonna fraktsiooni tehtud muudatustega nõus.
15:03 Esimees Lauri Hussar
Selge, aitäh! See on ka vastus kolleeg Lauri Laatsi ettepanekule. Nii, head kolleegid, rohkem ei ole küsimusi päevakorra täpsustamise osas. Seega kõlab saalikutsung ja seejärel asume nädala päevakorra kinnitamise juurde.
Austatud Riigikogu, arupärijate taotlusel jäävad tänase istungi päevakorrast välja viies ja kuues päevakorrapunkt, milleks on rahandusminister Jürgen Ligile esitatud arupärimised numbritega 648 ja 651. Koos selle muudatusega panen hääletusele Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 8. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:06 Hääletustulemused
15:06 Esimees Lauri Hussar
Päevakorra kinnitamise poolt on 63 Riigikogu liiget, vastu 10, erapooletuid on 1. Päevakord on kinnitatud.
Ja nüüd, head kolleegid, on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Lauri Laatsi. Kaks arupärimist. Palun!
15:07 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Head inimesed, kes jälgivad meid interneti vahendusel! Mul on täna üle anda kaks arupärimist, tegelikult oli plaanis lausa kolm.
15:07 Esimees Lauri Hussar
Vabandust, hea kolleeg! Head kolleegid, saalis on lärm. Kolleeg ei saa üle anda arupärimisi. Palun, katsume pisut vaiksemalt siin läbi ajada. Või kui on vaja arutada teemasid, palun tehke seda saalist väljaspool. Lauri Laats, palun!
15:07 Lauri Laats
Kas ma saan oma neli minutit tagasi?
15:07 Esimees Lauri Hussar
Palun, teil on aeg esitada arupärimised! Palun!
15:07 Lauri Laats
Aitäh! Sooviksin täna üle anda kaks arupärimist. Tegelikult oli plaanis isegi kolm, arvestades neid uudiseid, mis puudutavad Rail Balticut. Aga mul on hea meel, et me täna siinsamas, esmaspäeval esimese punktina tegelikult saamegi Rail Balticu osas võtta otsuse ja tegelikult selle erikomisjoni, uurimiskomisjoni ka luua teie abiga. Täna on kindlasti rohkem veel inimesi saalis kui neljapäeval. Nii et mul on väike selline positiivne meelsus olemas, et äkki tõesti te võtate selle hea otsuse vastu ja see arupärimine Rail Balticu osas siis ei sünni.
Aga mis puudutab üleantavaid arupärimisi, siis mul on üks arupärimine üle anda Keskerakonna fraktsiooni poolt justiits‑ ja digiministrile Liisa-Ly Pakostale. See puudutab Jõhvi kohtumaja sulgemist. Jällegi üks väga halb näide, mis puudutab üleüldist regionaalpoliitikat. Arvestades, et tegemist on Ida-Virumaaga, kus järjekordselt üks riigiasutus pannakse kinni ilma igasuguse analüüsita ja vaatamata sellele, et ka kohalikud võimud pakkusid tegelikult ka lahendusi selles osas, siis kahjuks on ikkagi mindud seda teed pidi, et Jõhvi kohtumaja sulgeda. Vastavalt ka küsimused on siin reastatud. Küsimusi on kaheksa, millele sooviksime ka konkreetseid vastuseid.
Mis puudutab teist arupärimist, siis samuti on tegemist tegelikult justiitsministri valdkonnaga, aga arupärimine on peaministrile Kristen Michalile. Ja see puudutab nüüd jällegi sellist maksufestivali, mida ta lubas siis tegelikult meil siin peatada või lõpetada selleks korraks. Aga nagu me saime teada, siis just nimelt Justiitsministeeriumilt on läinud teele üks eelnõu, mis tulevikus peaks tõstma notaritasusid lausa 30% ja kokku tahetakse sellega 11,5 miljonit eurot notaritele ka tagada. Mis see tähendab? See tähendab jällegi puhtalt seda, et kõik inimesed, kes soovivad notaritehinguid teha ja valdavalt ikkagi, mis puudutab kinnisvaraoste, siis need teenused lähevad kallimaks ja loomulikult see mõjutab ka kogu kinnisvaraturgu. Nii et kunagi siitsamast puldist peaminister andis selge lubaduse, et kuni 2027. aastani ei tõsteta rohkem makse, et maksufestival peab lõppema, siis see eelnõu, mis praegu on kooskõlastusringil, see jällegi näitab, et Kristen Michal on murdnud või murdmas oma sõna, aga selles osas on tal võimalik meie küsimustele ka siinsamas varsti vastuseid anda. Küsimusi Keskerakonna fraktsiooni poolt on talle viis. Nii et loodan sellist head diskussiooni nendel teemadel. Aitäh!
15:10 Esimees Lauri Hussar
Ja nüüd palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Jaak Valge, palun!
15:11 Jaak Valge
Lugupeetud juhataja! Head kolleegid! Mul ei ole küll neid arupärimisi nii ridamisi nagu eelkõnelejal ja tegelikult ei oleks me ka tahtnud seda arupärimist üleüldse teha, me oleksime soovinud esitada Riigikogu otsuse eelnõu, aga fraktsioonitutel saadikutel see võimalus puudub. Ja siis meil tuli see sama sisu vormistada arupärimisena, mille tulemusena me katsume siis manada ministri siia vastama.
Lähen nüüd asja juurde. Põhiseaduse § 27 kohaselt on perekond rahva püsimise ja kasvamise ning ühiskonna alusena riigi kaitse all. Ja nagu te kõik teate, et siin sündide arv Eestis purustab järjest negatiivseid rekordeid, aga suure tõenäosusega püstitab 2024. aastal negatiivse rekordi ka summaarne sündimuskordaja ja meie lähiriikides on sündimus ka langenud. Aga viimase kümne aasta lõikes on just Eesti langus kõige suurem. Ja uuringute kohaselt on siis summaarne sündimuskordaja suurem just nendel naistel, kes elavad siis loomulikus perekonnas. Samuti esineb loomulikus perekonnas kasvanud lastel vähem riskikäitumisi ja vaimseid häireid. Ja Sotsiaalministeerium ise ja mitmed asutused siis Sotsiaalministeeriumi tellimusel ja finantseerimisel on korraldanud Eestis sõna tõsises mõttes sadu erinevaid kampaaniaid, aga mitte ühtegi kampaaniat ei ole korraldatud loomuliku pere ja lasterikkuse toetuseks, ehkki Eesti Vabariigi põhiseadus nende toetamist nõuab. Ja arvestades praeguse sündimuse olukorda, on see enam kui kummaline ja sellega seoses ongi meil ministrile rida küsimusi.
15:13 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Nii, järgnevalt palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Urmas Reinsalu, palun!
15:13 Urmas Reinsalu
Lugupeetav rahvaesindus! Eelmisel nädalal lükkas parlamendi enamus tagasi Isamaa ettepaneku tühistada 1. jaanuarist jõustuma pidav automaksuseaduse eelnõu täies mahus. See oli parlamendi koalitsiooni poliitiline valik. Kuid tõsi on ka see, et ühtegi relevantset argumenti selle Isamaa eelnõu maha hääletamiseks nii nagu – tuleb ausalt tunnistada – ei kõlanud ka selle seaduse kehtestamisel suvel, ei kõlanud ka tegelikult selles aktsioonis, et hääletada see Isamaa eelnõu maha. Isegi rahanduskomisjoni esindaja ei suutnud vastata sellele küsimusele, mida välja on toonud Pricewaterhouse'i analüütik, et automaks võib olla suurem kui ostetav-müüdav auto ise oma väärtuselt, niisuguse paradoksi. Ja neid asjaolusid arvestades, arvestades seda, et mitte ükski siin saalis olev partei ei lubanud enne valimisi automaksu jõustamist, ja seda, et valitsuse enda hinnangul see maks halvendab inimeste toimetulekut, tõstab inflatsiooni ja pidurdab majanduskasvu, algatab Isamaa fraktsioon uuesti automaksuseaduse tühistamise seaduse. Aitäh!
15:15 Esimees Lauri Hussar
Head kolleegid! Rohkem kõnesoove ei ole. Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud kolm arupärimist ja ühe eelnõu. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt meie kodu- ja töökorra seadusele.