14:58 Istungi rakendamine
15:00 Esimees Lauri Hussar
Tere päevast, lugupeetud Riigikogu! Me alustame Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 5. töönädala esmaspäevast istungit. Head kolleegid, kõigepealt teeme palun kohaloleku kontrolli.
15:00 Kohaloleku kontroll
15:00 Esimees Lauri Hussar
Kohalolijaks on registreerunud 72 Riigikogu liiget, puudub 29.
Järgnevalt, head kolleegid, asume päevakorra kinnitamise juurde. Hea kolleeg Urmas Reinsalu, ma saan aru, et teil on soov sõnavõtuks kohalt. Urmas Reinsalu, palun!
15:01 Urmas Reinsalu
Mul on ettepanek päevakorra kohta.
15:01 Esimees Lauri Hussar
Jaa, palun!
15:02 Urmas Reinsalu
Ma vaatan selle nädala päevakorda. Ma arvan, et mitut õigusakti, mis on siin projektidena päevakorda pandud, ei ole tegelikkuses otstarbekas sellel töönädalal arutada ja on sügavalt kaheldav nende ettepanekute sisuline vastavus Eesti huvidele tervikuna. Ma pean silmas kolmapäeva kolmandat päevakorrapunkti – ma arvan, et praeguses majanduslanguse faasis on täiendavate maksude poliitika vale suund – ja samamoodi teisipäeva kolmandat päevakorrapunkti. Üks asi on maksud ja majanduspoliitilised valikud, kuid teine valdkond on teemad, mis puudutavad meie demograafilist katastroofi. Selles olukorras anda signaal perede turvavõrgu habrastamise kohta on täiesti vastassuunaline meie laiematele huvidele. Järelikult on minu ettepanek arvata ka esmaspäevane esimene päevakorrapunkt töönädala päevakorrast välja. Meie lähtekoht võiks olla, et me tegeleme sisuliselt initsiatiividega, mis teenivad laiemalt meie huvisid, ühiskonna huvisid. Seda ootab meilt ka rahvas.
15:03 Esimees Lauri Hussar
Jah. Enne kui ma annan sõna kolleeg Õnne Pillakule, toon välja meie kodu‑ ja töökorra seaduse § 54 lõike 4, mille kohaselt arvatakse eelnõu pärast päevakorra teatavakstegemist päevakorrast välja eelnõu algataja, eelnõu esitaja või juhtivkomisjoni taotlusel. Õnne Pillak, palun!
15:04 Õnne Pillak
Aitäh! Selleks, et ei jääks arusaamatusi: Reformierakond ei ole nõus selle töönädala päevakorda muutma.
15:04 Esimees Lauri Hussar
Selge. Suur tänu! Head kolleegid, järgnevalt asume päevakorra kinnitamise hääletuse ettevalmistamise juurde.
Austatud Riigikogu, panen hääletusele Riigikogu täiskogu IV istungjärgu 5. töönädala päevakorra kinnitamise. Palun võtta seisukoht ja hääletada!
15:06 Hääletustulemused
15:06 Esimees Lauri Hussar
Päevakorra kinnitamise poolt on 54 Riigikogu liiget, vastu 20, erapooletuid ei ole. Päevakord on kinnitatud.
Nüüd, head kolleegid, on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Rain Epleri. Palun!
15:07 Rain Epler
Aitäh, härra juhataja! Head kolleegid! Möödunud neljapäev oli siin saalis võib-olla ebatavaliselt kirglik ja oli kõvasti debatti, kui menetleti lastekaitseseaduse ja teiste seaduste muutmise [seaduse] eelnõu. Tulenevalt sellest, et meie erakond oli põhjalikult tutvunud selles eelnõus olevate ettepanekutega, selgus, et selle kõrval, mida koalitsioon teeb Eesti majanduse kägistamiseks ja ka perede turvatunde vähendamiseks, minnakse nüüd üsna otseselt juba ka laste kallale.
Kehtiva seaduse järgi on olukord selline, et kui inimene on pannud toime teatud liiki kuritegusid, näiteks lastega kauplemine või seksuaalne ahistamine, siis ta ei saa ka siis lastega töötada, kui tal karistus on kantud. Kui taotletakse luba lastega töötamiseks, siis kuvatakse [taotlejale] ka arhiivikirjed, ja kui seal on märge, et inimene on sellise teoga hakkama saanud, siis ta luba ei saa. Nüüd oli soov seadust muuta selliselt, et Sotsiaalministeerium saaks otsustada, et [selline inimene] selle loa ikkagi võiks saada.
Sellega seoses me esitame arupärimise sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole, et saada selgem vaade sellest, kuidas see seaduseelnõu sündis ja kes olid need inimesed, kes vastavad ettepanekud tegid. Ootame huviga vastuseid. Aitäh!
15:09 Esimees Lauri Hussar
Suur tänu! Järgnevalt palun siia Riigikogu kõnetooli Martin Helme. Palun!
15:09 Martin Helme
Aitäh! No keda siis ei huvita kuluhüvitised! Aga meile tundub, et Eestis ei ole võrdset kohtlemist. Liberaalide kõige lemmikum paragrahv on põhiseaduse § 12, mis räägib võrdsest kohtlemisest. On selline kurb olukord, kus Riigikogu kuluhüvitised on kõigile sendi pealt teada, avalikkuse kontroll on väga karm, isegi kriminaalasjadega käiakse Riigikogu saadikute kallal, aga vaata, prokuratuur, peaprokurör saab oma kuluhüvitised kätte ja paneb taskusse, kuid mingit aruandlust ei ole. Õiguskantsleriga on sama lugu. Prokuratuur, kes armastab Riigikogu saadikuid kuluhüvitiste asjades kohtu alla anda, ei anna ise mingit aru. Õiguskantsleriga on samamoodi. Me tahaksime, et läbipaistvus ka nende puhul suureneks ja ka nemad näitaks oma kuluhüvitiste iga kulutatud senti. Selline seadusemuudatus.
15:10 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Nüüd palun Riigikogu kõnetooli kolleeg Lauri Laatsi. Palun!
15:10 Lauri Laats
Aitäh, lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Head inimesed, kes meid vaatavad interneti vahendusel! Eesti Keskerakonna fraktsiooni poolt sooviks üle anda arupärimise majandus‑ ja tööstusminister Erkki Keldole. Teema puudutab Tartu Agrot ja selle tulevikku. Juba eelmine nädal oli mul võimalus infotunnis seda teemat peaministri ees tõstatada ja selle arutelu jätkuks soovikski veelgi põhjalikumaid vastuseid saada. Väga suur mure on tegelikult Tartu Agro ja selle tuleviku pärast. Ma arvan, et see mure peaks olema meil kõigil, sest tegemist on ju Eesti ühe suurima toiduturvalisuse loojaga. 3000 hektarit, 2000-[pealine] loomakari ning loomulikult ka seemnekeskus ja teised tegevused. Nii et on väga põhjalikud küsimused. Loodan majandus‑ ja tööstusministrilt saada korrektseid ja põhjalikke vastuseid selle kohta, kuidas me kaitseme Tartu Agro tulevikku ja oma toidutööstust. Aitäh!
15:12 Esimees Lauri Hussar
Aitäh! Olen Riigikogu juhatuse nimel vastu võtnud ühe eelnõu ja kaks arupärimist. Juhatus otsustab nende edasise menetlemise vastavalt Riigikogu kodu‑ ja töökorra seadusele.