Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XIV Riigikogu, VII istungjärk, täiskogu istung
Neljapäev, 09.06.2022, 10:00

Toimetamata

09:58 Istungi rakendamine

10:00 Aseesimees Martin Helme

Tere kena hommikust! Me oleme siin usinasti tööd teinud, võib-olla kõik isegi ei märka, et kätte on jõudnud uus istung.

Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 17. töönädala neljapäevase istungiga. Ja meil on kõigepealt võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Tormijooksu ei näe. Siis tuleb teha kohaloleku kontroll. Palun!

10:01 Aseesimees Martin Helme

Kohale pani ennast kirja 66 Riigikogu saadikut. 

Nüüd väike päevakorra täpsustamine. Kolmapäevasel istungil jäi meil pooleli 54 Riigikogu liikme algatatud perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu 619 teine lugemine, muudatusettepanekute läbivaatamise etapis.


1. 10:01 Perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu (619 SE) teine lugemine

10:01 Aseesimees Martin Helme

Ja meie kodukorra järgi peame me sealt jätkama, kus meil eelmine istung katkes. Kokku on 1191 muudatusettepanekut ja juhtivkomisjon on teinud ettepaneku nende läbivaatamise järel teine lugemine lõpetada. Aga meil on veel väike maa minna, oleme 53. muudatusettepaneku juures. Peeter Ernitsal on protseduuriline.

10:01 Peeter Ernits

Hea juhataja! Uus istung on alanud ja ma vaatan, et kolleegid Reformierakonnast on ilmunud siia ja ma küsin, lugupeetud juhataja, kas see, mis siin terve öö otsa toimus, oli kollektiivne tööluus. Me olime sunnitud hääletama Reformierakonna parandusettepanekuid, aga esitajaid ei olnud ja millegipärast te isegi reageerinud kutsetele, et istung käib. Aitäh!

10:02 Aseesimees Martin Helme

Seda, kas tegemist oli tööluusiga, seda hindab lõpuks valija. Aga Riigikogu saadik on oma mandaadis vaba, nii et kui ta parasjagu oli kuskil mujal ja ei hääletanud, siis me seda kuidagi ei saa sanktsioneerida. Valdo Randperel on protseduuriline.

10:02 Valdo Randpere

Aitäh, hea istungi juhataja! Kuna Peeter Ernits ütles, et teda sunniti öösel siin istuma ja hääletama, siis ma tahtsin küsida sinu käest, kas sa tead, kes teda sundis. 

10:02 Aseesimees Martin Helme

Täpselt tean! Südametunnistuse sund oli see. Peeter Ernits, palun! 

10:03 Peeter Ernits

Kõigepealt mul on rõõm kuulda, et Valdo Randpere reageeris minu sõnumile, kuigi väga pika ooteajaga. Aga keegi ei ole mind sundinud, lihtsalt ma ei ole harjunud lamajat lööma. Oleks tahtnud, et  parandusettepanekute esitajad kaitseksid oma ettepanekuid ja vähemalt oma hääle annaksid, aga kahjuks nad ei vaevunud sellele. Ma ei tea, kas see tähendab, et nad ei pea lugu ka oma ettepanekutest. Aga Valdole: keegi ei ole sundinud mind.

10:03 Aseesimees Martin Helme

Saime selle ka selgeks ja läheme sealt edasi, kus enne töö pooleli jäi. 53. muudatusettepanek, esitajateks Sulev Kannimäe ja Kristen Michal. Juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata ja Mart Võrklaev soovib sõna.

10:04 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada. Ja ühtlasi võtame ka kümme minutit vaheaega. Aitäh! 

10:04 Aseesimees Martin Helme

Ikka saab! Kümme minutit vaheaeg. Palun!

V a h e a e g

 

10:13 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 53. Ettepaneku esitajateks on Sulev Kannimäe ja Kristen Michal, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:13 Aseesimees Martin Helme

Ettepaneku poolt on 17 saadikut, vastu 42. Ettepanek ei leidnud toetust.

Muudatusettepaneku nr 54 esitajateks on Toomas Järveoja ja Ülle Rajasalu, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Mart Võrklaev, palun!

10:14 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada ja palun ka kümme minutit vaheaega. Aitäh!

10:14 Aseesimees Martin Helme

Teeme nii. Kümme minutit vaheaega.

V a h e a e g

 

10:23 Aseesimees Martin Helme

Jätkame muudatusettepanekutega. Oleme muudatusettepaneku nr 54 juures, esitajateks on sellele härrased Järveoja ja prouased Rajasalu. Juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Reformierakond palub seda hääletada, nii et palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:23 Aseesimees Martin Helme

 Seda muudatusettepanekut toetab 13 saadikut, vastu on 43, erapooletuid ei ole. Ettepanek ei leidnud toetust.

Vaatame, mida 54. muudatusettepanek meile ... 55. muudatusettepanek, jah. Muudatusettepanek nr 55,  esitajateks Toomas Järveoja, Mati Raidma. Ja juhtivkomisjon ei ole seda arvestanud. Mart Võrklaev.

10:24 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada ja palun ka kümme minutit vaheaega. Aitäh!

10:24 Aseesimees Martin Helme

Teeme ära.

V a h e a e g 

 

10:34 Aseesimees Martin Helme

Oleme 55. muudatusettepaneku juures, selle esitajaks on Toomas Järveoja ja Mati Raidma. Juhtivkomisjon on selle jätnud arvestamata. Reformierakond palus seda hääletada, nii et ma palun teil võtta seisukoht ja hääletada.

10:34 Aseesimees Martin Helme

Ettepanekut toetas 12, vastu on 41 saadikut, ettepanek ei leidnud toetust.

56. muudatusettepanek, esitajateks on Toomas Järveoja ja Sulev Kannimäe, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Mart Võrklaev, palun!

10:35 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada ja palun ka kümme minutit vaheaega.

10:35 Aseesimees Martin Helme

Teeme kümme minutit vaheaega.

V a h e a e g

 

10:44 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, asume siis hääletama muudatusettepanekut nr 56, mille esitajateks on Toomas Järveoja ja Sulev Kannimäe ja mida juhtivkomisjon ei arvestanud. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:44 Aseesimees Martin Helme

Muudatusettepanekut toetas 15, vabandust, muudatusettepanekut toetas 11 ja vastu on 39 saadikut. Muudatusettepanek ei leidnud toetust.

57. muudatusettepanek, esitajateks Toomas Järveoja ja Toomas Kivimägi ja juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Mart Võrklaev, palun!

10:45 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada ja enne seda palun kümme minutit vaheaega.

10:45 Aseesimees Martin Helme

Teeme kümme minutit vaheaega.

V a h e a e g

10:56 Aseesimees Martin Helme

57. muudatusettepanek, mille esitajad on Toomas Järveoja, Toomas Kivimägi ja juhtivkomisjon jättis arvestamata. Reformierakonna fraktsioon palus seda hääletada. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:56 Aseesimees Martin Helme

Selle ettepaneku poolt on 11 saadikut, vastu on 41 ja üks on erapooletu. Ettepanek ei leidnud toetust.

58. muudatusettepanek, esitajaks on Tiiu Aro ja juhtivkomisjon ei ole seda arvestanud. Mart Võrklaev, palun!

10:57 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada ja enne hääletamist palun ka kümme minutit vaheaega.

10:57 Aseesimees Martin Helme

Kümneminutiline vaheaeg. Palun!

V a h e a e g

11:07 Aseesimees Martin Helme

Oleme muudatusettepaneku nr 58 juures, esitajaks on sellel Tiiu Aro ja juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Reformierakond palus hääletada. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

11:07 Aseesimees Martin Helme

Muudatusettepanekut toetab 15 saadikut, vastu on 38. Ettepanek ei leidnud toetust.

Muudatusettepanek nr 59, selle esitajateks Tiiu Aro, Ülle Rajasalu, Sulev Kannimäe. Juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Mart Võrklaev, palun! 

11:08 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada ja palun ka enne seda kümme minutit vaheaega. 

11:08 Aseesimees Martin Helme

Teeme kümneminutilise vaheaja.

V a h e a e g

11:18 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, oleme 59. muudatusettepaneku juures, mille esitajateks on Tiiu Aro, Ülle Rajasalu ja Sulev Kannimäe. Juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata ja Reformierakonna fraktsioon palub hääletada. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

11:19 Aseesimees Martin Helme

Seda muudatusettepanekut pooldab 14 saadikut, vastu on 36, muudatusettepanek ei leidnud toetust.

Maru hästi edeneme! 60. muudatusettepanek, esitajateks Tiiu Aro, Ülle Rajasalu ja Sulev Kannimäe, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Erkki Keldo, palun!

11:19 Erkki Keldo

Aitäh! Reformierakonna fraktsiooni nimel palun seda muudatusettepanekut hääletada, aga enne seda palun kümme minutit vaheaega.

11:19 Aseesimees Martin Helme

Palun, kümme minutit vaheaega.

V a h e a e g

 

11:29 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, oleme 60. muudatusettepaneku juures, mille esitajateks on Tiiu Aro, Ülle Rajasalu ja Sulev Kannimäe. Juhtivkomisjon ei ole seda arvestanud ja me peame seda nüüd hääletama. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

11:30 Aseesimees Martin Helme

Muudatusettepaneku poolt on 11, vastu 35 saadikut. Muudatusettepanek ei leidnud toetust.

61. muudatusettepanek, esitajateks Sulev Kannimäe ja Valdo Randpere, juhtivkomisjon ei ole seda toetanud. Erkki Keldo, palun!

11:30 Erkki Keldo

Aitäh, hea juhataja! Palun Reformierakonna nimel seda muudatusettepanekut hääletada, aga enne hääletamist palun kümme minutit vaheaega.

11:30 Aseesimees Martin Helme

Kümneminutiline vaheaeg.

V a h e a e g

 

11:40 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, oleme 61. muudatusettepaneku hääletamise juures. Muudatusettepaneku autoriteks on Sulev Kannimäe ja Valdo Randpere ja juhtivkomisjon ei ole arvestanud selle muudatusettepanekuga. Ma palun teil võtta seisukoht ja hääletada!

11:41 Aseesimees Martin Helme

Muudatusettepanekut toetab 8, vastu on 36 saadikut, erapooletuid ei ole. Muudatusettepanek ei leidnud toetust.

62. muudatusettepanek, autoriteks Sulev Kannimäe, Timo Suslov ja Aivar Sõerd. Juhtivkomisjoni seisukoht on jätta see arvestamata. Erkki Keldo, palun!

11:41 Erkki Keldo

Aitäh, hea juhataja! Palun Reformierakonna fraktsiooni nimel seda muudatusettepanekut hääletada. Aga enne hääletamist palun kümme minutit vaheaega.

11:41 Aseesimees Martin Helme

Kümneminutiline vaheaeg.

V a h e a e g

 

11:51 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, oleme muudatusettepaneku nr 62 juures, selle esitajateks on Sulev Kannimäe, Timo Suslov ja Aivar Sõerd ja juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Ja Reformierakonna fraktsioon palub seda hääletada. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

11:52 Aseesimees Martin Helme

Selle ettepaneku poolt on 10 saadikut, vastu on 37, erapooletuid ei ole. Ettepanek ei leidnud toetust.

63. muudatusettepanek, autoriteks Sulev Kannimäe, Margit Sutrop, ja juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Erkki Keldo, palun!

11:52 Erkki Keldo

Aitäh, lugupeetud juhatus! Palun seda muudatusettepanekut Reformierakonna fraktsiooni nimel hääletada, aga enne seda palun kümme minutit vaheaega.

11:53 Aseesimees Martin Helme

Teeme kümneminutilise vaheaja.

V a h e a e g

 

12:03 Aseesimees Hanno Pevkur

Head kolleegid, oleme jõudnud 63. muudatusettepaneku hääletuseni. Seega, panen hääletusele 63. muudatusettepaneku, mille on teinud Sulev Kannimäe ja Margit Sutrop. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

12:03 Aseesimees Hanno Pevkur

Tulemusega poolt 14 ja vastu 31, ei leidnud ettepanek toetust.

Liigume edasi 64. muudatusettepanekuni, mille on teinud Sulev Kannimäe ja Kristina Šmigun-Vähi. Heidy Purga, palun!

12:04 Heidy Purga

Suur tänu, lugupeetud aseesimees! Ma paluksin seda muudatusettepanekut Reformierakonna fraktsiooni poolt hääletusele panna ja sooviksin ka ühtlasi vaheaega kümme minutit.

12:04 Aseesimees Hanno Pevkur

Vaheaeg kümme minutit.

V a h e a e g

 

12:14 Aseesimees Hanno Pevkur

Head kolleegid, panen hääletusele 64. muudatusettepaneku. Palun võtta seisukoht ja hääletada! 

12:15 Aseesimees Hanno Pevkur

Poolt 12, vastu 32, ettepanek ei leidnud toetust.

Liigume edasi 65. muudatusettepaneku juurde, mille on teinud Sulev Kannimäe ja Vilja Toomast. Heidy Purga, palun!

12:15 Heidy Purga

Suur tänu, lugupeetud aseesimees! Ma paluksin Reformierakonna fraktsiooni nimel seda muudatusettepanekut hääletada ja enne seda võtta kümme minutit vaheaega.

12:15 Aseesimees Hanno Pevkur

Vaheaeg kümme minutit. 

V a h e a e g 

12:25 Aseesimees Hanno Pevkur

Head kolleegid! On saabunud aeg hääletada 65. muudatusettepanekut, seega panen hääletusele 65. muudatusettepaneku. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

12:26 Aseesimees Hanno Pevkur

Tulemusega poolt 12 ja vastu 34, ei leidnud ettepanek toetust.

66. muudatusettepanek, esitatud Signe Kivi, Jüri Jaansoni ja Timo Suslovi poolt. Heidy Purga, palun!

12:26 Heidy Purga

Suur aitäh, lugupeetud aseesimees Hanno Pevkur! Ma paluksin seda muudatusettepanekut, mille esitajateks on kolm Reformierakonna fraktsiooni liiget Reformierakonna fraktsiooni poolt hääletusele panna ja ühtlasi võtaksin kümme minutit vaheaega.

12:26 Aseesimees Hanno Pevkur

Vaheaeg kümme minutit.

V a h e a e g

 

12:36 Aseesimees Hanno Pevkur

Head kolleegid, oleme jõudnud 66. muudatusettepaneku hääletuseni. Seega panen hääletusele 66. muudatusettepaneku, mille on esitanud Signe Kivi, Jüri Jaanson ja Timo Suslov. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

12:37 Aseesimees Hanno Pevkur

Poolt 9, vastu 34, ettepanek ei leidnud toetust.

Liigume edasi 67. muudatusettepaneku juurde, mille on teinud Signe Kivi ja Õnne Pillak. Heidy Purga, palun!

12:37 Heidy Purga

Suur tänu, lugupeetud aseesimees Hanno Pevkur! Ma sooviksin seda muudatusettepanekut Reformierakonna poolt hääletusele panna ja ühtlasi võtan kümneminutilise vaheaja.

12:37 Aseesimees Hanno Pevkur

Vaheaeg kümme minutit. Jätkame 12.47.

V a h e a e g

 

12:47 Aseesimees Hanno Pevkur

Head kolleegid, panen hääletusele 67. muudatusettepaneku. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

12:48 Aseesimees Hanno Pevkur

Poolt 10 ja vastu 30, ei leidnud ettepanek toetust. 68. muudatusettepanek. Heidy Purga, palun!

12:48 Heidy Purga

Suur tänu sõna andmas, lugupeetud aseesimees! Ma paluksin seda muudatusettepanekut kindlasti hääletada Reformierakonna fraktsiooni poolt ning ühtlasi võtan vaheaja kümme minutit. Aitäh!

12:48 Aseesimees Hanno Pevkur

Vaheaeg kümme minutit.

V a h e a e g

 

12:58 Aseesimees Hanno Pevkur

Head kolleegid, vaheaeg on läbi. Panen teie ette hääletusele 68. muudatusettepaneku. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

12:59 Aseesimees Hanno Pevkur

Poolt 10, vastu 33. Ettepanek ei leidnud toetust.

Nüüd on selline lugu, et kell on 20 sekundi pärast 13.00 ja meie tänane istung saab sellega ühele poole. Ei jää muud üle kui soovida teile ilusat töökat nädalavahetust, head kolleegid. Kohtume esmaspäeval. Istung on lõppenud.

13:00 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee