Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

09:58 Istungi rakendamine

09:59 Aseesimees Hanno Pevkur

Tere hommikust! On rõõm teid näha siin erksate ja virksatena. Veel suurem rõõm on alustada Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 15. töönädala neljapäevase istungiga. Ja nüüd, kui on, head kolleegid, kellelgi soovi üle anda eelnõusid või arupärimisi, on selleks täpselt õige aeg. Palun! Seda soovi ei näe. Siis palun kohaloleku kontroll! 

10:00 Aseesimees Hanno Pevkur

Hetkel registreerus kohale 51 Riigikogu liiget. (Juhataja helistab kella.)


1. 10:01 Riigikogu otsuse „Riigikogu otsuse „Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamineˮ muutmine" eelnõu (603 OE) esimene lugemine

10:01 Aseesimees Hanno Pevkur

Nii, meil on täna plaanis teiega arutada kahte päevakorrapunkti. Esimene neist on väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu otsuse "Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamine" muutmine" eelnõu 603 OE. Meil on esimene lugemine ja palun väliskomisjoni poolt Maria Jufereva-Skuratovski.

10:01 Maria Jufereva-Skuratovski

Tere hommikust, lugupeetud istungi juhataja! Head kolleegid! Tutvustan teile eelnõu 603 OE, Riigikogu otsuse "Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamine" muutmine. Väliskomisjon esitas selle eelnõu käesoleva aasta 2. mail. Eelnõu näeb ette nimetada Raimond Kaljulaidi asemel delegatsiooni asendusliikmeks Indrek Saar. Riigikogu juhatuse määratud muudatusettepanekute tähtajaks, mis oli 6. mail kell 15, ühtegi muudatusettepanekut ei esitatud. Väliskomisjon tegi oma 9. mai istungil selle eelnõu kohta konsensusega järgmised menetluslikud otsused: teha Riigikogu juhatusele ettepanek võtta eelnõu 603 OE Riigikogu täiskogu neljapäeva, 19. mai istungi päevakorda ja viia läbi eelnõu lõpphääletus. Väliskomisjoni ettekandja eelnõu esimesel lugemisel on komisjoni liige Maria Jufereva‑Skuratovski. Palun eelnõu toetada!

10:02 Aseesimees Hanno Pevkur

Nii. Küsimusi ei näe. Tänan! Nüüd on võimalik läbirääkimistel sõna võtta. Seda soovi ka ei näe. Sulgen läbirääkimised. Nagu kuulsite, muudatusettepanekuid siia esitatud ja selle eelnõu puhul viime läbi ka kohe esimesel lugemisel lõpphääletusele. No nii, kuidas tunne on? Võime hääletada hakat? Mulle tundub ka, jah. 

Nii. Panen hääletusele väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu otsuse "Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamine" muutmine" eelnõu 603 OE. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:05 Aseesimees Hanno Pevkur

Tulemusega poolt 56, vastu ja erapooletuid ei ole, on otsus vastu võetud. (Aplaus.) Rahu, rahu! Härrased! Härra Sibul, rahu. Mõistan, mõistan, aga püüame siiski säilitada rahu.


2. 10:05 Riigikogu otsuse „Riigikogu otsuse „Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamine" muutmine" eelnõu (604 OE) esimene lugemine

10:05 Aseesimees Hanno Pevkur

Teine päevakorrapunkt: väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu otsuse "Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamine" muutmine" ja eelnõu numbriks 604. Palun, Valdo Randpere!

10:05 Valdo Randpere

Tere hommikust, head kolleegid! Täna on siin selline tore päev, näed plaksutamiseks tuleb põhjust veelgi, sest nüüd hakkame muutma Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni. Selleks, et te aru saaksite, kuidas me siia oleme jõudnud, ma annan lühikese ülevaate selle eelnõu sünnist. Nagu öeldud, vahelduse mõttes kuulete mõistlikku juttu siit puldist võrreldes eilse ööga.

Riigikogu moodustas Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni 2019. aasta 30. mai otsusega ja delegatsioon oli sel hetkel koosseisus: delegatsiooni juhiks oli Kadri Simson, liikmed olid Ants Laaneots ja Sven Sester ning asendusliikmed Leo Kunnas ja Sven Mikser. 2019. aasta 7. novembri otsusega nimetati Kadri Simsoni asemel delegatsiooni juhiks Kerstin-Oudekki Loone, Sven Sesteri asemel delegatsiooni liikmeks Andres Metsoja ning Sven Mikseri asemel delegatsiooni asendusliikmeks Jevgeni Ossinovski. 2022. aasta 23. märtsi otsusega nimetati Kerstin-Oudekki Loone asemel delegatsiooni juhiks Marko Šorin ja väliskomisjoni käesoleva aasta 2. mai istungil arutati Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni ettepanekut nimetada NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni asendusliikmeks Jevgeni Ossinovski asemel Jaak Juske. Väliskomisjon otsustas seda ettepanekut toetada. See eelnõu esitati 2. mail. Riigikogu juhatuse määratud muudatusettepanekute tähtajaks, 6. maiks ühtegi muudatusettepanekut ei tehtud ja väliskomisjon tegi 9. mai istungil antud eelnõu kohta konsensusega järgmised menetluslikud otsused: teha Riigikogu juhatusele ettepanek võtta eelnõu 604 OE Riigikogu täiskogu neljapäeva, 19. mai, see on tänase päeva, istungi päevakorda ja viia läbi eelnõu lõpphääletus. Väliskomisjoni ettekandja eelnõu esimesel lugemisel on komisjoni liige Valdo Randpere, see olen mina. Küsimusi ei ole. Oi, tekkis.

10:08 Aseesimees Hanno Pevkur

Jaa, palun, härra Sibul! 

10:08 Priit Sibul

Aitäh, hea juhataja! Hea ettekandja! Jürgen Ligi alati pahandab, kui keegi läheb ette ja loeb ette neid protokolle ja annab nihukese üksiti ülevaate, mitte ainult ei räägi sisust. Sa sissejuhatavalt lubasid, et kuuleb mõistlikku juttu, aga nüüd me kuulsime protokolli.

10:08 Valdo Randpere

Aitäh! Hea Priit, sa ei kuulnud, esiteks, sa ei kuulnud mitte ainult protokolli. Teiseks, ma vaatasin, kui ma alustasin, Jürgenit ei olnud, ma mõtlesin, et kasutame hetke ära, et kassi pole, hiirtel pidu. Aga läks nihu, Jürgen ilmus välja. (Naer saalis.) Aga põhimõtteliselt ma tahtsin tegelikult selle väikese ülevaatega anda ka sellise loogilise aegrea ja põhjenduse, kuidas me siia oleme jõudnud, ja samas näidata, kui palju võib juhtuda kolme aastaga. Sa ei kujuta seda muidu ettegi. (Naer saalis.) Aitäh! Jürgen Ligi on nüüd päris üles ärganud.

10:09 Aseesimees Hanno Pevkur

Härra Randpere, kas ma tohin istungit juhatada või tahate ...

10:09 Valdo Randpere

Ega mina ei öelnudki muud, kui et Jürgen Ligi on üles ärganud.

10:09 Aseesimees Hanno Pevkur

Mõistan. Härra Sibulale ma muidugi tahaksin märkusena, vahemärkusena öelda, et ma protokolli ei kuulnud ja mis protokollis sisaldus, ma kuulsin Valdo Randperet. Aga no las see jääb. Jürgen Ligi, parandab niikuinii kõik ära. Nii et ole hea, Jürgen!

10:10 Jürgen Ligi

Aitäh! Ma tunnustan õpilane Priit Sibulat, ta on täpselt õigesti aru saanud. Ma arvan, et komisjonipoolne ettekandja peabki kandma ette pigem debatti kui protokolli. Õnneks ma protokolli väga ei kuulnud, aga tegelikult ei kuulnud ka debati. Kandke palun ette, mille üle vaieldi ja mille üle tülitseti selle eelnõu arutelul.

10:10 Valdo Randpere

Aitäh! Väga hea küsimus ja mul on väga hea meel, et just sina seda küsida. Tuline debatt oli tõepoolest, aga mitte sellel komisjoni koosolekul, kus me arutasime, keda me siis välja vahetame, Jaak Jusket ja Jevgeni Ossinovskit, vaid eelmisel, siis, kui me saatsime Oudekki Loone kosmosesse. Nii et iseenesest see parlamentaarne delegatsioon on olnud suhteliselt turbulentne läbi aegade. Aga just see viimane kord oli tõesti komisjoni istung väga vaikne, seal polnud midagi rääkida. Seepärast ma andsin teile väikese ajaloolise ülevaate. Ma loodan, et kõigile jäi meelde, kes oli alguses esimees ja kes on nüüd.

10:11 Aseesimees Hanno Pevkur

Tundub, et nüüd on küsimused ammendunud. Tänan! Nii. Aga läbirääkimiste käigus on loomulikult võimalik veel arvamust avaldada. Läbirääkimised ... (Saalist räägitakse.) Võtke pärast, leppige kokku üks tund ja siis saate. Nii, sulgen läbirääkimised. Nagu te kuulsite, muudatusettepanekuid ei ole ja viime läbi lõpphääletuse. 

Head kolleegid, palun korraks tähelepanu! Panen hääletusele väliskomisjoni esitatud Riigikogu otsuse "Riigikogu otsuse "Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsiooni Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni moodustamine" muutmine" eelnõu numbriga 604 OE. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:13 Aseesimees Hanno Pevkur

Tulemusega poolt 57, vastuolijaid ja erapooletuid ei ole, on otsus heaks kiidetud ja vastu võetud. (Aplaus.) Rahu, lugupeetavad, rahu! Ma mõistan kõikide soovi, aga nüüd, kuna istung on lõppenud, võite plaksutada ja teha väljaspool seda saali, mis iganes süda lustib. Ilusat päeva jätku! Istung on lõppenud.

10:14 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee