Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

XIII Riigikogu, III Istungjärk, täiskogu korraline istung
Neljapäev, 24.03.2016, 10:00

Toimetatud

10:00 Istungi rakendamine

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Tere hommikust, austatud kolleegid! Alustame Riigikogu täiskogu III istungjärgu 9. töönädala neljapäevast istungit. Täna on meil päevakorras Riigikogu juhatuse valimised ja väljakujunenud tava järgi antakse eelnõusid ja arupärimisi üle pärast valimisi.
Teated. Täna pärast täiskogu istungi lõppu toimub siin istungisaalis vastupanu mälestusmärgi toetusrühma moodustamine, kokkukutsuja on Eerik-Niiles Kross. Järgmise nädala esmaspäeval, 28. märtsil toimub siin istungisaalis Mudel – Euroopa Parlament ja reedel, 1. aprillil Riigikogu simulatsioon. Seoses nende üritustega palun teil oma laudadelt ja sahtlitest olulised materjalid kaasa võtta. Olge head! Nii, kui te olete oma sahtlid tühjendanud, siis teeme palun kohaloleku kontrolli!
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreeris ennast 92 Riigikogu liiget, puudub 9.


1. 10:07 Riigikogu juhatuse valimised

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Head Riigikogu liikmed! Eesti Vabariigi põhiseaduse § 69 kohaselt valib Riigikogu oma liikmete hulgast Riigikogu esimehe ja kaks aseesimeest. Valimiste korraldamisel lähtub Vabariigi Valimiskomisjon Riigikogu kodu- ja töökorra seadusest.
Enne valimistoimingute juurde asumist lubage mul lühidalt teile tutvustada Riigikogu juhatuse valimisega seonduvat. Esmalt valitakse Riigikogu esimees. Riigikogu aseesimehed valitakse samaaegselt pärast Riigikogu esimehe valimist. Kandidaadi võib üles seada Riigikogu liige. Pärast Riigikogu esimehe valimist seatakse üles Riigikogu aseesimeeste kandidaadid. Ülesseatu peab andma kandideerimiseks nõusoleku. Hääletamine on salajane ning see toimub hääletamissedeli täitmise teel. Igal Riigikogu liikmel on nii Riigikogu esimehe kui ka aseesimeeste valimisel üks hääl. Hääled loetakse avalikult kohe pärast hääletamise lõppemist. Protest hääletamise korraldamise kohta esitatakse valimiskomisjonile kohe pärast hääletamise lõppemist ja hääletamistulemuste kohta viivitamatult pärast hääletamistulemuste teatavakstegemist. Valimistulemus kuulutatakse välja kohe pärast võimalike protestide läbivaatamist. Riigikogu esimeheks valituks osutub kandidaat, kes saab üle poole kehtivatest häältest. Kui ükski kandidaat ei saa üle poole kehtivatest häältest, korraldatakse kahe enim hääli saanud kandidaadi vahel valimise lisavoor. Võrdse häältearvu puhul heidetakse liisku. Kui Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirjas on ainult üks kandidaat, osutub ta valituks, kui saab rohkem poolt- kui vastuhääli. Hääletamise korda tutvustan enne hääletamise väljakuulutamist. Kas Riigikogu liikmetel on küsimusi? Küsimusi ei ole.
Kas keegi Riigikogu liikmetest soovib Riigikogu esimehe kandidaati üles seada? Palun, Andres Herkel! Palun tulla kõnepulti!

Andres Herkel

Härra juhataja! Austatud Riigikogu, head kolleegid! Mul on au ja rõõm esitada Riigikogu esimehe kandidaadiks Krista Aru. Arvan, et siinkohal ei ole põhjust pikemalt peatuda tema hiilgaval karjääril enne Riigikogu. Küll aga oleme veendunud, et Krista tooks selles ametis Riigikogu juhtimisse vajalikku särtsakust, hoogu ja positiivsust. Õieti on natuke kummaline, et kandidaadid ei saa Riigikogu ees esitada oma positiivset programmi, aga meie jaoks on selge, et Krista Aru tahaks lahendada ka neid asju, mis Riigikogus on pisut halvasti läinud, olgu kas või kuluhüvitiste korraga seonduv. Ausalt öeldes, kui me ise sellega hakkama ei saa, siis võiksime anda opereerimise üle Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjonile, sest sisuliselt on tegemist erakondade halva rahastamisega. Mis puudutab kodu- ja töökorda, selle puudujääke, siis näeme, et probleeme on ka Riigikogu töö arhiveerimisega. Palun kõigil toetada Krista Aru kandidatuuri! Aitäh!

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Andres Anvelt, palun!

Andres Anvelt

Hea Riigikogu juhataja! Head kolleegid! Kes ei teaks ega tunneks Eiki Nestorit? Neid inimesi on Eestis vähe. Ma arvan, et neid peaaegu ei olegi. Eiki on väga osavõtlik inimene, kes ei pane kunagi ust kinni ei opositsiooni- ega koalitsioonipoliitikute ees. Ta suhtleb ühteviisi hariliku inimesega tänaval või ministriga siin puldis. Ta lahendab väga paljusid küsimusi, mis Riigikogu liikmetel ja avalikkuses tõusetuvad, kiirelt, asjasse pühendunult. Ta suhtleb vabaühendustega ja on teinud väga palju selleks, et nende hääl oleks kuulda Riigikogu seinte vahel. Eiki on inimene, kellel on väga pikk ja korralik Riigikogu töö praktika. Ta on olnud ka minister ning teab läbi ja lõhki, millest räägib. Kollane raamat ehk Riigikogu kodu- ja töökorra seadus on see, millest ta igapäevatöös juhindub. Ma soovitan teil hääletada Eiki Nestori poolt. Temal on olemas positiivne programm, ta on seda tõestanud juba kahe ametisolekuaasta jooksul. Me usume ja teame, et Riigikogu juhatusest sõltub väga palju Riigikogu nägu. Seetõttu ma usun, et Eiki Nestor meie kõigi eestkõnelejana saab selle tööga väga hästi hakkama. Kutsun teid üles hääletama Eiki Nestori poolt. Aitäh!

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Aitäh! Kas on veel ettepanekuid? Rohkem ei ole. Proua Krista Aru, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?

Krista Aru

Jah, olen nõus.

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Palun andke oma nõusolek ka kirjalikult! Härra Eiki Nestor, kas te olete nõus kandideerima Riigikogu esimehe ametikohale?

Eiki Nestor

Jaa.

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Palun ka teie nõusolek kirjalikult!
Austatud Riigikogu! Sulgen Riigikogu esimehe kandidaatide nimekirja. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu esimehe kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelitele. Vaheaja lõppemisest annan märku helisignaaliga.
V a h e a e g

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Head Riigikogu liikmed! Vabariigi Valimiskomisjon on valmis Riigikogu esimehe valimiseks. Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja sulgevad selle turvaplommidega.
Lubage mul tutvustada hääletamise korda. Valimiskomisjon annab Riigikogu liikmele hääletamissedeli. Palun hääletamissedeli saamiseks esitada valimiskomisjonile isikut tõendav dokument, st Riigikogu liikme tunnistus, pass, isikutunnistus või juhiluba. Hääletamissedeli saamise kohta annab Riigikogu liige allkirja. Hääletamissedel täidetakse hääletamiskabiinis. Juhul kui on mitu kandidaati, märgistab Riigikogu liige hääletamissedelil ristiga lahtri selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Hääletamissedel, millel on märgistatud rohkem kui ühe kandidaadi nimi või millel ei ole märgistatud ühegi kandidaadi nimi, loetakse kehtetuks.
Hääletamine korraldatakse Riigikogu saali kõrval fuajees. Te väljute hääletamisruumi saali tagauksest. Fuajees on üles seatud laud, kust te saate hääletamissedeli. Pärast hääletamissedeli kättesaamist teete hääletamiskabiinis oma otsuse, murrate hääletamissedeli kokku ja suundute hääletamiskasti juurde, kus peale sedeli märgistamist valimiskomisjoni pitseriga lasete sedeli isiklikult hääletamiskasti. Kui te olete kogemata hääletamissedeli täitmisel eksinud või sedeli rikkunud ning märkate seda enne sedeli hääletamiskasti laskmist, on teil õigus saada rikutud sedeli tagastamisel uus hääletamissedel.
Kas on küsimusi? Ei ole.
Valimiste ajal tohivad peale Riigikogu liikmete hääletamisruumis viibida ainult valimiskomisjoni liikmed ja valimiskomisjoni teenindavad isikud. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 87 lõike 5 järgi on Riigikogu liikmetel hääletamiseks aega 30 minutit hääletamise algusest arvates. Kell on praegu 10.33. Hääletamise lõppemisest annan märku helisignaaliga, mille järel palun kõigil Riigikogu liikmetel koguneda tagasi istungisaali. Kuulutan välja hääletamise Riigikogu esimehe valimisel.
V a h e a e g

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Austatud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu esimehe valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali!
Kas Riigikogu liikmetel on hääletamise korraldamise kohta proteste? Ei ole.
Kõigepealt palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, ega hääletamiskasti turvaplommid ei ole rikutud. Korras, tänan!
Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
(Valimiskomisjon loeb hääli.)
Palun Vabariigi Valimiskomisjonil lugeda hääled üle ka avalikult! Palun, valimiskomisjoni aseesimees Meelis Eerik!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Meelis Eerik

Krista Aru: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38. (Aplaus.)
Eiki Nestor: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53. (Aplaus.)
Kehtetud sedelid: 1, 2, 3, 4. Sedelid on kehtetud seetõttu, et ühel sedelil on märgistatud mõlemad lahtrid ja ülejäänud kolmel ei ole kumbki lahter täidetud.

Aseesimees Helir-Valdor Seeder

Head kolleegid! Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu esimehe valimisel. Vabariigi Valimiskomisjoni protokoll hääletamistulemuse kohta Riigikogu esimehe valimisel. "Vabariigi Valimiskomisjon tegi häälte lugemisel kindlaks järgmised arvud. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 95, hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv – 95, kehtetute hääletamissedelite arv – 4. Riigikogu esimehe kandidaatidele antud häälte arv: Krista Aru poolt antud häälte arv – 38, Eiki Nestori poolt antud häälte arv – 53." Protokoll on koostatud 2016. aasta 24. märtsil kell 11.15. Alla on kirjutanud Aaro Mõttus, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees.
Kas Riigikogu liikmetel on hääletustulemuste kindlakstegemise kohta proteste? Ei ole. Palun vormistada Vabariigi Valimiskomisjoni otsus!
Kuulutan välja valimistulemuse Riigikogu esimehe valimisel. Vabariigi Valimiskomisjoni otsus nr 110 "Riigikogu esimehe valimise tulemuste kindlakstegemine" Tallinnas 24. märtsil 2016. aastal: "Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõike 5 ja § 82 lõike 1 alusel Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Eiki Nestor valituks Riigikogu esimeheks." Alla on kirjutanud Aaro Mõttus, Vabariigi Valimiskomisjoni esimees. (Aplaus.)
Austatud vastvalitud Riigikogu esimees, õnnitlen teid ja annan istungi juhtimise teile üle!

Esimees Eiki Nestor

Aitäh! Jõudu tööle! Lugupeetud kolleegid, aseesimeeste valimisel kehtib põhimõtteliselt sama protseduur, mille tegime läbi esimehe valimisel. Riigikogu aseesimeesteks saavad kaks enim hääli saanud kandidaati. Esimeseks aseesimeheks saab see kandidaat, kes saab enim hääli, ja teiseks aseesimeheks saab see kandidaat, kes sai häälte poolest teise tulemuse. Võrdselt hääli kogunute vahel korraldatakse valimise lisavoor. Kas on küsimusi? Ei ole. Kes soovib üles seada Riigikogu aseesimehe kandidaati? Priit Sibul, palun!

Priit Sibul

Head kolleegid! Esitan Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni nimel Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Helir-Valdor Seederi. Palun teda toetada! Aitäh!

Esimees Eiki Nestor

Kadri Simson, palun!

Kadri Simson

Head kolleegid! Alates aastast 2007 on igavesti vahvalt Riigikogu aseesimehe rolli täitnud Jüri Ratas, seejuures on teda igal aastal taas tagasi valitud. Teeme ettepaneku valida Riigikogu aseesimeheks Jüri Ratas. Aitäh!

Esimees Eiki Nestor

Kas on veel ettepanekuid? Paistab, et ei ole. Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõike 2 kohaselt kantakse kandidaatide nimekirja nende nimed, kes annavad selleks nõusoleku. Tähelepanu! Helir-Valdor Seeder, kas oled nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

Helir-Valdor Seeder

Jah, olen.

Esimees Eiki Nestor

Palun ka kirjalikult seda kinnitada! Jüri Ratas, kas oled nõus kandideerima Riigikogu aseesimehe ametikohale?

Jüri Ratas

Jah, olen.

Esimees Eiki Nestor

Palun seda ka kirjalikult kinnitada!
Lugupeetud Riigikogu! Sulgen Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimekirja. Kuulutan välja vaheaja Riigikogu aseesimeeste kandidaatide nimede kandmiseks hääletamissedelitele. Vaheaja lõppemisest anname märku helisignaaliga.
V a h e a e g

Esimees Eiki Nestor

Austatud Riigikogu! Kuulutan vaheaja lõppenuks. Vabariigi Valimiskomisjon on valmis Riigikogu aseesimeeste valimiseks. Lugupeetud Riigikogu liikmed! Komisjoni liikmed kontrollivad siinsamas teie ees hääletamiskasti ja sulgevad selle turvaplommidega.
Hääletamiskast on kontrollitud ja suletud. Hääletamise kord on sama mis esimehe valimisel. Riigikogu liige märgib hääletamissedelil risti lahtrisse selle kandidaadi nime juures, kelle poolt ta hääletab. Kas on küsimusi? Ei ole. Hääletamiseks on aega 30 minutit. Kell on 11.33. Hääletamine lõpeb kell 12.03. Kuulutan välja vaheaja.
V a h e a e g

Esimees Eiki Nestor

Austatud Riigikogu! Kuulutan hääletamise Riigikogu aseesimeeste valimisel lõppenuks. Palun tuua hääletamiskast saali! Kas Riigikogu liikmetel on hääletamise korraldamise kohta proteste? Proteste ei ole.
Palun kontrollida hääletamiskasti ja seda, ega turvaplommid ei ole rikutud.
Palun valimiskomisjoni liikmetel asuda hääli lugema!
(Valimiskomisjon loeb hääli.)
Palun Vabariigi Valimiskomisjonil lugeda hääled üle ka avalikult!

Vabariigi Valimiskomisjoni aseesimees Meelis Eerik

Helir-Valdor Seeder: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49.
Jüri Ratas: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ja 36.
Kehtetud sedelid: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11. Sedelid on kehtetud, sest täidetud on kas mõlemad lahtrid või on jäetud mõlemad lahtrid täitmata.

Esimees Eiki Nestor

Teen teatavaks hääletamistulemused Riigikogu aseesimeeste valimisel. Nimekirja kantud Riigikogu liikmete arv – 101, hääletamissedeli saanud Riigikogu liikmete arv – 96, hääletamisest osa võtnud Riigikogu liikmete arv – 96, kehtetute hääletamissedelite arv – 11. Riigikogu aseesimeeste kandidaatidele antud häälte arv: Helir-Valdor Seeder – 49, Jüri Ratas – 36. Protokolli on koostanud Vabariigi Valimiskomisjon ja alla on kirjutanud Aaro Mõttus. Kas on proteste? Proteste ei ole. Palun vormistada valimiskomisjoni otsus!
"Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse § 7 lõike 6 ja § 82 lõike 1 alusel Vabariigi Valimiskomisjon otsustab: tunnistada Helir-Valdor Seeder valituks Riigikogu esimeseks aseesimeheks ja Jüri Ratas Riigikogu teiseks aseesimeheks."
Austatud kolleegid, uus juhatus on valitud. Palun teie nõusolekul Riigikogu juhatuse laua taha minu paremale käele esimese aseesimehe ja vasakule käele teise aseesimehe! Aseesimehed tervitavad teid. (Aplaus.)


12:19 Istungi rakendamine

Esimees Eiki Nestor

Aga nüüd, kas kellelgi on soovi üle anda eelnõusid või arupärimisi? Külliki Kübarsepp, palun!

Külliki Kübarsepp

Palju õnne ja edu teile! Jätkame tavapärast Riigikogu tööd. Vabaerakonna fraktsiooni liikmed esitavad ettevõtlusminister Liisa Oviirile arupärimise ääremaastumise pidurdamise ja ettevõtluse olukorra kohta. Sotsiaaldemokraadid on korduvalt lubanud ääremaastumise peatamist. Ka koalitsioonilepe lubab toetada tööstusparkide ja tööstusalade loomist, elektri- ja sidevõrkudega liitumise soodustamist ning muid regionaalarengu meetmeid. Avalikkuses on seni olnud juttu peamiselt Ida-Virumaa tööstusparkide arendamisest ning seal loodavatest töökohtadest. Kahjuks on meil mitmeid tühjenevaid piirkondi. Teadaolevalt pakub Võru maavalitsus oma initsiatiivil kuue uue tööstusala loomist maakonnas. Selle eesmärgi saavutamiseks suheldakse pidevalt majandusministeeriumiga. Ilmselt on toetust väärivat initsiatiivi veel mitmel pool Eestis. Küsimegi nelja küsimusega, kuidas nende programmide käivitamisega on läinud, kuidas koalitsioonilepingu lubadused täituvad ning kas on veel lahendusi, retsepte väikeettevõtluse ja regionaalarengu toetuseks. Aitäh!

Esimees Eiki Nestor

Olen juhatuse nimel ja kohalolekul vastu võtnud ühe arupärimise, mis edastatakse adressaadile siis, kui see vastab Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele. Istung on lõppenud. Häid pühi!

Istungi lõpp kell 12.21.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee