Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XIV Riigikogu, VII istungjärk, täiskogu istung
Neljapäev, 16.06.2022, 10:00

Toimetamata

09:58 Istungi rakendamine

10:00 Aseesimees Martin Helme

Tere hommikust, head kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu VII istungjärgu 18. töönädala neljapäevast istungit. Kõigepealt on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Seda soovi ma ei näe, järelikult teeme kohaloleku kontrolli.

10:01 Aseesimees Martin Helme

Kohale on kirja pannud 72 Riigikogu saadikut.

Mõned teated. Kõigepealt tuletan meelde, et 15 minutit pärast tänase korralise istungi lõppu algab Riigikogu täiendav istung, kus menetletakse umbusaldust. Siis on meil tulnud Eesti Keskerakonna fraktsioonist ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist ettepanek lõpetada tänane istung kell 10.30. Nii nagu eilegi või nii nagu ka pikendamiste puhul vajab see otsus kahekolmandikulist poolthäälte enamust ja selle hääletuse viime nüüd läbi. Andke palun märku, kes on selle poolt, et lõpetada tänane istung kell 10.30 ... Vabandust! Toomas Järveoja, protseduuriline.

10:01 Toomas Järveoja

Aitäh! Mul on selline küsimus, et tuli kiri, et peale korralise istungi lõppu toimub umbusalduse arutamine. See peaks toimuma kell üks. Aga kas minister on kursis, et võib juhtuda, et toimub varem?

10:02 Aseesimees Martin Helme

Sellega on tegeletud, just.

Panen hääletusele Eesti Keskerakonna fraktsiooni ja Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni ettepaneku lõpetada tänane istung kell 10.30.

10:02 Aseesimees Martin Helme

Seda ettepanekut toetab 61 saadikut, vastu on 1, erapooletuid on 1. Tänane korraline istung kestab kella 10.30‑ni. See tähendab, et kell 10.45 algab siin täiendav istung, millel arutatakse umbusaldust.

Ja nüüd veel eraldi on vaja teha täpsustus päevakorra kohta. Eilsel istungil jäi meil pooleli 54 Riigikogu liikme algatatud perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu (619 SE), mis on teisel lugemisel ja kus menetletakse muudatusettepanekuid. Sealt, kus me eile pooleli jäime, me täna jätkame. Tõnis Mölderil on protseduuriline, palun!

10:03 Tõnis Mölder

Aitäh! Nii nagu ka eelnevatel päevadel ma ikka küsin korra selle kohta, et eelnõust taganejad. Tõesti 54 Riigikogu liiget on selle eelnõu algatanud. Me teame, et esimese ja teise lugemise vahel võtsid oma allkirja sellelt eelnõult tagasi Lauri Läänemets, Helmen Kütt, Eduard Odinets, Riina Sikkut, Heljo Pikhof ja Jaak Juske. Ja minu andmetel oli tegemist Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatuse otsusega, aga ometigi ei võtnud seda allkirja tagasi Raimond Kaljulaid. Kas te oskate öelda, kas ta on oma partei diktatuurile allunud või ei ole? Mis see tänahommikune seis on?

10:03 Aseesimees Martin Helme

Tänahommikune seis on tõesti selline. Taganenud inimesed, selle eelnõu taganenute hulgas on Eduard Odinets, Helmen Kütt, Heljo Pikhof, Jaak Juske, Lauri Läänemets ja Riina Sikkut. Rohkem keegi oma allkirja tagasi võtnud ei ole tänahommikuse seisuga. Tarmo Kruusimäe, palun protseduuriline!

10:04 Tarmo Kruusimäe

Tänan, hea aseesimees! Kuidas me peaksime käsitlema neid sotse, kes ei ole algatajate seas, ehk kellel on jäänud ära võimalus ja enda allkirja sealt tagasi võtnud?

10:04 Aseesimees Martin Helme

Ega ei peagi neid kuidagi käsitlema, nad on lihtsalt sotsid. Valdo Randpere, palun!

10:04 Valdo Randpere

Aitäh, lugupeetud eesistuja! Minul on nüüd järjekord ja arvepidamine segi läinud, et kui palju neid algatajaid oli ja mõned on ära kadunud. Äkki sa loed ette, kes on algatajatest alles jäänud.

10:04 Aseesimees Martin Helme

Kõik on algatajad. Algatajate hulgast sa lahkuda ei saa. Osad on taganenud või tagasi võtnud, vabandust, oma allkirja sellelt, aga algatajate hulka loetakse neid elupäevade lõpuni. Tahad, ma loen ette kõik 54 nime? Okei, ega siis kus meil kiiret. Nendeks on Riigikogu liikmed Jaanus Karilaid, Jüri Ratas, Marika Tuus-Laul, Maria Jufereva-Skuratovski, Peeter Rahnel, Mihhail Stalnuhhin, Oudekki Loone, Andrei Korobeinik, Natalia Malleus, Siret Kotka, Igor Kravtšenko, Aadu Must, Anastassia Kovalenko-Kõlvart, Tõnis Mölder, Kalle Grünthal, Riho Breivel, Kert Kingo, Alar Laneman, Jaak Valge, Urmas Reitelmann, Uno Kaskpeit, Martin Helme, Rene Kokk, Anneli Ott, Marek Jürgenson, Kaido Höövelson, Helmen Kütt, Tarmo Tamm, Mart Helme, Sven Sester, Helir-Valdor Seeder, Üllar Saaremäe, Aivar Kokk, Priit Sibul, Lauri Läänemets, Heljo Pikhof, Jaak Juske, Eduard Odinets, Raimond Kaljulaid, Riina Sikkut, Viktor Vassiljev, Enn Eesmaa, Kersti Sarapuu, Helle-Moonika Helme, Tarmo Kruusimäe, Raivo Tamm, Martin Repinski, Dmitri Dmitrijev, Mailis Reps, Urmas Reinsalu, Heiki Hepner, Andres Metsoja, Mihhail Korb, Marko Šorin. Ja, nagu öeldud, praeguse seisuga on oma allkirja tagasi võtnud Odinets, Kütt, Pikhof, Juske, Läänemets, Sikut.

Nüüd on järgmine protseduuriline. Mart Helme, palun!

10:06 Mart Helme

Aitäh, härra eesistuja! Kas on kuskilt imbunud välja informatsiooni selle kohta, kui palju ministrikohti ja komisjoni esimehe kohti Reformierakond on oma toetusest taandunud sotsidele lubanud? Ja kas oma allkirja tagasi võtnute hulgas on ka neid, kes saavad premeeritud?

10:06 Aseesimees Martin Helme

Ei, minule sellist infot teatavaks tehtud ei ole, aga ma olen kindel, et me saame kunagi sellest ikka teada. Viktor Vassiljev, palun! Protseduuriline.

10:07 Viktor Vassiljev

Aitäh, härra juhataja! Selleks, et Riigikogu liige saaks korralikult hinnata, eks ole, et kes on allkirja andnud, kes on tagasi võtnud, kes jättis andmata ja milline on protsentuaalne vahekord ja kuidas kujundada oma arvamust, kas te loeksite palun ette siis ka Riigikogu täiskogu liikmete nimed, kes kirjutasid või ei kirjutanud alla, mida iganes?

10:07 Aseesimees Martin Helme

No ei loe, ausõna ei loe, see ei ole vajalik. Läheme parem eelnõu juurde. See, kui palju meil Riigikogus liikmeid on ja kes on ja kes ei ole, see on Riigikogu koduleheküljel.


1. 10:07 Perehüvitiste seaduse muutmise seaduse eelnõu (619 SE) teise lugemise jätkamine

10:07 Aseesimees Martin Helme

150. muudatusettepanek on meil, eelnõu 619. Ettepaneku autoriks on Õnne Pillak ja juhtivkomisjon on selle jätnud arvestamata. Tundub, et Erkki Keldo soovib sõna. Palun!

10:08 Erkki Keldo

Aitäh, lugupeetud juhataja! Palun Reformierakonna fraktsiooni nimel seda muudatusettepanekut hääletada, aga enne seda palun kümme minutit vaheaega.

10:08 Aseesimees Martin Helme

Teeme kümneminutilise vaheaja.

V a h e a e g

 

10:18 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, oleme 150. muudatusettepaneku juures – ei ole veel murdnud tuhande joont – ja selle ettepaneku esitaja on Õnne Pillak, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Reformierakond palub teil seda hääletada. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:18 Aseesimees Martin Helme

Ettepaneku poolt 23, vastu 44, ettepanek ei leidnud toetust.

Edasi 151. muudatusettepaneku juurde. Esitajaks on samuti Õnne Pillak, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Mart Võrklaev, palun!

10:19 Mart Võrklaev

Lugupeetud istungi juhataja! Reformierakonna fraktsiooni nimel, palun seda muudatusettepanekut hääletada ja palun enne seda ka kümme minutit vaheaega.

10:19 Aseesimees Martin Helme

Jaa, teeme kümneminutilise vaheaja.

V a h e a e g

 

10:29 Aseesimees Martin Helme

Head kolleegid, 151. muudatusettepanek, esitaja Õnne Pillak, juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun võtta seisukoht ja hääletada!

10:30 Aseesimees Martin Helme

Ettepaneku poolt 23, vastu 43, ettepanek ei leidnud toetust.

Head kolleegid, tänane istung on lõppenud. 15 minuti pärast koguneme uuesti täiendavale istungile.

10:30 Istung lõppes

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee