Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

header-logo

14:00 Istungi rakendamine

Esimees Ene Ergma

Tere päevast, lugupeetud Riigikogu liikmed! Alustame Riigikogu täiskogu VI istungjärgu viienda töönädala kolmapäevast istungit. Kolleegid, nüüd on võimalik üle anda eelnõusid ja arupärimisi. Palun, kolleeg Rainer Vakra!

Rainer Vakra

Riigikogu 2013. aasta 12. märtsi otsusega VEB Fondi koondatud nõuete menetlemise ja rahuldamise asjaolude väljaselgitamiseks moodustatud Riigikogu uurimiskomisjon on pidanud 19 istungit ning kuulanud ära 26 inimest. Selle käigus oleme saanud kuulda uusi viiteid nende asjaoludega seotud isikutele ja dokumentidele. Komisjon soovib täiendavaks isikute ärakuulamiseks ja dokumentide kontrollimiseks lisaaega. Komisjon praegu kehtiva tähtaja jooksul täiendavaid kuulamisi ja dokumentide analüüsi teha ei jõua, sest komisjoni töögraafik on pingeline ja algselt kavandatud kuulamisi ei ole võimalik ära jätta. Esialgse kava kohaselt tuli komisjonil esitada lõpparuanne 2. detsembriks 2013. Samaaegselt komisjoni tööga viib VEB Fondi kohta auditi läbi Riigikontroll, kes on plaaninud selle lõpule viia 2014. aasta märtsiks. Selleks, et komisjon saaks auditi tulemusi oma töös kasutada, soovib komisjon ühtlustada oma ajakava Riigikontrolli auditi ajakavaga. Sellest tulenevalt esitame Riigikogu otsuse eelnõu, mille sisu on pikendada VEB Fondi komisjoni töö tähtaega 2014. aasta 7. aprillini. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Aitäh! Olen juhatuse nimel vastu võtnud ühe otsuse eelnõu. Kui see vastab Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele, otsustab juhatus selle menetluse kolme tööpäeva jooksul.
Head kolleegid, annan edasi teated. Riigikogu juhatus on võtnud menetlusse järgmised eelnõud ja määranud neile juhtivkomisjonid: esiteks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud majandustegevuse seadustiku üldosa seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon – majanduskomisjon; teiseks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud võlaõigusseaduse ja tarbijakaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon – majanduskomisjon; kolmandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon – rahanduskomisjon; neljandaks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud maksukorralduse seaduse ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon – rahanduskomisjon; viiendaks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud liiklusseaduse ja väärteomenetluse seadustiku muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon – majanduskomisjon; kuuendaks, Vabariigi Valitsuse s.a 14. oktoobril algatatud välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu, juhtivkomisjon – põhiseaduskomisjon; seitsmendaks, Riigikogu majanduskomisjoni s.a 15. oktoobril esitatud Riigikogu otsuse "Eesti Arengufondi nõukogu liikme nimetamine" eelnõu, juhtivkomisjon – majanduskomisjon.
Head kolleegid, nüüd on aeg teha kohaloleku kontroll.
Kohaloleku kontroll
Kohalolijaks registreerus 82 Riigikogu liiget, puudub 19. Läheme tänase päevakorra juurde.


1. 14:06 Eesti Vabariigi ja Mehhiko Ühendriikide vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ja selle juurde kuuluva protokolli ratifitseerimise seaduse eelnõu (466 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Päevakorra esimene punkt on Vabariigi Valitsuse algatatud Eesti Vabariigi ja Mehhiko Ühendriikide vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ja selle juurde kuuluva protokolli ratifitseerimise seaduse eelnõu 466 teine lugemine. Ma palun ettekandjaks kõnepulti rahanduskomisjoni liikme kolleeg Peeter Laursoni!

Peeter Laurson

Lugupeetud Riigikogu esimees! Head kolleegid! Rahanduskomisjon arutas Eesti Vabariigi ja Mehhiko Ühendriikide vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ja selle juurde kuuluva protokolli ratifitseerimise seaduse eelnõu 466 oma 8. oktoobri istungil. Tähtajaks muudatusettepanekuid ei laekunud. Komisjon langetas järgmised konsensuslikud otsused: võtta eelnõu päevakorda kolmapäeval, 16. oktoobril, teine lugemine lõpetada ning panna eelnõu lõpphääletusele. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Peeter Laurson! Teile on ka küsimus. Palun, kolleeg Imre Sooäär!

Imre Sooäär

Austatud ettekandja! Niisuguseid topeltmaksustamise vältimise lepinguid oleme siin Riigikogus vastu võtnud üksjagu. (Sumin saalis.) Praegu küll paistab, et Riigikogu ei kuule, mida sa siin puldis räägid. Minu küsimus on, kas neid n-ö standardlepinguid koostatakse copy-paste põhimõttel või on neis ka riigipõhiseid punkte. Kas see eelnõu erineb millegi poolest teistest topeltmaksustamise vältimise lepingutest, mis me oleme siin ratifitseerinud?

Peeter Laurson

Üldiselt on need tõepoolest suhteliselt sarnased, kuid selle eelnõu puhul juhin tähelepanu, et kinnisvarana käsitatakse Mehhikos näiteks ka eluskarja põllumajanduses ja metsanduses kasutatavaid seadmeid. Igas riigis kehtivad teatud väga spetsiifilised erinevused, Mehhiko puhul on sellised.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Mart Nutt!

Mart Nutt

Austatud ettekandja! Väga palju Euroopa Liidu majandusalasest tegevusest on delegeeritud Euroopa Liidu tasandil Euroopa Komisjoni pädevusse. Topeltmaksustamist käsitlevate lepingutega ei ole seda siiamaani tehtud. Aga kas selles vallas on kavas tekitada olukord, kus Euroopa Liidu nimel sõlmib topeltmaksustamise vältimise lepinguid kolmandate riikidega Euroopa Komisjon ja sel juhul kehtiksid need kõikides liikmesriikides samamoodi?

Peeter Laurson

Seda komisjon ei arutanud.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Rannar Vassiljev!

Rannar Vassiljev

Kas te oskate öelda, milliseid ettevõtteid see leping kõige rohkem võiks tulevikus mõjutada? Mis valdkonna ettevõtetel Eestis on kõige tihedamad kaubandussuhted Mehhikoga?

Peeter Laurson

Rahanduskomisjonis tuli see küsimus jutuks, aga sellist statistikat kahjuks ei ole Eesti Pangast ega kuskilt mujalt kätte saadud. Väga palju neid ettevõtteid kindlasti ei ole, aga see seadus on tarvilik juhuks, kui peaks mõni ettevõte leiduma.

Esimees Ene Ergma

Palun, Rannar Vassiljev, teine küsimus!

Rannar Vassiljev

Kuidas teile tundub, kas tulevikus, kui meil selliseid lepinguid veel siia Riigikokku tuleb – ja suure tõenäosusega seda juhtub –, võiks asjaomane statistika olemas olla?

Peeter Laurson

Võiks küll.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Peeter Laurson! Kas kolleegid soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Kuna muudatusettepanekuid ei ole, siis võime minna lõpphääletuse juurde.
Head kolleegid, panen lõpphääletusele Eesti Vabariigi ja Mehhiko Ühendriikide vahelise tulumaksudega topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingu ja selle juurde kuuluva protokolli ratifitseerimise seaduse eelnõu 466. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 69 Riigikogu liiget, vastu või erapooletu ei olnud keegi. Eelnõu on seadusena vastu võetud.


2. 14:13 Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu (449 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Alustame Vabariigi Valitsuse algatatud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse eelnõu 449 teist lugemist. Palun ettekandjaks kõnepulti rahanduskomisjoni liikme kolleeg Inara Luigase!

Inara Luigas

Austatud istungi juhataja! Lugupeetud kolleegid! Teen väikese ülevaate selle seaduseelnõu käsitlemisest komisjonis. Kõigepealt, mis on eelnõu sisu? Eelnõuga täpsustatakse liiduvälisest riigist reisija toodud aktsiisikauba aktsiisivabastuse reegleid, et lühendada piiriületuse järjekordi, takistada ebaseaduslikku kauplemist liiduvälisest riigist toodud aktsiisikaubaga ning tagada Euroopa Liidu Nõukogu direktiivi 2007/74/EÜ artikli 6 otstarbekohane rakendamine. Sellega seoses määratakse kindlaks aktsiisikauba toomise juhuslikkus, mis sisustatakse aktsiisikauba toomise sageduse kaudu. Eelnõu kohaselt loetakse aktsiisivaba koguse piires aktsiisikauba toomine mittejuhuslikuks, kui alkoholi ja kütust tuuakse Eestisse pärast esmakordset saabumist kalendrikuu jooksul ning tubakatooteid pärast teistkordset Eestisse saabumist kalendrikuu jooksul. Samuti sätestatakse maksuhalduri kaalutlusõigus aktsiisivabastuse kohaldamiseks pärast esma- või teistkordset Eestisse saabumist. Lisaks sellele muudetakse eelnõuga teises liikmesriigis asuvate õhusõidukite ja laevade aktsiisikaubaga varustamise korda vastavalt Euroopa Komisjoni määrusele ning tehakse muid redaktsioonilisi täpsustusi õigusselguse huvides.
Rahanduskomisjon arutas seda eelnõu teise lugemise ettevalmistamisel kaks korda: 8. ja 14. oktoobril. Sisuliselt arutati muudatusettepanekuid. Neid esitati 11, üks muudatusettepanek võeti hiljem tagasi. Komisjon tegi eelnõus konsensusega ühe muudatuse jõustumissättes. Selle kohaselt jõustub seadus s.a 1. detsembril, mitte 1. oktoobril, nagu algul pakutud, ja seoses sellega võttis Eesti Keskerakonna fraktsioon tagasi oma muudatusettepaneku, mis pani ette, et seadus jõustub 1. novembril. Menetlusse jäänud muudatusettepanekuid – neid on loetelus kümme – komisjon ei toetanud. Kõik need head ettepanekud hääletati välja. Komisjon jäi eelnõus algataja pakutud lahenduste juurde piirijärjekordade lühendamisel ja liiduvälisest riigist toodud aktsiisikaupadega ebaseadusliku kauplemise takistamisel, et maksulaekumisi suurendada.
Mõni sõna ka nende muudatusettepanekute kohta, mille üle toimus sisuline arutelu. Muudatusettepaneku nr 1 esitasid Kagu-Eesti saadikurühma ja Setomaa toetusrühma liikmed Urmas Klaas, Meelis Mälberg, Ülo Tulik, Peeter Laurson, Tarmo Tamm, Priit Sibul, Toomas Tõniste, Juku-Kalle Raid, Ester Tuiksoo, Kalvi Kõva, Rein Randver ja Inara Luigas. Ettepanek nägi ette, et enda tarbeks võib riiki sisenedes Venemaalt tuua standardses kütusepaagis kütust maksuvabalt kaks korda kuu jooksul. See ettepanek kahjuks toetust ei leidnud.
Teine muudatusettepanek tuli siinkõnelejalt, aga räägin siiski natukene veel, mille üle arutleti esimest muudatusettepanekut käsitledes. Küsiti, millise analüüsi tulemusel jõuti eelnõus pakutud kütusepiirangute juurde. Rahandusministeeriumi esindaja selgitas, et üritati hinnata stsenaariumi, mis saab, kui lubada üks, kaks või kolm korda kuus kütust aktsiisivabalt Eestisse tuua. Kuidas seda kogust hinnati, on kirjas ka seletuskirjas. Rahandusministeeriumi esindaja selgitas, et piiriületuse eesmärk ei pea olema mitte kütuse toomine. Piiri saab ületada ükskõik kui palju kordi, piiratakse aga just aktsiisivaba kütuse toomist. Juhuslikkuse üle otsustamiseks antakse Maksu- ja Tolliametile kaalutlusõigus. Rahandusministeeriumi esindajad toonitasid, et mida rohkem kordi kuus võib maksuvabalt piiri ületada, seda enam piiriületuste arv kasvab ja vähenevad maksulaekumised. Piiriülese kütuseveo piiramine võimaldab Venemaa turistidel piiri ületada lühemate järjekordadega.
Samas oli komisjonis juttu sellestki, et ka Venemaa turistid peavad nüüd hakkama kütusekoguseid deklareerima. Ja nagu infotunniski juttu oli, nad peavad leppima sellega, et Maksu- ja Tolliametil on õigus kütusepaagist kütus välja pumbata ja üle mõõta. Pärast antakse see siis omanikule tagasi.
Vaieldi muidugi ka selle üle, kas selline regulatsioon vähendab piiriületust. On ju olemas piiriületuse järjekorra elektrooniline süsteem. Uuriti, miks Eesti siiski jääb ühe korra juurde kuus, kuigi Läti ja Leedu on otsustanud teisiti: Leedus on lubatud kütuse sissetoomine neli korda kuus ja ka Lätis mitte rohkem kui üks kord nädalas.
Rahanduskomisjoni liikmed avaldasid arvamust, et nad saavad küll aru, et muidugi loodab Rahandusministeerium oma regulatsiooni korral riigile rohkem tulusid saada, kuid kindlasti toob see Venemaa turistidele asjaajamist ja muid sekeldusi juurde.
Küsiti veel, mida tähendab üks kord piiriületust täis kütusepaagiga – kas see kehtib sõiduki kohta või reisija kohta. Seaduses on kirjas, et piiriületus on reisijapõhine. Kui aga inimene käib jalgsi üle piiri mitu korda kuus, siis autoga piiri ületamise korral loetakse see ikkagi esmakordseks.
Küsiti ka, kuidas suhtutakse asjasse, kui abikaasadel on kahe peale üks auto. Rahandusministeeriumi esindajad selgitasid, et mõlemal abikaasal on õigus tuua üle piiri kuus üks kord aktsiisivaba kütust.
Viienda muudatusettepaneku arutamisel küsiti, kuidas saab deklareerida täpset kütusekogust. Selle seaduse jõustumisel tuleb reisijal nimelt kütusekogus kirjalikult deklareerida. Rahandusministeeriumi esindaja selgitas, et see ei ole mitte kohustuslik. Igal reisijal on õigus kütus deklareerida, kui ta ei soovi sekeldusi, kui ta Venemaalt ehk siis kolmandast riigist Eestisse saabub ja tal on kütust paagis rohkem kui Eesti riigist lahkumisel. Toonitati, et kui inimene ei oska hinnata, kui palju kütust paagis on, siis on tal alati õigus pöörduda maksu- ja tolliametniku poole, kes mõõdab autos oleva kütusekoguse liitrise täpsusega.
Sellesama muudatusettepaneku puhul küsiti ka, et kui piir ületatakse eri piiripunktides, kuidas siis osatakse arvata, kas reisija on juba varem piiri ületanud või mitte. Rahandusministeeriumi ametnikud selgitasid, et on olemas ühtne jälgimissüsteem, kõik piiriületajad on ühes registris kirjas.
Veel oli arutelu, miks koheldakse Eesti ja Venemaa numbrimärkidega autosid piiril erinevalt. Kinnitati, et Maksu- ja Tolliametile on selline vahetegemine lubamatu ning kindlasti hakatakse riski hindamisel ja kontrollimisel tegema ühetaolisi valikuid.
Samuti arutleti selle üle, kas on õigus mitte lubada juhuveobussidel Venemaalt ostetud kütusega parkimiskohta sõita. Praeguse eelnõu seadusena jõustumise korral võivad juhuvedusid tegevad bussid selle kütusega ainult veo sihtkohta sõita. Ja ongi kõik. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Kas te ütleksite ka komisjoni otsused?

Inara Luigas

Komisjoni otsus on teha ettepanek teine lugemine lõpetada. Poolt hääletas 6, vastu 5, erapooletuid ei olnud.

Esimees Ene Ergma

Suur tänu, kolleeg Inara Luigas! Nüüd on küsimuste aeg. Palun, kolleeg Jaak Allik!

Jaak Allik

Lugupeetud ettekandja! Ma tahan täpsustada eelnõu § 1 punkti 22, kus on öeldud, et seaduse § 27 täiendatakse lõigetega 7 ja 8 järgmises sõnastuses. Lõige 8 on sõnastatud järgmiselt: "Liiduvälisest riigist Eestisse õhusõiduki, rongi või laevaga saabuvate reisijate puhul ei sõltu aktsiisivabastuse kohaldamine alkoholile ja tubakatoodetele piiriületuste sagedusest." Kas seda tuleb mõista nii, et kui inimene saabub Eestisse laeva, rongi või lennukiga, siis pole tähtis, mitu korda ta sel kuul on piiri ületanud? Ja kui see on nii, siis ma tahaks teada, miks ei ole siia lisatud rahvusvahelisi autobusse?

Inara Luigas

Te olete õigesti aru saanud: kui reisija saabub liiduvälisest riigist Eestisse õhusõiduki, rongi või laevaga, siis piiriületuse sagedust ei määratleta. Inimesed võivad lennuki, rongi või laevaga meile kas või iga päev tulla ja tuua kaasa vastava koguse aktsiisikaupa.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Rein Randver!

Rein Randver

Austatud ettekandja! Tõenäoliselt on see väga tundlik seaduseelnõu. Te mainisite, et algul oli 11 muudatusettepanekut ja kümmet siis arutati. Ma tahan küsida komisjonis toimunu kohta. Te ütlesite, et head ettepanekud jäid arvestamata. Kas selle taga oli algataja surve või oli mingi muu põhjus, miks neid ettepanekuid ei arvestatud? Ning kas komisjonis oli ka laiemat sisulist arutelu? Kas piiriületusele, piiriäärsete elanike liikumisele ja muudele teemadele pühendati tähelepanu?

Inara Luigas

Selle seaduseelnõu üle toimus väga sisuline arutelu. Komisjoni liikmed kohtusid nii Maksu- ja Tolliameti kui ka Rahandusministeeriumi esindajatega. Piiriületuse teemal on palju vaieldud ka siin saalis, on kohtutud piiriäärsete elanikega. On toodud palju näiteid, kuidas on see valdkond reguleeritud teistes liikmesriikides. Ma toonitan veel kord, et Leedus on lubatud kütust aktsiisivabalt üle piiri tuua üks kord nädalas, aga mitte rohkem kui viis korda kuus. Lätis on kriteeriumiks "mitte rohkem kui üks kord seitsme päeva jooksul". Soome riik ei reguleeri üldse kordade arvu, vaid jälgib, et kütust, mis tuuakse kolmandast riigist, ei toodaks eesmärgiga seda müüa.
Rahandusministeerium arvab, et üle piiri reisimise põhieesmärk ei tohi olla sealt aktsiisikaupa hankida. Loomulikult muretsetakse selle üle, et Eesti riigis ikkagi maksuraha laekuks. Ka siinkõneleja ei ole nii loll, nagu Jürgen Ligi täna viitas, väites, et ma püüan ainult Kagu-Eestis hääli koguda. Nagu me kõik, muretsen ka mina selle pärast, et Eesti riigis laekuks maksuraha ja riigieelarve saaks täidetud. Samas me peaksime silmas pidama ka seda, et elu Kagu-Eestis ja mujal piiril ei ole elu Tallinnas ning neid väikesi soodustusi, mida on lubanud Euroopa Liit oma direktiividega, oma määrustega, võiks Eesti riik siiski ka võimaldada. See lihtsustaks märksa Kagu-Eesti elanike toimetulekut. Ja kõik see raha, mis hoitakse kokku sealtpoolt piiri kütuse ostmisega – seda ei viida kuhugi mujale. See viiakse toidupoodi, see viiakse esmatarbekaupade poodi – ükskõik kuhu. See kasutatakse ära siin Eesti riigis ja maksudena jõuab see nii või teisiti riigieelarvesse.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Tarmo Tamm!

Tarmo Tamm

Lugupeetud ettekandja! Minu küsimus on võrdse kohtlemise kohta. Nagu te oma ettekandes mainisite, Soomes ei ole üldse kõnealune piiriületuste arv piiratud, Lätis ja Leedus on see neli-viis korda kuus, Eestis aga vaid üks kord kuus. Mille poolest Eesti inimene erineb soomlasest, lätlasest ja leedulasest?

Inara Luigas

Kindlasti ta erineb selle poolest, et ta räägib eesti keelt. Erineb ka selle poolest, et tal on niisugune valitsus. Selle üle on mul muidugi südamest kahju. Aga kõik ei ole veel halvasti lõppenud. Kui Vabariigi Valitsus arvab, et seda seaduseelnõu saab Eesti kodanike jaoks paremaks muuta, siis see võimalus tal on. Kutsun ka kõiki Riigikogu liikmeid üles teatud muudatusettepanekuid toetama!

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Jaak Allik, teine küsimus!

Jaak Allik

Lugupeetud ettekandja! Tänan teid selgituse eest, aga te jätsite vastamata minu küsimuse teisele poolele. Kas te selgitaksite, miks sellesse punkti, kus on kirjas rong, laev või õhusõiduk, ei ole lisatud rahvusvahelist reisibussi? Mis vahe seal on?

Inara Luigas

Ma ei oskagi seda kommenteerida. Rahvusvaheliste reisibusside kohta on eraldi normatiivid. Mis puutub juhuveobussidesse, siis Rahandusministeerium väidab, et bussis on teinekord ainult kaks-kolm inimest ja neid sõidutatakse üle piiri ainult ühe eesmärgiga: tuua kütust. Need bussid ei tohi tuua rohkem kütust, kui on vaja veose sihtkohani sõitmiseks. Rahvusvaheliste busside kohta kehtivad teised direktiivid ja reeglid.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Kalvi Kõva!

Kalvi Kõva

Hea komisjonipoolne ettekandja! Minu küsimus on tolli- ja maksuametniku kaalutlusõiguse kohta. Kuna üks muudatusettepanek käsitles just seda, siis loodetavasti te komisjonis seda teemat arutasite. On teada, et Venemaalt on hakatud tulema Kagu-Eesti haiglatesse sünnitama. Ja kui laps on sündimas, siis on emal enne seda vaja arsti juures käia hea mitu korda, kindlasti vähemalt kord kuus. Kas see, kui Pihkva oblasti pere otsustab, et nende laps sünnib Võru haiglas, ei võiks minna erijuhu alla? Ka pereisal tuleb ju last vaatama ja koju tooma sõita ning vahest peab ema või laps hiljem veel kontrollis käima. 

Inara Luigas

Sellest oli komisjonis põgusalt juttu. Üldjuhul on piiriületaja reisija ja reisijapõhiselt maksustatakse ka kütus. Aga kui näiteks noor pere Pihkvast sõidab vaatama haiglat, kus naine tahab lapse sünnitada, siis on selge, et piiri ületatakse korduvalt. Ma kujutan ette kõiki neid sekeldusi, mis piiriületusega kaasnevad. Kui esimest korda Võru haiglasse sõidetakse, siis ületatakse piir täispaagiga, neil on aktsiisivabastus. Eestist lahkudes peavad nad oma kütusejäägi deklareerima. Teist korda, näiteks sünnitama sõites, võib neil olla paagis kütust täpselt sama palju, kui enne liitreid kirja sai. Kui näidik näitab natukene üle ning maksu- ja tolliametnikul tekib kahtlus, et paagis võib olla viis liitrit üle, siis palutakse kogu see pere autost välja, pumbatakse kütusepaak tühjaks, kütus mõõdetakse ära ja antakse peale seda, kui vajaduse korral on aktsiisimaks tasutud, kütus perele tagasi. Mingisuguseid erisusi ei ole sätestatud, on vaid maksu- ja tolliametnike kaalutlusõigus, kui tegu on teist korda piiri ületamisega. Kõigil järgmistel kordadel, kui kütusekogus ei ole kirjalikult deklareeritud, läheb kütus maksustamisele.

Esimees Ene Ergma

Palun, kolleeg Tarmo Tamm, teine küsimus!

Tarmo Tamm

Lugupeetud ettekandja! Lätis võib üle piiri tuua aktsiisivaba kaupa neli korda kuus. Kui eestlane käib Venemaal läbi Läti piiripunkti, kas temale laieneb ka see õigus?

Inara Luigas

Praeguste andmete kohaselt on nii, et kui Eesti kodanik ületab Vene-Läti piiri, siis tallegi laieneb see õigus. Ta võib käia niimoodi üle piiri neli korda kuus.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Inara Luigas! Kas kolleegid soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata. Läheme muudatusettepanekute läbivaatamise juurde. Seaduseelnõu kohta esitati 11 muudatusettepanekut, alustame nende läbivaatamist.
Muudatusettepanek nr 1 on kolleegide Urmas Klaasi, Meelis Mälbergi, Ülo Tuliku, Peeter Laursoni, Tarmo Tamme, Priit Sibula, Toomas Tõniste, Juku-Kalle Raidi, Ester Tuiksoo, Kalvi Kõva, Rein Randveri ja Inara Luigase esitatud. Juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Palun seda muudatusettepanekut hääletada! Enne hääletust palun kümme minutit vaheaega, et rahvasaadikud saaks omavahel veel asja arutada!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Palun siis vastav paber või bumaaga siia! Vaheaeg kümme minutit.
V a h e a e g

Esimees Ene Ergma

Lugupeetud kolleegid, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni võetud vaheaeg on lõppenud ja me võime minna hääletuse juurde.
Panen hääletusele muudatusettepaneku nr 1, mille on esitanud kolleegid Urmas Klaas, Meelis Mälberg, Ülo Tulik, Peeter Laurson, Tarmo Tamm, Priit Sibul, Toomas Tõniste, Juku-Kalle Raid, Ester Tuiksoo, Kalvi Kõva, Rein Randver ja Inara Luigas ning mille juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun hääletada! Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Mul on protseduuriline küsimus: kuhu on kadunud rahvasaadikud Klaas, Mälberg, Tulik, Laurson, Sibul, Tõniste ja Raid?

Esimees Ene Ergma

Ma lugesin kõik ette. (Naer saalis.)

Eiki Nestor

Aga kuhu nad kadunud on?

Esimees Ene Ergma

Kuhu nad kadunud on, see ei ole minu probleem! Kolleegid, palun tähelepanu!
Lugupeetud Riigikogu, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 1, mille on esitanud Urmas Klaas, Meelis Mälberg, Ülo Tulik, Peeter Laurson, Tarmo Tamm, Priit Sibul, Toomas Tõniste, Juku-Kalle Raid, Ester Tuiksoo, Kalvi Kõva, Rein Randver ja Inara Luigas. Juhtivkomisjon on jätnud selle ettepaneku arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt on 26 Riigikogu liiget, vastu 36, erapooletuid ei ole. Ettepanek toetust ei leidnud.
Muudatusettepanek nr 2 on kolleeg Inara Luigase esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Palun seda muudatusettepanekut hääletada!

Esimees Ene Ergma

Hästi! Lugupeetud Riigikogu, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 2, mis on kolleeg Inara Luigase esitatud ja mille juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 16 Riigikogu liiget, vastu oli 43, erapooletuid ei olnud. Ettepanek ei leidnud toetust.
Muudatusettepanek nr 3 on Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Kadri Simson!

Kadri Simson

Palun kolmandat muudatusettepanekut hääletada!

Esimees Ene Ergma

Head kolleegid, panen hääletusele kolmanda muudatusettepaneku, mille on esitanud Eesti Keskerakonna fraktsioon ja mille juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 24 Riigikogu liiget, vastu oli 43, erapooletuid ei olnud. Ettepanek toetust ei leidnud.
Muudatusettepanek nr 4 on Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Kadri Simson!

Kadri Simson

Palun neljandat muudatusettepanekut hääletada!

Esimees Ene Ergma

Hästi! Lugupeetud Riigikogu, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 4, mis on Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud. Juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 23 Riigikogu liiget, vastu oli 44, erapooletuid ei olnud. Ettepanek toetust ei leidnud.
Muudatusettepaneku nr 5 on esitanud kolleeg Inara Luigas, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Palun seda muudatusettepanekut hääletada!

Esimees Ene Ergma

Palun! Lugupeetud kolleegid, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 5, mille on esitanud kolleeg Inara Luigas ja mille juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 24 Riigikogu liiget, vastu 42, erapooletuid ei olnud. Ettepanek toetust ei leidnud.
Muudatusettepanek nr 6 on Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata.
Muudatusettepanek nr 7 on samuti Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata.
Muudatusettepanek nr 8 on kolleeg Inara Luigase esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Palun seda muudatusettepanekut hääletada!

Esimees Ene Ergma

Palun! Lugupeetud Riigikogu, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 8, mis on kolleeg Inara Luigase esitatud ja mille juhtivkomisjon on jätnud arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Poolt hääletas 23 Riigikogu liiget, vastu 39, erapooletuid ei olnud. Ettepanek ei leidnud toetust.
Muudatusettepanek nr 9 on kolleeg Inara Luigase esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun, kolleeg Eiki Nestor!

Eiki Nestor

Palun seda muudatusettepanekut hääletada!

Esimees Ene Ergma

Palun! Hea Riigikogu, panen hääletusele muudatusettepaneku nr 9, mis on kolleeg Inara Luigase esitatud. Juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata. Palun hääletada!
Hääletustulemused
Ettepaneku poolt hääletas 24 Riigikogu liiget, vastu 42, erapooletuid ei olnud. Ettepanek toetust ei leidnud.
Muudatusettepanek nr 10 on Eesti Keskerakonna fraktsiooni esitatud, juhtivkomisjon on jätnud selle arvestamata.
Ja viimane muudatusettepanek, nr 11 on rahanduskomisjoni esitatud ning juhtivkomisjon on seda arvestanud täielikult.
Head kolleegid, me oleme läbi vaadanud kõik muudatusettepanekud. Seaduseelnõu 449 teine lugemine on lõppenud.


3. 14:54 Taimekaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu (473 SE) teine lugemine

Esimees Ene Ergma

Meie järgmine päevakorrapunkt on taimekaitseseaduse muutmise seaduse eelnõu 473 teine lugemine. Ma palun ettekandeks kõnetooli maaelukomisjoni liikme kolleeg Priit Sibula!

Priit Sibul

Austatud koosoleku juhataja! Head kolleegid! Eelnõu 473 on maaelukomisjonis enne teist lugemist arutusel olnud kahel korral: 7. oktoobril, kui lisaks komisjoni liikmetele oli kohal ka Põllumajandusministeeriumi taimetervise osakonna taimekaitse büroo juhataja osakonnajuhataja ülesannetes Evelin Hillep, ja 14. oktoobril. 7. oktoobril me arutasime ka muudatusettepanekut, mis seisnes selles, et Eesti Maaviljeluse Instituudi välja antud koolitustunnistused jäävad kehtima ka pärast taimekaitseseaduse muutmist. Veel tehti normitehnilisi parandusi, mis tulenevad normitehnika eeskirjast.
Komisjon langetas konsensusliku otsuse teine lugemine lõpetada. Esmaspäeval, 14. oktoobril tegime ettepaneku, et eelnõu võiks kolmandal lugemisel suures saalis olla 23. oktoobril. Aitäh!

Esimees Ene Ergma

Suur tänu! Teile on ka küsimus. Palun, kolleeg Inara Luigas!

Inara Luigas

Lugupeetud ettekandja, ma tänan väga sisuka ettekande eest! Mul on üks küsimus. Me siin mõni minut tagasi arutasime üht väga olulist teemat. Kas sa jäid lihtsalt hiljaks või kus sa olid?

Priit Sibul

Komisjon ei tegelenud vähimalgi määral küsimusega, kus ma kavatsen olla, kui saalis tuleb arutusele eelnõu 449. Ma annan oma liikumistest aru mitte siin saalis, vaid oma valijatele.

Esimees Ene Ergma

Rohkem küsimusi ei ole. Suur tänu, kolleeg Priit Sibul! Kas kolleegid soovivad avada läbirääkimisi? Kõnesoove ei ole, läbirääkimisi ei avata.
Seaduseelnõu muutmiseks on üks ettepanek, mille on esitanud maaelukomisjon ja mis on täielikult arvestatud. Seaduseelnõu 473 teine lugemine on lõppenud.


4. 14:57 Riigikogu otsuse "Eesti riikliku turismiarengukava 2014–2020 kinnitamine" eelnõu (461 OE) esimene lugemine

Esimees Ene Ergma

Järgmine päevakorrapunkt on Vabariigi Valitsuse esitatud Riigikogu otsuse "Eesti riikliku turismiarengukava 2014–2020 kinnitamine" eelnõu 461 esimene lugemine. Kõnepulti on juba tulema hakanud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Palun!

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Lugupeetud Riigikogu esimees! Austatud Riigikogu liikmed! Nagu öeldi, esitab valitsus Riigikogule heakskiitmiseks turismiarengukava aastateks 2014–2020. See kava on põhiliselt keskendunud riigi tegevustele turismi arendamisel järgmisel seitsmel aastal. Me oleme seda kava koostanud väga laiapõhjaliselt, kaasates mitmeid turismiettevõtjaid ja nende aktiivi ühendavaid organisatsioone, omavalitsusi ja ministeeriume. Seetõttu julgeme taotleda sellele eelnõule Riigikogu toetust. Püüan oma ettekandes natuke avada selle strateegia sisu, mis käsitleb olukorda ja hindab tulevikuperspektiive.
Alustuseks juhin tähelepanu, et me oleme kakskümmend aastat võtnud turismivaldkonda ja selle positiivset arengut üsna loomuliku ja garanteerituna. Kõik me reisime, kes rohkem, kes vähem, nii Eestis kui ka välismaal. Turismisektori arvuliste näitajate põhjal võib öelda, et see on väga oluline ja arenev sektor. Me hindame, et turismisektor koos oma kaudsete mõjudega annab 6,3% Eesti SKT-st, turismiteenuste eksport moodustab 29% teenuste ekspordist. Eesti Panga andmetel sai Eesti välisturismist tänavu esimesel poolaastal 617 miljonit eurot tulu, kasv aasta jooksul oli tervelt 7%.
Turismisektoris on tuhandeid töökohti, väga paljudes Eesti piirkondades on turism piirkonna arengut silmas pidades tihtipeale kõige tõsisema potentsiaaliga majandusharu. Turist, kes tuleb Eestisse kas äriasjus või puhkusele või ka paariks tunniks laevalt maale astub, puutub kokku väga paljude ettevõtlusliikide ja -vormidega. Ta käib ekskursioonil ja muuseumis, ööbib hotellis, sööb restoranis, ostab suveniire, liigub Eestis mitme omavalitsuse piires jne. Kõik need kontaktid mõjutavad tema arvamust meie riigist ning kõigi nende kontaktide korral jätab ta Eestisse raha ja elavdab meie majandust. Seetõttu, et turismisektoris on palju ja väga erinevaid osapooli, tulebki üritada turismi ühiselt koordineerida. Ma kasutasin sõna "üritama", sest arvestades, kui suur osakaal on siin erainitsiatiivil ja inimeste loovusel, oleks asjatu kavandada turismi arengut ülevalt alla.
Eesti turism nagu kogu Eesti majandus on kahekümne aasta jooksul teinud läbi märkimisväärse arengu. Väliskülalised, kes on eri põhjustel leidnud tee Eestisse, on tavaliselt siin väga positiivselt üllatunud. Selleks et neid siia rohkem jõuaks, tuleb tegelda arengukava esimese märksõnaga. Nimelt on üks strateegiline suund edaspidigi Eesti tuntuse suurendamine. Me jätkame Eesti turundamist nii lähematel kui ka kaugematel turgudel. Seejuures muutub senisest olulisemaks Eesti kui mitmesuguste nišiturismi võimalustega riigi tutvustamine, olgu selleks nišiturismiks loodus-, konverentsi-, toiduturism vms.
Teine märksõna on ühendused. Kindlasti on esiteks oluline, kuidas turist Eestisse saab, ja teiseks, kuidas ta saab juba siin olles mugavalt ringi liikuda. Me liigume jõuliselt edasi Rail Balticuga ja me tahame muuta atraktiivsemaks rongiühendusi meie idanaabriga. Tallinna Lennujaam jätkab uute võimaluste otsimist, et lennuühendusi mitmekesistada. Loodetavasti on meie kohalikust turust lähtuv lennuettevõte kõige sügavamast august väljas ja suudab pakkuda uusi ühendusi. Uued elektri- ja diiselrongid peaksid andma võimaluse mugavamalt ja kiiremini Eestis reisida ning see peaks aitama kaasa turismi arengule Tallinnast väljaspool. Jätkub Eesti teede areng, mille me näeme ette Eesti transpordi arengukavas. Me arendame teevõrgustikku Tallinna–Tartu, Tallinna–Pärnu ja Tallinna–Narva suunal.
Meie kõige suurem ja konkreetsem ülesanne ühenduste arendamisel on meie peamiste rahvusvaheliste väravate (Tallinna Lennujaam, Tallinna Vanasadam) parem ühendamine ülejäänud transpordivõrguga. See puudutab kindlasti meie pealinna arenguplaane: ühistranspordiliinide parem ühitatavus, trammiliini pikendamine lennujaamani, mugavad ümberistumisvõimalused Ülemistel, Vanasadama piirkonna terviklik väljaarendamine koostöös erasektoriga. Loomulikult peab turistil olema põhjust Tallinnast välja minna. Piirkondlike tugiteenuste arendamisele ja koostööle selles vallas on turismiarengukavas pühendatud eraldi peatükk.
Kolmas oluline märksõna on koostöö: koostöö erasektori ja riigi vahel, erasektori ja omavalitsuse vahel, omavalitsuse ja riigi vahel, ettevõtjate vahel. Me ärgitame arengukavas toodud tegevustega ettevõtjaid vaatama oma igapäevasest tegevusväljast kaugemale, mitte nägema naabris ainult konkurenti, vaid ka koostööpartnerit. Samuti tahame näha riigi ja omavalitsuste koostöö olulist parandamist, seda ennekõike Tallinnas. Riik on mereääre arendamisse Lennusadama ümbruses andnud suure arengutõuke. Me loodame, et Tallinn tuleb välja algatustega, millega Tallinna kui põhjamaa merelinna järgmistel aastatel edasi arendatakse. Me oleme valmis sellesse panustama.
Neljandaks on oluline tajuda turisti vajadusi ja soove. See algab juba iga üksiku ettevõtte tasandilt. Turismitalu peremees või perenaine peab vaatama oma ettevõtmist kliendi pilguga, ta ei tohiks osutada ainult neid teenuseid, mida tal endal kõige mugavam pakkuda on. Riigi tasandil näeme kolme peamist nišši, kus turismivaldkonnas on nõudlus ilmselgelt olemas. Esiteks pakume arengukavas välja rahvusvahelisi üritusi võimaldava messi- ja konverentsikeskuse rajamise koostöös erasektoriga. Me oleme teinud väliseksperte kaasates uuringu, mille esialgsetest tulemustest selgub, et vajadus sellise keskuse järele on olemas. Praegu tehakse tasuvusanalüüsi. Keskuse ehitamise ja selle äri eduka korraldamise eri variandid on tulevikus arutelu koht. Teine suurem investeering on rahvusvaheliselt atraktiivsed pereturismiteenused. Loodame, et me veel sel aastal suudame langetada positiivse otsuse Lottemaa kohta, kuid peame vajalikuks kaasa töötada, et tekiksid pereturismikeskused ka Tallinna ümbruses. Kolmanda suurema vajadusena investeeringute mõttes näeme väikesadamate võrgustiku arendamist, et me saaksime oma väärilise osa Läänemere mereturismi tulust.
Kindlasti nõuab see kõik raha. Me oleme praegu esitanud turismi arengukava rahaliseks mahuks 123 miljonit eurot. Juhin tähelepanu, et see on ligikaudne arv, mis hõlmab põhiliselt mitmesuguste turismiprogrammide rahastamist. Ka turismiga kaudsemalt seotud investeeringud ja tegevused on valitsusel loomulikult kavas, me ei kavatse lõpetada ühtegi olemasolevat töötavat meedet. Summa on väiksem kui Euroopa Liidu eelmisel või praegu veel kestval perioodil, kuid me leiame, et ka meie turism on välja kasvanud sellest faasist, kus kõikvõimalikke tegevusi tuli n-ö laustoetada. Riigi ja avalike vahenditega tuleb sekkuda seal, kus on turutõrge, kus ilma selleta jääb tegemata midagi olulist, mis aitaks meie turismil oma eesmärke saavutada.
Aastatel 2007–2013 oleme suunanud turismi arendamisse umbes 170 miljonit eurot. Kokku oleme toetanud 70 turismiobjekti ja mitmesuguseid turismitooteid Eesti eri piirkondades. Me kõik teame Lennusadamat, Eesti Meremuuseumi, Tallinna Teletorni, Teaduskeskust AHHAA Tartus. Need kõik on ennast turismiinvesteeringuna juba õigustanud, saanud populaarseks välisturistide ja eestlaste hulgas. Osaliselt kindlasti tänu sellele toetusele, aga ennekõike tänu Eesti inimeste pühendunud tegutsemisele turismivaldkonnas on Eestis käivate turistide arv igal aastal kasvanud, see on praegu suurem kui kunagi varem. Me näeme, et iga kvartali statistika toob uue rekordi. Muidugi tuleb küsida, kas me saame olla kindlad, et turistide arvu kasv on meile tagatud igavesti. Loomulikult on õige vastus, et ei saa. Me peame väga tugevalt pingutama, et areng jätkuks.
Me oleme välja pakkunud eesmärgid aastaks 2020. Me näeme Eestit ka edaspidi atraktiivse ja konkurentsivõimelise turismisihtkohana. Kui 2012. aastal eksporditi Eestis turismiteenuseid 1,2 miljardi euro eest, siis arengukava näeb ette, et 2020. aastaks jõutakse 1,6 miljardi euroni. Välisturistide arv peab kasvama kolmandiku võrra ehk ligi 5 miljonini ning siseturism veerandi võrra ehk siseturiste peaks olema 2,1 miljonit.
Arengukava esimene strateegiline põhisuund on Eesti kui reisisihi tuntuse suurendamine (eelarve 20 miljonit eurot). Meie eesmärk on suurendada sihtturgude tarbijate ja reisikorraldajate teadlikkust turismivõimalustest Eestis ning kasvatada nõudlust Eesti turismitoodete järele. Arengukavas pöörame eraldi tähelepanu konverentsi- ja äriturismi turustamisele ning määrame kindlaks prioriteetsed turud. Me keskendume Soome, Venemaa, Läti, Rootsi, Norra, Saksamaa ja Suurbritannia turule, kuid ka kaugematele sihtturgudele (Hiina, Jaapan, USA). Oleme arengukavas koostöös ettevõtjate ja turuanalüütikutega kindlaks määranud nende sihtturgude põhilised fookusgrupid ja tegevused, mille jaoks riik raha annab. Loomulikult jätkame Eesti kui reisisihi tuntuse suurendamist siseturismi silmas pidades.
Teine strateegiline suund on turismiinfo ja turismitoodete arendus (rahaline maht 13 miljonit eurot). Kõige olulisem, mida ma tahan siin saalis mainida, on innovatiivsete ja kasutajasõbralike elektrooniliste lahenduste ning mobiilirakenduste loomine, nende turustamine ja pidev värskendamine. Samuti näeme ette, et tegeldakse temaatiliste koostöövõrgustike arendamisega ja korraldatakse uuringuid Eestis viibivate turistide seas, aga ka sihtturgudel.
Kolmas suund on rahvusvaheliselt huvipakkuvate turismiatraktsioonide arendamine (rahaline maht 50 miljonit eurot). Eesmärk on laiendada Eestis turistidele huvipakkuvate atraktsioonide valikut, just nimelt selliste atraktsioonide valikut, mis tekitavad turistide seas senisest suuremat huvi Eestisse tulemise vastu. Me eelistame tooteid ja teenuseid, mille nõudlus ei ole piiratud ainult suvise tipphooajaga. Et ületada hooajalisuse lõksu, toetame selliste turismiatraktsioonide rajamist, mis motiveerivad Eestisse reisima ja siin pikemalt peatuma ning aitavad kasvatada nõudlust sellisel ajal, kui üldine nõudlus ei ole väga suur. Nagu eespool märgitud, on peamised märksõnad siin multifunktsionaalne konverentsi- ja messikeskus, rahvusvaheliselt huvipakkuv pereturismikeskus ning väikesadamate võrgustiku väljaarendamine.
Neljas strateegiline suund on rahvusvaheliste sündmuste korraldamises osalemine (eelarve maht 7,5 miljonit eurot). Eesti tuntuse kasvatamiseks tahame näha suuremat panust suursündmustesse, näiteks kultuuri- ja spordisündmustesse, aga ka rahvusvahelistesse konverentsidesse, mis aitavad kaasa välisturistide arvu kasvule, turismi hooajalisuse vähendamisele ning loomulikult Eesti tuntuse suurendamisele konverentsi- ja kultuuriturismi sihtriigina.
Viies strateegiline suund on piirkondlike turismitoodete arendamine (eelarve maht 25 miljonit eurot). Eesmärk on siduda piirkondades olemasolevad tooted ja teenused üheks tervikuks. Me tahame siin näha omavalitsuste ja maakondade, aga seal, kus see on vajalik ja loogiline, ka laiemate regioonide ühist tegutsemist, et suurendada Eesti atraktiivsust turistide hulgas.
Nende ja paljude muude tegevuste tulemusel tahame kasvatada Eesti turismisektori rahvusvahelist konkurentsivõimet, suurendada Eesti tuntust reisisihtkohana, kasvatada välisturistide arvu Eestis ja suurendada turismiteenuste eksporditulu kolmandiku võrra, 1,6 miljardi euroni. Samuti soovime suurendada töökohtade lisandväärtust turismisektoris.
Veel kord ütlen, et see arengukava on raamistik, mis keskendub põhiliselt riigi panusele otseselt turismi arengusse Eestis. Arengukava ühe lisana on ära toodud puutumused teiste valdkondadega. Paljusid küsimusi, mis otseselt või kaudselt turismi mõjutavad, ei ole arengukavas käsitletud. Kõigi järgmiste strateegiate arutamisel peame turismiaspekti kindlasti silmas pidama. Nagu öeldud, see kava on ühistöö. Ma loodan, et enamikus küsimustes on tänast tarkust ja kogemust kasutades saavutatud konsensuslik arusaam järgmiseks seitsmeks aastaks. On selge, et seitse aastat on Eesti arengus hästi pikk aeg. Kindlasti ei ole mõtet taotleda seda, et iga sõna selles arengukavas oleks kivisse raiutud. Me peame säilitama endale võimaluse olla paindlik ja reageerida välistingimuste muutumisele. Me ei tohi maha magada uusi võimalusi ja peame arendama loovat koostööd eraettevõtjatega Eestis ja väljaspool Eestit, selleks et meie atraktiivsus kasvaks. Ma väga loodan, et Riigikogu arutelu on viljakas. Kindlasti on kõik teie ideed, aga miks mitte ka kriitika teretulnud. Me püüame oma tegevuses seda kõike arvestada. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh, austatud minister! Teile on küsimusi. Imre Sooäär, palun!

Imre Sooäär

Aitäh! Hea ettekandja! Paraku ei võimalda kodu- ja töökorra seadus meil selles arengukavas mingeid muudatusi teha, me saame selle ainult kas heaks kiita või tagasi lükata. Nagu ka majanduskomisjonis on räägitud, on Riigikogul olnud vähe võimalusi selle arengukava koostamisel kaasa rääkida. Küll on seda väga aktiivselt teinud Riigikogu ühendused. Küsimus on praegu just uue arengukava rakendamises. On selgunud mõned probleemid. Kava peab juba kahe kuu pärast rakenduma, aga järgmise aasta esimese poolaastaga seoses on suur ebaselgus, uued meetmed veel ei rakendu. Kas ministril oleks võimalik asi tugevalt kätte võtta, et leida üleminekuvõimalusi, kui praeguse arengukava kehtivus lõpeb, aga uus veel ei rakendu?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Kui see küsimus puudutas valitsuse käes olevaid rahalisi ressursse, siis ma usun, et hädavajalikeks tegevusteks peaks meil raha jätkuma. Kindlasti vajavad uued investeeringud või ka uued algatused paremat ettevalmistust, aga ma ei näe siin mingisugust rahalist auku. Meie huvi on laiem, see ei puuduta ainult turismi. Me tahame olla raha n-ö turuletoomisel väga aktiivsed. Me loodame, et suudame püsida graafikus, mille me oleme Euroopa Komisjoniga kokku leppinud. See tähendab, et võib-olla isegi see, kui me näiteks 2014. aasta riigieelarves ei ole vahendeid ette näinud, ei takista nende arengukavade kiiremat rakendamist. Eeldus on see, et me suudame Euroopa Komisjoniga need kõnelused lõpetada. Euroopa Komisjon jagab meie strateegilisi eesmärke, sh turismi osas. Ma usun, et see, et reaalsed rahalised võimalused avanevad juba järgmisel aastal, on täiesti teostatav.

Aseesimees Jüri Ratas

Siim Kabrits, palun!

Siim Kabrits

Aitäh! Lugupeetud minister! Turism kuulub auto- ja naftatööstuse kõrval maailma kolme tähtsaima majandusharu hulka. Eile mainis justiitsminister, et Eestis tegeleb õigusloomega 150 ametnikku. Kui ma vaatan Statistikaameti kodulehte, siis näen, et seal töötab 400 ametnikku. Kas te oskate öelda, kui palju on riigisektoris ametnikke, kes koordineerivad Eesti turismipoliitikat?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Kindlasti suurusjärgu võrra vähem, kui on riigiaparaadis nende valdkondade esindajaid, keda te nimetasite, aga ma usun, et neid on piisavalt. Turismivaldkonnas on olulised ikkagi tuhanded aktiivsed ja pühendunud inimesed. Nemad teevad turismis rohkem ilma kui ametnike armee.

Aseesimees Jüri Ratas

Rein Randver, palun!

Rein Randver

Aitäh, lugupeetud juhataja! Austatud minister, tänan ülevaate ja selle töö eest! Te mainisite ühendusi. Ma kaldun arvama, et paljudele lõunaeestlastele ei ole Tallinn sõlmpunkt, kust oma reise alustatakse. See on hoopis Riia. Me teame, et lennuühendusega Tartust Riia suunas praegu eriti ei tegelda, prioriteet on rongiühendus. Milline on Tartu–Valga–Riia ja Riia–Valga–Tartu liini perspektiiv turistide liikumisega seoses? Kas seal on perspektiivi või piirdub kõik Rail Balticu projektiga?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Kui küsimus puudutas seda, kas rongiga saab Tartust Riiga, siis saab küll, ka praegu saab. Ainult Valgas tuleb ühest rongist välja ja teise rongi sisse astuda, nimelt Läti rongi. Me oleme põhjalikult analüüsinud, kas Tallinna–Riia või, kui soovite, ka Tartu–Riia reisirongiühendus oleks majanduslikult tasuv. Kui toetust ei maksta, siis ei ole praegu ilmselt ettevõtet, kes selle rongiühenduse käima paneks. Kõige keerulisem küsimus kulubaasi seisukohast on infrastruktuuritasud lõuna pool. Me teame, et lõunanaabritel on reisirongide infrastruktuuritasude poliitika raudteel natuke teistsugune kui meil ja need kulud kasvavad seal üsna suureks. Samas oleme avatud Eesti erarongioperaatoritele. Me teame, et nad on väga pretensioonikad. Miks nad ei võiks ka midagi sisulist ära teha?

Aseesimees Jüri Ratas

Aivar Kokk, palun!

Aivar Kokk

Hea juhataja! Hea ettekandja! Kui turismiarengukava lugeda, siis tundub, et kogu see kava on mõeldud ainult Tallinna ja Harjumaa jaoks, kaugemale ei ole võimalik kuidagi sõita. Eestis aga on olemas Peipsi, mis on Euroopas suuruselt neljas järv ja üks kalarikkamaid järvi. Kui arengukavas räägitakse väikesadamatest, siis on juttu küll mereäärest, aga me ei näe kuskil seda, et Eesti ühte vaesemasse piirkonda ehk Peipsi äärde võiks riik ehitada väikesadamaid ja ühendada kuidagi Läänemere Peipsi järvega, et turistid saaksid oma jahtidega Peipsile jõuda.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Kui me räägime väikesadamate programmist, siis majandusministeerium ei ole siin välistanud ka Peipsi järve väikesadamaid. Kui me aga vaatame turismi ja seda, kui väike on tegelikult Eestis mereturismi osa, arvestades turu kogumahtu, siis on selge, et võimalused ongi kindlasti peidus seal. Arengukava võtab võimaluse korral kindlasti arvesse majanduslikku ja ärilist lähenemist. Seda esiteks. Teiseks, kuidas sa sealt Narva kosest alla saad? Ellu tahaks ka nagu jääda. Meie koalitsioonipartneril oli omal ajal idee, mis läks sisse valitsusliidu leppesse, et Pärnust luuakse siseveekogude kaudu veetee Peipsile. See oli Reformierakonna visioon. Me töötasime selle küsimuse läbi. Selleks et mitte väike laevake, vaid natuke suurem purjejaht mööda seda veeteed liikuma pääseks (kui muidugi tuult on, aga võib ka mootori taha panna), on vaja investeeringuid umbes 300 miljonit pluss veel mõni miljon eurot. Ma ei räägi keskkonnamõjudest ega muudest üsna keerulistest asjadest.
Kui me vaatame nõudlust sellise veetee järele, siis see on, olgem ausad, olematu. See on väga kallis investeering ja tõenäoliselt on seda raha mõistlikum kuskil mujal kulutada. Samas olen nõus, et Peipsi-äärsed alad on suure turismipotentsiaaliga. Kindlasti ei ole ma nõus sellega, mida on arengukava kohta arvatud, justkui kohaliku turismi võimalused oleksid sealt kõrvale jäetud. Sellega ei taha ma kuidagi nõustuda. Kui ma vaatan tehtud investeeringuid, siis näen, et väljaspool Tallinna tehtud investeeringute osakaal on ikkagi märkimisväärne. Ma arvan, et nende piirkondade põhiküsimus on see, kuidas suuta ühise jõuna tegutseda ja olla atraktiivsem ning ise otsida oma võimalusi nii Eestis kui ka mujal. See puudutab Saaremaad ja ka muud Eestit kuni Peipsi-äärse piirkonnani välja. Me tahame sellist kohalikku ühistegevust igapidi toetada. Meil on professionaalse ühistegevuse, mitte sadade miljonite eurode defitsiit.

Aseesimees Jüri Ratas

Arto Aas, palun!

Arto Aas

Aitäh! Arengukava üks peamisi eesmärke on arendada rahvusvaheliselt huvipakkuvaid turismiatraktsioone ja toetada rahvusvaheliste sündmuste korraldamist Eestis. Arengukava leheküljel 19 räägitakse konkreetselt sporditurismi arengust, lubatakse toetada sellise turismitaristu rajamist. Eestis on üks spordiala, millel on hästi lai harrastajate ring ja samal ajal on ka tippspordis meie tulemused sel alal maailmatasemel. See on ujumine. Paraku puudub Eestis võistlusujula, kus oleks võimalik rahvusvahelisi võistlusi arvestataval tasemel läbi viia. Kas selle arengukava põhjal on ujumiskogukonnal lootust, et majandusministeeriumilt saadakse toetust ühe korraliku võistlusujula rajamiseks ja hiljem vähemalt ühe või mitme rahvusvahelise võistluse siin korraldamiseks?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Hea küsimus. Ma kasutan seda küsimust selleks, et selgitada suuremate investeeringute mõtestatust. Me oleme arengukavasse pannud kirja investeeringud, mida on vaja mingi tugeva turutõrke likvideerimiseks või selleks, et julgustada erasektorit investeerima otseselt turismiobjektidesse. See arengukava ei nimeta, aga loomulikult ka ei välista kultuuri- ega spordiinvesteeringuid, mis ühel või teisel moel, kaudselt või otsesemalt annavad kindlasti panuse turismi. Ma tean, et kultuuriministril on plaanis mitmed muuseumiarendused, investeeringud muinsustesse. See spordiinvesteering, millest te räägite, on olnud meil arutelu teemaks. Aga me ei garanteeri, et investeeringuraha suunatakse ujula rajamiseks. Kui me räägime investeeringute rahaallikana Euroopa vahenditest, siis tuleb meeles pidada, et meil on siin kogemus ühe muuseumiga. On terve pikk ja keeruline metoodika, millal saab rääkida turismiinvesteeringutest ning kultuuri- või mingit muud laadi investeeringutest. Ka siin sõltub lahendus sellest, mida on Euroopa rahaga võimalik teha, siis saab täpsemalt vastata. See ei tähenda aga seda, et valitsusel ei või olla muid investeeringuobjekte kultuuri- või spordivaldkonnas.

Aseesimees Jüri Ratas

Neeme Suur, palun!

Neeme Suur

Aitäh, härra juhataja! Lugupeetud minister! Arengukava räägib nii mõneski kohas terviseturismist, aga ainult paaris kohas raviturismist kui terviseturismi ühest all-liigist. Kas raviturismi on tagasihoidlikult käsitletud näiteks selle tõttu, et Sotsiaalministeeriumi investeeringud või üldse tervishoiusektoris planeeritavad investeeringud ei arvesta raviturismi võimalustega? Või nad siiski arvestavad nendega? Kas raviturismile ei oleks pidanud arengukavas rohkem tähelepanu pöörama?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Mina saan aru nii, et ravi tulemus on tervis. Ma ei vastandaks neid kaht, mängides terminoloogilist mängu, et on terviseturism, mille üks osa võib olla mingit laadi ravi. Kuhu sa selle joone tõmbad? Ma arvan, et see on üks selline, ma julgen nii öelda, alles üsna algusfaasis olev turismivõimalus, aga miks mitte ka ekspordivõimalus. Need asjad langevad mõneti kokku. Paljud ettevõtted, väiksemad, aga ka suuremad meditsiiniasutused on koondunud vastavasse sihtasutusse. Nad on juba praegu meie koostööpartnerid. Ma arvan, et mitmed programmid, mida me kavandame nende strateegiliste suundade all, peaksid toetama nende ettevõtete professionaalset tegevust. Ma mingil juhul ei vastandaks siin tervist ja ravi, aga eks see sõltub sellest, kuidas me seda vaatame. Kuid kindlasti on siin potentsiaali ja me tahame koostööd jätkata.

Aseesimees Jüri Ratas

Kadri Simson, palun!

Kadri Simson

Aitäh! Lugupeetud minister! Ma näen, et arengukavas on seatud mitmesuguseid sihte. Üks neist näeb ette, et Eesti peaks seitsme aastaga ehk aastaks 2020 konverentsiturismi sihtmaade edetabelis märkimisväärselt tõusma. Ma soovin teada, kuidas see saavutatakse. Kas see arengukava näeb ette ka n-ö kongresside palee või mingi suure konverentsikeskuse ehitamise?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Jah, on lühike vastus. Ma oma ettekandes sellest rääkisin, aga teie mõtted olid iseenesestmõistetavalt kuskil mujal. Messi- ja konverentsikeskus, mis rajatakse koostöös erasektoriga, on meie arvates hästi vajalik. Keskne küsimus ei ole isegi mitte see investeering, sest me praeguste teadmiste põhjal arvame, et mitte riik ei pea siin olema investor, vaid me peaksime aitama turul ületada investeeringutõrget. Keskne küsimus on sellise partneri leidmine, kes suudab 365 päeva aastas täita selle keskuse tegevusega. Selleks on mitmesuguseid võimalusi. Loomulikult peaksime hoiduma sellise messi- või konverentsikeskuse arendamisest, mida peaks täiendavalt toetama. Nagu öeldud, see on keskne küsimus. Me oleme lõpetamas ühte tasuvusuuringut koos briti konsultantidega, kellel on erilaadne kogemus maailma eri paikadest, ja selle uuringu põhjalt peame edasi liikuma.
Kindlasti on õigustatud küsimus, mis saab olemasolevatest sarnastest objektidest. Mul majandusministrina ei ole õnnestunud kuue aasta jooksul aru saada, mida Tallinn kavatseb teha linnahalliga, see lihtsalt ei ole õnnestunud. Kui teil on rohkem infot, siis te võib-olla aitate mind. Terve ministeerium on püüdnud välja selgitada, mis plaan linnahalliga on. Võib-olla oleks võimalik neid kahte asja kuidagi ühendada? Aga kui me räägime messi- ja konverentsikeskusest, siis me teame, et Pirital on see tegevus tõenäoliselt lõppemas, seal on linn vist kehtestanud hoopis teistsugused planeeringud. Tekib väga suur auk ja kuidagi peab selle täitma. Mudeleid on mitmesuguseid. Me oleme vaadanud, mida on rakendatud Põhjamaades või elanike arvu poolest natuke suuremates Saksamaa liidumaades. Konverentsiturismi puhul on oluline ka ürituste toetamise meede, mida me tahame paremini sihitada. Kolmandaks on oluline konverentsibüroo, mille me oleme asutanud ja kus on mitmeid osapooli. Selle tegevust tuleb edasi viia. Ma arvan, et meil on reaalsed kogemused, kuidas neid asju paremini ajada, oma maad ja riiki tutvustada. Me oleme osa võrgustikest. Ma arvan, et siin on selgelt kasvupotentsiaali.

Aseesimees Jüri Ratas

Rein Aidma, palun!

Rein Aidma

Aitäh, eesistuja! Lugupeetud minister! Arengukava lugedes on hea meel tõdeda, et Ida-Virumaa, mis on küll tööstuspiirkond, on siin ikkagi ka turismi poolest esile toodud. Hea meelega oleksin näinud aga seda, et oleks mainitud näiteks sporditurismi võimalusi Kiviõlis ja praeguses Maidla vallas Aidu karjääris. Kuid ma küsin teilt hoopis ida- ja läänesuunalise liikumise ühe põhjapoolse sõlmpunkti kohta, sest te olete ju majandusminister. Mis seisus on Narva silla võimalik arenguprojekt? Millal saaksid kaubaveod hakata toimuma üle uue silla ja turistid võiksid liikuda siis üle praeguse silla?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Mis puudutab piiriületusi, siis me oleme algatanud ametkondadevahelise töörühma, mis peaks nii lähemas kui ka kaugemas perspektiivis vaatama, millised kontseptuaalsed arendusvajadused idapiiril on. Loomulikult on siin kõige suurem küsimus piiriületus Narvas, aga ma siiski ei unustaks ka lõunapoolseid piiriületuspunkte. Kui me mõtleme viis kuni kümme aastat ette, siis on selge, et kaubavahetus idanaabriga ja inimeste liikumine üle piiri kasvavad. Paljuski on see meie huvides. Järelikult peame hakkama mõtlema väljaspool raame ja vaatama neid küsimusi kontseptuaalselt. Narva piiripunktis on vaja luua teistsugune logistiline skeem. Muidugi saame seda teha ainult koostöös idanaabriga.
Võin täna öelda, et Venemaa Föderatsiooni mitmed ministeeriumid on selle teema uuesti päevakorda tõstnud ning seda on arutanud Eesti ja Venemaa transpordikoostöö komitee. Ametkondadel on kästud taas kord lähteülesanne üle vaadata. Ma olen sellest rääkinud kohtumisel Leningradi oblasti kuberneriga, kes on pidanud vajalikuks seda probleemi lahendada. Küsimus ei ole, nagu te isegi aru saate, ainult sillas, vaid mõlemal poolel on vaja muuta logistilist lahendust. Siin võib tulla erilaadseid takistusi, mis ei ole seotud poliitilise tahte olemasolu või selle puudumisega. Täna võin öelda, et need küsimused on uuesti täiesti konkreetselt kõne all. Me töötame selle ülesande kallal. Ma arvan, et oluline on saada paika lähteülesanne, mingisugune eskiis, millega Maanteeamet saaks reaalselt tööle hakata. Kui me selleni jõuame (me arutame siin ju ka transpordi arengukava), siis see projekt kindlasti ei jää ei Eesti riigi käes olevate vahenditeta ega ka Euroopa Komisjoni rahata, sest see koht on ju ka Euroopa tasemel logistika või transpordi pudelikael. Selle jaoks me leiaksime seitsme aasta jooksul raha koostöös Euroopa Komisjoni ja Venemaa Föderatsiooniga, kui meil oleks reaalne tehniline lahendus. See oleks kindlasti mõistlik.
Loomulikult ei ole küsimus ainult Narva linna siseses sillas, vaid me tahame näha mõistlikke piiri-, tolli- ja muid kontrolliprotseduure, paremat reisijate teenindamist ja paljusid muid asju. Need pudelikaelad, mis aeg-ajalt tekivad, häirivad. Me oleme siin kõvasti edasi liikunud. Meil on praegu käsil projekt, mis peaks parandama bussireisijate teenindamist, meil on rakendatud elektrooniline piirijärjekorra süsteem. Kõik need asjad on tehtud, aga pikaajalist toimivat lahendust ikkagi veel ei ole. See nõuab investeeringuid infrastruktuuri.

Aseesimees Jüri Ratas

Urve Palo, palun!

Urve Palo

Suur aitäh, eesistuja! Lugupeetud minister! Me arutame tõesti väga olulise valdkonna arengukava. Nagu te ütlesite, turism annab 6% või isegi natuke enam Eesti SKT-st. See arengukava iseenesest ei ole ju paha, mõtteid on palju. Aga minu mure on selles, kas me ikkagi näeme selle realiseerumist, mis paberi peale on pandud. Asjad ju iseenesest ei toimu, peavad olema inimesed, kes selle kõige eest vastutavad, hoiavad kätt pulsil, et kõik saaks tehtud. Kui ma vaatan teie ministeeriumi struktuuri, siis ma ei leia sealt ühtegi ametnikku, kes selle valdkonna eest vastutaks. Meil on Põllumajandusministeerium ja PRIA, kuigi põllumajandusest tuleb ainult 3% SKT-st. Samal ajal ei näe ma ametnikke, kes vastutaksid turismivaldkonna arengu eest. Kuidas te garanteerite, et see arengukava ka tööle hakkab?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Ma vastan sellele lakooniliselt, et võib-olla see infoallikas, mida te vaatasite, oli lihtsalt liiga lakooniline. Majandusministeeriumis vastutab turismivaldkonna eest siseturu asekantsler Merike Saks. Meie ministeeriumis töötavad ka poolteise või kahe kohaga, kui nii võib öelda, eksperdid, kes tegelevad turismialase tegevuse koordineerimisega, üksikute projektidega jne. Mitmed olulised ja riigi seisukohast strateegilised küsimused, mis puudutavad turismi, on iseenesestmõistetavalt ka teiste inimeste lahendada. Kui me räägime transpordist, siis sellega tegelevad transpordiinimesed. Kui me räägime investeeringute siia meelitamisest või mingitest reaalsetest projektidest, siis EAS-is, mis on eraõiguslik sihtasutus, on olemas turismiarenduskeskus. Nad teavad, kui palju nad vajavad tööjõudu täiskohaga, lepingu alusel, projektipõhiselt jne.
Meil on loodud mitmeid sihtasutusi selleks, et parandada koostööd eraettevõtlusega. Ma mainisin Eesti Konverentsibürood. Tervishoiuturismi kohta juba siin saalis küsiti, aga samamoodi lööb riik ühel või teisel moel kaasa maakondlikes turismiarenduskeskustes. Meil on olemas regioonipõhised sihtasutused, kus on rakendatud palju tööjõudu. Uskuge mind, kui te saate kunagi valitsusse, siis te saate aru, et selline mõte, mis aeg-ajalt täiesti intelligentsete inimeste suust kõlab, et ametnikel on ukse peal silt "Muudab Eesti rahva rikkamaks", on fantastiline. See on hästi levinud mõttelaad ja see avaldub eri kujul. Ma julgen öelda, et ministeeriumis on turismiga tegelevaid inimesi piisavalt. Muidugi, kui te teete riigieelarves muudatuse ja käsite majandusministeeriumisse tööle võtta sada inimest, kes peavad turismiga tegelema hakkama, siis eks mul tuleb midagi selleks teha, kui Riigikogust selline käsk tuleb. Aga praegu ma kinnitan, et valitsusaparaadis turismiga tegelemiseks inimtööjõudu tegelikult piisab. Siin on kõlanud idee, et on vaja turismiministrit. Turismiminister on teie ees.

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased, võtan juhataja vaheaja kolm minutit. Istung jätkub kell 15.45.
V a h e a e g

Aseesimees Jüri Ratas

Vaheaeg on lõppenud. Läheme küsimustega edasi. Jaan Õunapuu, palun!

Jaan Õunapuu

Aitäh, lugupeetud juhataja! Austatud minister! Selge, et turismivaldkond on väga oluline. Selle dokumendi ettevalmistamisega on palju vaeva nähtud, selles ma ei kahtle. Kui te oma sissejuhatavas ettekandes kohaliku omavalitsuse teemal rääkisite, siis tõite Tallinna näite, mis paraku ei olnud positiivne. Teadaolevalt on Eesti kohalikud omavalitsused oma haldusvõimekuselt väga erinevad ja turismivaldkonnaga nad ühegi seaduse alusel tegelema ei pea. Eelmisel nädalal püüdsid sotsiaaldemokraadid panna kohalikule omavalitsusele kohustust seista ettevõtluskeskkonna arendamise eest, aga kahjuks hääletati see koalitsiooni häältega välja. Mis te arvate, kas kohalikele omavalitsustele ei võiks seadusega panna vastutust turismi soodustavate tingimuste loomise eest?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Ma olen ausalt öeldes alati aru saanud nii, et omavalitsuse eksistentsi mõte on seista oma piirkonna arengu eest, mitte täita mingisuguseid seaduses loetletud funktsioone. Minu arvates on see, kui omavalitsus ettevõtluse, sh turismi arendamise nimel töötab ja selle eest vastutab, täiesti mõistlik. Samas ei ole meil mõtet sellest aru saada nii, et omavalitsus peaks muutuma tohutuks äriliseks ettevõtteks või turismiettevõtteks. Mind hämmastab, et me 2013. aastal ikka veel seda küsimust tõstatame. Minu arust on ettevõtluse soodustamine omavalitsuse lähtepositsioon. Kui ta ei tegele ettevõtluse soodustamisega, turismi soodustamisega muu hulgas, siis mis mõtet tal üldse on?

Aseesimees Jüri Ratas

Aivar Kokk, palun!

Aivar Kokk

Hea juhataja! Hea ettekandja! Enne jäi meil pooleli jutt Peipsi teemal. Sa küsisid, kas tammist peaks alla sõitma purjekate või jahtidega. Selle jaoks on lüüs. Tegelikult oleks isegi ühe lüüsiga võimalik see ühendus ära teha, aga parem oleks muidugi teha seda kahe lüüsiga. Kas turismi rahastades on võimalik kuskilt leida raha ka selle jaoks, et Läänemeri Peipsiga ühendada? See ühendustee võiks turismi arenemise kaudu tervelt neljale maakonnale anda väga suure arengutõuke. Praegu asub Eesti kümnest vaesemast omavalitsusest seitse just sealsamas Peipsi kaldal.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Kui mingi tehniline projekt oleks olemas, siis võiks seda edasi arutada. Selle lüüsi küsimuses on olnud väga palju algatusi, aga see eeldab ikkagi reaalselt teostatavat projekti koos majandusliku tasuvuse analüüsiga. Ma arvan, et ideaalis võiksid seda teha eraettevõtjad ja riik võiks natuke aidata. Aga ma julgen öelda, et praegu sellist projekti ei ole. Ministeeriumis on korduvalt seda küsimust arutatud, aga see kõik on praegu hästi abstraktsel tasandil. Me ei tea, kas see on üldse tehniliselt teostatav. Nõudlusest ma praegu ei räägikski. Ma arvan, et katsume selle ideega edasi töötada. Ma kindlasti ei taha öelda, et me peaksime selle välistama. Tegeleme sellega, vaatame, mis seis on.

Aseesimees Jüri Ratas

Neeme Suur, palun!

Neeme Suur

Aitäh, härra juhataja! Lugupeetud minister! Pöördun ühenduste teema juurde tagasi. Te rääkisite väikesadamate võrgustiku edendamisest, mis on ka arengukavas ühe suunana ära toodud. Väikesadamate ja üldse sadamate töö sõltub palju sellest, milline on neile ligipääs merelt ja maalt. Kuidas on turismiarengukava lingitud transpordi arengukavaga ehk kas veeteed ja maateed võimaldavad juurdepääsu väikesadamate võrgustikule?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Kindlasti on siin seos olemas. Julgen öelda, et alati saab sinna, kuhu midagi tekib, ka toetava infrastruktuuri rajada. Te peate praegu ilmselt silmas häid juurdepääse. Eesti ei ole nii suur, et me ei suudaks neid küsimusi lahendada.

Aseesimees Jüri Ratas

Tarmo Tamm.

Tarmo Tamm

Aitäh, härra juhataja! Lugupeetud minister! Nähakse ette Vene turistide arvu suurt kasvu: kaheksa aastaga peaks Vene turistide arv kasvama 119%. Arvatakse, et need turistid peaksid hakkama eelkõige käima linnades ja sealseid turismitooteid tarbima. Miks see nii on? Kagu-Eesti võiks ka nende turistide abil võita. Miks ei ole näiteks Tartu–Pihkva laevaliin või Värska kui tervisekeskus leidnud selles arengukavas kajastamist? Turistid võiksid oma raha jätta ka Kagu-Eestisse.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Neid sihtturgude puhul väljaöeldud prioriteetseid kasvuvõimalusi tuleb vaadata selle pilguga, kus on ühe investeeritud euro abil võimalik rohkem teenida. Kindlasti oleks lubamatu jätta arvestusest välja need võimalused, mida pakub meie maaturism idariigist saabuvatele turistidele. Aga kui me raha loeme ning tahame saavutada suuremat tootlikkust ja eksporti, siis peame paratamatult iga investeeritud euro puhul kalkuleerima, kus on suurem kasvupotentsiaal.

Aseesimees Jüri Ratas

Kajar Lember, palun!

Kajar Lember

Aitäh! Hea minister! Mitu korda on siin räägitud ja ka teie oma ettekandes mainisite, et uuel finantseerimisperioodil võiks Eestisse rajada ühe suure ja turiste siia meelitava pereturismikeskuse. Olles sellega ühelt poolt väga nõus, tahan siiski teada teie arusaama, mis asi see täpselt olema peaks. Teiseks, miks te arvate, et see just nimelt Tallinna ümbruses peaks olema?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Kõigepealt, "suur" on suhteline. Mina vist sellist sõna ei kasutanud, sest see võib ära ehmatada. Ma tõin selle pereturismikeskuse märksõna välja ikkagi selle analüüsi tulemusel, mis näitas, et me ei ole praegu atraktiivsed, aga potentsiaalne nõudlus on olemas ennekõike pereturismis, nii Eesti-siseselt kui ka väljastpoolt Eestit, ma arvan. Pereturismikeskusi on erinevaid, aga üks ettevõtmine, mille võiks pereturismi alla paigutada, on praegu Pärnumaale kavandatav Lottemaa, mille me tahame veel kehtiva turismiarengukava raames ära teha. Turismiettevõtjatel on ühine arusaam, et kõige rohkem kasutamata võimalusi on just Tallinna ümbruses. See on paratamatu. Praegu meil sellist pereturismimagnetit ei ole. Ideaalis sünniks see erainvesteeringuna. Arengukavas toodud markeering tähendab, et riik peaks just EAS-i tegevuse kaudu asuma turu võimalike investeerimishuviliste osalistega professionaalsetesse kõnelustesse, et teha kindlaks, mis siis probleem on.
Mis see pereturismikeskus täpselt olla võiks? Ärge seda minu käest küsige! Ma võin teile oma kogemusi jagada, sest me kõik oleme Euroopas ja mujal maailmas üht-teist näinud. Need kogemused on ju erilaadsed. Muidugi peab see kõik kuidagi seostuma eesti kultuuriga ja meie arusaamadega. Mingisugust viiemeetrist Ülemiste vanakest ei tahaks enam näha. Küllap see keskus on seotud veeturismiga või on see mingi mängumaa, aga ta peab olema atraktiivne ka väljaspool Eestit.

Aseesimees Jüri Ratas

Tiina Lokk-Tramberg, palun!

Tiina Lokk-Tramberg

Aitäh, hea istungi juhataja! Hea uus turismiminister! Kas ma tohin teie poole nii pöörduda? Me räägime siin sellest, kuidas äkitselt hakkab suurenema turistide vool Eestisse. Aga turisti tuleb teatavasti ennekõike visuaalselt mõjutada, ta tahab näha, mitte niivõrd kuulda, kuhu ta peaks järgmiseks minema. Terves maailmas ja eriti Euroopas on viimased viis aastat käinud võidujooks selle peale, kuidas tuua oma riiki teiste riikide võttegruppe ja intensiivistada võttepaikade müümist. See toimub tegelikult juba koos filmide müümisega, seda tehakse filmi- ja turismimessidel. Teatavasti on siin tõesti väga suur konkurents riikide ja linnade vahel. Kas te olete mõelnud, kuidas meil seda arendada võiks?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Olen. Mind huvitab, kuhu see projekt, mida me praegu rahastame, välja jõuab. Üldiselt saab asjadega edasi minna siis, kui on selge, mis on olnud ühe või teise projekti tulemused. Küllap küsija teab, millest ma räägin. On olemas mitmesuguseid projekte, kus proovitakse seda turgu, kontrollitakse selle hüpoteesi paikapidavust, mille te esitasite, pannakse proovile meie võime siin märgiliselt oma turuosa suurendada ja tehakse paljusid muid asju. Võib ju muidugi küsida, kas selline tegevus on mingisugune selline nišiturism, millele me peaksime arengukavas pühendama eraldi peatüki. Te räägite filmindusega seotud tegevuste soodustamisest. Ma arvan, et loovat turundust tuleb igal juhul jätkata. Mitte mingisugune ebamäärane Eesti tutvustamine kusagil, vaid ikkagi Eesti loovam tuntuks tegemine turismi aspektist on väga tõsine ülesanne. Minu käest on tihti küsitud, miks me ei näita ennast CNN-is või kus kõik veel. See on suhteliselt mõjutu tegevus. Loovtegevuse see suund, millele te viitasite, võib olla ka riigi loova turunduse üks väga huvitavaid võimalusi, ma ei välista seda. Ma arvan, et sellega tuleb töötada ja selliseid ideid ma kindlasti toetan.
Ma tahan öelda ka midagi positiivset. Kui on olemas erksaid inimesi, mõttekaaslasi, kes millestki innustuvad ja tahavad teha uusi asju, siis me tahame nendesse investeerida, aga me ei taha neid ära rikkuda mingi riigi tohutu rahalaevaga. Mul on selliseid kogemusi, kus suure raha tõttu on suurepärased meeskonnad ja ideed lörri läinud, kui nad on lihtsalt rahaga üle uputatud. Seda ei tahaks teha. Aga ma kinnitan, et ma olen valmis nende initsiatiivgruppidega kindlasti koostööd tegema.

Aseesimees Jüri Ratas

Siim Kabrits, palun!

Siim Kabrits

Aitäh, hea istungi juhataja! Lugupeetud turismiminister! Äsja on Riigikantselei tarkade otsuste fondi tellimusel valminud väga hea uuring "Estonia – The Business Paradise: kuidas ühendada jõud, et muuta Eesti rahvusvahelise äritegemise keskuseks – talendikate inimeste, tasuvate töökohtade ja väärtust loovate välisinvesteeringute sihtriigiks?". Kas selle uuringu tulemusi ja nendel põhinevaid poliitikasoovitusi on ka turismiarengukava koostamisel arvestatud?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Lühike vastus on kindlasti jaatav. Vist proua Palol oli kahtlus, et me teeme küll ilusaid sõnu, aga ellu neid ei vii. See ei ole ju esimene arengukava, mis on siia saali jõudnud. Mina olen kogu aeg arengukavu koostanud sellise teadmisega, et me viime need ka ellu. Selles uuringus, millele te viitasite, käsitletakse ühe teemana, ütleme, realismi ja ambitsiooni mõistlikku tasakaalu.
Ükskõik mis valdkonna strateegiat me siin ei aruta, me tihtipeale näeme, et on raisatud väga palju energiat, luues mingisuguseid muinasjutulisi, täiesti ebareaalseid arusaamu Eesti Vabariigist ja tema võimalustest tulevikus. See on minu arust kurjast. Me peame hakkama neid inimesi kuidagiviisi korrale kutsuma. Samas võidakse mulle ette heita, et me ei ole võib-olla küllalt ambitsioonikad. Ma ei usu, et turismiarengukava on väheambitsioonikas. Kui me vaatame arve ja kui ma saaksin teile enam-vähem tutvustada ka neid arvutuskäike, kuidas need arvud on saadud, siis on selge, et see on päris ambitsioonikas asi. Ma arvan, et Eesti turisminduses on eriti ambitsioonikas ikkagi küsimus töötajate loodavast lisandväärtusest. Me kõik teame, et meie tootlikkus kasvab, inimeste palgakasvuootus kasvab samuti. Turismisektoris on paratamatult väga palju hooajalisust, väga palju on ka nn odavaid töökohti. See kõlab pahaendeliselt, aga odavad töökohad peavad muutuma kallimaks, järelikult peavad need muutuma ka tootlikumaks. Niipalju sellest uuringust. Muuseas, kohati on see uuring võtnud ideid isegi arengukavast.

Aseesimees Jüri Ratas

Tarmo Tamm, palun!

Tarmo Tamm

Aitäh, juhataja! Lugupeetud minister! Kas te kinnitate seda või lükkate ümber kuulduse, et uut konverentsikeskust hakatakse ehitama selle raha eest, mis võetakse ära maakondlikelt turismiinfokeskustelt?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Täielik jama! Seal ei ole sellist raha, et üldse oleks võimalik selle messi- ja konverentsikeskuse ehitamist arutama hakata. Kindlasti mitte.

Aseesimees Jüri Ratas

Imre Sooäär, palun!

Imre Sooäär

Aitäh, hea juhataja! Austatud minister! Üks oluline märksõna, mille ka teie oma esinemise lõpus välja tõite, on innovatsioon. Võib-olla on need väljatöötatud mudelid, kuidas Eesti saaks turismi sihtkohana maailmas tuntust võita, oma aja ära elanud. Võib-olla see traditsiooniline messidel käimine on oma aja ära elanud ja tuleb leida innovatiivseid lahendusi, kuidas me ennast maksma saaksime panna. Maailm muutub nii kiiresti. Tahan tunnustada EAS-i viimaste algatuste eest. Selle asemel, et sama raha eest kleepida Londoni metroo täis kleepse "Welcome to Estonia" või osta CNN-i reklaami, sidusid nad Eesti nime ühe Briti ja maailma kõige suurema popstaariga, mis tõi meile sadu miljoneid kontakte maailmas. Ka kolleeg Tiina Lokk tõi selliseid näiteid. Rahvusvaheliste ürituste Eestisse toomine, olgu selleks Eurovision või Euroopa Filmiakadeemia auhinnagala, toob meile tuntust. Kas te olete nõus, et sellised asjad peaksid jätkuma?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Rohkemgi kui nõus. Võime pikalt sellel teemal edasi arutada, aga, tõepoolest, loovus ja just nimelt sellised pikaajalise mõjuga üritusi ja sündmusi esilekutsuvad ideed on väga teretulnud. See ei ole poliitiline küsimus, aga kindlasti on siin vaja poliitilist julgust. Ma arvan, et ka Riigikogu liikmetel tuleb ideede esitamisel julge olla. Aga väga oluline on, et me suudame otsuseid teha professionaalselt. Seesama teie viidatud investeering Eesti tuntuse suurendamiseks on saanud ka väga palju kriitikat. Mis seal salata, mingid argumendid on mõistetavad, aga me peame andma meie professionaalsele turismiarenduskeskusele võimaluse selliseid otsuseid langetada. Seal on aeg-ajalt ka riske. Kui me oleme väga riskikartlik rahvas, siis saame elus küll tõenäoliselt hakkama, aga kõigega läheb natuke rohkem aega.

Aseesimees Jüri Ratas

Tiina Lokk-Tramberg, palun!

Tiina Lokk-Tramberg

Aitäh, hea istungi juhataja! Austatud minister! Mul on üks täpsustav küsimus. Otse loomulikult ei arva ma, et BBC tekitaks meil turistide voolu, nii nagu ma ei arva ka, et muuseumide arvu kasvatamine turistide arvu enneolematult suurendaks, kui need ei ole just Louvre'i või Ermitaaži tasemel. Aga kas te olete kursis Wallenbergide efektiga Rootsi turisminduse arendamisel?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Te surusite mind selle küsimusega nurka. Ma olen küll kursis Wallenbergide mitme äriga, aga nende efekti turismile oleks päris huvitav tudeerida. Päris ausalt!

Aseesimees Jüri Ratas

Helmen Kütt, palun!

Helmen Kütt

Lugupeetud minister! Sellise suure arengukava elluviimisel on kindlasti hästi oluline roll regionaalsetel ja maakondlikel keskustel. Kas te oskate öelda, kui jätkusuutlikud ja elujõulised need keskused on ning kas see võrgustik toimib?

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Lühidalt vastates ütlen, et siin on palju arenguruumi. Need keskused on suuremas osas maakonnapõhised. Meil on aga olemas ka laiemad, regioonipõhised keskused. Minule ja majandusministeeriumis turismivaldkonnaga tegelevatele inimestele tundub, et sellistel koondumistel, kus keskuses osalevad lisaks riigile omavalitsused ja tihtipeale ka ettevõtjad, on mõtet siis, kui sellel piirkonnal on loomulik ühine turismipotentsiaal. Kui ma ei eksi, siis üks regionaalne sihtasutus haarab enda alla näiteks Järvamaa ja Ida-Virumaa. Ma võin olla muidugi selles mõttes vähese fantaasiaga inimene, aga mul on väga keeruline seda ette kujutada. Kui me mõtleme, et selliste keskuste põhifunktsioon on ikkagi aidata mitmesuguseid turismiteenuseid paremini pakkuda, parandada kvaliteeti ja teha tööd sihtturgudega, siis on neid kahte maakonda üsna keeruline kokku viia. Küllap on Ida-Virumaal täiesti omaette võimalused ja Järvamaa võimalused on hoopis teistsugused. Kui nad on koos, siis on oht, et tekib teatud müra. Ma arvan, et selliste müra tekitavate, pooleldi avaliku raha toel tegutsevate organisatsioonide seas tuleb aeg-ajalt harvendustööd teha.

Aseesimees Jüri Ratas

Austatud minister, ma tänan teid! Rohkem küsimusi ei ole. Ma palun Riigikogu kõnetooli majanduskomisjoni liikme Kalev Lillo! Ajaloo ja selguse huvides teen stenogrammi täienduse. Siin keskustelus kasutati ametinimetust "turismiminister". See kindlasti kattub ametinimetusega "majandus- ja kommunikatsiooniminister". Palun, Kalev Lillo!

Kalev Lillo

Härra eesistuja! Tahan tänada ministrit põhjaliku ja tasakaalustatud ülevaate eest ning samuti arutelu eest! Majanduskomisjonil on Eesti riikliku turismiarengukavaga 2014–2020 kokkupuudet olnud kahel korral. Esimest korda tutvustasid ministeeriumi ametnikud meile seda kava selle aasta mais, kui ma ei eksi, siis 21. mail. Toimus lühike arutelu, mille järel palus majanduskomisjon fraktsioonidelt märkusi ja ettepanekuid arengukava kohta. Üleskutsele reageeris üks fraktsioon, nimelt Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon, kes oma märkused edastas. Valdavalt neid ka arvestati.
Otsuse eelnõu 461 arutelu toimus majanduskomisjonis 8. oktoobril, kui see eelnõu oli juba ametlikult Riigikogule esitatud. Arutelu oli põhjalik. Keskenduti mõnele küsimusele, millest võib välja tuua ka siin täna arutatud konverentsikeskuse ja pereturismikeskuste rajamise teema. Räägiti ka vormilistest küsimustest, mis tänagi siin saalis kõlasid. Tunti muret sellepärast, et Riigikogus ei ole võimalik seda dokumenti enam parandada, meil on ainult võimalik see kas vastu võtta või tagasi lükata. Aga nagu ma alguses ütlesin, tegelikult võimalus arengukava koostamises kaasa rääkida siiski oli, nimelt kevadel. Neid, kes seda võimalust kasutasid, võeti kuulda.
Puudutasime ka eesmärkide ja meetmete teemat. Tunti huvi, kas on reaalne arengukavas toodud Tallinna Lennujaama arendamise visioon, mis näeb ette, et Tallinn muutub Euroopa ja Aasia vahelises lennuliikluses ümberistumiskohaks. Saime vastuse, et sellist kava ei tohi kindlasti nurka visata, sellega tuleb tegelda, sest kui ei tegele, siis ei juhtu kunagi mitte midagi.
See ongi lühike ülevaade sellest, mis komisjonis toimus. Komisjon võttis ühehäälselt vastu otsuse suunata eelnõu tänase istungi päevakorda ning teha ettepanek esimene lugemine lõpetada ja määrata muudatusettepanekute esitamise tähtajaks 23. oktoober 2013 kell 17. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan teid! Küsimusi ei ole. Avan läbirääkimised. Palun Riigikogu kõnetooli Eesti Reformierakonna fraktsiooni esindaja Imre Sooääre!

Imre Sooäär

Hea juhataja! Hea minister! Austatud kolleegid! Kuna kodukord toetusrühmadele eraldi kõnevõimalust ei paku, siis esinen ma siin küll Reformierakonna fraktsiooni esindajana, aga Eesti turismi ja kohaliku toidu toetusrühma juhina peegeldan ma ka selle ühenduse arvamusi arengukava kohta. Nimetatud toetusrühm on teatavasti Riigikogus üks arvukamaid, sellesse kuulub veerand Riigikogu koosseisust. Ka tänane aktiivne arutelu siin saalis näitab, kui oluline see teema on. Toetusrühm on uue turismiarengukava väljatöötamisel aktiivselt kaastööd teinud. Seda on arutatud mitmel kohtumisel majandusministeeriumi, EAS-i ning turismisektori esindajate ja sotsiaalpartneritega ehk kõige olulisemate turismivaldkonna esindusorganisatsioonidega.
Riiklik turismiarengukava aastateks 2014–2020 on töö käigus järjest paremaks ja konkreetsemaks muutunud. Arvesse on võetud paljusid ettepanekuid, mis on tulnud sotsiaalpartneritelt ja siin Riigikogus peetud mõttekodadest. Ma väga loodan, et see ei jää kivisse raiutud dokumendiks, nagu ka minister täna lubas. Maailm aastal 2020, kui selle arengukava kehtimise aeg peaks lõppema, on hoopis midagi muud kui see maailm, mis meid praegu ümbritseb. Eriti puudutab see kindlasti turismivaldkonda.
Igasuguste arengukavade tegemisel tekib alati see paradoks, et kirikut keset küla on raske ehitada ehk väga raske on leida tasakaalupunkti näiteks linna ja maa vahel, suurte ja väikeste ettevõtete vahel, keskuse ja perifeeria vahel. Alati tundub kellelegi, et tema pealt tõmmatakse tekki ära või mingile aspektile on liiga vähe tähelepanu pööratud.
Palun kaheksa minutit!

Aseesimees Jüri Ratas

Kolm minutit juurde.

Imre Sooäär

Tegijate tunnustuseks tuleb öelda, et turismiarengukava on paremini paika loksunud kui näiteks maaelu arengukava uueks Euroopa Liidu eelarveperioodiks. Maaelu arengukavas on suuremad käärid ja ilmselt tuleb seal veel tasakaalu otsida. Aga turismisektori esindajate kinnitusel peegeldab vähemalt täna siin käsitletav arengukava redaktsioon tunduvalt paremini sektori huvisid ja vajadusi, kui seda tegid eelmised variandid. Juurde tuleb uusi meetmeid, mis paremini arvestavad kiiresti muutuva maailmaga, ja suur rõhk on Eesti tuntuse suurendamisel, millest minister pikemalt rääkis.
Küll aga ei saa nõustuda üldiste tendentsidega turismi väärtustamisel riigis. Toon ühe piinliku näite. Alles mõni nädal tagasi toimus siinsamas Riigikogu saalis maaelu arengukava arutelu, kus põllumajandusminister tegi täiesti uskumatu avalduse, mis tekitas küsimusi ja hämmingut kogu turismisektoris. Tuletan meelde minister Seederi esinemist siinsamas kõnepuldis, kui ta ütles järgmised sõnad: "... turism Eestit rikkaks ei tee. [---] Maaturism on üks kõige madalama palgatasemega valdkondi. See ei anna väga kõrget lisandväärtust ja teaduspõhist tööd on seal suhteliselt vähe. Nii et majutus, toitlustamine, koristamine ja teenindus, hotellindus ei ole see valdkond, mis meid jõukaks teeb."
Eesti turismi ja kohaliku toidu toetusrühm Riigikogus ei nõustu mingil juhul põllumajandusministri avaldusega ja tahab teha kõik, et selline eksiarvamus ei kinnistuks. See avaldus tähendab nende kümnete tuhandete inimeste töö mitteväärtustamist, kes töötavad meie majandusele nii olulises sektoris. Turism on ülimalt oluline maaelu edendamise ja mitmekesistamise mootor. Selle valdkonnaga tegeleb ka maaelu arengukava ja sealgi tuleks kindlasti maaturismile rohkem rõhku panna, sest turismi positiivne mõju Eesti arengule on väljaspool igasugust kahtlust.
Väga raske on hinnata, kui suur osa kogu maailma majandusest on turismiga seotud, eri hinnangutel 6–16%. Otseste turismiteenustega seonduvad väga paljud lisateenused, aga loomulikult ka kaubandus ja kultuuriüritused ning riigi kui turismi sihtkoha üldine tuntuse suurenemine, millest omakorda võidab kogu riigi eksport. Olen veendunud, et kui kõik Eesti hotellid, Tallinna reisisadam ja lennujaam sulgeda, siis kukuks meie majandus kolinal. Turismivaldkonda teenindavad avalikud rajatised, matka- ja puhkerajad, pargid. Turismist saadavast tulust elatuvad kohalikud kauplused, spaad, vallad, muuseumid, külastuskeskused, mis kõik pakuvad väärt teenuseid ka kohalikele ehk Eesti elanikele.
Tulles tagasi arengukava juurde, tahan märkida veel ühte asja. Viimasel kohtumisel arengukava koostajate ja sektori esindajatega siin Riigikogus selgus, et on mõningaid probleeme arengukava rakendamisega. Nimelt peaks uus arengukava, nagu ma enne ütlesin, rakenduma juba paari kuu pärast, 2014. aasta algusest, ometi pole arengukava koostajad suutnud pakkuda selget plaani, kuidas peaksid turismiettevõtted tegutsema üleminekuajal, kui praeguse arengukava kehtimise aeg on lõppenud, aga uue arengukava meetmed veel rakendunud pole. Rakendamine võtab loomulikult aega, aga töö ei tohi seisma jääda. Eriti puudutab see turundust ja koostööd. Eelarved tehakse pikka aega ette. Meie tegeleme siin praegu riigieelarvega, aga paljudel sektori ettevõtetel ja ühendustel on järgmise aasta plaanid-eelarved juba tehtud. Ometi ei ole ministeeriumi esindajad suutnud pakkuda konkreetseid lahendusi üleminekuajaks. Investeeringud saavad oodata, aga mitte igapäevane turundustöö.
Meil ongi palve värskele turismiministrile, kui ta veel kuskil siin majas on, et püütaks üleminekuajaks kiiresti lahendused leida. Rakendamisega seotud õigusaktid, alammeetmed ja määrused vajaksid veidi taganttorkimist, et nad ajale jalgu ei jääks. 2014. aasta jõuab üsna ruttu kätte. Ma loodan, et minister võtab seda siit saalist tulevat signaali tõsiselt ning uue arengukava rakendamine läheb tõrgeteta ja lahendused leitakse kiiresti. Reformierakonna fraktsiooni nimel teen ettepaneku uut turismiarengukava toetada. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Ma palun Riigikogu kõnetooli Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esindaja Kajar Lemberi!

Kajar Lember

Head kolleegid! Turism täidab olulist ja üha kasvavat rolli Eesti üldises majandusarengus. Uskuge või mitte, aga ka SDE mõistab, et lisaks muudele olulistele teguritele saab riik jõukamaks majanduskasvu abil, ja peab seetõttu seda arengukava väga tähtsaks. Viimaste andmete kohaselt annab turism juba üle 6% Eesti SKT-st. Lisaks on veel niisama suur osa hõivatuid, kes saavad tööd tänu turismile. Kokku võttes ei olegi seda nii vähe. See on valdkond, mis vajab selgelt riigi tuge ning seetõttu on kindlasti hea, et see kava on täna siin kinnitamisel.
Kava deklareeritud eesmärk on tagada Eesti konkurentsivõime ja rahvusvaheline atraktiivsus turismimaana. Hinnata saab kava tulemuslikkust selle kaudu, kui palju kasvab teenuste eksport ja turistide Eestis ööbimiste arv. Lisaks on aga väga palju nüansse, mis puudutavad otseselt piirkondade arengut, sh tööhõivet. Ka väga paljudes Eesti maapiirkondades elavate inimeste toimetulek on selle valdkonnaga seotud.
Me peame ennast tihti suuremaks turismimaaks, kui me tegelikult oleme. Kui vaadata turistide ööbimiste arvu elaniku kohta, siis oleme Euroopas alles kümnendal kohal. Arvestades meie väikest rahvaarvu ja seda, et inimese kohta on Eestis suhteliselt palju maad, on siin arenguruumi ikka päris kõvasti. Ilma selgete prioriteetide seadmiseta ja tegevusteta, et see ettevõtluskeskkond areneks, ei tõuse me selles pingereas kindlasti ettepoole.
Eesti kui reisisihi tuntust on vaja suurendada naaberriikides, aga ka kaugemal. Arengukavas on need tegevused, mis näevad ette tutvustada Eestit uutele sihtrühmadele, ilusasti üles loetud. Selle koha pealt on ära tehtud, ma arvan, päris hea töö. Kindlasti on aga vaja riigi tuge, et Eesti turismiettevõtted leiaksid uuenduslikke viise uute turismitoodete ja -teenuste arendamiseks ning olemasolevate kvaliteedi parandamiseks. Avalikul sektoril on eelkõige vaja olla eestvedaja turismiinfo liikumisel riigist välja ja ka värske info sissetoomisel, sest tõhusalt toimiv turismiinfosüsteem on oluline eelkõige väike- ja keskmise suurusega ettevõtetele, kus sellega ise tegelda ei jõuta. Ma olen väga nõus sellega, et turismivaldkonna konkurentsivõime suurendamiseks piirkondades on vaja riiklikul tasandil soodustada ja toetada piirkondlike turismitoodete arendamist ning tekitada nende objektide vahele sünergiat.
Regionaalarengu seisukohast aitab turism otseselt piirkondade erinevusi vähendada, olles juba nüüd üks olulisemaid majandustegevusi maapiirkonnas. On oluline, et Eestit suudetaks vaadata kui tervikut, aga samas ei unustataks piirkondade eripära. Tuleb arvestada, et turistide arvu kasvuga suureneb ka avaliku sektori koormus. Ühelt poolt võib küll loota, et selle kasvu tõttu saab ka avalik sektor kohapeal tulu, kuid selleks kasvuks tuleb valmis olla. Kui mõni ettevõte suudab avalikust sektorist ees käia, siis tuleb operatiivselt tegutseda. Kindlasti on väga oluline regionaalne võrgustik, mis juba olemas on. See ei tohi jääda kaotajaks ka uue eelarveperioodi jooksul, pigem on vaja sellesse panustada. Minister viitas mõnele võib-olla mitte kõige paremini toimivale struktuurile. Neid tuleks kindlasti edasi arendada, mitte kuidagi kokku tõmmata, sest koostöö on turismisektoris võtmesõna. Kuigi riigi turismipoliitika peamiseks elluviijaks on kujunenud EAS, on selle kava eduka elluviimise eeldus asjaomaste asutuste ja turismiasjaliste pidev koostöö. See ei teki iseenesest, elu on seda väga selgelt näidanud. Siin oleks avalikul sektoril vaja olla vedur, et koostöö toimiks.
Tunnustan omalt poolt Riigikogu Eesti turismi ja kohaliku toidu toetusrühma, kes arengukavaga tõsiselt tegeles ja sõna sekka ütles. Positiivsena toon välja veel selle, et üsna usinalt tegeldi huvirühmade kaasamisega, kuid kindlasti oli ka mitmeid mõistlikke ettepanekuid, mis jäid kahjuks arengukavast välja. Erakonnana on SDE esitanud oma seisukohad, mis puudutasid suuresti loodus- ja mereturismi arengu olulisust, turismi kohta käivate andmete kogumist ja kasutamist, toitlustusasutuste kvaliteedi hindamist. Neid osaliselt arvestati, kuid piltlikult öeldes liiga pehmelt. Me oleksime kindlasti tahtnud oma ettepanekuid arengukavasse rohkem sisse saada.
Ma palun lisaaega!

Aseesimees Jüri Ratas

Kolm minutit.

Kajar Lember

Tegelikult on konkreetsete meetmete ja rakenduste kontekstis veel kõvasti udu õhus ja valitsus peaks palju kõvema häälega rääkima selle sektori tegevusplaanidest. Tunda on, et valitsus ei taha endale selget vastutust võtta ning loodetakse vaid Euroopa rahale, kuid ettevõtjad ja potentsiaalsed turistid tahavad juba praegu konkreetseid vastuseid, mis on võimalik ja mis mitte. Muu hulgas tehti kava kohta mitmeid konkreetseid ettepanekuid, et saada selgust, milline on näiteks tulevaste transpordiühenduste võimalikkus. Lisaks saartele on need ühendused ka näiteks Tartumaa ja kogu Lõuna-Eesti turismisektorile eluliselt olulised. Kuid neid ettepanekuid ei arvestatud, väites, et see ei ole justkui selle kava teema, kuigi tegelikult need teemad haakuvad. Vähemalt suurte üleriigiliste objektide ning transpordiühenduste kontekstis võiksid selles kavas olla teatud suunised paigas. Kui meile nüüd ei ole riiklike tervikprojektide tegevused juba suuresti selged, siis on kahtlane, et need plaanid lähiaastatel reaalsuseks saavad.
Teemat kokku võttes ütlen, et kindlasti on parem lahja plaan kui plaanita tegutsemine. Täna on vähemalt üks samm astutud ja uus turismisektori arengukava on varsti olemas. On vaja kiiresti tegutsema hakata, et kaunist kirjatükist saaksid elluviidud projektid. Selleks soovin jõudu meile kõigile, aga eelkõige ministrile! Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh! Rohkem kõnesoove ei ole, sulgen läbirääkimised. Juhtivkomisjoni ettepanek on, et eelnõu 461 esimene lugemine tuleks lõpetada. Määran eelnõu 461 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 23. oktoobri kell 17.
Esimene lugemine on lõpetatud ja neljanda päevakorrapunkti käsitlemine samuti.


5. 16:23 Tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu (495 SE) esimene lugemine

Aseesimees Jüri Ratas

Head ametikaaslased! Riigikogu juhatusele on saabunud Stenbocki majast kiri. Valitsus soovib, et tänase viienda päevakorrapunkti arutelul, Vabariigi Valitsuse algatatud tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu 495 esimesel lugemisel, teeks valitsuse ettekande majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts. Palun Riigikogu kõnetooli Juhan Partsi!

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Lugupeetud Riigikogu juhataja! Austatud Riigikogu liikmed! Valitsus esitab tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu. Eelnõu põhisisu on psühhiaatrilise sundravi rahastamise korralduse muutus. Kui seni on psühhiaatrilist sundravi rahastanud Justiitsministeerium, siis eelnõu kohaselt läheks see kohustus üle Sotsiaalministeeriumile, kellele läheksid üle ka eelarvevahendid, mis on mõeldud nii psühhiaatrilise sundravi otseste kulude kui ka administratiivsete kulude katmiseks ministeeriumi tasandil. Eelnõu on kavandatud seadusena jõustuma 1. jaanuaril 2014. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Aitäh, austatud minister! Teile on küsimusi. Helmen Kütt, palun!

Helmen Kütt

Tänan, hea juhataja! Austatud minister! Teil on täna hea päev. Te ise ütlesite, et olete turismiminister, ja nüüd on teil võimalus proovida ka justiitsministri tööd. Ma kardan küll, et te mu küsimusele vastata ei oska, sellele oskaks vastata justiitsminister. Aga ma ikkagi küsin. Võib-olla Reet Roos hiljem vastab sellele küsimusele. Komisjonis oli juttu, et lisaks kohustusele läheb Sotsiaalministeeriumile üle ka raha, ja raha on nüüd koguni rohkem, kui seda oli kasutada Justiitsministeeriumil. Aga eelnõu seletuskirjas on öeldud, et see seadus ei too riigieelarvele kaasa lisakulutusi. Mille arvel Sotsiaalministeeriumisse siis lisaraha tuleb? Kuid ma parem esitan selle küsimuse kirjalikult, sest ma kardan, et te ei oska sellele vastata.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Ei ole põhjust karta. Otseselt lisaraha sellele, mis on Justiitsministeeriumi eelarves praegu ette nähtud psühhiaatrilise sundravi rakendamise kuludeks, ei tule. Võib-olla 2014. aastal näeb eelarve lihtsalt ette rohkem raha, sest mingid kulud ju kasvavad. Tegemist on ühe konkreetse asutusega, Jämejala haiglaga, te teate seda. Kuigi psühhiaatriline sundravi on iseenesest seotud karistusmenetlusega, ei ole see otseselt karistus, vaid seda asendav mõjutusvahend. Sisu poole pealt vaadates on see muudatus minu arvates mõistlik, sest selles osas on kindlasti professionaalsem Sotsiaalministeerium. Seadusest tulenev pädevus selle asja täpsemaks reguleerimiseks on sotsiaalministril ja on mõistlik, et seda ka rahastaks tema ministeerium. Rahanumbrid sõltuvad aga kindlasti eelarvest.

Aseesimees Jüri Ratas

Viktor Vassiljev, palun!

Viktor Vassiljev

Aitäh! Härra minister! Tähendab, sundravi läheb Justiitsministeeriumi haldusalast Sotsiaalministeeriumi haldusalasse. Sotsiaalministeerium tegeleb ikkagi rohkem inimeste abistamise ja raviga, ent praegu on tegemist teatud määral repressiivsete meetmetega. Kuidas läheb üle vastutus nende meetmete rakendamise eest ja ka sellekohane kompetents? Teatud tegevusnüansside osas on kompetents alati ikka Justiitsministeeriumi käes olnud.

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts

Aitäh! Ma päriselt ei nõustu teie põhimõttelise hoiakuga. Sundravi ei ole tegelikult karistus, kõlab võib-olla veidralt, aga see on meditsiiniteenus. Ka nimetus ütleb, et teenuse eesmärk on ikkagi ravida seda kurjategijat, kellel on psühhiaatrilised puuded, mille tõttu ta ei ole kriminaalkorras vastutav. Loodetavasti on selge, et siin on õiguskaitseasutustel ja raviteenuse osutajal vaja teha koostööd. Ka Jämejala haiglaga sõlmitud lepingu võtab üle Sotsiaalministeerium. Järelevalves, mis puudutab karistusmenetlust, jääb ikkagi pädevaks prokuratuur. Mis aga puudutab tervishoiuteenust, siis siin on kõik reguleeritud täpselt nii nagu muudegi tervishoiuteenuste puhul.

Aseesimees Jüri Ratas

Austatud minister, ma tänan teid! Rohkem küsimusi ei ole. Palun ettekandeks Riigikogu kõnetooli sotsiaalkomisjoni liikme Reet Roosi!

Reet Roos

Lugupeetud eesistuja! Head kolleegid! Sotsiaalkomisjon arutas tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmise seaduse eelnõu komisjoni istungil 7. oktoobril. Osalesid Justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika osakonna karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik Anne Kruusement ning Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna peaspetsialist Ingrid Ots-Vaik ja õigusosakonna õigusnõunik Teet Torgo. Esmalt andis Justiitsministeeriumi karistusõiguse ja menetluse talituse nõunik Anne Kruusement eelnõust ülevaate. Seejärel kinnitasid Sotsiaalministeeriumi esindajad, et eelnõu on esitatud ministeeriumide kokkuleppel.
Küsimusi oli meil ka. Esmalt uuris komisjoni esimees Margus Tsahkna, kas rahasumma jääb samaks. Me saime teada, et psühhiaatriliseks sundraviks ettenähtud summale tuleb lisaks lausa 280 400 eurot. Ilmselt tuleneb see ministeeriumisisesest raha ümberjagamisest. Ma arvan nii, aga kindel see ei ole, sest järgmise aasta eelarve alles tuleb arutelule. Me kontrollime seda. Yana Toom küsis, kas Sotsiaalministeeriumile suruti see ülevõtmine peale. Sotsiaalministeeriumi esindajad kinnitasid nagu ühest suust, et see toimus ministeeriumide kokkuleppel ja kõik on eelnõuga väga rahul. Maret Maripuu küsis, kas sundravile minekuks on järjekordi. Me saime teada, et järjekordi pole. Kohus ei pea panema patsiente järjekorda ja teenus on kõigile tagatud.
Komisjon otsustas konsensusega, et eelnõu arutelu võetakse täna päevakorda. Komisjon tegi ettepaneku esimene lugemine lõpetada ja määrata muudatusettepanekute esitamise tähtajaks Riigikogu kodu- ja töökorra seaduses ettenähtud kümme tööpäeva, s.o 30. oktoober 2013 kell 17.15. Aitäh!

Aseesimees Jüri Ratas

Hea ettekandja, ma tänan teid ettekande eest! Küsimusi ei ole. Palun fraktsioonide esindajatel osaleda läbirääkimistes, kui seda soovi on! Soovi ei ole, läbirääkimisi ei avata. Juhtivkomisjoni ettepanek on, et eelnõu 495 esimene lugemine tuleks lõpetada. Määran eelnõu 495 muudatusettepanekute esitamise tähtajaks s.a 30. oktoobri kell 17.15. Esimene lugemine on lõpetatud ja viienda päevakorrapunkti käsitlemine samuti.
Head ametikaaslased, tänane istung on lõppenud.

Istungi lõpp kell 16.31.

Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, tel +372 631 6331, faks +372 631 6334
riigikogu@riigikogu.ee